Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
καλά το να το φροντίζει δεν σημαίνει να ειναι 24 ωρες μαζι του , ανα αλλαζει πανες κλπ..σε τοσο βαρια περιτπωση που λετε..

Για να το κανουν αυτο τα αδερφια θα πρεπει να μπορουν οικονομικα...μια γυναικα αποκλειστικη ειναι ενας μισθος,και στην περιπτωση αυτη θα επρεπε να ειναι επι 24ωρου βασεως με το ατομο αυτο..Μιλαω για την περιπτωση που εγραψα πιο πανω.

αλλά και το να υπαρχουν 2-3 αδέρφια και να πληρωσουν μια αποκλειστική να το φροντίζει, και αντι για υδριμα να το εχει καποιος στο σπιτι του, με την αναλογη βοηθεια φυσικα ..ειναι διαφορετικα..
στο κατω κατω ψυχη εχουν και αυτα τα ατομα!!
και καταλαβαινουν και αισθανονται....αλλο να εχει καποιους δικους του να πηγαινουν να το βλεπουν ,να του δειχνουν αγαπη.κλπ..

από την άλλη μερια και με τα υγειη αδερφια μας δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει..οπότε γιατι λέμε πως ειναι βάρος?..

Αυτο μονο καποιος που εχει αδελφο/αδελφη με τετοιο θεμα θα μπορουσε να το απαντησει,οχι εμεις...

και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!

Μπουπουκιτσα μου παιχνιδακι θα ειναι να χειριστεις την σχεση 2 αδελφων? Με το ενα απο τα δυο να εχει ιδιαιτεροτητες? Να μπορεσεις να εξασφαλισεις ενα υγιες περιβαλλον και για το παιδι χωρις ιδιαιτεροτητα? Να εξασφαλισεις οτι δεν θα αισθανεται αβολα οταν παει βολτα με τους φιλους του και θα πρεπει να εχει το αδερφακι του μαζι?Και οι φιλοι να δεχονται το αδερφακι? Να χειριστει τις γενετησιες ορμες του μεγαλωνοντας? Εχει πολλα στην ζωη του ενας ανθρωπος με νοητικη στερηση τα οποια πρεπει αν φροντισει ο γονιος του κ ο μελλοντικος του "κηδεμονας" -δεν βρισκω αλλη λεξη...δεν ειναι ουτε ευκολο ουτε παιχνιδακι να ζεις ετσι....



(κανω quote στην απαντηση σου γιατι ανοιξες το θεμα ,δεν θελω να παρεξηγηθω ετσι?)

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα ειχα φτιαξει στα 19 μου με ενα πολυ καλο παλικαρακι.Ειχε μια μεγαλυτερη αδερφουλα η οποιο ειχε συνδρομο down.Οταν μου γνωρισε την οικογενεια του λιγο πριν μου το ξεφουρνισε και καταλαβα οτι περιμενε εντρομος ποια θα ηταν μαλλον η αντιδραση μου....Φυσικα η αντιδραση μου ηταν να χαρω απιστευτα πολυ με την γνωριμια της αδερφης του,δε ξερω αλλα ολα αυτα τα παιδια με συνδρομα,διανοητικα καθυστερημενα,αυτιστικα...Ολα αυτα τους εχω μια απιστευτη αγαπη...Νομιζω λοιπον οτι τα αδερφια και ειδικα μιας εφηβικης σχεδον ηλικιας εχουν ενα καποιο κολλημα το πως θα παρουσιασουν το αδερφακι τους που εχει μια ιδιαιτεροτητα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Κατσε να σου περιγραψω μια κατασταση bou-boykitsa να δεις τι θα πει "εγωιστικο να μην θες να κουραστεις"...Η θεια μου εχει 2 παιδια, την ξαδερφη μου 35 χρονων και τον ξαδερφο 33.Ο ξαδερφος μου εχει βαριας μορφης νοητικη στερηση.Μαζι με την ν.σ. προεκυψε πρι λιγα χρονια και επιληψια και σχιζοφρενεια.Η ξαδερφη μου ειναι υγιης, οικονομικα ανεξαρτητη,με σπουδες δεκαετιας και με δικο της γραφειο.Ειναι λογοθεραπευτρια. Δεν επελεξε τυχαια αυτο το επαγγελμα. Η θεια μου τοσα χρονια κουβαλαει σταυρο που λενε... εχει αφοσιωθει στον ξαδερφο μου, απο μικρος ειχε δασκαλες στο σπιτι για να τον βοηθησουν να εξελιχθει γλωσσικα, εκανε μαθηματα χορου,δραστηριοτητες, πηγαινε κ πηγαινει σε ψυχολογο. Εδω κ αρκετα χρονια εργαζεται σε καποιο προγραμμα του Δημου της πολης που κατοικουν και εχει ετσι εναν συμβολικο μισθο αλλα παραγει κ ειναι ενεργο μελος της κοινωνιας.Η θεια μου εχει περασει καταθλιψη,ειχε εγκαταλειψει τον εαυτο της γιατι ενα παιδι με τετοια θεματα θελει πολλαπλασια αφοσιωση απο οτι ενα παιδι φυσιολογικο. Η ξαδερφη μου απο μικρη ειχε πανω της ολο το βαρος να αποδειξει οτι ΔΕΝ εχει ΚΑΙ αυτη νοητικο προβλημα, κουβαλουσε τα αγχη των γονιων της. Επρεπε να ειναι παντου τελεια γιατι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος οπως ξερουμε ολες και χαρακτηριζει αυτες τις οικογενειες. Ολη η οικογενεια νοσει...Αυτη η γυναικα δεν εχει παει ΠΟΥΘΕΝΑ μονη της η με φιλες της ολα αυτα τα χρονια, προσπαθησε να εργαστει -γιατι ειναι εξυπνη γυναικα κ ειχε κ αυτη ονειρα για την ζωη της- αλλα δυστυχως δεν ηταν δυνατο αυτο λογω της απαιτητικης καταστασης στο σπιτι....φροντιζει τον ξαδερφο μου. Η ξαδερφη μου φοβαται να δημιουργησει οικογενεια για προφανεις λογους,επισης εχει το αγχος οτι ο εκαστοτε συντροφος της θα την εγκαταλειψει στην σκεψη οτι καποτε θα πρεπει να φροντισει τον αδερφο της αφου θα φυγουν οι γονεις τους..και εχει συναντησει τετοια ατομα.
ομιζω εδωσα μια εικονα του ποσο πιεστικη ειναι αυτη η κατασταση και τι αντικτυπο εχει στην υπ[ολοιπη οικογενεια.Οι θειοι μου χαιρονται μεσω της ξαδερφης μου αλλα...η πιεση που της ασκουν και αθελα τους ειναι πολυ μεγαλη γι αυτην, και καποιες φορες σε κουβεντες μου εχει πει η θεια μου "τι το παιδευω και αυτο το κοριτσι μου,τι φταιει?".
Περα απο τα μαθηματα και τους ψυχολογους και τις εκδρομες και...και... υπαρχουν κι αλλα πραγματα που πρεπει να φροντισει ενας γονιος με παιδι-->ενηλικα με σοβαρα προβληματα...ειναι μεγαλη η λιστα.
Ευχομαι κουραγιο σε οσες το αντιμετωπιζουν αλλα δεν θα εκρινα καμια μα καμια που θα επελεγε να μην κανει 2ο παιδι γιατι δεν αντεχει αυτη την κατασταση...εδω δεν την αντεχω εγω που τους βλεπω μια φορα τον χρονο ποσο να το ζω κιολας ολο αυτο...

ναι η κατάσταση που περιγραφεις είναι πολύ δύσκολη!!
και από οτι βλέπω η ξαδερφη σου που ειναι το υγιες παιδι είναι η μεγαλύτερη ε?
δηλαδή αυτοί δεν ειχαν το δηλυμα που λεμα..απλά το δεύτερο παιδί τους βγήκε έτσι..

οπως τα λες ειναι πολυ δυσκολα ..πραγματικα, οχι για τα αλλά προβλήματα, αλλά η σχιζοφρενεια ειναι θεμα δυσκολο..δεν υπαρχει λογικη για να βρεις ακρη..

απο την άλλη , αν ειχαν και άλλα 2-3 παιδια δεν θα αισθανόταν λιγότερη πίεση η ξαδέρφη σου?..δεν θα ηταν ο μοναδικος άνθρωπος να αποδειξει πως ειναι οκ ..και να κανει υπερηφανους τους γονεις..

και οι κοινωνια, που οπως λες και συμφωνω απόλυτα, ειναι κακια...αλλιως δεν θα δεχοταν μια οικογενεια με προβληματικο 1 στα 4 παιδια, απο οτι ένα στα 2??..

γιατι δεν ειναι πάντα αυτά κληρονιμικα..ειναι και τυχαια, λογω κακης εγκυμοσυνης, καποιας ασθενειας κλπ..
τι λες?
νομιζω πραγματικα πως θα αποφορτιζοταν η ξαδερφη σου ..θα ειχε και εναν ανθρωπο να μιλησει(αφου με αυτον τον αδερφο δεν μπορει)...και ακομη και αν χρειαζονταν χρηματα ,αλλο να βαζουν 3 ανθρωποι απο λιγα ο καθενας ..και αλλο να πρεπει ενας να χαλασει ολο του το μισθο..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Τα ειχα φτιαξει στα 19 μου με ενα πολυ καλο παλικαρακι.Ειχε μια μεγαλυτερη αδερφουλα η οποιο ειχε συνδρομο down.Οταν μου γνωρισε την οικογενεια του λιγο πριν μου το ξεφουρνισε και καταλαβα οτι περιμενε εντρομος ποια θα ηταν μαλλον η αντιδραση μου....Φυσικα η αντιδραση μου ηταν να χαρω απιστευτα πολυ με την γνωριμια της αδερφης του,δε ξερω αλλα ολα αυτα τα παιδια με συνδρομα,διανοητικα καθυστερημενα,αυτιστικα...Ολα αυτα τους εχω μια απιστευτη αγαπη...Νομιζω λοιπον οτι τα αδερφια και ειδικα μιας εφηβικης σχεδον ηλικιας εχουν ενα καποιο κολλημα το πως θα παρουσιασουν το αδερφακι τους που εχει μια ιδιαιτεροτητα...

εχει και η αδερφη ενος πολυ καλου μου φιλου..το συνδρομο down δεν ειναι κληρονιμικο!! η σχιζοφρενεια δυστηχως εχω ακούσει πως είναι...

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
tatijana έγραψε:Τα ειχα φτιαξει στα 19 μου με ενα πολυ καλο παλικαρακι.Ειχε μια μεγαλυτερη αδερφουλα η οποιο ειχε συνδρομο down.Οταν μου γνωρισε την οικογενεια του λιγο πριν μου το ξεφουρνισε και καταλαβα οτι περιμενε εντρομος ποια θα ηταν μαλλον η αντιδραση μου....Φυσικα η αντιδραση μου ηταν να χαρω απιστευτα πολυ με την γνωριμια της αδερφης του,δε ξερω αλλα ολα αυτα τα παιδια με συνδρομα,διανοητικα καθυστερημενα,αυτιστικα...Ολα αυτα τους εχω μια απιστευτη αγαπη...Νομιζω λοιπον οτι τα αδερφια και ειδικα μιας εφηβικης σχεδον ηλικιας εχουν ενα καποιο κολλημα το πως θα παρουσιασουν το αδερφακι τους που εχει μια ιδιαιτεροτητα...

εχει και η αδερφη ενος πολυ καλου μου φιλου..το συνδρομο down δεν ειναι κληρονιμικο!! η σχιζοφρενεια δυστηχως εχω ακούσει πως είναι...

Ναι η σχιζοφρενεια ειναι...Αστα.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειχαν το διλλημα γιατι το πρωτο τους παιδι πεθανε οταν ηταν μηνων ακομα απο μια νοσο,το 2ο ειναι η ξαδερφη μου κ στον φοβο μηπως παρουσιασει καποια νοσο κ αυτη εκαναν και τον ξαδερφο μου,με αυτο το σκεπτικο και αυτοι,να μην ειναι μονη η ξαδερφη μου.Μονο που δεν τους βγηκε ετσι οπως υπεθεταν..
Η σχιζοφρενεια εκφηλωθηκε μετα την ενηλικιωση, ηταν πολυ δυσκολα γι αυτους και πριν την σχιζοφρενεια.Αν δεν κανω λαθος τα ατομα με βαρια ν.σ. παρουσιαζουν και αλλες "ασθενειες" στην πορεια. Ασε..τι να σου λεω...πολλες παθησεις του σχετιζονται με το οτι δεν μεγαλωνει το κρανιο εω ο εγκεφαλος αναπτυσσοταν κανονικα, αυτο θελει χειρουργιο τωρα και οι συνεπειες μπορει αν ειναι χειροτερες.Ειναι γολγοθας ολο αυτο τι να λεμε τωρα...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Την σκοτωσα την ορθογραφια...ελεος!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Ειχαν το διλλημα γιατι το πρωτο τους παιδι πεθανε οταν ηταν μηνων ακομα απο μια νοσο,το 2ο ειναι η ξαδερφη μου κ στον φοβο μηπως παρουσιασει καποια νοσο κ αυτη εκαναν και τον ξαδερφο μου,με αυτο το σκεπτικο και αυτοι,να μην ειναι μονη η ξαδερφη μου.Μονο που δεν τους βγηκε ετσι οπως υπεθεταν..
Η σχιζοφρενεια εκφηλωθηκε μετα την ενηλικιωση, ηταν πολυ δυσκολα γι αυτους και πριν την σχιζοφρενεια.Αν δεν κανω λαθος τα ατομα με βαρια ν.σ. παρουσιαζουν και αλλες "ασθενειες" στην πορεια. Ασε..τι να σου λεω...πολλες παθησεις του σχετιζονται με το οτι δεν μεγαλωνει το κρανιο εω ο εγκεφαλος αναπτυσσοταν κανονικα, αυτο θελει χειρουργιο τωρα και οι συνεπειες μπορει αν ειναι χειροτερες.Ειναι γολγοθας ολο αυτο τι να λεμε τωρα...

όντως γολγοθάς...!!
ας τους δίνει δύναμη ο Θεός..

και σε όλους μας...μακάρι να μην μας δώσει ποτέ όλα όσα μπορούμε να αντέξουμε!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μακαρι...το ευχομαι κ εγω! Και οσοι δεν το αντιμετωπιζουμε αμεσα ας ειμαστε πιο δεκτικοι, πιο φιλικοι προς αυτα τα ατομα,οπως εγραψες εχουν ψυχη,εχουν αισθηματα...

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πολύ δύσκολη απάντηση και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα. Εδώ τα παιδάκια μου είναι γερά και δεν μπορώ να αποφασίσω για άλλο παιδί. Πόσο μάλλον να έχεις κάποιο παιδάκι με πρόβλημα και να μπεις στην διαδικασία να κάνεις και άλλο. Πρέπει να έχεις πολλά αποθέματα δύναμης, ψυχικής και σωματικής και φυσικά οικονομική δυνατότητα να προχωρήσεις σε μια τέτοια απόφαση. Μακάρι πάντως να έχουν πάντα κάποιον δικό τους,αυτά τα παιδάκια και μελλοντικοί ενήλικες, να τα φροντίσει με πολύ αγάπη. Να μην βρεθούν ποτέ μόνα τους σε αυτόν τον κόσμο, γιατί δυστυχώς πολλές φορές έχει αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει καμιά κοινωνική πρόνοια ή ευαισθησία.

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:


...νομιζω πραγματικα πως θα αποφορτιζοταν η ξαδερφη σου ..θα ειχε και εναν ανθρωπο να μιλησει(αφου με αυτον τον αδερφο δεν μπορει)...και ακομη και αν χρειαζονταν χρηματα ,αλλο να βαζουν 3 ανθρωποι απο λιγα ο καθενας ..και αλλο να πρεπει ενας να χαλασει ολο του το μισθο..


Ετσι οπως το θετεις ειναι πολυ λογικο. Σκεψου ομως, σε καθε εγκυμοσυνη το πρωτο που ευχομαστε ειναι "ενα γερο μωρο". Αυτοι οι ανθρωποι που βιωνουν καθημερινα αυτο που οι υπολοιποι απευχονται, ποση δυναμη ψυχης χρειαζονται για να παρουν την αποφαση να φερουν αλλο ενα παιδακι στον κοσμο;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:Πολύ δύσκολη απάντηση και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα. Εδώ τα παιδάκια μου είναι γερά και δεν μπορώ να αποφασίσω για άλλο παιδί. Πόσο μάλλον να έχεις κάποιο παιδάκι με πρόβλημα και να μπεις στην διαδικασία να κάνεις και άλλο. Πρέπει να έχεις πολλά αποθέματα δύναμης, ψυχικής και σωματικής και φυσικά οικονομική δυνατότητα να προχωρήσεις σε μια τέτοια απόφαση. Μακάρι πάντως να έχουν πάντα κάποιον δικό τους,αυτά τα παιδάκια και μελλοντικοί ενήλικες, να τα φροντίσει με πολύ αγάπη. Να μην βρεθούν ποτέ μόνα τους σε αυτόν τον κόσμο, γιατί δυστυχώς πολλές φορές έχει αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει καμιά κοινωνική πρόνοια ή ευαισθησία.


ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙς ΠΟΥ ΤΟ ΛΕς ΑΥΤΟ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΩς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΥ ΜΕ 2 ΥΓΕΙΗ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΧΕΙς ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ..2 ΦΟΡΕς ΚΙΟΛΑς...
ΑΝ ΕΙΧΕς ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΚΡΩς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥς, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΟΝΕΙΡΑ ΚΛΠ....ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΄΄ΠΕΡΙΦΑΝΟς΄΄ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟς...ΝΑ ΄΄ΚΑΜΑΡΩΣΕΙς΄΄ ΚΑΠΟΙΟΝ?



Νενεν έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:


...νομιζω πραγματικα πως θα αποφορτιζοταν η ξαδερφη σου ..θα ειχε και εναν ανθρωπο να μιλησει(αφου με αυτον τον αδερφο δεν μπορει)...και ακομη και αν χρειαζονταν χρηματα ,αλλο να βαζουν 3 ανθρωποι απο λιγα ο καθενας ..και αλλο να πρεπει ενας να χαλασει ολο του το μισθο..


Ετσι οπως το θετεις ειναι πολυ λογικο. Σκεψου ομως, σε καθε εγκυμοσυνη το πρωτο που ευχομαστε ειναι "ενα γερο μωρο". Αυτοι οι ανθρωποι που βιωνουν καθημερινα αυτο που οι υπολοιποι απευχονται, ποση δυναμη ψυχης χρειαζονται για να παρουν την αποφαση να φερουν αλλο ενα παιδακι στον κοσμο;



ΝΕΝΕΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙς ΔΙΚΙΟ ΟΠΩς ΤΟ ΘΕΤΕΙς!!
ΑΠΛΑ ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ GIORGINA ΑΠΟΠΑΝΩ...ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΟς,Η Η ΜΑΝΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΟΠΩς ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ..ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ??..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩς ΄΄ΑΤΥΧΟΙ΄΄ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΄΄ΚΑΝΟΝΙΚΟΥς΄΄ ΑΠΟΓΟΝΟΥς??ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ??

63Ψηφοφορία ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Παρ Φεβ 24, 2012 11:04 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα δεν νομιζω οτι μιλαμε για δικαιωμα αλλα για επιλογη για το αν θα καναμε αλλο μωρο.διευκρινιστε μου κατι βρε κοριτσια.μιλαμε για παιδι με προβλημα που το ξεραμε απο την εγκυμοσυνη η οχι?

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="bou-boukitsa"]
giorgina έγραψε:Πολύ δύσκολη απάντηση και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα. Εδώ τα παιδάκια μου είναι γερά και δεν μπορώ να αποφασίσω για άλλο παιδί. Πόσο μάλλον να έχεις κάποιο παιδάκι με πρόβλημα και να μπεις στην διαδικασία να κάνεις και άλλο. Πρέπει να έχεις πολλά αποθέματα δύναμης, ψυχικής και σωματικής και φυσικά οικονομική δυνατότητα να προχωρήσεις σε μια τέτοια απόφαση. Μακάρι πάντως να έχουν πάντα κάποιον δικό τους,αυτά τα παιδάκια και μελλοντικοί ενήλικες, να τα φροντίσει με πολύ αγάπη. Να μην βρεθούν ποτέ μόνα τους σε αυτόν τον κόσμο, γιατί δυστυχώς πολλές φορές έχει αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει καμιά κοινωνική πρόνοια ή ευαισθησία.


ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙς ΠΟΥ ΤΟ ΛΕς ΑΥΤΟ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΩς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΥ ΜΕ 2 ΥΓΕΙΗ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΧΕΙς ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ..2 ΦΟΡΕς ΚΙΟΛΑς...
ΑΝ ΕΙΧΕς ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΚΡΩς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥς, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΟΝΕΙΡΑ ΚΛΠ....ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΄΄ΠΕΡΙΦΑΝΟς΄΄ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟς...ΝΑ ΄΄ΚΑΜΑΡΩΣΕΙς΄΄ ΚΑΠΟΙΟΝ?


Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά τα παιδιά μου θα τα καμάρωνα και θα ένιωθα περήφανη, όπως και να ήταν, ότι και να κάνανε. Νιώθω ότι εμένα έχουν σαν στήριγμα, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν.
Είναι όμως δύσκολο να μεγαλώνεις ένα παιδί με κάποιο πρόβλημα (εξαρτάται βέβαια και τι πρόβλημα έχει). Μπορεί να απαιτεί πολύ χρόνο και αν κάνεις άλλο, να μην έχεις την δυνατότητα να του αφιερώσεις αυτόν τον χρόνο που χρειάζεται. Και ίσως το άλλο παιδάκι να νιώσει παραμελημένο. Υποθέσεις κάνω, γιατί δεν έχω ανάλογη εμπειρία, οπότε μπορεί να είμαι και λάθος. Από την άλλη, όλοι έχουνε δικαίωμα στη ζωή και σίγουρα ο κόσμος δεν φτιάχτηκε μόνο για τους ψηλούς, όμορφους και έξυπνους!
Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις απαντάς, αν όχι δεν πειράζει. Δε θέλω να είμαι αδιάκριτη, αλλά ρωτάς για σένα ή για κάποιον άλλο;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:μα δεν νομιζω οτι μιλαμε για δικαιωμα αλλα για επιλογη για το αν θα καναμε αλλο μωρο.διευκρινιστε μου κατι βρε κοριτσια.μιλαμε για παιδι με προβλημα που το ξεραμε απο την εγκυμοσυνη η οχι?


να σου πω...εγώ οταν έβαλα το θέμα μίλαγα για παιδιά που έχουμε ήδη..γεννημένα δηλαδή...
τώρα αν το ήξερε κάποιος ότι θα γεννηθεί με πρόβλημα και το κράτησε...η αν δεν το ήξερε και του βγήκε πρόβλημα....
στην δική μου ερώτηση δεν παίζει κάποιο ρόλο...


..και για να μην πάει η συζήτηση στο ΄΄αφού ήξερες το πρόβλημα γιατί το κράτησες κλπ...είναι άλλο θέμα αυτό..

δεν μας νοιάζει το πως και γιατί...άλλα μιλάμε για όσους έχουν ήδη ενα ΄΄ιδιαίτερο παιδί.

Litsaki89

Litsaki89
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγω ειμαι απο τα παιδια που γεννηθηκαν για να φροντιζουν ενα τετοιο ατομο την μαμα μου που μετα απο ενα ατυχημα εμεινε παραλυτη απο τη μεση και κατω και μια ελαφρια διανοητικη καθυστεριση παρ ολο που ειχε αδερφο η γιαγια μου θεωρησε πως αν εκανε παιδι θα την φροντιζε καλυτερα.Ετσι γεννηθηκα εγω που ας ακουστει σκληρο το κουτελο μου εγραφε ξεκαθαρα την μοιρα μου.Θα ηθαλα πολυ να εχω εναν αδερφο η μια αδερφη για να στηριζουμε ο ενας τον αλλον ,αλλα μετα σκεφτηκα καλυτερα που ειμαι μια γιατι να το περναει κ αλλος αυτο.Δεν ειναι ευκολο και πολλες φορες χανω την υπομονη μου αλλα ποτε δεν της μιλησα ασχημα.Προσπαθω να της προσφερω οτι μπορω αλλα καποιες φορες θελουν κατι παραπανω (οπως ολοι).Προσφατα εκανα αυχενικη διαφανεια στο 2ο και δεν ηταν καλη ετσι εκανα ληψη τροφοβλαστης,δεν το σκεφτηκα ουτε λεπτο αν τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα την λεω την αμαρτια μου θα το εριχνα για να μην περασει ο γιος μου οτι κ εγω.Δεν ειναι ευκολο να φροντιζεις ενα τετοιο "ιδιαιτερο ατομο",δεν μπορεις να κανεις τιποτα και να πας πουθενα αν πρωτα δεν βρεις ενα ατομο να το φροντισει γι τις ωρες που θα λειπεις.Ωρες ωρες νιωθω σαν να ειμαι δεμενη με αλυσιδες.Αυτο βεβαια δεν συμαινει οτι δεν μπορεις να κανεις αλλα παιδια να το θες αλλωστε κ εγω το ιδιο θα εκανα αλλα ευτυχως τα αποτελεσματα βγηκαν καλα!!!!

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι θα έκανα κι άλλο, κι άλλο , κι άλλο αν μπορουσα! Για να έχει ανθρωπους διπλα του όταν εμεις δεν θα είμαστε πλεον κοντα του....

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

bou-boukitsa έγραψε:

olor=blue]Ετσι οπως το θετεις ειναι πολυ λογικο. Σκεψου ομως, σε καθε εγκυμοσυνη το πρωτο που ευχομαστε ειναι "ενα γερο μωρο". Αυτοι οι ανθρωποι που βιωνουν καθημερινα αυτο που οι υπολοιποι απευχονται, ποση δυναμη ψυχης χρειαζονται για να παρουν την αποφαση να φερουν αλλο ενα παιδακι στον κοσμο; [/color]



ΝΕΝΕΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙς ΔΙΚΙΟ ΟΠΩς ΤΟ ΘΕΤΕΙς!!
ΑΠΛΑ ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ GIORGINA ΑΠΟΠΑΝΩ...ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΟς,Η Η ΜΑΝΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΟΠΩς ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ..ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ??..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩς ΄΄ΑΤΥΧΟΙ΄΄ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΄΄ΚΑΝΟΝΙΚΟΥς΄΄ ΑΠΟΓΟΝΟΥς??ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ??
[/quote]


Ναι καταλαβαινω ακριβως τι λες... Ειναι η επιθυμια που εχουμε (και δεν ειναι καθολου εγωιστικο) να θελουμε να παρουμε χαρα και ελπιδα απο το παιδι μας. Ειναι δικαιωμα του καθε γονιου...Πιστευω τελικα, οτι σε μια τετοια περιπτωση δεν υπαρχει ποτε σωστο ή λαθος. Οποια αποφαση και αν παρει καποιος θα υπαρχουν φορες που θα μετανιωνει και φορες που θα χαιρεται για την αποφαση που πηρε

69Ψηφοφορία ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Σαβ Φεβ 25, 2012 12:46 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
KRISTI 1 έγραψε:μα δεν νομιζω οτι μιλαμε για δικαιωμα αλλα για επιλογη για το αν θα καναμε αλλο μωρο.διευκρινιστε μου κατι βρε κοριτσια.μιλαμε για παιδι με προβλημα που το ξεραμε απο την εγκυμοσυνη η οχι?


να σου πω...εγώ οταν έβαλα το θέμα μίλαγα για παιδιά που έχουμε ήδη..γεννημένα δηλαδή...
τώρα αν το ήξερε κάποιος ότι θα γεννηθεί με πρόβλημα και το κράτησε...η αν δεν το ήξερε και του βγήκε πρόβλημα....
στην δική μου ερώτηση δεν παίζει κάποιο ρόλο...


..και για να μην πάει η συζήτηση στο ΄΄αφού ήξερες το πρόβλημα γιατί το κράτησες κλπ...είναι άλλο θέμα αυτό..

δεν μας νοιάζει το πως και γιατί...άλλα μιλάμε για όσους έχουν ήδη ενα ΄΄ιδιαίτερο παιδί.
δεν θα ελεγα ποτε σε εναν γονιο οτι αφου το ηξερες γιατι το κρατησες!αλλοιμονο!ο καθενας πραττει οπως νιωθει.

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KRISTI 1 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
KRISTI 1 έγραψε:μα δεν νομιζω οτι μιλαμε για δικαιωμα αλλα για επιλογη για το αν θα καναμε αλλο μωρο.διευκρινιστε μου κατι βρε κοριτσια.μιλαμε για παιδι με προβλημα που το ξεραμε απο την εγκυμοσυνη η οχι?


να σου πω...εγώ οταν έβαλα το θέμα μίλαγα για παιδιά που έχουμε ήδη..γεννημένα δηλαδή...
τώρα αν το ήξερε κάποιος ότι θα γεννηθεί με πρόβλημα και το κράτησε...η αν δεν το ήξερε και του βγήκε πρόβλημα....
στην δική μου ερώτηση δεν παίζει κάποιο ρόλο...


..και για να μην πάει η συζήτηση στο ΄΄αφού ήξερες το πρόβλημα γιατί το κράτησες κλπ...είναι άλλο θέμα αυτό..

δεν μας νοιάζει το πως και γιατί...άλλα μιλάμε για όσους έχουν ήδη ενα ΄΄ιδιαίτερο παιδί.
δεν θα ελεγα ποτε σε εναν γονιο οτι αφου το ηξερες γιατι το κρατησες!αλλοιμονο!ο καθενας πραττει οπως νιωθει.

Εννοειται!!!!!!!

Astarte

Astarte
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δε μου αρέσει να παίρνω τέτοιες χοντρές αποφάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα έλθουν τα πράγματα και μπορεί αργότερα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου που πήρε αυτή την απόφαση...
Θα το άφηνα στην τύχη, αν ερχόταν και άλλο παιδάκι, καλώς να έλθει. Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που θα ίσχυε και με ένα 100% υγιές παιδί.
Ως μοναχοπαίδι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αν θα ΕΠΡΕΠΕ να επιδιώξω δύο ή περισσότερα εγώ η ίδια. Αλλά επειδή δε γνωρίζω το πώς θα τα φέρει η ζωή, εμπιστεύομαι το πεπρωμένο... Ό,τι και να αποφασίσει θα το δεχτούμε με χαρά.
Δεν το θεωρώ ούτε τύχη ούτε κατάρα να είσαι μοναχοπαίδι πάντως. Όταν έχασα και τους δύο μου γονείς στα 28 μου, το γεγονός ότι έμεινα ολομόναχη με έκανε να μασάω σίδερα και με έχει βοηθήσει πολύ αυτό στο μετέπειτα. Δε νομίζω να συνέβαινε το ίδιο αν είχα αδελφό/ή. Θα είχα βέβαια στήριξη.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Astarte έγραψε:Δε μου αρέσει να παίρνω τέτοιες χοντρές αποφάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα έλθουν τα πράγματα και μπορεί αργότερα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου που πήρε αυτή την απόφαση...
Θα το άφηνα στην τύχη, αν ερχόταν και άλλο παιδάκι, καλώς να έλθει. Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που θα ίσχυε και με ένα 100% υγιές παιδί.
Ως μοναχοπαίδι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αν θα ΕΠΡΕΠΕ να επιδιώξω δύο ή περισσότερα εγώ η ίδια. Αλλά επειδή δε γνωρίζω το πώς θα τα φέρει η ζωή, εμπιστεύομαι το πεπρωμένο... Ό,τι και να αποφασίσει θα το δεχτούμε με χαρά.
Δεν το θεωρώ ούτε τύχη ούτε κατάρα να είσαι μοναχοπαίδι πάντως. Όταν έχασα και τους δύο μου γονείς στα 28 μου, το γεγονός ότι έμεινα ολομόναχη με έκανε να μασάω σίδερα και με έχει βοηθήσει πολύ αυτό στο μετέπειτα. Δε νομίζω να συνέβαινε το ίδιο αν είχα αδελφό/ή. Θα είχα βέβαια στήριξη.

στην τύχη όμως τι εννοείς??...οτι δεν θα έπαιρνες προφυλάξεις..και αν ερχοταν καλώς...?
η οτι εσυ θα φυλαγόσουν και δεν θα προγραμμάτιζες αλλο , αλλα πάλι αν ερχοταν καλώς?..γιατι αν εννοείς πως θα πρόσεχες , δεν το αφηνεις και πολύ στην τυχη...δύσκολο να σου τυχει!!χα..κατάλαβες η τα ειπα μπερδεμένα??

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Litsaki89 έγραψε:Εγω ειμαι απο τα παιδια που γεννηθηκαν για να φροντιζουν ενα τετοιο ατομο την μαμα μου που μετα απο ενα ατυχημα εμεινε παραλυτη απο τη μεση και κατω και μια ελαφρια διανοητικη καθυστεριση παρ ολο που ειχε αδερφο η γιαγια μου θεωρησε πως αν εκανε παιδι θα την φροντιζε καλυτερα.Ετσι γεννηθηκα εγω που ας ακουστει σκληρο το κουτελο μου εγραφε ξεκαθαρα την μοιρα μου.Θα ηθαλα πολυ να εχω εναν αδερφο η μια αδερφη για να στηριζουμε ο ενας τον αλλον ,αλλα μετα σκεφτηκα καλυτερα που ειμαι μια γιατι να το περναει κ αλλος αυτο.Δεν ειναι ευκολο και πολλες φορες χανω την υπομονη μου αλλα ποτε δεν της μιλησα ασχημα.Προσπαθω να της προσφερω οτι μπορω αλλα καποιες φορες θελουν κατι παραπανω (οπως ολοι).Προσφατα εκανα αυχενικη διαφανεια στο 2ο και δεν ηταν καλη ετσι εκανα ληψη τροφοβλαστης,δεν το σκεφτηκα ουτε λεπτο αν τα αποτελεσματα δεν ηταν καλα την λεω την αμαρτια μου θα το εριχνα για να μην περασει ο γιος μου οτι κ εγω.Δεν ειναι ευκολο να φροντιζεις ενα τετοιο "ιδιαιτερο ατομο",δεν μπορεις να κανεις τιποτα και να πας πουθενα αν πρωτα δεν βρεις ενα ατομο να το φροντισει γι τις ωρες που θα λειπεις.Ωρες ωρες νιωθω σαν να ειμαι δεμενη με αλυσιδες.Αυτο βεβαια δεν συμαινει οτι δεν μπορεις να κανεις αλλα παιδια να το θες αλλωστε κ εγω το ιδιο θα εκανα αλλα ευτυχως τα αποτελεσματα βγηκαν καλα!!!!


Είναι σκληρό όταν σου κληρώνει ένα τέτοιο λαχείο. Το έζησα με τον αδερφό μου ο οποίος ήταν κατάκοιτος 2 χρόνια . Και όταν τον χάσαμε κάποια γνωστή μου, μου είπε κάτι που τότε μου φάνηκε σκληρό αλλά τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές νομίζω ότι είχε δίκιο . Μου είπε λοιπόν ότι ‘καλύτερα που έφυγε γιατί θα σου χαλούσε την ζωή’.

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Astarte έγραψε:Δε μου αρέσει να παίρνω τέτοιες χοντρές αποφάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα έλθουν τα πράγματα και μπορεί αργότερα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου που πήρε αυτή την απόφαση...
Θα το άφηνα στην τύχη, αν ερχόταν και άλλο παιδάκι, καλώς να έλθει. Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που θα ίσχυε και με ένα 100% υγιές παιδί.
Ως μοναχοπαίδι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αν θα ΕΠΡΕΠΕ να επιδιώξω δύο ή περισσότερα εγώ η ίδια. Αλλά επειδή δε γνωρίζω το πώς θα τα φέρει η ζωή, εμπιστεύομαι το πεπρωμένο... Ό,τι και να αποφασίσει θα το δεχτούμε με χαρά.
Δεν το θεωρώ ούτε τύχη ούτε κατάρα να είσαι μοναχοπαίδι πάντως. Όταν έχασα και τους δύο μου γονείς στα 28 μου, το γεγονός ότι έμεινα ολομόναχη με έκανε να μασάω σίδερα και με έχει βοηθήσει πολύ αυτό στο μετέπειτα. Δε νομίζω να συνέβαινε το ίδιο αν είχα αδελφό/ή. Θα είχα βέβαια στήριξη.

στην τύχη όμως τι εννοείς??...οτι δεν θα έπαιρνες προφυλάξεις..και αν ερχοταν καλώς...?
η οτι εσυ θα φυλαγόσουν και δεν θα προγραμμάτιζες αλλο , αλλα πάλι αν ερχοταν καλώς?..γιατι αν εννοείς πως θα πρόσεχες , δεν το αφηνεις και πολύ στην τυχη...δύσκολο να σου τυχει!!χα..κατάλαβες η τα ειπα μπερδεμένα??


ΕΣΥ ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ?ΓΤ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ Η ΑΠΛΑ ΣΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕς ΣΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ????ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΣΤΑΣΗ Σ ,ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ ,ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΒΕΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Astarte έγραψε:Δε μου αρέσει να παίρνω τέτοιες χοντρές αποφάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα έλθουν τα πράγματα και μπορεί αργότερα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου που πήρε αυτή την απόφαση...
Θα το άφηνα στην τύχη, αν ερχόταν και άλλο παιδάκι, καλώς να έλθει. Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που θα ίσχυε και με ένα 100% υγιές παιδί.
Ως μοναχοπαίδι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αν θα ΕΠΡΕΠΕ να επιδιώξω δύο ή περισσότερα εγώ η ίδια. Αλλά επειδή δε γνωρίζω το πώς θα τα φέρει η ζωή, εμπιστεύομαι το πεπρωμένο... Ό,τι και να αποφασίσει θα το δεχτούμε με χαρά.
Δεν το θεωρώ ούτε τύχη ούτε κατάρα να είσαι μοναχοπαίδι πάντως. Όταν έχασα και τους δύο μου γονείς στα 28 μου, το γεγονός ότι έμεινα ολομόναχη με έκανε να μασάω σίδερα και με έχει βοηθήσει πολύ αυτό στο μετέπειτα. Δε νομίζω να συνέβαινε το ίδιο αν είχα αδελφό/ή. Θα είχα βέβαια στήριξη.

στην τύχη όμως τι εννοείς??...οτι δεν θα έπαιρνες προφυλάξεις..και αν ερχοταν καλώς...?
η οτι εσυ θα φυλαγόσουν και δεν θα προγραμμάτιζες αλλο , αλλα πάλι αν ερχοταν καλώς?..γιατι αν εννοείς πως θα πρόσεχες , δεν το αφηνεις και πολύ στην τυχη...δύσκολο να σου τυχει!!χα..κατάλαβες η τα ειπα μπερδεμένα??


ΕΣΥ ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ?ΓΤ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ Η ΑΠΛΑ ΣΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕς ΣΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ????ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΣΤΑΣΗ Σ ,ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ ,ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΒΕΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΗΡΕς ΤΩΡΑ??

ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ..ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩς ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις