Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

ΘΑ ΣΗΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΙΑΝ ....ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ....ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ .... Very Happy








καλα δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να λαβει μερος στη συζήτηση!!

εγω για να ρωτάω ..κάποιο λόγο θα έχω ,,και ήθελα γνώμες..
δεν ρώτησα επειδή έτσι μου τη βάρεσε..

και φυσικα ειναι δεκτο να προτιμάς να παει το παιδι σου μετα σε ίδρυμα..ειναι μια αποψη και αυτη..

βέβαια αν το εχεις σαν βασιλια πριν οπως λέτε ..θα ειναι ακόμη χειρότερα μετα για αυτο..από τον παράδεισο στη κόλαση..

αλλά γνώμες είναι αυτές..

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

Ναι δεν εχεις αδικο αλλα δεν ειναι σκληρο να μεινει παρακαταθήκη στα αδερφια του;

Εικασίες κανουμε (ευτυχως)!

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??

ΘΑ ΣΗΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΙΑΝ ....ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ....ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ .... Very Happy








καλα δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να λαβει μερος στη συζήτηση!!

εγω για να ρωτάω ..κάποιο λόγο θα έχω ,,και ήθελα γνώμες..
δεν ρώτησα επειδή έτσι μου τη βάρεσε..

και φυσικα ειναι δεκτο να προτιμάς να παει το παιδι σου μετα σε ίδρυμα..ειναι μια αποψη και αυτη..

βέβαια αν το εχεις σαν βασιλια πριν οπως λέτε ..θα ειναι ακόμη χειρότερα μετα για αυτο..από τον παράδεισο στη κόλαση..

αλλά γνώμες είναι αυτές..



μαρεσει που γινεται διαλογοσ και οχι μονολογοσ ........πωσ θελεισ να σου απαντησει 100% καποιος που δεν εχει ζησει μια παρομοια κατασταση ....εμεισ λεμε πωσ θα θελαμε να ημασταν...αλλα γνωμες ειναι αυτες.... Rolling Eyes

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:[.



μαρεσει που γινεται διαλογοσ και οχι μονολογοσ ........πωσ θελεισ να σου απαντησει 100% καποιος που δεν εχει ζησει μια παρομοια κατασταση ....εμεισ λεμε πωσ θα θελαμε να ημασταν...αλλα γνωμες ειναι αυτες.... Rolling Eyes [/quote]

καλα βρε κοπέλα μου θεωρείς πως είναι θέμα κατάλληλο για ειρωνείες??

εγω σου ζήτησα να απαντήσεις?...αφού δεν ζεις μια τέτοια κατάσταση και ούτε μπορείς να μπεις στην θέση κάποιου που το ζει τι παίρνεις και θέση?...και μας λες κιόλας να μην μιλάμε καλύτερα θεωρητικά..?

αφού για σένα είναι θεωρία άσε μας ήσυχους...δεν είναι δύσκολο να σκεφτείς λίγο πιο ευαίσθητα πως για κάποια μανούλα μπορεί να είναι η πραγματικότητά της...

η πρέπει να σου δώσουμε και αναφορά τι πρόβλημα ακριβώς έχουμε για να ΄΄εγκρίνεις΄΄ το θέμα..?!



manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:[.



μαρεσει που γινεται διαλογοσ και οχι μονολογοσ ........πωσ θελεισ να σου απαντησει 100% καποιος που δεν εχει ζησει μια παρομοια κατασταση ....εμεισ λεμε πωσ θα θελαμε να ημασταν...αλλα γνωμες ειναι αυτες.... Rolling Eyes

καλα βρε κοπέλα μου θεωρείς πως είναι θέμα κατάλληλο για ειρωνείες??

εγω σου ζήτησα να απαντήσεις?...αφού δεν ζεις μια τέτοια κατάσταση και ούτε μπορείς να μπεις στην θέση κάποιου που το ζει τι παίρνεις και θέση?...και μας λες κιόλας να μην μιλάμε καλύτερα θεωρητικά..?

αφού για σένα είναι θεωρία άσε μας ήσυχους...δεν είναι δύσκολο να σκεφτείς λίγο πιο ευαίσθητα πως για κάποια μανούλα μπορεί να είναι η πραγματικότητά της...

η πρέπει να σου δώσουμε και αναφορά τι πρόβλημα ακριβώς έχουμε για να ΄΄εγκρίνεις΄΄ το θέμα..?!



[/quote]



ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΤΠΤ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ....ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ....ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.... Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:[.



μαρεσει που γινεται διαλογοσ και οχι μονολογοσ ........πωσ θελεισ να σου απαντησει 100% καποιος που δεν εχει ζησει μια παρομοια κατασταση ....εμεισ λεμε πωσ θα θελαμε να ημασταν...αλλα γνωμες ειναι αυτες.... Rolling Eyes

καλα βρε κοπέλα μου θεωρείς πως είναι θέμα κατάλληλο για ειρωνείες??

εγω σου ζήτησα να απαντήσεις?...αφού δεν ζεις μια τέτοια κατάσταση και ούτε μπορείς να μπεις στην θέση κάποιου που το ζει τι παίρνεις και θέση?...και μας λες κιόλας να μην μιλάμε καλύτερα θεωρητικά..?

αφού για σένα είναι θεωρία άσε μας ήσυχους...δεν είναι δύσκολο να σκεφτείς λίγο πιο ευαίσθητα πως για κάποια μανούλα μπορεί να είναι η πραγματικότητά της...

η πρέπει να σου δώσουμε και αναφορά τι πρόβλημα ακριβώς έχουμε για να ΄΄εγκρίνεις΄΄ το θέμα..?!






ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΤΠΤ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ....ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ....ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.... Very Happy [/quote]

η άποψη σου ήταν να σταματήσουμε να μιλάμε υποθετικά....

τεσπα δεν αξίζει να μιλάμε γιατί δεν μπορείς να ξεχωρίσεις πια θέματα απαιτούν λίγο σεβασμό!!

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ.. το έχω σκεφτεί πολλές φορές μόνη μου βλέποντας τέτοιες περιπτώσεις.
πολύ δύσκολο θέμα. Sad Sad

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν πειραζει κοπελα μου....να εισαι καλα ....απλα να ξερεις αλλη φορα να διευκρινηζεις οτι θελεισ να σου απαντανε μανουλεσ αντικειμενικα και οχι υποθετικα....και σταμτα να κρινεις το ποιοσ πρπει να δειξει σεβασμο η οχι οταν εσυ η ιδια εισαι ασεβης....

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εμένα δεν μου αρέσει να απαντάω υποθετικά αλλά καλώς ή κακώς αυτό αποτελεί πραγματικότητα σε κάποιες οικογένειες!Για να ζητάει την άποψη μας η μπουμπουκίτσα σαφώς και θέλει να ξεκαθαρίσει κάποιες σκέψεις της!

Τώρα αν κάποια δεν την εκφράζει καλό είναι να μην απαντάει!Έχει καταντήσει απαίσιο να αρπάζει η μια κουβέντα της άλλης και να γίνεται ο χαμός!Ας είμαστε λίγο ελαστικές!Δεν χάθηκε ο κόσμος!

Τέλοσπάντων στο προκείμενο!Θα έκανα σίγουρα άλλο παιδί και όπως είπε άλλη μανούλα αν σε μεγάλη ηλικία θα ειχε ατύχημα (φτου φτου ) ένα παιδί, για το άλλο δεν θα ήταν "βάρος".Οπότε εγώ δίνω βαρύτητα στις ψυχολογικές αντοχές μιας μάνας!Γιατί κακά τα ψέμματα δεν έχουμε πάντα την διάθεση και την υπομονή και σαφως το ψυχικό κουράγιο!

irini24

irini24
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οσο και να το σκεφτομαι δεν μπορω παρω μια αποφαση για το αν θα εκανα αλλο παιδακι η οχι.. θελω μονο να πω,μιας και θηξατε το θεμα,οτι οι γονεις που αντιμετοπιζουν μια τετοια κατασταση με ενα ιδιαιτερο παιδακι ειναι πραγματικα αξιοι θαυμασμου και συγχαρητηριων. Αυτο. Smile

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πρωτα απο ολα να ευχαριστησω το θεο που ο γιος μου ειναι ενα υγιεστατο και πανεξυπνο παιδι!πιστευω ακραδαντα αυτο που λενε οτι ο θεος σου δινει ο,τι μπορεις να αντεξεις!εγω δε θα μπορουσα να το αντεξω εαν τυχον ειχα θεμα με την υγεια του παιδιου μου,και εννοειται οτι ουτε θα μου περνουσε απο το μυαλο για δευτερο παιδι!!!!!ισως να ειναι εγωιστικο αυτο που γραφω αλλα συγχωρεστε με.ειναι καθαρα και πολυ ειλικρινα η αποψη μου!

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??


Σκληρη ειναι ουτως ή αλλως αυτη η κατασταση... Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι σωστο να κανεις ενα παιδι ξεροντας εκ των προτερων οτι θα του "φορτωσεις" μια τετοια ευθυνη στο μελλον. Και αν γεννηθει και το δευτερο παιδι με προβλημα; Τι γινεται τοτε; Κανεις και τριτο παιδι για να μην μεινουν μονα τους τα πρωτα;

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πιστεύω ότι ένα "ιδιαίτερο" παιδάκι είναι καλό να έχει αδερφάκι ή αδερφάκια γιατί αφενός μιμούμενο τα αδέρφια του θα μπορέσει γρηγορότερα να μάθει κάποια πράγματα όσον αφορά την καθημερινότητά του και αφετέρου θα έχει πάντοτε μια βοήθεια π.χ. στο σχολείο αλλά και στη μετέπειτα ζωή του ως ενήλικας κλπ. Αφετέρου θα είναι δύσκολο οι γονείς να διανείμουν ισάξια το χρόνο τους μεταξύ των παιδιών γιατί τα παιδιά με ιδιαίτερα χαρίσματα χρειάζεται να τους αφιερώνονται περισσότερες ώρες ενασχόλησης (κάτι ωστόσο που μπορούν να κάνουν και τα αδέλφια όσον αφορά λ.χ. το παιχνίδι καθώς έτσι κι αλλιώς τα αδερφάκια παίζουν μεταξύ τους). Επίσης είναι και το οικονομικό στη μέση καθώς οι γονείς επιβαρύνονται με επιπλέον έξοδα για να κάνει το παιδί τους τις απαραίτητες θεραπείες..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενεν έγραψε:

Σκληρη ειναι ουτως ή αλλως αυτη η κατασταση... Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι σωστο να κανεις ενα παιδι ξεροντας εκ των προτερων οτι θα του "φορτωσεις" μια τετοια ευθυνη στο μελλον. Και αν γεννηθει και το δευτερο παιδι με προβλημα; Τι γινεται τοτε; Κανεις και τριτο παιδι για να μην μεινουν μονα τους τα πρωτα;


πωπω...
μπράβο βρε Νενεν ..δώσε μας θάρρος!
όλα έτσι θα γεννηθούν ..και θα πάμε να φουντάρουμε μετά...

αχα τι το ήθελες αυτό το τελευταίο βρε κοπέλα μου???!!! αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 2 679259 αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 2 679259

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενεν έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Vivian έγραψε:Εγω κοριτσια δεν θα εκανα αλλο παιδακι!

Πιστευω πως στο παιδακι αυτο ΄΄χρωσταει΄΄ η ζωη την απολυτη αγαπη της μαμας του σε ΄΄αντισταθμησμα΄΄με το προβλημα που εχει!

Θα ηταν το μονακριβο μου και θα προσπαθουσα να κανω την καθημερινοτητα του παρδεισο!

ναι αλλα οταν μεγαλωσουμε μεις και φυγουμε ...που θα μεινει αυτό το παιδι?? αν δεν εχει αλλουσ συγγενεις ..καταλήγει σε ιδρυμα..
και αυτό δεν είναι σκληρό??


Σκληρη ειναι ουτως ή αλλως αυτη η κατασταση... Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι σωστο να κανεις ενα παιδι ξεροντας εκ των προτερων οτι θα του "φορτωσεις" μια τετοια ευθυνη στο μελλον. Και αν γεννηθει και το δευτερο παιδι με προβλημα; Τι γινεται τοτε; Κανεις και τριτο παιδι για να μην μεινουν μονα τους τα πρωτα;


και ποιος σας ειπε οτι τα υγιή αδέλφια αναλαμβάνουν αυτά που έχουν πρόβλημα μετά το θάνατο των γονιών;
ειδικά σε βαριές περιπτώσεις δεν νομίζω οτι το κάνουν. όσο και να αγαπάνε τα αδέλφια τους δεν μπορούν πάρα πολλές φορές να το κάνουν.
όταν έρχεται ο θάνατος των γονιών συνήθως έχουν φτιάξει την δική τους οικογένεια. ακούγεται πολύ σκληρό αυτό αλλά είναι η πραγματικότητα.
εχω γνωστό (αρκετά χρόνια μεγαλύτερο από εμένα) που η αδέλφή του ήταν φυτό από τη μέρα που γεννήθηκε. η μάνα του είναι ηρωϊδα. φρόντιζε αυτό το παιδί για 40 χρόνια, μέχρι που πέθανε.
αυτή η μάνα ευχόταν να πεθάνει πρώτα το παιδί της και μετά αυτή γιατί ήξερε πως θα κατέληγε στο ίδρυμα. δεν γινόταν διαφορετικά. αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.

αν κάποιος έχει παιδί με προβλήματα υγείας και σκέφτεται να κάνει αλλο παιδί να μην το κάνει αν σκέφτεται οτι το επόμενο θα φροντίζει το πρώτο. να το κάνει επειδή θέλει ένα δεύτερο παιδί.

εγώ απάντησα και πιο πάνω. δεν ξέρω. νομίζω πως θα φοβόμουν πολύ μήπως και το δεύτερο έχει κάποιο "θέμα"

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:και ποιος σας ειπε οτι τα υγιή αδέλφια αναλαμβάνουν αυτά που έχουν πρόβλημα μετά το θάνατο των γονιών;
ειδικά σε βαριές περιπτώσεις δεν νομίζω οτι το κάνουν. όσο και να αγαπάνε τα αδέλφια τους δεν μπορούν πάρα πολλές φορές να το κάνουν.
όταν έρχεται ο θάνατος των γονιών συνήθως έχουν φτιάξει την δική τους οικογένεια. ακούγεται πολύ σκληρό αυτό αλλά είναι η πραγματικότητα.
εχω γνωστό (αρκετά χρόνια μεγαλύτερο από εμένα) που η αδέλφή του ήταν φυτό από τη μέρα που γεννήθηκε. η μάνα του είναι ηρωϊδα. φρόντιζε αυτό το παιδί για 40 χρόνια, μέχρι που πέθανε.
αυτή η μάνα ευχόταν να πεθάνει πρώτα το παιδί της και μετά αυτή γιατί ήξερε πως θα κατέληγε στο ίδρυμα. δεν γινόταν διαφορετικά. αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.

αν κάποιος έχει παιδί με προβλήματα υγείας και σκέφτεται να κάνει αλλο παιδί να μην το κάνει αν σκέφτεται οτι το επόμενο θα φροντίζει το πρώτο. να το κάνει επειδή θέλει ένα δεύτερο παιδί.

εγώ απάντησα και πιο πάνω. δεν ξέρω. νομίζω πως θα φοβόμουν πολύ μήπως και το δεύτερο έχει κάποιο "θέμα"

συμφωνω!!!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξέρω. Πραγματικα, μπορει να λέω πολλά τωρα, αλλά μονο αν ερθεις στη συγκεκριμένη κατασταση μπορεις να καταλαβεις.
Τελος πάντων. Θεωρητικά, κι επειδη ειμαι της άποψης οτι ειναι καλο να υπάρχουν αδέλφια, νομιζω οτι θα έκανα. Εξαρτάται και απο το πρόβλημα βεβαια. Αν ειναι κάτι που ειναι έυκολα αντιμετωπίσιμο, εννοειται οτι δεν θα με απετρεπε. Σε μια κατάσταση βαρια όμως, όπως αυτη που ανεφερε η ΦλΩρα, δεν ξερω. Πιστευω οτι θα έκανα. Απο την άλλη, εξαρταται και απο τις αντοχές του καθενος. Αν ειχα αποδεκατιστει μέχρι να ξεπεταχτει το πρωτο, ισως να το σκεφτομουν διπλά και τριπλά να κάνω άλλο ένα, πρωτον για την εξτρα κουραση που ουτως ή άλλως εχει ένα νεο μωρο, και ευτερον, επειδη ναι, θα φοβομουν μηπως τραβηξω τα ιδια και χειροτερα στο δευτερο.

Και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευθύνη του αδελφου να φροντιζει τον κατακοιτο αδεφλο του. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι θα το καναμε αυτο για τα αδελφια μας, δεν παυει όμως να ειναι ένα προσθετο βάρος.

Οποτε σας φωτισα. Δεν ξέρω. Cool

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευθύνη του αδελφου να φροντιζει τον κατακοιτο αδεφλο του. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι θα το καναμε αυτο για τα αδελφια μας, δεν παυει όμως να ειναι ένα προσθετο βάρος.

Οποτε σας φωτισα. Δεν ξέρω. Cool

καλά το να το φροντίζει δεν σημαίνει να ειναι 24 ωρες μαζι του , ανα αλλαζει πανες κλπ..σε τοσο βαρια περιτπωση που λετε..
αλλά και το να υπαρχουν 2-3 αδέρφια και να πληρωσουν μια αποκλειστική να το φροντίζει, και αντι για υδριμα να το εχει καποιος στο σπιτι του, με την αναλογη βοηθεια φυσικα ..ειναι διαφορετικα..
στο κατω κατω ψυχη εχουν και αυτα τα ατομα!!
και καταλαβαινουν και αισθανονται....αλλο να εχει καποιους δικους του να πηγαινουν να το βλεπουν ,να του δειχνουν αγαπη.κλπ..

από την άλλη μερια και με τα υγειη αδερφια μας δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει..οπότε γιατι λέμε πως ειναι βάρος?..

και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Νενεν έγραψε:

Σκληρη ειναι ουτως ή αλλως αυτη η κατασταση... Δεν ξερω ομως κατα ποσο ειναι σωστο να κανεις ενα παιδι ξεροντας εκ των προτερων οτι θα του "φορτωσεις" μια τετοια ευθυνη στο μελλον. Και αν γεννηθει και το δευτερο παιδι με προβλημα; Τι γινεται τοτε; Κανεις και τριτο παιδι για να μην μεινουν μονα τους τα πρωτα;


πωπω...
μπράβο βρε Νενεν ..δώσε μας θάρρος!
όλα έτσι θα γεννηθούν ..και θα πάμε να φουντάρουμε μετά...

αχα τι το ήθελες αυτό το τελευταίο βρε κοπέλα μου???!!! αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 2 679259 αν είχατε παιδί με κάποιο πρόβλημα--θα κάνατε άλλο? - Σελίδα 2 679259

Οχι ρε κοριτσακι μου, πραγματικα δεν ηθελα να σε φρικαρω... Αλλα επειδη εχω κανει αυτη την ερωτηση στον εαυτο μου πολλες φορες, ακομα και πριν μεινω εγκυος, αυτο ηταν το διλλημα μου... Μανουλα ειμαι και εγω, τους ιδιους φοβους εχω... Πραγματικα ζηταω συγνωμη αν σε φρικαρα...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!

Δεν το βλέπω σαν θεμα εγωισμου. Αλλα αφου το θετεις ετσι, προσωπικα μου φαινεται πιο "εγωιστικο" (χρησιμοποιω τον δικο σου ορο) το να εχεις ενα υγιες παιδι και να μη θελεις άλλο, παρα να εχεις ένα αρρωστο και να φοβασαι να κάνεις άλλο ένα. Συνηθως οταν το ενα παιδι ειναι ευκολο, δεν εχεις ιδιαιτερους ενδοιασμους για το επόμενο. Αλλά ένα δυσκολο παιδι, και δεν εννοω ένα παιδι με πρόβλημα, απλά να ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο στο μεγάλωμα, σε κάνει πιο απρόθυμο να αποκτησεις άλλο ένα. Ή το αργεις περισσοτερο.
Εννοειται οτι δεν κρινω κάποια που δεν θελει δευτερο παιδι με την παραπανω φράση.

Καταλαβαινω πώς το εννοεις, δεν ξερω αν εχεις καποια εμπειρια σε κοντινο σου περιβαλλον. Εγω, απ'εξω που ειμαι και τα βλέπω, πιθανοτατα θα έκανα. Αλλά δεν θελω να λεω πολλά τραγουδια χωρις να μπω στο χορο.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:

Και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευθύνη του αδελφου να φροντιζει τον κατακοιτο αδεφλο του. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι θα το καναμε αυτο για τα αδελφια μας, δεν παυει όμως να ειναι ένα προσθετο βάρος.

Οποτε σας φωτισα. Δεν ξέρω. Cool

καλά το να το φροντίζει δεν σημαίνει να ειναι 24 ωρες μαζι του , ανα αλλαζει πανες κλπ..σε τοσο βαρια περιτπωση που λετε..
αλλά και το να υπαρχουν 2-3 αδέρφια και να πληρωσουν μια αποκλειστική να το φροντίζει, και αντι για υδριμα να το εχει καποιος στο σπιτι του, με την αναλογη βοηθεια φυσικα ..ειναι διαφορετικα..
στο κατω κατω ψυχη εχουν και αυτα τα ατομα!!
και καταλαβαινουν και αισθανονται....αλλο να εχει καποιους δικους του να πηγαινουν να το βλεπουν ,να του δειχνουν αγαπη.κλπ..

από την άλλη μερια και με τα υγειη αδερφια μας δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει..οπότε γιατι λέμε πως ειναι βάρος?..

και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!



σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ βάρος κανένα παιδί.
σίγουρα τα αδέλφια πρέπει να στηριζουν το ένα το άλλο, όμως δεν μπορούμε να λεμε θα κάνω ένα παιδί ακόμα μόνο και μόνο για να έχει κάποιον το πρώτο που έχει κάποιο θέμα. εκεί διαφωνώ.
τα παιδιά πρέπει να τα κάνουμε γιατί τα θέλουμε και για κανέναν άλλο λόγο.

στο κομμάτι της κούρασης θα διαφωνίσω μαζί σου. το να μην αντέχει κάποιος γονιός κι άλλη σωματική και ψυχολογική κούραση δεν είναι εγωϊσμός. απλά άνθρωποι είναι και έχουν όρια στις αντοχές τους.
είναι προτιμότερο να φτάνουν στα οριά τους και τελικά να μην είναι καλοί γονείς.

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:

Και δεν ξέρω κατα πόσο ειναι ευθύνη του αδελφου να φροντιζει τον κατακοιτο αδεφλο του. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οι περισσοτεροι θα το καναμε αυτο για τα αδελφια μας, δεν παυει όμως να ειναι ένα προσθετο βάρος.

Οποτε σας φωτισα. Δεν ξέρω. Cool

καλά το να το φροντίζει δεν σημαίνει να ειναι 24 ωρες μαζι του , ανα αλλαζει πανες κλπ..σε τοσο βαρια περιτπωση που λετε..
αλλά και το να υπαρχουν 2-3 αδέρφια και να πληρωσουν μια αποκλειστική να το φροντίζει, και αντι για υδριμα να το εχει καποιος στο σπιτι του, με την αναλογη βοηθεια φυσικα ..ειναι διαφορετικα..
στο κατω κατω ψυχη εχουν και αυτα τα ατομα!!
και καταλαβαινουν και αισθανονται....αλλο να εχει καποιους δικους του να πηγαινουν να το βλεπουν ,να του δειχνουν αγαπη.κλπ..

από την άλλη μερια και με τα υγειη αδερφια μας δεν ξερεις ποτε τι μπορει να γινει..οπότε γιατι λέμε πως ειναι βάρος?..

και φυσικα αν οταν εχεις ενα υγιες παιδι ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις να κουραστεις να κανεις αλλο...οταν υπαρχει θέμα εχεις αυτό το δικαίωμα???δεν ειναι πολυυυυυυυυυυυυ εγωιστικο να μην θες να κουρσατεις ξανα?? που στο κατω κατω μετα απο μια δυσκολη κατασταση ενα φυσιολογικο παιδι θα σου φανει παιχνιδακι!

Οχι δεν ειναι εγωιστικο, εγωιστικο ειναι να κανεις παιδι για να του δωσεις ευθυνες που δεν θα επρεπε να εχει, οπως το να προσεχει αδερφο/η με καποιο σοβαρο προβλημα.
Προσωπικα(χωρις να το λεω 100% αφου δεν μου εχει συμβει) δεν θα κρατουσα παιδι που εξαρχης γνωριζα οτι θα εχει καποιο σοβαρο προβλημα,γιατι ο γονιος και να ταλαιπωρηθει επελεξε να το φερει στο κοσμο οποτε εχει 100% ευθυνη, το παιδακι που θα ταλαιπωρηθει καμια, εγω ετσι το βλεπω, και υποθετικα μιλωντας παλι οχι δεν θα εκανα αλλο παιδι για να προσεχει αυτο που εχει καποιο προβλημα οταν εγω πεθανω, αυτο ειναι εγωιστικο.

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι θα έκανα. Υποθετικά πάντα και αν ήξερα ότι το πρόβλημα που έχει δεν είναι κληρονομικό.
Θα έκανα γιατί ποτέ μου δεν είπα ότι θα έκανα ένα παιδί. Πάντα ήθελα να έχω τουλάχιστον δύο.
Γνωρίζω μητέρα που το μωράκι της πέθανε από σπάνια γεννητική πάθηση βρέφος ακόμα και αρνήθηκε να προσπαθήσει ξανά για δεύτερο.
Γνωρίζω οικογένεια που έχει παιδάκι με νοητική υστέρηση (που προκλήθηκε στον τοκετό) και έκανε και δεύτερο που τώρα καλή του ώρα είναι παντρεμένο και έχει και παιδάκι.
Γνωρίζω και οικογένεια που το παιδί τους έχει πρόβλημα και δεν έκαναν άλλο.
Είναι πολύ αόριστο το θέμα. Υπάρχουν πολλών ειδών παθήσεις, αναπηρίες, σύνδρομα και δεν είναι η κάθε περίπτωση το ίδιο. Υπάρχουν άνθρωποι με ιδιαιτερότητες οι οποίοι μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν και άλλοι που δεν μπορούν. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κατσε να σου περιγραψω μια κατασταση bou-boykitsa να δεις τι θα πει "εγωιστικο να μην θες να κουραστεις"...Η θεια μου εχει 2 παιδια, την ξαδερφη μου 35 χρονων και τον ξαδερφο 33.Ο ξαδερφος μου εχει βαριας μορφης νοητικη στερηση.Μαζι με την ν.σ. προεκυψε πρι λιγα χρονια και επιληψια και σχιζοφρενεια.Η ξαδερφη μου ειναι υγιης, οικονομικα ανεξαρτητη,με σπουδες δεκαετιας και με δικο της γραφειο.Ειναι λογοθεραπευτρια. Δεν επελεξε τυχαια αυτο το επαγγελμα. Η θεια μου τοσα χρονια κουβαλαει σταυρο που λενε... εχει αφοσιωθει στον ξαδερφο μου, απο μικρος ειχε δασκαλες στο σπιτι για να τον βοηθησουν να εξελιχθει γλωσσικα, εκανε μαθηματα χορου,δραστηριοτητες, πηγαινε κ πηγαινει σε ψυχολογο. Εδω κ αρκετα χρονια εργαζεται σε καποιο προγραμμα του Δημου της πολης που κατοικουν και εχει ετσι εναν συμβολικο μισθο αλλα παραγει κ ειναι ενεργο μελος της κοινωνιας.Η θεια μου εχει περασει καταθλιψη,ειχε εγκαταλειψει τον εαυτο της γιατι ενα παιδι με τετοια θεματα θελει πολλαπλασια αφοσιωση απο οτι ενα παιδι φυσιολογικο. Η ξαδερφη μου απο μικρη ειχε πανω της ολο το βαρος να αποδειξει οτι ΔΕΝ εχει ΚΑΙ αυτη νοητικο προβλημα, κουβαλουσε τα αγχη των γονιων της. Επρεπε να ειναι παντου τελεια γιατι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος οπως ξερουμε ολες και χαρακτηριζει αυτες τις οικογενειες. Ολη η οικογενεια νοσει...Αυτη η γυναικα δεν εχει παει ΠΟΥΘΕΝΑ μονη της η με φιλες της ολα αυτα τα χρονια, προσπαθησε να εργαστει -γιατι ειναι εξυπνη γυναικα κ ειχε κ αυτη ονειρα για την ζωη της- αλλα δυστυχως δεν ηταν δυνατο αυτο λογω της απαιτητικης καταστασης στο σπιτι....φροντιζει τον ξαδερφο μου. Η ξαδερφη μου φοβαται να δημιουργησει οικογενεια για προφανεις λογους,επισης εχει το αγχος οτι ο εκαστοτε συντροφος της θα την εγκαταλειψει στην σκεψη οτι καποτε θα πρεπει να φροντισει τον αδερφο της αφου θα φυγουν οι γονεις τους..και εχει συναντησει τετοια ατομα.
ομιζω εδωσα μια εικονα του ποσο πιεστικη ειναι αυτη η κατασταση και τι αντικτυπο εχει στην υπ[ολοιπη οικογενεια.Οι θειοι μου χαιρονται μεσω της ξαδερφης μου αλλα...η πιεση που της ασκουν και αθελα τους ειναι πολυ μεγαλη γι αυτην, και καποιες φορες σε κουβεντες μου εχει πει η θεια μου "τι το παιδευω και αυτο το κοριτσι μου,τι φταιει?".
Περα απο τα μαθηματα και τους ψυχολογους και τις εκδρομες και...και... υπαρχουν κι αλλα πραγματα που πρεπει να φροντισει ενας γονιος με παιδι-->ενηλικα με σοβαρα προβληματα...ειναι μεγαλη η λιστα.
Ευχομαι κουραγιο σε οσες το αντιμετωπιζουν αλλα δεν θα εκρινα καμια μα καμια που θα επελεγε να μην κανει 2ο παιδι γιατι δεν αντεχει αυτη την κατασταση...εδω δεν την αντεχω εγω που τους βλεπω μια φορα τον χρονο ποσο να το ζω κιολας ολο αυτο...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:

Είναι πολύ αόριστο το θέμα. Υπάρχουν πολλών ειδών παθήσεις, αναπηρίες, σύνδρομα και δεν είναι η κάθε περίπτωση το ίδιο. Υπάρχουν άνθρωποι με ιδιαιτερότητες οι οποίοι μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν και άλλοι που δεν μπορούν. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.


Ακριβως...εξαρταται απο το τι εχεις να αντιμετωπισεις...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις