Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
91 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 91 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Εύα, σέβομαι κάτι που μου αποπνέει σεβασμό. Σέβομαι κάτι γιατί το αξίζει να το σέβομαι. Δε θα σεβαστώ τίποτα που με υποτιμάει ως άνθρωπο, με εξαθλιώνει και με κάνει λιγότερο άνθρωπο. Δε θα σεβαστώ κάτι επειδή απλά πρέπει να το σεβαστώ. Έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Έτσι νομίζω πως είναι το σωστό. Είμαι περήφανη για τον πολιτισμό που μεταλαμπαδεύσαμε και στους άλλους λαούς. Ντρέπομαι όμως για την κατάντια της χώρας μου. Είμαι Ελληνίδα, ναι. Και αγαπάω τον τόπο μου. Αυτό όμως δε μου λέει κάτι. Το ότι έτυχε να γεννηθώ σε μια χώρα δε με κάνει καλύτερη ή χειρότερη από κάποιον άλλο. Και στην τελική, οι αρχαίοι ήταν αυτοί που έκαναν όλα τα καλά της Ελλάδας. Από εκεί και μετά τι έγινε;;;; Εμείς έχουμε κολλήσει στο παρελθόν και από τότε δεν έχουμε ξανακάνει τίποτα σωστό! Στο dna δε γράφεται η χώρα προέλευσης. Δεν είμαι Ελληνίδα επειδή το λέει το dna μου. Είμαι Ελληνίδα γιατί οι πρόγονοί μου και οι γονείς μου έτυχε να γεννηθούν στην Ελλάδα και να γεννήσουν κι εμένα.

Ξαναλέω: είμαι περήφανη για την ιστορία της χώρας μου. Από τη στιγμή όμως που δεν έχω συμβάλλει εγώ σε αυτήν, δεν είμαι τίποτα περισσότερο από τον Αλβανό, τον Αμερικανό, τον Ρουαντιανό και οποιονδήποτε άλλο. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς. Όχι να καυχιόμαστε για τις πράξεις άλλων.

Όσο για αυτό που λέτε για το ότι μαθαίνουν τα παιδιά μας για τους Αλβανούς, γιατί δε μας πειράζει το ίδιο που έχουμε Αγγλική Φιλολογία, Ισπανική, Τούρκικη, Ιταλική... κοκ; Σκεφτείτε το λίγο. Όκ, οι αρχαίοι έκαναν κάποια κορυφαία πράγματα. Εμείς όμως τι κάναμε;

Εμείς τίποτα δεν κάναμε βασικά!! Προσωπικά την παρούσα στιγμή ντρέπομαι με αυτά που συμβαίνουν, αλλά το ότι ήρθαν έτσι τα πράγματα λόγω 300 γουρουνιών δε σημαίνει ότι δεν αξίζει και ο υπόλοιπος λαός τίποταή ότι είμαι ανάξιοι. Και έξω υπάρχουν πάρα πολλοί Έλληνες επιστήμονες σήμερα που διαπρέπουν και κάνουν καινοτόμα πράγματα, ότι καινοτόμο έρχεται από έξω λένε ο τάδε Έλληνας επιστήμονας έκανε αυτό και εκείνο.

Δεν είναι ωραίο φυσικά να υποτιμούμε τους υπόλοιπους λαούς ούτε έχω κανένα ψώνιο επειδή είμαι Ελληνίδα και τέτοια, προς θεού, απλά δε συγκρίνεται ιστορικά ούτε στο τόσο η προσφορά της Ελλάδος στον κόσμο σε πολλούς τόμείς με καμία άλλη χώρα, η οποία ναι μπορεί να έχει τον πολιτισμό της, την ιστορία της κλπ κλπ. Ό,τι μαθαίνουμε από άλλους πολιτισμούς είναι αξιόλογο, αλλά μέχρι εκεί.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί μας λένε ρατσιστές? Επειδή δεν θέλουμε εγκληματίες στην πόλη μας? Επειδή έγιναν έτσι τα πράγματα για αυτό και έχουμε γίνει ''ρατσιστές'' γιατί δεν αντέχεται η κατάσταση αυτή πια. Γιατί το 80% αυτών που έρχονται εδώ και πεινάνε γίνονται εγκληματίες! Άσε δε τις αρρώστιες που έχουν φέρει μαζί τους..μέχρι και κρούσματα με κοριούς έχουν προκύψει αν ξέρεις στην Αθήνα, που έχουν να εμφανιστούν στην Ελλάδα εδώ και 40 χρόνια. Είναι τυχαία όλα αυτά?

Ναι είναι υπερβολή να λέμε ότι είναι γενοκτονία επειδή δε γεννιούνται πολλά παιδιά σήμερα, γιατί είναι παγκόσμια η οικονομική κρίση αλλά τα υπόλοιπα που έλεγε στο άρθρο της μπουμπουκίτσας έχουν κάποια βάση μπορώ να πω.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:
elena25 έγραψε:

Όκ, οι αρχαίοι έκαναν κάποια κορυφαία πράγματα. Εμείς όμως τι κάναμε; [/color][/font]

Εμεις το ξυνουμε μεχρι να ματωσουν....Κι αφου τα ματωσαμε,συνεχιζουμε να τα ματωνουμε γιατι εχουμε συνηθισει στο ξυσιμο...


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:na]Όσο για αυτό που λέτε για το ότι μαθαίνουν τα παιδιά μας για τους Αλβανούς, γιατί δε μας πειράζει το ίδιο που έχουμε Αγγλική Φιλολογία, Ισπανική, Τούρκικη, Ιταλική... κοκ; Σκεφτείτε το λίγο. Όκ, οι αρχαίοι έκαναν κάποια κορυφαία πράγματα. Εμείς όμως τι κάναμε;


δεν έχει καμια σχεση η αγγλικη φιλολογια, ισπανικη ,..κλπ με αυτο που γινεται...ασ υπαρχει και αλβανικη φιλολογια...δεν με νοιαζει..και ας παει όποιος επιλέξει...

αλλά συγνώμη ...μόνο αλβανούς μετανάστες έχουμε...και γάλλους έχουμε , ρωσους...μεχρι ιάπωνες...μεχρι σχολειο έχουν στην αθήνα δικό τους..

αφού εσυ αισθανεσαι πως δεν εισαι ρατσιστρια και σου αρεσει αυτο που γινεται ...γιατι δεν ζητας να μιλάνε και για τους άλλους...γιατι να γινεται διάκριση...και οι ιάπωνες που ζουν εδω 2 και 3 γεννια ελληνες αισθανονται...

αλλά δεν προσπαθουν να μας κανουν ενα με λαους που έχουν κουλτούρα και εχουν ισως κατι να μας προσφερουν...
εσυ αυτο το θεωρεις τυχαιο???

από την άλλη γενικτονια δεν σημαινει πως η λύση είναι να κάνεις 10 παιδια...
και οχι δεν εχω επιλέξει αυτό ούτε για τον εαυτό μου...

αλλά στις χώρες της βόρειας ευρώπης..σουηδια, φιλανδια ..κλπ.. το κρατος μολις διαπιστωσε δημογραφικό πρόβλημα εδωσε αμασως βοήθεια...όχι για το 3 η 10 παιδι...
για το πρωτο!!
από το πρωτο παίρνεις αδεια πληρωμενη,,μαν και πατερασ σε καποιες χώρες...σου στελνουν μέχρι τα απαραίτητα για το παιδί!!
για το πρώτο!!!!

πως να μην κάνεις δεύτερο??..κανεις άνετα...

εμάς εδώ ο κόσμος σκέφτεται πια και το ένα...δεν ειναι κρίμα???

δεν σε προβληματίζει οτι κανενας πολιτικός ποτέ δεν ασχολήθηκε με αυτό το θέμα???

οι ξένοι ενδιαφέρονται να μην χαθει το έθνος τπυς ..εμεις όχι..

και σου λεω πάλι...δεν μιλάω για 10 παιδια..αλλά για ένα..για δυο..πραγμα που θα έπρεπε να είναι εφικτό για όλους..

όμως όχι...εχουμε δαπανήσει τόσα χρήματα για τους πρόσφυγες(που δεν τα είχαμε-να τα είχαμε χαλάλι)..και τίποτα για τους δικούς μας!!

ειναι αυτό δίκαιο???

δεν ειναι ρατσιστικό από την αντίθετη πλευρά??


και ξαναλεω γεννοκτονια ειναι οτι ο μεσος όρος γεννησεων ειναι 0,8..δηλαδη κάτω της μονάδας..
οτι μας στερουν τη δυνατότητα να κανουμε εστω και ένα...η δυο..απλά να αντικαταστήσουμε τους γονείς που θα φύγουνν...
αυτο και όχι το αν κάποιοι ,,λίγοι...(ηρωες κατεμε) κάνουν 10..

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εύα, να απαντήσω πρώτα σε εσένα.

Δεν είπα ότι εσείς ρατσίστριες ενώ εγώ δεν είμαι. Για μένα ρατσισμός σημαίνει η διάκριση των ανθρώπων ανάλογα με τη ράτσα τους. Και βάσει αυτής της λογικής, ναι είμαστε ρατσιστές, ας το παραδεχτούμε. Είπα και εγώ ότι φοβόμουν όταν περπατούσα στους δρόμους της Αθήνας. Μόνο οι αλλοδαποί όμως κάνουν τα εγκλήματα; Αν κάποιος Έλληνας κάνει κάτι τον διώχνουμε από τη χώρα; Κορίτσια, είμαστε μια χώρα όπως όλες οι άλλες. Ναι, κάναμε αξιόλογα πράγματα στα αρχαία χρόνια, ναι, έχουμε όμορφα μέρη, ναι, έχουμε τρομερό πολιτισμό. Ως εκεί όμως. Αν ο Σωκράτης και ο Σοφοκλής και ο Ηρόδοτος και ο Όμηρος είχαν γεννηθεί σε κάποια άλλη χώρα ή Ήπειρο θα έκαναν πάλι όλα τα θαυμαστά που έκαναν και στην Ελλάδα. Στον άνθρωπο είναι, όχι στον Έλληνα. Κάνανε φοβερά και τρομερά πράγματα στο παρελθόν αλλά τα σκατώσαμε οι υπόλοιποι στο μέλλον. Λες ότι δεν φταίνε όλοι για τους 300 της βουλής. Κι όμως φταίμε. Γιατί ανεχόμαστε και διαιωνίζουμε την κατάσταση. Δεν είναι η λύση να διώξουμε τους αλλοδαπούς από την Ελλάδα. Η ιδανική λύση (για μένα) θα ήταν αυτή η χώρα που έχει δώσει τα φώτα της σε τόσους λαούς, να κάνει το ίδιο και με τους αλλοδαπούς που ήρθαν σε αυτή. Να τους δείξουμε τον πολιτισμό μας. Να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να μην κατηγορούμε όλους τους άλλους για την κατάντια μας. Όταν καταλάβουμε πως για τη σημερινή κατάσταση έχουμε όλοι μας μερίδιο ευθύνης, τότε ίσως αλλάξει η ζωή μας. Το θέμα δε θα λυθεί με το να φύγει ο "κακός" Αλβανός από τη χώρα μας. Το θέμα θα λυθεί όταν μάθουμε στον "κακό" Αλβανό πώς να γίνει "καλός". Τώρα θα μου πείς "εγώ θα του τα μάθω όλα αυτά; Δε με αφορά". Αν όμως έλεγαν και σκέφτονταν έτσι και οι αρχαίοι εσύ σήμερα δε θα μπορούσες να καυχηθείς για τα επιτεύγματά τους.

Να ξεκαθαρίσω πως ούτε σε ειρωνεύομαι ούτε σου επιτίθεμαι. Ανταλλαγή απόψεων έχουμε.

Μπουμπουκίτσα, όπως βλέπεις, μόνη σου φέρνεις ξανά το θέμα για το πόσα παιδιά πρέπει να κάνει μια οικογένεια. Για πες μου όμως, μια οικογένεια στην οποία δε δουλεύει κανείς, ούτε παίρνει κανένας κάποιο επίδομα, ούτε έχουν κάποια περιουσία, πώς θα κάνουν όχι δέυτερο αλλά πρώτο παιδί; Εσύ θα έκανες; Τι είναι πιο εγωιστικό; Να μην κάνεις παιδί ή να κάνεις και το φέρεις σε μια κατάσταση κατά την οποία θα ζει όπως τα παιδιά του τρίτου κόσμου; Θα σε νοιάζει πιο πολύ να ενισχύσεις τη χώρα σου ή το μέλλον του παιδιού σου;

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:.............................................................................................Θα σε νοιάζει πιο πολύ να ενισχύσεις τη χώρα σου ή το μέλλον του παιδιού σου; [/color][/font]

Σαν βάση συμφωνώ μαζί σου Έλενα.
Νομίζω πως σε αυτή σου την ερώτηση έχει απαντήσει ήδη η κοπέλα πολλές φορές. Rolling Eyes
Απο ότι έχω καταλάβει θα προσπαθούσε να ενισχύσει την χώρα της μέσω του παιδιού της Shocked Shocked

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:/font]

Μπουμπουκίτσα, όπως βλέπεις, μόνη σου φέρνεις ξανά το θέμα για το πόσα παιδιά πρέπει να κάνει μια οικογένεια. Για πες μου όμως, μια οικογένεια στην οποία δε δουλεύει κανείς, ούτε παίρνει κανένας κάποιο επίδομα, ούτε έχουν κάποια περιουσία, πώς θα κάνουν όχι δέυτερο αλλά πρώτο παιδί; Εσύ θα έκανες; Τι είναι πιο εγωιστικό; Να μην κάνεις παιδί ή να κάνεις και το φέρεις σε μια κατάσταση κατά την οποία θα ζει όπως τα παιδιά του τρίτου κόσμου; Θα σε νοιάζει πιο πολύ να ενισχύσεις τη χώρα σου ή το μέλλον του παιδιού σου;

αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω βρε Ελενα ...
οτι δεν θα έκανες..και φταίει το κράτος σου για αυτό..όλοι αυτοί που παίρνουν αποφάσεις..οι οποίες όμως δεν είναι για το καλό σου και το καλό μου...γιαυτο σου ανεφερα τις παροχες που δινουν αλλα κρατη απο το 1 παιδι..ειναι όλοι πουλημενοι...
εξηπηρετουν συνειδητα η ασυνειδειτα (είναι άλλη συζήτσηση αυτό)...κάποια άλλα συμφέροντα..που θελουν το αφανισμό τςη Ελλάδας..την γενοκτονία της.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
elena25 έγραψε:.............................................................................................Θα σε νοιάζει πιο πολύ να ενισχύσεις τη χώρα σου ή το μέλλον του παιδιού σου; [/color][/font]

Σαν βάση συμφωνώ μαζί σου Έλενα.
Νομίζω πως σε αυτή σου την ερώτηση έχει απαντήσει ήδη η κοπέλα πολλές φορές. Rolling Eyes
Απο ότι έχω καταλάβει θα προσπαθούσε να ενισχύσει την χώρα της μέσω του παιδιού της Shocked Shocked

chicken δεν εχει σχεση αυτο το θεμα με αλλα που εχω ανοιξει ..μην εισαι προκατειλημμένη.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken δεν εχει σχεση αυτο το θεμα με αλλα που εχω ανοιξει ..μην εισαι προκατειλημμένη.

ok, απλά μου φάνηκε πως είχε γιατί όλα σου τα θέματα έχουν κοινή θεματολογία.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σεβαστες όλες οι απόψεις, απλά μια παρακληση:
Σταματηστε σας παρακαλω να πιπιλάτε την καραμέλα περι ελληνικου DNA χωρις να ξερετε τι ακριβώς σημαίνει.
Είναι άλλο πράγμα τα εγγενή χαρακτηριστικά -και σας διαβεβαιω οτι σε επίπεδο DNA η διαφορά μας απο έναν Σουηδό ή έναν Αλβανο είναι απειροελάχιστη, ενω από ένα χιμπατζη η διαφορά μας, σε επίπεδο DNA παντα, ειναι λιγοτερη απο 2%- και άλλο πράγμα η κουλτουρα, ο πολιτισμός και ότι διαμορφώνει την προσωπικότητα του ανθρώπου. Οι περισσοτερες γενετικές προδιαθέσεις εξαρτωνται σχεδον αποκλειστικά απο το περιβάλλον.
Αν θελετε να θεσετε ως προβλημα τους ξένους που μενουν στην Ελλάδα, θέστε το, αλλά μην ανακατευεστε με πιτουρα που δεν γνωρίζετε.

ΥΓ - όλοι όσοι καυχωνται -δικαιως, το αναγνωρίζω- για τον αρχαίο ελληνικο πολιτισμο, έχουν καμια ιδέα περι του αρχαίου Κινεζικου πολιτισμου? Για τους αρχαίους Αιγυπτίους? Για τους Ίνκας? Τους Αζτέκους? Τους Ιαπωνες? Για τον πολιτισμο των Ασσυρίων? Των Φοινίκων? Γνωριζετε κάτι για Ινδικη μυθολογία? Ή για τη Σκανδιναυική?
Δεν θα μπω στο τριπάκι να συγκρίνω πολιτισμους, απλα επιγραμματικα τους αναφερω, γιατι ειμαι σχεδον σιγουρη πως ορισμένα ατομα δεν γνωριζουν καν οτι υπήρχαν.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Σεβαστες όλες οι απόψεις, απλά μια παρακληση:
Σταματηστε σας παρακαλω να πιπιλάτε την καραμέλα περι ελληνικου DNA χωρις να ξερετε τι ακριβώς σημαίνει.
Είναι άλλο πράγμα τα εγγενή χαρακτηριστικά -και σας διαβεβαιω οτι σε επίπεδο DNA η διαφορά μας απο έναν Σουηδό ή έναν Αλβανο είναι απειροελάχιστη, ενω από ένα χιμπατζη η διαφορά μας, σε επίπεδο DNA παντα, ειναι λιγοτερη απο 2%- και άλλο πράγμα η κουλτουρα, ο πολιτισμός και ότι διαμορφώνει την προσωπικότητα του ανθρώπου. Οι περισσοτερες γενετικές προδιαθέσεις εξαρτωνται σχεδον αποκλειστικά απο το περιβάλλον.
Αν θελετε να θεσετε ως προβλημα τους ξένους που μενουν στην Ελλάδα, θέστε το, αλλά μην ανακατευεστε με πιτουρα που δεν γνωρίζετε.



γειά σου ρε επιστήμη! Smile

με κάλυψε η Ελενα σε όλα. συμφωνώ μαζί της απόλυτα.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Σεβαστες όλες οι απόψεις, απλά μια παρακληση:
Σταματηστε σας παρακαλω να πιπιλάτε την καραμέλα περι ελληνικου DNA χωρις να ξερετε τι ακριβώς σημαίνει.
Είναι άλλο πράγμα τα εγγενή χαρακτηριστικά -και σας διαβεβαιω οτι σε επίπεδο DNA η διαφορά μας απο έναν Σουηδό ή έναν Αλβανο είναι απειροελάχιστη, ενω από ένα χιμπατζη η διαφορά μας, σε επίπεδο DNA παντα, ειναι λιγοτερη απο 2%- και άλλο πράγμα η κουλτουρα, ο πολιτισμός και ότι διαμορφώνει την προσωπικότητα του ανθρώπου. Οι περισσοτερες γενετικές προδιαθέσεις εξαρτωνται σχεδον αποκλειστικά απο το περιβάλλον.
Αν θελετε να θεσετε ως προβλημα τους ξένους που μενουν στην Ελλάδα, θέστε το, αλλά μην ανακατευεστε με πιτουρα που δεν γνωρίζετε.

Με κάλυψες απόλυτα! Εγώ δεν μπορούσα να το πω τόσο επιστημονικά! Αχαχαχα!

ΥΓ - όλοι όσοι καυχωνται -δικαιως, το αναγνωρίζω- για τον αρχαίο ελληνικο πολιτισμο, έχουν καμια ιδέα περι του αρχαίου Κινεζικου πολιτισμου? Για τους αρχαίους Αιγυπτίους? Για τους Ίνκας? Τους Αζτέκους? Τους Ιαπωνες? Για τον πολιτισμο των Ασσυρίων? Των Φοινίκων? Γνωριζετε κάτι για Ινδικη μυθολογία? Ή για τη Σκανδιναυική?
Δεν θα μπω στο τριπάκι να συγκρίνω πολιτισμους, απλα επιγραμματικα τους αναφερω, γιατι ειμαι σχεδον σιγουρη πως ορισμένα ατομα δεν γνωριζουν καν οτι υπήρχαν.

Αυτό συμβαίνει κατά τη γνώμη μου γιατί ως λαός είμαστε εγωιστές. Δε θέλω να μας βάλω ταμπέλα, αλλά νομίζουμε πως εμείς είμαστε και άλλος κανείς δεν είναι.

Βρε κορίτσια, εντάξει, τα είπαμε και τα ξαναείπαμε. Έχουμε ένα τρομερό παρελθόν ως λαός. Μήπως όμως και τότε που αναπτύξαμε εμείς πολιτισμό ήμασταν οι μόνοι που το έκαναν; Παράλληλα με εμάς δεν υπήρχε και ο Ρωμαϊκός; Οι Φοίνικες δεν εφηύραν το αλφάβητο; Ας μην είμαστε τόσο στενόμυαλοι. Και ας μην καυχόμαστε για πράγματα που πέτυχαν άλλοι. Αυτό δεν είναι πολιτισμός, αυτό είναι αλαζονεία.

Φλώρα, τα έχουμε ξαναπεί, επικοινωνούν τα πνεύματά μας! Αχαχαχα!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
Αυτό συμβαίνει κατά τη γνώμη μου γιατί ως λαός είμαστε εγωιστές. Δε θέλω να μας βάλω ταμπέλα, αλλά [u">νομίζουμε πως εμείς είμαστε και άλλος κανείς δεν είναι. [/font

νομιζω οτι αυτη η φραση συνοψιζει τα παντα!!!!!
και η αποψη μου ειναι συμφωνη με την Ελενα που την εξεφρασε και με ωραιο τροπο!!!! Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 2 50580

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Σεβαστες όλες οι απόψεις, απλά μια παρακληση:
Σταματηστε σας παρακαλω να πιπιλάτε την καραμέλα περι ελληνικου DNA χωρις να ξερετε τι ακριβώς σημαίνει.
Είναι άλλο πράγμα τα εγγενή χαρακτηριστικά -και σας διαβεβαιω οτι σε επίπεδο DNA η διαφορά μας απο έναν Σουηδό ή έναν Αλβανο είναι απειροελάχιστη, ενω από ένα χιμπατζη η διαφορά μας, σε επίπεδο DNA παντα, ειναι λιγοτερη απο 2%- και άλλο πράγμα η κουλτουρα, ο πολιτισμός και ότι διαμορφώνει την προσωπικότητα του ανθρώπου. Οι περισσοτερες γενετικές προδιαθέσεις εξαρτωνται σχεδον αποκλειστικά απο το περιβάλλον.
Αν θελετε να θεσετε ως προβλημα τους ξένους που μενουν στην Ελλάδα, θέστε το, αλλά μην ανακατευεστε με πιτουρα που δεν γνωρίζετε.

ΥΓ - όλοι όσοι καυχωνται -δικαιως, το αναγνωρίζω- για τον αρχαίο ελληνικο πολιτισμο, έχουν καμια ιδέα περι του αρχαίου Κινεζικου πολιτισμου? Για τους αρχαίους Αιγυπτίους? Για τους Ίνκας? Τους Αζτέκους? Τους Ιαπωνες? Για τον πολιτισμο των Ασσυρίων? Των Φοινίκων? Γνωριζετε κάτι για Ινδικη μυθολογία? Ή για τη Σκανδιναυική?
Δεν θα μπω στο τριπάκι να συγκρίνω πολιτισμους, απλα επιγραμματικα τους αναφερω, γιατι ειμαι σχεδον σιγουρη πως ορισμένα ατομα δεν γνωριζουν καν οτι υπήρχαν.


τι να μας πουν καλε κ αυτοι??
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ!!!!!

ΟΥΥΥΥΥ 666!!!
Razz

λοιπον, σοβαρα τώρα,πιστευω οτι καποια στιγμη πρεπει να κατεβουμε απτο αρχαιοελληνικό καλάμι μας και να κοιτάξουμε να βελτιώσουμε τα ελλατώματα της νοοτροπίας μας ως λαός.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
Razz

λοιπον, σοβαρα τώρα,πιστευω οτι καποια στιγμη πρεπει να κατεβουμε απτο αρχαιοελληνικό καλάμι μας και να κοιτάξουμε να βελτιώσουμε τα ελλατώματα της νοοτροπίας μας ως λαός.


Έχεις απόλυτο δίκιο Κούκι. Ας συνειδητοποιήσουμε ότι εμείς δεν έχουμε κάνει τίποτα! Είναι σαν να είναι ο θείος μας γιατρός και εμείς να περηφανευόμαστε και να αυτοαποκαλούμαστε γιατροί επειδή έτυχε κάποιος από την οικογένειά μας να διαπρέψει.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γενικα, δε βλάπτει να ανοιγουμε λίγο περισσοτερο το μυαλο μας και να αμφισβητουμε, σε ορισμένες περιπτώσει, αυτα που μαθαμε απο τους παλιοτερους.
Όχι για να τους βγαλουμε σωνει και ντε λάθος -αν και καλο θα ηταν να χρησιμοποιουμε και λιγο την κρίση μας- αλλά γιατι (θα έπρεπε να) ειναι στη φυση μας να ρωταμε και να εξηγουμε και να αιτιολογουμε. Η τυφλη υπακοή και αποδοχη ΠΟΤΕ δεν ηταν καλος συμβουλος. Άπειρα τα παραδειγματα όπως βλέπετε γενικως..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπραβο βρε Ελενακι!τα γραψες υπεροχα!!
Ελεος πια με τον Αρχαιο Ελληνικο Πολιτισμο!Αλλος παιδι δεν εκανε μονο η Μαριω το Γιαννη!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:Μπραβο βρε Ελενακι!τα γραψες υπεροχα!!
Ελεος πια με τον Αρχαιο Ελληνικο Πολιτισμο!Αλλος παιδι δεν εκανε μονο η Μαριω το Γιαννη!!


το έλεος παει σε οσους δεν διαβάζουν η δεν θέλουν να καταλάβουν αυτά που διαβάζουν..

δεν εχει καμία σχέση ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός με το θεμα..!

αναλύθηκε αναλυτικά αλλά κάποιοι κάνουν πως δεν βλέπουν και συνεχίζουν να απαντούν τα ιδια..

η υπάρχει όρεξη για διαξιφισμούς...
η πραγματικά κάποιοι άνθρωποι τόσο καταλαβαίνουν ...τι να πω??..δεν εξηγείται αλλιώς!

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
...
...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΟΥΝ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕς Η ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥς...
ΕΜΕΙς ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???
ΜΕΧΡΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΛΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ , ΕΝΑ ΑΛΒΑΝΙΚΟ...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΒΑΝΟΚΑ ΕΘΙΜΑ..ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ..ΤΙ ΤΑ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΈΘΙΜΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ????

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ???

ΔΕΝ ΤΟΥς ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟΥς ΑΛΛΟΔΑΠΟΥς ΥΠΗΚΟΌΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΨΗΦΟΥς??

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕς??
ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ!!!

Επειδή γενικεύουμε λανθεσμένα κάποια πράγματα καλό είναι να γνωρίζουμε την πραγματικότητα.
Αυτό που αναφέρεις μπουμπουκίτσα είναι λάθος για το τι ισχύει στις χώρες του εξωτερικού.
Θα μιλήσω συγκεκριμένα για τη Γερμανία όπου έχω ζήσει και έχω πάει σχολείο. ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ.
Το τονίζω για να δείξω ότι το γερμανικό κράτος επιτρέπει την λειτουργία ελληνικών σχολείων και μάλιστα στις εγκαταστάσεις των γερμανικών σχολείων.
Επίσης στα γερμανικά βιβλία αναφέρονται ονόματα τουρκικά, ελληνικά, γιουγκοσλαβικά, ισπανικά κτλ. δεδομένου ότι τα παιδιά στις γερμανικές τάξεις είναι κατά το ήμιση σχεδόν αλλοδαποί. Θεωρείται αυτονόητο να αναφέρεις ξένα ονόματα για να μπορέσεις να αφομοιώσεις τα ξένα παιδιά στην γερμανική κοινωνία καθώς και να εξοικειώσεις τα γερμανάκια με τα "ξένα" παιδιά που ζούνε στη χώρα τους. Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και εδώ; Πως θα μάθω το παιδί μου να μη φοβάται τους ξένους και να αποδέχεται όλα τα παιδάκια της τάξης της σαν ίσα και όμοια;
Μεγάλωσα στην Γερμανία με αυτήν την κουλτούρα και την υποστηρίζω όπως θυμώνω με μαμάδες που ακούω να μιλάνε περιφρονητικά για τα παιδιά των αλλοδαπών μαμάδων κρίνοντας μόνο την καταγωγή. Αυτό δυστυχώς είναι απαράδεκτο χαρακτηριστικό της "ελληνίδας" μάνας (το συναντώ συνέχεια στα παιδικά πάρτυ της κόρης μου). Βλέπεις κάποια παιδεία σ' αυτό (οι μάνες αυτές μεγάλωσαν με τα "παλιά" βιβλία που όπως λες ότι είναι καλύτερα);
Τελειώνοντας να θυμίσω ότι η Γερμανία έδωσε το δικαίωμα στους αλλοδαπούς που γεννήθηκαν εκεί να πάρουν και τη γερμανική υπηκοότητα συγχρόνως με τη δική τους ώστε να έχουν και δικαίωμα ψήφου μιας και ζούνε κι αυτοί στη χώρα αυτή και έχουν πολιτική άποψη για τη χώρα που τους θρέφει. Δεν είδα να γίνεται το ίδιο στην Ελλάδα με τα παιδιά των αλλοδαπών που γεννήθηκαν εδώ το αντίθετο μάλιστα. Είναι τα παιδιά που ζούνε χωρίς καμία υπηκοότητα.

bou-boukitsa έγραψε:

αλλά στις χώρες της βόρειας ευρώπης..σουηδια, φιλανδια ..κλπ.. το κρατος μολις διαπιστωσε δημογραφικό πρόβλημα εδωσε αμασως βοήθεια...όχι για το 3 η 10 παιδι...
για το πρωτο!!
από το πρωτο παίρνεις αδεια πληρωμενη,,μαν και πατερασ σε καποιες χώρες...σου στελνουν μέχρι τα απαραίτητα για το παιδί!!
για το πρώτο!!!!

Μη συγκρίνουμε μήλα και αχλάδια.
Στα κράτη αυτά ο μέσος μισθός είναι τριπλάσιος από τον δικό μας, η φορολογία τους 80% και το κράτος τους είναι κράτος πρόνοιας.
Μην βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα.
Είναι πολλοί οι παράγοντες.

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
andith έγραψε:Μπραβο βρε Ελενακι!τα γραψες υπεροχα!!
Ελεος πια με τον Αρχαιο Ελληνικο Πολιτισμο!Αλλος παιδι δεν εκανε μονο η Μαριω το Γιαννη!!


το έλεος παει σε οσους δεν διαβάζουν η δεν θέλουν να καταλάβουν αυτά που διαβάζουν..

δεν εχει καμία σχέση ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός με το θεμα..!

αναλύθηκε αναλυτικά αλλά κάποιοι κάνουν πως δεν βλέπουν και συνεχίζουν να απαντούν τα ιδια..

η υπάρχει όρεξη για διαξιφισμούς...
η πραγματικά κάποιοι άνθρωποι τόσο καταλαβαίνουν ...τι να πω??..δεν εξηγείται αλλιώς!

Οχι το ελεος παει σε αυτους που δεν ξερουν τι γραφουν, που δεν ειναι εθνικιστες ή ρατσιστες ή αλλα χιλιαδυο αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αυτα κ ακομα περισσοτερα!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
...
...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΟΥΝ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕς Η ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥς...
ΕΜΕΙς ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???
ΜΕΧΡΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΛΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ , ΕΝΑ ΑΛΒΑΝΙΚΟ...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΒΑΝΟΚΑ ΕΘΙΜΑ..ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ..ΤΙ ΤΑ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ, ΓΑΛΛΙΚΑ, ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΈΘΙΜΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ????

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ???

ΔΕΝ ΤΟΥς ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟΥς ΑΛΛΟΔΑΠΟΥς ΥΠΗΚΟΌΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΨΗΦΟΥς??

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕς??
ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ!!!

Επειδή γενικεύουμε λανθεσμένα κάποια πράγματα καλό είναι να γνωρίζουμε την πραγματικότητα.
Αυτό που αναφέρεις μπουμπουκίτσα είναι λάθος για το τι ισχύει στις χώρες του εξωτερικού.
Θα μιλήσω συγκεκριμένα για τη Γερμανία όπου έχω ζήσει και έχω πάει σχολείο. ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ.
Το τονίζω για να δείξω ότι το γερμανικό κράτος επιτρέπει την λειτουργία ελληνικών σχολείων και μάλιστα στις εγκαταστάσεις των γερμανικών σχολείων.
Επίσης στα γερμανικά βιβλία αναφέρονται ονόματα τουρκικά, ελληνικά, γιουγκοσλαβικά, ισπανικά κτλ. δεδομένου ότι τα παιδιά στις γερμανικές τάξεις είναι κατά το ήμιση σχεδόν αλλοδαποί. Θεωρείται αυτονόητο να αναφέρεις ξένα ονόματα για να μπορέσεις να αφομοιώσεις τα ξένα παιδιά στην γερμανική κοινωνία καθώς και να εξοικειώσεις τα γερμανάκια με τα "ξένα" παιδιά που ζούνε στη χώρα τους. Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και εδώ; Πως θα μάθω το παιδί μου να μη φοβάται τους ξένους και να αποδέχεται όλα τα παιδάκια της τάξης της σαν ίσα και όμοια;
Μεγάλωσα στην Γερμανία με αυτήν την κουλτούρα και την υποστηρίζω όπως θυμώνω με μαμάδες που ακούω να μιλάνε περιφρονητικά για τα παιδιά των αλλοδαπών μαμάδων κρίνοντας μόνο την καταγωγή. Αυτό δυστυχώς είναι απαράδεκτο χαρακτηριστικό της "ελληνίδας" μάνας (το συναντώ συνέχεια στα παιδικά πάρτυ της κόρης μου). Βλέπεις κάποια παιδεία σ' αυτό (οι μάνες αυτές μεγάλωσαν με τα "παλιά" βιβλία που όπως λες ότι είναι καλύτερα);
Τελειώνοντας να θυμίσω ότι η Γερμανία έδωσε το δικαίωμα στους αλλοδαπούς που γεννήθηκαν εκεί να πάρουν και τη γερμανική υπηκοότητα συγχρόνως με τη δική τους ώστε να έχουν και δικαίωμα ψήφου μιας και ζούνε κι αυτοί στη χώρα αυτή και έχουν πολιτική άποψη για τη χώρα που τους θρέφει. Δεν είδα να γίνεται το ίδιο στην Ελλάδα με τα παιδιά των αλλοδαπών που γεννήθηκαν εδώ το αντίθετο μάλιστα. Είναι τα παιδιά που ζούνε χωρίς καμία υπηκοότητα.

bou-boukitsa έγραψε:

αλλά στις χώρες της βόρειας ευρώπης..σουηδια, φιλανδια ..κλπ.. το κρατος μολις διαπιστωσε δημογραφικό πρόβλημα εδωσε αμασως βοήθεια...όχι για το 3 η 10 παιδι...
για το πρωτο!!
από το πρωτο παίρνεις αδεια πληρωμενη,,μαν και πατερασ σε καποιες χώρες...σου στελνουν μέχρι τα απαραίτητα για το παιδί!!
για το πρώτο!!!!

Μη συγκρίνουμε μήλα και αχλάδια.
Στα κράτη αυτά ο μέσος μισθός είναι τριπλάσιος από τον δικό μας, η φορολογία τους 80% και το κράτος τους είναι κράτος πρόνοιας.
Μην βλέπουμε τα πράγματα μονοδιάστατα.
Είναι πολλοί οι παράγοντες.

τα ειπες πολυ σωστα. συμφωνω Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
Επειδή γενικεύουμε λανθεσμένα κάποια πράγματα καλό είναι να γνωρίζουμε την πραγματικότητα.
Αυτό που αναφέρεις μπουμπουκίτσα είναι λάθος για το τι ισχύει στις χώρες του εξωτερικού.
Θα μιλήσω συγκεκριμένα για τη Γερμανία όπου έχω ζήσει και έχω πάει σχολείο. ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ.
Το τονίζω για να δείξω ότι το γερμανικό κράτος επιτρέπει την λειτουργία ελληνικών σχολείων και μάλιστα στις εγκαταστάσεις των γερμανικών σχολείων.
Επίσης στα γερμανικά βιβλία αναφέρονται ονόματα τουρκικά, ελληνικά, γιουγκοσλαβικά, ισπανικά κτλ. δεδομένου ότι τα παιδιά στις γερμανικές τάξεις είναι κατά το ήμιση σχεδόν αλλοδαποί. Θεωρείται αυτονόητο να αναφέρεις ξένα ονόματα για να μπορέσεις να αφομοιώσεις τα ξένα παιδιά στην γερμανική κοινωνία καθώς και να εξοικειώσεις τα γερμανάκια με τα "ξένα" παιδιά που ζούνε στη χώρα τους. Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και εδώ; Πως θα μάθω το παιδί μου να μη φοβάται τους ξένους και να αποδέχεται όλα τα παιδάκια της τάξης της σαν ίσα και όμοια;
Μεγάλωσα στην Γερμανία με αυτήν την κουλτούρα και την υποστηρίζω όπως θυμώνω με μαμάδες που ακούω να μιλάνε περιφρονητικά για τα παιδιά των αλλοδαπών μαμάδων κρίνοντας μόνο την καταγωγή. Αυτό δυστυχώς είναι απαράδεκτο χαρακτηριστικό της "ελληνίδας" μάνας (το συναντώ συνέχεια στα παιδικά πάρτυ της κόρης μου). Βλέπεις κάποια παιδεία σ' αυτό (οι μάνες αυτές μεγάλωσαν με τα "παλιά" βιβλία που όπως λες ότι είναι καλύτερα);
Τελειώνοντας να θυμίσω ότι η Γερμανία έδωσε το δικαίωμα στους αλλοδαπούς που γεννήθηκαν εκεί να πάρουν και τη γερμανική υπηκοότητα συγχρόνως με τη δική τους ώστε να έχουν και δικαίωμα ψήφου μιας και ζούνε κι αυτοί στη χώρα αυτή και έχουν πολιτική άποψη για τη χώρα που τους θρέφει. Δεν είδα να γίνεται το ίδιο στην Ελλάδα με τα παιδιά των αλλοδαπών που γεννήθηκαν εδώ το αντίθετο μάλιστα. Είναι τα παιδιά που ζούνε χωρίς καμία υπηκοότητα.

[.

αν συμβαινει αυτο στην γερμανια ,δεν το ξερω ..αλλα αφου το λες εσυ ..ετσι θα ειναι ..
εγω απο γαλλια, ισπανια που ξερω δεν υπαρχουν ξενα ονοματα,,

βεβαια αυτο ειναι λιγο σχετικο γιατι ολα τα ονοματα των χωρων με λατινιο αλφαβητο ειναι παρομοια..

το θεμα όμως με εμας ειναι οτι δεν αναφερονατι πουθενα γερμανικα, γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα,η εστω και τουρκικα ονοματα...μονο αλβανικα...
ειναι φυσιολογικο αυτο?..αυτο ρωταγα??...αν υπηρχαν αναφορες σε ολες τις εθνοτητες θα το δεχομασταν αλλιως...
θα προσπαθουσαν να μας εξοικιωσουν οπως λες με αλλους λαους ομορφα και ωραια..αλλα εμας μονο με τους αλβανους προσπαθουν να το κανουν αυτο...

επισης αυτο που λες για τα παλια βιβλια ..δεν ξερω πως το εννοεις...
αλλα αυτο που ξεχωριζε στα ΄΄παλια΄΄ βιβλια ηταν η αναφορα σε θρησκεια, πατριδα , οικογενεια...

δεν νομιζω πως υπαρχει αρρωστος ρατσισμος ..απλα ετσι.χωρις λογο...

αλλα αν π.χ.μια μανα προσπαθει να κανει το παιδι της παρεα μονο με ομοθρησκους..και δεν θελει π.χ. τον μουσουλμανο ..εγω δεν το θεωρω ρατσισμο, αλλα δικαιωμα της..

απο την αλλη και τα ελληνακια μεταξυ τους ..παλι δεν κανουν ολα παρεα..παλι καποιοι γονεις δεν τα βρισκουν και για αυτο δεν κανουν παρεα και τα παιδια τους..
οποτε ας μην υπερβαλουμε οτι ολα γινονται με κινητρο το ρατσισμο...

ειναι φυσικο ενας ανθρωπος που εχει μεγαλωσει σε μια αλλη χωρα ..διαφορετικα...να εχει αλλο επιπεδο..αλαλ βιωματα...αρα να μεγαλωνει λλιως τα παιδια του και να μην ταιριζουν με τα δικα μου...δεν σημαινει οτι 25 παιδακια σε μια ταξη εχουν ολα το ιδιο υποβαθρο απο το σπιτι τους και πρεπει να κανουν παρεα..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[url=[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αναρωτηθηκες μπουμπουκίτσα ποτε γιατι υπάρχουν τοσες 'αλβανικες' αναφορες στα βιβλία μας?
ισως γιατι ειναι λογικο αφου υπάρχουν πολλα παιδια με καταγωγη απο την Αλβανια στα σχολεία μας?
και που ειναι το κακο δεν καταλαβαινω?
απειλειται η Ελληνικότητα μας μεσα απο αυτες τις αναφορες?
εγω δεν βλέπω καμία απειλή...ίσως εχουν πρόβλημα τα μάτια μου... Laughing

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:το θεμα όμως με εμας ειναι οτι δεν αναφερονατι πουθενα γερμανικα, γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα,η εστω και τουρκικα ονοματα...μονο αλβανικα...
ειναι φυσιολογικο αυτο?..αυτο ρωταγα??...αν υπηρχαν αναφορες σε ολες τις εθνοτητες θα το δεχομασταν αλλιως...
...
θα προσπαθουσαν να μας εξοικιωσουν οπως λες με αλλους λαους ομορφα και ωραια..αλλα εμας μονο με τους αλβανους προσπαθουν να το κανουν αυτο...
...
επισης αυτο που λες για τα παλια βιβλια ..δεν ξερω πως το εννοεις...
αλλα αυτο που ξεχωριζε στα ΄΄παλια΄΄ βιβλια ηταν η αναφορα σε θρησκεια, πατριδα , οικογενεια...

To θέμα σου ειναι μονο με τους Αλβανους? Αν υπήρχε Γερμανικο όνομα ή Ιταλικό ή εστω Τουρκικο δεν θα σε πειραζε???
Δεν γνωριζω τι συμβαινει στα σχολικα βιβλία, ομοογω, τα παιδια μου δεν ειναι σε σχολικη ηλικια. Αλλά το να ενσωματωνεις ομαλα και με αυτον τον τροπο άτομα απο άλλες εθνικότητες, ξεκινωντας απο μικρη ηλικία μόνο καλο μπορει να σου κάνει.
Μην ξεχνάς οτι εμεις -η γενιά μας δηλαδη- μεγαλώσαμε με ξενοφοβία. Ίσως όχι εγω προσωπικά στην οικογένειά μου, αλλά το εχω βιώσει αρκετα κατα την παιδική μου ηλικία. Μαμάδες και γιαγιάδες παιδιων να μην θέλουν να μας κάνει μάθημα αγγλικών ο κυριος Φρανκ επειδη ηταν μαύρος, και να λενε στα παιδια τους να μην κανουν παρέα με το κοριτσακι του επειδη ηταν κι αυτο μελαμψο (πληροφοριακά, ο κος Φρανκ ηταν παντρεμενος με Ελληνιδα, περιπου 10 χρονια στην Ελλάδα, και μου εχει μείνει σαν ενας απο τους καλυτερους δασκαλους αγγλικων). Πού διαφερει αυτο απο το να αποκλεισουμε κοινωνικα έναν Αλβανο?
Έπειτα γιατι να αποκλείσουμε κοινωνικά έναν Αλβανό? Για να μη χαλάσει η ρατσα μας? Μήπως να πεταμε και τα μη αρτιμελη μωρα στον Καιάδα?
Και γιατι δεν μπορει να μπει στο οχι ευμεγεθες μυαλο σας το οτι οσο αποκλείεις μια κοινωνική ομάδα, τόσο την ωθείς στο εγκλημα? δεν ειναι εγγενες χαρακτηριστικο των Αλβανων το να εγκληματουν, οχι περισσοτερο απο οσο ειναι των Ελληνων. Απλά τυγχανουμε καλυτερης μεταχειρισης. Ακόμα.

Τελος γραφεις για πατριδα, θρησκεία, οικογένεια. Συνθημα που υποδεικνυε παλιές "αξίες", αλλά ισοπεδώθηκε τραβηγμένο στα άκρα απο την επταετία της χουντας. Δυστυχώς, από ότι καταλαβαίνω, για σενα το πατρις/θρησκεία/οικογένεια ειναι ένας τρόπος για να χωρίσεις και να κατηγοριοποιήσεις τα άτομα. Αυτος δεν ειναι Ελληνας, ειναι Αλβανός, αυτος δεν ειναι Χριστιανός, ειναι Μουσουλμάνος, αυτος δεν ειναι Γεωργιάδης, ειναι Κωνσταντινίδης. Και αυτο δεν θα ηταν κακό, αν δεν απερριπτες απευθέιας τους Αλβανους, τους Μουσουλμάνους, τους Κωνσταντινιδαίους απλά και μόνο επειδη έχουν μια διαφορετική ιδιότητα απο τη δική σου. Δικαίωμά σου φυσικά να το κάνεις. Απλά, το να υποστηρίζουμε κάποιον μονο και μονο επειδη ανηκει στην ίδια ομάδα με μας ποτέ δεν αποτέλεσε αντικειμενικο κριτηριο. Ουτε δίκαιο.

Σκέψου το και αλλιώς. Θα αγόραζες ποτέ κάτι το οποίο σου φαίνεται απαισιο μονο και μονο επειδη ειναι μαρκας? Κάτι που θα σου άρεσε τρομερα, θα το απέρριπτες με μονη αιτιολογία το οτι ηταν πολυ φθηνό? ή οτι το βρηκες στη λαική?

Θα έλεγα οτι ξεφυγαμε απο το θεμα, αλλα κοιτωντας το καλυτερα νομιζω οτι ειμαστε ακομα εντος θεματος. Σκοπός των "μεγαλων δυνάμεων" ειναι η εξόντωση του ελληνικου λαου, και το μιάσμα του με ξένους λαους. Αυτο δεν ηταν το θεμα? Να γιατι καταλήγουμε σχεδον πάντα να μιλάμε για το ρατσισμο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχω συγκεκριμενο προβλημα με τους αλβανους...το ιδιο θα έλεγα και αν αναφερονταν μονο τουρκικα ονοματα...

το θεμα δεν ειναι πια εθνικοτητα αναφερουν...αλλα πως αφου ουσιαστικα μιλανε μονο για αυτους..και αγνοουν όλους τους άλλους αλλοδαπους της ελλαδας...αυτο σημαινει πως δεν θελουν να μας συμφιλιωσουν ...αλλιως θα εκαναν το ιδιο με ολους!
κατι άλλο υπάρχει..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις