Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 12]

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις για το πώς τα "φέρνετε βόλτα" στο σπίτι σας, όσον αφορά τις δουλειές, τα οικονομικά, πώς οργανώνετε δηλαδή το κάθετι...

Καταρχήν είναι το θέμα του μαγειρέματος, μαγειρεύετε κάθε μέρα? μαγειρεύετε λιγότερες μέρες μεγαλύτερη ποσότητα? Όσες εργάζεστε πότε μαγειρεύετε, από την προηγούμενη?

Προσωπικά έχω σοβαρό θέμα με το κομμάτι μαγείρεμα, γενικά προσπαθώ να σηκώνομαι λίγο πιο νωρίς το πρωί και πίνοντας καφέ να φτιάχνω κι ένα εύκολο φαγάκι. Επίσης επειδή ακόμα είμαστε μόνο εγώ κι ο άντρας μου, το μωράκι μας το περιμένουμε, συνήθως περισσεύει φαγητό το οποίο το τρώμε ή την επόμενη ή έχω σκεφτεί να βάζω και κατάψυξη.

Μετά είναι οι δουλειές του σπιτιού: Εκεί ακόμα δεν έχω βρει λύση πότε να τις κάνω, συνήθως τα αφήνω για Σάββατο αλλά μετά πότε να πας πχ για ψώνια? Νομίζω τελικά πρέπει τα πλυντήρια τουλάχιστον να μπαίνουν μες στη βδομάδα. Όμως αν πχ το βάλω το πρωι πριν φύγω μέχρι το απόγευμα στο πλυντήριο τα ρούχα θα έχουν ψιλομυρίσει ή δεν θα είναι φρέσκα. Αν τα βάλω όταν γυρίσω τρώω το θόρυβο στη μάπα, εκεί που θέλουμε να ξεκουραστούμε...

Είναι τα ψώνια, νομίζω είναι τελικά καλύτερα σούπερ μάρκετ κάθε βδομάδα και κρέατα κάθε 15 ή ακόμα και πιο αραιά. Δεν έχω καταφέρει να το τηρήσω.

Άλλα προβλήματα που έχουμε! Όλο αγοράζουμε ψωμί κι όλο ψωμί δεν έχουμε γιατί μέχρι να το φάμε έχει χαλάσει.

Για το μαγείρεμα έχω βρει και το εξής κόλπο: Ψιλοκόβω τα κρεμμύδια στο μουλτι και τα χωρίζω μερίδες και βάζω κατάψυξη, έτσι όταν τα χρειάζομαι δεν χρειάζεται εκείνη την ώρα να καθαρίζω και να μυρίζω και κρεμμύδι.
Το ίδιο ξεκίνησα να κάνω και με μαιντανο, ψιλοκόβω, αφήνω να στεγνώσει και βάζω σε μερίδες στην κατάψυξη.

Κορίτσια οι πιο έμπειρες αν θέλετε πείτε καμιά πρακτική ιδέα μπας και καταφέρουμε να κάνουμε πιο εύκολη την καθημερινότητα!

(ελπίζω να μη σας φαίνεται εντελώς βαρετό το θέμα! Very Happy)

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elin ωραιότατο θέμα!! Κι εγώ χρειάζομαι συμβουλές! Πάω σε άλλα σπίτια και μένω με το στόμα ανοιχτό με τη νοικοκυροσύνη και τη "σειρά" που έχουν στα πάντα!!! Όχι ότι εμείς είμαστε χοιροστάσιο... αλλά είμαστε μπάχαλο, εν ολίγοις δεν έχω μια σωστή σειρά στο νοικοκυριό γιατί δεν έχω καθόλου μα καθόλου χρόνο.

Αν τυχον προχωρήσουμε με το καλό και έχω ένα παιδάκι ή (μακάρι Θεέ μου) δύο, σίγουρα θα πρέπει να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά!!

Μέχρι τώρα κάναμε τα εξής:

Ο άντρας μου δουλεύει ένα 8ωρο. Έχει σχολάσει στις 3. Εγώ δούλευα 8ωρο+, σχολούσα γύρω στις 3.30-4 (από τις 7.30 άρα το πρωί δεν προλάβαινα τίποτα). Γυρνάμε σπιτι κατά τις 4.30. Κάποιες λίγες ημέρες (3-4 φορές τον μήνα) πηγαίναμε στη μαμά μου που είναι δίπλα για μεσημεριανο. Ίσως άλλες 3-4 φορές τον μήνα πηγαίναμε κατευθείαν για καφέ για να ξεσκάσουμε μετά τη δουλειά ή κάναμε άλλες δουλειές στο κέντρο (δουλεύω κέντρο και μένω μακριά οπότε αν γυρίσω σπίτι, δεν ξανακατεβαίνω). Άρα ετσι, γυρνάγαμε σπίτι κατά τις 7-8...

Τις περισσότερες μέρες όμως, έπρεπε να ξεκινήσω αμέσως τη 2η δουλειά γιατί είχα προθεσμίες κ.λπ. Οπότε καθόμουν να δουλέψω ΑΜΕΣΩΣ. Εγώ δούλευα λοιπόν ως το βράδυ και ο αντρούλης ή ψευτοσυμμάζευε ή έβγαινε για καφέ (χωρίς να φάμε ως τώρα). Μαζευόμασταν κατά τις 10, μάς έχει κόψει πείνα ως τότε και ή τρώγαμε ό,τι είχε δώσει η μαμά στο τάπερ, ή (συνήθως) παραγγέλναμε απ' έξω.. πάει η δίαιτα...

Έπειτα εγώ είχα ξανά δουλειά, συνήθως δούλευα ως τη 1. Λίγος ύπνος, και ανάλογα αν είχα πιεστικές προθεσμίες ξανασηκωνόμουν κατά τις 4 ή 5 και ξανά δουλειά ως τις 7 το πρωί όπου ετοιμαζόμασταν για την πρωινή δουλειά.

Και ούτω καθ εξής.. Συχνά πηγαίναμε και για φαγητό έξω μετά τη δουλειά (φεύγαν και εκεί λεφτά).

Για τις δουλειές του σπιτιού: με το παραπάνω πρόγραμμα ούτε για πλάκα. Έχω 1 φορά το μήνα μία γυναίκα που έκανε γενική και μετά με τα χίλια ζόρια δουλειές το Σάββατο μισά μισά με τον αντρούλη. Επίσης το Σάββατο όλα τα ψώνια (σηκωνόμαστε από νωρίς) καθώς και τα πλυντήρια. Είμαστε μόνο 2 οπότε μας έφτανε να βάλω 1 φορά τη βδομάδα ή το 15ήμερο.

Εννοείται έτσι μισά και κούτρουλα το σπίτι είναι μεν σπανίως βρώμικο αλλά είναι ασυμμάζευτο. Δλδ δεν έχει το κάθε πράγμα τη θέση του, και με εκνευρίζει πολύ. Στη βιβλιοθήκη εκτός από βιβλία βρίσκεις ξερω γω βερνίκια νυχιών, παλιούς λογαριασμούς, εξαρτήματα του υπολογιστή και ό,τι άλλο θες. Μονίμως ψάχνουμε τα χαρτιά μας (εκκαθαριστικά, τραπεζικά κλπ) ο δε άντρας μου μονίμως ψάχνει τα ρούχα του (συμμαζεύουμε ο καθένας τα δικά του, και ο κύριος τα πετάει σωρηδόν μεσα στη ντουλάπα).

Σίδερο δεν βάζουμε ποτέ - ευτυχώς δεν φορά πουκάμισα και εγω έχω κάτι φορέματα για τη δουλειά που δεν τσαλακώνουν πολύ. Εκτός αν μας βάλει η μάνα μου ή η καθαρίστρια (Ντροπήηηηηηηηη)

Εχουμε και μεγάλο σπίτι και είναι δύσκολο να το κάνεις ζάφτι!!

Το χειρότερο από όλα όμως ειναι ότι δεν έχουμε σειρά στο φαγητό και ή δεν θα έχει ΤΙΠΟΤΑ το ψυγείο οπότε παραγγέλνουμε, ή θα ψωνίσουμε ωραία πραγματάκια, δεν θα προλάβουμε να τα μαγειρέψουμε και θα χαλάσουν και θα τα πετάξουμε. Ντρέπομαι που το λέω, είναι μεγάλη αμαρτία!! Όμως προσπαθούσα να κάνουμε καλή διατροφή και έκανα πλάνο για το μενου της εβδομάδας, ψωνίζαμε, λαχανικά πράγματα το ένα το άλλο.. μετά μου έρχεται μια δουλειά ξενυχτάω για να τη βγάλω, πού καιρός για μαγείρεμα, πάνε τα τρόφιμα... φούντο... (εκτός τα κρέατα - έχουμε γεμίσει έναν καταψύκτη κρεάτα! ψωνίζουμε για να μαγειρέψουμε, δεν μαγειρεύουμε και αντί να τα πετάξουμε αμέσως τα βάζουμε καταψύκτη. έχω όμως πετάξει μια φορά και από εκεί γιατί τα είχα 2 χρόνια...) ΝΤΡΟΠΗ

Αυτό που λες το κάνω και εγώ σπανίως όταν έχω χρόνο και λυπάμαι να πετάξω διάφορα τα ψιλοκόβω και τα βάζω κατάψυξη πχ σέλερι (για σουπες) μαϊντανό δυόσμο και τέτοια..

Δυστυχως με τις 2 δουλειές το νοικοκυριό πάει φούντο και δυστυχώς περίμενα από τον άντρα μου (που δεν εχει κουραστική δουλειά και έχει απλετο χρόνο) να τα φέρει βόλτα αλλά ούτε ξέρει, ούτε έχει και πολλή διάθεση. Θέλει λεει και αναγνωρίζει ότι πρέπει να τα κάνει κυρίως αυτός, αλλά συνήθως βαριέται.

Εν τω μεταξύ στον 1ο μου γάμο ήμουν σούπερ νοικοκυρά, σπίτι λαμπίκο και άλλο φαί κάθε μέρα, είχα φτιάξει όλον τον Τσελεμεντέ - αλλά δεν δούλευα.

Τώρα θέλω να τα καταφέρω και ως μαμά (αν με αξιώσει ο Θεός) και ως νοικοκυρά διότι με παιδί δεν μπορείς να του λες παιδί μου θα φαμε σήμερα πίτσα ή μην μπουσουλάς εδώ γιατί έχω να πάρω σκούπα δύο εβδομάδες!!!!

Κάτι πρέπει να γίνει!!! Ελπίζω να δώσει ο Θεός και σε λίγους μήνες να αντιμετωπίσουμε αυτά τα προβλήματα και όχι όπως ήμασταν πριν.

Πείτε οι εργαζόμενες μαμάδες πώς τα καταφέρνετε!!!!!

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το θεμα δεν ειναι καθολου βαρετο.ειδικα γ μενα που δουλευω 7 μερες την εβδομαδα κ σχολαω 7 τ απογευμα καταλαβαινετε οτι δε μ μενει πολυ χρονος για δουλειες σπιτιου.μαγειρευω ανα 2 μερες γτ τρωμε πολυ κ θα παρω κ στη δουλειά.καθε δευτερη μερα οποτε δηλαδή δεν έχω να κανω φαγητο προσπαθώ να βάλω σκούπα κ να ξεσκονισω λιγο. Πλυντηριο βαζω 2 φορες την εβδομαδα κ ευτυχως εχω στεγνωτήριο κ δε χρειάζονται απλωμα.γενικα η μερα δε μ φτανει λεμε!!

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπράβο toxotina, δουλεύεις τόσο πολύ και κάνεις και όλα αυτά; Αισθάνομαι πολύ ανεπρόκοπη!

Και εγώ δούλευα πολύ γύρω στο 15ωρο-16 ωρο, αλλά .... Embarassed Embarassed Embarassed έχω 2 χρόνια που έχω καινούρια ηλεκτρική και δεν την έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά! Βάζει ο άντρας μου!!

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
IoliAtore έγραψε:Μπράβο toxotina, δουλεύεις τόσο πολύ και κάνεις και όλα αυτά; Αισθάνομαι πολύ ανεπρόκοπη!

Και εγώ δούλευα πολύ γύρω στο 15ωρο-16 ωρο, αλλά .... Embarassed Embarassed Embarassed έχω 2 χρόνια που έχω καινούρια ηλεκτρική και δεν την έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά! Βάζει ο άντρας μου!!
δε με θεωρώ κ πολυ προκομενη.θα ηθεκα να εχω πιο καθαρο σπιτι αλλα δε μ μενει χρονος.τι καλος ο αντρας σ που σε βοηθαει.εγω αν τ πω να μαγειρεψει θα κανει κατι γρηγορο κ ευκολο για να φαμε αλλα ως εκει, ουτε θα πλύνει τα πιατα κ τα κατσαρολικα που χρειάστηκε κ η κουζινα θα ειναι ολη γεματη λαδιες.οποτε καλυτερα ν μ λείπει η καλοσυνη τ.μια ψυχη που ναι να βγει ας βγει κι ας κανω κατι παραπανω. Μια καλη ιδες ειναι να ασχοληθούμε μια μερα αποκλειστικα με τη μαγειρικη.για παραρειγμα μπορουμε να φτιάξουμε μπιφτεκια η πίτες κ να τα βάλουμε στην καταψυξη κι οποτε δεν έχουμε χρονο η διαθεση τα ξεπαγωνουμε κ τσουπ το φαγακι.εγω βεβαια δε το εχω καταφερει ακομα να το κανω αυτο.νομιζω πως το κλειδι ειναι να προσπαθείς να έχεις ένα σχετικα μαζεμενο σπιτι δηλ καθε πραγμα να το χρησιμοποιείς κ να το βαζει ς παλι στη θέση του ετσι ωστε ολα να ειναι τακτιποιημενα κ να μη θες εξτρα χρονο γ συμμαζεμα

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ιόλη έχεις πολύ γεμάτο πρόγραμμα βρε παιδί μου... Και σε πολλά που λες σαν να βλέπω εμάς!!! Very Happy 
Ειδικά με αυτό που ή θα πετάς από το ψυγείο ή θα είναι άδειο και η κατάψυξη γεμάτη, ελεος...κι εμείς μία από τα ίδια!

Πάντως αυτό που παρατήρησα επειδή εμείς κι οι 2 δουλεύουμε ελεύθερο επάγγελμα και δεν έχουμε στάνταρ ωράριο είναι πως χαλάμε και αρκετά λεφτά παρά τις πολλές ώρες που δουλεύουμε.
Δηλαδή είναι σαν να μην αποδίδει ο κόπος που κάνουμε άμα χαλάμε όσα βγάζουμε!
Για παράδειγμα ξεκινάμε το πρωί και οι δύο καφέ απέξω και κάτι να φάμε το μεσημέρι το ίδιο και το βράδυ άν δεν έχουμε φαί επίσης! Έλεος! Επίσης ψωνίζουμε ό,τι μας γυαλίσει ή πιστεύουμε ότι θα μας χρειαστεί από το σουπερ, οπότε παλι λεφτα αβερτα που δεν πιάνουν πάντα τόπο! είναι μεγάλη ντροπή πραγματικά...

Εκτός των άλλων τώρα που είμαι και έγκυος λέω δεν γίνεται πρέπει να τρώω πιο τακτικά και σωστά!

Αυτό με το φαγητό νομίζω πχ αν κάνεις κάποιο φαγητό κατσαρόλας πχ μοσχάρι κοκκινιστό ή κρέας ή κοτοπουλο με πατατες αυτό τρώγεται άνετα κι άλλη μέρα. Δηλαδή μία λύση είναι το φαγητό πχ της Κυριακής να είναι πιο πολύ ποσότητα ώστε να περισσέψει και να φας άλλη μια μέρα.

Επειδή προσπαθώ να με διορθώσω έκανα το εξής: έκατσα και έκανα λίστα με μενού εβδομάδας και πήγα το Σάββατο και ψώνισα αυτά που χρειαζόμουν συν μερικά σαλατικά. Οπότε αυτό λειτούργησε. Και πάλι έφτιαξα λιγότερα γιατί έμεινε και φαγητό, φάγαμε και 2 μέρες το ίδιο κλπ.
Το καλό ήταν ότι ούτε πετάξαμε τπτ, ούτε πήρα περιττά πράγματα.

Επίσης έκανα μενού που να είναι για παραπάνω από εβδομάδα ώστε να μην τρώμε συνέχεια τα ίδια.

Προσπαθώ να βάλω και πλαφόν στο τι χαλάμε για σούπερ και πιστεύω κι αυτό βολεύει. Ωστε να φας και το ακριβό να φας και το φτηνό, να μην τρώμε συνέχεια ακριβά.

Επισης προσπαθω να εφαρμόσω να έρχεται μια γυναίκα να μας κάνει τα βασικά κάθε 15. Ε αυτό με έχει σωσει. Γιατί έτσι παίρνω κουράγιο και συντηρώ κι εγώ την κατάσταση στο ενδιάμεσο αλλά φιλοτιμείται κι ο άντρας μου και είναι πιο προσεκτικός.

Τοξοτίνα χαρά στο κουράγιο σου... 7 μέρες και τόσες ώρες... Rolling Eyes Ναι αυτό με τα μπιφτέκια και με τις πίτες είναι πολύ καλό...Το μόνο κακό με τα ψητά είναι ότι κάνουν ατσαλιά μετά, άν τα ψήνεις στο φουρνο πχ τα μπιφτεκια κανουν σχαρα και ταψακι χαλια.. δεν ξερω αν βοηθα η ηλεκτρικη ψηστιερα για πιο ευκολο καθαρισμα...




manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πολυ ωραιο θεματακι!το μυστικο ειναι ο,τι λερωνεις να το μαζευεις εκεινη την ωρα!και αυτο πρπει να ακολουθειται και απο τν συζυγο!
εγω το σαββατο βαζω ολη μερα πλυντηρια και την κυριακη σιδερωνω!το βραδυ μαγειρευ συνηθως στην χυτρα και την αλλη μερα το τρωμε!το ψωμι το βαζω στο ψυγειο και μενει σαν φρεσκο αλλιως καταψυξη και μετα το χρησιμοποιω στα κεφτεδακα!η σκουπα το καλοκαιρι μου φαινεται ευκολη τον χειμωνα ειναι το ζορι με τα χαλια!
κρεμμυδια,σκορδο,καροτα μαιντανοι κτλπ καταψυξη και ετοιμα για μαγειρεμα...
περιμενω να διαβασω και τις ιδεες αλλων νοικοκυρων(σε απογνωση!!!)Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού 93981 

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
manoylita έγραψε:πολυ ωραιο θεματακι!το μυστικο ειναι ο,τι λερωνεις να το μαζευεις εκεινη την ωρα!και αυτο πρπει να ακολουθειται και απο τν συζυγο!
εγω το σαββατο βαζω ολη μερα πλυντηρια και την κυριακη σιδερωνω!το βραδυ μαγειρευ συνηθως στην χυτρα και την αλλη μερα το τρωμε!το ψωμι το βαζω στο ψυγειο και μενει σαν φρεσκο αλλιως καταψυξη και μετα το χρησιμοποιω στα κεφτεδακα!η σκουπα το καλοκαιρι μου φαινεται ευκολη τον χειμωνα ειναι το ζορι με τα χαλια!
κρεμμυδια,σκορδο,καροτα μαιντανοι κτλπ καταψυξη και ετοιμα για μαγειρεμα...
περιμενω να διαβασω και τις ιδεες αλλων νοικοκυρων(σε απογνωση!!!)Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού 93981 
σε απογνωση οντως χαχαχα!!! τα καροτα τα βαζεις ολοκληρα? καθαρισμενα? κομμενα? το σκορδο?

το ψωμι ενα κολπο ειναι αυτο με το ψυγειο και ενα αλλο να παρεις πχ 2 κιλα, και να βαλεις καταψυξη μολις το παρεις το ενα. Και μια αλλη μερα το βγαζεις απο το πρωι και μεχρι να ερθει μεσημερι-απογευμα να φας εχει ξεπαγωσει και ειναι μια χαρα.

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και εγω αυτο σκέφτομαι δλδ ο,τι βγάζεις να το επιστρέψεις κατευθειαν στη θέση του, έτσι γλιτώνεις το πολυ συμμαζεμα. Αλλα αυτο δυστυχώς σε εμας είναι πρακτικά δυσκολο πρώτον διότι εξ αρχής πολλα πραγματα μεσα στο σπιτι μας δεν εχουν τη θέση τους. Οπότε τα βάζεις οπου να ναι. Και δεύτερον και για αυτα που εχουν πχ ρουχα, ο αντρας μου απο μονος του αν δεν γκρινιαξω δεν το εκανε ποτε. Του πηρε χρονια για να βαζει τα άπλυτα του στον κάδο των απλυτων και να μην τα πετάει στο πάτωμα του μπανιου. Ελεος δλδ πώς τους μαθαίνουν απο τα σπίτια τους;

Κι εμένα οπως ο δικός σου ήταν στην αρχη αλλα μετα οταν ξεκίνησα τις 2 δουλειές κ έφερνα 2πλασια χρηματα απο αυτόν τιμά κάνει, φιλοτιμήθηκε κ ξεκίνησε να κάνει κάποια πραγματα: ηλεκτρική, πιάτα, πότισμα και φυτά, ψιλο συμμαζεμα (οχι με τα δικα μου στάνταρ αλλα μην τα θελουμε και όλα) και οταν γουστάρει μαγειρεύει και είναι και καθαρή η κουζίνα. Τωρα που είμαι εγκυος κάνει και το μπανιο για να μην πιάνω χλωρίδας και βαζει πλυντήριο για να μην σηκωνω βαρη. Είναι φιλότιμος και έτσι πρεπει εφόσον δούλευα διπλα απο αυτόν

Δεν είναι όμως και νοικοκυρά εξ ου και το μπάχαλο που περιέγραψα που πηγάζει απο μένα.

Αυτο που λες μια μερα αποκλειστικά μαγειρική είναι ο,τι πρεπει. Δυστυχώς όμως οταν δούλευα τοσο πολυ (δεν ειχα ουτε σαβ κα ουτε γιορτές, αναλογως τη δουλεια) οταν ειχα κανένα κενό ήθελα να βγω καμια βόλτα και οχι να μαγειρεψω!

Αλλα νομιζω πρεπει να μπει ένα μετρο. Με μετρο & σειρα όλα γινονται..

Manoylita η χυτρα σε βοηθάει πραγματικα; Σκεφτόμουν να παρω αλλα είναι ακριβές! Πήρα ρομποτακι και βοηθάει για τα ψητά και το ζέσταμα. Όντως γλιτώνεις χρόνο με τη χυτρα;;

Καλη ιδέα το ψωμι. Και εμεις δεν εχουμε ποτέ γιατι οταν παιρνουμε χαλάει. Οπότε παιρνω μονο του τοστ που όμως είναι χαλια. Αλλα πλεον τίγκαρε η κατάψυξη. Γυρνώντας τωρα λεω να βγάζω καθε μερα κι απο κάτι.. Κρίμα ειναι

manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γενικα τα ψιλοκοβω τα λαχανικα και τα βαζω στα σακουλακια!ετσι οταν χρειαστω κατι για μαγειρεμα τα ριχνω απευθειας απο την καταψυξη!

το ψωμι εμας μας αρεσει να το ψηνουμε στην τοστιερα

ναι με την χυτρα γλιτωνεις τουλαχιστον το μισο χρονο!οι φακες να φανταστεις ειναι ετοιμες σε 10 λεπτα!!!

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Α χα χα γραφω απο το κινητό κι εχω κάνει ένα σωρο λάθη! Σορι! Elin τωρα διάβασα το ποστ σου. Όντως σαν να διαβάζω και εγω τα δικα μας!!!

Εχω καταλήξει στο εξης. Τα παντα είναι θεμα ισορροπίας χρήματος και χρονου. Δεν θες να ξοδεψεις λεφτα; Θα αφιερώσεις χρόνο. Θα καθαρίσεις θα μαγειρεψεις θα κάνεις τις σάλτσες σου θα ψωνισεις απο τη λαϊκή και πιο συχνα κιόλας για να μην πετάς τίποτα. Έτσι κάνεις οικονομία μεν αλλα ποσο χρόνο αφιέρωσες; Αν απο την αλλη θέλεις να γλιτώσεις χρόνο και χρειάζεσαι shortcuts, θα τα στάξεις. Θα παρεις γυναικα, θα φας απο εξω, θα πληρώσεις ταξί για να πας γρήγορα, θα πας μια φορα μονο σουπερ και θα πεταξεις τα μισά.. Έτσι το βλέπω .. Μονο καποιος πολυ οργανωμένος μπορει να τα συνδυάσει και τα δυο! Όμως ελπίζω ότι με την εμπειρια θα το καταφέρουμε!

Με αφορμή πάντως την εγκυμοσύνη τρωω οπως πρεπει επι τέλους. Αλλα με βοηθάει η μάνα μου..

Οσο για τα ψητά πραγματικα το ρομποτακι βοηθάει στο θεμα της ακαταστασίας. Πλένεται πολυ ευκολα & καίει και λιγότερο ρευμα.

σε 10 λεπτα οι φακεσ;;;;; μου φαινεται θα την παρω τη χυτρα!!

manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
σχετικα με το ρομποτακι πες μου καποιο ειδος φαγητου που φτιαχνεις μου φαινεται ενδιαφερον

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χυτρα σκεφτόμουν να παρω κ εγω γτ τα φαγητα γινονται σε χρονο ντε τε αλλα ειμαι πολυ φοβητσιαρα κ χαζη.φοβαμαι μην κανω κατι λάθος κ ανατιναχτει η χυτρα απ τον ατμο.ασε που ειναι κ βαρια κ δε θελω τα βαρια κατσαρολικα γτ με δυσκολευουν στο πλύσιμο

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το ρομποτακι μου το συνέστησε η κουμπάρα μου η οποια μαγειρεύει αβερτα και για αυτο την ακουσα. Ουσιαστικά είναι σαν φουρνακι μικρο αλλα και με αέρα που γυρνάει οπότε ψηνει πιο γρήγορα και με λιγότερο ρεύμα. Αν βάλεις την σχαρα ψηλά κάνει όλα που μπορείς να κάνεις στο γκρίλ ψητα δλδ μπριζόλες μπιφτεκια φιλέτα ψαρι ο,τι ψήνεται. απο κατω απο τη σχαρα τρέχουν τα λίπη και έτσι γινονται και πιο υγιεινά. Αν θες δεν βάζεις τπτ και λερώνει ο καδος αλλα πλένεται ευκολα, ή για καλύτερα βάζεις ένα μικρο ταψί και τα μαζεύεις. Αν βάλεις τη σχαρα χαμηλά μπορείς να κάνεις όλα τα φαγητα του φούρνου, μπιφτεκια με πατατες μπριάμ ψάρι πλακι κοτοπουλο με πατατες η ρύζι.. Επίσης να ζεστανεις φαγητο πολυ πολυ γρήγορα.

Οι οδηγίες λένε ότι μπορείς να κάνεις πίτσα ακόμη και κεικ αλλα δεν το εχω δοκιμάσει. Πίτσα μπορω να το φανταστώ αλλα το κεικ δεν ξερω... Πάντως ήταν φτηνό, 60 ευρω το πήρα και εχει και πιο φτηνα. Αξιζει

Ένα αλλο που με εχει βολεψει είναι το μεταλλικό καλάθι που βάζεις μεσα σε κατσαρόλα για μαγείρεμα στον ατμο. Πλεον κορίτσια τα λαχανικά δεν τα βράζω, τα κανω στον ατμο. Σπαραγγια, αμπελοφασουλα, κουνουπιδι, πατατες, μπροκολα, λαχανακια, χόρτα (οταν είμαι λιγα) τα παντα. Γινονται πολυ πιο γρήγορα και κατα την γνωμη μου πιο νόστιμα. Εκει εχω κάνει και σολομο και ασπρο ψάρι φιλέτο. Γρήγορο και νόστιμο. Αλλα μονο για μένα γιατι ο αντρας δεν τα τρώει αυτα τα φλωρικα... Θελει το κοψίδι του

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να προσθέσω ότι στα προναφερθέντα, συν καμιά χορτόσουπα το χειμώνα εξαντλείται η ενασχόλησή μου με τη μαγειρική πλέον!! χαχααχαααα

μακαρονάδες ανέλαβε ο σύζυξ...

τα υπόλοιπα η μαμά και το ντελίβερι....

αίσχος!! Smile Smile

Petrini


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Wraio thema koritsia!

Prin doulevame kati 12awra ksegyrismena me ton antra mou,
opote sto spiti genikh kathe savvaro mazi, kai kathimerines o kakos xamos...

Trwgame poly apo eksw, kai fysika pswnizame parallhla trofima gia to psygeio pou ta petousame...

Sidero pou to sixainomai, to ekane mia kalh kyria gia mas, kathe 15 meres....

Twra me to mwro, exoun allaksei ta dedomena...

Egw doulevw 5 wres thn hmera sto grafeio kai ta ypoloipa ta kanw sto spiti, o antras mou synexizei ta dwdekawra, alla exei kati wraria asta na pane...

Opote den kanei tipote sto spiti, pote allwste na prolavei o ermos? mono pswnizei ta tis evdomadas..

kathws twra kai ta oikonomika mas einai xalia, paei kai h kyria gia sidero, pane kai ta faghta apo eksw, kai oi mamades makria...

Opote meta apo polles dokimes kanoume ta ekshs:
Pswnia mono me lista, kai mono afou exoume kanei to menou ths evdomadas... Synithws mageirevw apo to vrady gia thn epomenh mera, kai tis perissoteres fores se megalyterh posothta, wste na ftasei gia dyo meres....

Pswmi kanw monh mou ston artoparaskevasti

Otan vlepw oti ta laxanika pou exw sto psygeio pane gia na xalasoun, kopsimo kai sthn katapsyksh
Kremmydi to kanw kai egw afto, polla mazi sto mplenter, kai se merides sthn katapsyksh
Skordo oloklhro kefali sto mplenter ( afou to katharisw vevaia) me ladaki, meta to vazw se ena vazo kai to exw sto psygeio..

Synh8ws to idio kanw kai me sxedon ola ta laxanika... An me deite na mageirevw exei poly plaka...
Anoigw katapsyksh kai vgazw... ta panta leme, ektos apo ta mpaxarika... a kai thn saltsa, afth einai apo konserva...alla den ginetai alliws re mamoto...

Kai telos, w nai, h xytra paei syneffo

Afto pou me pethainei omws, einai to spiti pou einai monimos san na eskase vomva.. Kai afta ta touvlakia tou mikrou, pistepste me, einai pantou sto spiti... Pantou leme.....

Prospathw ta vradya otan koimatai o mikros, toulaxiston na symmazevw ligo gia na mhn fainetai to mavro xali, kai to savvato pou eimai monh sto spiti me to mwro, ta ypoloipa....
Sidero synhthws kyriakh vrady....
Ypnos? 12 me 5 ante 6 an ksypnhsei arga o mikros diladh kai poly mou einai....

manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
IoliAtore με εβαλες σε σκεψεις τωρα με το ρομποτακι...
εχω και ενα τηγανι γκριλ οπου κανω μπριζολες,γυρο,καλαμακια,πανσετες,ψαρι διχως λαδια αλλα θελει το χρονο του και να εισαι απο πανω μην καει...
επισης μου αρεσουν τα φαγητα στον ατμο αλλα μονο σε μενα...

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σας διαβαζω εσας που εργαζεστε και οντως ρε κοριτσια που να τα προλαβετε? εγω εδω και 8 μηνες δεν δουλευω αλλα ξανα πιανω δουλεια σε λιγο καιρο αλλα μονο καποιες ωρες το απογευμα. οποτε τα κανω ολα εγω.ο αντρας μου πολυ λιγοτερα γιατι δεν χρειαζεται. τα προλαβαινω ολα εγω.

αυτο με τον ανιθο, μαιντανο, σελινο και κρεμμυδι τοκανω κι εγω. τα πλενω τα στραγγιζω τα ψιλοκοβω και στην καταψυξη. μεχρι και τις πιπεριες κανω ετσι.

την χυτρα την χρησιμοποιω κι εγω πολυ.το ρομποτακι παλι 1η φορα το ακουω. και γιατι να το παρει κανεις? ειναι πιο γρηγορο?

οσον αφορα στις δουλειες του σπιτιου εχω συγκεκριμενο προγραμμα μες στο 5θημερο. το σκ δεν κανω απολυτως τιποτα, το αφιερωνουμε ενας στον αλλο και γενικα βολταρουμε.

σουπερμαρκετ παμε μια φορα στις 2 εβδομαδες για τα χοντρα και για τα ψιλα οποτε χρειαστει. επισης βγαζω το μενου της εβδομαδας και βασει αυτου κινουμαι. μαγειρευω καθε μερα εκτος αν χρειαστει να φυγω, οποτε ή θα κανω μεγαλυτερη ποσοτητα, ή θα μαγειρεψω απο το προηγουμενο βραδυ. παλια φορτωνα την καταψυξη με κρεατα ''για να εχω'' λες και ερχοταν πολεμος. το εκοψα τωρα. τα παιρνω φρεσκα.

πλυντηρια εχω αρκετα. ακομα της μικρης τα πλενω χωριστα απο τα δικα μας κι ας παει 3 χρονων. εχω κολλημα με αυτο το θεμα Laughing . το σιδερο μονο για τα απαραιτητα. Embarassed  ειναι απο τις δουλειες που σιχαινομαι.

το να ειναι συμμαζεμενοτο σπιτι ειναι το Α και το Ω, διοτι ακομα και να ειναι βρωμικο, δεν του φαινεται τοσο. εμεις παλι το σαλονι το εχουμε μετατρεψει σε παιδοτοπο και τι γινεται απο παιχνιδομανι δεν φανταζεστε. καθε βραδυ τα συμμαζευω και το πρωι παλι μπαχαλο.

την κουζινα και το μπανιο τα καθαριζω καθε μερα. καθε βραδυ, εκτος απροοπτου.

manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μπανιο και κουζινα κανω πριν κοιμηθω!βαζω και χλωρινη και απολυμαινει ολη νυχτα...
οντως θελει να εχεις ενα προγραμμα σε ολους τους τομεις αλλα τι να κανουμε μια ζωη την εχουμε...και αν δεν ειναι τελειο το σπιτι δεν εγινε και τιποτα...

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το ρομποτακι οταν το πρωτο ακουσα γέλασε πολυ με το ονομα Smile

Εμεις το πήραμε για ταχύτητα και για οικονομία. Εχουμε μεγαλο σπιτι με μεγάλα δημοτικά τελη και η ΔΕΗ είναι τεραστια οπότε ο,τι οικονομία μπορω να κανω στο ρεύμα την κανω. Η κουζίνα μου ειναι 15ετιας καλη μεν αλλα ενεργειακής κλάσης αστα να πάνε. Και μου φανηκε μεγαλη σπατάλη να ανάβω ολόκληρο τον φούρνο μονο για 2 άτομα!!! Επίσης και για να ζεσταινω φαγητο (που παιζει πολυ σε εμας) καθως δεν συμπαθω καθολου τους φούρνους μικροκυμάτων.

Οταν δεν το χρησιμοποιώ το βάζω στον φούρνο της κουζίνας (που δεν τον ανάβω πότε, μια φορα τον χρονο που λεει ο λογος μονο για κανένα κεικ)

Δεν λεω ότι είναι η συσκευη θαύμα αλλα μας βόλεψε.

Πάντως παιρνω λιγο θάρρος γιατι βλέπω ότι υπαρχουν και άλλες κοπέλες που δουλεύουν πολυ και αναγκαστικά έτρωγαν απο εξω, έπαιρναν γυναικα για το σπιτι κτλ.. Γιατι αισθανόμουν πολυ ασχημα... Τωρα θέλω να μπω σε μια καλυτερη σειρα ιδίως αν ερθουν τα μωράκια αλλα πιστεύω ότι με λιγη προσπαθεια γινεται!!

Εννοειται ότι δεν μπορει να είναι τέλειο το σπιτι οπως πχ παλιά της μάνας μου που ολη την ώρα μαγειρευε και καθάριζε (τωρα μεγάλωσε και κουράζεται και κυριως πλεον μαγειρεύει) αλλα σταμάτησε να δουλευει στα 45!! Οχι όμως και το αλλο άκρο που ήμασταν εμεις που μονο στο ψυγειο δεν βρήκαμε τα ρουχα μας που λεει ο λογος, απο την ακαταστασία!

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ κοριτσια τι πονεμενο θεμα.... εγω δουλευα σε κομμωτηριο και ειχα σπαστο ωραριο αλλα και 15ωρα οποτε ουτε χρονο ειχα ουτε και ορεξη να ασχοληθω με το σπιτι.. οποτε μονο μαγειρεμα εκανα και οχι και κανενα δυσκολο φαι , και κανενα ξεσκονισμα και ψηλοσηγυρησμα... ολα τα αλλα τα ειχα αναθεσει στον συζηγο ( μετα απο μεγαλο κοπο βεβαια καθως ηταν και πολλλυυυυ καλομαθημενος ) τωρα που καθομαι εγω χρονο ευτηχως αλλα το κακο με τον σπ[ιτι μας ειναι οτι ειναι αρκετα μικρο με πολλα πραγματα και οσο συμμαζεμενο κι αν ειναι παλι ασυμαζευτο φενεται ! αυτο με τα λαχανικα και εγω το κανω. αλλα ρε κοριτσια αυτη τη λατζα τη βαριεμαι αφορητα... πολυ πιατο για δυο ατομα Sad 

manoylita

manoylita
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
IoliAtore[/quote] Οχι όμως και το αλλο άκρο που ήμασταν εμεις που μονο στο ψυγειο δεν βρήκαμε τα ρουχα μας που λεει ο λογος, απο την ακαταστασία![/quote]
πραγματικα πεθνα στα γελια
vasoulagal οντως ο νεροχυτης ειναι βασανο ολο μαζευω και ολο γεματος ειναι

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoylita έγραψε:

vasoulagal  οντως ο νεροχυτης ειναι βασανο ολο μαζευω και ολο γεματος ειναι
ιδικα οι κατσαρολες και τα ταψια πωωωω Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού 679259 

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια άμα σας χωράει, πλυντήριο πιάτων!!!! Σώζει ζωές. Εμένα δεν χωρούσε το μεγαλο διοτι παρα το μεγαλο σπιτι η κουζίνα είναι ψιλο μικρη, αλλα άδειασα το ντουλάπι κατω απο τον νεροχυτη, και πήρα ένα μικρο ελεύθερο της μόρις. Ισα ισα χωρέσε αλλα τη δουλεια του την κάνει! Ψάχνω και καμια προσφορα σε ταμπλέτες και βολευομαι!!

Οταν είναι λιγα ή πολυ ογκώδη τα εχει αναλάβει ο σύζυγος.

Το αποκορύφωμα όμως είναι οταν πλακωνουν οι δουλειές σε μένα και είμαι κολλημένη για μερες στον υπολογιστη, δεν μπορω και να επιτηρώ τον σύζυγο και τον πιάνουν οι βαρεμάρες, οπότε συχνα εχει συμβεί να βαλει το πλυντήριο και να μην το βγαλει πότε! Μετα απο μια δυο βδομάδες οταν πλεον μας λείπουν τα πιάτα και τα πιρουνια θυμάται ότι είχε βαλει πλυντήριο οπου βέβαια εχουν μουχλιάσει! Ελεος δλδ

Κατα τα αλλα ομως βολευει

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα καροτα και τα κρεμμυδια τελεια ιδεα!!!αυριο αυτο θα κανω!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις