Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
643 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 643 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 27 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 40]

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρκελλα μου, να σου ζησει και περαστικα σας! ευχομαι να σας ερθει γρηγορα το μωρακι σας στο σπιτι!!!!
Αθανασια σε ειδα στον υπνο μου!!! δε θυμαμαι τι εκανες αλλα εγω σε ειδα!!!
Τι κανουν τα βρεφακια μας??? Εμεις δεν εχουμε προς το παρον πονακια. κοιμαται ολη μερα, τρωει, τα βγαζει, ξανατρωει, κανει κακα κλπ. Τα βραδινα ξενυχτια ομως μου ειναι εξαντλητικά, γιατι ειμαι κουρασμενη απ'ολη την ημερα (το πρωι ειμαι μονη με δυο παιδια οποτε καταλαβαινετε...)
Εγκυουλες μου πως τα πατε?? Σας στελνω πολλα φιλακια!!!!

zooula1985

zooula1985
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμακα μου έγραψε:ελενη ακου μονο τον παιδιατρο και το ενστικτο σου. καννεναν άλλον κοριτσακι. θα την βρεις την ακρη εσυ..

δημητρα μπραβο που καταφερατε να θηλασετε! Very Happy δωστης ενα μεγαααααλο φιλι απο εμας.

αιμοραιδες. πικρη ιστορια.εγω δεν περιμενα τοκετο για να τις αποκτησω. απο το 1998 μετα απο μια γαστρεντεριτιδα -ακομα θυμαμαι και τη νημερομηνια- τις απεκτησα και απο τοτε ζουμε μαζι. εκανα και χειρουγειο. σκατουλες. μετα απο 3 μηνες να τες παλι. εχω μαθει και ζω μαζι τους.
χλιαρο νερο-οχι κρυο, οχι ζεστο
πλυσιμο μετα την τουαλετα-οχι στα τσισα- Embarassed με μπολικο σκετο νερο. καθολου σαπουνι, αφρολουτρα κτλ κτλ
σκουπισμα με σιδερωμενη πετσετα, οχι χαρτι υγειας.αν ειστε εκτος σπιτιου βρεγμενο χαρτι.
δεν τρωμε οτιδηποτε εχει σπορια.πχ αγγουρι, φραουλες,ακτινιδιο. οχι καφε νες η φραπε και αν πιειτε ελαφρυς με γαλα.
θανατος τα αλκοολ. επιτρεπονται μονο τα λευκα ποτα.
κοκκινο κρασι=θανατος
νερο =βαλσαμο
εννοειται οχι καυτερα φαγητα.
ελαιολαδο σε βαμβακι και ταμποναρουμε την περιοχη Embarassed
δεν χρειαζεστε αλοιφες-ειδικα μια σε κιτρινο σωληναριο-οταν την σταματησετε θα υποφερετε. ντεπον για τον πονο.
περαστικα μανουλες....εχει και τα καλα η καισαρικη χιχιχιχι




γεια σου βρε συμπεθερα μου ...θα ακολουθησω πιστα τις παραπανω συνταγη αν και πανω κατω αυτα εκανα γιατι ταλαιπωρειται και ο αντρας μου με αυτα και τα εχει μαθει ...ελπιζω να περασει γρηγορα ...που θα παει ....τωρα μονο κρεμα βαζω ξυλοκαινη για να μην με ποναει απο χαπια τιποτα ειπε ο γιατρος...τωρα θα δουμε!!!

Δημητρουλα μου καλη λοχεια λοιπον και να σου ζησει παλι η τοσοδουλα ...καποια στιγμη θα σου τηλ ...ελπιζω μονο να μην κοιμαται το μπεμπεκι μας....φιλακια κοριτσαρα μου!!! Very Happy Very Happy
Τα υπολοιπα κοριτσια καλα?βλπεω ταλαιπωριονται τα νινακια με κολικους ε?πωπωπωπωπω ασχημο πραγμα πολυ δεν ξερεις τι να κανεις αλλα αφου εχετε βρει και τα ηρεμει μπραβο μανουλες !!!!αχχχ να δω εγω τι θα κανω εαν εχουμε τετοια....πφφφφ !!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ωχ και εσυ με εβλεπες? και ο πεθερος μου και με παιρνει τηλ η πεθερα καθε 2 ωρες τηλ να δει τι κανω....εκανα λεει και ενα ομορφο αγορακι-εμ φυσικο λεει με τετοιο παππου-χιχιχιχι. εσυ ζωη εφιαλτες ε? χαχαχαχαα

ζωουλα πολυ λιγα τα μωρακια που δεν κανουν κολικους. ελα μωρε θα το περασεις και αυτο. χιχιχι μανα θα γινεις, τι θες μονο τα καλα και τα ομορφα?

μαιρη που εισαι οεο?

φιλια στα μωρα μς Respect

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτό μας στείλαν απ'τον παιδικό για τη νόσο κοξάκι
ΟΡΙΣΜΟΣ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ 250 ΛΕΞΕΩΝ

Ιογενές σύνδρομο με χαρακτηριστικό εξάνθημα χεριών ποδιών και ενάνθημα στόματος.

ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ

Μεγαλύτερη συχνότητα σε παιδιά < 5 ετών, την άνοιξη και φθινόπωρο

ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ

Εντεροϊοί, με κυριότερο τον ιό coxsackie A16.

ΜΕΤΑΔΟΣΗ

Κοπρο-στοματική οδός, στοματο-στοματική οδός.

Υψηλή μεταδοτικότητα

ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Ο χρόνος επωάσεως είναι 4-6 ημέρες.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

Πρόδρομα συμπτώματα: χαμηλός πυρετός, αδιαθεσία, ανορεξία .

Ανάπτυξη επώδυνων στοματικών βλαβών

Ανάπτυξη εξανθήματος (με φυσαλίδες) σε χέρια, πόδια και συχνά στους γλουτούς (με ή χωρίς κνησμό.)

ΣΗΜΕΙΑ

Μικρά έλκη (5-10) στη γλώσσα και το στοματικό βλεννογόνο που διαρκούν 5-7 ημέρες.

Εξάνθημα: Ερυθρές κηλιδώδεις βλάβες που γρήγορα μετατρέπονται σε φυσαλιδώδεις στα χέρια (ραχιαία και παλαμιαία επιφάνεια) , πόδια (ραχιαία και πελματική επιφάνεια) , μερικές φορές και στους γλουτούς, τους μηρούς και τον τράχηλο. Το εξάνθημα διαρκεί 5-7 ημέρες.

Στην πορεία της νόσου μπορεί να παρατηρηθούν μη ειδικά κηλιδοβλατιδώδη ή και πετεχειώδη εξανθήματα.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.

Η διάγνωση είναι κλινική, δεν απαιτείται συνήθως εργαστηριακός έλεγχος.

ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ

Αφυδάτωση, λόγω δυσφαγίας και μειωμένης πρόσληψης υγρών.

Επιμόλυνση δερματικών βλαβών .

Σπάνιες νευρολογικές ή καρδιοπνευμονικές επιπλοκές ( κυρίως από τον HEV 71 ).

ΔΙΑΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ

Ερπητική ουλοστοματίτιδα

Ερπητική κυνάγχη (από εντεροϊούς)

Ιλαρά

Ανεμευλογιά

Πολύμορφο ερύθημα

Πορφύρα Ηenoch-Schοnlein

Synd. Steven Johnson

N. Kawasaki

ΘΕΡΑΠΕΙΑ-ΠΡΟΓΝΩΣΗ

Υποστηρικτική θεραπεία (ενυδάτωση, αντιπυρετικά, τοπικά αναισθητικά για τη στοματική κοιλότητα). Η πρόγνωση είναι άριστη.



Από το Κέντρο Παιδιατρικής Μέριμνας

Λήδα Μιχαλοδημητράκη

Μάριος Ανδρέου

Εννοείται πως τον κράτησα σπίτι. Μου κάνει κ κάτι δέκατα μέσα στη μέρα κ μετά πάλι κανονική θερμοκρασία. Να δούμε, από διάθεση πάντως καλά πάμε.
Καλό βράδυ

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τίποτα δεν μου κάνει κ εμένα η αλοιφη απλά την βάζω για να παρηγορουμαι. Εμένα ο γιατρός μου είχε πει όταν πλενομαι να μην σκουπιζομαι ουτε με πετσέτα απλά να στεγνωνω την περιοχή με πιστολακι το έκανα οταν ήμουν έγκυος κ μπορω να πω ότι μου είχε περάσει , τώρα όμως πλενομαι κ σκουπιζομαι γιατι συνήθως κλαίει το μωρο κ δεν προλαβαίνω ... Φανταστείτε να είχα γεννήσει φυσιολογικά πόσους παραπάνω πόνους θα είχα τραβήξει απο τις αιμμοροιδες ... Αν πάντως συνεχίσει για καιρό ο πόνος θα πάω σε γιατρό να δώ γι θα μου πει ...

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπερα κοριτσακια μου.
Υπομονη στις μανουλες με τους κολικους και τα πονακια. Ειναι δυσκολα να μην ξερεις τι να κανεις για να μην ποναει το μωρακι σου, αλλα περνανε μωρε. Χαιρομαι που βλεπω οτι οι περισσοτερες βρηκατε τροπους να μαλακωνετε τα πονακια τους.
Εμας τα νεα μας ειναι εφησυχαστικα για την ωρα. Το μωρακι μας σημερα ηπιε λιγο νερακι τρεις φορες μεσα στην ημερα και 5ml γαλα. Πρεπει να μπει σε συτιση με πολυ αργους ρυθμους και πολυ μικρες ποσοτητες σιγα σιγα. Οι ως τωρα εξετασεις του ειναι ολες καλες. Το πρωι παρουσιασε και μια αρρυθμια και οταν πηγε ο αντρας μου να τον δει ελλειπε και ανησυχησε. Του ειπαν οταν εξεταζοταν απο νεογνοκαρδιοχειρουργους λογω των αστατων και υποτονικων σφυγμων του. Τον ξεσκονισαν και καρδιολογικα και ευτυχως ολα ηταν καλα. Τελικα μαλλον ειχε δικιο ο γιατρος μου που μου ειπε "θα παρεις στο σπιτι σε λιγες μερες ενα μωρο που θα εχει εξεταστει για τα παντα, τυχερουλα"
Προσπαθω να το βλεπω ετσι. Καθε φορα που γινεται καποια εξεταση και εχει καλα αποτελεσματα νιωθω σα να ξαναγεννιεμαι. Αλλα δεν μπορω να ησυχασω οταν ξερω οτι υπαρχουν και αλλες μερες μπροστα μας και αλλες εξετασεις που πρεπει να γινουν. Και δεν μπορω να ξεπερασω το γεγονος οτι γυρισα σπιτι χωρις το μωρο μου. Σημερα αδειασα τη βαλιτσα μου και εβλεπα τα ρουχαλακια που ειχα ετοιμασει για να τον ντυσω βγαινοντας απο το μαιευτηριο. Τακτοποιουσα τα δωρακια που μας εφεραν. Δεν θελω να βλεπω τα πραγματα του, δεν θελω καν να μπαινω στο δωματιο του ουτε στο δικο μου. Η μικρη με ειδε καποια στιγμη να στεκομαι πανω απο την καλαθουνα του, και ηρθε απο πισω μου και μου λεει "στεναχωριεσαι και συ που λειπει το μπεμπακι μας ε? και γω ηθελα να τον εβλεπα τωρα να κοιμαται στο καλαθακι του."
Ειναι πολυ τρυφερο το κοριτσακι μου. Α, μου ειπε οτι πρεπει να ψωνισουμε παιχνιδια και μωρουδιστικα στολιδια και να στολισουμε ολο το σπιτι για να χαρει ο μπεμπης οταν ερθει, γιατι τωρα ειναι μονος του τοσες μερες και ειναι στεναχωρημενος.
Πωωωωωωω πολλα εγραψα, θα μπορουσα να γραφω ως το πρωι.
Φιλακια πολλα και σας ευχαριστω ολες για τις ευχες σας. Πιστευω πως ολα θα πανε καλα στο τελος.

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρκελλάκι,με έτρωγε κ εμένα το ότι γύρισα στο σπίτι χωρις το παιδι,παρόλο που ήταν προληπτικά μέσα,μου έλειπε..τακτοποιούσα ρουχάκια κ πράγματα της κ έκλαιγα,όπως εσυ δεν ήθελα να μπαίνω μέσα στο δωμάτιο..ναι μεν ήταν το καλό πωςεξεταζόταν εξονυχιστικά,αλλά κ πα΄λι ο φόβος είναι φόβος..ίσως γι αυτο είμαι κάπως υπερπροστατευτική με την μπέμπα μου.. έχει λίγο καιρό που αρχίζω να το ξεπερνάω,βλέπονταςπως μεγαλώνει γερή κ δυνατή..κ η δικιά μου δεν είχε φάει την πρώτη μέρα κ της είχαν βάλει ορό,άρχισε να μασαμπουκώνει την δεύτερη..να μην πολυλογώ,προσπαθησε να κρατας την ψυχραιμία σου και για τα 2 παιδάκια..δεν δίνουμε συμβουλες αλλά την αγάπη μας,την υποστήριξη κ τις ευχές για αγκαλιά με τον άντρακλα το συντομοτερο δυνατό Very Happy Εγκυούλες μου,γλυκά μπεμπάκια,πάω να την πέσω κλασικά ώσπου να πεινάσει η ζουζού μου..δεν είμαι πολυ κεφάτη σήμερα,απο χτές κρατά..με το μωράκι μου χαμογελώ,είναι η καρδούλα μου..Φιλάκια. Smile

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αθανασία εδώείμαι κορίτσι μου είμαι κομμάτια μόλις ήρθα κ έφαγα μια γαβάθα μακαρόνια. Πίνω και μια μπυρίτσα την λέω την αμαρτία μου!!

Μαρκέλλα μου τα είπαμε εμείς. ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!! ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΠΙΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ!!!

Κατά τα άλλα επειδή δεν μου έφτανε το βάδην πάπιας κοπάνησα το δάχτυλό μου το πρωί στην πόρτα και τώρα είναι μωβ μελιτζανί και δεν μπορώ να περπατήσω!!!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ελα ρε συ μαιρη.....
διαβαζω την μαρκελα και κλαιω, δεν μπορω ρε γαμωτο. εχω και τα δικα μου και μετα διαβαζω εσενα με το δακτυλο το μελιτζανι και σκιζομαι στο γελιο λεμε....μαρη τρελη θα με περασει ο αντρας μου και αντε μετα να βρω αλλον....

μαρκελα μου στο ειπα και το πρωι.εχεις κανει εξαιτερικη δουλεια με την παρασκευουλα. μπαραβο σου. κανε μαναρι μου λιιιιιγο ακομα υπομονη και θα ερθει και σπιτι ο μπεμπης. λιιιιγο ακομα μωρε.

φωτεινη φιλια στην ζουζου σου. ξεκουρασου οσο μπορεις.

τζενη κρατα τον. δεν ειστε για ιωσεις τωρα....

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχαχαχαχαχ ε μα μιλάμε για δράμα...τουαλέτα 12 φορε΄ς το λεπτό, με τρώει η κοιλιά μου, όλο πεινάω, δεν μπορώ να περπατήσω, για να σηκωθώ θέλω γερανό, έχω και την καφέ γραμμή στην κοιλιά σαν αι λάινερ, να ξυριστώ δεν φτάνω, τα βρακιά μου είναι σαν τέντες...ακόμα λέω δις ισ α μπουκ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ε μέσα σε ολα αυτα να κουτσάινω ΚΙΟΛΑΣ????????????????

Εγώ το είπα. Ολα καλά θα πάνε και στην Μαερκέλλα και σε όλες μας. ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!

Μαρκελλα μπράβο το κοριτσάκι σου !
Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά..

Υπομονη με τις αιμορροιδες!
Είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη και ςβαζα μια κρέμα της frezyderm .τώρα ανα με θυμηθούν καμία φορα βάζω αυτήν και περνάει.

Δήμητρα με το καλο να την μεγαλώσεις την τοσοδουλα σου!
Τι όμορφα νινάκια έχουμε !
Επαναλαμβανομαι συχνά αλλα το σωστό να λέγεται!

Μαίρη μου αυτο το όλα καλα θα μας πανε είναι σίγουρο!
Ψηλά το κεφάλι!

Τζένη η Μελίνα το πέρασε αυτο!εμείς δεν κολλησαμε!
Απλά είναι βασανιστικό ...δεν έτρωγε τίποτα και δεν μιλούσε μεχρι να φύγουν οι άφθεςς.
Η πρώτη φορα που της εδωσα εγω δυο παγωτά να φάει!

Κοιμούνται και τα δυο τώρα..πάω κι εγω γιατί σε κανένα δίωρο εγερτηριο !δεν έχω υπομονη με το ξύπνημα στο δεύτερο παιδι...δεν ξεκουραστηκα ποτε απο το πρώτο...

Καληνύχτα!

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσακια.
ρε σεις, οσες γεννησατε, εχετε καταθεσει στο ικα για το λοχειας? για να παει ο αντρας μου χρειαζεται εξουσιοδοτηση? εχει καταθεσει καμμια να μου πει τι γινεται?

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα Μαρκελλα !
Σήμερα πήγε ο άντρας μου με εξουσιοδότηση είναι.
Εμείς αργησαμε γιατί είχαν κατάληψη στο ληξιαρχειο.Πας τα ίδια έγγραφα με το επιδομα εγκυμοσύνης συν τη ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Φιλακια !

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια.τι κανετε?τα μωρακια σας καλα μανουλες?οι λιγες εγκυουλες που εχουμε απομεινει καλα?
μαρκελλα με συγκινησε η παρασκευουλα.αγαπαει τον αδερφουλη της.σε βλεπει κι εσενα στενοχωρημενη και προσπαθει να σου δωσει θαρρος.ολα καλα θα πανε.σε λιγες μερες θα τον εχετε συνεχεια σπιτι.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamameli έγραψε:Καλημέρα Μαρκελλα !
Σήμερα πήγε ο άντρας μου με εξουσιοδότηση είναι.
Εμείς αργησαμε γιατί είχαν κατάληψη στο ληξιαρχειο.Πας τα ίδια έγγραφα με το επιδομα εγκυμοσύνης συν τη ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Φιλακια !

Καλημερα Μαρακι μου. Εξουσιοδοτηση απο ΚΕΠ η αστυνομικο τμημα εννοεις? Δηλαδη, πρεπει να βγω απο το σπιτι ε? Και κατι αλλο. Μου εδωσαν απο το μαιευτηριο ενα σημειωμα σε 2 αντιτυπα που λεει οτι γεννησα με καισαρικη κλπ κλπ. Στα εδωσαν εσενα αυτα? Ειπαν του αντρα μου οτι το ενα παει στο ΙΚΑ, το δευτερο θυμασαι που? Γιατι το μωρο μου ξεχασε. Υπολογιζω μαλλον στον οαεδ...

Ο μπεμπης σου, οπως φυσικα και η κορη σου και εσυ, ειναι ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΛΟΣ!!! ΘΕΟΣ!!!

Εγω θα σας βαλω φωτο αφου γυρισει το μπεμπακι με το καλο στο σπιτι. Δεν μου παει τωρα. Ασε που δε νιωθω οτι ειμαι λεχωνα. Νιωθω σα να εκανα ενα χειρουργειο και γυρισα σπιτι και αναρρωνω.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini2 έγραψε:καλημερα κοριτσια.τι κανετε?τα μωρακια σας καλα μανουλες?οι λιγες εγκυουλες που εχουμε απομεινει καλα?
μαρκελλα με συγκινησε η παρασκευουλα.αγαπαει τον αδερφουλη της.σε βλεπει κι εσενα στενοχωρημενη και προσπαθει να σου δωσει θαρρος.ολα καλα θα πανε.σε λιγες μερες θα τον εχετε συνεχεια σπιτι.

Καλημερα Ειρηνουλα μου. Το καλο ειναι οτι εχω αρχισει πραγματικα να πιστευω πως θα πανε ολα καλα. Η ανησυχια δεν φευγει βεβαια, αλλα σκεφτομαι πιο θετικα καθε μερα που περναει. Μου λειπει απιστευτα πολυ!!!

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κοριτσια!!!
Μαρκέλλα μου, τι γλυκο και ευαισθητο κοριτσακι έχεις?? Με συγκίνησε!! Με το καλο να έρθει και ο μπεμπαρος στο σπιτι να τον χαρείτε όλοι!!!!

Σημερα πηγα τη μικρή στη παιδιατρο γιατι δεν έπεσε ακομη ο αφαλος, δηλαδη εν μέρει, γιατι όταν πήγαμε να την μετρήσουμε τον ίκτερο όταν ήταν πέντε ημερών ο παιδιατρος μας έκοψε το μανταλάκι, και τωρα έχει μείνει ένα μεγάλο κακαδι που δε λεει να φυγει. Τέλος παντων όλα καλα, μου είπε αυριο - μεθαύριο θα πέσει.
Ξέχασα να σας πω, ξεκίνησα αντιβίωση γιατι τρέχει λιγο υγρό απο την άκρη της τομής, εκανα και καλλιέργια και αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα. Ετυχε αυτο σε καμια αλλη???

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστώ μαρκελιτσα μου γλυκιά!
Και σεν φαντάζομαι κουκλος είναι όπως η αδερφη του!
Όταν θα έρθει σπίτι θα μπεις στο νόημα..με το πρώτο ουα θα ξεχάσεις αυτές τις μέρες!

Ναι την είχα κάνει πριν την εξουσιοδότηση για να μη τρέχω ΚΕΠ είχα παει .
Εμάς απι την κλινικη ένα αντίτυπο μας έδωσαν και το πήγαμε ληξιαρχειο.Τώρα γύρισε ο άντρας μου και μου λέει ότι δεν ζήτησαν κάτι τέτοιο μόνο την ληξιαρχική πράξη.ας τα έχετε μαζι όπου πάτε και αν τα ζητήσουν τα ζήτησαν.μήπως γεννησες πριν την 37 βδομάδα και ζητάνε αλλα;δεν ξέρω..

Συγνώμη για το γράψιμο αλλα προσπαθώ να κάνω πολλα πράγματα ταυτόχρονα...

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια!
Σήμερα ζυγίστηκα (πάλι)κ είμαι στα 60 κιλά (59 ξεκίνησα την εγκυμοσύνη). Έβαλα τη ζώνη μου, χώρεσα κακήν κακώς στο τζην μου κ πήγα εκκλησία να μου διαβάσει ο παππάς μια ευχή. Είχα βγει κ το Σάββατο για κάνα 40λεπτο, πήγα σούπερ. Κρίμα που ο καιρός αγριεύει. Ονειρεύομαι βόλτες κ καφέδες με το νινί αλλά για να δούμε. Σας αφήνω να θηλάσω, πάλι λόξιγγα έχει το πουλάκι μου

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamameli έγραψε:Ευχαριστώ μαρκελιτσα μου γλυκιά!
Και σεν φαντάζομαι κουκλος είναι όπως η αδερφη του!
Όταν θα έρθει σπίτι θα μπεις στο νόημα..με το πρώτο ουα θα ξεχάσεις αυτές τις μέρες!

Ναι την είχα κάνει πριν την εξουσιοδότηση για να μη τρέχω ΚΕΠ είχα παει .
Εμάς απι την κλινικη ένα αντίτυπο μας έδωσαν και το πήγαμε ληξιαρχειο.Τώρα γύρισε ο άντρας μου και μου λέει ότι δεν ζήτησαν κάτι τέτοιο μόνο την ληξιαρχική πράξη.ας τα έχετε μαζι όπου πάτε και αν τα ζητήσουν τα ζήτησαν.μήπως γεννησες πριν την 37 βδομάδα και ζητάνε αλλα;δεν ξέρω..

Συγνώμη για το γράψιμο αλλα προσπαθώ να κάνω πολλα πράγματα ταυτόχρονα...

Οχι, 38 +1μερα γεννησα. Τελος παντων. ευχαριστω για τις πληροφοριες. Πρεπει να παω στο ΚΕΠ δηλαδη, γμτ. Και αν δουλευουν, αλλιως στο αστυνομικο τμημα. Αυτο το χαρτι που σου λεω, το ειχα και στην πρωτη γεννα, το θυμαμαι και με αυτο πηρα τοτε το επιδομα καισαρικης που ομως τωρα εχει καταργηθει. Ποιος ξερει? θα δουμε.

Ο μπεμπης, ειναι ακριβως οπως ηταν η Ευουλα μου νεογεννητη, σα να βλεπεις το ιδιο μωρο. Οσοι τον ειδαν μου λενε οτι θα γινει μεγαλωνοντας μια Ευη με κοντα μαλλια. χαχαχα. Η μικρη μου εν τω μεταξυ ειναι καρμπον εγω. Αλλα ο μπεμπης μου θυμιζει πολυ τον μπαμπα του. Τωρα, πως γινεται αυτο? Ιδεα δεν εχω. Μαλλον και εγω μοιαζω με τον αντρα μου τελικα.

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoekopa έγραψε:Καλημέρα κοριτσια!!!
Μαρκέλλα μου, τι γλυκο και ευαισθητο κοριτσακι έχεις?? Με συγκίνησε!! Με το καλο να έρθει και ο μπεμπαρος στο σπιτι να τον χαρείτε όλοι!!!!

Σημερα πηγα τη μικρή στη παιδιατρο γιατι δεν έπεσε ακομη ο αφαλος, δηλαδη εν μέρει, γιατι όταν πήγαμε να την μετρήσουμε τον ίκτερο όταν ήταν πέντε ημερών ο παιδιατρος μας έκοψε το μανταλάκι, και τωρα έχει μείνει ένα μεγάλο κακαδι που δε λεει να φυγει. Τέλος παντων όλα καλα, μου είπε αυριο - μεθαύριο θα πέσει.
Ξέχασα να σας πω, ξεκίνησα αντιβίωση γιατι τρέχει λιγο υγρό απο την άκρη της τομής, εκανα και καλλιέργια και αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα. Ετυχε αυτο σε καμια αλλη???

Σ' ευχαριστω πολυ Ζωη μου.
Εμενα δεν μου εχει τυχει, αλλα ειμαι σιγουρη οτι το εχει παθει καποια γνωστη μου. Προσπαθω να θυμηθω ποια ειναι για να τη ρωτησω. Θα θυμηθω, που θα μου παει? Δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο νομιζω.

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα καλημέρα!!! Τι μου κάνετε εγκυούλες και μανούλες;;; Very Happy Εμείς σήμερα δεχτήκαμε την 1η μας επίσκεψη από την παιδίατρο και μας βρήκε μια χαρά! Βασικά βρήκε ότι πήρε πολύ βάρος, μέσα σε περίπου 10 μέρες σχεδόν 700 γραμμάρια (φτάσαμε τα 4140!), μια χαρά λειτουργεί το ζιζάκι της μαμάς! Cool Αλλά δεν υπήρχε φυσικά λόγος ανησυχίας, όλα καλά και επόμενη επίσκεψη στο ιατρείο της πλέον στους 2 μήνες, οπότε και ξεκινάμε και τα εμβόλια.

Ζωή μου κι εμάς έχει μείνει ένα κακαδάκι στον αφαλό, γιατί ανησυχείς; Ίδια μέρα γεννήσαμε εξάλλου... Τώρα για το θέμα σου με την τομή δεν έχω ιδέα... Rolling Eyes

Μαρκέλλα μου τι γλυκό κοριτσάκι η κορούλα σου!!! Μακάρι να τα έλεγε κι αυτά η δικιά μου, αλλά καλύτερα ας είμαι ευχαριστημένη που το χαϊδεύει και μας είπε και ότι το αγαπάει (όταν είδε το δώρο του μωρό η τσαούσα, χαχαχα) Υπομονή και σύντομα θα τον έχεις στην αγκαλίτσα σου, να μην αμφιβάλλεις γι' αυτό!!!

Α, επίσης, σχετικά με τις βεβαιώσεις που έδωσε το μαιευτήριο, και σε μας μας έδωσαν 2 βεβαιώσεις ότι γέννησα με φ.τ. στο μητέρα. Η μία μας είπαν ότι πάει στο ΙΚΑ για το επίδομα λοχείας (το καταθέσαμε ήδη) και η άλλη για την περίπτωση που έχεις ιδιωτική ασφάλεια, προκειμένου να πάρεις κάποια λεφτά. Εγώ έχω από τη δουλειά μου και το κατέθεσα κι αυτό ήδη.
Όσο για τα χαρτιά που θα καταθέσεις για το επίδομα λοχείας, ναι, χρειάζεται εξουσιοδότηση την οποία θα κάνεις είτε σε ΚΕΠ είτε σε αστυνομικό τμήμα, εφόσον δεν θα πας εσύ η ίδια.

Τζενάκι εγώ έχω ακόμα 5-6 κιλά επιπλέον τα οποία θα αργήσουν να φύγουν, αλλά τουλάχιστον να μην αργήσω να χωρέσω στα παλιά μου παντελόνια γιατί δεν είμαστε για καινούρια τώρα! Εσένα μια χαρούλα σε βρίσκω!!!

Τι άλλο ξεχνάω; Και ξανά υπομονή στις εγκυούλες μας!!!!!! Εγκυούλες και μανούλες Νοεμβριου - Δεκεμβρίου 2012 Νο12 - Σελίδα 14 417472

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:
mamameli έγραψε:Ευχαριστώ μαρκελιτσα μου γλυκιά!
Και σεν φαντάζομαι κουκλος είναι όπως η αδερφη του!
Όταν θα έρθει σπίτι θα μπεις στο νόημα..με το πρώτο ουα θα ξεχάσεις αυτές τις μέρες!

Ναι την είχα κάνει πριν την εξουσιοδότηση για να μη τρέχω ΚΕΠ είχα παει .
Εμάς απι την κλινικη ένα αντίτυπο μας έδωσαν και το πήγαμε ληξιαρχειο.Τώρα γύρισε ο άντρας μου και μου λέει ότι δεν ζήτησαν κάτι τέτοιο μόνο την ληξιαρχική πράξη.ας τα έχετε μαζι όπου πάτε και αν τα ζητήσουν τα ζήτησαν.μήπως γεννησες πριν την 37 βδομάδα και ζητάνε αλλα;δεν ξέρω..

Συγνώμη για το γράψιμο αλλα προσπαθώ να κάνω πολλα πράγματα ταυτόχρονα...

Οχι, 38 +1μερα γεννησα. Τελος παντων. ευχαριστω για τις πληροφοριες. Πρεπει να παω στο ΚΕΠ δηλαδη, γμτ. Και αν δουλευουν, αλλιως στο αστυνομικο τμημα. Αυτο το χαρτι που σου λεω, το ειχα και στην πρωτη γεννα, το θυμαμαι και με αυτο πηρα τοτε το επιδομα καισαρικης που ομως τωρα εχει καταργηθει. Ποιος ξερει? θα δουμε.

Ο μπεμπης, ειναι ακριβως οπως ηταν η Ευουλα μου νεογεννητη, σα να βλεπεις το ιδιο μωρο. Οσοι τον ειδαν μου λενε οτι θα γινει μεγαλωνοντας μια Ευη με κοντα μαλλια. χαχαχα. Η μικρη μου εν τω μεταξυ ειναι καρμπον εγω. Αλλα ο μπεμπης μου θυμιζει πολυ τον μπαμπα του. Τωρα, πως γινεται αυτο? Ιδεα δεν εχω. Μαλλον και εγω μοιαζω με τον αντρα μου τελικα.

Χαχαχα, μεγάλο μπέρδεμα το σε ποιον μοιάζει! Φυσικά και για τη μικρή λένε ολόιδια ο μπαμπάς της, όπως έλεγαν και για τη Δανάη (η οποία μεγαλώνοντας όμως έχει πάρει και στοιχεία από το σόι μου, λένε ότι μοιάζει και στη μαμά μου αρκετά). Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω, από τη μία μου μοιάζει πολύ με τη Δανάη όταν ήταν νεογέννητο, από την άλλη έχει διαφορετικά μάτια, διαφορετική μύτη και διαφορετικό στόμα, σε τι μοιάζει τελικά; Αχαχαχ, γι' αυτό σου λέω μην το ψάχνεις!!! Razz

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλικη, μπερδεμα μεγαλο. χαχαχαχα μοιαζουν αλλα ειναι τελειως διαφορετικα. Μοιαζουν μεταξυ τους αλλα το ενα μοιαζει στη μαμα και το αλλο στον μπαμπα. χαχαχα αντε βγαλε ακρη.

Μια χαρα η μπεμπα ε? Τρωει καλα. Μπραβο σας.
Στο Μητερα γεννησες και συ?

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:Αλικη, μπερδεμα μεγαλο. χαχαχαχα μοιαζουν αλλα ειναι τελειως διαφορετικα. Μοιαζουν μεταξυ τους αλλα το ενα μοιαζει στη μαμα και το αλλο στον μπαμπα. χαχαχα αντε βγαλε ακρη.

Μια χαρα η μπεμπα ε? Τρωει καλα. Μπραβο σας.
Στο Μητερα γεννησες και συ?

Ναι, μπέρδεμα, χαχαχα! Αφού σου λένε ότι πήρε κι από σένα τότε μια χαρά! Εμένα όλες ίδιες με τον άντρα μου τις κάνουν, τουλάχιστον να μην έχει αμφιβολία σχετικά με την πατρότητα, αχαχαχ!

Ναι, φαίνεται πως τελικά είναι φαγανούλα η μικρή!

Στο μητέρα γέννησα, εκεί γέννησες κι εσύ; Πόσο σου στοίχισε τελικά με τον ΕΟΠΥΥ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 27 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις