Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 40]

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα δυσκοιλιοτητα μου φαιρνει ο ριμαδοσιδηρος.το ειχα κ στο γιο μου,ειδαλλως 4 φορες τη μερα παω κ οχι μια με το ζορι Cool

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
discordia έγραψε:

Ζωη, νομιζω ανεφερες οτι εχεις και κοπτοραπτη ε? Επαγγελματικο ή οικιακο? Θα μπορουσες να μου πεις ποσο τον πηρες, αν δεν υπαρχει προβλημα? Θελω κι εγω να παρω, μονο με την γαζωτικη δουλεια δεν γινεται...και εχω τοσα στο μυαλο μου να φτιαξω για το κοριτσι μου!
Παω να φαω μεσημεριανο!

Αχ τι τέλεια!!! Κι εγώ θέλω!! Τι σκέφτεσαι να φτιάχνεις; Υφάσματα μπεμπε από που θα παίρνεις; Δεν έχω ψάξει καθόλου! Ως τώρα αγόραζα μόνο για μένα! Smile Έχει κάτι τέλεια σάιτς! Θα βρω το ένα που εχω υπόψιν και θα σου στείλω!
Τον κοπτοράπτη τον πήρα από το Lidl.. είχε προσφορά περσι, αν θυμάμαι καλά, 120 ευρώ. Είναι πολυ καλός.. οκ δεν είναι singer, αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά! Οικιακός λοιπόν! Δε θα δινα τόσα πολλά για κοπτοράπτη! Δε συζητώ για τον χώρο που δεν έχω!

Εγώ ρε κορίτσια, έχω σοβαρό πρόβλημα με τις σούπες... δεν μπορώ να φάω λιγότερο από 2 κούπες (Αυτές των κορν φλέικς!).. τώρα έφαγα 3 και έσκασα!!!!

Πάρτε κι αυτήν την σελιδούλα που ανακάλυψα τώρα για πλέξιμο!

http://www.videojug.com/film/how-to-change-yarn

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mirantzela! έγραψε:Λιγο νωρις δεν ειναι τελη Νοεμβρη? Εγω ελεγα για μεσα Δεκεμβρη να αρχισω, και παλι, σιγα, σιγα.
και αν εχει κολοκαιρο θα στεγνωνουν?θυμαμαι και στη κορη μου 2 μηνες πριν ξεκηνησα...σιγα σιγα βεβαια...

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
thequeen86 έγραψε:εμενα δυσκοιλιοτητα μου φαιρνει ο ριμαδοσιδηρος.το ειχα κ στο γιο μου,ειδαλλως 4 φορες τη μερα παω κ οχι μια με το ζορι Cool

Α Μαρία! κι έμενα στην αρχή! Μέχρι που άρχισα να πίνω και βιταμίνη C μαζί! Ούτε μαύρα κακά όυτε δυσκοιλιότητα!
Εγώ επίσης, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.. κάθε άλλο, αλλά από τότε που έκοψα το κρέας, είναι κάτι παραπάνω από εύκολη υπόχ(θ)εση!χαχα!

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
filitsaki έγραψε:Σμαρω μου τι αλλο να κανω?
Ζωιτσα μπραβο πολυ χαρηκα!!!!!
Δωρα και εγω εχω αρχισει και κοιταω μπιζαμες.ποτε λετε να αρχισουμε το πλυσιμο των μωρουδιακων?τελη νοεμβρη?

Σας έπρηξα, το ξέρω! Smile
αλλά να μη σας πω ότι βρήκα τις πιο τέλειες πυτζάμες στο Oysho;;;!!
Αν και νομίζω στο νοσοκομείο βολεύει η νυχτικιά.. τι λένε οι έμπειρες μανούλες; Smile Φιλίτσα;

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζωάκι έγραψε:
filitsaki έγραψε:Σμαρω μου τι αλλο να κανω?
Ζωιτσα μπραβο πολυ χαρηκα!!!!!
Δωρα και εγω εχω αρχισει και κοιταω μπιζαμες.ποτε λετε να αρχισουμε το πλυσιμο των μωρουδιακων?τελη νοεμβρη?

Σας έπρηξα, το ξέρω! Smile
αλλά να μη σας πω ότι βρήκα τις πιο τέλειες πυτζάμες στο Oysho;;;!!
Αν και νομίζω στο νοσοκομείο βολεύει η νυχτικιά.. τι λένε οι έμπειρες μανούλες; Smile Φιλίτσα;
πιστευω ειναι τι αρεσει στο καθενα.εγω παρολο τη καισαρικη που λεν για νυχτικια δεν θα την αλλαζα τη μπιζαμα.

Mirantzela!

Mirantzela!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εμενα ο γιατρος μουειπε οτι με βολευει να παρω. Πιτζαμες θα παρω εγω, με την νυχτικια κρυωνω και ασε που καταληγω να κοιμαμαι σαν να επεσα μονο με μια μπλουζα, γιατι μ ανεβαινει... Για πειτε τπτ αλλο κοριτσια για το μαιευτηριο. Τι χρειαζεται?

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βασικα εγω σκοπευω να παρω πιτζαμες για την γεννα γτ οι νυχτηκες μου δν με βολεψαν καθολου στον θηλασμο...

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mirantzela! έγραψε:Κι εμενα ο γιατρος μουειπε οτι με βολευει να παρω. Πιτζαμες θα παρω εγω, με την νυχτικια κρυωνω και ασε που καταληγω να κοιμαμαι σαν να επεσα μονο με μια μπλουζα, γιατι μ ανεβαινει... Για πειτε τπτ αλλο κοριτσια για το μαιευτηριο. Τι χρειαζεται?

Κι εμένα μου τη δίνουν οι νυχτικιές για το ίδιο λόγο Μιράντζελα!!
ναι κορίτσια πείτε μας τι χρειάζεται στο μαιευτήριο!
Έβαλα ήδη μία φίλη μου και μου έγραψε τι θα χρειαστώ για το μωρό στην αρχή, αλλά και γενικά!

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα ρωτησετε τη κλινικη τι πολιτικη εχει.εμενα το αλλαζαν με δικα τους ρουχακια και χρειαζομουν ενα συνολο για την εξοδο.μωρομαντηλα εχα παρει.μπιζαμες προσωπικα ειδη και παντοφλες.ρωτηστε να ξερετε μη κουβαλατε τσαμπα πραγματα.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παντως θα παρω ολοκληρη βαλιτσα.πιτζαμες φανελακια του μωρου ρουχα του παμπερς κ φυσικα σερβιετες λοχειας της μαμας...αναθεμα τα δημοσια νοσοκομεια

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
thequeen86 έγραψε:εγω παντως θα παρω ολοκληρη βαλιτσα.πιτζαμες φανελακια του μωρου ρουχα του παμπερς κ φυσικα σερβιετες λοχειας της μαμας...αναθεμα τα δημοσια νοσοκομεια
ουτε τα μπαμπερσ δινουν?

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
filitsaki έγραψε:
thequeen86 έγραψε:εγω παντως θα παρω ολοκληρη βαλιτσα.πιτζαμες φανελακια του μωρου ρουχα του παμπερς κ φυσικα σερβιετες λοχειας της μαμας...αναθεμα τα δημοσια νοσοκομεια
ουτε τα μπαμπερσ δινουν?

οοοχι...εξαλλου απο την ωρα που ειναι μαζι μου το παιδι σου λεει δν σου κανω τπτ.καποια στιγμη ο μικρος κατουρηθηκε πολυ οσο ειμασταν εκει κ τους ειπα να τον κανουν μπανιο κ μου ειπαν οτι αφου το εχεις εσυ εσυ να το κανεις μπανιο.ευτυχως ειχα παρατηρησει πως πλενεται ενα νεογγενητο κ τον επλυνα εκει που τα πλενουν μετα φοβου κ πιστεως βεβαια κ αυτες ουτε να μου δειξουν ουτε τπτ...

Mirantzela!

Mirantzela!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Α δηλαδη στα ιδιωτικα μαιευτηρια παρεχουν αυτοι καποια απο αυτα που πρεπει να παρουμε?
Ααα πρεπει να ρωτησω τοτε, για να ξερω.

Κι επισης, κατι αλλο σημαντικο.Εγω αποφασισα πως, αν ολα παν καλα κι εχω γαλα αρκετο, θα θηλασω το μωρακι μου, τουλαχιστον στην αρχη. Στο μαιευτηριο ομως τι γινεται με το γαλα? Στο φερνουν οσες φορες ειναι να φαει?? Τα φωτα σας μαρακι και φιλιτσα Very Happy

discordia

discordia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είχε στο Λιντλ κοπτοραπτη??? Αν εφεραν μια φορα, μαλλον θα ξαναφερουν, θα εχω το νου μου. 120 ευρω ειναι μια χαρα. Κατι 300 και 400 εβρισκα κα μεταχειρισμενα κιολας. Υφασματα στο κεντρο της Θεσσαλονικης θα βρω σιγουρα, οπως και τα υπολοιπα υλικα, αλλα ξερω και μια αποθηκη στοκ υφασματων στο Ωραιοκαστρο. ΑΠλα εκει θελει ψαξιμο, υπομονη, και σιγουρα οχι εγκυμοσυνη προχωρημενη. Ηθελα να παω μεσα στο καλοκαιρι που ημουν ακομη ξεφουσκωτη αλλα δεν εκατσε και τωρα δεν το τολμω.
Τωρα για το τι θα φτιαξω...θα αφησω τα υφασματα να με πανε, πατρονιστ ειμαι οποτε ο,τι μου αρεσει πιστευω μπορω να το κανω αν και την ραφη δεν την εχω και πολυ. Αλλα εχω κρατησει φωτο για αποκριατικη στολη πεταλουδα, φορεματακια, παντελονακια, φουφουλιτσες με φρουφρου. Το θεμα ειναι να τα ξεκινησω καποια στιγμη...

Μεσα Νοεμβρη λεω να αρχισω κι εγω να πλενω μωρουδιακα και λεω να παρω το αρκαδι. Εσεις με τι θα τα πλυνετε?

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mirantzela! έγραψε:Α δηλαδη στα ιδιωτικα μαιευτηρια παρεχουν αυτοι καποια απο αυτα που πρεπει να παρουμε?
Ααα πρεπει να ρωτησω τοτε, για να ξερω.

Κι επισης, κατι αλλο σημαντικο.Εγω αποφασισα πως, αν ολα παν καλα κι εχω γαλα αρκετο, θα θηλασω το μωρακι μου, τουλαχιστον στην αρχη. Στο μαιευτηριο ομως τι γινεται με το γαλα? Στο φερνουν οσες φορες ειναι να φαει?? Τα φωτα σας μαρακι και φιλιτσα Very Happy
τους ενημερωνεις με την εισοδο στο μαιευτηριο οτι θελεις αποκλειστικο θηλασμο και ειναι υποχρεωμενοι να σου το φερνουν καθε οταν πειναει.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιραντζελακι καποιες γενναμε νωριτερα...Οποτε πρεπει να ειμαστε κ νωριτερα ετοιμες...Ασε που δεν μπορεις να τα κανεις ολα μαζι.Η πεθερα μου θα αρχισει απο βδομαδα να πλενει.Δεν εχει κ πολυ χρονο γιατι προσεχει τα παιδια της κορης της οποτε μονο Σκ μπορει να κανει τετοιες δουλειες.Εγω φανταζομαι οτι σε ενα μηνα θα εχω ετοιμα τα ρουχα φανελακια σεντονακια κτλ κ θα μεινει για τελευταια στιγμη η μεταφορα λικνου κ λοιπων πραγματων.

ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ:


  • 4 πυζαμες ή νυχτικες
  • 1 ρομπα (για να μην κατεβαινουμε οπως να'ναι στο κυλικειο)
  • Παντοφλιτσες (για το δωματιο) κ σαγιοναρες (για το ντουζ)
  • εσωρουχα κανονικα ή μιας χρησεως

  • 2 σουτιεν θηλασμου
  • επιθεματα στηθους
  • κρεμα purelan για τις θηλες
  • σερβιετες λοχειας

  • οδοντοκρεμα-οδοντοβουρτσα
  • οτι καλλυντικο θεωρει καθεμια οτι της χρειαζεται (πχ κρεμα προσωπου κτλ)
  • βουρτσα για τα μαλλια κ λαστιχακια
  • 1 φανελακι κ 1 φορμακι για να βγει το μωρο απο την κλινικη
  • 1 πανα αγκαλιας για να το ακουμπας πανω σου ή στο κρεβατι οταν το φερνουν στο δωματιο.
  • 1 πανακι ταϊσματος (ωμου?-δεν ξερω πως το λενε)
  • Οτι αλλο κρινει καθε μια απαραιτητο.(Περιοδικα βιβλια κτλ για να περναει η ωρα ισως)
Ελπιζω να μην ξεχναω κατι σημαντικο.Απο χαρτια δε θυμαμαι τι πρεπει να εχουμε μαζι μας.Σιγουρα ταυτοτητες κ ληξιαρχικη πραξη γαμου.
Υποτιθεται οτι η βαλιτσα πρεπει να ειναι ετοιμη με το που θα μπεις στο μηνα σου για να νιωθεις ηρεμη κ να μη σε πιασει πανικος αν καποια στιγμη σπασουν τα νερα χωρις να το περιμενεις κ τρεχεις σαν τρελη.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mirantzela! έγραψε:Α δηλαδη στα ιδιωτικα μαιευτηρια παρεχουν αυτοι καποια απο αυτα που πρεπει να παρουμε?
Ααα πρεπει να ρωτησω τοτε, για να ξερω.

Κι επισης, κατι αλλο σημαντικο.Εγω αποφασισα πως, αν ολα παν καλα κι εχω γαλα αρκετο, θα θηλασω το μωρακι μου, τουλαχιστον στην αρχη. Στο μαιευτηριο ομως τι γινεται με το γαλα? Στο φερνουν οσες φορες ειναι να φαει?? Τα φωτα σας μαρακι και φιλιτσα Very Happy

στο ιδιοτικο σου λεει παρε μονο δικα σου πραγματα κ μονο ρουχα για οταν θα βγειτε.εμεις το γαλα πηγαιναμε κ το παιρναμε απο ενα δωματιακι αλλα αυτο κυριως το βραδυ την μερα μας το εφερναν οι κοπελες(γτ καναμε μικτο) μαζι με τα φαρμακα μας

ζωάκι

ζωάκι
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
filitsaki έγραψε:
thequeen86 έγραψε:εγω παντως θα παρω ολοκληρη βαλιτσα.πιτζαμες φανελακια του μωρου ρουχα του παμπερς κ φυσικα σερβιετες λοχειας της μαμας...αναθεμα τα δημοσια νοσοκομεια
ουτε τα μπαμπερσ δινουν?

έχεις δίκιο, θα ρωτήσω κι εγώ στο νοσοκομείο τι παρέχουν, αν παρέχουν κάτι.. Για πάμπερς σκέφτομαι να πάρω βρακάκια υφασμάτινα που παίρνουν μέσα εκείνο το πανάκι το οποίο βιοδιασπάται στο περιβάλλον... έχω απίστευτο κόλλημα και δε θα νιώθω καθόλου καλά να σκέφτομαι ότι πετάω 6-7 (ή λίγα λέωWink πάμπερς που θα λιώσουν σε 500 χρόνια!! Αφήστε που τα κατουρημένα πανάκια μπαίνουν και στην κομποστοποίηση! Smile
Το έχω ψάξει ήδη λίγο, σε κανένα μήνα θα αποφασίσω και θα παραγγείλω από το ίντερνετ. Έχει και σετάκι να δοκιμάσεις στην αρχή και αν σου κάνουην παραγγέλνεις όλο το σετ..
Και επιπλέον, τα βρακάκια τα ξαναχρησιμοποιείς σε επόμενο παιδάκι! Smile

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
discordia έγραψε:

Μεσα Νοεμβρη λεω να αρχισω κι εγω να πλενω μωρουδιακα και λεω να παρω το αρκαδι. Εσεις με τι θα τα πλυνετε?
εγω το προδερμ επερνα και θα παρω!το αρκαδι το ξεχασα.αυτο ηθελα να παρω.

Mirantzela!

Mirantzela!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Α, ωαιοταατα! Το κανουν ομως, ε? Κι αν δηλωσεις οτι θα κανεις αποκλειστικο θηλασμο και οταν γεννησεις δεν εχεις γαλα, δεν υπαρχει προβλημα φανταζομαι ε?
(Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις, και επισης σορρυ αν ειναι χαζες, αλλα με αγχωνει το θεμα της γενας, και θα ηθελα λιγες πληροφοριες εκτων εσω)

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
doritaki έγραψε:Μιραντζελακι καποιες γενναμε νωριτερα...Οποτε πρεπει να ειμαστε κ νωριτερα ετοιμες...Ασε που δεν μπορεις να τα κανεις ολα μαζι.Η πεθερα μου θα αρχισει απο βδομαδα να πλενει.Δεν εχει κ πολυ χρονο γιατι προσεχει τα παιδια της κορης της οποτε μονο Σκ μπορει να κανει τετοιες δουλειες.Εγω φανταζομαι οτι σε ενα μηνα θα εχω ετοιμα τα ρουχα φανελακια σεντονακια κτλ κ θα μεινει για τελευταια στιγμη η μεταφορα λικνου κ λοιπων πραγματων.

ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ:


  • 4 πυζαμες ή νυχτικες
  • 1 ρομπα (για να μην κατεβαινουμε οπως να'ναι στο κυλικειο)
  • Παντοφλιτσες (για το δωματιο) κ σαγιοναρες (για το ντουζ)
  • εσωρουχα κανονικα ή μιας χρησεως

  • 2 σουτιεν θηλασμου
  • επιθεματα στηθους
  • κρεμα purelan για τις θηλες
  • σερβιετες λοχειας

  • οδοντοκρεμα-οδοντοβουρτσα
  • οτι καλλυντικο θεωρει καθεμια οτι της χρειαζεται (πχ κρεμα προσωπου κτλ)
  • βουρτσα για τα μαλλια κ λαστιχακια
  • 1 φανελακι κ 1 φορμακι για να βγει το μωρο απο την κλινικη
  • 1 πανα αγκαλιας για να το ακουμπας πανω σου ή στο κρεβατι οταν το φερνουν στο δωματιο.
  • 1 πανακι ταϊσματος (ωμου?-δεν ξερω πως το λενε)
  • Οτι αλλο κρινει καθε μια απαραιτητο.(Περιοδικα βιβλια κτλ για να περναει η ωρα ισως)
Ελπιζω να μην ξεχναω κατι σημαντικο.Απο χαρτια δε θυμαμαι τι πρεπει να εχουμε μαζι μας.Σιγουρα ταυτοτητες κ ληξιαρχικη πραξη γαμου.
Υποτιθεται οτι η βαλιτσα πρεπει να ειναι ετοιμη με το που θα μπεις στο μηνα σου για να νιωθεις ηρεμη κ να μη σε πιασει πανικος αν καποια στιγμη σπασουν τα νερα χωρις να το περιμενεις κ τρεχεις σαν τρελη.

να δω εγω αν θα παρω απο το δημαρχειο μας την ληξιαρχικη πραξη γαμου.ελπιζω μεχρι τοτε να εχει ισιωσει ο δημος γτ εχει βαρεσει κανονι

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζωάκι έγραψε:
filitsaki έγραψε:
thequeen86 έγραψε:εγω παντως θα παρω ολοκληρη βαλιτσα.πιτζαμες φανελακια του μωρου ρουχα του παμπερς κ φυσικα σερβιετες λοχειας της μαμας...αναθεμα τα δημοσια νοσοκομεια
ουτε τα μπαμπερσ δινουν?

έχεις δίκιο, θα ρωτήσω κι εγώ στο νοσοκομείο τι παρέχουν, αν παρέχουν κάτι.. Για πάμπερς σκέφτομαι να πάρω βρακάκια υφασμάτινα που παίρνουν μέσα εκείνο το πανάκι το οποίο βιοδιασπάται στο περιβάλλον... έχω απίστευτο κόλλημα και δε θα νιώθω καθόλου καλά να σκέφτομαι ότι πετάω 6-7 (ή λίγα λέωWink πάμπερς που θα λιώσουν σε 500 χρόνια!! Αφήστε που τα κατουρημένα πανάκια μπαίνουν και στην κομποστοποίηση! Smile
Το έχω ψάξει ήδη λίγο, σε κανένα μήνα θα αποφασίσω και θα παραγγείλω από το ίντερνετ. Έχει και σετάκι να δοκιμάσεις στην αρχή και αν σου κάνουην παραγγέλνεις όλο το σετ..
Και επιπλέον, τα βρακάκια τα ξαναχρησιμοποιείς σε επόμενο παιδάκι! Smile
που τα ειδες αυτα?στειλε μας τη διευθηνση.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mirantzela! έγραψε:Α, ωαιοταατα! Το κανουν ομως, ε? Κι αν δηλωσεις οτι θα κανεις αποκλειστικο θηλασμο και οταν γεννησεις δεν εχεις γαλα, δεν υπαρχει προβλημα φανταζομαι ε?
(Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις, και επισης σορρυ αν ειναι χαζες, αλλα με αγχωνει το θεμα της γενας, και θα ηθελα λιγες πληροφοριες εκτων εσω)

οχι καλε σου φερνουν δν εχει θεμα σε αυτο κ αν τολμησουν να πουν κατι δαγκωνω κιολας.κ εγω θα τους πω για αποκλειστικο θηλασμο να μην δωσουν καθολου μπουκαλι αυτη τη φορα.κ οταν ειχα θελα με το στηθος μου μου εφεραν το νοσοκομειακο θηλαστρο κ εβγαλα το γαλα γτ ειχε πρηστει.καποιες μαιες ειναι πολυ καλες κ εξυπηρετικες κ κυριως οι νεες εκει.α ναι κ η προισταμενη ειναι φοβερη

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω λεω να παρω μια πιτζαμα και μια νυχτικια...Και την πρωτη μερα που ερχονται και σε κοιτανε να βαλω την νυχτικια....
Ρε κοριτσια μου φαινονται πανακριβες ομως απο 40 ευρω το καθε ζευγαρι..Τραγικο...Ενω τρεχουν τοσα εξοδα...
Αμα παρω απο την λαικη θα ειναι πολυ ξεφτιλα?Εμας μας δινουν σιγουρα μπαμπερς στην κλινικη...
Μιραντζελα να απαιτησεις αποκλειστικο θηλασμο.Εγω θα ζητησω να θηλασω αμεσως μολις γεννησω πριν μου το παρουν για πλυσιμο...Μπορει οχι για να θηλασω κανονικα απλα για την αισθηση της πρωτης επαφης...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις