Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:δεν εχω συγκεκριμενο προβλημα με τους αλβανους...το ιδιο θα έλεγα και αν αναφερονταν μονο τουρκικα ονοματα...

το θεμα δεν ειναι πια εθνικοτητα αναφερουν...αλλα πως αφου ουσιαστικα μιλανε μονο για αυτους..και αγνοουν όλους τους άλλους αλλοδαπους της ελλαδας...αυτο σημαινει πως δεν θελουν να μας συμφιλιωσουν ...αλλιως θα εκαναν το ιδιο με ολους!
κατι άλλο υπάρχει..

ξαναλέω, η πλειοψηφία των αλλοδαπων στην καταγωγη παιδιων ειναι απο την Αλβανια -γι'αυτο. και για τους λόγους που τοσο αψογα ανέλυσε η Νενα πιο πανω- για τον ομαλο έγκλιματισμό τους στην ελληνικη πραγματικοτητα- ειναι κομματι της οσο και αν θα ηθελες ίσως να μην είναι.
Αυτό που για σενα ειναι μια επικίνδυνη αναφορά στα 'αλβανικά ήθη και εθιμα' δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια 'οικεία' αναφορά για εκείνα.

Τα πραγματα είναι απλά- ο κόσμος παει μπροστα- εξελίσσεται- οι πληθυσμοι δεν ειναι στάσιμοι ουτε κλεισμενοι πισω απο τα συνορα της χωρας τους. Οι λαοι εχουν παρε/δωσε- πως να το πω...παγκοσμίως!
Είμαστε πολίτες του κόσμου.παει και τελείωσε.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

αν συμβαινει αυτο στην γερμανια ,δεν το ξερω ..αλλα αφου το λες εσυ ..ετσι θα ειναι ..
εγω απο γαλλια, ισπανια που ξερω δεν υπαρχουν ξενα ονοματα,,

βεβαια αυτο ειναι λιγο σχετικο γιατι ολα τα ονοματα των χωρων με λατινιο αλφαβητο ειναι παρομοια..

το θεμα όμως με εμας ειναι οτι δεν αναφερονατι πουθενα γερμανικα, γαλλικα, ισπανικα, ιταλικα,η εστω και τουρκικα ονοματα...μονο αλβανικα...
ειναι φυσιολογικο αυτο?..αυτο ρωταγα??...αν υπηρχαν αναφορες σε ολες τις εθνοτητες θα το δεχομασταν αλλιως...
θα προσπαθουσαν να μας εξοικιωσουν οπως λες με αλλους λαους ομορφα και ωραια..αλλα εμας μονο με τους αλβανους προσπαθουν να το κανουν αυτο...

επισης αυτο που λες για τα παλια βιβλια ..δεν ξερω πως το εννοεις...
αλλα αυτο που ξεχωριζε στα ΄΄παλια΄΄ βιβλια ηταν η αναφορα σε θρησκεια, πατριδα , οικογενεια...

δεν νομιζω πως υπαρχει αρρωστος ρατσισμος ..απλα ετσι.χωρις λογο...

αλλα αν π.χ.μια μανα προσπαθει να κανει το παιδι της παρεα μονο με ομοθρησκους..και δεν θελει π.χ. τον μουσουλμανο ..εγω δεν το θεωρω ρατσισμο, αλλα δικαιωμα της..

απο την αλλη και τα ελληνακια μεταξυ τους ..παλι δεν κανουν ολα παρεα..παλι καποιοι γονεις δεν τα βρισκουν και για αυτο δεν κανουν παρεα και τα παιδια τους..
οποτε ας μην υπερβαλουμε οτι ολα γινονται με κινητρο το ρατσισμο...

ειναι φυσικο ενας ανθρωπος που εχει μεγαλωσει σε μια αλλη χωρα ..διαφορετικα...να εχει αλλο επιπεδο..αλαλ βιωματα...αρα να μεγαλωνει λλιως τα παιδια του και να μην ταιριζουν με τα δικα μου...δεν σημαινει οτι 25 παιδακια σε μια ταξη εχουν ολα το ιδιο υποβαθρο απο το σπιτι τους και πρεπει να κανουν παρεα..


Στο τελευταίο κομμάτι Μπουμπουκίτσα να σου πω ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Ίσως τα παιδάκια σου είναι πολύ μικρά ακόμη και γι' αυτό δεν το γνωρίζεις, αλλά αν δεις στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας μεγαλύτερων τάξεων θα δεις ότι υπάρχουν ονόματα και αναφορές σε πολλές χώρες.

Από αυτά που έγραψες κατάλαβα (και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με σε παρακαλώ) ότι θα απέτρεπες ή δε θα επέτρεπες στα παιδιά σου να κάνουν παρέα ή να συναναστρέφονται παιδάκια τα οποία ακολουθούν άλλη θρησκεία. Γιατί; Αν κάποιος δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος σημαίνει πως δεν είναι καλός άνθρωπος; Θα ήθελα αν μπορείς να μου εξηγήσεις τους λόγους που θα έκανες κάτι τέτοιο. Αν θέλεις κι εσύ φυσικά.

edit: Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα της Δέσποινας. Με κάλυψε απολύτως με αυτά που έγραψε.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:δεν εχω συγκεκριμενο προβλημα με τους αλβανους...το ιδιο θα έλεγα και αν αναφερονταν μονο τουρκικα ονοματα...

το θεμα δεν ειναι πια εθνικοτητα αναφερουν...αλλα πως αφου ουσιαστικα μιλανε μονο για αυτους..και αγνοουν όλους τους άλλους αλλοδαπους της ελλαδας...αυτο σημαινει πως δεν θελουν να μας συμφιλιωσουν ...αλλιως θα εκαναν το ιδιο με ολους!
κατι άλλο υπάρχει..

ξαναλέω, η πλειοψηφία των αλλοδαπων στην καταγωγη παιδιων ειναι απο την Αλβανια -γι'αυτο. και για τους λόγους που τοσο αψογα ανέλυσε η Νενα πιο πανω- για τον ομαλο έγκλιματισμό τους στην ελληνικη πραγματικοτητα- ειναι κομματι της οσο και αν θα ηθελες ίσως να μην είναι.
Αυτό που για σενα ειναι μια επικίνδυνη αναφορά στα 'αλβανικά ήθη και εθιμα' δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια 'οικεία' αναφορά για εκείνα.

Τα πραγματα είναι απλά- ο κόσμος παει μπροστα- εξελίσσεται- οι πληθυσμοι δεν ειναι στάσιμοι ουτε κλεισμενοι πισω απο τα συνορα της χωρας τους. Οι λαοι εχουν παρε/δωσε- πως να το πω...παγκοσμίως!
Είμαστε πολίτες του κόσμου.παει και τελείωσε.


xaxa...οκ
πάμε μπροστά..και είμαστε πολίτες του κόσμου... και σε αυτό πρωτοπόροι είμαστε βρε παιδί μου...

τι κριμα που οι άλλοι Ευρωπαίοι ειναι ακόμη τόσο ΄΄πίσω΄΄ και δεν προσπαθούν να κάνουν κανένα ξενο να αισθανθεί οικεία μεσώ της παιδείας τους..( με εξαίρεση τους Γερμανούς που είπε η φίλη μας παραπάνω)

είμαστε πρωτοπόροι τελικά ..!! χαχαχ Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 3 893968

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε: [/color][/font]

Από αυτά που έγραψες κατάλαβα (και αν κάνω λάθος διόρθωσέ με σε παρακαλώ) ότι θα απέτρεπες ή δε θα επέτρεπες στα παιδιά σου να κάνουν παρέα ή να συναναστρέφονται παιδάκια τα οποία ακολουθούν άλλη θρησκεία. Γιατί; Αν κάποιος δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος σημαίνει πως δεν είναι καλός άνθρωπος; Θα ήθελα αν μπορείς να μου εξηγήσεις τους λόγους που θα έκανες κάτι τέτοιο. Αν θέλεις κι εσύ φυσικά.


κοντα έπεσες...θα τα απέτρεπα..αλλα σιγουρα δεν θα μπορουσα να το απαγορέψω..
δεν ειπα ότι όποιος δεν ειναι χριστιανός ορθόδοξος δεν είναι καλός άνθρωπος..δεν έχει σχέση αυτό..
καλοί άνθρωποι υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες, όλες τις ιδεολογίες, όλες τις εθνότητες..

απλά πιστεύω πολύ στο παράδειγμα που παίρνουμε από τους γονείς, τους συγγενείς και γενικά όσους συναναστρεφόμαστε..

οι άνθρωποι που σε περιβάλουν , σαν φίλοι κλπ επηρεάζουν άμεσα η έμμεσα τις αποφάσεις που παίρνεις στη ζωή σου..

ενας ορθόδοξος με έναν μουσουλμάνο η με ένα εβραίο έχουν πολές διαφορές στο life style τους..
μπορει να ειναι καλοι άνθρωποι και να μπορούν να συζητήσουν φιλικα η σαν συνάδελφοι κλπ...αλλα ειναι δύσκολο να γινουν κολλητοί..κάποιος απο τους δυο θα ΄΄τραβήξει΄΄΄τον άλλο..
μιλάω φισικά για συνειδητοποιημένους ορθοδοξους, μουσουλμανους η εβρεους αντίστοιχα..οχι να το γραφει απλα η ταυτοτητα στο θρησκευμα..(που δεν γραφει πια)


Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τους πρωτους μηνες που περασα στην Αγγλία εκανα παρέα αποκλειστικά με Ελληνες. Για κανεναν άλλο λόγο, εκτος του ότι ειναι Ελληνες κι ενιωθα οικεία ουσα σε παρέα ομοεθνων.
Αργοτερα καταλαβα οτι η εθνικοτητα δεν ειναι αρκετος λόγος να με κάνει να δημιουργήσω φιλίες με συγκεκριμένα άτομα. Όπως δεν θεωρω φίλο μου μόνο όποιον μενει στη γειτονιά μου αλλα και σε άλλες γειτονιες, ετσι μπορω να κάνω και παρέα με αλλόεθνεις, αλλοθρησκους, ακομα κι εξωγηινους (τι εννοειτε δεν υπάρχει ζωη σε άλλους πλανητες? τόσα ουφο κυκλοφορουν!! να ονοματισω????).
Πολιτες του κοσμου δεν ειμαστε όλοι μπουμπουκιτσα - ουτε ειναι ελλληνικη πρωτια, μάλλον τελευταιοι ερχομαστε σε αυτον τον τομέα. Στην ελλάδα εχουμε πιο πολλά ατομα απο την Αλβανία παρά από το Σουρινάμ, και Μουσουλμάνους παρα Κομφουκιανιστες. Οπότε ειναι πιο πιθανο να υπάρχουν περισσοτερα Αλβανικα σχολεια πχ και τζαμια, παρα Σουριναμεζικα σχολεια και Κομφουκιανοι ναοι.

Κι επισης, Ελληνικα σχολεια και ορθόδοξες εκκλησίες υπάρχουν παντου, όπου υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ Ελληνες. Απλά πληροφοριακά...

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

οι άνθρωποι που σε περιβάλουν , σαν φίλοι κλπ επηρεάζουν άμεσα η έμμεσα τις αποφάσεις που παίρνεις στη ζωή σου..



Συμφωνώ αλλά με προϋποθέσεις αν θέλεις. Εγώ πιστέυω πολύ και στην κρίση του κάθε ανθρώπου και στον τρόπο που θα επιλέξει να ζήσει τη ζωή του. Δεν ακολουθώ με κανέναν τρόπο και σε κανένα σημείο το παράδειγμα που μου έδωσαν οι γονείς μου. Είμαστε εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι. Βλέποντας τις αποφάσεις και τις πράξεις τους έκρινα ότι αυτό που ζούσαν εκείνοι δε με εξέφραζε στο παραμικρό και ακολούθησα εντελώς διαφορετική πορεία.

Δε σου το λέω για να σε κατακρίνω σε κάτι, προς Θεού! Απλά σου λέω πως υπάρχει και η άλλη πλευρά.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Αργοτερα καταλαβα οτι η εθνικοτητα δεν ειναι αρκετος λόγος να με κάνει να δημιουργήσω φιλίες με συγκεκριμένα άτομα. Όπως δεν θεωρω φίλο μου μόνο όποιον μενει στη γειτονιά μου αλλα και σε άλλες γειτονιες, ετσι μπορω να κάνω και παρέα με αλλόεθνεις, αλλοθρησκους, ακομα κι εξωγηινους (τι εννοειτε δεν υπάρχει ζωη σε άλλους πλανητες? τόσα ουφο κυκλοφορουν!! να ονοματισω????).
.


οκ νενα ..όπως αισθάνεται ο καθένας...δεν μπορείς να πεις κάτι σε αυτό!..(μα και εξωγήινους?!..χαχα_)

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

οι άνθρωποι που σε περιβάλουν , σαν φίλοι κλπ επηρεάζουν άμεσα η έμμεσα τις αποφάσεις που παίρνεις στη ζωή σου..



Συμφωνώ αλλά με προϋποθέσεις αν θέλεις. Εγώ πιστέυω πολύ και στην κρίση του κάθε ανθρώπου και στον τρόπο που θα επιλέξει να ζήσει τη ζωή του. Δεν ακολουθώ με κανέναν τρόπο και σε κανένα σημείο το παράδειγμα που μου έδωσαν οι γονείς μου. Είμαστε εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι. Βλέποντας τις αποφάσεις και τις πράξεις τους έκρινα ότι αυτό που ζούσαν εκείνοι δε με εξέφραζε στο παραμικρό και ακολούθησα εντελώς διαφορετική πορεία.

Δε σου το λέω για να σε κατακρίνω σε κάτι, προς Θεού! Απλά σου λέω πως υπάρχει και η άλλη πλευρά.

θα σου δωσω ενα ακόμη παράδειγμα που ισως καποιες δεν θελουν να ακούσουν πάλι..αλλά ισως εσύ καταλάβεις...

είμασταν φοιτητές μια μεγαλη παρέα...,οι περισσότεροι πίστευαν καποια πράγματα και είχαν και πνευματικό...ηταν και 3-4 ατομα που είχαν κολλήσει τελεία στην παρέα αλλά δεν άναβαν ούτε κεράκι στην εκκλησία..
ύστερα απο λιγα χρονιά συναναστροφής ανακάλυψαν και αυτοί έναν άλλο δρόμο που τους ανακούφιζε τελικά...
ισως να αργούσαν η να μην τον έβρισκαν ποτέ αν ηταν σε μια παρέα με μουσουλμάνους, Εβραίους κλπ


όταν οι φίλοι μος να είναι ΄΄καλύτεροι΄΄ απο εμάς.. πνευματικά...σε χαρίσματα κλπ μπορούν να μας παρακινήσουν..

σαν ενα είδος υγιούς και καλής ΄΄ζηλεύεις΄΄ να το πω..?ευγενούς άμιλλας...?,..μπορούν να μας οδηγήσουν στο καλο..αυτό πιστεύω..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
Αργοτερα καταλαβα οτι η εθνικοτητα δεν ειναι αρκετος λόγος να με κάνει να δημιουργήσω φιλίες με συγκεκριμένα άτομα. Όπως δεν θεωρω φίλο μου μόνο όποιον μενει στη γειτονιά μου αλλα και σε άλλες γειτονιες, ετσι μπορω να κάνω και παρέα με αλλόεθνεις, αλλοθρησκους, ακομα κι εξωγηινους (τι εννοειτε δεν υπάρχει ζωη σε άλλους πλανητες? τόσα ουφο κυκλοφορουν!! να ονοματισω????).
.

οκ νενα ..όπως αισθάνεται ο καθένας...δεν μπορείς να πεις κάτι σε αυτό!..(μα και εξωγήινους?!..χαχα_)


Very Happy Razz
Καλε υπάρχει ζωη σε άλλους πλανητες!

Σοβαρα τωρα, αυτο σου λεω, οτι η εθνικοτητα καποιου δεν ειναι αρκετο στοιχειο για να σε κανει να "κολλησεις" με καποιον ή να αποδεχτεις τον χαρακτηρα του.
Δεν αντιλέγω οτι γνωρισα Αγγλους, Γαλλους, Πορτογαλους κτλ κτλ που ηταν μεγάλα καθικια ( Razz ) αλλά στ'αληθεια αυτα που εχω αποκομίσει κάνοντας παρέα με ατομα διαφορετικών εθνικοτήτων ειναι ανεκτιμητα. Και δεν θα τα ειχα αποκομισει αν κολλουσα μονο με Ελληνες.

ΥΓ. Παραδεχομαι οτι η διαφορετικη θρησκεία ειναι μεγαλυτερο εμπόδιο απο τη διαφορετική εθνικοτητα - αλλά πιστευω οτι οι ιδιες μας οι θρηκείες, ή τουλαχιστον ο τροπος με τον οποίο τις διδασκομαστε, ευνοουν τη μισσαλοδοξία και τον ρατσισμο. Και δεν αναφερομαι μονο στον Χριστιανισμο..

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ολοι οι ανθρωποι ,σε ολες τις θρησκειες εχουν την πιστη τους και τα ιδανικα τους ..Αν νομιζουμε πως μονο εμεις οι Χριστιανοι Ορθοδοξοι ,αποτελουμε καλη παρεα για τους αλλους,ειμαστε απλα φανατισμενοι ,αντε να μην το βαρυνω ,...ειμαστε απλα μονομανεις ! Και οσο πιο πολυ το πιστευουμε αυτο τοσο πιο ακραιοι θα γινομαστε στις αποψεις μας και απολυτοι.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ .

Επισης υπαρχουν καποιες χωρες που η ορθοδοξια αποτελει αγνωστη λεξη,επειδη υπαρχουν αλλα πιστευω και αντιληψεις ,διαφορετικα απο τα δικα μας εδω.
Εκει δηλαδη δεν υπαρχουν σωστοι ανθρωποι? Που γινονται καλοι γονεις? υπεροχοι φιλοι? τρανοι επιστημονες?

Ειναι βαθια ρατσιστικο να πιστευουμε πως μονο εμεις οι Ελληνες Χριστιανοι Ορθοδοξοι ειμαστε οι καλυτεροι.

Οσο για τον πνευματικο ,ναι ειναι ανακουφιστικο να υπαρχει καποιος να σε ακουει και να σε παρηγορει και να σε συμβουλευει οταν αισθανεσαι ευαλωτος .Υπαρχει η μαμα ,ο μπαμπας ,ενας καλος φιλος ,ο ψυχολογος η και κανενας αν εχεις καταφερει να ισορροποησεις λιγακι τα πραγματα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:ο

Επισης υπαρχουν καποιες χωρες που η ορθοδοξια αποτελει αγνωστη λεξη,επειδη υπαρχουν αλλα πιστευω και αντιληψεις ,διαφορετικα απο τα δικα μας εδω.
Εκει δηλαδη δεν υπαρχουν σωστοι ανθρωποι? Που γινονται καλοι γονεις? υπεροχοι φιλοι? τρανοι επιστημονες?


το έγραψα παραπάνω πως ναι υπάρχουν παντού καλοί ,,υπέροχοι άνθρωποι..καλοί γονείς..κλπ...


αλλά μίλησα μόνο για εμένα...και μάλιστα δεν μπήκα να το γράψω στο θεμα έτσι γενικά .απάντησα σε συγκεκριμένη κοπέλα που με ρώτησε προσωπικά..

οπότε προσωπικά ειμαι ορθόδοξη ..και ναι κάνω καλύτερη παρέα μα ορθοδόξους και αυτό θα ήθελα και για τα παιδιά μου,..δεν το βρίσκω ρατσιστικό..

όλοι με κάποια κριτήρια επιλέγουν φίλους..παει να πει οτι είναι ρατσιστές απέναντι σε αυτούς που απορρίπτουν..? δεν νομίζω..

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

θα σου δωσω ενα ακόμη παράδειγμα που ισως καποιες δεν θελουν να ακούσουν πάλι..αλλά ισως εσύ καταλάβεις...

είμασταν φοιτητές μια μεγαλη παρέα...,οι περισσότεροι πίστευαν καποια πράγματα και είχαν και πνευματικό...ηταν και 3-4 ατομα που είχαν κολλήσει τελεία στην παρέα αλλά δεν άναβαν ούτε κεράκι στην εκκλησία..
ύστερα απο λιγα χρονιά συναναστροφής ανακάλυψαν και αυτοί έναν άλλο δρόμο που τους ανακούφιζε τελικά...
ισως να αργούσαν η να μην τον έβρισκαν ποτέ αν ηταν σε μια παρέα με μουσουλμάνους, Εβραίους κλπ


όταν οι φίλοι μος να είναι ΄΄καλύτεροι΄΄ απο εμάς.. πνευματικά...σε χαρίσματα κλπ μπορούν να μας παρακινήσουν..

σαν ενα είδος υγιούς και καλής ΄΄ζηλεύεις΄΄ να το πω..?ευγενούς άμιλλας...?,..μπορούν να μας οδηγήσουν στο καλο..αυτό πιστεύω..


Καταλαβαίνω τι λες και κατά κάποιο τρόπο συμφωνώ. Αλλά θα σου ξαναπώ, πιστεύω πολύ στην κρίση του κάθε ανθρώπου. Κάτι που ανακουφίζει κάποιους, κάποιους άλλους δεν τους καλύπτει. Οι περισσότεροι φίλοι μας δεν έχουν καμία σχέση με τη θρησκεία. Δεν είναι άθεοι αλλά δεν είναι "ενεργοί" Χριστιανοί αν θέλεις. Αυτό δε σημαίνει πως εγώ θα "αλλαξοπιστήσω" ή θα αλλάξω τον τρόπο που αντιμετωπίζω τη θρησκεία.

Ξεφύγαμε όμως από το θέμα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:[

οκ νενα ..όπως αισθάνεται ο καθένας...δεν μπορείς να πεις κάτι σε αυτό!..(μα και εξωγήινους?!..χαχα_)


Very Happy Razz
Καλε υπάρχει ζωη σε άλλους πλανητες!


[/quote]

...άσε..μεγάλη συζήτηση για άλλο θέμα..χι..

ας το ανοίξει κάποια να το αναλύσουμε εκεί...
Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 3 215994 Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 3 215994 Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 3 215994 Η “γενοκτονία” του Ελληνικού λαού………… - Σελίδα 3 215994

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

θα σου δωσω ενα ακόμη παράδειγμα που ισως καποιες δεν θελουν να ακούσουν πάλι..αλλά ισως εσύ καταλάβεις...

είμασταν φοιτητές μια μεγαλη παρέα...,οι περισσότεροι πίστευαν καποια πράγματα και είχαν και πνευματικό...ηταν και 3-4 ατομα που είχαν κολλήσει τελεία στην παρέα αλλά δεν άναβαν ούτε κεράκι στην εκκλησία..
ύστερα απο λιγα χρονιά συναναστροφής ανακάλυψαν και αυτοί έναν άλλο δρόμο που τους ανακούφιζε τελικά...
ισως να αργούσαν η να μην τον έβρισκαν ποτέ αν ηταν σε μια παρέα με μουσουλμάνους, Εβραίους κλπ


όταν οι φίλοι μος να είναι ΄΄καλύτεροι΄΄ απο εμάς.. πνευματικά...σε χαρίσματα κλπ μπορούν να μας παρακινήσουν..

σαν ενα είδος υγιούς και καλής ΄΄ζηλεύεις΄΄ να το πω..?ευγενούς άμιλλας...?,..μπορούν να μας οδηγήσουν στο καλο..αυτό πιστεύω..


Καταλαβαίνω τι λες και κατά κάποιο τρόπο συμφωνώ. Αλλά θα σου ξαναπώ, πιστεύω πολύ στην κρίση του κάθε ανθρώπου. Κάτι που ανακουφίζει κάποιους, κάποιους άλλους δεν τους καλύπτει. Οι περισσότεροι φίλοι μας δεν έχουν καμία σχέση με τη θρησκεία. Δεν είναι άθεοι αλλά δεν είναι "ενεργοί" Χριστιανοί αν θέλεις. Αυτό δε σημαίνει πως εγώ θα "αλλαξοπιστήσω" ή θα αλλάξω τον τρόπο που αντιμετωπίζω τη θρησκεία.

Ξεφύγαμε όμως από το θέμα.

οκ καταλαβαίνω και εγώ τι λες...αφού έτσι πιστεύεις και νοιωθεις...
όλα καλά!

υ.γ. πάντως αν ρωτησεις τον πνευματικό σου θα σου πει ότι ειναι καλό να επιδιώκουμε συναναστροφή με ανθρωπους που μπορουν να μας ΄΄βοηθήσουν΄΄ πνευματικά..οταν π.χ. βρεθούμε σε ενα δίλημμα..

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
-οκ ,δε θελω να σε θιξω καθολου μα καθολου ,κανεις πολυ καλα .

Κι εγω επισης κανω πολυ καλη παρεα με ορθοδοξους ,μιας και ειμαι ελληνιδα χριστιανη ορθοδοξη ,οπως και ετσι μεγαλωνω και τα παιδια μου.
Απλα δεν αποτελει κριτηριο παρεας αυτο για μενα .
Κριτηριο αποτελει η καλοσυνη ,η εξυπναδα ,η ευγενεια ,η ηρεμια ,το χιουμορ,η μορφωση ,η καλλιεργεια ,τα κοινα ενδιαφεροντα .
Και ευτυχως μεσω της δουλειας μου ,που ανηκει ευρυτερα στον τουρισμο,ανακαλυψα πολλους "αλλοθρησκους " φιλους.Θεωρω οτι η συναναστροφη με πολλους και διαφορετικης κουλτουρας ανθρωπους ,γενικα "ανοιγει " το μυαλο .
Και ετσι μεγαλωνω και τα παιδια μου.
Να μην απορριπτουν ,να δεχονται ,να αφουγκραζονται και να γνωριζουν ,να τιμουν και να περιφρουρουν την δικη τους κουλτουρα ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:υ.γ. πάντως αν ρωτησεις τον πνευματικό σου θα σου πει ότι ειναι καλό να επιδιώκουμε συναναστροφή με ανθρωπους που μπορουν να μας ΄΄βοηθήσουν΄΄ πνευματικά..οταν π.χ. βρεθούμε σε ενα δίλημμα..

Καταλαβαινω τον τροπο που το εννοεις, δε διαφωνω. Ωστοσο, η ένσταση μου ειναι η εξης: καποιος που σκεφτεται παρόμοια με σένα, οταν εχεις ενα προβλημα, θα σκεφτει την ιδια λυση που ειχες σκεφτει κι εσυ αλλά δεν σου δουλεψε. Καταλαβαινεις τι θελω να πω? Πολλές φορες βοηθάει η εντελως αντιθετη σκοπιά πανω στο θέμα, οχι για να την ακολουθησουμε, αλλά απλα για να πάρουμε ιδέες, για να δουμε το θέμα απο άλλη οπτική.
Το οτι εγω εχω εναν φιλο μουσουλμάνο δε σημαινει οτι αλλαξοπιστησα, ουτε οτι θα φοραω μπουρκα. Δε σημαινει καν οτι συμφωνω με τη θρησκεία του, ουτε οτι τη θεωρω ανωτερη. Τη θεωρω διαφορετικη, σε πολλα σημεια μπορει να διαφωνω κάθετα, ενω σε πάμπολλα σημεια τη βρσκω παρόμοια με τη δικη μας πχ.
Η συναναστροφη με διαφορετικους ανθρωπους, αν γινει με τις σωστες προϋποθέσεις -εννοω να τους αντιμετωπίζεις ως ίσους προς ισο, και οχι ως κατωτερους ή απολιτιστους- πραγματικά κάνει θαύματα. Μακαρι να είχαμε όλοι τη δυνατότητα να ερθουμε σε επαφη, με καλο τροπο, με τον πολιτισμο και τη νοοτροπία άλλων λαών.
Δεν μπορεις να φανταστεις πόσο θετικές επιπτώσεις εχει.

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
υ.γ. πάντως αν ρωτησεις τον πνευματικό σου θα σου πει ότι ειναι καλό να επιδιώκουμε συναναστροφή με ανθρωπους που μπορουν να μας ΄΄βοηθήσουν΄΄ πνευματικά..οταν π.χ. βρεθούμε σε ενα δίλημμα..

χρειαζεται αραγε να ρωτησουμε καποιον να μας πει τι ειναι καλο?
αυτα τα εφοδια δεν προυπαρχουν απο το σπιτι μας? τι ειναι καλο ? κακο? ανηθικο? πονηρο? σωστο η λαθος?

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:
χρειαζεται αραγε να ρωτησουμε καποιον να μας πει τι ειναι καλο?
αυτα τα εφοδια δεν προυπαρχουν απο το σπιτι μας? τι ειναι καλο ? κακο? ανηθικο? πονηρο? σωστο η λαθος?


Νανάκι, ο πνευματικός λειτουργεί σαν συμβουλάτορας. Δεν απαγορεύει ή επιβάλλει, απλά προτείνει κάποια πράγματα σύμφωνα πάντα με τη θρησκεία. Αν θέλεις τα ακολουθείς, αν δε θέλεις κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ καλύτερο. Νομίζω πως αυτό εννοούσε η Μπουμπουκίτσα.

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elena25 έγραψε:
Νανακι έγραψε:
χρειαζεται αραγε να ρωτησουμε καποιον να μας πει τι ειναι καλο?
αυτα τα εφοδια δεν προυπαρχουν απο το σπιτι μας? τι ειναι καλο ? κακο? ανηθικο? πονηρο? σωστο η λαθος?


Νανάκι, ο πνευματικός λειτουργεί σαν συμβουλάτορας. Δεν απαγορεύει ή επιβάλλει, απλά προτείνει κάποια πράγματα σύμφωνα πάντα με τη θρησκεία. Αν θέλεις τα ακολουθείς, αν δε θέλεις κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ καλύτερο. Νομίζω πως αυτό εννοούσε η Μπουμπουκίτσα.

ναι καταλαβα και γνωριζω τι ειναι ο πνευματικος .Απλα ρωταω, τι μας ωθει να θελουμε εναν πνευματικο συμβουλατορα διπλα μας ? Ακομη δε μου δημιουργηθηκε αυτη η αναγκη οποτε δεν ξερω και πολλα επι του θεματος .

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ανακύκλωση θεμάτων 'πατρις-θρησκεία-οικογένεια'....




Μπουμπούκα λάθος εποχή γεννήθηκες...

γελασες πριν που σου είπα ότι ο κόσμος προχωράει...σου φανηκε αστείο. Μαλλον θα φταίει το γεγονος ότι εισαι οπισθοδρομική και αναπολείς την εποχή της πρόγιαγιάς σου.
Laughing




Έχει επεξεργασθεί από τον/την koukida στις Τρι Μαρ 27, 2012 11:41 pm, 1 φορά

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πραγματικά bou-boukitsa είσαι πολύ συντηριτική και οπισθοδρομική. Εκτός από το τρίπτυχο "πατρίδα- θρησκεία-οικογένεια" που ανοίκει στις μαύρες σελίδες της ιστορίας μας, δεν είσαι και κοθόλου ενημερωμένη για τα θέματα που ανοίγεις. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα που αντιμετωπίζει το μεταναστευτικό πρόβλημα. Όλες οι χώρες της Ευρώπης (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) έχουν μεγάλο αριθμό μεταναστών που ανάλογα με τις ανάγκες κάθε χώρας, άλλοτε τους ενσωματώνουν κι άλλοτε τους γκετοποιούν.Επίσης για μένα προχωπικά, η θρησκεία αποτελεί το όπιο των λαών, που αντί να διεκδικούν και να αγωνίζονται, προσεύχονται. Κι αυτό το λέω πραγματικά με όλο το σεβασμό για όσους πιστέυουν. αναφέρομαι στο πωες το χρησιμοποιούν οι ισχυροί. Καλο θα ήταν λοιπόν να ενημαρωθείς λίγο περισσότερο με το τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο και με το ποια είναι τα πργαματικά προβλήματα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:Πραγματικά bou-boukitsa είσαι πολύ συντηριτική και οπισθοδρομική. Εκτός από το τρίπτυχο "πατρίδα- θρησκεία-οικογένεια" που ανοίκει στις μαύρες σελίδες της ιστορίας μας, δεν είσαι και κοθόλου ενημερωμένη για τα θέματα που ανοίγεις. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα που αντιμετωπίζει το μεταναστευτικό πρόβλημα. Όλες οι χώρες της Ευρώπης (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) έχουν μεγάλο αριθμό μεταναστών που ανάλογα με τις ανάγκες κάθε χώρας, άλλοτε τους ενσωματώνουν κι άλλοτε τους γκετοποιούν.Επίσης για μένα προχωπικά, η θρησκεία αποτελεί το όπιο των λαών, που αντί να διεκδικούν και να αγωνίζονται, προσεύχονται. Κι αυτό το λέω πραγματικά με όλο το σεβασμό για όσους πιστέυουν. αναφέρομαι στο πωες το χρησιμοποιούν οι ισχυροί. Καλο θα ήταν λοιπόν να ενημαρωθείς λίγο περισσότερο με το τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο και με το ποια είναι τα πργαματικά προβλήματα.

είμαι πολύ πιο ενημερωμένη απο όσο νομιζεις..έχω ζήσει κάποια χρόνια στο εξωτερικό...ξερω πως λειτουργουν τα σχολεια εκει και πως φέρονται στους ξένους τους!

δεν υπάρχει καμια σύγκριση με την ελλάδα γιατί εμεις ειμαστε μια πολύ μικρή χωρα , και πληθυσμιακά και σαν έκταση και ο αριθμός των ξένω είναι δυσανάλογος αυτου που μπορούμε να απορροφήσουμε η να απασχολήσουμε...

οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, για να μην μιλησω για αμερικη και αυστραλια θα μπορούσαν ολόκληρη ελλάδα να ΄΄φιλοξενήσουν΄΄ σαν μετανάστες...




τ

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ηθελα να πω και κάτι άλλο οσον αφορά τα 'παλια καλά σχολικά βιβλία' που αναφέρεις.

Τα παλιά αυτά βιβλία, (που χαιρόμαστε πολύ που ξεφορτωθήκαμε) ηταν γραμμένα (κομμένα και ραμμένα) ετσι ωστε να εξυπηρετουν τις 'ανάγκες' της εκπαιδευτικής μεθόδου της πρώτόγονης εποχής που στοίχειωσε τους μαθητές με την παπαγαλία και την ξερή αποστήθιση.
Τα βιβλια αυτα δεν καλλιεργούσαν την κριτικη σκεψη και ΔΕΝ ειχαν επίκεντρο τον μαθητή και τις ουσιαστικές ανάγκες της μάθησης.

Οταν λέμε οτι ο κόσμος παει 'μπροστά' και 'προχωράει' βαζουμε μεσα σαυτο και την εξελιξη των σχολικών βιβλίων και την προσαρμογη τους στα νεα δεδομένα.
το επίκεντρο ειναι ο μαθητης.
Και για να καταλήξω και πάλι στο οτι δικαιολογω τις αναφορες σε αλβανικα ηθη και εθιμα --> εφόσον υπάρχουν και μαθητες απο την Αλβανια στα ελληνικα σχολεια, ναι, ειναι εύλογο να γινονται αναφορες και στα δικά τους ήθη και έθιμα.
αν τυχαινε η πλειοψηφια των αλλοδαπων μαθητων να ειναι πχ απ οτην Σενεγάλη το ιδιο θα συνεβαινε.

δεν υπάρχει καμία συνωμοσία πισω απο αυτο, παρα θεωρίες περι συνωμοσίας. Smile

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
arkoudaki έγραψε:Πραγματικά bou-boukitsa είσαι πολύ συντηριτική και οπισθοδρομική. Εκτός από το τρίπτυχο "πατρίδα- θρησκεία-οικογένεια" που ανοίκει στις μαύρες σελίδες της ιστορίας μας, δεν είσαι και κοθόλου ενημερωμένη για τα θέματα που ανοίγεις. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα που αντιμετωπίζει το μεταναστευτικό πρόβλημα. Όλες οι χώρες της Ευρώπης (Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία) έχουν μεγάλο αριθμό μεταναστών που ανάλογα με τις ανάγκες κάθε χώρας, άλλοτε τους ενσωματώνουν κι άλλοτε τους γκετοποιούν.Επίσης για μένα προχωπικά, η θρησκεία αποτελεί το όπιο των λαών, που αντί να διεκδικούν και να αγωνίζονται, προσεύχονται. Κι αυτό το λέω πραγματικά με όλο το σεβασμό για όσους πιστέυουν. αναφέρομαι στο πωες το χρησιμοποιούν οι ισχυροί. Καλο θα ήταν λοιπόν να ενημαρωθείς λίγο περισσότερο με το τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο και με το ποια είναι τα πργαματικά προβλήματα.

είμαι πολύ πιο ενημερωμένη απο όσο νομιζεις..έχω ζήσει κάποια χρόνια στο εξωτερικό...ξερω πως λειτουργουν τα σχολεια εκει και πως φέρονται στους ξένους τους!

δεν υπάρχει καμια σύγκριση με την ελλάδα γιατί εμεις ειμαστε μια πολύ μικρή χωρα , και πληθυσμιακά και σαν έκταση και ο αριθμός των ξένω είναι δυσανάλογος αυτου που μπορούμε να απορροφήσουμε η να απασχολήσουμε...

οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, για να μην μιλησω για αμερικη και αυστραλια θα μπορούσαν ολόκληρη ελλάδα να ΄΄φιλοξενήσουν΄΄ σαν μετανάστες...




τ

Το θέμα σεν είναι τι νομίζω εγώ αλλά τι φαίνεται από τα λεγόμενά σου.ΚΑι σου ξαναλέω ό,τι συμβαίνει στις υπόλοιπες χώρες, ανεξαρτήτως μεγέθους, συμβαίνει και στην Ελλάδα.Πριν την κρίση οι μετανάστες είχαν ενσωματωθεί τώρα ξαναήρθαν στο προσκήνιο.Γιατί άραγε? Και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το θέμα σου?οι ξένοι?γιατί δεν κάνουμε πολλά παιδιά?ή ότιι θέλουν να μας εξαφανίσουν ως λαό?

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η "λιμοκτονία "των λαών έρχετε!!! Shocked Shocked Shocked

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις