Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
348 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 348 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

wondergirl

wondergirl
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εχω 2 παιδια, αγορακια και τα 2 και αρκετα ζωηρα. Δουλευα για αρκετα χρονια και μαλιστα στο πρωτο μεχρι τον 7ο μηνα και στο δευτερο μεχρι τον 5ο. Οταν γεννησα το πρωτο εκανα διαλειμμα ενος ετους και επεστρεψα στη δουλεια. Οταν γεννηθηκε το δευτερο και μετα απο διαλειμμα παλι ενος ετους, επιχειρησα να επιστρεψω αλλα δεν με ξαναπηραν. Επομενως, εδω και 2 χρονια ειμαι ανεργη. Την απαξιωση και τα στραβα βλεμματα τα βιωσα κι εγω, απο τη μερια των πεθερικων. Δεν πειστηκαν οτι ΔΕΝ ηταν επιλογη μου να μεινω εκτος δουλειας και για αρκετο καιρο ακουγα διαφορες βλακειες, οπως "και πως θα ζησετε, τι θα τρωτε κτλ". Να σημειωσω εδω οτι η πεθερα μου ειναι μια γυναικα που ΔΕ ΔΟΥΛΕΨΕ ουτε για μια μερα στη ζωη της, ομως παρολα αυτα ηθελε να παω εγω στη δουλεια και να αφηνω τα μωρα μου σε αυτην. Οπως καταλαβαινετε, βοηθεια οικονομικη ειδαμε μονο απο τους γονεις μου, παρολο που τα πεθερικα δεν εχουν οικονομικο προβλημα. Εχω να πω οτι απο τη μια με πονεσε που εμεινα ανεργη αλλα απο την αλλη ξερω οτι μονο μαζι μου τα παιδια μου ειναι ευτυχισμενα και οτι με εχουν αναγκη. Ειμαι εκει καθε ωρα και στιγμη για εκεινα και αυτο ειναι κατι το πολυτιμο και για εκεινα αλλα και για εμενα, μιας και αυτα τα πρωτα χρονια, τα τρυφερα και ομορφα, δεν θα ξαναγυρισουν ποτε. Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια. Η καθε μανουλα ζυγιζει τα πραγματα και κανει αυτο που ειναι καλυτερο για τα παιδια της και την οικογενεια της. Ολοι οι γυρω ας κρατησουν τη γνωμη τους για τον εαυτο τους.

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμείς ως ζευγάρι είχαμε δικές μας εταιρίες μέχρι το 2005 εγώ και το 2007 η σύζυγος.
Ευτυχώς τις κλείσαμε γιατί έβλεπα το τσουνάμι να έρχεται οπότε δεν το μετανιώσαμε παρόλο που ήταν κερδοφόρες.
Έτσι τις νοικιάσαμε και παίρναμε τα χρήματα άκοπα και χωρίς να παιδευόμαστε.
Μετά ήρθαν τα παιδιά και έτσι βγήκαμε κερδισμένοι πολλαπλά από την όλη ιστορία αν και πήγαμε ανάποδα σε σχέση με το πως πάει όλος ο υπόλοιπος κόσμος.
Με πτυχία και οι δύο και επικεντρωθήκαμε στο σπίτι μας ,την οικογένεια μας και τα παιδιά μας.
Εγώ ταξιδεύω,δουλεύω έξω συνήθως αν και μένω Ελλάδα.Πάντα το ήθελα να μένω εδώ και να εργάζομαι εξωτερικό.Να μην φαίνομαι πουθενά ότι δουλεύω στην Ελλάδα και έτσι να κινούμαι υπόγεια !
Το πέτυχα ! Πληρώνομαι από πελάτες κατ' ευθείας στο εξωτερικό και δεν φαίνομαι πουθενά !
Έτσι έχουμε διαλέξει μια άγρια ιδιωτική οδό για όλα.Για την ασφάλεια μας, για τα πάντα και μάλιστα όχι ελληνική αλλά ξένη που μας καλύπτει τα πάντα και στην Ελλάδα.
Είναι γελοία η κατάσταση που ως γονείς βλέπουμε στην Ελλάδα στις βόλτες μας,στις παιδικές χαρές,παντού ακόμα και στις διακοπές.Οι γονείς απόντες και τα παιδιά με τους παππούδες και τις γιαγιάδες.
Κυριακή να βλέπεις για παράδειγμα τις αλλοδαπές να πηγαίνουν τα παιδιά στη παιδική χαρά είναι τουλάχιστον γελοίο θέαμα.
Επομένως δεν είχαμε ποτέ κάποιες ενοχές για μετανιώσουμε μετά για ότι κάναμε ή δεν κάναμε.
Κανένα πτυχίο και κανένα μεταπτυχιακό δεν είναι παραπάνω από μια σωστή οικογένεια με παιδί/ιά .
Σιγά τις δουλειές στην Ελλάδα πια που εργάζονται και ο μισθός του ενός πηγαίνει στην αλλοδαπή κυρία για να κρατάει τα παιδιά και να μαγειρεύει στο σπίτι.
Και να πω ότι βγάζαμε 10000 ευρώ το μήνα πάει στο διάολο αλλά αν βγάζεις 700 ευρώ και απλά εργάζεσαι επειδή βαριέσαι να κάτσεις σπίτι σου,είναι για ψυχίατρο κανείς !
Δεν λέω να έχεις ανάγκη από τα χρήματα.Μιλάω και αναφέρομαι μόνο στη περίπτωση που μερικές γυναίκες κυρίως ανακαλύπτουν ότι η ζωή μέσα στο σπίτι με το παιδί ή με τα παιδιά είναι τουλάχιστον μία φυλακή.Έλεος !
Παντρεύονται ,δένουν την "γαϊδάρα" τους και μετά θέλουν και να δουλεύουν και να μεγαλώνουν τα παιδιά οι παππούδες και οι γιαγιάδες και οι νταντάδες.Παλαιά έκανα και πολλά παιδιά για να παίρνουν επιδόματα αλλά τώρα την πάτησαν.Ξέρουμε κόσμο που έκανε το ίδιο πράγμα.
Αυτό δεν είναι γάμος αλλά "πουρνάρι"
Ο γάμος είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και τα παιδιά ακόμα σοβαρότερη.Η υπέρτατη θα έλεγα για κάποιους που ενώνουν τη ζωή τους για να κάνουν οικογένεια και όχι για να κάνουν απλά μια κοινή φορολογική δήλωση !

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Α ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ!Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΓΤ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ,ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΝΟΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΠΟΥ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΟ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΄΄ΑΣΕ ΑΣΕ ΚΑΤΣΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΕΣΥ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ!¨Mad Mad Mad 

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αντωνη σειρα μου να ρωτήσω την ιδιότητα σου.

Αυτό με τις νταντάδες που λέτε και ξαναλέτε όλοι βρε παιδιά που τις βλέπετε??των βορείων προαστείων είστε όλοι, γιατι έτσι οκ το δέχομαι!
Αντωνη η άποψη σου για την γυναίκα που δουλεύει είναι τουλάχιστον ρατσιστική.. και υποτιμητική, όταν έχουν γινει αγωνες για να κατακτησει ισοτητα και σε αυτο το αυτονόητο κομμάτι της μόρφωσης. Μετα τα δυο-τρια το παιδακι θα πάει παιδικο, μετα σχοελίο, γυμνασιο κτλ. Τις νεκρες πρωινές ώρες μπορείτε να μου πείτε που οφελεί η παρουσια της μητέρας στο σπίτι, εκτός από το να ανεβάζει τα νουμερα τηλεθέασης της μενεγακη???
Εντάξει, είπαμε χρυσα και ωραία να είναι η μαμα στο σπίτι, υπο την έννοια ότι δεν λείπει όλη μερα, όχι και να γυρίσουμε πίσω όπως κάνανε οι γιαγιαδες μας. Εμενα η μανα μου και δουλευε και εμας διαβαζε και το σπίτι λαμπικο και τρεις επιστημονες ανωτατων σχολών βγήκαμε και την έχω σαν προτυπο, όχι μονο αυτη αλλα και όσες το κάνουν.
Μια χαρα παιδια έχουν μεγαλώσει και αυτοι που δουλευουν. Σημασία έχει ο ποιοτικός και παραγωγικός χρόνος που περνάει κανείς με τα παιδια. Τις διδαχές που θα τους περάσει, τα μυνηματα, την στάση ζωής, τις εμπειρίες τους. Μια μάνα κλεισμένη στο σπίτι τι εμπειρίες έχει από τον έξω, παραγωγικό κόσμο???Τα παιδια είναι καθρεφτης των γονιών. Ενα παιδι πίστεψε με Αντώνη έχει να κερδίσει πολύ περισσότερα από μια μανα βιοπαλαστή, που στέκεται απέναντι από τη ζωή και λογαριαζεται μαζί της, από μια που παθητικά την ακολουθεί και το μονο που κερδίζει είναι το φασολάκι το ζεστό που θα φάει το παιδι το μεσημέρι και όχι το ξαναζεσταμένο.
Εμένα το παιδι μου ας φάει ξαναζεσταμένο, τουλάχιστον θα ξέρει η κόρη μου ότι η μάνα της είναι αγωνίστρια, ότι στη ζωή όλα κερδίζονται με την κατάλληλη μάχη, θα είναι περήφανη για το έργο και την προσφορά της μητερας της στην κοινωνία και αυτό οφείλει να κάνει και αυτη. Να γίνει χρήσιμη και ικανή να σταθεί στο κοινωνικό σύνολο ώς μια ενιαια και ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Αλλωστε, οι ωρες που περνάει ένα παιδι με τους παππουδες από πότε είναι κακό??Γονείς σας δεν είναι??εκτός και αν αποδεδειγμενα δεν κάνανε καλή δουλειά με εσας και κάτι ξερετε...αλλά η επιστημη εδω έχει να καταθέσει ότι τα παιδια που περνάνε χρόνο με παππούδες, γίνονται πιο ολοκληρωμενα και ωριμα ψυχοσωματικά.

Τελικά, κατάλαβα ότι η προκατάληψη είναι από τη μεριά των μαμάδων-νοικοκυρών. Γιατί στα ευκολα όλοι μπορούμε να συνηθίσουμε...στα δύσκολα και τα πολύπλοκα τι κάνεις???Εκει απαιτει ιδιοσυγκρασία δυνατή, ατσάλινα νευρα, εγρηγορση, επιδεξιοτητα και εξυπναδα...οσες τα έχουν μια χαρα τα εκμεταλευονται και βγαίνουν νικητριες!Συγχαρητηρια για ακομα μια φορά στις μανουλες πολλαπλων ρόλων!

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
inka έγραψε:Αντωνη σειρα μου να ρωτήσω την ιδιότητα σου.

Αυτό με τις νταντάδες που λέτε και ξαναλέτε όλοι βρε παιδιά που τις βλέπετε??των βορείων προαστείων είστε όλοι, γιατι έτσι οκ το δέχομαι!
Αντωνη η άποψη σου για την γυναίκα που δουλεύει είναι τουλάχιστον ρατσιστική.. και υποτιμητική, όταν έχουν γινει αγωνες για να κατακτησει ισοτητα και σε αυτο το αυτονόητο κομμάτι της μόρφωσης. Μετα τα δυο-τρια το παιδακι θα πάει παιδικο, μετα σχοελίο, γυμνασιο κτλ. Τις νεκρες πρωινές ώρες μπορείτε να μου πείτε που οφελεί η παρουσια της μητέρας στο σπίτι, εκτός από το να ανεβάζει τα νουμερα τηλεθέασης της μενεγακη???
Εντάξει, είπαμε χρυσα και ωραία να είναι η μαμα στο σπίτι, υπο την έννοια ότι δεν λείπει όλη μερα, όχι και να γυρίσουμε πίσω όπως κάνανε οι γιαγιαδες μας. Εμενα η μανα μου και δουλευε και εμας διαβαζε και το σπίτι λαμπικο και τρεις επιστημονες ανωτατων σχολών βγήκαμε και την έχω σαν προτυπο, όχι μονο αυτη  αλλα και όσες το κάνουν.  
Μια χαρα παιδια έχουν μεγαλώσει και αυτοι που δουλευουν. Σημασία έχει ο ποιοτικός και παραγωγικός χρόνος που περνάει κανείς με τα παιδια. Τις διδαχές που θα τους περάσει, τα μυνηματα, την στάση ζωής, τις εμπειρίες τους. Μια μάνα κλεισμένη στο σπίτι τι εμπειρίες έχει από τον έξω, παραγωγικό κόσμο???Τα παιδια είναι καθρεφτης των γονιών. Ενα παιδι πίστεψε με Αντώνη έχει να κερδίσει πολύ περισσότερα από μια μανα βιοπαλαστή, που στέκεται απέναντι από τη ζωή και λογαριαζεται μαζί της, από μια που παθητικά την ακολουθεί και το μονο που κερδίζει είναι το φασολάκι το ζεστό που θα φάει το παιδι το μεσημέρι και όχι το ξαναζεσταμένο.
Εμένα το παιδι μου ας φάει ξαναζεσταμένο, τουλάχιστον θα ξέρει η κόρη μου ότι η μάνα της είναι αγωνίστρια, ότι στη ζωή όλα κερδίζονται με την κατάλληλη μάχη, θα είναι περήφανη για το έργο και την προσφορά της μητερας της στην κοινωνία και αυτό οφείλει να κάνει και αυτη. Να γίνει χρήσιμη και ικανή να σταθεί στο κοινωνικό σύνολο ώς μια ενιαια και ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Αλλωστε, οι ωρες που περνάει ένα παιδι με τους παππουδες από πότε είναι κακό??Γονείς σας δεν είναι??εκτός και αν αποδεδειγμενα δεν κάνανε καλή δουλειά με εσας και κάτι ξερετε...αλλά η επιστημη εδω έχει να καταθέσει ότι τα παιδια που περνάνε χρόνο με παππούδες, γίνονται πιο ολοκληρωμενα και ωριμα ψυχοσωματικά.

Τελικά, κατάλαβα ότι η προκατάληψη είναι από τη μεριά των μαμάδων-νοικοκυρών. Γιατί στα ευκολα όλοι μπορούμε να συνηθίσουμε...στα δύσκολα και τα πολύπλοκα τι κάνεις???Εκει απαιτει ιδιοσυγκρασία δυνατή, ατσάλινα νευρα, εγρηγορση, επιδεξιοτητα και εξυπναδα...οσες τα έχουν μια χαρα τα εκμεταλευονται και βγαίνουν νικητριες!Συγχαρητηρια για ακομα μια φορά στις μανουλες πολλαπλων ρόλων!

ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 50580 

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ

ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΙΝΚΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΟΤΑΝ ΕΘΕΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΗ ΣΆΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΓΥΡΩ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΑΜΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΟΠΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΑΜΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ,ΑΠΟ ΤΑ 8 ΜΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΑ ΜΟΥΣΑΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ(!!!)ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΚΑΝΑ Κ ΟΛΑ!ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΚΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ!ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟ ΚΕΝΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΕΜΕΛΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΧΡΟΝΩΝ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ Κ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΕ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΙΩΝ ΜΟΝΟ!

sofia lara

sofia lara
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε:
mhtsaina έγραψε:Δηλαδή σήμερα στο μέσο ελληνικό σπιτικό υπάρχει η δυνατότητα να βγουν πέρα οι βασικές μηνιαίες υποχρεώσεις μόνο με έναν μισθό; Πολύ θα μου άρεσε αυτή η εκδοχή, έλα όμως που δεν το πολυπιστεύω...

ναι αμε φυσικα και υπαρχει. στην ουσια σταθερο μισθο μονο ο αντρας μου φερνει και οχι τιποτα τρελλο ποσο.εναν μισθο τελος παντων. και ομως μια χαρα ειμαστε με 3 παιδια. ουτε στερουμαστε κατι απλα εχουμε καλο προγραματισμο σε οτι κανουμε. και δεν ''σπαταλαμε'' τα λεφτα

supermama ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΕ 3 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΙΟΛΑΣ?ΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟΣ,ΠΩΣ ΤΑ ΦΕΡΝΕΤΕ ΒΟΛΤΑ?ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΡΩΝΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ 1 ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΗ ΔΕΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΑΚΙ.....ΠΑΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΚΑΝΤΕΜΙΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ,ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ,ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΤΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ "ΩΡΑΙΑ" ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ.ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ....ΤΣΟΥΠ....ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΜΟΥΤΖΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Την προσωπική σου ιστορία γεννημενη μανουλα δεν την ξέρω και δεν μπορώ να αποφανθώ. Οπως ένας μπαξές αποτελείται από λογιών λογιών λουλουδια με διαφορετικές μυρωδιες, έτσι και στη ζωή υπάρχουν λογιών λογιών άνθρωποι με διαφορετικο χαρακτηρα. Εγω ξερω ότι όταν ένα παιδι έχει πρόβλημα , η μάνα είτε δουλευει είτε ειναι μακρυα ή οπουδηποτε θΑ ΣΚΙΣΕΙ τα βουνα να προστρέξει κοντά του να το στηρίξει, να το αγαπήσει να το βοηθησει. Πόσες και πόσες μάνες νοικοκυρες δεν ξέρεις εσυ η ίδια που αν και όλη μερα με το παιδι τους δεν πήρανε χαμπαρι το προβλημα του ή δεν βρηκανε τον τρόπο να το στηρίξουν?? Άρα δεν είναι θέμα "τοποθεσίας" κορίτσι μου, αλλά μητρικής διαίσθησης!
Η γονεϊκη αγάπη και δη η μητρική είναι κατακλυσμέα από μόνη της και είναι φύσει αδύνατον να μην την εκλάμβάνει ένα παιδί, να μην την ενστερνίζεται και να μην την ανταποδίδει. τα παιδια δεν είναι τόσο χαζα όσο θέλουμε να νομίζουμε...καταλαβαίνουνε τα πάντα!

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω οπως προειπα σε προηγουμενο ποστ πιστευω πως η προκαταληψη ειναι αντιστροφη.

Παντως εγω πλεον , ως μεγαλη γυναικα, πραγματικα θαυμαζω τις εργαζομενες μαμαδες χωρις να σημαινει οτι υποτιμω κανεναν. Και γενικα θαυμαζω τις μαμαδες που χαιρονται που ειναι μαμαδες και δε γκρινιαζουν συνεχως

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
inka έγραψε:Την προσωπική σου ιστορία γεννημενη μανουλα δεν την ξέρω και δεν  μπορώ να αποφανθώ. Οπως ένας μπαξές αποτελείται από λογιών λογιών λουλουδια με διαφορετικές μυρωδιες, έτσι και στη ζωή υπάρχουν λογιών λογιών άνθρωποι με διαφορετικο χαρακτηρα. Εγω ξερω ότι όταν ένα παιδι έχει πρόβλημα , η μάνα είτε δουλευει είτε ειναι μακρυα ή οπουδηποτε θΑ ΣΚΙΣΕΙ τα βουνα να προστρέξει κοντά του να το στηρίξει, να το αγαπήσει να το βοηθησει. Πόσες και πόσες μάνες νοικοκυρες δεν ξέρεις εσυ η ίδια που αν και όλη μερα με το παιδι τους δεν πήρανε χαμπαρι το προβλημα του ή δεν βρηκανε τον τρόπο να το στηρίξουν?? Άρα δεν είναι θέμα "τοποθεσίας" κορίτσι μου, αλλά μητρικής διαίσθησης!
Η γονεϊκη αγάπη και δη η μητρική είναι κατακλυσμέα από μόνη της και είναι φύσει αδύνατον να μην την εκλάμβάνει ένα παιδί, να μην την ενστερνίζεται και να μην την ανταποδίδει. τα παιδια δεν είναι τόσο χαζα όσο θέλουμε να νομίζουμε...καταλαβαίνουνε τα πάντα!

Tι είπες τώρα???Μέχρι αύριο το πρωί θα σε προσκυνώωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect 

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
roodie έγραψε:

Tι είπες τώρα???Μέχρι αύριο το πρωί θα σε προσκυνώωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect 

Τωρα κάνεις εμενα να κοκκινιζω...
Embarassed Embarassed  Razz Razz 

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το παιδι οταν γεννιεται εχει αναγκη απο την μαμα και τον μπαμπα. και κυριως την μαμα. δεν ειναι ωραιο και σωστο να μεγαλωνει με την γιαγια και τον παππου ουτε και σε εναν παιδικο σταθμο απο μια ξενη δασκαλα. αυτο μεχρι τα 2,5-3 ετη της ζωης του. οποια εχει το περιθωριο ή την επιλογη και το κανει μπραβο της και τυχερο ειναι το παιδακι.

απο εκει και περα, μια μαμα που δουλευει ειναι αγωνιστρια ενω η αλλη τι? καθεται σπιτι και τα ξυνει? δεν ειναι ετσι κοριτσια και αγορια. για εμενα ειναι πολυ πιο απαιτητικο να εισαι μεσα στο σπιτι, εξαρταται και απο την δουλεια που κανει η καθεμια βεβαια. και πολυ πιο δυσκολο.

πολυυυυυυυυυυ δυσκολο. εμενα τωρα που ξεπεταχτηκε παντως και ισως παει παιδικο, σκοπευω και το εχω δρομολογησει ετσι ωστε να δουλεψω. εστω και part-time. δεν πιστευω οτι αυτο με κανει μια κακη μητερα, αλλα ισορροπημενο ανθρωπο.

γιαυτο σπουδασα στην τελικη και αφιερωσα στο να γινω αυτο που ειμαι και χρονο και χρημα. μερικοι ανθρωποι εχουν 2 και 3 ρολους στην ζωη τους. δεν μπορουν να ειναι μονο μαναδες, πως να το κανουμε.

βεβαια εγω εχω αποφασισει οτι θα δουλεψω part-time κι ας βγαζω λιγοτερα χρηματα. πιο πανω ειναι η οικογενεια μου. δεν θελω να ειμαι ενα ρεταλι ειτε ψυχολογικο ειτε σωματικο. να το κανω τι?

αλλα κι αυτο ολη μερα σπιτι, δεν παλευεται απο ενα σημειο και μετα.

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις οτι μια νοικοκυρα μαμα ξυνεται ολη ημερα αλλα σίγουρα οι ρυθμοι ειναι πιο αργοι οταν εισαι σπιτι

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sofia lara έγραψε:

supermama ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΕ 3 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΙΟΛΑΣ?ΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟΣ,ΠΩΣ ΤΑ ΦΕΡΝΕΤΕ ΒΟΛΤΑ?

κοιτα οπως ειπα θελει καλο προγραμμα σε οτιθελεις να κανεις. λες ας πουμε εχω να κανω αυτο στο σπιτι. θα δεις τα εξοδα σου εκεινο τον καιρο και θατα υπολογισεις καλα πριν ξεκινησεις. ακομα και στα ψωνια. εχω καλο φιλο τον χρονο επισης. εννοω οταν θελω κατι αξιας να κανω περιμενω και λιγο δεν κολαω να το κανω εκεινη τη στιγμη. τωρα στα πρακτικα. στο σουπερμαρκετ πχ. παιρνουμε πολλες προσφορες και εχουμε ολα τα ντουλαπια γεματα. και οχι χαζοπροσφορες! οχι δηλ φθηνες μαρκες και τετοια. εχουμε στανταρ επιλογες απο τα μακαρονια πχ που παιρνουμε μπαριλα η μελισσα μεχρι απορυπαντικα και οτι αλλο θες. οταν τα εχει προσφορες φουλαρουμε. μαγειρευω κανονικα στο σπιτι. εχουμε τα Σαββατα ως μερα του βρομικου που πολλες φορες και αυτο σπιτικο ειναι.εχουμε και τα εξτρα. η κορη μου παει μπαλετο και του χρονου θα παει και ξενη γλωσσα και ο γιος μου μαλλον καπου. η αληθεια δεν εχουμε ταξιδια κτλ. και απο τα μικρα δηλ ειναι δυσκολο να το κανουμε οπως και συχνες εξοδους. περσυ καναμε ολοκληρη ανακαινηση. αλλα μαζευαμε λιγα λιγα απο καιρο πριν.
τελος παντων δεν θελω να δινω συμβουλες γιατι δεν νιωθω οτι κανω κατι πιο εξυπνο. απλα σου λεω επειδη ρωτησες και εστω ενα απο αυτα ελπιζω να βοηθησει. πρεπει πιστευω αναλογα με το ποσο που μπαινει σπιτι μας να φτιαχνουμε ετσι τα εξοδα μας. ΧΩΡΙΣ να στερουμαστε. και χαζα εξοδα θα κανουμε και εμεις οι γυναικες θα περιποιηθουμε απολα! απλα με μετρο και με καλο υπολογισμο

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις οτι μια νοικοκυρα μαμα ξυνεται ολη ημερα αλλα σίγουρα οι ρυθμοι ειναι πιο αργοι οταν εισαι σπιτι


εμενα η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη. εχει να κανει με το ποσο υπευθυνη ειναι καποια ως μητερα και συζυγος. αλλα αυτη ειναι μοναχα η δικια μου αποψη.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
inka έγραψε:Αντωνη σειρα μου να ρωτήσω την ιδιότητα σου.

Αυτό με τις νταντάδες που λέτε και ξαναλέτε όλοι βρε παιδιά που τις βλέπετε??των βορείων προαστείων είστε όλοι, γιατι έτσι οκ το δέχομαι!
Αντωνη η άποψη σου για την γυναίκα που δουλεύει είναι τουλάχιστον ρατσιστική.. και υποτιμητική, όταν έχουν γινει αγωνες για να κατακτησει ισοτητα και σε αυτο το αυτονόητο κομμάτι της μόρφωσης. Μετα τα δυο-τρια το παιδακι θα πάει παιδικο, μετα σχοελίο, γυμνασιο κτλ. Τις νεκρες πρωινές ώρες μπορείτε να μου πείτε που οφελεί η παρουσια της μητέρας στο σπίτι, εκτός από το να ανεβάζει τα νουμερα τηλεθέασης της μενεγακη???
Εντάξει, είπαμε χρυσα και ωραία να είναι η μαμα στο σπίτι, υπο την έννοια ότι δεν λείπει όλη μερα, όχι και να γυρίσουμε πίσω όπως κάνανε οι γιαγιαδες μας. Εμενα η μανα μου και δουλευε και εμας διαβαζε και το σπίτι λαμπικο και τρεις επιστημονες ανωτατων σχολών βγήκαμε και την έχω σαν προτυπο, όχι μονο αυτη αλλα και όσες το κάνουν.
Μια χαρα παιδια έχουν μεγαλώσει και αυτοι που δουλευουν. Σημασία έχει ο ποιοτικός και παραγωγικός χρόνος που περνάει κανείς με τα παιδια. Τις διδαχές που θα τους περάσει, τα μυνηματα, την στάση ζωής, τις εμπειρίες τους. Μια μάνα κλεισμένη στο σπίτι τι εμπειρίες έχει από τον έξω, παραγωγικό κόσμο???Τα παιδια είναι καθρεφτης των γονιών. Ενα παιδι πίστεψε με Αντώνη έχει να κερδίσει πολύ περισσότερα από μια μανα βιοπαλαστή, που στέκεται απέναντι από τη ζωή και λογαριαζεται μαζί της, από μια που παθητικά την ακολουθεί και το μονο που κερδίζει είναι το φασολάκι το ζεστό που θα φάει το παιδι το μεσημέρι και όχι το ξαναζεσταμένο.
Εμένα το παιδι μου ας φάει ξαναζεσταμένο, τουλάχιστον θα ξέρει η κόρη μου ότι η μάνα της είναι αγωνίστρια, ότι στη ζωή όλα κερδίζονται με την κατάλληλη μάχη, θα είναι περήφανη για το έργο και την προσφορά της μητερας της στην κοινωνία και αυτό οφείλει να κάνει και αυτη. Να γίνει χρήσιμη και ικανή να σταθεί στο κοινωνικό σύνολο ώς μια ενιαια και ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Αλλωστε, οι ωρες που περνάει ένα παιδι με τους παππουδες από πότε είναι κακό??Γονείς σας δεν είναι??εκτός και αν αποδεδειγμενα δεν κάνανε καλή δουλειά με εσας και κάτι ξερετε...αλλά η επιστημη εδω έχει να καταθέσει ότι τα παιδια που περνάνε χρόνο με παππούδες, γίνονται πιο ολοκληρωμενα και ωριμα ψυχοσωματικά.

Τελικά, κατάλαβα ότι η προκατάληψη είναι από τη μεριά των μαμάδων-νοικοκυρών. Γιατί στα ευκολα όλοι μπορούμε να συνηθίσουμε...στα δύσκολα και τα πολύπλοκα τι κάνεις???Εκει απαιτει ιδιοσυγκρασία δυνατή, ατσάλινα νευρα, εγρηγορση, επιδεξιοτητα και εξυπναδα...οσες τα έχουν μια χαρα τα εκμεταλευονται και βγαίνουν νικητριες!Συγχαρητηρια για ακομα μια φορά στις μανουλες πολλαπλων ρόλων!
  inka εσυ χθες ισουν [που αρπαχτικες για το οπως μιλησα για τις εργαζομενες μανουλες που δεν ειπα καν οτι πινουν καφε και κανουν ηλιοθεραπεια,μονη σου το συμπερανες αυτο!αντιθετως εσυ λες οτι οι μαμαδες σπιτι ανεβαζουν τα νουμερα της μενεγακη!!!χαλαρωσε λιγακι(εσυ σημερα) και σκεψου ποσες μαμαδες ειναι αυτες που δεν εχουν την δυνατοτιτα την οικονομικη να πανε τα παιδακια στον παιδικο(αναφαιρομαι σε αυτες που ηταν ανεργες και δεν μπορουν να ψαξουν για δουλεια γιατι δεν πηραν τα παιδακια τους στους δημοσιους)η τα παιδακια που μεχρι και τα 5 ειναι σπιτι γιατι και αυτα δεν τα πηραν νηπιαγωγιο και ερχετε και ενα 2ο παιδακι οποτε βαλε αλλα 5 χρονια στο σπιτι παλι απο την αρχη και βαλε και ενα 3ο ποσα χρονια περασαν??ηδη καθομαι σπιτι 5 χρονια και με το νεος μελος στην οικογενεια θα πανε αλλα 4 χρονια σηγουρα!μεσυγχωρεις αλλα η τηλεοραση το πρωι δεν λειτουργει εκτος απο πολυ λιγες φορες για την μικτρη μου!δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ειναι λιγοτερο αξιες οι μανουλες που δουλευουν αλλα οχι και να υποτιμαμε τις μαμαδες στο σπιτι!!!καθοντε??πως καθοντε??ευκολο το εχεις??δυσκολο και η εργαζομενη μαμα και εξησου δυσκολο και η μαμα στο σπιτι.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ντεμάκι μου δεν αρπάχτηκα...δεν είναι στη φύση μου άλλωστε..είμαι αρκετα ευπροσήγορο άτομο στις συζητησεις μου,,,απλά η απρόσωπη διαδικτυακή επαφή μπορεί να δείχνει ότι "φωναζω"ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 311356 ,,,
Ούτε υποτίμησα τον αξιοσέβαστο και αξιέπαινο ρόλο των νοικοκυράδων που όλες κάνουμε είτε δουλευουμε είτε όχι. Πως θα τολμούσα άλλωστε??!!
Οπως προείπα, η κάθε περίπτωση διαφορετική και εξαρταται πως θα την εκμεταλευτει προς το καλύτερο η κάθε μαμα!....και μην πρoσωποποιεις καταστασεις!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 417472 
...δεν είναι όλες fun της πρωτης κυριας της πρωινής ζωνής!!Εγω λατρευω Τσαπανιδου ας πουμε!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 875502 

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:
iouliana έγραψε:δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις οτι μια νοικοκυρα μαμα ξυνεται ολη ημερα αλλα σίγουρα οι ρυθμοι ειναι πιο αργοι οταν εισαι σπιτι


εμενα η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη. εχει να κανει με το ποσο υπευθυνη ειναι καποια ως μητερα και συζυγος. αλλα αυτη ειναι μοναχα η δικια μου αποψη.


δηλαδη τι εννοεις ?δεν καταλαβα

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:
trilly έγραψε:
iouliana έγραψε:δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις οτι μια νοικοκυρα μαμα ξυνεται ολη ημερα αλλα σίγουρα οι ρυθμοι ειναι πιο αργοι οταν εισαι σπιτι


εμενα η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη. εχει να κανει με το ποσο υπευθυνη ειναι καποια ως μητερα και συζυγος. αλλα αυτη ειναι μοναχα η δικια μου αποψη.


δηλαδη τι εννοεις ?δεν καταλαβα


οτι οσο ευκολο-δυσκολο ειναι να ειναι καποια σπιτι αλλο τοσο ευκολο-δυσκολο ειναι και να δουλευει. ειναι στον ανθρωπο θελω να πω.

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Inka , οικονομολόγος είμαι .

Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Εγώ σας είπα τη δική μας και πως βλέπουμε εμείς το όλο θέμα.

Η Οικογένεια είναι το ζευγάρι με το/τα παιδιά.Το ζευγάρι μεγαλώνει το παιδί και δεν κάνει παιδιά για να τα μεγαλώνουν οι άλλοι.
Οι άλλοι απλά μπορούν να βοηθούν αλλά δυστυχώς αυτό σε πολλούς δεν συμβαίνει.
Τα παιδιά τους τα μεγαλώνουν άλλοι και τα ζευγάρια εξαντλούν την μητρότητα και την πατρότητα τους μόνο στο να πληρώνουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι είναι τα πράγματα.Τα παιδιά θέλουν εμάς.Δεν θέλουν ούτε παιδικούς σταθμούς ούτε παππούδες και γιαγιάδες ούτε νταντάδες για να τα μεγαλώνουν.
Θέλουν τους γονείς τους.
ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗ ΠΙΑΤΣΑ.

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:
iouliana έγραψε:
trilly έγραψε:
iouliana έγραψε:δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις οτι μια νοικοκυρα μαμα ξυνεται ολη ημερα αλλα σίγουρα οι ρυθμοι ειναι πιο αργοι οταν εισαι σπιτι


εμενα η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη. εχει να κανει με το ποσο υπευθυνη ειναι καποια ως μητερα και συζυγος. αλλα αυτη ειναι μοναχα η δικια μου αποψη.


δηλαδη τι εννοεις ?δεν καταλαβα


οτι οσο ευκολο-δυσκολο ειναι να ειναι καποια σπιτι αλλο τοσο ευκολο-δυσκολο ειναι και να δουλευει. ειναι στον ανθρωπο θελω να πω.

α, ναι ακριβως και εμενα αυτη ειναι η αποψη μου . Ειναι στον ανθρωπο, αλλος πελαγωνει μονο πχ μονο επειδη δουλευει και ειναι πτωμα ολη την υπολοιπη ημερα.
Με τους πιο αργους ρυθμους εννοω οτι οταν δουλευεις εισαι πιο πολυ με το ρολοι στο χερι πχ να γυρισω να μαξγειρεψω κτλ αλλα με προγραμμα και καλη διαθεση ολα γινονται

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σεβαστή η γνωμη σας κυριε οικονομολόγε!Αν μας πείτε κ κανα κόλπο να multiple our money θα είστε ο καλυτερος!Very Happy 

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και στη τελική εγώ σαν άντρας έχω να πω και το εξής:

Απορώ πραγματικά που ενώ η γυναίκα μου δεν εργάζεται (και πολύ καλά κάνει) πως τα φέρνει βόλτα και στο σπίτι και με τρία παιδιά.
Εγώ και εκείνη δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε από τις δουλειές του σπιτιού(εγώ όλες τις εξωτερικές και εκείνη τα του σπιτιού) και έχουμε και κοπέλα κάθε μέρα που έρχεται 5 ώρες και έχουμε και κυρία για το καθάρισμα μία φορά την εβδομάδα.
Όταν σας λέω δεν "αναπνέουμε" το εννοώ και δεν υπερβάλω ούτε για δείγμα.
Οι σύγχρονες ανάγκες είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που ζούσαμε εμείς ως παιδιά με τους γονείς μας που όπως λες Inka όλα λειτουργούσαν τέλεια και μας διάβαζαν και και και και ........

Άλλαξαν οι εποχές .
Απορώ λοιπόν πως μερικές μαμάδες που εργάζονται και αυτές και οι άντρες τους,μεγαλώνουν αυτά τα παιδιά και όπως είπα στο πρώτο μου σχόλιο το να εργάζεται μια γυναίκα και να φέρνει στο σπίτι 5000-10000 το μήνα άντε και πάει στο διάολο αλλά να εργάζεται και να φέρνει 500 -1000 ευρώ και μετά να τα δίνει στις νταντάδες απλά και μόνο για να κολλάει ένσημα ή για να απασχολείται για να μην τρελαθεί μέσα στο σπίτι με τα παιδιά, ε αυτό είναι άνω ποταμών !

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ,ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ .

Εξαρτάται βέβαια και από τους άντρες που έχουν ,κατά πόσο υποστηρικτές στην όλη ιστορία είναι , κατά πόσο βοηθούν, κατά πόσο κατανοούν.
Εμένα πάντως όσο και να σας φαόνεται περίεργο ,μου έχει φύγει η μαγκιά και της γυναίκας μου επίσης.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
inka έγραψε:Ντεμάκι μου δεν αρπάχτηκα...δεν είναι στη φύση μου άλλωστε..είμαι αρκετα ευπροσήγορο άτομο στις συζητησεις μου,,,απλά η απρόσωπη διαδικτυακή επαφή μπορεί να δείχνει ότι "φωναζω"ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 311356 ,,,
Ούτε υποτίμησα τον αξιοσέβαστο και αξιέπαινο ρόλο των νοικοκυράδων που όλες κάνουμε είτε δουλευουμε είτε όχι. Πως θα τολμούσα άλλωστε??!!
Οπως προείπα, η κάθε περίπτωση διαφορετική και εξαρταται πως θα την εκμεταλευτει προς το καλύτερο η κάθε μαμα!....και μην πρoσωποποιεις καταστασεις!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 417472 
...δεν είναι όλες fun της πρωτης κυριας της πρωινής ζωνής!!Εγω λατρευω Τσαπανιδου ας πουμε!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 3 875502 
μαλλον τοτε κατι καταλαβα λαθος..δεν μου φανηκε ωραιο το οτι καθομαστε οπως ειπες και ανεβαζουμε τα νουμερα ρης μενεγακη!!το βρηκα λαθος,αν παρερμηνευσα τα λογια σου συγνωμη!

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
BABAS_ANTONIS έγραψε:Inka , οικονομολόγος είμαι .

Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Εγώ σας είπα τη δική μας και πως βλέπουμε εμείς το όλο θέμα.

Η Οικογένεια είναι το ζευγάρι με το/τα παιδιά.Το ζευγάρι μεγαλώνει το παιδί και δεν κάνει παιδιά για να τα μεγαλώνουν οι άλλοι.
Οι άλλοι απλά μπορούν να βοηθούν αλλά δυστυχώς αυτό σε πολλούς δεν συμβαίνει.
Τα παιδιά τους τα μεγαλώνουν άλλοι και τα ζευγάρια εξαντλούν την μητρότητα και την πατρότητα τους μόνο στο να πληρώνουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι είναι τα πράγματα.Τα παιδιά θέλουν εμάς.Δεν θέλουν ούτε παιδικούς σταθμούς ούτε παππούδες και γιαγιάδες ούτε νταντάδες για να τα μεγαλώνουν.
Θέλουν τους γονείς τους.
ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗ ΠΙΑΤΣΑ.


φανταζομαι οτι το θεμα αναφερεται σε φυσιολογικες καταστασεις με γονεις που αφιερωνουν τον ελευθερο χρονο στα παιδια τους και οχι σε ατυπη υιοθεσι σε παππουδες (το εχω δει και αυτο)!
και εγω δε συμφωνω να λειπουν ολη την ημερα οι γονεις απο το σπιτι αλλα οχι και ουτε να ειναι ολη την ημερα με τα παιδια τους το θεωρω φυσιολογικο μετα απο καποια ηλικια!ετσι οπως το θετεις Αντωνη για να κανει καποιος παιδια πρεπει να ειναι εισοδηματιας και μονο!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις