Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
365 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 365 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο τιτλος θα φανει καπως ...το ξερω ,

αλλα σημερα αλλος ενας ανθρωπος εχασε τη ζωη του επειδη του μειωσαν τη συνταξη και γι αυτο θεωρησε πως δεν ηθελε να ζει ετσι και να γινεται βαρος στα παιδια του.

Τελικα το χρημα ειναι τοσο ισχυρο ωστε να δινουμε και τη ζωη μας αν δεν το εχουμε?

Για να μην πιασουμε μετα και το θεμα των ανθρωπινων σχεσεων/γαμων κλπ .Εκει το χρημα αραγε δεν παιζει ρολο?

Εγω νομιζω πως ναι ,παιζει ρολο και τεραστιο .Στην ψυχολογια μας ,στην αυτοπεποιθηση μας ,στις σχεσεις μας ,στις προσδοκιες μας και στα ονειρα μας .Δυστυχως η ευτυχως το χρημα τελικα, η μαλλον καλυτερα η ελλειψη του ,μας επηρεαζει πλεον παντου.
Ας ελπισουμε να μπορεσουμε να το απομυθοποιησουμε αλλα μπααααα,δεν το βλεπω

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το θέμα δεν είναι το χρήμα αυτό καθεαυτό αλλά η δυνατότητα να ανταποκριθείς στις ανάγκες σου.Εδώ δε μιλάμε για απληστία ή για ματαιοδοξία αλλά για επιβίωση. κι όταν αυτή γίνεται αγώνας έχουμε κάσει κάθε ίχνος πολιτισμού.Πραγματικά δεν ξέρω μέχρι πότε θα επιτρέπουμε να μας κλέβουν, να μας πουλάνε και να μας εκμεταλλεύονται. Τι άλλο πρέπει να γίνει?Πάντως όσοι στις εκλογές ψηφίσουν τα δύο μεγάλα κόμματα, κατά την άποψή μου είναι συνένοχοι και σε άλλες αυτοκτονίες

galani


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
to xrima den fernei tin eutyxia, sou epitrepei omws na zeis, na trws kai na kratas tin psyxologia sou se ena kalo epipedo...den einai tyxaio oti otan ena zeygari exei oikonomika provlimata synithws arxizoun oi kavgades!oso gia tin katastasi pou epikratei pleon stin ellada.. eilikrina den xerw pou mexri pou skopeuei na ftasei i troika kai oi germanoi!!! exw apogoiteutei me tous ellines politikous, oloi einai o enas xeiroteros apo ton allo.. mono tin tsepi tous koitane!! kanena fws sto tounel!

????????


Επισκέπτης
H EΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ..........

LARA@

LARA@
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΟΣΟ ΚΑΛΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΥΤΙΧΙΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΦΑΝΙΑΣ!!! ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ ΟΤΑΝ ΚΟΒΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ 'Η ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ,ΠΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ????? ΠΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΑΣ ΣΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??? ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ???????

ria28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΧΕΤΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΔΙΚΙΟ!ΒΕΒΑΙΑ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΕ ΜΠΙΜΠ..... ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ,ΜΕΤΡΑ ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΑ,ΚΟΨΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΟΨΕ ΑΠΟ ΚΕΙ,Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Ε ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ..
ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΦΤΑΙΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ..ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ..ΜΑΚΑΡΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΣΑ ΚΑΝΑΝΕ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ..

ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΕΙΝΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΟΣ..

art86

art86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η αποψη μου ειναι οτι τα λεφτα δεν κανουν τη ζωη καλυτερη αλλα πιο ευκολη........ποσοι πλουσιοι δεν ειναι δυστυχισμενοι.........ευτυχια και λεφτα δεν πανε μαζι.....κατα τη γνωμη μου παντα

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:Το θέμα δεν είναι το χρήμα αυτό καθεαυτό αλλά η δυνατότητα να ανταποκριθείς στις ανάγκες σου.Εδώ δε μιλάμε για απληστία ή για ματαιοδοξία αλλά για επιβίωση. κι όταν αυτή γίνεται αγώνας έχουμε κάσει κάθε ίχνος πολιτισμού.Πραγματικά δεν ξέρω μέχρι πότε θα επιτρέπουμε να μας κλέβουν, να μας πουλάνε και να μας εκμεταλλεύονται. Τι άλλο πρέπει να γίνει?Πάντως όσοι στις εκλογές ψηφίσουν τα δύο μεγάλα κόμματα, κατά την άποψή μου είναι συνένοχοι και σε άλλες αυτοκτονίες


συμφωνώ με την από πάνω μου!

τα λεφτά σίγουρα δεν φέρνουν και την ευτυχία αλλά σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή. σου λύνουν πρακτικά ζητήματα.

να δώσω ένα παράδειγμα
μάνα 2 παιδιών μένει χήρα και δεν έχει οικονομική άνεση. πρέπει να γίνει χίλια κομμάτια για να μεγαλώσει τα παιδιά της.
μανα δύο παιδιών μένει χήρα και έχει οικονομική άνεση. δεν ασχολείται με τα "ταπεινα" όπως τι θα μπει στο τσουκάλι αλλα με την ψυχολογία των παιδιών της και τη δική της.
ο πόνος και για τις δύο είναι ίδιος αλλά έχουν διαφορετικά περιθώρια για να τον ξεπεράσουν.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
arkoudaki έγραψε:Το θέμα δεν είναι το χρήμα αυτό καθεαυτό αλλά η δυνατότητα να ανταποκριθείς στις ανάγκες σου.Εδώ δε μιλάμε για απληστία ή για ματαιοδοξία αλλά για επιβίωση. κι όταν αυτή γίνεται αγώνας έχουμε κάσει κάθε ίχνος πολιτισμού.Πραγματικά δεν ξέρω μέχρι πότε θα επιτρέπουμε να μας κλέβουν, να μας πουλάνε και να μας εκμεταλλεύονται. Τι άλλο πρέπει να γίνει?Πάντως όσοι στις εκλογές ψηφίσουν τα δύο μεγάλα κόμματα, κατά την άποψή μου είναι συνένοχοι και σε άλλες αυτοκτονίες


συμφωνώ με την από πάνω μου!

τα λεφτά σίγουρα δεν φέρνουν και την ευτυχία αλλά σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή. σου λύνουν πρακτικά ζητήματα.

να δώσω ένα παράδειγμα
μάνα 2 παιδιών μένει χήρα και δεν έχει οικονομική άνεση. πρέπει να γίνει χίλια κομμάτια για να μεγαλώσει τα παιδιά της.
μανα δύο παιδιών μένει χήρα και έχει οικονομική άνεση. δεν ασχολείται με τα "ταπεινα" όπως τι θα μπει στο τσουκάλι αλλα με την ψυχολογία των παιδιών της και τη δική της.
ο πόνος και για τις δύο είναι ίδιος αλλά έχουν διαφορετικά περιθώρια για να τον ξεπεράσουν.
ρε φλωρακι οποτε γραφεις απλα "ΓΡΑΦΕΙς " Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΥΛΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ !!ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ !! Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΧΑΡΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σίγουρα το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχια...
'σίγουρα βέβαια μας κάνει την ζωη πιο ευκολη...


αλλα εγω δεν συμφωνώ με αυτην την πραξη....
τι παει να πει αυτοκτόνησε απο υπερηφάνεια...εγω δεν το λεω υπερηφάνεια αυτο ,αλλα δειλία....
και ποιος ειπε οτι πρέπει να ψαχνει στα σκουπίδια για να φαει...τοσοι δημοι και εκκλησίες δίνουν σισιτια...μεχρι ξενωνες για να κοιμηθεις υπαρχουν...

και ειχε και παιδια αν καταλαβα καλα...


αλλο η κριση ...αλλο να μην σε αφηνει η υπερηφανεια σου να ζητησεις βοηθεια..(πολυ εγωστικο κατε εμε)...
αλλα το να δωσεις τελος στη ζωη σου το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..

οσο ζεις πάντα υπάρχει ελπίδα!!!

ενω με το να βαλεις τελος ...τελειωνουν ολα..αδοξα..

ria28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αυτοι που το κανουν αυτο που αυτοκτονουν ειναιψυχικα αρρωστοι απο καταθλιψη.ετσι οδηγουνται εκει.
τοχρημα δε φερνει παντα ευτυχια αλλα ευκολια.σημασια εχει υγεια να εχεις που ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια.

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
arkoudaki έγραψε:Το θέμα δεν είναι το χρήμα αυτό καθεαυτό αλλά η δυνατότητα να ανταποκριθείς στις ανάγκες σου.Εδώ δε μιλάμε για απληστία ή για ματαιοδοξία αλλά για επιβίωση. κι όταν αυτή γίνεται αγώνας έχουμε κάσει κάθε ίχνος πολιτισμού.Πραγματικά δεν ξέρω μέχρι πότε θα επιτρέπουμε να μας κλέβουν, να μας πουλάνε και να μας εκμεταλλεύονται. Τι άλλο πρέπει να γίνει?Πάντως όσοι στις εκλογές ψηφίσουν τα δύο μεγάλα κόμματα, κατά την άποψή μου είναι συνένοχοι και σε άλλες αυτοκτονίες


συμφωνώ με την από πάνω μου!

τα λεφτά σίγουρα δεν φέρνουν και την ευτυχία αλλά σου κάνουν πιο εύκολη τη ζωή. σου λύνουν πρακτικά ζητήματα.

να δώσω ένα παράδειγμα
μάνα 2 παιδιών μένει χήρα και δεν έχει οικονομική άνεση. πρέπει να γίνει χίλια κομμάτια για να μεγαλώσει τα παιδιά της.
μανα δύο παιδιών μένει χήρα και έχει οικονομική άνεση. δεν ασχολείται με τα "ταπεινα" όπως τι θα μπει στο τσουκάλι αλλα με την ψυχολογία των παιδιών της και τη δική της.
ο πόνος και για τις δύο είναι ίδιος αλλά έχουν διαφορετικά περιθώρια για να τον ξεπεράσουν.

αυτο εννοω κιεγω και χαιρομαι που λιγο η πολυ ολες συμφωνουμε ,το χρημα διευκολυνει παρα πολυ τη ζωη μας ,δεν σχετιζεται με την ευτυχια ..αλλα το παραδειγμα που εφερες με την κυρια που εμεινε χηρα ειναι το πιο χαρακτηριστικο .Κι εγω το εχω δει να συμβαινει γυρω μου ,και ναι παιζει ρολο.

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ria28 έγραψε:αυτοι που το κανουν αυτο που αυτοκτονουν ειναιψυχικα αρρωστοι απο καταθλιψη.ετσι οδηγουνται εκει.
τοχρημα δε φερνει παντα ευτυχια αλλα ευκολια.σημασια εχει υγεια να εχεις που ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια.


συμφωνω μαζι σου ,πρεπει να θωρακιζομαστε και ψυχικα ομως ,γιατι αυτες οι ασθενειες ειναι τελικα πολυ σοβαρες και να θωρακισουμε και τα παιδια μας με αισιοδοξια και δυνατο χαρακτηρα .Ερχονται ακομη πιο δυσκολες καταστασεις

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σιγουρα τα λεφτα απο μονα τους δεν αρκουν για να φερουν την ευτυχια... Ομως αν 2 ανθρωποι βιωνουν τις ιδιες καταστασεις αλλα ο ενας εχει λεφτα και ο αλλος οχι, τοτε πιο ευτυχισμενος ειναι αυτος που τα εχει... Απο προσωπικη εμπειρια τωρα, αν εμεις δεν ειχαμε μαζεψει καποια χρηματα τα προηγουμενα χρονια, τωρα οχι απλα δεν θα ημουν ευτυχισμενη αλλα μπορει να μην ημουν καν ζωντανη. Η ευτυχια ειναι τελειως υποκειμενικη και βρισκεται στις στιγμες.Αλλοι ειμαστε ευτυχισμενοι οταν ειμαστε καλα και μαζι με αγαπημενα προσωπα και αλλοι οταν ξοδευουν και ζουν μεσα στη χλιδη.

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν εφερναν τα λεφτα την ευτυχια, τοτε οι πλουσιοι δε θα ετρεχαν στις ψυχοθεραπειες....

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χρημα και ευτιχια...καμια σχεση.
Η ευτυχια δεν εχει να κανει με οτιδηποτε μπορει να αγοραστει... Ευτυχως! Ριξτε μια ματια στα γελαστα ματακια των παιδιων μας... Ειναι τσαμπα!

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamarena έγραψε:Χρημα και ευτιχια...καμια σχεση.
Η ευτυχια δεν εχει να κανει με οτιδηποτε μπορει να αγοραστει... Ευτυχως! Ριξτε μια ματια στα γελαστα ματακια των παιδιων μας... Ειναι τσαμπα!

Very Happy Razz Smile Wink απολυτα σωστη

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:
mamarena έγραψε:Χρημα και ευτιχια...καμια σχεση.
Η ευτυχια δεν εχει να κανει με οτιδηποτε μπορει να αγοραστει... Ευτυχως! Ριξτε μια ματια στα γελαστα ματακια των παιδιων μας... Ειναι τσαμπα!

Very Happy Razz Smile Wink απολυτα σωστη
καλα τα λες

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το χρήμα όχι δεν φέρνει την ευτυχία, όμως τη συμπληρώνει!

ioannageo

ioannageo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όπως είπε ένας Εβραίος: Η ευτυχία δεν είναι στο χρήμα, αλλά στην ποσότητα του χρήματος!"

http://www.beboulino.gr

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι έγραψε:ο τιτλος θα φανει καπως ...το ξερω ,

αλλα σημερα αλλος ενας ανθρωπος εχασε τη ζωη του επειδη του μειωσαν τη συνταξη και γι αυτο θεωρησε πως δεν ηθελε να ζει ετσι και να γινεται βαρος στα παιδια του.

Τελικα το χρημα ειναι τοσο ισχυρο ωστε να δινουμε και τη ζωη μας αν δεν το εχουμε?

Για να μην πιασουμε μετα και το θεμα των ανθρωπινων σχεσεων/γαμων κλπ .Εκει το χρημα αραγε δεν παιζει ρολο?

Εγω νομιζω πως ναι ,παιζει ρολο και τεραστιο .Στην ψυχολογια μας ,στην αυτοπεποιθηση μας ,στις σχεσεις μας ,στις προσδοκιες μας και στα ονειρα μας .Δυστυχως η ευτυχως το χρημα τελικα, η μαλλον καλυτερα η ελλειψη του ,μας επηρεαζει πλεον παντου.
Ας ελπισουμε να μπορεσουμε να το απομυθοποιησουμε αλλα μπααααα,δεν το βλεπω

ζούμε σε καταναλωτική κοινωνία αρα παιζει μεγαλο ρόλο το χρήμα και νομιζω το ζουμε στο πετσί μας τον τελευταιο καιρο που το εκτιμάμε γιατι δεν το πολυεχουμε.
δεν είπαμε να εχεις επάυλη και σουπερντουπερ αυτοκίνητο κτλπ, αλλα μια σχετική άνεση δεν θα χαλούσε κανέναν πιστευω...
αρα ναι παιζει ρολο το ρημάδι..

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannageo έγραψε:Όπως είπε ένας Εβραίος: Η ευτυχία δεν είναι στο χρήμα, αλλά στην ποσότητα του χρήματος!"

Αχαχαχαχαχα πέθανα! Laughing Laughing Laughing

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioannageo έγραψε:Όπως είπε ένας Εβραίος: Η ευτυχία δεν είναι στο χρήμα, αλλά στην ποσότητα του χρήματος!"
\

χαχα....

που ειναι όλα αυτα που λέμε ...οτι η ευτυχία είναι μέσα μας??

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το χρημα ειναι κινητηριος δυναμη. χωρις αυτο καλως η κακως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα. ομως για τον παππουλη που αναφερθηκε πως ηταν δειλος και εγωιστης δεν συμφωνω.. ειμαστε πολυ νεοι για να κρινουμε και να μιλαμε για δειλια και για εγωισμο... δεν εχουμε δουλεψει ουτε το ενα τριτο απο απο οτι δουλεψαν οι γονεις και οι παππουδες μας..και τωρα αυτα που δικαιουνται τους τα παιρνουν πισω.. ο ανθρωπος αυτος ηταν 77 και οχι 30 για να μπορεσει να "παλεψει" ...εφτασε στην εξαθλιωση και την απογνωση..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις