Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

101εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:37 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MagdalineK έγραψε:Ki emeis ola ta embolia ta exoume kanei k eimai polu uper alla me auta pou diabasa gia to MMR anisixisa. Eutixos otan ta diabasa ta eixame kanei idi. DEn sumfono katholou sto na min emboliazeis ta paidia sou akomi k an exei ginei emporio k megali mpizna olo auto to pragma.
Καλα υπαρχουν και οι γιατροι υπερπαραγωγη η κουμπαρα μ εχει ενα γνωστο κ της εχει κανει της μικρης κατι εμβολοα π δεν τα ξερω καν κ εμεις ειχαμε ακουσει για τμμρ αλλα της το κανα κ δεν επαθε τπτ.

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

102εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:43 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νατασσα έγραψε:
art25kar έγραψε:Το ότι κάποιο παιδάκι εμβολιάζεται δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσει την ασθένεια. Απλά θα την καταπολεμήσει πιο γρήγορα.

Συνεπώς δεν φταίνε τα ανεμβολίαστα παιδιά που έρχονται οι ασθένειες αλλά ο τρόπος ζωής των μεταναστών που δεν τηρούν βασικούς κανόνες υγιεινής.

Και ξαναλέω πριν παρεξηγηθώ ξανα....

Τα εμβόλια για τις θανατηφόρες και σοβαρές ασθένειες είναι σωτήρια για τα παιδάκια μας.

ΑΛΛΑ το να εμβολιάζονται σε τόσο μικρή ηλικία καθώς επίσης για ασθένειες που δεν είναι σοβαρές ( πχ ανεμοβλογιά) είναι απλά τακτική χρήματος και το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να γεμίσουμε τα παιδάκια μας μεταλλαγμένα συντηρητικά

(Είμαι νοσηλεύτρια ΠΕ και εργάζομαι σε δημόσιο μεγάλο νοσοκομείο)

Συναδελφος λοιπον ολα τα εμβολια ειναι σημαντικα για τα παιδακια την ανεμοευλογια π ανεφερες θα πρεπει λογικα να ξερεις οτι κανουμε το εμβολιο για να το περασουν πιο ηπια αλλα και για να μας προστατεψει απο τις πιο σοβαρες ερυθρα παρωττιτισα που ειναι ολα μαζι σε ενα εμβολιο καλη μΜανουλες στα παιδακια σας καντε οτι θελετε ολα ειναι σημαντικα για ενα παιδακι και δεν ειναι ανγκη να τα πληρωνετε μιας π υπαρχουν φορεις π τ δινουν δωρεαν

της ανεμοβλογιάς είναι μονό το εμβόλιο , Το mmr είναι για ιλαρά ερυθρά παρωτίτιδα.....

Το να βάλω συντηρητικά στο παιδί μου για να περάσει μαι απλή και συνηθισμένη ασθένεια λίγο πιο ελαφριά δεν το εγκρίνω ( προσωπικά)

103εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:46 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
art25kar έγραψε:
νατασσα έγραψε:
art25kar έγραψε:Το ότι κάποιο παιδάκι εμβολιάζεται δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσει την ασθένεια. Απλά θα την καταπολεμήσει πιο γρήγορα.

Συνεπώς δεν φταίνε τα ανεμβολίαστα παιδιά που έρχονται οι ασθένειες αλλά ο τρόπος ζωής των μεταναστών που δεν τηρούν βασικούς κανόνες υγιεινής.

Και ξαναλέω πριν παρεξηγηθώ ξανα....

Τα εμβόλια για τις θανατηφόρες και σοβαρές ασθένειες είναι σωτήρια για τα παιδάκια μας.

ΑΛΛΑ το να εμβολιάζονται σε τόσο μικρή ηλικία καθώς επίσης για ασθένειες που δεν είναι σοβαρές ( πχ ανεμοβλογιά) είναι απλά τακτική χρήματος και το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να γεμίσουμε τα παιδάκια μας μεταλλαγμένα συντηρητικά

(Είμαι νοσηλεύτρια ΠΕ και εργάζομαι σε δημόσιο μεγάλο νοσοκομείο)

Συναδελφος λοιπον ολα τα εμβολια ειναι σημαντικα για τα παιδακια την ανεμοευλογια π ανεφερες θα πρεπει λογικα να ξερεις οτι κανουμε το εμβολιο για να το περασουν πιο ηπια αλλα και για να μας προστατεψει απο τις πιο σοβαρες ερυθρα παρωττιτισα που ειναι ολα μαζι σε ενα εμβολιο καλη μΜανουλες στα παιδακια σας καντε οτι θελετε ολα ειναι σημαντικα για ενα παιδακι και δεν ειναι ανγκη να τα πληρωνετε μιας π υπαρχουν φορεις π τ δινουν δωρεαν

της ανεμοβλογιάς είναι μονό το εμβόλιο , Το mmr είναι για ιλαρά ερυθρά παρωτίτιδα.....

Το να βάλω συντηρητικά στο παιδί μου για να περάσει μαι απλή και συνηθισμένη ασθένεια λίγο πιο ελαφριά δεν το εγκρίνω ( προσωπικά)

Καλ κοιταξε στο δικο σ ναι θα κανεις φυσικα οτι θες αυτα συνηθως γινονται κοντα το ενα στ αλλο το χειροτερο για μενα ειναι αυτα της γριπης

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

104εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:51 am

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια πολυ ενδιαφερον το θεμα σασ κ γω ειμαι μια υποψηφια μανουλα κ φοβαμαι πολυ τισ μακροχρονιεσ παρενεργειεσ των εμβολιων μερικα εχουν ενοχοποιηθει ακομα κ για καρκινο...αν ψαξετε λιγο στο ιντερνετ υπαρχουν διαφορεσ πηγεσ για υποπτουσ εμβολιασμουσ με σκοπο την μειωση κ ελεγχο του πληθυσμου πραγματικα τρομακτικο...

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

105εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:53 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maro28 έγραψε:κοριτσια πολυ ενδιαφερον το θεμα σασ κ γω ειμαι μια υποψηφια μανουλα κ φοβαμαι πολυ τισ μακροχρονιεσ παρενεργειεσ των εμβολιων μερικα εχουν ενοχοποιηθει ακομα κ για καρκινο...αν ψαξετε λιγο στο ιντερνετ υπαρχουν διαφορεσ πηγεσ για υποπτουσ εμβολιασμουσ με σκοπο την μειωση κ ελεγχο του πληθυσμου πραγματικα τρομακτικο...

Με το καλο κοπελα μ κ να ξερεις τα βασικα εμβολια ειναι αυτα που υπαρχουν στο βιβλιαριο ολα τα αλλα ειναι συνηθως προωθησεις

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

106εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 5:01 am

maro28

maro28
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σ ευχαριστω νατασα μου.απλα τελευταια εχω συνειδητοποιησει οτι ο κοσμοσ καθε αλλο παρα αγγελικα πλασμενοσ ειναι δυστηχωσ κ μεισ ειμαστε στη μεση κ πρεπει να κανουμε το καλυτερο για τισ μικρεσ ψυχουλεσ μασ κ να ψαχνουμε να ρωταμε τα παντα...τιποτα στην τυχη

http://<div><a target=_blank href=http://www.pregnology

107εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 5:02 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maro28 έγραψε:σ ευχαριστω νατασα μου.απλα τελευταια εχω συνειδητοποιησει οτι ο κοσμοσ καθε αλλο παρα αγγελικα πλασμενοσ ειναι δυστηχωσ κ μεισ ειμαστε στη μεση κ πρεπει να κανουμε το καλυτερο για τισ μικρεσ ψυχουλεσ μασ κ να ψαχνουμε να ρωταμε τα παντα...τιποτα στην τυχη

Αστα να πανε μαρω μ ετσι οπως τα λες ειναι

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

108εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Μαρ 17, 2013 10:41 am

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Και εγώ με τη σειρά μου , έπεσα τυχαία στο θέμα , πιστεύω πως η κάθε μια μαμά πράττει το καλύτερο που πιστεύει για το παιδί της.Πάντα θα υπάρχει ο λόγος και ο αντίλογος, και αυτές δηλ. που κάνουν τα εμβόλια κάπου στηρίζονται και τα κάνουν καθώς και αυτές που δεν τα κάνουν. Στα προηγούμενα posts για το θέμα αυτό μόνο επιφυλάξεις άκουσα , δεν βγήκε μια μαμά να μας πει πως δεν έχει κάνει εμβόλια στο παιδί της, σε άλλα forums γίνεται χαμός από υποστηρικτές της απόψης κατά των εμβολίων. Τέλος πάντων, εδώ μάλλον πλειοψηφεί η "υπέρ" άποψη, και μάλλον είμαι η μοναδική που έχω επιλέξει στο τρίτο μου παιδάκι να μην κάνω τα εμβόλια. Έκανα μόνο μερικά στους πρώτους μήνες και μετά τα εγκατέλειψα, ενώ στα άλλα μου δύο παιδιά τα έκανα όλα κανονικά. Βέβαια η απόφασή μου ήταν συνειδητή και στηριζόμενη σε επιχειρήματα που διάβασα και υιοθέτησα.Δεν είναι ανάγκη να τα παραθέσω, έτσι και αλλιώς , η καθεμιά που ενδιαφέρεται μπορεί να μάθει από διάφορες πηγές. Απλά μπήκα για να καταθέσω την δική μου οπτική και εμπειρία, να πω πως η απόφαση που παίρνει η καθεμιά είναι εντελώς προσωπική, σίγουρα πρέπει να έχει ψαχτεί πριν καταλήξει κάπου, να αισθάνεται ελεύθερη να κάνει την όποια επιλογή για το παιδί της και όχι επειδή το είπε η φίλη ή η παιδίατρος ή κάποιος άλλος.Στα άλλα μου τα παιδιά δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό πως θα μπορούσα και να μην κάνω τα εμβόλια, μου φαινόταν αδιανόητο, όπως τώρα μου φαίνεται το αντίθετο, δηλ. να κάνω στη μικρή μου τα εμβόλια.Στα άλλα μου παιδιά δεν αμφισβήτησα ποτέ την παιδίατρο σε θέματα ιατρικής γνώσης. Τώρα νιώθω πως θα είμαι εντελώς μονόπλευρη αν δεν θέσω υπό αμβισβήτηση και έλεγχο και κριτική την ιατρική γνώμη.

109εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Μαρ 17, 2013 11:14 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
matou έγραψε:Και εγώ με τη σειρά μου , έπεσα τυχαία στο θέμα , πιστεύω πως η κάθε μια μαμά πράττει το καλύτερο που πιστεύει για το παιδί της.Πάντα θα υπάρχει ο λόγος και ο αντίλογος, και αυτές δηλ. που κάνουν τα εμβόλια κάπου στηρίζονται και τα κάνουν καθώς και αυτές που δεν τα κάνουν. Στα προηγούμενα posts για το θέμα αυτό μόνο επιφυλάξεις άκουσα , δεν βγήκε μια μαμά να μας πει πως δεν έχει κάνει εμβόλια στο παιδί της, σε άλλα forums γίνεται χαμός από υποστηρικτές της απόψης κατά των εμβολίων. Τέλος πάντων, εδώ μάλλον πλειοψηφεί η "υπέρ" άποψη, και μάλλον είμαι η μοναδική που έχω επιλέξει στο τρίτο μου παιδάκι να μην κάνω τα εμβόλια. Έκανα μόνο μερικά στους πρώτους μήνες και μετά τα εγκατέλειψα, ενώ στα άλλα μου δύο παιδιά τα έκανα όλα κανονικά. Βέβαια η απόφασή μου ήταν συνειδητή και στηριζόμενη σε επιχειρήματα που διάβασα και υιοθέτησα.Δεν είναι ανάγκη να τα παραθέσω, έτσι και αλλιώς , η καθεμιά που ενδιαφέρεται μπορεί να μάθει από διάφορες πηγές. Απλά μπήκα για να καταθέσω την δική μου οπτική και εμπειρία, να πω πως η απόφαση που παίρνει η καθεμιά είναι εντελώς προσωπική, σίγουρα πρέπει να έχει ψαχτεί πριν καταλήξει κάπου, να αισθάνεται ελεύθερη να κάνει την όποια επιλογή για το παιδί της και όχι επειδή το είπε η φίλη ή η παιδίατρος ή κάποιος άλλος.Στα άλλα μου τα παιδιά δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό πως θα μπορούσα και να μην κάνω τα εμβόλια, μου φαινόταν αδιανόητο, όπως τώρα μου φαίνεται το αντίθετο, δηλ. να κάνω στη μικρή μου τα εμβόλια.Στα άλλα μου παιδιά δεν αμφισβήτησα ποτέ την παιδίατρο σε θέματα ιατρικής γνώσης. Τώρα νιώθω πως θα είμαι εντελώς μονόπλευρη αν δεν θέσω υπό αμβισβήτηση και έλεγχο και κριτική την ιατρική γνώμη.

δεν κάνεις καθόλου ή κάνεις "επιλεκτικά"?

110εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Μαρ 17, 2013 1:49 pm

πορτοκαλι


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
http://neamanoulaa.blogspot.gr/2013/03/blog-post_3679.html

δειτε εδω για τα εμβολια

111εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Μαρ 17, 2013 11:29 pm

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
athina24 έγραψε:
matou έγραψε:Και εγώ με τη σειρά μου , έπεσα τυχαία στο θέμα , πιστεύω πως η κάθε μια μαμά πράττει το καλύτερο που πιστεύει για το παιδί της.Πάντα θα υπάρχει ο λόγος και ο αντίλογος, και αυτές δηλ. που κάνουν τα εμβόλια κάπου στηρίζονται και τα κάνουν καθώς και αυτές που δεν τα κάνουν. Στα προηγούμενα posts για το θέμα αυτό μόνο επιφυλάξεις άκουσα , δεν βγήκε μια μαμά να μας πει πως δεν έχει κάνει εμβόλια στο παιδί της, σε άλλα forums γίνεται χαμός από υποστηρικτές της απόψης κατά των εμβολίων. Τέλος πάντων, εδώ μάλλον πλειοψηφεί η "υπέρ" άποψη, και μάλλον είμαι η μοναδική που έχω επιλέξει στο τρίτο μου παιδάκι να μην κάνω τα εμβόλια. Έκανα μόνο μερικά στους πρώτους μήνες και μετά τα εγκατέλειψα, ενώ στα άλλα μου δύο παιδιά τα έκανα όλα κανονικά. Βέβαια η απόφασή μου ήταν συνειδητή και στηριζόμενη σε επιχειρήματα που διάβασα και υιοθέτησα.Δεν είναι ανάγκη να τα παραθέσω, έτσι και αλλιώς , η καθεμιά που ενδιαφέρεται μπορεί να μάθει από διάφορες πηγές. Απλά μπήκα για να καταθέσω την δική μου οπτική και εμπειρία, να πω πως η απόφαση που παίρνει η καθεμιά είναι εντελώς προσωπική, σίγουρα πρέπει να έχει ψαχτεί πριν καταλήξει κάπου, να αισθάνεται ελεύθερη να κάνει την όποια επιλογή για το παιδί της και όχι επειδή το είπε η φίλη ή η παιδίατρος ή κάποιος άλλος.Στα άλλα μου τα παιδιά δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό πως θα μπορούσα και να μην κάνω τα εμβόλια, μου φαινόταν αδιανόητο, όπως τώρα μου φαίνεται το αντίθετο, δηλ. να κάνω στη μικρή μου τα εμβόλια.Στα άλλα μου παιδιά δεν αμφισβήτησα ποτέ την παιδίατρο σε θέματα ιατρικής γνώσης. Τώρα νιώθω πως θα είμαι εντελώς μονόπλευρη αν δεν θέσω υπό αμβισβήτηση και έλεγχο και κριτική την ιατρική γνώμη.

δεν κάνεις καθόλου ή κάνεις "επιλεκτικά"?
έκανα μόνο κάποια στην αρχή όπως είπα, γιατί δεν ήξερα τότε για τις παρενέργειες των εμβολίων ή τη μη χρησιμότητα τους ως ένα βαθμό, μετά σταμάτησα. Η μικρή μου κλείνει τα δύο και δεν έχω κάνει έκτοτε κανένα εμβόλιο.Η άλλη κόρη μου πάει στην πρώτη δημοτικού και εκεί κάνουν το μαντού, δεν θα συναινέσω να το κάνει.Κατά βάση πιστεύω πως τα εμβόλια καταπολεμούν ορισμένες ασθένειες, υπάρχουν χιλιάδες άλλες που κινδυνεύει το παιδί μου, το ίδιο σοβαρές.Και τι γίνεται μ' αυτές, ελπίζεις στην καλή τύχη, στο θεό, πως δεν θα σου τύχουν.Ή προσπαθείς να χτίσεις ένα γερό ανοσοποιητικό με διατροφή, με άσκηση, με καλή ψυχολογία, πολύ βασικό το τελευταίο, πόσο επιδρά η ψυχολογία στο ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου, και έτσι εμπιστεύεσαι τον άνθρωπο και όχι το φάρμακο για να σε σώσει.Έτσι και αλλιώς το εμβόλιο δεν εξασφαλίζει ανοσία εφ όρου ζωής.Και ρωτώ ποια μαμά που έχει κάνει το εμβόλιο πχ της ηπατίτιδας θα άφηνε το παιδί της να συγχρωτίζεται και να χρησιμοποιεί κοινή τουαλέτα με ένα παιδί φορέα ή ένα παιδί πάσχοντα; Πόση ασφάλεια και κάλυψη μπορεί να παρέχει ένα εμβόλιο;

112εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Πεμ Απρ 18, 2013 12:30 am

Dimtroula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και εγώ δεν κάνω καθόλου εμβόλια στο τρίτο μου παιδί. Στα δυο πρώτα τα έκανα όλα κανονικά.
Μετά από πολλή έρευνα διαπίστωσα οτί διέπραξα έγκλημα, εμβολιάζοντάς τους. Επειδή "φοβόμουνα" μην πάθουν ιλαρά, άφησα να τους χορηγήσουν στο αίμα τοξικά χημικά και βαρέα μέταλλα.

113εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Απρ 19, 2013 7:09 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι δικαιωμα της καθε μαμας να κανει ο,τι θελει με το παιδι της στο θεμα του εμβολιασμου. Ωστοσο, θα ηθελα να ηξερα τι θα κανει αν ο ανεμβολιαστος εφηβος γιος της κολλησει παρωτιτιδα, ή η εγκυος κορη της ερυθρα. Οι ανθρωποι που πασχισαν να δημιουργησουν εμβολια που προφυλασσουν απο επικινδυνες νοσους δεν το εκαναν για τα χρηματα αλλα για το κοινο καλο. Εγω παντως αν μαθαινα οτι υπαρχει παιδι που δεν εχει κανει τα υποχρεωτικα εμβολια στο σχολειο των παιδιων μου θα απαιτουσα να το απομακρυνουν απο το σχολικο χωρο κι ας με συγχωρησουν οι μανουλες που ειναι κατα του εμβολιασμου.

114εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Απρ 20, 2013 3:41 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariketi έγραψε:Ειναι δικαιωμα της καθε μαμας να κανει ο,τι θελει με το παιδι της στο θεμα του εμβολιασμου. Ωστοσο, θα ηθελα να ηξερα τι θα κανει αν ο ανεμβολιαστος εφηβος γιος της κολλησει παρωτιτιδα, ή η εγκυος κορη της ερυθρα. Οι ανθρωποι που πασχισαν να δημιουργησουν εμβολια που προφυλασσουν απο επικινδυνες νοσους δεν το εκαναν για τα χρηματα αλλα για το κοινο καλο. Εγω παντως αν μαθαινα οτι υπαρχει παιδι που δεν εχει κανει τα υποχρεωτικα εμβολια στο σχολειο των παιδιων μου θα απαιτουσα να το απομακρυνουν απο το σχολικο χωρο κι ας με συγχωρησουν οι μανουλες που ειναι κατα του εμβολιασμου.
Συμφωνω απολυτα μαζι σ απλα καμια φορα δεν εχουμε λογια

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

115εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Απρ 20, 2013 5:50 am

Takis


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
enoeitai pos NAI !

116εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 10:43 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
"για το κοινό καλό" δεν υπάρχει. Για το κοινό καλό οι άνθρωποι στις αναπτυσσόμενες χώρες παθαίνουν διαβήτες και καρκίνους, ακόμη και παιδάκια, τρώγοντας όλα αυτά τα τρόφιμα που είναι 'ελεγμένα' για ..το κοινό καλό; Υπάρχουν συμφέροντα. Κάποιος χρηματοδοτεί για να βγει κάποιο προϊόν, όπως χρηματοδοτεί για κάποιο φάρμακο (εμβόλιο πχ) κλπ και κάποιος άλλος πληρώνεται για να το φτιάξει. Φυσικά, κανείς δεν παθαίνει κάτι αμέσως μόλις καταναλώσει ένα προϊόν εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων οπότε και αποσύρεται κακήν κακώς για να μην πάθουν μεγαλύτερη ζημιά. Όχι ο κόσμος, οι εταιρίες.

Πολύ χάρηκα τη μανούλα που μιλάει για το φυσικό εμβόλιο: τη διατροφή, τον τρόπο ζωής και κυρίως την ψυχολογία!!! Τα φάρμακα της φύσης έχουν κι αυτά ...κατασκευαστή. Αυτός πράγματι τα φτιάχνει για το κοινό καλό, κάτι που αποδεικνύεται μάλιστα απ' το ότι τα 'φάρμακα' αυτά δεν έχουν παρενέργειες. Δεν πληρώνεται. Δε ζητάει, μόνο δίνει. Υγεία, δύναμη, ευεξία, καλή ψυχολογία...

Μακάρι περισσότερες μανούλες να γίνουν πιο συνειδητές πάνω σ' αυτό το ζήτημα.

117εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty αν Κυρ Απρ 21, 2013 10:52 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτή τη στιγμή υπάρχει επιδημία στο νησί και ξαφνικά όλοι τρέχουν να κάνουν το εμβόλιο σε ειδικές κλινικές που είναι ανοιχτές και την Κυριακή. Καλή η υγιεινή διατροφή αλλά τα φρούτα δεν δίνουν αντισώματα, μη μπερδευόμαστε!


Θάνατος από ιλαρά στην Ουαλία
20 Απριλίου 2013 11:43

Οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας της Βρετανίας διενεργούν εντατικές εξετάσεις μετά το θάνατο 25χρονου άνδρα από ιλαρά στην πόλη Σουάνσι της Ουαλίας. Πρόκειται για τον πρώτο θάνατο από την ασθένεια τα τελευταία πέντε χρόνια την ίδια ώρα που το τελευταίο εξάμηνο πέραν των 800 ατόμων έχουν ασθενήσει.
Η διευθύντρια των υπηρεσιών υγείας στην Ουαλία δήλωσε ότι διεξάγονται έρευνες για να διαπιστωθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι ο θάνατος οφείλεται στην ιλαρά , προσθέτοντας ότι δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι η ασθένεια μπορεί να εξελιχθεί σε επιδημία και να καταγραφούν και άλλοι θάνατοι.
Από τον περασμένο Νοέμβριο καταγράφηκαν 808 κρούσματα ιλαράς στην Ουαλία σε σύγκριση με μόλις 116 ολόκληρο το 2012. Η ηλιακή ομάδα που πλήττεται περισσότερο είναι τα παιδιά 10-14 χρόνων.
Στα τέλη της δεκαετίας του 1990 το ποσοστό των εμβολιασμών κατά της ασθένειας είχε μειωθεί δραματικά μετά από δημοσίευση μελέτης ότι το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει αυτισμό και στομαχικές διαταραχές. Παρόλο που η μελέτη αποδείχθηκε λανθασμένη, πολλοί γονείς απέφευγαν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους κατά της ασθένειας και μόλις πρόσφατα οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας κατάφεραν να επανακτήσουν την εμπιστοσύνη των πολιτών.
Οι εμβολιασμοί κατά της ιλαράς ανέρχονται τώρα στο 88 % σε ολόκληρη τη χώρα.


http://www.ikypros.com/easyconsole.cfm/id/68756

118εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 10:59 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και η επιδημία, για το κοινό καλό ξέσπασε...

119εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 12:41 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:Και η επιδημία, για το κοινό καλό ξέσπασε...

Έλα βρε Μιάκι, τι είναι πιο λογικό, ότι μας ψεκάζουν επιδημίες ή ότι τα παιδιά που γεννήθηκαν στα τέλη της δεκαετίας του 90 που είχε ξεσπάσει ο χαμός με τα ψέμματα του Γουέικφιλντ και δεν έκαναν τα εμβόλια είναι πιο επιρρεπή τώρα που μεγάλωσαν και γυρνάνε σε μέρη με πολυκοσμία και συνωστισμό;

120εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 1:43 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το λογικό είναι ότι οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας χρειάζονταν έναν τρόπο να μαζέψουν όλον αυτό τον κόσμο που αποφάσισε να μειώσει τα κέρδη τους - σόρυ να επανακτήσουν την εμπιστοσύνη των πολιτών ήθελα να πώ, που εξαιτίας της απώλειάς της, μειώθηκε το ποσοστό των εμβολιασμών.

"Αισίως, οι εμβολιασμοί κατά της ιλαράς ανέρχονται τώρα στο 88 % σε ολόκληρη τη χώρα".
Το λένε και μόνοι τους... Αυτό που τους νοιάζει είναι το ποσοστό των εμβολιασμών...όχι το αποτέλεσμα! Για το αποτέλεσμα, δηλ το ποσοστό των ιαθέντων ούτε λόγος!

Ευτυχώς που "Η διευθύντρια των υπηρεσιών υγείας στην Ουαλία δήλωσε ότι διεξάγονται έρευνες για να διαπιστωθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι ο θάνατος οφείλεται στην ιλαρά , προσθέτοντας ότι δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι η ασθένεια μπορεί να εξελιχθεί σε επιδημία και να καταγραφούν και άλλοι θάνατοι.

"Παρόλο που η μελέτη αποδείχθηκε λανθασμένη..."

Τα παραπάνω είναι απόδειξη για το ότι η μελέτη είναι λανθασμένη;

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και πάλι τα συμπεράσματά μου είναι ίδια.. και βγαίνουν απ' τα ίδια τους τα λόγια!!! Δεν προσπαθούν να κρύψουν κάτι. Για μια ακόμα φορά ανακατώνουν αερολογίες με ατεκμηρίωτες αποδείξεις και θεωρούν επόμενο ότι αυτό θα περαστεί στον κόσμο σαν αλήθεια. Το πιο περίεργο είναι ότι όντως περνάει... Τουλάχιστον στο 88%.. κάτι είναι κι αυτό!

121εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 1:55 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:Το λογικό είναι ότι οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας χρειάζονταν έναν τρόπο να μαζέψουν όλον αυτό τον κόσμο που αποφάσισε να μειώσει τα κέρδη τους - σόρυ να επανακτήσουν την εμπιστοσύνη των πολιτών ήθελα να πώ, που εξαιτίας της απώλειάς της, μειώθηκε το ποσοστό των εμβολιασμών.

Τι κέρδος βγάζει το εθνικό σύστημα υγείας από τα δωρεάν εμβόλια εκτός από το να μειώσει τα έξοδα νοσηλείας αργότερα;


"Αισίως, οι εμβολιασμοί κατά της ιλαράς ανέρχονται τώρα στο 88 % σε ολόκληρη τη χώρα".
Το λένε και μόνοι τους... Αυτό που τους νοιάζει είναι το ποσοστό των εμβολιασμών...όχι το αποτέλεσμα! Για το αποτέλεσμα, δηλ το ποσοστό των ιαθέντων ούτε λόγος!

Εγώ το εξέλαβα ως "Ευτυχώς που ο κόσμος συνήρθε και ξανάρχισε να εμβολιάζεται" δεν νομίζω ότι μιλάει για τους εμβολιασμούς αυτόν το μήνα που ξέσπασε η επιδημία, μιλάει για την ανοδική τάση μετά τη βουτιά που είχαν κάνει στη δεκαετία του 90.

Ευτυχώς που "Η διευθύντρια των υπηρεσιών υγείας στην Ουαλία δήλωσε ότι διεξάγονται έρευνες για να διαπιστωθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι ο θάνατος οφείλεται στην ιλαρά , προσθέτοντας ότι δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι η ασθένεια μπορεί να εξελιχθεί σε επιδημία και να καταγραφούν και άλλοι θάνατοι.

"Παρόλο που η μελέτη αποδείχθηκε λανθασμένη..."

Τα παραπάνω είναι απόδειξη για το ότι η μελέτη είναι λανθασμένη;
Όχι, απόδειξη είναι ότι ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι είχε πειράξει τα αποτελέσματά του.

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και πάλι τα συμπεράσματά μου είναι ίδια.. και βγαίνουν απ' τα ίδια τους τα λόγια!!! Δεν προσπαθούν να κρύψουν κάτι. Για μια ακόμα φορά ανακατώνουν αερολογίες με ατεκμηρίωτες αποδείξεις και θεωρούν επόμενο ότι αυτό θα περαστεί στον κόσμο σαν αλήθεια. Το πιο περίεργο είναι ότι όντως περνάει... Τουλάχιστον στο 88%.. κάτι είναι κι αυτό!

Τι ακριβώς είναι ατεκμηρίωτο; Ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι είπε ψέμματα, το επιστημονικό περιοδικό που είχε δημοσιεύσει το paper ανακάλεσε, έχουμε παιδιά που δεν έκαναν εμβόλια και επιδημία ιλαράς. Τόσο απλά.

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και σου απαντάω στο κάθε κομμάτι ξεχωριστά.

122εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 2:10 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma Tomato έγραψε:Τι κέρδος βγάζει το εθνικό σύστημα υγείας από τα δωρεάν εμβόλια εκτός από το να μειώσει τα έξοδα νοσηλείας αργότερα;

Την ίδια απορία είχα πάντα κι εγώ... χαίρομαι που κάποιος αναρωτιέται σε ένα φόρουμ γιατί δε μου είχε δοθεί η ευκαιρία να το κάνω η ίδια. Γιατί άραγε να είναι τόσο προσιτά τα εμβόλια ώστε κανείς ανεξαιρέτως να μη μείνει ανεμβολίαστος;

Εγώ το εξέλαβα ως "Ευτυχώς που ο κόσμος συνήρθε και ξανάρχισε να εμβολιάζεται" δεν νομίζω ότι μιλάει για τους εμβολιασμούς αυτόν το μήνα που ξέσπασε η επιδημία, μιλάει για την ανοδική τάση μετά τη βουτιά που είχαν κάνει στη δεκαετία του 90.

Εγώ το εξέλαβα αλλιώς. Προφανώς δεν ήταν αρκετά σαφείς...

Τα παραπάνω είναι απόδειξη για το ότι η μελέτη είναι λανθασμένη;
Όχι, απόδειξη είναι ότι ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι είχε πειράξει τα αποτελέσματά του.

Πολύ θα ήθελα να ήξερα τους πραγματικούς λόγους που ο Γουέικφιλντ αναγκάστηκε να παραδεχτεί το οτιδήποτε. Υποψιάζομαι ότι δεν τους ξέρεις όπως κι εγώ, ούτε και θα μάθουμε ποτέ.

Τι ακριβώς είναι ατεκμηρίωτο; Ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι είπε ψέμματα, το επιστημονικό περιοδικό που είχε δημοσιεύσει το paper ανακάλεσε, έχουμε παιδιά που δεν έκαναν εμβόλια και επιδημία ιλαράς. Τόσο απλά.

Τα ίδια.

Το θέμα είναι ενδιαφέρον και το συμπέρασμα είναι ότι στα μεγάλα παιχνίδια εμείς οι μικροί δεν μπορούμε να ξέρουμε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε και τις δυο απόψεις. Ο λόγος που απαντώ σ' αυτό το θέμα είναι για να ακουστεί και η άλλη πλευρά που σπανίως και με πολλή μετριοπάθεια ακούγεται σ' αυτό το φόρουμ.

123εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 2:26 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:
Mamma Tomato έγραψε:Τι κέρδος βγάζει το εθνικό σύστημα υγείας από τα δωρεάν εμβόλια εκτός από το να μειώσει τα έξοδα νοσηλείας αργότερα;

Την ίδια απορία είχα πάντα κι εγώ... χαίρομαι που κάποιος αναρωτιέται σε ένα φόρουμ γιατί δε μου είχε δοθεί η ευκαιρία να το κάνω η ίδια. Γιατί άραγε να είναι τόσο προσιτά τα εμβόλια ώστε κανείς ανεξαιρέτως να μη μείνει ανεμβολίαστος;

Εγώ το εξέλαβα ως "Ευτυχώς που ο κόσμος συνήρθε και ξανάρχισε να εμβολιάζεται" δεν νομίζω ότι μιλάει για τους εμβολιασμούς αυτόν το μήνα που ξέσπασε η επιδημία, μιλάει για την ανοδική τάση μετά τη βουτιά που είχαν κάνει στη δεκαετία του 90.

Εγώ το εξέλαβα αλλιώς. Προφανώς δεν ήταν αρκετά σαφείς...

Τα παραπάνω είναι απόδειξη για το ότι η μελέτη είναι λανθασμένη;
Όχι, απόδειξη είναι ότι ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι είχε πειράξει τα αποτελέσματά του.

Πολύ θα ήθελα να ήξερα τους πραγματικούς λόγους που ο Γουέικφιλντ αναγκάστηκε να παραδεχτεί το οτιδήποτε. Υποψιάζομαι ότι δεν τους ξέρεις όπως κι εγώ, ούτε και θα μάθουμε ποτέ.

Τι ακριβώς είναι ατεκμηρίωτο; Ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι είπε ψέμματα, το επιστημονικό περιοδικό που είχε δημοσιεύσει το paper ανακάλεσε, έχουμε παιδιά που δεν έκαναν εμβόλια και επιδημία ιλαράς. Τόσο απλά.

Τα ίδια.

Το θέμα είναι ενδιαφέρον και το συμπέρασμα είναι ότι στα μεγάλα παιχνίδια εμείς οι μικροί δεν μπορούμε να ξέρουμε. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε και τις δυο απόψεις. Ο λόγος που απαντώ σ' αυτό το θέμα είναι για να ακουστεί και η άλλη πλευρά που σπανίως και με πολλή μετριοπάθεια ακούγεται σ' αυτό το φόρουμ.

Καλά, ότι το άρθρο δεν ήταν ότι πιο σαφές ή εμπεριστατωμένο υπάρχει, είναι αλήθεια, απλά έψαχνα κάτι στα ελληνικά.

Απ'όσο ξέρω ο Γουέικφιλντ παραδέχτηκε ότι πείραξε τα αποτελέσματά του όταν κανένα άλλο εργαστήριο δεν μπόρεσε να βγάλει τα ίδια αποτελέσματα με την ίδια μεθοδολογία, κάτι που είναι βασικό στην επιστημονική έρευνα.

Η ερώτησή μου "τι κέρδος έχει το NHS από τα δωρεάν εμβόλια" ήταν ρητορική, το κέρδος έρχεται από τα λεφτά που θα γλυτώσουν όταν δεν θα χρειαστεί να περιθάλψουν δωρεάν όσους αρρώστησαν από κάτι που θα μπορούσε να είχε προληφθεί. Ήδη πληρώνουν γιατρούς / νοσοκόμες έξτρα για να δουλεύουν Κυριακές τώρα με την επιδημία σε καιρό ύφεσης, γιατί νομίζεις ότι έκλαιγε ο υπ Οικονομικών προχθές στην κηδεία της Θάτσερ, για τη συγχωρεμενη; Smile

Συμφωνώ, είναι καλό να ακούγονται και οι δύο πλευρές, δεν νομίζω ότι θα πείσουμε η μία την άλλη αλλά τουλάχιστον τα επιχειρήματα είναι εδώ για να τα δουν όλοι.

Α, και για να μην παρεξηγηθώ, δεν ζω σε συννεφάκι, δε λέω ότι οι φαρμακοβιομηχανίες είναι άγγελοι, απλά δεν είναι δαίμονες.

124εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 3:19 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σ' ευχαριστώ που κλείνεις την κουβέντα τόσο όμορφα, έτσι κι αλλιώς το τί κατανοούμε σχολιάζουμε, αυτή είναι και η ουσία των φόρουμ. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει την αλήθεια και δεν είμαστε εδώ για ολονύκτιες αντιπαραθέσεις εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 215994 Razz

Το τί συμβαίνει με τον Γουέικφιλντ δεν το ξέρω πραγματικά. Ούτε τον ίδιο ξέρω.

Θα ήθελα μόνο για χάρη της κουβέντας να σχολιάσω τις σκέψεις μου και να καληνυχτίσω.

Η ερώτησή μου για το κέρδος από τα εμβόλια ήταν κι εμένα ρητορική. Εννοούσα ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Πριν που έλεγα ότι κάποιος πληρώνεται για να βγάλει ένα προϊόν, εννούσα ότι πληρώνεται για να το βγάλει όπως το θέλουν αυτοί που πληρώνουν. Ελλατωματικό ..πχ. Το ίδιο ισχύει με διάφορες έρευνες που γίνονται για να βγάλουν το συμπέρασμα που θέλει να ακουστεί αυτός που χρηματοδοτεί κλπ.

Αυτό για μένα δεν είχε σχέση με τον κόσμο που χορηγείται τα εμβόλια ακόμα και -φαινομενικά- τζάμπα. Μπορεί να μη φαίνεται λοιπόν ότι οι φαρμακοβιομηχανίες (αυτοί οι αγγελικά φτιαγμένοι δαίμονες) κερδίζουν κάτι από τα δωρεάν χορηγούμενα εμβόλια, αλλά φυσικά και κερδίζουν αφου τους τα αγοράζει το εθνικό σύστημα υγείας, δηλαδή το κράτος. Και που τα βρίσκει το κράτος; Από τους φόρους των πολιτών! Και τί έχει να κερδίσει; Όταν με το καλό αρρωστήσει ο άλλος και δεν ξέρει από που του ήρθε, θα τρέξει στο γιατρό, στο νοσοκομείο, θα νοσηλευτεί, θα κάνει εξετάσεις, μαγνητικές, αξονικές, εγχειρήσεις, θα πάρει ένα κάρο φάρμακα που αυτή τη φορά θα τα πληρώσει ο ίδιος, χώρια το φόρο πάλι! Και θα ξεχάσει ότι υπάρχουν φυσικά φάρμακα που (μπορεί να μην είναι εμβόλια όπως είπες, σωστά) αλλά είναι τόσο μακριά από τη νοοτροπία που μας έχουν μάθει, αλλά και τόσο προσιτά...

Το φαγητό που μας έδωσε η φύση (φρούτα και λαχανικά), που όσο πειραγμένο κι αν είναι, είναι καλύτερο από το οποιοδήποτε φάρμακο. Την ηρεμία και τον διαφορετικό τρόπο ζωής...σωστό ύπνο, σωστή άσκηση, σωστές σκέψεις... σωστή αναπνοή κι ας είναι ο αέρας έτσι όπως είναι... Ο άνθρωπος που έχει στρες δεν αναπνέει σωστά. Σωστή αναπνοή σημαίνει οξυγόνο και οξυγόνο ζωή. Σωστές συνθήκες υγιεινής..

Αυτά χτίζουν έναν γερό οργανισμό. Ο οργανισμός μας είναι η άμυνά μας και φυσικά ο θηλασμός στα πρώτα χρόνια της ζωής μας. Όχι τα εμβόλια. Όταν έτρεξα πριν χρόνια στους γιατρούς για κρύωμα που δεν έλεγε να περάσει, κανείς δε με ρώτησε τί με στρέσαρε εκείνη τη στιγμή στη ζωή μου, πώς έτρωγα, πόσο κοιμόμουν κλπ. Αντιβίωση κατευθείαν. Και μετά από δυο μήνες τα ίδια. Και αντιβίωση και μετά πάλι τα ίδια. Το σώμα μου είχε κουραστεί στην κυριολεξία. Ενιωθα εξαντλημένη και ψυχικά.
Όταν πιέστηκα από μαθήματα και με έπιασε δύσπνοια κανείς δε με ρώτησε γιατί, μόνο ασχολήθηκαν με το σύμπτωμα. Πάλι φάρμακα σαν προσωρινή λύση. Όχι επειδή ήταν κακοί γιατροί. Επειδή αυτό έμαθαν..να ασχολούνται με την αρρώστεια κι όχι με την υγεία.

Μέχρι που αποφάσισα ότι κανείς δε θα ενδιαφερθεί για μένα περισσότερο από μένα κι ότι δε θα ξαναπάρω φάρμακα, ούτε θα φτάσω στο σημείο ποτέ να στηρίζομαι σε εισπνοές για να μπορώ να κάνω το αυτονόητο-να αναπνέω!

Ίσως γι' αυτό είμαι τόσο ενοχλητική σε θέματα υγείας, επειδή 3 χρόνια τώρα ψάχνω και τρελαίνομαι μ' αυτά που ανακαλύπτω και το πόσο κολλάνε μεταξύ τους. Και σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο ο κόσμος γύρω μου να έψαχνε κι αυτός πριν το σώμα του του χτυπήσει καμπανάκια.

Μανούλες, κανείς δε θα αγαπήσει τα παιδιά σας περισσότερο από εσάς. Ούτε εμένα να πιστέψετε, δεν είμαι γιατρός, ούτε το οτιδήποτε έζησα κρύβει κάποια οικουμενική αλήθεια.

Αλλά ψάχτε, έχει νόημα.

125εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 5 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 3:24 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μεγλυτερη νοησια απο το οτι το ανοσοποιητικο συστημα των παιδιων μας μπορει να θωρακιστει ΜΟΝΟ με καλη διατροφη δεν υπαρχει. πριν ανακαλυφθουν τα εμβολια και τα φαρμακα (αληθεια ξερεται ποσες ξεχασμενες ασθενειες υπαρχουν εξαιτιας τουςWink ο προσδοκιμος μεσος ορος ζωης ηταν τα 40 χρονια. και μην μου πειτε οτι τοτε δεν τρεφοντουσαν σωστα;; μια χαρα τρεφοντουσαν καλυτερα απο μας αλλα το ανοσοποιητικο τους δεν θωρακιζεται ΜΟΝΟ απο τη διατροφη. Σκεφτειτε λιγο καλυτερα τα επιχειρηματα σας την επομενη φορα. Καταγομαι απο οικογενεια γιατρων και σιγουρα ειμαι υπερ. αλλα ειμαι υπερ αν και γνωριζω και την σκληρη πλευρα των φαρμακοβιομηχανιων. ειμαι υπερ γιατι εχω λογικη. ειμαι υπερ γιατι ειμαι μορφωμενη και δεν εχω μαθει να πιστευω σε συνομοσιολογιες και αερολογιες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις