Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 12]

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν,
το μόνο που δεν έχω μπορέσει να σιδερώσω ήταν ένα φορεματάκι με πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες-πιετούλες.
Αλλά δεν γινόταν ούτε με το απλό σίδερο, οπότε το πήγα καθαριστήριο. ΟΛΑ τα άλλα τα καταφέρνω.

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να έρθουν να σου την δείξουν την πρέσα, χωρίς υποχρέωση αγοράς Wink 

Ο δικός μου ο άντρας ξέρεις τι είπε στη μάνα του;
"Καλά, μάνα, σιδερώνει η Ιωάννα τα ρούχα μου στην πρέσα και δεν τα έχω δει ποτέ τόσο τέλεια σιδερωμένα"
(μέχρι να μείνουμε μαζί του τα σιδέρωνε όλα η μάνα του) Razz Razz Razz 
Μπουρλότο θα μου βάλει η πεθερά!!! Laughing 

Καλά, κι εγώ έχω 2 επιτραπέζια και πάνω βάζω το laptop και παρακολουθώ σειρές (αν εκπαιδευτείς δεν είναι ανάγκη να κοιτάς συνέχεια την επιφάνεια της πρέσας Wink )
Έχω δει εγώ Νοικοκυρές Σε Απόγνωση σιδερώνοντααααςςςς..... Razz Razz Razz 

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Laughing Laughing Laughing  Καλά εγώ δε χρειάζεται να δω νοικοκυρές σε απόγνωση όταν σιδερώνω... αρκεί να με τραβάω βίντεο εκείνη την ώρα Razz 

Στον άντρα σου να πεις...δεν τα λένε αυτά μπροστά στη μαμά, μάνα είναι μόνο μία, σαν το φαγητό της δεν έχει κλπ κλπ. Και όπως είχε πει και ο αδελφός μου όταν μέναμε μαζί φοιτητές: "Να ρωτήσεις τη μαμά πώς κάνει τις φανέλες στο λαιμό γιατί δεν τις κάνεις ίδιες"..... μπουρλότο εγώ! Να ένα καλό στο σίδερο, μπορείς να το εξφενδονίσεις Twisted Evil 

Εμ... δε θα το κουράσω άλλο αλλά μια και σε βρήκα ξενύχτισσα... ένας τελευταίος φόβος... πες ότι έχεις να πας σε ένα γάμο και θες να πατήσεις ένα πανέμορφο μεταξωτό και άκρως ευαίσθητο φόρεμα, έτσι λιγάκι την τελευταία στιγμή... μπορεί όταν σηκώσεις την πρέσσα να έχει εξαϋλωθεί; Laughing Μη με κράξεις, ούτε σε σίδερο το έχω κάνει, αλλά στο σίδερο μπορείς να δοκιμάσεις σε μια ακρούλα βρε παιδί μου, έχεις έναν έλεγχο...

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα τόσο απλά πράματα μου φαίνονται περίπλοκα ! είδα τα βίντεο και κουράστηκα ενώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τις πρέσες ! Μάλιστα η συγκεκριμένη του βίντεου είναι αυτό που λεει η κοπέλα παραπάνω εύκολη στην αποθηκευση είναι κ μικρούλα είναι συν ότι κάθεσαι κ δε στέκεσαι τόση ώρα αλλά μου φαίνεται κουραστική!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στο βίντεο που βλέπω εγώ τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λένε "you'll save money". Χρόνο το καταλαβαίνω, αλλά χρήμα... για το έξτρα ρεύμα που θα κάψεις; Πάντως κουραστικό δε μου φαίνεται περισσότερο από το σίδερο. Λυπάμαι μόνο που δε θα μπορώ να βάζω αιθέρια έλαια στο σπρέι, όπως κάνω τώρα (λεβάντα για σεντόνια/πετσέτες και ο καθένας άλλο άρωμα για τα ρούχα του). Αλλά μικρό το κακό. Η ζωή μας δεν είναι να αναλώνεται σε άχαρες, άκρως ανούσιες δουλειές του σπιτιού. Η πρέσσα έχε ήδη μπει στο wish list μου. Μου είχε από πέρσυ κινήσει την περιέργεια, τώρα μπριζώθηκα, είναι θέμα χρόνου μόνο το πότε θα την αγοράσω. Τα χρήματα δε θα τα λυπηθώ σ' αυτή την περίπτωση. Δηλ. δε θα πάρω κάτι ακριβό, αλλά και οι φτηνές κοστίζουν κάμποσο. Ακόμα κι έτσι όμως δε θα τα λυπηθώ καθόλου. Ευχαριστώ ioazon!!!

Εμ, πες μου και για τα ευαίσθητα ρούχα ε! Razz Να πάω προς τα εκεί με όλη μου την καρδιά..

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα είδα τα βίντεο του σάιτ που μου έστειλες, πριν κοιτούσα στο youtube. Οκ θα μπορώ να βάζω σπρέι, αν και δε βλέπω πια το λόγο... αν είναι να γλυτώνω τόσο χρόνο και το μαλακτικό μια χαρά αρωματίζει.

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χμ θα μου κάνει ζημιά αυτό το τόπικ, δεν είναι να διαβάζω... Τί εννοείτε δε σιδερώνετε με το στεγνωτήριο;

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
'Εχει 4 διαβαθμίσεις θερμοκρασίας, ντε!!!
Στην 4η σιδερώνω μόνο κατ' εξαίρεση. Είναι πραγματικά καυτή!
Συνήθως σιδερώνω στην 3η και τα ευαίσθητα-αέρινα στην 1η.

Ούτως ή άλλως, ένα σίδερο για καβάτζα δεν θα το κρατήσεις; Εγώ το 'χω κρατήσει, μπας και το χρησιμοποιήσω ποτέ αλλά από το 2007 που πήρα την πρέσα, μία φορά το έβγαλα!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ch.ze έγραψε:Στεγνωτήριο και πάλι στεγνωτήριο , και αποστείρωση και μακρια το σίδερο

ναι αλλα στο στεγνωτηριο ειναι πολλα ρουχα που δεν μπαινουν.

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλημέρα!!Smile Smile  Να ρωτήσω κάτι εγω η άσχετη? Τα αιθέρια έλαια , που τα βάζετε στο σίδερο ? εκεί που μπάινει το νερό?

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα και από εμένα!

Πάω μερικά ποστ πίσω αλλά για να απαντήσω, demaki, όχι μέσα έξω με ατμοσίδερο, δεν χρειάζεται. Το θέμα είναι να υπάρχει μεγάλη θερμοκρασία κάπως. Ή με πλυντήριο στους 95 (σχεδόν τα βράζεις τα ρούχα) ή καυτό σίδερο ή ατμοσίδερο (ο ατμός έχει μεγάλη θερμοκρασία και διαπερνάει) οπότε οκ είσαι.

miaki και εγώ τη λιγουρεύομαι την πρέσα όπως προανέφερα, διάλεξα και θα πάρω μία της Singer που έχει 250 ευρώ και 50 η βάση. Λέμε τώρα... καλώς εχόντων... αν δλδ προκύψουν μωράκια. Ειδάλλως κλάιν. Με τα μωρά όμως θα πέσει πολύ σίδερο οπότε εννοείται ότι είναι πανω πάνω στη λίστα των αγορών!!!

Για αιθέρια έλαια εγώ έχω ένα mist λεβάντας που (όταν σιδέρωνα) το ψέκαζα απευθείας πάνω στο ρούχο, πώς ψεκάζουμε με νεράκι όταν δεν έχουμε ατμοσίδερο; Έτσι. Και για να βραχεί και για να μυρίζει ωραία. Το είχα πάρει από τη Γαλλία από το L' Occitane- δεν ξέρω αν έχει και εδώ γιατί τα μαγαζιά L'Occitane είναι πιο μικρά. Πολύ ωραίοοοοο

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioazon έγραψε:'Εχει 4 διαβαθμίσεις θερμοκρασίας, ντε!!!
Στην 4η σιδερώνω μόνο κατ' εξαίρεση. Είναι πραγματικά καυτή!
Συνήθως σιδερώνω στην 3η και τα ευαίσθητα-αέρινα στην 1η.

Ούτως ή άλλως, ένα σίδερο για καβάτζα δεν θα το κρατήσεις; Εγώ το 'χω κρατήσει, μπας και το χρησιμοποιήσω ποτέ αλλά από το 2007 που πήρα την πρέσα, μία φορά το έβγαλα!
Ε καλά μιλάς σε χαζό τώρα, η μάνα μου είναι παραδοσιακή με σιδερώστρα και δεν ξέρω καμία γνωστή που να έχει πρέσα. Ναι έτσι όπως το θέτεις θα κρατήσω και τη σιδερώστρα προφανώς Crying or Very sad ...κι έλεγα ότι θα κάνω επιτέλους χώρο..



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Miaki στις Παρ Σεπ 27, 2013 1:09 am, 1 φορά

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Kαλημέρα!!Smile Smile  Να ρωτήσω κάτι εγω η άσχετη? Τα αιθέρια έλαια , που τα βάζετε στο σίδερο ? εκεί που μπάινει το νερό?
Αν απαντάς στο δικό μου ποστ, εγώ δεν τα βάζω στο σίδερο, τα βάζω στο μπουκαλάκι με το σπρέι. 2-4 σταγονίτσες τώρα και πάλι ξανά σε 2-3 γεμίσματα του νερού. Με τη λεβάντα λίγη ρέγουλα γιατί μετά από 2 σεντόνια και μερικές πετσέτες αισθάνεσαι σα μαστουρωμένη.. Laughing Σε μένα έχω βάλει άρωμα φράουλας (τέλειο) και στον καλό μου σανδαλόξυλο. Για να μην μπερδεύομαι έχω ένα μπουκάλι για κάθε άρωμα. Κόκκινο για τη φράουλα κοκ. Αλλά πολύ υπερπαραγωγή, λέω να επενδύσω σιγά σιγά κι εγώ σε 2-3 συσκευές να τελειώνουμε

ioli θες να μου πεις ποιά πρέσα διάλεξες; Μήπως είναι αυτή; http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4077

2200W είναι καλά ή πρέπει να προσέξω κάτι άλλο, πχ πόσα προγράμματα έχει ή μάρκα ξέρω γω.. Και.. μπορείς να αγοράσεις χωρίς τη βάση ώστε να έρθει οικονομικά; Είπαμε, όταν έχω απορίες πείτε ότι μιλάτε σε χαζό Embarassed

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Διαβάζω παραπάνω που λέτε ότι τα morris πλυντήρια ρούχων δεν είναι καλά. Για τα morris πλ.πιάτων τί άποψη έχετε; ioli δεν είναι ότι δε σε εμπιστεύομαι αλλά να κάνω ένα μικρό γκάλοπ, μπορεί εσύ να ήσουν τυχερή και ο κανόνας να λέει άλλα..

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
No prob miaki, εννοείται - και εγώ έκανα γκάλοπ πριν πάρω το πλυντήριο ρούχων (AEG). Εξ άλλου προσωπικά μόνο 2 χρόνια το έχω το πλυντήριο πιάτων, δεν το έχω και μια ζωή...

Μία ζωή έχει η μάνα μου το δικό της επίσης Μόρις, αλλά δεν συγκρίνονται εκείνες οι συσκευές με τις καινούριες. Πάντως 2 χρόνια φτου φτου το δικό μας κανένα πρόβλημα, αλλά δεν γνωρίζω αν μου το βγάλει το πρόβλημα μεθαύριο που λέει ο λόγος!

Όσον αφορά στην πρέσα, είχα δει την Singer Divina S που είναι 250 ευρώ (όχι στον τσαμπα, στην Ηλεκτρονική αν θυμάμαι καλως) αλλά η Divina Booster έχει από ό,τι φαίνεται καλύτερα χαρακτηριστικά (καλύτερη παραγωγή ατμού κ.λπ.)

Εννοείται ότι η βάση πωλείται χωριστά στα 50 ευρώ (Κωτσόβολος) ίσως στο σκρουτζ να την βρεις πιο φθηνα αλλά αν έχεις πού αλλού να την βάλεις την πρέσα τότε γλιτώνεις τη βάση.

Εγώ δεν εχω οποτε θα την παρω σίγουρα. Το τραπέζι μας στην κουζίνα είναι μικρο και στριμωγμένο.

Η μάνα μου έχει ένα σούπερ σιδερωτήριο-γκαζγκάλα με κύλινδρο που κάνει τέλεια δουλεια΄, κανένας κόπος (μόνο ζέστη που βγάζει), ακόμη και τα πρόχειρα πουκάμισα εκεί τα κάνει!! Αλλά τεράστιο

Πες κιολας, πώς φτιάχνεις αυτά τα σπρέι; Νεράκι σε ψεκαστήρι και καποιες σταγόνες έλαιο; Δεν λαδώνει μετά, ε;; Είναι σαν αυτό που πήρα έτοιμο από τη L' occitane, μάλλον, αλλά γιατί να μην το φτιάξω εγω; Εξ άλλου εκείνο τελειώνει και πού να βρω;

http://www.qvc.com/.product.A64937.html

Για πεεεεες

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να συμπληρώσω ότι για τα μόρις ρούχων και εγώ το είχα ακούσει αυτό... τι να πω ας ελπίσω να είναι καλά των πιάτων. Εξ άλλου δεν είχα και επιλογή, μόνο αυτό χωρούσε από θέμα ύψους κάτω από το σιφόνι.

Το bosch το κόκκινο μου ειχε αρέσει πολύ ταιριάζει και με την κουζινα μου αλλα πρωτον ξεφεύγει σε τιμή και δευτερον δεν με χωρούσε στο ντουλάπι, ήθελε πάγκο (να φαίνεται κιολας) αλλά σιγά μην χαραμίσω τόσο πάγκο για πλυντήριο πιάτων...

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εντωμεταξυ κοριτσια τι ειναι αυτο που εγινε με τα πλυντηρια πιατων που προκαλουν αναφλεξη? κατι πηρε το ματι μου σε ενα σαιτ. αναμεσα στα οποια, bosch, neff, siemens, και κατι αλλα. εγω εχω bosch Shocked 

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
IoliAtore έγραψε:Να συμπληρώσω ότι για τα μόρις ρούχων και εγώ το είχα ακούσει αυτό... τι να πω ας ελπίσω να είναι καλά των πιάτων. Εξ άλλου δεν είχα και επιλογή, μόνο αυτό χωρούσε από θέμα ύψους κάτω από το σιφόνι.

Το bosch το κόκκινο μου ειχε αρέσει πολύ ταιριάζει και με την κουζινα μου αλλα πρωτον ξεφεύγει σε τιμή και δευτερον δεν με χωρούσε στο ντουλάπι, ήθελε πάγκο (να φαίνεται κιολας) αλλά σιγά μην χαραμίσω τόσο πάγκο για πλυντήριο πιάτων...
Σωστή για το πλυντήριο πιάτων. Στον πάγκο μόνο τα απαραίτητα (στα απαραίτητα βάζω και τον μπλέντερ).

Λοιπόν στην προηγούμενη ερώτηση. Είχα πάρει αιθέρια έλαια από γνωστό κατάστημα βιολογικών κοντά στην Ομόνοια, κι αυτό γιατί εκεί τα βρήκα πιο φτηνά. Τη φράουλα και τη λεβάντα την έχω από b.shop (έχω και ένα με ευκάλυπτο και με λεμόνι που θα το χρησιμοποιούσα στην τουαλέτα αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα να ασχοληθώ). Έχει και στα φαρμακεία αιθέρια έλαια, αλλά είναι ακριβά εκεί. Αρχικά τα είχα πάρει για καθαριότητα σπιτιού κάποια και κάποια για συσκευή καύσης/αρωματικά σπιτιού. Κάπου πρέπει να είδα το κόλπο με το σπρέι και το δοκίμασα. Δε λαδώνει πουθενά! Δεν αποχρωματίζει, δε δημιουργεί πρόβλημα στα ρούχα ή στο δέρμα. Αυτά από δική μου εμπειρία, ίσως εσύ να θες να δοκιμάσεις σε μια ακρούλα πρώτα. Τώρα για τα μπεμπέ δεν ξέρω αν είναι οκ, που το δερματάκι τους είναι ευαίσθητο.

Η συνταγή απλή. Παίρνεις ένα μπουκάλι σπρέι απ' το μάρκετ, το γεμίζεις νερό και βάζεις 2-4 σταγόνες αιθέριο έλαιο της επιλογής σου (οι ψεκαστήρες που χρησιμοποιώ είναι κάτι μικροί στρογγυλοί σε διάφορα χρώματα που παίζουν στα μάρκετ). Κλείνεις, ανακινείς την πρώτη φορά και αυτό ήταν. Ξεκίνα με λίγες σταγόνες γιατί μπορεί να μη σ' αρέσει το άρωμα που διάλλεξες. Και για περισσότερη ασφάλεια ψέκασε μια πετσέτα κουζίνας πρώτα και βλέπεις. Όπως σου είπα, μετά από μερικά ξαναγεμίσματα νερό, ανανεώνω το έλαιο. Αυτά Very Happy 
Το άρωμα που μένει δε μου φάνηκε αρχικά πολύ δυνατό, πάντως ήταν αρκετό ως κίνητρο για να γίνει το σιδέρωμα λίγο ενδιαφέρον (αν μπορείς να το πεις). Και καλύτερα που δεν είναι έντονη η μυρωδιά γιατί και στο σιδέρωμα θα σε ζάλιζε λόγω θερμοκρασίας που το κάνει πιο έντονο (όπως παθαίνω με τη λεβάντα μετά από 2-3 σετ σεντόνια) και έχουμε πήξει και στις μυρωδιές..κολώνιες, body mist, αφρόλουτρα, σαμπουάν...αχταρμάς! Ευτυχώς το αποτέλεσμα είναι διακριτικό.

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
miaki θενκς, θα το δοκιμάσω! το mist λεβάντας που ειχα παρει για το σιδέρωμα ήταν πολυ διακριτικο. πιστεύω θα μπορεις να το επιτύχεις αναλογα ποσο ελαιο θα βάλεις.

ετσι οπως λες είχα κανει ενα mist για την κρεβατοκάμαρα (ψεκαζεις το μαξιλαρι για καλόν υπνο) όντως ήταν χαλαρωτικο αλλα πιο εντονο απο το αλλο του σίδερου, και φοβομουν να το χρησιμοποιησω μηπως λαδωνουν τα ρουχα, με τη θερμοκρασια. αφού ομως το λες, θα το δοκιμασω.

εχω ήδη πολλα ελαια, άλλα απο το b.shop για καύση στο ειδικο σκευος (τα οποια εχουν και προσμιξεις κ.λπ. δεν ειναι καθαρα αλλα δεν πειραζει για αυτον τον σκοπο) και μου αρεσει ιδιως το tobacco flower - μυριζει καθαριοτητα!!

έχω όμως και πολλα της apivita που ειναι καθαρο ελαιο, κανει βεβαια 9-11 ευρώ! αυτα τα λυπαμαι να τα καιω στο burner. ως τωρα τα χρησιμοποιούσα μεσα σε μια κρεμα σωματος της apivita παλι που ειναι ουδετερη και πριν τη χρησιμοποιησεις μπορεις να την αναμιξεις με οποιο ελαιο θελεις (πολυ ωραιο και αναζωογοννητικο το πορτοκάλι) και τη μεντα και τον ευκαλυπτο για εισπνοες.

αλλα μου φαινονται ο,τι πρεπει και για τα ρουχα.. οποια μυρωδια αρεσει στον καθενα βεβαιως

Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 10 587529 Respect 

trilly ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Shocked Shocked Shocked Shocked 

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα που το σκέφτομαι ένα πουκάμισό του έχει ξεθωριάσει σε ένα σημείο, αλλά είναι το σημείο που ακουμπάει το λουρί της τσάντας και προφανώς με τον ιδρώτα κάτι παίχτηκε γιατί ιδρώνει πολύ. Και ίσως το πουκάμισο να μην ήταν καλής ποιότητας. Δες το, πάντως όλα τα πουκάμισα, παντελόνια, πετσέτες, σεντόνια έτσι τα κάνω και με εξαίρεση αυτό (που δεν πιστεύω να φταίει το έλαιο) δεν έχουν πάθει τίποτα.

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εννοείται φυσικά ότι θα τα βάλεις σκέτα στο νερό, μην αναμίξεις κανένα λάδι μαζί! Αν βρεις σε κανένα μαγαζί με αιθέρια έλαια, μύρισε το σανδαλόξυλο (sandalwood) να δεις αν σου αρέσει για τον άντρα σου, εγώ το θεωρώ πολύ αντρικό άρωμα, αφου λέω "τώρα να σε ψεκάσω, ή θα τραβάς τις συναδέλφισσες απ' τη μύτη και δε με συμφέρει;" Laughing

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χαχαααα! Ναι και εμένα μου αρεσει το σανδαλόξυλο για αντρικό!

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ιολη ισχυει! αν πατησεις ''αναφλεξη σε πλυντηρια πιατων'' θα στο βγαλει. προκειταιγια μοντελα κατασκευασμενα 1999-2005. λοιπον, μολις μου ειπε η μητερα μου οτι ενα τετοιο ειχε μια φιλη της. πηρε την εταιρεια και ηρθαν και της αλλαξαν ενα ματζαφλαρι μεσα στο πλυντηριο, αλλιως της προτειναν να αγορασει καινουριο με 20% εκπτωση. πολυ large λεμε.

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πο πο, για φαντάσου!! affraid 

Ευτυχώς της μάνας μου είναι κατασκευασμένο στην παλαιολιθική εποχή, το δε δικό μου το αγόρασα το 2011, λες να ήταν του 2005; Δεν νομίζω αλλά θα το ψάξω!! Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 10 587529 

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν πάιρνουμε τα αιθέρια έλαια ότι μας αρέσει παίρνουμε κ ένα μπουκαλάκιμ με ψεκαστηράκι κ όποτε σιδερώνουμε τσουπ τσιράμε σωστά? ή δε κατάλαβα? όπως το Merito που έβαζαβ οι μαμάδες μας στα σεμεδάκια? (εννοώ τη διαδικασία) σορρυ ειναι σπαστικό αλλά νομίζω ότι δε το καταλαβαίνω γιατί μου έχει κολλήσει μαζί μ ετο νερό? μήπως βάζουμε κ αλλού αιθέρια κ τα έχω μπερδέψει? κάπου είχα διαβάσει για την ηλεκτρική σκούπα αλλά δε θυμάμαιRolling Eyes Rolling Eyes 

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maryz-iraklio kritis έγραψε:Λοιπόν πάιρνουμε τα αιθέρια έλαια ότι μας αρέσει παίρνουμε κ ένα μπουκαλάκιμ με ψεκαστηράκι κ όποτε σιδερώνουμε τσουπ τσιράμε σωστά? ή δε κατάλαβα? όπως το Merito που έβαζαβ οι μαμάδες μας στα σεμεδάκια? (εννοώ τη διαδικασία) σορρυ ειναι σπαστικό αλλά νομίζω ότι δε το καταλαβαίνω γιατί μου έχει κολλήσει μαζί μ ετο νερό? μήπως βάζουμε κ αλλού αιθέρια κ τα έχω μπερδέψει? κάπου είχα διαβάσει για την ηλεκτρική σκούπα αλλά δε θυμάμαιRolling Eyes Rolling Eyes 
Ναι, όπως το έκαναν οι μαμάδες, ακριβώς.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις