Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
czervou έγραψε:...fae kai arketa laxanika kai prosoxi kai sta frouta,merika einai sa na tros mia pasta!

Κατάλαβες τώρα γιατί εγώ προτιμούσα την πάστα!!!!!!!! Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 215994

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:
ζουζουνομαμα έγραψε:κοπελα μου γλυκια το σακχαρο δεν ανεβαινει μονο απο τα γλυκα. υπαρχουν πολλες τροφες που το ανεβαζουν. ακομα και το λαδι. εγω εκανα διατροφη και απαγορευοταν πανω απο 3 κουταλιες λαδι ημερησιως ασε που οι ποσοτητες φαγητου ηταν μηδαμινες εως ανυπαρκτες.

Κι εγώ θυμάμαι μου είχε πει να κόψω τα αμυλώδη (πατάτες, μακαρόνια), τα τηγανητά, το σταφύλι, τις μπανάνες και ό,τι μου ανέβαζε τις τιμές στις μετρήσεις (έκανα 3 την ημέρα με το μηχανάκι). Επειδή όμως είχα γίνει σαν τον Αγιο Ονούφριο με τη δίαιτα κι έχανα συνέχεια βάρος μπήκα στην ινσουλίνη (και πάλι όμως έκανα πολύ συγκρατημένη διατροφή)


Τετοια διατροφη περιπου μου ειχε δωσει κ μενα ο γυναικολογος μου απ την αρχη της εγκυμοσυνης. Καμπυλη ζαχαρου δεν εκανα σε καμια απο τις 2 εγκυμοσυνες μου,ακολουθουσα την διατροφη ,ειχα κ σταθερα νορμαλ ζαχαρο οποτε εκρινε ο γιατρος μου οτι δεν υπαρχει λογος να κανω αυτη την εξεταση. Παρολα αυτα κιλα επαιρνα Rolling Eyes που να τρωγα κ γλυκα,θα χα γινει φαλαινα!

Θυμαμαι μου τονιζε να προσεχω τα φαγητα απο εξω ή τα ετοιμα σνακς,για το αλατι .

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν θυμαμαι καθολου τις τιμες μου. Θυμαμαι ομως την ολη διαδικασια με εκεινη την αηδια που επρεπε να πιω. Απλως δεν ξερω...πρεπει να την κανουμε υποχρεωτικα ετσι χωρια καπποιο λογο ή εχουν δει κατι απο τις προηγουμενες εξετασεις μας και μας λενε να την κανουμε? Δεν μου ειχε πει κατι ο γιατρος μου. Απλως μου ειπε να παω να την κανω.

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
momirene έγραψε:Δεν θυμαμαι καθολου τις τιμες μου. Θυμαμαι ομως την ολη διαδικασια με εκεινη την αηδια που επρεπε να πιω. Απλως δεν ξερω...πρεπει να την κανουμε υποχρεωτικα ετσι χωρια καπποιο λογο ή εχουν δει κατι απο τις προηγουμενες εξετασεις μας και μας λενε να την κανουμε? Δεν μου ειχε πει κατι ο γιατρος μου. Απλως μου ειπε να παω να την κανω.
δεν βλέπουν κάτι σε άλλες εξετάσεις, εμένα ο γιατρός μου την έδωσε τυπικά γιατί σε όλες τις εξετάσεις το ζάχαρο ήταν κάτω απο 70 και όμως τελικά είχα πρόβλημα και έφτασα να κάνω και ινσουλίνη.

mary karkgiok

mary karkgiok
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...
Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΛΥΚΟΖΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕ 50 ΜΛ ΗΤΑΝ 171,Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ 180 ΕΝΩ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ 140 ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΡΙΩΡΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΒΓΟΥΝ ΥΨΗΛΕΣ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΤΕ ΣΕ ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟ,ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΣΑΠΑ ΑΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσακια και εγω σημερα πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης ζαχαρου τα οποια ηταν : νηστικη 91 και μετα απο 1 ωρα με 50γρ γλυκοζης 164...η μικροβιολογος μου ειπε οτι ειναι υψηλα και πρεπει να την επαναλαβω αμεσα αυριο κιολας αλλα την μεγαλη καμπυλη οπου θα παρω 100γρ γλυκοζης κ η εξαταση θα ειναι 3ωρη,ανα 1 ωρα...η αληθεια ειναι οτι θορυβηθηκα και αγχωθηκα αρκετα...δεν ενημερωσα ακομα τον γιατρο δεν τον βρηκα στο τηλ...αλλα αγχωθηκα...πριν ενα 3μηνο που εκανα την εξεταση παλι βγηκε φυσιολογικη...το αγχος παιζει καποιο ρολο στης τιμες?

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
minubaki έγραψε:κοριτσακια και εγω σημερα πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης ζαχαρου τα οποια ηταν : νηστικη 91 και μετα απο 1 ωρα με 50γρ γλυκοζης 164...η μικροβιολογος μου ειπε οτι ειναι υψηλα και πρεπει να την επαναλαβω αμεσα αυριο κιολας αλλα την μεγαλη καμπυλη οπου θα παρω 100γρ γλυκοζης κ η εξαταση θα ειναι 3ωρη,ανα 1 ωρα...η αληθεια ειναι οτι θορυβηθηκα και αγχωθηκα αρκετα...δεν ενημερωσα ακομα τον γιατρο δεν τον βρηκα στο τηλ...αλλα αγχωθηκα...πριν ενα 3μηνο που εκανα την εξεταση παλι βγηκε φυσιολογικη...το αγχος παιζει καποιο ρολο στης τιμες?
είσαι σε υψηλά επίπεδα και χρειάζεσαι ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!πρέπει να το προσέξεις!!!πολλά κ μικρά γεύματα κ κομμένα γλυκά αλμυρά κ βλακειούλες!!!

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια εκανα την καμπυλη ζαχαρου την διωρη και μου βγηκε οτι σε χρονο 0 ειχα 76
1 ωρα 144
2ωρες 110.
εχω η δεν εχω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι διπλα δεν εγραφε τις φυσιολογικες τιμες.Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο.

lelitsa

lelitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΤΟ 110 ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ 80-110...ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ! ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 5 ΛΥΨΕΙΣ ΑΝΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 125!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΡΙΘΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥΥΥΥ!! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!! Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 536304

fofi

fofi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lelitsa σε ευχαριστω για τις ευχές σου.Για το 144 αγχώθηκα λίγο αλλά το απόγευμα που έχω γιατρό θα τον ρωτήσω.Αν γνωρίζει και κάποια άλλη κοπέλα να με ξε αγχώσει.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
fofi έγραψε:lelitsa σε ευχαριστω για τις ευχές σου.Για το 144 αγχώθηκα λίγο αλλά το απόγευμα που έχω γιατρό θα τον ρωτήσω.Αν γνωρίζει και κάποια άλλη κοπέλα να με ξε αγχώσει.

Γεια σου και από εδώ! Μην ανησυχείς το 144 δεν είναι αντιπροσωπευτική τιμή. Το ζάχαρό σου είναι γενικά σε φυσιολογικά επίπεδα και το 144 είναι λόγω της γλυκόζης. Νομίζω ότι και ο γιατρός σου δεν θα ανησυχίσει. Φυσικά όλα αυτά είναι η εντύπωση που έχω χωρίς να είμαι γιατρος. Απλά σκέψου ότι συμβαίνει κάθε φορά που τρως μια πάστα. Σημασία έχει να κατέβει γρήγορα το ζάχαρο σε φυσιολογικά επίπεδα, αυτό τσεκάρουν.

stavas


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μην αγχώνεσαι μια χαρά είσαι. Εγώ είχα πολύ πιο ανεβασμένες τιμές. Φαντάσου ότι στο τσακ γλύτωσε την ινσουλίνη. Μέτραγα το ζάκχαρο μου 4-5 φορές την μέρα. Όταν γεννήθηκε η Ειρήνη το πρώτο πράγμα που της έκαναν ήταν καμπύλη ζακχάρου. Δεν είναι τίποτα. Τρώγε λίγο από όλα και όλα θα πάνε καλά.

http://istoriestismamas.blogspot.com

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα σας!!Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα της καμπύλης ζαχάρου και το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο... Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό για να δω τι θα μου πει βέβαια αλλά λίγο που διάβασα εδώ μάλλον ξέρω την απάντηση του..

Λοιπόν, με 50μλ και τιμή νηστέως 65,56 (τιμές αναφοράς 55-115) στα 60' είχε πάει στο 161,96 ( affraid affraid affraid Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 911307 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 911307 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 911307 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 με τιμές αναφοράς 110-170)!!!Εμένα μου φαίνεται υψηλό (σαν στατιστικός που είμαι) ,εσάς πως σας φαίνεται??? Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Carrie έγραψε:Καλημέρα σας!!Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα της καμπύλης ζαχάρου και το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο... Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό για να δω τι θα μου πει βέβαια αλλά λίγο που διάβασα εδώ μάλλον ξέρω την απάντηση του..

Λοιπόν, με 50μλ και τιμή νηστέως 65,56 (τιμές αναφοράς 55-115) στα 60' είχε πάει στο 161,96 ( affraid affraid affraid Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 911307 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 911307 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 911307 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 585182 με τιμές αναφοράς 110-170)!!!Εμένα μου φαίνεται υψηλό (σαν στατιστικός που είμαι) ,εσάς πως σας φαίνεται??? Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787 Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 2 534787




καταρχην μην σε πιανει πανικος τα χω περασει και εγω και να σου πω την αληθεια μου εκλαιγα .αλλα ο γιατρος με καθησυχασε κοιτα το σημαντικο ειναι η τριτη ωρα αν δεν πεφτει και εγω ημουν στο μετεχνιο .περνας μια ταλαιπωρια αλλα το παιδι δεν παθαινει τιποτα αμα το προσεξεις .θα πας στο γιατρο σου να σου πει ο ιδιος τι θα κανεις. εμενα με συστησε σε παθολογο διαβητολογο που μου δωσε μια διατια δηλαδη τι θα προσεχω και μετριομουνα για ενα μηνα αλλα ολα καλα .δεν περνεις κιλα στο λεω γιατι το εχω περασει .αν η τιμη ειναι αυτη την τριτη ωρα θα σου πει να προσεχεις .αμα κανεις αυτα που σου λενε δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:
καταρχην μην σε πιανει πανικος τα χω περασει και εγω και να σου πω την αληθεια μου εκλαιγα .αλλα ο γιατρος με καθησυχασε κοιτα το σημαντικο ειναι η τριτη ωρα αν δεν πεφτει και εγω ημουν στο μετεχνιο .περνας μια ταλαιπωρια αλλα το παιδι δεν παθαινει τιποτα αμα το προσεξεις .θα πας στο γιατρο σου να σου πει ο ιδιος τι θα κανεις. εμενα με συστησε σε παθολογο διαβητολογο που μου δωσε μια διατια δηλαδη τι θα προσεχω και μετριομουνα για ενα μηνα αλλα ολα καλα .δεν περνεις κιλα στο λεω γιατι το εχω περασει .αν η τιμη ειναι αυτη την τριτη ωρα θα σου πει να προσεχεις .αμα κανεις αυτα που σου λενε δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Μου είπε να πάω να κάνω την μεγάλη καμπύλη με τις 4 λήψεις για να δούμε τι γίνεται.Απλώς μου είπε να κάνω την μικρή για να μην ταλαιπωρηθώ αρχικά,γι'αυτό..Και εγώ Άννα σε μία τέτοια κατάσταση όπως εσύ είμαι Sad Sad Sad Sad άντε να δούμε..

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Carrie έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:
καταρχην μην σε πιανει πανικος τα χω περασει και εγω και να σου πω την αληθεια μου εκλαιγα .αλλα ο γιατρος με καθησυχασε κοιτα το σημαντικο ειναι η τριτη ωρα αν δεν πεφτει και εγω ημουν στο μετεχνιο .περνας μια ταλαιπωρια αλλα το παιδι δεν παθαινει τιποτα αμα το προσεξεις .θα πας στο γιατρο σου να σου πει ο ιδιος τι θα κανεις. εμενα με συστησε σε παθολογο διαβητολογο που μου δωσε μια διατια δηλαδη τι θα προσεχω και μετριομουνα για ενα μηνα αλλα ολα καλα .δεν περνεις κιλα στο λεω γιατι το εχω περασει .αν η τιμη ειναι αυτη την τριτη ωρα θα σου πει να προσεχεις .αμα κανεις αυτα που σου λενε δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Μου είπε να πάω να κάνω την μεγάλη καμπύλη με τις 4 λήψεις για να δούμε τι γίνεται.Απλώς μου είπε να κάνω την μικρή για να μην ταλαιπωρηθώ αρχικά,γι'αυτό..Και εγώ Άννα σε μία τέτοια κατάσταση όπως εσύ είμαι Sad Sad Sad Sad άντε να δούμε..



εγω την εχω περασει ο μικρος ειναι τεσσεραμμισι χρονων .αλλα επειδη καταλαβαινω την αγωνια και οτι και ειναι να ξερεις αντιμετωπιζεται και ειναι για να Razz γελας αυτο να ξερεις

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό φαντάζομαι και εγώ αλλά μία φρίκη την έχω φάει προς το παρόν..

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πήγα σήμερα και έκανα την μεγάλη καμπύλη (100μλ και 4 λήψεις- μία νηστέως και 3 ανά μία ώρα) και περιμένω αποτελέσματα μέχρι αύριο το πρωί. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο αγχωμένη γιατί η κοπέλα μου είπε ότι τα όρια που δίνουν κανονικά δίπλα από την εξέταση (σε εμένα ήτανε ως 170 και είχα 162 στη 1 ώρα μετά τα 50μλ) δεν αφορούν στην πραγματικότητα κάποιον που είναι σε κύηση.Όταν είσαι σε κύση τα όρια είναι πιο χαμηλά αλλά δεν μου είπε πόσο..Αυτό που με ανυσηχεί είναι που 3 ώρες μετά εγώ δεν αισθανόμουνα υπογλυκαιμία ή πείνα ή κάτι άλλο μόνο πολύ δίψα..Είναι αυτό ένδειξη ότι θα βγάλω τεράστια νούμερα πάλι?? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes confused confused confused

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μην αγχωνεσαι...με τοση γλυκοζη που πηρε ο οργανισμος μονο υπογλυκαιμια δε θα αισθανεσαι...!!

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι αλλά όσο να'ναι τρεις ώρες μετά δεν θα έπρεπε να νιώθω κάπως πιο "ελαφριά" από γλυκό?

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω θυμαμαι οτι σε καθε καμπυλη που εκανα ενιωθα μετα απεχθεια για τα γλυκα για μια ολοκληρη μερα.οχι μονο για λιγες ωρες. μην ανησυχεις. αληθεια κανουν μια μερα να βγουν; εγω τα επαιρνα την ιδια μερα το μεσημερι.. δεν παιρνεις κανενα τηλ πιο μετα να σου φυγει και η ανησυχια;

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ίσως λόγω Αυγούστου να υπολειτουργούν..Μου είπανε ότι θα μου τα στείλουνε με mail αρχικά για να μπορέσω να μιλήσω με τον γιατρό ή σήμερα το βράδυ αν είναι έτοιμα ή αύριο πρωί..Μάλλον λόγω Αυγούστου είναι γιατί κανονικά ήτανε ως τις 9 το βράδυ ανοιχτά αλλά αυτό τον μήνα κλείνουν στις 3.30 το μεσημέρι..

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ALEXANDRA STR. έγραψε:Κοριτσια εκανα κι εγω την καμπυλη ζαχαρου μου (για μια ωρα) και οταν βγηκαν τα αποτελεσματα ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη οι τιμες ειναι λιγο οριακες θα πρεπει να την επαναλαβω για τρεις ληψεις αυτην την φορα!τρεις ωρες στο μικροβιολογικο!(θα κοψω φλεβα!)βεβαια δεν ειναι αυτο το θεμα μου αλλα το οτι οι τιμες μου για να σας το εξηγησω ειναι οι εξης!!Sadσας τα γραφω ακριβως οπως τα λεει στο χαρτι των εξετασεων)
Σακχαρο νηστειας: 79(τιμη αναφορας70-110mg/dl)
Σακχαρο σε 60λεπτα: 139(τιμη αναφορας 110-180mg/dl)
να σκεφτειται εγω οταν πρωτοειδα αυτες τις τιμες-πριν τις δει ο γιατρος μου-λεω ααα ωραια μεσα στο οριο ειναι οι τιμες μου...και τωρα με βαζει να τις ξανακανω!!!ειναι κατι ανησυχητικο;λετε να εχω διαβητη κυησης;εχω κληρονομικοτητα με ζαχαρο αλλα εγω δε τρωω σχεδον καθολου γλυκα και ζαχαρη!εχετε κατι να μου πειτε;;;;;

απλα αλλαζουν τα κριτηρια στην εγκυμοσυνη.κ εγω την εκανα 2 φορες αλλα ηταν οκ.μονο μην πας μονη σου,γτ μπορει να πεσει υπερβολικα,εμενα στο 42 στην τελευταια ληψη κ μετα βιας εφτασα στο σπιτι μου.μετα ολη μερα κοιμομουνα

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χάλια η καμπύλη χάλια!!!Οι τιμές είναι 70, 199, 173 και 140!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος με τόσο χάλια τιμές και αν θα με στείλουν απευθείας για ινσουλίνη... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Αύριο θα πάω να δω ενδοκρινολόγο..

EvaggeliaV

EvaggeliaV
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χαλια δεν πινεται με τιποτα η γλυκοζη εγω ειχα... 0,68 - 1,10 - 1,08 και 0,99...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις