Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θα το εχω υποψιν μου!!! Σ ευχαριστω πολυ πολυ! καλο βραδυ! να σαι καλα!!!! Καμπυλη ζαχαρου...τη γνωμη σας!! - Σελίδα 4 417472

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Καμία εξέταση δεν είναι υποχρεωτική στην εγκυμοσύνη.Αλλά ως μαμά που ήμουν η πλέον ακατάλληλη υποψία να κάνω διαβητη κύησης και παρόλα αυτά έκανα,θα σου έλεγα να μην την αποφύγεις.

δεν ειναι υποχρεωτικος ο προγεννητικος η το pap-a ..γιατι αμα σκοπευεις να το κρατησεις ετσι και αλλιως , δεν εχουν νοημα..

ομως η καμπυλη ειναι υποχρεωτικη!!!

γιατι αν εχεις διαβητη κυησης μπορει το παιδι να βγει με προβλημα, μπορει να οδηγησει σε προωρη γεννα κλπ...επισης το μωρο περνει πολυ βαρος , πανω απο οσο θα επρεπε ..
και εκει αν βγει με προβλημα φταιει η μαμα που θα μπορουσε να το αποτρεψει με σωστη διατροφη ..η και ενεσεις ινσουλινης σε βαριες περιπτωσεις

κατα τα αλλα συμφωνω πως η απλη εξαιταση ζαχαρου δεν εχει σχεση ...

εγω ειχα στην απλη ζαχαρο νηστειας 60...και στην καμπυλη καποια απο τις επομενες ωρες ηταν ανεβασμενη,,,

νομιζω και εγω πως γινεται γυρω στις 26-27 εβδομαδεσ...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν εκανα καμπυλη ζαχαρου , ειχα σταθερες χαμηλες τιμες κ απο τον 7ο-8ο μηνα επεφτε (καπου εκει σταθεροποιειται το ζαχαρο κ εχει πτωτικη ταση στις τιμες), δεν ειχα ιστορικο στην οικογενεια μου. Προσεχα και την διατροφη μου οπως μου ειχε υποδειξει ο γυναικολογος οποτε εκεινος θεωρησε οτι δεν χρειαζεται να την κανω.

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γλυκιά μου μπουμπουκίτσα τι κάνεις?Smile Εννοώ πως δεν είναι υποχρεωτική ότι δεν την κάνουν όλοι οι γιατροί. Εγώ είχα διαβήτη χωρίς ιστορικό στην οικογένεια,χωρίς να έχω παραπάνω κιλά,χωρίς καμία με καμία ένδειξη.Και έκανα και ινσουλίνη από τον 7ο και μετά.Ο διαβήτης όταν ρυθμίζεται δεν μπορεί να κάνει κακό στο μωρό. Έτρεξα σε 3 διαφορετικούς ενδοκρινολόγους μέχρι να καταλήξω και το έξαψα αρκετά το θέμα. Εμένα πχ είχαν δει στην β' επιπέδου ότι η περίμετρος της κοιλίτσας του είναι στο ανώτατο όριο και μου είχε πει ο γιατρός από τότε να κόψω γλυκά.Μετά στην καμπύλη φυσικά πήγε στον Θεό.Μετά παρόλο που έκανα διατροφή και οι τιμές ήτανε καλές το αμνιακό υγρό ήτανε στο ανώτατο όριο που επίσης είναι ένδειξη ότι ο διαβητης δεν ρυθμίζεται.Ο ενδοκ μου είχε πει ότι συμβαίνει και αυτό και είναι βιολογικό το θέμα και χορήγησε ινσουλίνη.Τελικά το μωρό φυσικά ήτανε μια χαρά (παρόλο που εγώ κόντεψα να μην την βγάλω την εγκυμοσύνη) και όπως βλέπω τώρα έτσι είναι ο σωματότυπος του. Να έχει λίγο κοιλίτσα. Έχω ρωτήσει 7 διαφορετικούς παιδιάτρους για το θέμα του διαβήτη αν μπορούν να το δημιουργήσουν κάποια προδιαθέση τώρα και γι'αυτό είναι μπουλουκάκι και ήτανε όλοι κατηγορηματικοί ότι δεν γίνεται. Απλώς θέλει προσοχή ο διαβήτης. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα που δεν μπορείς να τα ελέγξεις,αυτό τουλάχιστον ελέγχεται.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν δινουν ολοι οι γυναικολογοι συμβουλες για σωστη διατροφη κατα την εγκυμοσυνη (και οι ιδιες θα επρεπε να ζηταμε ενα πλανο διατροφης για τους 9 μηνες,οχι μονο για το ζαχαρο αλλα ποιες τροφες χρειαζονται οταν αναπτυσσεται το εμβρυο,ποιες κανουν καλο στο εμβρυο δλδ). Τα γλυκα και τις τροφες που ανεβαζουν το ζαχαρο θα επρεπε να τις αναφερουν σε ολες τις υποψηφιες μητερες. Σαφως και μπορει να σου τυχει απο το πουθενα ομως η προληψη παιζει πολυ σημαντικο ρολο.


edit: και παντα η εμπειρια του γιατρου παιζει σπουδαιο ρολο Rolling Eyes

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχεις δίκιο λιτσάκος αλλά θα σου πω το εξής.Εμένα μου ανέβαζαν το σάκχαρο τα πάντα.Και όταν λέω τα πάντα εννοώ όλα.Τα φρούτα,το γάλα, ακόμη και οι φρυγανιές.Μπορούσα να τρώω άφοβα μόνο χόρτα και ψάρι και κρέας.Μπορείς να βγάλεις μία εγκυμοσύνη μόνο σε αυτά?Κάποια πράγματα δεν είναι στο χέρι μας δυστυχώς..

Belz

Belz
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κορίτσι μου δεν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις αλλά βάσει της δεύτερης καμπύλης που έκανες (που και η πρώτη μια χαρά ήταν) μήπως λέω μήπως ο γιατρός σου είναι υπερβολικός; Η εμπειρία μου τόσο σε γυναικολόγους όσο και σε παιδίατρους ένα απέδειξε: ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του. Μια χαρά είσαι.

http://www.poseginamana.gr

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
δεν ειναι υποχρεωτικος ο προγεννητικος η το pap-a ..γιατι αμα σκοπευεις να το κρατησεις ετσι και αλλιως , δεν εχουν νοημα..



Αυτό πάλι από πού προκύπτει;
Οι εξετάσεις στην εγκυμοσύνη δεν γίνονται προκειμένου να αποφασίσεις τι θα κάνεις σε περίπτωση που το μωρό έχει γενετική ή κάποια άλλη ανωμαλία. Γίνονται για να προλάβεις καταστάσεις που θα βλάψουν το έμβρυο.
Ας μην παραπληροφορούμε έτσι αυθαίρετα και ας μη λέμε θα γίνει ότι είναι να γίνει, γιατί πολλά προβλήματα προλαβαινονται και σώζονται έμβρυα από τις εξετάσεις που αναφέρεις.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Γλυκιά μου μπουμπουκίτσα τι κάνεις?Smile Εννοώ πως δεν είναι υποχρεωτική ότι δεν την κάνουν όλοι οι γιατροί. Εγώ είχα διαβήτη χωρίς ιστορικό στην οικογένεια,χωρίς να έχω παραπάνω κιλά,χωρίς καμία με καμία ένδειξη.Και έκανα και ινσουλίνη από τον 7ο και μετά.Ο διαβήτης όταν ρυθμίζεται δεν μπορεί να κάνει κακό στο μωρό. Έτρεξα σε 3 διαφορετικούς ενδοκρινολόγους μέχρι να καταλήξω και το έξαψα αρκετά το θέμα. Εμένα πχ είχαν δει στην β' επιπέδου ότι η περίμετρος της κοιλίτσας του είναι στο ανώτατο όριο και μου είχε πει ο γιατρός από τότε να κόψω γλυκά.Μετά στην καμπύλη φυσικά πήγε στον Θεό.Μετά παρόλο που έκανα διατροφή και οι τιμές ήτανε καλές το αμνιακό υγρό ήτανε στο ανώτατο όριο που επίσης είναι ένδειξη ότι ο διαβητης δεν ρυθμίζεται.Ο ενδοκ μου είχε πει ότι συμβαίνει και αυτό και είναι βιολογικό το θέμα και χορήγησε ινσουλίνη.Τελικά το μωρό φυσικά ήτανε μια χαρά (παρόλο που εγώ κόντεψα να μην την βγάλω την εγκυμοσύνη) και όπως βλέπω τώρα έτσι είναι ο σωματότυπος του. Να έχει λίγο κοιλίτσα. Έχω ρωτήσει 7 διαφορετικούς παιδιάτρους για το θέμα του διαβήτη αν μπορούν να το δημιουργήσουν κάποια προδιαθέση τώρα και γι'αυτό είναι μπουλουκάκι και ήτανε όλοι κατηγορηματικοί ότι δεν γίνεται. Απλώς θέλει προσοχή ο διαβήτης. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα που δεν μπορείς να τα ελέγξεις,αυτό τουλάχιστον ελέγχεται.

carrie αυτο λεω και εγω..συμφωνω μαζι σου ..και εγω δεν ειχα ιστορικο ,,ουτε ψηλες τιμες και ομως η καμπυλη βγηκε τσιμπιμενη...
εγω μονο με διατροφη το ελεγξα...

αλλα αν και εσυ π.χ. δεν εκανες και δεν εκανες ινσουλινη ..τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα?? αυτο εννοω...οχι οτι δεν αντιμετοπιζεται..αλλα πρεπει να ξερεις αν εχεις..

δεν εχω ακουσει γιατρους που δεν την καναν,,,το θεωρω ανευθυνο...αλλα τι να πεις?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
panta έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
δεν ειναι υποχρεωτικος ο προγεννητικος η το pap-a ..γιατι αμα σκοπευεις να το κρατησεις ετσι και αλλιως , δεν εχουν νοημα..



Αυτό πάλι από πού προκύπτει;
Οι εξετάσεις στην εγκυμοσύνη δεν γίνονται προκειμένου να αποφασίσεις τι θα κάνεις σε περίπτωση που το μωρό έχει γενετική ή κάποια άλλη ανωμαλία. Γίνονται για να προλάβεις καταστάσεις που θα βλάψουν το έμβρυο.
Ας μην παραπληροφορούμε έτσι αυθαίρετα και ας μη λέμε θα γίνει ότι είναι να γίνει, γιατί πολλά προβλήματα προλαβαινονται και σώζονται έμβρυα από τις εξετάσεις που αναφέρεις.

το pap-a δεν σωζει τιποτα..απλα σε ενημερωνει για το συνδρομο..τιποτα αλλο...υπαρχουν πολλοι γιατροι που αν δεν σκοπευεις να προβεις σε αμνιοπαρακεντηση η αν σκοπευεις να κρατησεις το μωρο ετσι και αλλιως , δεν σε βαζουν να την κανεις...

δεν ειναι οπως η αυχενικη η β επιπεδου που μπορει να δει και αλλα προβληματα και να ΄΄θεραπευτουν΄΄ ισως και μεσα στην κοιλια..

στο λεω 1000% αυτο!

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
panta έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
δεν ειναι υποχρεωτικος ο προγεννητικος η το pap-a ..γιατι αμα σκοπευεις να το κρατησεις ετσι και αλλιως , δεν εχουν νοημα..



Αυτό πάλι από πού προκύπτει;
Οι εξετάσεις στην εγκυμοσύνη δεν γίνονται προκειμένου να αποφασίσεις τι θα κάνεις σε περίπτωση που το μωρό έχει γενετική ή κάποια άλλη ανωμαλία. Γίνονται για να προλάβεις καταστάσεις που θα βλάψουν το έμβρυο.
Ας μην παραπληροφορούμε έτσι αυθαίρετα και ας μη λέμε θα γίνει ότι είναι να γίνει, γιατί πολλά προβλήματα προλαβαινονται και σώζονται έμβρυα από τις εξετάσεις που αναφέρεις.

το pap-a δεν σωζει τιποτα..απλα σε ενημερωνει για το συνδρομο..τιποτα αλλο...υπαρχουν πολλοι γιατροι που αν δεν σκοπευεις να προβεις σε αμνιοπαρακεντηση η αν σκοπευεις να κρατησεις το μωρο ετσι και αλλιως , δεν σε βαζουν να την κανεις...

δεν ειναι οπως η αυχενικη η β επιπεδου που μπορει να δει και αλλα προβληματα και να ΄΄θεραπευτουν΄΄ ισως και μεσα στην κοιλια..

στο λεω 1000% αυτο!

Τις γνωρίζω τις διαφορές...
Αναφέρθηκες και στον προγεννητικο έλεγχο! Εκει πήγαινε η ένστασή μου!
Anyway

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Carrie έγραψε:Γλυκιά μου μπουμπουκίτσα τι κάνεις?Smile Εννοώ πως δεν είναι υποχρεωτική ότι δεν την κάνουν όλοι οι γιατροί. Εγώ είχα διαβήτη χωρίς ιστορικό στην οικογένεια,χωρίς να έχω παραπάνω κιλά,χωρίς καμία με καμία ένδειξη.Και έκανα και ινσουλίνη από τον 7ο και μετά.Ο διαβήτης όταν ρυθμίζεται δεν μπορεί να κάνει κακό στο μωρό. Έτρεξα σε 3 διαφορετικούς ενδοκρινολόγους μέχρι να καταλήξω και το έξαψα αρκετά το θέμα. Εμένα πχ είχαν δει στην β' επιπέδου ότι η περίμετρος της κοιλίτσας του είναι στο ανώτατο όριο και μου είχε πει ο γιατρός από τότε να κόψω γλυκά.Μετά στην καμπύλη φυσικά πήγε στον Θεό.Μετά παρόλο που έκανα διατροφή και οι τιμές ήτανε καλές το αμνιακό υγρό ήτανε στο ανώτατο όριο που επίσης είναι ένδειξη ότι ο διαβητης δεν ρυθμίζεται.Ο ενδοκ μου είχε πει ότι συμβαίνει και αυτό και είναι βιολογικό το θέμα και χορήγησε ινσουλίνη.Τελικά το μωρό φυσικά ήτανε μια χαρά (παρόλο που εγώ κόντεψα να μην την βγάλω την εγκυμοσύνη) και όπως βλέπω τώρα έτσι είναι ο σωματότυπος του. Να έχει λίγο κοιλίτσα. Έχω ρωτήσει 7 διαφορετικούς παιδιάτρους για το θέμα του διαβήτη αν μπορούν να το δημιουργήσουν κάποια προδιαθέση τώρα και γι'αυτό είναι μπουλουκάκι και ήτανε όλοι κατηγορηματικοί ότι δεν γίνεται. Απλώς θέλει προσοχή ο διαβήτης. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα που δεν μπορείς να τα ελέγξεις,αυτό τουλάχιστον ελέγχεται.

carrie αυτο λεω και εγω..συμφωνω μαζι σου ..και εγω δεν ειχα ιστορικο ,,ουτε ψηλες τιμες και ομως η καμπυλη βγηκε τσιμπιμενη...
εγω μονο με διατροφη το ελεγξα...

αλλα αν και εσυ π.χ. δεν εκανες και δεν εκανες ινσουλινη ..τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα?? αυτο εννοω...οχι οτι δεν αντιμετοπιζεται..αλλα πρεπει να ξερεις αν εχεις..

δεν εχω ακουσει γιατρους που δεν την καναν,,,το θεωρω ανευθυνο...αλλα τι να πεις?

Και όμως υπάρχουν γιατροί που δεν την ζητάνε γιατί θεωρούν ότι δεν χρειάζεται εφόσον βλέπουν τις καθιερωμένες αίματος.Το θεωρώ προσωπικά εντελώς ανεύθυνο μετά από τις δικές μου περιπέτειες..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπουμπουκιτσα καθολου ανευθυνο δεν ειναι(....ειναι θεμα εμπειριας του γιατρου..δεν υποβαλουν την εγκυο ολοι σε ολες τις εξετασεις. Υπαρχουν γιατροι που σε βαζουν να κανεις οτι εξεταση κυκλοφορει (ειχα τετοιον κ εφυγα στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου...γιατι μπορει να εκανα οτι εξεταση κυκλοφορουσε στο διαγνωστικο που ηταν μετοχος (!) αλλα με αφηνε με π[εσμενο αιματοκριτη "ενταξει μωρε,μαλλον θα κανεις μεταγγισεις στον 7ο μηνα΄") και υπαρχουν γιατροι που εχουν αναλαβει χιλιαδες εγκυες,χιλιαδες γυναικολογικα περιστατικα κ μπορουν να κρινουν ποτε ειναι απαραιτητο να υποβληθεις σε μια απο οοολες τις εξετασεις. Ετσι ηταν ο γυναικολογος που πηγα μετα απο αυτον τον καφρο που ειχα...
Βρισκεις ανευθυνο να μην κανεις την καμπυλη αλλα αχρηστο να κανεις pappA και αμνιο (αυτο το θυμαμαι απο αλλο θεμα)? Μηπως να αναθεωρησεις ?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρΕ κοριτσια μια ερωτηση και στις δυο....διατροφη ποτε ξεκινησατε να κανετε?Μετα την καμπυλη?Μεχρι τοτε τρωγατε ολες τις τροφες?

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λιτσάκος εγώ είπα ότι θεωρώ ανευθυνότητα του γιατρού όχι η μπουμπουκίτσα. Εγώ προσωπικά μέχρι τότε έτρωγα τα πάντα και φρούτα & λαχανικά και ένα σοκολατάκι τη μέρα

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Λιτσάκος εγώ είπα ότι θεωρώ ανευθυνότητα του γιατρού όχι η μπουμπουκίτσα. Εγώ προσωπικά μέχρι τότε έτρωγα τα πάντα και φρούτα & λαχανικά και ένα σοκολατάκι τη μέρα

και οι δυο το ειπατε Razz

εμενα μου ειχε υποδειξει ποιες τροφες να μην καταναλωνω, απο την αρχη (στην 1η εγκυμοσυνη απο 4 μηνων με ανελαβε αλλα ηδη ειχα παει σε διατροφολογο) και στην 2η εγκυμοσυνη συζητουσαμε για το ενδεχομενο του διαβητη κυησης, απο οτι καταλαβα γενικα αυτος ηταν κ ο κυριος φοβος του (δικαιολογημενα) οποτε ειχα βγαλει απο την διατροφη μου τα γλυκα εντελως και οποια αλλη τροφη το επηρεαζε.
Ειναι και θεμα του ποσο αναλαμβανουν την ευθυνη οι γιατροι που μας παρακολουθουν,ποσο εμπιστευονται την κριση τους και την εμπειρια τους (καποιοι φοβουνται παραπανω,δεν ειναι κακοι γιατροι,δε λεω κατι τετοιο μην παρεξηγηθω). Δεν την χαρακτηριζω ανοητη εξεταση -το αντιθετο- αλλωστε μονο γιατρος μπορει να κρινει σε τετοιες περιπτωσεις τι ειναι απαραιτητο να γινει κ τι οχι... Smile

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
παντως κοριτσια ο δικος μου γιατρος δεν ειναι καθολου ανευθυνος! απεναντιας επειδη περναω αρκετα ζορικη εγκυμοσυνη, αρχικα αιμοραγιες και μετα συσπασεις με προσεχει πιο πολυ κι απο την γυναικα του θα μπορουσα να πω!!! Laughing τωρα τι να πω ισως ειναι νωρις ειμαι μολις στην 21η εβδομαδα και γιαυτο δε μου μιλησε γιαυτο ισως επαναπαυεται στις τιμες απ τις αιματολογικες! στις 14 που εχω ξανα ραντεβου θα τον ρωτησω παντως!!! scratch

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα επιμεινω λιγο ακομη -συγγνωμη αν γινομαι πιεστικη.
Αυτος ο κινδυνος υπαρχει για ολες μας στην εγκυμοσυνη. Υπαρχουν εγκυες με υψηλοτερο κινδυνο αλλα μας αφορα ολες οταν περιμενουμε παιδι.
Γι αυτο πρεπει να προσεχουμε την διατροφη μας, μπορει να αλλαξουν οι φυσιολογικες τιμες και χωρις να γινεται κραιπαλη γλυκων,ζυμαρικων,ψωμιου κτλ...αρκουν λιγα γλυκακια για να γινει η ζημια. Γι αυτο απορω οταν δεν ενημερωνουν τις εγκυους απο την πρωτη στιγμη οι γυναικολογοι, η διατροφη ειναι σημαντικη,και πρεπει να τους προτεινουν τροφες και μαλιστα σε τακτα διαστηματα να ενημερωνουν για τροφες που παιζουν μεγαλυτερο ρολο ανα περιοδο αναλογα με το σταδιο αναπτυξης του εμβρυου . Περα απο τον διαβητη κυησης,υπαρχει το εμβρυο,υπαρχει το λευκωμα,υπαρχουν κινδυνοι μικροι και μεγαλοι,η προληψη ειναι πολυ σημαντικη.

Το κυρηγμα ελαβε τελος Razz

evangeliak79

evangeliak79
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα εμενα η καμπυλη σου μου φαινεται μεσα στα ορια μαλλον ο γιατρος σου ειναι ψειρας,εμενα μου ειχαν κανει την τριωρη ληψη και ειπαν οτι εχω διαβητη κυησης με ειχαν σε διαιτα και να μετριεμαι τεσσερις φορες τη μερα αφου η γυν.με εστειλε σε ενδοκρινολογο,σε καθε μετρηση μετα το γευμα οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες εχασα 3 κιλα και μου βγηκε στην αιματος δε θυμαμαιπψς ακριβως το λενε οτι το παιδι δεν τρεφεται καλα το ειπα στη γυν,ειδε παλι τη καμπυλη κ μου πε α στο οριο ησουν δε χρειαζοταν ολο αυτο.απο εκει κρινε...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Μπουμπουκιτσα καθολου ανευθυνο δεν ειναι(....ειναι θεμα εμπειριας του γιατρου..δεν υποβαλουν την εγκυο ολοι σε ολες τις εξετασεις. Υπαρχουν γιατροι που σε βαζουν να κανεις οτι εξεταση κυκλοφορει (ειχα τετοιον κ εφυγα στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου...γιατι μπορει να εκανα οτι εξεταση κυκλοφορουσε στο διαγνωστικο που ηταν μετοχος (!) αλλα με αφηνε με π[εσμενο αιματοκριτη "ενταξει μωρε,μαλλον θα κανεις μεταγγισεις στον 7ο μηνα΄") και υπαρχουν γιατροι που εχουν αναλαβει χιλιαδες εγκυες,χιλιαδες γυναικολογικα περιστατικα κ μπορουν να κρινουν ποτε ειναι απαραιτητο να υποβληθεις σε μια απο οοολες τις εξετασεις. Ετσι ηταν ο γυναικολογος που πηγα μετα απο αυτον τον καφρο που ειχα...
Βρισκεις ανευθυνο να μην κανεις την καμπυλη αλλα αχρηστο να κανεις pappA και αμνιο (αυτο το θυμαμαι απο αλλο θεμα)? Μηπως να αναθεωρησεις ?

Litsakos συμφωνω πως υπαρχουν γιατροι που σου κανουν τα παντα χωρις λογο...και υπαρχουν αλλοι με αρκετη εμπειρια να καταλαβουν..

αλλά

στην καμπυλη δεν υπαρχει κατι να καταλαβεις...
οκ υπαρχουν γυναικες παχυσαρκες, με ιστορικο, η με συμπτωματα που θα τις στειλουν κατευθειαν..

ομως υπαρχουν και αυτα που δεν φαινονται..

εγω ημουν (τοτε) 50 κιλα..δεν ειχα ιστορικο, δεν ειχα πολυ αμνιακο υγρο η κατι τετοιο, δεν ηταν υπερβολικα μεγαλο το μωρο, δεν ειχα παρει πολλα κιλα, ετρωγα λογικα ...το ζαχαρο νηστειας μου ηταν μονο 60 ...

φαινομενικα ολα τελεια...
απο που επρεπε να καταλαβει αμα δεν με εβαζε να κανω καμπυλη??

Για το PAP-A ειναι αλλο θεμα, αλλα αφου ρωτας θα το ξαναπω...
το pap-a βρισκει μονο το συνδρομο και δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτο , παρα μονο να τερματησεις την εγκυμοσυνη...αν δεν θεσ να το κανεις και εχεις σκοπο να κρατησεις ετσι και αλλιως το παιδι , η εξαιταση αυτη ειναι αχρηστη!!

αντιθετα το ζαχαρο μπορει να βλαψει το μωρο αν δεν προσεξεις...αν ομως προσεξεις πανε ολα μια χαρα...οπότε γιατι να εχεις ενα παιδι που θα φταις εσυ για το προβλημα του ?? η ο γιατρος που δεν σου ειπε να κανεις την καμπυλη??
γιαυτο το θεωρω ανεύθυνο απο την πλευρα του γιατρου!!γιατι δυστηχως η πειρα δεν παιζει σε αυτη την περιπτωση - εκτως αν εχει κληρονομικο χαρισμα.. Wink

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
litsakos έγραψε:Μπουμπουκιτσα καθολου ανευθυνο δεν ειναι(....ειναι θεμα εμπειριας του γιατρου..δεν υποβαλουν την εγκυο ολοι σε ολες τις εξετασεις. Υπαρχουν γιατροι που σε βαζουν να κανεις οτι εξεταση κυκλοφορει (ειχα τετοιον κ εφυγα στον 4ο μηνα της εγκυμοσυνης μου...γιατι μπορει να εκανα οτι εξεταση κυκλοφορουσε στο διαγνωστικο που ηταν μετοχος (!) αλλα με αφηνε με π[εσμενο αιματοκριτη "ενταξει μωρε,μαλλον θα κανεις μεταγγισεις στον 7ο μηνα΄") και υπαρχουν γιατροι που εχουν αναλαβει χιλιαδες εγκυες,χιλιαδες γυναικολογικα περιστατικα κ μπορουν να κρινουν ποτε ειναι απαραιτητο να υποβληθεις σε μια απο οοολες τις εξετασεις. Ετσι ηταν ο γυναικολογος που πηγα μετα απο αυτον τον καφρο που ειχα...
Βρισκεις ανευθυνο να μην κανεις την καμπυλη αλλα αχρηστο να κανεις pappA και αμνιο (αυτο το θυμαμαι απο αλλο θεμα)? Μηπως να αναθεωρησεις ?

Litsakos συμφωνω πως υπαρχουν γιατροι που σου κανουν τα παντα χωρις λογο...και υπαρχουν αλλοι με αρκετη εμπειρια να καταλαβουν..

αλλά

στην καμπυλη δεν υπαρχει κατι να καταλαβεις...
οκ υπαρχουν γυναικες παχυσαρκες, με ιστορικο, η με συμπτωματα που θα τις στειλουν κατευθειαν..

ομως υπαρχουν και αυτα που δεν φαινονται..

εγω ημουν (τοτε) 50 κιλα..δεν ειχα ιστορικο, δεν ειχα πολυ αμνιακο υγρο η κατι τετοιο, δεν ηταν υπερβολικα μεγαλο το μωρο, δεν ειχα παρει πολλα κιλα, ετρωγα λογικα ...το ζαχαρο νηστειας μου ηταν μονο 60 ...

φαινομενικα ολα τελεια...
απο που επρεπε να καταλαβει αμα δεν με εβαζε να κανω καμπυλη??

Για το PAP-A ειναι αλλο θεμα, αλλα αφου ρωτας θα το ξαναπω...
το pap-a βρισκει μονο το συνδρομο και δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτο , παρα μονο να τερματησεις την εγκυμοσυνη...αν δεν θεσ να το κανεις και εχεις σκοπο να κρατησεις ετσι και αλλιως το παιδι , η εξαιταση αυτη ειναι αχρηστη!!

αντιθετα το ζαχαρο μπορει να βλαψει το μωρο αν δεν προσεξεις...αν ομως προσεξεις πανε ολα μια χαρα...οπότε γιατι να εχεις ενα παιδι που θα φταις εσυ για το προβλημα του ?? η ο γιατρος που δεν σου ειπε να κανεις την καμπυλη??
γιαυτο το θεωρω ανεύθυνο απο την πλευρα του γιατρου!!γιατι δυστηχως η πειρα δεν παιζει σε αυτη την περιπτωση - εκτως αν εχει κληρονομικο χαρισμα.. Wink

Σορυ δεν καταλαβα τι ηταν αυτο που θα επρεπε να καταλαβει απο την καμπυλη.Το οτι υπηρξε θεμα με το αμνιακο υγρο?
Ο γιατρος μου ειπε την αποψη του,οτι για εμενα προσωπικα δεν την θεωρουσε απαραιτητη την εξεταση εκεινη την χρονικη στιγμη,οχι γενικα δεν την θεωρει απαραιτητη. Με την πορεια που ειχα, με την συνολικη εικονα μου.Κ εγω επελεξα να να μην την κανω επειτα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:

Litsakos συμφωνω πως υπαρχουν γιατροι που σου κανουν τα παντα χωρις λογο...και υπαρχουν αλλοι με αρκετη εμπειρια να καταλαβουν..

αλλά

στην καμπυλη δεν υπαρχει κατι να καταλαβεις...
οκ υπαρχουν γυναικες παχυσαρκες, με ιστορικο, η με συμπτωματα που θα τις στειλουν κατευθειαν..

ομως υπαρχουν και αυτα που δεν φαινονται..

εγω ημουν (τοτε) 50 κιλα..δεν ειχα ιστορικο, δεν ειχα πολυ αμνιακο υγρο η κατι τετοιο, δεν ηταν υπερβολικα μεγαλο το μωρο, δεν ειχα παρει πολλα κιλα, ετρωγα λογικα ...το ζαχαρο νηστειας μου ηταν μονο 60 ...

φαινομενικα ολα τελεια...
απο που επρεπε να καταλαβει αμα δεν με εβαζε να κανω καμπυλη??

Για το PAP-A ειναι αλλο θεμα, αλλα αφου ρωτας θα το ξαναπω...
το pap-a βρισκει μονο το συνδρομο και δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτο , παρα μονο να τερματησεις την εγκυμοσυνη...αν δεν θεσ να το κανεις και εχεις σκοπο να κρατησεις ετσι και αλλιως το παιδι , η εξαιταση αυτη ειναι αχρηστη!!

αντιθετα το ζαχαρο μπορει να βλαψει το μωρο αν δεν προσεξεις...αν ομως προσεξεις πανε ολα μια χαρα...οπότε γιατι να εχεις ενα παιδι που θα φταις εσυ για το προβλημα του ?? η ο γιατρος που δεν σου ειπε να κανεις την καμπυλη??
γιαυτο το θεωρω ανεύθυνο απο την πλευρα του γιατρου!!γιατι δυστηχως η πειρα δεν παιζει σε αυτη την περιπτωση - εκτως αν εχει κληρονομικο χαρισμα.. Wink

Σορυ δεν καταλαβα τι ηταν αυτο που θα επρεπε να καταλαβει απο την καμπυλη.Το οτι υπηρξε θεμα με το αμνιακο υγρο?
Ο γιατρος μου ειπε την αποψη του,οτι για εμενα προσωπικα δεν την θεωρουσε απαραιτητη την εξεταση εκεινη την χρονικη στιγμη,οχι γενικα δεν την θεωρει απαραιτητη. Με την πορεια που ειχα, με την συνολικη εικονα μου.Κ εγω επελεξα να να μην την κανω επειτα.[/quote]

Με την καμπυλη βλεπει αν εχεις διαβητη κυησης η εστω προδιαθεση που μπορει να φιαξει με αναλογη διατροφη.

Απλα εξηγω πως και εμενα η εικονα η γενικη ηταν τελεια, και λογικα κανεις δεν θα περιμενε να εχω ΄΄πειραγμενη΄΄ καμπυλη ,αλλα ειχα.

Δεν ξερω για πια χρονικη στιγμη μιλας, αλλα οταν ολα δειχνουν καλα τοτε την κανεις γυρω στις 26-27 εβδομαδεσ που μπαινεις στο 3 τριμηνο.
Αν και εκει δεν την κανεις , πως θα ξερεις οτι ειναι οκ? θα το ρισκαρεις? αυτο δεν καταλαβαινω..γιατι οπως ειπα και πριν και εγω ειχα αψογη εικονα ..αλλα η καμπυλη ηταν καπως..

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ρε κοριτσακια δε χρειαζεται να ερχεστε σε ενταση! μια ερωτησουλα εκανα! στην τελικη η καθε γυναικα σε συνεργασια με το γιατρο που εμπιστευεται αναλαμβανει τις ευθυνες των αποφασεων της!!!! flower flower

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπου έγραψε:ρε κοριτσακια δε χρειαζεται να ερχεστε σε ενταση! μια ερωτησουλα εκανα! στην τελικη η καθε γυναικα σε συνεργασια με το γιατρο που εμπιστευεται αναλαμβανει τις ευθυνες των αποφασεων της!!!! flower flower

Κοπέλα μου είναι νωρίς ακόμα να σου πει ο γιατρός σου για αυτή την εξέταση.Την κάνεις όταν έχεις μπει στην 26η εβδομάδα κ δεν υπάρχει λόγος να σου την αναφέρει νωρίτερα,θα δεις ότι θα σου το πει μόνος του όταν θα έρθει εκείνη η ώρα!!!Εμένα μου είχε πει στην 24η εβδομάδα ότι πρέπει να την κάνω ,μου την έγραψε κ απλά περίμενα να μπω στην 26η για να πάω να την κάνω...

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maria1984 έγραψε:
Μπου έγραψε:ρε κοριτσακια δε χρειαζεται να ερχεστε σε ενταση! μια ερωτησουλα εκανα! στην τελικη η καθε γυναικα σε συνεργασια με το γιατρο που εμπιστευεται αναλαμβανει τις ευθυνες των αποφασεων της!!!! flower flower

Κοπέλα μου είναι νωρίς ακόμα να σου πει ο γιατρός σου για αυτή την εξέταση.Την κάνεις όταν έχεις μπει στην 26η εβδομάδα κ δεν υπάρχει λόγος να σου την αναφέρει νωρίτερα,θα δεις ότι θα σου το πει μόνος του όταν θα έρθει εκείνη η ώρα!!!Εμένα μου είχε πει στην 24η εβδομάδα ότι πρέπει να την κάνω ,μου την έγραψε κ απλά περίμενα να μπω στην 26η για να πάω να την κάνω...
ετσι υποψιαζομαι κι εγω! γιατι ειναι αρκετα "ψειρας" μαζι μου πια! να φανταστεις μια φορα στις 15 μερες εκει ειμαι και ουτε χρηματα μου παιρνει καθε φορα (ασχετο αλλα θελω να τονισω το ποσο με προσεχει κι εχει απειρη πελατεια!) σ ευχαριστω για την απαντηση!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις