Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

27εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 4:31 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παιδια δεν μπορει να βγει πραγματικη άκρη...

28εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 4:42 am

????????


Επισκέπτης
εγω δεν εχω εμπιστοσυνη στο τι θα διαβασω απο εναν οποιοδηποτε αυτο ειναι το θεμα

το διαδικτυο εχει χιλιαδες ιατρικα αρθρα

πολλες φορες εχω πραγματικα σωθει και σωσει καταστασεις διαβαζοντας

πολλες φορες επεσα σε μουφα

ποιος θα αναλαβει την ευθυνη????????

29εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 4:54 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δυσκολο θεμα κοριτσια!Ακρη δεν βγαζεις!


Δυστυχως και εγω εχω ακουσει περιστατικα απο συγγενεις και φιλους!


Πιο προσφατο εχω στο μυαλο μου μια φιλη που το μωρακι της εκανε το πρωτο εμβολιο και μετα το πιασανε σπασμοι,ειδανε και παθανε να συνεφερουνε το παιδι!


Ισως το να κανουμε επιλεκτικο εμβολιασμο ειναι το καλυτερο!Δεν ξερω...

Απο την αλλη αν το σκεφτεις λογικα υπαρχουνε τοσοι διαφορετικοι οργανισμοι και για ολους αυτους ενα ιδιο εμβολιο,τι να πω μηπως ειναι ελαττωματικα τα εμβολια αυτα και προκαλουν προβληματα σε καποια παιδια?Δεν ξερω τι φταιει!


Η αληθεια ειναι παντως πως ακουμε για ολοενα και περισσοτερα παιδακια με αυτισμο και καρκινο!


Το τριπλο εμβολιο παντως το φοβουνται πολλες,ειναι για 3 διαφορετικα πραγματα οποτε ειναι και πολυ δυνατο!

30εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 4:55 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://mamalydia.wordpress.com/2008/04/11/mmr/


Προσωπικη ερευνα μιας μαμας για τα εμβολια!

31εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 5:05 am

????????


Επισκέπτης
ναι ρε παιδια οκ επιλεκτικη

και την επιλογη ποιος την κανει?????? με τι γνωσεις????/ δλδ θα googlaρουμε και θα αποφασισουμε εμεις????????

δεν μπορω να παρω τετοια ευθυνη

καποιος τροπος ενημερωσης θα υπαρχει πιο εγκυρος

32εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 5:15 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παιδια όλα τα φαρμακα μπορει να εχουν παρενεργειες. Σπασμους μπορει να πάθεις από μια αντιβίωση. Ακόμα και τα εμβόλια οι παρενεργειες που έχουν συνηθως δεν ειναι τόσο άσχημες. Αν διαβασετε τα χαρτακια από κοινα φάρμακα θα παθετε πλακα

33εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 5:31 am

ΧΡΥΣΑΚΙ 24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
arco iris έγραψε:ναι ρε παιδια οκ επιλεκτικη

και την επιλογη ποιος την κανει?????? με τι γνωσεις????/ δλδ θα googlaρουμε και θα αποφασισουμε εμεις????????

δεν μπορω να παρω τετοια ευθυνη

καποιος τροπος ενημερωσης θα υπαρχει πιο εγκυρος
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα γράφεις παραπάνω. Δεν ξέρουμε και λογικό είναι να φοβόμαστε. Ενας γιατρός που τον λένε Κωνσταντίνο Μουρουτη έχει γράψει και ένα βιβλίο για τα εμβόλια το θέμα όμως είναι πως αν οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν συμφέροντα με το να είμαστε άρρωστοι τότε και η άλλη πλευρά έχει συμφέροντα πουλώντας βιβλία πχ. Δύσκολη απόφαση πραγματικά.......

34εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 5:38 am

????????


Επισκέπτης
χθες ειχε καποια κοπελα ενα λινκ μ αυτον τον κυριο νομιζω---δεν με επεισε

και ενταξει ολα απο τις φαρμακοβιοχημανιες ξεκινανε

εδω και οι αρρωστιες δε λενε οτι μας τις ψεκαζουν για να αφανιζεται ο πληθυσμος μαζικα .........????

το θεμα ειναι ποιον να πιστεψεις και πως τοσα χρονια χαρη στον εμβολιασμο εχουμε γλυτωσει απο αρρωστιες που αφανιζαν κοσμο

ποσα κρουσματα περυσι και φετος στα σχολεια απο ανεμβολιαστα παιδακια??????

35εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 6:45 am

μαμά Βασιλικής

μαμά Βασιλικής
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΧΡΥΣΑΚΙ 24 έγραψε:
μαμά Βασιλικής έγραψε:Και ότι ετοιμαζόμουν να ανοίξω το θέμα ύστερα απο την ιστορία μιας μανούλας που διάβασα...έχω θορυβηθεί αρκετά μπορώ να πω κ ίσως έπρεπε κ λίγο για να αρχίσω κι εγώ να ΄΄το ψάχνω΄΄.Σαφώς κ τα θεωρώ απαραίτητα αλλα δεν μπορώ να κλείσω αυτιά και μάτια σε όσα ακούγονται-συμβαίνουν γύρω απο αυτά!Οταν η μικρή μου ήταν 52 ημερών νοσηλευτήκαμε στο Παπαγεωργίου για κάτι οχι σοβαρό ευτυχώς,και δίπλα μας ένα ζευγάρι απο την Αλεξανδρούπολη νομίζω είχαν το αγοράκι τους το οποίο ήταν υγιέστατο μέχρι τον έκτο μήνα και ύστερα απο ένα εμβόλιο-κατα τα λεγόμενα τους πάντα-ξεκίνησε ένας γολγοθάς.Πώς να το παραβλέψω ?Δεν ξέρω...είμαι πραγμάτικα αγχωμένη και προβληματισμένη...δεν ξέρω ειλικρίνα!!! Crying or Very sad Crying or Very sad
Ακριβώς.. Τι είχε πάθει το μωράκι; Πάντως αν το ψαξει κανείς βρίσκει πολλα τέτοια περιστατικά και που κινήθηκαν και νομικά και βρήκαν το δίκιο τους και τους αποζημίωσαν.. αλλά τι το θες...
Επιληψία απ όσο θυμάμαι..συνέχεια νοσοκομεία και δε συμμαζευεται μπας κ βγάλουν άκρη με τα φάρμακα,τι να την κάνω την αποζημίωση ?????Την ψυχη ενός παιδιού πώς την αποζημιώνεις??Πάντως την επόμενη φορά που θα έχουμε παιδίατρο θα έχουμε και μια πολυυυυύ μεγάαααλη κουβέντα να κάνουμε!!! Rolling Eyes

36εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 6:54 am

ΧΡΥΣΑΚΙ 24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μαμά Βασιλικής έγραψε:
ΧΡΥΣΑΚΙ 24 έγραψε:
μαμά Βασιλικής έγραψε:Και ότι ετοιμαζόμουν να ανοίξω το θέμα ύστερα απο την ιστορία μιας μανούλας που διάβασα...έχω θορυβηθεί αρκετά μπορώ να πω κ ίσως έπρεπε κ λίγο για να αρχίσω κι εγώ να ΄΄το ψάχνω΄΄.Σαφώς κ τα θεωρώ απαραίτητα αλλα δεν μπορώ να κλείσω αυτιά και μάτια σε όσα ακούγονται-συμβαίνουν γύρω απο αυτά!Οταν η μικρή μου ήταν 52 ημερών νοσηλευτήκαμε στο Παπαγεωργίου για κάτι οχι σοβαρό ευτυχώς,και δίπλα μας ένα ζευγάρι απο την Αλεξανδρούπολη νομίζω είχαν το αγοράκι τους το οποίο ήταν υγιέστατο μέχρι τον έκτο μήνα και ύστερα απο ένα εμβόλιο-κατα τα λεγόμενα τους πάντα-ξεκίνησε ένας γολγοθάς.Πώς να το παραβλέψω ?Δεν ξέρω...είμαι πραγμάτικα αγχωμένη και προβληματισμένη...δεν ξέρω ειλικρίνα!!! Crying or Very sad Crying or Very sad
Ακριβώς.. Τι είχε πάθει το μωράκι; Πάντως αν το ψαξει κανείς βρίσκει πολλα τέτοια περιστατικά και που κινήθηκαν και νομικά και βρήκαν το δίκιο τους και τους αποζημίωσαν.. αλλά τι το θες...
Επιληψία απ όσο θυμάμαι..συνέχεια νοσοκομεία και δε συμμαζευεται μπας κ βγάλουν άκρη με τα φάρμακα,τι να την κάνω την αποζημίωση ?????Την ψυχη ενός παιδιού πώς την αποζημιώνεις??Πάντως την επόμενη φορά που θα έχουμε παιδίατρο θα έχουμε και μια πολυυυυύ μεγάαααλη κουβέντα να κάνουμε!!! Rolling Eyes
Αυτό είναι το θέμα ότι και να γνωρίζουν δεν νομίζω να κατσουν να μας τα πουνε. Όπως είπανε και οι κοπέλες άκρη δεν βρίσκεις και αυτό είναι που με βασανίζει.

37εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 6:56 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
απο χθες εβλεπα το θεμα κ δεν εμπαινα να διαβασω καν....

μπηκα ειδα για το mmr κ μετα ειδα οτι για 15 μηνων το εχει γραψει η παιδιατρος να το κανουμε....

εχω αγχωθει τοσο πολυ........ειχα κ το παιδακι στην λερο εχω κ αυτο τωρα....

την αλλη φορα θα την τρελανω σιγουρα την παιδιατρο αλλα προτιμω να την τρελανω στις ερωτησεις παρα να τρελαθω εγω......

38εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 8:44 am

mamax

mamax
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στο σχολειο μπορουν να τα παρουν αρκει να υπογραψουν οι γονεις αν δειτε το βιντεο που εβαλα το λεει...
το συμπερασμα μαλλον ειναι οτι ολοι τ;α φοβομαστε αλλα φοβομαστε και να μην τα κανουμε...τρα κανοπυμε ληπον και ο θεος να βαλει το χερι του,

39εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Σαβ Ιαν 19, 2013 9:09 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις τα εμβολια τα εχουμε κανει ολα και θα συνεχισουμε να τα κανουμε...Εχω εμπιστοσυνη σε οτι μου λεει ο παιδιατρος μας και πιστευω οτι αν κατι ηταν επικινδυνο για το παιδι θα μου το ελεγε..συμφωνω με την κοπελα που ειπε οτι παρενεργειες εχουν ολα τα φαρμακα αρκει κανεις να διαβασει τις οδηγιες..το να κανω επιλεκτικο εμβολιασμο στο παιδι μου δεν το κανω γιατι ουτε τις γνωσεις εχω ουτε εμπιστευομαι την διαδικτυακη ιατρικη,με την εννοια οτι ναι μεν ενημερωνομαι αλλα δεν μπορω να παρω την ευθυνη να ακολουθησω τυφλα αυτα που διαβαζω στο διαδικτυο..εκτος απο πολυ ψαξιμο θελει και τις αναλογες γνωσεις και εγω δεν σπουδασα γιατρος..
Εγω σαν ενηλικος ανθρωπος και υγιης εχω την επιλογη αν θα εμβολιαστω ή οχι αλλα για το παιδι μου δεν μπορω να παρω μια τετοια ευθυνη..πολλα ακουγονται και γραφονται για τα εμβολια αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν τα πολυπιστευω..ακομη και η κοπελα που εγραψε για την περιπετεια που περναει το κοριτσακι της,αν και τραγικη περιπτωση δεν με επισε οτι ευθυνεται το εμβολιο μιας και δεν αναφερθηκε οτι ΣΙΓΟΥΡΑ ευθυνεται το εμβολιο για ολο αυτο..μονο υποψιες..

40εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 12:17 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΧΡΥΣΑΚΙ 24 έγραψε:...αν οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν συμφέροντα με το να είμαστε άρρωστοι τότε και η άλλη πλευρά έχει συμφέροντα πουλώντας βιβλία πχ. Δύσκολη απόφαση πραγματικά.......

Αν τα βάλεις όμως αυτά σε μια ζυγαριά, θα δεις που βαραίνει. Ένα βιβλίο είναι ένα βιβλίο. Οι φαρμακοβιομηχανίες όμως δεν είναι μόνες τους. Πριν από αυτές υπάρχουν οι γαλακτοβιομηχανίες, τα σφαγεία και χίλια δυο που καταστρέφουν την υγεία μας ώστε να φτάσουμε κάποτε να πληρώνουμε και γιατρούς και φάρμακα. Και τα φάρμακα έχουν μάρκα, το ίδιο και τα τυριά και τα γάλατα. Είναι δηλαδή εμπορεύσιμα, πέφτει χρήμα. Και στα βιβλία πέφτει χρήμα θα μου πείτε, αλλά το βιβλίο θα σου ανοίξει τα μάτια να πας να φας υγιεινά και η υγιεινή διατροφή είναι πορτοκάλια κι άλλα φτηνά τρόφιμα που δεν μπορείς να τα ονομάσεις Δέτλα ή Ντεπον, δεν φτιάχνονται σε εργαστήριο σαν τα φάρμακα. Αλλά είναι φάρμακα (έτσι τουλάχιστον έλεγε ο Ιπποκράτης που τον ξεχνάνε) και φυσικά τα πορτοκάλια δε θα σε φτάσουν στο γιατρό και στον φαρμακοποιό για να πάρουν μερίδιο με τη σειρά τους.

41εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 12:34 pm

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:
ΧΡΥΣΑΚΙ 24 έγραψε:...αν οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν συμφέροντα με το να είμαστε άρρωστοι τότε και η άλλη πλευρά έχει συμφέροντα πουλώντας βιβλία πχ. Δύσκολη απόφαση πραγματικά.......

Αν τα βάλεις όμως αυτά σε μια ζυγαριά, θα δεις που βαραίνει. Ένα βιβλίο είναι ένα βιβλίο. Οι φαρμακοβιομηχανίες όμως δεν είναι μόνες τους. Πριν από αυτές υπάρχουν οι γαλακτοβιομηχανίες, τα σφαγεία και χίλια δυο που καταστρέφουν την υγεία μας ώστε να φτάσουμε κάποτε να πληρώνουμε και γιατρούς και φάρμακα. Και τα φάρμακα έχουν μάρκα, το ίδιο και τα τυριά και τα γάλατα. Είναι δηλαδή εμπορεύσιμα, πέφτει χρήμα. Και στα βιβλία πέφτει χρήμα θα μου πείτε, αλλά το βιβλίο θα σου ανοίξει τα μάτια να πας να φας υγιεινά και η υγιεινή διατροφή είναι πορτοκάλια κι άλλα φτηνά τρόφιμα που δεν μπορείς να τα ονομάσεις Δέτλα ή Ντεπον, δεν φτιάχνονται σε εργαστήριο σαν τα φάρμακα. Αλλά είναι φάρμακα (έτσι τουλάχιστον έλεγε ο Ιπποκράτης που τον ξεχνάνε) και φυσικά τα πορτοκάλια δε θα σε φτάσουν στο γιατρό και στον φαρμακοποιό για να πάρουν μερίδιο με τη σειρά τους.

Κι εγω μαζί σου...κι ας λενε οτι ειμαι συνομωσιολογα...!

42εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 12:48 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα ηθελα να απαντησω κ σε μια κοπελα που εγραψε οτι η απλη μαμα δεν ειναι ειδικος για να παρει μια τετοια σοβαρη αποφαση. Συμφωνω, δε θα επρεπε να ειναι ετσι, αλλα πλεον εχουμε προσβαση στην πληροφορηση κ βλεπουμε πολλα. Ακομα κι απο γιατρο σε γιατρο ακους αλλα. Κι αν το καλοσκεφτειτε, μονο κ μονο απο την επιλογη του γιατρου, ο καθενας αυτοματωςεχει παρει καποια αποφαση. Κι αν καποιος γιατρος σας πει κατι τρελο η που δε σας φαινεται οτι ευσταθει, ρωτατε κι αλλον η αλλαζετε γιατρο, σωστα; Δε νομιζω κανεις να ακολουθει οποιεσδηποτε οδηγιες με κλειστα τα ματια-στις μερες μας! Τελικα ναι κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να ερευνουμε συνεχως και να μην αφηνουμε την ευθυνη του εαυτου μας σε αλλα χερια. Οσο γινεται, οκ, αλλα γινεται σε μεγαλο βαθμο.

43εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty . Παρ Ιαν 25, 2013 1:21 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελικα υπαρχει καποια μανουλα που δεν εχει κανει εμβολια στα παιδια της?και αν ναι,ακολουθει ομοιοπαθητικη?

44εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 1:23 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σας πω κατι που ειχα διαβασει, δυστυχως δε θυμαμαι την πηγη για να μη λεω λογια του αερα, αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον το οτι στο βωμο του χρηματος δεν υπολογιζουν κανενος την υγεια. Συγγνωμη, τη ζωη! Καποτε στην Αμερικη ειχε βγει στη φορα οτι ενα φρουτο η φυτο καταπολεμα τον καρκινο. Αρχισε να γινεται τοσο γρηγορα γνωστο που απειλουσε ολη αυτη τη βιομηχανια γυρω απο τον καρκινο. Τοσα φαρμακα, χημειθεραπειες κλπ τζαμπα τα βγαλανε; Τι σκεφτηκαν λοιπον τα τσακαλια; Να το βαλουν κι αυτο να δουλεψει για λογαριασμο τους. Δεν το διεψευσαν, απλα εβγαλαν ενα φαρμακο που φημολογησαν οτι βγαινει απο αυτο το φυτο. Αλλα δε σταματησαν εκει, γιατι κι εσεις θα σκεφτειτε "οκ αυτοι το εμπορευτηκαν. Κ γιατι ο κοσμος να μην προτιμησει το φυσικο προιον;" Για τον ιδιο ισως λογο που στα φαρμακεια υπαρχει βιταμινη c κ χαπακια σκορδου. Αλα ας μη ξεφυγω. Το θεμα ειναι οτι κοσμος το αγορασε αυτο το φαρμακο και σημειωθηκαν πολλοι θανατοι απ αυτο. Ομως αυτο δεν το εκρυψαν απ το κοινο οπως αποσιωπουν τις παρενεργειες απο τα εμβολια, γιατι ηταν μελετημενο. Αποδειξη οτι εσπευσαν να ενημερωσουν οτι αφου πεθαναν ανθρωποι απ αυτο το φαρμακο που βγαινει απ αυτο το φυτο, τοτε αυτο ΤΟ ΦΥΤΟ ειναι επικινδυνο προς καταναλωση!!! Οποτε ολα τα προβατακια πισω στο μαντρι. Τωρα αν αποζημιωσαν μερικες οικογενειες, το κοστος ηταν μικρο μπροστα στα κερδη που θα εχαναν απο ολη αυτη τη βιομηχανια της ...υγειας. Το κοστος των ζωων απλα δεν υπαρχει γι αυτους. Γι αυτο και στο προηγουμενο μηνυμα ειπα πως θεωρω οτ πρεπει να παιρνουμε εμεις την ευθυνη για εμας.

45εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 10:12 pm

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγώ είχα αυτό τον πολύ εντονο προβληματισμό.. να τα κάνω τελικά τα εμβόλια???
επειδή είχαμε και ένα άσχημο περιστατικό απο εμβολιασμό στην οικογενεια το είχα μεγάλο φόβο.
κανενας παιδιατρος δεν με ικανοποιουσε γιατί όλοι μου έλεγαν ότι όλα αυτά είναι ψέματα.. μέχρι που βρηκα αυτόν που έχω τωρα και όταν του είπα τον προβληματισμό μου μου είπε πως κάθε φορά που κάνεις εμβόλια πέρνεις ένα πολύ πολύ μεγαλο ρίσκο υπάρχει πιθανότητα όντως κάτι να πάθει και αυτός που έχει ευθυνη δεν είσαι μονο εσύ αλλα κυρίως εγώ..
εμένα η γνωμη μου σαν παιδιατρος είναι τα εμβολια να τα κάνεις γιατι αν υπαρχει 1% πιθανοτητα να πάθει κακο έχει 99% πιθανοτητα να της κάνουν καλό και να προστατεψουν το παιδί σου απο χειροτερα κακα..
εγώ δεν θα σε πιεσω στο τι πρεπει να κάνεις εσύ εισαι η μανα και εσύ εχεις την ευθυνη.
εννοείτε πως επειδή και μόνο ήταν απολυτα ειλικρινής τον κράτησα (ειχα αλλαξει εως τοτε 4 παιδιατρους)
και ξεκίνησα τα εμβόλια όλα.
καθε φορα βέβαια που παω κάνω τον σταυρο μου και λεω μακαρι μην παθει τίποτα και μενω ξαγρυπνη 2 μερες αλλά οκ..
το μονο που ισως δεν θα κανω ειναι το mmr γιατι έχω ακούσει πάρα πολλά περιστατικά

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

46εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 10:41 pm

Sophela


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Polina εμεις καναμε το mmr την προηγουμενη εβδομαδα και σπο την τεταρτη η μεγαλη εχει πυρετους. Η θεια μου, που ειναι και παιδιατρος και ηταν και στο παιδων μου ειχε πει πολλα περιστατικα με παιδια που δεν κανανε εμβολια και της εχω πληρη εμπιστοσυνη επισης. Και εγω φοβαμαι πολυ με τα εμβολια, να φανταστεις η σκυλα μου τυφλωθηκε οταν ηταν τριων ετων, αυτοανοσο, ειπαν οι κτηνιατροι και μαλλον οφειλονταν στα εμβολια. Εχουν οντως παρενεργειες και οντος αυτο που λες εσυ ισχυει. 1% να παθουν κατι 99% να μην παθουν. Ομως οι πιθανοτητες αυξανονται να παθουν κατι καθε φορα που τα βαζουμε στο αυτοκινητο αλλα δεν γινεται να μην τα βαλουμε..

47εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 11:17 pm

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Euxoula έγραψε:http://www.eimaimama.gr/2013/01/i-allagi-apo-to-pouthena-sti-zwi-tis-mikris-katerinas.html


Εγω διαβασα αυτη την ιστορια της μικρης Κατερινας και μονο στην ιδεα οτι αυτοι οι γονεις περνανε τετοια περιπετεια που δεν ξερει που θα καταληξει και την ταλαιπωρια που περναει αυτο το κοριτσακι ταυτοχρονα με την υποψια οτι ισως να ειναι απο εμβολιο με εκανε να κινητοποιηθω και να αρχιζω να ψαχνω το θεμα και να μην παω στα τυφλα.Χθες καναμε το δευτερο εμβολιο στη μικρη και ζητησα απ τη παιδιατρο να μου γραψει σε ενα χαρτι τι εμβολια ειναι απο δω και περα και στη μετεπειτα πορεια να τα βαλω κατω να το ψαξω.τη δευτερα θα περασω να παρω το χαρτι με τα υποχρεωτικα κ οσα συστηνοντε.Εν τω μεταξι ειχα μια γνωστη που λογω μετακομισης δεν ηξερε που ειχε βαλει το βιβλιαρειο του παιδιου της και δε της το επερναν στο νηπιαγωγειο!Δεν ειναι λιγο εκβιαστικο το θεμα αυτο η οχι;Δηλαδη οσοι αποφασιζουν να μην κανουν η εχουν χασει το βιβλιαρειο δεν εχουν δικαιωμα στην κοινονικοποιηση και στην εκπαιδευση;;;;

επειδή ρώτησα τον παιδιατρό μου για αυτό γιατί και εγώ κάποια δεν θα της κάνω μου είπε πως δεν έχουν το δικαιωμα να μην πάρουν το παιδί σου και πως αν μιλησεις με δικηγορο θα σου το επιβαιβεωση και το μονο που χριαζετε ειναι ένα χαρτι απο δικηγορο για να μην βγαλουν κουβέντα και να δεχτουν το παιδί ...

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

48εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Παρ Ιαν 25, 2013 11:33 pm

POLINA27

POLINA27
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Sophela έγραψε:Polina εμεις καναμε το mmr την προηγουμενη εβδομαδα και σπο την τεταρτη η μεγαλη εχει πυρετους. Η θεια μου, που ειναι και παιδιατρος και ηταν και στο παιδων μου ειχε πει πολλα περιστατικα με παιδια που δεν κανανε εμβολια και της εχω πληρη εμπιστοσυνη επισης. Και εγω φοβαμαι πολυ με τα εμβολια, να φανταστεις η σκυλα μου τυφλωθηκε οταν ηταν τριων ετων, αυτοανοσο, ειπαν οι κτηνιατροι και μαλλον οφειλονταν στα εμβολια. Εχουν οντως παρενεργειες και οντος αυτο που λες εσυ ισχυει. 1% να παθουν κατι 99% να μην παθουν. Ομως οι πιθανοτητες αυξανονται να παθουν κατι καθε φορα που τα βαζουμε στο αυτοκινητο αλλα δεν γινεται να μην τα βαλουμε..

αχ παιδί μου περαστικά σας.. ελπίζω να περάσει γρήγορα ο πυρετος της μικρουλας..
εγώ πριν γεννησω ειχα φροντήσει να ενημερωθώ για όλα και στο θέμα εμβολια είχα βρει πάρα πάρα πολλά πράγματα.. και αυτό το έψαξα γιατί το παιδάκι της ξαδέρφης μου 3 μηνων πέθανε απο εμβολιο.. το θέμα είναι πως το παιδι ήταν αρρωστο χωρις πυρετο το πήγε στο κεντρο υγειας του έκαναν εκεί εμβόλιο και το παιδί μέχρι την αλλη μέρα ήταν νεκρό..
οπότε αυτό λογικό ήταν να με αναστατώσει πάρα πολύ . έτσι άρχισα της έρευνες..
πήγα σε ποσους παιδιατρους και όταν τους έκανα ερωτήσεις τυπου συνφωνω ότι τα εμβολια κυριως καλό κανουν αλλά για τις παρενεργειςες τι ξέρετε και αυτοί αλλαζαν θέμα ή με έλεγαν ότι είμαι αφελής και ότι είμαι ανενημέρωτη και ότι δεν υπάρχουν παρένεργειες σηκωνώμουνα και εφευγα..
τελικά βρηκα τον παιδιατρο που προανέφερα και φυσικα τον εμπιστευομαι του είπα ότι κάποια εμβολια που δεν χρειαζονται δεν θα τα κάνω όπως πχ το εμβόλιο της γρίπης
δεν θα κάνω καθόλου το mmr και κάποια θα τα καθυστερησω όσο μπορώ..
πχ της ανεμοβλογιας

τα εμβολια κατά την ταπεινη μου γνωμη πρέπει να τα κάνουμε γιατί όπως λές και εσύ αν είναι να πάθεις κάτι θα πάθεις .. μπαινεις στο αυτοκινητο και μπορεί μεχρι να βγεις απο το σπίτι να τρακαρεις ποτέ δεν ξερεις τι θα σου τυχει.. αλλά επίσης πρέπει να ενημερωνόμαστε και να βλέπουμε όλες τις πλευρες για να μην πηγαινουμε σαν τα πρόβατα ..

https://www.facebook.com/polina.papastamatiou?ref=tn_tnmn

49εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Ιαν 30, 2013 4:23 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

50εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 2 Empty . Πεμ Ιαν 31, 2013 12:24 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Miaki έγραψε:Νέο εύρημα:
http://www.ikko.gr/ikko_Emboliasmoi.htm
με σκοτωσες...αχ θεε μου..ειχα που ειχα τις αμφιβολιες μου για το αν θα εμβολιασω το παιδι μου,διαβαζω και τετοια και πεθαινω.εσυ θα εμβολιασεις το παιδι σου?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις