Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arkoudaki έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
arkoudaki έγραψε:Πραγματικά bou-boukitsa είσαι πολύ συντηριτική και οπισθοδρομική. Εκτός από το τρίπτυχο "πατρίδα- θρησκεία-οικογένεια" που ανοίκει στις μαύρες σελίδες της ιστορίας μας, δεν είσαι και κοθόλου ενημερωμένη για τα θέματα που ανοίγεις. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα που αντιμετωπίζει το μεταναστευτικό πρόβλημα. Όλες οι χώρες της Ευρώπης (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) έχουν μεγάλο αριθμό μεταναστών που ανάλογα με τις ανάγκες κάθε χώρας, άλλοτε τους ενσωματώνουν κι άλλοτε τους γκετοποιούν.Επίσης για μένα προχωπικά, η θρησκεία αποτελεί το όπιο των λαών, που αντί να διεκδικούν και να αγωνίζονται, προσεύχονται. Κι αυτό το λέω πραγματικά με όλο το σεβασμό για όσους πιστέυουν. αναφέρομαι στο πωες το χρησιμοποιούν οι ισχυροί. Καλο θα ήταν λοιπόν να ενημαρωθείς λίγο περισσότερο με το τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο και με το ποια είναι τα πργαματικά προβλήματα.

είμαι πολύ πιο ενημερωμένη απο όσο νομιζεις..έχω ζήσει κάποια χρόνια στο εξωτερικό...ξερω πως λειτουργουν τα σχολεια εκει και πως φέρονται στους ξένους τους!

δεν υπάρχει καμια σύγκριση με την ελλάδα γιατί εμεις ειμαστε μια πολύ μικρή χωρα , και πληθυσμιακά και σαν έκταση και ο αριθμός των ξένω είναι δυσανάλογος αυτου που μπορούμε να απορροφήσουμε η να απασχολήσουμε...

οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, για να μην μιλησω για αμερικη και αυστραλια θα μπορούσαν ολόκληρη ελλάδα να ΄΄φιλοξενήσουν΄΄ σαν μετανάστες...




τ

Το θέμα σεν είναι τι νομίζω εγώ αλλά τι φαίνεται από τα λεγόμενά σου.ΚΑι σου ξαναλέω ό,τι συμβαίνει στις υπόλοιπες χώρες, ανεξαρτήτως μεγέθους, συμβαίνει και στην Ελλάδα.Πριν την κρίση οι μετανάστες είχαν ενσωματωθεί τώρα ξαναήρθαν στο προσκήνιο.Γιατί άραγε? Και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το θέμα σου?οι ξένοι?γιατί δεν κάνουμε πολλά παιδιά?ή ότιι θέλουν να μας εξαφανίσουν ως λαό?

Το θεμα της ειναι πατρις-θρησκεια-οικογενεια! μ'αυτα και μ'αυτα μπαινει η χρυση αυγη στη βουλη στις επομενες εκλογες!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:Το θεμα της ειναι πατρις-θρησκεια-οικογενεια! μ'αυτα και μ'αυτα μπαινει η χρυση αυγη στη βουλη στις επομενες εκλογες!



πω πω πω! δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι αυτό το ενδεχόμενο. λέτε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο; τέτοια κατάντια;

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ε όχι κι έτσι!!! Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 4 679259 Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 4 679259 Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 4 679259

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το γελάτε?εδώ έγινε παρέλαση μόνο για του ςεπίσημους. ο κόσμος δεν μπορούσε να πλησιάσει. και τα στρατόπεδα συγκέντρωσης που τα πάτε?

80Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 4 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Μαρ 28, 2012 1:22 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ουφ διαβαζω διαβαζω και δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο ακριβως ειναι το θεμα!μπλεχτηκαν πολλα μεσα!και αυτο με την θρησκεια βρε παιδι μου...οτι αμα κανω παρεα μονο με χριστιανους θα με παρακινησουν σιγα σιγα στο να αναβω κερακια στην εκκλησια...

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλυτερους θεωρειτε τους χουντικους μαλακες πασοκες και ΝΔκρατες.? Very Happy Very Happy

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

KRISTI 1 έγραψε:ουφ διαβαζω διαβαζω και δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο ακριβως ειναι το θεμα!μπλεχτηκαν πολλα μεσα!και αυτο με την θρησκεια βρε παιδι μου...οτι αμα κανω παρεα μονο με χριστιανους θα με παρακινησουν σιγα σιγα στο να αναβω κερακια στην εκκλησια...


αν καταλάβεις το θέμα, πες το και σε μας! Very Happy

οι χριστιανοί δεν βλάπτουν, με αλλόθρησκους μην μπλεχτείς γιατί θα σε προσυλητισούν. είσαι αθώα, μικρή και άμαθη και θα σε παραμυθιάσουν Razz

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:καλυτερους θεωρειτε τους χουντικους μαλακες πασοκες και ΝΔκρατες.? Very Happy Very Happy


ούτε αυτους έχω σε εκτίμηση αλλά όχι και χρυσή αυγή.
ρε συ αυτοί βγαίνουν στους δρόμους και σκοτώνουν κόσμο στην ψύχρα!

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όχι ρε συ Βιβή κι αυτοί ίδιοι είναι...
Απόγνωση...

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:ουφ διαβαζω διαβαζω και δεν εχω καταλαβει ακομα ποιο ακριβως ειναι το θεμα!μπλεχτηκαν πολλα μεσα!και αυτο με την θρησκεια βρε παιδι μου...οτι αμα κανω παρεα μονο με χριστιανους θα με παρακινησουν σιγα σιγα στο να αναβω κερακια στην εκκλησια...
\
Respect Respect Respect

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλυτερους θεωρειτε τους χουντικους μαλακες πασοκες και ΝΔκρατες.? Very Happy Very Happy


ούτε αυτους έχω σε εκτίμηση αλλά όχι και χρυσή αυγή.
ρε συ αυτοί βγαίνουν στους δρόμους και σκοτώνουν κόσμο στην ψύχρα!
που φλωρεντια μου σκοτωνουν?πραγματικα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.ενημερωσε με σε παρακαλω . Very Happy Very Happy Στην ψυχρα εννοεις στην ψυχρα?

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamavivo έγραψε:
florentiab έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλυτερους θεωρειτε τους χουντικους μαλακες πασοκες και ΝΔκρατες.? Very Happy Very Happy


ούτε αυτους έχω σε εκτίμηση αλλά όχι και χρυσή αυγή.
ρε συ αυτοί βγαίνουν στους δρόμους και σκοτώνουν κόσμο στην ψύχρα!
που φλωρεντια μου σκοτωνουν?πραγματικα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.ενημερωσε με σε παρακαλω . Very Happy Very Happy Στην ψυχρα εννοεις στην ψυχρα?

στο κέντρο της Αθήνας. βγαίνουν με κατσαβίδια και μαχαίρια.και φυσικά την ανοχή της αστυνομίας. Κι όσο για τη Ν.Δ που μπήκε κι ο Βορίδης δεν ξέρω πια ποιες είναι οι διαφορές

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamamatina έγραψε:Όχι ρε συ Βιβή κι αυτοί ίδιοι είναι...
Απόγνωση...

το κακό Ματίνα είναι οτι μένουμε κι εμείς ίδιοι και πάλι αυτούς θα ψηφίσουμε. όχι τόσοι πολλοί όσο παλιά αλλά το 1/3 των ψηφοφόρων πάλι αυτούς θα ψηφίσει.


mamavivo έγραψε:
florentiab έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλυτερους θεωρειτε τους χουντικους μαλακες πασοκες και ΝΔκρατες.? Very Happy Very Happy


ούτε αυτους έχω σε εκτίμηση αλλά όχι και χρυσή αυγή.
ρε συ αυτοί βγαίνουν στους δρόμους και σκοτώνουν κόσμο στην ψύχρα!
που φλωρεντια μου σκοτωνουν?πραγματικα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.ενημερωσε με σε παρακαλω . Very Happy Very Happy Στην ψυχρα εννοεις στην ψυχρα?


βγαίνουν σε ομάδες κατά καιρούς στην Αθήνα και όποιον δούνε που δεν τους αρέσει (παλιότερα τους μαλλιάδες, τώρα τους μετανάστες) τον σαπίζουν στο ξύλο. τους στέλνουν στο νοσοκομείο. δεν έχω συγκεκριμένο περιστατικό θανάτου να σου αναφέρω, αλλά δεν νομίζω οτι έχει και σημασία.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
mamavivo έγραψε:
florentiab έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλυτερους θεωρειτε τους χουντικους μαλακες πασοκες και ΝΔκρατες.? Very Happy Very Happy


ούτε αυτους έχω σε εκτίμηση αλλά όχι και χρυσή αυγή.
ρε συ αυτοί βγαίνουν στους δρόμους και σκοτώνουν κόσμο στην ψύχρα!
που φλωρεντια μου σκοτωνουν?πραγματικα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.ενημερωσε με σε παρακαλω . Very Happy Very Happy Στην ψυχρα εννοεις στην ψυχρα?

στο κέντρο της Αθήνας. βγαίνουν με κατσαβίδια και μαχαίρια.και φυσικά την ανοχή της αστυνομίας. Κι όσο για τη Ν.Δ που μπήκε κι ο Βορίδης δεν ξέρω πια ποιες είναι οι διαφορές


ακριβώς αυτό!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:Το θεμα της ειναι πατρις-θρησκεια-οικογενεια! μ'αυτα και μ'αυτα μπαινει η χρυση αυγη στη βουλη στις επομενες εκλογες!
Ε, θα μας πηδ**ει η Χ.Α. και θα κανουμε πολλα παιδια, Ελληνοπουλα και θα λυσουμε και το δημογραφικο, μαζι με το μεταναστευτικο.

Μπουμπουκιτσα, δεν ξερω σε ποια χωρα εχεις ζησει, αλλά η Σουηδία, πληθυσμιακα ειναι στα ιδια επίπεδα με εμας. Η Ολλανδία εχει λιγοτερο πληθυσμο απο εμάς.
Τι ειναι αυτο που κάνει κάποιες κοινωνίες ανεκτικότερες στους μετανάστες? Η ύπαρξη κοινωνικών υποδομών για τους μεν και τους δε. Δηλαδή κάτι που καθορίζεται απο την κυβέρνηση. Κατ'επέκταση απο την ψήφο του λαου.
Το θέμα ξεκινάει οταν αυτή η ψηφος δεν ειναι προϊόν σωστης και πολύπλευρης ενημέρωσης. Προσωπικά δεν κατακρίνω τις αξίες των παλιών, αλλά τους καταλογίζω ένα τεραστιο -κατα τη γνωμη μου- λάθος: τα κριτηρια με τα οποία χάριζαν την ψηφο τους στο κόμμα που υποστηριζαν ηταν εντελώς, μα εντελως λανθασμένα, στην πλειοψηφια τους. Οι μεν ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ διοτι τοσα χρονια ειχαν δεξια κυβερνηση, και ειχαν δικαιωμα να φανε και οι σοσιαλιστες, οι δε ψηφιζαν ΝΔ διοτι τα "ΠΑΣΟΚια" φαγανε τα παντα και σειρα εχουν τωρα να φανε και οι δεξιοι. Κι εμεις (ο λαος εννοω) μαλωναμε για το ποιος θα φαει τα περισσοτερα - χωρις καν να τρωμε εμεις απο το μεριδιο, ε?

Μεσα σε όλα αυτα καλλιεργηθηκε κι ενα κλιμα αριστεροφοβίας, πολλοι εχουν μεινει ακομα στη φάση όπου το να εισαι αριστερος ηταν παρανομο, όπως και το να ακους Θεοδωρακη πχ. Επίσης, φερεται και ως παράδειγμα ο ολοκληρωτικος κομμουνισμος της Σ. Ενωσης και το φασιστοκομμουνιστικο συστημα της Κορέας, λες και αν κυβερνησει ενα αριστερο κομμα θα μας στειλουν στη Σιβηρία και θα μας απαγορεψουν να βλέπουμε MTV και CNN. Δεν παροτρύνω κανεναν να ψηφίσει αριστερα, ουτε υποστηριζω οτι αν ερθουν αυτοι στην εξουσια όλα θα ειναι ρόδινα και με μιας θα λυθουν ολα μας τα προβλήματα. Αλλά η δεξια και ο υπαρκτος σοσιαλισμος (λεμε τωρα) απετυχαν παταγωδως. Αν τους ξαναβγάλουμε, θα πετυχουν?? Πόσες φορες πρεπει να ξανακάνουμε το ιδιο πειραμα μεχρι να πειστουμε οτι δεν δουλεύει???

Επανερχομαι στο θεμα λεγοντας πως το κλιμα αριστεροφοβίας ενισχυει την εθνικιστικη αντιληψη οτι σαν εμας κανενας, και πως όλα τα στραβα γινονται με σκοπο να μας αφανισουν. Το ξαναειπα πιο πανω, αυτο εχει ως στοχο τη συσπειρωση του λαου, ωστε να ψηφιστει η πιο συντηρητική παράταξη (να φερω το παραδειγμα του Μπους του νεωτερου, ενος απο του πιο ηλιθιους προεδρους, και ανθρωπους, στην ιστορια της Αμερικής, του οποίου η δημοτικοτητα ανεβηκε κατακορυφα μόλις παρουσιαστηκε η "αορατη απειλη" με την τραγικη 11η Σεπτεμβριου 2001).

Μας κάνουν να πιστεύουμε, ηλιθιωδως, οτι αυτος που θα βγει θα εχει ως σκοπο τη διασωση του Ελληνισμου, οτι θα πατησει πόδι στους κατακτητες, οτι ο λαος μας εχει αντεξει και ξεπερασει πολλά δεινα, θα αντεξει κι αυτο. Ξεχνανε όμως πως ο λαος που άντεξε τα δεινα, τα αντεξε γιατι πάλεψε, εναντιωθηκε, επαναστατησε, πολέμησε. Δεν καθοταν σε ένα καναπε επαναπαυόμενος οτι οι 300 βΟλευτες που ψηφισε θα κάνουν τη δουλεια που αλλιως θα καλούταν να κάνει ο ιδιος.

Η δημοκρατία απαιτει ΠΛΗΡΗ κ ΣΩΣΤΗ ενημέρωση για τη ληψη αποφάσεων. Εμεις βαριόμαστε του θανατα να ενημερωθουμε, οποτε ορίζουμε αντιπροσωπους να ενημερωνονται και να αποφασίζουν αυτοι για εμας. Αλλά αυτοι προτιμουν να κοιταξουν το τομαρι τους παρα το τομαρι μας. Παρόλα αυτα εμεις συνεχιζουμε το τροπάρι μας, διοτι ετσι μας βολεύει...

Αν ειναι να πάρουμε κάτι απο τους παλιους, ας ειναι η εναντίωση τους σε οποιονδήποτε κατακτητη. Παλια ηταν οι Τουρκοι, μετα οι Γερμανοι, τωρα ειναι ο ιδιος ο κακος μας εαυτος. Αυτον πρεπει να αποτινάξουμε αγαπητη μπουμπουκιτσα.
Δεν υπάρχει κανενα μυστικο σχεδιο συνωμωσίας που θελει να αφανίσει τον Ελληνισμο. Άσε που δεν βλέπω και το λόγο να θελησει κάποιος να αφανισει τον Νεοέλληνα...

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άυτό πραγματικά με εξοργίζει. Πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος για να πας να τ5υς ξαναψηφίσεις. Πιστεύω ότι οι μεσήλικες την κάνουν την δουλειά. Ποιός νέος θα πάει να τους ψηφίσει?

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
andith έγραψε:Το θεμα της ειναι πατρις-θρησκεια-οικογενεια! μ'αυτα και μ'αυτα μπαινει η χρυση αυγη στη βουλη στις επομενες εκλογες!
Ε, θα μας πηδ**ει η Χ.Α. και θα κανουμε πολλα παιδια, Ελληνοπουλα και θα λυσουμε και το δημογραφικο, μαζι με το μεταναστευτικο.

Μπουμπουκιτσα, δεν ξερω σε ποια χωρα εχεις ζησει, αλλά η Σουηδία, πληθυσμιακα ειναι στα ιδια επίπεδα με εμας. Η Ολλανδία εχει λιγοτερο πληθυσμο απο εμάς.
Τι ειναι αυτο που κάνει κάποιες κοινωνίες ανεκτικότερες στους μετανάστες? Η ύπαρξη κοινωνικών υποδομών για τους μεν και τους δε. Δηλαδή κάτι που καθορίζεται απο την κυβέρνηση. Κατ'επέκταση απο την ψήφο του λαου.
Το θέμα ξεκινάει οταν αυτή η ψηφος δεν ειναι προϊόν σωστης και πολύπλευρης ενημέρωσης. Προσωπικά δεν κατακρίνω τις αξίες των παλιών, αλλά τους καταλογίζω ένα τεραστιο -κατα τη γνωμη μου- λάθος: τα κριτηρια με τα οποία χάριζαν την ψηφο τους στο κόμμα που υποστηριζαν ηταν εντελώς, μα εντελως λανθασμένα, στην πλειοψηφια τους. Οι μεν ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ διοτι τοσα χρονια ειχαν δεξια κυβερνηση, και ειχαν δικαιωμα να φανε και οι σοσιαλιστες, οι δε ψηφιζαν ΝΔ διοτι τα "ΠΑΣΟΚια" φαγανε τα παντα και σειρα εχουν τωρα να φανε και οι δεξιοι. Κι εμεις (ο λαος εννοω) μαλωναμε για το ποιος θα φαει τα περισσοτερα - χωρις καν να τρωμε εμεις απο το μεριδιο, ε?

Μεσα σε όλα αυτα καλλιεργηθηκε κι ενα κλιμα αριστεροφοβίας, πολλοι εχουν μεινει ακομα στη φάση όπου το να εισαι αριστερος ηταν παρανομο, όπως και το να ακους Θεοδωρακη πχ. Επίσης, φερεται και ως παράδειγμα ο ολοκληρωτικος κομμουνισμος της Σ. Ενωσης και το φασιστοκομμουνιστικο συστημα της Κορέας, λες και αν κυβερνησει ενα αριστερο κομμα θα μας στειλουν στη Σιβηρία και θα μας απαγορεψουν να βλέπουμε MTV και CNN. Δεν παροτρύνω κανεναν να ψηφίσει αριστερα, ουτε υποστηριζω οτι αν ερθουν αυτοι στην εξουσια όλα θα ειναι ρόδινα και με μιας θα λυθουν ολα μας τα προβλήματα. Αλλά η δεξια και ο υπαρκτος σοσιαλισμος (λεμε τωρα) απετυχαν παταγωδως. Αν τους ξαναβγάλουμε, θα πετυχουν?? Πόσες φορες πρεπει να ξανακάνουμε το ιδιο πειραμα μεχρι να πειστουμε οτι δεν δουλεύει???

Επανερχομαι στο θεμα λεγοντας πως το κλιμα αριστεροφοβίας ενισχυει την εθνικιστικη αντιληψη οτι σαν εμας κανενας, και πως όλα τα στραβα γινονται με σκοπο να μας αφανισουν. Το ξαναειπα πιο πανω, αυτο εχει ως στοχο τη συσπειρωση του λαου, ωστε να ψηφιστει η πιο συντηρητική παράταξη (να φερω το παραδειγμα του Μπους του νεωτερου, ενος απο του πιο ηλιθιους προεδρους, και ανθρωπους, στην ιστορια της Αμερικής, του οποίου η δημοτικοτητα ανεβηκε κατακορυφα μόλις παρουσιαστηκε η "αορατη απειλη" με την τραγικη 11η Σεπτεμβριου 2001).

Μας κάνουν να πιστεύουμε, ηλιθιωδως, οτι αυτος που θα βγει θα εχει ως σκοπο τη διασωση του Ελληνισμου, οτι θα πατησει πόδι στους κατακτητες, οτι ο λαος μας εχει αντεξει και ξεπερασει πολλά δεινα, θα αντεξει κι αυτο. Ξεχνανε όμως πως ο λαος που άντεξε τα δεινα, τα αντεξε γιατι πάλεψε, εναντιωθηκε, επαναστατησε, πολέμησε. Δεν καθοταν σε ένα καναπε επαναπαυόμενος οτι οι 300 βΟλευτες που ψηφισε θα κάνουν τη δουλεια που αλλιως θα καλούταν να κάνει ο ιδιος.

Η δημοκρατία απαιτει ΠΛΗΡΗ κ ΣΩΣΤΗ ενημέρωση για τη ληψη αποφάσεων. Εμεις βαριόμαστε του θανατα να ενημερωθουμε, οποτε ορίζουμε αντιπροσωπους να ενημερωνονται και να αποφασίζουν αυτοι για εμας. Αλλά αυτοι προτιμουν να κοιταξουν το τομαρι τους παρα το τομαρι μας. Παρόλα αυτα εμεις συνεχιζουμε το τροπάρι μας, διοτι ετσι μας βολεύει...

Αν ειναι να πάρουμε κάτι απο τους παλιους, ας ειναι η εναντίωση τους σε οποιονδήποτε κατακτητη. Παλια ηταν οι Τουρκοι, μετα οι Γερμανοι, τωρα ειναι ο ιδιος ο κακος μας εαυτος. Αυτον πρεπει να αποτινάξουμε αγαπητη μπουμπουκιτσα.
Δεν υπάρχει κανενα μυστικο σχεδιο συνωμωσίας που θελει να αφανίσει τον Ελληνισμο. Άσε που δεν βλέπω και το λόγο να θελησει κάποιος να αφανισει τον Νεοέλληνα...



Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κι όμως είδατε πόσοι πήγαν και ψήφισαν για το Βενιζέλο?και η παροιμία λέει"όπως έστρωσε θα κοιμηθεί" κι εγώ αναρρωτιέμαι "γιατί εγώ να κοιμηθώ όπως στρώνουν όλοι αυτόι που του ψηφίζουν?"

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:κι όμως είδατε πόσοι πήγαν και ψήφισαν για το Βενιζέλο?και η παροιμία λέει"όπως έστρωσε θα κοιμηθεί" κι εγώ αναρρωτιέμαι "γιατί εγώ να κοιμηθώ όπως στρώνουν όλοι αυτόι που του ψηφίζουν?"
μα τι σκατα εχουν στο κεφαλι τους απορω.εγω επαθα πλακα που τον χειροκροταγανε τον ελεεινο τον χοντρομπαλα.
Ειμαστε για τα μπαζα μου φαινετε Very Happy Very Happy Very Happy

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια, μην τα μπλέκετε, η θρησκεία είναι κάτι πολύ προσωπικό. Μην κατηγοριοποιείτε τους ανθρώπους. Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο. Αυτά στην τελική δεν είναι καν χρώματα! Υπάρχει και το γκρι!

Όσο για τους Χρυσαυγίτες, πραγματικά οι απόψεις τους με βρίσκουν εντελώς αντίθετη. Γνώριζα ένα νέο παιδί που υποστήριζε το κόμμα αυτό και συζητούσαμε. Είχε πει "αν γίνει πόλεμος στην Ελλάδα και με καλέσουν να παρουσιαστώ το πρώτο που θα κάνω είναι να πάω να σκοτώσω καμιά δεκαριά Αλβανούς και μετά θα πάω στη μονάδα μου". Και η απάντησή του όταν τον ρώτησα γιατί ήταν "αυτοί δεν είναι άνθρωποι, γιατί να τους λυπηθώ;" Είχα μείνει έτσι:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamamatina έγραψε:Άυτό πραγματικά με εξοργίζει. Πρέπει να είσαι πολύ ηλίθιος για να πας να τ5υς ξαναψηφίσεις. Πιστεύω ότι οι μεσήλικες την κάνουν την δουλειά. Ποιός νέος θα πάει να τους ψηφίσει?


πλάκα κάνεις ρε Ματινάκι;
εννοείται πως θα τους ψηφίσουν και συνομηλικοί μας!
εγώ με αυτούς εξοργίζομαι πιο πολύ. έναν 80χρονο παππου που μένει σε χωριό 50 κατοίκων και ενημερώνεται μόνο από τα δελτία του Μega & ΣΚΑΙ τον δικαιολογώ. τόσα ξέρει, τόσα κάνει.
έναν 30χρονο όμως; ο οποίος μπορεί να ενημερωθεί απο 100 διαφορετικές πηγές, που έχει σπουδάσει, που πιθανότατα έχει συναναστραφεί με άλλες εθνικότητες και έχει δει τι γίνεται στον κόσμο, τι δικαιολογία να του βρω;

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Κορίτσια, μην τα μπλέκετε, η θρησκεία είναι κάτι πολύ προσωπικό. Μην κατηγοριοποιείτε τους ανθρώπους. Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο. Αυτά στην τελική δεν είναι καν χρώματα! Υπάρχει και το γκρι!


ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ.


Όσο για τους Χρυσαυγίτες, πραγματικά οι απόψεις τους με βρίσκουν εντελώς αντίθετη. Γνώριζα ένα νέο παιδί που υποστήριζε το κόμμα αυτό και συζητούσαμε. Είχε πει "αν γίνει πόλεμος στην Ελλάδα και με καλέσουν να παρουσιαστώ το πρώτο που θα κάνω είναι να πάω να σκοτώσω καμιά δεκαριά Αλβανούς και μετά θα πάω στη μονάδα μου". Και η απάντησή του όταν τον ρώτησα γιατί ήταν "αυτοί δεν είναι άνθρωποι, γιατί να τους λυπηθώ;" Είχα μείνει έτσι:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


αποβράσματα .........

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
andith έγραψε:Το θεμα της ειναι πατρις-θρησκεια-οικογενεια! μ'αυτα και μ'αυτα μπαινει η χρυση αυγη στη βουλη στις επομενες εκλογες!
Ε, θα μας πηδ**ει η Χ.Α. και θα κανουμε πολλα παιδια, Ελληνοπουλα και θα λυσουμε και το δημογραφικο, μαζι με το μεταναστευτικο.

Μπουμπουκιτσα, δεν ξερω σε ποια χωρα εχεις ζησει, αλλά η Σουηδία, πληθυσμιακα ειναι στα ιδια επίπεδα με εμας. Η Ολλανδία εχει λιγοτερο πληθυσμο απο εμάς.
Τι ειναι αυτο που κάνει κάποιες κοινωνίες ανεκτικότερες στους μετανάστες? Η ύπαρξη κοινωνικών υποδομών για τους μεν και τους δε. Δηλαδή κάτι που καθορίζεται απο την κυβέρνηση. Κατ'επέκταση απο την ψήφο του λαου.
Το θέμα ξεκινάει οταν αυτή η ψηφος δεν ειναι προϊόν σωστης και πολύπλευρης ενημέρωσης. Προσωπικά δεν κατακρίνω τις αξίες των παλιών, αλλά τους καταλογίζω ένα τεραστιο -κατα τη γνωμη μου- λάθος: τα κριτηρια με τα οποία χάριζαν την ψηφο τους στο κόμμα που υποστηριζαν ηταν εντελώς, μα εντελως λανθασμένα, στην πλειοψηφια τους. Οι μεν ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ διοτι τοσα χρονια ειχαν δεξια κυβερνηση, και ειχαν δικαιωμα να φανε και οι σοσιαλιστες, οι δε ψηφιζαν ΝΔ διοτι τα "ΠΑΣΟΚια" φαγανε τα παντα και σειρα εχουν τωρα να φανε και οι δεξιοι. Κι εμεις (ο λαος εννοω) μαλωναμε για το ποιος θα φαει τα περισσοτερα - χωρις καν να τρωμε εμεις απο το μεριδιο, ε?

Μεσα σε όλα αυτα καλλιεργηθηκε κι ενα κλιμα αριστεροφοβίας, πολλοι εχουν μεινει ακομα στη φάση όπου το να εισαι αριστερος ηταν παρανομο, όπως και το να ακους Θεοδωρακη πχ. Επίσης, φερεται και ως παράδειγμα ο ολοκληρωτικος κομμουνισμος της Σ. Ενωσης και το φασιστοκομμουνιστικο συστημα της Κορέας, λες και αν κυβερνησει ενα αριστερο κομμα θα μας στειλουν στη Σιβηρία και θα μας απαγορεψουν να βλέπουμε MTV και CNN. Δεν παροτρύνω κανεναν να ψηφίσει αριστερα, ουτε υποστηριζω οτι αν ερθουν αυτοι στην εξουσια όλα θα ειναι ρόδινα και με μιας θα λυθουν ολα μας τα προβλήματα. Αλλά η δεξια και ο υπαρκτος σοσιαλισμος (λεμε τωρα) απετυχαν παταγωδως. Αν τους ξαναβγάλουμε, θα πετυχουν?? Πόσες φορες πρεπει να ξανακάνουμε το ιδιο πειραμα μεχρι να πειστουμε οτι δεν δουλεύει???

Επανερχομαι στο θεμα λεγοντας πως το κλιμα αριστεροφοβίας ενισχυει την εθνικιστικη αντιληψη οτι σαν εμας κανενας, και πως όλα τα στραβα γινονται με σκοπο να μας αφανισουν. Το ξαναειπα πιο πανω, αυτο εχει ως στοχο τη συσπειρωση του λαου, ωστε να ψηφιστει η πιο συντηρητική παράταξη (να φερω το παραδειγμα του Μπους του νεωτερου, ενος απο του πιο ηλιθιους προεδρους, και ανθρωπους, στην ιστορια της Αμερικής, του οποίου η δημοτικοτητα ανεβηκε κατακορυφα μόλις παρουσιαστηκε η "αορατη απειλη" με την τραγικη 11η Σεπτεμβριου 2001).

Μας κάνουν να πιστεύουμε, ηλιθιωδως, οτι αυτος που θα βγει θα εχει ως σκοπο τη διασωση του Ελληνισμου, οτι θα πατησει πόδι στους κατακτητες, οτι ο λαος μας εχει αντεξει και ξεπερασει πολλά δεινα, θα αντεξει κι αυτο. Ξεχνανε όμως πως ο λαος που άντεξε τα δεινα, τα αντεξε γιατι πάλεψε, εναντιωθηκε, επαναστατησε, πολέμησε. Δεν καθοταν σε ένα καναπε επαναπαυόμενος οτι οι 300 βΟλευτες που ψηφισε θα κάνουν τη δουλεια που αλλιως θα καλούταν να κάνει ο ιδιος.

Η δημοκρατία απαιτει ΠΛΗΡΗ κ ΣΩΣΤΗ ενημέρωση για τη ληψη αποφάσεων. Εμεις βαριόμαστε του θανατα να ενημερωθουμε, οποτε ορίζουμε αντιπροσωπους να ενημερωνονται και να αποφασίζουν αυτοι για εμας. Αλλά αυτοι προτιμουν να κοιταξουν το τομαρι τους παρα το τομαρι μας. Παρόλα αυτα εμεις συνεχιζουμε το τροπάρι μας, διοτι ετσι μας βολεύει...

Αν ειναι να πάρουμε κάτι απο τους παλιους, ας ειναι η εναντίωση τους σε οποιονδήποτε κατακτητη. Παλια ηταν οι Τουρκοι, μετα οι Γερμανοι, τωρα ειναι ο ιδιος ο κακος μας εαυτος. Αυτον πρεπει να αποτινάξουμε αγαπητη μπουμπουκιτσα.
Δεν υπάρχει κανενα μυστικο σχεδιο συνωμωσίας που θελει να αφανίσει τον Ελληνισμο. Άσε που δεν βλέπω και το λόγο να θελησει κάποιος να αφανισει τον Νεοέλληνα...

Τα ειπες ολα! Respect Respect Respect ποιον νεοελληνα να αφανησουν οντως, αυτον που εχει μεινει μονο στα αρχαια χρονια και ολο γιαυτο μιλα και νιωθει περηφανος;
Που δεν εχει καταλαβει την καταντια του; Που οτι λεει η Αμερικη και η Ευρωπη λεει ναι; Εδω πλουτο και πετρελαια εχει και δεν εχει τα κοτσια να ζησει απο αυτα, τα αποκρυπτει γιατι φοβαται τις συνεπειες, ειναι πραγματικα λυπηρο πως καταντησαν οι Ελληνες τις συχρονης Ελλαδας!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
έχω μια απορία
η αδελφή μου έχει παντρευτεί ένα πολύ καλό παιδί. έχει ένα ελάττωμα. είναι καθολικός. συνεχίζω να του μιλάω επειδή είναι χριστιανός ή του κόβω την καλημέρα επειδή είναι καθολικός χριστιανός;

100Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 4 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τετ Μαρ 28, 2012 2:12 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:έχω μια απορία
η αδελφή μου έχει παντρευτεί ένα πολύ καλό παιδί. έχει ένα ελάττωμα. είναι καθολικός. συνεχίζω να του μιλάω επειδή είναι χριστιανός ή του κόβω την καλημέρα επειδή είναι καθολικός χριστιανός;
καλε τι ρωτας???του κοβεις την καλημερα και οτι αλλο εχει το παιδι!!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις