Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
601 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 601 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 41]

426Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Παρ Νοε 01, 2013 11:18 pm

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια!!
Ιόλη μου πιστεύω για τις συσπάσεις το λέει κυρίως...Όταν είχα κάποιες συσπάσεις και είχα πάει στο νοσοκομείο, γιατί εκεί βλέπω το γιατρό, ήταν απέξω ο σύζυγος μιας κοπέλας που ήταν στον 9ο και μου είπε ότι είχε χρειαστεί κάποια στιγμή στον 7ο να μπει νοσοκομείο για να παρακολουθήσουν τις συσπάσεις της, και είχε μείνει κάποιες μέρες. Και παρόλα αυτά είχε φτάσει στον 9ο! Δηλαδή κατάλαβα ότι είναι συνηθισμένο σε κάποιες περιπτώσεις ακριβώς για να σε παρακολουθούν και να πάνε όλα καλα! Τώρα για τα πρακτικά μην αγχώνεσαι, θα τα λύσουν ο άντρας σου και οι δικοί σου! Εσύ να ασχολείσαι μόνο με τα μωράκια!!! Smile

427Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Παρ Νοε 01, 2013 11:49 pm

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια, πως νιώθετε τις συσπάσεις?Πονάτε?

428Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Παρ Νοε 01, 2013 11:58 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!

Gallida τον τράχηλο μία φορά μου τον μέτρησε κοιλιακά αλλά την τελευταία κολπικά, δεν ξερω γιατί.

Elin δεν ανησυχώ για αυτη την επικείμενη νοσηλεία (σιγά 3-4 μερούλες θα είναι τώρα) αλλά από ο,τι μου έδωσε να καταλάβω, σκέφτεται να με βάλει μεσα στην 28η εβδ (δλδ σε 1 μήνα) ως το τέλος... εκεί θαναι λίγο κάπως.... αλλά τι να γίνει!

Στις συσπάσεις εγώ δεν πονάω πολύ, της το είπα κιόλας της γιατρού, ότι συνοδεύονται από ελαφρύ πόνο τύπου περιόδου αλλά μόνο μπροστά. Και πέτρωμα δλδ σημαντικό σφίξιμο της κοιλιάς και βάρος προς τα κάτω. Παίζει να είναι προπαρασκευαστικές δλδ braxton hicks αλλά σε συνδυασμό και με τη μείωση του μήκους του τραχήλου, θέλει να το ελέγξει. Εν τω μεταξύ με έπιασαν και 1 φορά όσο έπαιρνα την αγωγή (που δεν θα έπρεπε)

Προς το παρόν το κύριο ανησυχητικό για εμένα είναι ότι έχω να νιώσω τη μικρή από την Πέμπτη το πρωί! Ο μικρός πού και πού σπανίως δίνει μια αδύναμη παρουσία... (είχε δώσει και ζωηρές κλωτσίτσες παλιότερα, όπως και η μικρή). Τώρα ο μικρός πολύ αδύναμα, η μικρή τπτ εδώ και 2 μέρες..... Θα βάλω εμβόλιμο ραντεβού την Τρίτη στη γιατρό μου, αν συνεχίσει έτσι γιατί πολύ ανησυχώ.. τι σοκολάτες έφαγα, τπτ... Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 534787 

429Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Παρ Νοε 01, 2013 11:59 pm

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οχι γαλλιδα οι συσπασεις ειναι οταν πετρωνει ολη η κοιλια για λιγα δευτερολεπτα και μετα χαλαρωνει παλι. δλδ δεν μιλαμε σε ενα σημειο να τη νιωθεις λιγο σκληρη που μπορει απλα να ειναι το μωρο σε εκεινο το σημειο. ειναι ολη σαν πετρα για λιγο και μετα απο λιγο χαλαρωνει παλι.

430Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 12:06 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μην αγχώνεστε.Εγώ όσο είχα νοσηλευτεί ένα 3ημερο στην κλινική και μετά σκεφτόμουν μόνο τραχήλους, συσπάσεις κτλ. Ολα καλά θα πάνε,είναι φυσιολογικές κάποιες συσπάσεις είναι προπαρασκευαστικές.
Ο γιατρός σας είπε να κάνετε ενέσεις για πνευμόνια?Γιατί εμένα μου είπε θα μου τις δώσει και δεν θέλω.

431Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 12:17 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ναι, έχω ήδη κάνει τις 3 από τις 4 κορτιζόνες και έχω μία ακόμη απόψε το βράδυ. Προς το παρόν, γιατί μετά μου είπε θα ξαναγίνουν.

Γιατί δεν θέλεις; Δεν είναι κάτι κακό αυτές οι ενέσεις (ούτε πονάνε, πραγματικά). Βοηθάνε τη δημιουργία του επιφανειοδραστικού παράγοντα στους πνεύμονες που βοηθάει στο να μην καταρρεύσουν οι πνεύμονες μετά τη γέννηση, αν είναι πρόωρο.

432Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 12:41 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσια μου...τι κανετε;;;Ιολη μου μην αγχωνεσαι οσο εισαι υπο παρακολουθηση ειναι και καλυτερα...ξερεις μεσα σου οταν εισαι με το γιατρο σου οτι ολα θα πανε καλα....
και εγω ρε κοριτσια δεν μπορω να τις καταλαβω τις συσπασεις...δεν ξερω καν αν εχω νιωσει....στην αρχη ειχα κατι σαν πονους περιοδου αλλα τωρα οχι....δεν ξερω τι να πω....
οι υπολοιπες κοριτσια μου πως ειστε;;;;

433Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 1:09 am

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια !! και εμενα με πιανει κατι σαν βαρος στην κοιλια για λιγα δευτερα και με αφηνει μετα !! δεν ξερω αν ειναι συσπασεις και στο γιατρο που το ειπα σηγουρος δεν ηταν! βασικα κι εγω δεν νομιζω να ηταν συσπασεις και πειστευω οτι αν μας πιασουν θα τις καταλαβουμε και θα ειμαστε σηγουρες !

434Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 1:11 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!!
Τι κάνετε?
Γαλλίδα εμένα τον τράχηλο μου τον μετράει πάντα ενδοκολπικά. Ενέσεις κορτιζόνης γιατί σου είπε να κάνεις? Φοβάται πρόωρο τοκετό?
Πολύ άγχος έχει πέσει στην ομάδα τελευταία!! Άντε να φύγει ο Νοέμβρης και να είμαστε όλες καλά! Και εμείς και τα μωράκια μας!
Για συσπάσεις και εγώ δεν ξέρω, δεν είμαι σίγουρη αν έχω ή όχι...

435Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 1:14 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια αμα ειχατε συσπασεις θα το καταλαβαινατε. δεν ειναι ουτε το βαρος, ουτε πονοι περιοδου, ειναι να γινεται για λιγο ολη η κοιλια πετρα, ολη ομως, οχι σε ενα σημειο να ειναι λιγο πιο σκληρη. αν ειχατε θα το ειχατε καταλαβει οποτε μην ανησυχειτε!

436Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 2:32 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κοριτσάκια!!!!Εγώ ούτε συσπάσεις έχω καταλάβει ούτε τίποτα!!!Και τον τράχηλο δεν μου τον έχει μετρήσει...Τουλάχιστον όχι ενδοκολπικά...Τώρα αν τον βλέπει και με τον κοιλιακό υπέρηχο δεν ξέρω....

437Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 3:04 am

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Leda Leda έγραψε:Καλημέρα κοριτσάκια!!!!Εγώ ούτε συσπάσεις έχω καταλάβει ούτε τίποτα!!!Και τον τράχηλο δεν μου τον έχει μετρήσει...Τουλάχιστον όχι ενδοκολπικά...Τώρα αν τον βλέπει και με τον κοιλιακό υπέρηχο δεν ξέρω....


καλημερα κοριτσι!! απο τον κοιλιακο δεν μπορουνε να τον μετρησουν ακριβως, φενεται ομως αν ειναι καλος και μακρυς οποτε πιθανον γι αυτο να μην στον μετρησε κολπικα και σε μενα το ζητησα και τον μετρησε στο τελευταιο ραντεβου
!

438Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 3:28 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν με θεωρεί κύηση υψηλού κινδύνου αλλά είπε για ενέσεις. Την Πέμπτη ξαναέχουμε ραντεβού. Αντε να δούμε..

439Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 4:49 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
gallida έγραψε:Δεν με θεωρεί κύηση υψηλού κινδύνου αλλά είπε για ενέσεις. Την Πέμπτη ξαναέχουμε ραντεβού. Αντε να δούμε..
Δεν τον ρώτησες γιατί σου είπε να βάλεις ενέσεις αν δεν αγχώνεται για πρόωρο τοκετό? Ρώτα τον την Πέμπτη να σου φύγει η απορία...

440Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 4:51 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα σε ολες.

Χθες σας διαβαζα οπως και σημερα αλλα δεν ημουν κ στα καλυτερα μου..
Τελικα.. λογω οτι ζυγιζα 60.8 στις 25/9 και στις 29/10 -> 65 ενω προσεχα τι ετρωγα λογω της τσιμπιμενης τιμης του ζαχαρου και λογω οτι το παιδι ειναι μεγαλοσωμο (αρα φταιει ο σακχαρωδης διαβητης)
θα παω σε διαβητολογο..για να παρω μηχανακι να μετραω το ζαχαρο και να κανω αυστηρη διαιτα για να μην το αφησουμε ανεξελγκτο.. ολα τα χα αυτο μου ελειπε!



Ιολη ευχομαι να πανε ολα καλα και νομιζω πως θα σε παρακολουθουν θα ειναι οτι καλυτερο.

Τωρα διαβαζα για τις συσπασεις που λεγατε και θα διαφωνησω με την Ελιν γιατι το συζητησα αναλυτικα με την γιατρο μου πως θα καταλβω εαν εχω γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω και επισης 2 φιλες μου την πατησαν

Συσπαση δεν ειναι μονο οταν πετρωνει ολη η κοιλια..
ειναι και οταν πετρωνει 1 μερος της δεξια,αριστερα στην μεση και ισως να μας φανει οτι ειναι το μωρο αλλα τελικα δεν ειναι γιατι εκεινο το σημειο-εξωγκομα πετρωνει..
ετσι την πατησαν2 φιλες μου και ευτυχως το επαθαν την ωρα του υπερηχου και περιμεναν να δουν τι κανει το μωρο αλλα το μωρο εκεινη την ωρα δεν εκανε τπτ απλως ειχαν συσπαση

Επισης μπορει να ειναι σαν πονοι περιοδου αλλα  πονος να παει και να ερχετε για καποια δευτερολεπτα ή λεπτα και οταν επανερχετε να ειναι λιγο πιο δυνατος
Ετσι μου τα εξηγησε ετσι σας τα λεω γιατι κ εγω ειχα την ιδια εντυπωση με τη Ελιν για τις συσπασεις...

441Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 4:57 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kate ευχομαι να πανε ολα καλα με το θεμα του σακχαρου...
Κοιτα οσον αφορα τις συσπασεις επειδη εγω η ιδια ειχα συσπασεις σου λεω πώς ήταν. επισης ξερω οτι μερικες φορες ενα σημειο ειναι λιγο πιο σκληρο αλλα οχι πετρωμενο, τοτε αυτο δεν ειναι συσπαση. επειδη ειχα εγω η ιδια συσπασεις και ξερω πώς είναι, ειμαι σιγουρη οτι αν εχει καποια στο μυαλο της να το προσεχει, θα το καταλαβει αν και οταν εχει, δεν ειναι κατι που το μπερδευεις.

442Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:01 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ελιν μιλησα για εξωγκοματα μικρα σαν να ειναι το κεφαλακι του μωρου ή ο ποπος του και κεινο το σημειο να ειναι πετρωμενο
μου το τονισε η γιατρος μου για να μπορεσω να το ξεχωρισω εαν το παθωγιατι πολλες δεν το παιρνουν χαμπαρι επειδη δεν ποναει συνηθως

443Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:16 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kate καλημέρα!

Για τόσο μικρή απόκλιση στα όρια στο σάκχαρο σου ζήτησε να πας σε διαβητολόγο? Καλύτερα βέβαια να είμαστε πιο προσεχτικοί απ' ότι πρέπει και ας μη χρειάζεται...εξάλλου αν ξεκινήσεις να μετράς το σάκχαρο και δουν ότι είναι οκ μπορεί να σου πουν να σταματήσεις (και να το μετράς και να κάνεις αυστηρή δίαιτα). Υπομονή λοιπόν να δεις τι θα σου πει και αυτός...
Αν μπορεί να είναι σύσπαση κάποιο μικρό εξόγκωμα πως ξεχωρίζεις τελικά αν είναι το μωρό ή όχι? Μεγάλο μπέρδεμα μου φαίνεται...εγώ γενικά έχω συνέχεια τέτοια εξογκώματα/βουναλάκια από τη μία μεριά που λέω (μόνη μου) ότι είναι το μωρό αλλά δεν ξέρω. Πάντως στις τελευταίες 2 επισκέψεις έχει ξεκινήσει και με βάζει σε καρδιοτοκογράφο για 20-30' πριν την εξέταση που βλέπει τις συσπάσεις και δεν είχα καμία (τουλάχιστον για εκείνο το διάστημα).

444Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:24 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Οντως μεγαλο μπερδεμα οι συσπασεις
μιση ωρα μιλουσαμε μονο για αυτες με την γιατρο μου και τα ειδη τους

Οσο για το σακχαρο οταν μια γυναικα πασχει απο διαβητη στην εγκυμοσυνη ενα συμπτωμα πολυ σγμαντικο ειναι η μακροσωμια του παιδιου και επισης εγω εχω και τα κιλα που μπαινουν ενω ηδη προσεχω αρα κατι δεν μεταβολιζω σωστα...

Οντως μπορει να προσεξω ενα μηνα και μετα να μην μετραω το χαζαρο απλως να προσεχω την διατροφη εαν η καμπυλη βγει καλη
Παντως μου επεσαν πολλα αποτομα και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα..

445Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:34 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε kate να σε ρωτησω τοτε το εξης: ο καρδιοτοκογραφος, στον οποιο με βαλανε εχει ενα πραγμα σαν ακουστικο, που στο βαζουν σε ενα σημειο στην κοιλια και αυτο δειχνει αν και ποτε πετρωνει, ανα τι διαστηματα, τι διαρκεια και ποσο πολυ. και βγαινει σαν καρδιογραφημα. με αυτο που λες για τα εξογκωματα αν ηταν ετσι δεν θα τα επιανε ο καρδιοτοκογραφος εφοσον μπαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο, εμενα μου το ειχαν βαλει στο μεσο της κοιλιας, λιγο κατω απο τον αφαλο. αλλα ακομα κι ετσι να ειναι, να γινεται τοπικα, μιλαμε για πετρωμα και μετα χαλαρωση στο ιδιο σημειο, οχι για εξογκωμα. το λεω για να εχουμε μεν το νου μας αλλα να μην πανικοβαλλομαστε και κατευθειαν.

446Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:35 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σίγουρα σύμπτωμα του διαβήτη της κύησης είναι η μακροσωμία αλλά δεν ισχύει πάντα το αντίθετο (όταν δηλαδή έχεις μεγάλο μωρό τότε έχεις και διαβήτη). Η μητέρα μου και τα τρία μωρά που γέννησε ήταν μεγάλα (από 4.300 ως 5.500 κιλά που ήμουν εγώ!) και δεν είχε πρόβλημα. Τα κιλά είναι και κληρονομικά πολλές φορές (επειδή η μητέρα μου έκανε μεγάλα μωρά λογικά θα κάνω και εγώ όπως φαίνεται ήδη με την ανάπτυξη του δικού μου...).
Όσο για τα κιλά που πήρες σίγουρα είναι πολλά για 1 μήνα αλλά τυχαίνει σε πολλές γυναίκες που δεν έχουν διαβήτη...
Δεν στα λέω αυτά για να σου αποδείξω πως δεν έχεις πρόβλημα, απλά για να σου πω ότι δεν σημαίνουν κάτι αυτά τα 2 "συμπτώματα" οπότε μην ανησυχείς πολύ εφόσον στην καμπύλη ήσουν στο όριο...υπομονή θέλει και θα περάσει ο καιρός που θα πάει!! Να βγουν επιτέλους τα μωράκια μας υγιή και να ησυχάσουμε!!
Προσπάθησε να μην πέφτεις πολύ ψυχολογικά γιατί δεν κάνει καλό σε κανέναν...

447Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:42 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειρηνη εννοειται πως μεγαλα μωρα δεν κανουν μονο οσες μανουλες ειχαν διαβητη στην εγκυμοσυνη..

Αλλα πιστεψε οταν κανω σχεδον διαιτα και βαζω 4 κιλα.. ειναι να τρελενεσαι μεσα σε ενα μηνα(αυτο επαιξε και το μεγαλυτερο ρολο μαζι με το τσιμπιμενο οριο) συν τα αλλα 2 που αναφερα κατι δεν παει καλα

Οσο για τις συσπασεις και τα διαφορα ειδη τους ελιν εγω σας λεω οτι ακριβως που ειπε η γυναικολογος μου
εγω σε καρδιοτοκογραφο δεν εχω μπει ακομα και δεν ξερω πως ειναι

σιγουρα το να πεφτω ψυχολογικα δεν κανει καλο σε κανενα αλλα μου ερχετε να κλαιω συνεχεια χωρις λογο

448Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:48 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε kate ενταξει δεν επιμενω αλλο, αλλα πιστεψε με ειναι ενα θεμα που προσωπικα με απασχολησε πολυ μιας και ειχα απο την 21η εβδομαδα, και το ειχα συζητησει τοτε πολυ και με το γυναικολογο μου και με κοπελες που ειχαν σε ολη την εγκυμοσυνη προβλημα με συσπασεις. Και προπαντων το εζησα και ξερω πώς ειναι! Αφου το συζητησες με τη γυναικολογο σου οκ, αλλα να μην τρομαζουμε ρε κοριτσια με το καθετι!!! Αυτο θελω να πω!!! Εμενα παρολο που ειχα απο την 21η που ειναι ΠΑΡΑ πολυ νωρις, μου εδωσε προγεστερονη, μου ειπε ξεκουραση, τον ακουσα, και απο τοτε, εχουν περασει τοσες εβδομαδες και ΔΕΝ ξαναειχα θεμα!!! Αρα να ειμαστε και λιγο ψυχραιμες, να ξεκουραζομαστε, να ακουμε τους γιατρους μας και ΟΛΑ θα πανε καλα!!!!

449Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:49 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σίγουρα οι ορμόνες δεν βοηθούν στην ψυχολογία...και ένα μικρό προβληματάκι να έχεις ή να σε προβληματίζει διογκώνεται λόγω των ορμονών!
Προσπάθησε να κάνεις υπομονή μέχρι να πας σε διαβητολόγο να σου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Μπορεί να μην είναι τόσο τραγική η δίαιτα όσο νομίζεις! Απλά θα ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω ίσως από μια πιο "φυσιολογική" εγκυμοσύνη. Το σημαντικό είναι ότι ο μπέμπης σου αναπτύσσεται σωστά! Εκεί να επικεντρώνεσαι και να παίρνεις δύναμη!

Ελιν συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου πρόταση!

450Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 18 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Σαβ Νοε 02, 2013 5:50 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kate μην ανησυχεις πολυ, οπως λεει και η ειρήνη κα το πιστεύω και εγω και για εμένα, καλύτερα να παρακολουθούμαστε παραπάνω παρα λιγότερο. Ζαχαρομετρο παρε, δεν είναι τπτ, θα σε βοηθήσει στην παρακολούθηση. Και αν παρεις κ συμβουλές απο τον Διαβητολογο ακόμη καλύτερα. Και εγω παιζει να εχω θεμα - δεν εκανα καμπύλη ακόμη - αλλα το ξερουμε ότι είμαι οριακά και για τον διαβήτη κύησης και για την προεκλαμψια. Πιστεύω όμως ότι με προσοχη και έλεγχο παλευονται.

Μόλις πριν απο 1 ώρα γύρισα απο τη Γενική Κλινικη οπου με είχε στείλει η γιατρός μου να ακούσουμε παλμούς. Την πήρα τηλ να κανονίσω εμβόλιμο ραντεβου καθως ειχα 2 μερες να νιώσω τη μικρη, κ μου ειπε να μην περιμένω, να παω κατευθειαν σήμερα.

Ο μικρός ακούστηκε πεντακάθαρα (αυτόν τον νιώθω κιόλας), η μικρη μόλις και μετα βίας αλλα η μαια ειπε ότι ήταν οκ. Με διαβεβαίωσε κιόλας ότι δεν υπάρχει περιπτωση, αν τυχόν δεν είχε παλμους η μικρη, να ακουστούν απο το βάθος οι παλμοί του μικρού η οι δικοί μου, φαίνεται αυτο αν είναι, λεει.

Οπότε ήσυχασα! Αν και η άτιμη δεν εχει κουνηθεί ακόμη!

Παρεμπιπτόντως μια κ πήγα κ παρολο που δεν με χρεώσαν και που η μαια ήταν ευγενική, γενικότερη εντυπωση απο την κλινικη δεν αποκόμισα την καλυτερη.. Λιγο ανοργάνωτη.. Ασανσερ δεν λειτουργούσαν, καναμε πιο πολλη ωρα στο ανεβα-κατεβα, πολύς κοσμος, μαίες/γραμματείς δεν υπήρχαν στη γραμματεία, χαμός απο αυτοκίνητα.. Όλα αυτα βέβαια είναι δευτερεύοντα αλλα..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις