Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
325 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 325 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 11:47 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:και για αυτα που ζηταει και δεν ειναι υγιηνα τι να της λεω??
Τι εννοείς δεν έιναι υγιεινά ? Για γαριδάκια και σοκολάτες λες ή για πίτσες και σουβλακια? Εχει διαφορά. Πες μου να  σου πω και εγώ με την σειρά μου.
ολα οσα ανεφερες!!
Εγώ θα σου πω τι κάνω στο δικό μου σπτι με τα δικά μου παιδιά. Γαριδοβλακειες μεσα στο σπιτι δεν αγορ΄ζω ΠΟΤΕ. φυσικά όταν έιμαστε εξω θα φάνε και δεν με ενοχλει καθόλου μιας και μόνο εξω μπορουν να τα βρούν και όχι συχνα. Σουβλακια. Ποιος εχει πει οτι είναι μια κακή τροφή?  Με την προυπόθεση να τα φτιάχνεις μόνη σου και οχι με τα λαδια τα χιλιοψημένα και το κρεμμύδι που έχει μέινει 40 ώρες εκει (το κρεμμύδι εχει την ιδιότητα να τραβάει όλα τα μικρόβια για αύτο και παλιά το έβαζαν δίπλα σε αρρώστους για να ''τραβαει'' τις αρρώστιες και επομένως τα μικρόβια). Φτιάχνω τα πάντα μεσα στο σπιτι.Απο μαρμελάδες μεχρι πελτεδες. Δεν αγοράζω τιποτα, Θελω να ξέρω τι τρώω. Λοιπόν μπορείς να έχεις μπιφτεκάκια στην κατάψυξη και να τα ψήσεις, κόβεις μια ντομάτα, βάζεις λίγο γιαούρτι που το εχεις κανει σαν τζατζίκι αλλα χωρίς σκόρδο και την πίτα είτε την βαζεις στο φούρνο πασαλειμενη με λίγο λάδι είτε στο αντικολλητικό για ενα λεπτο. Που ειναι το κακό? Παγωτά. Τα ξεγελάω με γρανίτες που φτιάχνω μόνη μου και είναι πανευκολες. Είτε με φρούτα και μπολικα παγάκια στο μπλέντερ έιτε ενα φλυτζανάκι του καφέ μαρμελάδα και μπόλικα παγάκια επίσης. Αυτα μεσα στο σπιτι. Εξω μπορούν να φανε ότι θέλουν, Δεν απαγορεύω τίποτα γιατί μετα γίνεται και απωθημένο ξέρεις. Σοκολάτα. Φυσικά. Υγείας. Γλυκά. Οτι φτιάχνω εγώ χωρις βούτυρα και τέτοια με έμφαση στους ζελέδες. Και φροντίζω το τραπέζι  μου να έχει καθε μέρα 2-3 πιάτα διαφορετικά. Μην τρομάζετε δεν έιπα να μαγειρεύουμε σαν τις μουρλές. Μπορείς σε λίγα λεπτα με την κατάλληλη προετυμασία  να έχεις ένα πολύ καλό τραπέζι. Θα σου πω τι εφτιαξα σήμερα που ειχα κόσμο τοπ ρωι και δεν πρόλαβα να μαγειρέψω. 10 λεπτα μαξ. Ειχα μπιφτέκια απο την προηγούμενη. Εφτιαξα μια σαλάτα με ντομάτα, μαιντανο κρεμμύδι και πληγούρι. Σε ενα πιατο γιαούρτι στραγγιστό και 4 ψωμακια στην τοστιέρα με λαδολεμονο. Αυτό. Και το τραπέζι γεμάτο και χρονο μηδεν. Τελευταίο τις περισσότερες φορές δεν μαγειρεύω με λαδι. Μολις γίνει το φαγητό μου το ρίχνω απο πανω ωμο. Αυτα. Τώρα αν εχω κανει λάθη και σας στράβωσα λυπάμαι αλλα  εγραψα γρήγορα τρομάρα μου και βαριεμαι να το ελέγξω. Razz
ουφφφφ!!!με αγχωσες!!!λοιπον απο αυριο θα σε ακολουθισω!!βασικα λεω για μοσχαροσουπα που την ζηλεψα καθωτι εγγυος!!!!!"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 215994"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 328109

27"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 11:49 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.
σοβαρα μιλας??το σκεφτομουν για αυτη την φριτεζα αλλα ελεγα θα γινοντε νοστιμα????λες να το δοκιμασω??ξερεις ποσο κοστιζει??

28"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 11:50 am

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
georgia78 έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.
μαιμου μου πια φριτεζα ειναι αυτοι ????πες και σε μενα γιατι δεν ειμαι κυπρο και δεν εχω δει τη διαφημηση ..καλη ακουγετε
Αυτη ειναι
http://www.tefal.gr/All+Products/Cooking+Appliances/Fryers/

29"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 11:54 am

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maimou2009 έγραψε:
georgia78 έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.
μαιμου μου πια φριτεζα ειναι αυτοι ????πες και σε μενα γιατι δεν ειμαι κυπρο και δεν εχω δει τη διαφημηση ..καλη ακουγετε
Αυτη ειναι
http://www.tefal.gr/All+Products/Cooking+Appliances/Fryers/
ευχαριστω κουκλα μου θα την ψαξω γιατι τρελλανα τα καημενα με το οχι πατατες και τηγανιτα

30"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 11:56 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.

στα τηγανητα το προβλημα δεν ειναι τοσο το λαδι γιατι αν θελεις χρησιμοποιείς ελαιολαδο (σε πιο σιγανη φωτια ομως ) αλλα η αλλοιωση του λαδιου λογως της υψηλης θερμοκρασιας

παντως πιστευω θελει απλα ενα μετρο σε ολα και αυτο που προτεινει η ede. Αλλωστε και εγω αυτο κανω και τωρα χωρις παιδια και ειναι και πιο οικονομικο
Αυτό ήθελα να πω. Αν το τρώ καθημερινά έιτε με μια κουταλιά λάδι έιτε με 10 απο θέμα διατροφής είναι το ίδιο. Το λάδι αναπτύσει κακά αμινοξέα, λιπαρά και τοξίνες κατα την αυξηση της θερμοκρασίας του. Ο Μαμαλακης μαλλον την διαφημίζει ως οπικονομική λύση και είναι αλλά οχι διατροφική. Και ο Μαμλάκης δεν έιναι και το καλύτερο παράδειγμα. 100 κιλά ηταν κάποτε.Razz:P:P:P:P:P

31"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:01 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.

στα τηγανητα το προβλημα δεν ειναι τοσο το λαδι γιατι αν θελεις χρησιμοποιείς ελαιολαδο (σε πιο σιγανη φωτια ομως ) αλλα η αλλοιωση του λαδιου λογως της υψηλης θερμοκρασιας

παντως πιστευω θελει απλα ενα μετρο σε ολα και αυτο που προτεινει η ede. Αλλωστε και εγω αυτο κανω και τωρα χωρις παιδια και ειναι και πιο οικονομικο
Αυτό ήθελα να πω. Αν το τρώ καθημερινά έιτε με μια κουταλιά λάδι έιτε με 10 απο θέμα διατροφής είναι το ίδιο. Το λάδι αναπτύσει κακά αμινοξέα, λιπαρά και τοξίνες κατα την αυξηση της θερμοκρασίας του. Ο Μαμαλακης μαλλον την διαφημίζει ως οπικονομική λύση και είναι αλλά οχι διατροφική. Και ο Μαμλάκης δεν έιναι και το καλύτερο παράδειγμα. 100 κιλά ηταν κάποτε.Razz:P:P:P:P:P
μα δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι καλη διατροφικη λυση αφου μονο μια κουταλια λαδι εχει??

32"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:14 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.

στα τηγανητα το προβλημα δεν ειναι τοσο το λαδι γιατι αν θελεις χρησιμοποιείς ελαιολαδο (σε πιο σιγανη φωτια ομως ) αλλα η αλλοιωση του λαδιου λογως της υψηλης θερμοκρασιας

παντως πιστευω θελει απλα ενα μετρο σε ολα και αυτο που προτεινει η ede. Αλλωστε και εγω αυτο κανω και τωρα χωρις παιδια και ειναι και πιο οικονομικο
Αυτό ήθελα να πω. Αν το τρώ καθημερινά έιτε με μια κουταλιά λάδι έιτε με 10 απο θέμα διατροφής είναι το ίδιο. Το λάδι αναπτύσει κακά αμινοξέα, λιπαρά και τοξίνες κατα την αυξηση της θερμοκρασίας του. Ο Μαμαλακης μαλλον την διαφημίζει ως οπικονομική λύση και είναι αλλά οχι διατροφική. Και ο Μαμλάκης δεν έιναι και το καλύτερο παράδειγμα. 100 κιλά ηταν κάποτε.Razz:P:P:P:P:P
μα δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι καλη διατροφικη λυση αφου μονο μια κουταλια λαδι εχει??
Γιατι στο εξηγω απο πανω βρε γκαβεRazz Το λαδι λογο υψηλης θερμοκρασίας αναπτυσει καποιες βλαβερες ουσίες. Οι πατατες και οιτδηποτε αλλο στην φριτεζα ψήνονται με την διπλη θερμοκρασια απο οτι στο τηγανι για να μπορουν να ψηθουν με τοσο λιγο λαδι. Ουσιαστικα το ψησιμο τους γινεται απο τους ατμους που βγαζει το λαδι και επομενως απελευθερωνει ολα τα βλαβερα του συσταικα ισως και στο διπλο. Καταλαβες?

33"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:23 pm

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω παντως ασχολουμαι με την μαγειρικη και με καινουριες συνταγες αλλα μονο με υγιεινες κατα βαση (οχι παντα βεβαια αλλα κτα μεσο ορο).Θεωρω οτι ειναι πολυ ευκολο να μαγειρευει καποιος νοστιμα αν χρησιμοποιει λιπη και αλατια γιατι ακομη και μια σκετη φετα ψωμι αν την τιγκαρεις στα κασερια και στα μπεικον πενατανομιστη γινεται. Ετσι προσπαθω να μαγειρευω νοστιμα αλλα και υγεινα χρησιμοποιωντας για παραδειγμα μπαχαρικα και βοτανα

34"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:26 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:εγω παντως ασχολουμαι με την μαγειρικη και με καινουριες συνταγες αλλα μονο με υγιεινες κατα βαση (οχι παντα βεβαια αλλα κτα μεσο ορο).Θεωρω οτι ειναι πολυ ευκολο να μαγειρευει καποιος νοστιμα αν χρησιμοποιει λιπη και αλατια γιατι ακομη και μια σκετη φετα ψωμι αν την τιγκαρεις στα κασερια και στα μπεικον πενατανομιστη γινεται. Ετσι προσπαθω να μαγειρευω νοστιμα αλλα και υγεινα χρησιμοποιωντας για παραδειγμα μπαχαρικα και βοτανα
και εγω της ιδιας αποψης ειμαι. λατρευω την μαγειρική αλλά μην πάθω και καρδιοαγγειακά .Laughing

35"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:28 pm

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παιδιά, θυμήθηκα τώρα ότι η πεθερά μου φτιάχνει κάτι υπέροχες "τηγανητές" πατάτες στο φούρνο! Βάζει ψιλοκομμένες τις πατατούλες πάνω σε λαδόκολλα στο ταψί, ρίχνει αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, ίσα ίσα λίγο λαδάκι προαιρετικά από πάνω κι ύστερα τις ψήνει στο φούρνο, στον αέρα νομίζω. Γίνονται τέλειες κορίτσια, πολύ καλύτερες από τηγανητές!

36"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:31 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:
Maimou2009 έγραψε:Κορίτσια καλησπέρα!διαβασα που λέτε για τα τηγανιτα κ ήθελα να σας πω οτι εμεις έχουμε πάρει τη φρυτεζα που διαφημίζει ο Μαμαλακης που τηγανιζει με μια κουταλια λαδι.εκει κανουμε πατάτες κ κεφτεδακια τέλεια κ χωρις την περιττή λαδιλα.εχω κανει κ κοτόπουλο κ το κανει τραγανο κ γρήγορα.ενταξυ τα κολοκυθακια τα διαλύει λίγο αλλα ειναι πολυ καλη περίπτωση για τα παιδάκια που θέλουν σώνει κ καλα πατάτες τηγανιτες.

στα τηγανητα το προβλημα δεν ειναι τοσο το λαδι γιατι αν θελεις χρησιμοποιείς ελαιολαδο (σε πιο σιγανη φωτια ομως ) αλλα η αλλοιωση του λαδιου λογως της υψηλης θερμοκρασιας

παντως πιστευω θελει απλα ενα μετρο σε ολα και αυτο που προτεινει η ede. Αλλωστε και εγω αυτο κανω και τωρα χωρις παιδια και ειναι και πιο οικονομικο
Αυτό ήθελα να πω. Αν το τρώ καθημερινά έιτε με μια κουταλιά λάδι έιτε με 10 απο θέμα διατροφής είναι το ίδιο. Το λάδι αναπτύσει κακά αμινοξέα, λιπαρά και τοξίνες κατα την αυξηση της θερμοκρασίας του. Ο Μαμαλακης μαλλον την διαφημίζει ως οπικονομική λύση και είναι αλλά οχι διατροφική. Και ο Μαμλάκης δεν έιναι και το καλύτερο παράδειγμα. 100 κιλά ηταν κάποτε.Razz:P:P:P:P:P
μα δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι καλη διατροφικη λυση αφου μονο μια κουταλια λαδι εχει??
Γιατι στο εξηγω απο πανω βρε γκαβεRazz Το λαδι λογο υψηλης θερμοκρασίας αναπτυσει καποιες βλαβερες ουσίες. Οι πατατες και οιτδηποτε αλλο στην φριτεζα ψήνονται με την διπλη θερμοκρασια απο οτι στο τηγανι για να μπορουν να ψηθουν με τοσο λιγο λαδι. Ουσιαστικα το ψησιμο τους γινεται απο τους ατμους που βγαζει το λαδι και επομενως απελευθερωνει ολα τα βλαβερα του συσταικα ισως και στο διπλο. Καταλαβες?
καταλαβα!!!Smile

37"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:32 pm

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mhtsaina έγραψε:Παιδιά, θυμήθηκα τώρα ότι η πεθερά μου φτιάχνει κάτι υπέροχες "τηγανητές" πατάτες στο φούρνο! Βάζει ψιλοκομμένες τις πατατούλες πάνω σε λαδόκολλα στο ταψί, ρίχνει αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, ίσα ίσα λίγο λαδάκι προαιρετικά από πάνω κι ύστερα τις ψήνει στο φούρνο, στον αέρα νομίζω. Γίνονται τέλειες κορίτσια, πολύ καλύτερες από τηγανητές!
το κανω και εγω και πραγματικα ειναι σαν τελεια τηγανισμενες πατατες αλλα το μυστικο εινα λιγο λαδι αλλα καλο ανακατεμα με το χερι ετσι ωστε το λαδι να παει παντου και οι πατατες να ειναι αραδιασμενες ετσι ωστε να μην ακουμπανε η μια πανω στην αλλη Very Happy

38"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:35 pm

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ιουλιάνα, ακριβώς έτσι τις κάνει κι η πεθερά, έχεις απόλυτο δίκιο. Και γίνονται οι άτιμες! Αχ αχ αχ

39"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:36 pm

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια, έχει δοκιμάσει καμία τη βενγκέτα να μας πει γνώμη;

40"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:40 pm

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mhtsaina έγραψε:Κορίτσια, έχει δοκιμάσει καμία τη βενγκέτα να μας πει γνώμη;
τι ειναι αυτο???

41"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 12:50 pm

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι ένα μείγμα μυρωδικών που ουσιαστικά υποκαθιστά το αλάτι, έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό αλατιού κι όλα τα άλλα είναι βότανα... Αλλά δεν έχω βρει στην Αθήνα, νομίζω βόρεια το έχουν

42"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:05 pm

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@demaki : Δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις αλλα θα σου πω το εξης.Οταν ημουν μικρη,μεχρι την ηλικια των 5-6 ή 7 (δεν θυμαμαι ακριβως)θυμαμαι πως δεν αναζητουσα γλυκα και ιδιαιτερα ανθυγιεινα φαγητα.μαλλον απο οτι καταλαβα μεγαλωνοντας αυτο συνεβαινε γτ δεν τα ειχα μαθει στο σπιτι.Βεβαια αυτο δεν ειναι παντα εφικτο γτ τα παιδια θα συναναστραφουν το ενα το αλλο και λογικο εινια να μαθουν και τα γλυκα και τις πατατες τις τηγανιτες, και τα γκουντις και τα γαριδακια κλπ κλπ.Αν λοιπον σου φαινεται καπως δυσκολο να μην μπαινουν καποια πραγματα στο σπιτι-γιατι και σεις ανθρωποι εισαστε και θελετε να κανετε και τις παρασπονδιες σας-προτεινω αυτο που εκανε ο πατερας μου στον αδερφο μου. Οταν ηταν μικρος λοιπον ειχαμε μια μερα ψαρι.Στον αδερφο μου δεν αρεσε και δεν ηθελε ν το φαει.Μετα απο τσακωμους και φωνες, λεει ο πατερας μου στη μανα μου: Ασ΄τον Λ. και θα συνεννοηθω εγω μαζι του. Του λεει λοιπον.Θα φας το ψαρι?-Οχι!-Εισαι σιγουρος?Τωρα ειναι ζεστο.Μετα θα κρυωσει.Κ οτι θα το φας ,θα το φας.Απλα αν θες το τρως τωρα ζεστο ή αλλιως μετα κρυο.-Δν θελω ,δν το τρωω.-Ενταξει.Αλλα το βραδυ που θα παραγγειλουμε σουβλακια,εσυ θα φας το ψαρι σου.-νταξει. Ετσι και εγινε.Το βραδυ παρηγγειλαν σουβλακια και ο αδερφος μου νομιζε πως ο πατερας μου δεν θα το τηρησει.Την ωρα της παραγγελειας,λεει ο αδερφος μου ''θελω και εγω ενα''. Νταξει λεει ο πατερας μου.Χαρουμενος ο αδερφος μου πως ο μπαμπας το ξεχασε, σου λεει τι καλα θα φαω σουβλακι.Ερχονται τα σουβλακια και με το που παε ο αδερφος μου να πιασει το σουβλακι,του λεει ο πατερας μου ''πρωτα το ψαρι!'' Κοκκαλωσε ο μικρος.Για να μην στα πολυλογω...Ο αδεφος μου, οχι μονο εφαγε το ψαρι αλλα εφαγε ΚΑΙ το σουβλακι!!!7 χρονων σκατο και τα εφαγε κ τα 2!Shocked!Βλεπεις απο εγωισμο και μονο δεν ηθελε να αφησει το σουβλακι!!!Laughing

43"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:36 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια γεια σας, κατ' αρχάς ede μπράβο έχεις απόλυτα σωστή νοοτροπία πιστεύω και μπράβο για όλα αυτά που κάνεις!! Πάντα θαύμαζα τις κοπέλες με σωστή διατροφική νοοτροπία και που τα κάνουν όλα μόνες τους! Θα ήθελα να είμαι και εγώ έτσι αλλά δυστυχώς δουλεύω 2 δουλειές και πού χρόνος (και διάθεση, για να πω την αλήθεια), ούτε να ζεστάνω το φαγητό που μας δίνουν έτοιμο σε τάπερ δεν αντέχω!!

Σαν παιδάκι δεν ήμουν ποτέ χοντρή ή έστω στρουμπουλή αλλά ούτε και αδύνατη, ωστόσο πάντα με "ενδιέφερε" ας πούμε το φαγητό. Όχι κατ' ανάγκη ανθυγιεινά, πχ από μικρή τρελαινόμουν για ψάρια και θαλασσινά (μόνο ουζάκι που δεν έπινα). Πάντα όμως είχα το νου μου εκεί. Ο άντρας μου απ' την άλλη αθλούνταν πολύ και κατέβαζε τον άμπακο, ήταν πολύ αδύνατος βέβαια, αλλά έτρωγε τα πάντα και μάλιστα ανθυγιεινά. Μην τα πολυλογώ καταλήξαμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και οι δύο μάλλον χοντροί τώρα, εγώ με κάτι ψυχολογικά και κάτι ντράβαλα με τον 1ο μου γάμο... αυτός έκοψε τον αθλητισμό και του έμεινε μόνο το φαί... τέλος πάντων είμαστε τώρα άστα να πάνε. Κι ο ένας παρασύρει τον άλλον, πλέον...

Αυτό που με αγχώνει είναι τι θα κάνουμε όταν (αν) με το καλό κάνουμε παιδάκι!! Θα το ταΐζουμε τα ντελίβερι που παίρνουμε τώρα; Θα επαφίεται η διατροφή του στο τι έχει φτιάξει η μάνα μου; (η οποία είναι καταναγκαστική με το φαγητό, είναι υπερδραστήρια βαριέται και μαγειρεύει συνέχεια και έχει την τάση να σε μπουκώνει)... όσο και να ακούγεται αστείο μισώ τα ντελίβερι και μου αρέσουν τα υγιεινά πράγματα πχ ολικής, κάτι πληγουρια, φαγόπυρα, κινόα, όλα τα λαχανικά, τα ψάρια.. όλα αυτά που παίρνεις από ένα μαγαζί με υγιεινά, πχ. Αλλά τι να κάνω; Με τις 15 ώρες δουλειάς (π.χ. τώρα είναι 12.30 και έχω ένα 6ωρο δουλειάς μπροστά μου, και το πρωί φεύγω παώ στην πρωινή δουλειά) ποιος να προλάβει; ή ο άντρας μου που το μόνο φαί που τρώει είναι το απέξω; (έτσι έμαθε). Τέλος πάντων ελπίζω να βάλουμε μυαλό!!Rolling Eyes γιατί ειναι ό,τι χειρότερο να μάθουν τα παιδιά να τρώνε έτσι. Έβλεπα μία εκπομπή στην Αγγλία με κάτι 2χρονα ή και πιο μικρά που τρώγανε κεμπάπ, κόκα κόλες και πατάτες τηγανιτές και δεν έπιναν ούτε γάλα!! Είχα φρίξει!!

44"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:41 pm

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ede, διάβασα κι εγώ το πρώτο σχόλιό σου με μεγάλη προσοχή και με προβλημάτισε ιδιαίτερα. Μετά νομίζω ότι ξεφύγαμε κάπως από το θέμα (ειδικά στο τέλος με τις φριτέζες Razz)
Αφού σκέφτηκα και την δική σου άποψη, κατέληξα στο εξής: Ασφαλώς και πρέπει να λέμε την αλήθεια στα παιδιά, είναι θέμα εμπιστοσύνης και ωριμότητας τους για τη ζωή. Όπως λέει όμως και η αρθρογράφος, οφείλουμε να 'χτίσουμε αυτοπεποίθηση'. Είναι το νούμερο 1 εφόδιο για τη ζωή τους. Αν στην ηλικία των 7 κολλήσει ταμπέλες στον εαυτό του, θα είναι πολύ δύσκολο να τις αποβάλλει.  Αν αποκτήσει αυτοπεποίθηση, θα μπορεσει και δίαιτες, και τα πάντα να κάνει, αν χρειαστεί. Έχω δει χοντρές, άσχημες, παραμορφωμένες να αγαπιούνται, να δημιουργούν και να ζουν πάθη που άλλες ούτε τα έχουν φανταστεί. Τα κατάφεραν γιατί είχαν αυτοπεποίθηση.

Και συμφωνώ απόλυτα με όσα λές για τις διατροφικές συνήθειες των γονιών. Demaki, το θέμα δεν είναι τι θα της πεις, το θέμα είναι τι σε βλέπει να κάνεις κάθε μέρα. Όπως είναι γελοίο πχ. να λες στο παιδί σου ότι το τσιγάρο σκοτώνει και εσύ να καπνίζεις...
Κορίτσια, εδώ μέσα μπαίνουμε όλες γιατί θέλουμε να είμαστε πολύ καλές (όχι απλά καλές) μαμάδες. Πρέπει λοιπόν να παραδεχτούμε ότι είναι από τα πιο σημαντικά καθήκοντά μας (μην πω το σημαντικότερο) να μάθουμε στα παιδιά μας να ζουν σωστά, για να ζήσουν πολλά χρόνια και χωρίς προβλήματα. Η διατροφή είναι το Α και το Ω. Δικαιολογίες δεν χωράνε. Έτσι κι αλλιώς, όταν μεγαλώνουν λίγο και έχουν το δικό τους χαρτζηλίκι θα παίρνουν αηδίες και δεν θα μπορούμε να τα ελέγξουμε. Οφείλουμε λοιπόν, στις τρυφερές ηλικίες, μέχρι 7-8 χρονών, να τους μάθουμε να τρώνε σωστά. Κι αυτό γίνεται με το δικό μας παράδειγμα. Στο κάτω-κάτω, κι εμείς πρέπει να τρώμε σωστά γι' αυτά, αν πάθουμε κάτι, στα παιδιά μας θα κάνουμε πάλι κακό.
Όσο για τους κακομαθημένους συζύγους, τι να πω... βρεγμένη σανίδα"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 587529



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LitsaM στις Πεμ Ιουν 27, 2013 1:55 pm, 2 φορές συνολικά

45"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:41 pm

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kalispera se oles!!!omologw oti me exete kataagxwsei...ede mou eidika esy!!!kai gw 8a i8ela polu na mporousa na mageireuw ospria kai laxanika , idiws twra pou arxizei o mikros na trwei o,ti kai emeis!!parolauta antimetwpizw problima me ton antra mou, o opoios an den exei kreas to fagito einai sa na min exei ka8olou fagito...den trwei ka8olou laxanika opote oi mones epiloges pou exw gia sunodeytika einai patates, pilafi,kri8araki....ena martyrio!!!an exw fagito pou den tou aresei, i lusi einai fusika delivery....kai oxi den einai 200 kila me oles autes tis ili8ies diatrofikes suni8eies....einai sxedon fetes!!!ouf ena martyrio...
tis patates tis kanw kai egw etsi...ws tiganistes exw dei oti tis anaferoun kai einai pentanostimes
gia to migma mpaxarikwn prwti fora to akouw paroti eimai kai boreia kai exw kai trela me ta mpaxarika...

46"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:47 pm

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
LitsaM de 8a mporousa na sumfwnw perissotero!!!!me ola osa eipes!!
Ioli katalabainw olo to 8ema me ti douleia kai ton ligosto xrono, kai tis idi uparxouses "lan8asmenes" diatrofikes suni8eies alla kai mono pou to antilambanesai ws "8ema" simainei oti mporeis na to allakseis otan me to kalo 8a er8ei ena mwro. To mono pou den katalaba einai to pws ginetai na sas "mpoukwnei"opws les i mama sou...

47"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:57 pm

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χμμμ, μου φαίνεται ότι κάτι βρήκα εδώ, λέει ότι το μαγαζί είναι στη Θεσσαλονίκη ...

48"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 1:59 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Julie85 απλό είναι, μαγειρεύει 200 φαγητά τη μέρα! Από τη μία μας λέει "παιδιά μου στενοχωριέμαι για την υγεία σας χάστε κανένα κιλό" κι από την άλλη μας δίνει π.χ. τη μία μέρα τάπερ με περίπου 4 ή 5 μερίδες ξερωγω κρέας με μελιτζάνες. Την αμέσως επόμενη (παίρνει και τηλ. στη δουλειά για να μου πει τι έχει φτιάξει) "φαί έχετε; ελάτε να πάρετε έχω κάνει μπαρμπουνάκια τηγανιτά, κρίμα είναι ακριβά ψαράκια ελάτε" δινει πάλι ένα τάπερ με 4 μερίδες μπαρμπούνια. Την επομενη πάλι, λες και ξέχασε ότι έχουμε ένα ψυγείο τίγκα, πάλι το ίδιο. Εν τω μεταξύ συχνά εμείς γυρνάμε σπίτι στις 11 λιμασμένοι και δεν σκεφτόμαστε να φάμε τις κρύες τσιπούρες ή μπάμιες της μαμάς αλλά έχουμε φάει πχ από 1 σουβλάκι (11 το βράδυ). Ό,τι χειρότερο. Η μαμά μου νομίζω ότι έχει το σύνδρομο της μαμάς κλώσσας, θέλει συνέχεια κάποιον να φροντίζει.. δεν έχει ακόμη εγγόνι.. και το βγάζει εκεί! Τι να πω..

Ναι το ξέρω πολύ καλα και το έχω αναγνωρίσει ως ζήτημα αλλά πρακτικά, τι κάνει κανείς; Ελπίζω αν με το καλό κάνω παιδί να αλλάξουν γενικώς πολλά πράγματα Razz

49"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Πεμ Ιουν 27, 2013 10:19 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LitsaM έγραψε:Ede, διάβασα κι εγώ το πρώτο σχόλιό σου με μεγάλη προσοχή και με προβλημάτισε ιδιαίτερα. Μετά νομίζω ότι ξεφύγαμε κάπως από το θέμα (ειδικά στο τέλος με τις φριτέζες Razz)
Αφού σκέφτηκα και την δική σου άποψη, κατέληξα στο εξής: Ασφαλώς και πρέπει να λέμε την αλήθεια στα παιδιά, είναι θέμα εμπιστοσύνης και ωριμότητας τους για τη ζωή. Όπως λέει όμως και η αρθρογράφος, οφείλουμε να 'χτίσουμε αυτοπεποίθηση'. Είναι το νούμερο 1 εφόδιο για τη ζωή τους. Αν στην ηλικία των 7 κολλήσει ταμπέλες στον εαυτό του, θα είναι πολύ δύσκολο να τις αποβάλλει.  Αν αποκτήσει αυτοπεποίθηση, θα μπορεσει και δίαιτες, και τα πάντα να κάνει, αν χρειαστεί. Έχω δει χοντρές, άσχημες, παραμορφωμένες να αγαπιούνται, να δημιουργούν και να ζουν πάθη που άλλες ούτε τα έχουν φανταστεί. Τα κατάφεραν γιατί είχαν αυτοπεποίθηση.

Και συμφωνώ απόλυτα με όσα λές για τις διατροφικές συνήθειες των γονιών. Demaki, το θέμα δεν είναι τι θα της πεις, το θέμα είναι τι σε βλέπει να κάνεις κάθε μέρα. Όπως είναι γελοίο πχ. να λες στο παιδί σου ότι το τσιγάρο σκοτώνει και εσύ να καπνίζεις...
Κορίτσια, εδώ μέσα μπαίνουμε όλες γιατί θέλουμε να είμαστε πολύ καλές (όχι απλά καλές) μαμάδες. Πρέπει λοιπόν να παραδεχτούμε ότι είναι από τα πιο σημαντικά καθήκοντά μας (μην πω το σημαντικότερο) να μάθουμε στα παιδιά μας να ζουν σωστά, για να ζήσουν πολλά χρόνια και χωρίς προβλήματα. Η διατροφή είναι το Α και το Ω. Δικαιολογίες δεν χωράνε. Έτσι κι αλλιώς, όταν μεγαλώνουν λίγο και έχουν το δικό τους χαρτζηλίκι θα παίρνουν αηδίες και δεν θα μπορούμε να τα ελέγξουμε. Οφείλουμε λοιπόν, στις τρυφερές ηλικίες, μέχρι 7-8 χρονών, να τους μάθουμε να τρώνε σωστά. Κι αυτό γίνεται με το δικό μας παράδειγμα. Στο κάτω-κάτω, κι εμείς πρέπει να τρώμε σωστά γι' αυτά, αν πάθουμε κάτι, στα παιδιά μας θα κάνουμε πάλι κακό.
Όσο για τους κακομαθημένους συζύγους, τι να πω... βρεγμένη σανίδα"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 587529
Συμφωνώ με αυτο που λες στην πρωτη παραγραφο σου αλλα δεν σημαινει οτι το παιδακι δεν θα εχει αυτοπεποιθηση αν συμφωνήσεις ότι έχει ένα μικρόθεματάκι. απο το να το κουκουλωνεις και να λες αλλα αντι άλλων θεωρώ οτι το κάνεις χειρότερα. ναι εσιαι σημαντική είσαι μοναδική ,αξιόλογη θα προσέξουμε και λίγο τι τρώμε και θα είμαστε ολοι μια χαρα. Ετσι θα το αντιμετώπιζα εγω τουλάχιστον.

50"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:12 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stalicha έγραψε:@demaki  :  Δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις αλλα θα σου πω το εξης.Οταν ημουν μικρη,μεχρι την ηλικια των 5-6 ή 7 (δεν θυμαμαι ακριβως)θυμαμαι πως δεν αναζητουσα γλυκα και ιδιαιτερα ανθυγιεινα φαγητα.μαλλον απο οτι καταλαβα μεγαλωνοντας αυτο συνεβαινε γτ δεν τα ειχα μαθει στο σπιτι.Βεβαια αυτο δεν ειναι παντα εφικτο γτ τα παιδια θα συναναστραφουν το ενα το αλλο και λογικο εινια να μαθουν και τα γλυκα και τις πατατες τις τηγανιτες, και τα γκουντις και τα γαριδακια κλπ κλπ.Αν λοιπον σου φαινεται καπως δυσκολο να μην μπαινουν καποια πραγματα στο σπιτι-γιατι και σεις ανθρωποι εισαστε και θελετε να κανετε και τις παρασπονδιες σας-προτεινω αυτο που εκανε ο πατερας μου στον αδερφο μου. Οταν ηταν μικρος λοιπον ειχαμε μια μερα ψαρι.Στον αδερφο μου δεν αρεσε και δεν ηθελε ν το φαει.Μετα απο τσακωμους και φωνες, λεει ο πατερας μου στη μανα μου: Ασ΄τον Λ. και θα συνεννοηθω εγω μαζι του. Του λεει λοιπον.Θα φας το ψαρι?-Οχι!-Εισαι σιγουρος?Τωρα ειναι ζεστο.Μετα θα κρυωσει.Κ οτι θα το φας ,θα το φας.Απλα αν θες το τρως τωρα ζεστο ή αλλιως μετα κρυο.-Δν θελω ,δν το τρωω.-Ενταξει.Αλλα το βραδυ που θα παραγγειλουμε σουβλακια,εσυ θα φας το ψαρι σου.-νταξει. Ετσι και εγινε.Το βραδυ παρηγγειλαν σουβλακια και ο αδερφος μου νομιζε πως ο πατερας μου δεν θα το τηρησει.Την ωρα της παραγγελειας,λεει ο αδερφος μου ''θελω και εγω ενα''. Νταξει λεει ο πατερας μου.Χαρουμενος ο αδερφος μου πως ο μπαμπας το ξεχασε, σου λεει τι καλα θα φαω σουβλακι.Ερχονται τα σουβλακια και με το που παε ο αδερφος μου να πιασει το σουβλακι,του λεει ο πατερας μου ''πρωτα το ψαρι!'' Κοκκαλωσε ο μικρος.Για να μην στα πολυλογω...Ο αδεφος μου, οχι μονο εφαγε το ψαρι αλλα εφαγε ΚΑΙ το σουβλακι!!!7 χρονων σκατο και τα εφαγε κ τα 2!Shocked!Βλεπεις απο εγωισμο και μονο δεν ηθελε να αφησει το σουβλακι!!!Laughing
εγω χθες το βραδυ λεω θα γινω κακια!!ε 11 η ωρα το βραδυ μου ζητησαν οι μικρες φρυγανια με μερεντα,ομως εγω ηδη ειχα φτιαξει τυροψωμο και αν δεν το τρωγαν χαμενο θα πηγαινε.ετσι ειστε λεω εγω σας μαγειρευω και εσεις δεν τα θελετε??αν φατε το τυροψωμο θα φατε μετα και μερεντα.ε χωρτασαν με το τυροψωμο και ξεχασαν την μερεντα!τελος απο εδω και στο εξης θα ακολουθησω τις συμβουλες σας!σιμερα φτιαχνω μοσχαροσουπα.ε οταν θα βρασει το κρεασ θα τις πω να ερθουν μαζι μου να βαλουμε μαζι τα λαχανικα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις