Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
315 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 315 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:20 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LitsaM έγραψε:Ede, διάβασα κι εγώ το πρώτο σχόλιό σου με μεγάλη προσοχή και με προβλημάτισε ιδιαίτερα. Μετά νομίζω ότι ξεφύγαμε κάπως από το θέμα (ειδικά στο τέλος με τις φριτέζες Razz)
Αφού σκέφτηκα και την δική σου άποψη, κατέληξα στο εξής: Ασφαλώς και πρέπει να λέμε την αλήθεια στα παιδιά, είναι θέμα εμπιστοσύνης και ωριμότητας τους για τη ζωή. Όπως λέει όμως και η αρθρογράφος, οφείλουμε να 'χτίσουμε αυτοπεποίθηση'. Είναι το νούμερο 1 εφόδιο για τη ζωή τους. Αν στην ηλικία των 7 κολλήσει ταμπέλες στον εαυτό του, θα είναι πολύ δύσκολο να τις αποβάλλει.  Αν αποκτήσει αυτοπεποίθηση, θα μπορεσει και δίαιτες, και τα πάντα να κάνει, αν χρειαστεί. Έχω δει χοντρές, άσχημες, παραμορφωμένες να αγαπιούνται, να δημιουργούν και να ζουν πάθη που άλλες ούτε τα έχουν φανταστεί. Τα κατάφεραν γιατί είχαν αυτοπεποίθηση.

Και συμφωνώ απόλυτα με όσα λές για τις διατροφικές συνήθειες των γονιών. Demaki, το θέμα δεν είναι τι θα της πεις, το θέμα είναι τι σε βλέπει να κάνεις κάθε μέρα. Όπως είναι γελοίο πχ. να λες στο παιδί σου ότι το τσιγάρο σκοτώνει και εσύ να καπνίζεις...
Κορίτσια, εδώ μέσα μπαίνουμε όλες γιατί θέλουμε να είμαστε πολύ καλές (όχι απλά καλές) μαμάδες. Πρέπει λοιπόν να παραδεχτούμε ότι είναι από τα πιο σημαντικά καθήκοντά μας (μην πω το σημαντικότερο) να μάθουμε στα παιδιά μας να ζουν σωστά, για να ζήσουν πολλά χρόνια και χωρίς προβλήματα. Η διατροφή είναι το Α και το Ω. Δικαιολογίες δεν χωράνε. Έτσι κι αλλιώς, όταν μεγαλώνουν λίγο και έχουν το δικό τους χαρτζηλίκι θα παίρνουν αηδίες και δεν θα μπορούμε να τα ελέγξουμε. Οφείλουμε λοιπόν, στις τρυφερές ηλικίες, μέχρι 7-8 χρονών, να τους μάθουμε να τρώνε σωστά. Κι αυτό γίνεται με το δικό μας παράδειγμα. Στο κάτω-κάτω, κι εμείς πρέπει να τρώμε σωστά γι' αυτά, αν πάθουμε κάτι, στα παιδιά μας θα κάνουμε πάλι κακό.
Όσο για τους κακομαθημένους συζύγους, τι να πω... βρεγμένη σανίδα"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 587529
το θεμα βρε λιτσα μου ειναι οτι εγω εχω καλες διατροφικες συνηθιες και τα παιδια το βλεπουν,δεν εχει ο αντρας μου και πως να του μαγειρευω κρυφα???η να τον αφηνω νηστικο??με καταλαβαινεις??προσπαθω να τον βαλω και αυτον σε προγραμμα αλλα...κοιτα τελευταια εχει σταματησει να παραγγελνει σουβλακια!!!ειναι κατι και αυτο!!μια αρχη και του εχω απαγορευσει να φερνει πατατακια η σοκολατες.αν και ξεφευγει και το κανει που και που και νευριαζω γιατι και οι μικρες ξεμυαλιζοντε αλλα και εγω με τις σοκολατες εχω παθος.αν και πλεον τις βλεπω και γυρναω πλατι!!!

52"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:38 am

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γειά σας κορίτσια!

Και εγώ δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον τρόπο αντιμετώπισης της μαμάς στο 7χρονο κορίτσι της.

Έρχομαι στην θέση όπως θα μιλούσε και αυτό το μικρό κορίτσι μετά από λίγα χρόνια. Και είμαι σχεδόν σίγουρη οτι θα ακολουθήσει τα δικά μου κακά χνάρια αν δεν γίνει κάτι δραστικό.

Είμαι παχιά, και ναι πολλές φορές κατηγορώ την μάνα μου γι' αυτό.
Δεν ήμουν ποτέ αδύνατη αλλά ούτε θηρίο... ένα στρουμπουλό κοριτσάκι που οι γονείς του δεν έβαλαν το μέτρο και τις σωστές βάσεις όταν έπρεπε...
Οι τηγανιτές πατάτες ήταν καθημερινές στο τραπέζι μας.... ακόμα και με όσπριο είχαμε και τις πατάτες.... το ψωμί μου το βουτούσα στις σάλτσες και έκανα το πιάτο αστραφτερό! Οκ, ήταν φασολάκια με πατάτες ΑΛΛΑ και μισό καρβέλι ψωμί βουτηγμένο σε σάλτσες και λάδια... τα σκέφτομαι και τρελαίνομαι.
Κακές συνήθειες.... που με ακολούθησαν έως και τώρα. Και εντάξει, μετά από κάποια ηλικία ευθύνομαι εγώ.
Αλλά γιατί με έβαλαν σε τέτοια δοκιμασία;;;;
Γιατί δεν με πήγαν στον αθλητισμό;;;
Γιατί δεν μου μιλούσαν;;;

Πλέον είμαι σε δίαιτα, έχω χάσει 11 κιλά και μένουν ακόμα 20 για να γίνω "φυσιολογική".  "Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 328109 Και θα το καταφέρω γιατί το θέλω!

Φροντίζω πολύ την διατροφή των παιδιών μου, για να μην πάθουν ότι και εγώ.  Τρέμω να μην παχύνουν.
Θα τους δώσω γλυκά, φτιαγμένα όμως από τα χέρια μου. Και παγωτό δικό μου και μπάρες δημητριακών με σοκολάτα, επίσης δικές μου.
Όλα αυτά όμως με μέτρο.


Το καλό είναι οτι δεν ζητάνε τα γλυκά (καλά το μικρό είναι ακόμα μωράκι). Ίσως λίγη σοκολάτα κάποιες φορές.
Χαίρομαι που ο γιος μου σιχαίνεται οτιδήποτε τηγανιτό!

Συγγνώμη για την μεγάλη δημοσίευση απλά νομίζω πως οι γονείς έχουν μεγάλη ευθύνη για ότι συμβαίνει στα παιδιά τους και πρέπει όσο είναι νωρίς να τα καθοδηγήσουμε σωστά.

53"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:41 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mhtsaina έγραψε:Είναι ένα μείγμα μυρωδικών που ουσιαστικά υποκαθιστά το αλάτι, έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό αλατιού κι όλα τα άλλα είναι βότανα... Αλλά δεν έχω βρει στην Αθήνα, νομίζω βόρεια το έχουν

Δινει νοστημια δεν το βαζω παντου ομως, αναλογα με ποιο φαγητο μου ταιριαζει.Πλεον το βαζω εκει θα εβαζα κυβους λαχανικων κ ετσι εκοψα και του κυβους..
Οντως εγω στα Βορεια ειμαι  απο Θεσσαλονικη και πλεον το βρισκω μονο σε συγκεκριμενη αλυσιδα super (ΒΑΣΙΛΑΓΑΣ)που δεν ξερω  εαν εχετε στην ΑΘΗΝΑ.

54"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:43 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οσο για το τσιγαρο εχει απο περυσι που μου λεει το σκατο"κοβουμε το καπνισμα για να μην γινει η ζωη μας καπνος!ειναι ζητημα καρδιας"!!!την αρπαζεις μετα και την ζουμπας???

55"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:45 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryloo έγραψε:Γειά σας κορίτσια!

Και εγώ δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον τρόπο αντιμετώπισης της μαμάς στο 7χρονο κορίτσι της.

Έρχομαι στην θέση όπως θα μιλούσε και αυτό το μικρό κορίτσι μετά από λίγα χρόνια. Και είμαι σχεδόν σίγουρη οτι θα ακολουθήσει τα δικά μου κακά χνάρια αν δεν γίνει κάτι δραστικό.

Είμαι παχιά, και ναι πολλές φορές κατηγορώ την μάνα μου γι' αυτό.
Δεν ήμουν ποτέ αδύνατη αλλά ούτε θηρίο... ένα στρουμπουλό κοριτσάκι που οι γονείς του δεν έβαλαν το μέτρο και τις σωστές βάσεις όταν έπρεπε...
Οι τηγανιτές πατάτες ήταν καθημερινές στο τραπέζι μας.... ακόμα και με όσπριο είχαμε και τις πατάτες.... το ψωμί μου το βουτούσα στις σάλτσες και έκανα το πιάτο αστραφτερό! Οκ, ήταν φασολάκια με πατάτες ΑΛΛΑ και μισό καρβέλι ψωμί βουτηγμένο σε σάλτσες και λάδια... τα σκέφτομαι και τρελαίνομαι.
Κακές συνήθειες.... που με ακολούθησαν έως και τώρα. Και εντάξει, μετά από κάποια ηλικία ευθύνομαι εγώ.
Αλλά γιατί με έβαλαν σε τέτοια δοκιμασία;;;;
Γιατί δεν με πήγαν στον αθλητισμό;;;
Γιατί δεν μου μιλούσαν;;;

Πλέον είμαι σε δίαιτα, έχω χάσει 11 κιλά και μένουν ακόμα 20 για να γίνω "φυσιολογική".  "Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 328109 Και θα το καταφέρω γιατί το θέλω!

Φροντίζω πολύ την διατροφή των παιδιών μου, για να μην πάθουν ότι και εγώ.  Τρέμω να μην παχύνουν.
Θα τους δώσω γλυκά, φτιαγμένα όμως από τα χέρια μου. Και παγωτό δικό μου και μπάρες δημητριακών με σοκολάτα, επίσης δικές μου.
Όλα αυτά όμως με μέτρο.


Το καλό είναι οτι δεν ζητάνε τα γλυκά (καλά το μικρό είναι ακόμα μωράκι). Ίσως λίγη σοκολάτα κάποιες φορές.
Χαίρομαι που ο γιος μου σιχαίνεται οτιδήποτε τηγανιτό!

Συγγνώμη για την μεγάλη δημοσίευση απλά νομίζω πως οι γονείς έχουν μεγάλη ευθύνη για ότι συμβαίνει στα παιδιά τους και πρέπει όσο είναι νωρίς να τα καθοδηγήσουμε σωστά.
θα μου πεις πως φτιαχνεις τις μπαρες δημητριακων??και οι δικες μου τις τρωνε αλλα τις αγοραζω!

56"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:47 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede θα μου πεις και εσυ πως κανεις πελτε και πως τον συντηρεις?

57"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:47 am

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
demaki88 ναι, να τρώει κρυφά. Να απασχολείς σε άλλο δωμάτιο τα παιδιά μέχρι να τελειώσει το φαγητό του ο άντρας σου. Εφόσον δεν μπορεί να αλλάξει κακές συνήθειες ας μην γίνεται παράδειγμα προς μίμηση.

Σουβλάκια φτιάξε μόνη σου και πατατάκια και σοκολάτες, ας τα φάει όταν κοιμούνται τα παιδιά ή οταν λείπουν. Τόσο πολύ δεν μπορεί να κουμαντάρει τον εαυτό του;;

Τώρα χτίζονται οι σωστές βάσεις....όταν μεγαλώσουν και έχουν μάθει στην κακή διατροφή δύσκολα θα πάνε στην υγιεινή.
Την δική τους ζωή δυσκολεύετε όχι την δική σας. Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή αλλά τα έχω περάσει σαν παιδί και ξέρω.

58"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 12:58 am

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οι μπάρες είναι πολύ εύκολες.

Σε μπολ βάζεις 2 κούπες διάφορα δημητριακά (all bran και corn flakes βάζω εγώ) και 1/2 κούπα κοπανισμένους ξηρούς καρπούς όπως αμύγδαλο, καρύδι ή φουντούκι. Αν θέλεις βάζεις και λίγες σταφίδες.
Λιώνεις σε μπεν μαρί 250γρ κουβερτούρα και ρίχνεις μέσα 1 κουταλιά σούπας μέλι και 1 κουταλιά σούπας ταχίνι.

Αφήνεις να κρυώσει και ανακατεύεις τα 2 μείγματα μαζί και τα απλώνεις ομοιόμορφα σε ταψί που έχεις στρώσει λαδόκολλα. Αφήνεις να σταθεροποιηθεί και μετά τα κόβεις σε ότι μέγεθος θέλεις. Τα βάζεις ένα ένα σε αλουμινόχαρτο ή σε μεμβράνη και είναι έτοιμα. Τώρα το καλοκαίρι καλύτερα να μπουν στο ψυγείο. Το χειμώνα διατηρούνται εκτός.

59"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 1:18 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryloo έγραψε:demaki88 ναι, να τρώει κρυφά. Να απασχολείς σε άλλο δωμάτιο τα παιδιά μέχρι να τελειώσει το φαγητό του ο άντρας σου. Εφόσον δεν μπορεί να αλλάξει κακές συνήθειες ας μην γίνεται παράδειγμα προς μίμηση.

Σουβλάκια φτιάξε μόνη σου και πατατάκια και σοκολάτες, ας τα φάει όταν κοιμούνται τα παιδιά ή οταν λείπουν. Τόσο πολύ δεν μπορεί να κουμαντάρει τον εαυτό του;;

Τώρα χτίζονται οι σωστές βάσεις....όταν μεγαλώσουν και έχουν μάθει στην κακή διατροφή δύσκολα θα πάνε στην υγιεινή.
Την δική τους ζωή δυσκολεύετε όχι την δική σας. Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή αλλά τα έχω περάσει σαν παιδί και ξέρω.
οχι δεν μου ακουγεσε σκληρη!ετσι ειναι!δεν ειναι τοσο το να τρωει κρυφα αλλα πως να του τηγανισω κρυφα!!τα φαγητα που θελει ειναι μπριζολες-παταπες-αυγα-λουκανικα-ομελετες.

60"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 1:27 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:ede θα μου πεις και εσυ πως κανεις πελτε και πως τον συντηρεις?
Λοιπόν αγαπητη.
10 κιλά ντομάτες ξεφλουδισμένες και περασμένες στο μπλέντερ. (για να τις ξεφλουδίσεις ευκολα θα τις βυθίσεις σε ζεματιστό νερό για 1 λεπτάκι το πολύ)
Θα τις ρίξεις σε κατσαρόλα μεγάλη και θα τις αφήσεις να βράσουν τόσο οσο ν απιουν όλα τα υγρά τους. Ανακατεύεις συχνά για να μην κολλήσουν . Στο τέλος προσθέτεις αλάτι , βασιλικό ,ρίγανη και ότι βότανο θες προαιρετικά την ώρα που βρα΄ζουν για να χαρίσει άρωμα. Μολις έχει συμπηκνωθεί αρκετά κατέβασε απο την φωτιά και βάλε σε μικ΄ρα ή μεσαίου μεγέθους βαζακια όπως είναι καυτή . θα αφήσεις όμως ενα περιθώριο 2 -3 δαχτυλάκια. θα ρίξεις απο πάνω λίγο λάδι γύρω στο 1 δάχτυλο ,θα το κλέισεις αμέσως πολύ καλά και θα τα γυρίσεις ανάποδα μέχρι να κρυώσουν .Βαλτα σε ενα ταψι με μια πετσέτα κάτω για να μην τρέξει λάδι. Ετοιμο. γυρισε τα τώρα κανονικά και έχεις πελτέ για όλο το χειμώνα.

61"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 1:31 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryloo έγραψε:Οι μπάρες είναι πολύ εύκολες.

Σε μπολ βάζεις 2 κούπες διάφορα δημητριακά (all bran και corn flakes βάζω εγώ) και 1/2 κούπα κοπανισμένους ξηρούς καρπούς όπως αμύγδαλο, καρύδι ή φουντούκι. Αν θέλεις βάζεις και λίγες σταφίδες.
Λιώνεις σε μπεν μαρί 250γρ κουβερτούρα και ρίχνεις μέσα 1 κουταλιά σούπας μέλι και 1 κουταλιά σούπας ταχίνι.

Αφήνεις να κρυώσει και ανακατεύεις τα 2 μείγματα μαζί και τα απλώνεις ομοιόμορφα σε ταψί που έχεις στρώσει λαδόκολλα. Αφήνεις να σταθεροποιηθεί και μετά τα κόβεις σε ότι μέγεθος θέλεις. Τα βάζεις ένα ένα σε αλουμινόχαρτο ή σε μεμβράνη και είναι έτοιμα. Τώρα το καλοκαίρι καλύτερα να μπουν στο ψυγείο. Το χειμώνα διατηρούνται εκτός.
σ ευχαριστω πολυ!!

62"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 1:33 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
maryloo έγραψε:Οι μπάρες είναι πολύ εύκολες.

Σε μπολ βάζεις 2 κούπες διάφορα δημητριακά (all bran και corn flakes βάζω εγώ) και 1/2 κούπα κοπανισμένους ξηρούς καρπούς όπως αμύγδαλο, καρύδι ή φουντούκι. Αν θέλεις βάζεις και λίγες σταφίδες.
Λιώνεις σε μπεν μαρί 250γρ κουβερτούρα και ρίχνεις μέσα 1 κουταλιά σούπας μέλι και 1 κουταλιά σούπας ταχίνι.

Αφήνεις να κρυώσει και ανακατεύεις τα 2 μείγματα μαζί και τα απλώνεις ομοιόμορφα σε ταψί που έχεις στρώσει λαδόκολλα. Αφήνεις να σταθεροποιηθεί και μετά τα κόβεις σε ότι μέγεθος θέλεις. Τα βάζεις ένα ένα σε αλουμινόχαρτο ή σε μεμβράνη και είναι έτοιμα. Τώρα το καλοκαίρι καλύτερα να μπουν στο ψυγείο. Το χειμώνα διατηρούνται εκτός.
σ ευχαριστω πολυ!!
Το θεο που με εκανε καλό κορίτσι και μοιράζομαι τις γνώσεις μου.Razz

63"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 1:40 am

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 597524 ΚΑΙ ΤΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΦΡΟΥΤΑ"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 503471 ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΣΠΙΤΙΚΑ ΓΛΥΚΑΚΙΑ"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 9664.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΦΑΓΑΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΕΝΑ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΔΕ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΝΗΣΤΙΚΟΣ.ΜΟΛΙΣ ΠΕΙΝΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΒΛΑΚΕΙΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΛΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΦΑΜΕ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΟΤΙ ΦΑΓΗΤΟ Η ΦΡΟΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΟ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ Η ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΜΦΑΝΕΣ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ.Ε ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥΣ.ΤΑ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΟΙ ΠΑΤΑΤΟΥΛΕΣ"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 334589 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ "ΕΞΩ" ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΑΛΛΑΔΩΤΗ ΠΙΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ (ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΜΑΣ).ΕΤΣΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΓΕΙΤΕ ΒΟΛΤΕΣ ΝΑ ΤΡΕΞΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΝΑ ΙΔΡΩΣΕΤΕ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΕΤΕ ΚΤΛ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΜΕΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΛΟ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΘΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΤΕVery Happy.ΔΩΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΜΙΜΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΜΑΣ.........ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑVery Happy:D.ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΜΑΣ!!!
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ "ΚΑΚΟ" ΦΑΓΗΤΟ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΕ ΥΓΕΙΙΝΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ (ΜΑΜΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΟΤΙ ΑΗΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ,ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΙΣ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 120 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΑΧ ΠΕΘΕΡΑ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΣ!!),ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΑ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ,ΕΧΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑCrying or Very sad ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗSadSad. ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΚΑΨΕΡΗ ΠΟΥ ΞΕΡΟΓΛΥΦΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ...?
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΜΠΕΔΩΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΤΗΡΩ ΟΛΑ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ!!ΛΥΓΙΖΩ Η ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!!!!!!Very Happy ΦΙΛΑΚΙΑ.
"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 982137 "Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 912791 "Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 884648 "Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 597524 "Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 9664
"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 654316

64"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 1:41 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:
maryloo έγραψε:Οι μπάρες είναι πολύ εύκολες.

Σε μπολ βάζεις 2 κούπες διάφορα δημητριακά (all bran και corn flakes βάζω εγώ) και 1/2 κούπα κοπανισμένους ξηρούς καρπούς όπως αμύγδαλο, καρύδι ή φουντούκι. Αν θέλεις βάζεις και λίγες σταφίδες.
Λιώνεις σε μπεν μαρί 250γρ κουβερτούρα και ρίχνεις μέσα 1 κουταλιά σούπας μέλι και 1 κουταλιά σούπας ταχίνι.

Αφήνεις να κρυώσει και ανακατεύεις τα 2 μείγματα μαζί και τα απλώνεις ομοιόμορφα σε ταψί που έχεις στρώσει λαδόκολλα. Αφήνεις να σταθεροποιηθεί και μετά τα κόβεις σε ότι μέγεθος θέλεις. Τα βάζεις ένα ένα σε αλουμινόχαρτο ή σε μεμβράνη και είναι έτοιμα. Τώρα το καλοκαίρι καλύτερα να μπουν στο ψυγείο. Το χειμώνα διατηρούνται εκτός.
σ ευχαριστω πολυ!!
Το θεο που με εκανε καλό κορίτσι και μοιράζομαι τις γνώσεις μου.Razz
πες μου καλε για τον πελτε

65"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 2:47 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:ede θα μου πεις και εσυ πως κανεις πελτε και πως τον συντηρεις?
Λοιπόν αγαπητη.
10 κιλά ντομάτες ξεφλουδισμένες και περασμένες στο μπλέντερ. (για να τις ξεφλουδίσεις ευκολα θα τις βυθίσεις σε ζεματιστό νερό για 1 λεπτάκι το πολύ)
Θα τις ρίξεις σε κατσαρόλα μεγάλη και θα τις αφήσεις να βράσουν τόσο οσο ν απιουν όλα τα υγρά τους. Ανακατεύεις συχνά για να μην κολλήσουν . Στο τέλος προσθέτεις αλάτι , βασιλικό ,ρίγανη και ότι βότανο θες προαιρετικά την ώρα που βρα΄ζουν για να χαρίσει άρωμα. Μολις έχει συμπηκνωθεί αρκετά κατέβασε απο την φωτιά και βάλε σε μικ΄ρα ή μεσαίου μεγέθους βαζακια όπως είναι καυτή . θα αφήσεις όμως ενα περιθώριο 2 -3 δαχτυλάκια. θα ρίξεις απο πάνω λίγο λάδι γύρω στο 1 δάχτυλο ,θα το κλέισεις αμέσως πολύ καλά και θα τα γυρίσεις ανάποδα μέχρι να κρυώσουν .Βαλτα σε ενα ταψι με μια πετσέτα κάτω για να μην τρέξει λάδι. Ετοιμο. γυρισε τα τώρα κανονικά και έχεις πελτέ για όλο το χειμώνα.
τωρα το ειδα σε ευχαριστω πολυ!!!!!

66"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 3:04 am

stalicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
demaki88 έγραψε:
stalicha έγραψε:@demaki  :  Δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις αλλα θα σου πω το εξης.Οταν ημουν μικρη,μεχρι την ηλικια των 5-6 ή 7 (δεν θυμαμαι ακριβως)θυμαμαι πως δεν αναζητουσα γλυκα και ιδιαιτερα ανθυγιεινα φαγητα.μαλλον απο οτι καταλαβα μεγαλωνοντας αυτο συνεβαινε γτ δεν τα ειχα μαθει στο σπιτι.Βεβαια αυτο δεν ειναι παντα εφικτο γτ τα παιδια θα συναναστραφουν το ενα το αλλο και λογικο εινια να μαθουν και τα γλυκα και τις πατατες τις τηγανιτες, και τα γκουντις και τα γαριδακια κλπ κλπ.Αν λοιπον σου φαινεται καπως δυσκολο να μην μπαινουν καποια πραγματα στο σπιτι-γιατι και σεις ανθρωποι εισαστε και θελετε να κανετε και τις παρασπονδιες σας-προτεινω αυτο που εκανε ο πατερας μου στον αδερφο μου. Οταν ηταν μικρος λοιπον ειχαμε μια μερα ψαρι.Στον αδερφο μου δεν αρεσε και δεν ηθελε ν το φαει.Μετα απο τσακωμους και φωνες, λεει ο πατερας μου στη μανα μου: Ασ΄τον Λ. και θα συνεννοηθω εγω μαζι του. Του λεει λοιπον.Θα φας το ψαρι?-Οχι!-Εισαι σιγουρος?Τωρα ειναι ζεστο.Μετα θα κρυωσει.Κ οτι θα το φας ,θα το φας.Απλα αν θες το τρως τωρα ζεστο ή αλλιως μετα κρυο.-Δν θελω ,δν το τρωω.-Ενταξει.Αλλα το βραδυ που θα παραγγειλουμε σουβλακια,εσυ θα φας το ψαρι σου.-νταξει. Ετσι και εγινε.Το βραδυ παρηγγειλαν σουβλακια και ο αδερφος μου νομιζε πως ο πατερας μου δεν θα το τηρησει.Την ωρα της παραγγελειας,λεει ο αδερφος μου ''θελω και εγω ενα''. Νταξει λεει ο πατερας μου.Χαρουμενος ο αδερφος μου πως ο μπαμπας το ξεχασε, σου λεει τι καλα θα φαω σουβλακι.Ερχονται τα σουβλακια και με το που παε ο αδερφος μου να πιασει το σουβλακι,του λεει ο πατερας μου ''πρωτα το ψαρι!'' Κοκκαλωσε ο μικρος.Για να μην στα πολυλογω...Ο αδεφος μου, οχι μονο εφαγε το ψαρι αλλα εφαγε ΚΑΙ το σουβλακι!!!7 χρονων σκατο και τα εφαγε κ τα 2!Shocked!Βλεπεις απο εγωισμο και μονο δεν ηθελε να αφησει το σουβλακι!!!Laughing
εγω χθες το βραδυ λεω θα γινω κακια!!ε 11 η ωρα το βραδυ μου ζητησαν οι μικρες φρυγανια με μερεντα,ομως εγω ηδη ειχα φτιαξει τυροψωμο και αν δεν το τρωγαν χαμενο θα πηγαινε.ετσι ειστε λεω εγω σας μαγειρευω και εσεις δεν τα θελετε??αν φατε το τυροψωμο θα φατε μετα και μερεντα.ε χωρτασαν με το τυροψωμο και ξεχασαν την μερεντα!τελος απο εδω και στο εξης θα ακολουθησω τις συμβουλες σας!σιμερα φτιαχνω μοσχαροσουπα.ε οταν θα βρασει το κρεασ θα τις πω να ερθουν μαζι μου να βαλουμε μαζι τα λαχανικα!!!




@demaki:Μπραβο!!Ειδες??Θελει τροπο οχι κοπο!!!Ασε που θυμαμαι πως κ γω οταν συμμετειχα στο φαι που ειχα φτιαξει μαζι με τη μαμα, μετα ηθελα να το γαω για να δω αν εγινε καλο!!!Ειμαι σιγουρη πως θα βρεις αρκετα ''παιχνιδια'' να τις κουμανταρεις τις μικρες.Να σου πω και ενα εξυπνο που πεταξε ο πατερας του αγοριου μου στον μικρο του γιο...(Θα σου χρειαστει καποια παραλλαγη του για το σουπερ μαρκετ και τα παιχνιδοκαταστηματα!!).Μπαινουν στα τζαμπο και ο μικρος τα ηθελε ΟΛΑ.οταν λεμε ΟΛΑ ΕΝΝΟΥΜΕ ΟΛΑ.Ηρεμα και ωραια του λεει λοιπον ο πατερας του:θα παρεις ο,τι χωραει στα χερια σου.Πηρε λοιπον ο μικρος ενα μεγαλο παιχνιδι και δεν χωραγε τπτ αλλο στα χερια του (αφου ειναι μικρος), το οποιο μαλιστα ηταν και οικονομικο και ετσι εφυγαν απο τα τζαμπο εχοντας κανει το χατιρι του μικρου και χωρις να σπασουν τα νευρα τους και χωρις να πληρωσουν πολλα!!!Αυτα ειναι!!

67"Μαμά είμαι χοντρή!" - Σελίδα 3 Empty Απ: "Μαμά είμαι χοντρή!" Παρ Ιουν 28, 2013 6:14 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stalicha έγραψε:
demaki88 έγραψε:
stalicha έγραψε:@demaki  :  Δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις αλλα θα σου πω το εξης.Οταν ημουν μικρη,μεχρι την ηλικια των 5-6 ή 7 (δεν θυμαμαι ακριβως)θυμαμαι πως δεν αναζητουσα γλυκα και ιδιαιτερα ανθυγιεινα φαγητα.μαλλον απο οτι καταλαβα μεγαλωνοντας αυτο συνεβαινε γτ δεν τα ειχα μαθει στο σπιτι.Βεβαια αυτο δεν ειναι παντα εφικτο γτ τα παιδια θα συναναστραφουν το ενα το αλλο και λογικο εινια να μαθουν και τα γλυκα και τις πατατες τις τηγανιτες, και τα γκουντις και τα γαριδακια κλπ κλπ.Αν λοιπον σου φαινεται καπως δυσκολο να μην μπαινουν καποια πραγματα στο σπιτι-γιατι και σεις ανθρωποι εισαστε και θελετε να κανετε και τις παρασπονδιες σας-προτεινω αυτο που εκανε ο πατερας μου στον αδερφο μου. Οταν ηταν μικρος λοιπον ειχαμε μια μερα ψαρι.Στον αδερφο μου δεν αρεσε και δεν ηθελε ν το φαει.Μετα απο τσακωμους και φωνες, λεει ο πατερας μου στη μανα μου: Ασ΄τον Λ. και θα συνεννοηθω εγω μαζι του. Του λεει λοιπον.Θα φας το ψαρι?-Οχι!-Εισαι σιγουρος?Τωρα ειναι ζεστο.Μετα θα κρυωσει.Κ οτι θα το φας ,θα το φας.Απλα αν θες το τρως τωρα ζεστο ή αλλιως μετα κρυο.-Δν θελω ,δν το τρωω.-Ενταξει.Αλλα το βραδυ που θα παραγγειλουμε σουβλακια,εσυ θα φας το ψαρι σου.-νταξει. Ετσι και εγινε.Το βραδυ παρηγγειλαν σουβλακια και ο αδερφος μου νομιζε πως ο πατερας μου δεν θα το τηρησει.Την ωρα της παραγγελειας,λεει ο αδερφος μου ''θελω και εγω ενα''. Νταξει λεει ο πατερας μου.Χαρουμενος ο αδερφος μου πως ο μπαμπας το ξεχασε, σου λεει τι καλα θα φαω σουβλακι.Ερχονται τα σουβλακια και με το που παε ο αδερφος μου να πιασει το σουβλακι,του λεει ο πατερας μου ''πρωτα το ψαρι!'' Κοκκαλωσε ο μικρος.Για να μην στα πολυλογω...Ο αδεφος μου, οχι μονο εφαγε το ψαρι αλλα εφαγε ΚΑΙ το σουβλακι!!!7 χρονων σκατο και τα εφαγε κ τα 2!Shocked!Βλεπεις απο εγωισμο και μονο δεν ηθελε να αφησει το σουβλακι!!!Laughing
εγω χθες το βραδυ λεω θα γινω κακια!!ε 11 η ωρα το βραδυ μου ζητησαν οι μικρες φρυγανια με μερεντα,ομως εγω ηδη ειχα φτιαξει τυροψωμο και αν δεν το τρωγαν χαμενο θα πηγαινε.ετσι ειστε λεω εγω σας μαγειρευω και εσεις δεν τα θελετε??αν φατε το τυροψωμο θα φατε μετα και μερεντα.ε χωρτασαν με το τυροψωμο και ξεχασαν την μερεντα!τελος απο εδω και στο εξης θα ακολουθησω τις συμβουλες σας!σιμερα φτιαχνω μοσχαροσουπα.ε οταν θα βρασει το κρεασ θα τις πω να ερθουν μαζι μου να βαλουμε μαζι τα λαχανικα!!!




@demaki:Μπραβο!!Ειδες??Θελει τροπο οχι κοπο!!!Ασε που θυμαμαι πως κ γω οταν συμμετειχα στο φαι που ειχα φτιαξει μαζι με τη μαμα, μετα ηθελα να το γαω για να δω αν εγινε καλο!!!Ειμαι σιγουρη πως θα βρεις αρκετα ''παιχνιδια'' να τις κουμανταρεις τις μικρες.Να σου πω και ενα εξυπνο που πεταξε ο πατερας του αγοριου μου στον μικρο του γιο...(Θα σου χρειαστει καποια παραλλαγη του για το σουπερ μαρκετ και τα παιχνιδοκαταστηματα!!).Μπαινουν στα τζαμπο και ο μικρος τα ηθελε ΟΛΑ.οταν λεμε ΟΛΑ ΕΝΝΟΥΜΕ ΟΛΑ.Ηρεμα και ωραια του λεει λοιπον ο πατερας του:θα παρεις ο,τι χωραει στα χερια σου.Πηρε λοιπον ο μικρος ενα μεγαλο παιχνιδι και δεν χωραγε τπτ αλλο στα χερια του (αφου ειναι μικρος), το οποιο μαλιστα ηταν και οικονομικο και ετσι εφυγαν απο τα τζαμπο εχοντας κανει το χατιρι του μικρου και χωρις να σπασουν τα νευρα τους και χωρις να πληρωσουν πολλα!!!Αυτα ειναι!!
α πολυ μου αρεσε θα το κανω και εγω!!χαχα τωρα ξερεις τι θυμηθυκα?τις πηρε τις μικρες η αδερφη μου και τις πηγε τζαμπο για το πασχα.ε τους λεει ενα παιχνιδι θα παρετε η καθεμια..η καημενη η μικρη διαλεξε μια κουνια που ηταν και φτηνη η αλλη αρπαζει μια κουταρα και επαθε ενα εγκεφαλικο η αδερφη μου αλλα και τι να εκανε??το πηρε!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις