Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επειδη δεν θελω να δημιουργηθουν παρεξηγησεις, θελω να τονισω οτι ουδεποτε υποννοησα οτι καποια μαμα που εκανε παιδι μικρη, το εχει μετανιωσει. Δεν νομιζω οτι μετανιωνεις ποτε για τα παιδια που έκανες, το ξανατονιζω. ειτε τα κάνεις μικρη, ειτε μεγαλη.

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stauroulats έγραψε:Συγγνώμη ρε κορίτσια αφού είναι όλα αυτά εσείς τι κάνατε παιδιά; Αν θες να βγεις αγάπη μου βαίνεις κ για μένα αυτό που κάνετε μου δείχνετε ότι το έχετε μετανιώσει που κάνατε παιδί. Κάνε αυτό που θέλεις κορίτσι μου κ αν το αγαπάς όπως λες δεν πρόκειτέ να το μετανιώσεις ποτέ. Περιμένω να μου πεις τι αποφάσισες η τι σκέφτεσαι τελικά να κανείς τα λέμε
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ?? ΑΠΛΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 21 ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΑ 30 Ο.Κ. ??? ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΝΙΧΤΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ !! ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΓΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ! ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ !!

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο!Ο καθενας οποτε νιωσει ετοιμος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει να διαβαζω ''ασε τα παιδια για αργοτερα'' ή μην κανετε παιδια τοσο μικρες!

Εγω πριν 2 μηνες μπηκα στα 24 και εχω ηδη 3 παιδακια! Το πρωτο το εκανα στα 21! Ειχα τελειωσει την σχολη μου δουλευα και αφου γνωρισα το αντρα μου αοφασισα να κανω παιδι! Και ηρθαν και αλλα μετα και μας γεμισαν την ζωη! Ζω την ζωη μου μαζι με τα παιδια μου και δεν στερουμτ ΤΙΠΟΤΑ!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο!Ο καθενας οποτε νιωσει ετοιμος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει να διαβαζω ''ασε τα παιδια για αργοτερα'' ή μην κανετε παιδια τοσο μικρες!

Εγω πριν 2 μηνες μπηκα στα 24 και εχω ηδη 3 παιδακια! Το πρωτο το εκανα στα 21! Ειχα τελειωσει την σχολη μου δουλευα και αφου γνωρισα το αντρα μου αοφασισα να κανω παιδι! Και ηρθαν και αλλα μετα και μας γεμισαν την ζωη! Ζω την ζωη μου μαζι με τα παιδια μου και δεν στερουμτ ΤΙΠΟΤΑ!!

Στερήσε εμένα....Μην το κρυβεις πια....Μέρι μι κ εσυ....

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
Vivian έγραψε:Αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο!Ο καθενας οποτε νιωσει ετοιμος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει να διαβαζω ''ασε τα παιδια για αργοτερα'' ή μην κανετε παιδια τοσο μικρες!

Εγω πριν 2 μηνες μπηκα στα 24 και εχω ηδη 3 παιδακια! Το πρωτο το εκανα στα 21! Ειχα τελειωσει την σχολη μου δουλευα και αφου γνωρισα το αντρα μου αοφασισα να κανω παιδι! Και ηρθαν και αλλα μετα και μας γεμισαν την ζωη! Ζω την ζωη μου μαζι με τα παιδια μου και δεν στερουμτ ΤΙΠΟΤΑ!!

Στερήσε εμένα....Μην το κρυβεις πια....Μέρι μι κ εσυ....

Εσενα ναι σε στερουμε ατιμα 500 χιλιομετραααααααααααααα!!!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με σκλαβωνεις ασυστολως λέμε....

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χαρα- έγραψε:Γεια σας κοπέλες!! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας!!
Είμαι 21 χρονών και με το φίλο μου είμαστε μαζί 6,5 χρόνια!! Ο φίλος μου είναι 24! τους τελευταίους μήνες μου έχει μπει έντονα η ιδέα ότι θέλω ένα παιδάκι. το σκέφτομαι συνέχεια μέχρι που το βλέπω και όνειρο! τις σκέψεις μου τις μοιράζεται και ο σύντροφός μου. το "πρόβλημα" είναι ακριβώς ότι δεν ξέρω πότε ακριβώς είναι η κατάλληλη στιγμή! εγώ θέλω πρώτα να παντρευτούμε να βρω μια δουλειά και μετά! όλα αυτά όμως μου φαίνοντα
πολύ μακρινά και βασανιστικά!! το αγόρι μου δεν συμφωνεί πολύ και λέει ότι δεν είναι ανάγκη να τα κάνω όλα αυτά! αυτός εργάζεται και έχει τελειώσει τις σπουδές του. τελειώνω και εγώ αυτό το καλοκαίρι τις δικές μου!! οι φίλες μου, μου λένε να μην βιάζομαι και να ζήσω τη ζωή μου κ.λπ! αλλά εγώ δεν συμφωνώ πολύ σε αυτό! εσείς τι λέτε??



ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΖΩΗ..ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ..ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ 18ΜΙΣΟ...ΔΕΝ Τ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ..ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΠΤ..ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ..ΦΥΣΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΧΟΟΟΟ ΑΠΟ Τ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ!!

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε οποια ηλικια και να κανεις παιδι δεν νομιζω οτι το μετανοιωνεις. Μετανοιωνεις ομως αν δεν εχεις ζησει τη ζωη σου. Σαφως και ενα ταξιδι ή ενας καφες στα ξαφνικα δεν συγκρινεται με το παιδι! Εγω εκανα το πρωτο στα 27 και το 2ο τωρα στα 31. Εχω βοηθειακαι αφηνω τα παιδια οποτε γουσταρω στην μαμα μου και παω και τις διακοπες μου με παδια ή χωρις. Δεν μου ειναι εμποδιο, ισα ισα που παιρναμε ομορφα αν και κουραστηκα. Στα 21 αν και ημουν με τον αντρα μου μονο τα παιδια δεν σκεφτομασταν. Αυτο για μενα. ΑΝ καποιος στα 21 στα 19 ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ας κανει. Μην ξηπνησει ομως ενα πρωι στα 40 του και ενω τα παδια θα εχουν πια φυγει απο το σπιτι και σκεφτει "και τωρα τι κανουμε?"
Ολα καλα και ολα ωραια αν ολα μας πανε καλα. υπαρχουν ομως και περιπτωσεις ζευγαριων που δεν ειχαν Happy end. Γνωστοι μου ηταν τρελα ερωτευμενοι και αγαπημενοι και ολοι ελεγαν το τελειο ζευγαρι και τι ερωτας ειναι αυτος και μετα απο 10 χρονια γαμου και 2 παιδια...ηρθε ο χωρισμος.Και οκ χωρισαν δεν σταματαει η ζωη. Ο αντρας συνεχιζει απο εκει που σταματησε και το ΣΚ βλεπει τα παιδια του. Ομως η κοπελα ξαφνικα στα 30 της κανει απολογισμο της ζωης της και εκτος απο ευτυχισμενες στιγμες με τα παιδια της δεν εχει κατι αλλο. Δεν εχει καν ενα πτυχιο ΙΕΚ δεν μιλαω για σχολες ΤΕΙ ΑΕΙ. δεν εζησε σαν φοιτητρια, δεν εκανε ανεμελες τρελες και ξενυχτια. τωρα οτι και αν κανει παντα θα εχει στο νου της να μην εκθεσει τα παιδια της γιατι πλεον δεν ειναι μονη δεν ειναι ανεμελη δεν ειανι μια απλη παιδουλα Very Happy
Αν αυτο το κομματι το εχεις λυσει και δεν εχεις αποθημενα. ΚΑνε παιδια και στα 21 σιγα το ζορι δηλαδη. Ειπαμε οποτε θελεις.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
angel-1 έγραψε:
χαρα- έγραψε:Γεια σας κοπέλες!! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας!!
Είμαι 21 χρονών και με το φίλο μου είμαστε μαζί 6,5 χρόνια!! Ο φίλος μου είναι 24! τους τελευταίους μήνες μου έχει μπει έντονα η ιδέα ότι θέλω ένα παιδάκι. το σκέφτομαι συνέχεια μέχρι που το βλέπω και όνειρο! τις σκέψεις μου τις μοιράζεται και ο σύντροφός μου. το "πρόβλημα" είναι ακριβώς ότι δεν ξέρω πότε ακριβώς είναι η κατάλληλη στιγμή! εγώ θέλω πρώτα να παντρευτούμε να βρω μια δουλειά και μετά! όλα αυτά όμως μου φαίνοντα
πολύ μακρινά και βασανιστικά!! το αγόρι μου δεν συμφωνεί πολύ και λέει ότι δεν είναι ανάγκη να τα κάνω όλα αυτά! αυτός εργάζεται και έχει τελειώσει τις σπουδές του. τελειώνω και εγώ αυτό το καλοκαίρι τις δικές μου!! οι φίλες μου, μου λένε να μην βιάζομαι και να ζήσω τη ζωή μου κ.λπ! αλλά εγώ δεν συμφωνώ πολύ σε αυτό! εσείς τι λέτε??



ΚΑΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΖΩΗ..ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ..ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ 18ΜΙΣΟ...ΔΕΝ Τ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ..ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΠΤ..ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ..ΦΥΣΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΧΟΟΟΟ ΑΠΟ Τ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ!!


Κοπέλα μου στην ηλικία που είσαι δεν πρόλαβες να ζήσεις και πολλά για να λες πώς τώρα αρχίζει η ζωή .
Είμαι μεγαλύτερη και έζησα την ζωή μου οι οποία είχε πολλές χαρές και λύπες.
Μέσα στις μεγάλες χαρές ήταν και η γέννηση του γιου μου αλλά δεν θα έλεγα ότι τώρα ζω και πρώτα δεν ζούσα όλα είναι μέσα στην ζωή .

35θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Μάης 28, 2012 6:47 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα κανεις δεν ειπε στην κοπελα να μην κανει παιδι αν πραγματικα το θελει.απλα ζητηθηκε η αποψη μας και ειπαμε οτι θελει καποιες προυποθεσεις για να κανει παιδι!αυτο!και ειναι πως το βλεπει η καθεμια.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Αυτο το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο!Ο καθενας οποτε νιωσει ετοιμος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει να διαβαζω ''ασε τα παιδια για αργοτερα'' ή μην κανετε παιδια τοσο μικρες!

Εγω πριν 2 μηνες μπηκα στα 24 και εχω ηδη 3 παιδακια! Το πρωτο το εκανα στα 21! Ειχα τελειωσει την σχολη μου δουλευα και αφου γνωρισα το αντρα μου αοφασισα να κανω παιδι! Και ηρθαν και αλλα μετα και μας γεμισαν την ζωη! Ζω την ζωη μου μαζι με τα παιδια μου και δεν στερουμε ΤΙΠΟΤΑ!!

Αν και έχει καιρό να συμβεί αυτό , θα συμφωνήσω με την Βίβιαν!!!
Τι πάει να πει είσαι μικρός και δεν έχεις ζήσει??..Τι θεωρούμε ζωή?..τα ξενύχτια? την ελευθερία να κάνεις ότι σου έρθει στο κεφάλι. οτι ώρα σου έρθει? το να μην έχεις ευθύνες??

Συγνώμη αλλά αυτή δεν είναι η πραγματική ζωή ..

Εγώ έκανα παιδιά μετά τα 25 γιατί τότε βρήκα τον κατάλληλο άνθρωπο, αλλά μακάρι να τον είχα βρει και στα 20..
Δεν θα ήθελα να ζήσω κάτι άλλο που μου στερούν τα παιδιά..

Το μόνο που μου φαίνεται μετέωρο σε αυτά που λεει η κοπέλα είναι το αγόρι της...αν είναι σίγουρη πως με αυτόν τον άνθρωπο θα είναι και αύριο μαζί του ..τότε να προχωρήσει...αν είναι απλά μια νεανική σχέση χωρίς σοβαρό υπόβαθρο, θα είναι κρίμα να κάνει ενα παιδί που αύριο θα μεγαλώνει μόνη.

37θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Μάης 28, 2012 7:29 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπουμπουκιτσα για σενα μπορει να ειναι πραγματικη ζωη στα 20 21 σου να εχεις μωρο με οτι συνεπαγεται αυτο και ολοκληρη η ζωη σου να περιστρεφεται απο αυτο,για μενα μπορει να ειναι να ξενυχταω οποτε γουσταρω και γενικα να κανω οτι θελω αφου μωρο μπορω να κανω και αργοτερα.εγω<και η καθε εγω> θα ζησω και τα δυο ενω εσυ <και η καθε εσυ> οχι.αλλα στο φιναλε μπορει και να μην το εχεις αναγκη,η αφου δεν ξερεις πως ειναι να μην σου λειπει η να μην το σκεφτεσαι ετσι.καλο ειναι να μην χαρακτηριζεις τι ειναι πραγματικη ζωη γιατι για τον καθενα ειναι διαφορετικο.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σαφώς και το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή μου έιναι το παιδί μου, ομως δεν μπορώ να πω πως δεν ζούσα πριν από αυτό. μια χαρά ήταν η ζωή μου, πολύ ωραία. απλά διαφορετική.
γιατί πρέπει να συγκρίνουμε τα πάντα;
και βασικά γιατί να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα;
διαφορετική ζωή έχει ένας άτεκνος και διαφορετική ένας με παιδιά. μπορούν να είναι εξίσου υπέροχες.
στο κάτω κάτω, όποιος δεν έχει κάνει παιδί δεν μπορεί να καταλάβει την έλλειψή του. δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γλυκειες μου υπάρξεις, οι εμπειριες στη ζωη δεν περιοριζονται μονο σε εξοδους και ξενυχτια. Αν νομιζετε οτι το μονο που εκανα εγω πχ, πριν κανω παιδια, και ο λογος για τον οποιο δεν τα εκανα στα 21 κι εκανα στα 30, ηταν να βγαινω και να πινω και να ξενυχταω, τοτε στα αληθεια, δεν εχετε ιδεα για το τι σημαινει το να ζεις τη ζωη σου και να αποκομιζεις εμπειριες.
Σαφως και μεσα σε όλα ξενυχτησα, και γλεντησα, αλλά στα αληθεια, πιστευετε οτι μια γυναικα που δεν θελει παιδια πριν απο τα 30 της, το μονο που θελει ειναι να μπεκρουλιαζει? Δεν θα μπορουσε να ειναι πιο διαστρεβλωμένη η εντυπωση σας αυτη...

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Γλυκειες μου υπάρξεις, οι εμπειριες στη ζωη δεν περιοριζονται μονο σε εξοδους και ξενυχτια. Αν νομιζετε οτι το μονο που εκανα εγω πχ, πριν κανω παιδια, και ο λογος για τον οποιο δεν τα εκανα στα 21 κι εκανα στα 30, ηταν να βγαινω και να πινω και να ξενυχταω, τοτε στα αληθεια, δεν εχετε ιδεα για το τι σημαινει το να ζεις τη ζωη σου και να αποκομιζεις εμπειριες.


Νομιζω εισαι λιγο αδικη! Καθολου δεν εννοουσα αυτο!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:σαφώς και το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή μου έιναι το παιδί μου, ομως δεν μπορώ να πω πως δεν ζούσα πριν από αυτό. μια χαρά ήταν η ζωή μου, πολύ ωραία. απλά διαφορετική.
γιατί πρέπει να συγκρίνουμε τα πάντα;
και βασικά γιατί να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα;
διαφορετική ζωή έχει ένας άτεκνος και διαφορετική ένας με παιδιά. μπορούν να είναι εξίσου υπέροχες.
στο κάτω κάτω, όποιος δεν έχει κάνει παιδί δεν μπορεί να καταλάβει την έλλειψή του. δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστα.

Nena έγραψε:Γλυκειες μου υπάρξεις, οι εμπειριες στη ζωη δεν περιοριζονται μονο σε εξοδους και ξενυχτια. Αν νομιζετε οτι το μονο που εκανα εγω πχ, πριν κανω παιδια, και ο λογος για τον οποιο δεν τα εκανα στα 21 κι εκανα στα 30, ηταν να βγαινω και να πινω και να ξενυχταω, τοτε στα αληθεια, δεν εχετε ιδεα για το τι σημαινει το να ζεις τη ζωη σου και να αποκομιζεις εμπειριες.
Σαφως και μεσα σε όλα ξενυχτησα, και γλεντησα, αλλά στα αληθεια, πιστευετε οτι μια γυναικα που δεν θελει παιδια πριν απο τα 30 της, το μονο που θελει ειναι να μπεκρουλιαζει? Δεν θα μπορουσε να ειναι πιο διαστρεβλωμένη η εντυπωση σας αυτη...

Ναι ρε κοριτσια. Γιατι πρεπει να μπουμε σε τετοια διλληματα?Ζωη με παιδια ζωη χωρις παιδια?
Εγω καταλαβαινω οτι για αλλους λογους κανουμε η καθε μια τα παιδια της τελικα...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι ομως Βιβιαν, πολλες φορες σε αντιστοιχες συζητησεις βρισκομαι στη θεση να πρεπει να "δωσω λογο" σχετικα με το τι ηταν αυτο που γεμιζε την τοσο κενη ζωη που ειχα πριν κανω παιδια. Και για ποιο λόγο "επελεξα" να γινω μανα τοτε που εγινα και οχι νωριστερα.
Η κοπελα εθεσε μια ερωτηση. Η καθεμια μας απανταει με βαση οτι εχει βιωσει η ιδια. Για μενα τα 21 δεν ηταν ηλικια για παιδι. Αν αυτο με κάνει επιπολαιη για μερικες, οτι δεν ηθελα να εχω ευθυνες, και οτι σκεφτομουν εγωιστικα, so be it. Πιθανοτατα και να ειναι ετσι. Πιθανοτατα τα 21 να ειναι μια ηλικια οπου εισαι επιπολαιος, εγωιστης κι ευθυνοφοβος. Οποτε καλυτερα που δεν εκανα τοτε παιδια, ε? Οσες δεν ηταν, και στα 21 τους ηταν πιο ωριμες, πιο συνειδητοποιημενες και πιο αλτρουιστριες, καλως πραξανε. Στην τελικη, η ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι προσωπικη.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Κι ομως Βιβιαν, πολλες φορες σε αντιστοιχες συζητησεις βρισκομαι στη θεση να πρεπει να "δωσω λογο" σχετικα με το τι ηταν αυτο που γεμιζε την τοσο κενη ζωη που ειχα πριν κανω παιδια. Και για ποιο λόγο "επελεξα" να γινω μανα τοτε που εγινα και οχι νωριστερα.
Η κοπελα εθεσε μια ερωτηση. Η καθεμια μας απανταει με βαση οτι εχει βιωσει η ιδια. Για μενα τα 21 δεν ηταν ηλικια για παιδι. Αν αυτο με κάνει επιπολαιη για μερικες, οτι δεν ηθελα να εχω ευθυνες, και οτι σκεφτομουν εγωιστικα, so be it. Πιθανοτατα και να ειναι ετσι. Πιθανοτατα τα 21 να ειναι μια ηλικια οπου εισαι επιπολαιος, εγωιστης κι ευθυνοφοβος. Οποτε καλυτερα που δεν εκανα τοτε παιδια, ε? Οσες δεν ηταν, και στα 21 τους ηταν πιο ωριμες, πιο συνειδητοποιημενες και πιο αλτρουιστριες, καλως πραξανε. Στην τελικη, η ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι προσωπικη.

Νενα αληθεια νομιζω οτι εισαι αδικη και μιλαω παντα σε σχεση με την δικη μου απαντηση! Τελοσπαντων ας το αφησουμε! Που ξερεις μπορει και εγω απλα να ημουν επιπόλαιη και να τα εκανα! Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω στο θεμα!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:
Nena έγραψε:Κι ομως Βιβιαν, πολλες φορες σε αντιστοιχες συζητησεις βρισκομαι στη θεση να πρεπει να "δωσω λογο" σχετικα με το τι ηταν αυτο που γεμιζε την τοσο κενη ζωη που ειχα πριν κανω παιδια. Και για ποιο λόγο "επελεξα" να γινω μανα τοτε που εγινα και οχι νωριστερα.
Η κοπελα εθεσε μια ερωτηση. Η καθεμια μας απανταει με βαση οτι εχει βιωσει η ιδια. Για μενα τα 21 δεν ηταν ηλικια για παιδι. Αν αυτο με κάνει επιπολαιη για μερικες, οτι δεν ηθελα να εχω ευθυνες, και οτι σκεφτομουν εγωιστικα, so be it. Πιθανοτατα και να ειναι ετσι. Πιθανοτατα τα 21 να ειναι μια ηλικια οπου εισαι επιπολαιος, εγωιστης κι ευθυνοφοβος. Οποτε καλυτερα που δεν εκανα τοτε παιδια, ε? Οσες δεν ηταν, και στα 21 τους ηταν πιο ωριμες, πιο συνειδητοποιημενες και πιο αλτρουιστριες, καλως πραξανε. Στην τελικη, η ΕΠΙΛΟΓΗ ειναι προσωπικη.

Νενα αληθεια νομιζω οτι εισαι αδικη και μιλαω παντα σε σχεση με την δικη μου απαντηση! Τελοσπαντων ας το αφησουμε! Που ξερεις μπορει και εγω απλα να ημουν επιπόλαιη και να τα εκανα! Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω στο θεμα!
Δεν ειπα οτι ησουν επιπολαιη. Το ειπα και στο πρωτο μου ποστ, εξαρταται απο το σημειο στο οποιο ειναι η ζωη του καθενος. Νιωθεις ετοιμος, η οχι. Προσωπικα δεν ενιωθα.
Η προηγουμενη απαντηση μου, εκεινη που ελεγα οτι υπάρχουν και άλλες εμπειριες στη ζωη εκτος απο τα ξενυχτια, δεν αναφεροταν σε σενα, αναφεροταν στη μπουμπουκιτσα η οποια και το εξεφρασε πρωτη.

τατιανα

τατιανα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσια και εγω στα 21 ουτε καν σκεφτομουν για παιδι.
Ουτε καν στα 23 που παντρευτικα ηθελα να κανω παιδι γιατι ηθελα να μεινω μονη με τον αντρα μου και πολλους αλλους λογους.
Τελικα εκαν παιδι τωρα στα 29 μου, το θελησα πολυ και για μενα προσωπικα ειναι η καταλληλη ηλικια.
Ειναι μεγαλη ευτυχια τα παιδια αλλα ειναι και πολυ δυσκολη υποθεση, στα 21 δεν ειναι πολλες οι γυναικες που εχουν την ωριμοτητα να μεγαλωσουν ενα παιδι.
Οσες το εκαναν και το κανουν τις θαυμαζω και ιδιαιτερα οσες δεν το μετανιωνουν, ειναι οπως νιωθει ο καθενας!

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατά την γνώμη μου το θέμα, ή μάλλον το ερώτημα που τέθηκε, είναι τελείως άκυρο. Καλά έκανε κ το ρώτησε η κοπέλα αφού είχε την απορία αλλά όπως φαίνεται κ από τις απαντήσεις όλων των μαμάδων η καθεμία θα υποστηρίξει την χρονική στιγμή στην οποία έκανε το παιδί της. Κ επειδή όταν το κάνεις, λες "πώς θα ήταν να το είχα κάνει αργότερα ή νωρίτερα;" καταλήγεις στο ότι οι συγκυρίες της δικής ΣΟΥ ζωής τα έφεραν έτσι ώστε να το κάνεις στα 21 ή στα 35 κ ποτέ δεν θα ξέρεις πώς θα ήταν καλύτερα...

ζουμπι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
supermom έγραψε:Κατά την γνώμη μου το θέμα, ή μάλλον το ερώτημα που τέθηκε, είναι τελείως άκυρο. Καλά έκανε κ το ρώτησε η κοπέλα αφού είχε την απορία αλλά όπως φαίνεται κ από τις απαντήσεις όλων των μαμάδων η καθεμία θα υποστηρίξει την χρονική στιγμή στην οποία έκανε το παιδί της. Κ επειδή όταν το κάνεις, λες "πώς θα ήταν να το είχα κάνει αργότερα ή νωρίτερα;" καταλήγεις στο ότι οι συγκυρίες της δικής ΣΟΥ ζωής τα έφεραν έτσι ώστε να το κάνεις στα 21 ή στα 35 κ ποτέ δεν θα ξέρεις πώς θα ήταν καλύτερα...



Θα συμφωνησω απολυτα!Επισης θα προσθεσω πως ειναι ενα απο τα ερωτηματα κ ζητηματα της ζωης που ειναι απολυτα υποκειμενικο.Κανεις δεν μπορει να σε συμβουλευσει σ'αυτο το θεμα.Αλλοι ανθρωποι λειτουργουν με βαση τη λογικη,που ειναι δεκτο κ αλλοι με το συναισθημα,επισης δεκτο.Παντως οτι κ αν αποφασισεις σου ευχομαι καλη τυχη! Smile

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom έγραψε:Κατά την γνώμη μου το θέμα, ή μάλλον το ερώτημα που τέθηκε, είναι τελείως άκυρο. Καλά έκανε κ το ρώτησε η κοπέλα αφού είχε την απορία αλλά όπως φαίνεται κ από τις απαντήσεις όλων των μαμάδων η καθεμία θα υποστηρίξει την χρονική στιγμή στην οποία έκανε το παιδί της. Κ επειδή όταν το κάνεις, λες "πώς θα ήταν να το είχα κάνει αργότερα ή νωρίτερα;" καταλήγεις στο ότι οι συγκυρίες της δικής ΣΟΥ ζωής τα έφεραν έτσι ώστε να το κάνεις στα 21 ή στα 35 κ ποτέ δεν θα ξέρεις πώς θα ήταν καλύτερα...


ακριβώς
δεν έχει καλύτερα ή χειρότερα.
είτε το κάνεις στα 21 είτε στα 30 είτε στα 40, υπάρχουν υπερ και κατά.
δεν υπάρχει ιδανική ηλικία.
όταν γίνεσαι μάνα, ούτως ή άλλως αλλάζει εντελώς η ζωή σου άσχετα με την ηλικία στην οποία βρίσκεσαι.
όμως δεν μπορώ να ακούω να λένε οτι η ζωή πριν τα παιδιά ή η ζωή όσων δεν θέλουν παιδιά δεν είναι "σοβαρή" ζωή.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
όμως δεν μπορώ να ακούω να λένε οτι η ζωή πριν τα παιδιά ή η ζωή όσων δεν θέλουν παιδιά δεν είναι "σοβαρή" ζωή.
Ναι, κι εμενα αυτο ειναι που με εκνευριζει, το οτι ακυρωνουν κι εκμηδενιζουν οτι εχουν κάνει πριν γινουν γονεις.

voulh


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Eimai 19 xronwn sxedon aki eimai kainouria sto site tyxaia h alitheia einai...Epeidh kati mou etyxe...Katalavainw apoluta thn kopela gt kai egw mikrh thelw na ginw mama...Ostoso oxi akomh gt thelw na teleiwsw tis spoudes mou...Apo ekei kai pera omws auto pou tha hthela na pw einai oti o kathenas kanei tis epiloges tou...An oloi kaname tis idies epiloges den tha uphrxe nohma...Opote kane auto pou esy nonmizeis swsto...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις