Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
116 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 116 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1διαφορά ηλικίας. Empty διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 3:44 am

vicky00


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια καλησπερα..θα ηθελα την αποψη σας πανω σε ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα που τυχαινει να με απασχολει εδω και 7 μηνες.Ειμαι 20 χρονων φοιτητρια και εχω σχεση με εναν ανθρωπο 22 χρονια μεγαλυτερο μου.Πραγματικα εχω επιγνωση της διαφορας μας αλλα ειμαστε πολυ ερωτευμενοι και δεμενοι μεταξυ μας.Τα προβληματα ομως ξεκινησαν απο τοτε που οι δικοι μου εμαθαν την ηλικια του.Οι γονεις μου δεν εγκρινουν την σχεση μας και θελουν να δωσω ενα τελος.Εγω τον αγαπω πολυ ομως και μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο κατι τετοιο και ας εχω προσπαθησει μια φορα στο παρελθον να χωρισουμε.Εκεινος πιστευει οτι οι γονεις μου δεν θα καταλαβουν και δεν θα δεκτουν ποτε αυτη την σχεση,με αποτελεσμα να μου ζηταει να πατησω ποδι στους γονεις μου και να τον ακολουθησω.Θελει να κανει μαζι μου οικογενεια οταν τελειωσω τις σπουδες μου και να αποδεχονται ολοι αυτο που εχουμε.Ειλικρινα ειμαι πολυ μπερδεμενη και νιωθω ενα τεραστιο βαρος πανω μου,παρολο που και γω θελω να ειμαι μαζι του.Σκεφτομαι τους γονεις μου και την αποψη τους για την τρελα που θα κανω.Δεν ξερω πως να χειριστω την κατασταση,δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να μην στεναχωρω ουτε τους γονεις μου ουτε και τον ανθρωπο μου.Θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε συμβουλη.ευχαριστω εκ των προτερων..

2διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 3:58 am

Princess Kelly

Princess Kelly
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα.

Καταρχήν να σου ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι ειδικός, ούτε θα σε κρίνω, ούτε θα σχολιάσω. Αλίμονο...rendeer Απλά θα πω την ταπεινή γνώμη μου. Υπάρχει το ρητό πώς σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός τύφλα να ΄χει ο πεθερός.

Το γεγονός όμως έγκειται αλλού. Είσαι ερωτευμένη, το καταλαβαίνω και το συμμερίζομαι απόλυτα.

όμως 22 χρόνια είναι πολλά Σκέψου πως όχι μόνο έχει τις διπλάσιες εμπιερείες και τα σχετικά από σένα...Αλλά η χρονική αποστάση είναι πολύ μεγάλη, κατά τη γνώμη μου. Μιλάμε (σκέψου το) θα θες λέμε πάντα υποθετικά, να παντρευτείς σε 10 χρόνια, θα σαι 30 και θα ΄ναι 52. Θα θες να πας σε κλαμπ, θα θέλει να κοιμηθεί.

Εγώ σου λέω κάτι άλλο...ζήστο αυτό...ζήσε τον έρωτα και στην πορεία θα με θυμηθείς. Οι διαφορές θα βγουν στην επιφάνεια από μόνες τους.

Ίσως να νιώθεις προστατευτικά και ότι σε καλύπτει, φροντίζει και τα σχετικά και να νιώθεις ασφαλής μέσα στην σχέση αλλά τα αλλά και τα όμως είναι πολλά.

ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.... και εγώ θα χα φρικάρει αν συνέβαινε στην κόρη μου.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!flower

3διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 4:31 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νομίζω πως είναι λογικό να έχουν φρικάρει οι δικοί σου. Είσαι μικρή ακόμα και ο καλός σου είναι άνδρας!
Συμφωνώ με την φίλη από πάνω. Να το απολάυσεις και η αγάπη όλα τα μπορεί!!!

4διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 4:57 am

vicky00


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το θεμα ειναι οτι μου ζηταει να αποφασισω τι θα κανω.Αν θα επιλεξω τους γονεις μου ή εκεινον.Εχει κουραστει και αυτος και εγω με ολη αυτην την κατασταση.Γιορτες και καλοκαιρια πηγαινω στους γονεις μου στην κρητη και εχουμε να αντιμετωπισουμε εκτος των αλλων και την αποσταση.Αυτο τον σκοτωνει και με πιεζει και μενα αλλα οι γονεις μου απο την αλλη δεν θελουν σε καμια περιπτωση να τον γνωρισουν.Ειναι μεγαλη αποφαση να εναντιωθω σε ολους και να ζησω μαζι του.Προσπαθω να τον κανω να καταλαβει οτι ειναι παραλογο αυτο που μου ζηταει αλλα ειναι απολυτος σε αυτο.Μου λεει οτι οποιος αγαπαει κανει θυσιες..

5διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:04 am

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Viky m eilikrina esu ti thes agapi m???
Pisteuw exeis nou diko s...
pes m...

6διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:13 am

vicky00


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
δεν ηθελα ποτε και σε καμια περιπτωση να εχω τετοια διλημματα.Τους γονεις μου τους σεβομαι και τους εκτιμω,ειναι μορφωμενοι ανθρωποι και ξερω οτι μονο το καλο μου θελουν.Πιστευω οτι μονο με την παροδο του χρονου θα καταπιουν τις επιλογες που θα κανω εγω στην ζωη μου αλλα η σχεση μου δεν μπορει να κανει αλλη υπομονη.Δεν μπορω να κανω αυτο που μου ζηταει.Δεν εχω την δυναμη αυτη.Προτιμω να τελειωσω αυτην την σχεση παρα να φτασω τα πραγματα στα ακρα..

7διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:20 am

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Afou thes na tin teleiwseis tin sxesei auti teleiwse tin kalo....
Tha antekseis ston xwrismo wmos???
Eidi exeis prospathisei mia fora k den ta kataferes re agapi m....

Egw exw mia fili p einai me ton tis xronia tora k etsi eilikrina exoun diafora 18 xronia k mia xara einai mazi... auti einai 27 k autos einai 45 sxedwn 46 se ligous mines...

8διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:28 am

vicky00


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αυτο ειναι το θεμα να βρω την δυναμη και να μην ξαναγυρισω.Το πιο δυσκολο απο ολα..

9διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:31 am

joannoua3

joannoua3
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Megalo thema dustixws...
G na vreis dunami na min ksana guriseis pisteuw prepei na exeis tis fies s konta s na axsolise sunexws me kati g na min ton skeftesai katholou ktl...

10διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:36 am

vicky00


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ειλικρινα νιωθω πολυ μονη και μπερδεμενη.Ακομα και με τις φιλες μου εχω απομακρυνθει λογω της σχεσης που εχω..Πρεπει να κανω μια νεα αρχη σε ολα και δεν ξερω πως θα τα καταφερω..

11διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:50 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κατά την άποψή μου τα 20 είναι καθοριστική ηλικία. Θεωρητικά αυτή τη δεκαετία ζεις τα πιο τρελά και ανέμελα πράγματα. Δε λέω ότι δεν μπορείς να τα ζήσεις έχοντας παράλληλα μια σχέση, άλλα όχι μια σχέση με έναν άνθρωπο 42 ετών.

Αυτός ο άντρας σε θέλει και ζητάει πράγματα στα οποία θα μπορούσε να ανταπεξέλθει μια ανεξάρτητη οικονομικά και ψυχολογικά 30αρα. Στην ηλικία μου με τις εμπειρίες που έχω, με μια δουλειά να με συντηρεί, με τις σφαλιάρες που έχω φάει, έχοντας "αξιολογήσει¨" τους γονείς μου ως ανθρώπους και όχι απλά σαν Μπαμπάς και Μαμά, εγώ θα μπορούσα να το κάνω. Εσύ όμως? Λογικό δεν είναι μετά να σε πνίγει το δίλημμα? Κι αυτός σαν ώριμος άντρας που είναι δεν καταλαβαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα να σου ζητά να φερθείς ξεχνώντας την ηλικία σου και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, την αγάπη σου προς τους γονείς σου και προφανώς το φόβο σου να απαγκιστρωθείς απο αυτούς οικονομικά, ψυχολογικά και κοινωνικά και να μείνεις μαζί του?

Δε θα σου δώσω μια απάντηση έτοιμη στο πιάτο, άλλωστε δεν είμαι στα παπούτσια σου και το ναι ή όχι το δικό μου στο δικό σου δίλλημα είναι άχρηστο. Ελπίζω όμως ότι σε βοήθησα να σκεφτείς κάποια πράγματα από μια άλλη οπτική γωνία και σου εύχομαι καλή τύχη.

12διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 5:56 am

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα δεν μου αρέσει που σε πιέζει να διαλέξεις...δηλαδή εντάξει υπάρχει αυτή η διαφορά ηλικίας...αλλά σαν μεγαλύτερος που είναι θα έπρεπε να αντιλαμβάνεται κ την δυσκολία που έχουν οι γονείς σου...δεν λέω να μην έχει πρόβλημα, είναι ανθρώπινο να τον ενοχλεί αλλά γιατί σου δημιουργεί επιπλέον στρες με την δική του συμπεριφορά;
Αυτό που μπορώ να σου πω εγώ σαν συμβουλή είναι να ακούσεις την φωνούλα μέσα σου. Τι σου λέει; Συνήθως αυτό που μας λέει είναι και η αλήθεια μας...

Κι εμένα πάντως σαν διαφορά ηλικίας δεν θα μου άρεζε για την κόρη μου κ ειδικά σε τόσο νεαρή δική της ηλικία...

13διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 6:03 am

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vicky00 mou kalispera!!!simfono pano kato me ta koritsia ola!!!k fusika o kathe enas exei tin diki tou gnomi k einai apolutos sevasth..tha sou po k ego gia tin diki mou empeiria!!!!otan gnorisa ton antra mou hmoun 20.5 k o antras mou 39...stin arxi mou fanike megalh h diafora,alla leo ok as proxorisoume k vlepoume pos tha ekselixthei to pragma...k telika stous 4 mhnes pou eimastan mazi arravoniastikame k sta 2 xronia k 2 mhnes pou kleisame san zevgari pantreutikame.oi goneis mou exoune 16 xronia diafora..otan tous eipa gia ton niko me rothsane...se kanei eutixismenh????emas auto ma sendiaferei...oxi h hlikia..h hlikia einai sta xartia...k ontos me kanei para polu eutixismenh...k eimai teleia mazi tou...ego tha sou elega na to proxoriseis mazi tou na deis pou mporei na paei ayth h sxesh...apo tin diki mou gnomi oi ''files'' sou den ferthikane sosta...den fevgeis apo tin filenada k xalas mia filia gia ayton ton logo..sto kato kato den afora kanenan ayto...katse mila me tous goneis sou..k fusika me ton sintrofo sou...na deite pou mporei na paei ayth h sxesh...den ksereis se 2 - 3 xronia ti mporei na ginei..uparxoun paraaaaaaa polla zevgari ekei ekso me diafora hlikias k parola ayta niotheis oti den uparxei ayth h diafora mazi tous...kane pano apo ola ayto pou theleis esy..oxi ayto pou theloun oi alloi...giati tha gyriseis mia mera k tha peis ama to proxorousa me ekeinon pos tha eimastan tora????k leo ksana oti auth einai h PROSOPIKI mou apopsi..zhthses tin gnomi mas gia to provlima sou k diavazeis diaforetikes apopseis!!!!alla oles sevastes panta..

14διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 6:16 am

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
epeisis to oti thelei na kanei paidia mazis ou k na se pantreutei dixnei oti se vlepei sovara..den paizei mazi sou...milise stous goneis sou..ean skopeveis na akolouthiseis ayton ton anthropo milise tous..omorfa k oraia...ego ayto tha ekana...(asxeta pou ego apla tous anakoinosa oti se 2 mhnes tha ton akolouthiso me tin douleia tou se 1 taksidi k efuga)ennoeitai pos einai goneis k anusixoun alla pistevo ama ton gnorisoyn tha arxisoun na kathisixazontai siga siga...kalutera na milas me to paidi sou k na exeis yshxo to kefali sou para na mallosete k na xaseis kathe epafh k na trelatheis apo tin agonia gia to pou einai k an einai kala.katse skepsou ksekathara ti theleis esy,pos ESY MONO ESU vlepeis ta pragmata,zygiose ta ola prosektika k pare tin apofasi sou...entelos filiki simvouli pano sto ti tha ekana EGO stin thesi sou sou leo 10 pragmatakia..ola ta upoloipa eksartontai apo sena...eimeis apla dosame tis gnomes mas..einai diki sou aposafh omos

15διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 6:20 am

vicky00


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το θεμα ειναι οτι οι γονεις μου,μου ξεκαθαρισαν οτι ποτε δεν προκειται να δεκτουν κατι τετοιο.Πανω απο ολα μου λενε οτι πρεπει να κοιταξω τις σπουδες μου και την καριερα μου.Οποτε τους ανοιγω κουβεντα γιια αυτο το θεμα μου λενε οτι τωρα εισαι πολυ ερωτευμενη και δεν βλεπεις καθαρα..αλλα σε 10 με 15 χρονια που θα φαινονται οι διαφορες σας θα το μετανιωσεις πικρα και δεν θα εχεις ζησει οσα πρεπει τωρα να ζησεις..δεν υπαρχει καμια ανταποκριση απο τους γονεις μου δυστυχως..

16διαφορά ηλικίας. Empty Διαφορα ηλικας Δευ Ιουλ 09, 2012 11:18 am

Ελενη+Λυδια

Ελενη+Λυδια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα εμενα η γνωμη ειναι για αυτο το θεμα ειναι οτι αν τον ηθελες πραγματικα δεν θα σκευτοσουν τιποτα θα ησουμ μαζι του και δεν θα εμπαινες καν στην διαδικασια να αναρωτιεσαι η διαφορα ηλικιας ειναι μεγαλη και αν συνεχισεις θα το μετανοιωσεις αργοτερα και θα ειναι αργα ναι καταλαβαινω τον αγαπας σκεψου ομως πολυ καλα και αν τον θελεις πραγματικα φυγε μαζι του..

17διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 12:57 pm

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σου βυκη κοριτσακι μου ,πρωτα απο ολα εμεισ θα σου που,την γνωμη μας ,αν εσυ περνας καλα κ νιωθεισ οτι δνε μπωρεισ μακρυα του δν παιζει κανενα ρολο η ηλικιααα,αυτοσ σε πιεζει γτ εχουν περασει τα χρονια του κ λογικο θελει να φτιαξει τη ζωη του γι αυτο εσυ εισαι μικρουλα ακομαα 20 χρονον πιπινη θα μπορουσεσ να ειχεσ οποιον ηθελες στα ποδια σου χωρισ παρεξηγησει στα λεω οπωσ θα τ ελεγα κ σε μια φιλη μου....εγω με τον αντρα μου εχουμε 11 χρονια περιπου διαφορα ,εγω 23 κ αυτοσ 33 κατι,κ εγω στην αρχη ετσι ελεγα πωσ κ αν ειναι σωστο κ τι θα πει ο κοσμοσ η μαμα ο μπαμπασ,αλλα ολα καλα.....οποτε κοριτσακι μου κοιτα εσυ τι θελεισ κ οχι η αλλη,,γτ τα χρονια περνανε κ μετα θα λεσ ΓΙΑΤΙ?? οποτε δικια σου η αποφαση κ μονο....ελπιζω να παρεισ την σωστη αποφαση κοριτσακι μου

18διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 1:20 pm

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
simfono apolyta me ta koritsia parapano!!!emeis k oi goneis sou k oi filoi sou k OLOI mporei na sou leme xilies 2 ''lyseis'' gia to provlima sou..esu omos tha exeis ton teleutaio logo...ego pistevo pos se periptosh pou eisai 10000000000% sigoyrh oti theleis na ton akolouthiseis k na ton pantreyteis kai na kanete paidakia na ksereis oti h apopsh ton gonion sou (pistevo) tha allaksei..otan tha pigaineis na vlepoune ta eggonakia tous k tha lionoun tha ta ksexasoune ola!!!!!ennoeitai pos oloi oi goneis mas theloune to kalo mas k den vazoune kanenan pano apo emas alla sou leo ena aplo paradigmataki pou skeftika tora...ok ton afineis ton 42 xrono k xorizete...avrio methavrio vriskeis enan 26 xrono px leo ego tora...alla o anthropos px den exei katholou lefta...k den mporei na se sunthrisei k na menete me tous goneis tou leo ego tora ena paradigma....ti tha ginei ekei?pali tha sou poune oi goneis sou den ton theloume einai afragos...oxi oti katigoro tous goneis ennooeitai an einai dinaton apla thelo na katalikso kapou...oti mia zoi den ginete na akoume tous goneis mas se ayta pou lene..prepei na pathsoume podi...na tous deiksoume oti eimaste enhlikes k oti peirame tin zoi sta xeria mas...sta leo ayta me oli mou tin kalh tin kardia xoris na thelo na pareksigitho se parakalo.apla leo ena paradigma...o erotas o megalos sou varaei tin porta mia fora..to exo akousei k to pistevo...sto xeri sou einai an tha anoikseis tin porta h tha tin exeis kleisth...k tha einai oti xeirotero na ftaseis argotera se mia alfa hlikia k na annarotiese pos tha hmouna tora an ton eixa akolouthisei????pistevo oti einai oti xeirotero na metanionoume...an pisteveis oti pragmatika einai enas megalos erotas pistevo pos prepei na tou doseis mia eukairia..tin aksizei...tin aksizete!!!!entelos filika leo apla tin gnomi mou k mono ayto...den tin epivalo...sou leo apla ti tha ekana ego...ego tha ton akolouthousa..k poios eipe oti spoudes k erotas den pane mazi???apla tha kaneis to programma sou k tha diatheteis xrono k gia ta 2...oste na mhn exei parapono kanenas Smile Smile Smile Smile

19διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 1:45 pm

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να σου πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και τη ζητησες.
1-Κατι με ενοχλει στο οτι σε βαζει να διαλεξεις .Γιατι πρεπει να διαλεξεις? εδω νομιζω πως παει να επιβαλει τους ορους του και το ποιος κανει κουμαντο σε αυτη τη σχεση.
2- το ιδιο κανουν και οι γονεις σου ,με τη διαφορα οτι αυτοι θελεουν να σε προστατευσουν απο ενα τυχον μοιραιο λαθος
3-αν τον ακολουθησεις πως θα ζειτε ? εχεις δουλεια? εισαι ανεξαρτητη? αν δεν περνας καλα θα μπορεις να φυγεις αμεσως?
4- ειμαι 41 ετων ,θα μπορουσες να εισαι κορη μου ,θα μπορουσα ομως κι εγω να ειμαι στη θεση σου και να ζω τωρα με ενα συζυγο 63 ετων!!
εσυ τι νομιζεις ? θα ειμασταν καλα μαζι? θα ειχαμε κοινα ενδιαφεροντα ? θα με ακολουθουσε στο τρεξιμο και στο κολυμπι που κανω 3 φορες την εβδομαδα?
Ας πουμε τωρα, θα με ακολουθουσε ανετα στη Βουδαπεστη που θελω να παω ,και να τριγυρναμε στα μουσεια ολη μερα?
5- θελω να καταληξω ,μην κοιτας μονο τι θελει αυτος ! Αυτος και βεβαια θελει τη νεα ωραια και καταδικη του συντροφο ,να την πλασει οπως επιθυμει ,ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙς? ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΖΗΤΑς ΚΑΙ ΤΙ ΑΝΑΓΚΕς ΘΑ ΕΧΕΙς ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ?

ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ !! ΚΑΙ ΠΩς ΘΑ ΗΘΕΛΕς ΝΑ ΖΕΙς !!

και αποφασισε οσο πιο ωριμα μπορεις .

και κατι αλλο [ως μαμα μιας εφηβης κορης ] ..το κοστος του να τα τιναζεις ολα στον αρερα για ενας ερωτα ισως ειναι τεραστιο .
Χτιζουμε και θεμελιωνουμε αγαπη και ανθρωπινες σχεσεις σιγα σιγα οσο περνουν τα χρονια ,ειναι κριμα να τα διαλυουμε σε μια μερα.
Με συγχωρεις για το θαρρος ,απλα ειπα την ταπεινη μου αποψη

20διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 1:58 pm

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νανακι exeis dikio se ayta pou les...ontos ta les xima k tsouvalata pou lene...exeis sosto tropo skepseis!!!opos vlepeis vicky00 sou eipame oles mas polles k diaforetikes apopseis...esu prepei na ta sugiseis...esy prepei na pareis tin apofasi...k makari na einai sosth k dikaih se olous ma pano apo ola gia sena!!!

21διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 2:38 pm

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΤΈΤΟΙΑ ΦΆΣΗ ΉΤΑΝ Η ΑΔΕΡΦΉ ΜΟΥ,ΤΑ ΧΆΛΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟ ΑΓΌΡΙ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΆΞΕΙ ΜΕ ΈΝΑΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΊΑ ΠΕΡΊΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΤΈΡΑ ΜΑΣ.ΤΟ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ...??ΕΧΕΙ ΞΕΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΜΕ ΜΈΝΑ ΜΙΛΆΕΙ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΟΎΤΕ ΝΑ ΤΗ ΔΟΥΝ.ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΓΊΔΑ ΕΝΩΣ ΤΈΤΟΙΟΥ ΈΡΩΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΆ ΜΙΑ ΝΕΑΝΙΚΉ ΤΡΈΛΑ,ΜΑΓΚΙΆ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΈΧΡΙ ΕΚΕΊ.ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΊ ΤΙ ΣΌΙ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΌΝ ΤΟΝ ΆΝΘΡΩΠΟ?ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΆ ΣΤΑ 30 ΣΟΥ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 52,ΣΤΑ 40 ΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΧΡΌΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΈΝΑΝ 60-ΦΕΥΓΑ ΓΙΑ ΠΑΤΈΡΑ ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ ΛΈΩ ΤΩΡΑ.ΌΤΑΝ ΕΣΎ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΦΆΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΤΟΙΜΆΖΕΙ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΆΓΙΟ ΠΈΤΡΟ...ΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΌΛΑ ΑΥΤΑ?ΑΠΟΡΏ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΣΧΈΣΗ ΜΕ......ΤΗΝ ΚΌΡΗ ΤΟΥ ΕΛΕΟΣ.ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΑΙΣΘΆΝΕΤΑΙ ΠΙΠΙΝΙ ΔΊΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΜΑΡΏΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΧΡΌΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΙΆΤΑ ΣΟΥ.

22διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 3:10 pm

rouzaki

rouzaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Έχω 2 διαφορετικές εμπειρίες να σου περιγράψω για να καταλάβεις, και να δεις και παραδείγματα άλλων ιστοριών.
- Στα 22 μου ακολούθησα έναν άνθρωπο 4 χρόνια μεγαλύτερο μου (λίγα...) σε άλλη πόλη. Ενώ στην αρχή ήταν όλα μέλι γάλα, όταν μείναμε μαζί, άρχισε να με πιέζει αφάνταστα. Ότι κι αν σου πω θα είναι λίγο. Ο άνθρωπος που είχα γνωρίσει και είχα ερωτευτεί τρελά είχε μεταμορφωθεί σε ένα τέρας που με κακομεταχειριζόταν, με χτυπούσε σε άσχημο σημείο και με είχε ξεκόψει εντελώς απο όλους!
Τώρα πια που σκέφτομαι καταστάσεις και στιγμές, βλέπω οτι τα σημάδια ψιλοφενόντουσαν αλλά ήμουν τόσο ερωτευμένη που δεν τα έβλεπα!

Ηθικό δίδαγμα! Δεν κάνουμε ποτέ κινήσεις επανάστασης τύπου φεύγω απο το σπίτι μου και ακολουθώ τον έρωτα μου, αν δεν έχουμε ζυγήσει σωστά τη σχέση μας, και δεν είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι! (εγώ δεν γύριζα Αθήνα γιατί δεν είχα μούτρα να πω στους δικούς μου να μου δώσουν χρήματα να βάλω βενζίνη να γυρίσω πίσω.... βλέπεις μου τα έλεγαν αλλά εγώ επέλεξα να πάω μαζί του, και τελικά ήρθαν με μάζεψαν πάνω σε άσχημο καβγά και αυτό γιατί έτυχε να πάρουν τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή και ζήτησα τη βοήθεια τους πάνω στην απελπισία μου και στο φόβο ότι θα με σκότωνε)

Όταν αγαπάμε κάποιον δεν τον πιέζουμε, αλλά του αφήνουμε το χώρο του να νιώθει ελεύθερος, και είμαστε ευτυχισμένοι έστω και με το λίγο που μας δίνει. Όταν αγαπάς δεν ζητάς, αλλά δίνεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα. Εσενα ο καλός σου όχι μόνο σου ζητάει, αλλά σου βάζει και το μαχαίρι στο λαιμό! Άρα αγαπάει περισσότερο τον εαυτό του απο εσένα!!!

Η δεύτερη ιστορία:
- Σήμερα είμαι 29 χρ. και παντρεμένη 3 χρόνια με έναν άντρα 41 χρ. Δεν μπορώ να πω οτι δεν αγαπιόμαστε. Είμαστε αγαπημένο ζευγάρι με κατανόηση, ελευθερία (με λογικά όρια), χωρίς ζήλιες, υστερίες κλπ.
Γενικά είμαστε πολύ καλά μαζί. Όμως αν γύρναγα το χρόνο πίσω, δεν θα ξαναπαντρευόμουν έναν άντρα τόσο μεγαλύτερο μου. Τα 12 χρόνια που με περνάει πρώτα δεν φαινόντουσαν. Όμως όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ φαίνονται. Μπορεί στ 41 του να μην είναι γέρος, αλλά δεν είναι και 29 που είμαι εγω! Και δεν είμαι άνθρωπος του clubbing και της ξέφρενης ζωής.

Σκέψου πρώτα καλά τι θες να κάνεις. Αλλά να θυμάσαι οτι και μόνο που αμφιβάλλεις μέσα σου, συτό σημαίνει οτι κάπου βαθιά μέσα σου έχεις κάποιο μικρό κενό ή κάποιες αμφιβολίες....

Σου εύχομαι να επιλέξεις ότι σε κάνει πιο ευτυχισμένη!
Και να θυμάσαι πως είσαι πολύ μικρή και η ζωή είναι όλη μπροστά σου! Μπορείς να ζήσεις τον έρωτα σου χωρίς όμως δεσμεύσεις. Αν σε αγαπάει θα σε καταλάβει.... και στο κάτω κάτω.... δεν είσαι και μωρό, μπορείς να βάλεις και στους γονείς σου κάποια όρια όπως στο θέμα των διακοπών. Θεωρώ οτι είσαι αρκετά μεγάλη για να πηγαίνεις διακοπές με τη μαμά και το μπαμπά.
Λίγα όρια στους γονείς και λίγα όρια στο φίλο σου και θα είστε εντάξει. Wink

http://www.lovelyday.gr

23διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Δευ Ιουλ 09, 2012 10:12 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα δεν με προβληματιζει τοσο η διαφορα ηλικιας γιατι εχω δει και τετοια ζευγαρια που ειναι οντως καλα μεταξυ τους.

αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ομως ειναι που σου ζητησε να ξεκοψεις απο τους γονεις σου σε περιπτωση που διαλεξεις αυτον. ΕΛΕΟΣ. δλδ ετσι θα κανει καθε φορα που εχετε ενα "θεμα"? θα σου βαζει τετοια διλληματα? και ποιος ειναι αυτος που θα σε ξεκοψει απο τους γονεις σου καλη μου?

δεν ξερω τι θα κανεις, σκεψου καλα ομως και βασισου σε συμπεριφορες και ο χι ερωτες. εγω αυτο θα σου ελεγα ως μεγαλυτερη.

24διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Τρι Ιουλ 10, 2012 12:03 am

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:εμενα δεν με προβληματιζει τοσο η διαφορα ηλικιας γιατι εχω δει και τετοια ζευγαρια που ειναι οντως καλα μεταξυ τους.

αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ομως ειναι που σου ζητησε να ξεκοψεις απο τους γονεις σου σε περιπτωση που διαλεξεις αυτον. ΕΛΕΟΣ. δλδ ετσι θα κανει καθε φορα που εχετε ενα "θεμα"? θα σου βαζει τετοια διλληματα? και ποιος ειναι αυτος που θα σε ξεκοψει απο τους γονεις σου καλη μου?

δεν ξερω τι θα κανεις, σκεψου καλα ομως και βασισου σε συμπεριφορες και ο χι ερωτες. εγω αυτο θα σου ελεγα ως μεγαλυτερη.


Συμφωνω απολυτα! Πως ειναι δυνατον να σου βαζει να διαλεξεις αναμεσα σε αυτον και την οικογενεια σου? Μονο απο εναν πιτσιρικα θα καταλαβαινα (δεν θα δικαιολογουσα ομως) τετοια συμπεριφορα. Αυτο που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου ειναι οτι εισαι μονο 20 χρονων! Δεν σε πηραν τα χρονια! Δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι ουτε για να φυγεις απο το σπιτι σου, ουτε για να συζησεις, ουτε για να κανεις οικογενεια. Ο μονος που εχει λογους για να βιαζεται ειναι ο συντροφος σου. Ειτε γιατι ειναι στην ηλικια που ειναι, ειτε γιατι εχει τις ανασφαλειες του και θελει να σε δεσμευσει. Περνα καλα, κανε αυτο που σε ευχαριστει και μην αφηνεις ΚΑΝΕΝΑ να σου βαζει διλληματα και τελεσιγραφα

25διαφορά ηλικίας. Empty Απ: διαφορά ηλικίας. Τρι Ιουλ 10, 2012 12:21 am

rouzaki

rouzaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Επίσης σε μια σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας, ο μεγαλύτερος είναι αυτός που, πρέπει που και που να "κατεβαίνει" στην ηλικία του νεότερου, ώστε να τον αφήσει να ζήσει και αυτός την ξεγνοισιά της νιότης του.

Μη βιαστείς να γινεις 40. Θα έρθει η ώρα του, αλλά σε 20 χρόνια!

http://www.lovelyday.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις