Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
77 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 77 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
wondergirl έγραψε:Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

Δεν υποβιβαζω, τους μεταφραστες, παρεπιπτωντως στο ιδιο πανεπιστημιο σπουδασαμε! απλα, αλλο η μεταφραση βιβλιων και αλλο να γινει μεταφραση σε καποια κειμενα που καποιος μπορει να χρειαστει για τη δουλεια του. Απο την αλλη εξακολουθω να θεωρω πως η συγκριση της μεταφρασης με καποια αλλα απεγγελματα δεν ειναι το ιδιο γιατι οσο κακη και να ειναι μια μεταφραση δεν θα κανει ζημια σε καποιον οπως θα κανει αμα καποιος μη καταρτησμενος παρχει επαγγελματικη ψυχολογικη υποστηριξη. Φανταζομαι οτι καποιος που θελει επαγγελματικη μεταφραση για καποιο βιβλιο, η κειμενο θα επευθυνθει σε επαγγελματια.

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
wondergirl έγραψε:Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

Ναι προφανως το να μεταφρασεις Σεξπιρ απο πρωτοτυπο κειμενο απαιτει βαθιες γνωσεις και εξεικιδευση. Το να μεταφρασεις ομως ενα απλο κειμενο για να στειλεις σε ενα προξενειο ή εν πασει περιπτωσει κατι απλο δεν πιστευω οτι χρειαζεται και διδακτορικο, μην τρελλαθουνε κιολας.

Παρολα αυτα αυτο που βλεπω ειναι οτι οσα περισσοτερα πτυχια εχει καποιος τοσο πασχει σε θεματα συμπεριφορας.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι προφανως το να μεταφρασεις Σεξπιρ απο πρωτοτυπο κειμενο απαιτει βαθιες γνωσεις και εξεικιδευση. Το να μεταφρασεις ομως ενα απλο κειμενο για να στειλεις σε ενα προξενειο ή εν πασει περιπτωσει κατι απλο δεν πιστευω οτι χρειαζεται και διδακτορικο, μην τρελλαθουνε κιολας.

αυτο ηθελα να πω.

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
darsel έγραψε:
wondergirl έγραψε:Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

Ναι προφανως το να μεταφρασεις Σεξπιρ απο πρωτοτυπο κειμενο απαιτει βαθιες γνωσεις και εξεικιδευση. Το να μεταφρασεις ομως ενα απλο κειμενο για να στειλεις σε ενα προξενειο ή εν πασει περιπτωσει κατι απλο δεν πιστευω οτι χρειαζεται και διδακτορικο, μην τρελλαθουνε κιολας.

Παρολα αυτα αυτο που βλεπω ειναι οτι οσα περισσοτερα πτυχια εχει καποιος τοσο πασχει σε θεματα συμπεριφορας.
Μαλλον σε ενοχλουν οι πτυχιουχοι, ε? Ξερεις κι αυτο κατι δειχνει... Οσα δε φτανει η αλεπου...

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
wondergirl έγραψε:
darsel έγραψε:
wondergirl έγραψε:Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

Ναι προφανως το να μεταφρασεις Σεξπιρ απο πρωτοτυπο κειμενο απαιτει βαθιες γνωσεις και εξεικιδευση. Το να μεταφρασεις ομως ενα απλο κειμενο για να στειλεις σε ενα προξενειο ή εν πασει περιπτωσει κατι απλο δεν πιστευω οτι χρειαζεται και διδακτορικο, μην τρελλαθουνε κιολας.

Παρολα αυτα αυτο που βλεπω ειναι οτι οσα περισσοτερα πτυχια εχει καποιος τοσο πασχει σε θεματα συμπεριφορας.
Μαλλον σε ενοχλουν οι πτυχιουχοι, ε? Ξερεις κι αυτο κατι δειχνει... Οσα δε φτανει η αλεπου...

ναι κατι πτυχιουχοι σαν και σενα στο λαιμο μου καθονται. δεν εχω πτυχια απο ξενο πανεπιστημιο, συγνωμη.

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
wondergirl έγραψε:
darsel έγραψε:
wondergirl έγραψε:Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

Ναι προφανως το να μεταφρασεις Σεξπιρ απο πρωτοτυπο κειμενο απαιτει βαθιες γνωσεις και εξεικιδευση. Το να μεταφρασεις ομως ενα απλο κειμενο για να στειλεις σε ενα προξενειο ή εν πασει περιπτωσει κατι απλο δεν πιστευω οτι χρειαζεται και διδακτορικο, μην τρελλαθουνε κιολας.

Παρολα αυτα αυτο που βλεπω ειναι οτι οσα περισσοτερα πτυχια εχει καποιος τοσο πασχει σε θεματα συμπεριφορας.
Μαλλον σε ενοχλουν οι πτυχιουχοι, ε? Ξερεις κι αυτο κατι δειχνει... Οσα δε φτανει η αλεπου...

Το εμπεδωσαμε οκ.Εισαι πτυχιουχος, συγχαρητηρια και μαγκια σου. Φτανει ομως, το κουρασες. Rolling Eyes

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
wondergirl έγραψε:
dinaki88 έγραψε:Λοιπόν τέλος, αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα μεγάλο ποστ που θα με κράζεις εμένα και τις κοπέλες παραπάνω που κλέβουμε τη δουλειά άλλων.
Αυτό μας μάρανε στην Ελλάδα. Εμένα το πτυχίο μου στα Αγγλικά αρκεί σε ολόκληρους επαγγελματίες και αυτό μου αρκεί δεν αναζητώ την καταξίωση ανάμεσα σε άτομα άλλων κλάδων. ένα κομμάτι ψωμί προσπαθώ να βγάλω. Κι αν είσαι άνεργη και σου πουν έλα να δουλέψεις ταμίας εσύ μην πάς γιατί εγώ πήγα, και στατιστικές απογραφές έκανα, και μόνο σκαλιά δεν έχω σκουπίσει και ας είμαι ψυχολόγος πρώτη στο έτος μου να πούμε. Τι σνομπισμός είναι αυτός? οκ, ο κλάδος των εμπορουπαλλήλων μπορεί να με υποβιβάσει δημόσια γιατί τους έκλεψα τη δουλειά.
Για να κλέψεις κάτι πρέπει να σου ανήκει. Δεν ήρθα εκεί που δούλευες να σου πάρω τη δουλειά, ούτε πόσταρα κάτω από δική σου αγγελία να σε βγάλω άχρηστη, κάτι που κάνεις εσύ. Κάνω κάτι που έχω γνώσεις να κάνω, όσο και αν τις αμφισβητείς.
Οι τιμές μου είναι χαμηλές γιατί ακριβώς ναι είμαι άνεργη (δε θυμάμαι να σε ρώτησα αν είσαι γιατί υπέθεσα ότι δε θα ήσουν τόσο σνομπ με άλλους αν ήσουν στην ίδια θέση, αλλά άλλαξα τον τίτλο διότι έτσι που μου έκανες το θέμα δε θα το δει καμία μαμά για αυτό που είναι αλλά όλες θα δουν ότι λες ότι κλέβω τις δουλειές άλλων).
Αν έβρισκα δουλειά στον τομέα μου θα την έκανα γιατί σε ενημερώνω ότι θα έβγαζα πιο πολλά λεφτά από τη δουλειά που λες ότι σας τρώω αλλά δε με παίρνει κανείς στη δούλεψή του διότι δεν έχω μεταπτυχιακό που δεν έχω τα φράγκα να κάνω και κοινώς αυτό είναι ο φαύλος κύκλος της ζωής μου.
Είσαι τρομερά αγενής να με βγάζεις τόσο άχρηστη χωρίς να ξέρεις τη δουλειά μου και χωρίς να ξέρεις τα όρια και τις γνώσεις μου, και ούτε τι άνθρωπος είμαι. Διακρίνω έναν κομπλεξισμό να αποδείξεις την αξία σου εδώ ενώ κανείς δεν την αμφισβήτησε.

Δε μου αρέσουν οι επιθέσεις σου, και εύχομαι να το σταματήσεις αλλά και να αλλάξεις μυαλά γιατί μια μέρα το παιδί σου θα πάρει τη δουλειά άλλου μάλλον, ειδικά αν έχεις οικονομικά προβλήματα και δε μπορείς να του προσφέρεις όπως δε μπορώ να προσφέρω εγώ.

νταρσελ, μπορούμε να μιλήσουμε ναι, έχω πεθερά που ασχολείται με λογιστικά θα τη ρωτήσω τι πρέπει να κάνω.
Eντονο κομπλεξισμο και θρασος διακρινω εγω στα λεγομενα σου. Εγω εχω το ηθος να μην κανω τη ψυχολογο, τη φυσικο, την παιδιατρο και ο,τι αλλο μου κατεβει στο κεφαλι. Βλεπω οτι το αλλαξες το στιλακι, επομενως λεω να το αλλαξω κι εγω, γιατι οχι? Να σε ενημερωσω (γιατι προφανως δε γνωριζεις) οτι τα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ γνωσης της Αγγλικης που εχεις δεν αποτελουν πτυχια. Επομενως ασε αυτη την καραμελα. Πτυχιο εχεις μονο στη ψυχολογια (συμφωνα με τα λεγομενα σου παντα). Οσον αφορα το παιδι μου, επειδη αναφερθηκες σε αυτο,εχω φροντισει να του διδαξω πεντε πραγματα, κι ενα απο αυτα ειναι να ξερει ποιος ειναι, τι κανει και μεχρι που μπορει. Ειπες και οτι πηγες να δουλεψεις ως ταμιας σε σουπερ μαρκετ. Οκ, δηλαδη τωρα τι θελεις, να κανω εγω την ταμια και να κανεις εσυ την καθηγητρια/μεταφραστρια?


Δεν μπήκα στα χωράφια κανενός, και μπορώ να δώσω δημόσια τηλέφωνα υπηρεσιών που χρησιμοποιούν μεταφράσεις μου όσο κι αν σε τσούζει που το όνομα μου έχει μπει σε μεταφράσεις ενώ δεν έχω το δικό σου πτυχίο

εγώ στο παιδί μου δεν έχω μάθει μέχρι πού μπορεί, από την άλλη, θα το βρει μόνη της, και όπως θα ξέρεις από τις τόσο πολυδιαφημιζόμενες σπουδές σου sky is the limit. ή μήπως το έγραψα λάθος?

δεν έγραψα ποτέ ότι δούλεψα σε σουπερ μάρκετ, αλλά προφανώς οι ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ λένε ότι επινοείς τρόπους να αναδείξεις κι άλλο τον εαυτό σου και να μειώσεις κι άλλο εμένα.

στις εποχές που ζούμε ναι θα κάνω μεταφράσεις και ας έχεις ανάγει εσύ τη μετάφραση σε ζήτημα που θέλει 8 μεταπτυχιακά, προφανώς για να πείσεις ότι μόνο εσύ είσαι ικανή στη δουλειά σου. Σε ενημερώνω ότι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί και οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας δεν είναι εξαίρεση. Στο σχολείο οι καθηγητές δεν ήξεραν που πάνε τα 4 και τους κορόιδευαν οι μαθητές! δηλαδή αυτοί και πάλι είναι ανώτεροι από εμένα που πήρα τα πιστοποιητικά μου όπως τα λες (ελληνική ετυμολογία ίσως δε μάθατε-σημαίνει ότι πιστοποιούν τις γνώσεις μου)με άριστα?

σε παρακαλώ να αποχωρήσεις από το ποστ μου και να με αφήσεις να ζητήσω με κάθε περηφάνια που μπορεί να περιέχει αυτό ένα τίμιο μεροκάματο γιατί εγώ κάνω ό,τι δουλειά περνάει από τα χέρια μου και αφήνω να με κρίνουν οι εργοδότες μου για αυτό.
Αν εσύ δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα όπως λες αλλά δε θα δούλευες ταμίας για τα παιδιά σου όπως υπονοείς μαγκιά σου, αλλά να ξέρεις πως ο περισσότερος κόσμος δε συμφωνεί με αυτή την άποψη.

από την άλλη ο άντρας μου που δε μπορεί να βρει δουλειά ως ηλεκτρολόγος και κάνει ωρομίσθια μεροκάματα μπουφετζής είναι κι αυτός κλέφτης? να μου πεις να του πω να μην πηγαίνει γιατί ο μπουφετζής που του τρώει τη δουλειά θα πεινάει ε?
όπως είπαν η αγορά είναι ανοιχτή, η ζωή είναι ένας στίβος και όλοι αγωνιζόμαστε με ό,τι εφόδια έχουμε. σε παρακαλώ πάρε τη μάνα μου και πες της ότι τα εφόδια που κόπιασε να μου προσφέρει είναι αγγλικούλια και κρίμα γιατί δεν κάνω... νομίζω θα είναι μια χαρακτηριστική κίνηση για σένα.


παρεπιπτόντως, εγώ όλα τα στοιχεία μου τα έχω ανοιχτά εδώ,οι μισές μανούλες έζησαν να με δουν να κρατώ το πτυχίο μου στην ψυχολογία καθώς το ανέρτησα στη σελίδα μου. εσύ κρύβεσαι στην ανωνυμία και κράζεις ασταμάτητα με το που ανέρτησα το ποστ.
αλλά εγώ δεν απαξιώνω κάθε έναν που λέει ότι είναι θεραπευτής και κάνει βελονισμούς στις καταθλίψεις, αν και θα έπρεπε γιατί εμείς έχουμε κάτι που λέγεται δεοντολογία, γιατί απλά έχω μάθει να κοιτάω τη δουλειά μου και το σπίτι μου και πώς θα γίνω καλύτερος άνθρωπος.
Αν είναι να πάρεις μια συμβουλή ποτέ από μια ψυχολόγο στη δίνω έγώ, μάθε να κοιτάς τη δουλειά σου, το σπίτι σου και πώς θα γίνεις καλύτερος άνθρωπος.




και με βάση τα τελευταία ποστ και τις επιθέσεις και σε άλλες κοπέλες, μια εκ των οποίων τυχαία μου έκανε και μια προσφορά ρωτώ

Στους μαθητές σου, είπες να μην πάρουν πιστοποιητικά γιατί δεν έχουν αντίκρυσμα όπως αυτό διαφημίζεται?
Αυτό είναι το ήθος σου σα καθηγήτρια?
να απαξιώνεις τους άλλους?

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
donna έγραψε:
wondergirl έγραψε:
darsel έγραψε:
wondergirl έγραψε:Αννα Μαρια λυπαμαι πολυ που το βλεπεις ετσι και υποβιβαζεις τους μεταφραστες. Η μεταφραση απαιτει εξειδικευση, βαθια γνωση, ερευνα,τριβη και συνεχη επιμορφωση. Δεν ειναι κατι που μπορει να το κανει ο καθενας. Στο Westminster οπου σπουδασα, ειχα καθηγητες με απιστευτες γνωσεις και η δουλεια που γινεται εκει ειναι εκπληκτικη, με συνεχεις εξετασεις, καθημερινες μεταφρασεις, τεραστια portfolios στο τελος του academic year. Φανταζομαι θα γνωριζεις μιας και ζεις στο αγαπημενο μου Λονδινο. Ειναι ενας τομεας που εχει πολλα να προσφερει και που καταξιωνεται χρονο με το χρονο. Kαι σιγουρα θελει σπουδες και εξειδικευση.

Ναι προφανως το να μεταφρασεις Σεξπιρ απο πρωτοτυπο κειμενο απαιτει βαθιες γνωσεις και εξεικιδευση. Το να μεταφρασεις ομως ενα απλο κειμενο για να στειλεις σε ενα προξενειο ή εν πασει περιπτωσει κατι απλο δεν πιστευω οτι χρειαζεται και διδακτορικο, μην τρελλαθουνε κιολας.

Παρολα αυτα αυτο που βλεπω ειναι οτι οσα περισσοτερα πτυχια εχει καποιος τοσο πασχει σε θεματα συμπεριφορας.
Μαλλον σε ενοχλουν οι πτυχιουχοι, ε? Ξερεις κι αυτο κατι δειχνει... Οσα δε φτανει η αλεπου...

Το εμπεδωσαμε οκ.Εισαι πτυχιουχος, συγχαρητηρια και μαγκια σου. Φτανει ομως, το κουρασες. Rolling Eyes
Καληνυχτα Darsel μου και ονειρα γλυκα. Smile

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki μ'άρεσει που είσαι δραστήρια και δεν περιμένεις να σου έρθουν απο τον "ουρανό"!! μπράβο κοπέλα μου, σου εύχομαι να βρείς πελατάκια!! αν ακούσω κάτι κι εγώ θα σε έχω στα υπ'οψιν!!

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinaki88 έγραψε:
wondergirl έγραψε:
dinaki88 έγραψε:Λοιπόν τέλος, αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα μεγάλο ποστ που θα με κράζεις εμένα και τις κοπέλες παραπάνω που κλέβουμε τη δουλειά άλλων.
Αυτό μας μάρανε στην Ελλάδα. Εμένα το πτυχίο μου στα Αγγλικά αρκεί σε ολόκληρους επαγγελματίες και αυτό μου αρκεί δεν αναζητώ την καταξίωση ανάμεσα σε άτομα άλλων κλάδων. ένα κομμάτι ψωμί προσπαθώ να βγάλω. Κι αν είσαι άνεργη και σου πουν έλα να δουλέψεις ταμίας εσύ μην πάς γιατί εγώ πήγα, και στατιστικές απογραφές έκανα, και μόνο σκαλιά δεν έχω σκουπίσει και ας είμαι ψυχολόγος πρώτη στο έτος μου να πούμε. Τι σνομπισμός είναι αυτός? οκ, ο κλάδος των εμπορουπαλλήλων μπορεί να με υποβιβάσει δημόσια γιατί τους έκλεψα τη δουλειά.
Για να κλέψεις κάτι πρέπει να σου ανήκει. Δεν ήρθα εκεί που δούλευες να σου πάρω τη δουλειά, ούτε πόσταρα κάτω από δική σου αγγελία να σε βγάλω άχρηστη, κάτι που κάνεις εσύ. Κάνω κάτι που έχω γνώσεις να κάνω, όσο και αν τις αμφισβητείς.
Οι τιμές μου είναι χαμηλές γιατί ακριβώς ναι είμαι άνεργη (δε θυμάμαι να σε ρώτησα αν είσαι γιατί υπέθεσα ότι δε θα ήσουν τόσο σνομπ με άλλους αν ήσουν στην ίδια θέση, αλλά άλλαξα τον τίτλο διότι έτσι που μου έκανες το θέμα δε θα το δει καμία μαμά για αυτό που είναι αλλά όλες θα δουν ότι λες ότι κλέβω τις δουλειές άλλων).
Αν έβρισκα δουλειά στον τομέα μου θα την έκανα γιατί σε ενημερώνω ότι θα έβγαζα πιο πολλά λεφτά από τη δουλειά που λες ότι σας τρώω αλλά δε με παίρνει κανείς στη δούλεψή του διότι δεν έχω μεταπτυχιακό που δεν έχω τα φράγκα να κάνω και κοινώς αυτό είναι ο φαύλος κύκλος της ζωής μου.
Είσαι τρομερά αγενής να με βγάζεις τόσο άχρηστη χωρίς να ξέρεις τη δουλειά μου και χωρίς να ξέρεις τα όρια και τις γνώσεις μου, και ούτε τι άνθρωπος είμαι. Διακρίνω έναν κομπλεξισμό να αποδείξεις την αξία σου εδώ ενώ κανείς δεν την αμφισβήτησε.

Δε μου αρέσουν οι επιθέσεις σου, και εύχομαι να το σταματήσεις αλλά και να αλλάξεις μυαλά γιατί μια μέρα το παιδί σου θα πάρει τη δουλειά άλλου μάλλον, ειδικά αν έχεις οικονομικά προβλήματα και δε μπορείς να του προσφέρεις όπως δε μπορώ να προσφέρω εγώ.

νταρσελ, μπορούμε να μιλήσουμε ναι, έχω πεθερά που ασχολείται με λογιστικά θα τη ρωτήσω τι πρέπει να κάνω.
Eντονο κομπλεξισμο και θρασος διακρινω εγω στα λεγομενα σου. Εγω εχω το ηθος να μην κανω τη ψυχολογο, τη φυσικο, την παιδιατρο και ο,τι αλλο μου κατεβει στο κεφαλι. Βλεπω οτι το αλλαξες το στιλακι, επομενως λεω να το αλλαξω κι εγω, γιατι οχι? Να σε ενημερωσω (γιατι προφανως δε γνωριζεις) οτι τα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ γνωσης της Αγγλικης που εχεις δεν αποτελουν πτυχια. Επομενως ασε αυτη την καραμελα. Πτυχιο εχεις μονο στη ψυχολογια (συμφωνα με τα λεγομενα σου παντα). Οσον αφορα το παιδι μου, επειδη αναφερθηκες σε αυτο,εχω φροντισει να του διδαξω πεντε πραγματα, κι ενα απο αυτα ειναι να ξερει ποιος ειναι, τι κανει και μεχρι που μπορει. Ειπες και οτι πηγες να δουλεψεις ως ταμιας σε σουπερ μαρκετ. Οκ, δηλαδη τωρα τι θελεις, να κανω εγω την ταμια και να κανεις εσυ την καθηγητρια/μεταφραστρια?


Δεν μπήκα στα χωράφια κανενός, και μπορώ να δώσω δημόσια τηλέφωνα υπηρεσιών που χρησιμοποιούν μεταφράσεις μου όσο κι αν σε τσούζει που το όνομα μου έχει μπει σε μεταφράσεις ενώ δεν έχω το δικό σου πτυχίο

εγώ στο παιδί μου δεν έχω μάθει μέχρι πού μπορεί, από την άλλη, θα το βρει μόνη της, και όπως θα ξέρεις από τις τόσο πολυδιαφημιζόμενες σπουδές σου sky is the limit. ή μήπως το έγραψα λάθος?

δεν έγραψα ποτέ ότι δούλεψα σε σουπερ μάρκετ, αλλά προφανώς οι ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ λένε ότι επινοείς τρόπους να αναδείξεις κι άλλο τον εαυτό σου και να μειώσεις κι άλλο εμένα.

στις εποχές που ζούμε ναι θα κάνω μεταφράσεις και ας έχεις ανάγει εσύ τη μετάφραση σε ζήτημα που θέλει 8 μεταπτυχιακά, προφανώς για να πείσεις ότι μόνο εσύ είσαι ικανή στη δουλειά σου. Σε ενημερώνω ότι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί και οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας δεν είναι εξαίρεση. Στο σχολείο οι καθηγητές δεν ήξεραν που πάνε τα 4 και τους κορόιδευαν οι μαθητές! δηλαδή αυτοί και πάλι είναι ανώτεροι από εμένα που πήρα τα πιστοποιητικά μου όπως τα λες (ελληνική ετυμολογία ίσως δε μάθατε-σημαίνει ότι πιστοποιούν τις γνώσεις μου)με άριστα?

σε παρακαλώ να αποχωρήσεις από το ποστ μου και να με αφήσεις να ζητήσω με κάθε περηφάνια που μπορεί να περιέχει αυτό ένα τίμιο μεροκάματο γιατί εγώ κάνω ό,τι δουλειά περνάει από τα χέρια μου και αφήνω να με κρίνουν οι εργοδότες μου για αυτό.
Αν εσύ δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα όπως λες αλλά δε θα δούλευες ταμίας για τα παιδιά σου όπως υπονοείς μαγκιά σου, αλλά να ξέρεις πως ο περισσότερος κόσμος δε συμφωνεί με αυτή την άποψη.

από την άλλη ο άντρας μου που δε μπορεί να βρει δουλειά ως ηλεκτρολόγος και κάνει ωρομίσθια μεροκάματα μπουφετζής είναι κι αυτός κλέφτης? να μου πεις να του πω να μην πηγαίνει γιατί ο μπουφετζής που του τρώει τη δουλειά θα πεινάει ε?
όπως είπαν η αγορά είναι ανοιχτή, η ζωή είναι ένας στίβος και όλοι αγωνιζόμαστε με ό,τι εφόδια έχουμε. σε παρακαλώ πάρε τη μάνα μου και πες της ότι τα εφόδια που κόπιασε να μου προσφέρει είναι αγγλικούλια και κρίμα γιατί δεν κάνω... νομίζω θα είναι μια χαρακτηριστική κίνηση για σένα.


παρεπιπτόντως, εγώ όλα τα στοιχεία μου τα έχω ανοιχτά εδώ,οι μισές μανούλες έζησαν να με δουν να κρατώ το πτυχίο μου στην ψυχολογία καθώς το ανέρτησα στη σελίδα μου. εσύ κρύβεσαι στην ανωνυμία και κράζεις ασταμάτητα με το που ανέρτησα το ποστ.
αλλά εγώ δεν απαξιώνω κάθε έναν που λέει ότι είναι θεραπευτής και κάνει βελονισμούς στις καταθλίψεις, αν και θα έπρεπε γιατί εμείς έχουμε κάτι που λέγεται δεοντολογία, γιατί απλά έχω μάθει να κοιτάω τη δουλειά μου και το σπίτι μου και πώς θα γίνω καλύτερος άνθρωπος.
Αν είναι να πάρεις μια συμβουλή ποτέ από μια ψυχολόγο στη δίνω έγώ, μάθε να κοιτάς τη δουλειά σου, το σπίτι σου και πώς θα γίνεις καλύτερος άνθρωπος.




και με βάση τα τελευταία ποστ και τις επιθέσεις και σε άλλες κοπέλες, μια εκ των οποίων τυχαία μου έκανε και μια προσφορά ρωτώ

Στους μαθητές σου, είπες να μην πάρουν πιστοποιητικά γιατί δεν έχουν αντίκρυσμα όπως αυτό διαφημίζεται?
Αυτό είναι το ήθος σου σα καθηγήτρια?
να απαξιώνεις τους άλλους?
Μου εγραψες ολοκληρο σεντονι και οπως καταλαβαινεις θα με παρει το πρωι να απαντησω σε οοολα αυτα. Επιγραμματικα λοιπον, στους μαθητες μου λεω παντα οτι ολα τα "πτυχια" για τα οποια δινουν εξετασεις ειναι πιστοποιητικα. Δε μου αρεσει να τους κοροιδευω. Και οσους εξεφρασαν επιθυμια να διδαξουν, τους παροτρυνα να σπουδασουν για να αποκτησουν βαθυτερες γνωσεις. Ενταξει, μας ειπες τοσες φορες οτι εχεις ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, γιατι συνεχιζεις? Θελεις μηπως να μας πεισεις για κατι? Οσον αφορα τους καθηγητες στο σχολειο που ανεφερες, καθε κλαδος εχει τους καλους και τους κακους, that's life. Αυτο ομως δε σημαινει οτι ενα πιστοποιητικο ειναι ικανο να καβαλησει ενα πτυχιο, πως να το κανουμε? Αυτα απο μενα γιατι κουραστηκα να γραφω κι εχω και πρωινο ξυπνημα για το σχολειο του παιδιου. Καλη σου νυχτα.

Nina87

Nina87
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ρε κοριτσια ηρεμηστε λιγο..
Για μενα δεν ειναι καθολου κακο αυτο που λεει το dinaki..
Το διευκρινησε κιολας οτι δεν ειναι μεταφραστρια η γυναικα..
Αν δεν κανει σωστα την δουλεια αυτη πολυ απλα δεν ια την προτιμησουν, αλλα για να βγαινει δημοσια κ να λεεο οτι εχει τις απαραιτητες γνωσεις να το κανει δεν μπορει να την εμποδισει καποιος..
Θα φανει πανω στην δουλεια αν μπορει η οχι..
Κ εμενα ο αντρας μου ειναι απιαστος σε οτι εχει σχεση με υπολογιστες.. Απο προγραμματα, φορματ, δεσιμο-λυσιμο υπολογιστη, επισκευη.. Δεν εχει ομως πτυχιο Η/Υ εχει φτιαξει παρα πολλους ομως.. Δεν το βρισκω κακο..
Κ μια φιλη μου δεν ειναι μακιγιερ μονο μερικα μαθηματα παρακολουθησε αλλα κανει φοβερο βαψιμο κ εχει βαχει πολλες γυναικες..
Αν μπορεις να βγαλεις καποιο εξτρα εισοδημα απο κατι που το κατεχεις κ το κανεις καλα δεν ειναι κατακριτεο.. Ειδικα αν εισαι ανεργος προσπαθεις απο οσα ξερεις κ εχεις μαθει να βγαλεις καποια χρηματα..
Η εποχη που ζουμε μας εχει κανει να φαγωνομαστε μεταξυ μας.. Κ να ζηλευουμε τον αλλον επειδη βρισκει τροπους για να ζησει...
Dinaki κοριτσι μου μην στεναχωριεσαι καθολου!!

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinaki δες και τη θετικη πλευρα της κοντρας.Κραταει το ποατ ψηλα και το βλεπουν πολλες κοπελες!!!! μεταφράσεις δακτυλογραφήσεις εργασίες πτυχιακές και photo editing από άνεργη μαμά - Σελίδα 2 215994
Καλη επιτυχια σε ο,τι κι αν κανεις!!!!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν προσπαθώ να πείσω για τίποτα, ειρωνεύομαι την εμμονή σου στις γνώσεις.
επιμένω, λέγονται πιστοποιητικά γιατί πιστοποιούν γνώσεις. και από τη στιγμή που κάποιος διαφημίζει τις γνώσεις του και δεν κάνει κάτι κακό απλά δεν κατάλαβα γιατί να γίνω θύμα επίθεσης.
Το καλό είναι ότι ναι τώρα το βλέπουν πολλές κοπέλες και είναι πιο αποδοτικό από ότι περίμενα.
Εγώ πάντως κορίτσια να ξέρετε δε θέλω να καβαλήσω κανενός το πτυχίο και ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, ο καθένας βγάζει τα ψυχολογικά του σε λάθος άτομα επειδή το απρόσωπο μέσο προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ όσες με υποστηρίξατε, σημαίνει κάτι αυτό για μένα ειλικρινά. Είναι άσχημο να μη στηρίζουν οι άλλοι τις φιλότιμες προσπάθειες σου και να προσπαθούν αντίθετα να σε φάνε λέγοντας σου προσβολές για τον εαυτό και τις γνώσεις σου.
Γι'αυτό εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις σας, να'στε καλά και που θα το έχετε στο νου σας να με προτείνετε.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

mania_a

mania_a
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinaki88 έγραψε:Δεν προσπαθώ να πείσω για τίποτα, ειρωνεύομαι την εμμονή σου στις γνώσεις.
επιμένω, λέγονται πιστοποιητικά γιατί πιστοποιούν γνώσεις. και από τη στιγμή που κάποιος διαφημίζει τις γνώσεις του και δεν κάνει κάτι κακό απλά δεν κατάλαβα γιατί να γίνω θύμα επίθεσης.
Το καλό είναι ότι ναι τώρα το βλέπουν πολλές κοπέλες και είναι πιο αποδοτικό από ότι περίμενα.
Εγώ πάντως κορίτσια να ξέρετε δε θέλω να καβαλήσω κανενός το πτυχίο και ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, ο καθένας βγάζει τα ψυχολογικά του σε λάθος άτομα επειδή το απρόσωπο μέσο προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ όσες με υποστηρίξατε, σημαίνει κάτι αυτό για μένα ειλικρινά. Είναι άσχημο να μη στηρίζουν οι άλλοι τις φιλότιμες προσπάθειες σου και να προσπαθούν αντίθετα να σε φάνε λέγοντας σου προσβολές για τον εαυτό και τις γνώσεις σου.
Γι'αυτό εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις σας, να'στε καλά και που θα το έχετε στο νου σας να με προτείνετε.

dinaki μου κανεις δεν μπορει να σε υποβαθμησει παρα μονο εσυ η ιδια τον εαυτο σου... μην ανησυχείς τα συμπερασματα βγηκαν... δυστιχως μερικοι ανθρωποι ζουν με κομπεξ και νιωθουν οτι με την επιτυχια καποιου αποτυγχανουν αυτοι... το ζω κι εγω και σε καταλαβαινω... δυστυχώς δεν ειμαι απο αθηνα για να σε βοηθησω απο θεμα δουλειας αλλα σου ευχομαι οτι καλύτερο σε σενα και την οικογενεια σου

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ντινακι κι εγώ μαζί σου!
Συνέχισε να κυνηγάς την δουλειά σου κ να εκμεταλλευεσαι τις γνώσεις σου...δε κοροϊδεύειΣ κανέναν ούτε πουλάς "παπατζηλικια".

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λοιπόν ώρες ώρες αναρωτιέμαι και γω γιατί βγάζουμε τόσο αρνητικά συναισθήματα μεταξύ μας...Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα υπήρχε άτομο που θα αντιδρούσε έτσι σε αυτό το μηνυμα...από την άλλη χαιρομαι που όλες οι υπόλοιπες συμφωνούμε και επικροτούμε μια κοπέλα που το παλεύει και είναι δραστήρια!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγώ αν ήθελα κάποια δασκάλα αγγλικών για το παιδί μου θα επέλεγα σαφώς κάποια που έχει τελειώσει αγγλική φιλολογία. Πιστεύω ότι η διδασκαλία τουλάχιστον ΄θελει και κάτι παραπάνω απο μια επάρκεια. Θα ήθελα δηλαδή η δασκάλα του να βρίσκεται ένα βήμα πάνω απο το επίπεδο που διδάσκει. Για την μετάφραση αν ήθελα κάτι απλό θα επέλεγα με άνεση κάποιον που έχει πολύ καλή γνώση της γλώσσας. αν ήθελα κατι πιο σοβαρό όπως πχ δικηγορικά έγγραφα ή συμβόλαια (αν και εγώ γνωρίζω πολύ καλά αγγλικα)θα επέλεγα μεταφράστρια μιας και θεωρώ ότι θα γνωρίζει καλύτερα και την επιμέλεια ενος κειμένου. Τώρα η αγορά έιναι ανοικτή, είναι ελευθερη και ο κάθε πελάτης κάνει την επιλογή του. Πάντως μπράβο στο κορίτσι που προσπαθεί να βρει λύσεις.

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μπραβο ντινακη που προσπαθεις να βγαζεις το μεροκαματο σου !!!
δυστυχως κριμα και σε αλλα ποστ εχω δει να κανουν επιθεσεις σε κοπελες τετοια κακια δεν την καταλαβαινω και εγω φιαχνω μαρμελαδες για ενα χαρτσιλικη δεν ειναι κακο οτι μπορει ο καθενας κανει σε αυτες τις δυσκολες εποχες

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
souzan έγραψε:μπραβο ντινακη που προσπαθεις να βγαζεις το μεροκαματο σου !!!
δυστυχως κριμα και σε αλλα ποστ εχω δει να κανουν επιθεσεις σε κοπελες τετοια κακια δεν την καταλαβαινω και εγω φιαχνω μαρμελαδες για ενα χαρτσιλικη δεν ειναι κακο οτι μπορει ο καθενας κανει σε αυτες τις δυσκολες εποχες

Susan τολμάς να λες ότι φτιάχνεις μαρμελάδα???Έχεις πτυχίο σεφ; Έχεις πάρει μέρος σε διαγωνισμό μαγειρικής στην τηλεόραση;;;
( εννοείται αστειεύομαι αλλά παίζει να το ακούσουμε κ αυτό εδώ μέσα)

JELLYFISH

JELLYFISH
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πιστεύω πως η πιστοποιήσεις δίνονται από τα διάφορα δημόσια ιδρύματα με σκοπό να μπορέσει κάποιος να δουλέψει σε δομές του ελληνικού δημοσίου. Εκεί θεωρώ πως ναι, θα πρέπει να υπάρχει αξιοκρατία, γιατί και ο άλλος ο κακομοίρης έλιωσε μερικά παντελόνια στα θρανία.
Όμως από εκεί και πέρα, αν κάποιος έχει μεράκι και γνώσεις και καταπιάνεται με κάτι, δε θεωρώ πως θα πρέπει κάτι να τον εμποδίζει από το να το εξασκήσει. Εξ άλλου, και ας με διορθώσει όποιος διαφωνεί, και στις σχολές μέσα μάθαμε πως το μεράκι για τη γνώση και την επιστήμη σου είναι το βασικότερο τελικά, και όχι τα χαρτιά.
Στην τελική, ο καθένας θα κριθεί εκ του αποτελέσματος, και θα φανούν και τα κενά του και το υπόβαθρό του.

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kaatrin έγραψε:
Susan τολμάς να λες ότι φτιάχνεις μαρμελάδα???Έχεις πτυχίο σεφ; Έχεις πάρει μέρος σε διαγωνισμό μαγειρικής στην τηλεόραση;;;
( εννοείται αστειεύομαι αλλά παίζει να το ακούσουμε κ αυτό εδώ μέσα)


θα σε μαλώσω, ζαχαροπλαστικής...αυτά είναι ιεκ όμως αει και τει δεν υπάρχουν τέτοια οπότε τι αξία να έχουν Twisted Evil
αχχχχ τι να πω

JELLYFISH έγραψε:Πιστεύω πως η πιστοποιήσεις δίνονται από τα διάφορα δημόσια ιδρύματα με σκοπό να μπορέσει κάποιος να δουλέψει σε δομές του ελληνικού δημοσίου. Εκεί θεωρώ πως ναι, θα πρέπει να υπάρχει αξιοκρατία, γιατί και ο άλλος ο κακομοίρης έλιωσε μερικά παντελόνια στα θρανία.
Όμως από εκεί και πέρα, αν κάποιος έχει μεράκι και γνώσεις και καταπιάνεται με κάτι, δε θεωρώ πως θα πρέπει κάτι να τον εμποδίζει από το να το εξασκήσει. Εξ άλλου, και ας με διορθώσει όποιος διαφωνεί, και στις σχολές μέσα μάθαμε πως το μεράκι για τη γνώση και την επιστήμη σου είναι το βασικότερο τελικά, και όχι τα χαρτιά.

Και κατά τη γνώμη μου πάνω σε αυτό που λες η ενασχόληση με μια γλώσσα τόσο ώστε να φτάσεις σε σημείο να μεταφράζεις κείμενα ενός φυσιολογικού επιπέδου και για κάποιον ο οποίος δε ζητά εξειδίκευση έχει σχέση με την επαφή και την αγάπη που έχεις για μια γλώσσα.
Εγώ έχω φίλους που έφυγαν για σπουδές και έμειναν χρόνια στο λονδίνο με αποτέλεσμα αν και με lower να έχουν υψηλότατο επίπεδο γνώσης της αγγλικής. Και αυτοί με τη σειρά τους σίγουρα μπορούν να κάνουν μεταφράσεις.

Δυστυχώς το θέμα μας κατέληξε να είναι το αν μπορώ να κάνω μια μετάφραση ή όχι με τα χρόνια που έφαγα στην εκμάθηση της γλώσσας, και έφυγε η ουσία. Εγώ ήθελα να προβάλω την ικανότητα μου σε δακτυλογράφηση μετάφραση από και προς αγγλικά, διορθώσεις και φίλτρα σε φωτογραφίες (ψηφιακά δεδομένα) αλλά και εισαγωγής δεδομένων σε πρόγραμμα στατιστικής επεξεργασίας, εξαγωγή αποτελεσμάτων και συγγραφή στατιστικών αναλύσεων.

τα επαναλαμβάνω μπας και αντιστρέψω το κακό Laughing

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kaatrin έγραψε:
souzan έγραψε:μπραβο ντινακη που προσπαθεις να βγαζεις το μεροκαματο σου !!!
δυστυχως κριμα και σε αλλα ποστ εχω δει να κανουν επιθεσεις σε κοπελες τετοια κακια δεν την καταλαβαινω και εγω φιαχνω μαρμελαδες για ενα χαρτσιλικη δεν ειναι κακο οτι μπορει ο καθενας κανει σε αυτες τις δυσκολες εποχες

Susan τολμάς να λες ότι φτιάχνεις μαρμελάδα???Έχεις πτυχίο σεφ; Έχεις πάρει μέρος σε διαγωνισμό μαγειρικής στην τηλεόραση;;;
( εννοείται αστειεύομαι αλλά παίζει να το ακούσουμε κ αυτό εδώ μέσα)



Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

ti marmelades ftiaxneis? miam miam

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xaxaxaxxa ελιωσα στο γελιο μολις το διαβασα αχ μαλωστε με η μαμα μου με εμαθε να φιαχνω τι πτυχια και ιστοριες Very Happy
η τελευταιες ηταν φραουλα και αρεσαν πολυ τωρα περιμενω να γινουν τα βερικοκα και τα ροδακινα να φιαξω γενικα εποχης φρουτα α κερασι δεν εχω φιαξει θα το δοκιμασω ομως σιγουρα

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
roulamammy έγραψε:
kaatrin έγραψε:
souzan έγραψε:μπραβο ντινακη που προσπαθεις να βγαζεις το μεροκαματο σου !!!
δυστυχως κριμα και σε αλλα ποστ εχω δει να κανουν επιθεσεις σε κοπελες τετοια κακια δεν την καταλαβαινω και εγω φιαχνω μαρμελαδες για ενα χαρτσιλικη δεν ειναι κακο οτι μπορει ο καθενας κανει σε αυτες τις δυσκολες εποχες

Susan τολμάς να λες ότι φτιάχνεις μαρμελάδα???Έχεις πτυχίο σεφ; Έχεις πάρει μέρος σε διαγωνισμό μαγειρικής στην τηλεόραση;;;
( εννοείται αστειεύομαι αλλά παίζει να το ακούσουμε κ αυτό εδώ μέσα)



Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Και η ανοησια (για να μην πω κατι αλλο) παει συννεφο! Ειστε σοβαρες τωρα εσεις που συγκρινετε τα πτυχια με τις μαρμελαδες? Α! Και κατι αλλο! Σας ευχομαι ολοψυχα (και το εννοω) απο δω και περα να βρισκονται ατομα γυρω σας που κανουν αυτο που εσεις σπουδασατε (αν σπουδασατε, λεμε τωρα) ή τελος παντων αυτο στο οποιο εσεις εχετε γνωσεις, και να παιρνουν δουλειες που κανονικα θα ανηκαν στο δικο σας γνωστικο αντικειμενο. Σας το ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ ομως!

ti marmelades ftiaxneis? miam miam

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις