Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

151Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 1:47 pm

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση
ναι catty μου απαγορευεται αλλα γινοντε παρανομα απο γιατρους ειναι κοινο μυστικο .διαββασε αυτο ....Στην Κύπρο το θέμα των εκτρώσεων έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος. Οι εκτρώσεις επιτρέπονται από τον νόμο κατόπιν συγκατάθεσης και καταβολής πιστοποιητικών δύο ιατρών και υπό τις εξής προϋποθέσεις:[1]
Σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας
Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας
Ιατρική διάγνωση ότι το παιδί που θα γεννηθεί θα πάσχει από σοβαρή αναπηρία ή από ανίατη ασθένεια
Το κυοφορούμενο παιδί να είναι προϊόν βιασμού ή αιμομιξίας

Η Εκκλησία της Κύπρου εγκρίνει την έκτρωση εάν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας. Επίσης κατά την περίοδο αμέσως μετά την Τουρκική εισβολή του 1974 συγκατατέθηκε να υποβληθούν σε έκτρωση οι Ελληνίδες Κύπριες που είχαν πέσει θύμα βιασμών.
το βρηκα τωρα

152Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 1:50 pm

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
για την ελλαδα βρηκα αυτο..Στην Ελλάδα η έκτρωση επιτρέπεται υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304 επιτρέπει την έκτρωση (τεχνητή διακοπή της κύησης) μόνο με τη συναίνεση της εγκύου και μόνο από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα στις ακόλουθες περιπτώσεις:
Εντός των πρώτων 12 εβδομάδων της κύησης σε κάθε περίπτωση
Εντός των πρώτων 24 εβδομάδων, αν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού
Εντός των πρώτων 19 εβδομάδων, αν η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί
Χωρίς χρονικό περιορισμό, αν υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της, βεβαιωμένος από αντίστοιχο ιατρό (στην περίπτωση αυτή ο όρος "έκτρωση" χρησιμοποιείται σε διακοπή που επισυμβαίνει πριν την 24η εβδομάδα). Επίσης σε αυτήν την κατηγορία εμπίπτει και η περίπτωση έκτρωσης εμβρύου με αποδεδειγμένα σοβαρές δυσλειτουργίες.

153Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 1:52 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
georgia78 έγραψε:
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση
ναι catty μου απαγορευεται αλλα γινοντε παρανομα απο γιατρους ειναι κοινο μυστικο .διαββασε αυτο ....Στην Κύπρο το θέμα των εκτρώσεων έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος. Οι εκτρώσεις επιτρέπονται από τον νόμο κατόπιν συγκατάθεσης και καταβολής πιστοποιητικών δύο ιατρών και υπό τις εξής προϋποθέσεις:[1]
Σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας
Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας
Ιατρική διάγνωση ότι το παιδί που θα γεννηθεί θα πάσχει από σοβαρή αναπηρία ή από ανίατη ασθένεια
Το κυοφορούμενο παιδί να είναι προϊόν βιασμού ή αιμομιξίας

Η Εκκλησία της Κύπρου εγκρίνει την έκτρωση εάν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας. Επίσης κατά την περίοδο αμέσως μετά την Τουρκική εισβολή του 1974 συγκατατέθηκε να υποβληθούν σε έκτρωση οι Ελληνίδες Κύπριες που είχαν πέσει θύμα βιασμών.
το βρηκα τωρα

Κατα την αποψη μου αυτος ειναι χειροτερος κινδυνος που ενεχει μια σταση εναντια στην εκτρωση, να γινονται δηλαδη μυστικα και παρανομα. Να μην ελεγχονται απο κανεναν οι γιατροι που το κανουν και φυσικα ουτε οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται μια τετοια πραξη. Δυστυχως σε χωρες που απαγορευεται η εκτρωση, υπαρχει το φαινομενο των παρανομων εκτρωσεων, που ειναι πολυ επικυνδυνο.

154Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 1:55 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση

Catty έγραψε:Είναι απίστευτο τι μαθαίνει κανείς στο"ειμαι μαμά"

τι ακριβως σου εκανε εντυπωση;

155Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 1:56 pm

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
georgia78 έγραψε:
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση
ναι catty μου απαγορευεται αλλα γινοντε παρανομα απο γιατρους ειναι κοινο μυστικο .διαββασε αυτο ....Στην Κύπρο το θέμα των εκτρώσεων έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος. Οι εκτρώσεις επιτρέπονται από τον νόμο κατόπιν συγκατάθεσης και καταβολής πιστοποιητικών δύο ιατρών και υπό τις εξής προϋποθέσεις:[1]
Σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας
Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας
Ιατρική διάγνωση ότι το παιδί που θα γεννηθεί θα πάσχει από σοβαρή αναπηρία ή από ανίατη ασθένεια
Το κυοφορούμενο παιδί να είναι προϊόν βιασμού ή αιμομιξίας

Η Εκκλησία της Κύπρου εγκρίνει την έκτρωση εάν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας. Επίσης κατά την περίοδο αμέσως μετά την Τουρκική εισβολή του 1974 συγκατατέθηκε να υποβληθούν σε έκτρωση οι Ελληνίδες Κύπριες που είχαν πέσει θύμα βιασμών.
το βρηκα τωρα

Κατα την αποψη μου αυτος ειναι χειροτερος κινδυνος που ενεχει μια σταση εναντια στην εκτρωση, να γινονται δηλαδη μυστικα και παρανομα. Να μην ελεγχονται απο κανεναν οι γιατροι που το κανουν και φυσικα ουτε οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται μια τετοια πραξη. Δυστυχως σε χωρες που απαγορευεται η εκτρωση, υπαρχει το φαινομενο των παρανομων εκτρωσεων, που ειναι πολυ επικυνδυνο.
Μα βέβαια θα μπορούσε να προκαλέσει στην γυναίκα από ανικανότητα σύλληψης μελλοντικά Ως κ θάνατο...

156Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:01 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μου έκανε εντύπωση ότι ενώ δεν είμαι και μικρή (32) και είχα και πολλές συ φοιτήτριες και γνωστούς από Κύπρο δεν ετυχε ποτέ να ακουσω ότι απαγορεύονται οι εκτρώσεις.
Και για να μιλήσω και λίγο πιο ντομπρα μου κάνει εντύπωση πως στην ίδια χωρα που έχει σεξουαλικό τουρισμό στην Αγία Ναπα, απαγορεύονται οι εκτρώσεις

157Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:01 pm

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:
georgia78 έγραψε:
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση
ναι catty μου απαγορευεται αλλα γινοντε παρανομα απο γιατρους ειναι κοινο μυστικο .διαββασε αυτο ....Στην Κύπρο το θέμα των εκτρώσεων έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος. Οι εκτρώσεις επιτρέπονται από τον νόμο κατόπιν συγκατάθεσης και καταβολής πιστοποιητικών δύο ιατρών και υπό τις εξής προϋποθέσεις:[1]
Σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας
Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας
Ιατρική διάγνωση ότι το παιδί που θα γεννηθεί θα πάσχει από σοβαρή αναπηρία ή από ανίατη ασθένεια
Το κυοφορούμενο παιδί να είναι προϊόν βιασμού ή αιμομιξίας

Η Εκκλησία της Κύπρου εγκρίνει την έκτρωση εάν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας. Επίσης κατά την περίοδο αμέσως μετά την Τουρκική εισβολή του 1974 συγκατατέθηκε να υποβληθούν σε έκτρωση οι Ελληνίδες Κύπριες που είχαν πέσει θύμα βιασμών.
το βρηκα τωρα

Κατα την αποψη μου αυτος ειναι χειροτερος κινδυνος που ενεχει μια σταση εναντια στην εκτρωση, να γινονται δηλαδη μυστικα και παρανομα. Να μην ελεγχονται απο κανεναν οι γιατροι που το κανουν και φυσικα ουτε οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται μια τετοια πραξη. Δυστυχως σε χωρες που απαγορευεται η εκτρωση, υπαρχει το φαινομενο των παρανομων εκτρωσεων, που ειναι πολυ επικυνδυνο.
αννα μαρια μου δεν το κανουν παρανομοι γιατροι επρεπε το παρανομα να το εβαζα σε εισαγωγικα .απλα επικαλουντε αυτο [Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας] και κανουν την εκτρωση.παντος ειναι πολυ λιγοι οι γιατροι που δεχοντε να κανουν εκτρωσεις.

158Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:05 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
georgia78 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
georgia78 έγραψε:
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση
ναι catty μου απαγορευεται αλλα γινοντε παρανομα απο γιατρους ειναι κοινο μυστικο .διαββασε αυτο ....Στην Κύπρο το θέμα των εκτρώσεων έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος. Οι εκτρώσεις επιτρέπονται από τον νόμο κατόπιν συγκατάθεσης και καταβολής πιστοποιητικών δύο ιατρών και υπό τις εξής προϋποθέσεις:[1]
Σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας
Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας
Ιατρική διάγνωση ότι το παιδί που θα γεννηθεί θα πάσχει από σοβαρή αναπηρία ή από ανίατη ασθένεια
Το κυοφορούμενο παιδί να είναι προϊόν βιασμού ή αιμομιξίας

Η Εκκλησία της Κύπρου εγκρίνει την έκτρωση εάν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας. Επίσης κατά την περίοδο αμέσως μετά την Τουρκική εισβολή του 1974 συγκατατέθηκε να υποβληθούν σε έκτρωση οι Ελληνίδες Κύπριες που είχαν πέσει θύμα βιασμών.
το βρηκα τωρα

Κατα την αποψη μου αυτος ειναι χειροτερος κινδυνος που ενεχει μια σταση εναντια στην εκτρωση, να γινονται δηλαδη μυστικα και παρανομα. Να μην ελεγχονται απο κανεναν οι γιατροι που το κανουν και φυσικα ουτε οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται μια τετοια πραξη. Δυστυχως σε χωρες που απαγορευεται η εκτρωση, υπαρχει το φαινομενο των παρανομων εκτρωσεων, που ειναι πολυ επικυνδυνο.
αννα μαρια μου δεν το κανουν παρανομοι γιατροι επρεπε το παρανομα να το εβαζα σε εισαγωγικα .απλα επικαλουντε αυτο [Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας] και κανουν την εκτρωση.παντος ειναι πολυ λιγοι οι γιατροι που δεχοντε να κανουν εκτρωσεις.
δεν αναφερομουν μονο στην Κυπρο, αλλα γενικα για τις χωρες που απαγορευεται. Γιατι κατι το οποιο δεν ελεγχεται απο τους επισημους φορεις ενεχει πολλους κινδυνυς, που αφορουν στη διαδικασια. Δεν σημαινει οτι δεν γινονται εκτρωσεις, αλλα γινονται κρυφα, και εφοσον γινονται κρυφα δεν σημαινει οτι τηρουνται οι κανωνες ασφαλειας.

159Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:12 pm

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:
georgia78 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
georgia78 έγραψε:
Catty έγραψε:ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ Η ΕΚΤΡΩΣΗ;;;;;
Πρώτη φορα το ακουω είναι απίστευτο τι διαβάζω σε αυτό το φόρουμ!!! Δεν ειρωνευομαι, μου κάνει φοβερή εντύπωση
ναι catty μου απαγορευεται αλλα γινοντε παρανομα απο γιατρους ειναι κοινο μυστικο .διαββασε αυτο ....Στην Κύπρο το θέμα των εκτρώσεων έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος. Οι εκτρώσεις επιτρέπονται από τον νόμο κατόπιν συγκατάθεσης και καταβολής πιστοποιητικών δύο ιατρών και υπό τις εξής προϋποθέσεις:[1]
Σοβαρός κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας
Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας
Ιατρική διάγνωση ότι το παιδί που θα γεννηθεί θα πάσχει από σοβαρή αναπηρία ή από ανίατη ασθένεια
Το κυοφορούμενο παιδί να είναι προϊόν βιασμού ή αιμομιξίας

Η Εκκλησία της Κύπρου εγκρίνει την έκτρωση εάν υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή της μητέρας. Επίσης κατά την περίοδο αμέσως μετά την Τουρκική εισβολή του 1974 συγκατατέθηκε να υποβληθούν σε έκτρωση οι Ελληνίδες Κύπριες που είχαν πέσει θύμα βιασμών.
το βρηκα τωρα

Κατα την αποψη μου αυτος ειναι χειροτερος κινδυνος που ενεχει μια σταση εναντια στην εκτρωση, να γινονται δηλαδη μυστικα και παρανομα. Να μην ελεγχονται απο κανεναν οι γιατροι που το κανουν και φυσικα ουτε οι συνθηκες κατω απο τις οποιες γινεται μια τετοια πραξη. Δυστυχως σε χωρες που απαγορευεται η εκτρωση, υπαρχει το φαινομενο των παρανομων εκτρωσεων, που ειναι πολυ επικυνδυνο.
αννα μαρια μου δεν το κανουν παρανομοι γιατροι επρεπε το παρανομα να το εβαζα σε εισαγωγικα .απλα επικαλουντε αυτο [Σοβαρός κίνδυνος για διατάραξη της φυσικής και πνευματικής υγείας της μητέρας] και κανουν την εκτρωση.παντος ειναι πολυ λιγοι οι γιατροι που δεχοντε να κανουν εκτρωσεις.
δεν αναφερομουν μονο στην Κυπρο, αλλα γενικα για τις χωρες που απαγορευεται. Γιατι κατι το οποιο δεν ελεγχεται απο τους επισημους φορεις ενεχει πολλους κινδυνυς, που αφορουν στη διαδικασια. Δεν σημαινει οτι δεν γινονται εκτρωσεις, αλλα γινονται κρυφα, και εφοσον γινονται κρυφα δεν σημαινει οτι τηρουνται οι κανωνες ασφαλειας.
πολυ σωστα ειναι παρα παρα πολυ επικινδυνο αυτο ακομα και σε κλινικη η νοσοκομειο με ολους τους ελεγχους και παλι εμπεριεχονται κινδυνοι ποσο μαλλον σε παρανομες εκτρωσεις.δυστιχος πολλα κοριτσακια και γυναικες τη πατησαν

160Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:12 pm

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
[b] ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΩ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ.ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ (ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ) ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΒΑΡΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ,ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΗ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΝΟΡΜΑΛ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ (ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΜΒΛΩΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΩ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ,ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΚΤΛ) ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ,ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΑ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 8 ΜΗΝΩΝΚΑΙ ΜΟΥ ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΠΟΤΕ!!!

161Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:20 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ αγαπώ τις γυναίκες της Κύπρου και το βρισκω πολύ σκληρο εκτός από τη δική τους συνείδηση να έχουν να παλέψουν και με τη συνείδηση του γιατρού
Γιατί ότι και να λέμε καμμία γυναίκα δεν θελει πραγματικα να κάνει έκτρωση απο εκει και περα όλα τα υπόλοιπα είναι συζήτηση για εμενα

162Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:33 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχας κοριτσια μου καλο θα ηταν να ηρεμησουμε.. Σε τετοια θεματα οι προσωπικες αντιπαραθεσεις δεν βοηθουν!

Θα σας πω και εγω την αποψη μου.. Ειμαι κατα των εκτρωσεων ακομα και εαν υπαρχει προβλημα υγειας οπως για παραδειγμα το συνδρομο down! Για ενα εξτρα χρωμόσωμα δεν θα στερουσα την ευκαιρια να ζησει το παιδι μου! Εγκυμοσυνη και καταλαθος ειναι αστειοτητα για μενα το εχω πει και στα αρθρα μου στο eimaimama! Οποιος δεν το θελει ειλικρινα δεν του συμβαινει!

Ο μονος λογος που ισως καταλαβαινω την εκτρωση, και πάλι ίσως, ειναι στο θεμα που βιασμου και αυτο γιατι η πραξη αυτη στιγματιζει τοσο βιαια μια γυναικα που ισως την κανει να μισησει το ιδιο της το παιδι!

Επισης θα πω κατι και ελπιζω να μην παρεξηγηθω.. Εχω ακουσει το καλυτερα να το ριξω παρα να το γεννησω και να το δωσω... Αυτο ειναι οτι πιο αδικο και εγωιστικο εχω ακουσει ποτε! Για να μην μεγαλωσει αλλος ενα παιδι που δεν θελεις κανει τι; Του αφαιρεις το δικαιωμα να ευτυχησει; Απαραδεκτο!

163Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 2:35 pm

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είμαι κατά. Δεν μπορώ να θεώρησω όμοια πράξη
Όμως την έκτρωση από μια γυναίκα που το κάνει από αμέλεια κ μια γυναίκα που το κάνει αναγκαστικά...όπως πχ αποξεση μετά από μια αποβολή.Μακάρι καμία γυναίκα να μη μπαίνει σε αυτό το δίλημμα .

164Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty εκτρωση Παρ Μάης 10, 2013 2:44 pm

Ελενη+Λυδια

Ελενη+Λυδια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ είμαι κατά αλλά δεν θα κρίνω ποτέ καμία γυναίκα που το κάνει θα στεναχωρηθώ μεν αλλά ο καθενας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του πάντα θα γίνονται εκτρώσεις ειδικά σε μικρές ηλικίες εμείς στο σχολείο κάναμε 2 φορές τέτοιο μαθημα αλλά το σταμάτησαν γιατι; πρέπει να υπαρχει να ενηνερωνονται τα παιδιά γιατι είμαστε πολύ πουριτανοι σε αυτόν τον τομέα!!

165Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 3:13 pm

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ελενη+Λυδια έγραψε:Και εγώ είμαι κατά αλλά δεν θα κρίνω ποτέ καμία γυναίκα που το κάνει θα στεναχωρηθώ μεν αλλά ο καθενας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του πάντα θα γίνονται εκτρώσεις ειδικά σε μικρές ηλικίες εμείς στο σχολείο κάναμε 2 φορές τέτοιο μαθημα αλλά το σταμάτησαν γιατι; πρέπει να υπαρχει να ενηνερωνονται τα παιδιά γιατι είμαστε πολύ πουριτανοι σε αυτόν τον τομέα!!
Γενικα δεν ειναι ωραιο να κρινουμε..Οταν ειχα μπει στον μηνα μου μια μερα ημασταν εγω και ο αντρας μου με ενα φιλικο μας ζευγαρι και αλλο ενα ζευγαρι φιλους,των φιλων μας εμεις δεν τους ξεραμε εκεινη την ημερα τους γνωρισαμε.Οταν εμεις φυγαμε ,αυτα τα παιδια ρωταγαν τους φιλους μας ποσο χρονων ειμαστε και μετα αρχισαν σχολια του τυπου "πανε καλα?τοσο μικροι και να κανουν οικογενεια ?και κατι τετοια" εγω οταν το εμαθα αυτο με ενοχλησε πολυ.Η το αλλο μια αλλη κοπελα γνωστη της κολλητης μου παει και της λεει "την λυπαμαι την φιλη σου που απο τοσο μικρη παντρευετε και κανει παιδι" ελεος δηλαδη...

166Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 3:18 pm

NOPITSA

NOPITSA
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kai egw eimai kata twn ektrwsewn k malista poly!k den katalabainw tis gynaikes poy to kanoyn k meta prospathoyn na apodeiksoyn oti ayto poy ekanan den einai kati kako!afoy einai ti na kanoyme twra!toylaxiston as exoyn ta kotsia na to paradextoyn! Shocked

http://nopixristos@hotmail.com

167Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 3:25 pm

Despoina90


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μανούλες καλησπέρα!
Δεν είμαι ακόμα μανούλα, το φόρουμ το βρήκα τυχαία πρίν ένα μήνα περίπου ψάχνοντας με τη κουμπάρα μου θέματα για τη βάπτιση του ανιψιού-βαφτισιμιού μου.
Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ δύο προσωπικές μου εμπειρίες, με σεβασμό φυσικά σε όλες σας.
Δύο πολύ κοντινά μου άτομα μπήκαν στη διαδικασία της έκτρωσης.
Η πρώτη φίλη μου, ας τη πούμε Ν. ήταν 17 χρονών, στη τρίτη λυκείου. Η κοπέλα έιχε ολοκληρωμένες σχέσεις από τα 15 της με έναν άνθρωπο 8 χρόνια μεγαλύτερο της. Όταν μετά από παρότρυνση του (όχι ότι έφτεγε μόνο αυτός) είχαν "ελεύθερες" επαφές (και μέθοδο του "τραβήγματος") με τη δικαιολογία "έλα μωρε εδώ άλλοι προσπαθούν χρόνια, σε εμας θα τύχει;" ε, έτυχε σε αυτούς. Τότε λοιπόν ο κύριος έγινε λαγός. Όχι απλά άλλαξε τηλέφωνο, μέχρι και μετακόμηση έκανε. Με τη συμφωνη γνώμη των γονιών της προέβει σε έκτρωση. Η ψυχολογία της τους πρώτους μήνες μετά από αυτό ήταν χάλια. Ωστόσο τώρα, 5 χρόνια μετά αναγνωρίζει ότι ήταν σωστή επιλογή για εκείνη τη δεδομένη στιγμη.
Η δεύτερη κοπέλα, ας τη πούμε Ι. έμεινε έγκυος από τη πρώτη σχέση που έκανε ως φοιτήτρια, στο πρώτο έτος των σπουδών της. Μεγάλος έρωτας με το παλικάρι που ήταν μαζί, ο οποίος δεν ήθελε με τίποτα να προχωρήσουν σε διακοπή εγκυμοσύνης, ωστόσο και πάλι η κοπέλα πήρε την απόφαση και τη διέκοψε. Μετά από λίγο καιρό χώρησαν. Με τη Ι. καθώς διατηρούμε ακόμα επαφές, δεν έχει σταματήσει να αναρρωτιέται πως θα ήταν η ζωή της αν δεν είχε προχωρήσει στη πράξη αυτή. Δεν είμαι σίγουρη αν το έχει μετανιώσει, απλά σίγουρα κάτι μέσα της "την τρώει".
Κλείνοντας, και να με συγχωρείτε μανούλες για το σεντονι Razz θα ήθελα να πω, πως προσωπικά χαίρομαι που η νομοθεσία στη χώρα που δίνει σε μία γυναίκα "το δικαίωμα της επιλογής", ωστόσο πιστεύω ότι καμία τέτοια αποφαση δε θα έπρεπε να παίρνεται "ελαφρά τη καρδία". Και κυρίως, όπως τόνισε αρχικά και η Annamaria_i η εκτρωση ΔΕΝ είναι μέθιδος αντισυλληψης.
Και πάλι συγγνώμη για το σεντόνι!

168Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 3:57 pm

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Despoina90 έγραψε:Μανούλες καλησπέρα!
Δεν είμαι ακόμα μανούλα, το φόρουμ το βρήκα τυχαία πρίν ένα μήνα περίπου ψάχνοντας με τη κουμπάρα μου θέματα για τη βάπτιση του ανιψιού-βαφτισιμιού μου.
Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ δύο προσωπικές μου εμπειρίες, με σεβασμό φυσικά σε όλες σας.
Δύο πολύ κοντινά μου άτομα μπήκαν στη διαδικασία της έκτρωσης.
Η πρώτη φίλη μου, ας τη πούμε Ν. ήταν 17 χρονών, στη τρίτη λυκείου. Η κοπέλα έιχε ολοκληρωμένες σχέσεις από τα 15 της με έναν άνθρωπο 8 χρόνια μεγαλύτερο της. Όταν μετά από παρότρυνση του (όχι ότι έφτεγε μόνο αυτός) είχαν "ελεύθερες" επαφές (και μέθοδο του "τραβήγματος") με τη δικαιολογία "έλα μωρε εδώ άλλοι προσπαθούν χρόνια, σε εμας θα τύχει;" ε, έτυχε σε αυτούς. Τότε λοιπόν ο κύριος έγινε λαγός. Όχι απλά άλλαξε τηλέφωνο, μέχρι και μετακόμηση έκανε. Με τη συμφωνη γνώμη των γονιών της προέβει σε έκτρωση. Η ψυχολογία της τους πρώτους μήνες μετά από αυτό ήταν χάλια. Ωστόσο τώρα, 5 χρόνια μετά αναγνωρίζει ότι ήταν σωστή επιλογή για εκείνη τη δεδομένη στιγμη.
Η δεύτερη κοπέλα, ας τη πούμε Ι. έμεινε έγκυος από τη πρώτη σχέση που έκανε ως φοιτήτρια, στο πρώτο έτος των σπουδών της. Μεγάλος έρωτας με το παλικάρι που ήταν μαζί, ο οποίος δεν ήθελε με τίποτα να προχωρήσουν σε διακοπή εγκυμοσύνης, ωστόσο και πάλι η κοπέλα πήρε την απόφαση και τη διέκοψε. Μετά από λίγο καιρό χώρησαν. Με τη Ι. καθώς διατηρούμε ακόμα επαφές, δεν έχει σταματήσει να αναρρωτιέται πως θα ήταν η ζωή της αν δεν είχε προχωρήσει στη πράξη αυτή. Δεν είμαι σίγουρη αν το έχει μετανιώσει, απλά σίγουρα κάτι μέσα της "την τρώει".
Κλείνοντας, και να με συγχωρείτε μανούλες για το σεντονι Razz θα ήθελα να πω, πως προσωπικά χαίρομαι που η νομοθεσία στη χώρα που δίνει σε μία γυναίκα "το δικαίωμα της επιλογής", ωστόσο πιστεύω ότι καμία τέτοια αποφαση δε θα έπρεπε να παίρνεται "ελαφρά τη καρδία". Και κυρίως, όπως τόνισε αρχικά και η Annamaria_i η εκτρωση ΔΕΝ είναι μέθιδος αντισυλληψης.
Και πάλι συγγνώμη για το σεντόνι!
Δεν θα κρινω τα κοριτσια που το εκαναν παροτι με την Ι διαφωνω ,καλο θα ηταν να το συζητουμε και με τον πατερα του παιδιου,τεσπα δεν μου πεφτει λογος..Το μονο που θα πω ειναι οτι βλεποντας την κορη μου χαιρομαι που δεν επελεξα και την αλλη επιλογη που ειχα!!! Να εισαι καλα!!

169Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 8:18 pm

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
nana1 έγραψε:στην ιρλανδια απ,οτι ξερω απαγορευονται οι εκτρωσεις και για αυτο τον λογο η αγγλια εχει αυξημενο τετοιου ειδους τουρισμου ,στο youtube υπαρχουν ενα σωρο βιντεακια με εμβρυα που υποκεινται σε εκτρωση τραβιουνται καθε φορα που το ιατρικο εργαλειο προσπαθει να τα κομματιασει με λυπει πραγματικα η αποψη οτι η εκτρωση δεν ειναι φονος μου ερχεται πραγματικα να κλαψω δεν θα θυσιαζα για κανενα λογο το μωρο που εχω στα σπλαχνα μου ακομα και αν δεν ειχα να φαω η αποψη μου δεν εχει καμια σχεση με τον θεο και την πιστη σε αυτον αλλα απορρεει απο το σεβασμο στην ανθρωπινη ζωη

Στις χωρες που απαγορευονται οι εκτρωσεις οπως η Ιρλανιδα, το μονο που επιτυγχανεται ειναι να ταξιδευουν τα κορτισια απο τη χωρα τους για να πανε σε ενα αλλο μερος που θα τους επιτραπει η εκτρωση. Οπως ακριβως αναφερεις στην συγκεκριμενη περιπτωση, με αποτελεσμα, τα κοριτσια αυτα ορισμενες φορες να κινδυνευουν απο επιτιδιους που προσφεροντας πιο οικονομικες λυσεις πανω στο θεμα να κινδυνευει και η ιδια τους η ζωη. Ειναι αποδεδιγμενο μαλιστα οτι το συγκεκριμενο μοντελο της Ιρλανδιας εχει αποτυχει, γιατι απλα οποια γυναικα θελει να διακωψει την εγκυμοσυνη της καταευγει σε πιο φθηνες και επικυνδυνες λυσεις.

"Το Μονο που επιτυγχανεται ειναι να σωθουν οι ΖΩΕΣ μικρων μωρων....Λεπτομερειες μωρε.... Laughing

170Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 8:22 pm

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
nana1 έγραψε:στην ιρλανδια απ,οτι ξερω απαγορευονται οι εκτρωσεις και για αυτο τον λογο η αγγλια εχει αυξημενο τετοιου ειδους τουρισμου ,στο youtube υπαρχουν ενα σωρο βιντεακια με εμβρυα που υποκεινται σε εκτρωση τραβιουνται καθε φορα που το ιατρικο εργαλειο προσπαθει να τα κομματιασει με λυπει πραγματικα η αποψη οτι η εκτρωση δεν ειναι φονος μου ερχεται πραγματικα να κλαψω δεν θα θυσιαζα για κανενα λογο το μωρο που εχω στα σπλαχνα μου ακομα και αν δεν ειχα να φαω η αποψη μου δεν εχει καμια σχεση με τον θεο και την πιστη σε αυτον αλλα απορρεει απο το σεβασμο στην ανθρωπινη ζωη

Στις χωρες που απαγορευονται οι εκτρωσεις οπως η Ιρλανιδα, το μονο που επιτυγχανεται ειναι να ταξιδευουν τα κορτισια απο τη χωρα τους για να πανε σε ενα αλλο μερος που θα τους επιτραπει η εκτρωση. Οπως ακριβως αναφερεις στην συγκεκριμενη περιπτωση, με αποτελεσμα, τα κοριτσια αυτα ορισμενες φορες να κινδυνευουν απο επιτιδιους που προσφεροντας πιο οικονομικες λυσεις πανω στο θεμα να κινδυνευει και η ιδια τους η ζωη. Ειναι αποδεδιγμενο μαλιστα οτι το συγκεκριμενο μοντελο της Ιρλανδιας εχει αποτυχει, γιατι απλα οποια γυναικα θελει να διακωψει την εγκυμοσυνη της καταευγει σε πιο φθηνες και επικυνδυνες λυσεις.
αφου αναφερθικες στην επικυνδηνη λυση αυτων των κοριτσιων και οτι κυνδινευει η ζωη τπυς με αυτον τον τροπο τοτε σου λεω πως η κυριες επιπτωσεις της εκτρωσεις για την γυναικα ειναι ο θανατος.

με θανατο κινδυνευεις οταν δεν γινεται με το σωστο τροπο. με σωστο γιατρο, σε κλινικη και την καταλληλη εβδομαδα. γι αυτο και τα κοριτσια, κυριως νεα που φοβουνται να το πουν στις μαμαδες τους, για οποιον λογο, μεσα αυτους τους λογους ειναι οτι και οι μαμαδες τους ειναι αντιθετες, καταφευγουν σε ασχετους γιατρους, επειδη συνηθως ειναι πιο οικονομικοι, εφοσον δεν τηρουν και τους απαραιτητους κανονες ασφαλειας, και ναι τοτε κινδυνευουν.

Α ναι! Επισης, με το να μη γινονται εκτρωσεις, το πολυ πολυ να σωθει και κανενα νεο κοριτσακι που θα πηγαινε σε κανεναν χασαπη για να την κανει....Λεπτρομερειες ξανα..

171Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 8:23 pm

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="darsel"][quote="annamaria_i"]
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
ede έγραψε:Ακόμα και όταν ένα παιδί διαπιστώνεται ότι είναι άρρωστο? θα το κρατούσατε ή εκεί δεν είναι φόνος?
Ι
επειδη δεν εχω ερθει σε αυτη τη θεση δε μπορω να σου απαντησω!θα σου θεσω ομως κι εγω μια ερωτηση: αν παρολες τις εξετασεις που εκανε καποια κοπελα και τη διαβεβαιωνουν ολες οτι το παιδι της ειναι υγιες γεννηθει με καποιο προβλημα τι πρεπει να κανει?ή αν -μακρυα απ'ολα τα παιδακια του κοσμου- καποιο μεγαλο παιδακι παθει κατι τι πρεπει η μανα να το κανει?να το παρατησει στον πονο του?αν εσυ η ιδια παθεις κατι (ευχομαι να εισαι παντα γερη!) τι θα πρεπει να κανει ο αντρας σου και τα παιδια σου?να σε εγκαταλειψουν?
Εκεί όμως δενέχεις επιλογή. Πορεύεσαι.Αν όμως μπορώ να αποφύγω τα χειρότερα ακομα και με αυτον τον τρόπο? Δεν ξέρω. Δύσκολες καταστάσεις. Crying or Very sad
μα εχεις κ εκει την επιλογη της ευθανασιας.αλλα εκει δεν εχεις καρδια να το κανεις γιατι πολυ απλα το εχεις δει να μεγαλωνει ενω οταν ειναι μεσα σου δεν νιωθεις την καρδουλα του που χτυπα.κ δεν εχει στομα κ φωμη ν σου πει μαμα σωσε με.εχετε δει σε καποιο βιντεο εκτρωση;θα παθετε πλακα με τον τροπο που τραβιετε πισω το εμβριο προσπαθωντας να σωθει.

μιλας πολυ ευκολα για ευθανασια (!) και για το ποσο ευκολο ειναι για καποια ανευθυνη και εγκληματια κατ εσε να κανει εκτρωση. γιατι; δειχνεις εσυ με τον τροπο σου σεβασμο την αντιθετη αποψη απο τη δικη σου;
δενν απευθυνθικα προσωπικα.εγραψα την αποψη μου στο αν υπαρχει επιλογη.που για μενα ευθανασια και εκτρωση ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.κοριτσια αν δεν θελατε να ακουσετε αντιθετες αποψεις ας εγραφε η κοπελα να απαντανε μονο οι κοπελες που ειναι υπερ.εχουμε ενα θεμα κ ο καθενας λεει την αποψη του ρε παιδια.γιατι θα πρεπει να μην σεβετε τον αλλον;δηλαδη θα σεβομουν μονο αν ειχα την ιδια αποψη;εγραψες κατι.εγραψα κατι που αντιπροσωπευει εμενα.δεν σκυ ειπα να μην το κανεις.σου ειπα πια ειναι η αποψη μου σε αυτο το θεμα.δεν αναφερθικα σε εσενα να σε πω δολοφονο.η γνωμη μου ομως ειναι οτι οποιοσδηποτε το κανει μηπως να σκεφτει λιγο κ καποια πραγματα;για παραδειγμα αν θα σκοτωνε το γεννημενο του παιδι.που γιια μενα γεννημενο κ αγεννητο ειναι το ιδιο.αν για εσενα δεν ριναι ετσι για την φυση ειναι.αφου η καρδια του χτυπαει.τωρα το αν θα το κανεις ειναι δικο σουυ θεμα.δεν ηρθα να σου χτυπισω την πορτα προσωπικα κ να σε κραξω.εδω που ειμαστε οσα γραφουμε ο καθενας περα απο το οτι τα παιρνειπροσωπικα τα παρερμινευει κ ολας

απο που φανηκε οτι δεν σεβομαι την αποψη σου κοπελα μου; επειδη σου ζητησα να χρησιμοποιεις καλυτερους χαρακτηρισμους;; στο ζητησα δεν σε υποχρεωσα. σεβομαι απολυτα την αποψη σου και οποιαδίοτε εντιθετη αποψη με τη δικη μου. ο τροπος που την εκφραζεις με ενοχλησε,οχι η αποψη σου.αλλα και ακομα και που με ενοχλησε δεν εχει καμια σημασια μπορεις να λες οτι θες οπως το θες. αλλωστε κρονονασττε και για την συμπεριφορα μας και την αντιδραση μας. το ποιος εχει τα νυχια ετοιμα για καβγα φαινεται νομιζω. 100 φορες σου ειπα οτι δεν με βιαζει που εχεις αντιθετη αποψη και ειναι απολυτα σεβαστη, ο τροπος με ενοχλει.
για πες μου που εγραψα οτι δεν σεβεσε την αποψη μου;παμε καλα;ποιον καβγα;η κοπελα πιστευοντας κατι ειπε οτι δεν υπαρχει επιλογη για καποιον που ζει αλλα ειναι σε κωμε σε ανηπιρια τελος παντον κ της εδωσα απαντηση κ εσυ πεταχτικες λεγοντας πτι δεν σεβομαι.αντε ξεκολα μαζι μου.

αρχικα δεν εχω καποιο κολλημα μαζι σου. τυχαινει να διαφωνουμε. δεν εγινε και κατι. και δευτερον εισαι παρα μα παρ πολυ αποτομη σε οποιοδιποτε θεμα, που καποιος εχει αντιθετη αποψη με τι δικη σου. Την αποψη σου τη δςχομαι τους χαρακτηρισμους σου δεν δεχομαι, μπορω και εγω να χαρακτηρισω τις γυναικες που αντι να σπουδαζουν και να μορφωνονται γενοβολανε, αλλα δεν νομιζω να σου αρεσε ο τροπος μου (και θα ειχες και απολυτο δικιο γιατι δεν θα επρεπε να τις κρινω με ασχημους χαρακτηρισμους) σου ειναι πολυ δυσκολο να κρατισεις τη συζητηση σε καποιο επιπεδο;; επο το "αντε ξεκολα μαζι μου" καταλαβαινω πως ναι σου ειναι παααρα πολυ δυσκολο. Δεν πειραζει, ισωσ καποια στιγμη μαθεις να συζητας πολιτισμενα και να μην φανατιζεσαι με αντιθετες αποψεις, που στην τελικη δεν στις επεβαλε κανεις. Απο εδω και περα για να μην θεωρεις πως εχω και κανενα κολλημα μαζι σου, θα μπορουσα να θεωρησω και εγω το ιδιο για σενα οσο αφορα εμενα, αλλα δεν με θεωρω τοσο σημαντικη για τρωει κανεις καολλημα με την παρτη μου, απλα δεν θα ξαναερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. θα σου λεω σε ολα ναι, να το ευχαριστιεσαι!
γνωριζεις αν εχω σπουδασει;θα σε λυπησω αλλα αν νομιζεις οτι εισαι μεντιουμ επεσες εξω.τι ευκολα που βγαζουμε συμπερασματα!μαθε λοιπον οτι εχω μια επιχηρηση δικη μου,το επαγγελμα μου(ασχετα αν το ασκω η οχι.δεν θελω να ασησω για να μεγαλωσω τα παιδια μου)και οικογενειακη επιχηρηση.γεννοβολλαω επειδη μου αρεσει η οικογενεια.

Δεν αναφερθηκα συγκεκριμενα σε εσενα, δεν σε γνωριζω προσωπικα σε τριτο πλυθηντικο μιλησα. Ειπα απλα εναν χαρακτηρισμο που θα μπορουσα να κανω και εγω για μια μεριδα γυναικων, και αν διαβασες πιο προσεκτικα, ειπα οτι δεν θα επρεπε να τον κανω γιατι θα ειχα και αδικο. Για να καταλαβεις ποσο ασχημοι ειναι οι χαρακτηρισμοι και οι γενικευσεις. Αν και τον "δολοφονο" δεν τον ξεπερναει κανενας αλλος χαρακτηρισμος.
αν δεν απευθυνεσε σε εμενα τοτε εισαι λιγο ασχετη με το θεμα υποθετω...οποτε δεν θα αναφερω καθολου εδω την γνωμη μου για τις μικρες μανουλες.αλλα δεν με πειραξε που χαρακτιρισες τις μικρες μανουλες.αλλες γινοντε στα 40 αλλες στα 20.μαμαδες ειναι σε οποια ηλικια.ο καθενας εχει την αποψη του κ εδω.

εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις τι λεω.σου ειπα απλα οτι χαρακτηρισμοι υπαρχουν πολλοι και πληγωνουν και γι αυτο δεν θα επρεπε να τους χρησιμοποιουμαι. φυσικα και δεν τιθαιτε θεμα για το ποσο μαμα ειναι καποια αναλογα με την ηλικια που γεννησε. Και υποθετεις λαθος, δεν ειμαι ασχετη με το θεμα, αλλα οπως εσυ χαρακτηριζεις διλοφονο μια γυναικα που κανει εντρωση, ετσι και εγω θα μπορουσα να χαρακτηρισω οπως θελω και μια γυναικα που δεν εχει κανει τιποτα αλλο στη ζωη της εκτος απο οικογενεια γιατι εμεινε εγγυος μικρη και το κρατισε.Δεν θελω ομως να τις χαρακτηρισω οσο και να διαφωνω με αυτην την αποφαση, δεν εχω το δικαιωμ. Γιατι εχεις εσυ ομως το δικαιωμα να χαρακτηρισεις την αλλη δολοφονο;; αυτο ηθελα να σου εξηγισω αλλα δεν με καταλαβες. δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε την μεταξυ μας αντιπαραθεση, εκπεμπουμε σε διαφορετικα μηκη κυματος ευτυχωςμα εγω δεν παρεξηγιθικα που δεν σου αρεσει να γεννοβολανε γυναικες μικρες.με ενοχλησρ γιατι θεωρισα οτι αναφαιρεσε σρ εμενα χωρις να ξερεις αν σπουδασα οπως ειπες για αυτες τις γυναικες.με ενοχλει οταν καποιος βγαζει συμπερασματα για μενα.αφου δεν αναφερθικες σε εμενα κανενα προβλημα.οπως εγω δεν επικροτω τις γυναικες που κανουν εκτρωση εσυ δεν επικρωτεις τις νραρες μαμαδες που παραυανε τις σχολες για να γεννοβολανε.δεκτη η αποψη σου..

ναι δεν αναφερθηκα σε εσενα, δεν γνωριζω πως εχεις ζησει τη μεχρι τωρα ζωη σου, και δεν με αφορα. Και να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσε εμνα ο χαρακτηρισμοε που χρησιμοποιησα για τις μικρες μαμαδες που δεν σπουδαζουν και δεν μορφωνονται, αλλα ηθελα απλα να σου δειξω οτι υπαρχουν και ασχημοι χαρακτηρισμοι και απο την αλλη πλευρα αλλα δεν θα επρεπε να χρησιμοποιουνται. [/quoteδεν με ενοχλει προσωπικα ο χαρακτιρισμος.βασικα να ειδα να χαρακτιριζεεις
]απλα να αναφερεις κατι που δεν σου αρεσει.ομως το αν εγω χρησιμοποιησα τον χαρακτηρισμο "δολοφωνος"δεν θα επρεπε να σε πτωει αφου αν μη τι αλλο επιβραυευεις την πραξη σου.καταλαβες τι θελω να πω;ας μην καταπθανομαστε απο λεξεις.δηλαδη εσυ αυτον που αφερει μια ζωη πως τον λες;μην το περνεις προσωπικα.

αρχικα δεν επιβραβευσα την πραξη μου. απλα δεν μετανιωσα. Δεν ειπα οτι το εκανα με χαρα, η ψυχουλα μου το ξερει, απλα για μενα καιχα την επιλογη.υπαρχει διαφορα. και εγω προσωπικα δεν θεωρω την εκτρωση αφερεση ζωης. θεωρω πιο εγκληματικονα φερενς ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν εισαι ικανος να το μεγαλωσεις.
θεωρω το ιδιο εγγληματικο να φερνεις ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν εισαι ικανος.αφου το εφερες ομως στον κοσμο δωστο σε μια αλλη οικογενεια.και το ιδιο εγγληματικο θεορω και την εκτρωση.γεννισετο και δωστο σε μια οικογςνεια.με την λογικη που δεν θα σκοτωνα τα πανεμορφα παιδακια μου που τα βλεπω να κοιμουντε δεν θα σκοτωνα και το αδερφακι τους που εχω στην κοιλιτσα μου.[/quote

Το οποιο αδερφακι τους, και με το καλο να ερθει στη ζωη, το ηθελες απο οτι καταλαβαινω. Τελοσπαντων δεν εχει νοημα να συνεχισουμε. Οπως ξαναειπα, εκπεμπουμε σε διαφορετικο μηκος κυμματος, και αν θες την αποψη μου, ευτυχως! Με το καλο να γεννησεις το τριτο σου παιδακι και να σου ζησουν ολα και να ειναι γερα.

Οπως ξαναειπα, εκπεμπουμε σε διαφορετικο μηκος κυμματος, και αν θες την αποψη μου, ευτυχως! <----Ευτυχως δεν θα πει τιποτα.

Δοξα τω Θεω να λεμε darsel μου.. Laughing

172Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 8:45 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλημέρα κορίτσια.
Διάβασα με προσοχή τα ποστ σας και διαπιστώνω ότι όλες είστε κατά των εκτρώσεων και πραγματικά χαίρομαι.
Εγώ όπως προείπα θα έκανα έκτρωση. Μην κρυβόμαστε όμως πίσω απο το δάχτυλο μας. Σαφώς είναι μια πράξη που σίγουρα δεν είναι σωστή και ναι εν μέρει είναι φόνος. Τώρα θα μου πεις γιατί θα το έκανες. Αν δεν μπορούσα να το μεγαλώσω ΕΓΩ θα το έκανα δεν κάνω πίσω. Σαφώς έιναι μια πράξη που θα την κουβαλάς όλη σου τη ζωή. Εγώ όμως και μόνο ε΄γω δεν θα έιχα ΄τοση δύναμη να γεννήσω ένα παιδί και να το δώσω. αν το γένναγα δεν το έπρνε κανένας. Εγωωιστικό ?Μπορεί. Δεν έχω την δύναμη. Έχω όμως στο να το ΄΄σκοτώσω΄΄? Μάλλον ναι και η απάντηση έιναι εντελώς ώμη. Δεν θα έχω προλάβει να το αγαπήσω όποτε μπορεί και ναι.
Για τις χώρες που απαγορέυεται η έκτρωση. Τα αποτέλεσματα δεν έιναι και τόσο καλά. αυτός που θέλει να τοκάνει θα το κάνει. Σε νεαρές ηλικίες και ΄΄οχι μόνο καταφεύγους σε αυτοσχέδιες εκτρώσεις με χάπια απο το ιντερνες και ενέσεις μεθοξετράτης που είναι φάρμακο χημειοθεραπείας. Shocked
Τώρα κάτι άλλο που παρατήρησα απο αυτή τη συζήτηση και το διάβασα σε αρκετά ποστ είναι το εξής : Αναφέρθηκε ότι σε τέτοια θέματα στο τέλος πάντα τσακωνόμαστε. Ωραία δεν ήξερα ότι το ενδιαφέρον μας και το επίπεδο μας έιναι να συζητάμε μόνο για το πόσες φορές έχεσαν τα παιδιά μας και να λέμε συνεχώς ''Ααααααχ τι γλυκούλι κλπ'' και για να μην παρεξηγηθώ φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλες, οι περισσότερες σεβάστηκαν την άποψη της άλλης αλλά αναφέρομαι σε Αννα Μαρία και demaki που πραγματικά κορίτσια καταντάτε γραφικές. Προσπαθείτε να έχετε τον τελευταίο λόγο και αναγκάζεται μια όμαδα να βλέπει την προσωπική σας αντιπαράθεσημε κάτι quote σε μέγεθος χαλιού Laughing . Δεν το λέω για κακό αλλά προσπαθείστε να το μετριάσετε γιατί είναι κουραστικό να γ@μ@τε κάθε κουβέντα. Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 667478 Δεν θέλω να πείσω κανέναν κουβέντα θέλω να κάνω και γιατί όχι να μπορώ να πάρω και κάποια πράγματα απο αυτή. Wink



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ede στις Παρ Μάης 10, 2013 9:06 pm, 1 φορά

173Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 8:52 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης να σημειώσω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό εκτρώσεν δεν γίνεται μόνο απο κοριτσάκια. Λυπάμαι αλλά γίνεται απο μεγάλες γυναίκες με οικογένειες. Δεν πιστεύω ότι μια εγκυμοσύνη μπορεί να τύχει άλλά λέμε αν. Μην ξεχνάτε το 90% των τριτέκνω που γνωρίζω έγω τουλάχιστον έγιναν τρίτεκνοι απο ''ατύχημα''. Και ξαναλέω ότι πολλά ζευγάρια παντρεμένα με οικογένεια δεν χρησιμοποιούν κάποιο αξιόπιστο μέτρο αντισύλληψης. Οι περισσότεροι βρίσκονται ακόμα στο ''τράβηγμα'' και πιθανόν λέγεται τ΄ραβηγαμα γιατί κάποια στιγμή θα σου κάτσει και θα τραβας τα μαλλιά σου. Razz

174Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 10:39 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειμαι κατα,απαξ και γινεις μανουλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να διαννοηθεις κατι τετοιο.Εμεις πχ που δεν θελουμε αλλο παι πλεον εχουμε πει οτι αν τυχει το κραταμε οσο χαλια και αν ειμαστε οικονομικα

175Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? - Σελίδα 7 Empty Απ: Yπέρ ή κατά των εκτρώσεων? Παρ Μάης 10, 2013 11:39 pm

sp1978


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
πάντως σε μια χωρα με το υψηλοτερο ποσοστο εκτρωσεων ειναι ολες κατα!!!!φοβερη εντυπωση μου κανει!μαλλον υπαρχουν πολλες πινοκιο αναμεσα μας αν πιστεψουμε τα νουμερα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις