Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

126Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 12:40 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια μου τι κανετε;;;;ελπιζω ολες να ειστε καλα....
Ιολη μου εγω πλεον τον ψιλοσυνηθισα τον υπνο στο πλαι....στην αρχη ομως ειχα προβλημα....τωρα που εχει φουσκωσει και λιγο η κοιλιτσα δεν θα βολευομουν με τπτ μπρουμητα.....Smile Smile Smile Smile Smile Smile
οσο για αυτο που σου λεει η kate εχει απολυτο δικιο μην διαβαζεις τπτ αρνητικο.....ολα καλα θα πανε και θα κρατησεις τα μωρακια σου στην αγκαλιτσα σου........

127Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 12:46 am

Sadi


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Βίκυ μου καλημέρα σ'ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ στην 11κατη βασικά όσο ποιο πολλά διαβάζω στο ίντερνετ τόσο το χειρότερο επιρεάζομαι αρνητικά τεσπα θα στείλω τα νέα μου εννοείτε μόλις τελειώσω με την αυχενική Rolling Eyes 

128Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 12:51 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sadi έγραψε:Βίκυ μου καλημέρα σ'ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγώ στην 11κατη βασικά όσο ποιο πολλά διαβάζω στο ίντερνετ τόσο το χειρότερο επιρεάζομαι αρνητικά τεσπα θα στείλω τα νέα μου εννοείτε μόλις τελειώσω με την αυχενική  Rolling Eyes 
εγω ειμαι στη 14η sadi μου.....και εγω αυτο εκανα στην αρχη διαβαζα και αγχωνομουν....μην διαβαζεις τπτ απολαυσε την εγκυμοσυνη σου.....ολα καλα θα πανε με την αυχενικη σου...θα δεις και το μωρακι σου πιο μεγαλο απο οτι στον υπερηχο....θα περιμενουμε νεα σου..........

129Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 1:02 am

Sadi


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Βίκυ μου το πρώτο σου είναι?Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι όπως σε όλες μας σύντομα πιστεύω θα το νοιώσεις εγώ αργώ ακόμα!!!!έχεις δει φύλλο Βίκυ μου εσύ??εγώ ακόμα δεν ξέρω!!!

130Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 1:10 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Sadi έγραψε:Βίκυ μου το πρώτο σου είναι?Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι όπως σε όλες μας σύντομα πιστεύω θα το νοιώσεις εγώ αργώ ακόμα!!!!έχεις δει φύλλο Βίκυ μου εσύ??εγώ ακόμα δεν ξέρω!!!
ναι sadi μου το πρωτο μου ειναι...αν και ειχα χασει ενα περσι τον Φεβρουαριο αλλα σε μικρη εβδομαδα....μου ειπε και η γιατρος την προηγουμενη εβδομαδα οτι σε 2 με 3 εβδομαδες θα το νιωσω....στην αυχενικη που εκανα μου ειπαν για κοριτσακι αλλα με επιφυλαξη...πιο καλα φαινεται στη β επιπεδου οπου σου λενε και 100% τι φυλο ειναι.....

131Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 10:16 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια! Πόσο χαίρομαι που γινόμαστε πολλές!!! Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 215994 

Έχετε δίκιο και ευχαριστώ για τις συμβουλές, δεν πρέπει να διαβάζω τέτοια. Το είπα και στον άντρα μου και μόνο που δεν με έβρισε. Razz 

Αισθάνομαι λίγο καλύτερα γιατί με τις αιμορραγίες, ναυτίες, κ.λπ. είχα κλειστεί στο σπίτι μόνη, σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να φροντίσω (πόνος στη μέση), δεν μπορούσα να μαγειρέψω (κατευθείαν εμετός) και την έβγαζα ξαπλα να κοιτάω το ταβάνι. Crying or Very sad 

Ευτυχώς μου έκοψε και ήρθα στο εξοχικό με τους γονείς μου, φρέσκος αέρας (είμαστε στο βουνό), μου μαγειρεύουν, αν και δεν τρώω πολύ λόγω ναυτίας αλλά άλλο να είσαι σε ένα σπίτι και να έχεις παρέα και να σε φροντίζουν κι όλας. Ήδη αισθάνομαι καλύτερα!! Κοιμήθηκα και 9 ώρες!! Very Happy Very Happy 

Βέβαια θάλασσα μου απαγόρευσε ΕΝΤΕΛΩΣ η γιατρός για φετος αλλά δεν με νοιάζει. Θα πηγαίνω πρωί νωρίς στην παραλία για λίγο περπάτημα στην άμμο, κάνει καλό στη μέση. Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 328109 

Για τη μέση με είπε ότι έχω ήδη λόρδωση.. Θα δω ορθοπεδικό την άλλη εβδομάδα. Την Τρίτη (και 13) έχω τον αιματολόγο και το απόγευμα την αυχενική!!! ΜΠΡΡ pale 

Χαίρομαι που διαβάζω ότι είστε καλά, sadi είμαστε οι 2 που δεν έχουμε κάνει αυχενική, άντε να το κάνουμε και αυτό και να πάρουμε μια ανάσα ανακούφισης - ελπίζω!!!! Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 536304 Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 536304

132Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 10:59 pm

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
IoliAtore έγραψε:Καλημέρα κορίτσια! Πόσο χαίρομαι που γινόμαστε πολλές!!! Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 215994 

Έχετε δίκιο και ευχαριστώ για τις συμβουλές, δεν πρέπει να διαβάζω τέτοια. Το είπα και στον άντρα μου και μόνο που δεν με έβρισε. Razz 

Αισθάνομαι λίγο καλύτερα γιατί με τις αιμορραγίες, ναυτίες, κ.λπ. είχα κλειστεί στο σπίτι μόνη, σε ένα σπίτι που δεν μπορώ να φροντίσω (πόνος στη μέση), δεν μπορούσα να μαγειρέψω (κατευθείαν εμετός) και την έβγαζα ξαπλα να κοιτάω το ταβάνι. Crying or Very sad 

Ευτυχώς μου έκοψε και ήρθα στο εξοχικό με τους γονείς μου, φρέσκος αέρας (είμαστε στο βουνό), μου μαγειρεύουν, αν και δεν τρώω πολύ λόγω ναυτίας αλλά άλλο να είσαι σε ένα σπίτι και να έχεις παρέα και να σε φροντίζουν κι όλας. Ήδη αισθάνομαι καλύτερα!! Κοιμήθηκα και 9 ώρες!! Very Happy Very Happy 

Βέβαια θάλασσα μου απαγόρευσε ΕΝΤΕΛΩΣ η γιατρός για φετος αλλά δεν με νοιάζει. Θα πηγαίνω πρωί νωρίς στην παραλία για λίγο περπάτημα στην άμμο, κάνει καλό στη μέση. Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 328109 

Για τη μέση με είπε ότι έχω ήδη λόρδωση.. Θα δω ορθοπεδικό την άλλη εβδομάδα. Την Τρίτη (και 13) έχω τον αιματολόγο και το απόγευμα την αυχενική!!! ΜΠΡΡ pale 

Χαίρομαι που διαβάζω ότι είστε καλά, sadi είμαστε οι 2 που δεν έχουμε κάνει αυχενική, άντε να το κάνουμε και αυτό και να πάρουμε μια ανάσα ανακούφισης - ελπίζω!!!! Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 536304 Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 536304



κοριτσι μου καλημερα....διαβαζω τα νεα σου συνεχεια..μπραβο που ολα πανε καλα για τα μικρα σπορακια σου!!! ποσο χαιρομαι που εχεις δυδυμακια..το ονειρο μου κ εμενα να αποκτησω δυδυμακια!!!!! μην διαβαζεις τετοιες ιστοριεσ γιατι ψυχοπλακωνεσαι..ετσι διαβαζα κ εγω αλλα σταματησα...καλο δε μου εκαναν..μονο σε ασχημες σκεψεις πηγαινε το μυαλο μου...πλησιαζει κ ημ μερα της αυχενικης!!!! εγω αυριο εχω υπερηχο..μου ελλειψε το μωρακι μου...απο τις 23 εχω να το δω στην αυχενικη

133Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 05, 2013 11:56 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matinaki με το καλό να δεις αύριο το μωράκι σου! δεν είναι τρομερή συγκίνηση να το βλέπεις να κουνιέται;; λιώνω!!Razz Razz 

ναι θα τα κόψω.... τα διαβάσματα εννοώ.... φοβάμαι που φοβάμαι.. να φανταστείς ουσιαστικά με τον προεμφυτευτικό που κάναμε, έχουν ελέγξει ΟΛΑ τα χρωμοσώματα άρα ΛΟΓΙΚΑ αν το δεις, δεν παίζει να υπάρχει καμιά τρισωμία ή τπτ τέτοιο που ελέγχουν στην αυχενική. Εγώ όμως φοβάμαι και πάλι γιατί λέω, κι αν έχει γίνει λάθος στον προεμφυτευτικό; και αν; και αν;... είμαι βλάκας αλλά φοβάμαι...

τι να κάνουμε..... άντε με το καλό να το δεις εσύ αύριο! και για μένα σε μια βδομαδουλα.... Cool 

134Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τετ Αυγ 07, 2013 5:55 am

Sadi


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα πώς είστε κορίτσια?? Εγώ σήμερα είχα να κάνω την αυχενική και τελείωσα όλα καλά μου είπε και κράτησε περίπου 30 λεπτά 20 λεπτά ο υπέρηχος κοιλίας και άλλα 10 κολπικός υπέρηχος να δει το τράχηλο εκέι τα είδα για άλλη μια φορά όλα γιατί πίεζε και πονούσα και μου λέει άντε να σε δω να γεννήσεις φυσιολογικά Razz τεσπά είναι περίπου 6 εκατοστά μου είπε και σε κάποια στιγμή το είδαμε που προσπαθούσε να πιπιλήσει το χέρι το και δεν έωρισκε στόχο και χτυπούσε τη μύτη όσο για το φύλλο δεν είπε τπτ ούτε κορίτσι ούτε αγόρι δεν με νοιάζει κι'όλας αρκεί να είναι γερό μωρό Very Happy Very Happy Ιόλη κάνε υπομονή όλα καλά σου εύχομαι να δεις τα μωράκια σου!!!!

135Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τετ Αυγ 07, 2013 7:04 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Sadi μπράβο τι καλά νέα! Ξεμπέρδεψες και με την αυχενική!! Και μάλιστα γρήγορα, μόνο μισή ώρα, τυχερή!! Για φύλο δεν είπε, ε; Νωρίς είναι ακόμη.. μόνο από τύχη αν το δεις. Αλλά δεν πειράζει, θα το δείτε αργότερα! Ο τράχηλος τι σημαίνει 6 εκατοστά; Δεν ξέρω

Κι εγώ στην υπομονή είμαι.. τέτοια μέρα σε μια βδομάδα θα ξέρω. Και εύχομαι να έχω νέα σαν και τα δικά σας, δλδ, γερά μωράκια!!!! Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 567772 Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 49454 

136Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τετ Αυγ 07, 2013 12:04 pm

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τι κανετε μελλουσες μανουλες;;

Καλα νεα διαβαζω απ'ολες Very Happy 

Περασε μια εβδομαδα απο την αυχενικη κ αυριο θα παρω τα αποτελεσματα των αιματολογικων... ευχομαι να βγουν κ αυτα οκ  να παμε τις διακοπουλες χωρις αγχος

2 κ σημερα για την αδεια Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 328109 
3 κ σημερα για τις διακοπες Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 328109

137Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Πεμ Αυγ 08, 2013 2:09 am

Sadi


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κατερινάκι τυχερούλα θα πάς διακοπές εμείς φέτοσ τπτ τι έγινε με τις αιματολογικές βγήκσν τα αποτελέσματα??Εμένα αύριο το απόγευμα βγαίνουν και το πρωί η κολπική εξέταση από τον προγεννητικό πρωί απόγευμα αύριο πάλι στην αγωνία confused  6 εκατοστά είναι το μωράκι μου όταν μου έκανε τον κολπικό υπέρηχο για να δει τον τράχηλο Ιόλη εγώ δεν είχα ιδέα που θα μου έκανε και κολπικό,ξαφνιάστηκα!!!! Μια χαρούλα θα είναι τα δυδυμάκια σου Ιόλη μου Very Happy 

138Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Πεμ Αυγ 08, 2013 8:38 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλησπέρες τι κάνετε;;; Kate και sadi καλά θα ναι τα αποτελέσματα. Απίστευτα σπάνιο να έχεις σούπερ καλή αυχενική υπερηχογραφικά και να μας τα χαλάσουν τα αιματολογικά, μην φοβάστε!!! Smile Smile 

Να φανταστείτε εμένα λόγω διδύμων δεν θα με κάνουν καν την papp-Α (βγάζει μπερδεμένα αποτελέσματα) και θα αρκεστουμε στον υπέρηχο. ΑΑΑΑ ΜΠΠΠΡΡΡΡ ελπίζω να ναι καλός!!

Kate διακοπούλες, τι καλά, να πάτε κ να περάσετε τέλεια!! Razz Πού θα πάτε αν επιτρέπεται;

Εγώ δεν είμαι ακριβώς διακοπές, είμαι με αναρρωτική λόγω μικρής αιμορραγίας και δίδυμης κύησης (με έβρισε η γιατρός μου που δεν ήθελα να πάρω άδεια και τελικά πήρα) και τον περισσότερο χρόνο είμαι ξάπλα, αλλά πραγματικά είδα διαφορά που ήρθα στο εξοχικό, αντί της πόλης!! Cool Κατ' αρχάς είναι εδώ η καλή μου η μανούλα και με περιποιείται όσο δεν πάει. Το τι φαγητά φτιάχνει δεν περιγράφεται. Λόγω ναυτίας δεν τρώω πολλά πολλά αλλά φροντίζει να είναι όλα θρεπτικά. Έχω φάει ψαράκι, ντοματούλες, λαχανικά, φρούτα και το ευχαριστήθηκα!! Μέχρι και χυμό φρέσκιας ντομάτας από τον κήπο μου έχει (μ' αρέσει πολύ tomato juice... και bloody mary βεβαίως αλλά κομμένα αυτά!) Στο σπίτι μου μόνο ψωμιά και πουρέ έτρωγα.. (δεν μαγείρευε κανείς!) άντε κανένα βραστό αβγό Razz 

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα ποοολύ νωρίς και πήγαμε παραλία νωρίς να μην έχει ήλιο Cool . Οι άλλοι κάναν μπάνιο, εγώ κοίταγα τη θάλασσα και τη λιγουρευόμουν, tongue αλλά είπαμε δεν κάνει (και χαλάλι!!). Μόνο για να σιάξει η μέση, έκανα λίγο περπάτημα στα ρηχά κανένα μισάωρο, όντως αισθάνθηκα καλύτερα. Μετά επιστρέψαμε γιατί δεν κάνει και πολύ. Εϊχα λίιιιγα καφέ μετά αλλά η γιατρός δεν πολυανησυχεί.

Αυτά, είναι ήδη Πέμπτη και την Τρίτη έχω την φοβερή και τρομερή εξέταση!! Άντε να γίνει ναν'καλή και να ξεαγχωθώ μετά, μπας και περάσει ο Αύγουστος πιο χαλαρά!!

Ελπίζω και όλες οι υπόλοιπες καλά!! Wink

139Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Παρ Αυγ 09, 2013 1:42 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια τι κανετε ολα καλα;
Σπιτι δεν εχουμε ιντερνετ λογω βλαβης... Mad 
Σας γραφω απο τη  δουλεια τωρα που κανω ενα μικρο διαλειμμα για φαγητο!

IoliAtore σαν την μαμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ !!Very Happy 
και φυσικα επιτρεπεται να ρωτησεις Razz 
παμε 2 μερες χαλικιδικη κ μετα στην Λημνο!

Εμεις χθες πηραμε τα αποτελέσματα του PAPP-a κ είμαι πολύ χαρούμενη !!!

1/674 με βαση την ηλικια
1/31.012 για 21
1/100.000 για 18 και 13 !!!

ανα τα καταφέρω να μπω απτο κινητο θα τα πουμε συντομα αλλιως τα λεμε 23/8


Να περνάτε καλα κ να προσεχετε τις κοιλίτσες σας !!Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 417472

140Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Σαβ Αυγ 10, 2013 12:13 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kate πολύ σούπερ τα αποτελέσματα του papp-A σου!!!!! Μπράβοο!!!!! Όλα καλά λοιπόν!

Μια χαρούλα λοιπόν θα πάτε και διακοπές ξένοιαστοι. Έχω ακούσει ότι η Λήμνος είναι πολύ ωραία!

Εμένα με έχει πιάσει η αγωνία και το σφίξιμο στο στομάχι γιατί πλησιάζει η Τρίτη..... ελπίζω Τετάρτη πρωί να μπω να σας γράψω καλά νέα και όχι για να αποχαιρετήσω την ομάδα μας!!

Εύχομαι οι υπόλοιπες καλά! Wink 

141Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Σαβ Αυγ 10, 2013 10:00 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
IoliAtore έγραψε:Kate πολύ σούπερ τα αποτελέσματα του papp-A σου!!!!! Μπράβοο!!!!! Όλα καλά λοιπόν!

Μια χαρούλα λοιπόν θα πάτε και διακοπές ξένοιαστοι. Έχω ακούσει ότι η Λήμνος είναι πολύ ωραία!

Εμένα με έχει πιάσει η αγωνία και το σφίξιμο στο στομάχι γιατί πλησιάζει η Τρίτη..... ελπίζω Τετάρτη πρωί να μπω να σας γράψω καλά νέα και όχι για να αποχαιρετήσω την ομάδα μας!!

Εύχομαι οι υπόλοιπες καλά! Wink 
καλησπερα Ιολη μου......να μην σκεφτεσαι ετσι...ολα θα πανε μια χαρα και Τεταρτη πρωι πρωι θα μπεις να μας πεις τα ευχαριστα νεα σου......γιατι ειμαι 100% σιγουρη οτι θα ειναι ευχαριστα!!!!!!!!!Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink 

142Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Κυρ Αυγ 11, 2013 9:42 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια! Καλημέρα viki! Μακάρι ναναι έτσι.. το ξέρω οτι σας έχω πρήξει αλλά με όλα αυτά που έπαθα, τι να σκεφτώ.. όσο πλησιάζει η αυριανή μέρα τόσο τρέμω από τον φόβο μου!
Εν τω μεταξύ έχουν λίγο καταλαγιάσει οι ναυτίες και γενικώς από συμπτώματα τίποτα.. με πιάνει και μια αγωνία και γι' αυτό (το ξέρω ότι είναι λάθος). Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 534787 

Τέλος πάντων ό,τι και να λέμε, αύριο θα ξέρουμε. Κοντός ψαλμός που λένε.. Τι να πω, μακάρι να μας αξιώσει και μας μία φορά να φτάσουμε μέχρι τέλους με όλα καλά!!

Εσείς πώς τα περνάτε; Smile 

143Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Δευ Αυγ 12, 2013 12:24 pm

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
IoliAtore έγραψε:Καλημέρα κορίτσια! Καλημέρα viki! Μακάρι ναναι έτσι.. το ξέρω οτι σας έχω πρήξει αλλά με όλα αυτά που έπαθα, τι να σκεφτώ.. όσο πλησιάζει η αυριανή μέρα τόσο τρέμω από τον φόβο μου!
Εν τω μεταξύ έχουν λίγο καταλαγιάσει οι ναυτίες και γενικώς από συμπτώματα τίποτα.. με πιάνει και μια αγωνία και γι' αυτό (το ξέρω ότι είναι λάθος). Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 534787 

Τέλος πάντων ό,τι και να λέμε, αύριο θα ξέρουμε. Κοντός ψαλμός που λένε.. Τι να πω, μακάρι να μας αξιώσει και μας μία φορά να φτάσουμε μέχρι τέλους με όλα καλά!!

Εσείς πώς τα περνάτε; Smile 
γεια σου κοριτσι μου....κατ'αρχην δεν μας πρηζεις.....ειμαστε εδω για να μοιραζομαστε τις ανησυχιες μας....ολα καλα θα πανε και σε λιγους μηνες θα κρατας δυο υπεροχα πλασματα στην αγκαλιτσα σου...μην αγχωνεσαι για τπτ...θα περιμενουμε νεα σου.....φιλακια πολλα!!!!!!!

144Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τρι Αυγ 13, 2013 11:16 am

Sadi


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κορίτσια πως είστε?? Ιόλη μου καλά αποτελέσματα εύχομαι με την αυχενική σου σε περιμένουμε με καλά νέα εδώ είμαστε όλες μας να μοιραζόμαστε τα πάντα εγώ πάντος είμαι πολύ φοβιτσιάρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο επειδή είναι το πρώτο μου πάντος πολλές ανησυχίες έχω ίσως είμαι υπερβολική..τέσπα καλό μας βράδυ!!!

145Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τρι Αυγ 13, 2013 11:08 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια καλημέρα!!

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές και τη θετική σκέψη!!

Sadi εννοείται κι εγώ είμαι φοβιτσιάρα, τι να κάνουμε είναι κάτι πολύ σπουδαίο και είναι το πιο φυσιολογικό να έχουμε αγωνία!

Λοιπόν χτες όπως είχα πει πήγαμε, με τρελή αγωνία, για την αυχενική.. τα αποτελέσματά μας είναι χμ,, έτσι κι έτσι... το ένα από τα διδυμάκια είχε φυσιολογική διαφάνεια, 2.2mm και μας έβγαλε κίνδυνο 1:660, που είναι μειωμένος σχετικά με την ηλικία μου (για 34 δίνει 1:312). ΠΟΟΟΟΛΥ ωραία. Είδαμε και ρινικό οστό, ανατομικά ό,τι μπορούσε να δει καλά. Αυτό ήταν το λίγο μικρότερο από τα 2.

Το μεγαλύτερο μας την έκανε τη δουλειά..... Αυχενική 2.7-2.8mm και δίνει κίνδυνο 1:206 για τρισωμία 21, 1:274 για τρισωμία 18 (λόγω και του ιστορικου). Ρινικό οστό δεν κατάφερε να δει (ούτε και να διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει, όμως) λόγω θέσης του εμβρύου. Ανατομικά ό,τι είδε, καλά. Δεν είδε μόνο ένα σημαντικό αγγείο (φλεβικό κάτι, δεν θυμάμαι) γιατί δεν μπορούσε λόγω θέσης.

Γενικά ήταν αρκετά δυσκολα. Είχαμε 1μιση ώρα αναμονή και τα νεύρα κρόσια, μετά κάναμε 50 λεπτά την πρώτη εξέταση, όπου έκανα και κοιλιακό ΚΑΙ κολπικό υπέρηχο και μετά ξανα πάλι κοιλιακό, δεν έβλεπε καλά, τα ζουλούσε, τα κουνούσε, πολύ ζόρι!! Δεν βοηθάει και που είναι δίδυμα, και που έχω κάποια κιλά. Άστα να πάνε. Μετά πήγαμε μια βόλτα ένα μισάωρο και μετά ξανά πάλι άλλη μισή ώρα εξέταση.

Τελικά δεν τα είδαμε όλα εντελώς, όπως είπα, ψιλο-επιβεβαίωσε τις μετρήσεις της αυχενικής αλλά είπε ότι δεν είναι και 100% σίγουρες λόγω δυσκολιών στο να τα δει.

Το ρεζουμε είναι ότι Η ΑΓΩΝΙΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΤΑΙ! Δεν θα κάνω λήψη χοριακών λαχνών γιατί είναι πολύ επικίνδυνη στα δίδυμα, την αμνιο όμως δεν την γλιτώνω. Ούτε και την τρελή αγωνία στον β' επιπέδου.

Διάβασα ότι αυχενική πάνω από 2.5 (ως 3.5) θεωρείται στα ανώτατα όρια του φυσιολογικού, μεν, ΑΛΛΑ σχετίζεται με κάποιες αυξημένες πιθανότητες για ανωμαλίες (καρδιά, άλλες δυσπλασίες, λαγόχειλο, κ.λπ). Ακόμη δλδ και να μην έχουμε χρωμοσωμικές ανωμαλίες, μπορέι να υπάρχει κάτι άλλο.. χτύπα ξύλο...

Δεν ξέρω πώς αισθάνομαι κορίτσια. Από τη μία χαίρομαι που δεν είδαμε καμιά τεράστια αυχενική, 5, 6, 8 (την προηγούμενη φορά είχαμε 8.8 και ήταν πασιφανές το πρόβλημα). Χαίρομαι βέβαια και για το 1 που ήταν 2.2 και έδωσε οκ ποσοστό κινδύνου.

Από την άλλη λέω ρε γ@μώτο, μπήκα σε ολόκληρη διαδικασία εξωσωματικής, προεμφυτευτικού μόνο και μόνο γι' αυτό, δεν μπορούσε να βγει και στα 2 μια ξεκάθαρη αυχενική, 1.5 χιλιοστό να μας φύγει η αγωνία; ΠΑΛΙ δλδ στα όρια, με πιθανότητες να συμβει το ένα το άλλο και δεν ξερωγω τι;;;;; Rolling Eyes 

Άσε που την αμνιο την τρέμω, και δίδυμα είναι δλδ 2 τρυπήματα, και κουνιούνται πολύ, και χτες ο γιατρός ούτε αυχενική δεν μπορούσε καλά καλά να δει, πώς θα τρυπήσει τους σάκους χωρίς να γίνει κάτι κακό; έχω και τα κιλά και δεν βολεύει....

Εμείς βέβαια αποφασίζουμε αν θα την κάνουμε ή όχι.. η λογική μου λέει να περιμένω στον β' επιπέδου να δούμε και εκεί μήπως ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ φανεί καμιά ανωμαλία και να δούμε τι θα κάνουμε τότε.. ξέρωγω... ούτε οι γιατροί μας δεν ξέρουν Crying or Very sad 

Εν τω μεταξύ αν χτυπα ξύλο το ένα έχει κάτι κακό (χρωμοσωματα ή κάτι άλλο).. η λύση είναι μία... μείωση... δλδ αφαιρούν το ένα και ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ να μείνει το άλλο... γ@μησε τα δηλαδή, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!!!!!Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 

Και ποιος περιμένει ως τότε....... Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 534787 

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!

146Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τετ Αυγ 14, 2013 12:27 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
IoliAtore κουκλιτσα μου δεν ξερω τι να σου πω και εγω...περιμανα με αγωνια τα νεα σου....ο γιατρος σου τι σου προτεινε;;;;ισως αν κανεις αμνιο ειναι καλυτερα....απο οτι εχω διαβασει ομως τα αποτελεσματα της αυχενικης ειναι καθαρα στατιστικα....αν κανεις αμνιο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι και τα 2 υγειεστατα...μην σε πιανει πανικος....συζητησε το με τον γιατρο σου και ζητησε του να σου δωσει την καλυτερη λυση......

147Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Τετ Αυγ 14, 2013 8:28 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ευχαριστώ viki μου.. εννοείται θα το συζητήσω και μάλιστα με όλους τους γιατρούς. έχω τη γυναικολόγο που μας παρακολουθεί, τον γυναικολόγο που μας έκανε την εξωσωματική, την εμβρυολόγο που μας έκανε τον προεμφυτευτικό και τον γιατρό που μας έκανε την αυχενική, όλοι είναι γνωστοί μας και ξέρω ότι θα μας δώσουν την προσοχή που πρέπει. Ο γιατρός της αυχενικής λέει να κάνω αμνιο. Της εξωσωματικής λέει ότι δεν είναι παθολογικό αποτέλεσμα βέβαια, αλλά καλύτερα να κάνω αμνιο. Το ίδιο λένε και από το εργαστήριο που έκαναν τον προεμφυτευτικό, υπάρχει ένα ποσοστό λέει λάθους...

μόνο η γυναικολογος μας λέει να το σκεφτούμε μηπως τυχόν το γλιτώσουμε...

αυτό που σκέφτομαι είναι να κάνω τον β' επιπέδου, εκεί θα φανεί ίσως αν είναι κάτι. αν βγει καθαρός (μακάρι Θεούλη μου!!!!!) λέω να μην κάνω άμνιο. αν πάλι φανεί κάτι (χτύπα ξύλο) θα την κάνω.

στα δίδυμα η αμνιο έχει ποσοστό αποβολής 2%. ενώ η αυχενική μας έδωσε κίνδυνο για τρισωμία στο 0.5%. άρα αν την αποφύγω την αμνιο ακόμα καλύτερα.....

τι να πω... ελπίζω να τη γλιτώσουμε, απλώς ξέρω για σίγουρα ότι μέχρι να γίνω μάνα θα μου βγει η ψυχή... και ΑΝ γίνω τελικά... ΑΝ πάνε όλα καλά......

η αγωνία παρατείνεται ως τον β' επιπέδου!!

εν τω μεταξύ να ρωτήσω: κάνατε καμιά αιματολόγική για σάκχαρο; μου βγήκε ελαφρώς τσιμπημένο, λίγο πάνω από τα φυσιολογικά! νωρίς δεν είναι για να ανέβει;;

148Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Πεμ Αυγ 15, 2013 11:06 am

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ioli μου καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Διάβασα τα νέα σου και νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Το είπες και μόνη σου ότι πέρυσι που το έμβρυο είχε πρόβλημα η αυχενική ήταν πολύ μεγάλη. Συζήτησε το και με τους γιατρούς σου και περίμενε και το β επιπέδου για να αποφασίσετε.
Εγώ είχα αυχενική 1,5mm και μας έδινε 1:652 για σύνδρομο down και 1:1160 για τρισωμία 21 αλλά παρά όλα αυτά ο γιατρός της αυχενικής επέμενε ότι πρέπει να κάνουμε αμνιο λόγω της ηλικίας μου (43) . Εμείς βέβαια μετά και την καλή αυχενική και δεδομένου ότι είχαμε κάνει τον προεμφυτευτικό δεν κάναμε αμνιοπαρακέντηση και τελικά όλα πήγαν καλά.
Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν περνούσαν καθόλου κακές σκέψεις από το μυαλό μου (δεν ξέρω αν θα γινόταν το ίδιο αν υπήρχε το forum τότε και διάβαζα όλες αυτές της ιστορίες.) και ξέρεις πότε πέρασαν κάποιες κακές σκέψεις? Όταν μια γνωστή μου ,τι να σου πω πολύ έξυπνη γυναίκα ,κάθισε και μου είπε για μια γνωστή της που στην ίδια εβδομάδα εγκυμοσύνης με εμένα είχε αποβάλει. Θέλω να πω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει αφού έχεις κάνει τα πάντα από άποψη πρόληψης διάβασε κανένα βιβλίο δες καμία ταινία και θα περάσει ο καιρός και όταν θα τα κρατάς αγκαλιά θα λες βρε τι χαζομάρες σκεφτόμουν τότε
Όσο για το ζάχαρο που γράφεις και σε αυτό μοιάζουμε? Εγώ βέβαια είχα ιστορικό στην οικογένεια και έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς . Αν έχεις τσιμπημένο ζάχαρο κάνε καμπύλη από τώρα για να είσαι σίγουρη.

149Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Πεμ Αυγ 15, 2013 10:32 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
miki μου σε ευχαριστώ!.. I love you έχετε δίκαιο όλες, θα πρέπει να το δω πιο αισιόδοξα. Απλώς από τη φύση μου τα βλέπω τα πράγματα πάντα απαισιόδοξα και απογοητεύομαι και τα πάντα τα βασίζω στη λογική, π.χ. βλέπω τα ποσοστά, τις στατιστικές, χτες διάβασα ένα άρθρο 139 σελίδες του Κύπρου Νικολαΐδη (του γιατρού που πρωτο εφάρμοσε τη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας) που έλεγε ΟΟΟΟΟΛΑ τα σύνδρομα που μπορούν να εμφανιστούν με μεγάλη αυχενική (πέραν των down κτλ, υπάρχουν ένα σωρό!!!!!!!) και μ' έπιασε απελπισία. Παρόλο που το ίδιο το άρθρο έλεγε, ότι σε διαφάνεια από 2.8 ως 3.5 που είναι τα ανώτατα φυσιολογικά όρια, ποσοστό 93% για φυσιολογικό μωρό! Απλώς π.χ. εγώ θα δω το ποσοστό 7% πιθανότητα για πρόβλημα (και θα μου φανεί μεγάλο) ενώ ο αντρούλης μου που είναι αισιόδοξο ατομο, θα δει το 93% και είναι σίγουρος ότι θα πανε όλα καλά!!!!

Τι να πω... από την άλλη, αργία μήτηρ πάσης κακίας, έχω κλειστεί στο σπίτι και όλο σκέφτομαι τέτοια.

Σήμερα έχω λίγη δουλίτσα και λέω να απασχοληθώ κάπως έτσι.

Μόλις γυρίσω στην πόλη έχω ραντεβού στη γιατρό και θα της ζητήσω να κάνω υπέρηχο καρδιάς (ελπίζω να είναι καθαρός μήπως και ησυχάσω λιγουλάκι) και όπως λες miki θα ζητήσω και καμπύλη σακχάρου!! Θα είμαι 15 εβδομάδων με το καλό, νομίζω θα είναι καλά τότε.

Η αλήθεια είναι ότι το παράκανα λίγο στα γλυκά!! Φαγητά δεν πολυτρώω (για τα δικά μου δεδομένα), 1 φρυγανιά με 1 φέτα κίτρινο τυρί και γάλα το πρωί, μισό πιάτο από ό,τι έχουμε το μεσημέρι και λίγη ντομάτα, και το βράδυ επίσης λίγο. Αλλά έκανε η μάνα μου γλυκό σύκο και μαρμελάδα μήλο με κανέλα και τα τσάκισα!! Απαράδεκτη!! Βγάζω την αγωνία μου εκεί.......Razz Razz Razz Razz 


Ελπίζω οι υπόλοιπες καλά! Γράψτε κανένα ευχάριστο...!!flower flower 

150Manoula  flevari tou '14 - Σελίδα 6 Empty Απ: Manoula flevari tou '14 Παρ Αυγ 16, 2013 3:26 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα κοριτσακια μου τι μου κανετε;;;;;
Χρονια Πολλα και για χθες κοριτσια μου....η Παναγιτσα να μας βοηθησει να κρατησουμε στην αγκαλιτσα μας υγειεστατα τα μωρακια μας.....
Ιολη μου γλυκο μου κοριτσακι ολες μας το ιδιο αγχος και τις ιδιες αγωνιες περναμε....και εγω γενικα αγχωνομαι ευκολα αλλα προσπαθω να κανω πραγματα και να ξεχνιεμαι λιγο....θα δεις ολα μια χαρα θα μας πανε......
ελπιζω ολες να ειστε καλα!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις