Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:


ΦΡΑΟΥΛΙΤΑ ΕΧΕΙς Π.Μ.

ΕΧΕΙς ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Astarte έγραψε:Δε μου αρέσει να παίρνω τέτοιες χοντρές αποφάσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πώς θα έλθουν τα πράγματα και μπορεί αργότερα να κατηγορήσεις τον εαυτό σου που πήρε αυτή την απόφαση...
Θα το άφηνα στην τύχη, αν ερχόταν και άλλο παιδάκι, καλώς να έλθει. Το ίδιο ακριβώς δηλαδή που θα ίσχυε και με ένα 100% υγιές παιδί.
Ως μοναχοπαίδι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αν θα ΕΠΡΕΠΕ να επιδιώξω δύο ή περισσότερα εγώ η ίδια. Αλλά επειδή δε γνωρίζω το πώς θα τα φέρει η ζωή, εμπιστεύομαι το πεπρωμένο... Ό,τι και να αποφασίσει θα το δεχτούμε με χαρά.
Δεν το θεωρώ ούτε τύχη ούτε κατάρα να είσαι μοναχοπαίδι πάντως. Όταν έχασα και τους δύο μου γονείς στα 28 μου, το γεγονός ότι έμεινα ολομόναχη με έκανε να μασάω σίδερα και με έχει βοηθήσει πολύ αυτό στο μετέπειτα. Δε νομίζω να συνέβαινε το ίδιο αν είχα αδελφό/ή. Θα είχα βέβαια στήριξη.

στην τύχη όμως τι εννοείς??...οτι δεν θα έπαιρνες προφυλάξεις..και αν ερχοταν καλώς...?
η οτι εσυ θα φυλαγόσουν και δεν θα προγραμμάτιζες αλλο , αλλα πάλι αν ερχοταν καλώς?..γιατι αν εννοείς πως θα πρόσεχες , δεν το αφηνεις και πολύ στην τυχη...δύσκολο να σου τυχει!!χα..κατάλαβες η τα ειπα μπερδεμένα??


ΕΣΥ ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙς ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ?ΓΤ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ Η ΑΠΛΑ ΣΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕς ΣΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ????ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΣΤΑΣΗ Σ ,ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ ,ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΒΕΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΗΡΕς ΤΩΡΑ??

ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ..ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩς ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ??


ΓΤ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΖΗΤΑΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ...ΤΕΣΠΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ... Rolling Eyes

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΗΡΕς ΤΩΡΑ??

ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ..ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩς ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ??


ΓΤ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΖΗΤΑΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ...ΤΕΣΠΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ... Rolling Eyes [/quote]

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ Π.Μ. ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΝ ΘΕΣ!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
miki2009 έγραψε:


Είναι σκληρό όταν σου κληρώνει ένα τέτοιο λαχείο. Το έζησα με τον αδερφό μου ο οποίος ήταν κατάκοιτος 2 χρόνια . Και όταν τον χάσαμε κάποια γνωστή μου, μου είπε κάτι που τότε μου φάνηκε σκληρό αλλά τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές νομίζω ότι είχε δίκιο . Μου είπε λοιπόν ότι ‘καλύτερα που έφυγε γιατί θα σου χαλούσε την ζωή’.


Παναγια μου δε μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τα αδερφακια μου...Αυτο μου ηρθε σαν πρωτη σκεψη μμολις σε διαβασα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
miki2009 έγραψε:


Είναι σκληρό όταν σου κληρώνει ένα τέτοιο λαχείο. Το έζησα με τον αδερφό μου ο οποίος ήταν κατάκοιτος 2 χρόνια . Και όταν τον χάσαμε κάποια γνωστή μου, μου είπε κάτι που τότε μου φάνηκε σκληρό αλλά τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές νομίζω ότι είχε δίκιο . Μου είπε λοιπόν ότι ‘καλύτερα που έφυγε γιατί θα σου χαλούσε την ζωή’.


Παναγια μου δε μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τα αδερφακια μου...Αυτο μου ηρθε σαν πρωτη σκεψη μμολις σε διαβασα...

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΑΤΙΑΝΑ , ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ???

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕς ΑΒΑΤΑΡ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ..

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕς ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ 20% ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΄΄ΧΕΣΤΗΚΑΝ΄΄ , ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΗΛ...ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 80% ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙς!


ΠΟΣΟ ΣΟΦΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΑΤΙΑΝΑ , ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ???

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕς ΑΒΑΤΑΡ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ..

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕς ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ 20% ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΄΄ΧΕΣΤΗΚΑΝ΄΄ , ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΗΛ...ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 80% ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙς!


ΠΟΣΟ ΣΟΦΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ!!

Παθουσα...Και ξερεις καλα!!

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
tatijana έγραψε:
miki2009 έγραψε:


Είναι σκληρό όταν σου κληρώνει ένα τέτοιο λαχείο. Το έζησα με τον αδερφό μου ο οποίος ήταν κατάκοιτος 2 χρόνια . Και όταν τον χάσαμε κάποια γνωστή μου, μου είπε κάτι που τότε μου φάνηκε σκληρό αλλά τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές νομίζω ότι είχε δίκιο . Μου είπε λοιπόν ότι ‘καλύτερα που έφυγε γιατί θα σου χαλούσε την ζωή’.


Παναγια μου δε μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τα αδερφακια μου...Αυτο μου ηρθε σαν πρωτη σκεψη μμολις σε διαβασα...

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΑΤΙΑΝΑ , ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ???

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕς ΑΒΑΤΑΡ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ..

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕς ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ 20% ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΄΄ΧΕΣΤΗΚΑΝ΄΄ , ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΗΛ...ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 80% ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙς!


ΠΟΣΟ ΣΟΦΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ!!

Βρε κοριτσάκι τι κάθεσαι και στεναχωριέσαι. Όποιος θέλει να απαντήσει, ας το κάνει και όποιος δεν θέλει καλό είναι να μην ασχοληθεί. Πιστεύω ότι για να ρωτάς κάτι τόσο σοβαρό, σίγουρα δεν το κάνεις από απλή περιέργεια. Για αυτό μην κάθεσαι να χαλάς τη ζαχαρένια σου. sunny

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγώ πιστεύω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και συντελούν διάφοροι παράγοντες για να πάρεις την απόφαση για δεύτερο παιδί.Μπαίνουν πολλά ερωτηματικά όπως και αναφέρατε
1.Θα έχει το επόμενο κανένα πρόβλημα?
2.θα μπορώ να έχω την υπομονή και το κουράγιο που αρμόζει σε ένα παιδί,δεδομένου ότι τις περισσότερες δυνάμεις μου θα τις εξαντλώ στο πρώτο?
3. Θα υπάρχει μία ισορροπία στο σπίτι?
4.Θα έχω βοήθεια?
5.Πως θα βλέπει το δεύτερο παιδί την όλη κατάσταση?
6.Θα επηρεάζει την ψυχολογική του κατάσταση κάθε "εικόνα" του άρρωστου?
αυτά μπόρεσα να σκεφτώ καθώς έγραφα.Σίγουρα υπάρχουν και άλλα που αν δεν το ζεις δεν μπορείς να ξέρεις.

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα έκανα

http://www.leptomeria.gr

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tatijana έγραψε:
miki2009 έγραψε:


Είναι σκληρό όταν σου κληρώνει ένα τέτοιο λαχείο. Το έζησα με τον αδερφό μου ο οποίος ήταν κατάκοιτος 2 χρόνια . Και όταν τον χάσαμε κάποια γνωστή μου, μου είπε κάτι που τότε μου φάνηκε σκληρό αλλά τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές νομίζω ότι είχε δίκιο . Μου είπε λοιπόν ότι ‘καλύτερα που έφυγε γιατί θα σου χαλούσε την ζωή’.


Παναγια μου δε μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τα αδερφακια μου...Αυτο μου ηρθε σαν πρωτη σκεψη μμολις σε διαβασα...

Ούτε εγώ μπορούσα να την φανταστώ Τατιάνα αλλά τώρα την ζω καθημερινά και μου λύπη πολύ γιατί ο αδερφός μου για μένα ήταν η καλύτερη μου φίλη. Είπαμε είναι λαχείο και αλίμονο σε ποιόν θα κληρώσει.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
miki2009 έγραψε:


Είναι σκληρό όταν σου κληρώνει ένα τέτοιο λαχείο. Το έζησα με τον αδερφό μου ο οποίος ήταν κατάκοιτος 2 χρόνια . Και όταν τον χάσαμε κάποια γνωστή μου, μου είπε κάτι που τότε μου φάνηκε σκληρό αλλά τώρα που το σκέφτομαι πολλές φορές νομίζω ότι είχε δίκιο . Μου είπε λοιπόν ότι ‘καλύτερα που έφυγε γιατί θα σου χαλούσε την ζωή’.


Παναγια μου δε μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις τα αδερφακια μου...Αυτο μου ηρθε σαν πρωτη σκεψη μμολις σε διαβασα...


κι εγώ το ίδιο έπαθα με την Τατιάνα.
από τους μεγαλύτερους φόβους που έχω, μην πάθουν κάτι τα αδέλφια μου.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:


ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΤΑΤΙΑΝΑ , ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ???

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕς ΑΒΑΤΑΡ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ..

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕς ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ 20% ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΄΄ΧΕΣΤΗΚΑΝ΄΄ , ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΗΛ...ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 80% ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙς!


ΠΟΣΟ ΣΟΦΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ!!



δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που έγραψες. καμία απο εμάς που απάντησε δεν μίλησε με άσχημο τρόπο για τις οικογένειες που αντιμετωπίζουν αυτά τα προβλήματα. ίσα ίσα όλες θαυμάζουμε αυτές τις μάνες και αναγνωρίζουμε τους κόπους τους.
ποια ποστ σου έδειξαν οτι το 20% δεν νοιάζεται και το 80% χέστηκε; όπως και να έχει βάζεις την απαντησή μου είτε στη μία κατηγορία είτε στην αλλη και με προσβάλεις. ίσως να μην είχες αυτή την πρόθεση αλλά το κάνεις.
απάντησα ειλικρινά και με βάση αυτά που πιστεύω εγώ σε θεωρητικό επίπεδο και μόνο.

και μία γενική παρατήρηση.
όταν ανοίγουμε ένα θέμα να είμαστε σίγουρες οτι θα ακούσουμε όλες τις απόψεις (και αυτές που δεν μας αρέσουν), όχι μόνο αυτές που θέλουμε να ακούσουμε!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙς ΠΟΥ ΤΟ ΛΕς ΑΥΤΟ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΩς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΥ ΜΕ 2 ΥΓΕΙΗ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΧΕΙς ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ..2 ΦΟΡΕς ΚΙΟΛΑς...
ΑΝ ΕΙΧΕς ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΚΡΩς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥς, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΟΝΕΙΡΑ ΚΛΠ....ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΄΄ΠΕΡΙΦΑΝΟς΄΄ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟς...ΝΑ ΄΄ΚΑΜΑΡΩΣΕΙς΄΄ ΚΑΠΟΙΟΝ?
...
ΑΠΛΑ ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ GIORGINA ΑΠΟΠΑΝΩ...ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΟς,Η Η ΜΑΝΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΟΠΩς ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ..ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ??..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩς ΄΄ΑΤΥΧΟΙ΄΄ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΄΄ΚΑΝΟΝΙΚΟΥς΄΄ ΑΠΟΓΟΝΟΥς??ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ??
Συγγνωμη μπουμπουκιτσα μου, αλλά από τη μια θεωρεις εγωιστικο το να αποφασισει ένας γονιος να μην κάνει δέυτερο παιδι αν το πρωτο εχει πρόβλημα, από την άλλη το θεωρείς δικαίωμά του να κάνει άλλο? ή υποχρέωσή του???
Και τι είναι αυτα "να καμαρωσω το παιδί μου, να νιωσω πρήφανος" κτλ κτλ? Πιστευεις πραγματικά οτι ο σκοπός των παιδιων ειναι να κάνουν περήφανους τους γονείς τους???
Δηλαδή για εσένα κάποια μητέρα που έχει παιδι με αναπηρία ή οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα, δεν εχει ζησει τη μητρότητα??? Δεν είναι μάνα??? Δεν ειναι περηφανη για το παιδί της?? Και όλα τα κάνει για να αποκτήσει έναν "φυσιολογικό" απόγονο έτσι ωστε να μπορει να νιώθει και αυτη "καμαρι" για το παιδι της?????
Πολύς χαμος για κάτι που απλά απαντιέται με 4 λέξεις. "Παιζουν ρόλο πολλοί παράγοντες".
Και ποια είσαι εσυ (όχι εσυ προσωπικά) που θα μου πείς αν έπρεπε ή όχι να κάνω και δεύτερο παιδι. Ποια είσαι που θα κρινεις το αν αντέχω ή όχι. Το αν έχω την οικονομικη δυνατότητα να το κάνω. Το αν εχω την ψυχική/ψυχολογική κατάσταση να ανταπεξέλθω. Και το αν τελικα εχω δικαίωμα να νιώθω περήφανη για το παιδι μου, ακομα κι αν αυτο ειναι παραπληγικο, τετραπληγικο, με συνδρομο Down ή με βαρια νοητική στέρηση.
Πραγματικα εχω μεινει άφωνη....

Εdit - Επίσης, επειδη το ειδα τωρα, στα αλήθεια δε νομιζω να σε προσέβαλλε καμια εδω μέσα και να λες οτι το 20 δεν σε ακουει και το 80% χεστηκε. Το οτι δε συμφωνουμε με τη γνωμη σου δεν σημαινει οτι δεν κατανοουμε ενα προβλημα που έχεις. Θα ηταν καλο να προσεχουμε λίγο τις εκφράσεις μας...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙς ΠΟΥ ΤΟ ΛΕς ΑΥΤΟ...ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΩς ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΥ ΜΕ 2 ΥΓΕΙΗ ΠΑΙΔΙΑ ,ΕΧΕΙς ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΤΗ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ..2 ΦΟΡΕς ΚΙΟΛΑς...
ΑΝ ΕΙΧΕς ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΚΡΩς ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥς, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΟΝΕΙΡΑ ΚΛΠ....ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙς ΚΑΙ ΕΣΥ ΄΄ΠΕΡΙΦΑΝΟς΄΄ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟς...ΝΑ ΄΄ΚΑΜΑΡΩΣΕΙς΄΄ ΚΑΠΟΙΟΝ?
...
ΑΠΛΑ ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗ GIORGINA ΑΠΟΠΑΝΩ...ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΝΙΟς,Η Η ΜΑΝΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ, ΟΠΩς ΤΗΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ..ΜΕ ΧΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ??..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩς ΄΄ΑΤΥΧΟΙ΄΄ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΄΄ΚΑΝΟΝΙΚΟΥς΄΄ ΑΠΟΓΟΝΟΥς??ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙ ΕΝΝΟΩ??
Συγγνωμη μπουμπουκιτσα μου, αλλά από τη μια θεωρεις εγωιστικο το να αποφασισει ένας γονιος να μην κάνει δέυτερο παιδι αν το πρωτο εχει πρόβλημα, από την άλλη το θεωρείς δικαίωμά του να κάνει άλλο? ή υποχρέωσή του???
Και τι είναι αυτα "να καμαρωσω το παιδί μου, να νιωσω πρήφανος" κτλ κτλ? Πιστευεις πραγματικά οτι ο σκοπός των παιδιων ειναι να κάνουν περήφανους τους γονείς τους???
Δηλαδή για εσένα κάποια μητέρα που έχει παιδι με αναπηρία ή οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα, δεν εχει ζησει τη μητρότητα??? Δεν είναι μάνα??? Δεν ειναι περηφανη για το παιδί της?? Και όλα τα κάνει για να αποκτήσει έναν "φυσιολογικό" απόγονο έτσι ωστε να μπορει να νιώθει και αυτη "καμαρι" για το παιδι της?????
Πολύς χαμος για κάτι που απλά απαντιέται με 4 λέξεις. "Παιζουν ρόλο πολλοί παράγοντες".
Και ποια είσαι εσυ (όχι εσυ προσωπικά) που θα μου πείς αν έπρεπε ή όχι να κάνω και δεύτερο παιδι. Ποια είσαι που θα κρινεις το αν αντέχω ή όχι. Το αν έχω την οικονομικη δυνατότητα να το κάνω. Το αν εχω την ψυχική/ψυχολογική κατάσταση να ανταπεξέλθω. Και το αν τελικα εχω δικαίωμα να νιώθω περήφανη για το παιδι μου, ακομα κι αν αυτο ειναι παραπληγικο, τετραπληγικο, με συνδρομο Down ή με βαρια νοητική στέρηση.
Πραγματικα εχω μεινει άφωνη....

Εdit - Επίσης, επειδη το ειδα τωρα, στα αλήθεια δε νομιζω να σε προσέβαλλε καμια εδω μέσα και να λες οτι το 20 δεν σε ακουει και το 80% χεστηκε. Το οτι δε συμφωνουμε με τη γνωμη σου δεν σημαινει οτι δεν κατανοουμε ενα προβλημα που έχεις. Θα ηταν καλο να προσεχουμε λίγο τις εκφράσεις μας...


συμφωνώ απολυτα με τη Νένα

martina2010


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
prin 4 ebdomades peripou ekana lypsh trofoblasth giati eimoun se ypsilo risko (bash hlikias)gia to syndromo dawn klp... h prwth skepsh pou ekana (meta apo 2 sxetikes empeiries pou exw) htan oti se periptwsh pou ta apotelesmata ebgainan thetika tha stamatousa thn kihsh..
gia 2 logous..
1 giati den thewrw dysthxos ton eayto mou ikano na ta bgalh pera se mia tooooso dyskolh katastash kai
2 skeftome oti feygontas oi GONEIS apo thn zwh aytes oi psyxoules einai apo edw kai apo kei kai den mou aresei katholou...
bebea eksw apo to xoro pola tragoudia leme kai ama tyxh kati tetoio mia xara ta pame....
alwste pios me/mas diabebeonei oti ayrio methayrio sta eidh ygiei paidia pou exoume den symbh kati (xtypaw ksylo) apo atyxhma h apo arwstia kai den ftasoun se antistoixo epipedo ygeias??? KANEIS.... otan mporoume omws na apofygoume mia tetoia katastash mias kai h episthmh exei ekselixthei toso poly pisteyw pws oles mas theloume na thn apofygoume mias kai einai sto xeri mas... kai gia emas kai gia tis psyxoules pou den ftene se tipota na tyraniounte.....

an tha ekana 2o paidi meta apo mia tetoia katastash???
an kai tha eperna poles parametrous ypopsin gia na kanw ayth thn kinhsh se periptwsh pou mesa apo tis iatrikes eksetaseis o giatros me diabebeone se megalo pososto oti to 2o paidi tha einai ygies tote sygoura tha ekana thn kinhsh xwris deyterh skepsh pisteyw.......

oso gia tis mhteres pou pernane tetoies katastaseis??? gia emena einai PRAGMATHKES HRWHDES......... Respect

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:[
Εdit - Επίσης, επειδη το ειδα τωρα, στα αλήθεια δε νομιζω να σε προσέβαλλε καμια εδω μέσα και να λες οτι το 20 δεν σε ακουει και το 80% χεστηκε.
Το οτι δε συμφωνουμε με τη γνωμη σου δεν σημαινει οτι δεν κατανοουμε ενα προβλημα που έχεις. Θα ηταν καλο να προσεχουμε λίγο τις εκφράσεις μας...


συμφωνώ απολυτα με τη Νένα



ναι ..θα ηταν καλο να προσεχουμε τις εκφρασεις μας-σας!!

και να ξαναδιαβάζεις οταν δεν καταλαβαίνεις κατι!..
το σχολιο ηταν γενικο...και εκει καταλήγεις οχι απο τον αν καποιος εκφρασει αντίθετη αποψη με την δικια σου....αλλα ΑΠΟ ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ!!

υ.γ. και εσυ ασ πουμε τωρα δεν εισαι πολυ ευγενικη..

twinlotus

twinlotus
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

Πραγματικα πολυ δυσκολο ερωτημα.Αλλα εχω μια ενσταση:δεν κανουμε ενα παιδι για να του φορτωσουμε την ευθυνη του αρρωστου αδερφου, πατερα κλπ.Γινομαστε ο δρομος για να ερθει ενα παιδι στη γη και να ζησει τη δικη του ζωη, οπως αυτο θελει.Δικη μας υποχρεωση και δικαιωμα ειναι μονο να του δωσουμε τα εφοδια να προχωρησει.Τα παιδια δεν ειναι ανταλακτικα ουτε αντιδοτα στα δικα μας βαρη.Μου θυμιζει μια περιπτωση που ακουσα οταν εκαν την εξωσωματικη, οπου ζευγαρι ηθελε δευτερο παιδι για να κανει μεταμοσχευση μυελου στο πρωτο που νοσουσε!Για σκεψου λιγο, οσο και αν αγαπουσες την οικογενεια σου θα ηθελες να σου ''φορτωσουν'' τον αρρωστο αδερφο σου?Βαθια μεσα σου δεν θα κατηγορουσες τους γονεις σου για το βαρος που σε αναγκασαν επι της ουσιας να επωμιστεις?Πολλες κοπελες τονισαν τα θετικα του να υπαρχουν αδερφια στην οικογενεια και με βρισκουν απολυτως συμφωνη, αλλα να μην ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι μια αυτονομη και ξεχωριστη προσωπικοτητα με τη δικη του πορεια ζωης και δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να καθοριζουμε εκ των προτερων αυτη την πορεια.Ειμαστε τα οχηματα για να ερθουν νεες ψυχες στον κοσμο, τιποτα αλλο.

Υ.Γ:Συγνωμη αν σας κουρασα, προσπαθησα να ειμαι οσο πιο περιεκτικη και σαφης γινεται.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

Πραγματικα πολυ δυσκολο ερωτημα.Αλλα εχω μια ενσταση:δεν κανουμε ενα παιδι για να του φορτωσουμε την ευθυνη του αρρωστου αδερφου, πατερα κλπ.Γινομαστε ο δρομος για να ερθει ενα παιδι στη γη και να ζησει τη δικη του ζωη, οπως αυτο θελει.Δικη μας υποχρεωση και δικαιωμα ειναι μονο να του δωσουμε τα εφοδια να προχωρησει.Τα παιδια δεν ειναι ανταλακτικα ουτε αντιδοτα στα δικα μας βαρη.Μου θυμιζει μια περιπτωση που ακουσα οταν εκαν την εξωσωματικη, οπου ζευγαρι ηθελε δευτερο παιδι για να κανει μεταμοσχευση μυελου στο πρωτο που νοσουσε!Για σκεψου λιγο, οσο και αν αγαπουσες την οικογενεια σου θα ηθελες να σου ''φορτωσουν'' τον αρρωστο αδερφο σου?Βαθια μεσα σου δεν θα κατηγορουσες τους γονεις σου για το βαρος που σε αναγκασαν επι της ουσιας να επωμιστεις?Πολλες κοπελες τονισαν τα θετικα του να υπαρχουν αδερφια στην οικογενεια και με βρισκουν απολυτως συμφωνη, αλλα να μην ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι μια αυτονομη και ξεχωριστη προσωπικοτητα με τη δικη του πορεια ζωης και δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να καθοριζουμε εκ των προτερων αυτη την πορεια.Ειμαστε τα οχηματα για να ερθουν νεες ψυχες στον κοσμο, τιποτα αλλο.

Υ.Γ:Συγνωμη αν σας κουρασα, προσπαθησα να ειμαι οσο πιο περιεκτικη και σαφης γινεται.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

νομιζω ειπες την αποψη σου πολυ ευγενικα, οποτε δεν υπαρχει παρεξηγηση...
αρα εσυ, δεν θα εκανες αλλο ε??

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
:δεν κανουμε ενα παιδι για να του φορτωσουμε την ευθυνη του αρρωστου αδερφου, πατερα κλπ.Γινομαστε ο δρομος για να ερθει ενα παιδι στη γη και να ζησει τη δικη του ζωη, οπως αυτο θελει.Δικη μας υποχρεωση και δικαιωμα ειναι μονο να του δωσουμε τα εφοδια να προχωρησει.Τα παιδια δεν ειναι ανταλακτικα ουτε αντιδοτα στα δικα μας βαρη.Μου θυμιζει μια περιπτωση που ακουσα οταν εκαν την εξωσωματικη, οπου ζευγαρι ηθελε δευτερο παιδι για να κανει μεταμοσχευση μυελου στο πρωτο που νοσουσε!Για σκεψου λιγο, οσο και αν αγαπουσες την οικογενεια σου θα ηθελες να σου ''φορτωσουν'' τον αρρωστο αδερφο σου?Βαθια μεσα σου δεν θα κατηγορουσες τους γονεις σου για το βαρος που σε αναγκασαν επι της ουσιας να επωμιστεις?Πολλες κοπελες τονισαν τα θετικα του να υπαρχουν αδερφια στην οικογενεια και με βρισκουν απολυτως συμφωνη, αλλα να μην ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι μια αυτονομη και ξεχωριστη προσωπικοτητα με τη δικη του πορεια ζωης και δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να καθοριζουμε εκ των προτερων αυτη την πορεια.Ειμαστε τα οχηματα για να ερθουν νεες ψυχες στον κοσμο, τιποτα αλλο.

συμφωνώ τόσο πολύ με τα λεγόμενα σου

tweetypd


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσα να διαβάσω και τις 5 σελίδες γιατί κουράστηκα με το που έφτασα στην 3η.
Με στεναχωρεί πολύ το γεγονός ότι οι περισσότερες κοπέλες και μανούλες πια έχουν την άποψη ότι το παιδί με οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα είναι πρόβλημα και βάρος για τους υπόλοιπους και ειδικά για τα αδερφάκια του.
Η ιδιαιτερότητα του παιδιού δεν είναι πρόβλημα! Το να δυσκολεύεται να περπατήσει ή να κατανοήσει τον κόσμο όπως εμείς δεν είναι πρόβλημα! Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει και να εκπαιδευτεί το παιδί ώστε να μην αποτελεί "βάρος" όπως το αποκαλέσατε στους άλλους!
Και φυσικά κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί αυτή η ιδιαιτερότητά του!

Για 2ο παιδί; Φυσικά! Χίλια ναι!!
Συγνώμη αλλά αυτή είναι η άποψή μου!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tweetypd έγραψε:
Με στεναχωρεί πολύ το γεγονός ότι οι περισσότερες κοπέλες και μανούλες πια έχουν την άποψη ότι το παιδί με οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα είναι πρόβλημα και βάρος για τους υπόλοιπους και ειδικά για τα αδερφάκια του.
Η ιδιαιτερότητα του παιδιού δεν είναι πρόβλημα! Το να δυσκολεύεται να περπατήσει ή να κατανοήσει τον κόσμο όπως εμείς δεν είναι πρόβλημα! Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει και να εκπαιδευτεί το παιδί ώστε να μην αποτελεί "βάρος" όπως το αποκαλέσατε στους άλλους!
Και φυσικά κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί αυτή η ιδιαιτερότητά του!


συμφωνώ και να συμπληρώσω πως μέσα στο μυαλό μας είναι το 'πρόβλημα'. Κανεις δεν έχει πρόβλημα παρα μονο αν εμεις τον βλέπουμε/θεωρούμε ως τετοιο (προβληματικο).

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα !! Εβλεπα το θεμα τοσες μερες και σκεφτομουν να μπω να απαντησω ...Ισως καποιες να γνωριζετε την ιστορια μου ..πριν εναμιση χρονο διεκοψα μια κυηση στον 5ο μηνα λογω του οτι το παιδακι ειχε συνδρομο down και υδροκεφαλια που σημαινει οτι καποια στιγμη θα πεθαινε !! Η αποφαση ΣΚΛΗΡΗ και ΕΠΩΔΥΝΗ !! Ακομα και τωρα λειπει ενα κομματι μου !!! Μπηκα στη διαδικασια και εμεινα ξανα εγκυος ...γνωριζοντας ολες τις παραμετρους και ολα τα ρισκα !!! Μεχρι να γεννηθει ο μπεμπης ζουσα σε ενα καθημερινο εφιαλτη!!!! Η γνωμη μου ειναι οτι επειδη δε ζουμε σε ενα κρατος που να εχει μεριμνα για τα παιδια ουτε σχολεια ουτε τιποτα !!!Δεν Θα εκανα 2ο παιδι εαν το πρωτο ειχε προβλημα γιατι θα καθοριζα την ζωη του 2ου χωρις αυτο να το εχει επιλεξει ...εαν εγω και ο πατερας φυγουμε μετα τι γινεται????????Εγω και ο πατερας μπορουμε να αντεξουμε τον πονο και την αγωνια .....γιατι ομως να καθορισω εκ των υστερων μια ζωη για το 2ο παιδι μου????? Δεν θα το εκανα !

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
tweetypd έγραψε:
Με στεναχωρεί πολύ το γεγονός ότι οι περισσότερες κοπέλες και μανούλες πια έχουν την άποψη ότι το παιδί με οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα είναι πρόβλημα και βάρος για τους υπόλοιπους και ειδικά για τα αδερφάκια του.
Η ιδιαιτερότητα του παιδιού δεν είναι πρόβλημα! Το να δυσκολεύεται να περπατήσει ή να κατανοήσει τον κόσμο όπως εμείς δεν είναι πρόβλημα! Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει και να εκπαιδευτεί το παιδί ώστε να μην αποτελεί "βάρος" όπως το αποκαλέσατε στους άλλους!
Και φυσικά κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί αυτή η ιδιαιτερότητά του!


συμφωνώ και να συμπληρώσω πως μέσα στο μυαλό μας είναι το 'πρόβλημα'. Κανεις δεν έχει πρόβλημα παρα μονο αν εμεις τον βλέπουμε/θεωρούμε ως τετοιο (προβληματικο).


συμφωνώ μαζί σας αλλά εξαρτάται και από το πρόβλημα υγείας που έχει. δηλαδή η αδελφή του φίλου ήταν καθηλωμένη στο κρεβάτι με εγκεφαλική καθυστέρηση από τη μέρα που γεννήθηκε. όσο και να θες να το δεις φυσιολογικά υπάρχουν και τα πρακτικά ζητήματα που δεν λύνονται μόνο με την καλή μας διαθεση.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twinlotus έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

Πραγματικα πολυ δυσκολο ερωτημα.Αλλα εχω μια ενσταση:δεν κανουμε ενα παιδι για να του φορτωσουμε την ευθυνη του αρρωστου αδερφου, πατερα κλπ.Γινομαστε ο δρομος για να ερθει ενα παιδι στη γη και να ζησει τη δικη του ζωη, οπως αυτο θελει.Δικη μας υποχρεωση και δικαιωμα ειναι μονο να του δωσουμε τα εφοδια να προχωρησει.Τα παιδια δεν ειναι ανταλακτικα ουτε αντιδοτα στα δικα μας βαρη.Μου θυμιζει μια περιπτωση που ακουσα οταν εκαν την εξωσωματικη, οπου ζευγαρι ηθελε δευτερο παιδι για να κανει μεταμοσχευση μυελου στο πρωτο που νοσουσε!Για σκεψου λιγο, οσο και αν αγαπουσες την οικογενεια σου θα ηθελες να σου ''φορτωσουν'' τον αρρωστο αδερφο σου?Βαθια μεσα σου δεν θα κατηγορουσες τους γονεις σου για το βαρος που σε αναγκασαν επι της ουσιας να επωμιστεις?Πολλες κοπελες τονισαν τα θετικα του να υπαρχουν αδερφια στην οικογενεια και με βρισκουν απολυτως συμφωνη, αλλα να μην ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι μια αυτονομη και ξεχωριστη προσωπικοτητα με τη δικη του πορεια ζωης και δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να καθοριζουμε εκ των προτερων αυτη την πορεια.Ειμαστε τα οχηματα για να ερθουν νεες ψυχες στον κοσμο, τιποτα αλλο.

Υ.Γ:Συγνωμη αν σας κουρασα, προσπαθησα να ειμαι οσο πιο περιεκτικη και σαφης γινεται.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.


συμφωνώ τόοοοοσο πολύ μαζί σου! ειδικά σε αυτά τα σημεία, τα ίδια υποστήριξα κι εγώ παραπάνω.

99Ψηφοφορία ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Φεβ 27, 2012 1:52 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τομαρακι δεν γνωριζα την ιστορια σου..λυπαμαι πολυ..μα εχεις ενα μωρακι τωρα σκετη γλυκα Very Happy !να σε ρωτησω αν μου επιτρεπεις,δεν το ειχατε δει στην αυχενικη οτι το μωρο ειχε προβλημα?επρεπε να φτασει 5 μηνων? Crying or Very sad

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KRISTI 1 έγραψε:τομαρακι δεν γνωριζα την ιστορια σου..λυπαμαι πολυ..μα εχεις ενα μωρακι τωρα σκετη γλυκα Very Happy !να σε ρωτησω αν μου επιτρεπεις,δεν το ειχατε δει στην αυχενικη οτι το μωρο ειχε προβλημα?επρεπε να φτασει 5 μηνων? Crying or Very sad

Οντως ειναι γλυκας και ειναι το πιο ομορφο κομματι στη ζωη μου!!!!!Οχι!! Γιατι επεσε σε ασχετο ...γι'αυτο εχει πολυ μεγαλη σημασια και σε τι γιατρο θα πας !!!Οταν πηγα για να κανουμε την εξεταση αυτο που ειπε :"2 χερια - 2 ποδια και ενα κεφαλι !!!"Ακομα το θυμαμαι και φουντωνω !!!
Και οταν πηγα μετα απο 20 μερες στον γιατρο μου το παιδι ηταν 3 εβδομαδες πισω και ετσι ξεκινησαμε ενα σωρο εξετασεις και το ανακυλαψαμε αλλα οι εξετασεις θελουν χρονο και ο καιρος περνουσε και ετσι φτασαμε εκει !!Γιαυτο πρεπει οι ανθρωποι που κανουν αυτες τις σημαντικες εξετασεις στην εγκυμοσυνη να μην ειναι τυχαιοι!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις