Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

76''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Σεπ 03, 2010 11:21 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sophia έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
sophia έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ANGEL έγραψε:ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ 3 ΑΔΕΡΦΕΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ,ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΕΤΣΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ (ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ) ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΕΣ.

ΑΝΤΙΠΑΘΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΞΕΔΕΡΦΙΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ "Ο ΜΙΚΡΟΣ,Ο ΜΕΓΑΛΟΣ,Ο ΚΟΝΤΟΣ, Ο ΨΗΛΟΣ ΚΛΠ" ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ.
ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ "ΓΑΜΟ ΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ":ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΝΙΚ,ΝΙΚ,ΝΙΚ AND ΝΙΚΙ!

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..ΩΡΑΙΑ ΕΧΕΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑ ΣΟΥ..ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ..ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ? ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ?..ΟΧΙ,,ΟΠΟΤΕ?..ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ..ΕΣΥ ΜΕ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΣΟΥ ΔΗΛ ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΟΟΟΣΟ ΔΕΜΕΝΟΙ..ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΖΙ..?ΕΧΕΤΕ ΚΟΙΝΕΣ ΠΑΡΕΕΣ ?..ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ? ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ?

Συμφωνω απολυτως με τη angel δηλαδη αν ηδη εχει ακουστει το ονομα μια φορα γιατι και δευτερη??Συγγνωμη κιολας αλλα η αγαπη στους γονεις απο το ονομα του παιδιου εκφραζεται?Ο καθενας βεβαια κανει αυτο που θεωρει εκεινος σωστο...δε θελω να αρεξηγηθω!!
Οσο για αυτο που ρωτησες για τα ξαδερφια...ο αδερφος μου ειναι μικρος ακομα αλλα 100% το παιδι θα το λατρευω οπως λατρευω αυτον και παραπανω...και φυσικα θεωρω τον αδερφο μου και τα παιδια του(αργοτερα)οικογενεια!!!!

..καλα..περιμενε να μεγαλωσει και βλεπουμε...συγνωμη κιολας δεν θελω να ειμαι ΄΄κακια΄΄ αλλα εχω πολυ ασχημη εμεπιρια απο κουνιαδεσ και δεν πιστευω πωσ τα παιδια τοτ αδερφου τα βλεπεισ ποτε σαν δικα σου...αν ειχεσ αδερφη ισωσ!!

Συγνωμη κιολας αλλα αλλο ο αδερφος και αλλο η κουνιαδα!!Μιλαμε για τον αδερφο μου και τα παιδια του!!!!Μιλαμε για τον ανθρωπο που μας εκανε η ιδια μανα...το μωρο που νανουριζα...εκλεγα...κοιμομουν μαζι του..τωρα τον εφηβο που μεγαλωνει και γινεται σιγα σιγα αντρακι!!!Κανεις και καμια κουνιαδα δεν μπορει να μειωσει την αγαπη που του εχω!!!Ασε που στην τελικη το πως συμπεριφερετε ο καθενας στην οικογενεια του ειναι θεμα χαρακτηρα και εμπειριων!Προσωπικη μου αποψη παντα...και στο λεω γιατι αντιστοιχη περιπτωση υπαρχει ηδη στην οικογενεια μου!

β ρε συ κουνιαδα εννοω την αδερφη του αντρα μου..οπως εσευ θα εισαι για τη γυναικα του..και φυσικα δεν εννοω οτι δεν αγαπας τοβ αδερφο σου ..αλλοιμονο..τοτε θα υπηρχε προβλημα...
αλλα...οταν παντρευτει θα παρει μια κοπελα που εχει μεγαλωσει αλλιως και θα μεγαλωνει τα παιδια του τελειως διαφορετικα απο οτι εσυ τα δικα σου..και κακα τα ψεματα την οικογενεια την κανει η γυναικα...
οποτε..αυτο που εννοω ειναι οτι τοτε εσυ φυσικο ειναι να υποστιρηξεις τις δικες σου μεθοδουσ και τα δικα σου παιδια...
ναι μεν τα αγαπας...αλλα θα ειναι ''αλλα'' παιδια..λιγο σαν ξενα....90%...σου λεω αν ωχι 99%

77''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Σεπ 03, 2010 11:26 pm

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ποτέ δεν ήμουν των εθίμων και έτσι από παλιά έλεγα πως αν κάνω παιδί και μάλιστα κορίτσι θα την βγάλω Άννα γιατί μεγαλώσαμε μαζί με μια κοπελιά που την λένε Άννα και ήμασταν σαν αδέρφια. Όντως έτσι έγινε. Αφήστε που καταχάρηκα το πόσο σκύλιασε η πεθερά μου η οποία είχε και το θράσος να περιμένει να ακουστεί το όνομά της στην εκκλησία!!!!!

78''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Παρ Σεπ 03, 2010 11:37 pm

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ θα του δώσω το όνομα του πεθερού μου, τον οποίο τον πάω με χίλια! Έχουμε τρελλή αδυναμία ο ένας στον άλλον! Ευτυχώς που το παιδί δεν είναι κορίτσι γιατί τόσο το όνομα της μαμάς μου, όσο και της πεθεράς μου δεν μου αρέσουν!..

79''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Νοε 24, 2010 3:38 pm

lineal

lineal
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κι εγω στο κλαμπ των παραδοσεων,ο μπεμπης θα παρει το ονομα του μπαμπα του αντρα μου.αποστολος.
πριν μαθω τι φυλο ειναι στη διαρκεια της εγκυμοσυνης,εκανα ονειρα για αποστολια.
δε με πολυπειραζει ομως,αν και θα προτιμουσα ενα αρχαιο,οπως το Διογενης πχ που με αρεσει παρα πολυ.
τεσπα,ελπιζω τα παιδια μας να βαζουν οτι ονοματα θελουνWink

80''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Νοε 24, 2010 4:31 pm

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ τι θεμα ανοιξα τε..Λοιπον,εγω ειμαι πολυ κατα αυτου του εθιμου,διοτι τι να το κανω αν βγαλω του πεθερου μου το ονομα απο εκτιμηση και μολις βγω απο το σπιτι του να τον βριζω??Η εκτιμηση δεν φαινεται απο εκει..Και απο την αλλη δεν μπορω να εχω καποιο αγαπημενο ονομα εγω?Θα πρεπει δηλαδη και θρασυβουλο αν ελεγαν τον πεθερο μου εγω να εδινα το ονομα του στο παιδι μου? Twisted Evil Twisted Evil Αλλα δυστηχως ο αντρας μου ειναι πολυ πατροπαραδοτος και επειδη ξερει οτι οι γονεις του θα στραβωσουν και δεν θελουμε φασαριες,αναγκαστηκα και υποχωρησα και θα παρει το ονομα του ευτυχως ειναι ωραιο,Δημητρης!!Θελω απλα να τονισω οτι τα πιστευω μου με το πως ειναι οι σχεσεις μας δεν εχουν καμια σημασια,οι σχεσεις μας ειναι καλες..Απλα δεν μαρεσει αυτο το στανταρ,το ετσι πρεπει να γινει..Να φωναζουνε το μωρο απο την κοιλια της μανας του ακομα το ονομα του πεθερου γιατι το θεωρουν δεδομενο οτι θα το παρει...Και φυσικα αν το δευτερο βγει κοριτσι θα απαιτησουν να παρουν και αυτο,αλλα εκει δεν ξερω αν θα υποχωρησω ή οχι?Στο κατω κατω αφου θεωρουν οτι ειναι θεμα εκτιμησης γιατι να μην βαλω των δικων μου το ονομα,εγω δεν γεννηθηκα,φυτρωσα???Η΄ εκτιμω τους γονεις μου λιγοτερο.. Sad

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

81''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Τετ Νοε 24, 2010 9:45 pm

Kalokairini

Kalokairini
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμείς ακόμη δεν τον έχουμε βαφτίσει... αλλά από τον καιρό που ήμουν έγκυος... όλοι όταν έβλεπαν την κοιλιά μου... Βρε καλώς τον Θόδωρα! ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 679259 ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 679259 ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 679259 Τα νεύρα μου κρόσια λέμε ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 679259 ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 679259 Είναι ένα απο τα δύο αντρικά ονόματα που δεν μου αρέσουν με τίποτα.

Ο σύζυγος με έβλεπε πως άλλαζα 40 χρώματα ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 311356 και μόλις κάτσαμε και συζητήσαμε... του είπα ανοιχτά ότι το συγκεκριμένο όνομα δεν μου αρέσει... και δεν θέλω να φωνάζω τον γιο μου με ένα όνομα που εγώ η ίδια το απεχθάνομαι.

Αποφασίσαμε απο κοινού να του δώσουμε το καλοκαίρι που μας έρχεται το όνομα Ιάσονας, που δεν είναι κανενός... απλά μας αρέσει και στους 2.

Ακόμη δεν το έχουμε ανακοινώσει στους γονείς, αλλά όποτε πάνε την κουβέντα προς τα εκεί... εμείς την κόβουμε μαχαίρι. Στο φινάλε αν πουν και τίποτα... θα πούμε το είχα κάνει τάμα πολύ πριν με γνωρίσει ο γιος τους Wink

82''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 12:45 am

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θεωρω πως απο μονοι τους οι γονεις πρεπει να καταλαβαινουν καποια πραγματα!
δλδ ποια η διαφορα αν το παιδι το λενε ετσι η αλλιωσ?
θα το αγαπουν λιγοτερο?θα ειναι λιγοτερο καλο?
εμεις ακολουθησαμε τον πατροπαραδοτο τροπο αλλα επηδη το θελαμε
ειχαμε πχ συζητησει πολυ πριν καν μεινω εγκυος ξερεται οπως συζητουν τα ζευγαρια και κανουν ονειρα!
του ελεγα λοιπον πως το πρωτο παιδι διαλεγει το ονομα ο αντρας και μου λεει λαθος, το διαλεγουν και οι δυο τι ειναι αυτα?
απλα μου λεει θα ηθελα αν κανω ενα αγορακι να δωσω το ονομα του μπαμπα μου ετσι για να συνεχιστει το επιθετο!
ετσι λοιπον απο οταν εμαθα οτι εχω αγορακι ηθελα και ηξερα πως θα ειναι κωνσταντινος!και φυσικα μου αρεσε και σαν ονομα!

83''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 12:53 am

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ireneAG έγραψε:θεωρω πως απο μονοι τους οι γονεις πρεπει να καταλαβαινουν καποια πραγματα!
δλδ ποια η διαφορα αν το παιδι το λενε ετσι η αλλιωσ?
θα το αγαπουν λιγοτερο?θα ειναι λιγοτερο καλο?
συμφωνώ απολύτως...
εμείς βέβαια θα ακολουθήσουμε το έθιμο όπως το έχουμε στο νησί μου(αν το πρώτο είναι αγόρι παίρνει το όνομα του πατέρα του άντρα ενώ αν είναι κορίτσι από την πλευρά της γυναίκας) και θα βγάλουμε την μικρή Κωνσταντίνα το όνομα του πατέρα μου.
και αυτό επειδή το θέλουμε και το είχαμε κανονίσει πολύ πριν αποφασίσουμε να παντρευτούμε, οπότε μόλις μάθαμε το φύλο του μωρού δεν το συζητήσαμε καν.
και στα πεθερικά μου το είχα πει από πριν μείνω έγκυος, οπότε η πεθερά μου όταν μάθαμε ότι είναι κορίτσι μου λέει:Κωνσταντίνα να το βγάλετε, του πατέρα σου!! Shocked Shocked

84''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 1:14 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το "πρέπει" μου φαίνεται κάπως επιτακτικό, στην ουσία το όνομα του γονιού ή του πεθερού δεν το δίνεις επειδή πρέπει, αλλά επειδή τους αγαπάς και θα ήθελες να δώσεις το όνομά τους. Αν πχ η πεθερά σου κάνει τη ζωή κόλαση, όχι δεν πρέπει να δώσεις το όνομά της, εκτός κι αν σου αρέσει πολύ το όνομα, τι να πω.. Αλλά, εχω δει νυφες να σκοτωνονται με τα πεθερικά τους επειδή δεν ήθελαν με τίποτα να δώσουν το όνομά τους στα παιδιά τους, λόγω και μόνο του ότι "είναι η πεθερά"..
Προσωπικά ήμουν τυχερή διότι μου αρέσουν τα ονόματα και των πεθερικών και των γονιών μου, οπότε δεν πρόκειται να ψάξω παραπέρα για άλλα ονόματα. Αλλά τον πεθερό μου, και Πλούταρχο να τον λέγανε πάλι θα έβαζα το όνομά του (τον έλεγαν Αλέξανδρο, οπότε μου βγήκε καλό Razz). Το Θεόδωρος δεν με τρελλαινει αλλά είναι το όνομα του πατέρα μου και ήθελα να το δώσω και στο γιο μου.
Εντάξει, όντως το ιδανικό είναι να τους λένε όλους Αλέξανδρους και Κωνσταντίνους και Δημήτρηδες, αλλά στην τελική, είναι μόνο ένα όνομα. Εμένα με βάφτισαν Παρθένα. Της γιαγιάς. Δεν ενθουσιάζομαι να πω την αλήθεια, αλλά δε νομίζω να άλλαζε σημαντικά η ζωή μου αν με έλεγαν Νεφέλη ή Σεμίραμις ή Αριάδνη ή Βικτωρια (το ιδανικό μου όνομα..).
Το μόνο που λέω είναι ότι είναι κρίμα να χαλάνε οι σχέσεις γονιών-παιδιών για ένα όνομα. Συνήθως είναι κάτι περισσότερο, και το όνομα είναι η αφορμή..

85''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 1:24 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΧΡΗΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΛΕΝΕ ΚΟΚΩΝΑ.ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΝΟΥΛΑ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΛΥΤΩΣΕ.ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΡΩΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΥΛΑ.Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ [ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΗΣ]ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗ ΒΑΦΤΙΖΑΝΕ ΚΟΚΩΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ.Ε ΑΣ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΤΕ

86''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 1:40 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ [ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΗΣ]ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗ ΒΑΦΤΙΖΑΝΕ ΚΟΚΩΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ.Ε ΑΣ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΤΕ

Να, αυτά εννοώ, είναι μικρότητες. Η γιαγιά μου δεν είπε ποτέ τίποτα για το όνομά της - σίγουρα κρυφά από μέσα της ήθελε να παρω το δικό της όνομα αλλά ποτέ δεν το εξέφρασε.. Ήταν επιλογή των γονιών μου από αγάπη και σεβασμό προς τη γιαγιά μου. Ούτε ο μπαμπάς μου μου είπε ποτέ τίποτα. Ούτε καν η πεθερά μου για το όνομα του πρώτου μου γιου. Καταστάσεις του στυλ "αν δεν πάρει το όνομά μου δεν έρχομαι στη βάφτιση" σε προκαλούν να απαντήσεις "στα τέτοια μας, μην έρχεσαι..." ακόμα κι αν είχες αποφασίσει να δώσεις το όνομά της, θα το άλλαζες με τέτοια συμπεριφορά.

87''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 1:44 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δεν ειχα προβλημα ουτε με τη μαμα ουτε με τη πεθερα!!!!!!η μητερα μου ειχε μεγαλο προβλημα απο τη γιαγια μου(πεθερα).......τραγκες καταστασεις.....καβγας πριν τη βαφτιση.....και η γιαγια μουτρα σε ολες τις φωτο!!!!!!!!!η μαμα μου τα λεει και γελα!

88''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 1:48 am

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
παλιοτερα νομιζω πως τα πραγματα ηταν πιο τραγικα...ειχαν και πιο περιργα ονοματα βρε παιδι μου τα ακουγες και ελγες τωρα τι ειναι αυτο?

89''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 2:37 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω οτι δε πρεπει να χαλανε οικογενειες για ενα ονομα,αλλα δε μπορουν κι ολας να σου επιβαλλουν τι θα κανεις στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ παιδι...Εγω επειδη εκανα καποιο ταμα ειπα οτι το πρωτο θα ειναι του πεθερου μου και το δευτερο του ταματος...Οχι δε θελουν κ απειλουν να μην ερθουν,θελουν να ειναι "καθαρο" το ονομα..Ας μην ερθουν,αυτοι θα χασουν το γλεντι..Και περιμενουν οτι αν κανω κοριτσακι θα το βγαλω της πεθερας..Δε παιζει τετοιο πραγμα,οχι γιατι και μετα απο ολα αυτα δεν γουσταρω αλλα και γιατι απο μικρη δημοτικο ημουνα μου αρεσε το Ηλεκτρα κι αν κανω κοριτσακι με το καλο...Καταλαβαινεται τι "χαρες" θα κανουν τα πεθερια...Ρε ουστ..

90''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 3:18 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι εννοουν "καθαρο" ονομα?

91''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 3:21 am

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
athina24 έγραψε:τι εννοουν "καθαρο" ονομα?

αν καταλαβα σωστα να εχει μονο
το ενα ονομα?
λεσ και αλλιωσ θα ειναι βρωμικο το ονομα.....

92''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 4:56 am

Αννα

Αννα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη μου είχα τάξει τον γιο μου στην Παναγια και είχα πει ότι θα τον πω Μάριο. Μετά τη γέννα, όταν το ανακοίνωσα στο σοι έπεσαν να με φάνε όλοι εκτός από τον πεθερό μου. Μου είπε πως το εγγόνι του θα το αγαπάει το ίδιο όποιο όνομα κι αν έχει και πως δεν τον ενδιαφέρει καθόλου πώς θα τον φωνάζει. Εννοείται ότι με αυτή του τη συμπεριφορά το παιδί το βγάλαμε Βίκτωρα-Μάριο γιατί δεν σκέφτηκε εγωιστικά για το τι θα του λέει ο κόσμος. Πάλι όμως το ήθελα και το έκανα. Δεν υπάρχει πρέπει.. Η απόφαση είναι δική σου και του άντρα σου.

93''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 5:02 am

Αννα

Αννα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Όταν γεννήθηκα η γιαγιάδες μου τσακωνόντουσαν για το όνομα. Η μαμά μου τα πήρε μου έδωσε το όνομα της νονάς μου.

Όταν γεννήθηκε η αδερφή μου, οι γιαγιάδες το ίδιο βιολί. Η μαμά μου της έδωσε το όνομα της μαμάς της νονάς.

Τα σχόλια δικά σας!!!!

94''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 5:13 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι νομιζω εννοουν καθαρο ονομα μονο του πεθερου το ονοματεπωνυμο..Μονο που ξεχασαν οτι επειδη δεν ειμαστε παντρεμενοι θα εχει και το δικο μου επωνυμο...Να σας πω αν συνεχισουν το βιολι αυτο ουτε καν θα ακουσουν του πεθερου,αντε γιατι δε θελω και πολυ..

95''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 5:34 am

ireneAG


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αννα έγραψε:Όταν γεννήθηκα η γιαγιάδες μου τσακωνόντουσαν για το όνομα. Η μαμά μου τα πήρε μου έδωσε το όνομα της νονάς μου.

Όταν γεννήθηκε η αδερφή μου, οι γιαγιάδες το ίδιο βιολί. Η μαμά μου της έδωσε το όνομα της μαμάς της νονάς.

Τα σχόλια δικά σας!!!!

αστερι η μαμα σου!
ετσι για να καταλαβαινουν οτι οπως ειπε και ο πεθερος σου τι σημασια εχει?

96''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 8:01 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν υπάρχει 'πρέπει' σαυτες τις υποθέσεις.
ενα ζευγαρι -σε περιπτωση που δεν θελει να ακολουθησει την'παραδοση' γιατι θα πρεπει να δημιουργειται προβλημα και να χαλανε και καρδιες- και καπως ετσι γεμισε ο κόσμος με Γιωργους-Γιαννηδες και με ολα τα αλλα διόλου πρωτότυπα ονοματα που αντανακλουν κ την φτωχεια της νεοελληνικης γλωσσας/κουλτουρας.
ετσι ρε παιδι μου να σε πιανει τρελα με την ματαιοδοξια του κοσμου.
Και αν δεν παρουν δλδ το ονομα των παπουδογιαγιαδων τα παιδια τι θα γινει.
Το ονομα των γονιων ή των πεθερων σου το δινεις με την καρδια σου- αλλιως δεν εχει αξια..

κανονιστε ομως αυριο μεθαυριο που θα γινουμε γιαγιαδες να κανουμε αυτα που τωρα κατακρινουμε.. cyclops

97''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 8:26 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ενα μιση χρονο εχω βαφτισμενο το παιδι κ ακομη εχουμε προβλημα με το "διπλο"ονομα!για ποιο λογο εβαλα πρωτο το ταμα κ μετα του πεθερου!λες κ μ;ας κανανε τπτ στα χρονια που ειμαστε μαζι με τον ανδρα μου!κ που το ειπα κ ακουστηκε πολυ ητανε!ξερετε τι ειναι να φωναζει η πεθερα το παιδι "ε παιδι με δυο ονοματα"?οταν τις ειπα οτι κ η ανηψια σου στην κορη της εχει δυο ονοματα μου απαντησε κ συ που το ξερεις? η με τον ενα η με τον αλλο τροπο κτ θα βρουν να πουνε!

98''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 10:01 am

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ εγω κοριτσια ειχα προβλημα αλλα ευτηχως οχι με τον αντρα μου αλλα με την μητερα του. την μικρη μας την βαφτισαμε περιπου 2 μηνων κ την βγαλαμε Λυδια γιατι μας αρεσε εμας (αφου την πεθερα μου την λενε περσεφωνη κ την μαμα μου μαλαματενια!!!!!!) αλλα εκτος αυτο ειχαμε πει με τον ντρα μου ακομα πριν κανουμε παιδι οτι θα βγαζαμε ειτε ηταν κοριτσι η αγορι οτι ονομα θελαμε. αυτοι ποτε δεν θελανε να το πιστεψουν ομως τωρα που εγινε εδω 2 μηνες δεν μας μιλαει κ εχει να μαθει νεα για το μωρο απο τοτε απιστευτο !!!!!!!!!!! affraid ελπιζω κ ευχομαι εμεις να μην γινουμε τετοιες πεθερες!!!!!!!!!!!

99''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 11:46 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Oi giagiades k oi papoudes panta thimonoun an den dosoume sta egkonia tous to onoma tous. Emena mou elegan to soi tou antra mou bgale ton pethero sou k apo emas tha exeis oti theleis. Eno oloi ikseran oti ego me ton antra mou eixame apofasisei na dosoume ena asxeto onoma sto paidi. Den to sebontousan. Eixame apofasisei na to bgaloume foibo- eros. To ena arese se emena k to allo tou antra mou. Genithike tou agiou nikolaou k epidi eixe ena problimataki k to etaksa kai eipame oti tha to bgaloume nikolaos eros. Exoume dilosei ta onomata alla akoma den to exoume baftisei k konteuei 1 xronou tora. Den dinoun polu simasia sto paidi logo tou onomatos mallon, alla den me pirazei, to mono pou thelo einai na'nai kala to paidi mou.

100''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' - Σελίδα 4 Empty Απ: ''ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ!!!!'' Πεμ Νοε 25, 2010 10:34 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="erwtoulis" Den dinoun polu simasia sto paidi logo tou onomatos mallon [/quote]

Πωπω τι εγωισμός υπάρχει στους ανθρώπους... να μη θέλουν το παιδάκι επειδή δε θα πάρει το όνομα? Λες και τα παιδιά τα κάνουμε για τα ονόματα! Απαράδεκτα πράγματα! Πάντως το Έρως μου αρέσει πολύ!

Για την κόρη μου συμφωνήσαμε με τον αντρα μου από πριν παντρευτούμε ότι θα πάρει το όνομα της μητέρας μου επειδή δε ζει. Η πεθερά μου δεν έφερε ποτέ αντίρρηση. Αν κάνουμε άλλο παιδί θα πάρει από τη δική τους οικογένεια. Μου αρέσει να δίνεται το όνομα του παππού ή της γιαγιάς αλλά δεν το θεωρώ και απαραίτητο. Κι εγώ η ίδια δεν έχω όνομα από τις γιαγιάδες μου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις