Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
51 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 51 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 40]

176Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:28 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
με αγχωσες ρε γιωτουλα πολυ.. αμαν και αυτοι αφου βλεπουν πως δεν αντεχεις τι σε λενε να περιμενεις... χριστε μου επεμενε γιωτουλα μου και κανε υπομονη... ολα θα πανε καλα!

177Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:29 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
bourboulithra έγραψε:
iouliana έγραψε:Kαλημέρα!!


καλα γκαφα εκανα παλι ειπα στην Νανα να μην παρει μαρτυρικα στο θεμα της κοπελας που τα πουλαει..

Νανα απαντα εδω!

ΣΟΡΥ που πεταγομαι!
εχω να δω μαρτυρικα σε βαφτιση πολλλλλλαααα χρονια!! περιττα εξοδα!!
Ε καλα δεν ειναι και κανενα φοβερο εξοδο. 35 ευρω το κουτι των 50 εχει και ακομα χαμηλοτερα. Ποιο περιττο ειναι το γλυκό, τα μπαλόνια , η μακιγιερ της μανας κλπ. Εγω παντως δεν εχω παω σε βαφτιση και δεν εχουν μοιράσει μαρτυρικό. Ποτε ομως.
ετσι ακριβως!!!και εγω παντα τα βλεπω σε οσες βαφτησεις εχω παει!!!εγω και στις 2 μου κορες 25 ευρω τα πηρα!

178Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:30 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσαι υπερ του φυσιολογικου αλλά εμένα μου αρεσε που επελεξα και δεν το μετανιωσω καθολου. καποιες γυναικες ειναι πολυ φοβιτισαρες και δενξερω εγω τι αλλο. Δηλαδη αν αγεννησω φυσιολογικα για 50 ωρες μου βγει απο το ματι θα ειμαι περισσοτερο μανα απο μια κοπελα που γεννησε με καισαρική? θα ελεγα περισσοτερα αλλα εχω και την Γιωτα και θα την κανω να παρει το αεροπλανο και να ερθει εδω οποτε δεν μιλαω πολυ.Laughing 

179Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:31 am

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω συμφονο.....................εχω μια φιλι μου γεννησε πριν 1 μηνα ενα παιδι 4800 εβλεπαν λεει οτι επερνε κιλα το μωρο αλλα την αφηναν μεχρι να ερθει μονοτου και τα μηχανηματα το εβγαζαν λιγα κιλα 2 μεδρες προσπαθουσε να γεννηση μεχρι που τις αλλαξε τα φωτα

180Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:31 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αααααααα και ειστε κουτσομπολες οι περισσοτερες. Λυσαξατε εχθες γιατι λεω εεε? παλιοτσομπλιαLaughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

181Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:32 am

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:Γιωτα ευχομαι να πανε ολα καλα. Δεν σου μιλαω γιατι δεν εχω γνωσεις στο θεμα και αφηνω την λιλι που γνωριζει 2 παραγματα περσσοτερο χρησιμα. ηρεμισε παντως και θα πανε ολα καλα. Φιλια.
]

Το μονο που προσπαθω, επειδη βλεπω οτι γραφει απεγνωσμενα μηνυματα συνεχεια, ειναι να την ηρεμησω και να εχει το νου της μονο εκει που εχει πραγματικα σημασια, δηλαδη στο παιδι της και οχι στις φλεβες και στον πονο και να μην δημιουργει αρνητικο κλιμα γυρω της...Οσο ειναι δυνατο αυτο βεβαια, μεσα απο ανωνυμα μηνυματα και πισω απο τον υπολογιστη...
Αυτο, για να μην παρεξηγουμαστε για τη συζητηση..........
Μονο αυτοι που ειναι εκει, ξερουν τι πραγματικα συμβαινει και τι πραγματικα χρειαζεται.(αν και εγω πιστευω και στο ενστικτο της μανας..)

182Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:33 am

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:Κοριτσαι υπερ του φυσιολογικου αλλά εμένα μου αρεσε που επελεξα και δεν το μετανιωσω καθολου. καποιες γυναικες ειναι πολυ φοβιτισαρες και δενξερω εγω τι αλλο. Δηλαδη αν αγεννησω φυσιολογικα για 50 ωρες μου βγει απο το ματι θα ειμαι περισσοτερο μανα απο μια κοπελα που γεννησε με καισαρική? θα ελεγα περισσοτερα αλλα εχω και την Γιωτα και θα την κανω να παρει το αεροπλανο και να ερθει εδω οποτε δεν μιλαω πολυ.Laughing 
εντε μου αυτπ που φοβαμε ειναι οτι το παιδι δεν ειναι κινητικο και περα απο αυτο εχω ακι τον διαβητη στην εγκυμοσηνη

183Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:34 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
bourboulithra έγραψε:
iouliana έγραψε:Kαλημέρα!!


καλα γκαφα εκανα παλι ειπα στην Νανα να μην παρει μαρτυρικα στο θεμα της κοπελας που τα πουλαει..

Νανα απαντα εδω!

ΣΟΡΥ που πεταγομαι!
εχω να δω μαρτυρικα σε βαφτιση πολλλλλλαααα χρονια!! περιττα εξοδα!!
Ε καλα δεν ειναι και κανενα φοβερο εξοδο. 35 ευρω το κουτι των 50 εχει και ακομα χαμηλοτερα. Ποιο περιττο ειναι το γλυκό, τα μπαλόνια , η μακιγιερ της μανας κλπ. Εγω παντως δεν εχω παω σε βαφτιση και δεν εχουν μοιράσει μαρτυρικό. Ποτε ομως.
ετσι ακριβως!!!και εγω παντα τα βλεπω σε οσες βαφτησεις εχω παει!!!εγω και στις 2 μου κορες 25 ευρω τα πηρα!

 μαλλον εμεις βορεια δεν το συνηθιζουμε γιατι εγω , η Νανα και η Μαρια(μπουρμπουληθρα) που ειμαστε απο πανω δεν τα πολυβλεπουμε

184Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:35 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lillybell έγραψε:
ede έγραψε:Γιωτα ευχομαι να πανε ολα καλα. Δεν σου μιλαω γιατι δεν εχω γνωσεις στο θεμα και αφηνω την λιλι που γνωριζει 2 παραγματα περσσοτερο χρησιμα. ηρεμισε παντως και θα πανε ολα καλα. Φιλια.
]

Το μονο που προσπαθω, επειδη βλεπω οτι γραφει απεγνωσμενα μηνυματα συνεχεια, ειναι να την ηρεμησω και να εχει το νου της μονο εκει που εχει πραγματικα σημασια, δηλαδη στο παιδι της και οχι στις φλεβες και στον πονο και να μην δημιουργει αρνητικο κλιμα γυρω της...Οσο ειναι δυνατο αυτο βεβαια, μεσα απο ανωνυμα μηνυματα και πισω απο τον υπολογιστη...
Αυτο, για να μην παρεξηγουμαστε για τη συζητηση..........
Μονο αυτοι που ειναι εκει, ξερουν τι πραγματικα συμβαινει και τι πραγματικα χρειαζεται.(αν και εγω πιστευω και στο ενστικτο της μανας..)
Ρε καλα κανεις. Δεν παρεξηγω τιποτα. οντως η γιωτα τα ειδε ολα και εγω δεν ξερω τι να της πω περα απο υπομονη.

185Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:38 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε γιωτα εμεινα καπου και δεν το καταλαβα!λες οτι επιμενουν να ερθει η γεννα μονη της φυσιολογικα!αφου κοριτσι μου σου ερχοντε πονοι και τους σταματαν με χαπια οπως ειπες τοτε για ποιο φυσιολογικο μιλαμε??αυτο να τους πεις!

186Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:38 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στην Ελλαδα οι γιατροι ακολουθουν παντα τη πιο ασφαλη επιλογη και δεν εφαρμοζουν ιδιαιτερα μοντερνες μεθοδους
Ε να σου πω το προτιμώ απο το να γεννάω 2 μέρες. η νύφη μου στην Γερμανία γενούσε 36 ώρες και μια φίλη 2 μέρες ακριβώς. Εεεεε 10 φορές καισαρική. Δεν έιναι και κακό. απο το να βασανίζομαι ετσι. Ελεος.

στο εξωτερικο αν δεν υπαρχει λογος δεν σε βαζουν για καισαρικη. εγω συμφωνω με αυτο οσο και αν ειναι επιπονο. γενικα δεν θεωρουν οτι ενας τοκετος (αν ειναι ολα καλα) χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη, γι αυτους ειναι ιδιαιτερα φυσιολογικο.

Η Ελλαδα θεωρειται η πιο ασφαλης χωρα για να γεννησει καποιος εξαιτιας οσων προειπα. Παροτι που παλιοτερα ειχα αντιθετη αποψη για την καισαρακιη, τον φυσιολογικο τοκετο κτλ, εχω δει για παραδειγμα πως στην Αμερικη αν το παιδι δεν εχει την καταλληλη θεση για φυσιολογικο σου κανουν κατι αεροπλανικα για να το γυρισουν που εδω τα απορριπτουν ολα οι γιατροι γιατι εμπεριεχουν μεγαλο ρισκο για μανα και παιδι. Οποτε, οντας και λιγο ορθολογιστρια, λεω αφου κανουμε που κανουμε με το ζορι δυο-τρια, ας ειναι γερα αυτα και εμεις.

Η Ελλαδα επισεις ειναι μια χωρα που με το παραμικρο σε βαζουν στο χειρουργιο, σου δινουν αντιβιωση, η μοναδικη χωρα που δεν χρειαζεσαι συνταγη γιατρου για να αγορασεις απο το φαρμακειο την αντιβιωση και αλλα πολλα. Επιης η Ελλαδα ειναι μια χωρα που αν γεννησεις και ειναι ολα φυσιολογικα και ομορφα και για σενα και το μωρο, σε κρατανε 3 νυχτες μεσα στο νοσοκομειο ενω στην Ευρωπη και στην Αμερικη (αλλα γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη) την επομενη μερα το πρωι περνεις εξιτηριο. Επιπλεον στην Ελλαδα εσυ η ασφαλεια συ θα πληρωσεις για ολα τα εξτρα που θα σου κανουν (νοσηλεια παραπανω μερες, καισσαρικη κλπ) ενω στο εξωτερικο δεν τους κανει διαφορα. ΚΑι γι αυτο δεν σε βαζουν για καισσαρικη αν δεν υπαρχει αναγη (και αναγκη δεν ειναι η ταλαιπωρια) ουτε σε κρατανε παραπανω απο μια μερα στο νοσοκομειο αν δεν υπαρχει λογος ουτε κατα τη διαρκει της εγκυμοσυνης σου κανουν παραπανω εξετασεις χωρις λογο, γιατι απλα δεν προκειται να εχουν καποιο κερδος οικονομικο σε ολο αυτο. δεν ειμαι κατα της καισσαρκης ουτε των παραπανω εξετασεων, αλλα μονο οταν ειναι απαραιτητο να γινουν. ΚΑι θεωρω ενας σωστος γυναικολογος δεν θα σε βαλει για καισσαρικη αν δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη.

βεβαια στο εξωτερικο αν δεν εχεις ασφαλεια δεν περνας ουτε απεξω απο το νοσοκομειο,  τωρα για το σωστος γυναικολογος δε νομιζω οτι εχει να κανει με την εθνικοτητα, αλλωστε η ιατρικη ειναι μια επιστημη πιθανοτητων δεν ειναι τιποτα σιγουρο, εγω πιστευω οτι οταν μια γυναικα μενει εγκυος καλο ειναι να ενημερωνεται και λιγο μονη της, οχι να παιζει τον γιατρο, αλλα μπορει να διαβασει και πεντε πραγματα  μονη της

εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι της νοοτροπιας οτι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι σε ολα πιο εξυπνοι, πιο δουλευταρηδες κτλ εχοντας γνωρισει απειρους ανθρωπους απο διαφορες χωρες

βασικα δεν ειπα οτι οι γιατροι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι απο τους δικους μας. σε καμια περιπτωση δεν πιστευω κατι τετοιο. για την νοωτροπια σε σχεση με καποια πραγματα μιλησα. γιατι δεν θεωρουν οτι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος (κατω απο φυσιολογικες συνθηκες παντα) ειναι κατι το αξιοσημειοτο. Με την ενοια οτι προτειμουν να το περνας φυσικα. Και ακριβως επειδη οικονομικα δεν προκειται να κερδισουν κατι περαπανω δεν θα σε υποβαλλουν σε περιτες διαδικασιες. Φυσικα και μια εγκυμονουσα πρεπει να ενημερωνεται και μονη της αλλα αν δεν εχει εμπιστοσυνη και στον γιατρο της κλαφτα χαραλαμπε ολα στραβα θα της φαινονται, ειδικα απο τη στιγμη που καποια (οπως και εγω) δεν εχει και τις απαραιτητες γνωσεις να κρινει αν κατι ειναι σωστο η οχι, και κρινει μονο απο το τι αισθανεται και τι της ακουγεται καλυτερο, Η Γιωτα πχ (και την δανειζομαι απλα γιατι δεν ξερω τι συμβαινει με την περιπτωση της) αν ηταν στο χερι της θα ηθελε ηδη να ειχε γεννησει και δικαιως για να μην ταλαιπωρειται αλλο. Ομως οι γιατροι εκει σιγουρα κατι ξερουν παραπανω και το καθηστερουν και θελου να ερθει το παιδι οσο πιο φυσιολογικα γινεται.

187Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:38 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
freskia mama έγραψε:
ede έγραψε:Κοριτσαι υπερ του φυσιολογικου αλλά εμένα μου αρεσε που επελεξα και δεν το μετανιωσω καθολου. καποιες γυναικες ειναι πολυ φοβιτισαρες και δενξερω εγω τι αλλο. Δηλαδη αν αγεννησω φυσιολογικα για 50 ωρες μου βγει απο το ματι θα ειμαι περισσοτερο μανα απο μια κοπελα που γεννησε με καισαρική? θα ελεγα περισσοτερα αλλα εχω και την Γιωτα και θα την κανω να παρει το αεροπλανο και να ερθει εδω οποτε δεν μιλαω πολυ.Laughing 
εντε μου αυτπ που φοβαμε ειναι οτι το παιδι δεν ειναι κινητικο και περα απο αυτο εχω ακι τον διαβητη στην εγκυμοσηνη
Να το λες στου γιατρους σου συνεχως Γιωτα. με το δικιο σου φοβασαι. Αλλα να σου πω........παρολο που περνας δύσκολα δεν θα σε αφήσουν να παθεις τιποτα εκει μεσα. Ηρεμια και προσπαθησε να συνεργαζεσαι με τους γιατρους. Λοιπον να σου πω κατι αλλο να ξεφυγεις.............σχετικα με την μακαρονοπιτα εχω κατι αποριες. θες να μου τις λυσεις τωρα?Laughing Laughing Laughing Laughing Razz Razz Razz Razz Razz Razz 

188Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:39 am

Cuba

Cuba
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γιώτα αυτό που είπες για τις ταμπλέτες που θα σου βάλουν, είναι τα υπόθετα της πρόκλησης. Δηλαδή σου βάζουν ένα και περιμένουν να μαλακώσει ο τράχηλος και να αρχίσουν και πόνοι, αλλά αν δεν πιάσει βάζουν και δεύτερο. Αλλά εδώ στην Ελλάδα (αν δεν έχεις δικό σου γιατρό), πριν φτάσεις στις 41 βδομάδες, δεν σου κάνουν πρόκληση, όπως κ εμένα όπως σου έχω πει.
Αλλά έχω ακούσει ότι αν έχεις διαβήτη στην κύηση, τότε δεν σε αφήνουν μέχρι την ΠΗΤ. Δηλ. έχουν λόγο να στο πάρουν νωρίτερα.Βέβαια δεν λέω, οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.

189Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:40 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
bourboulithra έγραψε:
iouliana έγραψε:Kαλημέρα!!


καλα γκαφα εκανα παλι ειπα στην Νανα να μην παρει μαρτυρικα στο θεμα της κοπελας που τα πουλαει..

Νανα απαντα εδω!

ΣΟΡΥ που πεταγομαι!
εχω να δω μαρτυρικα σε βαφτιση πολλλλλλαααα χρονια!! περιττα εξοδα!!
Ε καλα δεν ειναι και κανενα φοβερο εξοδο. 35 ευρω το κουτι των 50 εχει και ακομα χαμηλοτερα. Ποιο περιττο ειναι το γλυκό, τα μπαλόνια , η μακιγιερ της μανας κλπ. Εγω παντως δεν εχω παω σε βαφτιση και δεν εχουν μοιράσει μαρτυρικό. Ποτε ομως.
ετσι ακριβως!!!και εγω παντα τα βλεπω σε οσες βαφτησεις εχω παει!!!εγω και στις 2 μου κορες 25 ευρω
τα πηρα!

εγω παλι δεν καταλαβα τι γκαφα εκανες??!?!?!?!?!?!?!?!
ειλικρινα ομως δε το ειχα σκεφτει καν... ποιος τα κανει αυτα? με ειπατε η νονα? και απο που τα περνεις? ουφφφφ αλλο και αυτο.. αλλα δεν εχω δει και πουθενα σοβαρα...
παω να με βαψει η κομπαρα μου τα μαλλια και τα ξαναλεμε..
γιωτουλα υπομονη και κουραγιο.. φιλακια σας!!

190Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:41 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:Κοριτσαι υπερ του φυσιολογικου αλλά εμένα μου αρεσε που επελεξα και δεν το μετανιωσω καθολου. καποιες γυναικες ειναι πολυ φοβιτισαρες και δενξερω εγω τι αλλο. Δηλαδη αν αγεννησω φυσιολογικα για 50 ωρες μου βγει απο το ματι θα ειμαι περισσοτερο μανα απο μια κοπελα που γεννησε με καισαρική? θα ελεγα περισσοτερα αλλα εχω και την Γιωτα και θα την κανω να παρει το αεροπλανο και να ερθει εδω οποτε δεν μιλαω πολυ.Laughing 

φυσικα και οχι. αυτα ειναι αηδιες που δεν καταλαβαινω ποιος τις λεει γιατι το εχω ακουσει και εγω. εγω γεννησα φυσιολογικα αν και λιγο δυσκολα, και θεωρω οτι ειμαι ακριβως το ιδιο μανα με εσενα που γεννησες με καισσαρικη για τον οποιοδηποτε λογο, ειτε επειδη φοβασαι ειτε γιατι δεν γινοταν αλλιως. ολα τα αλλα ειναι αηδιες.

191Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:43 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Οσο αφορα στα μαρτυρικα, ρε κοριτσια πως γινεται μια βαφτηση χωρις μαρτυρικα; αφου τα δινεις στους παρευρισκομενους (που ειναι οι μαρτυρες του μυστηριου) ο συμβολισμος δηλαδη ειναι πολυ σημαντικος, και το εξοδο ειναι ελαχιστο μπροστα στα αλλα που για μενα ειναι περιττα οπως το βαψιμο της μαμας η ο ακρινως στολισμος η ενα ακριβο τραπεζι.

192Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:48 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:ρε γιωτα εμεινα καπου και δεν το καταλαβα!λες οτι επιμενουν να ερθει η γεννα μονη της φυσιολογικα!αφου κοριτσι μου σου ερχοντε πονοι και τους σταματαν με χαπια οπως ειπες τοτε για ποιο φυσιολογικο μιλαμε??αυτο να τους πεις!
Εμενα ξεριες τι με ξενιζει λιγο. Το τοι θεωρουμε καποια πραγματα τα οποια γινονται χροοοοοονια περιττα εξοδα αλλα παμε και σκαμε την 50ρου για να κανουμε νυχι πολυέλαιο τιγκα στο στρας και το σχεδιο. δεν μιλαω φυσικα γι ατην μπουρμπου ληθρα κλπ το λεω γενικα απο αυτα που διαβαζω. παντως εγω στην θεσσαλονικη σε 4 βαφτισεις που πηγα ειχαν μαρτυρικα. Τωρα αλλου σε Β. Ελλαδα δεν ξέρω ρε κορίτσια. Παντως στον δευτερο μου γιο που ειχαμε κανει ασημενια μαρτυρικά, και σε εμας και στην νονα χρυσα δεν ξερω με συγκινει οταν βλεπω με τα απο 2 χρονια καποιες φίλες και συγγενείς να τα φορανε ή να τα εχουν στα παιδάκια τους σαν ματάκι.

193Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:49 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ede καπου λαθος απαντησες!

194Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:50 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στην Ελλαδα οι γιατροι ακολουθουν παντα τη πιο ασφαλη επιλογη και δεν εφαρμοζουν ιδιαιτερα μοντερνες μεθοδους
Ε να σου πω το προτιμώ απο το να γεννάω 2 μέρες. η νύφη μου στην Γερμανία γενούσε 36 ώρες και μια φίλη 2 μέρες ακριβώς. Εεεεε 10 φορές καισαρική. Δεν έιναι και κακό. απο το να βασανίζομαι ετσι. Ελεος.

στο εξωτερικο αν δεν υπαρχει λογος δεν σε βαζουν για καισαρικη. εγω συμφωνω με αυτο οσο και αν ειναι επιπονο. γενικα δεν θεωρουν οτι ενας τοκετος (αν ειναι ολα καλα) χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη, γι αυτους ειναι ιδιαιτερα φυσιολογικο.

Η Ελλαδα θεωρειται η πιο ασφαλης χωρα για να γεννησει καποιος εξαιτιας οσων προειπα. Παροτι που παλιοτερα ειχα αντιθετη αποψη για την καισαρακιη, τον φυσιολογικο τοκετο κτλ, εχω δει για παραδειγμα πως στην Αμερικη αν το παιδι δεν εχει την καταλληλη θεση για φυσιολογικο σου κανουν κατι αεροπλανικα για να το γυρισουν που εδω τα απορριπτουν ολα οι γιατροι γιατι εμπεριεχουν μεγαλο ρισκο για μανα και παιδι. Οποτε, οντας και λιγο ορθολογιστρια, λεω αφου κανουμε που κανουμε με το ζορι δυο-τρια, ας ειναι γερα αυτα και εμεις.

Η Ελλαδα επισεις ειναι μια χωρα που με το παραμικρο σε βαζουν στο χειρουργιο, σου δινουν αντιβιωση, η μοναδικη χωρα που δεν χρειαζεσαι συνταγη γιατρου για να αγορασεις απο το φαρμακειο την αντιβιωση και αλλα πολλα. Επιης η Ελλαδα ειναι μια χωρα που αν γεννησεις και ειναι ολα φυσιολογικα και ομορφα και για σενα και το μωρο, σε κρατανε 3 νυχτες μεσα στο νοσοκομειο ενω στην Ευρωπη και στην Αμερικη (αλλα γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη) την επομενη μερα το πρωι περνεις εξιτηριο. Επιπλεον στην Ελλαδα εσυ η ασφαλεια συ θα πληρωσεις για ολα τα εξτρα που θα σου κανουν (νοσηλεια παραπανω μερες, καισσαρικη κλπ) ενω στο εξωτερικο δεν τους κανει διαφορα. ΚΑι γι αυτο δεν σε βαζουν για καισσαρικη αν δεν υπαρχει αναγη (και αναγκη δεν ειναι η ταλαιπωρια) ουτε σε κρατανε παραπανω απο μια μερα στο νοσοκομειο αν δεν υπαρχει λογος ουτε κατα τη διαρκει της εγκυμοσυνης σου κανουν παραπανω εξετασεις χωρις λογο, γιατι απλα δεν προκειται να εχουν καποιο κερδος οικονομικο σε ολο αυτο. δεν ειμαι κατα της καισσαρκης ουτε των παραπανω εξετασεων, αλλα μονο οταν ειναι απαραιτητο να γινουν. ΚΑι θεωρω ενας σωστος γυναικολογος δεν θα σε βαλει για καισσαρικη αν δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη.

βεβαια στο εξωτερικο αν δεν εχεις ασφαλεια δεν περνας ουτε απεξω απο το νοσοκομειο,  τωρα για το σωστος γυναικολογος δε νομιζω οτι εχει να κανει με την εθνικοτητα, αλλωστε η ιατρικη ειναι μια επιστημη πιθανοτητων δεν ειναι τιποτα σιγουρο, εγω πιστευω οτι οταν μια γυναικα μενει εγκυος καλο ειναι να ενημερωνεται και λιγο μονη της, οχι να παιζει τον γιατρο, αλλα μπορει να διαβασει και πεντε πραγματα  μονη της

εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι της νοοτροπιας οτι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι σε ολα πιο εξυπνοι, πιο δουλευταρηδες κτλ εχοντας γνωρισει απειρους ανθρωπους απο διαφορες χωρες

βασικα δεν ειπα οτι οι γιατροι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι απο τους δικους μας. σε καμια περιπτωση δεν πιστευω κατι τετοιο. για την νοωτροπια σε σχεση με καποια πραγματα μιλησα. γιατι δεν θεωρουν οτι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος (κατω απο φυσιολογικες συνθηκες παντα) ειναι κατι το αξιοσημειοτο. Με την ενοια οτι προτειμουν να το περνας φυσικα. Και ακριβως επειδη οικονομικα δεν προκειται να κερδισουν κατι περαπανω δεν θα σε υποβαλλουν σε περιτες διαδικασιες. Φυσικα και μια εγκυμονουσα πρεπει να ενημερωνεται και μονη της αλλα αν δεν εχει εμπιστοσυνη και στον γιατρο της κλαφτα χαραλαμπε ολα στραβα θα της φαινονται, ειδικα απο τη στιγμη που καποια (οπως και εγω) δεν εχει και τις απαραιτητες γνωσεις να κρινει αν κατι ειναι σωστο η οχι, και κρινει μονο απο το τι αισθανεται και τι της ακουγεται καλυτερο, Η Γιωτα πχ (και την δανειζομαι απλα γιατι δεν ξερω τι συμβαινει με την περιπτωση της) αν ηταν στο χερι της θα ηθελε ηδη να ειχε γεννησει και δικαιως για να μην ταλαιπωρειται αλλο. Ομως οι γιατροι εκει σιγουρα κατι ξερουν παραπανω και το καθηστερουν και θελου να ερθει το παιδι οσο πιο φυσιολογικα γινεται.

 κοιταξε οι γιατροι εδω οι ιδιωτικοι επαιρναν μιζες απο τις μεγαλες φαρμακευτικες (απο τις συνταγογραφησεις) και γονατισαν και τα δημοσια ταμεια,επισης με τις κλινικες  γινεται μεγαλη δοσοληψια
τωρα μερικες φορες τα θελει και ο πωπουλης μας  να χρυσοπληρωνουμε γιατι εχουμε την  νοοτροπια του νεοελληνα σε πολλα θεματα πχ στο νοσοκομειο που ειναι δωρεαν δεν παει καμμια , δεν παει ουτε για εξεταση πχ για την αυχενικη (δεν ξερω αν ειναι αυτη η ακριβη) παει εξω για να δωσει 200 ευρω και να παρει και dvd

195Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:52 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nanakaboubou έγραψε:
demaki88 έγραψε:
ede έγραψε:
bourboulithra έγραψε:
iouliana έγραψε:Kαλημέρα!!


καλα γκαφα εκανα παλι ειπα στην Νανα να μην παρει μαρτυρικα στο θεμα της κοπελας που τα πουλαει..

Νανα απαντα εδω!

ΣΟΡΥ που πεταγομαι!
εχω να δω μαρτυρικα σε βαφτιση πολλλλλλαααα χρονια!! περιττα εξοδα!!
Ε καλα δεν ειναι και κανενα φοβερο εξοδο. 35 ευρω το κουτι των 50 εχει και ακομα χαμηλοτερα. Ποιο περιττο ειναι το γλυκό, τα μπαλόνια , η μακιγιερ της μανας κλπ. Εγω παντως δεν εχω παω σε βαφτιση και δεν εχουν μοιράσει μαρτυρικό. Ποτε ομως.
ετσι ακριβως!!!και εγω παντα τα βλεπω σε οσες βαφτησεις εχω παει!!!εγω και στις 2 μου κορες 25 ευρω
τα πηρα!

εγω παλι δεν καταλαβα τι γκαφα εκανες??!?!?!?!?!?!?!?!
ειλικρινα ομως δε το ειχα σκεφτει καν... ποιος τα κανει αυτα? με ειπατε η νονα? και απο που τα περνεις? ουφφφφ αλλο και αυτο.. αλλα δεν εχω δει και πουθενα σοβαρα...
παω να με βαψει η κομπαρα μου τα μαλλια και τα ξαναλεμε..
γιωτουλα υπομονη και κουραγιο.. φιλακια σας!!
απο εκει που θα παρι τα βαφτιστικα

196Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:53 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα μαρτυρικα ειναι κατα αρχην του νονου. αν θελει η μαμα τα πληρωνει οταν αυτο που θελει τσούζει. Διαφορετικά τα περνει ο νονος μαζι με λαμπαδες κλπ.

197Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:56 am

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στην Ελλαδα οι γιατροι ακολουθουν παντα τη πιο ασφαλη επιλογη και δεν εφαρμοζουν ιδιαιτερα μοντερνες μεθοδους
Ε να σου πω το προτιμώ απο το να γεννάω 2 μέρες. η νύφη μου στην Γερμανία γενούσε 36 ώρες και μια φίλη 2 μέρες ακριβώς. Εεεεε 10 φορές καισαρική. Δεν έιναι και κακό. απο το να βασανίζομαι ετσι. Ελεος.

στο εξωτερικο αν δεν υπαρχει λογος δεν σε βαζουν για καισαρικη. εγω συμφωνω με αυτο οσο και αν ειναι επιπονο. γενικα δεν θεωρουν οτι ενας τοκετος (αν ειναι ολα καλα) χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη, γι αυτους ειναι ιδιαιτερα φυσιολογικο.

Η Ελλαδα θεωρειται η πιο ασφαλης χωρα για να γεννησει καποιος εξαιτιας οσων προειπα. Παροτι που παλιοτερα ειχα αντιθετη αποψη για την καισαρακιη, τον φυσιολογικο τοκετο κτλ, εχω δει για παραδειγμα πως στην Αμερικη αν το παιδι δεν εχει την καταλληλη θεση για φυσιολογικο σου κανουν κατι αεροπλανικα για να το γυρισουν που εδω τα απορριπτουν ολα οι γιατροι γιατι εμπεριεχουν μεγαλο ρισκο για μανα και παιδι. Οποτε, οντας και λιγο ορθολογιστρια, λεω αφου κανουμε που κανουμε με το ζορι δυο-τρια, ας ειναι γερα αυτα και εμεις.

Η Ελλαδα επισεις ειναι μια χωρα που με το παραμικρο σε βαζουν στο χειρουργιο, σου δινουν αντιβιωση, η μοναδικη χωρα που δεν χρειαζεσαι συνταγη γιατρου για να αγορασεις απο το φαρμακειο την αντιβιωση και αλλα πολλα. Επιης η Ελλαδα ειναι μια χωρα που αν γεννησεις και ειναι ολα φυσιολογικα και ομορφα και για σενα και το μωρο, σε κρατανε 3 νυχτες μεσα στο νοσοκομειο ενω στην Ευρωπη και στην Αμερικη (αλλα γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη) την επομενη μερα το πρωι περνεις εξιτηριο. Επιπλεον στην Ελλαδα εσυ η ασφαλεια συ θα πληρωσεις για ολα τα εξτρα που θα σου κανουν (νοσηλεια παραπανω μερες, καισσαρικη κλπ) ενω στο εξωτερικο δεν τους κανει διαφορα. ΚΑι γι αυτο δεν σε βαζουν για καισσαρικη αν δεν υπαρχει αναγη (και αναγκη δεν ειναι η ταλαιπωρια) ουτε σε κρατανε παραπανω απο μια μερα στο νοσοκομειο αν δεν υπαρχει λογος ουτε κατα τη διαρκει της εγκυμοσυνης σου κανουν παραπανω εξετασεις χωρις λογο, γιατι απλα δεν προκειται να εχουν καποιο κερδος οικονομικο σε ολο αυτο. δεν ειμαι κατα της καισσαρκης ουτε των παραπανω εξετασεων, αλλα μονο οταν ειναι απαραιτητο να γινουν. ΚΑι θεωρω ενας σωστος γυναικολογος δεν θα σε βαλει για καισσαρικη αν δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη.

βεβαια στο εξωτερικο αν δεν εχεις ασφαλεια δεν περνας ουτε απεξω απο το νοσοκομειο,  τωρα για το σωστος γυναικολογος δε νομιζω οτι εχει να κανει με την εθνικοτητα, αλλωστε η ιατρικη ειναι μια επιστημη πιθανοτητων δεν ειναι τιποτα σιγουρο, εγω πιστευω οτι οταν μια γυναικα μενει εγκυος καλο ειναι να ενημερωνεται και λιγο μονη της, οχι να παιζει τον γιατρο, αλλα μπορει να διαβασει και πεντε πραγματα  μονη της

εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι της νοοτροπιας οτι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι σε ολα πιο εξυπνοι, πιο δουλευταρηδες κτλ εχοντας γνωρισει απειρους ανθρωπους απο διαφορες χωρες

βασικα δεν ειπα οτι οι γιατροι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι απο τους δικους μας. σε καμια περιπτωση δεν πιστευω κατι τετοιο. για την νοωτροπια σε σχεση με καποια πραγματα μιλησα. γιατι δεν θεωρουν οτι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος (κατω απο φυσιολογικες συνθηκες παντα) ειναι κατι το αξιοσημειοτο. Με την ενοια οτι προτειμουν να το περνας φυσικα. Και ακριβως επειδη οικονομικα δεν προκειται να κερδισουν κατι περαπανω δεν θα σε υποβαλλουν σε περιτες διαδικασιες. Φυσικα και μια εγκυμονουσα πρεπει να ενημερωνεται και μονη της αλλα αν δεν εχει εμπιστοσυνη και στον γιατρο της κλαφτα χαραλαμπε ολα στραβα θα της φαινονται, ειδικα απο τη στιγμη που καποια (οπως και εγω) δεν εχει και τις απαραιτητες γνωσεις να κρινει αν κατι ειναι σωστο η οχι, και κρινει μονο απο το τι αισθανεται και τι της ακουγεται καλυτερο, Η Γιωτα πχ (και την δανειζομαι απλα γιατι δεν ξερω τι συμβαινει με την περιπτωση της) αν ηταν στο χερι της θα ηθελε ηδη να ειχε γεννησει και δικαιως για να μην ταλαιπωρειται αλλο. Ομως οι γιατροι εκει σιγουρα κατι ξερουν παραπανω και το καθηστερουν και θελου να ερθει το παιδι οσο πιο φυσιολογικα γινεται.

 κοιταξε οι γιατροι εδω οι ιδιωτικοι επαιρναν μιζες απο τις μεγαλες φαρμακευτικες (απο τις συνταγογραφησεις) και γονατισαν και τα δημοσια ταμεια,επισης με τις κλινικες  γινεται μεγαλη δοσοληψια
τωρα μερικες φορες τα θελει και ο πωπουλης μας  να χρυσοπληρωνουμε γιατι εχουμε την  νοοτροπια του νεοελληνα σε πολλα θεματα πχ στο νοσοκομειο που ειναι δωρεαν δεν παει καμμια , δεν παει ουτε για εξεταση πχ για την αυχενικη (δεν ξερω αν ειναι αυτη η ακριβη) παει εξω για να δωσει 200 ευρω και να παρει και dvd

Στη Β. Ελλαδα που ξερω ,μονο στο Παπαγεωργιου κανουν αυχενικη, αλλα εκει για να παρεις σειρα, πρεπει να κλεισεις απο πριν μεινεις εγκυος...Απο την προσπαθεια...Οποτε τι να κανουμε;;; Χρυσοπληρωνουμε τους ιδιωτες.

198Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:57 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
iouliana έγραψε:
zini έγραψε:
ede έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στην Ελλαδα οι γιατροι ακολουθουν παντα τη πιο ασφαλη επιλογη και δεν εφαρμοζουν ιδιαιτερα μοντερνες μεθοδους
Ε να σου πω το προτιμώ απο το να γεννάω 2 μέρες. η νύφη μου στην Γερμανία γενούσε 36 ώρες και μια φίλη 2 μέρες ακριβώς. Εεεεε 10 φορές καισαρική. Δεν έιναι και κακό. απο το να βασανίζομαι ετσι. Ελεος.

στο εξωτερικο αν δεν υπαρχει λογος δεν σε βαζουν για καισαρικη. εγω συμφωνω με αυτο οσο και αν ειναι επιπονο. γενικα δεν θεωρουν οτι ενας τοκετος (αν ειναι ολα καλα) χρειαζεται καποια ιδιαιτερη προσοχη, γι αυτους ειναι ιδιαιτερα φυσιολογικο.

Η Ελλαδα θεωρειται η πιο ασφαλης χωρα για να γεννησει καποιος εξαιτιας οσων προειπα. Παροτι που παλιοτερα ειχα αντιθετη αποψη για την καισαρακιη, τον φυσιολογικο τοκετο κτλ, εχω δει για παραδειγμα πως στην Αμερικη αν το παιδι δεν εχει την καταλληλη θεση για φυσιολογικο σου κανουν κατι αεροπλανικα για να το γυρισουν που εδω τα απορριπτουν ολα οι γιατροι γιατι εμπεριεχουν μεγαλο ρισκο για μανα και παιδι. Οποτε, οντας και λιγο ορθολογιστρια, λεω αφου κανουμε που κανουμε με το ζορι δυο-τρια, ας ειναι γερα αυτα και εμεις.

Η Ελλαδα επισεις ειναι μια χωρα που με το παραμικρο σε βαζουν στο χειρουργιο, σου δινουν αντιβιωση, η μοναδικη χωρα που δεν χρειαζεσαι συνταγη γιατρου για να αγορασεις απο το φαρμακειο την αντιβιωση και αλλα πολλα. Επιης η Ελλαδα ειναι μια χωρα που αν γεννησεις και ειναι ολα φυσιολογικα και ομορφα και για σενα και το μωρο, σε κρατανε 3 νυχτες μεσα στο νοσοκομειο ενω στην Ευρωπη και στην Αμερικη (αλλα γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη) την επομενη μερα το πρωι περνεις εξιτηριο. Επιπλεον στην Ελλαδα εσυ η ασφαλεια συ θα πληρωσεις για ολα τα εξτρα που θα σου κανουν (νοσηλεια παραπανω μερες, καισσαρικη κλπ) ενω στο εξωτερικο δεν τους κανει διαφορα. ΚΑι γι αυτο δεν σε βαζουν για καισσαρικη αν δεν υπαρχει αναγη (και αναγκη δεν ειναι η ταλαιπωρια) ουτε σε κρατανε παραπανω απο μια μερα στο νοσοκομειο αν δεν υπαρχει λογος ουτε κατα τη διαρκει της εγκυμοσυνης σου κανουν παραπανω εξετασεις χωρις λογο, γιατι απλα δεν προκειται να εχουν καποιο κερδος οικονομικο σε ολο αυτο. δεν ειμαι κατα της καισσαρκης ουτε των παραπανω εξετασεων, αλλα μονο οταν ειναι απαραιτητο να γινουν. ΚΑι θεωρω ενας σωστος γυναικολογος δεν θα σε βαλει για καισσαρικη αν δεν υπαρχει πραγματικη αναγκη.

βεβαια στο εξωτερικο αν δεν εχεις ασφαλεια δεν περνας ουτε απεξω απο το νοσοκομειο,  τωρα για το σωστος γυναικολογος δε νομιζω οτι εχει να κανει με την εθνικοτητα, αλλωστε η ιατρικη ειναι μια επιστημη πιθανοτητων δεν ειναι τιποτα σιγουρο, εγω πιστευω οτι οταν μια γυναικα μενει εγκυος καλο ειναι να ενημερωνεται και λιγο μονη της, οχι να παιζει τον γιατρο, αλλα μπορει να διαβασει και πεντε πραγματα  μονη της

εγω να σου πω την αληθεια δεν ειμαι της νοοτροπιας οτι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι σε ολα πιο εξυπνοι, πιο δουλευταρηδες κτλ εχοντας γνωρισει απειρους ανθρωπους απο διαφορες χωρες

βασικα δεν ειπα οτι οι γιατροι στο εξωτερικο ειναι καλυτεροι απο τους δικους μας. σε καμια περιπτωση δεν πιστευω κατι τετοιο. για την νοωτροπια σε σχεση με καποια πραγματα μιλησα. γιατι δεν θεωρουν οτι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος (κατω απο φυσιολογικες συνθηκες παντα) ειναι κατι το αξιοσημειοτο. Με την ενοια οτι προτειμουν να το περνας φυσικα. Και ακριβως επειδη οικονομικα δεν προκειται να κερδισουν κατι περαπανω δεν θα σε υποβαλλουν σε περιτες διαδικασιες. Φυσικα και μια εγκυμονουσα πρεπει να ενημερωνεται και μονη της αλλα αν δεν εχει εμπιστοσυνη και στον γιατρο της κλαφτα χαραλαμπε ολα στραβα θα της φαινονται, ειδικα απο τη στιγμη που καποια (οπως και εγω) δεν εχει και τις απαραιτητες γνωσεις να κρινει αν κατι ειναι σωστο η οχι, και κρινει μονο απο το τι αισθανεται και τι της ακουγεται καλυτερο, Η Γιωτα πχ (και την δανειζομαι απλα γιατι δεν ξερω τι συμβαινει με την περιπτωση της) αν ηταν στο χερι της θα ηθελε ηδη να ειχε γεννησει και δικαιως για να μην ταλαιπωρειται αλλο. Ομως οι γιατροι εκει σιγουρα κατι ξερουν παραπανω και το καθηστερουν και θελου να ερθει το παιδι οσο πιο φυσιολογικα γινεται.

 κοιταξε οι γιατροι εδω οι ιδιωτικοι επαιρναν μιζες απο τις μεγαλες φαρμακευτικες (απο τις συνταγογραφησεις) και γονατισαν και τα δημοσια ταμεια,επισης με τις κλινικες  γινεται μεγαλη δοσοληψια
τωρα μερικες φορες τα θελει και ο πωπουλης μας  να χρυσοπληρωνουμε γιατι εχουμε την  νοοτροπια του νεοελληνα σε πολλα θεματα πχ στο νοσοκομειο που ειναι δωρεαν δεν παει καμμια , δεν παει ουτε για εξεταση πχ για την αυχενικη (δεν ξερω αν ειναι αυτη η ακριβη) παει εξω για να δωσει 200 ευρω και να παρει και dvd

εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. απλα πιστευω πως ολη αυτη η διαδικασια εχει γινει και αντιστροφα, δηλαδη, υπσαρχουν πολλοι που αν ο γιατρος (οποιαδηποτε ειδοκοτητα) δεν τους πει οτι κατι εχουν και δεν τους δωσουν φαρμακο θεωρουν οτι δεν ειναι καλος, γιατι εκεινοι ξερουν καλυτερα απο ατον και θα το ψαξουν μεχρι να βρουν το γιατρο που θα τους δωσει φαρμακο. εχουμε μαθει και εμεις να περνουμε τα χαπια σαν κααμελες και φυσικα αυτο εγινε και με την ευκολια (για τυς λογους που ανεφερες) που οι γιατροι συνταγογραφουσαν. Δεν μας περναει απο το μυαλο οτι ο γιατρος που μας εναλε χειρουργειο, μας εστειλε για παραπανω εξετασεις μας εδωσε φαρμακα δεν το εκαενε γιατι ηταν καλυτερος γιατρος απο τον αλλον που μας"ξεπεταξε" αλλα γιατι εχει και ο ιδιος οφελος. ΦΥΣΙΚΑ, δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις τετοιες και γι αυτο πρεπει να ειμαστε προσεκτικες και να το ψαχνουμε. Αλλα ειναι ενας φυαλος κυκλος νομιζω στην Ελλαδα. Θεωρω οτι πραγματικα εχουμε αξιολογους γιατρους με τρομερες σπουδες αλλα το ολο συστημα και η ολη νοοτροποια μας εχουν κανει λιγο αχταρμα. Α και ακτι αλλο, σαν ελληνες εχουμε και την νοοτροποια να γινομαστε και γιατροι του ευατου μας και των γυρω μας (βασιζομενοι στο ενστικτο μας) χωρις ομως να εχουμε πραγματικες γνωσεις στο αντικειμενο.

199Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:57 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:
demaki88 έγραψε:ρε γιωτα εμεινα καπου και δεν το καταλαβα!λες οτι επιμενουν να ερθει η γεννα μονη της φυσιολογικα!αφου κοριτσι μου σου ερχοντε πονοι και τους σταματαν με χαπια οπως ειπες τοτε για ποιο φυσιολογικο μιλαμε??αυτο να τους πεις!
Εμενα ξεριες τι με ξενιζει λιγο. Το τοι θεωρουμε καποια πραγματα τα οποια γινονται χροοοοοονια περιττα εξοδα αλλα παμε και σκαμε την 50ρου για να κανουμε νυχι πολυέλαιο τιγκα στο στρας και το σχεδιο. δεν μιλαω φυσικα γι ατην μπουρμπου ληθρα κλπ το λεω γενικα απο αυτα που διαβαζω. παντως εγω στην θεσσαλονικη σε 4 βαφτισεις που πηγα ειχαν μαρτυρικα. Τωρα αλλου σε Β. Ελλαδα δεν ξέρω ρε κορίτσια. Παντως στον δευτερο μου γιο που ειχαμε κανει ασημενια μαρτυρικά, και σε εμας και στην νονα χρυσα δεν ξερω με συγκινει οταν βλεπω με τα απο 2 χρονια καποιες φίλες και συγγενείς να τα φορανε ή να τα εχουν στα παιδάκια τους σαν ματάκι.
καλε και εγω ξερω παρα πολλους βορειοελλαδιτες και ουτε ενας δεν μου εχει πει"τι ειναι αυτα?"το ξερουν.και δεν αναφαιρομαι σε απλους γνωστους αλλα σε συγγενεις!!!

200Το σαλόνι μας #4 - Σελίδα 8 Empty Απ: Το σαλόνι μας #4 Πεμ Ιουλ 25, 2013 6:57 am

freskia mama

freskia mama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι γιατι εδω οταν λενε φυσιολογικα ενοουν στην πητ σου ενα παιδι αν ερθει πριν την πητ ειναι προορο.............αρα σταματανε τους πονους το θεμα ειναι οτι δεν προχοραει και η δυαστολη και αυτο φοβαμε μιπος το κανουν τα φαρμακα..................................τι να πω δεν ξερω τωρα περιμενω να ερθει ο αντρας μου να παμε να περπατησω κανενα 2ωρο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις