Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
373 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 373 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ζινι μου σ ευχαριστω πολυ και εφω ετσι θελω να το σκεφτομαι και ετσι θα το σκεφτομαι.Μονο αν εισαι καλα εσυ θα περναει και το παιδακι σου καλα κ ολοι.

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
theanw έγραψε:Ζινι μου σ ευχαριστω πολυ και εφω ετσι θελω να το σκεφτομαι και ετσι θα το σκεφτομαι.Μονο αν εισαι καλα εσυ θα περναει και το παιδακι σου καλα κ ολοι.
τιποτα. εχω περασει και εγω απο αυτο το διλημμα και σε καταλαβαινω.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστευω οτι οι μανουλες που δεν δουλευουν δεν θα επρεπε να υποτιμουντε!!επειδη θελουν αυτες να μεγαλωσουν τα παιδια τους και οχι οι ντανταδες-γιαγιαδες θα πρεπει να τις λυπουντε;;προσωπικα λυπαμαι πολυ για τα παιδακια που οι γονεις τους απουσιαζουν πολλες ωρες απο κοντα τους.δεν κατακρινω ομως τπυς γονεις γιατι σιγουρα εχουν τον λογο τους.εχω γνωρισει πολλες μαμαφες που δουλευουν και τα παιιδια τους λυπουντε πολυ που δεν τις εχουν κοντα τους.αυτες οι μαμαδες μου λενε πως κανω την καλυτερη δουλεια που δεν φευγω απο το σπιτι.οσο για το ποιες μαμαδες τελικα κουραζοντε περισσοτερο νομιζω οι μαμαδες-νοικοκυρες για τον λογο οτι εχουν ολη μερα τα παιδακια τους πανω απο το κεφαλι ενω ταυτοχρονα εχουν καθημερινα να φτιαξουν ενα ολοκληρο σπιτι.δεν ειναι καθολου ευκολο ολο αυτο με ενα σωρο σκανταλιες να την περιτριγυριζουν..αυτο μου το λενε και οι εργαζομενες μανουλες και θεωρουν οτι οι ιδιες τουλαχιστον με την εργασια τους ξεθολωνουν ξεφευγουν..

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:Πιστευω οτι οι μανουλες που δεν δουλευουν δεν θα επρεπε να υποτιμουντε!!επειδη θελουν αυτες να μεγαλωσουν τα παιδια τους και οχι οι ντανταδες-γιαγιαδες θα πρεπει να τις λυπουντε;;προσωπικα λυπαμαι πολυ για τα παιδακια που οι γονεις τους απουσιαζουν πολλες ωρες απο κοντα τους.δεν κατακρινω ομως τπυς γονεις γιατι σιγουρα εχουν τον λογο τους.εχω γνωρισει πολλες μαμαφες που δουλευουν και τα παιιδια τους λυπουντε πολυ που δεν τις εχουν κοντα τους.αυτες οι μαμαδες μου λενε πως κανω την καλυτερη δουλεια που δεν φευγω απο το σπιτι.οσο για το ποιες μαμαδες τελικα κουραζοντε περισσοτερο νομιζω οι μαμαδες-νοικοκυρες για τον λογο οτι εχουν ολη μερα τα παιδακια τους πανω απο το κεφαλι ενω ταυτοχρονα εχουν καθημερινα να φτιαξουν ενα ολοκληρο σπιτι.δεν ειναι καθολου ευκολο ολο αυτο με ενα σωρο σκανταλιες να την περιτριγυριζουν..αυτο μου το λενε και οι εργαζομενες μανουλες και θεωρουν οτι οι ιδιες τουλαχιστον με την εργασια τους ξεθολωνουν ξεφευγουν..

χαλαρωσε ρε ντεμακι!για δουλεια πάμε, όχι για φραπέ κ ηλιοθεραπεια!!σκεψου ότι η ργαζομενη γυριζει σπίτι κ ό,τι κανει η νοικοκυρα με το πασο της όλη μερα (καθαρισμα, φαγητό, σιδερωμα, διαβασμα παιδιάν κτλ), καλείται να τα κάνει στο 1/3 του χρόνου!Ηρωες για μενα όσες τα καταφερνουν και αξίζουν χιλια συγχαρητηρια και μπραβο!! Το κατσιό στο σπίτι πολλοι ελάτρεψαν (και εγω θα το ήθελα αν γινόταν), αλλά ας όψοται οι υποχρεωσεις!Αλλά, να μην τα ισοπεδώνουμε κιλας όλα!Very Happy Very Happy Very Happy 

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
inka έγραψε:
demaki88 έγραψε:Πιστευω οτι οι μανουλες που δεν δουλευουν δεν θα επρεπε να υποτιμουντε!!επειδη θελουν αυτες να μεγαλωσουν τα παιδια τους και οχι οι ντανταδες-γιαγιαδες θα πρεπει να τις λυπουντε;;προσωπικα λυπαμαι πολυ για τα παιδακια που οι γονεις τους απουσιαζουν πολλες ωρες απο κοντα τους.δεν κατακρινω ομως τπυς γονεις γιατι σιγουρα εχουν τον λογο τους.εχω γνωρισει πολλες μαμαφες που δουλευουν και τα παιιδια τους λυπουντε πολυ που δεν τις εχουν κοντα τους.αυτες οι μαμαδες μου λενε πως κανω την καλυτερη δουλεια που δεν φευγω απο το σπιτι.οσο για το ποιες μαμαδες τελικα κουραζοντε περισσοτερο νομιζω οι μαμαδες-νοικοκυρες για τον λογο οτι εχουν ολη μερα τα παιδακια τους πανω απο το κεφαλι ενω ταυτοχρονα εχουν καθημερινα να φτιαξουν ενα ολοκληρο σπιτι.δεν ειναι καθολου ευκολο ολο αυτο με ενα σωρο σκανταλιες να την περιτριγυριζουν..αυτο μου το λενε και οι εργαζομενες μανουλες και θεωρουν οτι οι ιδιες τουλαχιστον με την εργασια τους ξεθολωνουν ξεφευγουν..

χαλαρωσε ρε ντεμακι!για δουλεια πάμε, όχι για φραπέ κ ηλιοθεραπεια!!σκεψου ότι η ργαζομενη γυριζει σπίτι κ ό,τι κανει η νοικοκυρα με το πασο της όλη μερα (καθαρισμα, φαγητό, σιδερωμα, διαβασμα παιδιάν κτλ), καλείται να τα κάνει στο 1/3 του χρόνου!Ηρωες για μενα όσες τα καταφερνουν και αξίζουν χιλια συγχαρητηρια και μπραβο!! Το κατσιό στο σπίτι πολλοι ελάτρεψαν (και εγω θα το ήθελα αν γινόταν), αλλά ας όψοται οι υποχρεωσεις!Αλλά, να μην τα ισοπεδώνουμε κιλας όλα!Very Happy Very Happy Very Happy 
ινκα ισως εσυ θα επρεπε να χαλαρωσεις κοπελα μου γιατι εγω ειμαι χαλαρωτατη απο θεμα επικοινωνιας!!!αναφαιρα πουθενα οτι πατε για καφε??η ειπα οτι το ξυνετε??επισης δεν ειπα οτι οι εργαζομενες μαναδες δεν κουραζοντε και δεν τις εκρινα!!αντιθετως ειπα οτι δεν μπορω να τις κρινω και οτι εχουν τον λογο τους!το οτι θεωρω πως οι μαμαδες νοικοκυρες κουραζοντε περισσοτερο ειναι δικη μου αποψη δεν καταλαβα για ποιον λογο δεν θα επρεπε να την εχω αφου αυτο πιστευω!!!η να μην την λεω!χιλια συγχαριτιρια για τις μαμαδες που δουλευουν και αλλα χιλια για αυτες που δεν δουλευουν,που μεσυγχωρεις αλλα και αυτες δεν καθοντε για καφε η ηλιοθεραπεια!!!επισης θελω να σου τονισω οτι οταν αναφερθικα στην κουραση δεν μιλησα με σιγουρια.την λεξη νομιζω την προσπερασες???

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αφού διάβασα όλες σας τις απόψεις, σκέφτηκα να πώ και την δική μου. Σε τέτοια θέματα γενικώς δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι.Τι εννοώ. Όπως αισθάνεται κάθε γυναίκα. Δεν πιστεύω πάντως πως υπάρχει μάνα που θέλει να αφήνει το παιδί της σε όποια ηλικία κι αν είναι αυτο και να μεγαλώνει ΄με ξένους.Κάποιες τις αναγκάζουν οι συνθήκες κάποιες άλλες δεν αντέχουν μέσα στο σπίτι όλη μέρα, κάθε μία λοιπόν πράττει αυτό που πράττει με τα δικά της κριτήρια και είναι απολύτως σεβαστό και αξιέπαινο. Και στις δύο περιπτώσεις είτε μένεις σπίτι με τα παιδιά, είτε δουλεύεις.Η παρατήρησή μου εμένα είναι η εξής : κάθε γυναίκα όταν παίρνει μια τέτοια απόφαση σαν βασικό της κριτήριο πρέπει να έχει το καλό των παιδιών. Πολλές φορές δεν κάνει καλό στα παιδιά να βλέπουν μια μάνα υπηρέτρια. Πρέπει να βλέπουν μια γυναίκα ανεξάρτητη, δραστήρια. Γι' αυτο εκτός από μάνα καλό θα ήταν να έχει κι άλλες δραστηριότητες σε περίπτωση που αποφασίσει να μείνει σπίτι με τα παιδιά της. Έστω και μία φορά την εβδομάδα να δίνει χρόνο στον εαυτό της. Επίσης εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η νοοτροπία θα μεγαλώσω τα παιδιά μου και ας στερηθούμε.Ναι κι αυτό θα γίνει αλλά δεν μπορείς ας πούμε να του στερείς μια δεύτερη ξένη γλωσσα που λαχταράει να μάθει. Από την άλλη μεριά δεν είναι και καθόλου δίκαιο και υγιές για ένα παιδί να βλέπει τους γονείς του αργά το βράδυ με τα νεύρα τσιτωμένα απ' τη δουλειά κιένα σπίτι μπάχαλο από καθαριότητα που αύριο μεθαύριο θα θέλουν να φέρουν τους φίλους τους και θα ντρέπονται. Μακάρι πάντως να μπορούσαν οι δουλιές μας να συνυπάρξουν αρμονικά με το σκοπό ζωής που έχουμε βάλει όλες μας για υγιή παιδιά (σωματικά και ψυχικά) και σωστούς ανθρώπους στην κοινωνία. Ή μακάρι όλοι να είχαμε την οικονομική άνεση και να δουλεύαμε όταν και άν το επιθυμούσαμε. Έτσι πιστεύω κανείς μας δεν μπορεί να κατακρίνει καμία πόσο μάλλον όταν κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τα καταφέρει.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τεσπα ντεμακι!

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
roodie έγραψε:Αφού διάβασα όλες σας τις απόψεις, σκέφτηκα να πώ και την δική μου. Σε τέτοια θέματα γενικώς δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι.Τι εννοώ. Όπως αισθάνεται κάθε γυναίκα. Δεν πιστεύω πάντως πως υπάρχει μάνα που θέλει να αφήνει το παιδί της σε όποια ηλικία κι αν είναι αυτο και να μεγαλώνει ΄με ξένους.Κάποιες τις αναγκάζουν οι συνθήκες κάποιες άλλες δεν αντέχουν μέσα στο σπίτι όλη μέρα, κάθε μία λοιπόν πράττει αυτό που πράττει με τα δικά της κριτήρια και είναι απολύτως σεβαστό και αξιέπαινο. Και στις δύο περιπτώσεις είτε μένεις σπίτι με τα παιδιά, είτε δουλεύεις.Η παρατήρησή μου εμένα είναι η εξής : κάθε γυναίκα όταν παίρνει μια τέτοια απόφαση σαν βασικό της κριτήριο πρέπει να έχει το καλό των παιδιών. Πολλές φορές δεν κάνει καλό στα παιδιά να βλέπουν μια μάνα υπηρέτρια. Πρέπει να βλέπουν μια γυναίκα ανεξάρτητη, δραστήρια. Γι' αυτο εκτός από μάνα καλό θα ήταν να έχει κι άλλες δραστηριότητες σε περίπτωση που αποφασίσει να μείνει σπίτι με τα παιδιά της. Έστω και μία φορά την εβδομάδα να δίνει χρόνο στον εαυτό της. Επίσης εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η νοοτροπία θα μεγαλώσω τα παιδιά μου και ας στερηθούμε.Ναι κι αυτό θα γίνει αλλά δεν μπορείς ας πούμε να του στερείς μια δεύτερη ξένη γλωσσα που λαχταράει να μάθει. Από την άλλη μεριά δεν είναι και καθόλου δίκαιο και υγιές για ένα παιδί να βλέπει τους γονείς του αργά το βράδυ με τα νεύρα τσιτωμένα απ' τη δουλειά κιένα σπίτι μπάχαλο από καθαριότητα που αύριο μεθαύριο θα θέλουν να φέρουν τους φίλους τους και θα ντρέπονται. Μακάρι πάντως να μπορούσαν οι δουλιές μας να συνυπάρξουν αρμονικά με το σκοπό ζωής που έχουμε βάλει όλες μας για υγιή παιδιά (σωματικά και ψυχικά) και σωστούς ανθρώπους στην κοινωνία. Ή μακάρι όλοι να είχαμε την οικονομική άνεση και να δουλεύαμε όταν και άν το επιθυμούσαμε. Έτσι πιστεύω κανείς μας δεν μπορεί να κατακρίνει καμία πόσο μάλλον όταν κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τα καταφέρει.
Respect Respect  ακριβως τα ιδια υποστήριξα κ εγω πιο πάνω!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mhtsaina έγραψε:Δηλαδή σήμερα στο μέσο ελληνικό σπιτικό υπάρχει η δυνατότητα να βγουν πέρα οι βασικές μηνιαίες υποχρεώσεις μόνο με έναν μισθό; Πολύ θα μου άρεσε αυτή η εκδοχή, έλα όμως που δεν το πολυπιστεύω...

ναι αμε φυσικα και υπαρχει. στην ουσια σταθερο μισθο μονο ο αντρας μου φερνει και οχι τιποτα τρελλο ποσο.εναν μισθο τελος παντων. και ομως μια χαρα ειμαστε με 3 παιδια. ουτε στερουμαστε κατι απλα εχουμε καλο προγραματισμο σε οτι κανουμε. και δεν ''σπαταλαμε'' τα λεφτα

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μην προσκυνάς σε παρακαλώ! Με κάνεις να κοκκινίζω Embarassed Embarassed Embarassed !!!!!!!!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
inka έγραψε:

χαλαρωσε ρε ντεμακι!για δουλεια πάμε, όχι για φραπέ κ ηλιοθεραπεια!!σκεψου ότι η ργαζομενη γυριζει σπίτι κ ό,τι κανει η νοικοκυρα με το πασο της όλη μερα (καθαρισμα, φαγητό, σιδερωμα, διαβασμα παιδιάν κτλ), καλείται να τα κάνει στο 1/3 του χρόνου!Ηρωες για μενα όσες τα καταφερνουν και αξίζουν χιλια συγχαρητηρια και μπραβο!! Το κατσιό στο σπίτι πολλοι ελάτρεψαν (και εγω θα το ήθελα αν γινόταν), αλλά ας όψοται οι υποχρεωσεις!Αλλά, να μην τα ισοπεδώνουμε κιλας όλα!Very Happy Very Happy Very Happy 

σκεψου ομως οτι αν λειπουν οι γονεις σε δουλεια και τα παιδια σε παιδικους η σε γιαγιαδες το σπιτι δεν το λερωνει κανεις τη μιση μερα.

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
roodie έγραψε:Αφού διάβασα όλες σας τις απόψεις, σκέφτηκα να πώ και την δική μου. Σε τέτοια θέματα γενικώς δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι.Τι εννοώ. Όπως αισθάνεται κάθε γυναίκα. Δεν πιστεύω πάντως πως υπάρχει μάνα που θέλει να αφήνει το παιδί της σε όποια ηλικία κι αν είναι αυτο και να μεγαλώνει ΄με ξένους.Κάποιες τις αναγκάζουν οι συνθήκες κάποιες άλλες δεν αντέχουν μέσα στο σπίτι όλη μέρα, κάθε μία λοιπόν πράττει αυτό που πράττει με τα δικά της κριτήρια και είναι απολύτως σεβαστό και αξιέπαινο. Και στις δύο περιπτώσεις είτε μένεις σπίτι με τα παιδιά, είτε δουλεύεις.Η παρατήρησή μου εμένα είναι η εξής : κάθε γυναίκα όταν παίρνει μια τέτοια απόφαση σαν βασικό της κριτήριο πρέπει να έχει το καλό των παιδιών. Πολλές φορές δεν κάνει καλό στα παιδιά να βλέπουν μια μάνα υπηρέτρια. Πρέπει να βλέπουν μια γυναίκα ανεξάρτητη, δραστήρια. Γι' αυτο εκτός από μάνα καλό θα ήταν να έχει κι άλλες δραστηριότητες σε περίπτωση που αποφασίσει να μείνει σπίτι με τα παιδιά της. Έστω και μία φορά την εβδομάδα να δίνει χρόνο στον εαυτό της. Επίσης εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η νοοτροπία θα μεγαλώσω τα παιδιά μου και ας στερηθούμε.Ναι κι αυτό θα γίνει αλλά δεν μπορείς ας πούμε να του στερείς μια δεύτερη ξένη γλωσσα που λαχταράει να μάθει. Από την άλλη μεριά δεν είναι και καθόλου δίκαιο και υγιές για ένα παιδί να βλέπει τους γονείς του αργά το βράδυ με τα νεύρα τσιτωμένα απ' τη δουλειά κιένα σπίτι μπάχαλο από καθαριότητα που αύριο μεθαύριο θα θέλουν να φέρουν τους φίλους τους και θα ντρέπονται. Μακάρι πάντως να μπορούσαν οι δουλιές μας να συνυπάρξουν αρμονικά με το σκοπό ζωής που έχουμε βάλει όλες μας για υγιή παιδιά (σωματικά και ψυχικά) και σωστούς ανθρώπους στην κοινωνία. Ή μακάρι όλοι να είχαμε την οικονομική άνεση και να δουλεύαμε όταν και άν το επιθυμούσαμε. Έτσι πιστεύω κανείς μας δεν μπορεί να κατακρίνει καμία πόσο μάλλον όταν κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τα καταφέρει.
πολυ πολυ σωστα αυτα που λες.εγω ειμαι στη μεση δουλευω σε δυο δικες μου ομως δουλειες και εχω και τα παιδια μαζι μου [προνοησα να εχουν τα απαραιτητα εννοω κρεβατακια για υπνο παιχνιδια.χωρο για διαβασμα κ.α και στα δυο καταστηματα μου] η καθε μαμα κανει αυτο που θεωρει σωστο για αυτη και τα παιδακια της.εγω νιωθω ευτυχισμενη που καταφερα να τα συνδιασω , να δουλευω και παραλληλα να μεγαλωνω τα παιδακια μου.αυτο που λεω ειναι οτι οταν η μαμα κανει κατι που της αρεσει .....η αυτο λεγετε οικιακα η λεγετε καριερα τα παιδια θα ειναι ευτυχισμενα....ποιοτηκος χρονος χρειαζετε.αν μια μαμα ειναι ολη μερα σπιτι και ασχολητε μονο με τις δουλειες και δεν δινει χρονο στα παιδια δεν σημαινει οτι τα μεγαλωνει καλυτερα απο μια που δουλευει ολη μερα και οταν επιστρεψει περνα ποιοτηκο χρονο με το παιδι της και το αντιθετο.

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΠΟΥΓΑΔΑ.ΜΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΧΟΜΠΙ Η΄ ΜΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΑΜΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΤΩΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΣΑΚΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ!ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ....

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πιστεύω πως ελάχιστες γυναίκες κάνουν δουλειά της επιλογής τους. Μην το βλέπεις όμως τώρα που παίρνεις άδεια για λίγες μέρες.Εγώ πάντως δεν ξέρω για πόσο καιρό θα αντέξω μέσα σ' ενα σπίτι. Γι αυτό και πρίν είπα ότι είναι καθαρα υποκειμενικό θέμα και δεν υπάρχουν στανταρ.

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ έγραψε:ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΜΠΟΥΓΑΔΑ.ΜΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΧΟΜΠΙ Η΄ ΜΙΑ ΑΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΑΜΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΤΩΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΣΑΚΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ!ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ....
αυτο λεω και εγω αν κατι δεν σου αρεσει να το κανεις σου βγαζει νευρα αρα καλο ειναι να κανει ο καθενας αυτο που νομιζει οτι θα τον κανει να νιωθει καλυτερα .παντος ειναι κριμα που αναγκαζοντε οι ανθρωποι λογο αναγκης να κανουν πραγματα που δεν τους κανουν να νιωθουν ευτυχισμενοι ας οψονται οι καιροι που ζουμε

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν εχω διαβασει ολες τις αναρτησεις, φανταζομαι ομως οτι οι αποψεις θα ειναι ποικιλες!

Ο μονος λογος που σεβομαι/εκτιμω (πραγματικα προσπαθησα να βρω το σωστο ρημα αλλα δεν τα καταφερα) τις εργαζομενες λιγο περισσοτερο ειναι γιατι αυτες εχουν να ζησουν και με τις τυψεις οτι αφηνουν τα παιδια τους στην τυχη τους ή οτι δεν ειναι καλες μαμαδες ή χιλια δυο. Απο την αλλη υπαρχουν εργαζομενες (πχ καποιες δημοσιες υπαλληλοι) που σαφεστατα κουραζονται πολυ λιγοτερο απο καποιες που ειναι σπιτι και μεγαλωνουν τα μπεμπεκια τους.
Παρολ'αυτα θεωρω οτι το αγχος και το αισθημα ευθυνης που εχει μια μη εργαζομενη μητερα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο την εργαζομενη. Μην ξεχναμε οτι εχει την απολυτη ευθυνη για το τι χαρακτηρα θα πλασει το παιδι κλπ. Μια εργαζομενη δεν εχει τετοιο μεριδιο ευθυνης καθως το μεγαλωμα των παιδιων ειναι μοιρασμενο σε ποικιλα προσωπα.

Θεωρω ομως και τις 2 κατηγοριες αξιες σεβασμου οταν τα παιδια μεγαλωνουν με πολυ αγαπη και υπευθυνοτητα.

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ~!!!Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ έγραψε:ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ~!!!Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
μακαρι κοπελλα μου να συμβει οσο πιο γρηγορα γινετε.και μην χανεις ποτε το χαμογελο σουVery Happy 

madlen


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
νομιζω οτι το θεματάκι ειναι μια πονεμενη ιστορια για πολλές και εξαρτάται απο παρα πολλους παράγοντες...κατ'αρχήν με τόσα χαράτσια και τόσα φέσια ειναι πολυ δύσκολο να κρατηθει ενα νοικοκυριο με ένα μισθο πριν λοιπον αρχισουμε να λιθοβολούμε οι μεν τις δεν πρέπει να λάβουμε πολλά πράγματα υπ'οψιν μας...και εγώ δουλευώ παρα πολλά χρονια απο τα 18 μου και ειμαι 32 και  ειναι η πρώτη φορά σε ολα αυτά τα χρονια που δεν δουλέυω και κάθομαι σπιτι με το παιδι μου λογω εξαμήνου...φυσικά και το έχω απολαύσει αλλά δεν κρύβω πως ώρες ώρες μου ψιλολείπει και λιγο ότι με τη δουλεια αναγκαζομουν να ειμαι πιο προσεγμένη,ειχα επαφή και με άλλους ανθρώπους,αλλά δεν ειχα το παιδι,προσπαθώ να σκεφτώ πως θα ειναι η επιστροφη μου στη δουλεια κυριως απο  συναισθηματικής αποψεως και να προετοιμαστώ ψυχολογικά και ειλικρινά δεν μπορώ...στην δική μου περίπτωση ο κυριοτερος πάραγοτας επιστροφής ειναι βιοποριστικος,δεν μπορω να μην γυρισω και απο την άλλη η δουλεια που κάνω μου τρωει παρα πολυ χρονο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χαρώ το μεγάλωμα του παιδιου μου...ειμαι ανάμεσα σε δύο πυρά...αλλά ακομη και να μπορουσα να καθίσω σπίτι δεν ξέρω πως θα ήταν η ψυχολογια μου σε λιγο καιρο,γιατι κακα τα ψέμματα μπορει να μην κάνω κάποιο επάγγελμα της αρεσκειας μου όμως ότι και να κάνεις στην ζωή οταν νιώθει μια γυναικα παραγωγική,όταν μπορει και τα καταφέρνει και σε αλλους τομεις της ζωής της ειναι ενα ωραίο "ανέβασμα"στην αυτοπεποιθηση της και στην ψυχολογια της...το ιδανικο πάντως στην δική μου περίπτωση θά ήταν μια δουλεια με λιγότερες ώρες για να μπορει να βοηθάει και στα έξοδα του σπιτιού αλλά και να μπορει να περνάει οσο  περισσότερο χρονο μπορεί με το παιδάκι της!!αλλά τέτοιοι καιροί,τετοια λογια!!εδώ αντι να βοηθάνε την εργαζομενη ελληνιδα μητέρα σε κοιτάνε και με μισο μάτι γιατι εκανες παιδι και σε πατάνε ακομα περισσοτερο αφου έχεις ανάγκη!!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ως εργαζόμενη μαμά με με 1 και στην συνέχεια με 2 παιδιά κουραζόμουν πολύ περισσότερο ως μη εργαζόμενη με τρια. Πολύ απλά οταν τα νεύρα μου σπάνε , κουράζομαι κλπ παίρνω τα παιδάκια μου και θα πάω σε ενα παιδότοπο ,μια πλατεία ,μια βόλτα και θα ξεφυγουμε όλοι. Οταν όμως είσαι εργαζόμενη αυτό δεν το κάνεις. Χώρια το πόσες φορές είχα τα παιδια με 40 πυρετό στο σπίτι και εγω δούλευα υπερωρίες, με άγχος , με την έννοια των παιδιών και πολλές φορες και εγω η ίδια με πυρετο. Ναι έχω πολλές υποχρεώσεις και ευθύνες με τρία παιδιά αλλά αν δούλευα θα έιχα αλλές 100 παραπάνω. Εγώ την εργαζόμενη μάνα την προσκυνώ. Και δεν αντέχω τις υπερβολες που ακούω . Με ένα παιδί ή με 2 παιδιά δεν μπορεί η άλλη να βγει έξω απο το σπίτι χωρίς βοήθεια, δεν μπορεί να πάρει γενικά ανάσα. Σιγά την επιστήμη. Τώρα είναι τα ευκολα. Αργότερα με τα σχολεία και τα διαβάσματα να δεις γλέντια. Και αν δουλεύει κιόλας................

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:Ως εργαζόμενη μαμά με με 1 και στην συνέχεια με 2 παιδιά κουραζόμουν πολύ περισσότερο ως μη εργαζόμενη με τρια. Πολύ απλά οταν τα νεύρα μου σπάνε , κουράζομαι κλπ παίρνω τα παιδάκια μου και θα πάω σε ενα παιδότοπο ,μια πλατεία ,μια βόλτα και θα ξεφυγουμε όλοι. Οταν όμως είσαι εργαζόμενη αυτό δεν το κάνεις. Χώρια το πόσες φορές είχα τα παιδια με 40 πυρετό στο σπίτι και εγω δούλευα υπερωρίες, με άγχος , με την έννοια των παιδιών και πολλές φορες και εγω η ίδια με πυρετο. Ναι έχω πολλές υποχρεώσεις και ευθύνες με τρία παιδιά αλλά αν δούλευα θα έιχα αλλές 100 παραπάνω. Εγώ την εργαζόμενη μάνα την προσκυνώ. Και δεν αντέχω τις υπερβολες που ακούω . Με ένα παιδί ή με 2 παιδιά  δεν μπορεί η άλλη να βγει έξω απο το σπίτι χωρίς βοήθεια, δεν μπορεί να πάρει γενικά ανάσα. Σιγά την επιστήμη.  Τώρα είναι τα ευκολα. Αργότερα με τα σχολεία και τα διαβάσματα να δεις γλέντια. Και αν δουλεύει κιόλας................

Συμφωνώ και υπερθεματιζω!

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:Ως εργαζόμενη μαμά με με 1 και στην συνέχεια με 2 παιδιά κουραζόμουν πολύ περισσότερο ως μη εργαζόμενη με τρια. Πολύ απλά οταν τα νεύρα μου σπάνε , κουράζομαι κλπ παίρνω τα παιδάκια μου και θα πάω σε ενα παιδότοπο ,μια πλατεία ,μια βόλτα και θα ξεφυγουμε όλοι. Οταν όμως είσαι εργαζόμενη αυτό δεν το κάνεις. Χώρια το πόσες φορές είχα τα παιδια με 40 πυρετό στο σπίτι και εγω δούλευα υπερωρίες, με άγχος , με την έννοια των παιδιών και πολλές φορες και εγω η ίδια με πυρετο. Ναι έχω πολλές υποχρεώσεις και ευθύνες με τρία παιδιά αλλά αν δούλευα θα έιχα αλλές 100 παραπάνω. Εγώ την εργαζόμενη μάνα την προσκυνώ. Και δεν αντέχω τις υπερβολες που ακούω . Με ένα παιδί ή με 2 παιδιά  δεν μπορεί η άλλη να βγει έξω απο το σπίτι χωρίς βοήθεια, δεν μπορεί να πάρει γενικά ανάσα. Σιγά την επιστήμη.  Τώρα είναι τα ευκολα. Αργότερα με τα σχολεία και τα διαβάσματα να δεις γλέντια. Και αν δουλεύει κιόλας................
πες τα βρε εδε εχω γνωστη που δεν περνει τα παιδακια της μαζι της διακοπες γιατι δεν ειναι η μαμα της μαζι να την βοηθα λολ....

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
georgia78 έγραψε:
ede έγραψε:Ως εργαζόμενη μαμά με με 1 και στην συνέχεια με 2 παιδιά κουραζόμουν πολύ περισσότερο ως μη εργαζόμενη με τρια. Πολύ απλά οταν τα νεύρα μου σπάνε , κουράζομαι κλπ παίρνω τα παιδάκια μου και θα πάω σε ενα παιδότοπο ,μια πλατεία ,μια βόλτα και θα ξεφυγουμε όλοι. Οταν όμως είσαι εργαζόμενη αυτό δεν το κάνεις. Χώρια το πόσες φορές είχα τα παιδια με 40 πυρετό στο σπίτι και εγω δούλευα υπερωρίες, με άγχος , με την έννοια των παιδιών και πολλές φορες και εγω η ίδια με πυρετο. Ναι έχω πολλές υποχρεώσεις και ευθύνες με τρία παιδιά αλλά αν δούλευα θα έιχα αλλές 100 παραπάνω. Εγώ την εργαζόμενη μάνα την προσκυνώ. Και δεν αντέχω τις υπερβολες που ακούω . Με ένα παιδί ή με 2 παιδιά  δεν μπορεί η άλλη να βγει έξω απο το σπίτι χωρίς βοήθεια, δεν μπορεί να πάρει γενικά ανάσα. Σιγά την επιστήμη.  Τώρα είναι τα ευκολα. Αργότερα με τα σχολεία και τα διαβάσματα να δεις γλέντια. Και αν δουλεύει κιόλας................
πες τα βρε εδε εχω γνωστη που δεν περνει τα παιδακια της μαζι της διακοπες γιατι δεν ειναι η μαμα της μαζι να την βοηθα λολ....
ναι καλά..........Πάω κα΄τι τριήμερα μόνη μου και με τα τρία ,και για μπάνιο στην θαλασσα ........Παιδιά έκανα δεν έμεινα ανάπηρη. Τώρα αν θες να πίνεις καφέ άνετα δεν ΄γινεται. οχι οτι δεν πίνεις αλλά έχιες μάτια ακόμα και στον κ@λοLaughing 

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:
georgia78 έγραψε:
ede έγραψε:Ως εργαζόμενη μαμά με με 1 και στην συνέχεια με 2 παιδιά κουραζόμουν πολύ περισσότερο ως μη εργαζόμενη με τρια. Πολύ απλά οταν τα νεύρα μου σπάνε , κουράζομαι κλπ παίρνω τα παιδάκια μου και θα πάω σε ενα παιδότοπο ,μια πλατεία ,μια βόλτα και θα ξεφυγουμε όλοι. Οταν όμως είσαι εργαζόμενη αυτό δεν το κάνεις. Χώρια το πόσες φορές είχα τα παιδια με 40 πυρετό στο σπίτι και εγω δούλευα υπερωρίες, με άγχος , με την έννοια των παιδιών και πολλές φορες και εγω η ίδια με πυρετο. Ναι έχω πολλές υποχρεώσεις και ευθύνες με τρία παιδιά αλλά αν δούλευα θα έιχα αλλές 100 παραπάνω. Εγώ την εργαζόμενη μάνα την προσκυνώ. Και δεν αντέχω τις υπερβολες που ακούω . Με ένα παιδί ή με 2 παιδιά  δεν μπορεί η άλλη να βγει έξω απο το σπίτι χωρίς βοήθεια, δεν μπορεί να πάρει γενικά ανάσα. Σιγά την επιστήμη.  Τώρα είναι τα ευκολα. Αργότερα με τα σχολεία και τα διαβάσματα να δεις γλέντια. Και αν δουλεύει κιόλας................
πες τα βρε εδε εχω γνωστη που δεν περνει τα παιδακια της μαζι της διακοπες γιατι δεν ειναι η μαμα της μαζι να την βοηθα λολ....
ναι καλά..........Πάω κα΄τι τριήμερα μόνη μου και με τα τρία ,και για μπάνιο στην θαλασσα ........Παιδιά έκανα δεν έμεινα ανάπηρη. Τώρα αν θες να πίνεις καφέ άνετα δεν ΄γινεται. οχι οτι δεν πίνεις αλλά έχιες μάτια ακόμα και στον κ@λοLaughing 
χιχιχι ετσι ακριβως .εγω ουτε καφε δεν πινω ηρεμα μου τον αρπαζει ο μικρος και γινετε καυγας να μην τον πιει αυτοςΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 2 215994 

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμενα η γνωμη μου ειναι η εξης, μια γυναικα που εχει σπουδασει και εχει κουραστει πολλα χρονια για α αποκτησει τα προσοντα της ειναι κριμα να σταματησει να εργαζεται οσα παιδια και να εχει. Βεβαια οταν λεμε να εργαζεται εννοουμε σε λογικα πλαισια και οχι ολημερα..εκει ειναι που κατα τη γνωμη πρεπει να κανει καποιους συμβιβασμους, ωστε ναι μεν να μην τα αφησει ολα αλλα απο την αλλη να βλεπει και τα παιδια της. Δυστυχως σημερα εινα τοσο δυσκολα τα πραγματα που και να επιθυμει να εργαστει αυτο δεν ειναι ευκολο. Οντως για μενα υπαρχει αυτο το δειλημμα, οτανειμαι με τα παιδια αισθανομαι ασχημα που δεν εργαζομαι, οταν εργαζομαι αισθανομαι ασχημα που δεν ειμαι με τα παιδια. Δυστυχως δεν εχω καταφερει να αποενοχοποιηθω...ομως ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ δε σκοπευω να αφησω εντελως τη δουλεια μου που σπουδασα χρονια αμετρητα και να μεινω στο σπιτι. Εαν δεν ειχα κανει σπουδες κλπ και η δουλεια μου απλα με κουραζε χωρις να μου προσφερει κατι αλλο τοτε σαφως και θα τη σταματουσα αν δεν ειχαμε σημαντικο οικονομικο θεμα. οποτε για μενα το ολο θεμα εξαρταται απο το ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ και οχι γενικα απο την απασχοληση της μαμας. Ναι μου φαινεται ασχημο να δουλευω ως ταμιας ολη μερα και να πληρωνω γυναικα αλλα οχι δε μου φαινεται ασχημο να ειμαι καθηγητρια και να λειπω καποιες ωρες απο τα παιδια..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις