Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 5]

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗς ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΄΄ΠΛΗΡΩΣΕΙ΄΄ ΣΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..



Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vivian στις Τρι Μάης 29, 2012 5:50 am, 1 φορά

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗς ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΄΄ΠΛΗΡΩΣΕΙ΄΄ ΣΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..



Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

μοναχοπαιδι ειμαι και εγω ρε συ.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗς ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΄΄ΠΛΗΡΩΣΕΙ΄΄ ΣΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..



Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

μοναχοπαιδι ειμαι και εγω ρε συ.
και απο τα καλυτερα θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
grammatiki έγραψε:
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗς ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΄΄ΠΛΗΡΩΣΕΙ΄΄ ΣΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..



Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

μοναχοπαιδι ειμαι και εγω ρε συ.
και απο τα καλυτερα θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472

χαχαχαχαχαχα αγαπη μου εσυ θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
grammatiki έγραψε:
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗς ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΄΄ΠΛΗΡΩΣΕΙ΄΄ ΣΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..



Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

μοναχοπαιδι ειμαι και εγω ρε συ.
και απο τα καλυτερα θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472


Εγω ή η Γραμματική;;; :pppppppppppppp

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα, δεν θα μαθω τωρα το ποιόν και τις αποψεις της μπουμπουκιτσας. Απλα την προσπερναω.

Θα σταθω μονο στη δογματικη αντιληψη ορισμενων οτι καθε ειδους απολαυση στη ζωη ειναι απαγορευμενη. Οι χαρακτηρισμοι "εγωιστης-ανευθυνος-καλοπερασακιας" δινουν και παιρνουν. Το να ζεις τη ζωη σου ακουγεται εγωκεντρικο - ξερετε όμως ποιο ειναι το αντιθετο? Το να μη ζεις τη ζωη σου. Και αυτο ειναι χειροτερο.

Αν θελεις να κανεις παιδια μικρη επειδη νιωθεις ετοιμη, καντο. Αν εχεις βρει τον καταλληλο και εχεις καποιες βασικες συνθηκες, μπορεις να επιλεξεις να γινεις μητερα. Πραγματικα δεν υπάρχει κατι πιο μεγαλειωδες απο αυτο, δεν θα το αρνηθω.
Αν όμως σκεφτεσαι οτι εχεις κι άλλα πραγματα να κάνεις πριν μεινεις εγκυος, μπορεις να περιμενεις εφοσον το θες. Το "εισαι μικρη ακομα" εκει κολλαει. Οχι οτι εισαι μικρη ακομα για να γινεις μανα, αλλά οτι εχεις ακομα καιρο μπροστα σου. Αν ερθει μια 40ρα να μας πει οτι εχει να κανει πολλά πραγματα ακομα πριν να γινει μανα, ολες θα δεχτουμε οτι δεν εχει και πολυ καιρο ακομα μπροστα της για να το καταφερει.
Τελος παντων ας μην το κουραζουμε περισσοτερο. Στην τελικη ειμαι μια ανευθυνη εγωιστρια καλοπερασακιας που οταν ηταν 20 προτιμουσε να πινει καθε βραδυ με τους φιλους της, παρα να στρωθει και να κανει οικογενεια. Πόση βαρυτητα μπορει να εχουν οι αποψεις μου?

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
mamavivo έγραψε:
grammatiki έγραψε:
Vivian έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗς ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟΥς ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩς ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΄΄ΠΛΗΡΩΣΕΙ΄΄ ΣΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ..



Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

μοναχοπαιδι ειμαι και εγω ρε συ.
και απο τα καλυτερα θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472


Εγω ή η Γραμματική;;; :pppppppppppppp
και εσυ μικρο μου ζαχαρωτο... θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 Παντως οι φιλεναδιτσες μου που ειναι μοναχοπαιδια ειναι απλα ΑΤΟΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 417472

μΠΟΥΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ΠΕς ΑΛΕΥΡΙ............ΕΝΑ μοναχοπαιδι σε γυρευει Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Ας τα αφησουμε κοριτσακια η καθε μαναουλα ή μη ξερει καλυτερα ναι??? Very Happy Very Happy Very Happy

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

Και μοναχοπαιδι, και χωρισμενοι οι γονεις???
Καταλαβαινεις σε τι κατασταση βρισκεσαι, ε? Ενα βημα πριν τον ψυχολογο.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Vivian έγραψε:Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

Και μοναχοπαιδι, και χωρισμενοι οι γονεις???
Καταλαβαινεις σε τι κατασταση βρισκεσαι, ε? Ενα βημα πριν τον ψυχολογο.

αχααχαχαχχαχχαχαχαχχαχχαχαχαχχαχαχχαχαχ πεθαινωωωωωωωωωωωω αχαχχαχαχχαχαχχαχα

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:Καλα, δεν θα μαθω τωρα το ποιόν και τις αποψεις της μπουμπουκιτσας. Απλα την προσπερναω.

Θα σταθω μονο στη δογματικη αντιληψη ορισμενων οτι καθε ειδους απολαυση στη ζωη ειναι απαγορευμενη. Οι χαρακτηρισμοι "εγωιστης-ανευθυνος-καλοπερασακιας" δινουν και παιρνουν. Το να ζεις τη ζωη σου ακουγεται εγωκεντρικο - ξερετε όμως ποιο ειναι το αντιθετο? Το να μη ζεις τη ζωη σου. Και αυτο ειναι χειροτερο.

Αν θελεις να κανεις παιδια μικρη επειδη νιωθεις ετοιμη, καντο. Αν εχεις βρει τον καταλληλο και εχεις καποιες βασικες συνθηκες, μπορεις να επιλεξεις να γινεις μητερα. Πραγματικα δεν υπάρχει κατι πιο μεγαλειωδες απο αυτο, δεν θα το αρνηθω.
Αν όμως σκεφτεσαι οτι εχεις κι άλλα πραγματα να κάνεις πριν μεινεις εγκυος, μπορεις να περιμενεις εφοσον το θες. Το "εισαι μικρη ακομα" εκει κολλαει. Οχι οτι εισαι μικρη ακομα για να γινεις μανα, αλλά οτι εχεις ακομα καιρο μπροστα σου. Αν ερθει μια 40ρα να μας πει οτι εχει να κανει πολλά πραγματα ακομα πριν να γινει μανα, ολες θα δεχτουμε οτι δεν εχει και πολυ καιρο ακομα μπροστα της για να το καταφερει.
Τελος παντων ας μην το κουραζουμε περισσοτερο. Στην τελικη ειμαι μια ανευθυνη εγωιστρια καλοπερασακιας που οταν ηταν 20 προτιμουσε να πινει καθε βραδυ με τους φιλους της, παρα να στρωθει και να κανει οικογενεια. Πόση βαρυτητα μπορει να εχουν οι αποψεις μου?


Μια τέτοια ήμουν και εγώ που αποφάσισα στα 37 να παντρευτώ να νοικοκυρευτώ και να μπω στο σωστό δρόμο του θεού.
Και τώρα που μου είπε και η bouboukitsa ότι το παιδί μου ίσως πληρώσει την δικιά μου καλοπέραση και ανευθυνότητα θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 679259 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 679259 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 679259 θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 679259 δεν έχω κανένα ενδοιασμό και θα κάνω σίγουρα την προσπάθεια.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Vivian έγραψε:Δεν μπορεις να μην το φτασεις το θεμα στα ακρα και μην προσβαλλεις κοσμο απλα ΔΕΝ μπορεις!!!

Και εγω μοναχοπαιδι ειμαι καλη μου και δεν πληρωσα τιποτα και συγνωμη εαν σε σοκάρω! Ισα ισα καλυτερα που δεν εκαναν αλλο παιδι οι γονεις γιατι θα υπηρχε ακομα ενα παιδι χωρισμενων γονιων που θα μεγαλωνε με πολυ αγαπη βεβαια οπως εγω αλλα και παλι δεν θα μεγαλωνε και με τους 2 γονεις!!!

Και μοναχοπαιδι, και χωρισμενοι οι γονεις???
Καταλαβαινεις σε τι κατασταση βρισκεσαι, ε? Ενα βημα πριν τον ψυχολογο.


Ενα βημα πριν την αυτοκτονία βρε σιγα μην ''πληρωσω'' ψυχολογο!!! Wink Wink Wink Wink

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε μπουμπουκίτσα, γιατί το κάνεις αυτό; Σε τι ωφελεί;

Δηλαδή ο γονιός εξιλεώνεται στα μάτια του Θεού κάνοντας δεύτερο παιδί; Με αυτή τη λογική ούτε το δεύτερο θα είναι αρκετό, θα πρέπει να κάνει και τρίτο και τέταρτο και ούτω καθεξής. Καλή η κατήχηση αλλά να σκεφτόμαστε και λίγο από μόνες μας, ναι; Οι καιροί πια είναι διαφορετικοί και πρέπει να συμβαδίζουμε με την εποχή μας.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνώ με την Λίτσα. Στην αρχή εκνευριζόμουν με τις τοποθετήσεις της μπουμπουκίτσας, τώρα θλίβομαι. Πραγματικά όμως.

Κατά τα άλλα, εγώ την έκανα την κόρη μου στα 29 μου. Προσπάθησα απο τα 26 μου, αλλά τελικά τα κατάφερα 3 χρόνια μετά. Δεν θα το άλλαζα με τίποτα αυτό, γιατί αν είχα κάποιο άλλο μωρό (νωρίτερα ή αργότερα) δεν θα είχα το παιδάκι μου τώρα και αυτό είναι κάτι που δεν το χωράει ο λογισμός μου!
Επίσης, επιτυχημένη εγκυμοσύνη μου ήταν η τρίτη και στην δεύτερη υπήρξε μεγάλη πιθανότητα να κοιτάω τα ραδίκια ανάποδα.
Τώρα δεν το σκέφτομαι ακόμα για δεύτερη εγκυμοσύνη, φοβάμαι και εγώ και ο άντρας μου, αλλά αδυνατώ! ΑΔΥΝΑΤΩ να δεχτώ πως το παιδί μου θα γίνει δυστυχισμένο επειδή δεν θα έχει αδερφάκι. ΑΔΥΝΑΤΩ να πιστέψω πως κάποια κάνει πάλι την ίδια μαλακία που με βγάζει απο τα ρούχα μου και βρίζω σα λιμενεργάτης σε ένα μαμαδοφόρουμ.

Σας παρακαλώ λοιπόν εσάς με τις βαρύγδουπες δηλώσεις να κοιτάτε πρώτα την καμπούρα σας. Αν εγώ προσωπικά ήθελα την γνώμη κάποιας να είστε σίγουρες πως θα την ζητούσα. Όπως εγώ λοιπόν δεν είπα αυθέρετα πως "οι μαμάδες που έχουν δύο+ παιδιά τους στερούν πράγματα & αυτό θα έχει σαν αναπόφευκτο αποτέλεσμα όχι μόνο την δημιουργία δυστυχισμένων παιδιών αλλά και ην δημιουργία αυριανών πιθανών εγκηματιών, αφού δεδομένης της στέρησης, τα παιδιά θα κλέψουν" -πόσο μα πόσο παράλογο και πόσο αυυθέρετο και πόσο ανακριβές είναι αυτό? Πόσο προσβάλλει μια μαμά που αποφάσισε να κάνει και δεύτερο παιδάκι η δική μου βεβαιότητα πως το παιδί της όχι μόνο θα είναι αποτυχημένος ενήλικας, αλλά θα είναι και κακοποιό στοιχείο!

Πόσο ανίδεη θα με έκανε μια τέτοια δήλωση?

Κατά τα άλλα, εγώ νομίζω πως κρίνουν ΜΟΝΟ οι κομπλεξικοί αθρώποι. Οι γυναίκες που είναι ευχαριστημένες απο την ζωή τους, δεν βλέπω να βγάζουν κανενός είδους "ανωτερότητα" για τις επιλογές τους και την καθημερινότητά τους. Αυτές που προσβάλλουν ασύστολα και τσουβαλιάζουν κόσμο και κοσμάκη, προφανώς κάτι θέλαν να το κάνουν διαφορετικά και δεν τους έκατσε Very Happy

Τι να κάνεις όμως? όλα για τον άνθρωπο είναι Razz

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διαβασα ολα τα σχολια,αλλα μια ιδεα την πηρα και εχω να πω αμαν με τις αιωνιες γυναικιες διαμαχες μας!Απλα ελεος!!!


Οταν καποιος κανει ενα,δυο τρια παιδια κτλ κτλ εχει λογο και τα κανει!Οποτε ποιοι ειμαστε εμεις για να κρινουμε!ΕΛΕΟΣ!!!Εχω και τα νευρα μου σημερα!


Εχω βαρεθει να ακουω να λενε σε μαμαδες που εχουν ενα παιδι,μπλα μπλα μπλα,"το καημενο το παιδι σου μονο του θα τ'αφησεις"? "ενα παιδι ισον κανενα",και αλλες τετοιες μπουρδες να σου κατεβασουν το ηθικο!ΑΡΚΕΤΑ!Καθε μια γυναικα ξερει τι τραβαει για να φερει το παιδι-ια στον κοσμο!Αν νιωθει οτι δεν μπορει περισσοτερα,για μενα καλυτερα που δεν προχωραει για παραπανω!Αυτη και μονο ξερει τις αντοχες και τα προβληματα της!



Αμαν πια!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Αν μεγαλωνεις ενα παιδι με αγαπη κ το διδαξεις να αγαπαει τους αλλους κ σε βλεπει κ σενα να αγαπας αλλους ανθρωπους θα γινει ενας ενηλικας που θα εχει ανθρωπους γυρω του, φιλους,συγγενεις,τον/την συντροφο του. Ειναι κλισε αυτα που λεγονται για τα μοναχοπαιδια..ουτε εγωιστες γινονται επειδη δεν εχουν αδελφια.Αυτα ειναι ολα θεμα ανατροφης. Περα απο την κοινη λογικη υπαρχουν ακομα και ερευνες σχετικες με αυτο. Μην αναμασαμε αυτα που λεγανε οι γιαγιαδες μας επειδη ετσι προσταζε ο κοινωνικος περιγυρος.


ποσο σωστο αυτο που λες!!!Η κορη μου ειναι ολοζωντανο παραδειγμα!Ολοι μου λενε τα καλυτερα και ειδικα οι δασκαλες της που τις κανει εντυπωση που ενω ειναι μοναχοπαιδι δεν ειναι ενα κακομαθημενο παιδι,και μαλιστα μου λενε πως φαινεται στο παιδι μου ο αγωνας μου να την μεγαλωσω σωστα!Τι αλλη αποδειξη να θελω να ακουσω για να διαψευσω αυτες τις κλισε αποψεις?

sweetmami

sweetmami
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εγω ειμαι 20 και θελουμε με τον συντροφο μου πολυ ενα μωρακι...και θα προσπαθησουμε να κανουμε.τα παιδια ειναι ευλογια,καμια φορα δεν σου δινει ο θεος για αυτο αφου το θες μακαρι να γινεις μανουλα...[b]

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ελα και καιρο ειχαν να αναψουν τα αιματα!!!ειχαμε πεσει σε νιρβανα!!!!χαχαχαχααχα!!!!εγω ειμαι μικρη η μεγαλη??23,5 εκανα τη Μαρια!!!!!
αγαπητη θεματογραφε εαν θες να κανεις ενα παιδι και αναλαβεις τις αγωνιες τα αγχη τις εννοιες αλλα και ολα τα καλα που ερχονται τρεχα να κανεις ενα και περισσοτερα παιδακια!!!σκεψου το καλα και πραξε αναλογως!!!!
τα υπολοιπα θα τα θεωρησα χαζα!!!συγγνωμη αλλα δεν γινεται!!!!!
Ειχα ζωη και πριν τα παιδια μου!!!!ζουσα σουπερ και δεν μετανιωνω!!!!!
Τωρα εχω δυο μικρα και η ζωη μου ειναι ομορφη και με πολλες ευθυνες αλλα δεν μπορω να πω οτι ξεκινησα να ζω τη μερα που εγινα μανα.........
υπηρχα και πριν γινω μαμα!!!!!
Κουκι τι ωραια που τα ειπες!!!! Respect Respect
Βιβιαν δεν παιζει να αυτοκτονησεις!!!!εχεις διαβασει και πολυ χειροτερα!!!!!!!!!!χαχαχαχα

despoinaki_k

despoinaki_k
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
χαρα- έγραψε:Γεια σας κοπέλες!! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας!!
Είμαι 21 χρονών και με το φίλο μου είμαστε μαζί 6,5 χρόνια!! Ο φίλος μου είναι 24! τους τελευταίους μήνες μου έχει μπει έντονα η ιδέα ότι θέλω ένα παιδάκι. το σκέφτομαι συνέχεια μέχρι που το βλέπω και όνειρο! τις σκέψεις μου τις μοιράζεται και ο σύντροφός μου. το "πρόβλημα" είναι ακριβώς ότι δεν ξέρω πότε ακριβώς είναι η κατάλληλη στιγμή! εγώ θέλω πρώτα να παντρευτούμε να βρω μια δουλειά και μετά! όλα αυτά όμως μου φαίνονται πολύ μακρινά και βασανιστικά!! το αγόρι μου δεν συμφωνεί πολύ και λέει ότι δεν είναι ανάγκη να τα κάνω όλα αυτά! αυτός εργάζεται και έχει τελειώσει τις σπουδές του. τελειώνω και εγώ αυτό το καλοκαίρι τις δικές μου!! οι φίλες μου, μου λένε να μην βιάζομαι και να ζήσω τη ζωή μου κ.λπ! αλλά εγώ δεν συμφωνώ πολύ σε αυτό! εσείς τι λέτε??

γεια σ ειμαι και εγω 21 και εγκυος στο δευτερο μηνα το πρωτο μ παιδακι παντρεμενη 3 χρονια εγω ηθελα παιδακι πολυ ο αντρας μ ηθελε αλλα ελεγε να τελειωσω τ σχολη να δουλεψουμε να μαζεψουμε κανα ευρουλη εκεινος δουλευε εγω μονο καλοκαιρι φετος που τελειωσα με τη σχολη μετακομισαμε στο νησι μας και γ ν κανουμε οικονομια μενουμε με τ πεθερικα δουλευουμε κ οι 2 κανονικα και εγω εμεινα εγκυο και δν τ ξεραμε πριν λιγες μερες τ μαθαμε γτ δν ειχα συμπτωματα περα απο κατι πονακια και οτι μ βρωμουσαν ολα
ανχωθηκαμε λιγο μ τ οικονομικο αλλα θα τ βολεψουμε να μαστε μαζι και ολα καλα θ πανε οποτε μη σκεφτεσαι αφου εκεινος δουλευει ολα καλα θ πανε και θ ερθει και το μωρακι σας σ ευχομαι οτι καλυτερο και οσο γ γαμο κανετε ενα πολιτικο χωρις πολλα εξοδα και εγω πολιτικο εχω κανει κ πρωτα ο θεος θα κανω γαμο βαφτιση μαζι ελπιζω να σ βοηθησα Smile

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα η μανούλα μου στα 21 με έκανε και είναι παράδειγμα μαμάς κατά τη γνώμη μου! Η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Άλλα πράγματα είναι σημαντικά και σίγουρα δεν τα μετράμε σε μπουκάλια και ξενύχτια! Εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο και θα ήθελα κι άλλο παιδάκι! Μακάρι να μου τύχει, όχι για να έχει το ένα το άλλο για παρέα! Απλά, μου αρέσουν τα παιδιά και έχω απερίγραπτη αγάπη να τους δώσω!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η καθε γυναικα νομιζω ειναι κυρια του εαυτου της κι η ιδια αποφασιζει εν ετη 2012 ποτε νιωθει η ιδια ετοιμη για να φερει ενα παιδι στον κοσμο,δν θα αποφασισει με γνωμονα τι θελουν οι γονεις της η τα πεθερικα της η η γειτονια της,αλλα μονο η ιδια θα πει ναι θελω κι θα το κανω
Δν εχουμε δικαιωμα να κρινουμε καμια γυναικα για το ποτε αποφασισε να κανει παιδι ειτε αυτο αρεσει ειτε οχι.
Αλλες γυναικες νιωθουν ετοιμες στα 20,αλλες στα 30 κι αλλες ποτε δν επιθυμουν να κανουν παιδι.Σε μερικες δν αρεσει αυτο,αλλα τι σημαινει οτι ξεκιναμε να κρινουμε?


Κι επειδη καποια κανει παιδι στα 20 δν σημαινει οτι δν εχει ζησει,αυτο ειναι σχετικο,εγω εκανα παιδι στα 20,κι ειχα βαρεθει να βγαινω!
Το μονο για το οποιο μετανιωνω ειναι που δν συνεχισα τις σπουδες μου,δν μετανιωνω που εκανα παιδι,απλως που παραλληλα με το παιδι δν τελειωσα τις σπουδες μου,πρεπει πια σαυτο το φορουμ να γραφουμε αναλυτικα τι σκεφτομαστε γτ κι ενα κομμα παρεξηγειται.

Απο κει κι περα να προσεχουμε ομως κι λιγο τα λογια μας περι 2ρου παιδιου κτλ,γτ υπαρχουν κι γυναικες που ακομα κλαινε στην σκεψη ενος 2ρου παιδιου κι μερικες λεξεις φτανουν για να τις πληγωσουν.

Helen M.

Helen M.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μανούλα θα γίνεις όταν είσαι πραγματικά έτοιμη για να αφοσιωθείς στο παιδί σου και να είσαι έτοιμη στις υποχρεώσεις απέναντι στην οικογενειά σου!Εγώ μαμά έγινα απο δική μου απόφαση στα 19!!!Και το δεύτερο παιδί μου το απέκτησα στα 24!Ηταν προγραμματισμένες εγκυμοσύνες.Τώρα τα παιδιά μας είναι 15 και 10 χρονών και είμαι νεότατη και σκέφτομαι και για τρίτο!Οπως όμως είπα ήταν επιλογές μου!Και ο γάμος μου στα 18 επίσης δική μου επιλογή!Κάποιοι με είχαν καταδικάσει οτι θα χωρίσω, θα είμαι δυστυχισμένη κτλ.Τους έχουμε βάλει τα γυαλιά γιατί ήταν ξαναλέω δικές μας συνειδητές αποφάσεις! θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 5 328109

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:

Το μονο για το οποιο μετανιωνω ειναι που δν συνεχισα τις σπουδες μου,δν μετανιωνω που εκανα παιδι,απλως που παραλληλα με το παιδι δν τελειωσα τις σπουδες μου,πρεπει πια σαυτο το φορουμ να γραφουμε αναλυτικα τι σκεφτομαστε γτ κι ενα κομμα παρεξηγειται.

Ναι βρε Ποπη, αυτο ακριβως. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν μετανιωνεις που έκανες το παιδι, αλιμονο. "Μετανιωνεις" για καποια πράγματα που ηθελες να κάνεις κι εκ των πραγματων δεν μπορεις, υστερα απο ενα παιδι. Κι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως οσες καναμε παιδια σε μεγαλυτερη ηλικια δεν κρινουμε αυτες που εκαναν παιιδα πιο νωρις.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:

Το μονο για το οποιο μετανιωνω ειναι που δν συνεχισα τις σπουδες μου,δν μετανιωνω που εκανα παιδι,απλως που παραλληλα με το παιδι δν τελειωσα τις σπουδες μου,πρεπει πια σαυτο το φορουμ να γραφουμε αναλυτικα τι σκεφτομαστε γτ κι ενα κομμα παρεξηγειται.

Ναι βρε Ποπη, αυτο ακριβως. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν μετανιωνεις που έκανες το παιδι, αλιμονο. "Μετανιωνεις" για καποια πράγματα που ηθελες να κάνεις κι εκ των πραγματων δεν μπορεις, υστερα απο ενα παιδι. Κι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως οσες καναμε παιδια σε μεγαλυτερη ηλικια δεν κρινουμε αυτες που εκαναν παιιδα πιο νωρις.


Σιγουρα,αλλα δυστηχως αυτο δν το καταννοουν ολοι.

Τωρα το θεμα σπουδων δν ηταν τοσο θεμα χρονου αλλα αμελειας,κι τωρα που περιμενα να ερθει η στιγμη η μεγαλη να παει σχολειο εμεινα ξαναεγκυος κ εκανα 2ρο.Δν πειραζει,θα περιμενω λιγο καιρο κ θα σπουδασω,δν ειναι εκει το θεμα,το θεμα ειναι να μαθουμε πια να σεβομαστε τις επιλογες των αλλων πια,κι να μην βρισκουμε ευκαιρια να κρινουμε τις επιλογες αλλων.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις