Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

26''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 11:17 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμείς κρατάμε τις παραδόσεις. Η κόρη μου βγήκε Αναστασία από την πεθερά μου και ο γιος μου θα βγει Εμμανουήλ από τον μπαμπά μου (βλέπετε εμείς είμαστε ανάποδοι γιατί ο άντρας μου ήθελε τη μαμά του και ο πεθερός συμφώνησε). Δεν είχα πρόβλημα ίσα ίσα που δεν παιδεύτηκα να ψάχνω για ονόματα αφού υπήρχαν έτοιμα!!! Βέβαια μου αρέσουν σαν ονόματα οπότε όλα καλά και όλοι ευχαριστημενοι!

27''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 11:18 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula3 έγραψε:εμεις εχουμε δωσει ονοματα ανθρωπων που εχουν δωσει πραγματα στη ζωη τους κ αξιζει να μεινουν στο μυαλο μας με το περασμα των χρονων!!θελουμε αργοτερα οταν μας ρωτησουν τα παιδια μας γιατι εχω αυτο το ονομα,να τους πουμε επειδη ο ταδε ανθρωπος εκανε αυτο το καλο κ εκεινο!!!
το πρωτο,ο νικολακης μας,εχει το ονομα του πατερα του αντρα μου,ο οποιος εχει πεθανει πολυ νεος. Crying or Very sad
η μαρια μου εχει το ονομα της μαμας μου,η οποια κουραστηκε πολυ να μας μεγαλωσει σχεδον μονη της κ της αξιζε!!! ο θανασακης,εχει το ονομα του παππου του αντρα μου,κ ας το ειχε ακουσει αλλες 2 φορες!!!ηταν υπεροχος ανθρωπος κ αξιζε 1000 φορες να δωσουμε το ονομα του στο δισεγγονακι του!!!
γενικα δηλαδη,αυτοι οι ανθρωποι προσφεραν πολλα κ ηταν τιμη μας να ακουσουν το ονομα τους!!

βεβαια μας αρεσουν κ αλλα ονοματακια ασχετα!!αν θελησει ο θεουλης κ κανουμε κ αλλα παιδακια,θα τα βγαλουμε κ καποιο αλλο!!!!! Laughing

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ..

28''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 11:43 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
dinaki88 έγραψε:
οπότε καταλήξαμε σε δύο άσχετα ονόματα
και επίσης εγώ από πάντα έλεγα ότι θα δώσω δύο ονόματα να καλύψω και αυτό που θα αρέσει σε μένα,και να μπορεί το παιδί να διαλέξει ή να κάνει συνδυασμούς
και τελική επιλογή
Ελπίδα-Χριστίνα

ΩΡΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ..ΤΟ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΟ...

ελάααααααααααααααααααααα
εγώ ήθελα το χριστίνα:!
ελπίδα γιατί όταν μείναμε χωρίς τη βοήθεια των δικών του
20 χρονών με αβεβαιότητα αν θα τα καταφέρουμε μόνοι, τι είχαμε?
μόνο την ΕΛΠΙΔΑ...(με πολλές σημασίες)
και χριστίνα
γιατί αν και είμαι άθεη
το μωρό από την πρώτη μέρα με έκανε και ενιωθα το συναίσθημα που έχω κάθε χρόνο τα χριστούγεννα
γλυκιά αναμονή, χαρά, μαγεία, οικογένεια, ζεστασιά, αγάπη και αισιοδοξία..
(πες τώρα με τα νέα δεδομένα δεν είναι καλύτερο το χριστίνα:ΡΡΡΡ)
πλάκα κάνω
αλλά μάλλον πιο μετά θα την φωνάζω ελίνα και από τα δύο όταν είμαστε μεταξύ μας

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

29''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 11:52 am

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ..

μπουκιτσα μου,δεν εχουν μπλεχτει ποτε κ καθολου!!!ειναι πολυ καλοι ανθρωποι!!κ ο αντρας μου δεν θα σηκωνε κουβεντα ετσι κ αλλιως!!κανεις δεν μιλαει!!χιχιιχιχιχι!!!! ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 875502

30''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 12:51 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
dinaki88 έγραψε:
οπότε καταλήξαμε σε δύο άσχετα ονόματα
και επίσης εγώ από πάντα έλεγα ότι θα δώσω δύο ονόματα να καλύψω και αυτό που θα αρέσει σε μένα,και να μπορεί το παιδί να διαλέξει ή να κάνει συνδυασμούς
και τελική επιλογή
Ελπίδα-Χριστίνα

ΩΡΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ..ΤΟ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΟ...

ελάααααααααααααααααααααα
εγώ ήθελα το χριστίνα:!
ελπίδα γιατί όταν μείναμε χωρίς τη βοήθεια των δικών του
20 χρονών με αβεβαιότητα αν θα τα καταφέρουμε μόνοι, τι είχαμε?
μόνο την ΕΛΠΙΔΑ...(με πολλές σημασίες)
και χριστίνα
γιατί αν και είμαι άθεη
το μωρό από την πρώτη μέρα με έκανε και ενιωθα το συναίσθημα που έχω κάθε χρόνο τα χριστούγεννα
γλυκιά αναμονή, χαρά, μαγεία, οικογένεια, ζεστασιά, αγάπη και αισιοδοξία..
(πες τώρα με τα νέα δεδομένα δεν είναι καλύτερο το χριστίνα:ΡΡΡΡ)
πλάκα κάνω
αλλά μάλλον πιο μετά θα την φωνάζω ελίνα και από τα δύο όταν είμαστε μεταξύ μας


ΝΑΙ ΝΑΙ....ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!
ΦΙΛΙΑ

31''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 12:52 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula3 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ..

μπουκιτσα μου,δεν εχουν μπλεχτει ποτε κ καθολου!!!ειναι πολυ καλοι ανθρωποι!!κ ο αντρας μου δεν θα σηκωνε κουβεντα ετσι κ αλλιως!!κανεις δεν μιλαει!!χιχιιχιχιχι!!!! ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 875502

ΤΕΛΕΙΑ! ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ!!

32''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 1:16 pm

maria-eva

maria-eva
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αχ εμενα ο αντρας μου εσκασε στην μαμα του να το πουμε Ευαγγελια και δεν το χωνευω καθολου.οσο και αν προσπαθησα ανενδοτος..ενω ειχαμε συμφωνησει οτι θα παρει του πατερα μου Ιωαννα και αν βγει αγορι το δευτερο να παρει του μπαμπα του..τωρα μου το αλλαξε και βαφτιζουμε σε δυο εβδομαδες..και εγω ειπα να την φωναζω Ευα τι να κανω και μου εχει κανει τα πανδινα αλλα ξεροκεφαλος..

33''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 3:35 pm

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
με τον αντρα μου ειχαμε κανει την εξης συμφωνια -πριν παντρευτουμε..εαν καναμε αγορακι θα επαιρνε το ονομα του πεθερου μου(συνεχιζει το ονομα,το πατρωνυμο και το επωνυμο των προγονων του πχ..γεωργιος πετρακης του ιωαννη)..εαν ομως καναμε κοριτσι θα βγαζαμε το ονομα της μαμας μου-μαρια..τελικα του προτεινα αν καναμε κορη να διναμε μαζι με το ονομα της μαμας μου και της πεθερας μου-παναγιωτα,αν και δε μαρεσει-αφου γιορταζουν κι οι δυο της Παναγιας..ετσι θα βαφτιστει λοιπον..αλλα θα την φωναζουμε Μαριζα..το αποφασισαμε πριν 2-3 χρονια..θυμαμαι προπερσι κοιταζαμε μπομπονιερες για το γαμο μας και εκεινος ειχε κολλησει σε κατι μπομπονιερες βαπτισης..τι κοιτας καλε του λεω?και μου λεει μπομπονιερες για το Μαριζακι Shocked I love you το θυμηθηκα την τεταρτη που κλεισαμε τα βαπτιστικα!!! Very Happy

34''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 10:13 pm

bagi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
marizaki έγραψε:με τον αντρα μου ειχαμε κανει την εξης συμφωνια -πριν παντρευτουμε..εαν καναμε αγορακι θα επαιρνε το ονομα του πεθερου μου(συνεχιζει το ονομα,το πατρωνυμο και το επωνυμο των προγονων του πχ..γεωργιος πετρακης του ιωαννη)..εαν ομως καναμε κοριτσι θα βγαζαμε το ονομα της μαμας μου-μαρια..τελικα του προτεινα αν καναμε κορη να διναμε μαζι με το ονομα της μαμας μου και της πεθερας μου-παναγιωτα,αν και δε μαρεσει-αφου γιορταζουν κι οι δυο της Παναγιας..ετσι θα βαφτιστει λοιπον..αλλα θα την φωναζουμε Μαριζα..το αποφασισαμε πριν 2-3 χρονια..θυμαμαι προπερσι κοιταζαμε μπομπονιερες για το γαμο μας και εκεινος ειχε κολλησει σε κατι μπομπονιερες βαπτισης..τι κοιτας καλε του λεω?και μου λεει μπομπονιερες για το Μαριζακι Shocked I love you το θυμηθηκα την τεταρτη που κλεισαμε τα βαπτιστικα!!! Very Happy

τελειο το Μαριζα!!! πολυ ωραιο και πρωτοτυπο!!!!

35''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Ιουλ 09, 2010 10:21 pm

bagi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
bagi έγραψε:
ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΘΕΡΟΥΛΕΣ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑΜΕΝΟ.. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ: '' ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΝΥΦΟΥΛΑ ΜΑΣ ΩΡΑΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΒΡΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΤΑΞΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΨΑΜΕ!!!!!''

ΚΟΤΕΣ ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!

ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ..ΑΛΛΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙς ΠΕΡΙΟΧΕΣ..ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ,ΕΙΧΑΝ ΣΑΝ ΑΓΡΑΦΟ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΖΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ..ΚΟΥΦΟ Ε? ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΤΑΞΕΙΣ ΛΕΓΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ(ΔΗΛ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΟΝΙΩΝ-ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ)
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ..!!
ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ!

εντελως κουφο!!!! να σου πω την αληθεια αν και ειμαι απο βορεια ελλαδα το ακουω πρωτη φορα!!!
εντελως εγωιστικο και ανευ σημασιας!! δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να το ταξεις απο τη στιγμη που το ταμα στην ουσια δεν θα ειναι ταμα!!!
να σου πω την αληθεια τη μαμα μου τη λενε Μαρια αλλα το μωρο δεν το εταξα στην Παναγια γι'αυτο το λογο. το εταξα στην Παναγια γιατι ειχα μια παρα πολυ δυσκολη γεννα, εκανα τρεις μερες και κατι παραπανω να γεννησω, και εκεινες τις στιγμες μονο απο την Παναγια ζητουσα να μου δωσει δυναμη και να βαλει το χερι της να πανε ολα καλα μεχρι το τελος!!! εκεινες τις ωρες δεν μπορουσε να με βοηθησει ουτε η μαμα μου αλλα ουτε και η πεθερα μου αρα... οποιος εχει παραπονο ας κατσει στ'αυγα του!!!!

36''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Σαβ Ιουλ 10, 2010 12:54 am

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω ειμαι υπερ των παραδοσεων οποτε δεν ειχαμε καποιο θεμα με το ονομα.
Πολυ γονεις αποφευγουν να βγαλουν πολυ κοινα ονοματα τα παιδια τους και ονοματα οπως πχ το Μαρια σε λιγα χρονια θα ειναι σπανιο σε αντιθεση με το νεφελη,δαναη κτλ που εγιναν της μοδας και πλεον εχει γεμισει ο τοπος...

37''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Σαβ Ιουλ 10, 2010 1:45 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
adda έγραψε:Εγω ειμαι υπερ των παραδοσεων οποτε δεν ειχαμε καποιο θεμα με το ονομα.
Πολυ γονεις αποφευγουν να βγαλουν πολυ κοινα ονοματα τα παιδια τους και ονοματα οπως πχ το Μαρια σε λιγα χρονια θα ειναι σπανιο σε αντιθεση με το νεφελη,δαναη κτλ που εγιναν της μοδας και πλεον εχει γεμισει ο τοπος...

ΜΠΑ ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ..ΤΗ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΜΑΡΙΑ ΤΗ ΛΕΝΕ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑΖΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΑ ΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ...
ΜΑΡΙΑ-ΑΝΝΑ.ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ..ΚΛΠ..

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΝΕΦΕΛΗ ,ΔΑΝΑΗ ΚΛΠ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΘΗΣΗ..ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ''ΜΟΔΑΣ''

38''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Σαβ Ιουλ 10, 2010 1:48 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bagi έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
bagi έγραψε:
ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΟΙ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΘΕΡΟΥΛΕΣ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑΜΕΝΟ.. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ: '' ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΝΥΦΟΥΛΑ ΜΑΣ ΩΡΑΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΒΡΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ,ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΤΑΞΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΨΑΜΕ!!!!!''

ΚΟΤΕΣ ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!

ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ..ΑΛΛΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙς ΠΕΡΙΟΧΕΣ..ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ,ΕΙΧΑΝ ΣΑΝ ΑΓΡΑΦΟ ΝΟΜΟ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΖΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ..ΚΟΥΦΟ Ε? ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΤΑΞΕΙΣ ΛΕΓΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ(ΔΗΛ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΟΝΙΩΝ-ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ)
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ..!!
ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ!

εντελως κουφο!!!! να σου πω την αληθεια αν και ειμαι απο βορεια ελλαδα το ακουω πρωτη φορα!!!
εντελως εγωιστικο και ανευ σημασιας!! δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να το ταξεις απο τη στιγμη που το ταμα στην ουσια δεν θα ειναι ταμα!!!
να σου πω την αληθεια τη μαμα μου τη λενε Μαρια αλλα το μωρο δεν το εταξα στην Παναγια γι'αυτο το λογο. το εταξα στην Παναγια γιατι ειχα μια παρα πολυ δυσκολη γεννα, εκανα τρεις μερες και κατι παραπανω να γεννησω, και εκεινες τις στιγμες μονο απο την Παναγια ζητουσα να μου δωσει δυναμη και να βαλει το χερι της να πανε ολα καλα μεχρι το τελος!!! εκεινες τις ωρες δεν μπορουσε να με βοηθησει ουτε η μαμα μου αλλα ουτε και η πεθερα μου αρα... οποιος εχει παραπονο ας κατσει στ'αυγα του!!!!

ΚΑΛΑ ΕΚΕΝΕΣ ΕΣΥ!! ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ..ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙΟΛΑΣ..

39''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Σαβ Ιουλ 10, 2010 7:35 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
marizaki έγραψε:με τον αντρα μου ειχαμε κανει την εξης συμφωνια -πριν παντρευτουμε..εαν καναμε αγορακι θα επαιρνε το ονομα του πεθερου μου(συνεχιζει το ονομα,το πατρωνυμο και το επωνυμο των προγονων του πχ..γεωργιος πετρακης του ιωαννη)..εαν ομως καναμε κοριτσι θα βγαζαμε το ονομα της μαμας μου-μαρια..τελικα του προτεινα αν καναμε κορη να διναμε μαζι με το ονομα της μαμας μου και της πεθερας μου-παναγιωτα,αν και δε μαρεσει-αφου γιορταζουν κι οι δυο της Παναγιας..ετσι θα βαφτιστει λοιπον..αλλα θα την φωναζουμε Μαριζα..το αποφασισαμε πριν 2-3 χρονια..θυμαμαι προπερσι κοιταζαμε μπομπονιερες για το γαμο μας και εκεινος ειχε κολλησει σε κατι μπομπονιερες βαπτισης..τι κοιτας καλε του λεω?και μου λεει μπομπονιερες για το Μαριζακι Shocked I love you το θυμηθηκα την τεταρτη που κλεισαμε τα βαπτιστικα!!! Very Happy
κι ελεγα που τα ξερω αυτα τα μπουτακια???

40''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 6:23 am

kira

kira
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ας χαρούν και οι παππούδες!Εξαλλου όταν με το οποιοδήποτε όνομα φωνάζεις το αγγελούδι σου,γίνεται αυτομάτως και το πιο αγαπημένο σου!!!!!!!!!!

41''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 6:45 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεις βεβαια ακομη δεν ξερουμε καν τι εινια αγορι / κοριτσι.γερο ναναι βεβαια και οτι θελει ας ειναι.

εγω θελω το ονομα του πατερα μου αν ειναι αγορι, τον λενε Μαρκο (Στυλιανο το 2ο) και τον πεθερο μου Γιώργο.
το προβλημα ειναι οτι εκδηλωθηκε η πλευρα μου οτι αν ειναι αγορι, αντε να ακουστει και το Μαρκος- εγω κανενα προβλημα- το λατρευω,και εινια και μεγαλος ο πατερας μου αλλα δεν το εκανα μονη μου το παιδι.
το Γιωργος ρε παιδια, το βαριεμαι- η μιση ελλαδα γυρναει στο Γιωργος....
και ο πεθερος μου κοβω να πεφτει σε καταθλιψη αν δεν ακουσει το ονομα του..
αν ειναι κοριτσι θα το πουμε της μαμας μου που την λενε Ευδοξια. η πεθερουλα μου μας αφησε νωρις και το ειχε ακουσει το ονομα της.
δεν θελω καθόλου το Γιωργος..ουφ...ανόητες παραδόσεις....

42''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 6:55 am

katsaridoula

katsaridoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ουτε εγω ειμαι της παραδοσης στα ονοματα.το καλυτερο ειναι να ειναι ενα ονομα ωραιο και χριστιανικο που να υπαρχει Αγιος.οταν εγινα νονα ο παπας μας ευχηθηκε για τον μικρουλη γιατι γιορταζε και την αλλη μερα και μας ειπε οτι καλο ειναι να μας αρεσει το ονομα του παιδιου μας αλλα να υπαρχει και Αγιος με αυτο το ονομα γιατι θα ειναι προστατης για το παιδακι και οταν ταζουμε τα παιδακια καλο ειναι να βγαζουμε μονο το ονομα στον Αγιο που το εχουμε ταξει γιατι γενικα τα δευτερα ονοματα δεν εχουν νοημα.
τωρα βεβαια σε πολλες περιπτωσεις ο συνδιασμος 2 ονοματον βγαζει ενα πολυ ωραιο ονομα!

http://neamageirisa.blogspot.com

43''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 8:30 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katsaridoula έγραψε:ουτε εγω ειμαι της παραδοσης στα ονοματα.το καλυτερο ειναι να ειναι ενα ονομα ωραιο και χριστιανικο που να υπαρχει Αγιος.οταν εγινα νονα ο παπας μας ευχηθηκε για τον μικρουλη γιατι γιορταζε και την αλλη μερα και μας ειπε οτι καλο ειναι να μας αρεσει το ονομα του παιδιου μας αλλα να υπαρχει και Αγιος με αυτο το ονομα γιατι θα ειναι προστατης για το παιδακι και οταν ταζουμε τα παιδακια καλο ειναι να βγαζουμε μονο το ονομα στον Αγιο που το εχουμε ταξει γιατι γενικα τα δευτερα ονοματα δεν εχουν νοημα.
τωρα βεβαια σε πολλες περιπτωσεις ο συνδιασμος 2 ονοματον βγαζει ενα πολυ ωραιο ονομα!

εγω επειδη δεν ειμαι ορθοδοξη,αλλα παρολαυτα χριστιανη,δεν καταλαβαινω για ποιον λογο το ονομα του παιδιου πρεπει να ειναι απο καποιον αγιο.το ονομα το δινουμε στο παιδι για να το αναγνωριζουμε απο τα αλλα και για να εχει μια ταυτοτητα στην κοινωνια.για κανεναν αλλο λογο.ουτε για να τον γιορταζουμε ουτε για τιποτα αλλο.
εμεις οταν μαθαμε οτι ειμαι εγκυος ειπαμε με τον αντρα μου,κοριτσι αν ειναι θα διαλεξω εγω το ονομα,θα παρει της οικογενειας,αν ειναι αγορι θα παρει του πατερα σου να συνεχιστει το ονομα,ηταν απο κοινου αποφαση.και οταν μαθαμε οτι ειναι κοριτσι,λεμε στην μανα μου θα την βγαλουμε διονυσια και λεει η μανα μου αποκλειεται δεν ειναι ωραιο ονομα για παιδι.και δεν ξεραμε τι να βαλουμε,εντωμεταξυ η μανα μου εχει 2 ονοματα μαρια διονυσια,και συζητουσαμε ολοι μαζι ενα μεσημερι,και ετσι οπως λεγαμε διαφορα λεει η μανα μου,γτ δν την βγαζεις του πατερα σου αγγελικη και λεει ο γιαννης θελω να εχει το ονομα σου,και λεει ωραια,πειτε την μαρια αγγελικη και ετσι την βαφτισαμε μαρια αγγελικη(η βαφτιση εγινε επειδη επεμενε ο αντρας μου και η οικογενεια του) και τωρα την φωναζω μαριαντζελα.γτ παει ολο μαζι παρα να την λεω μαρια αγγελικη.εξαρχης ειπαμε θα την φωναζουμε μαριαντζελα.
α και προς το παρων δεν την γιορταζω,οταν μεγαλωσει αν εξακολουθει να θελει να ειναι ορθοδοξη ας το ζητησει να της κανω γιορτη.

44''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 8:33 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:
katsaridoula έγραψε:ουτε εγω ειμαι της παραδοσης στα ονοματα.το καλυτερο ειναι να ειναι ενα ονομα ωραιο και χριστιανικο που να υπαρχει Αγιος.οταν εγινα νονα ο παπας μας ευχηθηκε για τον μικρουλη γιατι γιορταζε και την αλλη μερα και μας ειπε οτι καλο ειναι να μας αρεσει το ονομα του παιδιου μας αλλα να υπαρχει και Αγιος με αυτο το ονομα γιατι θα ειναι προστατης για το παιδακι και οταν ταζουμε τα παιδακια καλο ειναι να βγαζουμε μονο το ονομα στον Αγιο που το εχουμε ταξει γιατι γενικα τα δευτερα ονοματα δεν εχουν νοημα.
τωρα βεβαια σε πολλες περιπτωσεις ο συνδιασμος 2 ονοματον βγαζει ενα πολυ ωραιο ονομα!

εγω επειδη δεν ειμαι ορθοδοξη,αλλα παρολαυτα χριστιανη,δεν καταλαβαινω για ποιον λογο το ονομα του παιδιου πρεπει να ειναι απο καποιον αγιο.το ονομα το δινουμε στο παιδι για να το αναγνωριζουμε απο τα αλλα και για να εχει μια ταυτοτητα στην κοινωνια.για κανεναν αλλο λογο.ουτε για να τον γιορταζουμε ουτε για τιποτα αλλο.
εμεις οταν μαθαμε οτι ειμαι εγκυος ειπαμε με τον αντρα μου,κοριτσι αν ειναι θα διαλεξω εγω το ονομα,θα παρει της οικογενειας,αν ειναι αγορι θα παρει του πατερα σου να συνεχιστει το ονομα,ηταν απο κοινου αποφαση.και οταν μαθαμε οτι ειναι κοριτσι,λεμε στην μανα μου θα την βγαλουμε διονυσια και λεει η μανα μου αποκλειεται δεν ειναι ωραιο ονομα για παιδι.και δεν ξεραμε τι να βαλουμε,εντωμεταξυ η μανα μου εχει 2 ονοματα μαρια διονυσια,και συζητουσαμε ολοι μαζι ενα μεσημερι,και ετσι οπως λεγαμε διαφορα λεει η μανα μου,γτ δν την βγαζεις του πατερα σου αγγελικη και λεει ο γιαννης θελω να εχει το ονομα σου,και λεει ωραια,πειτε την μαρια αγγελικη και ετσι την βαφτισαμε μαρια αγγελικη(η βαφτιση εγινε επειδη επεμενε ο αντρας μου και η οικογενεια του) και τωρα την φωναζω μαριαντζελα.γτ παει ολο μαζι παρα να την λεω μαρια αγγελικη.εξαρχης ειπαμε θα την φωναζουμε μαριαντζελα.
α και προς το παρων δεν την γιορταζω,οταν μεγαλωσει αν εξακολουθει να θελει να ειναι ορθοδοξη ας το ζητησει να της κανω γιορτη.

α και η πεθερα μου οταν ηρθανε για τον γαμο την ρωτησαμε αν θελει να βγαλουμε το ονομα της και ειπε οχι το ονομα μου το ακουσα,αν κ αν ελεγε οτι θελει να το ακουσει δν θα τν εβγαζα ουτως η αλλως,γτ ειχαμε πει οτι ο γιος θα βγει απο την μερια του κ αν δν κανουμε γιο τοτε η δευτερη κορη θα την βγαζαμε το ονομα της δλδ ελενη.και προσωπικα αν καθομασταν να διαλεξουμε καποιο ονομα με βαση γουστα θα ηταν σιγουρα καποιο αρχαιο ελληνικο η καποιο απο ινδιανους βραζιλιας που ειναι πανεμορφα τα ονοματα τους.

45''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 8:58 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ε,άμα είναι και χάλια τα ονόματα γιατί να το κουβαλάει το παιδάκι μας;;;
Τη δικιά μου την έβγαλα Αγγελική (εξ ου και το ANGEL!!) αλλά την πεθερά μου τη λένε Σταματούλα μπλιαξ!Ούτε καν Σταματία!Απλά της προτείναμε να διαλέξουμε όνομα ώστε να γιορτάζουν μαζί.Άλλωστε μας είπε ότι και με υποκοριστικό να φωνάζουμε τη μικρή ή βαφτιστεί Σταματία,δε θα είναι το όνομά της.
Τα υπόλοιπα ονόματα είναι μια χαρά,οπότε δε θα ψάξουμε σε κάτι ουδέτερο!

(Έχω ακούσει ονόματα: Χάιδω,Ξανθή,Αγορίτσα ...)Ε,όχι!

Απλά να τονίσουμε ότι ένα όνομα ασυνήθιστο,όταν το ακούς συνέχεια στην οικογένεια το συνηθίζεις και το βρίσκεις ωραίο.Γι'αυτό πολλοί λένε ότι τους αρέσει το περίεργο όνομα της μαμάς τους!

46''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 9:01 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katsaridoula έγραψε:ουτε εγω ειμαι της παραδοσης στα ονοματα.το καλυτερο ειναι να ειναι ενα ονομα ωραιο και χριστιανικο που να υπαρχει Αγιος.οταν εγινα νονα ο παπας μας ευχηθηκε για τον μικρουλη γιατι γιορταζε και την αλλη μερα και μας ειπε οτι καλο ειναι να μας αρεσει το ονομα του παιδιου μας αλλα να υπαρχει και Αγιος με αυτο το ονομα γιατι θα ειναι προστατης για το παιδακι και οταν ταζουμε τα παιδακια καλο ειναι να βγαζουμε μονο το ονομα στον Αγιο που το εχουμε ταξει γιατι γενικα τα δευτερα ονοματα δεν εχουν νοημα.
τωρα βεβαια σε πολλες περιπτωσεις ο συνδιασμος 2 ονοματον βγαζει ενα πολυ ωραιο ονομα!

Αυτό είναι πολύ ωραίο.
Χριστιανικά πρώτα από όλα γιατί όντως λένε ότι ο Άγιος προστατεύει το παδί που έχει το όνομά του.
Πρακτικά:επειδή οι περισσότεροι Έλληνες είμαστε Ορθόδοξοι και γιορτάζουμε,ειδικά τα παιδιά που φέρνουν γλυκά στο σχολείο και κερνάνε και τους λένε χρόνια πολλά, ένα παιδάκι που δεν έχει ονομαστική γιορτή νιώθει μειονεκτικά και το εκφράζει!

Κρίμα είναι!

47''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 11:48 am

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω κοπελιες μου το σιχαινομαι αυτο το πραγμα !! δεν μου αρεσει να κανω τιποτα απο υποχρεωση ποσο μαλλον να δωσω στο παιδι μου ενα ονομα που στο κατω κατω δεν μου αρεσει κιολας !! την εβελινα την εταξα στην ευαγγελιστρια και την βαλερια την βαπτισαμε σοφια - βαλερια ( το σοφια της πεθερας μου που δεν μου αρεσει καθολου ) και δεν την φωναξα ποτε μου σοφια και ουτε προκειτε !!! καιοταν με ρωτανε πως την λενε λεω βαλερια ! και ουτε και εγω φυσικα θελω να πουν τα εγγονια μου με το ονομα μου που ειναι και απαισιο !!

48''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 12:40 pm

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
valerakievelinaki έγραψε:εγω κοπελιες μου το σιχαινομαι αυτο το πραγμα !! δεν μου αρεσει να κανω τιποτα απο υποχρεωση ποσο μαλλον να δωσω στο παιδι μου ενα ονομα που στο κατω κατω δεν μου αρεσει κιολας !! την εβελινα την εταξα στην ευαγγελιστρια και την βαλερια την βαπτισαμε σοφια - βαλερια ( το σοφια της πεθερας μου που δεν μου αρεσει καθολου ) και δεν την φωναξα ποτε μου σοφια και ουτε προκειτε !!! καιοταν με ρωτανε πως την λενε λεω βαλερια ! και ουτε και εγω φυσικα θελω να πουν τα εγγονια μου με το ονομα μου που ειναι και απαισιο !!
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΟΦΑΚΙ????[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

49''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 12:53 pm

Marilia's mom

Marilia's mom
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Aυτο το προβλημα με τα ονοματα πιστευω το εχουν κυριως οι αντρες...δυστυχως αν και ΑΝΤΡΕΣ δεν θελουν να στεναχωρουν τους γονεις τους ,σκεφτονται τι θα πει ο κοσμος και διαφορα αλλα τετοια κουλα...Εγω ηθελα το κοριτσακι μου να εχει ενα ωραιο ιδιαιτερο ονομα , οπως ειναι για μενα η παρουσια της στην ζωη μου...ιδιαιτερη!!! Την βγαλαμε Μαρια - Ευαγγελια και την φωναζουμε Μαρίλια! την μαμα μου την λενε Ευαγγελια αλλα επειδη δεν μου πολυαρεσε το ονομα βγαλαμε και το Μαρια για να μπορεσουμε να το μετατρεψουμε σε Μαρίλια!!!
Ο πατερας μου εχει 8 σδέρφια και επειδη την μητερα του την λενε Γεωργια και τον Πατερα του Θοδωρο εχουν ολοι και οι 8 και Γεωργια και Θοδωρο...απαραδεκτο?? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://www.mysweetMarilia.blogspot.com

50''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 2 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Σεπ 01, 2010 1:08 pm

pitsicoco


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγώ δεν είχα θέμα, ούτε οι δικοί μου. Είτε έτσι είτε αλλιώς...
Η πεθερά μου όμως, πριν ακόμα πάρουμε φύλο έκλαιγε & έλεγε στον άντρα μου πως αν είναι κορίτσι & δεν δώσουν το όνομά της θα πεθάνει. Κάτσε κυρία μου να έρθει με το καλό το μωρό και να έχει την υγεία του.
Τελικά αν και έκανα αγόρια, αποφασίσαμε να δώσουμε άσχετα ονόματα για να είμαστε όλοι οκ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις