Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
283 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 283 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 19 ... 37  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 37]

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Άρα λεμόντ κ όχι στο πρώτο. ΟΚ

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα! Very Happy
και εγω σιδερο απο το πρωι....πφ αμαν πια βαρεθηκα, ολο πλενω και σιδερωνω. να τα ρουχα της ιωαννας να τα δικα μας, σεντονια......
και δεν εχω κανει τιποτα για τον μπεμπη ακομα.ειναι νωρις βρε κοριτσια ακομα.αν σιδερωσουμε απο τωρα ρουχαλακια σε 15 20 μερες εχουν χασει την αποστειρωση τους. παλι μετα σιδερο?!
φιλακια!!!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρααααα!!!!!

Αθανασία μου έχεις δίκιο ότι ίσως είναι λίγο νωρίς, τουλάχιστον για τις εγκυούλες του Δεκέμβρη! Εγώ με υπολογίζω να γεννάω σε περίπου 4 εβδομάδες και δεν έχω πλύνει τίποτα, μόνο το καθισματάκι του μωρού και θα πλύνω και τα υπόλοιπα (καρότσι, πορτ-μπεμπέ) διότι αυτά αργούν κάπως να στεγνώσουν και θα χρειαστούν άμεσα όταν γεννήσω. Κι όσο για την αποστείρωση, εγώ με το που θα τα πλύνω θα τα βάλω στο συρτάρι τους. Κι αν δεν είναι σούπερ-ντούπερ αποστειρωμένα δε θα πάθει και τίποτα το μωρό, αρκεί να μην έχουν μικρόβια βασικά... Στο συρτάρι, σκεπασμένα με ένα σεντονάκι, δύσκολο πια να μαζέψουν! Εξάλλου, εμείς οι δευτερομανούλες θα έχουμε σίγουρα ένα σωρό μικρόβια στο σπίτι!!!

Φωτεινή μου με τους ρυθμούς που γράφουμε εδώ μέσα, δεν αποκλείεται να γεννήσεις στο επόμενο θεματάκι! Και βασικά όσο το καθυστερήσεις τόσο το καλύτερο, σωστα;

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερούδια και καλορίζικο κι αυτό το θεματάκι!!
εύχομαι το πρώτο μωράκι να είναι σε αυτό το θέμα!!
εγώ πάλι ανήκω στο club που δεν έχω κάνει
τ ί π ο τ α ακόμη!!
και να σας πω και κάτι δεν αγχώνομαι, γιατί κανένας δε με αγχώνει...
αλλά ούτε το σπίτι μπορώ να καθαρίσω για τα μικρόβια, ούτε μαγαζιά μπορώ να πάω λόγω συσπάσεων, ούτε έχω μάνα και πεθερά εδώ...οπότε πώς να τα κάνω??

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κι από μένα! Ειρήνη μου μην αγχώνεσαι... έχουμε καιρό εμείς!!! Αθανασία δηλαδή η αποστείρωση από το σίδερο πόσες μέρες κρατάει; Θα πρέπει να τα σιδερώνουμε και αμέσως να τους τα φοράμε; Πρωτομανούλα-άσχετη!!!

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια!!!

Καλά λέει η Αθανασία βρε παιδιά, μη μου αγχώνεστε τόσο, να ετοιμάζετε 1,5 μήνα πριν ρούχα και βαλιτσάκι μαιευτηρίου. Υπάρχει χρόνος.

Και κάτι έκτακτο να συμβεί (χτύπα ξύλο), απλά θα αφήσετε μια λίστα στον άντρα σας να σας φτιάξει το βαλιτσάκι και να σας το φέρει. Και τα ρουχαλάκια, αυτές τις 3-4 μέρες που εσείς θα είστε στο μαιευτήριο θα πάει η μαμά σας σπίτι 1-2 φορές να σας τα ετοιμάσει.
(λέμε ΑΝ γίνει κάτι έκτακτο, δε λέω να μην ασχοληθείτε καθόλου, προσωπικά όταν μπω στο μήνα μου σκοπεύω να τα κάνω αυτά).

Αλλά δε μου είπατε, είχα βάλει θεματάκι χθες και πήρα μόνο μια απάντηση. Το θεματάκι είναι το εξής: σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο. Τι λέτε?

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
έχεις δίκιο, γι αυτο κι εγώ δεν αγχώνομαι..
ό,τι χρειαστώ εκείνες τις μέρες που θα είμαι κλινική θα πεταχτεί κα΄ποιος και θα τα πάρει!

όσο για τον αποκλειστικό θηλασμό έχω διαβάσει ότι μπορείς φυσικά να το ζητήσεις απλά θα πρέπει να είσαι πολύ απαιτητική και να καταλάβουν όλες οι νοσοκόμες ότι όντως το λες σοβαρά!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάντως τη βαλίτσα μου την είχα φτιάξει το πρωί που ξεκίνησαν οι πόνοι... Razz Με είχε πρήξει ο άντρας μου κι εγώ έλεγα "έεεεεεχουμε καιρόοοοο" Χαχαχα! Μια χαρά προλαβαίνεις και τότε, αρκεί να έχεις προμηθευτεί στο σπίτι αυτά που θα σου χρειαστούν. Ειδικά οι πρωτομανούλες θα έχετε πολύ χρόνο μπροστά σας μέχρι το μαιευτήριο, οπότε μην αγχώ! Επίσης, όπως λέει και η Κλέο μας δε χάλασε κι ο κόσμος αν δεν πάρετε κάτι μαζί σας, θα σας το φέρει κάποιος άλλος!

Σε ο,τι αφορά στην αποστείρωση, εμένα με ενδιέφερε να σκοτώνονται τα μικρόβια κυρίως από την προηγούμενη φορά που είχαν φορεθεί, ή από τυχόν βρώμικα χέρια/επιφάνειες με τις οποίες έχουν έρθει σε επαφή. Μετά τα έβαζα στο συρτάρι τους και δεν τα ξανασιδέρωνα, ακόμα και αν είχαν περάσει μέρες μέχρι να φορεθούν. Τι να πάθει πια το μωρό; Δεν ξέρω αν παραείμαι χαλαρή, πάντως η Δανάη δεν αρρώστησε καθόλου ολόκληρο τον 1ο χρόνο και γενικά έχει αρρωστήσει ελάχιστες φορές στη ζωή της...

Κλεοπάτρα μου, εγώ θήλασα αποκλειστικά. 6 μήνες μόνο στήθος και μέχρι 13 μηνών σε συνδιασμό με στερεά τροφή. Για το μαιευτήριο θα σου πρότεινα το rooming in διότι μπορεί να κουραστείς περισσότερο αλλά θα γυρίσεις σπίτι γνωρίζοντας τι να κάνεις. Επίσης, ακόμα και αν έχεις δηλώσει αποκλειστικό θηλασμό, αν δεν έχεις rooming in να είσαι σίγουρη ότι θα το ταΐζουν και ξένο. Αν πεινάσει πριν τις 3 ώρες θα του δίνουν από το μπουκάλι και μετά θα σου το φέρνουν χορτάτο... Είναι πολύ πιο δύσκολο να τα καταφέρεις με το θηλασμό υπό αυτές τις συνθήκες και μάλιστα ως άπειρη πρωτομανούλα... Τη γνώμη μου λέω φυσικά γιατί η επιλογή ανήκει στην εκάστοτε μανούλα... Smile

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα κ απ την φοβισμενη της παρεας!!!! Πλεον σκεφτομαι μονο τη δευτερα που εχω γιατρο τπτ αλλο!!!ευτυχως εχω πολυ πρωι ραντεβου!!!! Μαριλου πως κοιμηθηκες με τις συσπασεις;;;; Ναι βρε ευη μου εσυ πως πας μ αυτο το θεμα;;;μηπως αρχισες παλι να κουραζεσαι;;;
Καλο καφε κοριτσακια θεσσαλονικιωτικα!!!! Πιειτε κ για μας λιγο καφεδακι!!!
Κ εγω θελω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο πατριτσια!!!εχω ακουσει πως ειναι καλυτερο να μην τα μπλεκεις!!!!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φυσικα και η αποστειρωση δεν κραταει μια μερα.αλλα οσο πιο συντομα φορεθουν τοσο καλυτερα. και εγω δεν τρελαινομαι με την αποστειρωση, εχω αλλωστε και την ιωαννα στο σπιτι, δεν παιζει να ειναι ολα αποστειρωμενα. απλα εγω θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις. 10 μερες πριν μπουμε στον μηνα μας ειναι καλα. εγω τα εχω ετοιμα ολα στα συρταρια τους και 10 μερες πριν απλα θα τα βγαλω θα τα πλυνω και σιδερο. στην ιωαννα τα ειχα βαλει και σε σακουλες για να μην ερθουν σε επαφη με τιποτα, αλλα τωρα μπα δεν το κανω με την καμια αυτο. και η τρελη αποστειρωση δεν κανει καλο.
λεω να φτιαξω γλυκο κυδωνι το απογευμα-αν δω πως θα κρατηθω να μην φαω-να μυρισει λιγο και το σπιτι.
θεσαλλονικιες πινετε καφεδακι ε?! ζηλευω.......αντε ρε ζωη ξεκουβαλα και ελα να πιουμε και εμεις καφεδακι να ζηλευουν οι αλλες μετα χιχιχι
η μαρκελα που ειναι?!
ειρηνη μην αγχωνεσαι εσυ θα τα κανεις ολα μετα....
για αποκλειστικο θηλασμο. καλη ιδεα.και εγω το εχω σκεφτει. αλλα αν το νοσοκομειο δεν ειναι φιλικο προς τον μητρικο θηλασμο και δεν ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ rooming in δεν σε βλεπω. δεν πειραζει μωρε θα πατε σπιτι και θα το στρωσεις το πραγμα. παντως τγω την ιωαννα την ειχα διπλα μου -δημοσιο νοσοκ-.δεν με κουρασε ρε κοριτσια. αν δεν την ειχα θα μου φαινοταν καπως. αρρωστη δεν ημουν, απλα ειχα γινει μαμα και ολες θα εχουμε εκει την μαμα η την πεθερα η τον αντρα να βοηθησει αν χρειαστει. που δεν αλλα λεμε τωρα. και ο θηλασμος εξαλλου ανηκει στην φυση της γυναικας, λογικα δεν θα σας φανει βουνο αρκει να εχετε σωστη πληροφορηση.

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπου έγραψε:Καλημερα κ απ την φοβισμενη της παρεας!!!! Πλεον σκεφτομαι μονο τη δευτερα που εχω γιατρο τπτ αλλο!!!ευτυχως εχω πολυ πρωι ραντεβου!!!! Μαριλου πως κοιμηθηκες με τις συσπασεις;;;; Ναι βρε ευη μου εσυ πως πας μ αυτο το θεμα;;;μηπως αρχισες παλι να κουραζεσαι;;;
Καλο καφε κοριτσακια θεσσαλονικιωτικα!!!! Πιειτε κ για μας λιγο καφεδακι!!!
Κ εγω θελω να ζητησω αποκλειστικο θηλασμο πατριτσια!!!εχω ακουσει πως ειναι καλυτερο να μην τα μπλεκεις!!!!

Καλώς την Αναστασία μας!!! Και να μην είσαι φοβισμένη! Razz Να ξέρεις ότι το ίδιο το άγχος σου επιδεινώνει τις συσπάσεις! Δεν είναι λίγες τελικά οι εγκυούλες που λόγω άγχους έχουν ένα σωρό συσπάσεις μέχρι να μπούνε στο μήνα τους. Και μόλις μπούνε - επειδή χαλαρώνουν επιτέλους - σταματάνε και οι συσπάσεις και μετά συμπληρώνουν τις 40 εβδομάδες και παρακαλάνε να γεννήσουν!!! Έχει συμβεί πολλές φορές!!!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αναστασία μου έχεις πάθει το σύνδρομο πριν την επίσκεψη στον γιατρό. Περιλαμβάνει άγχος και φόβο!!! Χα χα! Βρε, θα δεις που όλα καλά θα είναι και θα παρακαλάς να γεννήσεις στο τέλος!!! Έχεις καλό γιατρό που ενδιαφέρεται για σένα και θα σε φροντίσει όπως πρέπει! Όλα καλά θα πάνε! Very Happy

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το θεμα ειναι οτι εχω αρκετες κ πριν ακομα αγχωθω!!!!! Τελοσπαντων,ας ειναι ολα καλα τη δευτερα! Ας μην εχει ανοιξει η μικρυνει ο τραχηλος κ θα ηρεμησω πιστευω!!! Ειναι που λειπει κ ο γιατρος μου αυτη την εβδομαδα κ νιωθω απιστευτη ανασφαλεια!!!εχω διαβασει κ ενα σωρο σαχλαμαρες για προωρους τοκετους κλπ.
Τελοσπαντων θα περασουν 5μερες που θα παει!!!!!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσακια μου φευγω.παω στο ικα.....αντε καλη μου τυχη αν βρω ακρη. φιλακια!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλούς τσακωμούς Αθανασία μου!!! Χαχαχα, δεν μπορεί, ΙΚΑ είναι αυτό! Σε εμένα τα έκαναν μπάχαλο, αλλά ευτυχώς ήμουν ενημερωμένη και έβγαλα άκρη...!

Αναστασία μου θα σου πρότεινα να σταματήσεις να διαβάζεις σχετικά με πρόωρους τοκετούς. Ειδικά στο ίντερνετ μπορεί να διαβάσεις ένα σωρό φοβερές και τρομερές περιπτώσεις που μόνο άγχος σου προκαλούν. Πάρε ένα λογοτεχνικό βιβλίο και διάβασε (μετά δε θα έχεις πια το χρόνο!) ή μια καλή ταινιούλα, στο χαλαρό! Θα περάσουν οι 5 μερούλες και θα δεις ότι όλα θα είναι καλά!!! Smile

Δήμητρα διάβασα το άλλο σου ποστ σχετικά με τον αυτισμό και τα είπες τέλεια. Αλήθεια, με τι ασχολείσαι;

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για τον αποκλειστικό θηλασμό που λέγαμε, θα γεννήσω στο Μητέρα. Το οποίο απ ότι έχω καταλάβει προσπαθεί να πάρει πιστοποιήση ως baby friendly κάπως έτσι και (ελπίζω οτι) έχει βελτιωμένη αντιμετώπιση ως προς αυτά τα θέματα.

Λέει λοιπόν σε ένα ειδικό φυλλάδιο που έχει οτι όταν μπαίνεις ζητάς μία απο τρεις επιλογές.
ή το κανονικό,
ή αποκλειστικό θηλασμό (το οποίο λέει σημαίνει οτι δε στο φέρνουν τις στάνταρ προγραμματισμένες ώρες, αλλά κάθε φορά όποτε κλαίει)
ή rooming in

Το rooming in να σας πω κορίτσια δεν το πολυθέλω, θέλω να μένω και λίγο μόνη μου. Επίσης, επειδή είναι πιθανό να είμαι σε τρίκλινο που σημαίνει πολλοί επισκέπτες, συγγενείς κλπ. και απο μένα και απο τους διπλανούς, δε θέλω να το έχω συνέχεια εκτεθειμένο το μωράκι σε τόσα άτομα.

Στη δεύτερη επιλογή (αποκλειστικός θηλασμός), θέλω να ελπίζω οτι τηρούν αυτά που λένε, αν και πάντα είναι ένα ρίσκο να στο ταίζουν κρυφά. Πάντως στη νύφη μου που το ζήτησε στην αρχή της χρονιάς, της έβαζαν στο πυρεξάκι δίπλα και μπουκαλάκι ξένο όταν το έφερναν(μήπως χρειαστεί), ενώ σε μια ξαδέρφη μου που γέννησε τώρα και ζήτησε κι αυτή αποκλειστικό θηλασμό, δεν της έφερναν καν μπουκαλάκι. Γι αυτό λέω οτι ελπίζω να το τηρούν.

Πάντως είστε υπερ του να το κάνω / ζητήσω απ ότι καταλαβαίνω ε?

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ωχ αθανασια βοηθεια σου!!!! Κ γω στις 17τα χω κ αυτα!!!!
Ξερετε πως νιωθω καθε βδομαδα που περναει κ ειναι ακομη στην κοιλιτσα μου κ κουνιεται;;; Σα να παιζω στο survivor!!!!χαχαχα! Αντε τα καταφεραμε κ σ αυτη την ψηφοφορια!!!χαχαχα!!! Αλλα ολο προτεινομενη δν ειναι ωραιο πια!!! Φτανει να ηρεμησω κ γω λιγο!!!! Τι εγκυμοσυνη ειναι αυτη επιτελους!!!!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αθανασία καλή επιτυχία με το ικα ή καλά ξεμπερδέματα να πω; Χα χα χα!
Αναστασία αν θες να διαβάσεις κάτι, διάβασε για τον θηλασμό. Αν θες να δεις βιντεάκια, δες πως τα κάνουν μπανάκι και τα ντύνουν. Δεν έχουν μείνει πολλές μέρες και κοίτα μπαίνουμε στον 8ο! Πλησιάζουμε ντε!!!

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα αγαπουλες τι κανετε???? μεγια το καινουργιο θεματακι μας.....τι ωραια ολο γεμιζουμε σελιδουλες για να δουμε πιο μπεμπε θα σκασει πρωτο μυτη χαχαχα.....
εμεις ε! ας τα λεμε καλα η μπεμπα μου εχθες δεν σταματησε να με κλωτσαει λεπτοοοοοοοοοοοο μαλλοβ καταλαβε οτι η μανουλα δεν ειναι καλα ψυχολογικα ( "εφυγε" μια φιλη μου και καταλαβαινετε) ας μην επεκταθουμε ομως σε αυτο γιατι δεν εχω κοιμηθει ολοι νυχτα ...πφφφφφ
Συμπεθερα ετοιμασου να τις κανουμε να ζηλεψουν Παρασκευη ανεβαινω αθηνα εππιτελους να ξεσκασω λιγακι ..... Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 να δω και καμια βιτρινα να παω να δω και για κανα καροτσακι .....

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπου έγραψε:Ωχ αθανασια βοηθεια σου!!!! Κ γω στις 17τα χω κ αυτα!!!!
Ξερετε πως νιωθω καθε βδομαδα που περναει κ ειναι ακομη στην κοιλιτσα μου κ κουνιεται;;; Σα να παιζω στο survivor!!!!χαχαχα! Αντε τα καταφεραμε κ σ αυτη την ψηφοφορια!!!χαχαχα!!! Αλλα ολο προτεινομενη δν ειναι ωραιο πια!!! Φτανει να ηρεμησω κ γω λιγο!!!! Τι εγκυμοσυνη ειναι αυτη επιτελους!!!!
Άντε καλέ! Εσύ θα είσαι στην τελική πεντάδα!!!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
zooula1985 έγραψε:καλημερα αγαπουλες τι κανετε???? μεγια το καινουργιο θεματακι μας.....τι ωραια ολο γεμιζουμε σελιδουλες για να δουμε πιο μπεμπε θα σκασει πρωτο μυτη χαχαχα.....
εμεις ε! ας τα λεμε καλα η μπεμπα μου εχθες δεν σταματησε να με κλωτσαει λεπτοοοοοοοοοοοο μαλλοβ καταλαβε οτι η μανουλα δεν ειναι καλα ψυχολογικα ( "εφυγε" μια φιλη μου και καταλαβαινετε) ας μην επεκταθουμε ομως σε αυτο γιατι δεν εχω κοιμηθει ολοι νυχτα ...πφφφφφ
Συμπεθερα ετοιμασου να τις κανουμε να ζηλεψουν Παρασκευη ανεβαινω αθηνα εππιτελους να ξεσκασω λιγακι ..... Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 να δω και καμια βιτρινα να παω να δω και για κανα καροτσακι .....
Σου στέλνω ζεστή αγκαλίτσα με κοιλίτσα και πολλά φιλάκια! Με το καλό να πάτε για τα ψωνάκια σας και να δώσεις κι ένα φιλί από μένα στην Αθανασία!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Patsie έγραψε:Για τον αποκλειστικό θηλασμό που λέγαμε, θα γεννήσω στο Μητέρα. Το οποίο απ ότι έχω καταλάβει προσπαθεί να πάρει πιστοποιήση ως baby friendly κάπως έτσι και (ελπίζω οτι) έχει βελτιωμένη αντιμετώπιση ως προς αυτά τα θέματα.

Λέει λοιπόν σε ένα ειδικό φυλλάδιο που έχει οτι όταν μπαίνεις ζητάς μία απο τρεις επιλογές.
ή το κανονικό,
ή αποκλειστικό θηλασμό (το οποίο λέει σημαίνει οτι δε στο φέρνουν τις στάνταρ προγραμματισμένες ώρες, αλλά κάθε φορά όποτε κλαίει)
ή rooming in

Το rooming in να σας πω κορίτσια δεν το πολυθέλω, θέλω να μένω και λίγο μόνη μου. Επίσης, επειδή είναι πιθανό να είμαι σε τρίκλινο που σημαίνει πολλοί επισκέπτες, συγγενείς κλπ. και απο μένα και απο τους διπλανούς, δε θέλω να το έχω συνέχεια εκτεθειμένο το μωράκι σε τόσα άτομα.

Στη δεύτερη επιλογή (αποκλειστικός θηλασμός), θέλω να ελπίζω οτι τηρούν αυτά που λένε, αν και πάντα είναι ένα ρίσκο να στο ταίζουν κρυφά. Πάντως στη νύφη μου που το ζήτησε στην αρχή της χρονιάς, της έβαζαν στο πυρεξάκι δίπλα και μπουκαλάκι ξένο όταν το έφερναν(μήπως χρειαστεί), ενώ σε μια ξαδέρφη μου που γέννησε τώρα και ζήτησε κι αυτή αποκλειστικό θηλασμό, δεν της έφερναν καν μπουκαλάκι. Γι αυτό λέω οτι ελπίζω να το τηρούν.

Πάντως είστε υπερ του να το κάνω / ζητήσω απ ότι καταλαβαίνω ε?

Κλεοπάτρα μου κι εγώ είναι πολύ πιθανό να γεννήσω στο Μητέρα...

Τι να σου πω, η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα πιο είναι το πιο σωστό για εκείνη. Πάντως, εγώ από αυτά που έχω ακούσει (και από τη μαία μου) δεν εμπιστεύομαι να δηλώσω απλώς αποκλειστικό θηλασμό. Είναι σίγουρο ότι θα ψάχνουν ευκαιρίες να σου το ταΐσουν και θα βρούνε πολλές. Στο 1ο μου παιδάκι (στο Γαία του Ερρίκος Ντινάν) αν και είχα δηλώσει αποκλειστικό θηλασμό και το είχα μαζί μου, κάποιες φορές που τους το έδωσα να το κρατήσουν πρόλαβαν και το τάισαν (το παραδέχτηκαν!). Επίσης, επειδή δυσκολευτήκαμε με το θηλασμό, με το παραμικρό μου πρότειναν να της δώσω από μπουκάλι.. Δεν ξέρω, εγώ δεν τις εμπιστεύομαι, όσο baby friendly κι αν δηλώνουν... Rolling Eyes

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demmy29 έγραψε:
zooula1985 έγραψε:καλημερα αγαπουλες τι κανετε???? μεγια το καινουργιο θεματακι μας.....τι ωραια ολο γεμιζουμε σελιδουλες για να δουμε πιο μπεμπε θα σκασει πρωτο μυτη χαχαχα.....
εμεις ε! ας τα λεμε καλα η μπεμπα μου εχθες δεν σταματησε να με κλωτσαει λεπτοοοοοοοοοοοο μαλλοβ καταλαβε οτι η μανουλα δεν ειναι καλα ψυχολογικα ( "εφυγε" μια φιλη μου και καταλαβαινετε) ας μην επεκταθουμε ομως σε αυτο γιατι δεν εχω κοιμηθει ολοι νυχτα ...πφφφφφ
Συμπεθερα ετοιμασου να τις κανουμε να ζηλεψουν Παρασκευη ανεβαινω αθηνα εππιτελους να ξεσκασω λιγακι ..... Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 215994 να δω και καμια βιτρινα να παω να δω και για κανα καροτσακι .....
Σου στέλνω ζεστή αγκαλίτσα με κοιλίτσα και πολλά φιλάκια! Με το καλό να πάτε για τα ψωνάκια σας και να δώσεις κι ένα φιλί από μένα στην Αθανασία!

ευχαριστουμε πολυ κοριτσαρα μου ...!!! εχουμε αναγκη απο αγκαλιτσες ειδικα τωρα ...!!!!!! εννοειται οτι θα δωσω πολλα φιλια στην συμπεθερα !!!! εισαι καλα εσυ κοριτσι μου?

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δημητρουλα μου εσυ εισαι καλα;;;; Αχ μακαρι να μαι στην τελικη 5αδα κ ας σκασω με την κοιλια!!! Μονο καλα να ειναι!!! Reine μου εσυ;;πως πανε οι συσπασεις;;; Ζωουλα φιλακια στην αθανασια κ απο μενα!!! Σου στελνω κ γω αγκαλιτσα ζεστη!!!! Δημητρα πως λεγεται το θεμα που ανοιξες;;; Οσο για τα βιντεακια οχι απλως τα χω δει,τα ξερω απ εξω!!!στην πραξη να με δω!!!!χαχαχα!!! Αντε μιλαμε μιλαμε ακομη τεταρτη ειναι;;;;πφ!!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αναστασία μου πολύ γέλασα με το survivor!!! Laughing Laughing Laughing

Ζωούλα μου προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, όσο δύσκολο κι αν σου είναι. Στην 1η μου εγκυμοσύνη έχασα τη γιαγιά μου (και μάλιστα επειδή μόλις είχα κάνει αμνιοπαρακέντηση δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ να πάω στην κηδεία Mad ). Τώρα έχω τον πατέρα μου που μπαίνει για μεταμόσχευση και μάλλον θα βρίσκεται στο νοσοκομείο όταν θα γεννάω... Ξέρω πως είναι δύσκολα λοιπόν, αλλά πρέπει να βρούμε τρόπους να είμαστε δυνατές...! Eγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 Νο 9 - Σελίδα 2 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 37]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 19 ... 37  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις