Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
80 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 80 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 40]

601ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 9:24 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ο γυναικολογος μου ειπε να βαζω αλατονερο στης θηλες μου απο τωρα να τις προετοιμασω για θηλασμο ισχυει αυτο βουλα;

602ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:17 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
grammatiki έγραψε:ο γυναικολογος μου ειπε να βαζω αλατονερο στης θηλες μου απο τωρα να τις προετοιμασω για θηλασμο ισχυει αυτο βουλα;

Όχι δεν ισχύει να μη βάζεις απολύτα τίποτα δεν θελουμε ούτε να σκληρύνουν ,ούτε να μαλακώσουν γιατι ετσι θα πληγωθουν κι θα ματώσουν,οι θηλές είναι έτοιμες εκείνοι την ώρα απο μόνες τους,η φύση βλέπεις,απλά αν σε πονάνε ή αν στις πληγώσει το παιδί ,βγάζεις λίγο γαλατάκι απο το στήθο σου κι το αλοίφεις κι το αφήνεις να πάρει αέρα για λίγο χωρίς να φορέσεις αμέσως το σουτιεν..Αν πάλι είναι πολύ πληγωμένες βάζεις την αλοιφή της madela,αλλά για μια δυο φορές για να ανακουφιστείς εσύ,ο καλύτερος τροπος είναι με το γαλατάκι..

603ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:19 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαλιστα σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου δε θα βαλω τιποτα λοιπον.αυτη τη φορα θελω να τα καταδφερω να θηλασω

604ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:22 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
grammatiki έγραψε:μαλιστα σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου δε θα βαλω τιποτα λοιπον.αυτη τη φορα θελω να τα καταδφερω να θηλασω
Ότι θες με ρωτάς ,έχω ψάξει πολύ το θέμα,με έχει βοηθήσει κι η παιδιατρος μου πολύ..
Πόσο θήλασες το παιδάκι σου;;Είχες κάποιο θέμα κι το σταμάτησες..
Πάντως να ξέρεις πως μετά τις 50 μ

605ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:25 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καθολου.δεν ειχα ουτε καν πρωτογαλα το μωρο εκλαιγε προφανως πεινουσε και τελικα της εδωσα ξενο γαλα και μετα απο μια μερα κατεβηκε το γαλα το μητρικο αλλα τοτε ηταν πλεον αργα.δεν το παλεψα οσο επρεπε με πηρε απο κατω δυστυχως.

606ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:37 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
grammatiki έγραψε:καθολου.δεν ειχα ουτε καν πρωτογαλα το μωρο εκλαιγε προφανως πεινουσε και τελικα της εδωσα ξενο γαλα και μετα απο μια μερα κατεβηκε το γαλα το μητρικο αλλα τοτε ηταν πλεον αργα.δεν το παλεψα οσο επρεπε με πηρε απο κατω δυστυχως.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αποκλείεται να μην είχες πρωτόγαλα ,το γάλα κατεβαίνει την τρίτη μέρα,αλλά το παιδί δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο το πρωτόγαλα γιατί είναι turbo απο βιταμίνες κι υπερκαλύπτει τις ανάγκες σε τροφή στο μωρακι σου..
Κι εμένα εκλαιγε σαν τρελό ,δεν σημαίνει ότι πείναγε απλά είναι το σοκ που βγαινει στο εξω κόσμο,η ανασφαλεια,βγαίνει απο τη ζεστασιά της κοιλιάς,μπορεί να ειχε πονάκια,πολλά μπορούσαν να είχαν συμβει..
Αλλά άμα κάνεις το λάθος να δώσεις μπιμπερό δύσκολα θέλει μετά το στήθος ,γιατι μαθαίνουν να τρώνε γρήγορα κι χωρίς κόπο σε αντιθεση με το στηθος που πρέπει να προσπαθήσουν να κάτεβάσουν γάλα..

607ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:49 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
voula1980 έγραψε:
grammatiki έγραψε:μαλιστα σε ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου δε θα βαλω τιποτα λοιπον.αυτη τη φορα θελω να τα καταδφερω να θηλασω
Ότι θες με ρωτάς ,έχω ψάξει πολύ το θέμα,με έχει βοηθήσει κι η παιδιατρος μου πολύ..
Πόσο θήλασες το παιδάκι σου;;Είχες κάποιο θέμα κι το σταμάτησες..
Πάντως να ξέρεις πως μετά τις 50 μ
συνέχεια του προηγουμενου μηνυματος,μετά τις 50 μερες θηλασμου,ο θηλασμός εδραιώνεται κι το παιδί έχει μάθει πλέον να ρουφάει κι σε 10 λεπτά έχεις τελειώσει,κι πάντα να θυμάσαι βάζουμε το παιδι στο ένα στηθος ανα θηλασμό κι όχι καθε 20 λεπτά που λένε είναι λάθος..Γιατι το θρεπτικό γάλα είναι στο τέλος ,στην αρχή δηλαδή ρουφάει περισσότερο νεράκι.Αμα το θες Γραμματικη μου, θα θηλάσεις να είσαι σίγουρη κι μην ακούσεις κανεναν που να σου λεει δεν έχεις γάλα κι τέτοια ,δεν υπαρχει γυναικα που να μην έχει γάλα..Η ψυχολογία όμως παίζει ρόλο μέχρι τις 50 μέρες μετά εδραιώνεται κι ότι κι να συμβεί γάλα θα έχεις..
Εγώ να φανταστείτε έχω ένα μηνα που έχω κόψει το θηλασμό της μικρής μου κι έχω ακόμη γάλα..

608ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:50 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
voula1980 έγραψε:
grammatiki έγραψε:καθολου.δεν ειχα ουτε καν πρωτογαλα το μωρο εκλαιγε προφανως πεινουσε και τελικα της εδωσα ξενο γαλα και μετα απο μια μερα κατεβηκε το γαλα το μητρικο αλλα τοτε ηταν πλεον αργα.δεν το παλεψα οσο επρεπε με πηρε απο κατω δυστυχως.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αποκλείεται να μην είχες πρωτόγαλα ,το γάλα κατεβαίνει την τρίτη μέρα,αλλά το παιδί δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο το πρωτόγαλα γιατί είναι turbo απο βιταμίνες κι υπερκαλύπτει τις ανάγκες σε τροφή στο μωρακι σου..
Κι εμένα εκλαιγε σαν τρελό ,δεν σημαίνει ότι πείναγε απλά είναι το σοκ που βγαινει στο εξω κόσμο,η ανασφαλεια,βγαίνει απο τη ζεστασιά της κοιλιάς,μπορεί να ειχε πονάκια,πολλά μπορούσαν να είχαν συμβει..
Αλλά άμα κάνεις το λάθος να δώσεις μπιμπερό δύσκολα θέλει μετά το στήθος ,γιατι μαθαίνουν να τρώνε γρήγορα κι χωρίς κόπο σε αντιθεση με το στηθος που πρέπει να προσπαθήσουν να κάτεβάσουν γάλα..

δε με στενοχωρεις αντιθετως μαθαινω.πηγαινα στο θηλαστρο το μεγαλο του νοσοκομειου και δεν εβγαινε σταγονα ρε συ.γαλα κατεβασα αφου ηρθαμε σπιτι

609ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:52 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θελω αυη τη φορα να τα καταφερω ναι

610ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:54 am

kakao_28

kakao_28
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ρε κορίτσια έμενα το στήθος μου δεν πρίστηκε καθόλου, μονο στην αρχή με πονούσε.
Τις τελευταίες 3 εβδομάδες τίποτα. Σα να μην είμαι έγκυος. Λέτε να είναι κανα προμήνυμα?

611ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 10:56 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει και εμενα δεν ειναι τουμπανο εχει μεγαλωσει λιγο και πλεον δε με ποναει αλλα καποιες φορες με φαγουριζει

612ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:01 am

kakao_28

kakao_28
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ααα και μένα με φαγουρίζει κάπου κάπου

613ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:03 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
grammatiki έγραψε:
voula1980 έγραψε:
grammatiki έγραψε:καθολου.δεν ειχα ουτε καν πρωτογαλα το μωρο εκλαιγε προφανως πεινουσε και τελικα της εδωσα ξενο γαλα και μετα απο μια μερα κατεβηκε το γαλα το μητρικο αλλα τοτε ηταν πλεον αργα.δεν το παλεψα οσο επρεπε με πηρε απο κατω δυστυχως.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αποκλείεται να μην είχες πρωτόγαλα ,το γάλα κατεβαίνει την τρίτη μέρα,αλλά το παιδί δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απο το πρωτόγαλα γιατί είναι turbo απο βιταμίνες κι υπερκαλύπτει τις ανάγκες σε τροφή στο μωρακι σου..
Κι εμένα εκλαιγε σαν τρελό ,δεν σημαίνει ότι πείναγε απλά είναι το σοκ που βγαινει στο εξω κόσμο,η ανασφαλεια,βγαίνει απο τη ζεστασιά της κοιλιάς,μπορεί να ειχε πονάκια,πολλά μπορούσαν να είχαν συμβει..
Αλλά άμα κάνεις το λάθος να δώσεις μπιμπερό δύσκολα θέλει μετά το στήθος ,γιατι μαθαίνουν να τρώνε γρήγορα κι χωρίς κόπο σε αντιθεση με το στηθος που πρέπει να προσπαθήσουν να κάτεβάσουν γάλα..

δε με στενοχωρεις αντιθετως μαθαινω.πηγαινα στο θηλαστρο το μεγαλο του νοσοκομειου και δεν εβγαινε σταγονα ρε συ.γαλα κατεβασα αφου ηρθαμε σπιτι
Το θηλαστρο είναι ένα άλλο πολύ μεγάλο θέμα..
Με το θήλαστρο μπορεις να βγάλεις τη μία φορά 150μλ γάλα κι την άλλη φορά τίποτα,αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα,τώρα εσύ στο νοσοκομείο σίγουρα δεν θα έβγαζες τίποτα γιατι ακόμα δεν είχε κατεβάσει γάλα είχες μόνο του πυαρ(πρωτογαλα)το πυαρ δεν είναι κανονικό γάλα,είναι σταγόνες ,αλλά το παιδί δεν θέλει κάτι άλλο τις πρώτες δύο μέρες στη ζωή του,επίσης για να κατεβάσεις γρήγορα γάλα πρέπει να τρέφεστε σωστα κι καλά να πίνετε πολύ νερό,όχι διαιτές,ο θηλασμός από μόνος του θα σας αδυνατίσει ,γιατι με κάθε θηλασμό χάνεις 500 θερμίδες..
Επίσης κι στο μαιευτήριο πρεπει να το θηλάσεις αμέσως κι να τους ζητήσεις αποκλειστικο θηλασμό,σίγουρα τους δίνουν ξένο,αλλά εσένα δεν σε νοιάζει,φτάνει να το βάζεις στο στήθο σου για να κατεβάσεις γάλα όσες φορές σου το φέρνουν..
Επισης το θήλαστρο δεν κατεβάζει γάλα ,μόνο η θηλαστική κίνηση των μωρών ενεργοποιούν τους γαλακτοφόρους αδένες,κι να ξέρεις το γάλα παράγεται εκείνη την ώρα ,δηλαδή μπορείς να μη πιέζεις το στήθος σου κι να μη βγάζεις τίποτα άλλα όταν βάλεις το μωρό στο στήθος εκείνη την ώρα θα παράγει αυτό..
Το θήλαστρο το χρησιμοποιούμε μετά τις πενηντα μερες αφου έχει εδραιωθεί ο θηλασμος.Καλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι νωρίτερα αλλά με μέτρο,να θυμάσαι ότι το μωρό σου κατεβαζει γάλα κι όχι το θήλαστρο..
Θετικη ψυχολογία ,δεν ακούς κανέναν,κι όλα θα πάνε καλά..

614ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:10 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kakao_28 έγραψε:ααα και μένα με φαγουρίζει κάπου κάπου
Εμενα δεν μου είχε πρηστεί στην αρχή κι μου πρήστηκε τώρα καλά από φαγούρισμα άλλο τίποτα,συνήθως στον όγδοο αρχίζει κι γίνεται τούμπανο κι μόλις γεννήσεις το τετραπλάσιο...
Κανένα προμηνυμα Κακαο μου όλα φυσιολογικα είναι...

615ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:38 am

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kately12 έγραψε:Γεια σας βρε κοριτσια! Μολις μπηκα σπιτι κατακοπη..!! Εκανα μια μικρη αναδρομη σε αυτα που εχετε συζητησει! Γραμματικη μου μπραβο, χαιρομαι πολυ για σενα ημουν σιγουρη!! Μου αρεσε το θεμα για την εξευρεση παιδιατρου γιατι εγω ειμαι και λιγο δυσκολος ανθρωπος! Για να εμπιστευτω καποιον.. Βεβαια οπως εγινε και με τον γυναικολογο μου και τουμπες να μου πει να κανω, θα τις κανω! Οποτε απλα πρεπει να βρω τον 'καταλληλο'! Ειναι δυσκολο παντως,ειδικα να δεν εχεις πολλους σε μικρα παιδακια στον αμεσο περιβαλλον! Τι να κανω, ημουν η πρωτη!!

Κατερινάκι κι εγώ η πρώτη της παρέας μου είμαι σαν μανούλα γι αυτό και δεν έχω άνθρωπο να μου συστήσει παιδίατρο αλλά που θα πάει ια το ψάξω κι αυτό όπως και πολλά άλλα!!!

616ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:45 am

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πω πω Βούλα μπράβο κοριτσάκι μου το χεις ψάξει πολύ το θέμα, τι να τον κάνω τον σύμβουλο θηλασμού, το τηλέφωνό σου να μου δώσεις! Χαχαχαχ!
Είναι απ τα πράγματα που θέλω όπωσδήποτε να καταφέρω να κάνω αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή το στήθος μου και πριν με πονόυσε πολύ όταν περίμενα περίοδο αλλά και τώρα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ μπρούμυτα ή στο πλάι αν δεν το βολέψω γιατί είναι πρησμένο και με πονάει λίγο, φοβάμαι ότι όταν γεννήσω θα με πονάει πάλι και δεν θα μπορώ ν αντέξω να θηλάσω!!! Μακάρι πάντως, είναι πολυ καλό και για το νινί και για τις θερμίδες!!!

617ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 12:59 pm

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Despinaki_86 έγραψε:Πω πω Βούλα μπράβο κοριτσάκι μου το χεις ψάξει πολύ το θέμα, τι να τον κάνω τον σύμβουλο θηλασμού, το τηλέφωνό σου να μου δώσεις! Χαχαχαχ!
Είναι απ τα πράγματα που θέλω όπωσδήποτε να καταφέρω να κάνω αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή το στήθος μου και πριν με πονόυσε πολύ όταν περίμενα περίοδο αλλά και τώρα δυσκολεύομαι να κοιμηθώ μπρούμυτα ή στο πλάι αν δεν το βολέψω γιατί είναι πρησμένο και με πονάει λίγο, φοβάμαι ότι όταν γεννήσω θα με πονάει πάλι και δεν θα μπορώ ν αντέξω να θηλάσω!!! Μακάρι πάντως, είναι πολυ καλό και για το νινί και για τις θερμίδες!!!
11 μήνες θηλασμού ήταν αυτοί κάτι μαθαμε κι εμείς..
Χωρίς πλάκα όποια κοπέλα αντιμετωπίσει πρόβλημα με το θηλασμό με χαρά να βοηθήσω κι να σας δώσω κι το τηλ.μου.
Γιατί κοιμάσαι ακόμη μπρούμυτα;;;Καλύτερα να κοιμάσαι απο το αριστερό πλάι γιατι αιματώνεται καλύτερα ο πλακούντας.
Θα ξεπρηστεί κάποια στιγμή το στήθος σου κιθα ξαναπρηστεί προς στο τέλος,πόνος δεν έχεις νιώσει ακόμη Δεσποινάκι μου,όταν θα σου κατέβει το γάλα θα σου πετρώσει το στήθος ,εκεί όντως πονάει,τότε κάνουμε ζέστο μπάνιο ,ή βάζουμε ζεστες κομπρέσες στο στήθος κι με κυκλικές κινήσεις το σπρώχνουμε προς τη θηλή ή αδείαζουμε λίγο με το χέρι μας για να αποφορτιστεί..
Για να θηλάσει κάποια κοπέλα πρέπει να το θέλει πολύ..
Το μητρικό γάλα επίσης κάθε μήνα αλλά ζει ποιοτητα κι σύσταση,ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού,είναι σκέτο θαύμα αν διαβάσετε στο ιντερνετ τα οφέλη του μητρικού θηλασμου ,είμαι σίγουρη ότι θα το παλέψετε...

618ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 3:27 pm

Mar1987

Mar1987
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα Κοριτσια!!!! Ειμαι κ εγω μια υποψηφια μανουλα Μαιου 2013!!! Βρισκομαι στην 15η εβδομαδα με ΠΗΤ 17/5!!!
Διαβαζω τις ωραιες συζητησεις σας κ μπηκα κ εγω στο κλιμα για τα καλα!!!!! Καλη μας αναμονη λοιπον κ με το καλο να κρατησουμε τα μωρακια στην αγκαλια μας!!!!
Α!!!! Κ εγω αγορακι!!!

619ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:11 pm

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κοριτσάκια μου!
Μαρακι καλώς όρισες αν λεω σωστά το όνομα! Οι πητ μας είναι κοντά μόνο που εγώ δεν ξερω αν είναι παιδαρος! χι χι! να μπαίνεις να μας λες τα νεα σου!

Βούλα μου δεν κοιμαμαι στο πλάι αλλά ακόμα κι έτσι το στήθος μου σε επαφή με το κρεβάτι μ ενοχλεί λίγο! αν δεν εχω δει ακόμα πόνο φαντάζομαι τι με περιμένει...

Χθες περάσαμε από ένα σούπερ μαγαζί με μωρουδιακα και δεν αντέξαμε μπήκαμε και ρωτήσαμε τιμές περισσότερο για πολυκαροτσι! αν και πριν τον Ιανουάριο δεν σκοπεύουμε να πάρουμε!

620ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:44 pm

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα κι απο μενα! Καλως ηρθες Mar1987! Ειγω ειμαι η Στεφανια εχω μια κορουλα 18 μηνων και περιμενω αγορακι. ΠΗΤ εχω 21/5/2013 αλλα κογωκαισαρικης θα γεννησω πρωτα ο Θεος γυρω στις 7-10 Μαιου. Η κορουλα μου γεννηθηκε 6 Μαιου 2011! Θα εχουν ακριβως δυο χρονια διαφορα!

Despoinaki μου κι εγω οστην Στελλίτσα μου τα πρωτα πραγματακια μπηκα σε πειρασμο και τα πηρα πολυυυυυ νωρις ουτε καν για το φυλο δεν ημουν σιγουρη ακομη. Βεβαια πηρα πραγματακι ετσι 3-4 φθηνουλικα για το καλο... Αλλα πρεπει να ημουν οσο ειμαι τωρα... εκει γυρω στον 4ο μηνα! Αφου θυμαμαι ειχα δει κατι καλτσακια και τα πηρα και σε ροζ και σε γαλαζιο!!!!


Ασχετο... δεν ξερω αν ειχα προασιθημα... Αλλα το Σεπτεμβριο που μας περασε πηραμε στην Στελλιτσα ενα τραπεζακι για να ζωγραφιζει... Το τραπεζακι ροζ... και ειπαμε να παρουμε και δυο καρεκλιτσες και για τα δυο μας παιδακια... εγω οτι ειχα μαθει οτι ειμαι εγκυος... Πηραμε τελικα μια ροζ καρεκλιτσα και μια γαλαζια!!!! Smile

Σε σχεση με το θηλασμο... Εγω θηλαζα μεχρι 3 μηνων. Το βραδυ μετα το θηλασμο εδινα και συμπληρωμα γαλατακι σε σκονη... Ξερω οτι για τις θερμες υποστηρικτριες του αποκλειστικου θηλασμο αυτο ηταν τρελο ατοπημα... αλλα ειχε και πολλα θετικα για μενα...

1) Οτι μπηκε πολυ πιο γρηγορα σε προγραμμα υπνου το βραδυ. Απο 1 1/2 μηνων κοιματσαι συνεχομενα...

2) Δεν δυσκολευτηκε καθολου στη μεταβαση απο το μητρικο γαλα στο ξενο.

3) Δεχτηκε το μπουκαλι χωρις κανενα προβλημα.

Αλλωστε τρουλαχιστον στο Μητερα που γεννησα εγω το ξενο της το δωσαν της Στελλίτσας - σταλίτσας ηθελα δεν ηθελα. Αφου ερχοντουσαν τα μωρακια και χορτασμενα καποιες φορες. Και αυτες που νομιζουν οτι στα μαιευτηρια ακουνε τις μανες και τα αφηνουν νυστικα τα μωρα γελιουντε. Ο μονος τροπος για να το ελεξεις αυτο ειναι να ζητησεις να το εχεις το μωρο συνεχεια διπλα σου. Αν γεννουσα φυσιολογικα θα το ζητουσα αλλα στην καισαρικη αυτο ειναι αδυνατον γιατι τις πρωτες 2 μερες δεν μπορεις να κουνηθεις απο το κρεβατι...

Γενικοτερα ειμαι υπερ το θηλασμου αλλα ειμαι κατα των γυναικων που ειναι απολυτες και δημιουργουν τρελα αγχη στις μελλοντικες μανουλες ... Οκ ειναι οτι καλυτερο να θηλασεις το μωρο σου... αλλα δεν τα καταφερει καποια δεν χαθηκε κι ο κοσμος... μην τρελαθουμε. Το λεω γιατι η ξαδερφη απο το αγχος να θηλασει δεν κατεβασε καν ποτε γαλα. Κι εγω η ιδια ειχα αυτο το αγχος σε πολυ μεγαλο βαθμο και για αυτο διεκοψα το θηλασμο μολις στον 4ο μηνα. Γιατι με αγχωνε πολυ σαν διαδικασια γιατι εξ αρχης μου ειχαν δημιουργηθει αρνητικα συναισθηματα. Και απο εδω μεσα αλλα και απο αλλα site αν καποια δεν θηλαζε λες και την εστηναν στον τοιχο και την πυροβολουσαν. Επισης κατα τη γνωμη μου το ιδανικο ειναι το παιδι να θηλασει μεχρι 6 μηνων... ή αντε εως το χρονο. Μετα το χρονο το θεωρω τελειως αχρηστο για το παιδι και εντελως ακρως επικινδυνο για την υγεια της μητερας.

Λοιπον αυτα τα λεω γιατι θελω να ακουστουν ολες οι αποψεις. Δεν θελω να ερθω σε καμια αντιπαραθεση με καμια κοπελα γιατι οποτε τα εχω πει αυτα μου επιτεθηκαν πολλεεεεεεες. Αυτη ειναι η αποψη μου... εχω καθε δικαιωμα να την πω... και δεν την αλλαζω με τιποτα.

621ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:47 pm

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εννοειται πως ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο αλλα οχι οτι αν δεν τα καταφερεις για καποιο λογο θα πεθανεις κιολας.και σιγουρα μια μανα που καταφερε να θηλαζει δεν ειναι καλυτερη απο μια αλλη που δε θηλασε.τα λεω ολα αυτα οχι για εσενα φυσικα βουλιτσα μου απλα οπως λεει και η στεφανια στο φορουμ αυτο εχει γινει τρελο σοου με το θεμα του θηλασμου

622ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:54 pm

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πριν γεννησω ειχα φτασει μεχρι στο να κλαιω και εβλεπα εφιαλτες σχετικα με αυτο... Θεωρω οτι ολα αυτα που διαβαζουμε δημιουργουν τρελα αγχη στις νεες μανουλες. Και το λεω απο προσωπικη πειρα. Τωρα σαν πιο εμπειρη πιστευω οτι θα τα καταφερω καλυτερα...Δεν θα εχω αγχος και θα το κρατησω για οσο αισθανομαι εγω και το βρεφακι μου καλα... Αφηστε της μαιες στο μητερα που ερχοντουσαν και με ζουλαγαν για να μου κατεβει το γαλα... Εβρισα 2-3 και δεν ξαναπατησαν! Very Happy Very Happy Very Happy Γενικοτερα το στρες σε μια γυναικα που θα γινει πορωτη φορα μανουλα ειναι τεραστιο... Νομιζω οτιδηποτε επιβαρυνει το στρες αυτο δεν ειναι για καλο. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αυτα που λεω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με αυτα που λεει η Βουλα. Απλα με αφορμη αυτων που εγραψε ηθελα να πω κι εγω τη δικη μου αποψη. Που στην τελικη δεν ειναι κατα του θηλασμου.. ειναι κατα των υπερβολων...

623ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Παρ Νοε 23, 2012 11:58 pm

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Πριν γεννησω ειχα φτασει μεχρι στο να κλαιω και εβλεπα εφιαλτες σχετικα με αυτο... Θεωρω οτι ολα αυτα που διαβαζουμε δημιουργουν τρελα αγχη στις νεες μανουλες. Και το λεω απο προσωπικη πειρα. Τωρα σαν πιο εμπειρη πιστευω οτι θα τα καταφερω καλυτερα...Δεν θα εχω αγχος και θα το κρατησω για οσο αισθανομαι εγω και το βρεφακι μου καλα... Αφηστε της μαιες στο μητερα που ερχοντουσαν και με ζουλαγαν για να μου κατεβει το γαλα... Εβρισα 2-3 και δεν ξαναπατησαν! Very Happy Very Happy Very Happy Γενικοτερα το στρες σε μια γυναικα που θα γινει πορωτη φορα μανουλα ειναι τεραστιο... Νομιζω οτιδηποτε επιβαρυνει το στρες αυτο δεν ειναι για καλο. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αυτα που λεω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με αυτα που λεει η Βουλα. Απλα με αφορμη αυτων που εγραψε ηθελα να πω κι εγω τη δικη μου αποψη. Που στην τελικη δεν ειναι κατα του θηλασμου.. ειναι κατα των υπερβολων...


καλα αμα σου πω εμενα τι μου ειπε μια νοσοκομα την τελευταια ημερα θα φρικαρεις.ημασταν στο δωματιο οι αλλες θηλαζαν κανονικα υποτιθεται εγω εβαζα το μωρο στο στηθος αλλα δεν ηξερα τι εκανε.και οπως λες ερχοντουσα και μου ζουλαγαν το στηθος μου λεει λοιπον μια την τελευταια ημερα.τελικα μονο εσυ εισαι η τζουφια εδω μεσα.φρικαρα μου κατεστρεψε εντελως τη ψυχολογια δεν ειχα κουραγιο ουτε να την βρισω

624ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Σαβ Νοε 24, 2012 12:03 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν ειναι δυνατον!!! ΑΙΣΧΟΣ! Μονο αυτο εχω να πω! Θα φωναζα επι τοπου την προισταμενη της μαλακισμενης! ΑΚου εκει!

625ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! - Σελίδα 25 Empty Απ: ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΑΙΟΥ 2013 !!! Σαβ Νοε 24, 2012 12:04 am

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="stefy"]Αν ειναι δυνατον!!! ΑΙΣΧΟΣ! Μονο αυτο εχω να πω! Θα φωναζα επι τοπου την προισταμενη της μαλακισμενης! ΑΚου εκει![/quote

ειχα που ειχα το αγχος μου τις ορμονες μου ημουν πρωτη φορα μαμα και δεν ηξερα πως να το χειριστω αυτη με αποτελειωσε.ασε σου λεω δε θελω καν να το θυμαμαι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 25 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις