Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 17]

226Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Πεμ Μαρ 27, 2014 11:10 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tινα μου, μην ανησυχεις θα πανε όλα καλα, μια φιλη μου ειχε το ιδιο και γεννησε στις 37, προσεχε όμως πολύ για μικροβιο μην παθεις τιποτα εσυ και το μωρο!και για μενα αφου η μπεμπουλα είναι καλα μην το πολύ καθυστερεις


Ρενια, νομιζω ότι βλεπει ο γιατρος αν εχεις λιγο αμνιακο υγρο στον υπερηχο και μετα βλεπει αν χανεις με ένα χαρτι που βαζει στον κολπο, δηλ θα το καταλαβει αυτος στον υπερηχο, αλλωστε ελεγχει παντα το αμνιακο υγρο

227Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Πεμ Μαρ 27, 2014 11:29 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ναι,αλλα εγω εχω να παω στ γιατρο απο τ 20 του φλεβαρη..γιαυτο αγχωθηκα..ελπιζω να ειναι ολα καλα..!!
Γερα μωρακια να εχουμε κοριτσια..

228Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Παρ Μαρ 28, 2014 7:17 am

Tintail


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σας κουκλες,
Ακομα εγκυος. Εχω κατι πονους, σαν να παει κατι να γινει αλλα δεν γινεται... ξεκινησα αντιβιωση σημερα μην παρω μικροβιο που ειπε κι η Ιουλιανα και περιμενω.

Κοιτα Ρενια, και στα αγορια ειχα πολλα υγρα που δεν ηταν αμνιακα, τωρα σε αυτην δεν ξερω πως εγινε ακριβως και εσπασε ο σακος χωρις να παρω χαμπαρι.
Το ειδε στον υπερηχο.

Ολη την ημερα κοιμομουνα σημερα δεν ξερω γιατι...
Σας φιλω παω να κανω ενα μπανιο γιατι ξυπνησα μουσκεμα στον ιδρωτα!
Φιλια!

229Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Μαρ 30, 2014 8:56 am

sofy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε?
Tintail και εγώ είχα θέμα με τα υγρά εχθές. βρεχόταν η φόρμα μου. Πήγα νοσοκομείο και μου βρήκαν στον υπέρυχο πως τα αμνιακά είναι στα κατώτερα φυσιολογικά επίπεδα, μετά μου έκανε και εξέταση μ'ένα στικάκι όπου δεν είδε διαρροή υγρών, άρα δεν είχε σπάσει ο σάκος.
Αυριο θα πάω να με δεί ο γιατρός.
Συμπέρασμα, το μωρό δεν αναπτύσεται σωστά, ο πλακούντας είναι πολύ γερασμένος και τα αμνιακά είναι λιγοστά. Κορίτσια βλέπω να σας κάνω προσπέραση και να γεννάω πρώτη!!!

230Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Μαρ 30, 2014 9:33 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια τι κανετε??μας βλεπω ολες στα χειροτερα μας..πωπω..

Εγω εχω υγρα πολυ καιρο κ ανησυχω κοριτσια που δε τον πηρα τηλ τοσο καιρο..τι να πω..ελπιζω σοφυ μου να πανε ολα καλα..!!γερο να ειναι το μωρακι σου κ με το καλο να γεννησεις οποτε κ αν πρεπει..το ιδιο ισχυει κ για σενα τινα μου..να πανε ολα καλα σας ευχομαι.!!!

Τριτη θα παω στο γιατρο,κ εχω μια υποψια οτι θα με κρατησει..η μικρη εχει κατεβει τοσοοοο χαμηλα...ολοι μου λενε οτι η κοιλια μου ειναι χαμηλα,δε ξερω φυσικα αλλα επδ ειχα κ τ θεμα πριν μηνες,που επρεπε να ειμαι ξαπλα κ ο γιατρος φοβοταν εχω τη υποψια μηπως με κρατησει ..ειμαι κ μακρια απο το γιατρο σχεδον μιαμιση ωρα μακρια κ ισως φοβηθει..!!δε ξερω..οτι κ να ειναι..θελω πανω απ ολα να ειναι γερη η μικρη μου...

Τα υπολοιπα κοριτσια τ κανουν??
ιουλιανα μου εκανες το μανικιουρ-πεντικιουρ??ξερεις τι μου ειπε μια μαια που ειδα προχθες σε ενα τραπεζα που μας ειχαν καλεσει?οτι τα νυχια τα ξεβαφουν οταν μπεις για γεννα γιατι θελουν να βλεπουν το χρωμα τους μη τυχον κ συμβει τιποτα γιατι εκει φαινετε οτι κ αν γινει..κ ηθελα να τα φτιαξω κ εγω αλλα το αφησα..!!

231Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Μαρ 30, 2014 11:54 am

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα κορίτσια!Τι κάνετε?!Αγχώθηκα λίγο με τα νέα σας βρε κορίτσια μου.. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
 Εύχομαι σε ολες μας όλα να μας πάνε καλά!!Εγω Τετάρτη πάω στο νοσοκομείο για εξέταση (μιας και θα γεννήσω εκεί) και την αλλη εβδομάδα θα πάω και στον γιατρό μου έξω ο οποίος μου είπε πως αυτη την φορά θα με εξετάσει και κολπικά.. 
Εχω και εγω σουβλιές μερικές φορές και κάτι σαν γρατζουνίσματα μου είπαν ομως οτι είναι φυσιολογικά ολα αυτα!Νιώθω την μπεμπούλα μου ακόμη περισσότερο και πιο έντονα τώρα μιας και μεγάλωσε αρκετά! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
Γερά να είναι τα μωράκια μας και εμείς επίσης!

232Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Μαρ 30, 2014 11:57 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ρενια το εκανα το μανκιουρ-πεντικιούρ και τα ξεβαψα γιατι μου ειπαν στο νοσοκομειο ακριβως το ιδιο, και επειδή θα παω σε δημοσιο είναι πιο αυστηροι σε αυτά και θα τα ακουσω από τις μαιες


Λοιπον, πηγα το Σαββατο, με εβαλαν στον καρδιοτοκογραφο, η μπεμπα είναι μια χαρα, εγω επαθα πανικο και τους επρηξα γιατι νομιζα ότι σταματουσε η καρδια της,,,ειχα συσπασεις (την παρασκευη ολο το βραδυ ψιλοπονουσα ) αλλα δε με κρατησε παρολο που του το ζητησα και θα ξαναπαω την τεταρτη (εκτος απροοπτου) και θα κανω προκληση

κατά τα αλλα εχω πονακια περιοδου και σουβλιες από κατω



Σοφυ, ελπιζω όλα να πανε καλα!ανυπομονούμε να μας πει τι εγινε!

Τίνα, και εσυ το ιδιο!

Ρενια κα εγω ειχα πολλα υγρα αλλα δεν ηταν αμνιακα, μην ανησυχεις!

233Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Δευ Μαρ 31, 2014 3:49 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
που ειστε καλε??

από το πρωι νιωθω την μπεμπα πολύ χαμηλα, νομιζω ότι θα δω καμμια τουφα μαλλι να βγαινει!!θα δω μηπως τον παρω αργοτερα τηλ αν δυναμωσουν και οι πονοι
που νιωθω

234Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Δευ Μαρ 31, 2014 5:13 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα τι κανετε?????ιουλιανα κοριτσι μου γτ θα πας με προκληση τελικα???ναι κ εγω τ νιωθω πολυ χαμηλα εδω κ μερες..κ οσο περπαταω τη νιωθω να με κοβει κ να κατεβαινει....εχει εμπεδωθει μαλλον κ σενα στη λεκανη σου..υπομονη...!!!!αν σε πιασουν οι πονοι να παρεις το γιατρο σου.!!
Ανυπομονω να παω αυριο κ να με κρατησει..αντε γτ δε μπορω αλλο...να μου τη βγαλει τη μπεμπα με το καλο..!!

235Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Δευ Μαρ 31, 2014 7:27 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ε αφου εχω ηδη  διαστολή, ποναω και η μικρη εχει εμπεδωθεί θα με βαλει με ορο να το επισπευσουμε (αυτό εννοω προκληση), δε βρισκω το λογο να το καθυστερώ και δε θελω κιολας, νομιζω ότι ορο βαζουνε ετσι και αλλιως στις περισσοτερες περιπτώσεις, και σε εσενα αν σε κρατησει λογικα ορο θα σου βαλει για να ενταθουν οι συσπασεις

236Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Δευ Μαρ 31, 2014 10:16 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλα θα κανεις κοριτσι μου..αφου πρεπει κ ειναι ετοιμη με το καλο κ με ενα πονο..!!Smile 

Αυριο θα παω κ εγω κ θα σας πω..αν δε εχω μπει το βραδυ παει να πει οτι με κρατησε..αν και το ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου.. Very Happy Very Happy 

237Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τρι Απρ 01, 2014 6:08 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσακια τ κανετε??σημερα πηγαμε στο γιατρο..!!
Ξερετε τι ειναι να εχετε διαστολη να γινετε να γεννησετε κ να ειναι η μπεμπα κανονικα με το κεφαλι κατω αλλα να εχει στραμμενο το κεφαλι της κ να κοιταζε προς τα δεξια..δε μπορει ο γιατρος να κανει τπτ αν δε γυρισει το κεφαλι κατω..!!στεναχωρηθηκα τοσο πολυ..!αφηστε.!!κ μου ειπε πως αν δε γυρισει θα με βαλει με καισαρικη..δε θελω καισαρικη κοριτσια..με τιποτα.!!δε ξερω τι να πω..ανησυχω μηπως ειναι κ ψεματα του γιατρου για να με βαλει καισαρικη..τεσπα..τι να πω..υπομονη..θα περπαταω παρα παρα πολυ κ θα ανεβοκαταιβαινω πολλες σκαλες για να τη βοηθησει αν εμπεδωθει στη λεκανη..με εξετασε απο κατω κ ειχα διαστολη αλλα δυστυχως δε γινοταν τπτ.. Sad Sad  κ οταν γυρισα σπιτι ειχα αιμα..μαλλον θα ηταν απο τη εξεταση που εκανε στο τραχηλο..!θα περιμενω δε μπορω να κανω κατι αλλο..!!

Εσεις τ κανετε?ιουλιανα τι εγινες?

238Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τρι Απρ 01, 2014 12:13 pm

elpidamamy

elpidamamy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΡΕΝΙΑ μου υπομονη εχεις πολλες μερες ακομα και δεν χρειαζετε να βιαζεσε το μωρακι σου θα ερθει οταν εκεινο θελει. εμενα ετσι μετα την προκληση και τελικα κατελιξα καισαρικη μετα απο 12 ωρες πονους. μηπως ο γιατρος βιαζεται λογο πασχα?? λεω εγω... εγω πηγα σημερα ολα καλα, δευτερα ξανα εξετασεις αιματος καρδιολογο και κανονιζουμε το ραντεβου για τεταρτη ή παρασκευη δεν μου ειπε ακομα γιατι εχουν πολλα χειρουργια κ πρεπει να μλησει με την αναισθισιολογο. αυριο θα φτειαξω μαλλι και τριτη πρωι αποτριχωση . τα βαμενα νυχια απαγορευονται στην καισαρικη στο φυσιολογικο οκ αλλα αφου ποτε δεν ξερεις τι θα γινει μην τα βαψετε!!

239Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τετ Απρ 02, 2014 5:20 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ελπιδακι μου ολα καλα εσυ??δε ειπα οτι βιαζομαι να γεννησω αλλα οτι δε θελω καισαρικη..αυτο ειπα..ναι..προφανως δε θελει να παμε με φυσιολογικο γτ ισως εχει δουλεια μεγαλοβδομαδα η το πασχα..τι να πω..εχω παλκωθει στης δουλειες του σπιτιου μου μηπως κ κατεβει μεχρι τη δευτερα που θα ξανα παω..!!
Ειχα κ αιμα χθες το βραδυ παλι....υπομονη τι αλλο να κανω... Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 534787 

240Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Πεμ Απρ 03, 2014 3:09 am

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι κάνετε κορίτσια?Εγω πήγα χθες στο γιατρό!Εκανα υπέρηχο nst και με εξέτασε και κολπικά!Ολα είναι μια χαρά η μπουμπού μας είναι 2500kg..Λίγα μου φάνηκαν ομως μου είπε οτι είναι μια χαρά και επίσης μου είπε πως ο τράχηλος είναι μαλακός,έχω ομως μέρες ακόμη!Εκτος απροόπτου θα πάω σε 10 μέρες πάλι για nst!Φτάνει η μεγάλη ώρα!!!Με το καλό σε όλες μας!! I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you 

241Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Πεμ Απρ 03, 2014 4:52 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοριτσια..με το καλο λοιπον. ναταλι-μαρια και με ενα πονο..!!ολα μια χαρα κ σε σενα μπραβοο..!!
Τα υπολοιπα κοριτσια τ κανουν??
Εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι η μικρη μου ειναι 3.200..παχουλο μωρο κοριτσια..!!κ αν περιμενω μεχρι τελος μηνα θα παει +1 ισως κ παραπανω...

242Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Σαβ Απρ 05, 2014 6:34 am

sofy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε?Ακόμα δεν πρέπει να έχει γεννηθεί το πρώτο μωράκι της ενότητας!
Εμείς την Δευτέρα κάναμε doppler και την Πέμπτη nst. Το βάρος της μπέμπας στις 36+3 ήταν 1.173 γρ. ο πλακούντας γερασμένος grande 3 αμνιακά στα κατώτερα φυσιολογικά όρια και ήμασταν στην 4η εκατοστιαία θέση. Το nst ήταν αρκετά καλό.
Ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω την Τρίτη και αν έχει πέσει εκατοστιαία θέση Τετάρτη θα γεννήσω. Παράλληλα ξεκίνησα και ινσουλίνη γιατί αύξησα τη διατροφή μου μήπως πάρει παραπάνω βάρος. Σήμερα έκανα και κορτιζόνες! Αφήστε κορίτσια όλη μέρα τρυπιέμαι... σήμερα θα κάνω σύνολο 6 ενέσεις!!!!!!!!!!!!!!!! Τα νεύρα μου scratch 
Ελπίζω με όλα αυτά να καταφέρουμε να φτάσουμε τα 2.500 κιλά και να μην μπούμε θερμοκητίδα.
Κορίτσια εσείς τι κάνετε? έχουμε καμία εξέλιξη?

243Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Απρ 06, 2014 1:19 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα σοφυ μου..τ κανεις??πωπω κοριτσι μου..υπομονη.τι να πω..!!ολα καλα θα πανε θα δεις με το καλο να γεννηθει το μπεμπακι σου οποτε κ αν πρεπει κ να ειναι γερο κ δυνατο..το μωρακι σου κ εσυ μαζι..

Εγω θα παω αυριο πρωι για να μπω στο μηχανημα για να δω αν εχω συσπασεις..!!κ μετα μαλλον υπερηχο για να δουμε αν κατεβηκε η μικρη αν εμπεδωθηκε το κεφαλι της και τα λοιπα..!!μπορει κ να με κρατησει.ποιος ξερει..

Εσας κοριτσια εχουν εμπεδωθει στη λεκανη σας??τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν?ιουλιανα τελικα γεννησες?τινα??οι υπολοιπες κοριτσοπουλες τι κανουν??

Σας φιλω..

244Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Απρ 06, 2014 11:30 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπέρα!!

γεννησα όπως καταλάβατε την Τεταρτη το απόγευμα, η μικρη ηταν τελικα 3200 gr , εχει πολύ πλακα μοιαζει με στρουμφακι, σημερα γυρισαμε σπτι το μεσημερι
θα σας βαλω φωτο να την δειτε,

με το καλο και στις υπολοιπες!!

245Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Κυρ Απρ 06, 2014 12:35 pm

sofy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
iouliana να σου ζήσει!!!!!! Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 215994 Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 215994 Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 328109 Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 328109 
Να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!!!!!!!!!!
Πήρε πολύ βάρος στο τέλος τελικά! Μακάρι να γίνει κ με μένα το ίδιο! Μου έδιωξες λίγο το άγχος!
Περιμένουμε φωτό καθώς και να μας πείς για τον τοκετό σου... βέβαια τώρα θα είσαι πολύ απασχολημένη αλλά το δύσκολο είναι περίπου οι πρώτες 40 μέρες, μετά θα βρείτε το ρυθμό σας.
Και πάλι να σου ζήσει!!!!!!!!!!

246Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Δευ Απρ 07, 2014 9:48 am

Tintail


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κοριτσαρες μου!!! Οπως καταλαβατε γεννησα.
Να σας τα γραψω λοιπον αναλυτικα!

Παμε λιγο πιο πισω, στις 35 εβδομαδες περιπου οπου και σπασανε τα νερα. Υψηλη ρηξη λεγεται, δηλαδη ο σακος τρυπησε καπου ψηλα προς στο στομαχι, με αποτελεσμα να μην τρεχουν ασταματητα αλλα να εχουμε πιο πολυ το μαρτυριο της σταγονας. Το πηραμε χαμπαρι στις 35 και 1 και επιβεβαιωθηκε οτι πλεον το μωρο δεν ειχε καθολου υγρα στις 36 και 2.

Ελα ομως που ηταν νωρις ακομα να γεννηθει! Ετσι ξεκινησε ενα αγωνας με τον χρονο, να μεινω εγκυος μεν οσο περισσοτερο γινεται αλλα χωρις να κινδυνεψει το μωρο δε. Οποτε ξεκινησαμε παρακολουθηση καθε δευτερη μερα (ΚΤΓ κτλ) και εξετασεις και αντιβιωση γιατι με σπασμενα νερα ο φοβος ειναι μηπως μπει καποιο μικροβιο.
Ο στοχος ηταν η 37 εβδομαδες, 2/4 δηλαδη.
Εγω απο τις 36 εβδομαδες ξεκινησα να εχω προδρομο τοκετο, δηλαδη να ποναω, να εχω συσπασεις οι οποιες ομως σταματουσαν οταν σηκωνομουνα το πρωι.

Προσπαθησαμε με την μαια, καναμε ασκησεις, ξερετε, τα κλασσικα να κατεβασουμε την μικρη, εκεινη ηταν στην τελεια θεση, αλλα ο τοκετος δεν αρχιζε...

Ξυπναω Τεταρτη και ετοιμαζω τα παιδια στο σχολειο. Δεν μπορουσα να σταματησω να κλαιω. Ενα μαυρο συννεφο ειχε απλωθει επανω μου. Δεν χαιρομουν καθολου για το μωρο το μονο που ηξερα μεσα στην ψυχη μου, χωρις σκεψη χωρις τιποτα, ηταν οτι δεν θα παει καλα η μερα... Αφησαμε τα παιδια στο σχολειο και για την επομενη μιση ωρα εκλαιγα στο αμαξι αγκαλια στον Τζεημς, οτι δεν θελω να γινει αυτο. Δεν ειναι ετοιμη, του ελεγα συνεχεια, δεν ειναι ωρα!!! Δεν θα πετυχει!!
Με τα πολλα καταφερα να συμμαζευτω καπως και να οδηγησω μεχρι το μαιευτηριο.

Στην εισοδο του μαιευτηριου, αρνηθηκα να μπω μεσα... Εκλαιγα σαν τον μλκ!!
Με κοιταγανε ολοι... ηρθε και ο γιατρος εκεινη την στιγμη... ο Τζεημς να με κραταει... με τα πολλα παλι μαζευτηκα και μπηκα μεσα νιωθοντας σαν το προβατο για την σφαγη. Κατι μεσα μου κοριτσια, δεν μπορω να σας το εξηγησω... κατι.

Με βαζουν στο δωματιακι και ερχεται η μαια μου, εγω σε μια καρεκλα να αρνουμαι τα παντα.. Απλα ΔΕΝ ηθελα!! Ειχα παγωσει, ειχα κατεβασει ρολα και δεν ηθελα τ ι π ο τ α!!
Με τα πολλα, με πολλη υπομονη απο την μαια μου και τον γιατρο μου, σαν διχρονο που εχει στηλωσει τα ποδια και δεν παει πουθενα, με ανεβασανε στο δωματιο να ξεκινησουμε.
Με βαζουν στο κρεβατι, εγω να προσπαθω να ΜΗΝ φτασω σε κατασταση υστεριας, να το παλευω ΠΑΡΑ πολυ ομως, ο,τι λογικη μου ειχε απομεινει να παλευει να υπερισχυσει αυτου του συναισθηματος οτι κατι δεν θα παει καλα, οτι δεν ειναι ακομα η ωρα, οτι ο,τι μου συμβαινει ΔΕΝ θελω να μου συμβει, δεν ειμαι ετοιμη να μου συμβει ακομα... και καπου εκει, χανουν το μωρο.

Με γυρνανε στο πλαι, να εχω τρεις απο την αριστερη μου πλευρα να προσπαθουν να βρουν φλεβα, και την μαια και τον γιατρο απο την δεξια να εχουν την κεφαλη του ΚΤΓ και οι παλμοι του μωρου στο 90 και να μην ανεβαινουν... Καπου εκει νομιζω συνειδητοποιησα οτι το σημαντικο ειναι το μωρο μου.
Τελικα δεν ηταν το μωρο που επιαναν, αλλα οι δικοι μου παλμοι!! Μολις βρηκαν το μωρο, ολα καλα... μας αφηνουν μονους. Απαιτω τον αντρα μου και τους λεω οτι εαν δεν ερθει εγω ουτε θα γεννησω ουτε θα ηρεμησω!!

Με το που ηρθε ο Τζεημς, τοτε ηρεμησα. Και ξεκιναει η ωκυτοκινη. Οι συσπασεις υποφερτες, το μωρο καλα... Εκανα καλυτερες συσπασεις ημικαθιστη. Οταν σηκωνομουνα, περναγανε ολα... καποια στιγμη κατα τις 10 πεινασα και εφαγα ενα τοστ.
Καποια στιγμη αρχισα να ποναω, ο Τζεημς ηταν αψογος.
Και ερχεται η ωρα για την πρωτη κολπικη...
Ηταν εφιαλτης. Δεν το παλεψανε πολυ, ηταν νωρις. Διαστολη 1, τραχηλος κλειστος, ψηλος και οπισθιος.
Συνεχισαμε... οι ωρες περναγαν οι συσπασεις ερχονταν, το μωρο καλα, αλλα αλλαγη μηδεν.
Δεν ξερω ποσες φορες με κοιταξανε κολπικα, αλλα ο πονος ηταν πανω απο εμενα. Προσπαθουσα να μην ουρλιαξω αλλα τα δακρυα ετρεχαν ποταμι χωρις να τα ελεγχω. Δεν ειχα πλεον ελεγχο. Καμια αλλαγη... προσπαθησανε να κανουν αποκολληση υμενων, να βοηθησουν τον τραχηλο να ανοιξει. Τελικα παμε να σπασουν τα υπολοιπα υγρα (η ρηξη ηταν ψηλα οποτε χαμηλα ο σακος ηταν αθικτος). Νομιζω οτι εκει πρεπει να ουρλιαξα. Με 1 διαστολη και σκληρο τραχηλο να προσπαθησεις να βαλεις ενα πλαστικο χουκ να πιασεις τον σακο... πρεπει να κρατησε 1-2 λεπτα, οχι παραπανω. Εχασα τον κοσμο απο τον πονο... το μονο που θυμαμαι ηταν η φωνη του αντρα μου να μου λεει (τρεμοντας) ποσο γενναια ειμαι και οτι τα παω πολυ καλα και οτι ειναι περηφανος...
Σπανε τα νερα και νιωθω αυτο το περιφημο ζεστο να τρεχει αναμεσα στα ποδια... καταφερνω να ρωτησω εαν ειναι καθαρα και ηταν...
Συνεχιζουμε... εχουν περασει ωρες.. ειναι πλεον σκοταδι... το μωρο δεν ζοριζεται αλλα δεν κατεβαινει και δεν πιεζει τον τραχηλο να κανει διαστολη. Εχουμε ολοι αρχισει να χανουμε τις ελπιδες μας για φυσιολογικο τοκετο.
Εγω εχω χασει τον κοσμο... θελω να παω σπιτι. Θελω να τα σταματησω ολα και να παω σπιτι.. ΤΩΡΑ!!! Θελω λιγη ωρα να σκεφτω, να συνειδητοποιησω τι συμβαινει... δεν την εχω.

Με πιανει η μαια, ελα να κανουμε επισκληριδιο μου λεει, σφιγγεσαι πολυ, μηπως βοηθησει... κανουμε την επισκληριδιο. Πιανει μονοπλευρα, μικρη η δοση, τα νιωθω ακομα ολα και στην επομενη κολπικη, τουλαχιστον δεν ουρλιαζω.
Καμια αλλαγη... περιμενουμε εως τα μεσανυχτα. Ειμαι πλεον με 14 ωρες πονων χωρις την παραμικρη εξελιξη τοκετου.
Το συζηταμε με τον αντρα μου... αντεχω κι αλλο... αλλες τοσες! Δεν με νοιαζει. Το μωρο ομως?

Με βαρια καρδια παμε για καισαρικη.
Με ετοιμαζουν με ηρεμια... εχω πλεον φυγει, δεν ειμαι εκει, δεν ξερω που ειμαι. Ολα αυτα συμβαινουν σε καποια αλλη. Νιωθω οτι το σωμα μου με απογοητευσε.. οτι απογοητευσα τον αντρα μου που δεν θα εβλεπε το παιδι του να γεννιεται. Του ζηταγα συνεχεια συγνωμη... δεν ειδα παρα μονο αγαπη στα ματια του. Δεν τον νοιαζει! Το μονο που τον νοιαζει ειναι να μας εχει και τους δυο γερους... προσπαθησες μου λεει, δεν εχεις τιποτα για να ζητας συγνωμη...

Προσπαθω να συγκεντρωθω σε αυτο που συμβαινει αλλα ειμαι κουρασμενη. Τρεμω και δεν μπορω να σταματησω. Νιωθω σχεδον τελειως την δεξια μου πλευρα, το λεω... ξεκιναμε.
Δεν θα το ελεγα οτι δεν πονεσα... σιγουρα τα ενιωσα ολα απο πλευρας αισθησεως, δεν ηταν σιγουρα ο φουλ πονος αλλα ανωδυνο δεν ηταν. Η μικρη ειχε κατεβει στην πυελο, και χρειαστηκε εμβρυουλκο να βγει το κεφαλακι... και εκει καταλαβαμε τι ειχε συμβει.
Ο γιατρος μου κατεβασε το πανι και την ειδα. Ειχε τον λωρο φορεμενο σαν κασκωλ και κατω απο τις μασχαλες και οπως ηταν κουλουριασμενη εκει μεσα, δεν μπορουσε να κατεβει, να πατησει τον τραχηλο για να κανει την παραμικρη διαστολη...

Η καισαρικη μου ηταν απο αυτο το 10%-15% που ηταν απαραιτητη... ξανα. Για κατι που και παλι δεν μπορουσα να ελεγξω ουτε κανεις να προβλεψει.
Την πηγαν στον μπαμπα της αμεσως. Ηταν εξω απο το χειρουργειο οποτε ακουσε το κλαμα της. Με πηγαν και εμενα γρηγορα κοντα τους και την θηλασα... μετα για λιγακι ανανηψη και 2 ωρες μετα ειμασταν στο δωματιο ολοι μας.
Γεννησα 00:40 στις 3/4 και η μικρη μας ηταν 2990γρμ και 51 εκ.

Στις οκτω το πρωι εστειλα μηνυμα στον γιατρο μου οτι θελω τα παντα να βγουνε, να κανω μπανιο! Και πραγματικα, ηρθαν και μου τα εβγαλαν ολα, σηκωθηκα, εκανα ντους, εφαγα κανονικα (μου ειχαν φερει και να φαω αμεσως με το που με ανεβασαν ξημερωματα στο δωματιο) και αρχισαμε να θηλαζουμε.

Την Παρασκευη υπεγραψα και βγηκα. Καλο το Λητω, ευγενεστατοι ολοι, αλλα ηταν αδυνατο να κοιμηθω. Εσταζα απο τον ιδρωτα, μας ενοχλουσαν συνεχεια... ετσι 36 ωρες μετα πηγαμε σπιτακι μας!!
Δεν θα σας πω οτι θα τρεξω Μαραθωνιο αλλα η αναρρωση μου καμια σχεση με την πρωτη καισαρικη. Και μονο η στηριξη που εχω απο τον αντρα μου, τον γιατρο μου και την μαια μου, κανει ΟΛΗ την διαφορα του κοσμου. Ποναω, λιγακι ναι... αλλα κουνιεμαι, οδηγησα και μας πηγα σπιτι μετα την εξοδο... ολα καλα.

Η μικρη μας ανεβασε οριακο ικτερο (12) και ειναι συνεχεια στο στηθος φυσικα. Αυριο παμε για επανελεγχο. Ειμαστε τρελλα ερωτευμενοι μαζι της!! Σημερα την γνωρισαν και τα αδελφια της που ειπαν οτι ειναι σαν ψευτικη!!

Μεσα απο ολη αυτην την εμπειρια συνειδητοποιησα οτι ο αντρας μου ειναι ο ερωτας της ζωης μου... μου χαρισε τον κοσμο ολο και τον λατρευω!
Δεν θα μπορουσα να εχω καλυτερο γιατρο και μαια διπλα μου και τους υπερευχαριστω!!
Δεν εχω δεχθει ακομα 100% αυτο που συνεβει (η καισαρικη) αλλα καπου μεσα μου νομιζω το ηξερα απο πριν, ισως γιαυτο την Τεταρτη "εκλεισα" ετσι. Δεν ειμουνα ετοιμη να συμβει... οπως μου ειπε η μαια μου, εαν ηταν αλλοι καιροι, θα ειχε γεννηθει η μικρη μου.. το σωμα δεν κραταει τιποτα μεσα... θα ειχε αποκολλησει τον πλακουντα και θα την ειχε αποβαλλει...οχι ζωντανη. Καναμε το σωστο... απλα θελω λιγες μερες να το χωνεψω. Μαλλον οταν θα αισθανθω και καλυτερα σωματικα θα συμβει και αυτο.

Συγνωμη αν σας κουρασα! Σας φιλω ολες και τα μπεμπακια σας.. και θα γεννησω φυσιολογικα το επομενο

247Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τρι Απρ 08, 2014 1:48 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεια σας κοριτσια..ιουλιανα μου να σου ζησει αν την χαιρεστε κ οπως επιθυμειτε να την βλεπετε στη ζωη σας..γερο κ δυνατο..να μας βαλεις φωτο οποτε μπορεσεις..πως ηταν ο τοκετος??
Τινα μου να σου ζησει κ σενα..γερο κ δυνατο...τις ευχες μου κ στις δυο σας..οτι καλυτερο ..!!
τινα μου ταλαιοωρηθηκες ε?δε πειραζει κοριτσι μ προσπαθησες ομως για φυσιολογικο.μη στεναχωριεσαι για αυτο..οπως ειπε κ η μαια θα μπορουσε να ηταν χειροτερα τα πραγματα..εστω κ με καισαρικη..το μωρο σου να ειναι υγιες..!!

Εγω κοριτσια...πηγα χθες στ γιατρο..με εβαλε στ μηχανημα..ειχα 60-70 συσπασεις..με αφησε να φυγω..αλλα απο χθες εχω πολλα πετρωματα κ πονοο πολυ..!!δε καταφερα ν κοιμηθω χθες...ειχα πετρωματα ανα 7 λεπτα..αλλα σημερα δε ειναι τοσο συχνα..κανονισαμε με το γιατρο να κανουμε προκληση τοκετου με τεχνητους για να μην κανω καισαρικη...γτ ο γιατρος επεμενε στη καισαρικη..εγω δε θελω οποτε για να μη τη κανω του ειπα να προσπαθησουμε με τεχνητους κ βλεπουμε...μου ειπε πως μπορει αν αποτυχουμε γτ το κεφαλι της δε ερχεται σωστα αλλα οπως κ να γεννησω κοριτσια με νοιαζει να ειναι γερο..θα μπω τη παρασκευη μεσα κ θα γεννησω σαββ-κυριακο μαλλον.θα τον παρω ξανα τη πεμπτη να μου πει ακριβως ποτε να παω....θα ειμαι 38 κ 3..οποτε καλη κ η ημερομηνια σχετικα..εχω κ τ αγχος μη μου μεγαλωσει πολυ κ δε μπορω να τη βγαλω...αυταα..

Εσας τα μωρακια σας τελικα ποση διαφορα ειχαν απο το υπερηχο το βαρος τους??

Τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν??

248Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τρι Απρ 08, 2014 4:32 am

elpida87

elpida87
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΘΥΜΑΣΤΕ...ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΝΙΩΘΟ ΜΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΕΙΠΑΜΕ ΝΕ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 25 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΩ 25 ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ....ΕΧΩ ΠΟΝΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ...

249Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τρι Απρ 08, 2014 4:59 am

reniapa

reniapa
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλως την..φυσικα κ σε θυμομαστε βρεεεε...γτ να σε ξεχασουμε..αντε με το καλο..εγω θα μπω με τεχνητους γτ η μικρη μου κατεβαινει μετο κεφαλι στραμμενο κ ειπαμε αντι καισαρικη να κανουμε τεχνητους μηπως τη βοηθησουν..!!

Με το καλο κ εσυ κοριτσι μου οποτε κ να ερθει η ωρα.!!εχεις κ εσυ πονακια ε?μμμ..μια απο τ ιδια...

250Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! - Σελίδα 10 Empty Απ: Μανουλες Απριλιου 2014 γ !!! Τρι Απρ 08, 2014 7:10 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τινα να σου ζησει!!γεννησαμε την ιδια μερα!!

Ρενια με το καλο!!

λοιπον, γεννησα ευκολα:στις 10 μου βαλανε ένα υποθετο για τον τραχηλο οποτε αρχισα να εχω πονακια και κατά τις 2:30 μου σπανε τα νερα, μετα το σπασιμο των νερων αρχισα να ποναω αρκετα και όταν πηγε η διαστολή 3-4 μου κανανε μια δοκιμαστικη δοση επισκληριδιου, από εκει και περα εκανα πολύ γρηγορα διαστολή οποτε πονουσα αρκετα πηρα την πρωτη δοση επισκληριδου αλλα παλι πονουσα αρκετα, μετα κατά τις 6 πηγε 10 η διαστολή και οι μαιες μου δειχνανε πως να κατεβασω την μικρη, εγω την κατεβαζα πολύ κατω αλλα αυτή ξανανεβαινε (ηταν μπλεγμενη στον λωρο) γι αυτό ξανανεβαινε), ε, 3-4 φορες και μετα πηγαμε εκει που γινονται οι γεννες και στην δευτερη σπρωξιά βγηκε, τοα καλο που δεν εκανα τελικα και την αλλη δοση από την επισκληριδο ηταν ότι μετα περπατησα κανονικα, ηταν σαν μην γεννησα, και πηγα και παρακολουθησα και την επομενη γεννα (εχει τζαμι η αιθουσα γιατι είναι πανεπιστημιακο το νοσοκομειο), μετα κατά τις 9 πηγα στο δωματιο και μου φερανε το μωρο διπλα μου (εσυ το εχεις αναγκαστικα, οποτε εμαθα να αλλαζω, ταιζω, θηλαζω, νανουρίζω κτλ σε μια νυχτα)

το καλο με το μωρο διπλα είναι ότι τα μαθαίνεις όλα στο νοσοκομειο και περασα την πρωτη φαση εκει οποτε πηγα σπιτι εξοικειωμενη (αν και όταν μου την φερανε μετα τον τοκετο χεστηκα επανω μου θα την ειχα εγω μονη διοτι δεν εχω ξαναπαρει μωρο στην αγκαλια μου μου καθως δεν επιτρεπεται συνοδος στον φυσιολογικο αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα), το κακο είναι ότι εκανα να κοιμηθώ μια εβδομαδα, καθως εκτος από το δικο σου μωρο εινια μεσα στο δωματιο και της διπλανης σου οποτε ειτε καλει το ένα ειτε το άλλο οποτε κοιμηθηκα την κυριακη στο σπιτι

η μικρη είναι παρα πολύ ησυχο μωρο αλλα πολύ πειναλας !κλαιει μονο για να φαει, ουτε την ακουω ποτε, και κοιμαται σαν τουβλο μολις χορτασει, το μονο πρόβλημα που εχω ειναι ότι εχω λιγο γαλα και προσπαθω να το αυξησω, οποτε προς το παρον κανω μικτη διατροφή και βλέπουμε...
ελπιζω να αυξηθεί αλλα σκέφτομαι οσο παιρνει και από μενα καλο ειναι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις