Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά γεμίσαμε βρε παιδί μου λαθραίους που μας έχουν κατακλέψει!”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά ας πάνε τα πολεμικά σκάφη στο Αιγαίο για να μην τους αφήνουν να μπαίνουν!”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά τι θες να κάνω όταν οι χρυσαυγίτες σπάνε τους πάγκους και ξυλοκοπούν τους ξένους! Έχουμε γίνει ξέφραγο αμπέλι! Βλέπεις να κάνει κάτι η αστυνομία;”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά ώρες-ώρες λέω Χρυσή Αυγή που μας χρειάζεται. Πες μου μπορείς να κυκλοφορήσεις το βράδι στην Ομόνοια;”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά σ’ ένα φίλο μου του άνοιξαν το σπίτι και το σήκωσαν ολόκληρο! Γεμίσαμε από δαύτους!”

Πολλές τέτοιες ατάκες υποθέτω θα έχετε ακούσει στην καθημερινότητά σας από το γείτονα, στη δουλειά σας και ιδιαίτερα από κάποιους “ξερόλες”, με κολλημένη τη βελόνα στον Real fm, ταξιτζήδες.

Όταν προσπαθείς να τους μιλήσεις με ψυχραιμία και όσο το δυνατόν ηρεμία, να υπάρξει μια κάποιου είδους επικοινωνία πέφτεις σε τοίχο και μετά αρχίζεις να φουντώνεις. Διαπιστώνεις ότι στο μυαλό τους ότι οι τακτικές της Χρυσής Αυγής είναι απολύτως θεμιτές και δικαιολογημένες. Γιατί τελικά είναι ρατσιστές και μάλλον ήταν και προ κρίσης.

Ας μη μας πιάνουν οι ευαισθησίες, τύπου ο ελληνικός λαός ανέκαθεν ήταν φιλόξενος, μας πώς καταντήσαμε έτσι, κλπ. Ένα κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας ποτέ δεν ήθελε τους μετανάστες ή για να είμαι ακριβής τους ήθελε, όσο μπορούσε να γεύεται μια αίσθηση ανωτερότητας, εξουσιαστή και εξουσιαζόμενου, όταν μπορούσε να τους φέρεται όπως ήθελε χωρίς να έχει νομικές κυρώσεις. Απολάμβανε να δουλεύουν οι “κατώτεροι”, οι πολίτες β’ διαλογής στα χωράφια του με πενιχρά-μαύρα μεροκάματα. Νοίκιαζε τρύπες σε εξαθλιωμένους και μετακόμιζε σε “καλύτερα” προάστια! Έχτιζε συγκροτήματα πάνω στην αδήλωτη εργασία και κυκλοφορούσε με πολυτελή αυτοκίνητα!

Και για δικαιώματα, κουβέντα καμία! Και να οι διαμαρτυρίες για το ποιος θα σηκώσει τη σημαία, και να οι αντιδράσεις για την ιθαγένεια, και να ο φόβος για το δικαίωμα ψήφου! Αυτό το κομμάτι της κοινωνίας ποτέ δεν ήθελε την ισονομία, ένα κράτος δικαίου που θα φέρεται με σεβασμό απέναντι στον “άλλο”. Αυτό το κομμάτι έμαθε να παρανομεί και τώρα αγανακτεί για την ανυπαρξία του κράτους από την οποία πολλάκις στο παρελθόν είχε επωφεληθεί.

Όλοι εμείς, υποτίθεται οι υγιώς σκεπτόμενοι πολίτες, οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το κομμάτι της κοινωνίας που επιμένει στη μη τήρηση των νόμων, που έχει -να το πω αλλιώς- εθιστεί στην ανομία. Διαφορετικά, ενδέχεται η Χρυσή Αυγή να αποτελέσει στο κοντινό μέλλον τον κύριο ρυθμιστή της πολιτικής κατάστασης στη χώρας. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε, τόσο το καλύτερο.

http://feleki.wordpress.com/2012/09/15/6295/

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ποιο ειναι το κακο να ειναι καποιος ρατσιστης ή να ανηκει ιδεολογικα στο χωρο της χρυσης αυγης?
ειναι λιγοτερο ρατσιστες αυτοι που αποκλειουν τους ρατσιστες?!
ζουμε σε ενα δημοκρατικο κρατος υποτιθεται και ο καθενας λεει την αποψη του, οποια και να ειναι αυτη.
δεν υποστηριζω καννεναν πολιτικο χωρο, μην παρεξηγηθω, αλλα καννενας τους δεν μπορει να αλλαξει πλεον την καθημερινοτητα μου-ουτε το σπασιμο παγκων στις λαικες, ουτε τα μεγαλα μακροχρονια σχεδια της κυβερνησης.
εγω ενα ξερω κοριτσια μου, μου κλεψανε τα ονειρα μου για το μελλονμ ου. το 2008 ελεγα με τον αντρα μου, θα ξεχρεωσουμε ενα δανειο που εχουμε, θα αγορασουμε σπιτι μεγαλυτερο, θα αλλαξουμε αμαξι, θα θα θα . τωρα λεμε ναι καλα ας εχουμε να φαμε και βλεπουμε....
δεν φταινε,ουτε θα αλλαξει η ζωη μου απο τους μεταναστες. αυτα μας τα σερβιρουν για να μην βλεπουμε τα σοβαροτερα προβληματα.
ας μην τσακωνομαστε για θεματα που τελικα εμεις - ο λαος- δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και να αλλαξουμε πλεον.....]
καλημερα σε ολες σας και ηρεμα, που θα παει θα ερθουνε και καλυτερες μερες.... Very Happy

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
filitsaki έγραψε:
mamamia12 έγραψε:ΦΙΛΙΤΣΑΚΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΥΒΑ ΣΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΤΟΥΣ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ! ΤΟ 1/3 ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ[ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ]ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΤΗΚΑΝ[ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΕΙ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ].Ο ΘΕΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ scratch ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.. Respect
ξερεις κατι λατρευω τον πατερ Παισιο και ξερω ολες τις προφητιες του!και πολλων αλλων Αγιων πατερων!ο θεος να μας φυλαει.

Πολύ φιλεύσπλαχνος αυτός ο Θεός βρε παιδί μου. Δε θα μας εγκαταλείψει εμάς τους Χριστιανούς. Απλά θα εξοντώσουμε τους μουσουλμάνους!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαμακα μου έγραψε:ποιο ειναι το κακο να ειναι καποιος ρατσιστης ή να ανηκει ιδεολογικα στο χωρο της χρυσης αυγης?
ειναι λιγοτερο ρατσιστες αυτοι που αποκλειουν τους ρατσιστες?!
ζουμε σε ενα δημοκρατικο κρατος υποτιθεται και ο καθενας λεει την αποψη του, οποια και να ειναι αυτη.
δεν υποστηριζω καννεναν πολιτικο χωρο, μην παρεξηγηθω, αλλα καννενας τους δεν μπορει να αλλαξει πλεον την καθημερινοτητα μου-ουτε το σπασιμο παγκων στις λαικες, ουτε τα μεγαλα μακροχρονια σχεδια της κυβερνησης.
εγω ενα ξερω κοριτσια μου, μου κλεψανε τα ονειρα μου για το μελλονμ ου. το 2008 ελεγα με τον αντρα μου, θα ξεχρεωσουμε ενα δανειο που εχουμε, θα αγορασουμε σπιτι μεγαλυτερο, θα αλλαξουμε αμαξι, θα θα θα . τωρα λεμε ναι καλα ας εχουμε να φαμε και βλεπουμε....
δεν φταινε,ουτε θα αλλαξει η ζωη μου απο τους μεταναστες. αυτα μας τα σερβιρουν για να μην βλεπουμε τα σοβαροτερα προβληματα.
ας μην τσακωνομαστε για θεματα που τελικα εμεις - ο λαος- δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και να αλλαξουμε πλεον.....]
καλημερα σε ολες σας και ηρεμα, που θα παει θα ερθουνε και καλυτερες μερες.... Very Happy

Το κακό του να είναι κάποιος ρατσιστής και να υποστηρίζει μια συμμορία όπως είναι αυτή της Χρυσής Αυγής, η οποία παρεπιπτόντως μονο για τα δικαιώματα τωνς εργαζομένων δενκόπτεται, είναι ότι αντιτίθεται στη δημοκρατία. Η αρχή της δημοκρατίας στηρίζεται στην ισότητα. Όσο για τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ.
Αυτό που δεν έχουμε καταλάβει είναι ότι το κοινό μας δεν είναι ότι είμαστε όλοι Έλληνες άλλα όλοι εργαζόμενοι που παλεύουμε για να ζήσουμε.

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama katerina έγραψε:“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά γεμίσαμε βρε παιδί μου λαθραίους που μας έχουν κατακλέψει!”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά ας πάνε τα πολεμικά σκάφη στο Αιγαίο για να μην τους αφήνουν να μπαίνουν!”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά τι θες να κάνω όταν οι χρυσαυγίτες σπάνε τους πάγκους και ξυλοκοπούν τους ξένους! Έχουμε γίνει ξέφραγο αμπέλι! Βλέπεις να κάνει κάτι η αστυνομία;”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά ώρες-ώρες λέω Χρυσή Αυγή που μας χρειάζεται. Πες μου μπορείς να κυκλοφορήσεις το βράδι στην Ομόνοια;”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά σ’ ένα φίλο μου του άνοιξαν το σπίτι και το σήκωσαν ολόκληρο! Γεμίσαμε από δαύτους!”

Πολλές τέτοιες ατάκες υποθέτω θα έχετε ακούσει στην καθημερινότητά σας από το γείτονα, στη δουλειά σας και ιδιαίτερα από κάποιους “ξερόλες”, με κολλημένη τη βελόνα στον Real fm, ταξιτζήδες.

Όταν προσπαθείς να τους μιλήσεις με ψυχραιμία και όσο το δυνατόν ηρεμία, να υπάρξει μια κάποιου είδους επικοινωνία πέφτεις σε τοίχο και μετά αρχίζεις να φουντώνεις. Διαπιστώνεις ότι στο μυαλό τους ότι οι τακτικές της Χρυσής Αυγής είναι απολύτως θεμιτές και δικαιολογημένες. Γιατί τελικά είναι ρατσιστές και μάλλον ήταν και προ κρίσης.

Ας μη μας πιάνουν οι ευαισθησίες, τύπου ο ελληνικός λαός ανέκαθεν ήταν φιλόξενος, μας πώς καταντήσαμε έτσι, κλπ. Ένα κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας ποτέ δεν ήθελε τους μετανάστες ή για να είμαι ακριβής τους ήθελε, όσο μπορούσε να γεύεται μια αίσθηση ανωτερότητας, εξουσιαστή και εξουσιαζόμενου, όταν μπορούσε να τους φέρεται όπως ήθελε χωρίς να έχει νομικές κυρώσεις. Απολάμβανε να δουλεύουν οι “κατώτεροι”, οι πολίτες β’ διαλογής στα χωράφια του με πενιχρά-μαύρα μεροκάματα. Νοίκιαζε τρύπες σε εξαθλιωμένους και μετακόμιζε σε “καλύτερα” προάστια! Έχτιζε συγκροτήματα πάνω στην αδήλωτη εργασία και κυκλοφορούσε με πολυτελή αυτοκίνητα!

Και για δικαιώματα, κουβέντα καμία! Και να οι διαμαρτυρίες για το ποιος θα σηκώσει τη σημαία, και να οι αντιδράσεις για την ιθαγένεια, και να ο φόβος για το δικαίωμα ψήφου! Αυτό το κομμάτι της κοινωνίας ποτέ δεν ήθελε την ισονομία, ένα κράτος δικαίου που θα φέρεται με σεβασμό απέναντι στον “άλλο”. Αυτό το κομμάτι έμαθε να παρανομεί και τώρα αγανακτεί για την ανυπαρξία του κράτους από την οποία πολλάκις στο παρελθόν είχε επωφεληθεί.

Όλοι εμείς, υποτίθεται οι υγιώς σκεπτόμενοι πολίτες, οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το κομμάτι της κοινωνίας που επιμένει στη μη τήρηση των νόμων, που έχει -να το πω αλλιώς- εθιστεί στην ανομία. Διαφορετικά, ενδέχεται η Χρυσή Αυγή να αποτελέσει στο κοντινό μέλλον τον κύριο ρυθμιστή της πολιτικής κατάστασης στη χώρας. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε, τόσο το καλύτερο.

http://feleki.wordpress.com/2012/09/15/6295/

Respect Respect Respect
Καλύτερα δε θα μπορούσε να εκφραστεί η σημερινή πραγματικότητα!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμακα μου έγραψε:ποιο ειναι το κακο να ειναι καποιος ρατσιστης ή να ανηκει ιδεολογικα στο χωρο της χρυσης αυγης?
ειναι λιγοτερο ρατσιστες αυτοι που αποκλειουν τους ρατσιστες?!

Είχα αποφασισει να μην ξαναγραψω ποτε στο φορουμ αλλά πραγματικα δεν κρατιεμαι.
Ναι, ειναι κακο να εισαι ρατσιστης και δεν μπορω να συνειδητοποιησω οτι πρεπει να το εξηγησουμε κιολας. Είναι σαν να μου λες "μα και οι παθογονοι οργανισμοι εχουν δικαιωμα να ζησουν, εμεις γιατι παιρνουμε αντιβιοτικα???". Και η χρυση αυγη στην Ελλαδα ειναι ο καρκινος σε ενα ηδη αρρωστο σωμα.

Δεχομαι οτι ο εγκληματιας ειναι εγκληματίας. Χεστηκα αν ειναι Ελληνας, Αλβανος, Γιαπωνεζος ή Γάλλος. Θελω να τιμωρηθει ο δολοφονος, ο βιαστης, ο παιδεραστης, ακριβως επειδη ειναι δολοφονος, βιαστης, παιδεραστης. Όχι επειδη ειναι Αλβανος. Πώς θα σας φαινοταν να σας αντιμετωπιζουνε ολοι ισα και ομοια με την παπαδια που σκοτωσε τον αντρα της? Ή με τον οδηγο που παρεσυρε, τραυματισε κ αφησε αβοηθητα στη μεση της ασφαλτου δυο παιδια? Ή με τον Ρωχαμη??

Ίσως και να μπορω να καταλαβω το σκεπτικο του "η Ελλάδα στους Έλληνες", έχει μια συνοχη μεσα στον παραλογισμο του. Η χρυση αυγη όμως ειναι ενα κόμμα που εχει στο καταστατικο της φιλοναζιστικες αποψεις, παγανισμο και φιλοσατανιστικες επιρροές. Και δεν ειναι συκοφαντιες και λασπολογια, ειναι ολοφανερα στο σάιτ του κομματος. Ναι, ναι, το ξερω, εσυ δεν εισαι ουτε σατανιστρια, ουτε ναζιστρια, ουτε καις σταυρους εξω απο σπιτια μαυρων. Και οσοι ψηφισαν τον Χιτλερ, δεν τον ψηφισαν για να τους κάνει ο,τι τους εκανε. Όποιος εχει διαβασει εστω λίγη ιστορια ξερει τις φρικαλεοτητες που εκαναν οι Ναζι στην Ελλάδα της κατοχης (μονο καμια 100στη ολοκαυτωματα...). Και τωρα ψηφιζονται στη βουλη με το προσχημα της καθαρης φυλης? Πόσο μουσια ειναι ολα αυτα? Αν εχετε προσεξει τους βουλευτες στη οταν μιλανε, το μονο που αναφερουν ειναι το μεταναστευτικο. Δεν υπάρχει σχεδιο/πλανο/προταση ουτε για Παιδεια, ουτε για Οικονομια (το βασικοτερο στη σκατοπεριοδο που διανυουμε), ουτε για κοινωνικη προνοια, ουτε για Υγεια, για τιποτα. Δεν ειναι καθολου αντισυστημικοι, παρολο που πολλοι τους ψηφισαν να μπουν στη βουλη και να "τριξουν τα δοντια" στους πολιτικους. Χα! Ας διωξουν την τρόικα αν θελουν μια καθαρη Ελλάδα. Αλλά μπορουν? Και το κυριοτερο, θα δαγκωσουν το χερι που τους ταϊζει? Οχι βεβαια.

Όσον αφορα τις τιμες - υποθετω οτι ολες νιωσατε υπερηφανεια και ενα κατι τις παραπανω οταν μαθατε οτι το δεξι χερι του Κλιντον ειναι ο Τζωρτζ Στεφανοπουλος, ε? (εχω κ άλλα καλυτερα παραδειγματα αλλα αμφιβαλλω αν θα τα εχετε ακουσει). Όταν ενας Έλληνας μεταναστης διαπρεπει στο εξωτερικο, τοτε ειναι αναμενομενο να τιμηθει δεοντως. Αν ακουγατε οτι ενας Ελληνας φοιτητης αριστευσε στην Μηχανολογία του ΜΙΤ, αλλα επειδη δεν ειναι Αμερικάνος δεν του επιτρεπεται να πάρει το παρασημο, πώς θα σας φαινοταν?

Και για να μην πεσει στην ατζεντα ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος και το ποσο ανωτεροι ειμαστε ως Ελληνες λόγω αυτου (αναμφισβητητα λαμπροτατος και εξαιρετικος ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος, αλλα δεν βλεπω τι σχεση εχει ο νεοέλληνας και η σημερινη ελληνιδα μαμα με αυτο, χωρις παρεξηγηση, ε?), θα θεσω ερωτημα και απαντηστε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕΤΕ:
Ποσα εργα εγραψε ο Σωκράτης, και ποια εχετε διαβασει?

Εν τέλει, μάλλον δεν ειναι κακο να εισαι ρατσιστης, μέχρι να βρεθει καποιος να σε σπασει στο ξυλο επειδη εισαι Υδροχόος. Και ως γνωστον, επειδη και ο Πάσαρης ειναι Υδροχόος, ΟΛΟΙ οι Υδροχόοι ειναι εγκληματίες. Μη γελατε, εχει ακριβως την ιδια βαση.
(*το αστρολογικο προφιλ του Πασαρη ειναι δικη μου επινοηση, μπορει ο ανθρωπος να ειναι Ζυγος...)

ΥΓ - Η απαντηση στο ερωτημα που εθεσα πιο πανω ειναι οτι ο Σωκρατης δεν εγραψε κανενα εργο, αλλα μπορειτε να διαβασετε αυτα που ειπε ο Σωκρατης απο τον Πλατωνα.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
μαμακα μου έγραψε:ποιο ειναι το κακο να ειναι καποιος ρατσιστης ή να ανηκει ιδεολογικα στο χωρο της χρυσης αυγης?
ειναι λιγοτερο ρατσιστες αυτοι που αποκλειουν τους ρατσιστες?!

Είχα αποφασισει να μην ξαναγραψω ποτε στο φορουμ αλλά πραγματικα δεν κρατιεμαι.
Ναι, ειναι κακο να εισαι ρατσιστης και δεν μπορω να συνειδητοποιησω οτι πρεπει να το εξηγησουμε κιολας. Είναι σαν να μου λες "μα και οι παθογονοι οργανισμοι εχουν δικαιωμα να ζησουν, εμεις γιατι παιρνουμε αντιβιοτικα???". Και η χρυση αυγη στην Ελλαδα ειναι ο καρκινος σε ενα ηδη αρρωστο σωμα.

Δεχομαι οτι ο εγκληματιας ειναι εγκληματίας. Χεστηκα αν ειναι Ελληνας, Αλβανος, Γιαπωνεζος ή Γάλλος. Θελω να τιμωρηθει ο δολοφονος, ο βιαστης, ο παιδεραστης, ακριβως επειδη ειναι δολοφονος, βιαστης, παιδεραστης. Όχι επειδη ειναι Αλβανος. Πώς θα σας φαινοταν να σας αντιμετωπιζουνε ολοι ισα και ομοια με την παπαδια που σκοτωσε τον αντρα της? Ή με τον οδηγο που παρεσυρε, τραυματισε κ αφησε αβοηθητα στη μεση της ασφαλτου δυο παιδια? Ή με τον Ρωχαμη?


Ίσως και να μπορω να καταλαβω το σκεπτικο του "η Ελλάδα στους Έλληνες", έχει μια συνοχη μεσα στον παραλογισμο του. Η χρυση αυγη όμως ειναι ενα κόμμα που εχει στο καταστατικο της φιλοναζιστικες αποψεις, παγανισμο και φιλοσατανιστικες επιρροές. Και δεν ειναι συκοφαντιες και λασπολογια, ειναι ολοφανερα στο σάιτ του κομματος. Ναι, ναι, το ξερω, εσυ δεν εισαι ουτε σατανιστρια, ουτε ναζιστρια, ουτε καις σταυρους εξω απο σπιτια μαυρων. Και οσοι ψηφισαν τον Χιτλερ, δεν τον ψηφισαν για να τους κάνει ο,τι τους εκανε. Όποιος εχει διαβασει εστω λίγη ιστορια ξερει τις φρικαλεοτητες που εκαναν οι Ναζι στην Ελλάδα της κατοχης (μονο καμια 100στη ολοκαυτωματα...). Και τωρα ψηφιζονται στη βουλη με το προσχημα της καθαρης φυλης? Πόσο μουσια ειναι ολα αυτα? Αν εχετε προσεξει τους βουλευτες στη οταν μιλανε, το μονο που αναφερουν ειναι το μεταναστευτικο. Δεν υπάρχει σχεδιο/πλανο/προταση ουτε για Παιδεια, ουτε για Οικονομια (το βασικοτερο στη σκατοπεριοδο που διανυουμε), ουτε για κοινωνικη προνοια, ουτε για Υγεια, για τιποτα. Δεν ειναι καθολου αντισυστημικοι, παρολο που πολλοι τους ψηφισαν να μπουν στη βουλη και να "τριξουν τα δοντια" στους πολιτικους. Χα! Ας διωξουν την τρόικα αν θελουν μια καθαρη Ελλάδα. Αλλά μπορουν? Και το κυριοτερο, θα δαγκωσουν το χερι που τους ταϊζει? Οχι βεβαια.

Όσον αφορα τις τιμες - υποθετω οτι ολες νιωσατε υπερηφανεια και ενα κατι τις παραπανω οταν μαθατε οτι το δεξι χερι του Κλιντον ειναι ο Τζωρτζ Στεφανοπουλος, ε? (εχω κ άλλα καλυτερα παραδειγματα αλλα αμφιβαλλω αν θα τα εχετε ακουσει). Όταν ενας Έλληνας μεταναστης διαπρεπει στο εξωτερικο, τοτε ειναι αναμενομενο να τιμηθει δεοντως. Αν ακουγατε οτι ενας Ελληνας φοιτητης αριστευσε στην Μηχανολογία του ΜΙΤ, αλλα επειδη δεν ειναι Αμερικάνος δεν του επιτρεπεται να πάρει το παρασημο, πώς θα σας φαινοταν?

Και για να μην πεσει στην ατζεντα ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος και το ποσο ανωτεροι ειμαστε ως Ελληνες λόγω αυτου (αναμφισβητητα λαμπροτατος και εξαιρετικος ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος, αλλα δεν βλεπω τι σχεση εχει ο νεοέλληνας και η σημερινη ελληνιδα μαμα με αυτο, χωρις παρεξηγηση, ε?), θα θεσω ερωτημα και απαντηστε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕΤΕ:
Ποσα εργα εγραψε ο Σωκράτης, και ποια εχετε διαβασει?

Εν τέλει, μάλλον δεν ειναι κακο να εισαι ρατσιστης, μέχρι να βρεθει καποιος να σε σπασει στο ξυλο επειδη εισαι Υδροχόος. Και ως γνωστον, επειδη και ο Πάσαρης ειναι Υδροχόος, ΟΛΟΙ οι Υδροχόοι ειναι εγκληματίες. Μη γελατε, εχει ακριβως την ιδια βαση.
(*το αστρολογικο προφιλ του Πασαρη ειναι δικη μου επινοηση, μπορει ο ανθρωπος να ειναι Ζυγος...)

ΥΓ - Η απαντηση στο ερωτημα που εθεσα πιο πανω ειναι οτι ο Σωκρατης δεν εγραψε κανενα εργο, αλλα μπορειτε να διαβασετε αυτα που ειπε ο Σωκρατης απο τον Πλατωνα.




Respect Respect Respect Respect Respect


και

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
για την τελευταία παράγραφο!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:
μαμακα μου έγραψε:ποιο ειναι το κακο να ειναι καποιος ρατσιστης ή να ανηκει ιδεολογικα στο χωρο της χρυσης αυγης?
ειναι λιγοτερο ρατσιστες αυτοι που αποκλειουν τους ρατσιστες?!

Είχα αποφασισει να μην ξαναγραψω ποτε στο φορουμ αλλά πραγματικα δεν κρατιεμαι.
Ναι, ειναι κακο να εισαι ρατσιστης και δεν μπορω να συνειδητοποιησω οτι πρεπει να το εξηγησουμε κιολας. Είναι σαν να μου λες "μα και οι παθογονοι οργανισμοι εχουν δικαιωμα να ζησουν, εμεις γιατι παιρνουμε αντιβιοτικα???". Και η χρυση αυγη στην Ελλαδα ειναι ο καρκινος σε ενα ηδη αρρωστο σωμα.

Δεχομαι οτι ο εγκληματιας ειναι εγκληματίας. Χεστηκα αν ειναι Ελληνας, Αλβανος, Γιαπωνεζος ή Γάλλος. Θελω να τιμωρηθει ο δολοφονος, ο βιαστης, ο παιδεραστης, ακριβως επειδη ειναι δολοφονος, βιαστης, παιδεραστης. Όχι επειδη ειναι Αλβανος. Πώς θα σας φαινοταν να σας αντιμετωπιζουνε ολοι ισα και ομοια με την παπαδια που σκοτωσε τον αντρα της? Ή με τον οδηγο που παρεσυρε, τραυματισε κ αφησε αβοηθητα στη μεση της ασφαλτου δυο παιδια? Ή με τον Ρωχαμη??

Ίσως και να μπορω να καταλαβω το σκεπτικο του "η Ελλάδα στους Έλληνες", έχει μια συνοχη μεσα στον παραλογισμο του. Η χρυση αυγη όμως ειναι ενα κόμμα που εχει στο καταστατικο της φιλοναζιστικες αποψεις, παγανισμο και φιλοσατανιστικες επιρροές. Και δεν ειναι συκοφαντιες και λασπολογια, ειναι ολοφανερα στο σάιτ του κομματος. Ναι, ναι, το ξερω, εσυ δεν εισαι ουτε σατανιστρια, ουτε ναζιστρια, ουτε καις σταυρους εξω απο σπιτια μαυρων. Και οσοι ψηφισαν τον Χιτλερ, δεν τον ψηφισαν για να τους κάνει ο,τι τους εκανε. Όποιος εχει διαβασει εστω λίγη ιστορια ξερει τις φρικαλεοτητες που εκαναν οι Ναζι στην Ελλάδα της κατοχης (μονο καμια 100στη ολοκαυτωματα...). Και τωρα ψηφιζονται στη βουλη με το προσχημα της καθαρης φυλης? Πόσο μουσια ειναι ολα αυτα? Αν εχετε προσεξει τους βουλευτες στη οταν μιλανε, το μονο που αναφερουν ειναι το μεταναστευτικο. Δεν υπάρχει σχεδιο/πλανο/προταση ουτε για Παιδεια, ουτε για Οικονομια (το βασικοτερο στη σκατοπεριοδο που διανυουμε), ουτε για κοινωνικη προνοια, ουτε για Υγεια, για τιποτα. Δεν ειναι καθολου αντισυστημικοι, παρολο που πολλοι τους ψηφισαν να μπουν στη βουλη και να "τριξουν τα δοντια" στους πολιτικους. Χα! Ας διωξουν την τρόικα αν θελουν μια καθαρη Ελλάδα. Αλλά μπορουν? Και το κυριοτερο, θα δαγκωσουν το χερι που τους ταϊζει? Οχι βεβαια.

Όσον αφορα τις τιμες - υποθετω οτι ολες νιωσατε υπερηφανεια και ενα κατι τις παραπανω οταν μαθατε οτι το δεξι χερι του Κλιντον ειναι ο Τζωρτζ Στεφανοπουλος, ε? (εχω κ άλλα καλυτερα παραδειγματα αλλα αμφιβαλλω αν θα τα εχετε ακουσει). Όταν ενας Έλληνας μεταναστης διαπρεπει στο εξωτερικο, τοτε ειναι αναμενομενο να τιμηθει δεοντως. Αν ακουγατε οτι ενας Ελληνας φοιτητης αριστευσε στην Μηχανολογία του ΜΙΤ, αλλα επειδη δεν ειναι Αμερικάνος δεν του επιτρεπεται να πάρει το παρασημο, πώς θα σας φαινοταν?

Και για να μην πεσει στην ατζεντα ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος και το ποσο ανωτεροι ειμαστε ως Ελληνες λόγω αυτου (αναμφισβητητα λαμπροτατος και εξαιρετικος ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος, αλλα δεν βλεπω τι σχεση εχει ο νεοέλληνας και η σημερινη ελληνιδα μαμα με αυτο, χωρις παρεξηγηση, ε?), θα θεσω ερωτημα και απαντηστε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕΤΕ:
Ποσα εργα εγραψε ο Σωκράτης, και ποια εχετε διαβασει?

Εν τέλει, μάλλον δεν ειναι κακο να εισαι ρατσιστης, μέχρι να βρεθει καποιος να σε σπασει στο ξυλο επειδη εισαι Υδροχόος. Και ως γνωστον, επειδη και ο Πάσαρης ειναι Υδροχόος, ΟΛΟΙ οι Υδροχόοι ειναι εγκληματίες. Μη γελατε, εχει ακριβως την ιδια βαση.
(*το αστρολογικο προφιλ του Πασαρη ειναι δικη μου επινοηση, μπορει ο ανθρωπος να ειναι Ζυγος...)

ΥΓ - Η απαντηση στο ερωτημα που εθεσα πιο πανω ειναι οτι ο Σωκρατης δεν εγραψε κανενα εργο, αλλα μπορειτε να διαβασετε αυτα που ειπε ο Σωκρατης απο τον Πλατωνα.

Εγώ θα σταθώ στο δε θα ξαναγράψεις. Γιατί?είναι μια όαση αυτά που λες σε αυτά που ακούμε!Πραγματικά βαρέθηκα να εξηγούμε τα αυτονόητα.Είναι σα να ρωτάς "και ποιο είναι το κακό να θέλω έναν μαύρο δούλο στο σπίτι μου?"
Αλλά όσο πιο ανενημέρωτος είναι κάποιος τόσο πιο εύκολα χειραγωγίσιμος είναι κιόλας.Κι ως γνωστόν η θρησκεία και οι ακρότητες κάτι τέτοια περιμένουν.

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
filitsaki έγραψε:
mamamia12 έγραψε:ΦΙΛΙΤΣΑΚΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΥΒΑ ΣΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΤΟΥΣ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ! ΤΟ 1/3 ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ[ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ]ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΤΗΚΑΝ[ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΕΙ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ].Ο ΘΕΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ scratch ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.. Respect
ξερεις κατι λατρευω τον πατερ Παισιο και ξερω ολες τις προφητιες του!και πολλων αλλων Αγιων πατερων!ο θεος να μας φυλαει.

Πολύ φιλεύσπλαχνος αυτός ο Θεός βρε παιδί μου. Δε θα μας εγκαταλείψει εμάς τους Χριστιανούς. Απλά θα εξοντώσουμε τους μουσουλμάνους!
οπως αυτοι εξοντωνουν τους χριστιανους εδω και χρονια σε ολο το κοσμο.μπορει να μην ειναι φιλευσπλαχνο αυτο αλλα ειναι νομιζω δικαιο.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filitsaki έγραψε:
arkoudaki έγραψε:
filitsaki έγραψε:
mamamia12 έγραψε:ΦΙΛΙΤΣΑΚΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΥΒΑ ΣΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΤΟΥΣ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ! ΤΟ 1/3 ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ[ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ]ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΤΗΚΑΝ[ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΕΙ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ].Ο ΘΕΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ scratch ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.. Respect
ξερεις κατι λατρευω τον πατερ Παισιο και ξερω ολες τις προφητιες του!και πολλων αλλων Αγιων πατερων!ο θεος να μας φυλαει.

Πολύ φιλεύσπλαχνος αυτός ο Θεός βρε παιδί μου. Δε θα μας εγκαταλείψει εμάς τους Χριστιανούς. Απλά θα εξοντώσουμε τους μουσουλμάνους!
οπως αυτοι εξοντωνουν τους χριστιανους εδω και χρονια σε ολο το κοσμο.μπορει να μην ειναι φιλευσπλαχνο αυτο αλλα ειναι νομιζω δικαιο.

Σωστα, ειναι Χριστιανικοτατο το οφθαλμον αντι οφθαλμου... Συνεχισε στο δρομο του Θεου τεκνο μου...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
mama katerina έγραψε:“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά γεμίσαμε βρε παιδί μου λαθραίους που μας έχουν κατακλέψει!”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά ας πάνε τα πολεμικά σκάφη στο Αιγαίο για να μην τους αφήνουν να μπαίνουν!”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά τι θες να κάνω όταν οι χρυσαυγίτες σπάνε τους πάγκους και ξυλοκοπούν τους ξένους! Έχουμε γίνει ξέφραγο αμπέλι! Βλέπεις να κάνει κάτι η αστυνομία;”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά ώρες-ώρες λέω Χρυσή Αυγή που μας χρειάζεται. Πες μου μπορείς να κυκλοφορήσεις το βράδι στην Ομόνοια;”

“Εγώ δεν είμαι ρατσιστής… αλλά σ’ ένα φίλο μου του άνοιξαν το σπίτι και το σήκωσαν ολόκληρο! Γεμίσαμε από δαύτους!”

Πολλές τέτοιες ατάκες υποθέτω θα έχετε ακούσει στην καθημερινότητά σας από το γείτονα, στη δουλειά σας και ιδιαίτερα από κάποιους “ξερόλες”, με κολλημένη τη βελόνα στον Real fm, ταξιτζήδες.

Όταν προσπαθείς να τους μιλήσεις με ψυχραιμία και όσο το δυνατόν ηρεμία, να υπάρξει μια κάποιου είδους επικοινωνία πέφτεις σε τοίχο και μετά αρχίζεις να φουντώνεις. Διαπιστώνεις ότι στο μυαλό τους ότι οι τακτικές της Χρυσής Αυγής είναι απολύτως θεμιτές και δικαιολογημένες. Γιατί τελικά είναι ρατσιστές και μάλλον ήταν και προ κρίσης.

Ας μη μας πιάνουν οι ευαισθησίες, τύπου ο ελληνικός λαός ανέκαθεν ήταν φιλόξενος, μας πώς καταντήσαμε έτσι, κλπ. Ένα κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας ποτέ δεν ήθελε τους μετανάστες ή για να είμαι ακριβής τους ήθελε, όσο μπορούσε να γεύεται μια αίσθηση ανωτερότητας, εξουσιαστή και εξουσιαζόμενου, όταν μπορούσε να τους φέρεται όπως ήθελε χωρίς να έχει νομικές κυρώσεις. Απολάμβανε να δουλεύουν οι “κατώτεροι”, οι πολίτες β’ διαλογής στα χωράφια του με πενιχρά-μαύρα μεροκάματα. Νοίκιαζε τρύπες σε εξαθλιωμένους και μετακόμιζε σε “καλύτερα” προάστια! Έχτιζε συγκροτήματα πάνω στην αδήλωτη εργασία και κυκλοφορούσε με πολυτελή αυτοκίνητα!

Και για δικαιώματα, κουβέντα καμία! Και να οι διαμαρτυρίες για το ποιος θα σηκώσει τη σημαία, και να οι αντιδράσεις για την ιθαγένεια, και να ο φόβος για το δικαίωμα ψήφου! Αυτό το κομμάτι της κοινωνίας ποτέ δεν ήθελε την ισονομία, ένα κράτος δικαίου που θα φέρεται με σεβασμό απέναντι στον “άλλο”. Αυτό το κομμάτι έμαθε να παρανομεί και τώρα αγανακτεί για την ανυπαρξία του κράτους από την οποία πολλάκις στο παρελθόν είχε επωφεληθεί.

Όλοι εμείς, υποτίθεται οι υγιώς σκεπτόμενοι πολίτες, οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το κομμάτι της κοινωνίας που επιμένει στη μη τήρηση των νόμων, που έχει -να το πω αλλιώς- εθιστεί στην ανομία. Διαφορετικά, ενδέχεται η Χρυσή Αυγή να αποτελέσει στο κοντινό μέλλον τον κύριο ρυθμιστή της πολιτικής κατάστασης στη χώρας. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε, τόσο το καλύτερο.

http://feleki.wordpress.com/2012/09/15/6295/

Respect Respect Respect
Καλύτερα δε θα μπορούσε να εκφραστεί η σημερινή πραγματικότητα!


Και όλα αυτά θεωρείται ότι έχουν σχέση με το θέμα μας?????
scratch scratch scratch scratch

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
filitsaki έγραψε:
arkoudaki έγραψε:
filitsaki έγραψε:
mamamia12 έγραψε:ΦΙΛΙΤΣΑΚΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΥΒΑ ΣΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΤΟΥΣ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ! ΤΟ 1/3 ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ[ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ]ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΤΗΚΑΝ[ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΕΙ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ].Ο ΘΕΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ scratch ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.. Respect
ξερεις κατι λατρευω τον πατερ Παισιο και ξερω ολες τις προφητιες του!και πολλων αλλων Αγιων πατερων!ο θεος να μας φυλαει.

Πολύ φιλεύσπλαχνος αυτός ο Θεός βρε παιδί μου. Δε θα μας εγκαταλείψει εμάς τους Χριστιανούς. Απλά θα εξοντώσουμε τους μουσουλμάνους!
οπως αυτοι εξοντωνουν τους χριστιανους εδω και χρονια σε ολο το κοσμο.μπορει να μην ειναι φιλευσπλαχνο αυτο αλλα ειναι νομιζω δικαιο.

Σωστα, ειναι Χριστιανικοτατο το οφθαλμον αντι οφθαλμου... Συνεχισε στο δρομο του Θεου τεκνο μου...


Είναι απίστευτο πως πάντα βγαίνουμε εκτός θέματος..και πόσο τελικά τα θέλει ο πωπουδάκος σας να μαλώνετε!!!

Πραγματικά απίστευτο!!!

Υ.Γ. ΧΑΛΆΤΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ , ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΒΛΑΣΦΙΜΟΝΤΑς ΤΟΝ ΘΕΟ...

ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ..ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΘΕΛΕΤΕ...

ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟς ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ !!! ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥς ...ΠΕΤΑΝΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΤΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑΝ....ΑΜΑΝ ΠΙΑ!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπουμπουκιτσα, ειναι ολα μια τεραστια πλεκτανη να αφανισουν τους Ελληνες. Οκ?

Shocked

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
filitsaki έγραψε:
arkoudaki έγραψε:
filitsaki έγραψε:
mamamia12 έγραψε:ΦΙΛΙΤΣΑΚΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΥΒΑ ΣΤΟ ΖΩΝΑΡΙ ΤΟΥΣ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ! ΤΟ 1/3 ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ[ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ]ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΤΗΚΑΝ[ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΕΙ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ].Ο ΘΕΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ scratch ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ.. Respect
ξερεις κατι λατρευω τον πατερ Παισιο και ξερω ολες τις προφητιες του!και πολλων αλλων Αγιων πατερων!ο θεος να μας φυλαει.

Πολύ φιλεύσπλαχνος αυτός ο Θεός βρε παιδί μου. Δε θα μας εγκαταλείψει εμάς τους Χριστιανούς. Απλά θα εξοντώσουμε τους μουσουλμάνους!
οπως αυτοι εξοντωνουν τους χριστιανους εδω και χρονια σε ολο το κοσμο.μπορει να μην ειναι φιλευσπλαχνο αυτο αλλα ειναι νομιζω δικαιο.

Σωστα, ειναι Χριστιανικοτατο το οφθαλμον αντι οφθαλμου... Συνεχισε στο δρομο του Θεου τεκνο μου...


Είναι απίστευτο πως πάντα βγαίνουμε εκτός θέματος..και πόσο τελικά τα θέλει ο πωπουδάκος σας να μαλώνετε!!!

Πραγματικά απίστευτο!!!

Υ.Γ. ΧΑΛΆΤΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ , ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΒΛΑΣΦΙΜΟΝΤΑς ΤΟΝ ΘΕΟ...

ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ..ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΘΕΛΕΤΕ...

ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟς ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ !!! ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥς ...ΠΕΤΑΝΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΤΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑΝ....ΑΜΑΝ ΠΙΑ!
δικιο εχεις ξεφυγαμε λιγο με τη mamamia απλα οι αδικιες κατα των ελληνων με ενοχλουν.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα παλι με ενοχλει η αδικια γενικα.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filitsaki έγραψε:
δικιο εχεις ξεφυγαμε λιγο με τη mamamia απλα οι αδικιες κατα των ελληνων με ενοχλουν.


έχεις δικιο! μονο οι αδικίες κατά των Ελλήνων να σε ενοχλούν, οι υπόλοιποι να κόψουν το λαιμό τους.....

γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. μας ενδιαφέρει μόνο ο πωπουδάκο μας (για να χρησιμοποιήσω λέξη της φίλης Μπουμπουκίτσας Razz ) και για οτι γίνεται έξω από την πόρτα του σπιτιού μας δεν μας νοιάζει.
ΕΚΠΛΗΞΗ! Ηρθε η μέρα που αυτό που συνέβαινε έξω από το σπίτι σας, μπαίνει πια μέσα στο σπίτι σας. ΑΝ καταλάβατε τι εννοώ (που μάλλον όχι)

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
filitsaki έγραψε:
δικιο εχεις ξεφυγαμε λιγο με τη mamamia απλα οι αδικιες κατα των ελληνων με ενοχλουν.


έχεις δικιο! μονο οι αδικίες κατά των Ελλήνων να σε ενοχλούν, οι υπόλοιποι να κόψουν το λαιμό τους.....

γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. μας ενδιαφέρει μόνο ο πωπουδάκο μας (για να χρησιμοποιήσω λέξη της φίλης Μπουμπουκίτσας Razz ) και για οτι γίνεται έξω από την πόρτα του σπιτιού μας δεν μας νοιάζει.
ΕΚΠΛΗΞΗ! Ηρθε η μέρα που αυτό που συνέβαινε έξω από το σπίτι σας, μπαίνει πια μέσα στο σπίτι σας. ΑΝ καταλάβατε τι εννοώ (που μάλλον όχι)
το κακο που το βλεπετε?ποιος εχει νοιαστει για μας?ασε που δεν ειναι αληθεια αυτο που λες.η ελλαδα εχει θρεψει γενιες και γενιες μεταναστων και λαθρομεταναστων καλυτερα και απο τα παιδια της.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για άλλη μια φορα Φλωρεντια, συμφωνω. Ηρθε και ειναι μεσα στο σπιτι μας πλεον.. Αλλά πραγματικα δεν το βλεπουμε..

Και για αν συνεχισω, ο μονος τροπος να κάνεις τον Α να πολεμησει με τον Β ειναι να πεισεις τον Α οτι ειναι ανωτερος και οτι ο Β θελει το κακο του. Ετσι τους ελεγχεις και τους δυο. Και ξερετε πώς λεγεται αυτο? Διαιρει και βασιλευε.

Και δεν ειναι ασχετο. Κολλάει παντου. Απο τα προνηπια μεχρι την αποστολη στον Αρη.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filitsaki έγραψε:
έ
το κακο που το βλεπετε?ποιος εχει νοιαστει για μας?ασε που δεν ειναι αληθεια αυτο που λες.η ελλαδα εχει θρεψει γενιες και γενιες μεταναστων και λαθρομεταναστων καλυτερα και απο τα παιδια της.[/quote]

ασε δεν θα βρεις ακρη ...
...το μονο που θα βγει ειναι να σε πουν ρατσιστρια ..ισως και χρυσαυγίτισσα...

οπως ηδη υπονοησαν καποιες αγαπητες συνφορουμιτισες..




Έχει επεξεργασθεί από τον/την bou-boukitsa στις Τετ Σεπ 19, 2012 11:51 pm, 1 φορά

tsxi


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
πω πω..απο που ξεκινησε το θεμα και που φτανει...
η μια να προσπαθει να το παιξει πιο ΄΄ενημερωμενη΄΄ και πιο ΄΄εξυπνη΄΄ απο την αλλη...
να γινετε quote σε καθε σχολιο για να επιβαλλει η καθεμια την γνωμη της...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filitsaki έγραψε:
florentiab έγραψε:
filitsaki έγραψε:
δικιο εχεις ξεφυγαμε λιγο με τη mamamia απλα οι αδικιες κατα των ελληνων με ενοχλουν.


έχεις δικιο! μονο οι αδικίες κατά των Ελλήνων να σε ενοχλούν, οι υπόλοιποι να κόψουν το λαιμό τους.....

γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. μας ενδιαφέρει μόνο ο πωπουδάκο μας (για να χρησιμοποιήσω λέξη της φίλης Μπουμπουκίτσας Razz ) και για οτι γίνεται έξω από την πόρτα του σπιτιού μας δεν μας νοιάζει.
ΕΚΠΛΗΞΗ! Ηρθε η μέρα που αυτό που συνέβαινε έξω από το σπίτι σας, μπαίνει πια μέσα στο σπίτι σας. ΑΝ καταλάβατε τι εννοώ (που μάλλον όχι)
το κακο που το βλεπετε?ποιος εχει νοιαστει για μας?ασε που δεν ειναι αληθεια αυτο που λες.η ελλαδα εχει θρεψει γενιες και γενιες μεταναστων και λαθρομεταναστων καλυτερα και απο τα παιδια της.


σωστά πολύ καλύτερα από τα παιδιά της. τι να σου πω......
πες το στους πακιστανούς στο Πύργο που μάζευαν φράουλες με 5-10 ευρώ τη μέρα και έμεναν σε παράγκες.

το θέμα όμως δεν είναι αυτό.
για μένα το θέμα είναι αυτό που ανέφερε το arkoudaki παραπάνω.
ο πόλεμος είναι ενάντια στους εργαζόμενους και όχι ενάντια στους Ελλήνες.
αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε, έχουμε χάσει ήδη τον πόλεμο

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δίκιο έχεις, η Ελλάδα έχει θρέψει πολλούς μετανάστες. Όπως και η Αμερική και η Γερμανία όλες πάντα προς το δικό τους συμφέρον βέβαια.
Μπουμπουκίτσα μη μας δουλεύεις, όταν αναρτάς ένα κείμενο για το αλβανάκι που είχε σηκώσει την Ελληνική σημαία καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι εκπαιδεύεται για να κατασκτήσει την Ελλάδα, η κοινή λογική θα σκεφτεί ότι μάλλον δεν έπρεπε να κρατήσει τη σημαία και επαγωγικά θα καταλήξουμε στο ότι οι ξένοι δε σέβονται τη χώρα μας.
'Οσο για το θρησκευτικό κομμάτι, πραγματικά τρομάζω όταν διαπιστώνω πως ερμηνεύεται ο Χριστιανισμός.
Ας εξαφανίσουμε λοιπόν όσους μας ενοχλούν. Είναι πιο εύκολο από το να τους αφυπνίσουμε. Μπορούμε επίσης να γίνουμε το ίδιο πρόβατα με αυτούς ,που πιστεύουν και ακολουθούν κατά γράμμα το κοράνι, ακούγοντας και κάνοντας ευαγγέλιο τον Πάτερ Παϊσιο.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
filitsaki έγραψε:
έ
το κακο που το βλεπετε?ποιος εχει νοιαστει για μας?ασε που δεν ειναι αληθεια αυτο που λες.η ελλαδα εχει θρεψει γενιες και γενιες μεταναστων και λαθρομεταναστων καλυτερα και απο τα παιδια της.

ασε δεν θα βρεις ακρη ...
...το μονο που θα βγει ειναι να σε πουν ρατσιστρια ..ισως και χρυσαυγίτισσα...

οπως ηδη υπονοησαν καποιες αγαπητες συνφορουμιτισες..


[/quote]


εγώ δεν υποννοώ τίιποτα!
όταν κάποιος ρωτάει γιατί είναι κακό να είσαι ρατσιστής, είναι σίγουρα ρατσιστής. επίσης είναι και ανίδεος, αλλα δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω.
έγω δεχθεί τη μοίρα μου, θα περιστοιχίζομαι από τέτοιους μέχρι να πεθάνω

????????


Επισκέπτης
κοριτσια να πω κι εγω την αποψη μου

ο ελληνας ηταν παντα ρατσιστης κατα βαθος και κατα μηκος

απο το πας μη ελλην βαρβαρος να το πιασω?

απο οταν ηρθαν οι παππουδες μας ξεριζωμενοι απο τον Ποντο και τη Μικρασια και ακομα και τωρα μας λενε τουρκοσπορους να το πιασω?

απο οτι ακομα και τωρα ακουω για ρατσες τυπου "να παντρευτεις σαρακατσανα" να το πιασω?

αυτοι ειμαστε........ο ελληνας τον ελληνα βλεπει ρατσιστικα. ποσο μαλιστα τους αλλοθρησκους και αλλοεθνεις

ο τοπος θα καθαρισει απ αυτες τις ιδεες οταν "φυγει" η γενια των σημερινων 70 αρηδων και οσοι γαλουχηθηκαν μ αυτα ξεκολλησουν

οταν πρωτοεγινε το θεμα με τον τσεναι ειπα κι εγω οχι ρε τη σημαια μας, αλλα αφου το παιδι αριστευσε.........θα μου πειτε ενας αριστουχος ελληνας στη γερμανια θα επαιρνε ποτε τη γερμανικη???παπαπαλα.........

καποτε καναμε μια εκδηλωση σε ενα μαραθωνιο που δουλευα και ειχαμε να αποτισουμε φορο τιμης στο αγαλμα του Μ Αλεξανδρου......πηραμε ολοι απο μια σημαια (ειχαμε ολων των κρατων) και εμεινε η τουρκικη που δεν ηθελε κανεις να την κρατησει

πηρε ωρες στον διοργανωτη και εμπνευστη του μαραθωνιου να μας εξηγησει τι μεγαλη τιμη ειναι να σου δωσουν τη σημαια αλλου κρατους και τελικα την πηρε καποιος

δεν ξεκολλαμε λεμε............

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tsxi έγραψε:πω πω..απο που ξεκινησε το θεμα και που φτανει...
η μια να προσπαθει να το παιξει πιο ΄΄ενημερωμενη΄΄ και πιο ΄΄εξυπνη΄΄ απο την αλλη...
να γινετε quote σε καθε σχολιο για να επιβαλλει η καθεμια την γνωμη της...

Σωστά, ξέχασα ότι ο διάλογος σημαίνει άκριτη αποδοχή της άλλης άποψης χωρίς αντιπαράθεση στηριγμένη σε επιχειρήματα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις