Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 40]

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μανουλες καλημέρα τι κάνετε; Σας διαβάζω κάθε μέρα απο το κινητο γιατι το λάπτοπ χάλασε κ πρεπει να το πάω για φτιαξιμο... Υπομονη στις μανουλες που θηλαζουν μακάρι να θυλαζα κι εγω ακόμα ... Αλίκη μου περαστικα στην Δαναη σου κ στον άντρα σου ... Εμένα ακόμα δεν μου εχει έρθει να βγω ίσα ίσα που δεν μου περνάει κάν σαν σκέψη ... Θέλω να είμαι συνέχεια με το μωρο μου ... Εχθές το πρωι πήγα την βαφτηστηρα μου στην εκκλησία να κοινωνησει κ το μεσημέρι πήγαμε για φαγητό κ δεν πήρα την μπεμπα μαζι μου κ μου έλειπε παρα πολυ ... Το απόγευμα την πήγα στην εκκλησία κ της άρεσε πολυ καθόταν στο καρότσι της κοιτούσε γυρω γυρω κ δεν έβγαζε τσιμουδια που σε άλλες συνθήκες τόση ώρα θα είχε ξεσηκώσει τον κόσμο ... Τώρα ξαναρχισε να μην πίνει το γάλα της με τίποτα όμως όσο κ αν την προσπαθώ κ πήρα τον παιδιατρο τηλ κ μου είπε να της αρχίσω σιγα σιγα την κρεμουλα οταν βλέπω ότι εχει παει μεσημέρι κ δεν εχει πιει σχεδόν τίποτα ... Εχθές μέχρι τις 12 είχε πιει μόνο 100 ml κ έτσι της έκανα κρέμα κ μπορω να πω ότι για πρώτη φορα καλα τα πήγαμε έφαγε όλο της το πιάτο αν κ μου πήρε σχεδόν 40 λεπτά για να την ταισω ... Σήμερα εχει πιει γάλα κ μάλλον δεν θα της δώσω ... Άντε να περάσουν ακόμα 15 μέρες να την αρχίσω κ στην φρουτοκρεμα να ηρεμήσω λίγο ... Ειναι φοβερό άγχος να μην τρώει το παιδί ... Την νύχτα δεν ξυπνάει απο μονη της κ αναγκαζομαι να την ξυπναω εγω για να πιει λίγο γάλα μήπως κ φτάσουμε τα όρια που πρεπει να πίνει ... Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλα έχω αγανακτήσει με το γάλα ...

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αχ ρε μαρακι...σε τι αγωνια επεσες κι εσυ;βαρεθηκε το μικρακι σου κ θελει μαμ...φιλακια!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Από οταν γεννήθηκε είχε θέμα με το γάλα αλλα όσο μεγαλώνει τόσο πιο πολυ δεν της αρέσει ... Εκει μόνο μου εμοιασε δυστυχώς ...

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα!

Μαράκι ξεκινήσατε κρέμες? Άντε καλή αρχή, πρέπει να είσαι η πρώτη απ την παρέα!

Α, κορίτσια μου εγώ θέλω να βγαίνω και καμιά βόλτα μόνη μου, παρόλο που μου λείπει ο μπέμπης όταν λείπω ώρα. Μου κάνει καλό.

Αλίκη θα κανονίσουμε τώρα που ανοίγει ο καιρός, μία έξοδο με μπεμπάκια και μία μόνες μας!!!

Ρώτησα για θηλασμό και ωορρηξία γιατί ναι, κατα βάθος θα ήθελα μια νέα εγκυμοσύνη.
Βασικά, γενικά θα ήθελα και ένα δεύτερο παιδί. Ιδανικά και θεωρητικά βέβαια θα ήταν καλό να το κάνω σε 2-3 χρόνια, αλλά πρακτικά υπάρχει θέμα. Βλέπετε είμαι ήδη 41 (ναι, ναι, θα αυτοανακηρυχτώ η γιαγιά της ομάδας Laughing Laughing ) και ο μπέμπης δε μας ήρθε εύκολα. Το παλεύαμε γύρω στον ένα χρόνο και τελικά καταλήξαμε σε εξωσωματική.
Επίσης, η μαμά μου και οι θείες μου τους σταμάτησε η περίοδος αρκετά νωρίς, κάπου στα 43-44, και εγώ όταν είχα κάνει κάποιες εξετάσεις πέρσι μου έβγαλε μια ορμόνη η AMH χαμηλά αποθέματα ωαρίων, οπότε είναι πιθανό να βαδίζω κι εγώ στα χνάρια τους.
Οπότε με βάση όλα αυτά τα δεδομένα, ίσως να μην έχω πολλά περιθώρια, κι έτσι αν θέλω δεύτερο παιδί ίσως είναι ή τώρα άμεσα ή ποτέ...

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα Κλεοπατρα , ναι αρχίσαμε την κρέμα αλλα προς το παρών όχι καθημερινά μόνο οταν δεν πίνει γάλα ... Κι εγω θα ήθελα τώρα να ξαναμεινω έγκυος αλλα το αφήνω για κανένα χρόνο ακόμα γιατι θέλω πρώτα να κάνω τον θρησκευτικό μου γάμο κ την βάφτιση της μπεμπας μου ... Πλάκα πλάκα μου εχει λείψει η κοιλια κ η κλωτσιες που μου έριχνε .... Προς το παρών θέλω να την χαρώ όσο πιο πολυ μπορω σαν μωρακι που ειναι .

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ Μαράκι αυτό θέλω, να τον χαρώ όσο πιο πολύ έτσι. Κι εγώ έχω να κάνω γαμο-βάφτιση, μάλλον αυτό το φθινόπωρο (θάχουμε να λέμε πολλά).

Απλά εγώ έχω ένα θέμα λόγω ηλικίας...

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα μανούλες, τι κάνετε?

Βρε Αλίκη μου τι πάθατε? Περαστικά σας!!
Μήπως έχεις χαμηλό σίδηρο, γι αυτό πέφτουν τα μαλλιά σου? Σε μένα δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Μαρία φάγατε την πρώτη σας κρεμούλα? Μπράβο! Κ μην αγχώνεσαι κοπέλα μου για το γάλα. όσο θέλει θα πιεί. Ισως να περνάει κ άλμα, γι αυτό να της έχει κοπεί η όρεξη. Α, κ στη βάφτιση ήσουν κούκλα,, κ η φιλιότσα το ίδιο!!!

Πατρίτσια, μακάρι να σου πάνε όλα καλά κ να είσαι σύντομα κ πάλι εγκυούλα!!! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 990599

Εγώ είδα απόψε στον ύπνο μου οτι ήμουν έγκυος κ μάλιστα γεννούσα. Κ είχα κ την μπεμπούλα. Η αλήθεια είναι οτι θέλουμε πολύ με τον άντρα μου να κάνουμε ενα αδερφάκι της μπέμπας αλλά μάλλον θα αρχίσουμε τις προσπάθειες σε κανά χρόνο. Αν πάνε καλά τα οικονομικά μας, τεσπα βλέποντας κ κάνοντας.

Εμείς πήγαμε βόλτα χθες το μεσημέρι αλλά ήταν ένα μαρτύριο. Μοίρασαν στην παραλιακή γλαστράκια με λουλούδια, κ ήρθε η κολλητή μου με τα μικρά της να πάμε. Πήραμε κ το Λιζάκι μαζί. Τελικά είχε πάρα πολύ κόσμο, λουλούδια δεν πήραμε, φυσούσε, γαύγιζε η Λίζα κ την έσερνε η μικρή της φίλης μου, έκλαιγε η μπέμπα γιατί φοβόταν τα γαυγίσματα, έφυγε η ρόδα από το καρότσι κ είχα συνεχώς το νου μου, αφήστε τα. Αφούόταν γυρίσαμε σπίτι ήμουν πτώμα.

Μπάι δε γουέι, ξέρετε που να πάω το καρότσι να μου το φτιάξουν?

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εμείς Ελένη μετα απο κανένα 1 μιση χρόνο θα αρχίσουμε πάλι τις προσπάθειες για μωρο γιατι θέλω να ειναι το δεύτερο αν έρθει κοντά στην ηλικία με το πρώτο ... Σ ευχαριστω κ για τα καλα σου λόγια ... Για το καρότσι δεν ξέρω που να το φτιάξεις , ρωτά σε 1 μαγαζι που πουλάνε καρότσια να δεις τι θα σου πουν .

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria1984 έγραψε:Κι εμείς Ελένη μετα απο κανένα 1 μιση χρόνο θα αρχίσουμε πάλι τις προσπάθειες για μωρο γιατι θέλω να ειναι το δεύτερο αν έρθει κοντά στην ηλικία με το πρώτο ... Σ ευχαριστω κ για τα καλα σου λόγια ... Για το καρότσι δεν ξέρω που να το φτιάξεις , ρωτά σε 1 μαγαζι που πουλάνε καρότσια να δεις τι θα σου πουν .

Εγώ με τα αδέρφια έχουμε 2 χρόνια διαφορά το καθένα, κ πιστεύω κ εγώ οτι είναι καλύτερα έτσι, αλλά δεν έρχονται πάντα τα πράγματα όπως τα θέλουμε..

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!

25 η Μαρτίου όλοι τρώνε στην Κουζίνα κι εγω στο κρεβάτι...
Ρε λες να έπιασαν οι κατάρες του αφεντικού;
Τρελο λουμπαγκο μιλαμε ούτε να σηκωθω δεν μπορω!
Ήρθαν ενισχύσεις..
Μπακαλιαρο στο κρεβάτι εφαγα !
Τι κλάμα έριξα απο το πρωι...
Τσισα σε λεκανιτσα.. Sad

Και η Μελίνα ρε αΑλικακι χθες έβγαλε το χεράκι...έπαιζε ,ε την αδερφη μου...τρελο κλάμα ηρωίδα η δικιά σου!
Εγω όμως το βάζω μόνη μου!το πάθαινε μικρη όπως κι εγω!

Ελένη μαύρη βόλτα!
Μαρακι έχουμε παιδια με προσωπικότητα και γούστο!
Αλίκη στην Μελίνα επεφτανντα μαλλιά τώρα όχι και τόσο!

Εγω ήθελα επειδή δουλεύω να αυτοεξυπηρετειται το πρώτο για να κάνω δεύτερο!εντάξει Κλεοπατρα λόγω ηλικίας καλα κάνεις!

Δημητρουλα μου υγεία να έχουμε και το βάρος θα έρθει...

Ποναααααωωωωωωωωω

Φιλακια!

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ βρε κορίτσια τελειωμό δεν έχουν τα παθήματα. Περαστικά σε όλους.
Τα μαλλιά μου πέφτουν κ μένα εδώ κ καμία 10ρία μέρες. Το είχα κ στον πρώτο αλλά δε θυμάμαι πόσο κράτησε.
Για 2ο ξεκινήσαμε κ μεις όταν χρονισε ο μεγάλος κ μας πήρε ένα χρόνο να μείνω έγκυος(άτιμο άγχος). Τώρα βέβαια λέω πάλι καλά γιατί πιο μικρός αν ήταν ο πρώτος θα ήταν πιο ζόρικα. Διάβασα ότι ιδανική διαφορά ηλικίας είναι τα 3 χρόνια που το μεγάλο πλέον είναι πιο ανεξάρτητο. Όλα βέβαια σχετικά είναι. Εγώ εχω 1,5 χρόνο διαφορά με την αδερφή μου κ μ αρέσει. Εκείνη πάλι έκανε δίδυμα κ στους 9 μήνες έμεινε έγκυος στο τρίτο της κ δε 'χάρηκε' κανένα. Τώρα όμως είναι σαν παιδικός σταθμός στο σπίτι :-)

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σας κοριτσια.τι κανετε?εμεις τα ιδια.
αλικη και μαμαμελι περαστικα σας.αλικη κι εμενα μου πεφτουν τα μαλλια εδω και 15 μερες.στον στρατο μου πεφτανε απο την αρχη.σ`αυτο αργησαν λιγο αλλα και οταν ημουν 3 μηνων εγκυος μου πεφτανε.ειναι και η εποχη τωρα ειναι και λογω εγκυμοσυνης οποτε υπομονη.φαλακρη δεν μενεις.

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας μανουλες τι κανετε??διαβαζω για θυλασμο και σας ζηλευωωω Respect !!!keep going μανουλες
Patsie εγω λεω να μην το καθυστερησεις!!!που να μεγαλωσει το ενα και μετα αντε παλι ξενυχτια κλαματα κλπ κλπ...κανατ μαζι να τα χαιρεσαι να σας τρελαινουν ομαδικα!!εγω λεω πανω απο 2 χρονια δεν θα αφησω.οκ να χαρουμαι λιγο και το μικρουλακι μας αλλα να μην παραπαει!!! Very Happy
Κι εμενα μου πεφτουν πολυ τα μαλλια εδω και μια βδομαδα βρισκω παντου τριχες μου...ακομα και μεσα στο μπλουσακι και το παμπερσ τησ μπεμπασ βρικα.στη λεκανη οταν την κανω μπανιο και γενικα παντου...κανενα δοκιμασμενο συμπληρωμα εχετε κατα νου??
Εγω παλι βλεπω ονειρα οτι δοκιμαζω νυφικα αλλα μαλλον θα αργισει αυτη η στιγμη και επισησ βλεπω οτι ειμαι εγκυοσ και εχω και αγορι Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 990599 ...εμμονη μου εχει γινει... Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 911307 .Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου εχει ληψει η περιοδος τησ εγκυμοσυνης που χαιδευα ολη την ωρα την κοιλιτσα μου και κλωτσουσε απο μεσα το φυστικακι μας!!! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 669659 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 669659 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 669659 .
Ελπιζω να περασατε ολες ενα ευχαριστω 3ημερο.!!!καλη μας εβδομαδα!!!
Σημερα πηγαμε την πρωτη μας βολτα για καφε μαζι με τη μπεμπα!!!ηταν πολυ καλο μωρακι εφαγε κιολασ και μετα κοιμοταν!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρααα! Και χρόνια πολλά (έστω και με καθυστέρηση στους/στις εορτάζοντες/ουσες! Ελπίζω η τελευταία μέρα του τελευταίου τριήμερου (κλαψ!) να ήταν όμορφη. Εμείς την περάσαμε στους δικούς μου, μέσα σήμερα γιατί 2 μέρες τώρα ήμασταν όλο έξω και τα παίξαμε από την κούραση...

Δημητρούλα μου τυχερούλα που κοιμάται τόσο η τοσοδούλα σου! Δεν έχει να κάνει με το βάρος της, για να κοιμάται σημαίνει ότι δεν πεινάει, αλλιώς θα ξυπνούσε! Άντε και στα δικά μας να λέμε!

Μαρία μου ξεκινήσατε κρέμες; Αυτό που σου πρότεινο ο ντοκτ ομολογώ μου φαίνεται κάπως περίεργο, γιατί συνήθως μπαίνουμε στις στερεές πάαααρα πολύ σταδιακά. Να φανταστείς την πρώτη μέρα 1-2 κουταλίτσες, όχι παραπάνω, να κόψουμε αντιδράσεις του οργανισμού και αν όλα καλά συνεχίζουμε προοδευτικά. Γιατί οι στερεές είναι κάτι το νέο για το μωράκι μας και μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός του περίεργα, πχ με δυσκοιλιότητα. Συνέβη και στην κουμπάρα μου να φανταστείς. Επίσης, το λογικό θα ήταν να δοκιμάσεις κάποια άλλη μάρκα γάλακτος, μήπως τελικά απλά δεν του αρέσει η συγκεκριμένη. Και άπαξ και μπεις στις στερεές, τότε ξεκινάς συστηματικά, δηλαδή σε καθημερινή βάση. Αυτά ξέρω από γιατρούς και από την πείρα τη δικιά μου άλλά και μαμάδων από κοντινό περιβάλλον. Φυσικά δεν είμαι γιατρός και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις που σου τα έγραψα όλα αυτά. Μπορεί στο μωράκι σου να βοηθήσουν, απλώς θέλει λίγη προσοχή.

Κλεοπάτρα μου σε ψυλλιάστηκα εγώ, γι' αυτό σε ρώτησα, χιχιχι! Ναι, έτσι όπως τα θέτεις τα πράγματα καλό θα ήταν να ξεκινήσετε από νωρίς τις προσπάθειες. Και εύχομαι να πιάσεις γρήγορα νέο σποράκι, παρόλα αυτά που μας έγραψες. Φαντάζομαι ότι αφού το πρώτο σας ήρθε με εξωσωματική θα έχεις φυλάξει κι άλλο ωάριο δικό σου για κάθε περίπτωση (αχρείαστο να ναι, το λέω όμως γιατί θα σου μειώσει το άγχος). Πάντως, εαν συνεχίσεις να θηλάζεις ακόμα και με περίοδο, έχε υπόψη σου ότι ο κύκλος σου μπορεί να είναι ακόμα άστατος (λόγω του θηλασμού), οπότε μη βασιστείς σε αυτά που ήξερες. Να κάνετε ελεύθερα χωρίς υπολογισμούς κλπ.
Με την ευκαιρία να πω ότι σας θαυμάζω όλες σας που ακόμα και με βρεφάκια δηλώνετε έτοιμες για το 2ο. Εγώ σε αυτή τη φάση δεν ήθελα ακόμα να το σκεφτώ καν, βέβαια μας ταλαιπώρησε η Δανάη. Ήμουν τυχερή και στις 2 γιατί πιάσαμε πανεύκολα. Η Δανάη μπορεί να πει κανείς ότι ήταν ατύχημα (εσκεμμένο, χαχα), το γατί το είχαμε προγραμματίσει αλλά είχαμε σκοπό για λίγο αργότερα. Έλεγα ότι θα μας πάρει κάποιους μήνες να πιάσω οπότε ξεκίνησα λίγο νωρίτερα τις προσπάθειες και.. έμεινα αμέσως! Έτσι εύκολα εύχομαι να ξαναμείνετε και όσες το θέλετε! Απλώς, είναι γεγονός ότι εαν το πρώτο σας είναι πολύ μικρούλι θα ταλαιπωρηθείτε αρκετά τον πρώτο καιρό. Αλλά μετά θα παίζουν μαζί και θα είναι υπέροχα (αν δεν πλακώνονται, χαχα).

Ελένη μου η πτώση των μαλλιών είναι καθαρά ορμονικό θέμα λόγω εγκυμοσύνης. Με είχε προειδοποιήσει ο ντοκτ (συνήθως ξεκινάει γύρω στους 4 μήνες από τη γέννα) και το ίδιο έπαθα και στη Δανάη. Το ξέρω Ειρήνη, δε θα μείνω φαλακρή, αλλά μια μικρή αραίωση θα την υποστώ και έχω και λεπτή τρίχα οπότε...! Ο ντοκτ μου είχε πει να πάρω ψευδάργυρο, θα βοηθήσει. Δεν έχω πάρει ακόμα, ίσως πάρω όμως. Παρόλα αυτά, λέω να ξεκινήσω και σίδηρο γιατί δεν την παλεύω με την κούραση. Και τώρα πρέπει να έχει πέσει κάπως ο αιματοκρίτης...

Ελένη για το καρότσι να ρωτήσεις είτε στο μαγαζί απ' όπου το αγοράσατε, είτε στην αντιπροσωπεία της εταιρίας. Μα καλά, πώς το πάθατε; Τι βόλτα κι αυτή...!

Μελινομαρία μου... μα καλά, μαζί πηγαίνουμε;;; Και στα χεράκια των κοριτσιών μας (φτου φτου να είναι γερά τα παιδιά) και στη μέση. Εσύ λουμπάγκο, εγώ αυτή την ψύξη που δε μ' αφήνει να σηκωθώ από το κρεβάτι, ούτε να βήξω δεν μπορώ! Πώς την πατήσαμε; Περαστικά μας!!!

Δημητρούλα περάσατε όμορφα στην πρώτη σας βολτούλα; Άντε, από εδώ και πέρα θα ανοίξει ο καιρός για να μπορέσετε να απολαύσετε βολτούλες και καφεδάκια!

Δεν ξέρω, εγώ είμαι σε φάση όπου θέλω να ξανανιώσω γυναίκα, χαχα! Όχι ότι δεν λατρεύω τα κορίτσια μου και συνεχώς τις έχω στο μυαλό μου, αλλά νιώθω την ανάγκη να βγω όπως παλιά, να ψωνίσω ρούχα για μένα (αν και προς το παρόν έχω περιορισμένες επιλογές λόγω θηλασμού), να κάνω κάποια πράγματα που μου έχουν λείψει. Δεν ξέρω πότε θα γίνουν όλα αυτά, αλλά θα βρω τον τρόπο, πού θα πάει...! Κλεοπάτρα μου να το κανονίσουμε!

Σας φιλώωωωωω!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ελενη κι εμενα μου επεφταν πριν κανα μηνα νομιζω πολλα μαζεμενα.τωρα εστρωσε.
μελινο μαμα ρε συ στεναχωρηθηκα.περαστικα κοριτσι μου.γρηγορα ορθια.να μην το ξαναπαθεις ποτε καλο μου.
αλικακι...ακομα η ψυξη κρατει;θεωρουσα οτι ειχε περασει.τοσες μερες...περαστικουλια.
μαρια κρητη η αδερφη μου ηταν ετσι.ολα τα γαλατα δοκιμασαμε.μια ζωη ετσι.δεν το ηθελε.μονο στον καφε το βαζει καμια φορα...χαχα
ελενη μου,παιδακι μου τι να πω για αυτη τη βολτα;ευχομαι να φτιαξετε το καροτσι κ η επομενη να ειναι ονειρεμενη.
κοριτσιατο δικο μου με εστειλε σημερα.ειχαμε παει στην πεθερα μου που εχουν εναν μεγαλο σκυλο κ τον κοιταζε απο την μπαλκονοπορτα.αυτος απο τη ζηλια του πηδουσε ψηλα κ η μπεμπα ξεκαρδιζοτανε.τετοιο γελιο που εκανε...και δως του παλι.μιλαμε δεν την ειχα ξαναδει ετσι...μεγαλωνει...πεθαινω...σας φιλω.ναι φυσικα ξυπναει οποτε πειναει,εχετε δικιο.οπως κ τωρα
..α ρε αλικη...ποσο δικιο εχεις..

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πατσι ξεχασα...ευχομαι ολοψυχα συντομα κοιλιτσα...κι εμενα μου ελειψε...θα αργησουμε ομως.αν δεν βρει δουλεια ο δικος μου δεν εχει..φιλακια

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημέρα κορίτσια μου

Δήμητρα καλά λέει η μαμά σου μην αγχώνεσαι ΤΑ ΠΑΣ ΠΕΡΙΦΗΜΑ και όντως στον θηλασμό δεν κάνει να αγχώνεσαι!

Εγώ μόλις ξύπνησα από τον πόνο στο στήθος και ήρθα και έβγαλα με το θήλαστρο πάλι. Πάντως ομολογώ ο θηλασμός έιναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχω κάνει ... αλλά ακόμα είμαστε φουλ θηλαζουσα μπεμπέ και ας δουλευει η μαμά σαν τον Βέγγο Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 328109 Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 328109

Κλεοπάτρα νομίζω πως καλά κάνεις και βγαίνεις με τον άνδρα σου εγώ δεν μπο΄ρω. τριήμερο ήμασταν στους γονείςμου και να λέει η μαμά μου έχει γάλα στην κατάψυξη πηγαίντε βόλτα και ούτε εγώ ούτε ο ψηλός δεν θέλαμε. Τελικά πήγαμε 1000 βόλτες μαζί με την μικρή!!!! Δεν ξέρω ίσως επειδή θηλάζω πολύ συχνά δεν θέλω να την αφήσω ακόμα!!

εγκυμο΄συνες ακούω....όχι εγώ δεν θέλω ακόμα και για να είμαι ειλικρινής το φοβα΄μαι πολύ. Ξέρω πως πάλι θα δουλευεω μέχρι 9 μηνών και έτσι δεν είναι έυκολο. Θυμάμαι ήμουν 9 μηνών και γυρνούσα σπίτι και ήμουν κομμάτια α πα πα πα ... αφήστε που δεν υπάρχει ευρω για άλλο μπεμπέ!!! Βέβαια σαν τα αδέλφια δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα αλλά μπα εμείς αποκλείεται !!!

κόψαμε και το σερί ύπνο άλμα ανάπτυξης μυρίζομαι!!!

Δήμητρα σήμερα έχω μεετινγκ στο κεντρο στις 9. Θα πάω στο μεετινγκ θα γυρίσω σπίτι (μαγείρεμα μπέμπα κτλ) και μετά θα παω δουλειά κανα 10ωράκι. Πως με βρίσκεις? ΚΡΑΤΑ ΜΑΝΑ ΚΡΑΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα σου στείλω μειλ αν προλάβω. Περί ποιοτητος καλά κάνεις!! Και για να μην νιώθεις άσχημα και εμένα η μαμά μου δουλευε πάντα και πάντα την θαύμαζα πολύ!

Δεν θυμάμαι τι άλλο διάβασα πάω μπας και κοιμηθώ καθόλου!

Σας φιλώ και σας σκεφτομαι!!

ΥΣ¨Η ΜΑΡΚΕΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ>>>????????????????????????????????????????????????

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
και-ναι-εκει-που-δεν-ειχα-τονους-τωρα-δεν-εχω-ουτε-το-σπεις-χαχαχαχα.παμε-για-αλλο-λαπτοπ......
ειμαστε-καλα-ο-ερωτας-κοιμαται-καλα-τα-βραδυα-αν-και-εχουμε-θεμα-με-τα-δοντια-.ι-ιωαννα-ζουζουνευει
φιλια-σε-ολες-σας-σκεφτομαι-και-μου-λειπετε
η-μαρκελα-καλα-στο-τρεξιμο-

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κοριτσια!!μουντοσ ο καιροσ σημερα...ειμαι στον καναπε με τη μπεμπα και τισ κραταω την αλυσιδα με την πιπιλα την πιανει και τη βαζει στο στομα απο περιεργεια!!!!
demmyοντωσ μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!!καθε μερα κ κατι διαφορετικο!!
crazymommy κι εγω θελω να ψωνισω αλλα no money ,no honey...και δε μου κανει και τιποτα γμτ... Sad
μαμακα μου μαλλον γεννησαμε την ιδια μερα απο τι βλεπω!!!
Εχουμε να παρουμε ενα δωρο κι αμα δεν βρεξει θα παω με τη μπεμπα στην αγορα Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 429657 αλλα μαλλον για βροχη το κοβω!!!η μπεμπα κοιμηθηκε!!!!It's coffee time!!! Μανούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012 (Νο 3) - Σελίδα 7 438696 filakia na exete mia omorfh kai jekoyrasth hmera!!!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τις καλημερες μου!δημητρουλα καλο καφε...εμενα ξυπνησε με τρελη ορεξη!μαιρουλα μου!!!υπομονη μας...σκεφτομαι δυο μηνες εμειναν.μετα θα μπει κ το φαι...ουτε δυο μηνες δλδ.αντε κουκλα μου καλη δυναμη.εγω δεν την παλεψα να σηκωθω παλι.αφου την ταισα στις τρεισημιση...αθανασια μου φιλακια.καλημερες καλημερες σε ολα τα ομορφα μωρακια κ σε ολες τις μανουλες...

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα

μολις εκλεισα βαφτιση 30/6 στις 12. ουφ, εφυγε κ αυτο. ξεκιναω σιγα σιγα προσκλητηρια κ μπομπονιερες

εχω τον μεγαλο σπιτι. εβηχε λιγο το πρωι κ προληπτικα τον κρατησα

λειτερ

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσακια.ελπιζω ολες να ειστε καλα.
αλικη παιρνεις κατι για την ψυξη?
μαμαμελι πως ειναι η μεση σου?
εμεις καλα ειμαστε.εγω δεν ειχα παρει κατι για τα μαλλια ουτε την προηγουμενη φορα ουτε τωρα.ειναι ορμονικο και θα περασει.
εγω ευτυχως εμεινα εγκυος και τις 2 φορες με την 1η προσπαθεια.μεχρι και την ημερομηνια ξερω.γι`αυτο και το 2ο το καναμε προγραμματισμενα.οταν αποφασισαμε να κανουμε 2ο εμεινα κατευθειαν εγκυοςδεν ηθελα να εχουν πολυ μεγαλη διαφορα ουτε πολυ μικρη κι ετσι τωρα εχουν 2,5 χρονια και ειναι πολυ καλα.δεν ειναι πολυ μικρος ο στρατος για να μην καταλαβαινει και οταν μεγαλωσει κι ο μικρος παρολο που τον ζηλευει λιγο θα παιζουν μαζι.ηδη απο τωρα τον ψαχνει και αν παμε καπου χωρις το μωρο τον θελει μαζι.αλλα και ο μικρος τον ψαχνει.

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!

2η μέρα στο κρεβάτι!
Σήμερα πήγα τουαλέτα!!!Μου πήρε λίγη ώρα βέβαια...
Καλα που έχω τη μαμα την αδερφη μου και βοηθάνε τον άντρα μου!
Ευχαριστ´ω για τα περαστικά!
Πολυ πόνος τομεπαθα και πριν 1,5 χρόνο!
Ψύξη ήταν και κούραση τότε το ίδιο και τώρα φαντάζομαι...τι φάρμακα να πάρω...ψάχνω όλα τα συμβατά με το θηλασμο στο e lactancia.
Περαστικά μας βρε Αλίκη αι στο καλο φέτος πια...κι εγω έχω να ψωνισω για τη βάφτιση του ανηψιου μας!Να βάψω μαλλι να κάνω καμία αποτριχωση σαν τον βαμβακουλα είμαι!
Προσπαθω να μη σκέφτομαι!

Περαστικά σε όλα τα αρρωστουλικα επίσης!

Τζένη κι εγω ίδια ώρα και ημερομηνία σκέφτομαι χιχι

Κουραγιο στις εργαζόμενες θηλαζουσες μαμάδες!
Φιλακια και καλημέρα σε όλες!


Α κι εμάς ο γιατρός μας τα βάζει αμέσως τα φαγητά ...όλα τα φρούτα μαζι ,όλα τα λαχανικά ...και όσο φάει!Μετα συμπλήρωμα γαλα!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μανουλες καλησπέρα ... Τι κάνετε ;;; Σήμερα πήγα την μπεμπα στον παιδιατρο να την μετρήσει κ να την ζυγισει επειδη δεν πίνει γάλα ... Είχε παει 67 πόντους κ 6100 απο 6200 που ήταν ... Μου είπε ότι απο την στιγμη που έχουμε δοκιμάσει ολα τα γάλατα δεν κάνουμε κ τίποτα άλλο απο τότε που γεννήθηκε κάθε 15-20 αλλάζουμε μάρκα να της δίνω 1 κρέμα βασιλιά την ημέρα κ όσο φάει κ να πίνει νερό κ τα υπόλοιπα γεύματα γάλα όσο πιει κ θα ξαναπαω σε 2 βδομάδες για εμβόλια ζυγισε κ τότε θα αρχίσουμε τα φρούτα ... Αλίκη του είπα μήπως ειναι νωρίς κ μήπως να της δίνω 2-3 κουταλιες να συνηθίζει αλλα μου είπε ότι όση θέλει θα φάει ... Ευτυχώς 3 μέρες που της δίνω τώρα κάνει τα κακακια της αμέσως μετα κ δεν έχουν αλλάξει όψη ειναι όπως κ με το γάλα ... Ειναι κ πιο χαρούμενη κ σταμάτησε την γκρίνια που είχε πριν κ ολα αυτα γιατι πεινουσε κ δεν της άρεσε το γάλα , ειδικα τώρα μια βδομάδα την μια έπινε 70 ml κ μετα απο 4 ώρες κ το ζορυ 30 ... Δεν πιάσαμε κάν το όριο για τα κιλα της που ειναι 800 αλλα κ 600 να έπινε καλα ήταν ... Εφτασε μέρα που ήπιε μόνο 400 ...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα! Κάναμε τη βολτίτσα μας, μαγειρεψα, έκανα δουλειές και το γατί με παρακολουθούσε από το ρηλάξ ενώ μου μιλούσε! Της έκανε και παρέα η Δανάη και μου το έκανε πιο εύκολο ευτυχώς! Επίσης κοιμήθηκε πάλι 5,5 ώρες, τι καλά!

Δημητρούλα και Μαίρη ο θηλασμός δεν είναι το πιο δύσκολο. Ο συνδυασμός του θηλασμού με την εργασία ναι, είναι πολύ δύσκολο, γι' αυτό σας το λέμε συνεχώς ότι είστε ηρωίδες! Υπομονή, πράγματι λίγο έμεινε μέχρι να μπούνε οι στερεές και τότε τα πράγματα θα γίνουν σαφώς πιο εύκολα για εσάς!

Μαρία μου δεν ήξερα ότι δοκιμάσατε τόσα γάλατα. Αφού είναι έτσι καλά κάνατε και ξεκινήσατε στερεές, εφόσον έτσι θα τρέφεται καλύτερα. Και ευτυχώς που δεν αντέδρασε άσχημα το εντερακι της. Στα έγραψα αυτά γιατί εκτός του ότι οι περισσότεροι παιδίατροι συνιστούν σταδιακή ένταξη της νέας τροφής, είχα και περίπτωση που υπήρξε πρόβλημα με δυσκοιλιότητα, και η καημένη η κουμπάρα τράβηξε πολλά.
Μελινομαρία μου αν ξεκινήσετε μια κι έξω όλα τα φρούτα και λαχανικά και σου κάνει κάποια αλλεργία (εννοείται δε στο εύχομαι) πώς θα ξέρεις μετά τι το πείραξε; Επίσης, επειδή το έχω δει κι αυτό, αν αρνείται να φάει επειδή ανάμεσα σε όλα τα λαχανικά πχ υπάρχει κάποιο που δεν του αρέσει πώς θα το καταλάβεις; Αυτά τα παραπάνω και κυρίως οι αλλεργίες είναι οι βασικοί λόγοι που όσοι παιδίατροι ξέρω και έχω διαβάσει επίσης, προτείνουν να βάζουμε ένα-ένα τα λαχανικά και τα φρούτα στην κρέμα.
Κατά τ'άλλα μπράβο που είσαι κάπως καλύτερα! Κι εγώ ίσως είμαι μια ιδέα καλύτερα, αλλά επειδή το ίδιο συνέβη πριν λίγες μέρες και μετά πάλι χειροτέρευσα δεν ξέρω αν πρέπει να το πω με σιγουριά. Ακόμα πονάω πάντως, αν και μάλλον όχι τόσο όσο εσύ! Πάλι καλά που έχεις και βοήθεια!
Αθανασία μου τα ζουζούνια σου μεγαλώνουν, το λάπτοπ σου όμως δεν το βλέπω καλά!

Τζενάκι και Μελινομαρία με το καλό και οι βαφτίσεις σας στις 30/6!

Ειρήνη μια χαρά σας ήρθαν, όπως τα αποφασίσατε!

Δήμητρα ούτε και σε μένα παίζει χρήμα για ψώνια, αλλά κάπως πρέπει να ανανεωθώ ρε γμτ! Άσε και πήρα και ένα κιλό. Φορούσα τελευταία ένα παλιό μου τζιν, τώρα μου ερχόταν αρκετά στενό πλέον, και έκατσα χαμηλά για να φτιάξω κάτι στο ρηλάξ του μωρού με αποτέλεσμα να σκιστούν και τα 2 γόνατα. Έγινε πιο μοντέρνο, χαχα, αλλά αν συνεχίσω να το φοράω το βλέπω να σκίζεται εντελώς! Μάλλον πρέπει να κόψω τις σοκολάτες!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις