Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εννοείτε βέβαια ότι όλα εξαρτιούνται από την βαρύτητα της κατάστασης αλλά και από τα αποθέματα της ψυχικής δύναμης που έχει η κάθε οικογένεια για να αποκτήσει και άλλο παιδί . Μια φιλική μου οικογένεια είχαν ένα παιδί με ειδικές ανάγκες , το παιδί αυτό πήγε σε κανονικό δημοτικό και όχι σε ειδικό σχολείο . Τα παιδιά στο δημοτικό τον είχαν αγκαλιάσει και τον πρόσεχαν κανένας και αν υπήρχε μια μικρή ομάδα που τον πείραζαν τα υπόλοιπα παιδιά τον στήριζαν . Κάπου εκέι η μητέρα έμεινε έγκυος ήταν κάτι που δεν το είχαν προγραμματίσει και βέβαια το κράτησε αλλά πάντα σκεφτόταν αν το νέο μωρό ήταν καλά ..Ήρθε η ώρα και πήγε γυμνάσιο εκεί τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα επειδή ήταν πιο πολλά και άγνωστα παιδιά άρχισε η καζούρα το πείραγμα οι γονείς προσπαθούσαν να μην τον βάλουν στο περιθώριο ,ωστόσο το κοριτσάκι μεγάλωνε και όλα ήταν καλά . Περνώντας τα χρόνια οι γονείς έπεσαν με τα μούτρα στο μικρό και έμεινε σε απόσταση το μεγάλο παιδί . Το κοριτσάκι μεγάλωσε και έμαθε να λειτουργεί σαν ασπίδα προστασίας για τον αδερφό της τα δυο παιδιά πάντα αγαπημένα .Κάποια στιγμή ήρθε ο καιρός να πάει φαντάρος κανείς δεν τον προετοίμασε ότι δεν θα μπορούσε να πάει και για δεύτερη φορά ένιωσε την απόρριψη. Το πρόβλημα συνεχίστηκε όταν το κορίτσι μεγάλωσε ερωτεύτηκε και δημιούργησε μια τη δική της παρέα μια παρέα που ο αδερφός της δεν ήταν μέλος .. Για άλλη μια φορά δέχτηκε την απόρριψη .
Η αδερφή του ετοιμάζεται να κάνει τη δική της οικογένεια αγαπάει τον αδερφό της τον νοιάζεται αλλά κάποια στιγμή μου είχε πει :όλο αυτό με πνίγει ...δεν ξέρω πως το κρίνετε εσείς εγώ απλά έμεινα σιωπηλή και δεν μπορώ να την κρίνω

102Ψηφοφορία ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Φεβ 27, 2012 4:16 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Εννοείτε βέβαια ότι όλα εξαρτιούνται από την βαρύτητα της κατάστασης αλλά και από τα αποθέματα της ψυχικής δύναμης που έχει η κάθε οικογένεια για να αποκτήσει και άλλο παιδί . Μια φιλική μου οικογένεια είχαν ένα παιδί με ειδικές ανάγκες , το παιδί αυτό πήγε σε κανονικό δημοτικό και όχι σε ειδικό σχολείο . Τα παιδιά στο δημοτικό τον είχαν αγκαλιάσει και τον πρόσεχαν κανένας και αν υπήρχε μια μικρή ομάδα που τον πείραζαν τα υπόλοιπα παιδιά τον στήριζαν . Κάπου εκέι η μητέρα έμεινε έγκυος ήταν κάτι που δεν το είχαν προγραμματίσει και βέβαια το κράτησε αλλά πάντα σκεφτόταν αν το νέο μωρό ήταν καλά ..Ήρθε η ώρα και πήγε γυμνάσιο εκεί τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα επειδή ήταν πιο πολλά και άγνωστα παιδιά άρχισε η καζούρα το πείραγμα οι γονείς προσπαθούσαν να μην τον βάλουν στο περιθώριο ,ωστόσο το κοριτσάκι μεγάλωνε και όλα ήταν καλά . Περνώντας τα χρόνια οι γονείς έπεσαν με τα μούτρα στο μικρό και έμεινε σε απόσταση το μεγάλο παιδί . Το κοριτσάκι μεγάλωσε και έμαθε να λειτουργεί σαν ασπίδα προστασίας για τον αδερφό της τα δυο παιδιά πάντα αγαπημένα .Κάποια στιγμή ήρθε ο καιρός να πάει φαντάρος κανείς δεν τον προετοίμασε ότι δεν θα μπορούσε να πάει και για δεύτερη φορά ένιωσε την απόρριψη. Το πρόβλημα συνεχίστηκε όταν το κορίτσι μεγάλωσε ερωτεύτηκε και δημιούργησε μια τη δική της παρέα μια παρέα που ο αδερφός της δεν ήταν μέλος .. Για άλλη μια φορά δέχτηκε την απόρριψη .
Η αδερφή του ετοιμάζεται να κάνει τη δική της οικογένεια αγαπάει τον αδερφό της τον νοιάζεται αλλά κάποια στιγμή μου είχε πει :όλο αυτό με πνίγει ...δεν ξέρω πως το κρίνετε εσείς εγώ απλά έμεινα σιωπηλή και δεν μπορώ να την κρίνω
ο καθενας εχει δικιο απο την πλευρα του..αυτο μονο μπορω να πω.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:ναι ..θα ηταν καλο να προσεχουμε τις εκφρασεις μας-σας!!

και να ξαναδιαβάζεις οταν δεν καταλαβαίνεις κατι!..
το σχολιο ηταν γενικο...και εκει καταλήγεις οχι απο τον αν καποιος εκφρασει αντίθετη αποψη με την δικια σου....αλλα ΑΠΟ ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ!!

υ.γ. και εσυ ασ πουμε τωρα δεν εισαι πολυ ευγενικη..

Ρε μπουμπουκιτσα, ανοιξες ενα θεμα για να πουμε διαφορετικές γνωμες. τωρα ζητας τα ρεστα επειδη εχουμε άλλη άποψη???
Και στην τελική, εσυ εισαι αυτη που έχεις άλλαξει γνώμη 45 φορές για το λόγο για τον οποίο ΠΡΕΠΕΙ μια μαμα να κάνει κι άλλο παιδι - τη μια το θεωρησες εγωιστικό να μη θέλει να κουραστει, την άλλη το θεωρησες δικαίωμα του παιδιου να εχει παρέα, την άλλη δικαίωμα των αδελφων του παιδιου να μοιραστουν την ευθύνη, την άλλη δικαίωμα της μάνας να νιωσει μανα και περήφανη (αυτο με έκανε έξαλλη διοτι ακυρωνεις τη μητρότητα σε όσες μανες εχουν παιδι με κάποιο πρόβλημα).
Μαθε πρωτα εσυ να δεχεσαι τις διαφορετικές απόψεις και μετα να κρινεις τον τρόπο των αλλων. Ο οποίος διαμορφωνεται απο τον δικο σου, κουκλιτσα μου. Θα έπρεπε να το εχεις καταλάβει αυτο τοσο καιρο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Και στην τελική, εσυ εισαι αυτη που έχεις άλλαξει γνώμη 45 φορές για το


ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝ ΤΙ ΓΡΑΦΩ
!
................................................... Ο οποίος διαμορφωνεται απο τον δικο σου, κουκλιτσα μου. Θα έπρεπε να το εχεις καταλάβει αυτο τοσο καιρο.


Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟς ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...
ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΄΄ΧΑΛΑΝΕ ΄΄ ΤΙς ΣΥΖΗΤΗΣΕΙς΄΄΄...
..ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥς ΑΠΑΓΟΡΕΨΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
Και στην τελική, εσυ εισαι αυτη που έχεις άλλαξει γνώμη 45 φορές για το


ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝ ΤΙ ΓΡΑΦΩ
!
................................................... Ο οποίος διαμορφωνεται απο τον δικο σου, κουκλιτσα μου. Θα έπρεπε να το εχεις καταλάβει αυτο τοσο καιρο.

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟς ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...
ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΄΄ΧΑΛΑΝΕ ΄΄ ΤΙς ΣΥΖΗΤΗΣΕΙς΄΄΄...
..ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥς ΑΠΑΓΟΡΕΨΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ..
Τοτε, οταν ανοιγεις το θεμα, γραφε στο πρωτο ποστ ποια ατομα αποκλειονται απο τη συζητηση. Να μη γραφουμε αδικα τις γνωμες μας.
Ή μάλλον, γραψε ποια απαντηση θες. Να συμφωνουμε όλες με ρισπεκτ απο κάτω και να τελειωνει η υπόθεση.
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

twinlotus

twinlotus
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
twinlotus έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

Πραγματικα πολυ δυσκολο ερωτημα.Αλλα εχω μια ενσταση:δεν κανουμε ενα παιδι για να του φορτωσουμε την ευθυνη του αρρωστου αδερφου, πατερα κλπ.Γινομαστε ο δρομος για να ερθει ενα παιδι στη γη και να ζησει τη δικη του ζωη, οπως αυτο θελει.Δικη μας υποχρεωση και δικαιωμα ειναι μονο να του δωσουμε τα εφοδια να προχωρησει.Τα παιδια δεν ειναι ανταλακτικα ουτε αντιδοτα στα δικα μας βαρη.Μου θυμιζει μια περιπτωση που ακουσα οταν εκαν την εξωσωματικη, οπου ζευγαρι ηθελε δευτερο παιδι για να κανει μεταμοσχευση μυελου στο πρωτο που νοσουσε!Για σκεψου λιγο, οσο και αν αγαπουσες την οικογενεια σου θα ηθελες να σου ''φορτωσουν'' τον αρρωστο αδερφο σου?Βαθια μεσα σου δεν θα κατηγορουσες τους γονεις σου για το βαρος που σε αναγκασαν επι της ουσιας να επωμιστεις?Πολλες κοπελες τονισαν τα θετικα του να υπαρχουν αδερφια στην οικογενεια και με βρισκουν απολυτως συμφωνη, αλλα να μην ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι μια αυτονομη και ξεχωριστη προσωπικοτητα με τη δικη του πορεια ζωης και δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να καθοριζουμε εκ των προτερων αυτη την πορεια.Ειμαστε τα οχηματα για να ερθουν νεες ψυχες στον κοσμο, τιποτα αλλο.

Υ.Γ:Συγνωμη αν σας κουρασα, προσπαθησα να ειμαι οσο πιο περιεκτικη και σαφης γινεται.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

νομιζω ειπες την αποψη σου πολυ ευγενικα, οποτε δεν υπαρχει παρεξηγηση...
αρα εσυ, δεν θα εκανες αλλο ε??

Δεν μπορω να σου απαντησω τοσο ευκολα σε αυτο.Υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που συντελουν σε μια τετοια αποφαση (ψυχολογικοι και οικονομικοι κυριως).Αυτο που μπορω να πω μονο ειναι οπως προανεφερα πως σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα ενα ακομα παιδι ουτε για να αντικαταστησει το αρρωστο (δλδ να εκπληρωσει τις προσδοκιες που δεν μπορει να εκπληρωσει το αρρωστο) ουτε για να γινει ο νοσοκομος του οταν εγω θα φυγω.

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
andith έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:

Και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευθύνη του αδελφου να φροντιζει τον κατακοιτο αδεφλο του. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι θα το καναμε αυτο για τα αδελφια μας, δεν παυει όμως να ειναι ένα προσθετο βάρος.

Οποτε σας φωτισα. Δεν ξέρω. Cool

καλά το να το φροντίζει δεν σημαίνει να ειναι 24 ωρες μαζι του , ανα αλλαζει πανες κλπ..σε τοσο βαρια περιτπωση που λετε..
αλλά και το να υπαρχουν 2-3 αδέρφια και να πληρωσουν μια αποκλειστική να το φροντίζει, και αντι για υδριμα να το εχει καποιος στο σπιτι του, με την αναλογη βοηθεια φυσικα ..ειναι διαφορετικα..
στο κατω κατω ψυχη εχουν και αυτα τα ατομα!!
και καταλαβαινουν και αισθανονται....αλλο να εχει καποιους δικους του να πηγαινουν να το βλεπουν ,να του δειχνουν αγαπη.κλπ..

από την άλλη μερια και με τα υγειη αδερφια μας δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει..οπότε γιατι λέμε πως ειναι βάρος?..

και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!

Οχι δεν ειναι εγωιστικο, εγωιστικο ειναι να κανεις παιδι για να του δωσεις ευθυνες που δεν θα επρεπε να εχει, οπως το να προσεχει αδερφο/η με καποιο σοβαρο προβλημα.
Προσωπικα(χωρις να το λεω 100% αφου δεν μου εχει συμβει) δεν θα κρατουσα παιδι που εξαρχης γνωριζα οτι θα εχει καποιο σοβαρο προβλημα,γιατι ο γονιος και να ταλαιπωρηθει επελεξε να το φερει στο κοσμο οποτε εχει 100% ευθυνη, το παιδακι που θα ταλαιπωρηθει καμια, εγω ετσι το βλεπω, και υποθετικα μιλωντας παλι οχι δεν θα εκανα αλλο παιδι για να προσεχει αυτο που εχει καποιο προβλημα οταν εγω πεθανω, αυτο ειναι εγωιστικο.


Δυστυχώς το μυαλό σου πάει στην εύκολη λύση, να το ρίξεις...

Όμως τα περισσότερα παιδάκια με κάποιο ιδιαίτερο θέμα (αυτισμός, αναπτυξιακές διαταραχές βαριάς μορφής, πρόβλημα στον εγκέφαλο.. ) είναι από φυσιολογικές εγκυμοσύνες και φυσιολογικά , τελειόμηνα μωρά. Συνήθως γίνονται αντιληπτά από το γονιό μετά τους πρώτους μήνες ζωής. Οπότε είναι αργά για το γονιό να "επιλέξει" αν θα το κρατήσει ή όχι. Πίστσψέ με, οι γονείς δεν το ξέρουν από πριν, πέφτουν από τα σύννεφα. Και αναλαμβάνουν να φροντίσουν το φυσιολογικό και λατρεμένο τους μωράκι που παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.


Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που τα παρατάνε, γιατί τα θεωρούν βάρος για τους ίδιους και για τα αδερφακια τους. (Σημειώστε παρεπιπτόντως ότι δεν είναι παραίτητο το ιδιαίτερο παιδάκι να είναι το πρώτο στην οικογένεια...)

Και δεν κρίνω κανέναν γιατί έξω από το χορό...
Αλλά μετά βλέπεις ανθρώπους που υιοθετούν ένα τέτοιο παιδάκι και το φροντίζουν με περισσή αγάπη και το τρέχουν στους γιατρούς μια ζωή, μαζί με τα δικά τους παιδιά, έχω γνωρίσει τέτοια Μάνα. Ε, αυτοί με τη συμπεριφορά τους, γνώμη μου, μας κρίνουν όλους εμάς που συζητάμε για αν θα επιλέξουμε μια κατάσταση και πως θα την αποφύγουμε

bouboulina

bouboulina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυστυχώς στην Ελλάδα επειδή δεν υπάρχει πρόνοια και βοήθεια από το κράτος για τα τα άτομα με ειδικές ανάγκες (είτε γεννήθηκαν έτσι είτε έγιναν στην πορεία της ζωής τους από κάποιο ατύχημα ή ασθένεια ) αυτά δεν κυκλοφορούν πολύ. Δεν βλέπεις οικογένειες με παιδάκια με κάποια ιδιαιτερότητα έξω συχνά, όπως στο εξωτερικό. Και γιαυτό υπάρχουν πολλά αδιάκριτα βλέμματα! Μέγα λάθος! Που φέρνουν σε δύσκολη θέση την οικογένεια.

Εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου όταν διάβασα ότι έχει ανάγκη η μάνα να νιώσει υπερήφανη και αυτή κάνοντας και άλλα παιδιά, αν έχει τύχει κάτι στο πρώτο της παιδάκι. Δεν το θεωρώ εγωιστικό, το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό! Εξάλλου σίγουρα αγαπάει πολύ και νιώθει υπερήφανη και για αυτό το παιδί της, αλλά διαφορετικά. Κακά τα ψέματα, και πιστεύω ότι όποια το αρνηθεί λέει ψέματα, όλες καμαρώνουμε, άθελά μας και αυθόρμητα, όταν βγαίνουμε έξω με το μωρό μας ή με το παιδάκι μας και είναι όμορφο ή χαριτωμένο πολύ ή έξυπνο πολύ και τραβάει τα βλέματα. Χαιρόμαστε. Αυτό γιατί να μη το ζήσει μια μάνα που ίσως δεν το έχει ζήσει με το πρώτο παιδί?? Αλλά μπορεί να έχει ζήσει το πλάγιο βλέμα των άλλων που προσπαθούν να δουν γιατί ασ πούμε το παιδάκι της φοράει ακουστικά ή έχει στραβισμό ή δεν τρέχει σα τα άλλα παιδάκια? Θα συμφωνήσω, αλλιώς μια οικογένεια με 3 υγιή παιδάκια και ένα με πρόβλημα και αλλιώς μια οικογένεια με ένα παιδάκι με πρόβλημα μόνο.

Και ένα τελευταίο. Δεν νομίζω ότι καταδικάζεις τα αδέρφια σε μια κατάσταση. Γιατί πολύ απλά η ζωή είναι απρόβλεπτη. Κανένας δεν έχει υπογράψει συμβόλαιο ότι θα είναι υγιής και αρτιμελής για όλη του τη ζωή ή οι δικοί του θα είναι υγιείς για πάντα. Αυτά συμβαίνουν. Οποιαδήποτε στιγμή στη ζωή ενός ανθρώπου έρχονται δυσκολίες, πεθαίνει ένας γονιός, αρρωσταίνει ένα αδερφός, και το αντιμετωπίζεις. Δεν σημαίνει πως σου χαλάει η ζωή. Σε κάνει πιο δυνατό, πιο άνθρωπο. Και μαθαίνει να αντιμετωπίζει καλύτερα καταστάσεις. Η ζωή είναι δύσκολη. Ποιός έχει ζήσει τη ζωή του σε ένα ροζ συννεφάκι? Το ότι ξέρεις από πριν τη δυσκολία, κάνει διφορά? Δεν νομίζω.

Εγώ είμαι υπέρ του να είναι πολλά αδέρφια. όσα βάσει των συνθηκών μπορείς να κάνεις. όχι μόνο αν έχεις ένα άρωστο. Και υγιή να είναι, σε όποια δυσκολία τύχει σε ένα από αυτά, πιο εύκολα την αντιμετωπίζουν 4 άνθρωποι παρά 1.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, δεν μπαίνω συχνά και προσπαθώ να πω τις σκέψεις μου μαζεμένες.

αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 5 417472 αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 5 417472




bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bouboulina έγραψε:

Εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου όταν διάβασα ότι έχει ανάγκη η μάνα να νιώσει υπερήφανη και αυτή κάνοντας και άλλα παιδιά, αν έχει τύχει κάτι στο πρώτο της παιδάκι. Δεν το θεωρώ εγωιστικό, το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό! Εξάλλου σίγουρα αγαπάει πολύ και νιώθει υπερήφανη και για αυτό το παιδί της, αλλά διαφορετικά. Κακά τα ψέματα, και πιστεύω ότι όποια το αρνηθεί λέει ψέματα, όλες καμαρώνουμε, άθελά μας και αυθόρμητα, όταν βγαίνουμε έξω με το μωρό μας ή με το παιδάκι μας και είναι όμορφο ή χαριτωμένο πολύ ή έξυπνο πολύ και τραβάει τα βλέματα. Χαιρόμαστε. Αυτό γιατί να μη το ζήσει μια μάνα που ίσως δεν το έχει ζήσει με το πρώτο παιδί?? Αλλά μπορεί να έχει ζήσει το πλάγιο βλέμα των άλλων που προσπαθούν να δουν γιατί ασ πούμε το παιδάκι της φοράει ακουστικά ή έχει στραβισμό ή δεν τρέχει σα τα άλλα παιδάκια? Θα συμφωνήσω, αλλιώς μια οικογένεια με 3 υγιή παιδάκια και ένα με πρόβλημα και αλλιώς μια οικογένεια με ένα παιδάκι με πρόβλημα μόνο.



αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 5 417472 αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 5 417472





πόσο ωραία το έθεσες!!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bouboulina έγραψε:
andith έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:

Και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευθύνη του αδελφου να φροντιζει τον κατακοιτο αδεφλο του. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι θα το καναμε αυτο για τα αδελφια μας, δεν παυει όμως να ειναι ένα προσθετο βάρος.

Οποτε σας φωτισα. Δεν ξέρω. Cool

καλά το να το φροντίζει δεν σημαίνει να ειναι 24 ωρες μαζι του , ανα αλλαζει πανες κλπ..σε τοσο βαρια περιτπωση που λετε..
αλλά και το να υπαρχουν 2-3 αδέρφια και να πληρωσουν μια αποκλειστική να το φροντίζει, και αντι για υδριμα να το εχει καποιος στο σπιτι του, με την αναλογη βοηθεια φυσικα ..ειναι διαφορετικα..
στο κατω κατω ψυχη εχουν και αυτα τα ατομα!!
και καταλαβαινουν και αισθανονται....αλλο να εχει καποιους δικους του να πηγαινουν να το βλεπουν ,να του δειχνουν αγαπη.κλπ..

από την άλλη μερια και με τα υγειη αδερφια μας δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει..οπότε γιατι λέμε πως ειναι βάρος?..

και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!

Οχι δεν ειναι εγωιστικο, εγωιστικο ειναι να κανεις παιδι για να του δωσεις ευθυνες που δεν θα επρεπε να εχει, οπως το να προσεχει αδερφο/η με καποιο σοβαρο προβλημα.
Προσωπικα(χωρις να το λεω 100% αφου δεν μου εχει συμβει) δεν θα κρατουσα παιδι που εξαρχης γνωριζα οτι θα εχει καποιο σοβαρο προβλημα,γιατι ο γονιος και να ταλαιπωρηθει επελεξε να το φερει στο κοσμο οποτε εχει 100% ευθυνη, το παιδακι που θα ταλαιπωρηθει καμια, εγω ετσι το βλεπω, και υποθετικα μιλωντας παλι οχι δεν θα εκανα αλλο παιδι για να προσεχει αυτο που εχει καποιο προβλημα οταν εγω πεθανω, αυτο ειναι εγωιστικο.


Δυστυχώς το μυαλό σου πάει στην εύκολη λύση, να το ρίξεις...

Όμως τα περισσότερα παιδάκια με κάποιο ιδιαίτερο θέμα (αυτισμός, αναπτυξιακές διαταραχές βαριάς μορφής, πρόβλημα στον εγκέφαλο.. ) είναι από φυσιολογικές εγκυμοσύνες και φυσιολογικά , τελειόμηνα μωρά. Συνήθως γίνονται αντιληπτά από το γονιό μετά τους πρώτους μήνες ζωής. Οπότε είναι αργά για το γονιό να "επιλέξει" αν θα το κρατήσει ή όχι. Πίστσψέ με, οι γονείς δεν το ξέρουν από πριν, πέφτουν από τα σύννεφα. Και αναλαμβάνουν να φροντίσουν το φυσιολογικό και λατρεμένο τους μωράκι που παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.


Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που τα παρατάνε, γιατί τα θεωρούν βάρος για τους ίδιους και για τα αδερφακια τους. (Σημειώστε παρεπιπτόντως ότι δεν είναι παραίτητο το ιδιαίτερο παιδάκι να είναι το πρώτο στην οικογένεια...)

Και δεν κρίνω κανέναν γιατί έξω από το χορό...
Αλλά μετά βλέπεις ανθρώπους που υιοθετούν ένα τέτοιο παιδάκι και το φροντίζουν με περισσή αγάπη και το τρέχουν στους γιατρούς μια ζωή, μαζί με τα δικά τους παιδιά, έχω γνωρίσει τέτοια Μάνα. Ε, αυτοί με τη συμπεριφορά τους, γνώμη μου, μας κρίνουν όλους εμάς που συζητάμε για αν θα επιλέξουμε μια κατάσταση και πως θα την αποφύγουμε


Γι αυτο το λογο εχω γραψει, που γνωριζα εξ αρχης!!!!καθως επισης και οτι δεν το λεω 100% μιας και δεν μου εχει τυχει!

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το επαγγελμα μου ειναι ειδικη παιδαγωγος. Ζω καθε μερα με παιδια που εχουν ιδαιτεροτητες. Τα αγαπω και τα στηριζω οσο μπορω.
Η κουμπαρα μου εχει τεσσερα παιδια και το πρωτο της παιδακι εχει νοητικη υστερηση. Ναι ο βασιλακης δεν μιλαει. Ναι δεν αυτοεξυπηρετειται. Ναι δεν μπορει να επιβιωσει μονος του. Θελει καποιον να του δωσει εστω και ενα ποτηρι νερο. Αλλα ειναι ευτυχισμενος πολυ. Γιατι εχει την οικογενεια του και τα αδελφια του εχει αλλα τρια αδελφια μετα απο αυτον που τον λατρευουν. Και δεν αποτελει βαρος για αυτα, γιατι δεν αποτελει βαρος ο βασιλακης στη μητερα και τον πατερα.
Οταν η κουμπαρα μου εμεινε εγκυος στο τεταρτο παιδι (πρωτος ο βασιλακης, μετα δυο κοριτσια και μετα η εγκυμοσυνη) ολοι της ελεγαν να το ριξει. Εγω τηςελεγα να το κρατησει το μωρο. Και το εκανε. Και γιαυτο κουμπαριασαμε. Καθως εγω ημουν μεχρι τοτε η δασκαλα του βασιλη.
Και εχουν μια οικογενεια γροθια που μονο αγαπη δινει και στα τεσσερα παιδακια χωρις εξαιρεση.
Και αν με ρωταγατε ναι θα εκανα και αλλα παιδια.
Θαυμαζω τις γυναικες-μητερες με ολα αυτα τα αποθεματα αγαπης που εχουν και τα δινουν απλοχερα στα παιδια τους ειτε εχουν δυσκολια ειτε οχι.
Δεν ειναι ευκολες καταστασεις ουτως η αλλως αυτες.
Αλλα δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε αυτες τις περιπτωσεις. Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.
Οπως νιωθει η καθε μανουλα.

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καμία μαμά με παιδί με ειδικές ικανότητες υπάρχει εδώ????

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟς ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...
ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΄΄ΧΑΛΑΝΕ ΄΄ ΤΙς ΣΥΖΗΤΗΣΕΙς΄΄΄...
..ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥς ΑΠΑΓΟΡΕΨΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΝΕ..

Καλησπέρα σας Very Happy
Έλειπα για διήμερο και δεν είχα δει τις τόσο ωραίες και γεμάτες σεβασμό τοποθετήσεις σε αυτό το θέμα που αν μη τι άλλο δε χωρούν στενόμυαλοι "άνθρωποι"
Το θέμα είναι ένα, κανείς δεν μπορεί να αποτρέψει κανέναν να απαντάει, να διαφωνεί, να προσβάλει, να μιλάει με το γάντι.
Αλλά καλό είναι σε τέτοια θέματα να σκεφτόμαστε και δεύτερη φορά πριν γράψουμε γιατί πολύς κόσμος έχει κάποιον άνθρωπο με ιδιαιτερότητες και αυτού του στυλ οι τοποθετήσεις:

ΑΝ ΕΙΧΕς ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΚΡΩς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥς, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΟΝΕΙΡΑ ΚΛΠ....ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΄΄ΠΕΡΙΦΑΝΟς΄΄ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟς...ΝΑ ΄΄ΚΑΜΑΡΩΣΕΙς΄΄ ΚΑΠΟΙΟΝ?
...
ΑΠΛΑ ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ GIORGINA ΑΠΟΠΑΝΩ...ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΟς,Η Η ΜΑΝΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΟΠΩς ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ..ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ??..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩς ΄΄ΑΤΥΧΟΙ΄΄ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΄΄ΚΑΝΟΝΙΚΟΥς΄΄ ΑΠΟΓΟΝΟΥς??ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ??


είναι α-πα-ρά-δε-κτες.
Δεν είμαστε οι καινούριοι Χίτλερ, ούτε είμαστε η Άρια φυλή, ούτε οι παλιοί Σπαρτιάτες.
Δεν υπάρχει μαμά που να μην είναι υπερήφανη για το παιδί της.-
Οι μαμάδες των ιδιαίτερων παιδιών βλέπουν την ζωή με άλλο μάτι και λατρεύουν τα παιδιά τους και αισθάνονται υπερήφανες που είναι μητέρες τους.
Δεν μπορεί κανείς να ακυρώνει μια μάνα.-
ΚΑΝΕΙΣ
Δεν μπορεί κανείς να μου πεί πότε θα μπορώ να είμαι περήφανη για το παιδί μου. Ναι το δικο μου είναι υγιέστατο, αλλά θα μπορούσε και να μην είναι. Τότε δηλαδή θα έπρεπε να λογοδοτήσω γιατί θα αισθανόμουν περήφανη?
Τι βλακείες είναι αυτές Θεέ μου?

Λες και αν μια μάνα αν χάσει το παιδί της επειδή είναι παραπληγικό, θα πονέσει λιγότερο...

Εγώ προσωπικά δεν σέβομαι κανέναν συνομιλητή μου εκ των προτέρων. Πάντα κάτι μου δίνει και έτσι ξεκινάει ο σεβασμός. Όμως ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν έχω προσβάλλει τόσο άκομψα μανάδες που μεγαλώνουν όσο καλύτερα μπορούν τα παιδιά τους. ΠΟΤΕ.-

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πραγματικά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με όσα έχω διαβάσει.Πολύ ευχαρίστως θα έβριζα αλλά είναι κρίμα να αμαρτήσω για κάποιους άμυαλους-στενόμυαλους ανθρώπους.Διαβάστε το μπλογκ μου μήπως κ συνέλθετε μερικές με την ιστορία μου μιας κ είμαι μαμά ενός κοριτσιού 20 μηνών το οποίο δεν κάνει τίποτα ακόμη και δεν ξέρω αν θα κάνει και ποτέ.

vrefikoispasmoi.blogspot.com

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
thinkpink! έγραψε:Πραγματικά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με όσα έχω διαβάσει.Πολύ ευχαρίστως θα έβριζα αλλά είναι κρίμα να αμαρτήσω για κάποιους άμυαλους-στενόμυαλους ανθρώπους.Διαβάστε το μπλογκ μου μήπως κ συνέλθετε μερικές με την ιστορία μου μιας κ είμαι μαμά ενός κοριτσιού 20 μηνών το οποίο δεν κάνει τίποτα ακόμη και δεν ξέρω αν θα κάνει και ποτέ.

vrefikoispasmoi.blogspot.com

Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου καλή μου, το έχω διαβάσει το μπλόγκ σου.
Να είστε πάντα καλά αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 5 417472

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
thinkpink! έγραψε:Πραγματικά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με όσα έχω διαβάσει.Πολύ ευχαρίστως θα έβριζα αλλά είναι κρίμα να αμαρτήσω για κάποιους άμυαλους-στενόμυαλους ανθρώπους.Διαβάστε το μπλογκ μου μήπως κ συνέλθετε μερικές με την ιστορία μου μιας κ είμαι μαμά ενός κοριτσιού 20 μηνών το οποίο δεν κάνει τίποτα ακόμη και δεν ξέρω αν θα κάνει και ποτέ.

vrefikoispasmoi.blogspot.com

Κοριτσάκι μου να τη χαίρεσαι τη μικρούλα σου και να έχεις δύναμη να σταθείς δίπλα της. Όπως έγραψα και πιο πάνω, ας θυμόμαστε ότι Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΡΦΟΥΣ ΨΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ξεκαθαρισω την θεση μου γιατι ενιωσα ασχημα με την ιστορια που παρεθεσα εδω..
δεν θεωρω σωστο το σκεπτικο να κανουμε παιδια για να εξυπηρετησουν οποιονδηποτε σκοπο εχουμε,ειτε αυτος ειναι να μας γηροκομησουν (παλια ελεγαν -κ τωρα ακομα δυστυχως..- κανε κ κοριτσι να σας γηροκομησει), ειτε να φροντισουν τα αδερφια τους (εχουν δεν εχουν ιδιαιτεροτητες). Τα παιδια ειναι ξεχωριστοι ανθρωποι,εχουν προσωπικοτητα κ πρεπει να τα αφησουμε ελευθερα οταν δεν εχουν πια την αναγκη μας,εκει τελειωνει ο ρολος ΜΑΣ.

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ πρέπει να κάνω άλλο παιδί ή όχι???Αν κάνω σημαίνει ότι το μικρό δεν το αγαπάω κι απλά το έκανα για να έχει το μεγάλο;;;Μην τρελαθούμε τώρα ποια μάνα ξεχωρίζει τα παιδιά της;;;;ενώ αν δεν κάνω σημαίνει ότι απλά φοβάμαι κ με δικαιολογείτε όλοι...Εγώ συγκεκριμένα όντως φοβάμαι κ δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γτ δεν έχουμε διάγνωση ακόμη για τη μικρή κ μπορεί να μην έχουμε κ ποτέ.

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
thinkpink! έγραψε:Εγώ πρέπει να κάνω άλλο παιδί ή όχι???Αν κάνω σημαίνει ότι το μικρό δεν το αγαπάω κι απλά το έκανα για να έχει το μεγάλο;;;Μην τρελαθούμε τώρα ποια μάνα ξεχωρίζει τα παιδιά της;;;;ενώ αν δεν κάνω σημαίνει ότι απλά φοβάμαι κ με δικαιολογείτε όλοι...Εγώ συγκεκριμένα όντως φοβάμαι κ δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γτ δεν έχουμε διάγνωση ακόμη για τη μικρή κ μπορεί να μην έχουμε κ ποτέ.

Διαβασα για την μικρη σου,ευχομαι να πανε ολα καλα Smile Τιποτα δεν σημαινει τιποτα... Παιδια κανουμε ολες γιατι νιωθουμε την αναγκη να ειμαστε μητερες, ετσι λεω, αυτο κρινω (εγω) ως πιο εντιμο κ ειλικρινες.
Εσυ -κ οποια αλλη απο εμας- θα πραξει οπως νιωθει γιατι η καθεμια ξερει τι νιωθει καλυτερα απο ολους τους αλλους.Ετσι δεν ειναι?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
thinkpink! έγραψε:Εγώ πρέπει να κάνω άλλο παιδί ή όχι???Αν κάνω σημαίνει ότι το μικρό δεν το αγαπάω κι απλά το έκανα για να έχει το μεγάλο;;;Μην τρελαθούμε τώρα ποια μάνα ξεχωρίζει τα παιδιά της;;;;ενώ αν δεν κάνω σημαίνει ότι απλά φοβάμαι κ με δικαιολογείτε όλοι...Εγώ συγκεκριμένα όντως φοβάμαι κ δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γτ δεν έχουμε διάγνωση ακόμη για τη μικρή κ μπορεί να μην έχουμε κ ποτέ.
Εννοειται πως δεν θα ρωτησεις κανενα για ό,τι κάνεις!
Κι εννοειται πως καμια μας δεν εχει το δικαίωμα να σου πει τι πρέπει και τι δεν πρέπει. Εσυ ξέρεις την καθημερινότητά σου, εσυ αποφασίζεις.

Με ενοχλησε κι ακομα με ενοχλει η φραση "δεν εχει κι αυτη -η μανα ενος παιδιου με πρόβλημα- δικαίωμα να νιώσει μάνα και περηφανη"? Με ενοχλει ρε κοριτσια, ηταν πολυ σκληρη... το εγραψα και πιο πάνω..

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
thinkpink! έγραψε:Εγώ πρέπει να κάνω άλλο παιδί ή όχι???Αν κάνω σημαίνει ότι το μικρό δεν το αγαπάω κι απλά το έκανα για να έχει το μεγάλο;;;Μην τρελαθούμε τώρα ποια μάνα ξεχωρίζει τα παιδιά της;;;;ενώ αν δεν κάνω σημαίνει ότι απλά φοβάμαι κ με δικαιολογείτε όλοι...Εγώ συγκεκριμένα όντως φοβάμαι κ δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γτ δεν έχουμε διάγνωση ακόμη για τη μικρή κ μπορεί να μην έχουμε κ ποτέ.

Τωρα πρωτοειδα το blog σου... Τι να πω? Ενιωσα αυτο που λενε οτι πας να πεις τον πονο σου και βρισκεις μεγαλυτερο. Ευχομαι να εχεις τουλαχιστον μια διαγνωση για να ξερεις με τι πρεπει να παλεψεις. Να σαι καλα και να χεις κουραγιο...

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μετά από όλα αυτά που διαβάζω το μόνο που έχω να πω είναι ότι κάποιες έχουν επίπεδο και παιδεία 0.Και συνήθως τα παιδιά αυτών των ανθρώπων είναι που κοροϊδεύουν και περιθωριοποιούν τα παιδιά με ειδικές ανάγκες...Κρίμα...Κρίμα που ο Θεός δεν τους δίνει ένα ιδιαίτερο παιδί για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.Εγώ αισθάνομαι περήφανη και πολύ περισσότερο ευλογημένη με αυτό το παιδί γιατί με έκανε καλύτερο άνθρωπο και έχω δει τον κόσμο διαφορετικά.Της προσφέρω τα πάντα εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και προσπαθώ να είναι χαρούμενη.Ποιος σου λέει ότι έχοντας ένα υγιέστατο παιδί δε μπορείς να το χάσεις ανά πάσα στιγμή ή να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα υγείας;τότε κάνεις άλλο ή όχι;ο κόσμος δεν είναι ειδυλλιακά πλασμένος δυστυχώς!!!

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
thinkpink! έγραψε:Πραγματικά έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με όσα έχω διαβάσει.Πολύ ευχαρίστως θα έβριζα αλλά είναι κρίμα να αμαρτήσω για κάποιους άμυαλους-στενόμυαλους ανθρώπους.Διαβάστε το μπλογκ μου μήπως κ συνέλθετε μερικές με την ιστορία μου μιας κ είμαι μαμά ενός κοριτσιού 20 μηνών το οποίο δεν κάνει τίποτα ακόμη και δεν ξέρω αν θα κάνει και ποτέ.

vrefikoispasmoi.blogspot.com

thinkpink! έγραψε:Μετά από όλα αυτά που διαβάζω το μόνο που έχω να πω είναι ότι κάποιες έχουν επίπεδο και παιδεία 0.Και συνήθως τα παιδιά αυτών των ανθρώπων είναι που κοροϊδεύουν και περιθωριοποιούν τα παιδιά με ειδικές ανάγκες...Κρίμα...Κρίμα που ο Θεός δεν τους δίνει ένα ιδιαίτερο παιδί για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.Εγώ αισθάνομαι περήφανη και πολύ περισσότερο ευλογημένη με αυτό το παιδί γιατί με έκανε καλύτερο άνθρωπο και έχω δει τον κόσμο διαφορετικά.Της προσφέρω τα πάντα εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και προσπαθώ να είναι χαρούμενη.Ποιος σου λέει ότι έχοντας ένα υγιέστατο παιδί δε μπορείς να το χάσεις ανά πάσα στιγμή ή να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα υγείας;τότε κάνεις άλλο ή όχι;ο κόσμος δεν είναι ειδυλλιακά πλασμένος δυστυχώς!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πάντως κορίτσια, για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι και η μαμά που άνοιξε το θέμα, το έκανε για να βρει απαντήσεις.Δηλαδή μάλλον πρέπει να περνάει κάτι ανάλογο και ψάχνει να βρει στήριξη για να κάνει άλλο ένα παιδάκι. Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδωσε.

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ok τη μαμά που το άνοιξε δεν την κατηγορεί κανείς γιατί το άνοιξε το θέμα αλλά γράφτηκαν πολλά και νομίζω ότι πρέπει να λήξει το θέμα γιατί έγινε γελοίο ενώ είναι πολύ σοβαρό.

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις