Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
466 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 466 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 37 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 33 από 41]

ANNAST

ANNAST
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ειμαι ακομα εδω..για λιγακι.. Very Happy

ANNAST

ANNAST
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χριστινα τελειο!!!!!!

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ισα που προλαβαινεις να κανεις τις τελευταιες σου αγορες Αννουλα!
αχ να γεννησουμε και εμεις επιτελους!

Φανταζεσαι να ειμασταν οπως αυτη την εγκυο του λινκ;;;;!!!!
εγω θα εκανα 20 μωρα!! ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 Νο 24!!!!! - Σελίδα 33 328109 ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 Νο 24!!!!! - Σελίδα 33 328109

Tini13

Tini13
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλησπέρα..

μόλις πήρα τηλ στη δουλειά και σας φέρνω μαντάτα για τον ΕΟΠΥΥ. Όντως από 08-10 ξεκινάει η καταγγελία σύμβασης διαγνωστικών κέντρων, κλινικών, μικροβιολογικών εργαστηρίων και ιατρών με τον ΕΟΠΥΥ. Μάλιστα στο διαγνωστικό μας έστειλαν ήδη αφίσα που θα πρέπει να αναρτηθεί σε εμφανές σημείο από 29-09 προς ενημέρωση των ασθενών αλλά και τηλεφωνικά πρέπει να ξεκινήσει άμεσα η ενημέρωση προτού κλείσει κάποιος ραντεβού για μια εξέταση. Τώρα τί θα γίνει με τις μαιευτικές κλινικές και εάν εξαιρεθούν αυτές και τα νοσοκομεία, άγνωστο.. το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τηλεφωνείτε καθημερινά μέχρι να μάθετε τί θα γίνει, δυστυχώς άλλη λύση δεν υπάρχει.

Ρίξτε και εδώ μια ματιά αν θέλετε (αφορά στα διαγνωστικά αλλά αναφέρει και γενικότερα για την καταγγελία της σύμβασης όλων των ιδιωτικών φορέων παροχής υπηρεσιών υγείας) :

http://www.pasidik.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=396%3Adeltio-tipou-sintonistikis-epitropis-anastoli-apo-8-10-2012-&catid=1%3Alatest-news&Itemid=50&lang=el

emilou

emilou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kristinaki έγραψε:



Εμη μου δεν πειραζει μωρε καπου θα τα βαλες. προς το παρον φορα σπιτι Εκείνα της εγκυμοσυνης. εντωμεταξυ κοριτσακια εσεις που γεννησατε βγαινετε απο σπιτι; προκτες ειδα μια κοπελα ηταν στα καταστηματα με το νινακι της αγκαλια που ηταν μιας βδομαδας μονο!την ρωτησα και μ ειπε δεν τους πειραζει να βγαινουν !

Χριστινακι μου κ εγω για να βγω τα θέλω τα ρούχα! Αν την άλλη εβδομάδα έχει καλό καιρό, λέω να τον πάω μια βολτουλα! Εγω βέβαια θα βγω νωρίτερα, δέν μπορώ να κάτσω σπίτι, αύριο κιόλας θα πάω με την μαμά μου μια βόλτα στα μαγαζιά...

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kalws thn Emh me ton mallia Smile Eiste kala Emako???

Xristina k egw kanw ama einai etsi 20 paidia!!!

Re gmt na pw k egw t giatrou na me valei stis 8 me proklhsh na prolavw to thema? Dhladh tha plhrwsoume kanonika k meta tha paroume ta lefta apo to IKa? An isxysei stis klinikes isws na tou to pw an k thn fovamai thn proklhsh para poly.

Emh esy ekanes ta xartia sou gia to epidoma loxeias???H asfalistikh pote sou eipe??

Tinako mou eiste kalytera shmera?H mikroula sou?

Tini13

Tini13
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
emilou έγραψε:
Kristinaki έγραψε:



Εμη μου δεν πειραζει μωρε καπου θα τα βαλες. προς το παρον φορα σπιτι Εκείνα της εγκυμοσυνης. εντωμεταξυ κοριτσακια εσεις που γεννησατε βγαινετε απο σπιτι; προκτες ειδα μια κοπελα ηταν στα καταστηματα με το νινακι της αγκαλια που ηταν μιας βδομαδας μονο!την ρωτησα και μ ειπε δεν τους πειραζει να βγαινουν !

Χριστινακι μου κ εγω για να βγω τα θέλω τα ρούχα! Αν την άλλη εβδομάδα έχει καλό καιρό, λέω να τον πάω μια βολτουλα! Εγω βέβαια θα βγω νωρίτερα, δέν μπορώ να κάτσω σπίτι, αύριο κιόλας θα πάω με την μαμά μου μια βόλτα στα μαγαζιά...


Εμη μου!! κούκλα μου κι εγώ έχω 5 μέρες που γέννησα και έχω ήδη πάει κομμωτήριο, στη δουλειά, στο ληξιαρχείο σήμερα..δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω μέσα..το μωρό όμως θα το βγάλουμε από βδομάδα για να πάμε στην παιδίατρο και μετά ξανά στο 20ήμερο.

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλησπερα Πηνελοπη μου!!

Εμομαμα και Τινομαμα μου πολυ καλα κανετε! ουτε εγω θα αντεχα την απομονωση 100%.. οχι το μωρο. για μενα μιλω.

Tini13

Tini13
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
pepelitsa έγραψε:Kalws thn Emh me ton mallia Smile Eiste kala Emako???

Xristina k egw kanw ama einai etsi 20 paidia!!!

Re gmt na pw k egw t giatrou na me valei stis 8 me proklhsh na prolavw to thema? Dhladh tha plhrwsoume kanonika k meta tha paroume ta lefta apo to IKa? An isxysei stis klinikes isws na tou to pw an k thn fovamai thn proklhsh para poly.

Emh esy ekanes ta xartia sou gia to epidoma loxeias???H asfalistikh pote sou eipe??

Tinako mou eiste kalytera shmera?H mikroula sou?

Πηνελόπη μου εσύ δεν θα κάνεις τα χαρτιά για επίδομα λοχείας από το ΙΚΑ αλλά από ασφαλιστική; παίρνεις καλύτερο ποσό απ'ότι από το ΙΚΑ; εγώ αύριο το πρωί πάω να τα καταθέσω στο ΙΚΑ, 1500 ευρώ περίπου βγαίνουν..Η μπέμπα είναι θεά! Τρώει, την αλλάζουμε και ξανακοιμάται..και το βράδυ κλείνει 5ωρα σερί, μια χαρά προλαβαίνουμε να ξεκουραστούμε. Η μαμά στα ίδια, ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα, πήγαμε στον καρδιολόγο ξανά σήμερα, μια από τα ίδια, πάλι δεν μπόρεσε να της κάνει υπέρηχο λόγω αρρυθμίας.. μου είπε ο καρδιολόγος ότι ο εγκέφαλος θέλει περίπου 2 - 3 εβδομάδες για να αντικατασταθεί το σημείο που προσβλήθηκε και να αναλάβει τη λειτουργία που έκανε κάποιο άλλο σημείο, μετά θα επανέλει σιγά σιγά..

kiriakits


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα κορίτσια εγώ πριν λίγο μαζεύτηκα δεν σας έχω διαβάσει ακόμα να σας πω πρώτα τα νέα μου από το γιατρό, το μεσημέρι είχα ραντεβού ο μικρούλης είναι 3170 και έχει αρχίσει να κατεβαίνει θέλει και άλλο όμως πρέπει λέει να συνεχίσω το περπάτημα!!! Φώτο δεν μας αφήνει να τον βγάλουμε βάζει τα χεράκια του μπροστά, ντροπαλός!!! Αυτή την εβδομάδα δεν με βλέπει να γεννάω εκτός απρόοπτου. Σε γενικές γραμμές φάνηκε ευχαριστημένος.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Μετά πήγα στη μαμά για φαγητό και το απογευματάκι περπάτημα 1 ώρα στο τέλος μαραθωνοδρόμος θα καταλήξω!!!Shocked

Να διαβάσω τα νέα σας τώρα γιατί σας άφησα στο 31 και σας βρίσκω στο 41…Smile

Tini13

Tini13
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kristinaki έγραψε:Kαλησπερα Πηνελοπη μου!!

Εμομαμα και Τινομαμα μου πολυ καλα κανετε! ουτε εγω θα αντεχα την απομονωση 100%.. οχι το μωρο. για μενα μιλω.

Χριστινάκι μου κ εγώ δεν μπορώ να κλειστώ, με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθώ στην κατάθλιψη! Πες μου γλυκιά μου κάτι, μετά τις 40 μέρες μπορώ να ξεκινήσω πισίνα αμέσως; Ανυπομονώ να περάσουν να μαζέψω την κοιλίτσα, 6,5 κιλάκια έμειναν αλλά πολύ χαλάρωση, αφού ακόμη με κάνουν για έγκυο!!!! Στο νοσοκομείο όταν πήγα τη μαμά για αξονική θέλαν να με βγάλουν έξω να μην πάρω ακτινοβολία και στο κυλικείο μου δώσαν προτεραιότητα 2 φορές! Αυτό τώρα είναι καλό δηλαδή;;;; Laughing Laughing

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τινη μου η μαμα θα επανελθει θα δεις.. δωσε λιγο χρονο και ολα θα πανε καλα.
Τελειααααα η μικρουλα σου. 5 ωρες συνεχομενες;; ουαο! οσο δυσκολο τοκετο ειχες τοσο πιο ευκολο ειναι το μωρακι σου!!

Καλησπερα Κυριακη μ. πολυ καλο το μικρο σου και τα κιλακια του και η θεση! αν αντεχεις μια ωρα γιατι οχι; εγω κανω κανενα 40λεπτο γιατι η μπεμπα μετα αρχιζει και κλωτσα συν το οτι κατουριεμαι στη μιση διαδρομη!!! χιχι



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kristinaki στις Πεμ Σεπ 27, 2012 10:52 am, 1 φορά

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tini13 έγραψε:
Kristinaki έγραψε:Kαλησπερα Πηνελοπη μου!!

Εμομαμα και Τινομαμα μου πολυ καλα κανετε! ουτε εγω θα αντεχα την απομονωση 100%.. οχι το μωρο. για μενα μιλω.

Χριστινάκι μου κ εγώ δεν μπορώ να κλειστώ, με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθώ στην κατάθλιψη! Πες μου γλυκιά μου κάτι, μετά τις 40 μέρες μπορώ να ξεκινήσω πισίνα αμέσως; Ανυπομονώ να περάσουν να μαζέψω την κοιλίτσα, 6,5 κιλάκια έμειναν αλλά πολύ χαλάρωση, αφού ακόμη με κάνουν για έγκυο!!!! Στο νοσοκομείο όταν πήγα τη μαμά για αξονική θέλαν να με βγάλουν έξω να μην πάρω ακτινοβολία και στο κυλικείο μου δώσαν προτεραιότητα 2 φορές! Αυτό τώρα είναι καλό δηλαδή;;;; Laughing Laughing

χαχαχα αγαπη μου!!! εσυ εισαι τελεια που βρηκες τη κοιλιτσα; η τα παχακια; 6 κιλα;;; σιγα κοριτσακι μου στο τσακ μπαμ τα εχασες!! θελεις να πεις καταφερες και εχασες ηδη 8-9 κιλα; τελεια εισαι σοβαρα!!!

Βεβαιως και μπορεις μετα τις 40 μερες να αρχισεις πισινα και μαλιστα διαλεξες την πιο προσεγμενη και καταλληλη μορφη γυμναστικης για την επανακτηση του σωματος!
Το κολυμπι θα σε βοηθησει στη γρηγορη συσφιξη του σωματος σου και παραλληλα ειναι μια ευχαριστη δραστηριοτητα!

kiriakits


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χριστινάκι μου δεν κουράζομαι εύκολα αλλά πάω με ρυθμούς χελώνας.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και εγώ δεν με βλέπω να κάθομαι 40 μέρες μέσα, όποτε νιώθω την ανάγκη να βγω θα βγω, ενώ όταν θέλω να είμαι στο σπίτι θα μένω μέσα. Η κατάθλιψη παραμονεύει λόγο ορμονών και δεν θέλω να το ρισκάρω.

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επισης αγαπουλα μ, δε ξερω αν εχεις ποτε ακουσει για το aqua yoga. Ειναι μια πολυ καλη μορφη γυμναστικης και για τη νεα μαμα και για το εμβρυο! Εφαρμοζεται ηδη στην Ελλαδα και εχει θεαματικα αποτελεσματα τοσο ψυχολογικα οσο και σωματικα..Διαβασε αυτο:

Aqua Yoga στην Εγκυμοσύνη και στη Λοχεία

Το Aqua yoga είναι μια νέα μέθοδος εκγύμνασης που αφορά τις γυναίκες στην περίοδο της εγκυμοσύνης αλλά και της λοχείας. Τώρα ξεκινά να εφαρμόζεται στην Ελλάδα με την καθηγήτρια φυσικής αγωγής Ιωάννα Βαπορίδη σε συνεργασία με το κολυμβητήριο Aqualife Sport and Health Center και σύμφωνα με την ιδρύτρια του, Francoise Freedman έχει θεαματικά αποτελέσματα, ψυχολογικά αλλά και σωματικά για τη μέλλουσα μητέρα.
Το Aqua Yoga βασίζεται στις αρχές της γιόγκα και στόχος του είναι να βοηθήσει τη μέλλουσα μητέρα και το μωρό να χαλαρώνουν , απολαμβάνοντας μαζί απλές κινήσεις συνδυασμένες με τον έλεγχο της αναπνοής. Το σώμα μέσα στο νερό δουλεύει καλύτερα και ολοκληρωμένα, με άνεση, χωρίς επιβάρυνση των συνδέσμων και αύξηση της θερμοκρασίας. Βασικό για την καλύτερη εφαρμογή των ασκήσεων είναι να μάθει η έγκυος να διατηρεί την ευθυγράμμιση του σώματος μέσα στο νερό. Έχοντας βυθισμένο το σώμα της μέχρι τους ώμους , δουλεύει ομοιόμορφα όλα τα μέρη του, λόγο της αντίστασης του νερού και μειώνει το βάρος της μόνο στο 10%. Επίσης η υδροστατική πίεση επιδρά σε όλα τα όργανα και κυρίως το καρδιαγγειακό ωφελείται από μια καλύτερη φλεβική αναστροφή, με αποτέλεσμα να κρατάει χαμηλούς τους καρδιακούς σφυγμούς. Έτσι η έγκυος μπορεί να ακολουθήσει το πρόγραμμα αυτό μέχρι και τη μέρα που θα γεννήσει αλλά και μετά στην περίοδο της λοχείας.

ΟΦΕΛΗ ΤΟΥ AQUA YOGA

Πετυχαίνουμε ασκήσεις ενδυνάμωσης με ελάχιστη ένταση
Ενδυνάμωση του νευρικού συστήματος
Βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος στην περιοχή της λεκάνης
Προάγει την ισορροπία των ορμονών
Αυξάνει τη χρήση του οξυγόνου στο αίμα και στην καρδιά
Δυναμώνει τους μυς, βοηθάει στην βελτίωση της ισορροπίας, στην ευθυγράμμιση και στην ευλυγισία της σπονδυλικής στήλης
Διατηρεί την ελαστικότητα των συνδέσμων και των αρθρώσεων
Προάγει το δέσιμο μεταξύ μητέρας και παιδιού
Προάγει θετικά συναισθήματα και μειώνει το άγχος, χαλαρώνει και ηρεμεί
Το νερό προσφέρει ένα δροσιστικό και άνετο περιβάλλον για άσκηση κυρίως σε προχωρημένη εγκυμοσύνη
Λειτουργεί θεραπευτικά στη μητέρα μετά από ένα δύσκολο τοκετό και στην επιλόχεια κατάθλιψη. Προσφέρει χαρά και ευχαρίστηση
Βοηθάει στη καλύτερη φυσική κατάσταση της εγκύου και στην επαναφορά στην αρχική της σωματική κατάσταση πριν την εγκυμοσύνη

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tini xairomai giati vlepw h diathesh sou exei arxisei n allazei.
Tha kanw ta xartia mou k sto Ika gia to epidoma loxeias alla exw k 2 idiwtika symvolaia ena proswpiko k ena ap thn douleia kai dikaioumai k apo kei peripou 2000-2500 synolika.Exei k h Emh ena apo thn douleia k gi ayto rwthsa mhpws ths eipan poso kairo kanei h asfalistikh na se plhrwsei.
Oso gia thn pisina p les,eixa rwthsei ton giatro mou thn prohgoumenh fora p phga pote mporw na ksekhnhsw gymnastikh k mou eipe..an ola pane kala k pame fysiologika stis 20 meres mporeis na ksekiniseis.Opote ypothetw k gia sen ato idio tha isxyei.

Kuriakh kalhspera..super ta nea sou ap ton giatro!!Anypomonw k egw na paw stis 4/10..vevaia kserw tha faw to xeraki p toso fovamai alla anypomonw!

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συχνές ερωτήσεις μετά τον τοκετό
Πόσος καιρός, αφού γεννήσω, χρειάζεται για να επανέλθει η μήτρα μου στις φυσιολογικές της διαστάσεις;
Όταν βγείτε από την αίθουσα του τοκετού, το επάνω μέρος της μήτρας θα βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο ή πιο κάτω από τον ομφαλό. Για να επανέλθει στις φυσιολογικές της διαστάσεις χρειάζονται 5-6 εβδομάδες. Καθημερινά σε όλη τη διάρκεια της παραμονής σας στο μαιευτήριο θα ελέγχεται το ύψος του πυθμένα της μήτρας (παλινδρόμηση από το γιατρό ή τη μαία).
Θα ξαναπάρει ο κόλπος το σχήμα που είχε πριν από τη γέννα;

Ο κόλπος μετά τον τοκετό βρίσκεται σε χαλαρή μορφή. Σπάνια ξαναπαίρνει το προηγούμενο σχήμα ακόμα και όταν επουλωθεί τελείως η τομή που έκανε ο γυναικολόγος στο περίνεο κατά την γέννα.
Τι είναι τα λόχεια;

Είναι υγρά που ρέουν από την μήτρα μέσω του κόλπου μετά τον τοκετό. Όταν ο πλακούντας αποχωρίζεται από το τοίχωμα της μήτρας και αποβάλλεται, αφήνει πίσω του ανοικτά κάποια αιμοφόρα αγγεία, τα οποία κλείνουν από μόνα τους. Η περιοχή αυτή μοιάζει με ανοικτό τραύμα από το οποίο ρέει καθημερινά μια συγκεκριμένη ποσότητα αίματος. Στην αρχή το αίμα αυτό έχει ανοικτό κόκκινο χρώμα. Μέσα σε μερικές ημέρες το χρώμα αρχίζει να σκουραίνει και μοιάζει με πηκτό υγρό. Από την 10η ημέρα της λοχείας τα υγρά αρχίζουν να μειώνονται σε ποσότητα και έχουν κιτρινωπό χρώμα. Εάν το αίμα εξακολουθεί να ρέει και αυξάνει σε ποσότητα, ή αντιληφθείτε πως υπάρχει έντονη δυσοσμία, τότε πρέπει να μας ενημερώσετε γιατί είναι σύμπτωμα κάποιου προβλήματος.
Θα πονάω μετά τη γέννα;

Μετά τον τοκετό οι μύες της μήτρας χάνουν την ελαστικότητα τους με αποτέλεσμα να πονάνε όταν αρχίζει να συστέλλεται. Οι πόνοι αυτοί θυμίζουν κάπως τους πόνους της περιόδου και ονομάζονται υστερόπονοι και σπάνια επιμένουν μετά την τρίτη ή τέταρτη μέρα. Συχνά οι πόνοι αυτοί είναι έντονοι κατά τον θηλασμό.
Τι να κάνω για την κοιλιά μου που έχει χαλαρώσει από την εγκυμοσύνη;

Είναι απόλυτα φυσιολογικό τα τοιχώματα της κοιλιακής χώρας να έχουν χαλαρώσει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Γι' αυτό η γυμναστική της λοχείας αρχίζει την επόμενη μέρα από τον τοκετό (εκτός εάν η γυναίκα έχει κάνει καισαρικη τομη). Οι ασκήσεις το διάστημα αυτό είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικές. Βοηθούν τους μύες των κοιλιακών τοιχωμάτων να επανακτήσουν την ελαστικότητά τους και να επανέλθουν στην προ της εγκυμοσύνης κατάσταση. Το μόνο που δεν επανέρχεται πλήρως είναι οι ραβδώσεις στο δέρμα που δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Μου είπαν πως τον πρώτο καιρό θα είμαι δυσκοίλια, είναι αλήθεια;

Οι περισσότερες λεχώνες συνήθως έχουν έντονο το αίσθημα της δίψας ή γιατί τους έχουν χορηγηθεί κάποια φάρμακα κατά τον τοκετό ή λόγω του αναισθητικού ή γιατί έχουν χάσει πολλά υγρά με τον ιδρώτα, τα ούρα και τα λόχεια. Επίσης, είναι πολύ λογικό να γίνουν δυσκοίλιες γιατί οι μύες της κοιλιακής χώρας έχουν χάσει τον μυϊκό τους τόνο και έτσι δεν ασκούνται οι βοηθητικές δυνάμεις που παίζουν θετικό ρόλο στην αφόδευση. Αυτό όμως ρυθμίζεται μέσα σε λίγες μέρες.
Θα έχω πυρετό τις πρώτες ημέρες;

Η θερμοκρασία μετά τον τοκετό είναι λίγο αυξημένη. Αυτό είναι φυσιολογικό. Όταν θα βρίσκεστε στο μαιευτήριο θα σας παίρνουν συχνά την θερμοκρασία γιατί ο υψηλός πυρετός μπορεί να είναι δείγμα αντίδρασης του οργανισμού σε κάποια λοίμωξη.
Πόσα κιλά θα χάσω αμέσως μετά τον τοκετό;

Οι γυναίκες χάνουν μετά τον τοκετό περίπου 5-7 κιλά (το βάρος αυτό αντιστοιχεί στο βάρος του βρέφους, στο ενάμνιο υγρό και στον πλακούντα). Πολλές γυναίκες ξαναπαίρνουν τα κιλά που έχασαν μέσα σε μερικές βδομάδες, εκτός και αν καταφέρουν να ελέγξουν την όρεξη τους, κάνουν συχνά γυμναστικές ασκήσεις και θηλάζουν καθότι ο θηλασμός αποτελεί σημαντική πηγή κατανάλωσης θερμίδων.
Σε πόσο καιρό θα αποκατασταθεί η περίοδός μου;

Η έμμηνος ρύση στις γυναίκες που δεν θηλάζουν τα μωρά τους επανέρχεται κανονικά μετά από έξι με οκτώ εβδομάδες. Αντίθετα, οι γυναίκες που θηλάζουν τα μωρά τους έχουν περίοδο μετά από τέσσερις με πέντε μήνες. Η πρώτη περίοδος έχει συνήθως μεγάλη ποσότητα αίματος και διαρκεί περισσότερο. Ίσως και να υπάρξει ωορρηξία κατά την περίοδο του θηλασμού και ναι μεν η γονιμότητα την γυναίκας δεν είναι μεγάλη, όμως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μείνει ξανά έγκυος. Η επανεμφάνιση της εμμήνου ρύσεως δεν επηρεάζει το γάλα της μητέρας και μπορεί να συνεχίσει τον θηλασμό χωρίς κανένα πρόβλημα.

http://www.lovebaby.gr/component/catalog/node/315.html

kiriakits


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τινι μου μόνο 6,5 κιλά μια χαρά είσαι πόσα είχες πάρει σύνολο? όσο για την κοιλίτσα θα φύγει σιγά σιγά αν και σε βλέπω δυναμική εσύ και το Χριστινάκι με τη γυμναστική θα επανέλθετε αμέσως, εγώ δεν ήμουν ποτέ των σπορ ίσως μετά την εγκυμοσύνη με παρασύρετε και σας μοιάσω…

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ti xartia phges sto Ika Tinako? vivliario,taytothta,to xarti tou nosokomeiou k ti allo??Exw thn entypwsh pws ayto to xarti me tis 3 ypografes giatrou-ergodoth k dikh m to exw xasei h to exoun krathsei ekei sto Ika.

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kiriakits έγραψε:Τινι μου μόνο 6,5 κιλά μια χαρά είσαι πόσα είχες πάρει σύνολο? όσο για την κοιλίτσα θα φύγει σιγά σιγά αν και σε βλέπω δυναμική εσύ και το Χριστινάκι με τη γυμναστική θα επανέλθετε αμέσως, εγώ δεν ήμουν ποτέ των σπορ ίσως μετά την εγκυμοσύνη με παρασύρετε και σας μοιάσω…

Kυριακη μου δεν ειναι ποτε αργα να ξεκινησεις εστω λιγο περπατημα. Μιας και ηδη κανεις μπορεις να το συνεχισεις! Εμενα μαρεσει η γυμναστικη- ειναι και η δουλεια μου αλλα περα απο αυτο με βοηθα και ψυχολογικα παρααααα πολυ...

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Wraio arthro Xristinaki!! Aytes oi askhseis loxeias p leei einai psalidakia na ypothesw h kati allo??
Epishs polloi lene sto xalarwma vohthaei to faskiwma,egw to exw ksanapei tha to kanw opwsdhpote!

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι ειναι το ψαλιδακι καλη μου.

Εγω εχω βαλει 21 κιλα και για να ειμαι ειλικρινης δεν αναγνωριζω καθολου το σωμα μου τωρα εχω φουσκωσει παρα πολυ..και καποιες φορες με περνει αποκατω αλλα μετα σκεφτομαι οτι δεν ειναι σωστο..
Βεβαια ειχα υποθυροειδισμο πριν την εγκυμοσυνη και τωρα χειροτερεψε στην κυηση ισως γιαυτο εβαλα τοσα κιλα.. αλλα ειμαι αισιοδοξη οτι θα τα χασω

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mwre Xristinaki sigoura tha ta xaseis kai na sou pw k thn alhtheia einai poly kalo p sthn periptwsh sou zeite mazi me ta petehrika gia ligo kairo,dioti sthn prospatheia sou na ta xaseis tha se vohthisei 100% h pethera kai me to faghto alla k gia na gymnasteis otan erthei h wra.

Kristinaki

Kristinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μακαρι αγαπουλα μ!! μετα πως θα πηγαινουμε σιοππινγκ στην Αθηνα; πρεπει να τα χασουμε για να βαλουμε τις νεες μοδες που ειπαμε την αλλη φορα χεχε Very Happy

κοριτσακια σας αφηνω εγω. ηρθε ο Γιαννης πρι λιγο και θα τον δω λιγακι μιας και σημερα δεν τον ειδα καθολου. τα φιλια μ σε ολες σας!! ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 Νο 24!!!!! - Σελίδα 33 417472 ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 Νο 24!!!!! - Σελίδα 33 417472 ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 Νο 24!!!!! - Σελίδα 33 417472 ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 Νο 24!!!!! - Σελίδα 33 417472

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kkalo vrady na exete koritsaki mou ,smouatssss :******

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 33 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 18 ... 32, 33, 34 ... 37 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις