Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 7:52 am

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
demaki88 έγραψε:
zeta86 έγραψε:
ede έγραψε:Καλησπέρα. Αν και κανούρια στο φορούμ το θέμα μου τράβηξε αμέσως την προσοχή και θα πω και την δική μου γνώμη.
Δεν θα μπω στην διαδικασία σωστού και λάθους. Μπαίνω όμως στην θέση της πεθεράς σου η οποία ''κατσιαδάστηκε'' ευγενικά γιατί έκανε ένα ''μεγάλο λάθος'' αγαπάει πολύ το παιδί σου. Βάζετε σε μια διαδικασία την γυναίκα να μην εκδηλώνει τα συναισθήματα της και σε μια διαδικασία το παιδί να ψάχνεται γιατί ''πάγωσε'' ξαφνικά η γιαγιά και τι έκανε λάθος. Στην θέση σου δεν θα κόιταγα να απομακρύνω το παιδί απο την γιαγιά και να παγώσω την σχ΄σεη τους με το έτσι θέλω. Θα κοίταγα να φτιάξω την δική μου σχ΄ση με το παιδί μου. Να περνάει το παιδί μου καλύτερα με εμένα και όχι με την γιαγιά του χωρίς να ανακατεύτω στη σχέση τους. Πιστέυω ότι πληγώνεις 3 ανθρώπους αθέλα σου ίσως, (γιαγιά, παιδί και σύζυγο) μόνο και μόνο γιατί το παιδί περνάει καλύτερα με την γιαγιά τού και όχι μαζί σου . που το τελευταίο είναι δική σου ευθύνη. Αν αύριο μεθαύριο σου πει ότι περνάει με την γυναίκα του καλύτερα θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση?



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ..Κ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ-ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΤ ΣΠΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΝΕ Κ ΧΑΤΙΡΙΑ..ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ..ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΩΤΙΚΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕΤΑΙ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ..Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΟΥΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ??
λες οτι ειναι λογικο που περνανε καλα γιατι τους κανουν ολα τα χατιρια.και ειναι καλο αυτο;;δηλαδη εμεις ειμαστε χαζες μαναδες που δεν τους κανουμε ολα τα χατιρια.πρεπει δηλαδη τα παιδια μας να επιτρεπουμε να γινοντε κακομαθημενα κ οσα εμεις προσπαθουμε να τους περασουμε καλως οι γιαγιαδες τα γκρεμιζουν.ειμαστε με τα καλα μας;γιαυτο ολα τα παιδια πλεον ειναι κανιβαλοι γιατι δεν υπαρχουν ορια.γιαφτο γραφουν γονεις




ΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΑ.. να μη θελουν κανεναν..και απο αυτα τα παιδια βλεπυμε αρκετα.. που περα απο τους γονεισ δεν σεβονται κανεναν

27Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 7:53 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για εμένα είναι σημαντικό να μας πει η μαμά το παιδί πόσο βλέπει την γιαγιά του. Δηλαδή την βλέπει κάθε Κυριακή ή το κρατάει η γιαγιά απο τότε που γεννήθηκε απο το πρώι ως το βράδυ γιατί η μαμά μπορεί να δουλεύει? αν το κρατάει για να κάνει η μαμά δουλειές κλπ. Γιατί αν είναι έτσι θεωρώ πως έιναι απόλυτα λογικό να υπάρχει αυτό το δέσιμο. Και κάτι άλλο που είπε μια άλλη κοπέλα. Δεν θεωρώ κακό να έχει μια γιαγιά, ένας παππούς λίγο περισσότερη αδυνάμια στο ένα εγγόνι απο τα 2 ή 3. Και τι έγινε? Γιατί ψάχνουμε κάτι κακό σε όλα? Και εγώ αδυναμία σε ένα απο τα ανήψια απο ότι στα υπόλοιπα. Και ένα άλλος θείος έχει σε κάποιο άλλο. Δεν μας ταιριάζουν όλοι οι άνθωποι ακόμα και να είναι λιλιπούτιοι.

28Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 7:56 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:
zeta86 έγραψε:
ede έγραψε:Καλησπέρα. Αν και κανούρια στο φορούμ το θέμα μου τράβηξε αμέσως την προσοχή και θα πω και την δική μου γνώμη.
Δεν θα μπω στην διαδικασία σωστού και λάθους. Μπαίνω όμως στην θέση της πεθεράς σου η οποία ''κατσιαδάστηκε'' ευγενικά γιατί έκανε ένα ''μεγάλο λάθος'' αγαπάει πολύ το παιδί σου. Βάζετε σε μια διαδικασία την γυναίκα να μην εκδηλώνει τα συναισθήματα της και σε μια διαδικασία το παιδί να ψάχνεται γιατί ''πάγωσε'' ξαφνικά η γιαγιά και τι έκανε λάθος. Στην θέση σου δεν θα κόιταγα να απομακρύνω το παιδί απο την γιαγιά και να παγώσω την σχ΄σεη τους με το έτσι θέλω. Θα κοίταγα να φτιάξω την δική μου σχ΄ση με το παιδί μου. Να περνάει το παιδί μου καλύτερα με εμένα και όχι με την γιαγιά του χωρίς να ανακατεύτω στη σχέση τους. Πιστέυω ότι πληγώνεις 3 ανθρώπους αθέλα σου ίσως, (γιαγιά, παιδί και σύζυγο) μόνο και μόνο γιατί το παιδί περνάει καλύτερα με την γιαγιά τού και όχι μαζί σου . που το τελευταίο είναι δική σου ευθύνη. Αν αύριο μεθαύριο σου πει ότι περνάει με την γυναίκα του καλύτερα θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση?



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ..Κ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ-ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΤ ΣΠΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΝΕ Κ ΧΑΤΙΡΙΑ..ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ..ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΩΤΙΚΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕΤΑΙ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ..Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΟΥΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ??
λες οτι ειναι λογικο που περνανε καλα γιατι τους κανουν ολα τα χατιρια.και ειναι καλο αυτο;;δηλαδη εμεις ειμαστε χαζες μαναδες που δεν τους κανουμε ολα τα χατιρια.πρεπει δηλαδη τα παιδια μας να επιτρεπουμε να γινοντε κακομαθημενα κ οσα εμεις προσπαθουμε να τους περασουμε καλως οι γιαγιαδες τα γκρεμιζουν.ειμαστε με τα καλα μας;γιαυτο ολα τα παιδια πλεον ειναι κανιβαλοι γιατι δεν υπαρχουν ορια.γιαφτο γραφουν γονεις

συγνωμη θα σου κανω μια προσωπικη ερωτηση αν θες φυσικα απαντας, εσυ μικρη δεν ειχες σχεσεις με τη γιαγια σου; δεν σου εκανε τα χατηρια και δεν περνουσες καλα μαζι της;; ετσι ειναι το φυσιολογικο, οι γονεις εχουν την ευθυνη της ανατροφης του παιδιου και ειναι λογικο να ειναι αυστηροι, οπως ειναι και λογικο οι παππουδες και οι γιαγιαδες, που δεν εχουν την ιδια ευθυνη και εχουν συνηθως αδυναμια στα εγγονια τους να τους κανουν και ενα χατηρι παρπανω. τοσα χρονια ολες οι οικογενειες καπως ετσι ειναι δομιμενες. δεν παθαμε και τιποτα επειδη οι γιαγια μας εκανε και ενα χατηρι! δεν λεω να παρακουει αυτα που θελει η μητερα για την ανατροφη του παιδιου της, αλλα δεν υπαρχει πιο γλυκο πραγμα απο παιδια που μεγαλωνουν αγαπημενα και με τους παππουδες-γιαγιαδες, εχουν αλλη σχεση μαζι τους, και αλλη σχεση με τους γονεις.

29Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 7:57 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
demaki ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΣΟΥ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ Κ ΟΙ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ..ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΦΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ..ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ Κ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ..Κ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΝΙΒΑΛΟΙ!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...ΒΑΡΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ "ΚΑΝΝΙΒΑΛΟΣ"

30Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:00 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μεγάλο θέμα σχετικά με χατίρια και γιαγιάδες. Αν θέλουμε να μας τα κρατάνε για να δουλεύουμε , να κάνουμε δουλειές , βόλτες κλπ καλώς ή κακώς θα υπάρχουν και αυτά. Μην ξεχνάτε ότι είναι μεγάλες γυναίκες και στο θέμα ΄΄μεγαλώνω παιδιά΄΄ είναι λίγο πιο πίσω απο εμάς που έχουμε ανοίξει και ένα βιβλίο σχετικό. Πέρνουμε μια γυναίκα, την δασκαλεύεουμε ακριβώς τι θέλουμε σκάμε και 700 ευρω και έχουμε την κεφάλα μας ήσυχη. Διαφορετικά όταν έχουμε baby sitter και γυναίκα για το σπίτι δωρεάν ε......κάνουμε και τα στραβά μάτια. Wink

31Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:01 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:Annamariaγιατι θα πρεπει να ειναι ζηλια;δηλαδη σου φαινετε παραλογο που μια μαμα δεν της αρεσει το παιδιτης να επιρεαζετε τοσο πολυ απο την γιαγια;εμενα μου φαινετε αποκυτως φυσιολογικο.πολλες ειναι οι γιαγιιαδες που θελουν να εχουν παντα το πανω χερι στα εγγονια λες κ ειναι αυτες μανες τους εκει δεν πρεπει να μιλησουν οι μαναδες;τι ρολο παιζουν;μαλλον λοιπον θα εισαι πολυ εξαρτιμενη απο τις γιαγιαδες των παιδιων σου για να μην δεχεσαιαρνιτικη κουβεντα για αυτες οπως εχει γινει κ σε αλλο θεμα.εγω την κοπελα την καταλαβαινω απολυτα κ πιστευω οτι το μονο λαθος που εκανε ηταν οτι επρεπε η ιδια να μιλησειστην πεθερα της.οπως κ το κανωω κ εγω πολλες φορες που οι γιαγιαδες των δικων μου παιδιων τα επιρεαζουν.

η κοπελα δεν ανεφερε οτι επηρεαζεται απο τη συμπεριφορα της γιαγιασ το παιδι της, αλλα οτι ειναι πολυ δεμενο μαζι της. και βασει αυτου που ειπε εκρινα. γιατι το ξαναλεω εκεινη ζητησε τη γνωμη μας. και οχι δεν ειμαι τοσο συνδεδεμενη με τις δικες μας της γιαγιαδες οπως το παρουσιαζεις διοτι ετσι οπως ειναι σομημενη η οικογενεια μας (και εγω σαν οικογενεια υπολογιζω ΚΑΙ τις γιαγιαδες) δεν εχουν χρονο πολυ για το παιδι μου. το ποιος εχει αποθυμενα απο τη δικη του πεθερα φαινεται απο τις απαντησεις σου. μπορει να εχεις δικιο στην δικη σου περιπτωση αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ιδιες.Ασε που ανφιβαλω οτι αν η μητερα της κοπελας ηταν δεμενη τοσο με τον ιδιο τροπο με το παιδι της αν θα την ενοχλουσε το ιδιο. Η προσωπικη μου αποψη παντα, ειναι οτι η κοπελα ζηλεψε, απο τα λεγοενα της αυτο συμπερανα και βασει αυτου εδωσα την δικη οπτικη. Μην συμφωνισεται δεν ειναι παραιτητο.
εννοεις οτι εγω εχω αποθιμενα με την πεθερα μου;τοτε σου λεω οτι πολυ θα ηθελες να εχεις την σχεση που εχω εγω με την πεθερα μου γιατι απο τηνν μανα μου την βαζω πιο ψηλα.αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν κατι με εννοχλει σε αυτην δεν θα το πω.οπως θα το ελεγα στην μανα μου κ στην αδερφη μου κ μαλισυαχστην πεθερα μου με περισσοτερη ευγενεια.το θεμα ειναι παντως πως η κοπελα ακομα κ ζηλια να εννοιωσε γιατι να μην το πει;αφου η γιαγια επιρρεαζει τοσο πολυ το παιδι λοιπον ας το βοηθισει να παει πιο κοντα με την μαμα του.θελω την αποψη σου ομως σε κατι.μια φορα οταν ητσαν μωρο η πρωτη μου κορη κ η αδυναμια της γιαγιας επαιζα με την μικρη κ αυτη εδειχνε να ευχαριστιεται.λοιπον μπουκαρει στο δωματιο η γιαγια με την κουβεντα"θελω κ εγω να παιξω γιατι ζηλευω"αυτο να υποθεσω το βρεισκεις πολυ σωστη πραξη..σωστα;

32Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:05 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κατά την γνώμη μου δεν χαλάει το παιδί ούτε γκρεμίζεται αυτό που χτίζεις επείδή θα δεί την γιαγιά 2 ώρες την εβδομάδα τώρα αν την βλέπει παραπάνω είναι και δική μας ευθύνη. Το μυστικό νομίζω πως έιναι να μάθει το παιδάκι (και ε΄δω έιναι ευθύνη της μαμάς) ότι η γιαγιά με την μαμά είναι κάτι διαφορετικό και όταν κάνει κάτι η γιαγιά δεν σημαίνει ότι θα το κάνουν και οι γονείς. Πρέπει να μάθει να το ξεχωρίζει.

33Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:07 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ..ΑΛΛΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ Κ ΑΛΛΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ..Κ ΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ...ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ..ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΤ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ..ΓΤ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΓΑΠΗΣ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΕ Η ΦΙΛΗ...

34Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:09 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομίζω ότι δίνουμε σημασία σε πράγματα που δεν έιναι τόσο σοβαρά και γενικότερα ψαχνόμαστε για να πούμε ότι αυτός έκανε λάθος. Λες και εμείς είμαστε σωστοί σε όλα.................Ενας τσακωμός ανευ αιτίας καραδοκεί....................

35Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:10 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:Annamariaγιατι θα πρεπει να ειναι ζηλια;δηλαδη σου φαινετε παραλογο που μια μαμα δεν της αρεσει το παιδιτης να επιρεαζετε τοσο πολυ απο την γιαγια;εμενα μου φαινετε αποκυτως φυσιολογικο.πολλες ειναι οι γιαγιιαδες που θελουν να εχουν παντα το πανω χερι στα εγγονια λες κ ειναι αυτες μανες τους εκει δεν πρεπει να μιλησουν οι μαναδες;τι ρολο παιζουν;μαλλον λοιπον θα εισαι πολυ εξαρτιμενη απο τις γιαγιαδες των παιδιων σου για να μην δεχεσαιαρνιτικη κουβεντα για αυτες οπως εχει γινει κ σε αλλο θεμα.εγω την κοπελα την καταλαβαινω απολυτα κ πιστευω οτι το μονο λαθος που εκανε ηταν οτι επρεπε η ιδια να μιλησειστην πεθερα της.οπως κ το κανωω κ εγω πολλες φορες που οι γιαγιαδες των δικων μου παιδιων τα επιρεαζουν.

η κοπελα δεν ανεφερε οτι επηρεαζεται απο τη συμπεριφορα της γιαγιασ το παιδι της, αλλα οτι ειναι πολυ δεμενο μαζι της. και βασει αυτου που ειπε εκρινα. γιατι το ξαναλεω εκεινη ζητησε τη γνωμη μας. και οχι δεν ειμαι τοσο συνδεδεμενη με τις δικες μας της γιαγιαδες οπως το παρουσιαζεις διοτι ετσι οπως ειναι σομημενη η οικογενεια μας (και εγω σαν οικογενεια υπολογιζω ΚΑΙ τις γιαγιαδες) δεν εχουν χρονο πολυ για το παιδι μου. το ποιος εχει αποθυμενα απο τη δικη του πεθερα φαινεται απο τις απαντησεις σου. μπορει να εχεις δικιο στην δικη σου περιπτωση αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ιδιες.Ασε που ανφιβαλω οτι αν η μητερα της κοπελας ηταν δεμενη τοσο με τον ιδιο τροπο με το παιδι της αν θα την ενοχλουσε το ιδιο. Η προσωπικη μου αποψη παντα, ειναι οτι η κοπελα ζηλεψε, απο τα λεγοενα της αυτο συμπερανα και βασει αυτου εδωσα την δικη οπτικη. Μην συμφωνισεται δεν ειναι παραιτητο.
εννοεις οτι εγω εχω αποθιμενα με την πεθερα μου;τοτε σου λεω οτι πολυ θα ηθελες να εχεις την σχεση που εχω εγω με την πεθερα μου γιατι απο τηνν μανα μου την βαζω πιο ψηλα.αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν κατι με εννοχλει σε αυτην δεν θα το πω.οπως θα το ελεγα στην μανα μου κ στην αδερφη μου κ μαλισυαχστην πεθερα μου με περισσοτερη ευγενεια.το θεμα ειναι παντως πως η κοπελα ακομα κ ζηλια να εννοιωσε γιατι να μην το πει;αφου η γιαγια επιρρεαζει τοσο πολυ το παιδι λοιπον ας το βοηθισει να παει πιο κοντα με την μαμα του.θελω την αποψη σου ομως σε κατι.μια φορα οταν ητσαν μωρο η πρωτη μου κορη κ η αδυναμια της γιαγιας επαιζα με την μικρη κ αυτη εδειχνε να ευχαριστιεται.λοιπον μπουκαρει στο δωματιο η γιαγια με την κουβεντα"θελω κ εγω να παιξω γιατι ζηλευω"αυτο να υποθεσω το βρεισκεις πολυ σωστη πραξη..σωστα;

απο τα λεγομενα σου σε αυτο το θεμα και σε αλλα εβγαλα αυτο το συμπερασμα, αλλα εφοσον κανω λαθος συγνωμη, αν και η τελευταια σου φραση δεν δειχνει κατι τετοιο. τελοσπαντων δεν με αφορα η σχεση σου με την πεθερα σου. οσο γι αυτο που με ρωτησες οχι ουτε αυτο το βρισκω σωστη πραξη. τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα μας ομως;; η κοπελα δεν ειπε οτι το παιδι της επηρεαζεται απο τη γιαγια του, αλλα οτι της εχει αδυναμια, και οτι αυτο την ενοχλησε και αποφασισε να μετριασει την συμπεριφορα της μεγαλης γυναικας που αγαπα πολυ το παιδι της (δηλαδη θα πρεπει εμεις να οριζουμε ποσο αγαπαει κανεις καποιον) μονο και μονο γιατι δεν μπορει να σκεφτει πιο ορημα.

36Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:13 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
roulamammy έγραψε:
demaki88 έγραψε:
zeta86 έγραψε:
ede έγραψε:Καλησπέρα. Αν και κανούρια στο φορούμ το θέμα μου τράβηξε αμέσως την προσοχή και θα πω και την δική μου γνώμη.
Δεν θα μπω στην διαδικασία σωστού και λάθους. Μπαίνω όμως στην θέση της πεθεράς σου η οποία ''κατσιαδάστηκε'' ευγενικά γιατί έκανε ένα ''μεγάλο λάθος'' αγαπάει πολύ το παιδί σου. Βάζετε σε μια διαδικασία την γυναίκα να μην εκδηλώνει τα συναισθήματα της και σε μια διαδικασία το παιδί να ψάχνεται γιατί ''πάγωσε'' ξαφνικά η γιαγιά και τι έκανε λάθος. Στην θέση σου δεν θα κόιταγα να απομακρύνω το παιδί απο την γιαγιά και να παγώσω την σχ΄σεη τους με το έτσι θέλω. Θα κοίταγα να φτιάξω την δική μου σχ΄ση με το παιδί μου. Να περνάει το παιδί μου καλύτερα με εμένα και όχι με την γιαγιά του χωρίς να ανακατεύτω στη σχέση τους. Πιστέυω ότι πληγώνεις 3 ανθρώπους αθέλα σου ίσως, (γιαγιά, παιδί και σύζυγο) μόνο και μόνο γιατί το παιδί περνάει καλύτερα με την γιαγιά τού και όχι μαζί σου . που το τελευταίο είναι δική σου ευθύνη. Αν αύριο μεθαύριο σου πει ότι περνάει με την γυναίκα του καλύτερα θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση?



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ..Κ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ-ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΤ ΣΠΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΝΕ Κ ΧΑΤΙΡΙΑ..ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ..ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΩΤΙΚΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕΤΑΙ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ..Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΟΥΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ??
λες οτι ειναι λογικο που περνανε καλα γιατι τους κανουν ολα τα χατιρια.και ειναι καλο αυτο;;δηλαδη εμεις ειμαστε χαζες μαναδες που δεν τους κανουμε ολα τα χατιρια.πρεπει δηλαδη τα παιδια μας να επιτρεπουμε να γινοντε κακομαθημενα κ οσα εμεις προσπαθουμε να τους περασουμε καλως οι γιαγιαδες τα γκρεμιζουν.ειμαστε με τα καλα μας;γιαυτο ολα τα παιδια πλεον ειναι κανιβαλοι γιατι δεν υπαρχουν ορια.γιαφτο γραφουν γονεις




ΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΑ.. να μη θελουν κανεναν..και απο αυτα τα παιδια βλεπυμε αρκετα.. που περα απο τους γονεισ δεν σεβονται κανεναν
η λεξη αντικοινωνικα ειναι πολυ λαθος που χρησημοποιεις.δεν θελω να τα απομακρυνω απο την κοινωνια.θελω να με ακουνε κ να μην επιρρεαζοντε απο κανεναν

37Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:19 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:Annamariaγιατι θα πρεπει να ειναι ζηλια;δηλαδη σου φαινετε παραλογο που μια μαμα δεν της αρεσει το παιδιτης να επιρεαζετε τοσο πολυ απο την γιαγια;εμενα μου φαινετε αποκυτως φυσιολογικο.πολλες ειναι οι γιαγιιαδες που θελουν να εχουν παντα το πανω χερι στα εγγονια λες κ ειναι αυτες μανες τους εκει δεν πρεπει να μιλησουν οι μαναδες;τι ρολο παιζουν;μαλλον λοιπον θα εισαι πολυ εξαρτιμενη απο τις γιαγιαδες των παιδιων σου για να μην δεχεσαιαρνιτικη κουβεντα για αυτες οπως εχει γινει κ σε αλλο θεμα.εγω την κοπελα την καταλαβαινω απολυτα κ πιστευω οτι το μονο λαθος που εκανε ηταν οτι επρεπε η ιδια να μιλησειστην πεθερα της.οπως κ το κανωω κ εγω πολλες φορες που οι γιαγιαδες των δικων μου παιδιων τα επιρεαζουν.

η κοπελα δεν ανεφερε οτι επηρεαζεται απο τη συμπεριφορα της γιαγιασ το παιδι της, αλλα οτι ειναι πολυ δεμενο μαζι της. και βασει αυτου που ειπε εκρινα. γιατι το ξαναλεω εκεινη ζητησε τη γνωμη μας. και οχι δεν ειμαι τοσο συνδεδεμενη με τις δικες μας της γιαγιαδες οπως το παρουσιαζεις διοτι ετσι οπως ειναι σομημενη η οικογενεια μας (και εγω σαν οικογενεια υπολογιζω ΚΑΙ τις γιαγιαδες) δεν εχουν χρονο πολυ για το παιδι μου. το ποιος εχει αποθυμενα απο τη δικη του πεθερα φαινεται απο τις απαντησεις σου. μπορει να εχεις δικιο στην δικη σου περιπτωση αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ιδιες.Ασε που ανφιβαλω οτι αν η μητερα της κοπελας ηταν δεμενη τοσο με τον ιδιο τροπο με το παιδι της αν θα την ενοχλουσε το ιδιο. Η προσωπικη μου αποψη παντα, ειναι οτι η κοπελα ζηλεψε, απο τα λεγοενα της αυτο συμπερανα και βασει αυτου εδωσα την δικη οπτικη. Μην συμφωνισεται δεν ειναι παραιτητο.
εννοεις οτι εγω εχω αποθιμενα με την πεθερα μου;τοτε σου λεω οτι πολυ θα ηθελες να εχεις την σχεση που εχω εγω με την πεθερα μου γιατι απο τηνν μανα μου την βαζω πιο ψηλα.αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν κατι με εννοχλει σε αυτην δεν θα το πω.οπως θα το ελεγα στην μανα μου κ στην αδερφη μου κ μαλισυαχστην πεθερα μου με περισσοτερη ευγενεια.το θεμα ειναι παντως πως η κοπελα ακομα κ ζηλια να εννοιωσε γιατι να μην το πει;αφου η γιαγια επιρρεαζει τοσο πολυ το παιδι λοιπον ας το βοηθισει να παει πιο κοντα με την μαμα του.θελω την αποψη σου ομως σε κατι.μια φορα οταν ητσαν μωρο η πρωτη μου κορη κ η αδυναμια της γιαγιας επαιζα με την μικρη κ αυτη εδειχνε να ευχαριστιεται.λοιπον μπουκαρει στο δωματιο η γιαγια με την κουβεντα"θελω κ εγω να παιξω γιατι ζηλευω"αυτο να υποθεσω το βρεισκεις πολυ σωστη πραξη..σωστα;

απο τα λεγομενα σου σε αυτο το θεμα και σε αλλα εβγαλα αυτο το συμπερασμα, αλλα εφοσον κανω λαθος συγνωμη, αν και η τελευταια σου φραση δεν δειχνει κατι τετοιο. τελοσπαντων δεν με αφορα η σχεση σου με την πεθερα σου. οσο γι αυτο που με ρωτησες οχι ουτε αυτο το βρισκω σωστη πραξη. τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα μας ομως;; η κοπελα δεν ειπε οτι το παιδι της επηρεαζεται απο τη γιαγια του, αλλα οτι της εχει αδυναμια, και οτι αυτο την ενοχλησε και αποφασισε να μετριασει την συμπεριφορα της μεγαλης γυναικας που αγαπα πολυ το παιδι της (δηλαδη θα πρεπει εμεις να οριζουμε ποσο αγαπαει κανεις καποιον) μονο και μονο γιατι δεν μπορει να σκεφτει πιο ορημα.
και συμφωνω μαζι της που εχει ενστασεις.τα παιδια ειναι πολυ ευκολα να μην θελουν τους γονεις κ να προτειμουν γιιαγιαδες παππουδες.εκει χανετε η μπαλα κ ειναι πολυ δυσκολο να τα παιδαγωγισεις.

38Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:22 am

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:Annamariaγιατι θα πρεπει να ειναι ζηλια;δηλαδη σου φαινετε παραλογο που μια μαμα δεν της αρεσει το παιδιτης να επιρεαζετε τοσο πολυ απο την γιαγια;εμενα μου φαινετε αποκυτως φυσιολογικο.πολλες ειναι οι γιαγιιαδες που θελουν να εχουν παντα το πανω χερι στα εγγονια λες κ ειναι αυτες μανες τους εκει δεν πρεπει να μιλησουν οι μαναδες;τι ρολο παιζουν;μαλλον λοιπον θα εισαι πολυ εξαρτιμενη απο τις γιαγιαδες των παιδιων σου για να μην δεχεσαιαρνιτικη κουβεντα για αυτες οπως εχει γινει κ σε αλλο θεμα.εγω την κοπελα την καταλαβαινω απολυτα κ πιστευω οτι το μονο λαθος που εκανε ηταν οτι επρεπε η ιδια να μιλησειστην πεθερα της.οπως κ το κανωω κ εγω πολλες φορες που οι γιαγιαδες των δικων μου παιδιων τα επιρεαζουν.

η κοπελα δεν ανεφερε οτι επηρεαζεται απο τη συμπεριφορα της γιαγιασ το παιδι της, αλλα οτι ειναι πολυ δεμενο μαζι της. και βασει αυτου που ειπε εκρινα. γιατι το ξαναλεω εκεινη ζητησε τη γνωμη μας. και οχι δεν ειμαι τοσο συνδεδεμενη με τις δικες μας της γιαγιαδες οπως το παρουσιαζεις διοτι ετσι οπως ειναι σομημενη η οικογενεια μας (και εγω σαν οικογενεια υπολογιζω ΚΑΙ τις γιαγιαδες) δεν εχουν χρονο πολυ για το παιδι μου. το ποιος εχει αποθυμενα απο τη δικη του πεθερα φαινεται απο τις απαντησεις σου. μπορει να εχεις δικιο στην δικη σου περιπτωση αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ολες ιδιες.Ασε που ανφιβαλω οτι αν η μητερα της κοπελας ηταν δεμενη τοσο με τον ιδιο τροπο με το παιδι της αν θα την ενοχλουσε το ιδιο. Η προσωπικη μου αποψη παντα, ειναι οτι η κοπελα ζηλεψε, απο τα λεγοενα της αυτο συμπερανα και βασει αυτου εδωσα την δικη οπτικη. Μην συμφωνισεται δεν ειναι παραιτητο.
εννοεις οτι εγω εχω αποθιμενα με την πεθερα μου;τοτε σου λεω οτι πολυ θα ηθελες να εχεις την σχεση που εχω εγω με την πεθερα μου γιατι απο τηνν μανα μου την βαζω πιο ψηλα.αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν κατι με εννοχλει σε αυτην δεν θα το πω.οπως θα το ελεγα στην μανα μου κ στην αδερφη μου κ μαλισυαχστην πεθερα μου με περισσοτερη ευγενεια.το θεμα ειναι παντως πως η κοπελα ακομα κ ζηλια να εννοιωσε γιατι να μην το πει;αφου η γιαγια επιρρεαζει τοσο πολυ το παιδι λοιπον ας το βοηθισει να παει πιο κοντα με την μαμα του.θελω την αποψη σου ομως σε κατι.μια φορα οταν ητσαν μωρο η πρωτη μου κορη κ η αδυναμια της γιαγιας επαιζα με την μικρη κ αυτη εδειχνε να ευχαριστιεται.λοιπον μπουκαρει στο δωματιο η γιαγια με την κουβεντα"θελω κ εγω να παιξω γιατι ζηλευω"αυτο να υποθεσω το βρεισκεις πολυ σωστη πραξη..σωστα;

απο τα λεγομενα σου σε αυτο το θεμα και σε αλλα εβγαλα αυτο το συμπερασμα, αλλα εφοσον κανω λαθος συγνωμη, αν και η τελευταια σου φραση δεν δειχνει κατι τετοιο. τελοσπαντων δεν με αφορα η σχεση σου με την πεθερα σου. οσο γι αυτο που με ρωτησες οχι ουτε αυτο το βρισκω σωστη πραξη. τι σχεση εχουν ολα αυτα με το θεμα μας ομως;; η κοπελα δεν ειπε οτι το παιδι της επηρεαζεται απο τη γιαγια του, αλλα οτι της εχει αδυναμια, και οτι αυτο την ενοχλησε και αποφασισε να μετριασει την συμπεριφορα της μεγαλης γυναικας που αγαπα πολυ το παιδι της (δηλαδη θα πρεπει εμεις να οριζουμε ποσο αγαπαει κανεις καποιον) μονο και μονο γιατι δεν μπορει να σκεφτει πιο ορημα.
και συμφωνω μαζι της που εχει ενστασεις.τα παιδια ειναι πολυ ευκολα να μην θελουν τους γονεις κ να προτειμουν γιιαγιαδες παππουδες.εκει χανετε η μπαλα κ ειναι πολυ δυσκολο να τα παιδαγωγισεις.

οποτε να περιοριζουμε τη σχεση των παιδιων μας με ανθρωπους που τα αγαπανε, γιατι δεν ειμαστε ΕΜΕΙΣ ικανοι να τα διαπαιδαγωγισουμε σωστα. γιατι αμα ειμαστε ικανοι τα παιδια δεν προκειται να επιρεαστουν απο κανεναν αλλο.

39Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:23 am

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
demaki88 καλα κανεις .. αλλα αν ειναι ετσι μην αφηνεις τα παιδια σου να τα προσεχει η γιαγια...

40Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:24 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:[
και συμφωνω μαζι της που εχει ενστασεις.τα παιδια ειναι πολυ ευκολα να μην θελουν τους γονεις κ να προτειμουν γιιαγιαδες παππουδες.εκει χανετε η μπαλα κ ειναι πολυ δυσκολο να τα παιδαγωγισεις.[/quote]Τότε τα κρατάς στο σπίτι , τα μεγαλώνεις μόνη μέ όποιο κόστος και οι σχέσεις να είναι πιο τυπικές. Επιμένω ότι αν το βλέπει σε λογικά επίπεδα δεν χαλάνε καθόλου αν το αφήνεις με ψύλλου πήδημα στη γιαγιά ε τότε να είμα στε ε΄τοιμοι να αντιμετωπίσουμε και τις συνέπειες.

41Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:30 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
zeta86 έγραψε:
ede έγραψε:Καλησπέρα. Αν και κανούρια στο φορούμ το θέμα μου τράβηξε αμέσως την προσοχή και θα πω και την δική μου γνώμη.
Δεν θα μπω στην διαδικασία σωστού και λάθους. Μπαίνω όμως στην θέση της πεθεράς σου η οποία ''κατσιαδάστηκε'' ευγενικά γιατί έκανε ένα ''μεγάλο λάθος'' αγαπάει πολύ το παιδί σου. Βάζετε σε μια διαδικασία την γυναίκα να μην εκδηλώνει τα συναισθήματα της και σε μια διαδικασία το παιδί να ψάχνεται γιατί ''πάγωσε'' ξαφνικά η γιαγιά και τι έκανε λάθος. Στην θέση σου δεν θα κόιταγα να απομακρύνω το παιδί απο την γιαγιά και να παγώσω την σχ΄σεη τους με το έτσι θέλω. Θα κοίταγα να φτιάξω την δική μου σχ΄ση με το παιδί μου. Να περνάει το παιδί μου καλύτερα με εμένα και όχι με την γιαγιά του χωρίς να ανακατεύτω στη σχέση τους. Πιστέυω ότι πληγώνεις 3 ανθρώπους αθέλα σου ίσως, (γιαγιά, παιδί και σύζυγο) μόνο και μόνο γιατί το παιδί περνάει καλύτερα με την γιαγιά τού και όχι μαζί σου . που το τελευταίο είναι δική σου ευθύνη. Αν αύριο μεθαύριο σου πει ότι περνάει με την γυναίκα του καλύτερα θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση?



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ..Κ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ-ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΤ ΣΠΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΝΕ Κ ΧΑΤΙΡΙΑ..ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ..ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΩΤΙΚΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΛΗΓΩΝΕΤΑΙ Κ ΤΗΣ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ..Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΣΕ ΧΑΛΟΥΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ??
λες οτι ειναι λογικο που περνανε καλα γιατι τους κανουν ολα τα χατιρια.και ειναι καλο αυτο;;δηλαδη εμεις ειμαστε χαζες μαναδες που δεν τους κανουμε ολα τα χατιρια.πρεπει δηλαδη τα παιδια μας να επιτρεπουμε να γινοντε κακομαθημενα κ οσα εμεις προσπαθουμε να τους περασουμε καλως οι γιαγιαδες τα γκρεμιζουν.ειμαστε με τα καλα μας;γιαυτο ολα τα παιδια πλεον ειναι κανιβαλοι γιατι δεν υπαρχουν ορια.γιαφτο γραφουν γονεις

συγνωμη θα σου κανω μια προσωπικη ερωτηση αν θες φυσικα απαντας, εσυ μικρη δεν ειχες σχεσεις με τη γιαγια σου; δεν σου εκανε τα χατηρια και δεν περνουσες καλα μαζι της;; ετσι ειναι το φυσιολογικο, οι γονεις εχουν την ευθυνη της ανατροφης του παιδιου και ειναι λογικο να ειναι αυστηροι, οπως ειναι και λογικο οι παππουδες και οι γιαγιαδες, που δεν εχουν την ιδια ευθυνη και εχουν συνηθως αδυναμια στα εγγονια τους να τους κανουν και ενα χατηρι παρπανω. τοσα χρονια ολες οι οικογενειες καπως ετσι ειναι δομιμενες. δεν παθαμε και τιποτα επειδη οι γιαγια μας εκανε και ενα χατηρι! δεν λεω να παρακουει αυτα που θελει η μητερα για την ανατροφη του παιδιου της, αλλα δεν υπαρχει πιο γλυκο πραγμα απο παιδια που μεγαλωνουν αγαπημενα και με τους παππουδες-γιαγιαδες, εχουν αλλη σχεση μαζι τους, και αλλη σχεση με τους γονεις.
ειμαι ενναντιων στις κοπελες που το βρισκουν καθος ολο αυτο γιατι ημουν ενα παιδι με τρελη αδυναμια στην γιαγια.κ παρα τις προσπαθειες της μανας μου εχασα την σχεση την ουσιαστικη μαζι της.δεν την ηθελα κ ηθελα να ειμαι. μονο με την γιαγια.κ μου αρεζε που με κακομαθαινε σε ολα ναι οσπου εγινα ενα παιδι που απο την μαννα μου δεν δεχομουν κουβεντα γιατι μου χαλουσε χατηρια κ τα εβρισκα ολα απο την γιαγια μου.τωρα που μεγαλωσα κ βλεπω οτι ακομη προσπαθει να εισβαλει στην ζωημου και να ανακατεβετε σε ολα λες κ ειναι μανα μου καταλαβαινω ποσο μεγαλο λαθος ηταν.οι γιαγιαδες και οι παππουδες πολλες φορες δεν εχουν μετρο.δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι θα τους στερισω τα εγγονια αλλα προσπαθω να βαζω ορια.

42Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:32 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ...ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ Κ ΝΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΜΑΣ Κ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΟΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ..ΠΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..

43Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:35 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
roulamammy έγραψε:demaki88 καλα κανεις .. αλλα αν ειναι ετσι μην αφηνεις τα παιδια σου να τα προσεχει η γιαγια...
και ποιος σου ειπε οτι τα παιδια μου τα προσεχουν οι γιαγιαδες;δεν δουλευω μονο κ μονο γιατι θελωω εγω να μεγαλωσω τα παιδια μου.

44Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:36 am

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="zeta86"]ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ...ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ Κ ΝΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΤΕ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΜΑΣ Κ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΟΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ..ΠΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..[/quote



ετσι ακριβως

45Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:38 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ...ΓΤ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΓΤ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ!!!Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ Κ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ!!!ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΕΓΓΟΝΙ ΣΟΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ????

46Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:42 am

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
demaki88 έγραψε:
roulamammy έγραψε:demaki88 καλα κανεις .. αλλα αν ειναι ετσι μην αφηνεις τα παιδια σου να τα προσεχει η γιαγια...
και ποιος σου ειπε οτι τα παιδια μου τα προσεχουν οι γιαγιαδες;δεν δουλευω μονο κ μονο γιατι θελωω εγω να μεγαλωσω τα παιδια μου.



οκ εν ειναι ετσι αλλαζουν τα πραγματα..
αλλα η κοπελα που ανοιξε το θεμα , αν δεν κανω λαθος, το προσεχει η γιαγια...... και αυτο το βρισκω απαραδεκτο που εχει τετοιες απαιτησεις

47Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:44 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:[
και συμφωνω μαζι της που εχει ενστασεις.τα παιδια ειναι πολυ ευκολα να μην θελουν τους γονεις κ να προτειμουν γιιαγιαδες παππουδες.εκει χανετε η μπαλα κ ειναι πολυ δυσκολο να τα παιδαγωγισεις.
Τότε τα κρατάς στο σπίτι , τα μεγαλώνεις μόνη μέ όποιο κόστος και οι σχέσεις να είναι πιο τυπικές. Επιμένω ότι αν το βλέπει σε λογικά επίπεδα δεν χαλάνε καθόλου αν το αφήνεις με ψύλλου πήδημα στη γιαγιά ε τότε να είμα στε ε΄τοιμοι να αντιμετωπίσουμε Τκαι τις .[/quote και οταν ερχοντε οι γιαγιαδες απο υπερβολικη αγαπη στο σπιτι μας σε ακρως ακατταληλες ωρες π.χ.11 το βραδυ ειναι κ αυτο ακρως φυσιολογικι.λοιπον επιμενω.πρεπει να β;ζουμε ορια αν δεν θελουμε να χασουμε την μπαλα

48Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:46 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
roulamammy έγραψε:
demaki88 έγραψε:
roulamammy έγραψε:demaki88 καλα κανεις .. αλλα αν ειναι ετσι μην αφηνεις τα παιδια σου να τα προσεχει η γιαγια...
και ποιος σου ειπε οτι τα παιδια μου τα προσεχουν οι γιαγιαδες;δεν δουλευω μονο κ μονο γιατι θελωω εγω να μεγαλωσω τα παιδια μου.



οκ εν ειναι ετσι αλλαζουν τα πραγματα..
αλλα η κοπελα που ανοιξε το θεμα , αν δεν κανω λαθος, το προσεχει η γιαγια...... και αυτο το βρισκω απαραδεκτο που εχει τετοιες απαιτησεις
δεν διαβασα καπου οτι το προσεχει η γιαγια.αλκα αν ειναι ετσι οκ θα πρεπει να κανει λιγο πισω.

49Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:48 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
roulamammy έγραψε:demaki88 καλα κανεις .. αλλα αν ειναι ετσι μην αφηνεις τα παιδια σου να τα προσεχει η γιαγια...
και ποιος σου ειπε οτι τα παιδια μου τα προσεχουν οι γιαγιαδες;δεν δουλευω μονο κ μονο γιατι θελωω εγω να μεγαλωσω τα παιδια μου.
Αφου εισαι ολη ημερα σπιτι και τα προσέχεις εσύ θα σου τα χαλάσει η γιαγιά επειδή θα τα δεί μια ωρίτσα? Μήπως έιμαστε υπερβολικοί? Εγώ ξέρετε τι καταλαβαίνω? ¨οτι δεν είμαστε ευχαριστημένες με τίποτα. Εχουν αδυναμία? κακώς έχουν αδυναμία. Δεν έχουν αδυναμία? Ειναι γαιδούρε πως γίνεται να μην έχεις αδυναμία σε ένα μωρό? Πέρνουν τηλέφωνο? κακώς ενοχλούν. Δεν πέρνουν? ειναι γαιδούρες. Έλεος!!!!!!!!! θα γίνουμε και πεθερές και γιαγιάδες ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα.

50Φέρθηκα λάθος;;; - Σελίδα 2 Empty Απ: Φέρθηκα λάθος;;; Τετ Μάης 08, 2013 8:49 am

zeta86

zeta86
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:
Αφου εισαι ολη ημερα σπιτι και τα προσέχεις εσύ θα σου τα χαλάσει η γιαγιά επειδή θα τα δεί μια ωρίτσα? Μήπως έιμαστε υπερβολικοί? Εγώ ξέρετε τι καταλαβαίνω? ¨οτι δεν είμαστε ευχαριστημένες με τίποτα. Εχουν αδυναμία? κακώς έχουν αδυναμία. Δεν έχουν αδυναμία? Ειναι γαιδούρε πως γίνεται να μην έχεις αδυναμία σε ένα μωρό? Πέρνουν τηλέφωνο? κακώς ενοχλούν. Δεν πέρνουν? ειναι γαιδούρες. Έλεος!!!!!!!!! θα γίνουμε και πεθερές και γιαγιάδες ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα. [/quote]


ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις