Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
39 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 39 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 40]

evi86

evi86
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπερα φουσκοκοιλιτσαες μου!Τι κανετε;Ουφφ πολυ ζεστη σημερα,θελω να δροσισει επιτελους!Καλως ορισες Ρουλιτσα με το καλο να γεννησεις κι εσυ το μωρακι σου!Mamameli τελεια η κοιλιτσα σου και το Μελινακι βεβαια!!!Αχχχ κοριτσια οι συσπασεις οσο πανε και αυξανονται και ο γιατρος μου ειπε να περνω 4 φορες την ημερα το κωλοχαπι.Ολη μερα τρεμουν τα χερια μου...Αντε να παω την Τεταρτη στον γιατρουλη μου να δω ποσο μεγαλωσε ο μπεμπης μου,η μονη μου παρηγορια πλεον...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την evi86 στις Δευ Οκτ 01, 2012 4:19 am, 1 φορά

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
υπομονη ευη. περναν οι μερες.
Very Happy

evi86

evi86
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μαμακα μου έγραψε:υπομονη ευη. περναν οι μερες.
Very Happy


Αθανασια ολο υπομονη κανουμε απ'την αρχη μεχρι το τελος αλλα η επιβραβευση που ερχεται μετα μας κανει να τα ξεχναμε οοοολα~!

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τώρα μας φαίνεται πως περνάνε αργά οι μέρες,ειδικά στις φουσκωτούλες που ταλαιπωρούνται με τα διάφορα προβλήματα..αλλά θα φύγουν τελικά τόσο γρήγορα κ μετά θα αναρωτιόμαστε πως ήταν να είσαι έγκυος..εμένα πάλι με πιάνει ανυπομονησία κ μικρή ανησυχία,μια κ ειναι να γεννήσω αυτον τον μήνα,σύμφωνα με τον ντοκ..μπάινω σ 6 μέρες στον μήνα μου κ έπειδή στην περίπτωση μου η καισαρική είναι ενδεδειγμένη,με πιάνει ένα μικρό άγχος,μην με πιάσουν πόνοι νωρίτερα..Θα μου πείς εδω υπάρχουν άλλα σοβαρότερα ζόρια,κ ότι το κοριτσάκι μου δεν έχει ανάγκη..αλλά είπαμε ,μέλλουσα μαμα... Wink Very Happy

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!! Πωπω, πολλά γράψατε πάλι από το πρωί... Θα φταίει που οι περισσότερες τη βγάζετε ξάπλα λόγω συσπάσεων, εεε; Το έχω πάρει αυτό το χάπι (utopar) στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και θυμάμαι κι εγώ εκείνο το απαίσιο τρέμουλο και ταχυπαλμίες... Τι να πω, κουράγιο και ας κάνει τη δουλειά του τουλάχιστον το χάπι! Πάντως δε θυμάμαι να μου είχε ανοίξει την όρεξη... Razz

Χαχα, αν ονομάσουμε την ομάδα σε ξαπλωμένες εγκυούλες, τότε δυστυχώς εγώ δε... θα χωράω! Λέω δυστυχώς καθαρά και μόνο για το ότι δεν έχω βάλει τον πωπό μου κάτω αν και θα έπρεπε να προσέχω λιγάκι πλέον! Σήμερα πήγα από το ΙΚΑ, μετά πέρασα από ένα μαγαζί, μετά από την τράπεζα, μετά από το φαρμακείο και τέλος από το φούρνο... και όλα αυτά ποδαράτο (για το ΙΚΑ πήρα και τον ηλεκτρικό) μέσα στο λιοπύρι!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012-Νο 8 - Σελίδα 12 688264

Ειρήνη μου το κρεβατάκι το πήραμε από τη νεοσέτ τελικά, το πιο απλό σχέδιο, με συρτάρια αποθηκευτικά... Βέβαια μας είπαν ότι θα αργήσει να έρθει και εγώ τότε θα είμαι ήδη για τα καλά στο μήνα μου, ελπίζω να μην έχω γεννήσει κιόλας!!!

Ναι βρε κορίτσια, τι ζέστη κι αυτή! Γέννησα τη μεγάλη τέλη Αυγούστου του 2010 (είχαν πει ότι ήταν το πιο ζεστό καλοκαίρι των τελευταίων χρόνων και πράγματι ήταν απίστευτα ζεστό). Αυτή τη φορά έλεγα ότι θα προλάβω λίγη δροσιά στους 2 τελευταίους μήνες, αλλά μπήκαμε Οκτώβρη με καύσωνα... πολύ ωραία!!! Και για εμάς εδώ στην Αθήνα δεν αναμένεται να δροσίσει πριν τις 10 του μήνα... Mad

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Fotini77 έγραψε:Τώρα μας φαίνεται πως περνάνε αργά οι μέρες,ειδικά στις φουσκωτούλες που ταλαιπωρούνται με τα διάφορα προβλήματα..αλλά θα φύγουν τελικά τόσο γρήγορα κ μετά θα αναρωτιόμαστε πως ήταν να είσαι έγκυος..εμένα πάλι με πιάνει ανυπομονησία κ μικρή ανησυχία,μια κ ειναι να γεννήσω αυτον τον μήνα,σύμφωνα με τον ντοκ..μπάινω σ 6 μέρες στον μήνα μου κ έπειδή στην περίπτωση μου η καισαρική είναι ενδεδειγμένη,με πιάνει ένα μικρό άγχος,μην με πιάσουν πόνοι νωρίτερα..Θα μου πείς εδω υπάρχουν άλλα σοβαρότερα ζόρια,κ ότι το κοριτσάκι μου δεν έχει ανάγκη..αλλά είπαμε ,μέλλουσα μαμα... Wink Very Happy

Χιχι, έτσι είναι Φωτεινή μου! Σε λίγο καιρό θα ανυπομονείς να ξαναμείνεις έγκυος!!! Πάντως να μην έχεις άγχος, σχεδόν μπήκες στο μήνα σου, οπότε και τώρα που λέει ο λόγος να γεννούσες δε θα είχε πρόβλημα το μωράκι!
Α, και από εδώ και πέρα πάντα θα έχεις άγχος και ανησυχίες για το μωράκι σου, πάρτο σα δεδομένο... Ψυχραιμία μονάχα γιατί όλα τα νιώθει...!

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκια μου καλό μήνα!!! Και με το καλό όλες!!!

Crazymommy, κι εγώ στο κλαμπ με τις όρθιες εγκυούλες!!! Μία, απ τα ίδια, δεν έχω "στασιό" που έλεγε κι η γιαγιά μου!

Χάθηκα λίγο, μεσολάβησε και Σ/Κ είχα διάφορες δουλειές, και μπήκαμε στο τριπάκι για καρότσια και είχαμε διάφορα τρεχάματα.

Βασικά με τα καρότσια έγινε το εξής: είπαμε με τον άντρα μου να αρχίσουμε να κοιτάμε στο ίντερνετ πολύ χαλαρά, να εντοπίσουμε μερικά που μας αρέσουν και να αρχίσουμε να τα βλέπουμε απο κοντά, πάλι χαλαρά αυτό το μήνα, ώστε σε κανα μήνα να παραγγείλουμε (δε θέλω να το αφήσω και εντελώς τελευταία στιγμή αυτό, γιατί είναι μεγάλη απόφαση, δεν είναι να ψωνίσω ένα ζιπουνάκι.., και αν δεν έχει αυτό που θέλω μπορεί να θέλει κι ένα μήνα να έρθει).

Απο την αρχή λοιπόν, μας έκανε πολύ κλικ και στους δύο ένα πολυκαρότσι της Jane (είναι ισπανική εταιρία, εδώ τα φέρνουν μόνο τα Prenatal νομίζω, στο εξωτερικό είναι πολύ γνωστά). Κολλήσαμε μ αυτό, το ψάχναμε με μεγαλύτερη λεπτομέρεια (χαρακτηριστικά και τέτοια), και το Σάββατο το μεσημέρι που έτυχε να είμαστε στο Mall που έχει και Prenatal, λέω δεν μπαίνουμε να το δούμε και live? (επαναλαμβάνω, στο πολύ χαλαρό και καλά, απλά να το δούμε εμφανισιακά στα γρήγορα και να δούμε και τι άλλες μάρκες παίζουν, επίσης πολύ επιφανειακα, με σκοπό να το σκεφτούμε κανα μήνα με την ησυχία μας).

Και μπαίνουμε μέσα εκεί και αυτό το συγκεκριμένο με το οποίο έχουμε κολλήσει το έχουν σε προσφορά ως τη Δευτέρα (σήμερα δηλαδή), 100 ευρώ φθηνότερα!!! Οπότε μας πιάνει ένα άγχος ψάχνουμε διάφορα όλο το Σ/Κ και θα ξαναπάμε σήμερα το απόγευμα να το ξαναδούμε.

Ξέρω θα πείτε βιαζόμαστε πολύ, αλλά είναι αυτό που και στους δύο έκανε κλικ απο την πρώτη στιγμή που το είδαμε και στο ίντερνετ και κολλήσαμε, και πάμε εκεί και ανακαλύπτουμε οτι έχουμε περιθώριο 2 μέρες να το πάρουμε 100 ευρώ φθηνότερα...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα Patsie μου!!!!! Όχι ρε συ, δε βιάζεστε πολύ όπως λες, μια χαρά είναι αν το πάρετε τώρα! Εφόσον το βρήκατε σε προσφορά και θεωρείται ότι σας καλύπτει... Εγώ θα προτείνω να προσέξετε μονάχα κάποια πραγματάκια στο καρότσι σας:

1) Αν το προορίζετε για χρήση εξαρχής να είναι 0+, δηλαδή η πλάτη να ξαπλώνει τελείως (φαντάζομαι δε μιλάτε για πορτ-μπεμπέ, γι' αυτό το αναφέρω)

2) Να είναι ελαφρύ όσο το δυνατόν και όχι ογκώδες (προσέξτε το αυτό εαν έχετε σκοπό να το χρησιμοποιήσετε μέσα σε πόλη) και επίσης να χωράει σε ασανσέρ αν μένετε σε πολυκατοικία...

3) Να ανοίγει και να κλείνει εύκολα (πχ το δικό μας ανοιγοκλείνει και με το ένα χέρι και είναι απίστευτα βολικό. Αντίθετα έχω δει κάποιους να κάθονται μια ώρα έξω από το αμάξι μέχρι να το ανοίξουν ή να το μαζέψουν)

4) Ιδανικά να μπορεί να γυρίζει να κοιτάξει και προς τη μαμά αλλά και προς τα μπρος (εφόσον προορίζεται και για τους πρώτους μήνες)

5) Να μην είναι πολύ σκούρο χρώμα ή πολύ ανοιχτό (για τον ήλιο και για να μη λεκιάζει εύκολα)

6) Να νιώθετε ότι το κουμαντάρετε εύκολα (πχ στρίβει εύκολα, πάει μπρος-πίσω επίσης εύκολα κλπ)

7) Όταν κλείνει να μην πιάνει τεράστιο χώρο (να χωράει εύκολα στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου)

Λίγο πολύ αν τα έχετε αυτά, τότε το καρότσι θα είναι για εσάς μια πολύ χρήσιμη και βολική αγορά που δε θα μετανιώσετε...

Κι εγώ έχω αγχωθεί και ψάχνω πραγματάκια, αλλά δεν έχω προβεί σε αγορές ακόμη...

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
crazymommy έγραψε:Καλησπέρα Patsie μου!!!!! Όχι ρε συ, δε βιάζεστε πολύ όπως λες, μια χαρά είναι αν το πάρετε τώρα! Εφόσον το βρήκατε σε προσφορά και θεωρείται ότι σας καλύπτει... Εγώ θα προτείνω να προσέξετε μονάχα κάποια πραγματάκια στο καρότσι σας:

1) Αν το προορίζετε για χρήση εξαρχής να είναι 0+, δηλαδή η πλάτη να ξαπλώνει τελείως (φαντάζομαι δε μιλάτε για πορτ-μπεμπέ, γι' αυτό το αναφέρω)

2) Να είναι ελαφρύ όσο το δυνατόν και όχι ογκώδες (προσέξτε το αυτό εαν έχετε σκοπό να το χρησιμοποιήσετε μέσα σε πόλη) και επίσης να χωράει σε ασανσέρ αν μένετε σε πολυκατοικία...

3) Να ανοίγει και να κλείνει εύκολα (πχ το δικό μας ανοιγοκλείνει και με το ένα χέρι και είναι απίστευτα βολικό. Αντίθετα έχω δει κάποιους να κάθονται μια ώρα έξω από το αμάξι μέχρι να το ανοίξουν ή να το μαζέψουν)

4) Ιδανικά να μπορεί να γυρίζει να κοιτάξει και προς τη μαμά αλλά και προς τα μπρος (εφόσον προορίζεται και για τους πρώτους μήνες)

5) Να μην είναι πολύ σκούρο χρώμα ή πολύ ανοιχτό (για τον ήλιο και για να μη λεκιάζει εύκολα)

6) Να νιώθετε ότι το κουμαντάρετε εύκολα (πχ στρίβει εύκολα, πάει μπρος-πίσω επίσης εύκολα κλπ)

7) Όταν κλείνει να μην πιάνει τεράστιο χώρο (να χωράει εύκολα στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου)

Λίγο πολύ αν τα έχετε αυτά, τότε το καρότσι θα είναι για εσάς μια πολύ χρήσιμη και βολική αγορά που δε θα μετανιώσετε...

Κι εγώ έχω αγχωθεί και ψάχνω πραγματάκια, αλλά δεν έχω προβεί σε αγορές ακόμη...

Θα σου πω, λοιπόν,

1) Η πλάτη ξαπλώνει τελείως, μόνο σε πωπό-ποδαράκια μένει μια μικρή κλίση. Ομως, δε μιλάω για σκέτο καρότσι μιλάω για σύστημα. Έχει λοιπόν κι ένα δεύτερο εξάρτημα το οποίο είναι παράλληλα καθισματάκι αυτοκινήτου και πορτ μπεμπέ, οπότε για το πρώτο τρίμηνο σε καλύπτει κι αυτό.

2) Ογκώδες δεν είναι, ελαφρύ δεν το λες, αλλά αυτό φαίνεται μόνο αν το σηκώσεις να το βάλεις στο πορτ μπαγκάζ π.χ. γιατί έχει πολύ στιβαρό σκελετό. Τσουλώντας το φαίνεται πανάλαφρο

3) Ανοιγοκλείνει πολύ εύκολα, ειδικά στο άνοιγμα δεν το συζητώ, ένα φλαπ κι ανοίγει μόνο του σαν ομπρέλλα. Το κλείσιμο επίσης πολύ εύκολο, με δυο κινήσεις, μόνο που δεν κλείνει στο όρθιο, κατα κάποιο τρόπο σκύβεις για να το κουμπώσεις γιατι διπλώνει ο σκελετός στα δύο.

4) Είναι reversible (αυτό που λες, κοιτάει και προς τις δύο κατευθύνσεις) - βέβαια το ξεκουμπώνεις το κάθισμα απ το σκελετό και το ξανακουμπώνεις απ την άλλη, πολύ εύκολα μεν, αλλά υπάρχουν κι άλλα καρότσια που απλά φέρνεις το χερούλι απ την άλλη και τελειώνει το θέμα.

5) Χρώμα που μας αρέσει πολύ (γιατί η αλήθεια είναι οτι μας έχει επηρεάσει και το εμφανισιακό), είναι ένα κόκκινο με γκρι ανοιχτό, πολύ μοντέρνο

6) Σε οδική συμπεριφορά είναι πολύ καλό. Εχει δυο μεγάλες ρόδες και δυο μικρές που κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν οπότε τσουλάει πανεύκολα και στρίβει κλπ. μια χαρά. μάλιστα πήγαμε ΚΑΙ στα Prenatal στην Αγ. Παρασκευή (μετά το Mall) και εκεί έχουν έναν ειδικό διάδρομο με πέτρες, πλακόστρωτο κλπ. για να το δοκιμάσεις και πήγαινε πολύ ομαλά

7) Το θέμα μέγεθος για να χωράει σε ασανσέρ και πορτ-μπαγκαζ το έχουμε τσεκάρει.




crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Patsie έγραψε:
crazymommy έγραψε:Καλησπέρα Patsie μου!!!!! Όχι ρε συ, δε βιάζεστε πολύ όπως λες, μια χαρά είναι αν το πάρετε τώρα! Εφόσον το βρήκατε σε προσφορά και θεωρείται ότι σας καλύπτει... Εγώ θα προτείνω να προσέξετε μονάχα κάποια πραγματάκια στο καρότσι σας:

1) Αν το προορίζετε για χρήση εξαρχής να είναι 0+, δηλαδή η πλάτη να ξαπλώνει τελείως (φαντάζομαι δε μιλάτε για πορτ-μπεμπέ, γι' αυτό το αναφέρω)

2) Να είναι ελαφρύ όσο το δυνατόν και όχι ογκώδες (προσέξτε το αυτό εαν έχετε σκοπό να το χρησιμοποιήσετε μέσα σε πόλη) και επίσης να χωράει σε ασανσέρ αν μένετε σε πολυκατοικία...

3) Να ανοίγει και να κλείνει εύκολα (πχ το δικό μας ανοιγοκλείνει και με το ένα χέρι και είναι απίστευτα βολικό. Αντίθετα έχω δει κάποιους να κάθονται μια ώρα έξω από το αμάξι μέχρι να το ανοίξουν ή να το μαζέψουν)

4) Ιδανικά να μπορεί να γυρίζει να κοιτάξει και προς τη μαμά αλλά και προς τα μπρος (εφόσον προορίζεται και για τους πρώτους μήνες)

5) Να μην είναι πολύ σκούρο χρώμα ή πολύ ανοιχτό (για τον ήλιο και για να μη λεκιάζει εύκολα)

6) Να νιώθετε ότι το κουμαντάρετε εύκολα (πχ στρίβει εύκολα, πάει μπρος-πίσω επίσης εύκολα κλπ)

7) Όταν κλείνει να μην πιάνει τεράστιο χώρο (να χωράει εύκολα στο πορτ-μπαγκάζ του αυτοκινήτου)

Λίγο πολύ αν τα έχετε αυτά, τότε το καρότσι θα είναι για εσάς μια πολύ χρήσιμη και βολική αγορά που δε θα μετανιώσετε...

Κι εγώ έχω αγχωθεί και ψάχνω πραγματάκια, αλλά δεν έχω προβεί σε αγορές ακόμη...

Θα σου πω, λοιπόν,

1) Η πλάτη ξαπλώνει τελείως, μόνο σε πωπό-ποδαράκια μένει μια μικρή κλίση. Ομως, δε μιλάω για σκέτο καρότσι μιλάω για σύστημα. Έχει λοιπόν κι ένα δεύτερο εξάρτημα το οποίο είναι παράλληλα καθισματάκι αυτοκινήτου και πορτ μπεμπέ, οπότε για το πρώτο τρίμηνο σε καλύπτει κι αυτό.

2) Ογκώδες δεν είναι, ελαφρύ δεν το λες, αλλά αυτό φαίνεται μόνο αν το σηκώσεις να το βάλεις στο πορτ μπαγκάζ π.χ. γιατί έχει πολύ στιβαρό σκελετό. Τσουλώντας το φαίνεται πανάλαφρο

3) Ανοιγοκλείνει πολύ εύκολα, ειδικά στο άνοιγμα δεν το συζητώ, ένα φλαπ κι ανοίγει μόνο του σαν ομπρέλλα. Το κλείσιμο επίσης πολύ εύκολο, με δυο κινήσεις, μόνο που δεν κλείνει στο όρθιο, κατα κάποιο τρόπο σκύβεις για να το κουμπώσεις γιατι διπλώνει ο σκελετός στα δύο.

4) Είναι reversible (αυτό που λες, κοιτάει και προς τις δύο κατευθύνσεις) - βέβαια το ξεκουμπώνεις το κάθισμα απ το σκελετό και το ξανακουμπώνεις απ την άλλη, πολύ εύκολα μεν, αλλά υπάρχουν κι άλλα καρότσια που απλά φέρνεις το χερούλι απ την άλλη και τελειώνει το θέμα.

5) Χρώμα που μας αρέσει πολύ (γιατί η αλήθεια είναι οτι μας έχει επηρεάσει και το εμφανισιακό), είναι ένα κόκκινο με γκρι ανοιχτό, πολύ μοντέρνο

6) Σε οδική συμπεριφορά είναι πολύ καλό. Εχει δυο μεγάλες ρόδες και δυο μικρές που κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν οπότε τσουλάει πανεύκολα και στρίβει κλπ. μια χαρά. μάλιστα πήγαμε ΚΑΙ στα Prenatal στην Αγ. Παρασκευή (μετά το Mall) και εκεί έχουν έναν ειδικό διάδρομο με πέτρες, πλακόστρωτο κλπ. για να το δοκιμάσεις και πήγαινε πολύ ομαλά

7) Το θέμα μέγεθος για να χωράει σε ασανσέρ και πορτ-μπαγκαζ το έχουμε τσεκάρει.





Άρα μια χαρά, έτσι όπως μου τα λες! Να πάτε να το προλάβετε με την προσφορά, λοιπόν!!! (άντε και καλές βόλτες!!! Wink )

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
Fotini77 έγραψε:Τώρα μας φαίνεται πως περνάνε αργά οι μέρες,ειδικά στις φουσκωτούλες που ταλαιπωρούνται με τα διάφορα προβλήματα..αλλά θα φύγουν τελικά τόσο γρήγορα κ μετά θα αναρωτιόμαστε πως ήταν να είσαι έγκυος..εμένα πάλι με πιάνει ανυπομονησία κ μικρή ανησυχία,μια κ ειναι να γεννήσω αυτον τον μήνα,σύμφωνα με τον ντοκ..μπάινω σ 6 μέρες στον μήνα μου κ έπειδή στην περίπτωση μου η καισαρική είναι ενδεδειγμένη,με πιάνει ένα μικρό άγχος,μην με πιάσουν πόνοι νωρίτερα..Θα μου πείς εδω υπάρχουν άλλα σοβαρότερα ζόρια,κ ότι το κοριτσάκι μου δεν έχει ανάγκη..αλλά είπαμε ,μέλλουσα μαμα... Wink Very Happy

Χιχι, έτσι είναι Φωτεινή μου! Σε λίγο καιρό θα ανυπομονείς να ξαναμείνεις έγκυος!!! Πάντως να μην έχεις άγχος, σχεδόν μπήκες στο μήνα σου, οπότε και τώρα που λέει ο λόγος να γεννούσες δε θα είχε πρόβλημα το μωράκι!
Α, και από εδώ και πέρα πάντα θα έχεις άγχος και ανησυχίες για το μωράκι σου, πάρτο σα δεδομένο... Ψυχραιμία μονάχα γιατί όλα τα νιώθει...!

Crazymommy μου(Αλίκη,ή λάθος θυμάμαι? Embarassed ) Είναι κ οι γνωστες ρημαδοορμόνες που δεν ελέγχονται απόλυτα ώρες-ώρες,και πάντα σκέφτομαι πως η καημενούλα νιώθει τα πάντα κ εχω τύψεις αν με πιάνουν νεύρα..χαζομαμά θα γίνω μάλλον.. Very Happy Ήδη απο τα μαμαδοσυναισθήματα του ενστίκτου κατάλαβα από τώρα πως η μαμα είναι full-time πακέτο Very Happy
Patsie μου,εφόσον πέτυχες σύστημα καροτσιού που σε καλύπτει σε καλή τίμή,ποτέ δν είναι νωρίς να το πάρεις..εγώ έιχα κλείσει το δικό μου απο μέσα Ιουνίου,κ μου το πήρανε τέλη Αυγούστου,που πετύχαμε καλή έκπτωση Wink Είναι κάτιάκρως απαραίτητο,το ξέρεις Very Happy
Είπα καλό μήνα?Δεν θυμάμαι,οπότε ας πω..καλό μήνα λοιπόν!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Fotini77 στις Δευ Οκτ 01, 2012 5:34 am, 1 φορά

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ, βασικά δύο ενδοιασμούς έχω μόνο:

- αυτό που λέω οτι για το κλείσιμο, παρόλο που είναι πανεύκολο, χρειάζεται κατα κάποιο τρόπο και τα δυο χέρια, άρα δεν παίζει με το ένα να κρατάς το μωρό αγκαλιά και με το άλλο να το κλείνεις... (ενώ ένα άλλο της Inglesina, σου επιτρέπει να το κάνεις με το μωρό αγκαλιά)


- φοβάμαι το βάρος στο βάλε-βγάλε του πορτ-μπαγκάζ (αν και αυτά τα πιο στιβαρά, που πάνε παντού κλπ. όλα είναι 10-11 κιλά, δύσκολο να πέσεις παρακάτω..)

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτό είναι, όμορφο δεν είναι το άτιμο???

http://www.jane.es/en-en#/catalogo-jane/de-paseo/pushchairs/rider/matrix-light-2

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Euxoula έγραψε:
roulakriti έγραψε:
Euxoula έγραψε:Αστα να πανε 31 βαθμους εχει σε μας στο χωριο ελεος ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ τουλαχιστον ολη αυτη η ζεστη μου μειωνει την επιθυμια να βγω για περιπατο!!!Τωρα αληθεια γιατι ολες εχουμε τα προβληματακια μας μουτζα εχει πεσει ρε κοριτσια;;Καλως ορισες και απο μενα Ρουλα εγω ειμαι η Βιβιαν και περιμενω κοριτσακι τωρα το ποτε δε το ξερω ακομα συντομα πιστευω να μαθω!

ΚΑΛΩΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑΑ... ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ.... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ....!!!! Smile ΕΜΕΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ...!!!
Οοοοο νομιζω πως πρεπει να αρχιζεις να ξαναπιστευεις στον Αγιο Βασιλη!!!Με το καλο κουκλα μου μολις βγει το πολυ πολυ να σου πει κατευθειαν τα καλαντα!!!!Χαχαχαχαχαχα santa
ΧΑΧΑΧΧΑ ΛΕΣ ΕΕΕΕ?????? ΝΑ ΤΟΥ ΧΩ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ "ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΕΡΑ" ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ... ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑ Smile Smile Smile

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
evi86 έγραψε:Καλησπερα φουσκοκοιλιτσαες μου!Τι κανετε;Ουφφ πολυ ζεστη σημερα,θελω να δροσισει επιτελους!Καλως ορισες Ρουλιτσα με το καλο να γεννησεις κι εσυ το μωρακι σου!Mamameli τελεια η κοιλιτσα σου και το Μελινακι βεβαια!!!Αχχχ κοριτσια οι συσπασεις οσο πανε και αυξανονται και ο γιατρος μου ειπε να περνω 4 φορες την ημερα το κωλοχαπι.Ολη μερα τρεμουν τα χερια μου...Αντε να παω την Τεταρτη στον γιατρουλη μου να δω ποσο μεγαλωσε ο μπεμπης μου,η μονη μου παρηγορια πλεον...

ΚΑΛΩΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑΑΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ... Κ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟ ΤΟ ΝΙΝΙ Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012-Νο 8 - Σελίδα 12 379767 !!!!!!

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Fotini77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:
Fotini77 έγραψε:Τώρα μας φαίνεται πως περνάνε αργά οι μέρες,ειδικά στις φουσκωτούλες που ταλαιπωρούνται με τα διάφορα προβλήματα..αλλά θα φύγουν τελικά τόσο γρήγορα κ μετά θα αναρωτιόμαστε πως ήταν να είσαι έγκυος..εμένα πάλι με πιάνει ανυπομονησία κ μικρή ανησυχία,μια κ ειναι να γεννήσω αυτον τον μήνα,σύμφωνα με τον ντοκ..μπάινω σ 6 μέρες στον μήνα μου κ έπειδή στην περίπτωση μου η καισαρική είναι ενδεδειγμένη,με πιάνει ένα μικρό άγχος,μην με πιάσουν πόνοι νωρίτερα..Θα μου πείς εδω υπάρχουν άλλα σοβαρότερα ζόρια,κ ότι το κοριτσάκι μου δεν έχει ανάγκη..αλλά είπαμε ,μέλλουσα μαμα... Wink Very Happy

Χιχι, έτσι είναι Φωτεινή μου! Σε λίγο καιρό θα ανυπομονείς να ξαναμείνεις έγκυος!!! Πάντως να μην έχεις άγχος, σχεδόν μπήκες στο μήνα σου, οπότε και τώρα που λέει ο λόγος να γεννούσες δε θα είχε πρόβλημα το μωράκι!
Α, και από εδώ και πέρα πάντα θα έχεις άγχος και ανησυχίες για το μωράκι σου, πάρτο σα δεδομένο... Ψυχραιμία μονάχα γιατί όλα τα νιώθει...!

Crazymommy μου(Αλίκη,ή λάθος θυμάμαι? Embarassed ) Είναι κ οι γνωστες ρημαδοορμόνες που δεν ελέγχονται απόλυτα ώρες-ώρες,και πάντα σκέφτομαι πως η καημενούλα νιώθει τα πάντα κ εχω τύψεις αν με πιάνουν νεύρα..χαζομαμά θα γίνω μάλλον.. Very Happy Ήδη απο τα μαμαδοσυναισθήματα του ενστίκτου κατάλαβα από τώρα πως η μαμα είναι full-time πακέτο Very Happy
Patsie μου,εφόσον πέτυχες σύστημα καροτσιού που σε καλύπτει σε καλή τίμή,ποτέ δν είναι νωρίς να το πάρεις..εγώ έιχα κλείσει το δικό μου απο μέσα Ιουνίου,κ μου το πήρανε τέλη Αυγούστου,που πετύχαμε καλή έκπτωση Wink Είναι κάτιάκρως απαραίτητο,το ξέρεις Very Happy
Είπα καλό μήνα?Δεν θυμάμαι,οπότε ας πω..καλό μήνα λοιπόν!


Μια χαρά τα θυμάσαι! Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012-Νο 8 - Σελίδα 12 417472 Εξάλλου είμαι κι εγώ συμπάσχουσα!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012-Νο 8 - Σελίδα 12 4872

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Patsie έγραψε:Ευχαριστώ, βασικά δύο ενδοιασμούς έχω μόνο:

- αυτό που λέω οτι για το κλείσιμο, παρόλο που είναι πανεύκολο, χρειάζεται κατα κάποιο τρόπο και τα δυο χέρια, άρα δεν παίζει με το ένα να κρατάς το μωρό αγκαλιά και με το άλλο να το κλείνεις... (ενώ ένα άλλο της Inglesina, σου επιτρέπει να το κάνεις με το μωρό αγκαλιά)


- φοβάμαι το βάρος στο βάλε-βγάλε του πορτ-μπαγκάζ (αν και αυτά τα πιο στιβαρά, που πάνε παντού κλπ. όλα είναι 10-11 κιλά, δύσκολο να πέσεις παρακάτω..)


Εγώ το inglesina έχω!!! Αλλά εντάξει, το νόημα είναι να μην είναι πολύ παιδεψιάρικο, τι μία τι δύο κινήσεις... Επίσης στην πράξη ποτέ δεν το άνοιξα/έκλεισα με το μωρό στα χέρια, εμένα δε μου έτυχε γιατί συνήθως είχα και βοήθεια...

Πάντως έχω την εντύπωση ότι το inglesina είναι γύρω στα 8,5 κιλά. Τώρα, τα περισσότερα από τα υπόλοιπα της κατηγορίας είναι εκεί κοντά στα 10... Εφόσον μιλάμε για κανονικό και όχι καλοκαιρινό καρότσι, είναι δύσκολο να πέσεις πιο κάτω...!

Υ.Γ.=Το είδα, μια χαρά ομορφούλι είναι! Wink

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου σας αφήνω, να ξεκουραστώ λιγάκι!!! Σας φιλώωωωωωωω!!!!!!!!

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Patsie έγραψε:Ευχαριστώ, βασικά δύο ενδοιασμούς έχω μόνο:

- αυτό που λέω οτι για το κλείσιμο, παρόλο που είναι πανεύκολο, χρειάζεται κατα κάποιο τρόπο και τα δυο χέρια, άρα δεν παίζει με το ένα να κρατάς το μωρό αγκαλιά και με το άλλο να το κλείνεις... (ενώ ένα άλλο της Inglesina, σου επιτρέπει να το κάνεις με το μωρό αγκαλιά)


- φοβάμαι το βάρος στο βάλε-βγάλε του πορτ-μπαγκάζ (αν και αυτά τα πιο στιβαρά, που πάνε παντού κλπ. όλα είναι 10-11 κιλά, δύσκολο να πέσεις παρακάτω..)

Τόσα κιλά είναι κ το δικό μου,αυτο μην σε προβληματίζει,συνηθίζεις να το ανεβοκατεβάζεις,κ ένα στιβαρό καρότσακι όπως είπες εκεί πάει,στο λέω κ εγώ που τα έψαχνα πολύυυυ..Το άνοιγμα είναι όντως ένα θέμα,αν είναι να έχεις το μωρό στο κάθισμα κ να παιδευεσαι να ανοίξεις το καρότσι,δεν λέει..

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ κορίτσια μου!!!

Οχι, το άνοιγμα δεν έχει κανένα θέμα, πατάς ένα μοχλό με το πόδι σου κι ανοίγει αυτόματα, μόνο του.
Το κλείσιμο με προβληματίζει λίγο - αν και γίνεται σε δευτερόλεπτα θέλει μάλλον και τα δυο χέρια.

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το θέμα είναι να το σκεφτείς καλά για να μη σε προβληματίζει τίποτα..
πάντως από προσφορές βγάζουν συνέχεια, οπότε αν δεν είσαι σίγουρη 100 τοις εκατό, εγώ λέω να μην το πάρεις και το μετανιώσεις μετά...
αλήθεια για πόσα λεφτά μιλάμε αν επιτρέπεται?

evi86

evi86
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσια που ειστε ολες;;;;

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
evi86 έγραψε:Κοριτσια που ειστε ολες;;;;
\

Μια εγκυούλα εδώ παρούσα.. Very Happy Τι κάνεις Ευη μου?

roulakriti

roulakriti
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ 'ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!! alien

https://www.facebook.com/roulakriti1989?ref=tn_tnmn

stellaef

stellaef
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Απαπα!!!!!Καλε εσεις ειστε πολυλογουδες!χαχαχα!Τι τελεια!
ΖΕΣΤΗ!!!!!!!Τι ειναι αυτο το πραγμα?Σημερα πηγα στην λαικη και ΨΩΦΗΣΑ!!!!!!!Δεν μπορουσα να παω σπιτι μου!Ειχα και τον μικρο μαζι μου στο καροτσι και φερτομενο με τα ψωνια η ανηφορα ηταν μαρτυριο!

Φιλια θα τα πουμε πιο αργα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 26 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις