Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
18 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 18 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

76εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Φεβ 04, 2013 10:09 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προσοχή στην προπαγάνδα! Ένα από τα όπλα της είναι εκεί που λέει άλλα, να περνιέται η πληροφορία που θέλουν με ψιλά γράμματα σα γεγονός.

"τις λίγες ουσίες που περιέχονται στα εμβόλια". Γιατί δε διευκρινίζουν ποιές είναι αυτές οι λίγες ουσίες και πόσες είναι; Το λίγο είναι πολύ σχετικό. Λίγες εγώ μπορεί να θεωρώ τις δυό ουσίες κι αυτός που το έγραψε τις 75 ουσίες. Και μετά έχει να κάνει με το τί ουσίες είναι αυτές οι λίγες ουσίες. Αν ας πούμε υπάρχει μια μόνο έξτρα ουσία μέσα, είναι λίγη, φαντάζομαι όλοι θα συμφωνήσετε. Αν ακούσετε κάτι του στυλ (για χάρη του παραδείγματος)'καρκινική ουσία', λέω εγώ τώρα... είναι οκ;

Τί σημαίνει 'πρώτη υποθετική θεωρία'; Πρώτη θεωρία. Αν προωθήθηκε, τότε έγινε, δεν είναι υποθετική. Μετά αν θες, κι αν μπορείς, την καταρρίπτεις. Μέχρι τότε, μείνε στα γεγονότα κι άσε τους εντυπωσιασμούς...

"Μερικοί γονείς", "ορισμένοι γονείς" Δηλαδή λίγοι, η μειοψηφία, οι αιρετικοί...αυτοί που δεν πάνε με το κοπάδι, οι λάθος βρε αδελφέ!

"Έχουν την εντύπωση" Δηλ. ατεκμηρίωτα πιστεύουν σε κάτι.

"Με βάση αυτή την ανησυχία" Για γνώση, κουβέντα! Όλα στο μυαλό τους είναι.

"Δεν εμβολιάζουν κανονικά τα παιδιά τους" δηλαδή το κανονικό, το φυσιολογικό είναι ο εμβολιασμός.
Χε, εννοείται ότι εσύ αναγνώστη είσαι με τους φυσιολογικούς!

...τις κινδυνολογίες κ τρομοκρατίες "Ποιοι είναι οι κίνδυνοι του μη ορθού εμβολιασμού των παιδιών και ποιες οι ευθύνες των γονιών για αυτό;"
Ααα δηλαδή αν τα εμβολιάσω τα παιδιά μου ορθά (κανονικά), δε θα υπάρχουν κίνδυνοι, ούτε εγώ θα νιώθω ότι έχω ευθύνη. Βολικό!

...και τα βαρύγδουπα επαγγέλματα "Οι ερευνητές παρατήρησαν ότι όταν μια από τις θεωρίες που προβάλλεται για να εξηγήσει τη γένεση του αυτισμού εξαιτίας του εμβολίου απορρίπτεται από επιδημιολογικά και βιολογικά ερευνητικά στοιχεία, τότε εμφανίζεται μια άλλη".
Δηλαδή κάποιοι συνομωτούν εναντίον των εμβολιασμών. Και ας πούμε ότι λέει αλήθεια. Χρειάστηκαν κοτζάμ ερευνητές για να ερευνήσουν κάτι τέτοιο; Shocked Τί σόι ερευνητές είναι αυτοί που ερευνούν τις ...θεωρίες; Στατιστικολόγοι; Γιατί έτσι όπως το λέει ακούγεται σα να είναι οι επιστήμονες (ιατροί, βιοχημικοί ή δεν ξέρω τί) που έβγαλαν αυτά τα στοιχεία. Που δεν είπα ότι δεν υπάρχουν (τα στοιχεία), αλλά και γιατί να μην το πω αφού το ίδιο το άρθρο για κάποιο λόγο τα κρατάει κρυφά.

Ωραία επιχειρηματολογία, λες και μιλάνε σε χαζούς!

77εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Φεβ 18, 2013 3:49 pm

marypanagiot

marypanagiot
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Mamax ολα καλα με το εμβολιο; Το εχω το σαββατο στον μικρο μου και εχω φρικαρει λιγο (πολυυυυυ).....

78εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Φεβ 18, 2013 5:40 pm

Jennypa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Miaki έγραψε:Βγήκα με μια παλιά συμφοιτήτρια αυτή την εβδομάδα. Δεν ξέρω πώς έφτασε η κουβέντα και μέσα σε όλα μου πέταξε ότι δεν έχει κάνει ποτέ της κανένα εμβόλιο. Την έβαλα να μου πει αν αρρωσταίνει περισσότερο από τους άλλους ή αν της έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα και μου είπε όχι, ούτε και οι αδελφές της οι οποίες επίσης δεν εμβολιάστηκαν. Μου είπε ότι η μαμά τους δεν τους εμβολίασε και είχε δώσει και γραπτή εντολή στο σχολείο να μην το κάνουν επειδή είχε δει το παιδί μιας γνωστής που ενώ ήταν μια χαρά έπαθε παράλυση στα 18 του χρόνια από εμβόλιο. Δεν περιμένω να με πιστέψετε, όλα αυτά είναι τόσο απρόσωπα και ανώνυμα. Ούτε και λέει τίποτα. Κι εγώ έκανα όλα τα εμβόλια και δεν έχω πάθει τίποτα. Απλά μου έκανε εντύπωση που ενώ την ξέρω τόσα χρόνια αυτή η πληροφορία ήρθε τώρα που τα συζητάμε.

Πιθανώς πρόκειται για την εμφάνιση του συνδρομου Guillain-Barre.

79εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Φεβ 19, 2013 6:54 am

mamax

mamax
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι ολα καλα το καναμε πριν 15μερες στης 8μερες ειχαμε λιγο πυρετο για περιπου ενα τριωρο πηραμε σιροπακι την αλλη μερα αλλο ενα τριωρο και τελος τωρα δοξα τον θεο ειναι παλι στα κανονικα παιζει...κανει καινουργεια πραγματα ολα τελια...μην ανχονεσε ολα καλα θα πανε...

80εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Φεβ 19, 2013 7:41 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ax bre koritsia ti na sas po! Emena arxika den me apasxolouse katholou to thema embolia k isa isa pou ithela na ta kanei ola. Edo omos pou zoume stin Ispania den blepoun ta paidia kathe mina, opote stous 12 mines kaname to mmr (opou den eixa idea gia tis parenergies k eutixos pou deneixa diabasei ola auta) k stous 15 mines kaname 3 embolia! Opote ego trelathika! H epomeni episkepsi mas einai stous 18 mines opou ekei exoume alla 3 nomizo alla tis fimatiosis den to kanoun.... meta apo ayta ta epomena einai 4 xronon. Einai to idio k stin Ellada?
Pantos i kopela pou gennisame mazi tis kores mas exei kanei mono to pentavac k o giatros tis den einai polu fanatikos sta embolia. tis eipe oti einai mia oikonomiki epixeirisi ola auta. Prosopika oti k na einai den tha balo se risko to moro mou alla apo tin alli thelo apla na xero perissotera.

81εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Φεβ 19, 2013 2:03 pm

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια μην ταραζεστε ειμαι νοσηλευτρια και τα εμβολια κανουν καλο στ παιδια αλλα και σε εμας!περα απο τα βασικα υπαρχουν και αλλα εμβολια π μπορει ν κανει καπιο παιδι αν τ κρινει απαραιτητο ο γιατροσ πχ τα προωρα μωρακια κανουν αυτο για την απνοια(πνευμονες)καπιο ευαισθητο παιδι στις αρρωστιεσ τ κανουν της γριπης και της γαστρεντεριτιδας. εγω δεν εχει τυχη να κανω στ μικρη μ κατι τετπιο γιατι δεν μ χει αρρωστησει σχεδον καθολου.Επισης υπαρχουν γιατροι π κανουν το εξεληγμενο της γριπης λογω συμφεροντων οικονομικων ειναι μεγαλο θεμα αυτο.τα βασικα για να ξερετε ειναι αυτα του βιβλιαριου!!εγω εκανα του καρκινου της μητρας κ δεν επθα τπτ αλλα ειναι κ ανλογα την εταιρια αν εχετε καλο παιδιατρο ολα γινονται ελπιζω να σα φωτισα λιγακι!! I love you

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

82εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Πεμ Μαρ 07, 2013 6:46 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

83εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Μαρ 11, 2013 6:10 am

kakounel

kakounel
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
πιστεύω ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε τον παιδίατρό μας, αλλιώς δεν έχει νόημα... ο δικός μας πχ ήταν πολύ διστακτικός για ένα και συγκεκριμένο εμβόλιο, γνωστό σε όλες για τη φασαρία γύρω απ αυτό, το mmr..αφού ο άνθρωπος δεν θέλει να το ρισκάρει, τουλάχιστον όσο είναι το παιδί μικρό, ε΄γω τι λόγο έχω να αμφιβάλλω???? Rolling Eyes

84εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Μαρ 11, 2013 7:44 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μόνιμο και μεγάλο θέμα τα εμβόλια

βασικά τα εμβόλια είναι ζωντανοί η νεκροί ιοι που βάζουμε στο σώμα μας με σκοπό να τους καταπολεμήσει ο οργανισμός μας ( ενώ είναι ακίνδυνοι) και όταν ξανακολλήσουμε να θυμάται ο οργανισμός μας πως πολέμησε τον ιό για να τον πολεμήσει πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά.

Είμαι νοσηλεύτρια και μανούλα σε ένα κοριτσάκι 4 ετών περιμένοντας τον γιό μου σε 3 μήνες...

Θεωρώ ( έχοντας ψάξει τραγικά πολυυυυυ)
Τα εμβόλια μπορούν να σώσουν ζωές και είναι απαραίτητα για την υγεία των παιδιών μας

ΟΜΩΣ

1. Τα μωράκια εμβολιάζονται πολύ νωρίς για ασθένειες που δεν υπάρχουν στο περιβάλλον τους ( που θα πάει το 2μηνο μωρό να κολλήσει ηπατίτιδα β?)
Αν τα εμβολιάζαμε αργότερα θα λάμβαναν μικρότερη ποσότητα από τα συντηρητικά που έχουν μέσα τα πολυδύναμα εμβόλια
2. Κάνοντας σε πιο μεγάλη ηλικία κάποια εμβόλια μπορείς να κάνεις και λιγότερες δόσεις αλλα΄και μειώνονται οι παρενέργειες

Τώρα δύστυχος παίζονται πολλά χρήματα και βγαίνουν εμβόλια για ασθένειες που όλοι περάσαμε κάποτε και δεν έιναι σοβαρές όπως γαστρεντερίτιδα , ανεμοβλογιά κλπ...
Αυτά ατ εμβόλια δεν θα τα κάνω στο παιδάκι μου για κανένα λόγο

Βάζεις μια ζυγαριά... από την μία είναι η ασθένεια και από την άλλη οι παρενε΄ργειες του εμβολίου δες που γέρνει και πάρε την απόφαση εγώ έτσι κάνω Very Happy

85εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Μαρ 11, 2013 7:47 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
¨οσο για την εμπιστοσύνη στον παιδίατρο....οι παιδίατροι που κόβουν τον μητρικό θηλασμό αντί να βοηθήσουν τις μανούλες ειδικοί δεν ειναι???

Για σκεφτείτε το λίγο....
Είναι πολλά τα λεφτά.... Mad Mad

86εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Δευ Μαρ 11, 2013 9:53 pm

giollanda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ναι σε ολα αλλιως θα ξαναδουμε νοσηματα οπως η ιλαρα να φουντωνουν....

87εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 2:59 am

manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ναι σε ολα τα εμβολια...δεν θελουμε φυσικα την εμφανιση παλαιων ασθενιων!φυματιωση,ιλαρα,ερυθρα,ιπατητιδα...

88εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 3:50 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Υπάρχουν δυο απλοί και αποτελεσματικοί τρόποι να χειραγωγήσεις τα πλήθη (όταν είναι πλήθη). Να σπείρεις φόβο και να θερίσεις ελπίδα.

89εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 4:03 am

mariketi

mariketi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KOΡΙΤΣΙΑ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ. ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.

90εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 4:41 am

mamagelikis


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariketi έγραψε:KOΡΙΤΣΙΑ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ. ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.



100000000000000000% ΣΥΜΦΩΝΩ !

91εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 4:50 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariketi έγραψε:KOΡΙΤΣΙΑ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ. ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.


πες τα ρε κοπελια! το θεμα ειναι ειναι οτι στην ελλαδιτσα μας ξαναεμφανιστηκαν ασθενειες που ειχαν εξαλειφθει λογω τοων οικονομικων μεταναστων οι οποιοι ηταν οι περισσοτεροι ανεμβολιαστοι. τα παιδακια μας οταν πανε σχολειο θα θελουν να κολλησουν κοκκυτη και πολιομυελιτιδα, αραγεεεεεεεε???

92εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 4:59 am

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το ότι κάποιο παιδάκι εμβολιάζεται δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσει την ασθένεια. Απλά θα την καταπολεμήσει πιο γρήγορα.

Συνεπώς δεν φταίνε τα ανεμβολίαστα παιδιά που έρχονται οι ασθένειες αλλά ο τρόπος ζωής των μεταναστών που δεν τηρούν βασικούς κανόνες υγιεινής.

Και ξαναλέω πριν παρεξηγηθώ ξανα....

Τα εμβόλια για τις θανατηφόρες και σοβαρές ασθένειες είναι σωτήρια για τα παιδάκια μας.

ΑΛΛΑ το να εμβολιάζονται σε τόσο μικρή ηλικία καθώς επίσης για ασθένειες που δεν είναι σοβαρές ( πχ ανεμοβλογιά) είναι απλά τακτική χρήματος και το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να γεμίσουμε τα παιδάκια μας μεταλλαγμένα συντηρητικά

(Είμαι νοσηλεύτρια ΠΕ και εργάζομαι σε δημόσιο μεγάλο νοσοκομείο)

93εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty . Τρι Μαρ 12, 2013 6:09 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
art θα μπορουσες να μου πεις ποια αλλα εμβολια δεν ειναι τοσο σημαντικα να τα κανουμε εκτος απο ανεμοβλογια που ανεφερες?

94εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 2:18 pm

art25kar

art25kar
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KRISTI 1 έγραψε:art θα μπορουσες να μου πεις ποια αλλα εμβολια δεν ειναι τοσο σημαντικα να τα κανουμε εκτος απο ανεμοβλογια που ανεφερες?

Λέω την γνώμη μου και μόνο να μην παρεξηγηθώ... εγώ δεν τα θεωρώ σημαντικά μιας και οι ασθένειες που καλύπτουν δεν προκαλούν στο παιδί επιπλοκές,,, όπως και της γαστρεντερίτιδας...και της γρίπης. Επιλέγω σαν μανουλα και σαν επαγγελματίας να μην εμβολιάσω το παιδί μου για αυτές τις ασθένειες .
¨οσο για τα υπόλοιπα εμβόλια τα αρχίσαμε σε ηλικία 3 ετών όπου ο οργανισμός του παιδιού είναι πιο έτοιμος να τα δεχτεί

95εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τρι Μαρ 12, 2013 2:34 pm

πορτοκαλι


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
http://neamanoulaa.blogspot.gr/2013/03/blog-post_3679.html

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ

96εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 1:27 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πορτοκαλι έγραψε:http://neamanoulaa.blogspot.gr/2013/03/blog-post_3679.html

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ

"Το συμβούλιο ομοιοπαθητικών (Council of Faculty for Homeopathy) υποστηρίζει ότι τα εμβόλια θα πρέπει να γίνονται κανονικά."

Το συμβούλιο ομοιοπαθητικών το λέει αυτό... είναι σίγουρο.. γιατί εγώ ξέρω ότι οι ομοιοπαθητικοί είναι κατά. Που είναι η πηγή; Για την ακρίβεια, που είναι η πηγή όλου του άρθρου;

97εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:20 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
art25kar έγραψε:Το ότι κάποιο παιδάκι εμβολιάζεται δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσει την ασθένεια. Απλά θα την καταπολεμήσει πιο γρήγορα.

Συνεπώς δεν φταίνε τα ανεμβολίαστα παιδιά που έρχονται οι ασθένειες αλλά ο τρόπος ζωής των μεταναστών που δεν τηρούν βασικούς κανόνες υγιεινής.

Και ξαναλέω πριν παρεξηγηθώ ξανα....

Τα εμβόλια για τις θανατηφόρες και σοβαρές ασθένειες είναι σωτήρια για τα παιδάκια μας.

ΑΛΛΑ το να εμβολιάζονται σε τόσο μικρή ηλικία καθώς επίσης για ασθένειες που δεν είναι σοβαρές ( πχ ανεμοβλογιά) είναι απλά τακτική χρήματος και το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να γεμίσουμε τα παιδάκια μας μεταλλαγμένα συντηρητικά

(Είμαι νοσηλεύτρια ΠΕ και εργάζομαι σε δημόσιο μεγάλο νοσοκομείο)

Συναδελφος λοιπον ολα τα εμβολια ειναι σημαντικα για τα παιδακια την ανεμοευλογια π ανεφερες θα πρεπει λογικα να ξερεις οτι κανουμε το εμβολιο για να το περασουν πιο ηπια αλλα και για να μας προστατεψει απο τις πιο σοβαρες ερυθρα παρωττιτισα που ειναι ολα μαζι σε ενα εμβολιο καλη μΜανουλες στα παιδακια σας καντε οτι θελετε ολα ειναι σημαντικα για ενα παιδακι και δεν ειναι ανγκη να τα πληρωνετε μιας π υπαρχουν φορεις π τ δινουν δωρεαν

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

98εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:22 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
mariketi έγραψε:KOΡΙΤΣΙΑ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ. ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.


πες τα ρε κοπελια! το θεμα ειναι ειναι οτι στην ελλαδιτσα μας ξαναεμφανιστηκαν ασθενειες που ειχαν εξαλειφθει λογω τοων οικονομικων μεταναστων οι οποιοι ηταν οι περισσοτεροι ανεμβολιαστοι. τα παιδακια μας οταν πανε σχολειο θα θελουν να κολλησουν κοκκυτη και πολιομυελιτιδα, αραγεεεεεεεε???
[b]Πειτε τα μην τα λεω μονο εγω

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

99εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:27 am

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
art25kar έγραψε:Μόνιμο και μεγάλο θέμα τα εμβόλια

βασικά τα εμβόλια είναι ζωντανοί η νεκροί ιοι που βάζουμε στο σώμα μας με σκοπό να τους καταπολεμήσει ο οργανισμός μας ( ενώ είναι ακίνδυνοι) και όταν ξανακολλήσουμε να θυμάται ο οργανισμός μας πως πολέμησε τον ιό για να τον πολεμήσει πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά.

Είμαι νοσηλεύτρια και μανούλα σε ένα κοριτσάκι 4 ετών περιμένοντας τον γιό μου σε 3 μήνες...

Θεωρώ ( έχοντας ψάξει τραγικά πολυυυυυ)
Τα εμβόλια μπορούν να σώσουν ζωές και είναι απαραίτητα για την υγεία των παιδιών μας

ΟΜΩΣ

1. Τα μωράκια εμβολιάζονται πολύ νωρίς για ασθένειες που δεν υπάρχουν στο περιβάλλον τους ( που θα πάει το 2μηνο μωρό να κολλήσει ηπατίτιδα β?)
Αν τα εμβολιάζαμε αργότερα θα λάμβαναν μικρότερη ποσότητα από τα συντηρητικά που έχουν μέσα τα πολυδύναμα εμβόλια
2. Κάνοντας σε πιο μεγάλη ηλικία κάποια εμβόλια μπορείς να κάνεις και λιγότερες δόσεις αλλα΄και μειώνονται οι παρενέργειες

Τώρα δύστυχος παίζονται πολλά χρήματα και βγαίνουν εμβόλια για ασθένειες που όλοι περάσαμε κάποτε και δεν έιναι σοβαρές όπως γαστρεντερίτιδα , ανεμοβλογιά κλπ...
Αυτά ατ εμβόλια δεν θα τα κάνω στο παιδάκι μου για κανένα λόγο

Βάζεις μια ζυγαριά... από την μία είναι η ασθένεια και από την άλλη οι παρενε΄ργειες του εμβολίου δες που γέρνει και πάρε την απόφαση εγώ έτσι κάνω Very Happy

Συγμωμη π σας εχω τρελλανει με τα ποστ μ εεε λοιπον συναδελφε!!!της ηπαττιδας β την κανουμε γιατι μπορει ν υπαρχει μεσα στ αιμα της μανας η στα γονιδια κ ν μν εχει εμφανιστη και ν τ παρει απ τ θηλασμο.2ον το προστατευει πληρως στη μεγαλη ηλικια των 7 απ τ ν μν κολλησει απ τις τουαλετες ενος σχολειου η απο το σαλιο ενος παιδιου γιατι μν ξεχναμε τα μικρακια στ σχολειο ανταλαζουν κ τροφες μεταξυ τους ελπιζω ν σ φρεσκαρα λιγο τν μνημη.Διοτι εξοργιζομαι οταν βλεπω να αποτρεπουν τους γονεις να κοβουν τα εμβολια των παιδιων.χαρακτηριστε με οπως θελετε αλλα εγω τα εχω κανει ολα εκτος της γαστρεντρριτιδας στην κορη μ γιατι δεν ηθελε ο γιατρος της

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

100εμβολια ναι ή οχι? - Σελίδα 4 Empty Απ: εμβολια ναι ή οχι? Τετ Μαρ 13, 2013 4:34 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ki emeis ola ta embolia ta exoume kanei k eimai polu uper alla me auta pou diabasa gia to MMR anisixisa. Eutixos otan ta diabasa ta eixame kanei idi. DEn sumfono katholou sto na min emboliazeis ta paidia sou akomi k an exei ginei emporio k megali mpizna olo auto to pragma.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις