Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
481 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 481 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
iouliana έγραψε:
trilly έγραψε:
iouliana έγραψε:δε νομιζω οτι υποστηριξε κανεις οτι μια νοικοκυρα μαμα ξυνεται ολη ημερα αλλα σίγουρα οι ρυθμοι ειναι πιο αργοι οταν εισαι σπιτι


εμενα η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη. εχει να κανει με το ποσο υπευθυνη ειναι καποια ως μητερα και συζυγος. αλλα αυτη ειναι μοναχα η δικια μου αποψη.


δηλαδη τι εννοεις ?δεν καταλαβα


οτι οσο ευκολο-δυσκολο ειναι να ειναι καποια σπιτι αλλο τοσο ευκολο-δυσκολο ειναι και να δουλευει. ειναι στον ανθρωπο θελω να πω.
σημασια εχει το ποσο υπαρχει ο ποιοτικος χρονος με παιδι οπως ειδα παραπανω να γραφεται και συμφωνω απολυτα!!!

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δηλαδη Αντωνη για σενα αξιζει να δουλευει μια γυναικα-μαμα μονο αμα βγαζει πανω απο 5.000 το μηνα; Shocked Shocked 

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το προτυπο της εργαζομενης μανας που διεκδικει τα προς το ζην για εκεινη και την οικογενεια της και θελει οσο μπορει να ειναι και οικονομικα ανεξαρτητη παλι οσο μπορει, και να αξιοποιει τα προσοντα και τις σπουδες που με τοσο κοπο, χρημα και πονο απεκτησε ειναι λαθος για ενα παιδι; Εγω δεν πιστευω οτι υπαρχει σωστο η λαθος προτυπο, αλλα επιλεγουμε και πως θελουμε να μας βλεπουν τα παιδια μας.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
BABAS_ANTONIS έγραψε:Και στη τελική εγώ σαν άντρας έχω να πω και το εξής:

Απορώ πραγματικά που ενώ η γυναίκα μου δεν εργάζεται (και πολύ καλά κάνει) πως τα φέρνει βόλτα και στο σπίτι και με τρία παιδιά.
Εγώ και εκείνη δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε από τις δουλειές του σπιτιού(εγώ όλες τις εξωτερικές και εκείνη τα του σπιτιού) και έχουμε και κοπέλα κάθε μέρα που έρχεται 5 ώρες και έχουμε και κυρία για το καθάρισμα μία φορά την εβδομάδα.
Όταν σας λέω δεν "αναπνέουμε" το εννοώ και δεν υπερβάλω ούτε για δείγμα.
Οι σύγχρονες ανάγκες είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που ζούσαμε εμείς ως παιδιά με τους γονείς μας που όπως λες Inka όλα λειτουργούσαν τέλεια και μας διάβαζαν και και και και ........

Άλλαξαν οι εποχές .
Απορώ λοιπόν πως μερικές μαμάδες που εργάζονται και αυτές και οι άντρες τους,μεγαλώνουν αυτά τα παιδιά και όπως είπα στο πρώτο μου σχόλιο το να εργάζεται μια γυναίκα και να φέρνει στο σπίτι 5000-10000 το μήνα άντε και πάει στο διάολο αλλά να εργάζεται και να φέρνει 500 -1000 ευρώ και μετά να τα δίνει στις νταντάδες απλά και μόνο για να κολλάει ένσημα ή για να απασχολείται για να μην τρελαθεί μέσα στο σπίτι με τα παιδιά, ε αυτό είναι άνω ποταμών !

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ,ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ .

Εξαρτάται βέβαια και από τους άντρες που έχουν ,κατά πόσο υποστηρικτές στην όλη ιστορία είναι , κατά πόσο βοηθούν, κατά πόσο κατανοούν.
Εμένα πάντως όσο και να σας φαόνεται περίεργο ,μου έχει φύγει η μαγκιά και της γυναίκας μου επίσης.


Δηλαδή κάνετε μια τρυπα στο νερό! και δουλεύεις σαν το σκυλι ολη μερα και η γυναικα στο σπιτι και πληρωνεις και κοπέλα 5 ωρες την ημέρα και ξαναπληρώνει και γυναικα καθαριστρια μια φορα την εβδομαδα..! τζιφος αντωνάααακη!!κάπου κάπως καποιο λάθος κάνετε!! Παρτε και τριτο άτομο να σας βοηθάει βρε!Shocked Shocked Very Happy Very Happy 
Αλλά λες και άλλα κανεις μου φαινεται!ιδεατο σχήμα κατέθετες τόση ώρα!Τον παππου τον βαφτισες "κοπελα 5ωρου" και την γιαγια "καθαριστρια εβδομαδας"!!Σιγα την διαφορά!Τουλάχιστον με τους παπούδες τα παιδια συναναστρέφονται με γνωστα και οικεία άτομα!!

Ντεμάκι τρια παιδια δεν έχεις και εσυ??? Πόσες κοπέλες έχεις να σε βοηθάνε στο σπίτι όταν λείπει ο άντρα σου???Laughing Laughing 

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
inka έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:Και στη τελική εγώ σαν άντρας έχω να πω και το εξής:

Απορώ πραγματικά που ενώ η γυναίκα μου δεν εργάζεται (και πολύ καλά κάνει) πως τα φέρνει βόλτα και στο σπίτι και με τρία παιδιά.
Εγώ και εκείνη δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε από τις δουλειές του σπιτιού(εγώ όλες τις εξωτερικές και εκείνη τα του σπιτιού) και έχουμε και κοπέλα κάθε μέρα που έρχεται 5 ώρες και έχουμε και κυρία για το καθάρισμα μία φορά την εβδομάδα.
Όταν σας λέω δεν "αναπνέουμε" το εννοώ και δεν υπερβάλω ούτε για δείγμα.
Οι σύγχρονες ανάγκες είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που ζούσαμε εμείς ως παιδιά με τους γονείς μας που όπως λες Inka όλα λειτουργούσαν τέλεια και μας διάβαζαν και και και και ........

Άλλαξαν οι εποχές .
Απορώ λοιπόν πως μερικές μαμάδες που εργάζονται και αυτές και οι άντρες τους,μεγαλώνουν αυτά τα παιδιά και όπως είπα στο πρώτο μου σχόλιο το να εργάζεται μια γυναίκα και να φέρνει στο σπίτι 5000-10000 το μήνα άντε και πάει στο διάολο αλλά να εργάζεται και να φέρνει 500 -1000 ευρώ και μετά να τα δίνει στις νταντάδες απλά και μόνο για να κολλάει ένσημα ή για να απασχολείται για να μην τρελαθεί μέσα στο σπίτι με τα παιδιά, ε αυτό είναι άνω ποταμών !

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ,ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ .

Εξαρτάται βέβαια και από τους άντρες που έχουν ,κατά πόσο υποστηρικτές στην όλη ιστορία είναι , κατά πόσο βοηθούν, κατά πόσο κατανοούν.
Εμένα πάντως όσο και να σας φαόνεται περίεργο ,μου έχει φύγει η μαγκιά και της γυναίκας μου επίσης.


Δηλαδή κάνετε μια τρυπα στο νερό! και δουλεύεις σαν το σκυλι ολη μερα   και η γυναικα στο σπιτι και πληρωνεις και κοπέλα  5 ωρες την ημέρα και ξαναπληρώνει και γυναικα καθαριστρια μια φορα την εβδομαδα..! τζιφος αντωνάααακη!!κάπου κάπως καποιο λάθος κάνετε!! Παρτε και τριτο άτομο να σας βοηθάει βρε!Shocked Shocked Very Happy Very Happy 
Αλλά λες και άλλα κανεις μου φαινεται!ιδεατο σχήμα κατέθετες τόση ώρα!Τον παππου τον βαφτισες "κοπελα 5ωρου" και την γιαγια "καθαριστρια εβδομαδας"!!Σιγα την διαφορά!Τουλάχιστον με τους παπούδες τα παιδια συναναστρέφονται με γνωστα και οικεία άτομα!!

Ντεμάκι τρια παιδια δεν έχεις και εσυ??? Πόσες κοπέλες έχεις να σε βοηθάνε στο σπίτι όταν λείπει ο άντρα σου???Laughing Laughing 
αντωνη συμφωνω εδω με την ινκα!!!ε ειπαμε να κατσουμε σπιτι να μεγαλωσουμε ΕΜΕΙΣ τα παιδια οχι για να εχω την νταντα να την επιβλεπω!!!μου φτανουν τα μικρα να εχω και αλλον μεσ στα ποδια μου??

ινκα εχω 2 και περημενω 3ο!!!ποιον να εχω??μια βοηθεια που ειχα στο 1ο παιδι απο γιαγιαδες αρχησε να λιγοστευει με το 2ο παιδι..τωρα πια εξαφανιστικε!!!!!οσο για τον συζηξ???ουτε απο αυτον δεν εχω βοηθεια!!αντιθετως εχω αλλον εναν μπεμπη να κυνηγαω τις σβαρνιες του!!που να βγω και για δουλεια??θα επικρατησει το χαος μεσα στο σπιτι χωρις υπερβολες!!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 4 215994 εχει τον σκοπο του αυτος και μου φτιαχνει παιδια!!!σου λεει εδω θα την εχω να τρωω και κανα πιατο φαη της προκοπης!!

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inka έγραψε:Σεβαστή η γνωμη σας κυριε οικονομολόγε!Αν μας πείτε κ κανα κόλπο να multiple our money θα είστε ο καλυτερος!Very Happy 

Αυτό με ρωτάνε όλοι !
Αν ήξερα θα σας έλεγα αλλά η οικονομική επιστήμη εξετάζει,αναλύσει και προτείνει τρόπους οικονομικής διαχείρισης.
Αυτό κάνω και εγώ.
Πολλές φορές δεν μας φτάνουν τα χρήματα μας γιατί τα σπαταλάμε σε πράγματα και υπηρεσίες που είναι εκ του περισσού !
με 1200 ευρώ για παράδειγμα μια οικογένεια μπορεί να ζει αξιοπρεπώς σε δικό της σπίτι αν κάνει μια σωστότερη διαχείριση. Για τον καθένα αυτό είναι διαφορετικό γιατί υπάρχουν εντελώς διαφορετικά δεδομένα.
Για να μην εκτραπεί η συζήτηση στο οικονομικό πεδίο επανέρχομαι στο θέμα μας και θα σας μιλήσω σαν άντρας που είμαι.
Δεν είναι κακό πιστεύω .
Εγώ όποτε μπορώ είναι τιμή μου και καμάρι μου όσο και αν κουράζομαι που κουράζομαι να παίρνω μαζί μου το μεγάλο μας γιο,ακόμα και αν πάω για παράδειγμα να πάρω κρέας από τον κρεοπώλη της γειτονιάς.Το θέλω, το νιώθω,μου αρέσει γιατί πάντα ήθελα να έχω παιδί και τώρα παιδιά μια που είμαι μοναχοπαίδι και όπως καταλαβαίνετε από μία πλευρά ήθελα αδέλφια.Από την άλλη δεν ήθελα γιατί είμαι φαταούλας !
Shocked 

Συνεχίζω......

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπω γονείς,άντρες,γυναίκες με τα παιδάκια τους ή όποιον ή όποια βλέπω είναι σαν τη μύγα μέσα στο γάλα.

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝω και δε νομίζω να φταίει το IQ μου που σύμφωνα με την MENSA είναι TOP σαν το ξύδι που αγοράζουμε !!!!!!!
Και δεν το λέω για να κάνω τον έξυπνο,είμαι έξυπνος ! Rolling Eyes 

Βαρέθηκα να βλέπω γέρους και γριές,αλλοδαπές και άσχετους εντελώς με γονείς να βολτάρουν τα παδάκια .
Σας μιλάω με το χέρι στη καρδιά.

Β Α Ρ Ε Θ Η Κ Α .

θέλω να ζω όσο ζω τη κάθε στιγμή με τα παιδιά μου.
Να "φάω" το σκάτο τους,τα τσίσα τους,να τα παίρνω αγκαλιά να κάνω τον αρκούδο,να παίζουμε(σπάσαμε και ένα πορτατίφ προχθές και τα ακούσαμε από την ...μαμά),να χαίρομαι τη κάθε στιγμή,να ξυπνάω και να τα βλέπω και να με βλέπουν.Να πηγαίνουν και ύπνο και να μας βλέπουν.
Είναι το καλύτερο μεταπτυχιακό, ντοκτορά,πτυχίο που θα μπορεί να έχει ο άνθρωπος.
ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.
ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ.

Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω τόση ώρα και προηγούμενους μήνες και όποτε γράφω γι αυτό το θέμα.

ΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ.
ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΖΟΥΜΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ .
ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΩ ,ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΩ ,ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑ ΕΙΤΕ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΙΤΕ ΗΤΑΝ ΔΕΚΑΤΡΙΑ.

ΕΓΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΙΣΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ.
ΥΠΆΡΧΕΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ;
ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΑ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΩΣ ΣΚΑΤΑΤΖΗΣ ΚΑΙ ΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ.

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΖΟΥΜΕ .
ΜΑΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ,ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ, ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ ,ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ,ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ;

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ;

ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΖΗΣΩ ΣΤΟ 100%.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΧΑχααχα!Να σου ζήσουν!Δυο παιδια και εγκυος στο τριτο χωρις βοηθεια!πραγματικα αξιέπαινο!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 4 50580 

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
iouliana έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:Inka , οικονομολόγος είμαι .

Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Εγώ σας είπα τη δική μας και πως βλέπουμε εμείς το όλο θέμα.

Η Οικογένεια είναι το ζευγάρι με το/τα παιδιά.Το ζευγάρι μεγαλώνει το παιδί και δεν κάνει παιδιά για να τα μεγαλώνουν οι άλλοι.
Οι άλλοι απλά μπορούν να βοηθούν αλλά δυστυχώς αυτό σε πολλούς δεν συμβαίνει.
Τα παιδιά τους τα μεγαλώνουν άλλοι και τα ζευγάρια εξαντλούν την μητρότητα και την πατρότητα τους μόνο στο να πληρώνουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι είναι τα πράγματα.Τα παιδιά θέλουν εμάς.Δεν θέλουν ούτε παιδικούς σταθμούς ούτε παππούδες και γιαγιάδες ούτε νταντάδες για να τα μεγαλώνουν.
Θέλουν τους γονείς τους.
ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΑΠΛΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗ ΠΙΑΤΣΑ.


φανταζομαι οτι το θεμα αναφερεται σε φυσιολογικες καταστασεις με γονεις που αφιερωνουν τον ελευθερο χρονο στα παιδια τους και οχι σε ατυπη υιοθεσι σε παππουδες (το εχω δει και αυτο)!
και εγω δε συμφωνω να λειπουν ολη την ημερα οι γονεις απο το σπιτι αλλα οχι και ουτε να ειναι ολη την ημερα με τα παιδια τους το θεωρω φυσιολογικο μετα απο καποια ηλικια!ετσι οπως το θετεις Αντωνη για να κανει καποιος παιδια πρεπει να ειναι εισοδηματιας και μονο!!




............Very Happy Very Happy 

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
παντως οτι και να λεμε ο χαρακτηρας των παιδιων διαμορφωνεται κατα βαση απο τους γονεις οσες ωρες και αν βλεπουν το παιδι τους , τωρα αν το κρατησαν και λιγο παραπανω οι παππουδογιαγιαδες στην παιδικη ηλικια κανεις δεν επαθε ποτε τιποτε, τα παιδια πληγωνονται μονο απο ασχημες συμπεριφορες, απο μουτρα , φωνες κτλ και οχι απο το αν η μαμα δουλευε τα πρωινα

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
demaki88 έγραψε:
inka έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:Και στη τελική εγώ σαν άντρας έχω να πω και το εξής:

Απορώ πραγματικά που ενώ η γυναίκα μου δεν εργάζεται (και πολύ καλά κάνει) πως τα φέρνει βόλτα και στο σπίτι και με τρία παιδιά.
Εγώ και εκείνη δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε από τις δουλειές του σπιτιού(εγώ όλες τις εξωτερικές και εκείνη τα του σπιτιού) και έχουμε και κοπέλα κάθε μέρα που έρχεται 5 ώρες και έχουμε και κυρία για το καθάρισμα μία φορά την εβδομάδα.
Όταν σας λέω δεν "αναπνέουμε" το εννοώ και δεν υπερβάλω ούτε για δείγμα.
Οι σύγχρονες ανάγκες είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές που ζούσαμε εμείς ως παιδιά με τους γονείς μας που όπως λες Inka όλα λειτουργούσαν τέλεια και μας διάβαζαν και και και και ........

Άλλαξαν οι εποχές .
Απορώ λοιπόν πως μερικές μαμάδες που εργάζονται και αυτές και οι άντρες τους,μεγαλώνουν αυτά τα παιδιά και όπως είπα στο πρώτο μου σχόλιο το να εργάζεται μια γυναίκα και να φέρνει στο σπίτι 5000-10000 το μήνα άντε και πάει στο διάολο αλλά να εργάζεται και να φέρνει 500 -1000 ευρώ και μετά να τα δίνει στις νταντάδες απλά και μόνο για να κολλάει ένσημα ή για να απασχολείται για να μην τρελαθεί μέσα στο σπίτι με τα παιδιά, ε αυτό είναι άνω ποταμών !

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ,ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ .

Εξαρτάται βέβαια και από τους άντρες που έχουν ,κατά πόσο υποστηρικτές στην όλη ιστορία είναι , κατά πόσο βοηθούν, κατά πόσο κατανοούν.
Εμένα πάντως όσο και να σας φαόνεται περίεργο ,μου έχει φύγει η μαγκιά και της γυναίκας μου επίσης.


Δηλαδή κάνετε μια τρυπα στο νερό! και δουλεύεις σαν το σκυλι ολη μερα   και η γυναικα στο σπιτι και πληρωνεις και κοπέλα  5 ωρες την ημέρα και ξαναπληρώνει και γυναικα καθαριστρια μια φορα την εβδομαδα..! τζιφος αντωνάααακη!!κάπου κάπως καποιο λάθος κάνετε!! Παρτε και τριτο άτομο να σας βοηθάει βρε!Shocked Shocked Very Happy Very Happy 
Αλλά λες και άλλα κανεις μου φαινεται!ιδεατο σχήμα κατέθετες τόση ώρα!Τον παππου τον βαφτισες "κοπελα 5ωρου" και την γιαγια "καθαριστρια εβδομαδας"!!Σιγα την διαφορά!Τουλάχιστον με τους παπούδες τα παιδια συναναστρέφονται με γνωστα και οικεία άτομα!!

Ντεμάκι τρια παιδια δεν έχεις και εσυ??? Πόσες κοπέλες έχεις να σε βοηθάνε στο σπίτι όταν λείπει ο άντρα σου???Laughing Laughing 
αντωνη συμφωνω εδω με την ινκα!!!ε ειπαμε να κατσουμε σπιτι να μεγαλωσουμε ΕΜΕΙΣ τα παιδια οχι για να εχω την νταντα να την επιβλεπω!!!μου φτανουν τα μικρα να εχω και αλλον μεσ στα ποδια μου??

ινκα εχω 2 και περημενω 3ο!!!ποιον να εχω??μια βοηθεια που ειχα στο 1ο παιδι απο γιαγιαδες αρχησε να λιγοστευει με το 2ο παιδι..τωρα πια εξαφανιστικε!!!!!οσο για τον συζηξ???ουτε απο αυτον δεν εχω βοηθεια!!αντιθετως εχω αλλον εναν μπεμπη να κυνηγαω τις σβαρνιες του!!που να βγω και για δουλεια??θα επικρατησει το χαος μεσα στο σπιτι χωρις υπερβολες!!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 4 215994 εχει τον σκοπο του αυτος και μου φτιαχνει παιδια!!!σου λεει εδω θα την εχω να τρωω και κανα πιατο φαη της προκοπης!!
Κι εγω συμφωνω με την ινκα.και εντάξει να εχεις γυναίκα να σε βοηθάει στις δουλειές μια φορά τη βδομάδα το καταλαβαίνω.αλλα να εχεις και κάθε μέρα κοπέλα και τη γυναίκα σου στο σπίτι δεν μπορώ να το καταλάβω.

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Διαθέτεις το χρήμα και τα κάνεις όλα αυτά Αντώνη μου. Αλλιώς αν δεν είχες να στείλεις τα παιδιά σου αγγλικά θα έλειπες όλη μερα από το σπίτι κι εσύ και η γυναίκα. Δεν διαφωνούμε πουθενά σου μιλάω πολύ ειλικρινά. Απλά εγώ δεν έχω αυτά΄που έχεις....ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
roodie έγραψε:Διαθέτεις το χρήμα και τα κάνεις όλα αυτά Αντώνη μου. Αλλιώς αν δεν είχες να στείλεις τα παιδιά σου αγγλικά θα έλειπες όλη μερα από το σπίτι κι εσύ και η γυναίκα. Δεν διαφωνούμε πουθενά σου μιλάω πολύ ειλικρινά. Απλά εγώ δεν έχω αυτά΄που έχεις....ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!


ΟΧΙ ,ΟΧΙ .
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.
ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΧΩΡΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι μπαμπά αντωνη ΜΟΝΟ εσυ το θέλεις αυτό! Δεν βλέπεις όλοι οι υπόλοιποι γονείς βλέπουν τα παιδιά τους και τους πιάνει ανατριχίλα!!!Βρε τι λες???Shocked Shocked 
Το πολύ εξωτερικό σε έχει αλλοτριώσει μου φαίνεται!!!
Τι λες βρε???Σε μια εποχή που δεν υπάρχει ούτε ένας γνωστός μου άντρας-μπαμπας που να μην αλλαζει πάνες και ολα τα σχετικά!όλοι οι νεοι γονεις πλέον είναι τρελογονεις σε σημείο υπερβολικό θα έλεγα, λες και άλλοι δεν κάνανε παιδια!! Τωρα εσυ τι παραδείγματα έχεις...ειλικρινά αγνοώ.... ξερεις οι απόψεις μας πολλές φορές είναι και αντιπαραβολή των βιωμάτων μας και του κοινωνικου μας περιγυρου! Δοξα τω θεω ο κοινωνικός μου περιγυρος αποτελείται από ατομα που ξεψυχανε για μωρακια και τα κουβαλάνε συνέχεια μαζί τους!

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zini έγραψε:Δηλαδη Αντωνη για σενα αξιζει να δουλευει μια γυναικα-μαμα μονο αμα βγαζει πανω απο 5.000 το μηνα; Shocked Shocked 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΞΙΖΕΤΕ ΕΙΤΕ ΒΓΑΖΕΤΕ 500 ΕΙΤΕ 5000 ΕΙΤΕ 50000 ΕΙΤΕ 5000000 ΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΛΛΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Ή ΟΧΙ .
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ Ή ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ .

ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΥΓΓΕΝΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ Η ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ,ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΑΜΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ (ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΜΟΥ) ΠΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ;

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δε νομίζω ότι γίνεται Αντώνη μου να το συζητήσουμε....(μην με παρεξηγήσεις). Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να είμαι σπίτι και να έχω γυναίκα κάθε μέρα πέντε ώρες και γυναίκα μία φορά την εβδομάδα. Ίσως και γιατί μεγάλωσα με άλλα πρότυπα. Η θεία μου ας πούμε είχε τεράστια οικονομική άνεση. Τρία παιδιά, μια μεζονέτα 200 τ.μ. και δουλευε σε φροντιστήριο 2-10 (δικό΄της) καθημερινά. Δεν πήρε ποτέ γυναίκα και μεγάλωσε τρία υπέροχα παιδιά. Το σπίτι της λαμποκόπαγε...Έχω άλλα στανταρ με συγχωρείς.Δεν νομίζω οτι θα συμφωνήσουμε εδώ!!!

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παιδιά ..ξεχνάτε κάτι .
Είμαστε γονείς με τρία παιδιά.
Ο ένας τεσσάρων και ευτυχώς που η κοπέλα έρχεται και τον απασχολεί στο σπίτι τον μεγάλο μαζί με την γυναίκα μου.
Ακόμα και παιδική να πάει ,πηγαίνει και η γυναίκα μου μαζί της με ή χωρίς τα δίδυμα.
Αν είμαι και εγώ σπίτι μένουν μαζί μου τα δίδυμα ή κατά περίπτωση πάμε όλοι μαζί.
Το ζούμε και δεν θα το ζούσαμε αν η γυναίκα μου εργάζονταν είτε σχέση μισθωτής εργασίας είτε ως αυτοαπασχολούμενη.

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
roodie έγραψε:Δε νομίζω ότι γίνεται Αντώνη μου να το συζητήσουμε....(μην με παρεξηγήσεις). Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να είμαι σπίτι και να έχω γυναίκα κάθε μέρα πέντε ώρες και γυναίκα μία φορά την εβδομάδα. Ίσως και γιατί μεγάλωσα με άλλα πρότυπα. Η θεία μου ας πούμε είχε τεράστια οικονομική άνεση. Τρία παιδιά, μια μεζονέτα 200 τ.μ. και δουλευε σε φροντιστήριο 2-10 (δικό΄της) καθημερινά. Δεν πήρε ποτέ γυναίκα και μεγάλωσε τρία υπέροχα παιδιά. Το σπίτι της λαμποκόπαγε...Έχω άλλα στανταρ με συγχωρείς.Δεν νομίζω οτι θα συμφωνήσουμε εδώ!!!

Roodie mου δεν μαλώνουμε ούτε ερχόμαστε σε αντιπαράθεση.
Απλά λέμε την άποψη μας και πως το βλέπει ο καθένας μας .
Μπορεί να πάρω κάτι από κάποιον πουθ διαφωνεί και μπορεί να πάρει κάποιος κάτι από μένα έστω και αν επίσης διαφωνεί.
Αυτό είναι το ζητούμενο.ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΧΘΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
BABAS_ANTONIS έγραψε:
zini έγραψε:Δηλαδη Αντωνη για σενα αξιζει να δουλευει μια γυναικα-μαμα μονο αμα βγαζει πανω απο 5.000 το μηνα; Shocked Shocked 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΞΙΖΕΤΕ ΕΙΤΕ ΒΓΑΖΕΤΕ 500 ΕΙΤΕ 5000 ΕΙΤΕ 50000 ΕΙΤΕ 5000000 ΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΛΛΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Ή ΟΧΙ .
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ Ή ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ .

ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΥΓΓΕΝΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ Η ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ,ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΑΜΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ (ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΜΟΥ) ΠΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ;

το αξιζει δεν το ειπα αν αξιζει ως γυναικα, αλλα αν αξιζει να εργαζεται! Το παραδειγμα που μου λες για μενα αποτελει μια λυπηρη εξερεση που σιγουρα κρυβει και αλλα θεματα απο πισω της εκτος απο μια εργαζομενη μητερα. Οι περισσοτεροι απο εμας ομως γιατι δεν ζουμε στο 1930 μεγαλωσαμε με γονεις να εργαζονται. Εγω δεν ειδα κανεναν να παθαινει τιποτα. Ειτε εργαζεται ειτε δεν εργαζετε μια μητερα αλλα ειναι που μετρανε στο μεγαλωμα του παιδιου της. Αυτο πιστευω.

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
inka έγραψε:ΧΑχααχα!Να σου ζήσουν!Δυο παιδια και εγκυος στο τριτο χωρις βοηθεια!πραγματικα αξιέπαινο!ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΜΑΜΑ Η΄ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? - Σελίδα 4 50580 


ποια είναι εγκυος στο τρίτο ;

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zini έγραψε:
BABAS_ANTONIS έγραψε:
zini έγραψε:Δηλαδη Αντωνη για σενα αξιζει να δουλευει μια γυναικα-μαμα μονο αμα βγαζει πανω απο 5.000 το μηνα; Shocked Shocked 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΞΙΖΕΤΕ ΕΙΤΕ ΒΓΑΖΕΤΕ 500 ΕΙΤΕ 5000 ΕΙΤΕ 50000 ΕΙΤΕ 5000000 ΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΛΛΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ Ή ΟΧΙ .
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ Ή ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΖΗΜΙΑΣ .

ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΥΓΓΕΝΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ Η ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ,ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΑΜΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ (ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΜΟΥ) ΠΟΥ ΕΜΕΝΑΝ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ;

το αξιζει δεν το ειπα αν αξιζει ως γυναικα, αλλα αν αξιζει να εργαζεται!  Το παραδειγμα που μου λες για μενα αποτελει μια λυπηρη εξερεση που σιγουρα κρυβει και αλλα θεματα απο πισω της εκτος απο μια εργαζομενη μητερα. Οι περισσοτεροι απο εμας ομως γιατι δεν ζουμε στο 1930 μεγαλωσαμε με γονεις να εργαζονται. Εγω δεν ειδα κανεναν να παθαινει τιποτα. Ειτε εργαζεται ειτε δεν εργαζετε μια μητερα αλλα ειναι που μετρανε στο μεγαλωμα του παιδιου της. Αυτο πιστευω.

Και εμένα εργαζόντουσαν οι γονείς μου .
Και τίποτε δεν μου έλειψε ούτε οι ίδιοι μέχρι τη στιγμή που έχασα τον πατέρα μου στις 29 Μαρτίου 1994 από εγκεφαλικό .
Άλλες εποχές όμως ήταν τότε.
Εργαζόντουσαν μέχρι τις 3 και μέτα ήταν στο σπίτι. Και εγώ είχα νταντά αλλά τους έβλεπα τη μισή μέρα.
Τώρα τα παιδιά δεν βλέπουν τους γονείς τους και αυτό ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ .
Εργάζονται όλη μέρα και μετά έρχονται σπίτι κουρασμένοι ,βαριούνται αφάνταστα,κάνουν ένα μπάνιο,τρώνε και κοιμούνται .Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ.
Δεν αναφέρομαι στη μειοψηφία ή στις εξαιρέσεις που συμπεριλαμβάνομαι και εγώ σε αυτές.

ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ.

ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΡΓΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Ή ΒΡΑΔΥ .

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αντωνη πολυκοσμία στο σπίτι!!!!
Συμφωνώ με zini. Οι περισσοτερες στο φορουμ ειμαστε παιδια της γενια του 80 με γονεις που δουλευανε και ομολογουμενως θεωρούμαστε η ικανοτερη γενια. Ποσο χρονων είσαι αλήθεια? Η μαμα σου δουλευε?Τρια παιδια χωρις βοηθεια εχει μεγαλώσει κ μεγαλώνει μεγααααλο ποσοστο ελληνιδων!Δεν κατεβηκαμε από τον Αρη!Τις ντανταδες που κατηγορουσες τοση ώρα μια χαρα τις φωλιάζεις σπίτι σου 5 ώρες την μερα!Σου λέω κάτι κάνετε λάθος ή η γυναικουλα σου δεν θελει να ιδρωσει κ πολύ το αυτακι της!!Razz Razz Razz 

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
inka έγραψε:Αντωνη πολυκοσμία στο σπίτι!!!!
Συμφωνώ με zini. Οι περισσοτερες στο φορουμ ειμαστε παιδια της γενια του 80 με γονεις που δουλευανε και ομολογουμενως θεωρούμαστε η ικανοτερη γενια. Ποσο χρονων είσαι αλήθεια? Η μαμα σου δουλευε?Τρια παιδια χωρις βοηθεια εχει μεγαλώσει κ μεγαλώνει μεγααααλο ποσοστο ελληνιδων!Δεν κατεβηκαμε από τον Αρη!Τις ντανταδες που κατηγορουσες τοση ώρα μια χαρα τις φωλιάζεις σπίτι σου 5 ώρες την μερα!Σου λέω κάτι κάνετε λάθος ή η γυναικουλα σου δεν θελει να ιδρωσει κ πολύ το αυτακι της!!Razz Razz Razz 

Και οχι μονο φωλιαζει σπιτι του τις ντανταδες, αλλα το κανει ενω δεν εργαζετε η γυναικα του. Και τοση ωρα μας αραδιαζει ενα σωρο για το ποσο λαθος ειναι να μεγαλωνουν τα παιδια με νατνταδες ενω η μαμα εργαζεται. Ποσο λαθος αραγε ειναι να βλεπει το παιδι οτι η μαμα ενω ειναι σπιτι εχει βαλει καποιον αλλο να ασχολειται μαζι του;

BABAS_ANTONIS

BABAS_ANTONIS
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
46 ΕΓΩ
41 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑ)

ΦΕΥΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΡΓΗΣΕΙ ....ΓΙΑΤΡΕ !

roodie

roodie
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
BABAS_ANTONIS έγραψε:
roodie έγραψε:Δε νομίζω ότι γίνεται Αντώνη μου να το συζητήσουμε....(μην με παρεξηγήσεις). Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να είμαι σπίτι και να έχω γυναίκα κάθε μέρα πέντε ώρες και γυναίκα μία φορά την εβδομάδα. Ίσως και γιατί μεγάλωσα με άλλα πρότυπα. Η θεία μου ας πούμε είχε τεράστια οικονομική άνεση. Τρία παιδιά, μια μεζονέτα 200 τ.μ. και δουλευε σε φροντιστήριο 2-10 (δικό΄της) καθημερινά. Δεν πήρε ποτέ γυναίκα και μεγάλωσε τρία υπέροχα παιδιά. Το σπίτι της λαμποκόπαγε...Έχω άλλα στανταρ με συγχωρείς.Δεν νομίζω οτι θα συμφωνήσουμε εδώ!!!

Roodie mου δεν μαλώνουμε ούτε ερχόμαστε σε αντιπαράθεση.
Απλά λέμε την άποψη μας και πως το βλέπει ο καθένας μας .
Μπορεί να πάρω κάτι από κάποιον πουθ διαφωνεί και μπορεί να πάρει κάποιος κάτι από μένα έστω και αν επίσης διαφωνεί.
Αυτό είναι το ζητούμενο.ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΧΘΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.


Δεν τσακωνόμαστε Αντώνη μου προς θεού. Κάθε άποψη είναι σεβαστή. Απλά πιστεύω πως όσο και να το συζητήσουμε, επειδή μιλάμε κάτω από διαφορετική βάση δεν θα βγάλουμε άκρη. Σου ξαναλέω. Για μένα είναι αδιανόητο αυτό που κάνετε με τη γυναίκα σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το σέβομαι. Όταν έδωσα την αρχική μου απάντηση στο θέμα είπα πως εξαρτάται από πολλές προυποθέσεις για το ποιο από τα δύο είναι σωστό. Μπορεί κι εγώ αν είχα την δική σου οικονομική άνεση να έκανα το ίδιο. Αλλά πιστεύω πως αν πας και ζήσεις στο σπίτι απ' το demaki θα τα παίξεις λίγο. Εκεί θα καταλάβεις τι εννοούμε όλες οι υπόλοιπες.Και μην παρεξηγείς σε παρακαλώ. Όταν δεν έχεις τον άλλο μπροστά σου σε μια συζήτηση δεν μπορείς να καταλάβεις το ύφος του.Δεν έχω νευριάσει στο παραμικρό και δεν θέλω να τσακωθώ γιατί σέβομαι απόλυτα κάθε άποψη!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βαριεμαι να κανω quote ενα ποστ της ede, αυτο με το "προσκυνω την εργαζομενη μαμα". Αυτο.Respect θα πω και στην απαντηση της ede και στην εργαζομενη μαμα (ειτε εργαζεται ενδο-οικιακα ειτε εξω στην αγορα εργασιας...).

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις