Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
515 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 515 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

dimitroula

dimitroula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνω με την sasanath. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι βάζετε τους εαυτους σας σε τετοια μονοπατια. Το θεωρω πολυ ψυχοφθόρο και ασκοπο.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν εχω χασει ουτε γονιο, ουτε αδερφο, ουτε παιδι.... Θεωρω οτι μεγαλυτερος πονος απο το να χασει ο γονιος το παιδι του δεν υπαρχει... σε οποια ηλικια κι αν ειναι το παιδι... Οταν πριν απο 2 χρονια χασαμε τον πεθερο μου ξαφνηκα σκεφτηκαμε με τον αντρα μου οτι θα ηταν καλο να κανουμε ενα ακομη παιδι, ετσι ωστε οταν εμεις φυγουμε να μην μεινει μονο του.... Μετα ομως αναθεωρησαμε... Οχι οτι δεν θελουμε παιδι, προς Θεου θελουμε, αλλα για αλλο λογο πια...
Γιατι πολυ απλα δεν θεωρω οτι τα αδερφια ειναι δεδομενο να τα πανε καλα και να ειναι φιλαρακια και να ειναι αποκουμπι το ενα για το αλλο.
Εχω ακουσει για αδερφια που δεν μιλιουνται που βριζονται που για ενα κομματι γη σφαζονται... Οπως ειπε και καποια κοπελα τιποτα δεν ειναι δεδομενο... Και ακομη και αυτο δεν ειναι δεδομενο... Δεν θεωρω εγωιστικο το να μην κανεις παιδια ή το να κανεις μονο ενα, αλλωστε καμια φορα το μονο ενα δεν ειναι επιλογη... Εγω εχω μονο ενα και με εχουν πριξει να κανω δευτερο... Αφου δεν ερχετε τι να κανω ... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ....
Ναι ειναι τραγικο το μια οικογενεια να χασει 3 παιδια και μπραβο στους γονεις που δεν το εβαλαν κατω και εκαναν αλλα 3... Απο αυτη την ιστορια αυτο πρεπει να κρατησουμε, το οτι δεν πεθαναν ψυχικα και εκεινοι... αντιθετα εψαξαν να βρουν τη ζωη... και ο Θεος τους ανταμειψε... Η δυναμη αυτων των ανθρωπων ειναι αυτο που πρεπει να κρατησουμε.... Πρεπει να θαυμαζουμε τη δυναμη και να μας γινεται παραδειγμα σε καθε μικρο και ανοητο που μας κανει να καταρεουμε καθημερινα...
Ευχομαι σε οσες περιμενουν μωρακια με το καλο να ορισουν και σε οσους εχασαν αδερφο , μανα, πατερα, παιδι.... δυναμη...

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι οτι για τέτοια θέματα δεν μιλάς υποθετικά! Δεν θέλω και δε μπορώ να μπω στην διαδικασία να σκεφτώ πως θα σκεφτώ και θα νιώσω αν γίνει κάτι τετοιο! με του Θεού τις δουλειές δεν παίζουμε! Ουτε θεωρητικά !Πολλές φορές στη ζωή μου αλλιώς σκεφτόμουν οτι θα συμπεριφερθω θεωρητικά κάποια θέματα και στη πράξη ήταν αλλιώς!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όταν χάσεις ένα παιδί πονάς αφάνταστα. Ούτε να το διανοηθώ δεν θέλω. Δεν είναι φυσικό και επόμενο όταν χάσεις 3 παιδιά να πονάς το ίδιο επί τρία; Η αγάπη πονάει κορίτσια. Η αγάπη δεν μοιράζεται, αλλά μεγενθύνεται και πολλαπλασιάζεται. Αν αγαπάς όσο δεν πάει το ένα σου παιδί, το ίδιο θα αγαπάς και το δεύτερο και το τρίτο. Δεν θα μειωθεί η αγάπη για να μοιραστεί στα τρία. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό, ο πόνος της απώλειας μεγενθύνεται και πολλαπλασιάζεται όταν δεν έχεις χάσει το 1 από τα 3 σου παιδιά αλλά και τα 3. Πονάς αν σου κοψουν το ένα δάχτυλο αλλά πονάς πιο πολύ αν σου κόψουν 3 και ακόμα περισσότερο αν σου κόψουν και τα 10. Ειδικά με τα 10 δεν νιώθεις μονο τον πόνο. Νιώθεις ότι δεν σου έμεινε κανένα δάχτυλο πια... Καταλαβαίνεται πως το εννοεί η Μπουμπουκίτσα; Απλά την επηρέασε πάρα πολύ αυτό το συμβάν και θέλησε να μοιραστεί τις ανησυχίες της, νομίζω. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται παρεξηγήσεις από το πουθενά.

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:Όταν χάσεις ένα παιδί πονάς αφάνταστα. Ούτε να το διανοηθώ δεν θέλω. Δεν είναι φυσικό και επόμενο όταν χάσεις 3 παιδιά να πονάς το ίδιο επί τρία; Η αγάπη πονάει κορίτσια. Η αγάπη δεν μοιράζεται, αλλά μεγενθύνεται και πολλαπλασιάζεται. Αν αγαπάς όσο δεν πάει το ένα σου παιδί, το ίδιο θα αγαπάς και το δεύτερο και το τρίτο. Δεν θα μειωθεί η αγάπη για να μοιραστεί στα τρία. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό, ο πόνος της απώλειας μεγενθύνεται και πολλαπλασιάζεται όταν δεν έχεις χάσει το 1 από τα 3 σου παιδιά αλλά και τα 3. Πονάς αν σου κοψουν το ένα δάχτυλο αλλά πονάς πιο πολύ αν σου κόψουν 3 και ακόμα περισσότερο αν σου κόψουν και τα 10. Ειδικά με τα 10 δεν νιώθεις μονο τον πόνο. Νιώθεις ότι δεν σου έμεινε κανένα δάχτυλο πια... Καταλαβαίνεται πως το εννοεί η Μπουμπουκίτσα; Απλά την επηρέασε πάρα πολύ αυτό το συμβάν και θέλησε να μοιραστεί τις ανησυχίες της, νομίζω. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται παρεξηγήσεις από το πουθενά.
συμφωνω απολυτα μαζι σου.νομιζω οτι πολλες το παρεξηγησαν χωρις λογο.η κοπελα απλα ηθελε να εκφρασει τον πονο που μπορει να νιωσει καποιος οταν χασει κατι που λατρευει.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Όταν χάσεις ένα παιδί πονάς αφάνταστα. Ούτε να το διανοηθώ δεν θέλω. Δεν είναι φυσικό και επόμενο όταν χάσεις 3 παιδιά να πονάς το ίδιο επί τρία; Η αγάπη πονάει κορίτσια. Η αγάπη δεν μοιράζεται, αλλά μεγενθύνεται και πολλαπλασιάζεται. Αν αγαπάς όσο δεν πάει το ένα σου παιδί, το ίδιο θα αγαπάς και το δεύτερο και το τρίτο. Δεν θα μειωθεί η αγάπη για να μοιραστεί στα τρία. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό, ο πόνος της απώλειας μεγενθύνεται και πολλαπλασιάζεται όταν δεν έχεις χάσει το 1 από τα 3 σου παιδιά αλλά και τα 3. Πονάς αν σου κοψουν το ένα δάχτυλο αλλά πονάς πιο πολύ αν σου κόψουν 3 και ακόμα περισσότερο αν σου κόψουν και τα 10. Ειδικά με τα 10 δεν νιώθεις μονο τον πόνο. Νιώθεις ότι δεν σου έμεινε κανένα δάχτυλο πια... Καταλαβαίνεται πως το εννοεί η Μπουμπουκίτσα; Απλά την επηρέασε πάρα πολύ αυτό το συμβάν και θέλησε να μοιραστεί τις ανησυχίες της, νομίζω. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται παρεξηγήσεις από το πουθενά.


thank u...Maria μου..και την stardust επίσης
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

μου ηρθε στο μυαλό το κομματι απο τον ΕΠΙΤΑΦΙΟ του ΠΕΡΙΚΛΗ, όπου απευθύνεται στους γονείς εκείνων που χάθηκαν στη μάχη,.
Είναι ένας λόγος 'παρηγοριάς'
απέναντι στους χαροκαμμένους γονείς... που απο τότε που το πρωτοδιάβασα στο σχολείο μου... κακοφάνηκε -ισως γιαυτο κ το θυμήθηκα. κ εννοω το κόκκινο κομμάτι..




"....Γι' αυτό και τους
γονείς αυτών που ενταφιάζoυμε τώρα, όσοι βρίσκεστε εδώ, δε τους κλαίω, πιο
πολύ θα προσπαθήσω να ελαφρώσω τον πόνο τους. Γιατί το ξέρουν καλά πως η ζωή
τους πέρασε μέσ' από κάθε λογής μεταπτώσεις της τύχης' κι ότι ευτυχισμένοι
είναι, όπως οι σημερινοί νεκροί μας, εκείνοι που η μοίρα τους χάρισε τον πιο
ένδοξο θάνατο, και, όπως εσείς, για το τιμημένο πένθος σας, κι εκείνοι που
κανονίστηκε το τέλος της ζωής τους να συμπέσει με το τέλος της ευτυχίας τους.
Γνωρίζω βέβαια ότι είναι δύσκολο να πείσω εσάς, αφού θα σας φέρνουν ζωντανή
τη θύμηση αυτών που χάσατε οι ευτυχίες των άλλων γονιών που κι εσείς κάποτε
τις χαρήκατε' και θλίβεται ο άνθρωπος όχι επειδή του λείπουν αγαθά που δεν
τα δοκίμασε, αλλά για όσα, ενώ είχε συνηθίσει να τα’ απολαμβάνει, τα έχασε.
Πρέπει όμως να δείχνετε εγκαρτέρηση, με την ελπίδα άλλων παιδιών, όσοι ακόμα
είστε σε ηλικία ν’ αποχτήσετε παιδία' γιατί, για τα άτομα, τα παιδιά που θα
τους έρθουν στον κόσμο από δω και πέρα θα κάνουν πολλους να ξεχάσουν εκείνους
που χάθηκαν,...."

κατι που εγώ θεωρώ αδυνατο..

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Προσωπικά μιλώντας πάντα δεν παρεξήγησα την μπουμπουκίτσα απλά αυτά τα θέματα είναι πολύ ευαίσθητα από μόνα τους!Το να διαφωνήσω όμως με μια σκέψη δεν σημαίνει ότι παρεξηγώ κάποιον!μαριαμ συμφωνώ με αυτά που λες! Πάντα διαβάζω με προσοχή αυτά που λες στο φόρουμ γιατί ποτέ δεν υπερβάλλεις και αντιμετωπίζεις την κάθε μια με αγάπη! Συν οτι εισαι ισορροπιστής στο φόρουμ ! Very Happy

elenica

elenica
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αχ βρε κοπελα μου τι θεμα ανοιξες και εσυ,φτου,φτου,μακρια μας,,...
αςε την ζωη να κιλαει,ετσι και αλλιως εμεις δεν μπορουμε να αλαξουμε την μοιρα μας,γιατι να σκεφτομαστε τετοια πραγματα!;

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sasanath έγραψε:Προσωπικά μιλώντας πάντα δεν παρεξήγησα την μπουμπουκίτσα απλά αυτά τα θέματα είναι πολύ ευαίσθητα από μόνα τους!Το να διαφωνήσω όμως με μια σκέψη δεν σημαίνει ότι παρεξηγώ κάποιον!μαριαμ συμφωνώ με αυτά που λες! Πάντα διαβάζω με προσοχή αυτά που λες στο φόρουμ γιατί ποτέ δεν υπερβάλλεις και αντιμετωπίζεις την κάθε μια με αγάπη! Συν οτι εισαι ισορροπιστής στο φόρουμ ! Very Happy

Σε ευχαριστώ για αυτά που λες, Embarassed Embarassed Embarassed , αλλά μην νομίζεις έχω παρεκτραπεί και έχω παρεξηγθεί και εγώ αρκετές φορές, αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν κρατώ ποτέ κακία και δεν αποκτώ προηγούμενα με καμία.

Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα, δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Smile Διάβασα κάτι άλλες απόψεις που έκαναν την κοπέλα να αρχίσει να απολογείται για τους φόβους της, στο τέλος. Αυτό δεν μου άρεσε. Εξάλλου, λίγο-πολύ όλοι φοβόμαστε κάτι.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenica έγραψε:αχ βρε κοπελα μου τι θεμα ανοιξες και εσυ,φτου,φτου,μακρια μας,,...
αςε την ζωη να κιλαει,ετσι και αλλιως εμεις δεν μπορουμε να αλαξουμε την μοιρα μας,γιατι να σκεφτομαστε τετοια πραγματα!;

βρε elenica μου ..δεν ξυπνησα ενα πρωι και να πω...ωχ τι θα κανω αν μια μερα ΄΄φυγουν΄΄ όλοι....αντιθετα ξυονησα..ανοιξα το pc μου και διαβασα το συγκεκριμενο αρθρο της Ολιβιας για αυτη την οικογενεια...
τωρα οσοι ετυχε να εχουν ζησει κατι τετοιο..οπως η markelajonny...που ειπε η κοπελα πως εχασε αδερφο...η και εγω που εχασα ξαδεφη.....το ειδαμε λιγο αλλιως....και ναι ακουσα τη θεια μου που ελεγε και ακομη λεει πως μετανοιωσε που δεν ειχε κανει και αλλο παιδι..(ειχε 2)...και εχει τυχει να το ακουσω αυτο και αλλες φορες...μεγαλοι ανθρωποι που μετανοιασαν για τα παιδια που ισως μπορουσαν να κανουν ....και δεν εχω ακουσει ποτε το αντιθετο ..οτι δηλ καποιος μετανοιωσε που εκανε ενα παιδι... ετσι το ειπα με πρωτο τον ευατο μου....και οχι οπως παρερμηνευτηκε..δηλαδη κανε παιδια να σου βρισκονται..για καβαντζα μηπως τυχει κατι...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
Πρέπει όμως να δείχνετε εγκαρτέρηση, με την ελπίδα άλλων παιδιών, όσοι ακόμα
είστε σε ηλικία ν’ αποχτήσετε παιδία' γιατί, για τα άτομα, τα παιδιά που θα
τους έρθουν στον κόσμο από δω και πέρα θα κάνουν πολλους να ξεχάσουν εκείνους
που χάθηκαν,...."

[/i]κατι που εγώ θεωρώ αδυνατο..
[/font][/color]

Φυσικά και είναι αδύνατο. Δεν ξεχνάς ποτέ την απώλεια ενός τόσο μα τόσο αγαπημένου προσώπου. Δεν εννοεί μάλλον να ξεχάσεις με την ένοια της λησμονιάς, αλλά με την έννοια της παρηγοριάς... Εμένα η θεία μου έχασε τον μοναχογιό της. Αλλά εκείνος της άφησε κάτι πίσω του πολύτιμο για να της κρατάει συντροφιά. Της άφησε τα 2 του παιδιά τα οποία τα έχει εκείνη και τα μεγαλώνει. Ζει για αυτά τα παιδιά πλέων γιατί έχει την ευθύνη. Αλλιώς ή θα είχε αυτοκτονήσει ή θα είχε κλειστεί σε κανένα μοναστήρι... Αρχικά δεν ήθελε να ζήσει και την κρατούσε στην ζωή μόνο η ευθύνη για τα εγγόνια. Τώρα ξέρω ότι θέλει να ζησει. Αυτά τα παιδιά δεν της άφησαν περιθώρια να πάθει κατάθλιψη. Την ξέρω την θεία μου. Δεν θα βγάλει ποτέ τα μαύρα. Δεν το ξεχνάει. Όμως με 2 εγγόνια κάποιες στιγμές ξεχνιέται και χαμογελάει. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν ακόμα στιγμές που κλαίει βουβά, αλλά υπάρχουν ευτυχώς και οι άλλες στιγμές που γελάει χάρει σ' αυτά τα 2 παιδιά! Αυτά τα 2 εγγονακια είναι η ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ της. Ίσως όταν γελάει να νιώθει καπου κάπου ενοχές σαν να "προδίδει" το παιδί της που καταφέρνει κάποιες φορές ο χαμός του να φεύγει από την σκέψη της... Όμως κανένα παιδί δεν θα ήθελε ο γονιός του να είναι δυστυχισμένος σε όλη του την ζωή. Η δυστυχία και η ευτυχία είναι πολυδιάστατες έννοιες. Την ευτυχία δεν θα την βρει ποτέ η θεία μου. Ζει όμως καθημερινές στιγμές χαράς.
Είμαστε άνθρωποι που σημαίνει ότι έχουμε ανάγκη να αγαπάμε. Για αυτή την αγάπη μιλάει το κείμενό σου Κουκίδα μου. Παρηγορεί μια μάνα να έχει κάποιον να διοχετεύσει την αγάπη που έχει μέσα της. Της στέρησαν βίαια το αντικείμενο της αγάπης της. Μια μικρή παρηγοριά και ένα κίνητρο για να κρατηθεί στην ζωή είναι όταν νιώθει ότι την χρειάζονται. Έπειτα υπάρχει και η λαχτάρα να ξαναγίνει μάνα κάποιου παιδιού και να προσπαθήσει να βάλει στην ζωή της κάτι θετικό. Κάτι που να της θυμίζει το παιδί που έχασε. Κάτι που να ξαναγίνει αντικείμενο λατρείας για αυτήν.

FOYNTOYKAKI

FOYNTOYKAKI
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΟΣΟ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ.ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΘΕΙΟ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΟ ΑΛΛΑ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2,5ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΖΗΣΕΙ!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια ποτε δεν ξεχνας ...και οταν προκειτε για νεους ειναι χειροτερα...αλλο να χασεις μια γιαγια 90 χρονων και αλλο το παιδι σου ..τον αδερφο σου κλπ...ε δεν ποναει το ιδιο..κακα τα ψεματα...ο μεγαλος ανθρωπος εχει ζησει τη ζωη του και στο κατω κατω ξερεις πως καποια μερα θα ΄΄φυγει΄΄ ειναι αναποφευκτο...
παντως υπαρχουν και ανθρωποι με πολυ δυνατη πιστη...που πιστευουν στη μετα θανατον ζωη και ειναι πιο ηρεμοι(οσο αυτο γινεται)...εχω ακουσει μανα να λεει στο παιδι της ΄΄καλη ανταμωση΄΄ και να πιστευει πραγματικα πως την βλεπει απο καπου ψηλα και ειναι πολυ καλα δίπλα στον Θεούλη...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
FOYNTOYKAKI έγραψε:ΟΣΟ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ.ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΘΕΙΟ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΟ ΑΛΛΑ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ.ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2,5ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΖΗΣΕΙ!!!!

Μα φυσικά και δεν είναι δυνατόν να το ξεχάσει κάποιος... Μόνο αν πάθει αμνησία ή αν χάσει το μυαλό του ίσως το ξεχάσει. Ο χρόνος δεν σε κάνει να το ξεχάσεις αλλά ξέρεις γιατί λένε ότι γιατρεύει; Γιατί μαθαίνεις να ζεις με αυτό. Όταν είναι κάτι φρέσκο υπάρχει μια θύελλα συναισθημάτων και ξεσπασμάτων. Με τον καιρό όμως χάνεται η ένταση. Είναι δεδομένο ότι ποτέ δεν ξεχνάς. Και εννοείται πως πάντα θα λείπει ένα κομμάτι αρκετά μεγάλο, και ποτέ πια δεν είσαι ίδιος με πριν. Ας σκεφτούμε την ζωή ενός ανθρώπου που έχασε έπειτα από ατύχημα τα 2 του πόδια και είναι σε αναπηρικό καροτσάκι. Ποτέ πια δεν θα είναι ο ίδιος με πριν. Έτσι και οι άνθρωποι που χάνουν ένα αγαπημένο πρόσωπο. Χάνουν ένα κομμάτι της καρδιάς τους. Και χωρίς να το λέω με σιγουριά έχω την αίσθηση ότι ο πόνος της ψυχής είναι ισχυρότερος από τον σωματικό πόνο.

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω εχω χασει τον μπαμπα μου .απο τοτε λοιπον σκεφτομαι οτι οταν φυγει κ η μαμα μου(κουφια ωρα)τι θα εχω>μια αδερφη να μοιραζομαι χαρες,λυπες,τα παντα!ακομα κ τωρα που η μαμα μου ειναι μονη της(βεβαια ειναι νεα κ τα κανει μονη της ολα)αλλα αν χρειαστει κατι με την αδερφη μου τα μοιραζομαστε..πχ διακοπες χριστουγεννων κτλ δεν γινετε να παμε διακοπες κ οι 2...πρεπει να ειναι καποιος μαζι της...αργοτερα οταν θα ειναι γριουλα και οι δυο μαζι θα την φροντιζουμε....φανταζεστε ενα παιδι μονο του?εκτος απο ολα αυτα νομιζω οτι κ οι γονεις ειναι κολλημενοι πανω του κ αυτο με τους γονεις κ αυτο πολλες φορες ειναι καταπιστικο...εγω νομιζω οτι αν δεν ηθελα 2 παιδι θα παραμεριζα τα δικα μου "θελω"κ θα το εκανα για το παιδι μου...ετσι κ αλλιως τωρα τα δικα του "θελω "ειναι πιο σημαντικα απο τα δικα μου!τι κ αν το σπουδασω στα καλυτερα πανεπιστημια τι κ αν κανω μια περιουσια.οταν θα μεινει μονο του αυτα δεν θα του δωσουν τιποτα!γνωμη μου παντα!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastazia έγραψε:εγω εχω χασει τον μπαμπα μου .απο τοτε λοιπον σκεφτομαι οτι οταν φυγει κ η μαμα μου(κουφια ωρα)τι θα εχω>μια αδερφη να μοιραζομαι χαρες,λυπες,τα παντα!ακομα κ τωρα που η μαμα μου ειναι μονη της(βεβαια ειναι νεα κ τα κανει μονη της ολα)αλλα αν χρειαστει κατι με την αδερφη μου τα μοιραζομαστε..πχ διακοπες χριστουγεννων κτλ δεν γινετε να παμε διακοπες κ οι 2...πρεπει να ειναι καποιος μαζι της...αργοτερα οταν θα ειναι γριουλα και οι δυο μαζι θα την φροντιζουμε....φανταζεστε ενα παιδι μονο του?εκτος απο ολα αυτα νομιζω οτι κ οι γονεις ειναι κολλημενοι πανω του κ αυτο με τους γονεις κ αυτο πολλες φορες ειναι καταπιστικο...εγω νομιζω οτι αν δεν ηθελα 2 παιδι θα παραμεριζα τα δικα μου "θελω"κ θα το εκανα για το παιδι μου...ετσι κ αλλιως τωρα τα δικα του "θελω "ειναι πιο σημαντικα απο τα δικα μου!τι κ αν το σπουδασω στα καλυτερα πανεπιστημια τι κ αν κανω μια περιουσια.οταν θα μεινει μονο του αυτα δεν θα του δωσουν τιποτα!γνωμη μου παντα!

συμφωνω μαζι σου...εχω χασει και εγω τον πατερα μου οπως λες...συμφωνω με ολα...κανεις ενα παιδι ..και ναι μπορεις να φια ξεις περιουσια και να του αφησεις...να παει στα καλυτερα σχολεια και πανεπιστημια....αλλα αυτο ειναι το νοημα..οταν μεινει μονο?..η ποιοτητα ζωης ξεκινα απο την ψυχουλα του και καθε ψυση χρειαζεται ανθρωπους να στιριχτεί...

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα ο μπαμπας μου εφυγε οταν εγω ημουν στα 19!με την μαμα μου κ την αδερφη μου δεν ημουν μεχρι τοτε τοσο κοντα!μετα απο αυτο ομως καταλαβα ποσο σημαντικες ειναι για μενα!απο τοτε ηρθαμε πιο κοντα .μακαρι να ειχα κ αλλα αδερφια!εγω εχω 2 παιδια κ δεν νομιζω να κανω αλλο αν κ θα το ηθελα αλλα θα το ηθελα μονο γιαυτα!!εγω σαν μανα εχω καλυψει την αναγκη μου!αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα αφηνα το παιδι μου μονο του!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastazia έγραψε:εμενα ο μπαμπας μου εφυγε οταν εγω ημουν στα 19!με την μαμα μου κ την αδερφη μου δεν ημουν μεχρι τοτε τοσο κοντα!μετα απο αυτο ομως καταλαβα ποσο σημαντικες ειναι για μενα!απο τοτε ηρθαμε πιο κοντα .μακαρι να ειχα κ αλλα αδερφια!εγω εχω 2 παιδια κ δεν νομιζω να κανω αλλο αν κ θα το ηθελα αλλα θα το ηθελα μονο γιαυτα!!εγω σαν μανα εχω καλυψει την αναγκη μου!αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα αφηνα το παιδι μου μονο του!

αχ...αχ....ακριβως οπως τα λες τα εζησα και εγω...τωρα εχω 3 παιδακια ..οπως λες και εσυ τα πραγματα ειναι δυσκολα και δεν ξερω αν μπορω να προγραμματισω αλλο...αν φυσικα ερθει δεν θα το χαλασω....παντως εχεις δικιο..και μονο για τα παιδια θα ηθελα να κανω και αλλα...

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν κατάφερα να διαβάζω όλα τα ποστ. Δεν ξέρω τι παθαίνει ώρες ώρες το φορουμ και μου τα βγάζει διπλά. Διαβάζω καιρό το θέμα και δεν ήθελα να μπω στη διαδιακασία να σκεφτώ κάτι τέτοιο. Μαρκέλα - Χριστίνα νομίζω σε λένε. Όσον αφορά εσένα και νομίζω και κάποια άλλη κοπέλα είπε ότι έχασα κάποιον αδερφό. Έχετε χίλια δίκια, σίγουρα αν είχες κάποιον άλλο αδερφό να μοιραστείτε τον πόνο σας θα ήταν αλλιώς. Το να θέλεις να κάνεις μόνο ένα παιδί το θεωρώ λάθος. Τι σημαίνει να προσφέρω τα πάντα στο παιδί μου. Δεν του προσφέρεις το σημαντικότερο ένα αδερφάκι, να παίζει, να μιλάει, αργότερα να λένε τα προβλήματά τους. Συγνώμη για αυτό που θα πω αλλά είναι Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. Αν είναι θέμα οικονομικό μην κάνεις κανένα. Όπως μεγαλώνει το ένα θα μεγαλώσει και το 2ο. Ο μόνος λόγος που μπορώ να δεχτώ, να καταλάβω ότι δεν κάνεις άλλο παιδί... Είναι να είχες κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη σου και να φοβάσαι... να έκανες με εξωσωματική και να μην θες να ξαναπεράσεις τα ίδια... κλπ τέτοιου έιδους θέματα. Τώρα στο σημαντικότερο που με έβγαλε έξω από τα ρούχα μου. Κάνω παιδιά ώστε αν παναγία μου τύχει να έχω υποκατάστατο? Χριστέ και Παναγιά. Αν χάσω το 1 δάκτυλο από τα 10 ή και το όλο το χέρι... Θα πονέσω θα δυσκολευτώ να δεχτώ το γεγονός, αλλά θα συνέλθω. Τι είναι παιδιά παπούτσια... πάω μια βόλτα ας πάρω κι ένα δεύτερο μαζί μη μου χαλάσει το πρώτο?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:κ. Τώρα στο σημαντικότερο που με έβγαλε έξω από τα ρούχα μου. Κάνω παιδιά ώστε αν παναγία μου τύχει να έχω υποκατάστατο? Χριστέ και Παναγιά. Α?

γιουλη αυτη ειναι και ολη η παρεξηγηση στο θεμα..
ποτε κανενας δεν το ειπε αυτο!!καποιες κοπελες διαβασαν λαθος η παρερμηνευσανε και πηρε διαστασεις..
ποτε δεν ειπωθηκε αυτο...ουτε ηταν αυτος ο σκοπος...στο λεω γιατι εγω ανοιξα το θεμα..

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Bouboukitsa δεν ξέρω αν γράφω και καλά το όνομα. Για να το λέμε όσες το λέμε σημαίνει ότι έχει υπωθεί. Δε γίνεται να παρερμηνεύσαμε όλες. Τελοσπάντων έτσι κι αλλιώς ο καθένας τη γνώμη του λέει εδώ μέσα. Απλά δε γίνεται να συμφωνούμε με όλες. Δεν θα ήθελα να ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Από μόνο του είναι φρικιαστικό.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eντάξει Μπουμπουκίτσα για να το λένε όσες το λένε, μάλλον κάνεις πολλά παιδιά για να έχεις υποκατάστατο... Αφού το λένε τα κορίτσια, αυτές ξέρουν τι σου γίνεται καλύτερα από εσένα...

Είναι τουλάχιστον γελίο όλο αυτό!

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα ρε κοριτσια οντως δεν καταλάβατε καλα τι γράφτηκε! Απλα μια κοπελα ειπε την δικη της εμπειρια επειδη εχασε τον αδερφο της! Αλλο ειναι το θεμα και αλλου το πήγαμε για ακομα μια φορα!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Vivian έγραψε:Μα ρε κοριτσια οντως δεν καταλάβατε καλα τι γράφτηκε! Απλα μια κοπελα ειπε την δικη της εμπειρια επειδη εχασε τον αδερφο της! Αλλο ειναι το θεμα και αλλου το πήγαμε για ακομα μια φορα!

Πες τα βρε Βίβιαν! Απορώ πως είναι δυνατόν να γίνονται παρεξηγήσεις για τόσο ευαίσθηγα θέματα. Η Μπουμπουκίτσα μοιράστηκε μία φοβία της μαζί μας και αντί να την καθησυχάσουμε την φτάσαμε στο σημείο να απολογείται! Αυτό είναι χτύπημα κάτω από την μέση!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις