Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

126εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 3:37 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλό είναι τότε να μην τα βάλω με τη λογική και τη μόρφωση μιας ολόκληρης οικογένειας γιατρών Laughing

Πέρα από την ανατομία και τη φυσιολογία όμως υπάρχουν κι άλλα πράγματα που εγώ έζησα στην πραγματική δική μου ζωή και τα είδα στο ίδιο μου το σώμα. Δε μιλάω λοιπόν με τη λογική της μόρφωσής μου, μιλάω όμως από τη επιχειρήματα της αλήθειας μου.

Και παρόλο που το κάνω από καρδιάς, καλώ όποιον διαβάζει, όχι να με πιστέψει επειδή είμαι ή έζησα κάτι, αλλά να κάνει τη δική του έρευνα.

Μπορεί φυσικά αντί για έρευνα, να αφήσει την ευθύνη αποκλειστικά σε κάποιον άλλο που θα κάνει την έρευνα για λογαριασμό του. Μπορεί. Εξάλλου σε ελεύθερη χώρα ζούμε (που λένε και οι Αμερικάνοι).

Edit: Οι ξεχασμένες αρρώστιες οφείλονταν σε κακές συνθήκες υγιεινής. Όποιον συνομωσιολόγο και να ρωτήσεις θα στο πει!

127εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 3:45 pm

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:Σ' ευχαριστώ που κλείνεις την κουβέντα τόσο όμορφα, έτσι κι αλλιώς το τί κατανοούμε σχολιάζουμε, αυτή είναι και η ουσία των φόρουμ. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει την αλήθεια και δεν είμαστε εδώ για ολονύκτιες αντιπαραθέσεις εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 215994 Razz

Το τί συμβαίνει με τον Γουέικφιλντ δεν το ξέρω πραγματικά. Ούτε τον ίδιο ξέρω.

Θα ήθελα μόνο για χάρη της κουβέντας να σχολιάσω τις σκέψεις μου και να καληνυχτίσω.

Η ερώτησή μου για το κέρδος από τα εμβόλια ήταν κι εμένα ρητορική. Εννοούσα ότι κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Πριν που έλεγα ότι κάποιος πληρώνεται για να βγάλει ένα προϊόν, εννούσα ότι πληρώνεται για να το βγάλει όπως το θέλουν αυτοί που πληρώνουν. Ελλατωματικό ..πχ. Το ίδιο ισχύει με διάφορες έρευνες που γίνονται για να βγάλουν το συμπέρασμα που θέλει να ακουστεί αυτός που χρηματοδοτεί κλπ.

Αυτό για μένα δεν είχε σχέση με τον κόσμο που χορηγείται τα εμβόλια ακόμα και -φαινομενικά- τζάμπα. Μπορεί να μη φαίνεται λοιπόν ότι οι φαρμακοβιομηχανίες (αυτοί οι αγγελικά φτιαγμένοι δαίμονες) κερδίζουν κάτι από τα δωρεάν χορηγούμενα εμβόλια, αλλά φυσικά και κερδίζουν αφου τους τα αγοράζει το εθνικό σύστημα υγείας, δηλαδή το κράτος. Και που τα βρίσκει το κράτος; Από τους φόρους των πολιτών! Και τί έχει να κερδίσει; Όταν με το καλό αρρωστήσει ο άλλος και δεν ξέρει από που του ήρθε, θα τρέξει στο γιατρό, στο νοσοκομείο, θα νοσηλευτεί, θα κάνει εξετάσεις, μαγνητικές, αξονικές, εγχειρήσεις, θα πάρει ένα κάρο φάρμακα που αυτή τη φορά θα τα πληρώσει ο ίδιος, χώρια το φόρο πάλι! Και θα ξεχάσει ότι υπάρχουν φυσικά φάρμακα που (μπορεί να μην είναι εμβόλια όπως είπες, σωστά) αλλά είναι τόσο μακριά από τη νοοτροπία που μας έχουν μάθει, αλλά και τόσο προσιτά...

Το φαγητό που μας έδωσε η φύση (φρούτα και λαχανικά), που όσο πειραγμένο κι αν είναι, είναι καλύτερο από το οποιοδήποτε φάρμακο. Την ηρεμία και τον διαφορετικό τρόπο ζωής...σωστό ύπνο, σωστή άσκηση, σωστές σκέψεις... σωστή αναπνοή κι ας είναι ο αέρας έτσι όπως είναι... Ο άνθρωπος που έχει στρες δεν αναπνέει σωστά. Σωστή αναπνοή σημαίνει οξυγόνο και οξυγόνο ζωή. Σωστές συνθήκες υγιεινής..

Αυτά χτίζουν έναν γερό οργανισμό. Ο οργανισμός μας είναι η άμυνά μας και φυσικά ο θηλασμός στα πρώτα χρόνια της ζωής μας. Όχι τα εμβόλια. Όταν έτρεξα πριν χρόνια στους γιατρούς για κρύωμα που δεν έλεγε να περάσει, κανείς δε με ρώτησε τί με στρέσαρε εκείνη τη στιγμή στη ζωή μου, πώς έτρωγα, πόσο κοιμόμουν κλπ. Αντιβίωση κατευθείαν. Και μετά από δυο μήνες τα ίδια. Και αντιβίωση και μετά πάλι τα ίδια. Το σώμα μου είχε κουραστεί στην κυριολεξία. Ενιωθα εξαντλημένη και ψυχικά.
Όταν πιέστηκα από μαθήματα και με έπιασε δύσπνοια κανείς δε με ρώτησε γιατί, μόνο ασχολήθηκαν με το σύμπτωμα. Πάλι φάρμακα σαν προσωρινή λύση. Όχι επειδή ήταν κακοί γιατροί. Επειδή αυτό έμαθαν..να ασχολούνται με την αρρώστεια κι όχι με την υγεία.

Μέχρι που αποφάσισα ότι κανείς δε θα ενδιαφερθεί για μένα περισσότερο από μένα κι ότι δε θα ξαναπάρω φάρμακα, ούτε θα φτάσω στο σημείο ποτέ να στηρίζομαι σε εισπνοές για να μπορώ να κάνω το αυτονόητο-να αναπνέω!

Ίσως γι' αυτό είμαι τόσο ενοχλητική σε θέματα υγείας, επειδή 3 χρόνια τώρα ψάχνω και τρελαίνομαι μ' αυτά που ανακαλύπτω και το πόσο κολλάνε μεταξύ τους. Και σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο ο κόσμος γύρω μου να έψαχνε κι αυτός πριν το σώμα του του χτυπήσει καμπανάκια.

Μανούλες, κανείς δε θα αγαπήσει τα παιδιά σας περισσότερο από εσάς. Ούτε εμένα να πιστέψετε, δεν είμαι γιατρός, ούτε το οτιδήποτε έζησα κρύβει κάποια οικουμενική αλήθεια.

Αλλά ψάχτε, έχει νόημα.


Μια διευκρίνηση να κάνω μόνο, στη Βρετανία όπου αναφέρεται το άρθρο και έχει ξεσπάσει η επιδημία, η νοσηλία και η θεραπεία είναι δωρεάν, αξονικούς, μαγνητικούς, φάρμακα κτλ τα πληρώνει το δημόσιο. οπότε το επιχείρημα "μας κάνουν να αρρωστήσουμε για να τα σκάμε αργότερα" δεν στέκει. Ίσως στις ΗΠΑ.

Ε καλά, αμα σου έδωσαν αντιβίωση για κρύωμα δεν το συζητώ, καλά κάνεις και είσαι καχύποπτη με όλους. Ίσως επειδή ζω σε μια χώρα που δεν βλέπεις αντιβιωτικά ευκολα (1 φορά στα 7 χρόνια και ο Ντομάτος 2 φορές στα 12) να το βλέπω τόσο διαφορετικά.

Για τη διατροφή και το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει στη θωράκιση του οργανισμού δε θα διαφωνήσω, αλλά επίσης παίζουν ρόλο η ασκηση, ο έλεγχος του στρες και η κληρονομικότητα. Αλλά δεν μπορείς να πεις "α εγώ δεν θα περάσω μαγουλάδες γιατί έχω καλά γονίδια και τρώω και πολλά φρούτα", καταλαβαίνεις τι εννοώ νομίζω.

128εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 3:57 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Miaki έγραψε:Καλό είναι τότε να μην τα βάλω με τη λογική και τη μόρφωση μιας ολόκληρης οικογένειας γιατρών Laughing

Πέρα από την ανατομία και τη φυσιολογία όμως υπάρχουν κι άλλα πράγματα που εγώ έζησα στην πραγματική δική μου ζωή και τα είδα στο ίδιο μου το σώμα. Δε μιλάω λοιπόν με τη λογική της μόρφωσής μου, μιλάω όμως από τη επιχειρήματα της αλήθειας μου.

Και παρόλο που το κάνω από καρδιάς, καλώ όποιον διαβάζει, όχι να με πιστέψει επειδή είμαι ή έζησα κάτι, αλλά να κάνει τη δική του έρευνα.

Μπορεί φυσικά αντί για έρευνα, να αφήσει την ευθύνη αποκλειστικά σε κάποιον άλλο που θα κάνει την έρευνα για λογαριασμό του. Μπορεί. Εξάλλου σε ελεύθερη χώρα ζούμε (που λένε και οι Αμερικάνοι).

Edit: Οι ξεχασμένες αρρώστιες οφείλονταν σε κακές συνθήκες υγιεινής. Όποιον συνομωσιολόγο και να ρωτήσεις θα στο πει!

κοιτα να δεις, προσωπικες εμπειριες απο γιατρους και αρνητικες εχουμε ολοι μας. οπως ειναι γεγονως οτι ειδικα στην ελλαδα τα φαρμακα καταπινονται σαν καραμελες ,επετρεψε μου να πιστευω οτι δεν ευθυνονται μονο οι γιατροι γι αυτο, οχι φυσικα οτι ειναι τελειοι καθε αλλο, αλλα και οι ασθενεις που τρεχουν καευθειαν στο φαρμακειο με το παραμικρο και σπανια δειχνουν εμπιστοσυνη στο γιατρο τους. με αποτελεσμα κυριως να εμπιστευουν οποιο γιατρο τους εντοπιζει κατι (που μπορει να μην εχουν τιποτα) αλλα γιατι θελει να πουλησει φαρμακα παρα αυτον που θα τους πει οτι δεν εχουν κατι (το συνηθες ειναι πως ο ελληνας ασθενης θα πει οτι με ξεπεταξε!) τελος φυσικα δεν μου απαντησες για το θεμα με τη διατροφη (που περιεχει και τα υπολοιπα πολυ σωστα που παρεθες γαι τον τροπο ζωης) που τα παλαοτερα χρονια οι ανθρωποι ενω τα τηρπυσαν αυτα, συνηθως εφταναν μεχρι τα 40-50 τωρα αν πιστευεις οτι αλλαξε ο μεσος ορος ζωης απο ενα θαυμα (γιατι σιγουρα η διατροφη μας και οι συνθηκες ειναι χειροτερες απο των προγωνων μας ) και οχι εξετιας της προωδου της επιστηνης, που ω ναι συμπεριλαμβανει ΚΑΙ τα εμβολια τοτε τι να σου πω.. α και παρεπιπτοντως οι ξεχασμενες ασθενειες που εμφανιστικαν οφειλονται στην μη χωρηγηση σωστων φαρμακων εμβολιων κλπ.. λθπαμαι που θα το πω αλλα ειναι εντελως μα εντελως ανευθυνο να καταριπτεις την επιστημη χωρις να εχεις της καταλληλες γνωσεις για να το κανεις.

129εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 4:07 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για το σύστημά σας δε θα επιμείνω γιατί δεν το ξέρω. Δε λέω ότι έχεις άδικο. Εξακολουθεί όμως να μου κάνει εντύπωση ότι οι ίδιες αρρώστιες εμφανίζονται στις ανεπτυγμένες χώρες (στις ανεπτυγμένες θα βάλω και την Ελλάδα Laughing ). Καρκίνοι, οστεοπόρωση, διαβήτης... Αυτό με τις αντιβιώσεις όμως το ήξερα και πόσο το ζηλεύω!

Η διατροφή και η κληρονομικότητα δεν είναι το παν. Η κληρονομικότητα δε, σχεδόν δε θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψιν πια.

Για τις μαγουλάδες μόνο να πω ότι κανείς δεν είπε ότι θα έχει την πλήρη ανοσία επειδή τρέφεται σωστά. Αλλά σίγουρα πιστεύω ότι ο οργανισμός θα μπορεί να μπλοκάρει κάποια αρρώστια με μεγαλύτερη επιτυχία το πιστεύω, όπως επίσης πιστεύω ότι κάποιος με γερό ανοσοποιητικό μπορεί να την περάσει (κ ξεπεράσει) πιο ελαφρά και πιο γρήγορα. Και ύστερα, γιατί να μην περάσει κάποιος μαγουλάδες;

Η ερώτηση είναι ρητορική κι εδώ κλείνω γιατί νυστάζω πολλή ώρα τώρα Razz

Καληνύχτα!

130εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 4:20 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμαστε σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων κι όχι σε ένα φόρουμ ιατρικό. Το τί γνώσεις έχω δεν μπορείς να το γνωρίζεις, όπως φυσικά δεν μπορώ κι εγώ να γνωρίζω τις δικές σου. Γι' αυτό και κανείς μας (ούτε κι εσύ) δε μιλάμε με ιατρικούς όρους. Ανεύθυνο λοιπόν είναι να λέω τη γνώμη μου και να παρακινώ τον κόσμο να ψάξει όλες τις απόψεις; Ανεύθυνο θα ήταν να βάζω μπροστά την όποια εμπειρία ή ιδιότητά μου για να παρακινήσω τον κόσμο να με πιστέψει! Εγώ αναφέρθηκα στις εμπειρίες μου για να παρακινήσω τον κόσμο να ψάξει.

Αν είναι έτσι, κάθε άνθρωπος που ψάχνεται για την υγεία του και κάθε μανούλα που ψάχνει για το παιδί της είναι ανεύθυνη!!! Αυτό είναι; Εγώ νόμιζα το αντίθετο!

Πουθενά δεν κατέρριψα καμία επιστήμη, ίσα ίσα είπα ότι οι γιατροί που πήγα δεν ήταν κακοί γιατροί αλλά έκαναν αυτό που ήξεραν καλύτερα. Ευθύνη τους ήταν να ασχοληθούν με την αρρώστια μου. Όταν το κατάλαβα αυτό, κατάλαβα και τη δική μου ευθύνη να ασχοληθώ με την υγεία μου. Αυτό είπα.

Φυσικά και σου απάντησα για τις περασμένες γενιές! Ψάχτο στο προηγούμενο μνμ.

Πρέπει όμως τώρα να κοιμηθώ γιατί είπαμε, πρέπει να κοιμόμαστε καλά, κάτι που δεν καταφέραμε σήμερα. Καληνύχτα!





Έχει επεξεργασθεί από τον/την Miaki στις Κυρ Απρ 21, 2013 4:30 pm, 1 φορά

131εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 4:29 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Miaki έγραψε:Είμαστε σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων κι όχι σε ένα φόρουμ ιατρικό. Το τί γνώσεις έχω δεν μπορείς να το γνωρίζεις, όπως φυσικά δεν μπορώ κι εγώ να γνωρίζω τις δικές σου. Γι' αυτό και κανείς μας (ούτε κι εσύ) δε μιλάμε με ιατρικούς όρους. Ανεύθυνο λοιπόν είναι να λέω τη γνώμη μου και να παρακινώ τον κόσμο να ψάξει όλες τις απόψεις; Ανεύθυνο θα ήταν να βάζω μπροστά την όποια εμπειρία ή ιδιότητά μου για να παρακινήσω τον κόσμο να με πιστέψει! Εγώ αναφέρθηκα στις εμπειρίες μου για να παρακινήσω τον κόσμο να ψάξει.

Αν είναι έτσι, κάθε άνθρωπος που ψάχνεται για την υγεία του και κάθε μανούλα που ψάχνει για το παιδί της είναι ανεύθυνη!!! Αυτό είναι; Εγώ νόμιζα το αντίθετο!

Πουθενά δεν κατέρριψα καμία επιστήμη, ίσα ίσα είπα ότι οι γιατροί που πήγα δεν ήταν κακοί γιατροί αλλά έκαναν αυτό που ήξεραν καλύτερα. Ευθύνη τους ήταν να ασχοληθούν με την αρρώστια μου. Όταν το κατάλαβα αυτό, κατάλαβα και τη δική μου ευθύνη να ασχοληθώ με την υγεία μου. Αυτό είπα.

Φυσικά και σου απάντησα για τις περασμένες γενιές! Ψάχτο στο προηγούμενο μνμ.

Πρέπει όμως τώρα να κοιμηθώ γιατί είπαμε, πρέπει να κοιμόμαστε καλά, κάτι που δεν καταφέραμε σήμερα. Καληνύχτα!




φυσικα κα δεν ειμαστε σε ιατρικο φορουμ, και ουτε εγω ειμαι γιατρος, τυχαινει απλα να εχω καποιες παραπανω γνωσεις επειδη μεγαλωσα σε τετοιο περιβαλλον, το συγκεκριμενο θεμα ομως ειναι ιατρικου περιεχομενου.. απο κει και περα λυπαμαι αλλα θα επιμεινω οτι το θεωρω ανευθυνο το να προτρεπει καποιος να μην κανει εμβολια. φυσικα πρεπει ολα να τα ψαχνουμε, και εγω αν και εχω εμπιστοσυνη στους γιατρους μου παντα τα ψαχνω και ουτε θα κανω ολα τα εμβολια στο παιδι μου γιατι ευτυχως ο γιατρος της εχει καποια που δεν τα θελει να της τα κανει. Αλλα δεν γινεται να καταργισουμε την επιστημη (καταργωντας τα εμβολια ολα ανεξεραιτως αυτο κανεις), για χαρη της καλης ζωης και διατροφης οσο σημαντικα και να ειναι αυτα.
καληνυχτα σου! εγω δυστυχως εχω πολυ δουλεια να κανω και δεν με βλεπω να κοιμαμαι πριν τις 5 Very Happy

132εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Κυρ Απρ 21, 2013 4:39 pm

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ τέλος μετά από αυτό πέφτω Laughing

Δεν καταργώ όλου τους γιατρούς, το ιατρικό σύστημα, τις απόψεις κλπ κλπ. Δεν λέω ότι αν τρώμε μήλα δε θα αρρωστήσουμε ποτέ. Δεν είμαι τόσο απόλυτη. Θέλω να δείξω όμως ότι όπως και η αστυνμία αντιπροσωπεύει την προστασία του πολίτη κλπ κλπ, δηλ η αρχική ιδέα έχει να κάνει με έναν τόσο καλό σκοπό αλλά ενώ κάνει καμιά φορά κι αυτή τη δουλειά, συνήθως η πραγματικότητα απέχει μακράν, έτσι συμβαίνει και με το σύστημα υγείας και με το πώς έχουν διαμορφώσει τη ζωή μας γενικότερα.

(Ελπίζω να μη μου την πέσει καμία μπατσίνα βραδιάτικο! Laughing )

Λοιπόν πέφτω! Καληνύχτα και καλή συνέχεια στη δουλειά σου Smile

133εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 1:19 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://www.tragiko.net/2013/04/26.html

Κατά τύχη μου το έστειλαν σήμερα στο fb. Λυπάμαι, εξακολουθώ να μην πιστεύω στα αγνά κίνητρα των αδίστακτων.

134εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 2:05 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πηγές;

135εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 2:25 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma Tomato έγραψε:Αυτή τη στιγμή υπάρχει επιδημία στο νησί και ξαφνικά όλοι τρέχουν να κάνουν το εμβόλιο σε ειδικές κλινικές που είναι ανοιχτές και την Κυριακή. Καλή η υγιεινή διατροφή αλλά τα φρούτα δεν δίνουν αντισώματα, μη μπερδευόμαστε!


Θάνατος από ιλαρά στην Ουαλία
20 Απριλίου 2013 11:43

Οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας της Βρετανίας διενεργούν εντατικές εξετάσεις μετά το θάνατο 25χρονου άνδρα από ιλαρά στην πόλη Σουάνσι της Ουαλίας. Πρόκειται για τον πρώτο θάνατο από την ασθένεια τα τελευταία πέντε χρόνια την ίδια ώρα που το τελευταίο εξάμηνο πέραν των 800 ατόμων έχουν ασθενήσει.
Η διευθύντρια των υπηρεσιών υγείας στην Ουαλία δήλωσε ότι διεξάγονται έρευνες για να διαπιστωθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι ο θάνατος οφείλεται στην ιλαρά , προσθέτοντας ότι δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι η ασθένεια μπορεί να εξελιχθεί σε επιδημία και να καταγραφούν και άλλοι θάνατοι.
Από τον περασμένο Νοέμβριο καταγράφηκαν 808 κρούσματα ιλαράς στην Ουαλία σε σύγκριση με μόλις 116 ολόκληρο το 2012. Η ηλιακή ομάδα που πλήττεται περισσότερο είναι τα παιδιά 10-14 χρόνων.
Στα τέλη της δεκαετίας του 1990 το ποσοστό των εμβολιασμών κατά της ασθένειας είχε μειωθεί δραματικά μετά από δημοσίευση μελέτης ότι το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει αυτισμό και στομαχικές διαταραχές. Παρόλο που η μελέτη αποδείχθηκε λανθασμένη, πολλοί γονείς απέφευγαν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους κατά της ασθένειας και μόλις πρόσφατα οι υπηρεσίες δημόσιας υγείας κατάφεραν να επανακτήσουν την εμπιστοσύνη των πολιτών.
Οι εμβολιασμοί κατά της ιλαράς ανέρχονται τώρα στο 88 % σε ολόκληρη τη χώρα.


http://www.ikypros.com/easyconsole.cfm/id/68756

Πηγές, οι ίδιες με τις παραπάνω.

136εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 2:34 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγνώμη, αλλά το "δημοσιεύματα λένε" δεν είναι πηγή. Εγώ μπορώ να ποστάρω το λινκ του BBC που λέει ότι έχει επιδημία στην Ουαλία. Αν ψάξω λιγο θα βρω και την επώνυμη έρευνα του δημοσιογράφου που αποκάλυψε την απάτη του γουέικφιλντ. Εσύ μπορείς τα δημοσιεύματα;

137εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 2:45 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:
φυσικα κα δεν ειμαστε σε ιατρικο φορουμ, και ουτε εγω ειμαι γιατρος, τυχαινει απλα να εχω καποιες παραπανω γνωσεις επειδη μεγαλωσα σε τετοιο περιβαλλον, το συγκεκριμενο θεμα ομως ειναι ιατρικου περιεχομενου.. απο κει και περα λυπαμαι αλλα θα επιμεινω οτι το θεωρω ανευθυνο το να προτρεπει καποιος να μην κανει εμβολια.

Ευτυχώς που χθες νύσταζα...σήμερα όμως είμαι οκ.

Το θέμα εκτός από ιατρικές έχει και πολιτικές και οικονομικές προεκτάσεις. Ο ένας μου γονιός είναι δικηγόρος εμπλεκόμενος στα πολιτικά παλιότερα και ο άλλος λογιστής. Επίσης έχω έναν θείο γιατρό. Επειδή μεγάλωσα λοιπόν σε τέτοιο περιβάλλον, τυχαίνει να έχω κάποιες παραπάνω γνώσεις από εσένα που δε σε γνωρίζω Laughing Γι' αυτό κι εγώ θεωρώ ανεύθυνο να εκφέρει γνώμη σ' ένα φόρουμ ο καθένας που δεν είναι γόνος ειδημόνων..

Αχ τί άλλο θα ακούσουμε σαν επιχείρημα! Rolling Eyes

Δε φταίω, προειδοποίησα, αλλά δεν το έπιασες!

138εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 2:47 am

Μαμά2011


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ είμαι υπέρ των εμβολίων...
Γνωρίζω ότι έχουν γραφτεί πολλά κατά καιρούς, αλλά θεωρώ ότι το να απέχεις από τα εμβόλια είναι μεγαλύτερο κακό, από τις πιθανολογούμενες αρνητικές συνέπειές τους.

139εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 2:56 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mamma Tomato έγραψε:Συγνώμη, αλλά το "δημοσιεύματα λένε" δεν είναι πηγή. Εγώ μπορώ να ποστάρω το λινκ του BBC που λέει ότι έχει επιδημία στην Ουαλία. Αν ψάξω λιγο θα βρω και την επώνυμη έρευνα του δημοσιογράφου που αποκάλυψε την απάτη του γουέικφιλντ. Εσύ μπορείς τα δημοσιεύματα;

Φίλε μου, ψάξε ό,τι θες. Βγάλε και την επώνυμη έρευνα αφού αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής. Έλεος πια λες και σε χρίσανε τον ερευνητή του φόρουμ. Εγώ δεν είμαι εδώ για να αποδείξω σε κανέναν τίποτα, να ξυπνήσω μόνο. Τόση ώρα λέω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε την αλήθεια, αλλά να καταλαβαίνουμε και τί μας λένε τα όποια άρθρα (για να μην πω ιδίως τα επίσημα). Τόση ώρα λέω στον κόσμο να ψαχτεί μόνος του κ να σκεφτεί τί διαβάζει αλλά μάλλον οι μόνοι που διαβάζουν είναι 2 άτομα που προσπαθούν να με ταπώσουν. Βαρέθηκα ειλικρινά! Που κάθησα μέχρι τις 3 κι έχασα τον ύπνο μου. Θες τη γνώμη μου; Όταν θα πας στο γιατρό τα παιδιά για τα εμβόλια, λέω να επαναλάβεις κι εσύ μια δόση. Κακό δεν κάνει.

Edit: Το ότι το άρθρο σου δεν είχε πηγές εκεί που το βρήκες, τη στιγμή που το ανέβασες σε ένα φόρουμ, μου λέει όσα θα ήθελα να ξέρω για τα κίνητρά σου αφού λες ότι νοιάζεσαι για τις πηγές. Το ότι τώρα θες να ψάξεις πηγές για να βγεις από πάνω πάλι το ίδιο μου λέει. Κι εδώ σας τέλειωσα κι εγώ γιατί κατάλαβα ότι ο αγώνας ανάμεσα σε δυο μυαλά που δεν συμπίπτουν, πάντα είναι άνισος -να το πω ευγενικά.

140εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 3:14 am

vicky75

vicky75
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Διαβάζω κι εγω (ειμαι η 3η της παρεας), απλα επειδη εισαι πιο διαβασμενη απο μενα...δεν εχω να πω κατι περισσοτερο, με καλύπτεις απόλυτα. Εγω μαζι σου...κάπου το εχω ξαναγράψει...και τα γραπτά μένουν !

141εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 3:14 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Miaki"]
annamaria_i έγραψε:
φυσικα κα δεν ειμαστε σε ιατρικο φορουμ, και ουτε εγω ειμαι γιατρος, τυχαινει απλα να εχω καποιες παραπανω γνωσεις επειδη μεγαλωσα σε τετοιο περιβαλλον, το συγκεκριμενο θεμα ομως ειναι ιατρικου περιεχομενου.. απο κει και περα λυπαμαι αλλα θα επιμεινω οτι το θεωρω ανευθυνο το να προτρεπει καποιος να μην κανει εμβολια.

Ευτυχώς που χθες νύσταζα...σήμερα όμως είμαι οκ. εισαι τυχερη εγω δεν κοιιθικα καθολου με τοση δουλεια που ειχα και μετα ξυπνισε και η μικρη οποτε θα το παω σερυ μεχρι βραδυ...

Το θέμα εκτός από ιατρικές έχει και πολιτικές και οικονομικές προεκτάσεις. Ο ένας μου γονιός είναι δικηγόρος εμπλεκόμενος στα πολιτικά παλιότερα και ο άλλος λογιστής. Επίσης έχω έναν θείο γιατρό. Επειδή μεγάλωσα λοιπόν σε τέτοιο περιβάλλον, τυχαίνει να έχω κάποιες παραπάνω γνώσεις από εσένα που δε σε γνωρίζω

εφοσον δεν με γνωριζεις το αν εχεια παραπανω γνωσεις η οχι δεν το γνωριζεις ουτε αυτο. δεν ειπα οτι γνωριζω παραπανω απο εσενα, αλλα οτι γνωριζω αρκετα πραγματα σ αυτο το θεμα. δεν πηγα δηλαδη στη διαδικασια της συγκρισης γιατι κατι τετοιο θα ηταν γελοιο. ουτε μπορει να ξερεις το κοινωνικο επιπεδο της οικογενειας μου (το οποιο αποκαλυπτει πολλα για το αν γνωριζουμε πραγματα εκ των εσω, απλα δεν εχω λογο να αναφερω τετοιου ειδους λεπτομεριες δημοσια)

θεωρω επισεις πως με τα επιχειρηματα σου καθως και με τις απαντησεις σου φαινεται κατα ποσο ειναι αυθαιρετα αυτα που λες.

Laughing Γι' αυτό κι εγώ θεωρώ ανεύθυνο να εκφέρει γνώμη σ' ένα φόρουμ ο καθένας που δεν είναι γόνος ειδημόνων..

δεν ειπα κατι τετοιο, αλλα θεωρω πως σε σοβαρα θελατα (και αυτο ειναι σοβαρο) καλο θα ειναι να προσεχουμε να μην λεμε αυθερεσιες!! (το πολα δημοσιευματα που ειπες παραπανω ειναι αυθαιρεσια οπως καταλαβαινεις, αν καταλαβαινεις)

Αχ τί άλλο θα ακούσουμε σαν επιχείρημα! Rolling Eyes

Δε φταίω, προειδοποίησα, αλλά δεν το έπιασες![/quote]
ξερεις δεν εχω αναγκη απο το να προειδοποιησει καποιος, και μαλιστα απο τι;; ειναι τοσο κατωτατου επιπεδου αυτες οι εξυπνακιστικες απαντησεις του στυλ "σε προιδοποιησα αλλα δεν το πιασες¨

142εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 3:22 am

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:
Mamma Tomato έγραψε:Συγνώμη, αλλά το "δημοσιεύματα λένε" δεν είναι πηγή. Εγώ μπορώ να ποστάρω το λινκ του BBC που λέει ότι έχει επιδημία στην Ουαλία. Αν ψάξω λιγο θα βρω και την επώνυμη έρευνα του δημοσιογράφου που αποκάλυψε την απάτη του γουέικφιλντ. Εσύ μπορείς τα δημοσιεύματα;

Φίλε μου, ψάξε ό,τι θες. Βγάλε και την επώνυμη έρευνα αφού αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής. Έλεος πια λες και σε χρίσανε τον ερευνητή του φόρουμ. Εγώ δεν είμαι εδώ για να αποδείξω σε κανέναν τίποτα, να ξυπνήσω μόνο. Τόση ώρα λέω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε την αλήθεια, αλλά να καταλαβαίνουμε και τί μας λένε τα όποια άρθρα (για να μην πω ιδίως τα επίσημα). Τόση ώρα λέω στον κόσμο να ψαχτεί μόνος του κ να σκεφτεί τί διαβάζει αλλά μάλλον οι μόνοι που διαβάζουν είναι 2 άτομα που προσπαθούν να με ταπώσουν. Βαρέθηκα ειλικρινά! Που κάθησα μέχρι τις 3 κι έχασα τον ύπνο μου. Θες τη γνώμη μου; Όταν θα πας στο γιατρό τα παιδιά για τα εμβόλια, λέω να επαναλάβεις κι εσύ μια δόση. Κακό δεν κάνει.

Δεν προσπαθώ να ταπώσω κανέναν γιατί δεν είμαι 5 χρονών. Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως λειτουργεί η επιστήμη. Με πειράματα, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, κόντρα πειράματα από ανεξάρτητα εργαστήρια που ελέγχουν τη μεθοδολογία και peer review processes.

Είναι τουλάχιστον παράλογο και αστείο να μας λες να αμφιβάλλουμε για τα πάντσ και παράλληλα για να μας πείσεις να μας παραθέτεις ένα ανυπόγραφο κείμενο από ένα μπλογκ ως την υπέρτατη αλήθεια.

Ερευνητή του φόρουμ δεν μ'έχρισε κανείς. Όπως εσύ έχεις δικαίωμα να λες την άποψή σου για να μας "ξεστραβώσεις" (χα!), να μας "ξυπνήσεις" (χα!) και να μας προστατεψεις (ξανά χα!) έτσι κι εγώ έχω δικαίωμα να απαντήσω.

Εγώ τα εμβόλια τα έκανα και το ίδιο και ο γιος μου. Εσύ φάε πορτοκάλια και παρακάλα να μην πάθεις ερυθρά στην εγκυμοσύνη, τα παιδιά σου κοκκύτη, ιλαρά ή μηνιγγιτιδα στο σχολείο και ο άντρας σου να μην έχει περάσει μαγουλάδες ως ενήλικας.

-------
Edit για να απαντήσω στο δικό σου edit.
Εξήγησα ήδη ότι έψαχνα να βρω την είδηση για την επιδημία στα Ελληνικά. Εσύ συνέχισε να ψάχνεις να βρεις σκοτεινά κίνητρα παντού.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Mamma Tomato στις Δευ Απρ 22, 2013 11:06 pm, 1 φορά

143εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Απρ 22, 2013 6:16 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνω με τις δυο προλαλησασες και να πω οτι ειμαι επισκεπτρια υγειας. Να τρωμε σωστα, αλλα εαν χτυπησεις και προσβληθεις απο τετανο δεν θα σε προφυλαξει ο καλος υπνος που θα εχεις κανει.

144εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 3:10 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εφω εκνευριζομαι πολυ με αυτα π βλεπω να γραφονται κ σαν νοσηλευτρια εχω να πω οπως τα χω ξαναπει πως προλαμβανουν πολλα,αν τυχει ομως κατι μ κλαιγονται οτι δεν εκαναν τ εμβολιο κ τετοια.Τοσοι ανθρωποι προσπαθουν για ν ειμαστε εμεις καλα σημερα,οπως κ τ αντιθετο φυσικα.αλλα τα βασικα πρεπει ολοι ν τα κανουν για μενα

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

145εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 4:16 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συναδελφε Νατασα εχω πραγματικα βγει απο τα ρουχα μου απο αυτα που ακουω γενικα για τα εμβολκια και οχι μονο στο φορουμ. Ο κοσμος επηρεαζεται πολυ απο αυτα που ακουει χωρις να ψαχνει εαν ισχυουν και θετει τα παιδια του σε κινδυνο. Τι να πω πια δεν ξερω.

146εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 4:17 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mariketi έγραψε:Συναδελφε Νατασα εχω πραγματικα βγει απο τα ρουχα μου απο αυτα που ακουω γενικα για τα εμβολκια και οχι μονο στο φορουμ. Ο κοσμος επηρεαζεται πολυ απο αυτα που ακουει χωρις να ψαχνει εαν ισχυουν και θετει τα παιδια του σε κινδυνο. Τι να πω πια δεν ξερω.

αυτο συμβαινει γιατι βρισκομαστε στην εποχη της αμφισβητησης. αμφισβητουμε οποιοδιποτε φορεα και ψαχνουμε συνομωσιες παντου.

147εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 10:12 pm

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Den einai mono afto koritsia mn ksexnate oti yparxoyn atoma poy epithdes kanoyn logo gyro apo afto to thema.Ego eilikrina lypamai ta paidakia kanenan ma kanenan allon k as eimai epikritikh

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

148εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 10:19 pm

SalaminaAmaryllida


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω δυο παιδια εχω και ολα τα εμβολια τα εχουμε κανει και δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα.το ιδιο και εγω με τον αντρα μου.ολα αυτα ειναι παραμυθια.παιδακι στη σαλαμινα που δεν ειχε κανει τα tetra επαθε ανεμοβλογια και παραλ'ιγο να πεθανει,το εσωσαν στο τσακ.αδιανοητο να μη θελουν οι γονεις μα εμβολιασουν τα παιδια τους.

149εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 10:48 pm

LiaS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να κάνουμε τα εμβόλια...εγώ τα έχω κάνει όλα και είμαι μια χαρά και στο μπεμπούλη μου θα κάνω όλα τα εμβόλια...καλύτερα να προνοείς παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις

150εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 6 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Απρ 23, 2013 10:50 pm

bibi12

bibi12
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πως γίνεται να μην κάνει ένα παιδί εμβόλια? Αφήνω κατά μέρος το θέμα ιατρική-πρόληψη- δημόσια υγεία. Δεν το θίγω καν. Όταν όμως ένα παιδάκι γράφεται πρώτη φορά στο σχολείο το πρώτο που ζητάνε είναι το βιβλιάριο με τα εμβόλια του. Αν λείπει έστω και ένα το παιδί δεν γίνεται δεκτό στο σχολείο και θα πρέπει να καλυφθεί. Επίσης ένας γονιός μπορεί να κινηθεί δικαστικά αν αν το παιδί του πάει σε σχολείο που υπάρχει παιδί το οποίο δεν έχει κάνει τα εμβόλια του. Αποτελεί ''κίνδυνο δημοσίας υγείας'' . Υπάρχουν φυσικά εξαιρέσεις για αλλεργικά παιδιά κλπ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις