Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40, 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 41]

951 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:30 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσαρες μου...τι μου κανετε;;;;;
εμεις πριν λιγο φαγαμε χεσαμε τον τοπο ολο και τη μαμα μας...επισης κατουρησαμε τον τοπο ολο και τωρα νανι...ειχα βαλει σκουπα και ηρεμησε το δολιο μου....
κοριτσια μου εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι οταν κλαιει απαρηγορητα απο τη στιγμη που δεν θελω να βαλω πιπιλα να τον βαζω κατω απο τον απορροφητηρα ή να του βαζω το σεσουαρ...αυτο μου ειπε οτι πρεπει να κανω και σε περιπτωση που εμφανισει κολικους....
μια μερα που ειχαμε επισκεψεις τον κρατησαν πολυ αγκαλια και μετα ηταν απαραγορητος γιατι βγηκε εκτος προγραμματος και πραγματι αυτα τα 2 λειτουργησαν μια χαρα....
το προβλημα που εχετε ειρηνακι μου το εχουμε και εμεις και μας ειπε η παιδιατρος σε περιπτωση που δεν κοπει θα πρεπει να κανουμε επεμβαση....ελπιζω να κοπει μονο του το νευρακι....πες μου την εμπειρια σας ειρηνακι μου για να ειμαι προετοιμασμενη.....

952 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:31 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Yπομονή βρε Ελίν μου...Αν έρθει η γιατρός πες μου εντυπώσεις όποτε μπορέσεις....
Με τις δουλειές τώρα πως τα πας?Σε βοηθάνε τα πεθερικά?
Έχω πει στη μαμά μου εγώ να έρθει αλλά είναι και μικρό το σπίτι και αν είναι η μαμά μου εκεί στάνταρ θα ανεβαίνει και η πεθερά όλη την ώρα και δεν ξέρω τι να κάνω...Να το παλέψω μόνη μου με τον άντρα μου για αρχή?Ή δεν παίζει να τα καταφέρω?!Εντάξει ένα μαγείρεμα πιστεύω θα το κάνω αλλά και η πεθερά μου στάνταρ θα με βοηθήσει σ'αυτό...Με τις καθαριότητες το σκέφτομαι γιατί πρέπει το σπίτι να είναι πάντα καθαρό μην αναπνέει και το μωρό σκόνες κλπ....

953 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:34 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χαχα!!!Βίκη μου έχω δει και στο youtube που ΄χει βιντεάκι από ήχο απορροφητήρα για τα μωράκια!!!!Πραγματικά μου έκανε πολύ εντύπωση!!!!!
Α!Να ευχηθώ κι όλας γιατί χθς ξεχάστηκα η γαϊδούρα!!Ιόλη μου χρόνια πολλά!!!Να τα εκατοστήσεις και ότι επιθυμείς!!!Άντε και με το καλό να σου έρθει και το άλλο νινί σου σπίτι!!!!

954 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:35 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ληδακι μου καλημερα....εγω ειχα για μια εβδομαδα τη μαμα μου στο σπιτι....ειναι λιγο δυσκολη η αρχη οποτε χρειαζεσαι και καποιον που να εχει την απαραιτητη εμπειρια...εμενα με βοηθησε αρκετα....τωρα που εχουμε βρει τους ρυθμους μας εχω αρχισει να κανω και τις δουλειες μου μονη μου....βεβαια εχω και τον αντρα μου αλλα μια γυναικα ειναι αλλιως....

955 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:40 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και γω το σκέφτομαι...Απ'τη μια λέω θα χρειάζομαι βοήθεια απ'την άλλη σκέφτομαι μη μου ανακατεύονται σε όλα και με πιάσουν τα διαόλια μου....Ο άντρας μου ευτυχώς από δουλειές τα κάνει και με το παραπάνω Μη σου πω καμιά φορά καλύτερα και από μένα...Τέλος πάντων...Θα δω πως θα πάνε οι πρώτες μέρες που θα είμαι Αθήνα ακόμα ούτως ή άλλως και μετά βλέπουμε....

956 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:41 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δείτε λίγο αυτό κορίτσια:
http://www.eimaimama.gr/2012/10/to-tetarto-trimhno.html
Μήπως τελικά το έντονο κλάμα δεν είναι κολικοί?

957 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:45 am

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα μαγειρευουν μαμα και πεθερα και μου στελνουν φαγητο και οσες φορες δεν μπορουν την βγαζουμε με αυγα ,μακαρονια η κατι απεξω.δεν ξερω για εσας αλλα εγω δεν μπορω να μαγειρεψω ακομα...οταν ειναι ο αντρας μου ομως στο σπιτι κανω τα παντα!!!βεβαια πιστευω αν ειχα ενδοεπικοινωνια και μαρσιπο θα τα καταφερνα μια χαρα.απλα αγχωνομαι αν μαγειρευω οτι δεν θα ακουσω το μωρο

958 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:48 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ληδακι μου εσυ ξερεις το κατα ποσο ανακατευονται και θα θεσεις και τα ορια σου σε περιπτωση που χρειαστεις βοηθεια φυσικα...εγω εχω μια μανα που δοξα το Θεο δεν ανακατευεται...οσες μερες εμεινε ασχοληθηκε με τις δουλειες του σπιτιου και οχι με το μωρο...μας αφησε μονους μας να τον μαθουμε και να προσαρμοστουμε μαζι του....
Ιολη μου ξεχασα και εγω να σου ευχηθω...Χρονια πολλα να τα εκατοστησεις και συντομα να εχεις και τα 2 σου μωρακια στο σπιτι μαζι σου....
gallida μου πολυ ενδιαφερον το κειμενο.....και να σου πω την αληθεια πιστευω οτι κρυβει πολλες αληθειες.....

959 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:52 am

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
gallida έγραψε:Δείτε λίγο αυτό κορίτσια:
http://www.eimaimama.gr/2012/10/to-tetarto-trimhno.html
Μήπως τελικά το έντονο κλάμα δεν είναι κολικοί?
φοβερο!!!!δεν το ειχα σκεφτει!!

960 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 2:53 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όντως πολύ ωραίο κείμενο!!!!Φυσικά έχουμε την σκέψη μην "κακομάθει" το μωρό αλλά ειδικά όταν είναι τόσο μωρούλι θέλει πολύ αγάπη και προστασία!!!

961 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:06 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα η πεθερά όλο λέει μην την κακομάθετε με αγκαλιές..... Mad Mad Mad 

962 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:10 am

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
leda μου τι ωραια κοιλιτσα!!!!!!!!ρε κοριτσια εσεις που γεννησατε σας λειπει η κοιλιτσα σας???εμενα πααααρα πολυ και δεν το περιμενα!!!!!!!!!την θελω πισω Mad μου λειπει απιστευτα!

963 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:12 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Άντε και η τελευταία φωτό με κοιλιά....
Gallida μου και μένα η μαμά μου τα ίδια μου λέει αλλά τι να κάνεις ειδικά αν έχει κολικούς το μωράκι?Το μόνο που θα προσπαθήσω με νύχια και με δόντια είναι να μην κοιμηθεί στο κρεβάτι μας...

964 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:16 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γυρίσαμε από το νοσοκομείο, όλα καλά!
Τελικά δεν ήταν τίποτα, 1 λεπτό υπόθεση, έκλαψε εκείνη την ώρα αλλά μετά κοιμήθηκε! Ούτε αίμα είδα ούτε τίποτα και μετά που γυρίσαμε σπίτι θήλασε χωρίς πρόβλημα!
Μετά άρχισε να γκρινιάζει λίγο αλλά μπορεί και να έτυχε και να μην είναι από αυτό δεν ξέρω...
Υπομονή Ελιν με τους κολικούς...είναι δύσκολη περίοδος...εσένα συμπεθέρα η μικρή σου είναι καλύτερα?
Ματινάκι μπράβο που αυξήθηκε η παραγωγή σου!! Άντε σύντομα θα κόψεις τελείως το ξένο!!  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 215994  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 215994 
Σοφία ο μικρός μου είχε ένα σχετικά συνηθισμένο πρόβλημα στη γλώσσα (δεν μπορούσε να τη σηκώσει πολύ γιατί το νεύρο που την κρατάει κάτω στο στόμα ήταν πολύ κοντό).
Λήδα αν τρέχει το γάλα λόγω υπερπαραγωγής μπορείς απλά όταν το αισθάνεσαι φουσκωμένο και δεν είναι η ώρα του μωρού σου να φάει από αυτό το στήθος, τότε με λίγο μασάζ ηρεμεί η κατάσταση...όσο βγάζεις γάλα τόσο αυξάνεται η παραγωγή οπότε είναι φαύλος κύκλος...
Βίκυ και εγώ χρησιμοποιώ ένα video με τον ήχο του σεσουάρ για να κοιμάται ο μικρός! Και πιάνει μια χαρά! Πόσο θα περιμένετε για το χαλινό? Καλό είναι πάντως αν γίνει να γίνει νωρίς γιατί μετά χρειάζονται νάρκωση τα μωράκια...δεν είναι τίποτα πάντως μη φοβάσαι.
Όντως πολύ καλό άρθρο Σοφία! Μέχρι 3 μηνών έχω διαβάσει ότι πρέπει να μη "φοβόμαστε" να τα έχουμε συνέχεια αγκαλιά τα μωράκια μας γιατί ακόμα δεν έχουν συνηθίσει τον έξω κόσμο...
Ληδάκι ίσιωσε τη φωτογραφία σου! Στραβολαιμιάσαμε Razz:P
Α εντάξει τώρα είδα ότι την ίσιωσες SmileΜια χαρά η κοιλίτσα σου δεν μεγάλωσε πολύ! Πολύ μυτερή είναι!

965 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:19 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κων/να κ μένα μου λείπει τρελά η κοιλιά μου,σκέφτομαι που πηγαίναμε βόλτες,που κουνιόταν...μην σας πω μελαγχολώ κ με πιάνει κατάθλιψη...ήταν τόσα ωραία περίοδος...
Λήδα μου εγώ σωθηκα που την κοιμιζω στο κρεβάτι,ευτυχώς 2 βράδια τώρα τη μετέφερα στο πορτ μπεμπέ αφού κοιμήθηκε θηλάζοντας στο κρεβάτι...αφού ο άνδρας μου λέει τζάμπα πήραμε έπιπλα...εδώ εμένα μ'αρέσει να κοιμάμαι με τη μαμά μου και τελευταία ψωφάω για αγκαλιές,το νεογέννητο δεν θα έχει την ίδια ανάγκη?
Ειρήνη μου περαστικά σας!

966 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:25 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπράβο Ειρήνη μου μια χαρά ο μικρούλης!!!!
Είναι μινιόν ο μπέμπης και έχω μικρή κοιλιά αλλά έχω την κοιλιά πύραυλο που μου είπε μια κυρία προχθές...χαχαχα!!!!
Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες για το στήθος!!Σας έχω πρήξει το ξέρω....
Εντάξει gallida μου αφού την μετέφερες μετά και δεν διαμαρτυρήθηκε αυτό νομίζω πως είναι καλό!!!!

967 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:28 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια μου καλησπέρα! Τι κάνετε; Κατ αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Ααααχ γέρασα..

Ελιν κ Ντίνα μου κι εμείς τα ίδια οπως λετε, είχαμε χτες... ξύπνησε στις 6:30 το απογ. δλδ μιάμιση ωρα πριν την ωρα του ταΐσματος, γκρινιαζε συνεχεια και τελικά κοιμήθηκε κανονικά κατά τις 6 το πρωί.. 12 ώρες γκρίνια! Εν τω μεταξύ ηρεμούσε μόνο στο όρθιο στον ώμο (δλδ στη θεση του ρεψίματος), αλλά μπορείς να τον εχεις έτσι συνέχεια;; Έτρωγε ανόρεχτα - άρα το θέμα του δεν ήταν οτι πεινουσε - δλδ εκανε μισή ωρα να φαει 40μλ, ενώ στα κανονικά του ειχαμε φτασει να τρωει 55-65 μλ σε 15 λεπτά. Τι στήθος εδωσα, τι πιπιλα, τι να τον κρατάω στην αγκαλιά, ηρεμούσε καπως κ μολις τον εβαζες στο λικνο γκρινιαζε, μαζευοταν, κοκκινιζε, ζοριζοταν. Περιεργο... Επισης τοσες ωρες δεν ειχε κανει κ κακα.. τελικά μας εχεσε εις τριπλουν το πρωι, τον κοσμο ολο, κ μάλλον ηρεμησε γτ τωρα κοιμαται. Για να δουμε... Μας ειπαν οτι ειναι πολυ μικρος γ ν εχει κολικους

Κατά τα άλλα η μικρή σήμερα ήταν χωρίς οξυγόνο, καλό αυτό, αλλά κάνει κατακρατηση μεγάλη κ πήρε 3 φορές λασίξ χωρίς αποτέλεσμα.. θα της κανουν υπερηχο νεφρών σήμερα.   Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 534787  Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 534787 Ελπίζω να μην ειναι κατι. Μας ειπαν οτι πιθανον και αυτο δλδ η κατακράτηση, να ειναι παρελκόμενο της βρογχοπνευμονικης δυσπλασίας. Παντως εφαγε το πουλακι μου χωρίς να παίρνει οξυγονο!

Επίσης κορίτσια αυτο που λενε οι παλιοι μην τα κακομαθετε με αγκαλιες ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, εχει καταρριφθεί πλεον. Τα νεογνα θελουν οση πιο πολλη αγκαλια μπορούμε. ΟΚ οχι να κοιμαται ΜΟΝΟ με αγκαλιά, αλλα να μην την τσιγκουνευομαστε "για να μην κακομαθουν". Ρωτήστε και τους παιδιατρους. Μας το ειπαν κ απο την κλινικη

bobo με το καλο!

Σοφια κι εγω αυτο ακριβως νιωθω, μου λειπει που ημουν εγκυος Sad

Ειρήνη μπραβο που πηγαν ολα καλα!

968 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:34 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια δεν ξερω...απο τη μια βοηθαει απο την αλλη μες στο σπιτι ολη μερα με τα πεθερικα τα εχω δει ολα...δεν εχω πουθενα ησυχια...ειμαι συνεχεια στο δωματιο μου...δεν ειναι ωραιο αυτο...μετα η πεθερα κανει καθαριοτητα και πλυντηρια-σιδερα αλλα με το φαγητο ετσι κι ετσι. μαγειρευει καθε δευτερη μερα και τετοια. επισης με εκνευριζουν διαφορα που κανουν και δεν μπορω να μιλησω κι οπως θελω γιατι δεν ειναι γονεις μου. ε αυτα σκεφτομαι βρε κοριτσια...μαρια που εισαι να μας δωσεις τα φωτα σου? παντως μες στο σπιτι ολη μερα ειναι δυσκολο. αλλο να ειναι κοντα και να σου φερνουν ενα φαγητο ή να σε βοηθανε με κατι κι αλλο ολη μερα καθε μερα...λειπει κι ο αντρας μου πολλες ωρες κι ειναι ακομα πιο δυσκολο...
Ληδα θα σου πω εντυπωσεις απο την παιδιατρο!
και μενα μου λειπει η κοιλια μου κοριτσια...επισης με πιανουν συνεχεια τα κλαματα...σε λιγο θα κλαιω και με τα δελτια καιρου, ελεος!
Ειρηνη ολα πηγαν καλα ε? μπραβο!!! Smile

969 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:52 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ιόλη μου μπράβο στη μικρή σου που έφαγε χωρίς οξυγόνο αυτό είναι μεγάλη πρόοδος!!!!!!
Άντε να λυθεί και το θέμα της κατακράτησης και μετά την παίρνετε?
Ελίν μου και γω το σκέφτομαι το πως θα μαι μετά...Είμαι από τη φύση μου και ευαίσθητη και μελαγχολική καμιά φορά και τώρα ειδικά στην εγκυμοσύνη με το παραμικρό συγκινούμαι και κλαίω!!!!Να δω μετά πως θα μαι!!!!!!

970 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:53 am

Energy2009

Energy2009
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια της όμορφης αυτής ομάδας!

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλες τις κοπέλες που ήδη έγιναν μανούλες να σας ζήσουν τα μωράκια σας και σε όσες αναμένουν το ευχάριστο γεγονός, με το καλό!!

Έμπαινα στο forum στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και με κάποιες κοπέλες από εδώ μοιραστήκαμε τις ανησυχίες των πρώτων εβδομάδων... Μετά σταμάτησα να γράφω καθώς δεν προλάβαινα, έχω και μια κορούλα και με την δουλειά κατέληγα πολύ κουρασμένη το βράδακι, αλλά πριν από λίγες μέρες μπήκα και διάβασα -όσο μπορούσα- τα νέα σας. Μπράβο σε όλες σας που κρατάτε το θέματάκι σας ζωντανό και γράφετε καθημερινά, είναι μεγάλη ψυχολογική βοήθεια και συντροφιά!!

Με την αγαπημένη Ιόλη είμασταν πολύ-πολύ κοντά στις ημερομηνίες (έχω ΠΗΤ 25/02/14) και τα λέγαμε το καλοκαιράκι αρκετά, καθώς και με την kate, και ίσως και με άλλα κορίτσια, έχω και μια αμνησία πια...  Smile 

Αχ Ιόλη μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου... Όταν είδα ότι γέννησες στις 30+5 εβδομάδες... χάρηκα πολύ που πήγαν όλα καλά! Σαν ψέματα μου φαίνεται... Διάβασα ότι τράβηξες πολλά και πριν και μετά τον τοκετό και ακόμα τρέχεις με τα μωρούλια σου και γι'αυτό σου αξίζουν συγχαρητήρια για την υπομονή σου! Εύχομαι γρήγορα να πάρεις την μικρή σου σπίτι και ο μικρούλης σου να πάρει βάρος... Μπράβο σου και για τις αντλήσεις και τις προσπάθειές σου για τον θηλασμό... Όλα θα πάνε καλά είμαι σίγουρη!!

Kate, Leda, και vasoulagal (ελπίζω να μην ξεχνάω κάποια) με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας!!! Να έχετε έναν γρήγορο και καλό τοκετό!!

Εμείς τώρα περιμένουμε κοριτσάκι! Έχουμε ήδη μια όμορφη κορούλα που είναι 4,5 ετών περίπου, γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες με φυσιολογικό τοκετό στο ΕΛΕΝΑ, 3.160 γρ. Θήλασα 6 μήνες αποκλειστικά και μετά σταμάτησα σταδιακά για να γυρίσω και στην δουλειά. Μπράβο σε όλες σας που προσπαθείτε τον θηλασμό, είναι δύσκολο στην αρχή, αλλά μετά φτιάχνει και θα σας φαίνεται πανεύκολο!

Αυτό το μωράκι μας τώρα είναι λίγο μικρούλι σε βάρος (2 κιλά την προηγούμενη Τρίτη, δηλαδή  στις 35 εβδ.) οπότε έχουμε λίγη ανησυχία για να δούμε ότι παίρνει βάρος... Θα πάω ξανά αύριο για υπέρηχο που μπαίνω στην 36 εβδ. και ελπίζω να έχει πάρει!! Κατά τα άλλα είχα μια καλή σχετικά εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής, ενεσούλες Clexan κάνω γιατί έχω τάση για θρομβοφιλία, πολύ μαγνήσιο για τις συσπάσεις, αλλά τίποτα άλλο σοβαρό, ευτυχώς.

Αυτά βρε κορίτσια και sorry για το μεγάλο post... Τα έγραψα μαζεμένα! Καλή δύναμη σε όλες!!

971 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 3:58 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Energy καλησπέρα και ευχαριστούμε για τις ευχές!!!Και συ με το καλο να υποδεχτείς ο 2ο μωράκι σου!!!!Kοντά με τη Βασούλα γεννάς...Πες μας εμπειρία από το Έλενα αν μπορείς!!!Και εγώ και η Βασούλα νομίζω και η Sadi εκεί γεννάμε...Σου έκαναν επισκληρίδιο?Και μετά σε βοήθησαν με το θηλασμό?

972 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 4:38 am

Energy2009

Energy2009
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Leda Leda έγραψε:Energy καλησπέρα και ευχαριστούμε για τις ευχές!!!Και συ με το καλο να υποδεχτείς ο 2ο μωράκι σου!!!!Kοντά με τη Βασούλα γεννάς...Πες μας εμπειρία από το Έλενα αν μπορείς!!!Και εγώ και η Βασούλα νομίζω και η Sadi εκεί γεννάμε...Σου έκαναν επισκληρίδιο?Και μετά σε βοήθησαν με το θηλασμό?

Leda μου σε ευχαριστώ, να 'σαι καλά! Και Βασούλα και Sadi με το καλό όλες μας οπότε!!

Η εμπειρία μου στο ΕΛΕΝΑ ήταν πολύ καλή. Καταρχήν ζήτησα και μπήκα σε μονόκλινο δωμάτιο το οποίο βολεύει πολύ, κυρίως επειδή μπορεί να διανυκτερεύσει κάποιος μαζί σου το βράδυ (εμένα έμεινε ο άντρας μου και τις 4 μέρες), ενώ στους υπόλοιπους τύπους δωματίων δεν το επιτρέπουν, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Με όλο το προσωπικό (μαίες, νοσοκόμες, προισταμένες) έμεινα πολύ ικανοποιημένη, επίσης από καθαριότητα και φαγητό μια χαρά.

Τώρα για την φάση του τοκετού, και πάλι έχω να πω ότι με πρόσεξαν πάρα πολύ, είχα δίπλα μου πέρα από την γιατρό μου και μια μαία για να βοηθάει στις αναπνοές, όλα καλά, δεν έχω παράπονο. Επισκληρίδιο δεν μου έκαναν, ούτε ζήτησα. Γενικά έχω ακούσει ότι, όπως και σε όλα τα δημόσια, για να κάνεις επισκληρίδιο εκεί πρέπει να το έχεις συννενοηθεί με τον γιατρό σου, δεν την κάνουν με την "ευκολία" ίσως που γίνεται στα ιδιωτικά.

Να φανταστείς ότι μόλις γέννησα και ενώ ήμουν στην ανάνηψη (ήταν 1 μετά τα μεσάνυχτα), πέρασε η προισταμένη για να με ελέγξει, είδε ότι είχα μια "περίεργη" αιμορραγία που δεν της άρεσε, με εξέτασε και κατάλαβε ότι είχε σπάσει ένα αγγείο και - αφού ενημέρωσε την γιατρό μου - με έβαλε αμέσως για χειρουργείο το οποίο κράτησε 1,5 ώρα. Αν δεν το έβλεπε θα είχα πρόβλημα μετά. Θέλω να πω ότι υπάρχει μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων εκεί που έχουν την ευθύνη για εσένα πέρα από τον γιατρό σου, και αν αντιληφθούν κάτι, θα το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσον αφορά στον θηλασμό, το ΕΛΕΝΑ είναι υπέρ του θηλασμού και είναι πιστοποιημένο μάλιστα, οπότε θα βρεις πολύ καλή αντιμετώπιση και βοήθεια σε αυτό το θέμα. Εγώ είχα κάνει και το σεμινάριο θηλασμού που κάνουν 2 φορές τον μήνα εκεί, και με είχαν βοηθήσει πολύ οι οδηγίες τους, γνώριζα τις δυσκολίες και δεν απογοητεύτηκα στην αρχή που είναι δύσκολα. Πέρα από αυτό το σεμινάριο όμως, στο ΕΛΕΝΑ περνάνε εξειδικευμένες μαίες από τα δωμάτια των λεχώνων και εκεί σου δίνουν πρακτικές συμβουλές, βλέπουν πως θηλάζεις και τι προβλήματα μπορεί να έχει η κάθε περίπτωση και σε βοηθάνε. Επίσης, αν έχεις οποιαδήποτε απορία είτε είσαι μέσα στο μαιευτήριο, είτε όταν βγεις, μπορείς να καλέσεις στο τηλέφωνο του τμήματος 210-6462782 (11:30-13:30), είναι Τηλεφωνική Συμβουλευτική Υπηρεσία.

Εμείς - επειδή η μικρούλα μου μπήκε για 2 ημέρες στην θερμοκοιτίδα - είχαμε εμπειρία και από την Μονάδα Εντατικής Θεραπείας εκεί, όπου όλες οι νοσοκόμες και οι παιδιάτροι ήταν συζητήσιμοι και ένιωθες ότι προσέχουν όλα τα παιδάκια και με το παραπάνω. Απλά περιμέναμε πολύ για το επισκεπτήριο.

Απλά να σημειώσω ότι σε σχέση με ένα ιδιωτικό μαιευτήριο, στο ΕΛΕΝΑ ίσως να συναντήσεις και λίγο μια πιο ψυχρή-τυπική συμπεριφορά από κάποιους που εργάζονται εκεί - έχουν και πολύ κόσμο πια και ίσως αυτό έρχεται μόνο του. Αλλά όχι αγένεια, σε καμία περίπτωση, είναι όλοι κοντά στην κάθε γυναίκα και αν χρειαστείς οτιδήποτε μπορείς (και οφείλεις) να το κουβεντιάσεις.

Αυτά! Και τώρα εκεί θα γεννήσω κι εγώ. Ελπίζω να είναι ακόμα έτσι τα πράγματα!  Smile

973 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 4:47 am

Leda Leda

Leda Leda
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tέλεια μια χαρα μου ακούγονται!!Και γω σε μονόκλινο θα πάω...Γενικά και εξετάσεις που έχω κάνει καιδιάφορα που έχω χρειαστεί ευγενικοί ήταν όλοι δεν μπορώ να πω απλά συνήθως οι γιατροί στα ιδιωτικά έχουν αυτό το στυλ "Τι κάνεις αγάπη μου, μωρό μου κλπ.?" και όλη αυτή την ευγένεια αλλά δεν πιστεύω ότι είναι πάντα από συμπάθεια και πραγματικό ενδιαφέρον...
Για επισκληρίδιο το έχω συζητήσει με το γιατρό μου αλλά του είπα ότι θα δω πως πάει και αναλόγως....Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!!!Να μπαίνεις να μας λες και συ τα νέα σου...

974 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 4:59 am

Energy2009

Energy2009
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Leda Leda έγραψε:Tέλεια μια χαρα μου ακούγονται!!Και γω σε μονόκλινο θα πάω...Γενικά και εξετάσεις που έχω κάνει καιδιάφορα που έχω χρειαστεί ευγενικοί ήταν όλοι δεν μπορώ να πω απλά συνήθως οι γιατροί στα ιδιωτικά έχουν αυτό το στυλ "Τι κάνεις αγάπη μου, μωρό μου κλπ.?" και όλη αυτή την ευγένεια αλλά δεν πιστεύω ότι είναι πάντα από συμπάθεια και πραγματικό ενδιαφέρον...
Για επισκληρίδιο το έχω συζητήσει με το γιατρό μου αλλά του είπα ότι θα δω πως πάει και αναλόγως....Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!!!Να μπαίνεις να μας λες και συ τα νέα σου...

Ακριβώς Leda, έχεις πιάσει αυτό που εννοούσα για τις διαφορές στυλ μεταξύ δημόσιου και ιδιωτικού... Έτσι είναι όπως τα λές. Οπότε και για επισκληρίδιο είσαι εντάξει, το βλέπεις και πράττεις αναλόγως τότε.

Τώρα που πλέον ξεκουράζομαι, θέλω να πιστεύω πως θα μπαίνω συχνά! Μέχρι τις 15:15 τουλάχιστον τις καθημερινές που παραλαμβάνω την μικρή μου από το νηπιαγωγείο και μετά το βραδάκι (τώρα έχω αυπνίες) χε χε!

Καλό απόγευμα να έχουμε!!

975 Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# - Σελίδα 39 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #9# Δευ Ιαν 27, 2014 5:13 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Energy πολύ χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω!!!!!! Όλα καλά εύχομαι κορίτσι μου! Βιάζομαι γιατί εχω ραντεβού με τη γυναικολόγο μου σε λιγο, μολις ταισα και κοιμισα τον μικρο κ ίσα που προλαβαίνω, απλώς μπήκα να σου πω οτι χαρηκα που σε ξαναβλεπω εδώ, να μπαίνεις στο εξής, ελπίζω να πάνε ολα καλά ως το τέλος!!!  I love you I love you I love you 

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 39 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 21 ... 38, 39, 40, 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις