Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
70 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 70 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

χαρα-


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΌΛΑ αυτά που μου είπατε τα εκτιμώ πάρα πολύ!! και εννοείτε πώς το πότε κάνει κάποιος παιδί είναι υποκειμενικό !! ήθελα πολύ να ακούσω από κοπέλες που έχουν οικογένεια για να δω και την άλλη πλευρά του νομίσματος! με βοηθήσατε σε μεγάλο βαθμό!! όχι για να πάρω μια απόφαση σήμερα ή αύριο γιατί τέτοιες αποφάσεις δεν είναι να τις παίρνεις επιπόλαια! κατέληξα σίγουρα στο συμπέρασμα ότι για κάθε άτομο η "κατάλληλη" στιγμή είναι διαφορετική! και το πότε κανείς νιώθει έτοιμος και τι θεωρεί "ζωή", διασκέδαση κ.λπ!! Αν έρθει σίγουρα θα είναι καλοδεχούμενο και δεν θα το μετανιώσω σε αυτή τη φάση της ζωής μου, όπως ίσως το μετάνιωνα πριν 1 χρόνο!!! και από ότι κατάλαβα όλες συμφωνείτε σ αυτό!! σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! πήρα πολλές γνώμες και απόψεις από πολλά και διαφορετικά άτομα με διαφορετικές ηλικίες! Smile

stauroulats


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εντάξει μην με φάτε όπως είπατε την γνώμη σας έτσι είπα την δική μου δεν σας έβρισά απλά όλα όσα έχω ζήσει στην ζωή μου που ούτε καν εσείς φαντάζεστε μου δίδαξαν ότι σαν την οικογένεια δεν έχει κ ότι κ να κανείς στην ζωή σου το μόνο που θα αξίζει περισσότερο θα είναι αυτό κ αν πείτε ότι είμαι μικρή κ έχω ακόμα να μάθω θα είστε γελασμένές. Τέλος πάντων δεν θέλω να Μαλωσουμε αλλά αν καταλάβαινατέ τι είναι για μένα αυτό δεν θα με άρπαζάτέ έτσι. ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας προσβάλά δεν το έκανα επίτηδες ελπίζω να κατάλαβενέτέ

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η καταλληλότερη στιγμή για να γινεις μανουλα, το σωστο timing δλδ (εκτος και αν ερθει αναπάντεχα πραγμα που δεν συζητάμε τωρα) ετσι σφαιρικά σκεπτόμενη, για μενα ειναι...

Πρώτιστα και βασικότερα οταν νιώσεις οτι με τον ανθρωπο σου θες να φτιαξεις οικογενεια (εγω προσωπικα το ενιωσα απο την πρωτη στιγμη πριν απο 15 χρονια περίπου, ωστοσο υπηρχαν 2 βασικοι παραγοντες που μας πηγαν χρονια πισω-
α. οι σπουδες μας
β. η απόσταση (αυτοι οι δυο ειναι βασικοι παραγοντες που καθυστερουν τα σχεδια για οικογενεια- ειδικότερα στις μερες μας)

Εξαρταται απο τοσα πολλα πραγματα και ειναι τοσο προσωπικη υπόθεση το ποτε θα ζυγιστουν ολα στο μυαλο σου ωστε να νιωσεις με την ψυχη σου έτοιμη να προχωρησεις στην προσπάθεια...

ειναι και οι προσδοκίες που έχει ο καθένας -ακομη και οι προτεραιότητες (οποιεσδηποτε και αν ειναι αυτες)
οποτε προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου ακατάλληλο να συμβουλεύσω εναν ανθρωπο που δεν γνωρίζω να κανει οικογενεια ή οχι στην συγκεκριμενη φαση της ζωης του που μου ειναι και αυτη αγνωστη.

Αν το θες πραγματικα, αν το σκεφτεσαι και χαμογελας, αν εχεις εικονα τον άντρα σου ως πατερα του παιδιου σου, αν με λιγα λογια βρισκεις μόνο θετικα σε όλο αυτο
GO FOR IT! είναι τόσο απλό αλλα και τόσο σύνθετο ταυτόχρονα... Smile

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ποιοσ μπορει να ορισει ποια ειναι η καταλληλη ηλικια στο να φερεις στον κοσμο ενα παιδι?μια χωρα στην οποια εχουμε γινει στρατιωτακια μεχρι και εκει ...παραδινομενοι στην υποτιθεμενη λογικη και στην καλοπεραση παρα στο να δει κανεις και να σεβαστει οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει αυτο που νιωθει και αυτο που θελει...τι παει να πει βαζω προγραμμα ....βγαζω το λυκειο σπουδαζω καθομαι με τουσ γονεις μεχρι να βρω εναν να κανω οικογενεια?κανω οικογενεια ουφ βγηκε και η μανα μου σε συνταξη οποτε θα μ μεγαλωσει το παιδι?αυτη ειναι η δικη σας ζωη σε εσας που απλα νομιζεται οτι οτι κανεται το κανεται σωστα σε εσας που θεωρειται τα νεα παιδια αχρηστα να αγαπησουν ,αχρηστα να δουλεψουν αχρηστα να ειναι ικανα για το οτιδηποτε γτ το μονοπου σας νοιαζει ειναι το τι θα πει ο κοσμος ....ποιος κοσμος ?εχετε αναρωτηθει?εγω στα 19,5 εκανα την κορη μου τρελα ερωτευμενη με τον αντρα μου ηταν και ειναιο καρπος τησ αγαπης μου...απο τοτε αλλαξε ολη μου η ζωη ,απεκτησε πραγματικο νοημα...απεκτησε φως ...μπορει να ειναι αρκετα δυσκολες οι ευθυνες που αναλαμβανεις ειδικα οταν εχεις αναλαβει ολοκληρωτικα τις ευθυνες σου αλλα αυτο που ζεισ δν το αλλαζεις με τπτ ....πριν 17 μηνες εκανα και το δευτερο παιδακι μου και ειμαι απολυτα ευτυχησμενη...οσο αφορα τις σπουδες ...ναι τις σπουδες που θεωρειται οτι πρπει να ζησουμε την ζωη μας γτ ειμαστε μια κοινωνια που δεν μπορει να κανει πραγματα μαζι ιδιατερα οταν δεν την βολεευουν....δουλευοντασ απο τα 15 παραταω την β λυκειου....για 3 χρονια το επομενο ετος αποφασιζω οτι πρεπει να παω να την τελειωσω εγκυος τοτε και με τις ευθυνες μονο του σπιτιου τα καταφερνω την εβγλα ...ηθελα να παω να βγαλω την γ λυκειου μετα απο 2-3 χρονια τα καταφερα βγαζω το λυκειο με ενα παιδι και ευθυνες σπιτιου καθως και 2 ωρες υπνου ημερησιως ...και μετα απο 3 χρονια τελειωνω μια απο τις πιο μεγαλες σχολες μακιγιαζ με 2 παιδια ,με ευθυνες σπιτιου και με 2 ωρες υπνου ημερησιως ...και επειδη πολλοι καλοι ανθρωποι θα σκεφτουν πως τα κατεφερα εφοσον δεν ειχα βοηθεια ....να ειμαι καλα εγω και ο αντρας μου...και τωρα ξεκιναω την καριερα μου μια καριερα που για να φτασω εκει που θελω θα περασουν καμια 15αρια χρονια ...αλλα στα παιδια μου δεν θα εχω στερησει την αγαπη μου και οτι περναει μεσα απο την ψυχη μου ....για τα παιδια μου παραταω τα παντα γτ χωρις αυτα δεν μπορω να υπαρξω ,,,δεν μπορω να ζησω ....και για να μην αφησω και ασχολιαστο το 2012 πλεον οι οικογνειες κανουν ενα παιδι για να του τα παρεχουν ολα ...γτ τα παιδια εχουν αναγκη μονο απο υλικα αγαθα και οταν μεγαλωνει το παιδι και ζηταει ενα αδερφακι δεν ξερεις τι να απαντησεις βρισκεις μιαχαζη δικαιολογια που ουτε εσυ την πιστευεις ...και οταν μεγαλωνεις και καποια στιγμη φευγεις τοτε μενει πραγματικα μονο με μοναδικο στυριγμα εγω στα παρειχα ολα και αυτο μετα εμεινε με το τπτ ,,,,με ενα κενο δυστηχησμενος ανθρωπος προσπαθωντασ να μαζεψει τα κομματια του...επρπε καπου να τα πω συγνωμη για το μεγαλο μνμ ...απλα ηθελα να πω αυτα που νιωθω αρκετα χρονια τωρα που εχω ακουσει τα απιστευτα ...φιλια πολλα... η ετων 25

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:ποιοσ μπορει να ορισει ποια ειναι η καταλληλη ηλικια στο να φερεις στον κοσμο ενα παιδι?μια χωρα στην οποια εχουμε γινει στρατιωτακια μεχρι και εκει ...παραδινομενοι στην υποτιθεμενη λογικη και στην καλοπεραση παρα στο να δει κανεις και να σεβαστει οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει αυτο που νιωθει και αυτο που θελει...τι παει να πει βαζω προγραμμα ....βγαζω το λυκειο σπουδαζω καθομαι με τουσ γονεις μεχρι να βρω εναν να κανω οικογενεια?κανω οικογενεια ουφ βγηκε και η μανα μου σε συνταξη οποτε θα μ μεγαλωσει το παιδι?αυτη ειναι η δικη σας ζωη σε εσας που απλα νομιζεται οτι οτι κανεται το κανεται σωστα σε εσας που θεωρειται τα νεα παιδια αχρηστα να αγαπησουν ,αχρηστα να δουλεψουν αχρηστα να ειναι ικανα για το οτιδηποτε γτ το μονοπου σας νοιαζει ειναι το τι θα πει ο κοσμος ....ποιος κοσμος ?εχετε αναρωτηθει?εγω στα 19,5 εκανα την κορη μου τρελα ερωτευμενη με τον αντρα μου ηταν και ειναιο καρπος τησ αγαπης μου...απο τοτε αλλαξε ολη μου η ζωη ,απεκτησε πραγματικο νοημα...απεκτησε φως ...μπορει να ειναι αρκετα δυσκολες οι ευθυνες που αναλαμβανεις ειδικα οταν εχεις αναλαβει ολοκληρωτικα τις ευθυνες σου αλλα αυτο που ζεισ δν το αλλαζεις με τπτ ....πριν 17 μηνες εκανα και το δευτερο παιδακι μου και ειμαι απολυτα ευτυχησμενη...οσο αφορα τις σπουδες ...ναι τις σπουδες που θεωρειται οτι πρπει να ζησουμε την ζωη μας γτ ειμαστε μια κοινωνια που δεν μπορει να κανει πραγματα μαζι ιδιατερα οταν δεν την βολεευουν....δουλευοντασ απο τα 15 παραταω την β λυκειου....για 3 χρονια το επομενο ετος αποφασιζω οτι πρεπει να παω να την τελειωσω εγκυος τοτε και με τις ευθυνες μονο του σπιτιου τα καταφερνω την εβγλα ...ηθελα να παω να βγαλω την γ λυκειου μετα απο 2-3 χρονια τα καταφερα βγαζω το λυκειο με ενα παιδι και ευθυνες σπιτιου καθως και 2 ωρες υπνου ημερησιως ...και μετα απο 3 χρονια τελειωνω μια απο τις πιο μεγαλες σχολες μακιγιαζ με 2 παιδια ,με ευθυνες σπιτιου και με 2 ωρες υπνου ημερησιως ...και επειδη πολλοι καλοι ανθρωποι θα σκεφτουν πως τα κατεφερα εφοσον δεν ειχα βοηθεια ....να ειμαι καλα εγω και ο αντρας μου...και τωρα ξεκιναω την καριερα μου μια καριερα που για να φτασω εκει που θελω θα περασουν καμια 15αρια χρονια ...αλλα στα παιδια μου δεν θα εχω στερησει την αγαπη μου και οτι περναει μεσα απο την ψυχη μου ....για τα παιδια μου παραταω τα παντα γτ χωρις αυτα δεν μπορω να υπαρξω ,,,δεν μπορω να ζησω ....και για να μην αφησω και ασχολιαστο το 2012 πλεον οι οικογνειες κανουν ενα παιδι για να του τα παρεχουν ολα ...γτ τα παιδια εχουν αναγκη μονο απο υλικα αγαθα και οταν μεγαλωνει το παιδι και ζηταει ενα αδερφακι δεν ξερεις τι να απαντησεις βρισκεις μιαχαζη δικαιολογια που ουτε εσυ την πιστευεις ...και οταν μεγαλωνεις και καποια στιγμη φευγεις τοτε μενει πραγματικα μονο με μοναδικο στυριγμα εγω στα παρειχα ολα και αυτο μετα εμεινε με το τπτ ,,,,με ενα κενο δυστηχησμενος ανθρωπος προσπαθωντασ να μαζεψει τα κομματια του...επρπε καπου να τα πω συγνωμη για το μεγαλο μνμ ...απλα ηθελα να πω αυτα που νιωθω αρκετα χρονια τωρα που εχω ακουσει τα απιστευτα ...φιλια πολλα... η ετων 25


manoulita-fraoulita...και ηταν ευκολο αυτο που εκανες? Θα ηθελες να ακολουθησουν αυτον τον δρομο τα παιδακια σου? (δεν σε ρωταω αν τα αγαπας,αν θα τα αλλαζες με οτιδηποτε ουτε αν θα τους συμβουλευες να κανουν παιδι νωρις κτλκτλ αλλα σαν μανα προς μανα αυτον θεωρεις τον πιο ομαλο δρομο?)

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:ποιοσ μπορει να ορισει ποια ειναι η καταλληλη ηλικια στο να φερεις στον κοσμο ενα παιδι?μια χωρα στην οποια εχουμε γινει στρατιωτακια μεχρι και εκει ...παραδινομενοι στην υποτιθεμενη λογικη και στην καλοπεραση παρα στο να δει κανεις και να σεβαστει οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει αυτο που νιωθει και αυτο που θελει...τι παει να πει βαζω προγραμμα ....βγαζω το λυκειο σπουδαζω καθομαι με τουσ γονεις μεχρι να βρω εναν να κανω οικογενεια?κανω οικογενεια ουφ βγηκε και η μανα μου σε συνταξη οποτε θα μ μεγαλωσει το παιδι?αυτη ειναι η δικη σας ζωη σε εσας που απλα νομιζεται οτι οτι κανεται το κανεται σωστα σε εσας που θεωρειται τα νεα παιδια αχρηστα να αγαπησουν ,αχρηστα να δουλεψουν αχρηστα να ειναι ικανα για το οτιδηποτε γτ το μονοπου σας νοιαζει ειναι το τι θα πει ο κοσμος ....ποιος κοσμος ?εχετε αναρωτηθει?εγω στα 19,5 εκανα την κορη μου τρελα ερωτευμενη με τον αντρα μου ηταν και ειναιο καρπος τησ αγαπης μου...απο τοτε αλλαξε ολη μου η ζωη ,απεκτησε πραγματικο νοημα...απεκτησε φως ...μπορει να ειναι αρκετα δυσκολες οι ευθυνες που αναλαμβανεις ειδικα οταν εχεις αναλαβει ολοκληρωτικα τις ευθυνες σου αλλα αυτο που ζεισ δν το αλλαζεις με τπτ ....πριν 17 μηνες εκανα και το δευτερο παιδακι μου και ειμαι απολυτα ευτυχησμενη...οσο αφορα τις σπουδες ...ναι τις σπουδες που θεωρειται οτι πρπει να ζησουμε την ζωη μας γτ ειμαστε μια κοινωνια που δεν μπορει να κανει πραγματα μαζι ιδιατερα οταν δεν την βολεευουν....δουλευοντασ απο τα 15 παραταω την β λυκειου....για 3 χρονια το επομενο ετος αποφασιζω οτι πρεπει να παω να την τελειωσω εγκυος τοτε και με τις ευθυνες μονο του σπιτιου τα καταφερνω την εβγλα ...ηθελα να παω να βγαλω την γ λυκειου μετα απο 2-3 χρονια τα καταφερα βγαζω το λυκειο με ενα παιδι και ευθυνες σπιτιου καθως και 2 ωρες υπνου ημερησιως ...και μετα απο 3 χρονια τελειωνω μια απο τις πιο μεγαλες σχολες μακιγιαζ με 2 παιδια ,με ευθυνες σπιτιου και με 2 ωρες υπνου ημερησιως ...και επειδη πολλοι καλοι ανθρωποι θα σκεφτουν πως τα κατεφερα εφοσον δεν ειχα βοηθεια ....να ειμαι καλα εγω και ο αντρας μου...και τωρα ξεκιναω την καριερα μου μια καριερα που για να φτασω εκει που θελω θα περασουν καμια 15αρια χρονια ...αλλα στα παιδια μου δεν θα εχω στερησει την αγαπη μου και οτι περναει μεσα απο την ψυχη μου ....για τα παιδια μου παραταω τα παντα γτ χωρις αυτα δεν μπορω να υπαρξω ,,,δεν μπορω να ζησω ....και για να μην αφησω και ασχολιαστο το 2012 πλεον οι οικογνειες κανουν ενα παιδι για να του τα παρεχουν ολα ...γτ τα παιδια εχουν αναγκη μονο απο υλικα αγαθα και οταν μεγαλωνει το παιδι και ζηταει ενα αδερφακι δεν ξερεις τι να απαντησεις βρισκεις μιαχαζη δικαιολογια που ουτε εσυ την πιστευεις ...και οταν μεγαλωνεις και καποια στιγμη φευγεις τοτε μενει πραγματικα μονο με μοναδικο στυριγμα εγω στα παρειχα ολα και αυτο μετα εμεινε με το τπτ ,,,,με ενα κενο δυστηχησμενος ανθρωπος προσπαθωντασ να μαζεψει τα κομματια του...επρπε καπου να τα πω συγνωμη για το μεγαλο μνμ ...απλα ηθελα να πω αυτα που νιωθω αρκετα χρονια τωρα που εχω ακουσει τα απιστευτα ...φιλια πολλα... η ετων 25


manoulita-fraoulita...και ηταν ευκολο αυτο που εκανες? Θα ηθελες να ακολουθησουν αυτον τον δρομο τα παιδακια σου? (δεν σε ρωταω αν τα αγαπας,αν θα τα αλλαζες με οτιδηποτε ουτε αν θα τους συμβουλευες να κανουν παιδι νωρις κτλκτλ αλλα σαν μανα προς μανα αυτον θεωρεις τον πιο ομαλο δρομο?)


τπτ στην ζωη δεν ειναι ευκολο και δεν το εκτιμας αμα δεν κοπιασεις ...ειμαι πολυ υπερηφανη για αυτα που εχω δημιουργησει ...θα συμβουλευα τα παιδια μου να κανουν αυτο που πραγματικα θελουν και αγαπουν...εγω το κανω και ειμαι απολυτα ευτυχισμενη!!!την ιθακη των παιδιων μου δεν θα την διαλεξω εγω ....θελω να ειναι ελευθερα να την διαλεξουν μονα τους αρκει να ειναι καλοι ανθρωποι και να σεβονται τον συνανθρωπο τους...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα κανεις κ εισαι περηφανη.
Η πρωτη παραγραφος της αρχικης απαντησης σου που απευθυνεται? Σε οσες καναμε παιδι μεγαλυτερες?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαρα- έγραψε:ΌΛΑ αυτά που μου είπατε τα εκτιμώ πάρα πολύ!! και εννοείτε πώς το πότε κάνει κάποιος παιδί είναι υποκειμενικό !! ήθελα πολύ να ακούσω από κοπέλες που έχουν οικογένεια για να δω και την άλλη πλευρά του νομίσματος! με βοηθήσατε σε μεγάλο βαθμό!! όχι για να πάρω μια απόφαση σήμερα ή αύριο γιατί τέτοιες αποφάσεις δεν είναι να τις παίρνεις επιπόλαια! κατέληξα σίγουρα στο συμπέρασμα ότι για κάθε άτομο η "κατάλληλη" στιγμή είναι διαφορετική! και το πότε κανείς νιώθει έτοιμος και τι θεωρεί "ζωή", διασκέδαση κ.λπ!! Αν έρθει σίγουρα θα είναι καλοδεχούμενο και δεν θα το μετανιώσω σε αυτή τη φάση της ζωής μου, όπως ίσως το μετάνιωνα πριν 1 χρόνο!!! και από ότι κατάλαβα όλες συμφωνείτε σ αυτό!! σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! πήρα πολλές γνώμες και απόψεις από πολλά και διαφορετικά άτομα με διαφορετικές ηλικίες! Smile

Παρακαλουμε Very Happy
οταν με τον καλο γινεις μαμα εδω ειμαστε!

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:Καλα κανεις κ εισαι περηφανη.
Η πρωτη παραγραφος της αρχικης απαντησης σου που απευθυνεται? Σε οσες καναμε παιδι μεγαλυτερες?


απευθυνεται στις κοπελες που κρινουν και κατακρινουνν...σε αυτες που θεωρουν οτι η μοναδικη ηλικια για να φερεις παιδια ειναι ανω τοων 30...και οτι υπολοιπες ηλικιες ειναι αχρηστες....μιλαω απο προσωπικη εμπειρια για ανθρωπους που με εχουν προσβαλει στο παρελθον γτ νομιζουν οτι οι ιδανικοτεροι γονεισ ειναι αυτοι και μονο αυτοι αγαπνε τα παιδια τους...δεν εχω κατι με την ηλικια προσ θεου ο καθενας κανει παιδια οποτε θελει,νιωθει,μπορει απλα θελω να δωσω παραδειγμα οτι η ανωριμοτητα δεν υπαρχει μονο στισ νεαρεσ ηλικιεσ αλλα και σε ορισμενες περιπτωσεις ανω των 30 που θεωρουν οτι μονο αυτοι ειναι γονεις ...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:
litsakos έγραψε:Καλα κανεις κ εισαι περηφανη.
Η πρωτη παραγραφος της αρχικης απαντησης σου που απευθυνεται? Σε οσες καναμε παιδι μεγαλυτερες?


απευθυνεται στις κοπελες που κρινουν και κατακρινουνν...σε αυτες που θεωρουν οτι η μοναδικη ηλικια για να φερεις παιδια ειναι ανω τοων 30...και οτι υπολοιπες ηλικιες ειναι αχρηστες....μιλαω απο προσωπικη εμπειρια για ανθρωπους που με εχουν προσβαλει στο παρελθον γτ νομιζουν οτι οι ιδανικοτεροι γονεισ ειναι αυτοι και μονο αυτοι αγαπνε τα παιδια τους...δεν εχω κατι με την ηλικια προσ θεου ο καθενας κανει παιδια οποτε θελει,νιωθει,μπορει απλα θελω να δωσω παραδειγμα οτι η ανωριμοτητα δεν υπαρχει μονο στισ νεαρεσ ηλικιεσ αλλα και σε ορισμενες περιπτωσεις ανω των 30 που θεωρουν οτι μονο αυτοι ειναι γονεις ...


άδικα συγχίζεσαι με αυτούς τους ανθρώπους. οι συγκεκριμένοι σε όποια ηλικία κι αν έκανες παιδί κάτι θα σου έλεγαν
εσένα σε λένε ανώριμη γιατί έγινες μαμά στα 20 και εμένα με λένε εγωίστρια και υποτιμούν τη ζωή μου πριν το παιδί γιατί επέλεξα να κάνω οικογένεια μετά τα 30.
με λίγα λόγια ότι και να κάνεις, κάποιος στενοκέφαλος θα βρεθεί να πει την εξυπνάδα του

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παραδινομενοι στην υποτιθεμενη λογικη και στην καλοπεραση

...αυτη ειναι η δικη σας ζωη σε εσας που απλα νομιζεται οτι οτι κανεται το κανεται σωστα σε εσας που θεωρειται τα νεα παιδια αχρηστα να αγαπησουν ,αχρηστα να δουλεψουν αχρηστα να ειναι ικανα για το οτιδηποτε γτ το μονοπου σας νοιαζει ειναι το τι θα πει ο κοσμος ...
απευθυνεται στις κοπελες που κρινουν και κατακρινουνν...σε αυτες που θεωρουν οτι η μοναδικη ηλικια για να φερεις παιδια ειναι ανω τοων 30...και οτι υπολοιπες ηλικιες ειναι αχρηστες....

Δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι - ελπίζω οχι σε καποια εδω μέσα, και προσπαθησα να αγνοησω το δευτερο πληθυντικο προσωπο. Αλλά δεν μπορεσα.
Απλα ελπιζω να καταλαβες οτι ολες εδω μεσα μιλανε για δικο τους λογαριασμο. Όπως ειπε και η supermom, η καθεμια υπερασπιζεται την ηλικια στην οποια εκανε αυτη παιδι, και ειναι λογικο. Αλλά κι εμεις που καναμε παιδια αργοτερα, κι εμεις δεν το αλλαζουμε με τιποτα. Ουτε τα αγαπαμε λιγοτερο. Και ουδεποτε θεωρησαμε οτι εσεις τα αγαπατε λιγοτερο τα παιδια σας, η οτι μετανιωνετε. Αυτο που σε σενα συνεβη στα 19, σε εμενα πχ συνεβη στα 30. Και ερχομαι τωρα και αντιμετωπιζω την ειρωνια, ή οτι θελω να τα βρω όλα ευκολα και οτι αναζητω την καλοπεραση? Μπορει να μην απευθυνεσαι σε μενα, αλλά δεν μπορω να μην το παρω προσωπικα, ειναι σαν να απαντας στο δικο μου ποστ.
Πραγματικα τα εχεις καταφερει πολυ καλα μεσα απο πολλες δυσκολιες. Και δεν μπορω παρα να σου βγαλω το καπελο. Αλλά μην προσπαθεις να με κανεις να νιωσω ενοχες που εμενα μου ηρθαν πιο ευκολα, ή πιο βολικά, ή πιο προγραμματισμενα. Γιατι όπως εσυ καταφερες να αντεπεξελθεις παρόλες τις δυσκολιες, ετσι κι εγω καταφερα να θεσω τις δικες μου προτεραιοτητες στη δικη μου ζωη, και να παλεψω για να πετυχω καθε φορα το στοχο που θεωρουσα προτεραιοτητα.
Η μια μας δεν ακυρωνει την άλλη. Και όπως εσυ αισθανεσαι περηφανη -και καλα κανεις- για οτι εχεις καταφερει, και δεν θα το αλλαζες με τιποτα, ετσι κι εγω αισθανομαι περηφανη δεν θα άλλαζα τιποτα απο τη μεχρι τωρα ζωη μου.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ενδεχομενο ρε κοριτσια μια κοπελα μεχρι τα 30 της να μην εχει βρει το αλλο της μισο το σκεφτηκατε καθολου;δεν εινια παντα επιλογη μιας γυναικας το ποτε θα κανει απο την αποψη το αν ειναι ετοιμη ή οχι αλλα το βασικοτερο αν εχει βρει και τον υποψηφιο πατερα.καποιες τον βρηκαν στα 20 ετοιμες για σπιτι και οικογενεια καποιες αλλες τον βρηκαν μετα τα 30.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:

και για να μην αφησω και ασχολιαστο το 2012 πλεον οι οικογνειες κανουν ενα παιδι για να του τα παρεχουν ολα ...γτ τα παιδια εχουν αναγκη μονο απο υλικα αγαθα και οταν μεγαλωνει το παιδι και ζηταει ενα αδερφακι δεν ξερεις τι να απαντησεις βρισκεις μιαχαζη δικαιολογια που ουτε εσυ την πιστευεις ...και οταν μεγαλωνεις και καποια στιγμη φευγεις τοτε μενει πραγματικα μονο με μοναδικο στυριγμα εγω στα παρειχα ολα και αυτο μετα εμεινε με το τπτ ,,,,με ενα κενο δυστηχησμενος ανθρωπος προσπαθωντασ να μαζεψει τα κομματια του...επρπε καπου να τα πω συγνωμη για το μεγαλο μνμ ...απλα ηθελα να πω αυτα που νιωθω αρκετα χρονια τωρα που εχω ακουσει τα απιστευτα ...φιλια πολλα... η ετων 25


τώρα είδα το μηνυμά σου......

για να καταλάβω, εγώ που δεν θα κάνω άλλο παιδί το αποφάσισα με χαζές δικαιολογίες και το παιδί μου θα γίνει δυστυχισμένος ενήλικας!!!!!!!!!
ώπα ρε κοπελιά που θα κρίνεις τις αποφάσεις μας και το μέλλον των παιδιών μας.
έχεις ακούσει τη φράση "πριν μιλήσεις να βουτάς τη γλώσσα σου στο μυαλό σου;"

μ' αρέσει που σε προηγούμενο μήνυμα σου είπα να μην ασχολείσαι με αυτούς που κρίνουν τη ζωή σου και είσαι ίδια και χειρότερη. ντροπή πια!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:το ενδεχομενο ρε κοριτσια μια κοπελα μεχρι τα 30 της να μην εχει βρει το αλλο της μισο το σκεφτηκατε καθολου;δεν εινια παντα επιλογη μιας γυναικας το ποτε θα κανει απο την αποψη το αν ειναι ετοιμη ή οχι αλλα το βασικοτερο αν εχει βρει και τον υποψηφιο πατερα.καποιες τον βρηκαν στα 20 ετοιμες για σπιτι και οικογενεια καποιες αλλες τον βρηκαν μετα τα 30.


ασε Γραμματική μου, εδώ βγάλαμε συμπεράσματα για το πόσο δυστυχισμένα θα είναι τα παιδιά μας!
έλεος πια

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι γεγονος οτι οι γυναικες εχουμε ενα θεμα να αρπαζομαστε με τη μια.απο την αλλη και ο γραπτος λογος ειναι καπως.δεν την δικαιολογω την κοπελα αλλα δεν την παρεξηγω κιολας.και εγω ειμαι σε σκεψη για δευτερο γιατι ειμαι μοναχοπαιδι και δε θελω να μεινει και η κορη μου μονη της.απο την αλλη ομως ετσι οπως μας εκαναν πως θα καταφερω να μεγαλωσω και δευτερο παιδι;ειναι λιγο μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.η αληθεια βασικα εινια καπου στη μεση.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:ειναι γεγονος οτι οι γυναικες εχουμε ενα θεμα να αρπαζομαστε με τη μια.απο την αλλη και ο γραπτος λογος ειναι καπως.δεν την δικαιολογω την κοπελα αλλα δεν την παρεξηγω κιολας.και εγω ειμαι σε σκεψη για δευτερο γιατι ειμαι μοναχοπαιδι και δε θελω να μεινει και η κορη μου μονη της.απο την αλλη ομως ετσι οπως μας εκαναν πως θα καταφερω να μεγαλωσω και δευτερο παιδι;ειναι λιγο μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.η αληθεια βασικα εινια καπου στη μεση.


το να μην μπορεί κάποιος να κάνει δεύτερο παιδί το έχει σκεφτεί;;;;;;;;;;
δηλαδή τόσες μάνες που πραγματικά μαρτύρησαν για να κάνουν ένα παιδί και δεν μπορούν να κάνουν άλλο, τους λέει οτι το παιδί τους θα γίνει δυστυχιμένος ενήλικας;;;;;;;;
και στο κάτω κάτω δεν μπορούν απλά να μην θέλουν να κάνουν άλλο παιδί; λογαριασμό θα δώσουν;

άντε να μαζεύουμε λίγο τη γλώσσα μας γιατί άντε. είπαμε να ανταγωνιζόμαστε στο πόσο καλές μάνες είμαστε, αλλα ας αφήνουμε τα παιδιά μας στην άκρη

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχεις απολυτο δικιο και αυτο παιζει που λες.καλο ειναι λοιπον να μην ειμαστε απολυτες γιατι ετσι πληγωνουμε αθελα μας τον κοσμο που μας διαβαζει.

και οι μαμαδες που επιλεγουν να μεινουν στο ενα παιδι αξιολογες ειναι και εχουν τον λογο τους που το κανουν αυτο.

μην προσπαθουμε λοιπον η μια να το παιξει καλυτερη απο την αλλη.

68θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 3 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Μάης 28, 2012 11:59 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολο συμπερασματα και ασυναρτησιες ειναι μερικες μερικες εδω μεσα!ελεος!ολες αυτες που λενε οτι περασαν δυσκολα και ζορικα κτλ κτλ καθολου δεν με συγκινουν,επιλογη τους ηταν και φυσικα κρινουν πολυ πολυ ευκολα καποιον αλλον που τους ηρθαν πιο βολικα τα πραγματα..

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ολο συμπερασματα και ασυναρτησιες ειναι μερικες μερικες εδω μεσα!ελεος!ολες αυτες που λενε οτι περασαν δυσκολα και ζορικα κτλ κτλ καθολου δεν με συγκινουν,επιλογη τους ηταν και φυσικα κρινουν πολυ πολυ ευκολα καποιον αλλον που τους ηρθαν πιο βολικα τα πραγματα..

αναφερεσαι σε καποια συγκεκριμενη;γιατι νομιζω οτι αρχιζει να ξεφευγει λιγο το πραγμα πλεον.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ολο συμπερασματα και ασυναρτησιες ειναι μερικες μερικες εδω μεσα!ελεος!ολες αυτες που λενε οτι περασαν δυσκολα και ζορικα κτλ κτλ καθολου δεν με συγκινουν,επιλογη τους ηταν και φυσικα κρινουν πολυ πολυ ευκολα καποιον αλλον που τους ηρθαν πιο βολικα τα πραγματα..


ναι ρε συ! μπήκαμε όλες και είπαμε την προσωπική μας εμπειρία και όλες έιπαμε οτι δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία. όπως αισθάνεται ο καθένας.

μια ένσταση μόνο στο μηνυμά σου.
λέει κάπου οτι όποιος έκανε παιδί μετά τα 30, του ήρθαν όλα εύκολα;
ή μήπως όσοι κάνουν παιδί στα 20 πάντα περνάνε δύσκολα;

Η Βίβιαν που έχει 3 μωράκια και είναι μικρή, απ όσο την ξέρω μια χαρά ζωή έχει. Ευτυχισμένη είναι και δεν έχει περισσότερες δυσκολίες από μένα που επέλεξα να κάνω οικογένεια σε μεγαλύτερη ηλικία

71θελω να γινω μαμα αλλά δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη "στιγμή" είμαι 21!!!! - Σελίδα 3 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Μάης 29, 2012 12:10 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στην μανουλιτα φραουλιτα αναφερομαι.οταν γραφονται τετοια πραγματα λογικο ειναι να ξεφευγει η κατασταση!και παλι το ειπα οσο πιο ευγενικα μπορουσα!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ όπως θα ξέρετε κάποιες δεν έχω παιδάκι. Είμαι 26 χρονών και το άλλο μου μισό το βρήκα στα 18 όντας φοιτήτρια. Μέχρι τα 24 δεν το συζητούσα καν για παιδί. Ήμουν με τον άνθρωπό μου, ζούσαμε μια χαρά, είχαμε τη δουλειά μας, περνούσαμε καλά, κάναμε ό,τι θέλαμε ό,τι ώρα το θέλαμε και γενικά ζούσαμε αυτό που θέλαμε να ζήσουμε. Από τα 24 και μετά αρχίσαμε να βλέπουμε μωρά και να λιώνουμε, να σκεφτόμαστε πώς θα ήταν το παιδί μας, ονόματα μωρών, διάφορα τέτοια τέλοσπάντων, όνειρα που κάνουν τα ζευγάρια για το μέλλον τους. Ξέραμε όμως πως δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή μιας και υπήρχαν μπροστά μας κάποιες υποχρεώσεις που δεν μπορούσαμε να αποφύγουμε (πχ στρατιωτικό). Το αναβάλλαμε λοιπόν για λίγο αργότερα. Κάποια στιγμή όταν κόντευε ο άντρας μου να απολυθεί, αποφασίσαμε να αρχίσουμε προσπάθειες και το κάναμε για κάποιους μήνες. Δεν μας ήρθε όμως. Και τώρα ευχαριστώ τον Θεό για αυτό γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάναμε και πώς θα ήμασταν αν είχαμε να φροντίσουμε και ένα παιδί. Εδώ καλά καλά δεν μπορούμε να φροντίσουμε τους εαυτούς μας. Δεν έχουμε δουλειά, δεν έχουμε λεφτά, μένουμε στα πεθερικά και η ζωή μας αυτή τη στιγμή δεν είναι και στο καλύτερο σημείο που θα μπορούσε να είναι.

Σας ρωτώ λοιπόν, με ποιο δικαίωμα κρίνετε τη ζωή και τα "θέλω" του άλλου; Με ποιο δικαίωμα μου λέτε πως μέχρι τώρα δε ζούσα; Και πως δε ζω ακόμη μιας και δεν έχω παιδί; Με ποιο δικαίωμα κρίνετε τις προτεραιότητές μου; Με ποιο δικαίωμα ακυρώνετε τη ζωή μου;

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΜΙΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ...ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ...ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΓΤ ΤΣΑΝΤΙΖΕΣΤΕ?ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩς ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ...ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ...ΟΤΑΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ν ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΣ...ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2 ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΟΠΕΛς ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΑ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΓΤ ΦΑΝΤΟΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΑΙ ΕΤΣΙ..Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΙΜΟς ΓΤ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ...ΑΝ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoulita-fraoulita έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΜΙΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ...ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ...ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΓΤ ΤΣΑΝΤΙΖΕΣΤΕ?ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩς ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ...ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ...ΟΤΑΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ν ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΣ...ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2 ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΟΠΕΛς ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΑ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΓΤ ΦΑΝΤΟΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΑΙ ΕΤΣΙ..Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΙΜΟς ΓΤ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ...ΑΝ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ...


εγώ ενοχλήθηκα γιατί έκρινες τη ζωή μου κι ας μην αναφέρθηκες προσωπκά σε μένα. βάζοντας όλους όσους έχουν ένα παιδί στο ίδιο τσουβάλι, έκανες ότι κάνουν οι άλλοι σε σένα.
δεν είναι προσωπική σου εμπειρία το να λες οτι το μοναχοπαίδι θα ΄γινει δυστυχισμένος ενήλικας; το αντιλαμβάνεσαι;

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
florentiab έγραψε:
manoulita-fraoulita έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΜΙΑ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ...ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ...ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΓΤ ΤΣΑΝΤΙΖΕΣΤΕ?ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩς ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ...ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ...ΟΤΑΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ν ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΜΑΣ...ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2 ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΟΠΕΛς ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΑ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΓΤ ΦΑΝΤΟΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΤΑΙ ΕΤΣΙ..Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΙΜΟς ΓΤ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ...ΑΝ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΑΤΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ...


εγώ ενοχλήθηκα γιατί έκρινες τη ζωή μου κι ας μην αναφέρθηκες προσωπκά σε μένα. βάζοντας όλους όσους έχουν ένα παιδί στο ίδιο τσουβάλι, έκανες ότι κάνουν οι άλλοι σε σένα.
δεν είναι προσωπική σου εμπειρία το να λες οτι το μοναχοπαίδι θα ΄γινει δυστυχισμένος ενήλικας; το αντιλαμβάνεσαι;

λυπαμαι πολυ αν το πηρες ετσι...και δεν εκρινα την ζωη σου απλα αναφερομαι σε ενα συνολο που σκεπτονται οπως αναφερα ...δεν ειμαι ικανη να κρινω την ζωη κανενος απλα λεμε τις αποψεις μας ...προαναφερατε οτι η ηλικια των 20 ειναι ανωριμη να σταθει στιε ευθυνες και στισ υποχρεωσεις γτ αυτη εινα η αποψη σας και σεβαστη γτ ομως δεν σεβεσται καποια αλλη αποψη που δεν απευθυνεται συγκεκριμενα αλλα γενικα στην ηλικια 30 και ανω ...τεσπα δεν θα μπω στην διαδικασια να εξηγω και να ξαναεηγω τι εννοω ...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την manoulita-fraoulita στις Τρι Μάης 29, 2012 12:46 am, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις