Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
74 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 74 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 5]

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κ πολύ καλά θα κάνεις!!!
Σου εύχομαι να βρεις κ κάτι σύντομα στον τομέα σου.καλή τύχη !!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να΄σαι καλά και ευχαριστώ και τα κορίτσια που ήδη μου εμπιστεύτηκαν δουλειές. μεταφράσεις δακτυλογραφήσεις εργασίες πτυχιακές και photo editing από άνεργη μαμά - Σελίδα 5 328109

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

LiaS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Dinaki88 σου έστειλα πμ.περιμένω απάντησή σου

Maraki8


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θέλω να ευχαριστησω την Ντίνα και να τη συγχαρω για τη δουλειά της. Η κοπέλα είναι συνεπέστατη, πού συνεργάσιμη, έκανε καταπλητική και πολύ προσεγμένη δουλειά και μάλιστα πιεστηκε για να την τελειώσει νωρίτερα από το deadline που της είχα θέσει. Ντίνα σε ευχαριστώ, συνέχισε ετσι και είμαι σίγουρη πως θα συνεργαστούμε σύντομα!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη και για την προτίμηση.
Δε βρίσκεις ανθρώπους που πληρώνουν ακόμα και πριν δουν αποτέλεσμα και ειδικά κάποιον που δεν έχουν δει ποτέ ή δεν ξέρουν αν είναι επιτήδειος ή άσχετος (κάτι που διαφημίστηκε και πολύ σε αυτό το θέμα.
Να'σαι καλά

και εσείς οι υπόλοιπες, δοξάστε με Laughing Laughing Laughing Laughing

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μόνο ποΥ το θέμα σου γέμισε 6 σελίδες αξίζει δόξας πράγματι .σε άλλη περίπτωση θα είχε μείνει ασχολίαστο όπως οι περισσότερες αγγελίες...
Πολύ χαίρομαι που βρήκες απασχόληση μέσα από το φόρουμ

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τι να σου πω, εγώ νομίζω ότι αυτό ήταν οικτρό. το να γεμίσει με αυτό τον τρόπο 6 σελίδες που ωμά θα του δίναμε τον τίτλο "αντιπαράθεση σχετικά με το αν η Ντίνα είναι άχρηστη ή οχι"
Ευτυχώς που ο περισσότερος κόσμος είναι της άποψης ότι η δουλειά μετράει και όχι τα λόγια του αέρα

Πέρα από αυτό, το κυνηγάω και εκτός φόρουμ στη σχολή, από γνωστούς και τέτοια. Οπότε κινείται το πράγμα, ευτυχώς γιατί όπως είπα τα άκυρα πέφτουν βροχή από παντού

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
LiaS έγραψε:Dinaki88 σου έστειλα πμ.περιμένω απάντησή σου


Σε περίπτωση που δεν το έχεις δει απάντησα κατευθείαν στο μέιλ σου!

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
LiaS?? και πάλι απάντησα στο μέιλ σου δεν ξέρω αν τα βλέπεις.

και μιας και μπήκα ας δείξω και μια πρόχειρη δουλειά με το photoshop,
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



και έγινε έτσι..
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



περιμένω και τέτοιου είδους δουλίτσες, γενικά ό,τι θελήσετε.
καλημέρα!

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κι ακόμα ένα
από
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




σε...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλησπέρα Ντινάκι Razz

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kalhspera!Kali euxaristw ^_^

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ξαναποστάρω το αρχικό μήνυμα να είναι φρέσκο

Αναλαμβάνω για όποιον ενδιαφέρεται μεταφράσεις αγγλικών κειμένων σε Ελληνικά και αντίστροφα με 8 ευρώ τη σελίδα (Α4, γύρω στις 300 λέξεις)
δακτυλογραφήσεις κειμένων, εργασιών, πτυχιακών από χειρόγραφα με 0.50 λεπτά τη σελίδα των 300 λέξεων
απομαγνητοφωνήσεις πρακτικών, συνεδριών, διαλέξεων με 15 ευρώ την ώρα του ηχογραφημένου αρχείου,
δυνατότητα υποβοήθησης στη διαχείριση δεδομένων με το SPSS για στατιστική ανάλυση εργασιών
αναλυτικά
Εισαγωγή δεδομένων (data entry) σε SPSS 25 ευρώ έως 50 ερωτηματολόγια, 60 ευρώ έως 100 και 120 έως 200.
επεξεργασία μέσω SPSS και εξαγωγή περιγραφικών δεικτών τιμή 20 ευρώ, επαγωγικών δεικτών 25 ευρώ για κάθε ερευνητική υπόθεση, συγγραφή αποτελεσμάτων έρευνας με πίνακες και ανάλυση πινάκων 70 ευρώ. (χωρίς πίνακες ή γραφήματα αλλά ανάλυση και συγγραφή αποτελεσμάτων 50 ευρώ)
αν πάλι θέλετε συνολική εργασία πάνω στο SPSS για τα αποτελέσματα σας τότε συνολικά οι τιμές διαμορφώνoνται ως εξής: έως 100 ερωτηματολόγια είναι 130 ευρώ συν 25 ευρώ για κάθε παραπάνω υπόθεση στα επαγωγικά, ενώ για πάνω από 100 ερωτηματολόγια τότε η τιμή γίνεται 200 ευρώ και 20 ευρώ η κάθε περαιτέρω υπόθεση.
Επομένως, μπορείτε να δείτε τα κενά σας, να δείτε τι σας συμφέρει οικονομικά και να διαλέξετε.
τα αποτελέσματα μπορούν να παραδοθούν σε οποιαδήποτε μορφή θέλετε και σε οποιοδήποτε μέσο (η τιμή εκτύπωσης είναι ξεχωριστή και ανάλογη αν τυχόν συμφωνηθεί εκτύπωση)


Επίσης αναλαμβάνω και δουλειές στο photoshop όπως διόρθωση και καλλιτεχνική επιμέλεια σε φωτογραφίες γάμου βάπτισης ή και προσωπικές. Περισσότερες πληροφορίες και συνεννόηση μέσω μέιλ κατά προτίμηση στο dina_adr@hotmail.com ή και εδώ μέσω μηνύματος...
Να'στε καλά!

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα dinaki,

κατ' αρχάς σου εύχομαι να βρεις δουλειά είτε μέσω της αγγελίας είτε άλλως, ώστε να μην είσαι πλέον άνεργη μαμά όπως λες και στον τίτλο του ποστ, διότι ούτε να διανοηθώ δεν μπορώ το πόσο άσχημο είναι αυτο και τι αγωνίες μπορεί να έχεις για το παιδί σου, όντως άνεργη και αδυνατώντας -ενδεχομένως- να προσφέρεις ό,τι επιθυμείς σε υλικό επίπεδο.

Για να κρατήσουμε ψηλά το ποστ και επειδή με το φρεσκάρισμα που εκανες διαβασα όλες τις σελίδες, να πω κι εγώ τη γνώμη μου επί του θεματος, αν επιτρέπεται.

Να διευκρινίσω ότι είμαι πτυχιούχος μεταφράστρια από το ΤΞΓΜΔ του Ιονίου και μεταπτυχιακό από το ΔΠΜΣ του ΑΠΘ στη μετάφραση και είχα ξεκινήσει και διατριβή στην ιατρική ορολογία (αλλά μάλλον τωρα θα τη διακόψω καθώς μας ήρθαν τα διδυμάκια μας!! Πολύ πιο σημαντικό!!). Επίσης στον τομεα εργαζομαι από το 2004 περιπου κυρίως ως συνεργάτης διαφόρων εκδ οίκων και γραφείων, κυρίως σε δύο μόνο επιστημονικούς τομείς δλδ ως επί το πλείστον εξειδικευμένα.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι πρώτον, επ' ουδενί δεν μπορώ να σε κρίνω εσένα προσωπικά ούτε και κανέναν ως μεταφραστή χωρίς να εχω δει δουλειά του και θεωρώ λάθος αν κάποιος το κάνει αυτό, κρίνοντας μόνο και μόνο από πτυχία ή από την έλλειψη αυτών. Επί της αρχής μπορει να φαντάζει ως λιγο 'αδικο' να μπαινεις σε ξενα χωραφια αλλά επί της ουσίας μπορεί να εισαι καλή στη δουλειά σου και για να σε κρινω θα πρεπει να δω τη δουλεια σου και οχι τους τιτλους σου.

Εξ άλλου ως γνωστόν για το επάγγελμα του μεταφραστή δεν απαιτείται ως τώρα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μάλιστα σφραγίδα επικύρωσης μπορούν να βαζουν και οι δικηγόροι, γεγονός που προσωπικά κρίνω ότι ειναι λάθος, αλλά ισχύει. Ευτυχώς έχει κάποια χρόνια που με ΠΔ μπορούμε και οι απόφοιτοι του ΙΠ να επικυρώνουμε μεταφράσεις.

Δεύτερον, η σχολή ιδρύθηκε στη δεκαετία του '80 που σημαίνει ότι οι μεταφρασεις ως τοτε γινοντουσαν απο μη πτυχιουχους μεταφραστές (εξαιρουμενων όσων σπουδασαν στο εξωτερικο) και για αυτο υπάρχουν πολλοι καταξιωμένοι, εγκυροι και αξιολογότατοι μεταφραστές της παλαιότερης γενιάς, με τρομερή πείρα, χωρίς πτυχιο.

Ωστόσο πλέον η σχολή υπάρχει, μάλιστα πρόκειται για απαιτητική σχολή με άπειρα μαθηματα (στην αναλυτική μου εχω γύρω στα 95 μαθήματα!!!), παρα μα παρα πολλες ωρες εργαστηρίων μετάφρασης και εξάμηνο εξωτερικού (για περισσότερη εμπειρία).

Το σκεπτικό μου ειναι ότι ναι μεν μπορεί να κανει καποιος μεταφραση χωρίς πτυχίο, μάλιστα μπορεί -αν ειναι ευσυνείδητος- να ειναι και καλός, ωστόσο κάτι παραπάνω θα υπαρχει που προσφέρει κι αυτη η σχολή! Όμως, έχει συμβει να συναντήσω μεταφράσεις από πτυχιούχους μεταφραστες που ήταν για γέλια (και για κλάματα). Επίσης, όμως, για γέλια μεταφρασεις εχω δει και απο επαγγελματιες του τομεα πχ. ιατρικές μεταφράσεις από ιατρούς που επειδή εκαναν 1 χρονο στην Αμερικη νομιζουν οτι μπορει να μεταφρασουν - και βλεπεις κατι ελληνικουρες που βγαζουν ματι.

Κατά τη γνώμη μου η γνώση της γλώσσας, εστω και άριστη, δεν σημαινει οτι μπορει καποιος να κανει μετάφραση (και μην ξεχνάμε τη γνώση της ελληνικής, οχι μονον της ξενης). Υπάρχουν παρα πολλά άλλα πραγματα στη σωστή επαγγελματικη μεταφραση. Η έλλειψη πτυχιου όμως δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να γινει καλός μεταφραστης - ίσως ως ένα επίπεδο ή σε κάποιον τομέα.

Προσωπικά, αν και είχα και παραμονή στην Αγγλία αλλά και εμπειρια απο διγλωσσο οικογενειακο περιβαλλον, οι μεταφρασεις μου ΠΡΙΝ απο την ολοκληρωση των σπουδων μου απειχαν παρασάγγας ποιοτικά από τις μεταφρασεις μου μετά. Όπως επισης, υπαρχει ποιοτική διαφορά, στις δουλειες μου πριν απο το μεταπτυχιακο και μετά. Άρα, σίγουρα, κάτι εχω πάρει από καθε βαθμιδα σπουδών αλλά και κατι εχω παρει και από ολη την επαγγελματικη εμπειρια.

Επί της αρχής, θα διαφωνούσα με το να γίνονται μεταφράσεις από άτομα μη εξειδικευμένα στη μετάφραση. Αν μάλιστα θέλουμε να είμαστε αυστηροί, δεν θα έπρεπε να γίνονται και από αποφοίτους ξενόγλωσσων φιλολογιών (εγώ π.χ. δεν παραδίδω μαθηματα αγγλικών).

Ωστόσο είναι ελεύθερη αγορά, το κράτος δεν απαιτεί άδεια ασκήσεως, και πλέον σε κρίνει ο πελάτης. Στην τελική υπάρχουν πελάτες που ενσυνειδητα κάνουν καποιο σκόντο στην ποιότητα προκειμένου να έχουν καλύτερη τιμή. Άλλοι πάλι το αντίθετο.

Στην τελική, the proof is in the pudding από τη μία. Από την άλλη, υπάρχουν και επίπεδα στη μετάφραση και εφόσον καποιος ειναι ευσυνειδητος και απλώνεται μέχρι εκει που τον παιρνει, ουδέν πρόβλημα. Φερ' ειπειν εχω εξειδικευση σε ιατρικα, φαρμακευτικα και νομικά - δεν διανοουμαι να μεταφρασω μηχανολογικό κειμενο ή μαθηματικα διότι θα γελασει το παρδαλο κατσίκι, παρόλο που και πτυχιο εχω και γνωριζω απταιστα ολα τα τερτιπια της μεταφρασης. Ωστοσο οι "καθημερινες" ή αλλιως γενικες μεταφρασεις πχ καποιο πιστοποιητικο ή πτυχιο ή ληξιαρχική πράξη κτλ εχουν χαμηλοτερο βαθμο "επικινδυνοτητας".

Και κατι τελευταιο, σε όλο το ποστ ειχα μία αίσθηση (ίσως κανω λάθος) ότι λίγο απαξιώθηκε το επάγγελμά μας, όχι από εσένα αλλά από άλλες κοπέλες, ίσως, από την αποψη ότι ε δεν ειναι και νοσηλεύτρια που χειρουργεί, κτλ. Διαφωνώ καθέτως. Σε όλη μου την καριερα εχω μεταφρασει παρα πολλά κειμενα, και στην πλειονότητά τους η ακριβεια και η ποιοτητα ηταν κατι πολυ σημαντικο, όχι "νταξει μωρε, στο περίπου δεν πειραζει". Δλδ νοείται να υπάρχει ανακριβής μετάφραση σε σύμβαση, δικογραφία ή οποιο νομικο κειμενο; Σε ερευνητικο πρωτοκολλο ή σε ιατρικες γνωματευσεις ή οποιο ιατρικο κειμενο; Σε οδηγίες χρήσης (όπου πολύ συχνά βλεπουμε οικτρα πραγματα);

Αυτά, χιλια συγγνώμη για το σεντόνι, ωστόσο ειμαι καπως ευαισθητη στο θέμα. Όπως ειπα στην αρχή ειλικρινα εύχομαι να έχεις δουλειά και να αποκατασταθείς επαγγελματικά. Μόλις έγινα κι εγώ μαμά και ούτε να σκεφτώ δεν μπορώ πώς θα ήταν να έχανα (χτυπα ξύλο) τη δουλειά μου. Εύχομαι όμως να εισαι ευσυνείδητη επαγγελματίας σε ό,τι κι αν κάνεις!

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
IoliAtore έγραψε:Καλησπέρα dinaki,

κατ' αρχάς σου εύχομαι να βρεις δουλειά είτε μέσω της αγγελίας είτε άλλως, ώστε να μην είσαι πλέον άνεργη μαμά όπως λες και στον τίτλο του ποστ, διότι ούτε να διανοηθώ δεν μπορώ το πόσο άσχημο είναι αυτο και τι αγωνίες μπορεί να έχεις για το παιδί σου, όντως άνεργη και αδυνατώντας -ενδεχομένως- να προσφέρεις ό,τι επιθυμείς σε υλικό επίπεδο.

Για να κρατήσουμε ψηλά το ποστ και επειδή με το φρεσκάρισμα που εκανες διαβασα όλες τις σελίδες, να πω κι εγώ τη γνώμη μου επί του θεματος, αν επιτρέπεται.

Να διευκρινίσω ότι είμαι πτυχιούχος μεταφράστρια από το ΤΞΓΜΔ του Ιονίου και μεταπτυχιακό από το ΔΠΜΣ του ΑΠΘ στη μετάφραση και είχα ξεκινήσει και διατριβή στην ιατρική ορολογία (αλλά μάλλον τωρα θα τη διακόψω καθώς μας ήρθαν τα διδυμάκια μας!! Πολύ πιο σημαντικό!!). Επίσης στον τομεα εργαζομαι από το 2004 περιπου κυρίως ως συνεργάτης διαφόρων εκδ οίκων και γραφείων, κυρίως σε δύο μόνο επιστημονικούς τομείς δλδ ως επί το πλείστον εξειδικευμένα.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι πρώτον, επ' ουδενί δεν μπορώ να σε κρίνω εσένα προσωπικά ούτε και κανέναν ως μεταφραστή χωρίς να εχω δει δουλειά του και θεωρώ λάθος αν κάποιος το κάνει αυτό, κρίνοντας μόνο και μόνο από πτυχία ή από την έλλειψη αυτών. Επί της αρχής μπορει να φαντάζει ως λιγο 'αδικο' να μπαινεις σε ξενα χωραφια αλλά επί της ουσίας μπορεί  να εισαι καλή στη δουλειά σου και για να σε κρινω θα πρεπει να δω τη δουλεια σου και οχι τους τιτλους σου.

Εξ άλλου ως γνωστόν για το επάγγελμα του μεταφραστή δεν απαιτείται ως τώρα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μάλιστα σφραγίδα επικύρωσης μπορούν να βαζουν και οι δικηγόροι, γεγονός που προσωπικά κρίνω ότι ειναι λάθος, αλλά ισχύει
Ω πόσο, μα πόσο συμφωνώ μαζί σου αγαπητή μου Ιόλη! Δεν ξέρεις πόσες φορές έχω δει βεβαιώσεις και πιστοποιητικά μεταφρασμένα από συναδέλφους μου και τραβάω τα μαλλιά μου πριν ξεσπάσω σε γέλια ή κλάματα, ανάλογα τα κέφια μου τη στιγμή εκείνη! Είναι μεγάλο λάθος να μπορούμε έτσι απλά να μεταφράζουμε και ειδικά "δύσκολα" κείμενα. Από την άλλη, εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να μας επιτρέπεται να κάνουμε συγκεκριμένες μεταφράσεις κι αυτό αφού πιστοποιούμε με κάποιο τρόπο ότι το επίπεδο γνώσεών μας είναι ικανοποιητικό. Π..χ. εγώ έχω proficiency του Cambridge με Α, όχι ότι αυτό λέει και κάτι μόνο του, έχω επάρκεια, έχω κάνει ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές μικρών τάξεων για μια 7ετία και έχω ολοκληρώσει κύκλο σεμιναρίων στη νομική ορολογία, με ανάλογη βεβαίωση από το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο. Θεωρώ πως ένα μέσο κείμενο είμαι σε θέση να το μεταφράσω σωστά. Αλλά κι εγώ όταν πρόκειται για δικόγραφα π.χ. της αλλοδαπής, απευθύνομαι σε δικούς σου συναδέλφους


Ευτυχώς έχει κάποια χρόνια που με ΠΔ μπορούμε και οι απόφοιτοι του ΙΠ να επικυρώνουμε μεταφράσεις.

Δεύτερον, η σχολή ιδρύθηκε στη δεκαετία του '80 που σημαίνει ότι οι μεταφρασεις ως τοτε γινοντουσαν απο μη πτυχιουχους μεταφραστές (εξαιρουμενων όσων σπουδασαν στο εξωτερικο) και για αυτο υπάρχουν πολλοι καταξιωμένοι, εγκυροι και αξιολογότατοι μεταφραστές της παλαιότερης γενιάς, με τρομερή πείρα, χωρίς πτυχιο.

Ωστόσο πλέον η σχολή υπάρχει, μάλιστα πρόκειται για απαιτητική σχολή με άπειρα μαθηματα (στην αναλυτική μου εχω γύρω στα 95 μαθήματα!!!), παρα μα παρα πολλες ωρες εργαστηρίων μετάφρασης και εξάμηνο εξωτερικού (για περισσότερη εμπειρία).

Το σκεπτικό μου ειναι ότι ναι μεν μπορεί να κανει καποιος μεταφραση χωρίς πτυχίο, μάλιστα μπορεί -αν ειναι ευσυνείδητος- να ειναι και καλός, ωστόσο κάτι παραπάνω θα υπαρχει που προσφέρει κι αυτη η σχολή! Όμως, έχει συμβει να συναντήσω μεταφράσεις από πτυχιούχους μεταφραστες που ήταν για γέλια (και για κλάματα). Επίσης, όμως, για γέλια μεταφρασεις εχω δει και απο επαγγελματιες του τομεα πχ. ιατρικές μεταφράσεις από ιατρούς που επειδή εκαναν 1 χρονο στην Αμερικη νομιζουν οτι μπορει να μεταφρασουν - και βλεπεις κατι ελληνικουρες που βγαζουν ματι.

Κατά τη γνώμη μου η γνώση της γλώσσας, εστω και άριστη, δεν σημαινει οτι μπορει καποιος να κανει μετάφραση (και μην ξεχνάμε τη γνώση της ελληνικής, οχι μονον της ξενης). Υπάρχουν παρα πολλά άλλα πραγματα στη σωστή επαγγελματικη μεταφραση. Η έλλειψη πτυχιου όμως δεν σημαινει οτι δεν μπορει καποιος να γινει καλός μεταφραστης - ίσως ως ένα επίπεδο ή σε κάποιον τομέα.

Προσωπικά, αν και είχα και παραμονή στην Αγγλία αλλά και εμπειρια απο διγλωσσο οικογενειακο περιβαλλον, οι μεταφρασεις μου ΠΡΙΝ απο την ολοκληρωση των σπουδων μου απειχαν παρασάγγας ποιοτικά από τις μεταφρασεις μου μετά. Όπως επισης, υπαρχει ποιοτική διαφορά, στις δουλειες μου πριν απο το μεταπτυχιακο και μετά. Άρα, σίγουρα, κάτι εχω πάρει από καθε βαθμιδα σπουδών αλλά και κατι εχω παρει και από ολη την επαγγελματικη εμπειρια.

Επί της αρχής, θα διαφωνούσα με το να γίνονται μεταφράσεις από άτομα μη εξειδικευμένα στη μετάφραση. Αν μάλιστα θέλουμε να είμαστε αυστηροί, δεν θα έπρεπε να γίνονται και από αποφοίτους ξενόγλωσσων φιλολογιών (εγώ π.χ. δεν παραδίδω μαθηματα αγγλικών).

Ωστόσο είναι ελεύθερη αγορά, το κράτος δεν απαιτεί άδεια ασκήσεως, και πλέον σε κρίνει ο πελάτης. Στην τελική υπάρχουν πελάτες που ενσυνειδητα κάνουν καποιο σκόντο στην ποιότητα προκειμένου να έχουν καλύτερη τιμή. Άλλοι πάλι το αντίθετο.

Στην τελική, the proof is in the pudding από τη μία. Από την άλλη, υπάρχουν και επίπεδα στη μετάφραση και εφόσον καποιος ειναι ευσυνειδητος και απλώνεται μέχρι εκει που τον παιρνει, ουδέν πρόβλημα. Φερ' ειπειν εχω εξειδικευση σε ιατρικα, φαρμακευτικα και νομικά - δεν διανοουμαι να μεταφρασω μηχανολογικό κειμενο ή μαθηματικα διότι θα γελασει το παρδαλο κατσίκι, παρόλο που και πτυχιο εχω και γνωριζω απταιστα ολα τα τερτιπια της μεταφρασης. Ωστοσο οι "καθημερινες" ή αλλιως γενικες μεταφρασεις πχ καποιο πιστοποιητικο ή πτυχιο ή ληξιαρχική πράξη κτλ εχουν χαμηλοτερο βαθμο "επικινδυνοτητας".

Α, πουλάκι μου, θα σε έχω στα υπόψιν όταν χρειαστώ βοήθεια!

Και κατι τελευταιο, σε όλο το ποστ ειχα μία αίσθηση (ίσως κανω λάθος) ότι λίγο απαξιώθηκε το επάγγελμά μας, όχι από εσένα αλλά από άλλες κοπέλες, ίσως, από την αποψη ότι ε δεν ειναι και νοσηλεύτρια που χειρουργεί, κτλ. Διαφωνώ καθέτως. Σε όλη μου την καριερα εχω μεταφρασει παρα πολλά κειμενα, και στην πλειονότητά τους η ακριβεια και η ποιοτητα ηταν κατι πολυ σημαντικο, όχι "νταξει μωρε, στο περίπου δεν πειραζει". Δλδ νοείται να υπάρχει ανακριβής μετάφραση σε σύμβαση, δικογραφία ή οποιο νομικο κειμενο; Σε ερευνητικο πρωτοκολλο ή σε ιατρικες γνωματευσεις ή οποιο ιατρικο κειμενο; Σε οδηγίες χρήσης (όπου πολύ συχνά βλεπουμε οικτρα πραγματα);

Αυτά, χιλια συγγνώμη για το σεντόνι, ωστόσο ειμαι καπως ευαισθητη στο θέμα. Όπως ειπα στην αρχή ειλικρινα εύχομαι να έχεις δουλειά και να αποκατασταθείς επαγγελματικά. Μόλις έγινα κι εγώ μαμά και ούτε να σκεφτώ δεν μπορώ πώς θα ήταν να έχανα (χτυπα ξύλο) τη δουλειά μου. Εύχομαι όμως να εισαι ευσυνείδητη επαγγελματίας σε ό,τι κι αν κάνεις!

Συμφωνώ στο σύνολο της τοποθέτησής σου. Ο σύντροφός μου έχει τελειώσει Γαλλική Φιλολογία στην Ελλάδα και έχει κάνει μεταπτυχιακό στη μετάφραση στο Βέλγιο. Ωστόσο, παρόλο που ήταν γραμμένος στο σύλλογο μεταφραστών και διέθετε επαγγελματική σφραγίδα, ποτέ δε θέλησε αφ' ενός να κάνει μαθήματα γαλλικών είτε ιδιαίτερα είτε σε φροντιστήριο, ούτε θεώρησε τον εαυτό του ικανό να μεταφράζει τα πάντα όλα. Έκανε επιλεκτικές δουλειές, που θεωρούσε ότι υπήγοντο στο πεδίο δεξιοτήτων του.
Κατά τα λοιπά, εύχομαι σε όλες όσες προσπαθούν με τίμιο τρόπο να αναθρέψουν τα παιδιά τους, να βρίσκουν πάντα τη λύση και να προχωρούν

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα σας.προσωπικα πιστευω πως το ιδανικοτερο θα ηταν να εργάζονται οι πτυχιούχοι της καθε σχολης πανω στο αντικειμενο που εχουν σπουδασει κ οχι ο καθενας γτ απλα εκανε κατι σεμιναρια η μαθηματα.οπως κ να το κάνουμε ο αλλος εχει δωσει πανελλήνιες κ εχει περασει τουλ 4 χρονια απο τη ζωη του για να εχει το δικαιωμα να εργαστει πανω στο αντικειμενο.μη ξεχνατε οτι με αυτο τον τροπο βγαζουμε μονοι μας τα ματια μας κ ετσι πεφτουν κ οι μισθοι γενικοτερα αφου ο κατοχος του προφισιενσι θα ζητησει λιγοτερα απο εναν αποφοιτο κ ετσι παει λεγοντας σε ολες τις δουλειες.παραδειγμα δικο μ:ειμαι τεχνολογος ακτινολογος κ πριν 1,5 χρόνο ζαχαρωνα μια θεση σε ενα ιδιωτικο στον μαγνητικο τομογράφο.ο ανταγωνισμος που ειχα να αντιμετωπισω δεν ηταν ακτινολογοι αλλα νοσηλευτες.αλλα ντι άλλων δηλ.στην ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι.κ ναι δε σ κρυβω οτι εξαγριωθηκα κ απογοητευτηκα αλλα ετσι ειναι η ζωη.κ για να επανελθω στο θεμα κ εγω εχω το προφισιενσι κ την αδεια διδασκαλίας εδω κ χρονια κ ειχα κανει παλιότερα κ ιδιαίτερα για να βγαζω καποια λεφτα.τωρα βεβαια μενω κ αγγλια μα ακομα κ τωρα αν με ρωτησεις παλι θα σ πω πως ο αποφοιτος θα ξερει παραπανω απο μενα.ομως καταλαβαινω πλεον πως τα πράγματα εχουν δυσκολεψει πολυ κ οτι μπορει να κανει ο καθενας καλο ειναι να το εκμεταλλευτει για να ζησει! Εξαλλου μη ξεχναμε πως δεν παίζουν ρολο μονο τα πτυχία αλλα κ η εμπειρία π προφανως την έχεις. Καλη επιτυχια

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mhtsaina ως συνηθως συμφωνώ με τα σχόλιά σου Smile Επίσης φαινεται ο επαγγελματισμός σου πρωτον στην εξειδικευση με τα σεμιναρια και δευτερον στο γεγονος οτι επιλεγεις τι θα αναλαβεις

Πολυ πιθανον και η dinaki να κανει το ιδιο που ειναι κ πολυ σωστο

Τοξοτινα συμφωνω, η εμπειρια παιζει μεγαλο ρολο οπως και η επαγγελματικη ευσυνειδησια.

Και απο εμενα καλη επιτυχια

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dinaki88 έγραψε:Ξαναποστάρω το αρχικό μήνυμα να είναι φρέσκο

Αναλαμβάνω για όποιον ενδιαφέρεται μεταφράσεις αγγλικών κειμένων σε Ελληνικά και αντίστροφα με 8 ευρώ τη σελίδα (Α4, γύρω στις 300 λέξεις)
δακτυλογραφήσεις κειμένων, εργασιών, πτυχιακών από χειρόγραφα με 0.50 λεπτά τη σελίδα των 300 λέξεων
απομαγνητοφωνήσεις πρακτικών, συνεδριών, διαλέξεων με 15 ευρώ την ώρα του ηχογραφημένου αρχείου,
δυνατότητα υποβοήθησης στη διαχείριση δεδομένων με το SPSS για στατιστική ανάλυση εργασιών
αναλυτικά
Εισαγωγή δεδομένων (data entry) σε SPSS 25 ευρώ έως 50 ερωτηματολόγια, 60 ευρώ έως 100 και 120 έως 200.
επεξεργασία μέσω SPSS και εξαγωγή περιγραφικών δεικτών τιμή 20 ευρώ, επαγωγικών δεικτών 25 ευρώ για κάθε ερευνητική υπόθεση, συγγραφή αποτελεσμάτων έρευνας με πίνακες και ανάλυση πινάκων 70 ευρώ. (χωρίς πίνακες ή γραφήματα αλλά ανάλυση και συγγραφή αποτελεσμάτων 50 ευρώ)
αν πάλι θέλετε συνολική εργασία πάνω στο SPSS για τα αποτελέσματα σας τότε συνολικά οι τιμές διαμορφώνoνται ως εξής: έως 100 ερωτηματολόγια είναι 130 ευρώ συν 25 ευρώ για κάθε παραπάνω υπόθεση στα επαγωγικά, ενώ για πάνω από 100 ερωτηματολόγια τότε η τιμή γίνεται 200 ευρώ και 20 ευρώ η κάθε περαιτέρω υπόθεση.
Επομένως, μπορείτε να δείτε τα κενά σας, να δείτε τι σας συμφέρει οικονομικά και να διαλέξετε.
τα αποτελέσματα μπορούν να παραδοθούν σε οποιαδήποτε μορφή θέλετε και σε οποιοδήποτε μέσο (η τιμή εκτύπωσης είναι ξεχωριστή και ανάλογη αν τυχόν συμφωνηθεί εκτύπωση)


Επίσης αναλαμβάνω και δουλειές στο photoshop όπως διόρθωση και καλλιτεχνική επιμέλεια σε φωτογραφίες γάμου βάπτισης ή και προσωπικές. Περισσότερες πληροφορίες και συνεννόηση μέσω μέιλ κατά προτίμηση  στο dina_adr@hotmail.com ή και εδώ μέσω μηνύματος...
Να'στε καλά!

Εγώ από την πλευρά μου να πω για χιλιοστή δουλειά ότι ούτε αυθεντία το παίζω ούτε πλασάρομαι σα καλή ούτε καν στο δικό μου τομέα που είναι η ψυχολογία, έχω όπως είπα πτυχίο ψυχολογίας, έχω proficiency απο το cambridge και το michigan με άριστους βαθμούς (δεν είναι και το καλύτερο μου σημείο το speaking, αλλά δεν κάνω διερμηνείες  Razz )
Η αλήθεια είναι ότι κάτι έχει αλλάξει από τότε που ανέβασα το ποστ, τώρα είμαστε 2 άνεργοι γονείς 25 ετών,με ένα 4χρονο κορίτσι και μας ζουν οι δικοί μας ουσιαστικά (τα 430 ευρώ δε φτάνουν καν για το νοίκι)

Αν είχα ευκαιρία να δουλέψω αλλού δεν ορκίζομαι ότι δεν θα έκανα και αυτό παράλληλα, γιατί όπου και να δουλέψεις σήμερα ποτέ δεν είναι αρκετά τα χρήματα.
Επίσης το ότι δεν έχω πτυχίο μετάφρασης δε σημαίνει ότι είναι βασανιστήριο και ότι δεν το ευχαριστιέμαι να το κάνω.

Ακόμα να πω ότι έχω δουλειές να παρουσιάσω σε κάποιον που έχοντας διαβάσει όλον αυτόν τον σκεπτικισμό που βγαίνει από ένα ποστ που έκανα μπας και προσφέρω κάτι στο σπίτι μου είναι διστακτικός να μου αναθέσει κάτι.
Έχω δουλειές σε μεταφράσεις κειμένων, σε χειρισμό δεδομένων για πτυχιακές, και φωτογραφίες στο photoshop.
Λειτουργώ σε βάση ερασιτεχνική (αν και τώρα διάβασα ότι δεν υπάρχει σχετική άδεια ασκήσεως επαγγέλματος  Shocked )
δεν πλασάρομαι ούτε σε δημόσιους διαγωνισμούς ως μεταφράστρια, ούτε σε εταιρείες ούτε σε εκδοτικούς οίκους.
Δεν προσπαθώ να πάρω τη δουλειά κανενός, ούτε πιστεύω ότι χάρη θα μου κάνει κάποιος (δεν έχω θέμα άμα πιστεύει κάποιος ότι δεν έκανα καλά τη μετάφραση δε θα απαιτήσω πληρωμή!!!)αν μου ζητήσει να του κάνω μετάφραση γιατί ούτε θα αναλάβω κάτι που δεν καταλαβαίνω χριστό, ούτε είμαι καμία άσχετη με τη γλώσσα.

Αυτά από μένα, και να πω ότι και ο άντρας μου προσφέρεται για εγκαταστάσεις κλιματιστικών, επισκευές ηλ.υπολογιστών, φορματ, και επισκευές ηλεκτρικών συσκευών. Φοιτητής ηλεκτρολογίας, ούτε πτυχιούχος ούτε ψυκτικός ούτε ηλεκτρονικός. Κάποιοι θα πουν ότι κλέβει τη δουλειά κάποιων ανθρώπων άλλοι θα πουν ότι μπορεί να τους διαλύσει τις συσκευές (ένα ρίσκο που παίρνεις και με επαγγελματία να πω εδώ) κάποιοι άλλοι θα πουν ότι αυτό που κάνει κανείς δε μεταφράζεται μόνο σε πτυχία, εγώ θα πω απλά ότι απλά προσπαθούμε να επιβιώσουμε.
Ευχαριστώ όλους όσους με στηρίζουν με οποιοδήποτε τρόπο. μεταφράσεις δακτυλογραφήσεις εργασίες πτυχιακές και photo editing από άνεργη μαμά - Σελίδα 5 417472 

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επίσης προσωπικά θα προέτρεπα όποια άλλη μαμά κάνει αυτό το πράγμα και είναι άνεργη ή ο,τιδήποτε άλλο και είναι άνεργη να κάνει κι αυτή δικό της ποστ και να προσφέρει τις υπηρεσίες της. Δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια, να διαφημίζεσαι, και να διεκδικείς αυτό που πιστεύειες ότι αξίζεις. Κακό είναι, κατά τη δική μου γνώμη, να προσπαθείς να υποβαθμίσεις και να καταστρέψεις όποιον άλλον το κάνει, προκειμένου να εξαλείψεις αυτό που εσύ αντιλαμβάνεσαι ως ανταγωνισμό.
Δε θέλω να βγω η κακιά και φυσικά ο οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να πει ο,τιδήποτε οπουδήποτε, αλλά απλά θα ήθελα να παραμείνει αυτό το ποστ με υφή αγγελίας(αν και μάλλον αργά το θυμήθηκα) και όχι debate για το τι είναι επαγγελματικό τι επιστημονικό τι ερασιτεχνικό και μέχρι που φτάνουν τα όριο του κάθε επαγγελματία.
Έφτιαξα το ποστ για προσωπική προβολή, το έχω κάνει και σε άλλα fora, έχω ανοίξει πολλά θέματα κατά καιρούς για κουβέντα και ανάπτυξη, δεν εκμεταλλεύομαι το χώρο εδώ μόνο για προβολή μην παρεξηγηθώ. Απλά θα ζητούσα το σεβασμό της κατάστασης που εκθέτω ότι ζω και αυτού που κάνω γιατί είναι η αλήθεια ότι όσα μπορεί να διαβάσει ο καθένας στο ποστ σίγουρα τον προκαταβάλουν αρνητικά για τις δυνατότητες μου που πιστεύω ότι είναι άδικο γιατί όλα τα αρνητικά σχόλια και τα περισσότερα άλλα πέρα από κάποια θετικά είναι από άτομα που δεν έχουν ιδέα ποια είμαι και τι κάνω και τι ποιότητας είναι η δουλειά μου... Και πραγματικά με στεναχωρεί αυτό γιατί δε φταίω εγώ για την αρνητική εικόνα αυτή!!!!

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Dinaki οπως εγραψα και παραπανω ειλικρινα σου ευχομαι να βρεις δουλεια απο την αγγελια αλλά και γενικοτερα, οπως και ο αντρας σου. Πραγματικα το οτι ειστε κ οι 2 ανεργοι μονο σαν εφιαλτη μπορω να το φανταστω, ποσω μαλλον που εχετε και παιδακι.

Δεν σε κατακρινω, δεν υπαρχει τιποτα κατακριτεο στο οτι ψάχνεις δουλεια. Ίσα ισα εγραψα οτι δεν μπορω εξ ορισμου να πω οτι καποιος ειναι κακος σε κατι επειδη δεν εχει πτυχιο, θα πρεπει να εβλεπα τη δουλεια του για να τον κρινω.

Απλως ήθελα να παρω θεση ως πτυχιουχος μεταφραστρια σε ενα ποστ που αφορά στον τομέα μου και στο οποιο γραφτηκαν 6 σελιδες. Δεν έγραψα επειδή θεωρώ ότι θα μου πάρεις τη δουλειά!!  Smile 

Συγγνώμη αν χαλασα τον χαρακτήρα του ποστ ως αγγελια - δεν ειχα προθεση να κανω κατι τετοιο. Ωστόσο οπως ειπαν και αλλες κοπελες, δες το θετικά, ειναι ψηλα και εχει αναγνωσιμοτητα!

Μορφωμένο άτομο είσαι, εφόσον εχεις επαγγελματικη ευσυνειδησία (που ειναι ασχετο απο το αν απαιτειται ή όχι άδεια ασκήσεως) -και από ό,τι λες πχ οτι δεν αναλαμβάνεις κείμενα που δεν γνωρίζεις, φαινεται πως έχεις- ουδέν πρόβλημα. Σου εύχομαι τα καλύτερα!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν το είπα προσωπικά για σένα.απλά είχα καιρό να ακουμπήσω το θέμα και θέλω να προλάβω επανάληψη του αίσχους ξεκαθαρίζοντας κάποια πράγματα.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις