Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
61 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 61 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια εκανα κι εγω την καμπυλη ζαχαρου μου (για μια ωρα) και οταν βγηκαν τα αποτελεσματα ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη οι τιμες ειναι λιγο οριακες θα πρεπει να την επαναλαβω για τρεις ληψεις αυτην την φορα!τρεις ωρες στο μικροβιολογικο!(θα κοψω φλεβα!)βεβαια δεν ειναι αυτο το θεμα μου αλλα το οτι οι τιμες μου για να σας το εξηγησω ειναι οι εξης!!Sadσας τα γραφω ακριβως οπως τα λεει στο χαρτι των εξετασεων)
Σακχαρο νηστειας: 79(τιμη αναφορας70-110mg/dl)
Σακχαρο σε 60λεπτα: 139(τιμη αναφορας 110-180mg/dl)
να σκεφτειται εγω οταν πρωτοειδα αυτες τις τιμες-πριν τις δει ο γιατρος μου-λεω ααα ωραια μεσα στο οριο ειναι οι τιμες μου...και τωρα με βαζει να τις ξανακανω!!!ειναι κατι ανησυχητικο;λετε να εχω διαβητη κυησης;εχω κληρονομικοτητα με ζαχαρο αλλα εγω δε τρωω σχεδον καθολου γλυκα και ζαχαρη!εχετε κατι να μου πειτε;;;;;

xrysa7

xrysa7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mhn anxonese 139 eixe ftasi k to diko moy!!!alla giati na to epanalaveis?? emena moy eixe pei epeidi einai oriako na apofeygo ta glyka alla moy itan adiannoito!! kathe apogeyma ama den etroga pagotaki den mporoysa !tpt den epatha ego, oyte k to moro k genisa k me kaisariki logo den eixa diastoli kai sto xeiroyrgeio kamia epiploki!!mhn anxonese !!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είχα διαβήτη κύησης και χρειάστηκα ινσουλίνη -βέβαια οι δικές μου τιμές ήταν πολύ πιο πάνω από αυτες. Και στο διαβητη ακομα όλα φτιαχνουν με τη διατροφή... Και η ινσουλίνη ακόμα σε σπάνιες περιπτωσεις δεν είναι τόσο τρομερή όσο ακούγεται. Με τις δικες σου τιμες όμως δε θα έχεις κανένα προβλημα γιατί είσαι εντός των φυσιολογικών πλαισιων..

ζουζουνομαμα


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλα μιλας σοβαρα? ανησυχεις με αυτο? εγω ειχα 109 στην πρωτη μετρηση και 180 στην ωρα. και μετα απο 2 μηνες εκανα την τριωρη καμπυλη. μην ανησυχεις καθολου. προληπτικα στην κανει.

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μα και μενα ρε κοριτσια λιγο κουλο μου φανηκε αφου ειδα τις τιμες με το "γυμνο μου ματι" μεσα στα πλαισια που πρεπει...τι οριακα μου ειπε;κι εγω η χαζη εκεινη την ωρα δεν κοιταξα τα αποτελεσματα αμεσως οταν πηγα σπιτι τα κοιταξα με λεπτομερεια!τελος παντων...παντως ειλικρινα δεν ειμαι καθολου του γλυκου (αλλα του αλμυρου),να σκεφτειται εχω να φαω γλυκο απο τα χριστουγεννα -ενα κουραμπιε κιενα μελομακαρονο-οχι για διαιτα τοσο απλα δεν τρελλαινομαι!βεβαια μου εχουν πει κιολας οτι δεν παιζει τοσο ρολο ηδιατροφη αν ειναι να χεις σακχαρο κυησης θα εχεις!δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η διατροφή είναι το παν. Το 80% σακχαρώδους διαβήτη κυήσεως διορθώνεται με τη διατροφή, το έμαθα από πρώτο χέρι στην διαβητολόγο που με παρακολουθούσε. Όμως εγώ ήμουν από όσο θυμάμαι πάνω από 200 στην ώρα, εσύ αποκλείεται να έχεις διαβήτη... απλώς ο γιατρός θέλει να βεβαιωθεί για λόγους πρόληψης.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Σαβ Ιαν 22, 2011 2:46 pm, 1 φορά

ζουζουνομαμα


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοπελα μου γλυκια το σακχαρο δεν ανεβαινει μονο απο τα γλυκα. υπαρχουν πολλες τροφες που το ανεβαζουν. ακομα και το λαδι. εγω εκανα διατροφη και απαγορευοταν πανω απο 3 κουταλιες λαδι ημερησιως ασε που οι ποσοτητες φαγητου ηταν μηδαμινες εως ανυπαρκτες.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ζουζουνομαμα έγραψε:κοπελα μου γλυκια το σακχαρο δεν ανεβαινει μονο απο τα γλυκα. υπαρχουν πολλες τροφες που το ανεβαζουν. ακομα και το λαδι. εγω εκανα διατροφη και απαγορευοταν πανω απο 3 κουταλιες λαδι ημερησιως ασε που οι ποσοτητες φαγητου ηταν μηδαμινες εως ανυπαρκτες.

Κι εγώ θυμάμαι μου είχε πει να κόψω τα αμυλώδη (πατάτες, μακαρόνια), τα τηγανητά, το σταφύλι, τις μπανάνες και ό,τι μου ανέβαζε τις τιμές στις μετρήσεις (έκανα 3 την ημέρα με το μηχανάκι). Επειδή όμως είχα γίνει σαν τον Αγιο Ονούφριο με τη δίαιτα κι έχανα συνέχεια βάρος μπήκα στην ινσουλίνη (και πάλι όμως έκανα πολύ συγκρατημένη διατροφή)

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ζουζουνομαμα μου γενικα ο γιατρος μου ειναι λιγο αυστηρος στο θεμα της διατροφης...να σκεφτεις ειμαι μια κοπελα που ξεκινησα αδυνατη προς κανονικη την εγκυμοσυνη μου (δηλ σε καμια περιπτωση ουτε καν παχουλη) και μου εχει κοψει(οχι μονο σε μενα αλλα και σε αλλες εγκυμονουσες που παρακολουθει)το αλατι ΕΝΤΕΛΩΣ,καθως και οτι το περιεχουν σε μεγαλες ποσοτητες(πχ ξηρους καρπους),μακαρονια,ψωμια γλυκα εννοειται!!!και μπηκα στον εβδομο κι εχω παρει εφτα κιλα!(δε λεω οτι ειναι λιγα αλλα ουτε και το εξωφρενικο νουμερο!!)οσο για το λαδι απο πριν την εγκυμοσυνη μου το μετραγα γιατι ειχα καλλο να μαι παντα αδυνατη!!τωρα που το σκεφτομαι ομως καθε πρωι τρωω απο μια μπανανα,καθε πρωι ομως...τι να πω.Αν δεν προσεχα παει στο καλο...

#sofia#


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ο διαβήτης κύησης είναι κυρίως θέμα ορμονικό, ο οποίος όντως ρυθμίζεται με διατροφή αλλά το αν θα εμφανίσεις δεν εξαρτάται απ'το αν τρως γλυκά.
Να κάνεις απαραιτήτως την επαναληψη της καμπύλης.Ο γιατρός σου είπε να την επαναλάβεις γιατί μπορεί τώρα να ξεκινούν να ανεβαίνουν οι τιμές του σακχάρου.Το πιθανότερο είναι να είναι οκ κ η δεύτερη καμπύλη αλλά δεν μπορείς να αγνοήσεις μια οριακή.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αλεξανδρα μου φαινεται λιγο περιεργο... Εννοω οτι η καμπυλη γινεται μεσα σε 2 ωρες με τρεις ληψεις. Αρχικα σου παιρνουν μολις πας για να δουν τα επιπεδα του ζαχαρου στο αιμα σου. Μολις πιεις το ζαχαρονερο, σου παιρνουν και περιμενεις γυρω στην μια ωρα. Μολις περασει σου ξαναπαιρνουν για να δουν μεσα σε αυτη την ωρα ποσο ανεβηκε το ζαχαρο. Περιμενεις την δευτερη και τελευταια ωρα, και σου ξαναπαιρνουν για τριτη φορα για να δουν αν κατεβηκε παλι στα φυσιολογικα ορια (το συγκρινουν με την πρωτη ληψη). Οποτε ειναι σαν να μην ολοκληρωσε την διαδικασια την πρωτη φορα και σου ζητησε να την επαναλαβεις.

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι χαζομαρα των γιατρων να μας βαζουν να κανουμε την μικρη καμπυλη. Σχεδον παντα βγαινει οριακη. Η μεγαλη ειναι η πιο ασφαλης.

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δε ξερω μανουλες μου...εγω παντως αυτην την πεμπτη θα παω να την επαναλαβω με τις τρεις αυτη τη φορα ληψεις!για να δουμε τα αποτελεσματα... Shocked

thinkpink!

thinkpink!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM έγραψε:Αλεξανδρα μου φαινεται λιγο περιεργο... Εννοω οτι η καμπυλη γινεται μεσα σε 2 ωρες με τρεις ληψεις. Αρχικα σου παιρνουν μολις πας για να δουν τα επιπεδα του ζαχαρου στο αιμα σου. Μολις πιεις το ζαχαρονερο, σου παιρνουν και περιμενεις γυρω στην μια ωρα. Μολις περασει σου ξαναπαιρνουν για να δουν μεσα σε αυτη την ωρα ποσο ανεβηκε το ζαχαρο. Περιμενεις την δευτερη και τελευταια ωρα, και σου ξαναπαιρνουν για τριτη φορα για να δουν αν κατεβηκε παλι στα φυσιολογικα ορια (το συγκρινουν με την πρωτη ληψη). Οποτε ειναι σαν να μην ολοκληρωσε την διαδικασια την πρωτη φορα και σου ζητησε να την επαναλαβεις.

Συμφωνώ!!!πρέπει να την επαναλάβεις.

http://vrefikoispasmoi.blogspot.com/

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας μανουλες!!να μαι και παλι!οπως σας ειχα πει επρεπε να επαναλαβω την καμπυλη ζαχαρου με τις τρεις ληψεις αυτην την φορα!ετσι κι εκανα.Σας παραθετω τα αποτελεσματα και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας:
σε 0' χρονο:ζαχαρο 81
60λεπτα:ζαχαρο 173(τιμες αναφορας 110-180)
120λεπτα:ζαχαρο 138 (τιμες αναφορας 70-120)
180λεπτα:ζαχαρο 77 (τιμες αναφορας 60-110)
Που λετε κοριτσια με αυτες τις τιμες ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειναι κατι το τοσο σοβαρο αλλα θα πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου δωσει μια ειδικη διατροφη που πρεπει να ακολουθησω μεχρι να γεννησω!τωρα ειμαι 28 εβδομαδες.Αυτη η διατροφη σε βοηθαει να κρατησεις σταθερο το ηδη υπαρχον βαρος σου;ή και να χασεις ακομα κιλα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;;κατι τετοιο εχω ακουσει!τωρα δε ξερω,ψιλοαγχωθηκα ...για πειτε μου τις εμπειριες σας!περιμενω...
Shocked Shocked Shocked

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ALEXANDRA STR. έγραψε:γεια σας μανουλες!!να μαι και παλι!οπως σας ειχα πει επρεπε να επαναλαβω την καμπυλη ζαχαρου με τις τρεις ληψεις αυτην την φορα!ετσι κι εκανα.Σας παραθετω τα αποτελεσματα και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας:
σε 0' χρονο:ζαχαρο 81
60λεπτα:ζαχαρο 173(τιμες αναφορας 110-180)
120λεπτα:ζαχαρο 138 (τιμες αναφορας 70-120)
180λεπτα:ζαχαρο 77 (τιμες αναφορας 60-110)
Που λετε κοριτσια με αυτες τις τιμες ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειναι κατι το τοσο σοβαρο αλλα θα πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου δωσει μια ειδικη διατροφη που πρεπει να ακολουθησω μεχρι να γεννησω!τωρα ειμαι 28 εβδομαδες.Αυτη η διατροφη σε βοηθαει να κρατησεις σταθερο το ηδη υπαρχον βαρος σου;ή και να χασεις ακομα κιλα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;;κατι τετοιο εχω ακουσει!τωρα δε ξερω,ψιλοαγχωθηκα ...για πειτε μου τις εμπειριες σας!περιμενω...
Shocked Shocked Shocked
ξεχασα να σας πω οτι δεν ειμουν ποτε παχουλη και ξεκινησα αδυνατη προς κανονικη την εγκυμοσυνη μου (στα 58 κιλα) και μεχρι στιγμης εχω παρει περιπου οχτω κιλα!

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ είχα μία τιμή παθολογική (στις 3 ώρες νομίζω... 113 με μάξιμουμ το 110) αλλά δεν πήγα σε ενδοκρινολόγο. Ο γιατρός με καθησύχασε, δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα. Απλά σχεδόν όλη την εγκυμοσύνη μου την πέρασα χωρίς γλυκά (και λόγω βάρους από την αρχή) και γέννησα 38w+3d έναν κορίτσαρο 2670! χεχε..

Εσένα στις 2 ώρες η τιμή είναι παθολογική, αλλά το ευχάριστο είναι ότι στις 3 ώρες πέφτει στα επίπεδα της νηστείας. Αυτό είναι πολύ καλό!!!

Με το καλό κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε! Μη μασάς!!! Wink

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ALEXANDRA STR. έγραψε:Σας παραθετω τα αποτελεσματα και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας:
σε 0' χρονο:ζαχαρο 81
60λεπτα:ζαχαρο 173(τιμες αναφορας 110-180)
120λεπτα:ζαχαρο 138 (τιμες αναφορας 70-120)
180λεπτα:ζαχαρο 77 (τιμες αναφορας 60-110)
Που λετε κοριτσια με αυτες τις τιμες ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειναι κατι το τοσο σοβαρο αλλα θα πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου δωσει μια ειδικη διατροφη που πρεπει να ακολουθησω μεχρι να γεννησω!

Άρα σε εσένα όντως κράτησε 3 ώρες η επανεξέταση. Σου πήραν αίμα 4 φορές συνολικά, ε; Η αλήθεια είναι πως νομίζω ότι το ζάχαρο μάλλον ανέβηκε πολύ την πρώτη ώρα και μετά έκανε άλλες 2 ώρες να πέσει στα φυσιολογικά επίπεδα και αυτό είναι που τον ανησύχισε. Όσο για το βάρος δεν έχει πάντα σχέση. Ναι λένε ότι όταν παίρνεις πολύ βάρος κινδυνεύεις αλλά παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Παρόλα αυτά καλό είναι να ακούσεις την συμβουλη του γιατρού σου και να πας σε ενδοκρινολόγο. Τώρα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας πάντως οπότε δεν υπαρχει λόγος να ανησυχείς αλλά καλό είναι προληπτικά να πας και στον ενδοκρινολόγο.
Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! 417472

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δε θυμάμαι τις τιμές μου, θυμάμαι μόνο ότι κι εγώ έκανα τρεις μετρήσεις νομίζω, δε μου ζήτησε η γιατρός τέταρτη δηλαδή, σε όλη την εγκυμοσύνη δεν είχα ποτέ πρόβλημα με υψηλές τιμές μετρώντας το νηστική φυσικά, μάλιστα στους τελευταίους μήνες είχα υπογλυκαιμίες
παρ΄όλα αυτά η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε για υποθυρεοειδισμό, έκρινε ότι μια τιμή περίπου γύρω στο 160 στην πρώτη τιμή ήταν οριακή και με έβαλε σε δίαιτα διαβητικής εγκύου και υπέφερα γιατί γενικά δεν έκανα τραγικά πράγματα στην εγκυμοσύνη, απλά ικανοποιούσα την αυξημένη πείνα μου.ούτε γλυκά ούτε όλη μέρα στα λίπη, αν και έτρωγα κρέας μετά από 3 χρόνια και το παράκανα εκεί λίγο
τέλος πάντων θέλω να σου πω ότι απλά κρίνε και εσύ λίγο πόσο τραγικά μπορεί να παρουσιάσουν κάτι που στην κοινή λογική δεν είναι τραγικό(γι'αυτό βάζουν και τις τιμές αναφοράς δίπλα για να κρίνεις και εσύ τι παίζει σε γενικες γραμμές)και πόσο πρέπει να ακολουθήσεις αυστηρές συμβουλές χωρίς ενδείξεις που να τις δικαιολογούν.
όσο για τα κιλά εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη όντας 58 και 1.75 υψος και έφτασα 85 πριν γεννήσω(καθαρά θέμα μάσας και ελλειπούς άσκησης μιας και δε δούλευα ούτε καλοκαιριάτικο πήγαινα μέσα στη ζέστη περιπάτους)
γέννησα σχεδόν 39 εβδομάδων ένα παιδί 3290 και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα-συμπέρασμα, η δίαιτα με έκανε να υποφέρω χωρίς λόγο γιατί δεν είχα διαβήτη κάτι που δε φάνηκε σε καμία εξέταση.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

#sofia#


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όταν έκανα την μικρή καμπύλη βγήκε παθολογικη.Στην μεγάλη είχα μόνο μια οριακή τιμή, όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν οκ.Ο γιατρός με έστειλε σε διαβητολόγο για καλό και για κακό.Ο διαβητολόγος με έχει βάλει κ μετράω το σάκχαρο τρεις φορές τη μέρα με το ειδικό μηχανάκι.Το πρωινό σάκχαρο νηστείας είναι πάντα πάνω από τα όρια.Από τότε είμαι σε δίαιτα,όχι αυστηρή, και παρακολουθούμε την ανάπτυξη του παιδιού μην τυχόν και παρουσιάσει μακροσωμία.Όλα οκ μέχρι στιγμής, αν όμως δεν είχα πάει στον διαβητολόγο όπως είχε προτείνει ο γιατρός δεν θα έλεγχα το σάκχαρο κ ίσως τώρα να είχαμε άλλα.

mary karkgiok

mary karkgiok
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ 30 ΕΒΔΟΜ.ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 171 ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ 180 ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ 130.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?ΕΙΧΑ ΠΛΑΚΩΘΕΙ ΣΤΙΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ,ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ,ΨΩΜΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΣΑ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 6 ΚΙΛΑ.

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
με το γιατρό δεν έχεις επικοινωνία για έκτακτα, πέρα από τα καθορισμένα ραντεβού? μήπως θα έπρεπε να ενημερωθεί για τα αποτελέσματά σου? κι εμένα η καμπύλη μου στο δεύτερο παιδί ήταν τσιμπημένη γιατί μόνο αντίσκηνο δεν είχα στήσει μέσα στο ζαχαροπλαστείο!! Embarassed Είχα βάλει 5 κιλά σε ένα μήνα!!! Shocked
Αλλά δεν ήταν παθολογικό.
Ωστόσο, καλό θα ήταν να τον ενημερώσεις.

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΑΡΕ ΤΗΛ. ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΚΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ !

czervou

czervou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
min anisixeis!ki emena i kabili mou itan berdemeni alla o giatros mou eipe na troo kathe 3 ores oti thelo,na perioriso ta glyka alla na troo genika otan theliso kai mou eipe otan genniso na pao na ksanakano.tora pou to bebaki mou megalose ksanaekana gia na do an einai ola entaksei na ksero kai gia to 2o.mi skas,fae kai arketa laxanika kai prosoxi kai sta frouta,merika einai sa na tros mia pasta!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλε γιατι αγχωνεσαι και το γιατρο σου αν δεν θελεις να παρεις τηλ πανε σε ενα μικροβιολογικο κεντρο και ξανα καντην,..

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις