Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
23 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 23 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 41]

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εσεις κοριτσια αφηνεται τα μωρακια σας να μπουσουλανε κατω στο πατωμα σε πλακακια κ μαρμαρα?
τα αφηνετε να πιανονται απο επιπλα κ να σηκωνονται ορθια?μου ειπαν να μαζεψω τα διαφορα διακοσμητικα κ να την αφηνω κατω αλλα εγω μεχρι στιγμης δεν το χω κανει..εκτος απ το δωματιο της που εχω πλεινει το χαλι κ δεν παταμε με παππουτσια...αλλα κ εκει δεν την πηγαινω συνεχεια παρολο που το εστρωσα το χαλι απο τωρα γι αυτον τον λογο..
καποια φιλη που εχει μωρο 11 μηνων (δευτερο παιδι δηλ.πιο ξεψαρωτη)μου ειπε να την αφηνω χυμα.δεν παθαινουν κατι απο μικροβια κ τετοια εννοουσε...απλανα προσεχω μην χτυπησει..
εγω ομως προβληματιζομαι και για τα μικροβια κ να μην τυχον χτυπησει...και απλα αυτο το κανουμε πανω στο καναπε που την εχω περιορισει με καποια μαξιλαρια κ την εχω κ υπο την εποπτια μου...

102Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Οκτ 14, 2014 11:08 am

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κικη στο σπιτι τον εχω μονιμως στο πατωμα δεν θα καθοταν αλλωστε και πουθενα αλλου.εχω στρωσει χαλια αλλα και παλι δεν "σκεπαζεται"ολο το σπιτι απο αυτα οποτε ειναι και πανω σε χαλι αλλα και μαρμαρο.του φοραω μακρυ παντελονι και καλτσες.τον αφηνω ελευθερο να κανει οτι θελει και να πηγαινει οπου θελει,να πιανεται απο επιπλα και να σηκωνεται μονος του.συνηθως ειμαι απο πισω του για να μην χτυπησει αλλα εχει γινει πολυ προσεκτικος και οταν θελει να κατσει κατω το κανει σιγα σιγα..θεωρω πως γινονται πιο ανεξαρτητα ετσι..δοκιμασε το!!!οσο για τα μικροβια απλα σκουπισμα και σφουγγαρισμα καθε μερα..και αποψη μου να μην αφηνεις κανεναν με παπουτσια μεσα στο σπιτι..και τα χαλια σου μενουν καθαρα αλλα και η ελισαβετ μπορει να μπουσουλαει πιο ανετα..

103Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Οκτ 14, 2014 11:29 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να σου πω την αληθεια σκεφτομουν να το κανω κ εγω...αλλα καλυτερα να στρωσω κ να μην παταμε τα χαλια με παππουτσια...
το πιστευω πως γινονται πιο ανεξαρτητα ετσι...η ελισαβετ εδω κ μια εβδομαδα εχει αρχισει κ κανει 2-3 βηματα χωρις να κρατιεται απο πουθενα κ μετα πεφτει..αυτο ομως γινεται πανω στον καναπε..θελει να φυγει,να περπατησει....
ομως δεν φοβασαι μην χτυπησει σε κανα ντουλαπι σε κανα επιπλο που να χει γωνια???

104Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Οκτ 14, 2014 10:31 pm

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα!Κική να πάρεις γωνίες για τα έπιπλα σου από γνωστό παιχνιδαδικο 2ε οι 4εχουν είναι σιλικόνη υπάρχουν και από αφρολεξ που είναι πιο μαλακές..θα πέφτει στην αρχή αλλά δεν χτυπάνε..Αφού καταλαβαινεις και εσύ πως θέλει να φύγει,μην τη κρατάς αστην εελεύθερη..

105Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Οκτ 14, 2014 11:16 pm

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα! εγω εμενα αθηνα -γαλατσι! μετα με τον αντρα μου ( στρατιωτικος  κι εμενα) ηρθαμ λαμια... δεν παιζει να γυρησουμε ποτε αθηνα.. απλα το χω παρει αποφαση και να σου πω εχει αρχισει να μ αρεσει κιολας!! επισης ανυπομονω για την ωρα που θα παμε σε νησι! μακαρι να ειναι και ροδος  που ειναι το ρηνιω Razz

106Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Οκτ 14, 2014 11:17 pm

vasoulagal

vasoulagal
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επισης μαρια υπεροχη η φωτο που εβαλες με τους αντρες της ζωης σου Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 315810

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!

Βασούλα μακάρι να έρθετε Ρόδο! Πότε θα αλλάξετε πόλη?

Μαρία πολύ γλυκιά η φωτογραφία με τους άντρες σου!!
Αυτό με τις γωνίες επειδή με ενδιαφέρει και εμένα από που έχετε πάρει? Θέλω μάλλον κάτι για όλο το τραπεζάκι (ευθεία δηλαδή όχι μόνο γωνία) αλλά έχω ακούσει ότι κάποια κολλάνε πολύ και μετά χαλάει το έπιπλο και για άλλα ότι μπορούν να τα βγάλουν τα παιδιά οπότε δεν κάναμε τίποτα...
Και εγώ ενώ τον αφήνω κάτω σε ένα χαλί δικό του (ακόμα δεν στρώσαμε γιατί έχουμε καλοκαίρι εδώ!) δεν τον πολυαφήνω να γυρίζει γιατί κάτω είναι πλακάκια, γιατί τα έπιπλα είναι επικίνδυνα, γιατί είμαι υπερβολική κτλ κτλ Razz
Κάποιες φορές τον αφήνω και άλλες όχι! Ούτε ξέρω τι θέλω Smile

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστω κοριτσια αυτοί είναι οι άντρες της ζωής μου.αυτή η φώτο τραβήχτηκε όταν ο μικρός ήταν 4ημερων και κάναμε το πρώτο μας ταξίδι από Θεσσαλονίκη Αθήνα..
Ειρήνη υπερβολική σε βρίσκω για όλο το τραπέζι..γωνίες να βάλεις μόνο.από jumbo πήρα,είχε μεγάλη ποικιλία αλλά μπορείς να δεις και σε καταστήματα τύπου Λητώ mothercare.Άσε τον άνθρωπο να παίζει ελεύθερα όπου θέλει,δεν παθαίνει τπτ με τα μικρόβια,άλλωστε πόσο βρώμικα είναι τα σπίτια μας!!!εντάξει δεν θα τον αφήνω στο μπαλκόνι να μπουσουλησει αλλά μέσα φυσικά!
Βασουλα και εγώ ήθελα νησί να σου πω την αλήθεια και αν δηλωναμε θα πηγαίναμε αλλά σκέφτηκα τα έξοδα για θεσσαλονικη..εδώ 5ωρες είναι και έχω να πάω από τον Αύγουστο που έφυγα και θα κάνω ακόμα 1.5μηνα...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα  κοριτσια....πολυ γλυκεια η φωτο μαρια με τα δυο σου τα μωρα....!!!!γιατι κ οι αντρες ειναι μωρα!!!!

ειρηνη πρεπεινα το παρουμε αποφαση κ να τα αφησουμε κατω τα νινακια μας...θα παω σημερα αν μπορεσω να βρω αυτες τισ γωνιες κ αυτα για τις μπριζες...ομως κ γω δεν εχω στρωσει αφου ο καιρος ειναιχαρα θεου!!!

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπερα κοριτσια!!!!
Σημερα ξυπνησαμε και ειχαμε αλλο ενα δοντακι!!!!Χωρις κλαμματα...γκρινιες..κτλ..απο το πουθενα και ειναι πολυ ασπρο και το διπλανο αλλα οχι το μεσαιο..κυνοδοντας λεγεται???Συνολο 3 δοντακια!!!!!!
Jolie σε ευχαριστουμε καλη μας προξενητρα!!!!Για υπνους δε θα σου πω κατι εγω,,,μιας και το παιδι μου προγραμμα δεν εχει καθε μερα εκπληξη ο υπνος του τελικα!Με το καροτσι ο μικρος δεν εχει προβλημα...εγω εχω χαχαχα!Τον εχω παντα στο σλινγκ.Δε με βολευει ιδιαιτερα το καροτσι με τα σκατοπεζοδρομια και τα παρκαρησμενα παντου.Σλινγκ και εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Συμπεθερα τι να σου πω τη μια μερα θακοιμηθει δυο μισαωρα,την αλλη μια ωρα και μετα μιση ωριτσα...την αλλη ενα συνεχομενο 3ωρο και παει λεγοντας!!Συνηθως ομως κοιμαται πολυ λιγο στη διαρκεια της μερας.
Maria_dou υπεροχη φωτογραφια!!!Πως παει το Babyswimming?εμεις τελικα δεν εχουμε παει...η αληθεια ειναι πως απο τη μια ο παιδιατρος δεν συμφωνει και με το γυναικολογο που το συζητησα το ιδιο.Περα απο αυτο ειχαμε το θεμα με τον υπνο και τα δοντια...και τωρα δεν εχω καταφερει να κανουμε ενα προγραμμα με το φαγητο και τον υπνο....μιας που θηλαζει για να κοιμηθει μας βγαζει καθε μερα και αλλη ωρα!

Βασουλα και εγω Αθηνα ειμαι.Αγια Παρασκευη.

Εμεις εχουμε στρωσει το χαλι στο σαλονι και εχει μια γωνια δικια του παπλωματακι και παιχνιδια ...αν και δεν μπουσουλαει ακομα αλλα κανει το φιδι..τον αφηνω και ακολουθω!!Βεβαια στο σπιτι οποιος μπαινει απο την αρχη μπαινει και βγαζει παπουτσια.Εμεις στο χαλι βγαζουμε και τις παντοφλες...ισως υπερβολικο αλλα...!!!Οδε μικρος οταν βγαινει στο πλακακι το απολαμβανει!!!

Ειρηνη μια φιλη μου εχει στρωσει πανω στο τραπεζακι του σαλονιου διπλο η τριπλο ενα καλοκαιρινο παπλωματακι.

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πωπωωωω σεντονιιιιιιιι!!!!!!!!
Η δε θα γραφω η θα φτιαχνω σεντονια..σορρυ!!!

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειρήνη εγώ δεν θεωρώ καθόλου υπερβολικό να καλύψεις περιμετρικά όλο το τραπεζάκι. Εγώ το έχω καλυμμένο με ένα αφρώδες υλικό που πουλάνε και στα jumbo. Δεν βγάζουν μόνο οι γωνίες μάτι! Λίγο να παραπατησει το μωρό μπορεί κάλλιστα να σκάσει στην αιχμηρή πλευρά του τραπεζιού. Εκτός αν είναι στρογγυλοιημένο. Εμένα έχει 2 επίπεδα το τραπέζι και εχω βάλει και στο κάτω και μετά απο πτώσεις κατάλαβα ότι πολύ ορθά έπραξα  ;-)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://www.something-special.gr

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεια σας κοριτσια...πηγα τζαμπο κ πηρα αυτες τις αφρωδεις γωνιες για το τραπεζακι του σαλονιου...αλλα δεν πηρα για ολο το τραπεζι γυρω-γυρω...βασικα δεν πρεπει να ειχε για ορθογωνιο τραπεζι ειχε μονο για ροτοντα...

Mariameint με εβαλες σε σκεψεις τωρα....πως θα χρειαστει να παρω για ολο τον τραπεζι αλλα κ ια το τραπεζι της t.v

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πω πω δεν σας προλαβαινω κοπελιές.

Λοιπον και εγω θέλω να πάρω για τις γωνίες για τα τραπέζια και για τις πρίζες επίσης.
Εμείς μπουσουλαμε σφαίρα, σηκωνομαστε συνέχεια οπου βρούμε ακόμα και στα πόδια της μαμας. Αφήνει για λίγο τα χερακια της και ισορροπεί για κλάσματα και μετά πέφτει και φτου και απο την αρχή. Την αφήνω συνέχεια κάτω αλλά είμαι παντα απο πίσω της γιατί εκτός του ότι φοβάμαι μην πεσει, έχει μια μανία πλεον να ανοίγει τα συρτάρια και φοβάμαι οτι θα χτυπήσει. Έχω πάρει κάτι στρωματακια παζλ από τα jumbo 20 κομματια και τα έχω βάλει στο δωμάτιο της για να μπουσουλαει-παίζει αλλά συνήθως βγαίνει απέξω. Στην αρχή είχα πολλούς ενδοιασμούς γιατί έχω και ενα κοκερακι σκυλάκι και φοβόμουν τα μικρόβια-τρίχες γιαυτό την είχα περιορίσει μόνο στο δωμάτιο της και απαγορευα στο σκυλάκι να μπει εκεί. Τώρα την αφήνω να πάει παντού δεν θα πάθει κάτι αν είναι καθαρά, και έχει γέλιο γιατί κυνηγάει το σκυλί........
Και εγώ μέσα στα χώματα ειμουνα μικρή και όλοι φαντάζομαι, και η Ηλέκτρα σε λίγους μήνες.

Άλλο τώρα, το καρότσι το λατρευουμε εμείς. Μου κανει γκρίνια μόνο την ώρα που πάω να την καθησω, μετά απολαμβάνει αμιλητη την βόλτα και κοιτάει με λαχτάρα τον κοσμο. Στο σλινκ μου βγαίνει ο ώμος, την παίρνω καμια φορά στο σουπερμάρκετ αλλά ποναω πολύ αν κάτσω ώρα, μαλλον δεν έχω καλό σλινκ. Τώρα παει στο δεύτερο!!

Μαρία πολύ ωραία η φώτο του άντρα σου με τον μικρο σου!!!! Φτού φτου!!!!!

Εμείς με τον ύπνο είμαστε έτσι και έτσι, κοιμάται κατά τις 11-12 το βράδυ, θα ξυπνήσει μετά ανάλογα απο 2φορες και παααανω το βράδυ, καποιες φορές απλα την σκεπαζω και κοιμάται αμέσως και αλλες φορές θέλει να σκαρφαλώσει και γελάει...... Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 534787
και την παίρνω στο κρεββάτι. Την ημέρα συνήθως κοιμάται μια ωριτσα το πρωί και 2 το απογευμα. Το βράδυ τρομαζουμε να κοιμηθούμε πάντως και ειδικά από τότε που κάνει τα δικά της,

Επίσης χορεύουμε κρεμασμένες απο το πάρκο και τραγουδάμε......... Σαν νιαούρισμα ακούγεται!!!!!

Σεντόνι και εγώ.

Καλό βράδυ!!!

115Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Οκτ 15, 2014 10:28 pm

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια!
Τασούλα τι ωραία που έχεις σκυλάκι στο σπίτι.και εγώ με σκυλάκι μεγάλωσα και τα λατρευω.
Μαρία πάντα συμφωνώ μαζί σου αλλά στο θέμα με τις γωνίες όχι..και αυτό γτ σκέφτομαι και ίσως έχω άδικο αλλά δεν μπορώ να βάλω γωνίες σε όλο το σπιτι..παράδειγμα ο Δημήτρης πιάνεται από τα πόδια της τραπεζαρίας και σηκώνεται τι ίδιο με τις καρέκλες με τους τοίχους..εκεί που κάνουν γωνία οι τοίχοι εννοώ άρα δεν μπορώ ντύσω οοοοολο το σπίτι.αυτά θεωρείς δεν έχουν τον ίδιο φόβο?γι αυτό το θεωρώ υπερβολικό!

116Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τετ Οκτ 15, 2014 11:02 pm

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα.
Οχι Μαρία δεν θεωρώ ότι όλα αυτά έχουν τον ίδιο φόβο. Ότι ανέφερες είναι κάθετες αιχμές σε σημεία μαλιστα που το μωρό δεν κάθεται με την ώρα να παίζει. Το τραπέζι του σαλονιού είναι το κύριο μέρος (τουλάχιστον στο σπίτι μου) στο οποίο το παιδί βρίσκεται συνεχώς δίπλα και το κυριότερο είναι στο ιδανικό υψος για τέτοιου είδους ατυχήματα. Το να ντύσεις γύρω γύρω ένα τραπεζάκι δε νομίζω ότι σημαίνει πως ντύνεις ολόκληρο το σπίτι και άρα είναι υπερβολικό  Wink

Φυσικά ο καθένας κάνει ότι θέλει και κανείς δεν είπε ότι εσύ ή εγώ λέμε το σωστό. Πολύ πιθανό να μην πέσει ποτέ το καμαρι σου αλλά κι εγώ,  με την εμπειρία του 1ου παιδιου, ήθελα να πω στα κορίτσια τι έκανα και το βρήκα ορθό  Very Happy

Όσο για το οτι πάντα συμφωνείς μαζί μου, με κολακεύει Very Happy   Δεν ταυτίζονται πολυ συχνά με τις απόψεις μου!

http://www.something-special.gr

117Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 5 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Οκτ 16, 2014 12:16 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα κοριτσαρες!!!!
Μariameint τι τελεια που ειναι τα κοκερακια κ γενικα ολα τα σκυλακια κ τα γατακια...
εγω οταν ημουν εγκυος περασα ολη την εγκυμοσυνη με τις γατεσ του μπαμπα μου μαζι..κοιμοντουσταν πανω στην κοιλια μου κ δεν επαθα τιποτα...μου ελεγαν πως μπορε να παθω τοξωπλασμα κ να αποβαλλω ενω αυτο δεν ισχυει επειδη χαιδευεις την γατα...μπορει να το παθεις αν φας ενα μαρουλι που δεν εχει πλυθει καλα η να το παθεις απο ενα μπιφτεκι που θα φας κ δεν ειναι καλα ψημενο...
παρολαυτα το παιδι δεν θελω να ερχεται σε στενη επαφη με την γατα του πατερα μου επειδη την εχει εξω αμολατη κ κοπρογυρναει ολη μερα.αυτο σημαινι οτι ερχεται σε επαφη με αλλα αδεσποτα ζωα κ την εχω δει πολλες φορες να κραταει στο στομα ποντικι..ειναι εμβολιασμενη κ στειρωμενη παρολαυτα εχω πολλους ενδοιασμους κ ο πατερας μου μου λεει πως ειμαι υποχονδρια κ υπερβολικη υστερικη...εγω παλι που ειμαι πολυ φιλοζωη κ δεν ειμαι αρνητικη με τα ζωα θεωρω οτι αν η γατα ηταν οικοσιτη δεν θα ειχα θεμα αλλα ετσι αμολατη φοβαμαι για το μωρο...εσεις τι ετε???

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015 (ΕΧΩ ΠΗΤ 11-2) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΑΓΟΡΩΝ!ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΔΙΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ (ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ, ΔΛΔ ΒΕΛΟΥΤΕ ΚΛΠ) ΚΑΙ ΛΕΥΚΩΝ ΕΙΔΩΝ! ΔΛΔ ΚΑΡΟΤΣΙ (3 ΣΕ 1) ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΑ-ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! Very Happy

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maria_dou, πολύ ωραία φωτο με τα αγόρια σου! Μariameint, κι εγώ είμαι φαν των απόψεών σου γενικά! Wink Εγώ τον δικό μου τον έχω γενικά ελεύθερο μέσα στο σπίτι, γιατί πλέον δε θέλει να κάθεται στο καρεκλάκι του φαγητού και στο πάρκο δεν κάθεται πολλή ώρα. Την περισσότερη ώρα είμαι κοντά του, αλλά υπάρχουν και στιγμές που τον αφήνω μόνο του έχοντας πάντα το νου μου, γιατί πρέπει να καταφέρω να κάνω και όλα τα άλλα τα του σπιτιού. Εξάλλου τα περισσότερα ατυχήματα-πεσίματα, όπως μου είπε μια άλλη έμπειρη μανούλα, συμβαίνουν μπροστά στα μάτια σου. Πχ προχθές ήταν δίπλα μου και στο δευτερόλεπτο έπεσε ανάσκελα πάνω στα πλακάκια. Όσο αυξημένα αντανακλαστικά και να έχω υπάρχουν στιγμές που δεν προλαβαίνω το πέσιμο. Με θλίβει βέβαια και εκείνη την ώρα νιώθω ανεπαρκής ως μανούλα. Θα ήθελα, αλλά δεν μπορώ να είμαι μάντης της επόμενης κίνησής του και κάποια πεσίματα μάλλον είναι αναπόφευκτα. Sad ¨Εχω ήδη βάλει προστατευτικά στις περισσότερες πρίζες, αλλά κάτι γωνίες που πήρα δεν εφαρμόζουν και πρέπει να πάω να πάρω άλλες. Ειρήνη, ο Άγγελος παραμένει τις νύκτες στο δωμάτιό του; Εμείς προσπαθούμε να ολοκληρώσουμε με το ντεκόρ του δωματίου του. Χθες έδωσα για κόντεμα τις κουρτίνες του και το Σ-Κ, θα κρεμάσουμε και τα καδράκια στους τοίχους. Το κρεβάτι μόνο θα μένει να μεταφέρουμε κάποια στιγμή που θα αποφασίσω να τον αποχωριστώ από δίπλα μου (μ΄ αρέσει να ακούω την ανάσα του, με ηρεμεί από τις ανασφάλειές μου...). Mariameint, εσύ πού την έχεις τη Μελίτη σου;

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γεια σου ριτακι...με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου...
θα χρειαστεις ζιπουνακια κοντομανικα κ μακρυμανικα για τις πιο κρυες ημερες...γυρω στα 15 νομιζω πως ειναι καλα...τα φορμακια να ειναι βελουτε κ κατα την γνωμη μου βολευουν αυτα που ανοιγοκλεινουν απο μπροστα...15 θα χρειαστεις οπωσδηποτε επειδη ειναι χειμωνας κ οταν τα πλενεις δεν στεγνωνουν γρηγορα...σελτεδες εγω ειχα παρει 6 αλλα επειδη τους κατουρουσε συνεχεια δεν μου εφτασαν κ πηρα αλλους 4...κουβερτακια πηρα 2 μικρα για να το σκεπαζω στην καλαθουνα,στο καροτσι,στο ρηλαξ...τα χρησιμοποιω ακομα κ τωρα..2-3 σεντονακια καλαθουνας,3-4 πετσετουλες μικρες η μπουρνουζοπετσες για το μπανιο,4-6 πανες αγκαλιας που εγω τις χρησημοποιουσα κ σαν σεντονακια.τα περισσοτερα τα πηρα απ τα τζαμπο κ δεν εδωσα μια μικρη περιουσια...ειδικα τα κουβερτακια του τζαμπο τα μικρα τα βολευτηκα παρα πολυ..αργοτερα για την κουνια πηρα επωνυμα σεντονια, κουβερτες κ παπλωμα...

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kikimam έγραψε: γεια σου ριτακι...με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου...
θα χρειαστεις ζιπουνακια κοντομανικα κ μακρυμανικα για τις πιο κρυες ημερες...γυρω στα 15 νομιζω πως ειναι καλα.. δηλαδη 7 κοντομανικα και 7 μακρυμανικα?επειδη θα παρω απο MOTHERCARE να παρω νουμερο 0-3 ή πρεπει 0-3 και 3-6?Ομως ετσι πρεπει να παρω 4 εφταδες, η ειναι υπερβολικα?Ουφ...μπλεχτηκα!.τα φορμακια να ειναι βελουτε κ κατα την γνωμη μου βολευουν αυτα που ανοιγοκλεινουν απο μπροστα...15 θα χρειαστεις οπωσδηποτε επειδη ειναι χειμωνας κ οταν τα πλενεις δεν στεγνωνουν γρηγορα...Εχω διαβασει να αποφευγω το βελουτε και να προτιμω βαμβακερο, αλλα θα ειναι ζεστα?σελτεδες εγω ειχα παρει 6 αλλα επειδη τους κατουρουσε συνεχεια δεν μου εφτασαν κ πηρα αλλους 4...Σελτεδες και καλαθουνας-πορτ μπεμπε και αλλα μεγεθη,ε?κουβερτακια πηρα 2 μικρα για να το σκεπαζω στην καλαθουνα,στο καροτσι,στο ρηλαξ...τα χρησιμοποιω ακομα κ τωρα..Τι ποιοτητας θελω για εκεινη την εποχη?2-3 σεντονακια  καλαθουνας,3-4 πετσετουλες μικρες η μπουρνουζοπετσες για το μπανιο,4-6 πανες αγκαλιας που εγω τις χρησημοποιουσα κ σαν σεντονακια.Πανες να παρω φανελενιες η μισες φανελενιεςκαι μισες βαμβακερες?τα περισσοτερα τα πηρα απ τα τζαμπο κ δεν εδωσα μια μικρη περιουσια...ειδικα τα κουβερτακια του τζαμπο τα μικρα τα βολευτηκα παρα πολυ..αργοτερα για την κουνια πηρα επωνυμα σεντονια, κουβερτες κ παπλωμα...

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα σας!
Θα απαντήσω σε ότι θυμάμαι Razz
Μαρία ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το τραπέζι! Έτσι θα το κάνω και εγώ περιμετρικά για το τραπεζάκι του σαλονιού που είναι στο ύψος του. Τα άλλα που είναι πιο ψηλά θα τα αγνοήσω προς το παρόν. Άντε να στρώσουμε να ξεκινήσουν οι βόλτες Smile
Στη διάρκεια της μέρες εμένα κοιμάται συνήθως 2 φορές από μισή έως μία ώρα (δηλαδή 1-2 ώρες τη μέρα).
Το βράδυ εκτός από την πρώτη νύχτα στο δωμάτιο του που πήγε καλά, τις επόμενες ξυπνάει συνέχεια και θέλει μόνο εμένα...δεν ξέρω αν φταίει το δωμάτιο ή έτυχε αλλά ελπίζω να βελτιωθεί...κάποια στιγμή μετά από 4-5 ξυπνήματα καταλήγει στο κρεβάτι μας!

Ρητάκι με το καλό το μωράκι σου! Εγώ είχα πάρει περισσότερο μακρυμάνικα ζιπουνάκια, τα περισσότερα 3αρια και 1-2 0 (περίπου 10 συνολικά μαζί με 2 κοντομάνικα). Τα mothercare έχουν μεγάλα νούμερα οπότε θα πρότεινα να πάρεις και 0-3 και 3-6 (αναλόγως και πόσα κιλά θα γεννηθεί το μωράκι). Αν θες να πάρεις και κοντομάνικα και μακρυμάνικα θα πρότεινα να πάρεις 0-3 σε μακρυμάνικα και 3-6 σε κοντομάνικα που λογικά θα τα φορέσεις αργότερα που θα έχει καλύτερες μέρες. Φορμάκια δεν είχα πάρει πολλά γιατί σκέψου ότι θα σου φέρουν πολλά δώρα που είτε θα είναι φορμάκια είτε θα τα αλλάξεις και θα πάρεις ότι σου λείπει.
Σελτεδάκια πήρα από τα jumbo 1 μέγεθος μόνο για την αλλαξιέρα (και εγώ πήρα παραπάνω μετά γιατί τα κατουρούσε συνέχεια - σύνολο 7-8 ). Στο port bebe είχα πάνα αγκαλιάς (μόνο τη μέρα τον κοίμιζα εκεί - το βράδυ ήταν από την αρχή στην κούνια) και κουβέρτα μικρή που είχα και για τη βόλτα. Στην κούνια είχα (και έχω ακόμα) 2 σετ σεντόνια και 2 κουβέρτες ισπανικές (έτσι λέγεται η ποιότητα). Μην πάρεις πολλά γιατί μετά από κάποιους μήνες τα περισσότερα μωρά δεν δέχονται τα σκεπάσματα και πας σε λύση υπνόσακου. Γενικά η γνώμη μου είναι μην πάρεις πολλά, να δεις τι χρειάζεσαι και συμπληρώνεις μετά.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Xαχαχα, τελικά μετά από τόσους μήνες βρήκε ο Άγγελός σας το δρόμο για το κρεβάτι σας, ε;; Καλά κάνω μου φαίνεται και δεν τολμώ ακόμα τη μετακίνηση! Smile Ritaki, νομίζω ότι μία παράμετρος που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι πόσο συχνά θέλεις να πλένεις! Αυτό παίζει ρόλο στην ποσότητα που θες να αγοράσεις. Εγώ είχα πάρει 0 νούμερο τα οποία πρόλαβε και τα φόρεσε λίγο, γιατί είχε γεννηθεί λίγο μικρούλης. Όσον αφορά για μακρύ ή κοντό μανίκι παίζει ρόλο και η θερμοκρασία που θα έχετε στο σπίτι. Επίσης τα περισσότερα εσώρουχα και φορμάκια μου τα δάνεισαν, οπότε δεν είχα επιλογή ανάμεσα σε βελουτέ και βαμβακερά. Να προσέξεις να είναι ευκολοφόρετα στα μανίκια, γιατί δεν τους αρέσει ιδιαίτερα το ντύσιμο. Πάνες αγκαλιάς είχα πάρει κι εγώ, αλλά δεν τις πολυχρησιμοποίησα. Τα σελτεδάκια είναι χρήσιμα, όντως. Σεντονάκια είχα κι εγώ από τα jumbo, κάποια μικρά για την καλαθούνα. Είχα και μια φόρμα εξόδου και κανά 2 φορμίτσες που τις φορούσα πάνω από το φορμάκι του, όταν βγαίναμε και είχε πολύ κρύο (είμαστε βόρεια και γέννησα και αρχές Δεκέμβρη). Με το καλό!

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρία έχω παρατηρήσει πως σε όλα συμφωνώ μαζί σου..δεν το είχα σκεφτεί με αυτήν την άποψη που το λες..έχεις δίκιο ομως.
Ριτακι τα κορίτσια στα είπαν όλα εγώ θα συμπληρωνα να πάρεις καλτσακια Για να τα βάζεις μέσα από τα φαρμάκια..είμαι φαν της κάλτσας και πάντα του φορουσα

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χαίρομαι που βοηθάω  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ριτακι με κάλυψαν οι προλαλησασες!

Κική αν ρωτάς για το βράδυ, ακόμα την Μελίτη την έχω με την κούνια της στο δωμάτιό μας όπως και την Ορσια. Το παιδικό δωμάτιο δεν έχει παράθυρο και τον Αύγουστο άρχισαν τρελές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να είμαστε όλοι στην κρεβατοκαμαρα! Ευτυχώς είναι μεγάλη και χωράνε και τα 3 κρεβάτια Wink
Σιγά σιγά λέμε να ξαναπάμε την μεγάλη στο δωμάτιό της αλλά το μωρό ακόμα ξυπνάει κάποιες φορές το βράδυ και δεν θέλω να ξυπνάει την Ορσια. Θα κερδίσει λοιπόν λίγο καιρό ακόμα με την μαμά και τον μπαμπά!
Όσο για την ημέρα, την βάζω στο πάρκο οταν κάνω δουλειές ή στον καναπέ μαζι μου. Δεν έχω στρώσει ακόμα οπότε δεν την έχω αφήσει ακόμα ελεύθερη στο πάτωμα. Υπο άλλες συνθήκες αυτό θα είχε γίνει μήνες τώρα αλλά η μεγάλη πάνω στο παιχνίδι μπορεί να την σπρώξει και κάτω έχουμε μάρμαρο και φοβάμαι μην σκάσει με το κεφάλι πουθενά.

http://www.something-special.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις