Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 12]

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ωραιο θεματακι και πονεμενο κατ εμε.. εφτα μηνες κοντευω στο σπιτι και ακομα δεν εχω βρει το προγραμμα που θελει... κανω γενικη μια φορα την βδομαδα συνηθως πεμπτη αλλα εγω επειδη ειμαι στο πρωτο και απο εξω εχει πολλα δεντρα καθε μερα που ξυπναω εχει πολυ μα πολυ σκονη το τραπεζακι του σαλονιου ειναι καθρεφτης το ξεσκονιζω καθε μερα..α αν καποια μερα δν το κανω δε βλεπετε και ειλικρινα το εχω βαρεθει αυτο το πραμα.. οπως επισης τραβαω μεγαλο λουκι με τον υπνο.. ενω η μικρη μου ειναι πολυ ησυχη τα βραδυα δοξα το Θεο το πρωι παιδα δεν μπορω να σηκωθω οταν σηκωνομαι να τη ταισω 8 η ωρα ειμαι σαν αρρωστη σκουντουφλαω σα να μην εχω κοιμηθει ενω εχω κλεισει ενα 7 ωρο . οπως και επισης εχω ενα τεμπελη ανδρα που ακομα δεν μπορει να καταλαβει να μην πεταει τη μπουζα του οπου να ναι και να μαζευει το πιατο του...!!! ουφφφφφφφφφφφφφ τα πα και κουραστηκα!!Laughing Laughing Laughing 

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Smile Smile Smile Smile Smile Smile 

αχ κοριτσια σας διαβαζω και απενοχοποιουμαι λεμε!!!!

τα λαχανικα που λετε για να μην χαλασουν τα βαζετε στην καταψυξη δλδ? οπως ειναι? ολοκληρα? ολα τα λαχανικα? και τις πιπεριες? ολοκληρες?


με τα πιατα προσπαθω να κανω το εξης: μολις φαμε και μαζεψουμε (μαζεψω για την ακριβεια) τα παω νεροχυτη ριχνω λιγο νερο σε καθε πιατο. Ε ετσι συνηθως δεν μενουν πανω σαλτσες και τετοια οπως ειναι φρεσκο το φαγητο και τα πλενω πριν κοιμηθω. Με τα ταψια και τις κατσαρολες δεν την παλευω ομως τωρα τελευταια εχω κοψει τα του φουρνου γιατι δεν τρωγονται την αλλη μερα οποτε μενουν οι κατσαρολες. Για το φουρνο εχω παρει κι ενα μικρο πυρεξακι για μενα και τον αντρα μου φτανει μια χαρα αντι να μαγειρευω στην ταψαρα.

Αυτο με τα ποτηρια ειναι επισης πικρα. Δεν μπορει ρε παιδι μου καθε φορα που θες να πιεις λιγο νερο να βγαζεις αλλο ποτηρι.

εμενα νανα την μπλουζα του τη βαζει ή πανω στην πορτα (σημαια δλδ) ή στο πομολο, ελεος και εχουμε βαλει και κρεμαστρακια πισω απο τις πορτες γι αυτο το λογο.

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elin1 έγραψε:Smile Smile Smile Smile Smile Smile 

αχ κοριτσια σας διαβαζω και απενοχοποιουμαι λεμε!!!!

τα λαχανικα που λετε για να μην χαλασουν τα βαζετε στην καταψυξη δλδ? οπως ειναι? ολοκληρα? ολα τα λαχανικα? και τις πιπεριες? ολοκληρες?


με τα πιατα προσπαθω να κανω το εξης: μολις φαμε και μαζεψουμε (μαζεψω για την ακριβεια) τα παω νεροχυτη ριχνω λιγο νερο σε καθε πιατο. Ε ετσι συνηθως δεν μενουν πανω σαλτσες και τετοια οπως ειναι φρεσκο το φαγητο και τα πλενω πριν κοιμηθω. Με τα ταψια και τις κατσαρολες δεν την παλευω ομως τωρα τελευταια εχω κοψει τα του φουρνου γιατι δεν τρωγονται την αλλη μερα οποτε μενουν οι κατσαρολες. Για το φουρνο εχω παρει κι ενα μικρο πυρεξακι για μενα και τον αντρα μου φτανει μια χαρα αντι να μαγειρευω στην ταψαρα.

Αυτο με τα ποτηρια ειναι επισης πικρα. Δεν μπορει ρε παιδι μου καθε φορα που θες να πιεις λιγο νερο να βγαζεις αλλο ποτηρι.

εμενα νανα την μπλουζα του τη βαζει ή πανω στην πορτα (σημαια δλδ) ή στο πομολο, ελεος και εχουμε βαλει και κρεμαστρακια πισω απο τις πορτες γι αυτο το λογο.
παλι καλα εσενα θελει κ τις κανει σημαιες τις μπλουζες (πολυ τιμητικο) εμενα τις κανει πατσαβουρες πετωντας τες σε καθε γωνια του σπιτιού

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επισης ένα θέμα είναι οι σαλατες καθημερινα για να συνοδευσεις φαγητο.
Τωρα το καλοκαιρι ξεκινησα να εχω μονιμα ντοματες και αγγουρια και κανω αγγουροντοματα.
Το χειμωνα τωρα, μια ιδεα ειναι η καροτοσαλατα με λαδακι και λεμονακι. Αυτη μπορει κανεις να την κανει σε ποσοτητα (βολευει αμα εχεις κατι συσκευες που κοβουν το καροτο χωρις να λιωνεις στον τριφτη) και να τη βαλεις σε ταπερ και εχεις πχ για τη βδομαδα. αλλα δεν ξερω τι αλλη σαλατα να εχει κανεις ετοιμη κι αν γινεται κατι τετοιο.

toxotina

toxotina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elin1 έγραψε:Επισης ένα θέμα είναι οι σαλατες καθημερινα για να συνοδευσεις φαγητο.
Τωρα το καλοκαιρι ξεκινησα να εχω μονιμα ντοματες και αγγουρια και κανω αγγουροντοματα.
Το χειμωνα τωρα, μια ιδεα ειναι η καροτοσαλατα με λαδακι και λεμονακι. Αυτη μπορει κανεις να την κανει σε ποσοτητα (βολευει αμα εχεις κατι συσκευες που κοβουν το καροτο χωρις να λιωνεις στον τριφτη) και να τη βαλεις σε ταπερ και εχεις πχ για τη βδομαδα. αλλα δεν ξερω τι αλλη σαλατα να εχει κανεις ετοιμη κι αν γινεται κατι τετοιο.
μπορεις να βρασεις πατατες που κρατανε κ να κανεις πατατοσαλατα με μαγιονεζα κτλ η αλλιώς κ τα πατζαρια κ τα χόρτα μπαινουν σε ταπερ κ διατηρουνται αρκετές μερες

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οταν παντρευτηκα πελαγωσα κυριολεκτικα με την εννοια οτι ενιωσα να πνιγομαι με το σπιτι, τοτε μαλιστα εκανα διδακτορικο απο το πρωι εως τις 4-5, μετα παρακολουθουσα ενα μεταπτυχιακο διδακτικης, πηγαινα γυμναστηριο γιατι παρακολουθουσα πολεμικη τεχνη και ηθελα να δωσω εξετασεις και εκανα και αρκετα ιδιαιτερα οποτε δεν υπηρχε χρονος ουτε το σκ,

οποτε οι δουλειες μοιραστηκαν ως εξης :

(πριν ξεκινησω να διευκρινησω οτι μενουμε σε διωροφο σπιτι 150τμ )


συνεχιζω...


σουπερ μαρκετ, σκουπιδια, σκουπισμα, σφουγγαρισμα και αδειασμα πλυντηριου πιατων ο συζυγος και εγω τα υπολοιπα ως εξης:


παρασκευη πλυντηρια+απλωμα

σαββατο μεσημερι μετα τα ιδιαιτερα το σπιτι ή ολοκληρο ή ο ενας οροφος το σαββατο και ο αλλος την κυριακη αλλα παντα καλο καθαρισμα αλλα με μετρο δηλ εκτος απο τα κλασικα, μια εβδομαδα κανω τις πορτες, την αλλη πολυφωτα την αλλα κατι αλλο που δε μου ερχεται κτλ


τωρα το μαγειρεμα :

εχω αυστηρο προγραμμα στο μαγειρεμα δηλ. μια φορα κοτοπουλο, μια κρεας, μια ψαρι, 2 οσπρια αλλα παντα μαγειρευεω μεγαλη ποοστητα η οποια αποθηκευεται δηλ. μαγειρευω 3-4 φορες την εβδομαδα περιπου, κατα 90% βραδυ

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μια φορα ειχα πει μια μερα δεν θα τρεξω απο πισω του... εεε για δυο μερες ειχε σε καθε καρεκλα και πανω στο καναπε 3 μπλουζες απο δυο σορτακια η τσαντα της μπαλας του μεσα στη μεση .. δεν τα μαζευα.. με λεει ετσι θα τα εχεις? λεω ναι εσυ τα εκανες εσυ μαζεψε τα τα πηρε και πηγε τα αφησε κουβαρι ολα μεσα στην κρεβατοκαμαρα... Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elin1 τις πιπεριες εγω αφου τις πλυνω και στραγγιξω τις κοβω κομματακια και μετα τις βαζω καταψυξη. κι οταν ειναι να μαγειρευτουν κατευθειαν απο την καταψυξη στο καυτο λαδι τις τσιγαριζω (οταν κανω ενα συγκεκριμενο ριζοτο) και δεν νερουλιαζουν καθολου.

για σαλατα τωρα το χειμωνα μπορεις ναβρασεις κουνουπιδι ή μπροκολο, κι ας βρωμαει ολο το σπιτι!!! κρατανε στο ψυγειο καποιες μερουλες.

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γαι τις σαλατες που λετε, το χειμωνα κανω μαρουλι-ροκα -σπανακι ή λαχανοή κατι βαρστοπχ μπροκολο σε μια πολυ μεγαλη γαβαθα χωρις λαδι και αλατι στην σκεπαζω με μεβρανη και οποιος ειναι σπιτι ετοιμαζει και για τον αλλο
το καλοκαιρι μια ντοματα τηνκοβει και ο συζυγος μονος

επισης εχουμε καταψυκτη με τα παντα απο λαχανικα και τα συναφη πλυμενα και ετοιμα
γιατι εχουμε και κηπο με διαφορα τα οποια ομως καλλιεργει ο πεθερος μου


γενικα δε θελω να με βοηθανε και δε θελω να βοηθαω, ο καθενα σπιτι του, το φαγακι του κτλ ουτε ταπερακια θελω ουτε τιποτε

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nanakaboubou έγραψε:μια φορα ειχα πει μια μερα δεν θα τρεξω απο πισω του... εεε για δυο μερες ειχε σε καθε καρεκλα και πανω στο καναπε 3 μπλουζες απο δυο σορτακια η τσαντα της μπαλας του μεσα στη μεση .. δεν τα μαζευα.. με λεει ετσι θα τα εχεις? λεω ναι εσυ τα εκανες εσυ μαζεψε τα τα πηρε και πηγε τα αφησε κουβαρι ολα μεσα στην κρεβατοκαμαρα... Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 
αχ πονεμενο θεμα! κι οδικος μου οταν αρχισαμε να ζουμε μαζι με ειχε ξετιναξει. παντου μπλουζες, δλδ ελεος! εντωμεταξυ εγω ειμαι χιτλερ στο συμμαζεμα, το θελω τσιτα το σπιτι. στο πατρικο μου με λεγανε ''φραου''!!!. του το ειπα μια, δυο, τρεις, με εγραφε κανονικα. ωσπου μια μερα, πηρα μια σκουπιδοσακουλα, εβαλα μεσα ο,τι μπλουζομανι ειχε αφησει δεξια κι αριστερα και τα αφησα στο μπαλκονι. μετα συμμορφωθηκε σε πολυ μεγαλο βαθμο Very Happy Very Happy 

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:
nanakaboubou έγραψε:μια φορα ειχα πει μια μερα δεν θα τρεξω απο πισω του... εεε για δυο μερες ειχε σε καθε καρεκλα και πανω στο καναπε 3 μπλουζες απο δυο σορτακια η τσαντα της μπαλας του μεσα στη μεση .. δεν τα μαζευα.. με λεει ετσι θα τα εχεις? λεω ναι εσυ τα εκανες εσυ μαζεψε τα τα πηρε και πηγε τα αφησε κουβαρι ολα μεσα στην κρεβατοκαμαρα... Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 679259 
αχ πονεμενο θεμα! κι οδικος μου οταν αρχισαμε να ζουμε μαζι με ειχε ξετιναξει. παντου μπλουζες, δλδ ελεος! εντωμεταξυ εγω ειμαι χιτλερ στο συμμαζεμα, το θελω τσιτα το σπιτι. στο πατρικο μου με λεγανε ''φραου''!!!. του το ειπα μια, δυο, τρεις, με εγραφε κανονικα. ωσπου μια μερα, πηρα μια σκουπιδοσακουλα, εβαλα μεσα ο,τι μπλουζομανι ειχε αφησει δεξια κι αριστερα και τα αφησα στο μπαλκονι. μετα συμμορφωθηκε σε πολυ μεγαλο βαθμο Very Happy Very Happy 
κατι τετοιο πρεπει να κανω και εγω κατι δραστικο... εγω ολις μπηκα σπιτι ηταν η πρωτη μερα με το μωρο. να δειτε τι ωραια ολα τα κανε μαγειρευε σκουπιζε επλενε.. οταν με ειδε να μπορω να παρω τα πανω μου τοτε παει κολοκαιθισε και αυτο ηταν...

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:elin1 τις πιπεριες εγω αφου τις πλυνω και στραγγιξω τις κοβω κομματακια και μετα τις βαζω καταψυξη. κι οταν ειναι να μαγειρευτουν κατευθειαν απο την καταψυξη στο καυτο λαδι τις τσιγαριζω (οταν κανω ενα συγκεκριμενο ριζοτο) και δεν νερουλιαζουν καθολου.

για σαλατα τωρα το χειμωνα μπορεις ναβρασεις κουνουπιδι ή μπροκολο, κι ας βρωμαει ολο το σπιτι!!! κρατανε στο ψυγειο καποιες μερουλες.
εγω βαζω κολοκυθακια, μελιτζανες, μπαμπιες, πιπεριες απλες και για γεμισμα, φρεσκα κρεμμυδια, καροτα, ντοματες, μαρουλια βρασμενα, χορτα βρασμενα, σπανακια βρασμενα και γενικα τα παντα

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elin1 έγραψε:Smile Smile Smile Smile Smile Smile 

αχ κοριτσια σας διαβαζω και απενοχοποιουμαι λεμε!!!!

τα λαχανικα που λετε για να μην χαλασουν τα βαζετε στην καταψυξη δλδ? οπως ειναι? ολοκληρα? ολα τα λαχανικα? και τις πιπεριες? ολοκληρες?


με τα πιατα προσπαθω να κανω το εξης: μολις φαμε και μαζεψουμε (μαζεψω για την ακριβεια) τα παω νεροχυτη ριχνω λιγο νερο σε καθε πιατο. Ε ετσι συνηθως δεν μενουν πανω σαλτσες και τετοια οπως ειναι φρεσκο το φαγητο και τα πλενω πριν κοιμηθω. Με τα ταψια και τις κατσαρολες δεν την παλευω ομως τωρα τελευταια εχω κοψει τα του φουρνου γιατι δεν τρωγονται την αλλη μερα οποτε μενουν οι κατσαρολες. Για το φουρνο εχω παρει κι ενα μικρο πυρεξακι για μενα και τον αντρα μου φτανει μια χαρα αντι να μαγειρευω στην ταψαρα.

Αυτο με τα ποτηρια ειναι επισης πικρα. Δεν μπορει ρε παιδι μου καθε φορα που θες να πιεις λιγο νερο να βγαζεις αλλο ποτηρι.

εμενα νανα την μπλουζα του τη βαζει ή πανω στην πορτα (σημαια δλδ) ή στο πομολο, ελεος και εχουμε βαλει και κρεμαστρακια πισω απο τις πορτες γι αυτο το λογο.
για τα ποτηρια σου συνηστω τα πλαστικα!!
Επισης αυτο που πλεον κανω εγω επειδη ετσι κ αλλιως παιρνω αμφιιαλομενω παιρνω 6αδες μικρα μπουκαλακια πεινουμε και τα πεταμε!!!

Κορνηλια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμείς κορίτσια δουλεύουμε πολλές ώρες...καθημερινές γύρω στις 8 γυρνάω στο σπίτι..ευτυχώς τα ΣΚ ελεύθερα.

Αυτά που με βοήθησαν εμένα

Κατήργησα το σίδερο Embarassed 

Μοιραστήκαμε τις δουλειές του σπιτιού

Μαγειρεύουμε παραπάνω και μπαίνει μια μεριδούλα κατάψυξη ώστε να αποφεύγουμε τα ντιλίβερι στις μεγάλες πείνες

Επίσης κομμένα λαχανικά στην κατάψυξη, τσιγαρισμένος κιμάς, πλασμένα μπιφτέκια, βρασμένα χόρτα (αυτά ετοιμάζονται το ΣΚ)

Τα ψώνια του ΣΜ φροντίζω να είναι κυρίως τρόφιμα που τρώγονται και ωμά ωστέ να μην θέλουν πολλή προετοιμασία (που τελικά δεν θα κάνω και θα τα πετάξω)..πχ ντομάτες, ελιές, κιτρινο τυρί, μαρούλια, φρούτα και όχι τόσο πατζάρια που θελουν βράσιμο κλπ

Με τα της κουζίνας τα κουτσοβολεύω..με την καθαριότητα είναι τα ζόρια..γιατί τις καθημερινές δεν έχω κουράγιο και τα ΣΚ θέλω να ξεκουραστώ βρε αδερφέ!tongue 

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στις δουλειες ειμαι αρκετα οργανωτικη. Στα υπολοιπα τα κανω..............μην δειτε ντουλαπες, και συνεχως ξεχνω που εχω διαφορα πραγματα γιατι τα κρυβω σε πολλες θεσεις για τα παιδια.
Στο μαγειρεμα εχω πολυ καλη οργανωση.Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 328109 εχω αρκετα πραγματα στην καταψυξη που απλως θελουν μαγειρεμα. (μπιφτεκια, σφολιατοειδη, πιτσες , κλπ) μαγειρευω σχεδον καθημερινα εκτος οταν εχω εξωτερικες δουλειες ή θα κανω μεγαλυτερη ποσοτητα ή θα παιξει φαγητο καταψυξη αναλογα με τις ωρες που υπολογιζω οτι θα λειψω. Τις δουλειες : με το καλημερα θα στρωσω κρεβατι και θα βγαλω κουβερτες να τις αερισω. Μολιγυρισω απο το σχολειο τα στρωνω κανονικα. κανω καθημερινα τα βασικα. μαζεμα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, ξεσκονισμα και καθε μερα ή 2 μέρες κανω ενα δωματιο σχεον γενικη (πορτες, πολυφωτα τετοια πραγματα.) Προσπαθω να σιδερωνω ενα ενα πλυντηριο μολις βγει απο τα σχοινια . Μου περνεις καθε μερα γυρω στο 20 λεπτο. Το καλοκαιρι που στεγνωνουν γρηγορα και βαζω αβερτα πλυντηρια ομολγω πως εχω θεμα. Στις ντουλαπες προσπαθω να τα χωριζω με το χρωμα τα ρουχα μου αν και στα παιδια δεν το καταφέρνω. Το μπαλκονι το καλοκαιρι 2 φορες την εβδομαδα χωρις πατζουρια (δεν ειμαι τρελη) τον χειμωνα ....................δεν ξερωRazz 
απο θεμα οικονομιας τωρα....εχω ανακλυψει κατι προσφατα που δεν το εκανα ποτε. με οτι νερο πλενω τα λαχανικα ή περισευει απο τα ποτηρια μας το ριχνω σε ενα πλαστικο ποτηστηρι και ποτιζω τις γλαστρες. Ε αμα εισαι οικονομαLaughing Laughing Laughing Laughing 

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααααααα και ειμαι φαν των φαγητων που τροποποιούνται. μας περίσεψε κοτοπουλο? Κοτοπιτα την αλλη μερα. Μας περισεψαν ρεβύδια? σαλατα με ρυζι και ρεβυθια ή χουμους. μας περισεψε κιμας? Μουσακας ψευτικος. Μια χαρα το αγαπημενο μουRazz 

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:στις δουλειες ειμαι αρκετα οργανωτικη. Στα υπολοιπα τα κανω..............μην δειτε ντουλαπες, και συνεχως ξεχνω που εχω διαφορα πραγματα γιατι τα κρυβω σε πολλες θεσεις για τα παιδια.
Στο μαγειρεμα εχω πολυ καλη οργανωση.Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 328109 εχω αρκετα πραγματα στην καταψυξη που απλως θελουν μαγειρεμα. (μπιφτεκια, σφολιατοειδη, πιτσες , κλπ) μαγειρευω σχεδον καθημερινα εκτος οταν εχω εξωτερικες δουλειες ή θα κανω μεγαλυτερη ποσοτητα ή θα παιξει φαγητο καταψυξη αναλογα με τις ωρες που υπολογιζω οτι θα λειψω. Τις δουλειες : με το καλημερα θα στρωσω κρεβατι και θα βγαλω κουβερτες να τις αερισω. Μολιγυρισω απο το σχολειο τα στρωνω κανονικα. κανω καθημερινα τα βασικα. μαζεμα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, ξεσκονισμα και καθε μερα ή 2 μέρες κανω ενα δωματιο σχεον γενικη (πορτες, πολυφωτα τετοια πραγματα.) Προσπαθω να σιδερωνω ενα ενα πλυντηριο μολις βγει απο τα σχοινια . Μου περνεις καθε μερα γυρω στο 20 λεπτο. Το καλοκαιρι που στεγνωνουν γρηγορα και βαζω αβερτα πλυντηρια ομολγω πως εχω θεμα. Στις ντουλαπες προσπαθω να τα χωριζω με το χρωμα τα ρουχα μου  αν και στα παιδια δεν το καταφέρνω. Το μπαλκονι το καλοκαιρι 2 φορες την εβδομαδα χωρις πατζουρια (δεν ειμαι τρελη) τον χειμωνα ....................δεν ξερωRazz 
απο θεμα οικονομιας τωρα....εχω ανακλυψει κατι προσφατα που δεν το εκανα ποτε. με οτι νερο πλενω τα λαχανικα ή περισευει απο τα ποτηρια μας το ριχνω σε ενα πλαστικο ποτηστηρι και ποτιζω τις γλαστρες. Ε αμα εισαι οικονομαLaughing Laughing Laughing Laughing 
Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 606100 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 606100 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 606100 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 606100 Θέματα οργάνωσης, οικονομίας και διαχείρισης σπιτιού - Σελίδα 2 606100  αυτο θα πει ταξη !!! μολις συνηδητοποιησα ποσο ανεπροκοπη ειμαι... Shocked 

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν νομιζω πως τα πλαστικα ποτηρια και τα ατομικα μπουκαλακια ειναι λυση. δεν συμφερουν ουτε οικονομικα και ειναι επιβλαβη για το περιβαλλον με τη τοση χρηση πλαστικου. νομιζω πως το κλυτερο ειναι να εχει ο καθενας ενα ποτηρι σε διαφορετικο χρωμα μονο γι αυτον και να μην βγαζει αλλο καθε φορα που θελει να πιει νερο. και στο τελος της ημερας ειτε να το πλενει (σιγα ενα ποτηρι ειναι) ειτε να το βαζει στο πλυντηριο αν υπαρχει. 

τωρα για τα φαγητα νομιζω πως η καταψυξη ειναι παρα πολυ καλη λυση. μια φορα το μηνα ζυμωνω μπιφτεκια μοσχαρισια και γαλοπουλας και τα βαζω σε πολυμπαγκ ανα δυο. και οτι φαγητο (λαδερο, οσπριο, σουπες) περισσευει  το βαζω στην καταψηξη.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω αυτο το νερο που περισσευει απο τα μπουκαλια πλεον το ριχνα στα φυτα εσωτερικου χωρου.για τα εξω ειμαι καμια ωρα με το λαστιχο!!!το καλοκαιρι καθε μερα το χειμωνα μια φορα την εβδομαδα!!

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α επισης οσο αφορα στα του σπιτιου, νομιζω οτι το σημαντικοτερο ειναι να μαζευονται τα πραγματα αμεσως. καθε πραγμα να εχει τη θεση του και οτι χρησημοποιηται να μπενει παλι πισω. θελω να μαθει και η κορη μου καθε βραδυ πριν παει για υπνο να μαζευει τα πραγματα της αλλα ακομη ειναι μικρη και δεν τα πουκαταφερνουμε.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι καλα. ελα να δεις ντουλαπια και ντουλαπες και θα δεις ταξη. Μια χωη ψαχνω ενα βιβλιαριο, ενα σκουλαρικι , το πορτοφολι, τα κλειδια τα γυαλια μου. αλλα ψαχνω τροπους και μαθαινω. Πηρα τρια ζευγαρια γυαλια και χεστηκα να δεν βρισκω το εναRazz 

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:δεν νομιζω πως τα πλαστικα ποτηρια και τα ατομικα μπουκαλακια ειναι λυση. δεν συμφερουν ουτε οικονομικα και ειναι επιβλαβη για το περιβαλλον με τη τοση χρηση πλαστικου. νομιζω πως το κλυτερο ειναι να εχει ο καθενας ενα ποτηρι σε διαφορετικο χρωμα μονο γι αυτον και να μην βγαζει αλλο καθε φορα που θελει να πιει νερο. και στο τελος της ημερας ειτε να το πλενει (σιγα ενα ποτηρι ειναι) ειτε να το βαζει στο πλυντηριο αν υπαρχει. 

τωρα για τα φαγητα νομιζω πως η καταψυξη ειναι παρα πολυ καλη λυση. μια φορα το μηνα ζυμωνω μπιφτεκια μοσχαρισια και γαλοπουλας και τα βαζω σε πολυμπαγκ ανα δυο. και οτι φαγητο (λαδερο, οσπριο, σουπες) περισσευει  το βαζω στην καταψηξη.
και να παει η μυγα να κατσει πανω στο ποτηρι;;;προτειμω να το πλυνω!!εγω προσωπικα δεν χρεισιμοποιω πλαστικα ποτηρια αλλα μπουκαλακια αμφιαλομενα γιατι. δεν μπορουμε να πιουμε ετσι κ αλλιως απο την βρυση.δεν ειναι καταληλο προς ποση.και μετα πανε στην ανακυκλωση.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:δεν νομιζω πως τα πλαστικα ποτηρια και τα ατομικα μπουκαλακια ειναι λυση. δεν συμφερουν ουτε οικονομικα και ειναι επιβλαβη για το περιβαλλον με τη τοση χρηση πλαστικου. νομιζω πως το κλυτερο ειναι να εχει ο καθενας ενα ποτηρι σε διαφορετικο χρωμα μονο γι αυτον και να μην βγαζει αλλο καθε φορα που θελει να πιει νερο. και στο τελος της ημερας ειτε να το πλενει (σιγα ενα ποτηρι ειναι) ειτε να το βαζει στο πλυντηριο αν υπαρχει. 

τωρα για τα φαγητα νομιζω πως η καταψυξη ειναι παρα πολυ καλη λυση. μια φορα το μηνα ζυμωνω μπιφτεκια μοσχαρισια και γαλοπουλας και τα βαζω σε πολυμπαγκ ανα δυο. και οτι φαγητο (λαδερο, οσπριο, σουπες) περισσευει  το βαζω στην καταψηξη.
εγω εχω λυση με τα ποτηρια. καθε πρωι περνω των παιδιων και ρωταω πιο χρωμα γουσταρουν σημερα ποτηρι και μπολακι. Διαλεγουν , τα εχω εξω σε ενα δισκο μαζι με το δικο μου και μεχρι το βραδυ για νερο χρησιμοπιουμε αυτα. εχω πλυντηριο πιατνω και τα πιατα αν ειναι γεματο τα βαζω στον νεροχυτη που ειναι διπλος 9ολες εχουμε με νερο ,τα αφηνω μουλιαζουν και μετα πλυντηριο χωρις λαδια και χωρις τιποτα.

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
demaki88 έγραψε:
zini έγραψε:δεν νομιζω πως τα πλαστικα ποτηρια και τα ατομικα μπουκαλακια ειναι λυση. δεν συμφερουν ουτε οικονομικα και ειναι επιβλαβη για το περιβαλλον με τη τοση χρηση πλαστικου. νομιζω πως το κλυτερο ειναι να εχει ο καθενας ενα ποτηρι σε διαφορετικο χρωμα μονο γι αυτον και να μην βγαζει αλλο καθε φορα που θελει να πιει νερο. και στο τελος της ημερας ειτε να το πλενει (σιγα ενα ποτηρι ειναι) ειτε να το βαζει στο πλυντηριο αν υπαρχει. 

τωρα για τα φαγητα νομιζω πως η καταψυξη ειναι παρα πολυ καλη λυση. μια φορα το μηνα ζυμωνω μπιφτεκια μοσχαρισια και γαλοπουλας και τα βαζω σε πολυμπαγκ ανα δυο. και οτι φαγητο (λαδερο, οσπριο, σουπες) περισσευει  το βαζω στην καταψηξη.
και να παει η μυγα να κατσει πανω στο ποτηρι;;;προτειμω να το πλυνω!!εγω προσωπικα δεν χρεισιμοποιω πλαστικα ποτηρια αλλα μπουκαλακια αμφιαλομενα γιατι. δεν μπορουμε να πιουμε ετσι κ αλλιως απο την βρυση.δεν ειναι καταληλο προς ποση.και μετα πανε στην ανακυκλωση.
ανακυκλωνεις δεν ανακυκλωνεις ντεμακι ειναι σπαταλη πλαστικου. και εγω εμφυαλομενο πινω αλλα τα ατομικα μπουκαλακια δεν συμφερουν ουτε οικονομικα και κανουν και κακο οπως ειπα στο περιβαλλον.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
zini έγραψε:δεν νομιζω πως τα πλαστικα ποτηρια και τα ατομικα μπουκαλακια ειναι λυση. δεν συμφερουν ουτε οικονομικα και ειναι επιβλαβη για το περιβαλλον με τη τοση χρηση πλαστικου. νομιζω πως το κλυτερο ειναι να εχει ο καθενας ενα ποτηρι σε διαφορετικο χρωμα μονο γι αυτον και να μην βγαζει αλλο καθε φορα που θελει να πιει νερο. και στο τελος της ημερας ειτε να το πλενει (σιγα ενα ποτηρι ειναι) ειτε να το βαζει στο πλυντηριο αν υπαρχει. 

τωρα για τα φαγητα νομιζω πως η καταψυξη ειναι παρα πολυ καλη λυση. μια φορα το μηνα ζυμωνω μπιφτεκια μοσχαρισια και γαλοπουλας και τα βαζω σε πολυμπαγκ ανα δυο. και οτι φαγητο (λαδερο, οσπριο, σουπες) περισσευει  το βαζω στην καταψηξη.
και να παει η μυγα να κατσει πανω στο ποτηρι;;;προτειμω να το πλυνω!!εγω προσωπικα δεν χρεισιμοποιω πλαστικα ποτηρια αλλα μπουκαλακια αμφιαλομενα γιατι. δεν μπορουμε να πιουμε ετσι κ αλλιως απο την βρυση.δεν ειναι καταληλο προς ποση.και μετα πανε στην ανακυκλωση.
Βαλε τουμπα μαρη το ποτήρι να κατσει στον ''κωλο΄΄ η μυγα ή σκεπασε τα με μια πετσετουλα. Razz Γιατι οταν τα πλενουμε τα πιατα και τα αφηνουμε να στραγγισουν δεν μπορει να κατσει η μυγα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις