Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

26ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Φεβ 01, 2012 4:32 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:το θεμα που αναρτηθηκε λεεει οτι "οταν εχουν κανει ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑΑΑ",Το βρακι δεν ειναι φοβερο.
μιλαμε για σωματική ή ψυχολογική βια ,για εξαναγκασμό ,για απιστία,για ψεματα για τετοαι πραγματα νομιζω.
Οποτε το θεμα δεν ειναι τα ιδανικα ζευγαρια αλλα τα προβληματικα.

νομιζω οτι σωστα καταλαβα.αν οχι διορθωστε με

σωστα καταλαβες κ γω το ιδιο καταλαβα.δεν εχω να πω προσωπικη εμπειρια πανω σε αυτο απλα πιαστηκα απο αυτο που ειπε η αθανασια για το οτι καποιες κυριες σκεφτομαι μερικα ΑΝ στην κατα τα αλλα ιδανικη σχεση τους.με πειραξε και το σχολιασα...

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει μωρε ,μην κολατε τοσο νομιζω .Ο καθενας ξερει τι σχεση εχει δεν χρειαζετε να αποδειξει τιποτα μου φαινετε.
Οτι βιωνει ο καθενας το γνωριζει πολυ καλα .

mikraki

mikraki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mamavivo έγραψε:ενταξει μωρε ,μην κολατε τοσο νομιζω .Ο καθενας ξερει τι σχεση εχει δεν χρειαζετε να αποδειξει τιποτα μου φαινετε.
Οτι βιωνει ο καθενας το γνωριζει πολυ καλα .

σωστότατη

athanasia 2


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
χαιρομαι που το θεμα μου ειναι τοσο δημοφιλες .



Έχει επεξεργασθεί από τον/την athanasia 2 στις Τετ Μάης 16, 2012 4:33 am, 1 φορά

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η ουσια βρισκεται στο οριο μεταξυ των ελαττωματων που μπορει ν' ανεχθει κανεις και σε αυτο που οπως λεει η Αθανασια ειναι 'φοβερο και τρομερο'. Με εξαιρεση καποιες κραυγαλεες περιπτωσεις, τα ορια ειναι υποκειμενικα και δυσδιακριτα. Ας πουμε σε μια μακροχρονια σχεση μια απιστια περαστικη για καποιον μπορει να ειναι φοβερο και τρομερο, για τον αλλο να ειναι μια παρασπονδια συγχωρησιμη, αν τα υπερ της κοινης συμβιωσης ειναι περισσοτερα απο τα κατα. Γενικα παντως, κι επειδη σα λαος αρεσκομεθα στο θεσφατο 'τα εν οικω μη εν δημω', δε κοινοποιουμε ευκολα ενα προβλημα που μας χαλαει την καλή εικονα του 'επιτυχημενου' εαν δεν εχουμε οριστικα αποφασισει να κανουμε το μεγαλο βημα. Το οποιο πρεπει να γινεται οταν στη ζυγαρια της ανοχης τα υπερ ειναι λιγοτερα απο τα κατα. Και για μενα, ειναι πολυ πιο σωστο όταν μια σχεση διαλυεται κοινη συνεναισει, με αμοιβαιες υποχωρησεις οταν υπαρχουν παιδια, απο το να ξεπερναμε τα οριά μας και να βασανιζουμε τον εαυτο μας και τους γυρω με αναγκαστικα δεσμά, για να μην εχει να πει η γειτονισσα. Ιδανικοι ανθρωποι και ιδανικες σχεσεις δεν υπαρχουν, υπαρχει ομως η λεγομενη χρυση τομη που καλο ειναι να την αναζηταμε οταν ανακυπτει ενα προβλημα :-)

31ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Φεβ 01, 2012 5:14 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athanasia 2 έγραψε:χαιρομαι που το θεμα μου ειναι τοσο δημοφιλες . Αφορμη παιρνω απο πολλα που διαβαζω εδω μεσα και κυριως απο το οτι πολλες μανουλες αλλα γραφουν στο ενα post και αλλα στο αλλο σχετικα με το ποσο καλα ζουν με τους συντροφους τους .Επισης να πω πως σε μια σχεση οταν μπαινει το ΑΝ ..κατι δεν παει καλα. Ειναι επισης φυσικο και απολυτα λογικο να μιλαω εκ πειρας οπως και ολες εδω μεσα .Ξεχνατε ομως κατι που εγραψα λιγο πιο πανω .ΕΓΩ το δουλεψα το θεματακι μου ,προχωρησα και ειμαι ηδη παρακατω στη ζωη μου .Εχω τελειωσει με τα υποκριτικα συναισθηματα και πιστευω πως μπορω να μεταδωσω λιγη απο τη δυναμη που απεκτησα ,οταν ξεμπερδεψα με τα οσα με ενοχλουσαν.Φυσικα αυτο δεν αφορα τις κυριες που ειναι ευτυχισμενες στη ζωη τους και ολα πανε πριμα-ροδινα .Αφορα τις αλλες ,αυτες που ισως λιγο προβληματιστουν και θελουν να συζητησουμε ηρεμα τις δυσκολιες των σχεσεων .Καμια φορα ποιος ξερει? Ισως με χρειαστουν και ισως τις χρειαστω κι εγω .Πολλα μεσημεριανα φιλια
για μενα οταν υπαρχει το αν σημαινει οτι σκεφτομαι την ζωη μου σοβαρα και δεν ειμαι οσα πανε και οσα ρθουνε..

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται να δείξεις την τέλεια εικόνα μέσα από ένα φόρουμ κ γιατί κάποιες γυναίκες μπαίνουν σ αυτό το τριπάκι. Μπορέις κάλιστα να το κάνεις μέσω facebook!! Laughing

Κ θα εξηγήσω τι εννοώ.
Ξέρω ότι πολλές θα πέσετε να με φάτε αλλά γνώμη μου είναι, τι να κάνουμε Wink

Ένας από του βασικούς λόγους που δεν κάνω fb είναι ότι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να λέω ωραιοποιημένη την καθημερινότητά μου. Γιατί κακά τα ψέματα τέλεια ζωή ζουν μόνο οι διαφημίσεις του 50 Razz

Θα μου πείτε"μα μπαίνεις σε ένα φόρουμ κ γράφεις"

Ναι φυσικά αλλά το φόρουμ έχει την πολυτέλεια της ανωνυμίας, οπότε μπορώ να μοιράζομαι κάθε μίζερη στιγμή της ημέρας μου χωρίς να φοβηθώ ότι θα με κρίνετε ή θα με κακοχαρακτηρίσετε.

Κ για να μην πολυλογώ κ να μπω στο θέμα κ να σας σοκάρω:

Το θεωρείτε απίθανο κάποιες γυναίκες (για τον άλφα ή βήτα λόγο) να γουστάρουν την κακή συμπεριφορά των ανδρών τους??

Εγώ καθόλου γιατί το έχω δει σε αρκετές φίλες μου, άσχετα αν δεν το χουν παραδεχτεί ποτέ Wink


athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ada έγραψε:
Το θεωρείτε απίθανο κάποιες γυναίκες (για τον άλφα ή βήτα λόγο) να γουστάρουν την κακή συμπεριφορά των ανδρών τους??

Εγώ καθόλου γιατί το έχω δει σε αρκετές φίλες μου, άσχετα αν δεν το χουν παραδεχτεί ποτέ Wink



τι εννοεις να γουσταρουν??να τους αρεσει να τις κακοποιουν λεκτικα,ψυχολογικα η να της απατουν??
αυτο δεν μπορω να το καταλαβω....αδυνατω!!!
δεχομαι οτι δεν εχουν τη δυναμη να φυγουν απο τετοιες καταστασεις αλλα οχι οτι τους αρεσει κιολας!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ada έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται να δείξεις την τέλεια εικόνα μέσα από ένα φόρουμ κ γιατί κάποιες γυναίκες μπαίνουν σ αυτό το τριπάκι. Μπορέις κάλιστα να το κάνεις μέσω facebook!! Laughing

Κ θα εξηγήσω τι εννοώ.
Ξέρω ότι πολλές θα πέσετε να με φάτε αλλά γνώμη μου είναι, τι να κάνουμε Wink

Ένας από του βασικούς λόγους που δεν κάνω fb είναι ότι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να λέω ωραιοποιημένη την καθημερινότητά μου. Γιατί κακά τα ψέματα τέλεια ζωή ζουν μόνο οι διαφημίσεις του 50 Razz

Θα μου πείτε"μα μπαίνεις σε ένα φόρουμ κ γράφεις"

Ναι φυσικά αλλά το φόρουμ έχει την πολυτέλεια της ανωνυμίας, οπότε μπορώ να μοιράζομαι κάθε μίζερη στιγμή της ημέρας μου χωρίς να φοβηθώ ότι θα με κρίνετε ή θα με κακοχαρακτηρίσετε.

Κ για να μην πολυλογώ κ να μπω στο θέμα κ να σας σοκάρω:

Το θεωρείτε απίθανο κάποιες γυναίκες (για τον άλφα ή βήτα λόγο) να γουστάρουν την κακή συμπεριφορά των ανδρών τους??

Εγώ καθόλου γιατί το έχω δει σε αρκετές φίλες μου, άσχετα αν δεν το χουν παραδεχτεί ποτέ Wink


τι εννοεις να γουσταρουν?μαζοχες εννοεις?εισαι σιγουρη?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alien



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Πεμ Φεβ 02, 2012 2:56 pm, 1 φορά

athanasia 2


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mamavivo έγραψε:το θεμα που αναρτηθηκε λεεει οτι "οταν εχουν κανει ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑΑΑ",Το βρακι δεν ειναι φοβερο.
μιλαμε για σωματική ή ψυχολογική βια ,για εξαναγκασμό ,για απιστία,για ψεματα για τετοαι πραγματα νομιζω.
Οποτε το θεμα δεν ειναι τα ιδανικα ζευγαρια αλλα τα προβληματικα.

νομιζω οτι σωστα καταλαβα.αν οχι διορθωστε με

Σωστα καταλαβες ,αλλα ας αφησουμε και τις κυριες που εχουν επιτυχημενους γαμους να μιλησουν .Αλιμονο

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αθανασία, με έχει μπερδέψει λίγο το θέμα σου.

Από τον τίτλο του θέματος κατάλαβα ότι θα μιλούσες για ακραίες καταστάσεις. Εγώ τέτοιες ακραίες καταστάσεις δεν είδα εδώ μέσα εκτός από μία. Και εκεί ίσως υπάρχει αυτό που λες.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μας βάζεις όλες στο "ίδιο τσουβάλι" και να μας κρίνεις. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ελαττώματα. Δεν έχουν μόνο οι άντρες μας, έχουμε κι εμείς. Και αυτοί κάνουν υπομονή μαζί μας και εμείς μαζί τους. Αυτό είναι η σχέση άλλωστε. Συνεχής προσπάθεια.

Τον άντρα μου τον λατρεύω και δε ζω μακριά του. Όμως είναι άνθρωπος και έχει ελαττώματα. Αυτή τη στιγμή που γράφω εδώ τα έχω πάρει τραγικά μαζί του. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί κάποια στιγμή μέσα στη μέρα να μου σπάσει τα νεύρα, να μπω σε ένα θέμα και να το γράψω. Την άλλη μέρα που θα μου έχει περάσει και θα τα έχουμε βρει θα λέω σε άλλο θέμα πως ο άντρας μου είναι ο καλύτερος του κόσμου. Πού είναι το πρόβλημα;;;

Τι σημαίνει; Ότι εγώ ζω σε πλάνη;

Το ότι του έχω ξεκαθαρίσει πως αν σηκώσει χέρι πάνω μου πρώτα θα του το κόψω και μετά θα τον παρατήσω για σένα είναι παράλογο; Γιατί για μένα είναι ωριμότητα το να σκεφτώ από πριν κάποιες καταστάσεις που μπορεί να συμβούν στη ζωή μου και να έχω μια θέση απέναντί τους.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athanasia 2 έγραψε:
mamavivo έγραψε:το θεμα που αναρτηθηκε λεεει οτι "οταν εχουν κανει ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑΑΑ",Το βρακι δεν ειναι φοβερο.
μιλαμε για σωματική ή ψυχολογική βια ,για εξαναγκασμό ,για απιστία,για ψεματα για τετοαι πραγματα νομιζω.
Οποτε το θεμα δεν ειναι τα ιδανικα ζευγαρια αλλα τα προβληματικα.

νομιζω οτι σωστα καταλαβα.αν οχι διορθωστε με

Σωστα καταλαβες ,αλλα ας αφησουμε και τις κυριες που εχουν επιτυχημενους γαμους να μιλησουν .Αλιμονο

μην ριχνεις λαδι στην φωτια αθανασια ..ο καθενας ας πει την αποψη του.Το ιδανικο του καθενος ειναι υποκειμενικο αλλωστε.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Αθανασία, με έχει μπερδέψει λίγο το θέμα σου.

Από τον τίτλο του θέματος κατάλαβα ότι θα μιλούσες για ακραίες καταστάσεις. Εγώ τέτοιες ακραίες καταστάσεις δεν είδα εδώ μέσα εκτός από μία. Και εκεί ίσως υπάρχει αυτό που λες.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μας βάζεις όλες στο "ίδιο τσουβάλι" και να μας κρίνεις. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ελαττώματα. Δεν έχουν μόνο οι άντρες μας, έχουμε κι εμείς. Και αυτοί κάνουν υπομονή μαζί μας και εμείς μαζί τους. Αυτό είναι η σχέση άλλωστε. Συνεχής προσπάθεια.

Τον άντρα μου τον λατρεύω και δε ζω μακριά του. Όμως είναι άνθρωπος και έχει ελαττώματα. Αυτή τη στιγμή που γράφω εδώ τα έχω πάρει τραγικά μαζί του. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί κάποια στιγμή μέσα στη μέρα να μου σπάσει τα νεύρα, να μπω σε ένα θέμα και να το γράψω. Την άλλη μέρα που θα μου έχει περάσει και θα τα έχουμε βρει θα λέω σε άλλο θέμα πως ο άντρας μου είναι ο καλύτερος του κόσμου. Πού είναι το πρόβλημα;;;

Τι σημαίνει; Ότι εγώ ζω σε πλάνη;

Το ότι του έχω ξεκαθαρίσει πως αν σηκώσει χέρι πάνω μου πρώτα θα του το κόψω και μετά θα τον παρατήσω για σένα είναι παράλογο; Γιατί για μένα είναι ωριμότητα το να σκεφτώ από πριν κάποιες καταστάσεις που μπορεί να συμβούν στη ζωή μου και να έχω μια θέση απέναντί τους.

συνφωνω απολυτα Very Happy
να σκεφτουμε και το αλλο..εμεις πως φερομαστε?θα μιλησω για μενα και θα πω οτι ενω ο αντρας μου δεν βριζει καν ,συγκρατει τα νευρα του ,εγω κανω σαν την τρελη .Και βεβαια του ασκω ψιχολογικη βια οταν του λεω οτι αν με απατησει ,δεν θα τον βρουν ποτεεεεεεε



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamavivo στις Τετ Φεβ 01, 2012 5:44 am, 1 φορά

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
τι εννοεις να γουσταρουν?μαζοχες εννοεις?εισαι σιγουρη?

Μαζόχες,ανασφαλείς, κολλημένες, ερωτευμένες πες το όπως θέλεις Wink

Η ουσία είναι όμως μια, παραπονιούνται όλη την ώρα κ για σοβαρά θέματα αλλά ποτέ δεν τολμάν να πουν "τέρμα, ως εδώ,φτάνει"

Ξαναλέω έχω δυστυχώς αρκετά παραδείγματα στην καθημερινότητά μου που όλα τα ωραιοποιούν αλλά σε στιγμές αδυναμίας τα βγάζουν...

Π.χ το τελευταίο που άκουσα από φίλη που έλεγε τον άνδρα της τσιγκουνάκο (είδες υποκοριστικό?), με πήρε κλαίγοντας γιατί την είχε με σβηστή θέρμανση σ αυτό το ψωφόκρυο για να μην πληρώνει!!! Mad Mad

Ποιος φταίει? Αυτός ή αυτή?

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ada έγραψε:
mamavivo έγραψε:
τι εννοεις να γουσταρουν?μαζοχες εννοεις?εισαι σιγουρη?

Μαζόχες,ανασφαλείς, κολλημένες, ερωτευμένες πες το όπως θέλεις Wink

Η ουσία είναι όμως μια, παραπονιούνται όλη την ώρα κ για σοβαρά θέματα αλλά ποτέ δεν τολμάν να πουν "τέρμα, ως εδώ,φτάνει"

Ξαναλέω έχω δυστυχώς αρκετά παραδείγματα στην καθημερινότητά μου που όλα τα ωραιοποιούν αλλά σε στιγμές αδυναμίας τα βγάζουν...

Π.χ το τελευταίο που άκουσα από φίλη που έλεγε τον άνδρα της τσιγκουνάκο (είδες υποκοριστικό?), με πήρε κλαίγοντας γιατί την είχε με σβηστή θέρμανση σ αυτό το ψωφόκρυο για να μην πληρώνει!!! Mad Mad

Ποιος φταίει? Αυτός ή αυτή?
εδω μιλαμε για ατομα που νιωθουν ανασφαλεια,φοβο ,δεν ειναι μαζοχες αλλα φοβισμενα ατομα .
Δεν ριχνω φταιξιμο,αυτοι οι ανθρωποι θελουν βοηθεια ,υποκινηση για να πανε παρακατω.Μιλαμε για αρρωστημενες καταστασεις που ολοι εχουμε ακουσει και βιωσει καμια φορα στον κυκλο μας.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alien



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Πεμ Φεβ 02, 2012 2:57 pm, 1 φορά

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rolling Eyes



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Παρ Μάης 25, 2012 11:33 pm, 1 φορά

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ada έγραψε:
mamavivo έγραψε:
τι εννοεις να γουσταρουν?μαζοχες εννοεις?εισαι σιγουρη?

Μαζόχες,ανασφαλείς, κολλημένες, ερωτευμένες πες το όπως θέλεις Wink

Η ουσία είναι όμως μια, παραπονιούνται όλη την ώρα κ για σοβαρά θέματα αλλά ποτέ δεν τολμάν να πουν "τέρμα, ως εδώ,φτάνει"

Ξαναλέω έχω δυστυχώς αρκετά παραδείγματα στην καθημερινότητά μου που όλα τα ωραιοποιούν αλλά σε στιγμές αδυναμίας τα βγάζουν...

Π.χ το τελευταίο που άκουσα από φίλη που έλεγε τον άνδρα της τσιγκουνάκο (είδες υποκοριστικό?), με πήρε κλαίγοντας γιατί την είχε με σβηστή θέρμανση σ αυτό το ψωφόκρυο για να μην πληρώνει!!! Mad Mad

Ποιος φταίει? Αυτός ή αυτή?

και παλι αλλο η τσιγκουνια και αλλο η κακοποιηση!

athanasia 2


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
elena25 έγραψε:Αθανασία, με έχει μπερδέψει λίγο το θέμα σου.

Από τον τίτλο του θέματος κατάλαβα ότι θα μιλούσες για ακραίες καταστάσεις. Εγώ τέτοιες ακραίες καταστάσεις δεν είδα εδώ μέσα εκτός από μία. Και εκεί ίσως υπάρχει αυτό που λες.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μας βάζεις όλες στο "ίδιο τσουβάλι" και να μας κρίνεις. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ελαττώματα. Δεν έχουν μόνο οι άντρες μας, έχουμε κι εμείς. Και αυτοί κάνουν υπομονή μαζί μας και εμείς μαζί τους. Αυτό είναι η σχέση άλλωστε. Συνεχής προσπάθεια.

Τον άντρα μου τον λατρεύω και δε ζω μακριά του. Όμως είναι άνθρωπος και έχει ελαττώματα. Αυτή τη στιγμή που γράφω εδώ τα έχω πάρει τραγικά μαζί του. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί κάποια στιγμή μέσα στη μέρα να μου σπάσει τα νεύρα, να μπω σε ένα θέμα και να το γράψω. Την άλλη μέρα που θα μου έχει περάσει και θα τα έχουμε βρει θα λέω σε άλλο θέμα πως ο άντρας μου είναι ο καλύτερος του κόσμου. Πού είναι το πρόβλημα;;;

Τι σημαίνει; Ότι εγώ ζω σε πλάνη;

Το ότι του έχω ξεκαθαρίσει πως αν σηκώσει χέρι πάνω μου πρώτα θα του το κόψω και μετά θα τον παρατήσω για σένα είναι παράλογο; Γιατί για μένα είναι ωριμότητα το να σκεφτώ από πριν κάποιες καταστάσεις που μπορεί να συμβούν στη ζωή μου και να έχω μια θέση απέναντί τους.
Ο τιτλοε αγαπητη φιλη δε λεει οτι εγω προσωπικα θα μιλουσα για φοβερα και τρομερα θεματα .Ο τιτλος αναρωτιεται ΓΙΑΤΙ εμεις οι γυναικες ειμαστε μια ετσι μια αλλιως ακομη κι οταν υπαρχουν σοβαρα προβληματα? Αυτο το γιατι με μεγαλη μου χαρα βλεπω πως ολες λιγο πολυ το απαντησατε ,η καθε μια με το δικο της τροπο και τις δικες της εμπειριες .Επισης δεν βαζω στο ιδιο τσουβαλι ολες μας εδω μεσα .Αυτο δε γινεται απο την ιδια τη ζωη .Καμια δεν ειναι ιδια με την αλλη. Καποιες πιο ευαισθητες κοπελες ισως ομως να το πιστεψαν αυτο ,ισως ακομη να νομισαν πως μιλω προσωπικα γι" αυτες .Καμια σχεση .Εγω ρωταω γενικα ολες σας και βλεπω πως το θεμα εχει πολυ "ψωμι".Κιεγω απο τις απαντησεις σας μαθαινω και προβληματιζομαι και βελτιωνομαι .Και επισης πιστευω πως καλα κανεις κι εσυ και ολες και βαζετε και το ΑΝ στη ζωη σας και στις σκεψεις σας.Εγω δεν το εκανα ποτε .Ημουν σιγουρη πως ολα ηταν τελεια .Και ηταν ,για παρα πολλα χρονια .Η στραβη ερχεται ομως καποια στιγμη ,εστω και μετα απο πολλα χρονια .Και εκει θελω να δω ποιες απο τις κυριες εδω μεσα θα κανουν πραξη το" παιρνω το παιδι μου και φευγω"!!!

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ κ δεν κρίνω κι εγώ έχω κάνει τις βλακείες μου όπως οι περισσότεροι άνθρωποι.

Κ ναι τέτοια άτομα χρειάζονται βοήθεια αλλά πώς να τους τη δώσεις άμα δε στο ζητήσουν? Άμα πας να βοηθήσεις θα σε πουν "τι μπλέκεσαι?εγώ μια χαρά τα βρίσκω με τον ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ" Rolling Eyes κ μένεις παγωτό... ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 606100

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί κάποια να πει ψέματα σε ένα φόρουμ που επικρατεί η ανωνυμία κ να ωραιοποιήσει καταστάσεις Rolling Eyes Rolling Eyes

Αχ Αθηνά , δεν είναι κακοποίηση όταν της στερεί το φαί κ τη θέρμανση από τσιγκουνιά? Όταν την έχει αποκόψει από κάθε οικογενειακό μέλος που μπορέι να τη βοηθήσει?Όταν είμαι ο μόνος άνθρωπος που τολμάει να τηλεφωνήσει κ να κλάψει? Σόρυ που τα λέω αλλά τα χω φρέσκα με μια φίλη κ τα θυμήθηκα με το θέμα αυτό...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamavivo έγραψε:
συνφωνω απολυτα Very Happy
να σκεφτουμε και το αλλο..εμεις πως φερομαστε?θα μιλησω για μενα και θα πω οτι ενω ο αντρας μου δεν βριζει καν ,συγκρατει τα νευρα του ,εγω κανω σαν την τρελη .Και βεβαια του ασκω ψιχολογικη βια οταν του λεω οτι αν με απατησει ,δεν θα τον βρουν ποτεεεεεεε

Σαν τρελλή? Τι εννοείτε φίλτατη Βιβή με το "σαν"? Θεότρελλη είστε και να ανάψετε μια λαμπάδα στο μπόι του Σπυρρέτου που εβρέθη είς τον δρόμο σας, αλλιώς μόνη και κατατρεγμένη με μια άσπρη μπλούζα που κουμπώνει πίσω θα ησαστάνε Razz Razz Razz

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την Ada (νομιζω) πως υπάρχουν μαζόχες που βγάζουν μάτι βρε αδερφάκι μου! Άμα σε χτυπάει ο άντρας σου πρωί μεσημέρι βράδυ (σαν φάρμακο) και δεν φεύγεις, ΔΕΝ δύναμαι να δεχτώ εν έτη 2012 πως φοβάσαι/ δεν έχεις την δύναμη/ ωραιοποιείς την κατάσταση. Πλέον -ευτυχώς- είναι πολύ μεγάλη η βοήθεια που μπορούν να δεχθούν κακοποιημένες γυναίκες.
Ένα απλο παράδειγμα θα σας δώσω, μέσα απο αυτό το forum παλαιότερα ένα troll είχε ανεβάσει ένα θέμα για μια εγκυμοσύνη και πως θα έπρεπε να φύγει απο το σπίτι της γιατι οι γονείς της δεν ήθελαν το μωρό. Θυμόσαστε πόσες προσφέρθηκαν να βοηθήσουν? Πάρα πολλές! Μέχρι και φιλοξενία της προτάθηκε!
Οπότε σε επικείμενο πρόβλημα δεν νομίζω να μην υπήρχε ίδια συμμετοχή.
Και μιλάω για ένα φορουμ γεμάτο γυναίκες που δεν είναι και η πιο συγκαταβατική ομάδα για να πεις το πρόβλημά σου... Rolling Eyes

Α! Βιβίκο, αν παρελπίδα απλώσει χέρι πάνω σου ο άντρας σου, έρχομαι να βοηθήσω ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 417472 ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 417472 ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 417472

Anyway, εγώ που δεν με δέρνει συχνά, να τον λέω τζουτζούκο? (Το "μου" το έβγαλα για να δείξω έμπρακτα οτι με πειράζει το ξύλο Razz Razz )

athanasia 2


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ada έγραψε:Συμφωνώ κ δεν κρίνω κι εγώ έχω κάνει τις βλακείες μου όπως οι περισσότεροι άνθρωποι.

Κ ναι τέτοια άτομα χρειάζονται βοήθεια αλλά πώς να τους τη δώσεις άμα δε στο ζητήσουν? Άμα πας να βοηθήσεις θα σε πουν "τι μπλέκεσαι?εγώ μια χαρά τα βρίσκω με τον ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ" Rolling Eyes κ μένεις παγωτό... ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑς  - Σελίδα 2 606100

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί κάποια να πει ψέματα σε ένα φόρουμ που επικρατεί η ανωνυμία κ να ωραιοποιήσει καταστάσεις Rolling Eyes Rolling Eyes

Αχ Αθηνά , δεν είναι κακοποίηση όταν της στερεί το φαί κ τη θέρμανση από τσιγκουνιά? Όταν την έχει αποκόψει από κάθε οικογενειακό μέλος που μπορέι να τη βοηθήσει?Όταν είμαι ο μόνος άνθρωπος που τολμάει να τηλεφωνήσει κ να κλάψει? Σόρυ που τα λέω αλλά τα χω φρέσκα με μια φίλη κ τα θυμήθηκα με το θέμα αυτό...
Γιατι δε λεει ψεματα.......απο ενα σημειο και μετα συμβιβαζεται και νομιζεις πως ετσι ειναι η ζωη ,και τι ατυχη που ημουνα ,και αχ και βαχ ,μα σε εμενα ετυχε ?και μιζερια και καταντια .Κατα τα αλλα κοκεταρια και αγκαζε με τον αντρουλη στις ταβερνες .Αυτες να μιλανε με τις αλλες και ο κυριος το ματι γαριδα στη διπλανη του ! [το πιο απλο παραδειγμα σου φερνω τωρα]

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:γιατι να ακουγεται εξωπραγματικο το οτι υπαρχουν αντρες οι οποιοι ειναι σωστοι σε ολα τους?εμενα ο δικος μου ειναι και νοικοκυρης και ηρεμος ανθρωπος και χορτασμενος απο τη ζωη του.πρεπει να πω το αντιθετο για να συμφωνω?
ξερει οτι αν σηκωσει χερι η απατησει εχω παρει το παιδι και εχω φυγει,αν και το βλεπω δυσκολο να συμβουν εως απιθανο.εχουμε μοιρασμενα τα παντα απο δουλειες και υποχρεωσεις και τα παντα κυλουν ομαλα και ηρεμα.προστριβες και ψιλοτσακωμοι θα υπαρξουν,αλλα ως εκει.για'μενα λοιπον ειναι ο αντρας μου και ειμαι η γυναικα του,αυτο.που να κολλησω?στο οτι θα πεταξει μια φορα το βρακι εξω απο το καλαθι?εεε ενταξει,και τι εγινε?αποψη μου,
!!!!

μπεμπινι 1 έγραψε:αθανασια δε προσπαθω να περασω καμια απολυτως εικονα προς τα εξω,δεν με απασχολει.το πως ειμαι με τον αντρα μου το ξερω πολυ καλα και μου φτανει.παραδοξως κουβεντιαζουμε και κανουμε και καλαμπουρι και εκει πανω μεταξυ σοβαρου και αστειου εχω κανει τις δηλωσεις μου.το οτι επεσες σε μαλ... αντρα δε σημαινει οτι ειναι και ο δικος μου.απο εναν ανθρωπο χορτατο απο ολες τις αποψεις δεν εχεις κατι να φοβασαι.μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.και οπως προειπα δε θα κοιταξω αν μου αφησε το βρακι εξω απο το καλαθι,θα κοιταξω αν ειναι κυριος και αντρας απεναντι μου.ειναι?στις υπολοιπες λοιπον περισευει.

mamavivo έγραψε:ενταξει μωρε ,μην κολατε τοσο νομιζω .Ο καθενας ξερει τι σχεση εχει δεν χρειαζετε να αποδειξει τιποτα μου φαινετε.
Οτι βιωνει ο καθενας το γνωριζει πολυ καλα .

συμφωνω...ακομη και να θελει στο φορουμ να δειξει το αντιθετο..

elena25 έγραψε:Αθανασία, με έχει μπερδέψει λίγο το θέμα σου.

Από τον τίτλο του θέματος κατάλαβα ότι θα μιλούσες για ακραίες καταστάσεις. Εγώ τέτοιες ακραίες καταστάσεις δεν είδα εδώ μέσα εκτός από μία. Και εκεί ίσως υπάρχει αυτό που λες.

Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να μας βάζεις όλες στο "ίδιο τσουβάλι" και να μας κρίνεις. Όλοι οι άνθρωποι έχουν ελαττώματα. Δεν έχουν μόνο οι άντρες μας, έχουμε κι εμείς. Και αυτοί κάνουν υπομονή μαζί μας και εμείς μαζί τους. Αυτό είναι η σχέση άλλωστε. Συνεχής προσπάθεια.

Τον άντρα μου τον λατρεύω και δε ζω μακριά του. Όμως είναι άνθρωπος και έχει ελαττώματα. Αυτή τη στιγμή που γράφω εδώ τα έχω πάρει τραγικά μαζί του. Αυτό που θέλω να πω είναι πως μπορεί κάποια στιγμή μέσα στη μέρα να μου σπάσει τα νεύρα, να μπω σε ένα θέμα και να το γράψω. Την άλλη μέρα που θα μου έχει περάσει και θα τα έχουμε βρει θα λέω σε άλλο θέμα πως ο άντρας μου είναι ο καλύτερος του κόσμου. Πού είναι το πρόβλημα;;;

Τι σημαίνει; Ότι εγώ ζω σε πλάνη;

Το ότι του έχω ξεκαθαρίσει πως αν σηκώσει χέρι πάνω μου πρώτα θα του το κόψω και μετά θα τον παρατήσω για σένα είναι παράλογο; Γιατί για μένα είναι ωριμότητα το να σκεφτώ από πριν κάποιες καταστάσεις που μπορεί να συμβούν στη ζωή μου και να έχω μια θέση απέναντί τους.

συμφωνω με αυτες τις αποψεις...και μενα μου σπαει τα νευρα μια φορα τουλαχιστον μες στη μερα.. αλλα για μηδαμινο λογο ... το ιδιο μπορει να λεει και εκεινος για μενα... την ουσια κραταω.. αυτο ειναι που με ενδιαφερει..

δεν ξερω σε ποιον αναφερεται η φιλη Αθανασια αλλα ο τιτλος ειναι λιγο ακυρος... και γενικα ολα ειναι υποκειμενικα μπορει αυτο που ανεχεται η μια στην αλλη να φαινεται εξωπραγματικο και το αντιθετο

επισης συμφωνω και με την chiken . ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ!... ζουν στον κοσμο τους και αν θελησεις να βοηθησεις ειναι μαθηματικα βεβαιο πως θα βρεις ΚΑΙ τον μπελα σου!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ada έγραψε:

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί κάποια να πει ψέματα σε ένα φόρουμ που επικρατεί η ανωνυμία κ να ωραιοποιήσει καταστάσεις Rolling Eyes Rolling Eyes

χωρις λογο........τοσες ιστοριες εχουν βγαλει....γεματες ψεμματα!!!!

Αχ Αθηνά , δεν είναι κακοποίηση όταν της στερεί το φαί κ τη θέρμανση από τσιγκουνιά? Όταν την έχει αποκόψει από κάθε οικογενειακό μέλος που μπορέι να τη βοηθήσει?Όταν είμαι ο μόνος άνθρωπος που τολμάει να τηλεφωνήσει κ να κλάψει? Σόρυ που τα λέω αλλά τα χω φρέσκα με μια φίλη κ τα θυμήθηκα με το θέμα αυτό...

σιγουρα ειναι και αυτο μια μορφη κακομεταχειρισης.....απλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με το να υπαρχει ΒΙΑ.....
κριμα για την φιλη σου!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις