Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
97 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 97 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα σας. Είναι η πρώτη φορα που μπαίνω στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα αλλα μπορώ να πω ότι μου άρεσε είδη λόγο του ότι υπάρχουν παρα πολλές μαμάδες και πολλές γυναικείες υπάρξεις που βοηθάει η μια την άλλη δίνοντας συμβουλές. Έτσι λοιπόν και εγώ ζητάω την συμβουλή σας στο πρόβλημα που προσπαθώ να αντιμετωπίσω. Ας τα πάρω τα πράγματα από την αρχή, όχι πολύ περιληπτικά για να μην χρειαστεί να κουραστείτε στην ανάγνωση του μηνύματος μου. Είμαι μαζί με τον Γιώργο εδώ και 4 χρονια. Το 1 χρόνο από τα 4 είμαστε αρραβωνιασμένοι. Τα πεθερικά μου πάντα με αγαπούσανε και με θεωρούσανε την καταλληλότερη γυναικα για τον γιο τους. Οι γονείς μας ήταν και είναι πολύ καλοί φίλοι μεταξύ τους εδώ και πολλά χρονια. Τώρα το πως έτυχε και είμαστε μαζί εμείς, εγώ και ο Γιώργος δεν ξέρω. Αυτά είναι παιχνίδια της μοίρας. Λοιπόν, εγώ με τον Γιώργο ζούμε στην Σουηδία. Τα πεθερικά μου όμως ζουν στην Ελλάδα. Τους βλέπουμε κάθε καλοκαίρι και Χριστούγεννα. Τότε που έχουμε άδεια και μπορούμε να πηγαίνουμε Ελλάδα να τους βλέπουμε και να περνάμε λίγες μέρες μαζί τους. Μερικές φορες όμως έρχονται και αυτοί Σουηδία. Συνήθως το πάσχα. Με λίγα λόγια βλεπόμαστε 3 φορες τον χρόνο. Φέτος ήρθανε λίγες μέρες πριν το πάσχα για 4 εβδομάδες. Την δεύτερη ημερα που ήμασταν σπίτι μου και πίναμε καφέ με τα πεθερικά μου, δεν ξέρω πως αλλα τελείως ξαφνικά, ίσως να το είχε φέρει και η κουβέντα, σε στιλ αστείου και σοβαρού είπα πως ο γάμος μου με τον Γιώργο θα γίνει στο Κιλκίς. Ο Γιώργος και τα πεθερικά μου είναι από τις Σέρρες. Συνέχισα την κουβέντα μου με χαμογελάκια ότι είπαμε και σε πια εκκλησία κτλ κτλ.Εντωμεταξύ εγώ με τον Γιώργο δεν ξέραμε πως στις Σέρρες έχουνε κάποιο συγκεκριμένο έθιμο να παντρεύουν τα αγόρια τους εκεί. Οποτε για εμενα το ότι το είχα αναφέρει ήταν τελείως φυσιολογικό. Την δεύτερη ημερα πάνω στο μεσημεριανό τραπέζι η πεθερά μου πετάγεται και μου λέει πως έχουν αυτό το έθιμο στις Σέρρες, να παντρεύουν τα αγόρια εκεί. Αλλα δεν μου το λέει ξεκάθαρα. Απλά το ανέφερε και τέλος. Εγώ δεν έδωσα πολύ σημασία, γιατί πίστευα πως το είχαμε είδη αποφασίσει με τον Γιώργο πως και ούτε ο Γιώργος ούτε τα πεθερικά μου έχουν πρόβλημα. Την επομενη ημερα εγώ ήταν να παω στον γιατρό για εξετάσεις (δεν είμαι έγκυος και δεν έχουμε παιδιά). Έμεινε στο σπίτι ο Γιώργος μονος του με τους γονείς του. Όταν γύρισα υπήρχε μια ατμόσφαιρα ηλεκτρισμένη. Ο Γιώργος ήταν μέσα στα νεύρα, δεν μου μιλούσε κανένας τους. Ρώτησα τι έγινε και όλοι ήτανε μούγκα! Όταν ξαπλώσαμε με τον Γιώργο το βραδυ να κοιμηθούμε μου το αναφέρει πως όταν έφυγα έγινε φασαρία με τους γονείς του και τον ίδιο. Τον ρώτησα γιατί και μου ειπε πως ο λόγος ηταν ο γάμος. Είχαμε φασαρίες για το συγκεκριμένο θέμα γυρω στις 3 εβδομάδες. Στο τέλος έκανα πίσω και του είπα πως εντάξει μπορούμε να κάνουμε τον γάμο στις Σέρρες. Βεβαια είχανε αντιρρήσεις και οι γονείς μου για αυτήν μου την απόφαση. Στην ουσία ήμασταν σε ένα δίλημμα με τον Γιώργο γιατί η μια πλευρά έλεγε έτσι και η άλλη αλλιώς. Τελειωσε αυτό το θέμα μας. Μετά από μια εβδομάδα τα πεθερικά μου φύγανε. Όσο ήταν εδώ όμως μετά την φασαρία μας, για μια εβδομάδα εγώ ήμουν πολύ ψυχρή μαζί τους, όπως το ίδιο και αυτοί μαζί μου. Είχα αρχίσει να νιώθω πως δεν τους θέλω άλλο γιατί ήρθαν και μας βάλανε να μαλώνουμε με όλους ακόμα και μεταξύ μας για ένα θέμα το οποιο αφορούσε εμάς και όχι αυτούς η κανέναν άλλον. Περάσανε λίγοι μήνες από τότε και τώρα μαθαίνω από τον άντρα μου ότι ο πεθερός μου θα έρθει Σουηδία να δουλέψει για έναν μηνα. Για το καλοκαίρι. Εγώ του είπα του Γιώργου πως δεν θα μπορέσω να κάτσω σπίτι γιατί δεν θα νιώθω όμορφα. Αύριο θα φύγω στους γονείς μου για να είμαι ήρεμη. Έτσι και αλλιώς ο πεθερός μου θα δουλεύει όλη μέρα και ο άντρας μου το ίδιο. Το να κάθομαι μονη μου στο σπίτι και να μην κάνω τίποτα δεν μου αρέσει. Οποτε από την άλλη είναι καλύτερα να είμαι και λίγο με την μαμά μου. Αυτό που με απασχολεί τώρα όμως είναι ότι φοβάμαι όταν έρθει ο πεθερός μου, μην βάλει σε λόγια τον άντρα μου και μας χωρίσει. Νιώθω από την άλλη πως θα του αφήσω όλο τον χώρο ελεύθερο για να μπορέσει να πράξει όπως θέλει με τον άντρα μου και τον κάνει να μην με θέλει άλλο? Ίσως είναι χαζομάρες αυτά που σκέφτομαι αλλα πλέον από τα πεθερικά όλα να τα περιμένεις. Οι γονείς πάντα έχουν μια ΑΛΦΑ επιρροή επάνω στα παιδιά τους και ειδικά όταν λένε "εγώ το καλο σου θέλω γιαυτο στα λέω". Εσείς τι πιστεύετε για όλη αυτήν την ιστορία που σας διηγήθηκα? Τι νομίζετε ότι θα γίνει? Φοβάμαι μην χωρίσουμε με τον άντρα μου. Τι συμβουλή μου δίνετε? Τι να κάνω δεν ξέρω... είμαι σε απόγνωση...Σας ευχαριστώ! flower



Έχει επεξεργασθεί από τον/την ansa3116 στις Σαβ Μάης 28, 2011 11:48 am, 1 φορά

http://anastasiacooking.blogspot.com

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν καταλαβα καλα ουτε εσυ ουτε οι γονεις σου μενετε στο κιλκις απλα ειναι η καταγωγη σας απο εκει?απο τη μια δεν ειναι και τραγικη η αποσταση,ελεος να κανουν φασαρια για τοσο μικρη αποσταση...απο την αλλη αν νομιζεις πως μονο αυτο ειναι που μπηκε αναμεσα σας πες τους ηρεμα οτι δεν γνωριζες για το εθιμο,οτι δεν ηθελες να τους προσβαλεις και οτι θα το συζητησεις με τον αντρα σου και αν αυτος θελει να τηρησει το εθιμο θα το ξαναδειτε επι νεας βασεως...δεν αξιζει να υπαρχει αυτη η ενταση μεταξυ σας αν κατα τα αλλα ειστε αγαπημενοι ειδικα για μια τοσο ασημαντη αποσταση...αλλα αυτο που σε συμβουλευω με ολη μου την καρδια ειναι τετοιου ειδους ανακοινωσεις να τις αφηνεις να τις κανει ο γιος τους και οχι εσυ...δε προκειται ποτε να σου φερθουν σα να εισαι παιδι τους γιατι πολυ απλα δεν εισαι... Laughing φιλακια!

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαρηστω πολυ για την συντομη σου απαντηση. Ισως ειμαι και πολυ μικρη για να ξερω το ποιος θα πρεπει να περνει την πρωτοβουλια για τετοιου ειδους ανακοινωσεις. Σηγουρα εχεις δικιο με το οτι ο γιος τους επρεπε να κανει αυτην την ανακοινωση. Δεν το ειχα σκεφτει καθολου, ισως απο ξεγνιασια, απο ανεση? Δεν ξερω..δεν το θεωρησα κατι κακο η οτι θα το περνανε στραβα. Γιατι υποτιθετε πως ειχαμε αψωγες σχεσεις μεταξη μας πριν απο αυτο. Εγω με τους γονεις μου καταγωμαστε απο το Κιλκις, ο αντρας μου καταγετε απο τις Σερρες. Οι γονεις του μενουνε Σερρες ενω οι δικοι μου γονεις Σουηδια. Δεν ειναι το προβλημα αποστασης. Το προβλημα βασιζετε στο εθιμο που εχουν τα πεθερικα μου, τα κολιματα τους, ετσι επιρεαζουν και τον αντρα μου με αυτα τους τα καμοματα. Εχει τυχει να μαλωσουμε πολλες φορες για λογια δικα τους. Αυτο φοβαμαι μην γινει παλι, τωρα που θα ερθει ο πεθερος μου. Μην πει καμια χαζομαρα παλι και ειμαστε στα μαχαιρια. Πω πω πολυ γκρινια ακομα ο γαμος δεν ξεκηνισε. Πολυ κακο αυτο ... Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 534787
Σε ευχαρηστω παντως παρα πολυ για την συντομη συμβουλη σου! Πλεον ξερω πως ανακοινωσεις δεν κανω! Η μονη ανακοινωση που θα κανω στο μελλον θα ειναι οταν θα ειμαι εγκυος. Ολα τα αλλα ας τα αναλαβει ο αντρας μου! Wink

http://anastasiacooking.blogspot.com

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΦΑΟΥΛ ΦΑΟΥΛ ΦΑΟΥΛ!!!!!!!!!!!
ουτε την εγκυμοσυνη να πεις εσυ!!!να το πει ο γιος τους!!!δεν προκειται ουτε σε αυτο να δεις καλη αντιμετωπιση!!!!ΟΛΑ ο γιος τους!εσυ να ασχολεισαι με τους δικους σου και μονο!!!ακου κι εμας που τι ακουσανε τα αυτακια μας!!!
να σκεφτεις η πεθερα μου εμενα οταν γεννησα και επειδη ηταν αγορι και ασφαλως δε θα ακουγε αυτη το ονομα της ειχε κατι μουτρα λες και της σκοτωσαν τη μανα και τον πατερα.......αντι να χαρει που ειχαμε γερο μωρο.....σκ@τοψυχες ολες τους.......... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχει δικιο το ευακι.απο τωρα και στο εξης ασε τον αντρα σου να βγαζει το φιδι απο την τρυπα,ειτε προκειται για κατι καλο ειτε οχι.

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εαν σ'αγαπαει ο αντρας σου πραγματικα, μην ανησυχεις, τιποτα και κανενας δε θα σας χωρισει!!!ακου κι εμενα, που δεν του εβαζαν και λιγα λογια του δικου μου....πουθενα δεν πηγε και τωρα εχουμε και δυο παιδια....

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοιτα έγω πιστέυω πως αυτη είναι η αφορμή να αρχίσουν να ανακατέυονται .γιαυτο μην τους αφήσεις να σου χάλασουν το σπίτ ι βάλε όρια.να ξέρεις οτι τα πέθερικα οσο είσαι αραββώνιασμενη είναιδιαφορετική η συμπεριφορά τους .οταν γίνεσαι γύναικα τους τοτε δείχνουν το πραγματικό τους χαρακτήρα.επείδη εχω πείρα σε αυτο .κλείσε την πόρτα σου τώρα που είναι νωρις .εσυ και το αγόρι σου θα αποφάσιζετε για την ζώη σας.θα υπάρχει μια επικοίνωνια τυπικη επείδη είναι γονείς του αραββωνιαστίκου σου αλλα μέχρι εκει .αμα μου τους δώσεις θάρρος το χάσες το παιχνίδι

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν διάβασα τα προηγούμενα post γιατί μου κόλλησε. Να σου πω κι εγώ την γνώμη ως πεθερόπληκτη. Καταρχήν είσαι σίγουρη ότι τόσα χρόνια σε συμπαθούσαν? Μου φαίνεται ηλίθιο να τσακωθείς με τη νύφη σου για ένα έθιμο που είναι αδύνατο να γνωρίζει. Κατά τα λεγόμενά σου δεν είπες ούτε θέλω, ούτε δεν θέλω, δεν λογοφέρατε μεταξύ σας για το θέμα. Ξαφνικά γυρίζεις και βρίσκεις ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν γνωρίζω από έθιμα και ανθρώπους που είναι κολλημένοι με αυτά. Πάντως αν είναι έθιμο και δεις ότι στο σοι τους όλοι έτσι παντρεύονται είναι λίγο δύσκολο να το αλλάξεις. Εμένα θα μου άρεσε... στο γάμο μου έψαχνα έθιμα από τους γονείς μου και δεν μπορούσα να βρω. Sad Sad Αν θες τη γνώμη μου θεωρώ λάθος την απόφασή σου να φύγεις από το σπίτι. Όχι γιατί αν φύγεις θα έχει ελεύθερο το πεδίο όπως λες. Αυτό το κάνουν κι από το τηλ και συνήθως οι μαμάδες απ όσο ξέρω. Καταρχήν είναι το σπίτι σου, είναι ο χώρος σου δεν μπορείς κάθε φορά που θέλει να έρθει κάποιος που έχει συμβεί κάτι να φεύγεις. Επίσης πρέπει να κάνεις μια κουβέντα μαζί τους. Αν όντως έχουν γίνει έτσι τα πράγματα. Είναι κάτι που δεν το ήξερες κι ευχαρίστως να κάτσετε να το συζητήσετε ήρεμα κι ωραία. Ο γάμος είναι δικός σας συμφωνώ είναι η μέρα σας, αλλά τι να κάνουμε είναι και τα έθιμα. Άμα ο άντρας θέλει να τα τηρήσει το βρίσκω χαζό να τσακωθείτε για αυτό. Αν κι εκείνος θέλει να κάνει άλλο είδος γάμου, τότε εκείνος πρέπει να μιλήσει με τους γονείς σου. Πάντως πρέπει να κάνεις μια κουβέντα μαζί τους.

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοψτους τον αερα...
οχι απαραίτητα εσύ άμεσα, μέσω του άντρα σου!
Να εξηγήσεις τον άντρα σου πως τις σημαντικές αποφάσεις της ζωής σας πρέπει να τις παίρνετε μόνοι σας και απλά να ανακοινώνονται απο το κάθε παιδί-ενήλικα! στον γονιό του!
Δώς του να καταλάβει πως εσείς οι δύο απο εδώ και πέρα αποτελείτε μία ξεχωριστή οικογένεια και ότι θα πρέπει να μένετε ενωμένοι, να αντιμετωπίζετε μαζί τα προβλήματά σας και να μην δίνετε πολύ θάρρος στους συγγενείς
Πίστεψέ με όσο κι άν προσπαθείτε πάντα θα ανακατεύονται οπότε ό,τι γλιτώσετε !!!!!
όσον αφορά το γάμο ! ο γάμος στην ελλάδα μόνο υπόθεση του ζευγαριού δεν είναι ! Είναι ΟΛΩΝ των άλλων εκτός από το ζευγάρι που παντρεύεται !!!! χωριατιές!
μακάρι, αυτό λέω πάντα, μακάρι να αλλάξουμε εμείς τα πράγματα και να μην διαιωνίζονται αυτές οι τάχαμου δήθεν εθυμοτυπίες που μόνο πίσω και σε προβλήματα οδηγούν!!!!!
αι σιχτίρ πια !

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαρηστω ολους σας για τις συμβουλες! Ειμαι πολυ χαρουμενη που περνω συμβουλες απο εμπειρες γυναικες οπως εσεις. Ξερετε ειναι πολυ δυσκολο να μιλαω στην μητερα μου για αυτα γιατι και οι δικοι μου αν αρχησω να τους τα λεω πως σκεφτομαι και τι προβλημα εχω θα αρχησουν να μου βαζουν και εκεινοι λογια. Οποτε προτειμω να επεικοινωνω με ατομα οπως εσεις που λιγο πολυ ζουμε πλεον σε αλλες εποχες με αλλα σκεπτικα και αλλες συνηθιες. Ενταξει λοιπον, δεν θα κανω αλλο ανακοινωσεις. Θα το σκεφτω για το αν θα φυγω απο το σπιτι. Ισως εαν μιλησω πρωτα μαζι του αφου ερθει και υστερα να μην χρειαστει να φυγω κιολας. Πραγματικα ομως αυτο που ειπε καποια απο εσας οτι συνηθως βγαζουν τον πραγματικο τους εαυτο οταν παντρευεσε και υστερα, το πιστευω και εγω. Μα, πριν αρραβωνιαστουμε ειμασταν αγαπημενοι, τα αισθηματα ηταν αμοιβεα. Μπαμ εκανε οτι δεν ειχαμε προβληματα με τα πεθερικα μου και υπηρχε συνενοηση και κατανοηση. Μετα τον αρραβωνα αρχησαν ολα να κατρακυλανε. Μαλλον ο γαμος ηταν η αφορμη για να αρχησουν να χωνοντε. Οπως προανεφερε και καποια απο εσας. Ειμαι καινουργεια του κλαμπ οπως βλεπετε και δεν πολυ γνωρηζω περι του θεματος. Γιαυτο οτι και να μου πειτε εγω θα συμφωνησω! Ετσι μου ανοιγετε τα ματια και ειμαι και πιο επιφιλακτικη απεναντη τους. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

http://anastasiacooking.blogspot.com

EVAKI75

EVAKI75
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Kalhspera ansa.
Opos leei kai h gioulh mou fenete periergh h simperifora tous apo thn stigmh pou S'agapane kai theoroun pws eisai oti kalitero gia ton gioka tous..Twra entelos simptomatika tixenei h katagogi mou na einai mish apo Serres(mpampas) kai mish apo kilkis(mama) kai na exw gennh8ei kai megalosei sthn Souhdia..Apo oso kserw ta ethima genikotera exoun na kanoun me thn kathe ratsa. den kserw an to lew kai kala Rolling Eyes Den exei na kanei me thn PERIOXH..H mama mou as poume pou einai pontia panta mou leei pos den perneis pote astefanoth thn nufh apo to spiti ths giafto sinithiszoun na kanoun ton gamo sto meros ths nufhs kai to glenth stou gamprou.Kati tetio den mporei na ginei sthn dikh sas periptosh???
Pantos emena ta petherika sou mou fenonte anakatostres kai eftixos na les pou den menoun konta sas, gnomh mou einai kai emena na mhn figeis apo to spiti sou, dld tha erthoun ta agria na dioksoun ta imera..Oso gia ton fovo pou exeis pws dld tha se xorisoun apo ton aravoniastiko sou exw na pw ta eksis. An ginei kati tetio malon den aksize na ton pantrefteis outos h alos kai sigoura den s'agapouse pragmatika, an kai afto to senario malon den paizei giafto xalarose kai apolafse tis etimasies tou gamou sou. Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 417472 Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 417472 Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 417472

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα EVAKI75 Smile
Ναι οντως ετσι οπως τα λες ειναι. Αυτο το εθιμο με τον γαμο ειναι εθιμο ρατσας. Και εμεις, δηλαδη στην οικογενεια μου, στην ρατσα μας, λεμε πως η νυφη παντρευετε στον τοπο της. Εμενα να σου την αληθεια δεν με πειραζει αυτο. Γιατι ο αρραβωνιαστικος μου οταν εμαθε πως ολα του τα ξαδελφια που ειναι και αυτα απο της Σερρες παντρευτικα εκει λογο εθιμου, δεν μπορει να κανει την διαφορα. Απλα οταν το συζητουσαμε οι δυο μας δεν το ηξερε ουτε αυτος ουτε εγω οτι εχουν τετοιο εθιμο. Εμενα με εκνευρισε πολυ που μας επεβαλαν οι δικοι του με το ετσι θελω και επισαν τον γιο τους να γινει ο γαμος εκει. Εαν καθομασταν και το συζητουσαμε και απλα το αναφερανε τα πεθερικα μου οτι..εμεις ετσι και ετσι κανουμε..θα βγαζαμε μια ακρη. Η πεθερα μου μεχρι που γυρισε και χτυπησε το χερι στο τραπεζι απτα νευρα της μπροστα μου και ειπε !παντα οι γυναικες βαζουν νερο στο κρασι του ! Εκει ηταν που τα πειρα... ο αρραβωνιαστικος μου μαλωσε μαζι της αλλα μετα το παιζε καιμενη. Δεν ξερω τι τους επιασε ξαφνηκα. Ετσι δεν ηταν πριν τον αρραβωνα. Δεν μπορω να καταλαβω. Εγω εχω ψυχραθει πολυ μαζι τους. Ο αρραβωνιαστικος μου δεν λεει να το καταλαβει. Οποτε του λεω πως δεν νιωθω πλεον καλα με τους γονεις του μου λεει να το ξεπερασω. Σημερα 200 φορες τον ρωτησα εαν με αγαπαει. Εχω αρχησει να χω ανασφαλιες. Αλλα αν τελεικα αποδιχτει μαμακιας και μπαμπακιας, τοτε ναι! θα ειμαι πολυ τυχαιρη που τελεικα απλα τον αρραβωνιαστικα, τον τεσταρα και ΔΕΝ τον παντρευτηκα. Και αποτι φαινετε, ασχετο, εγω και εσυ ειμαστε συμπατριοτισες. Σουηδια, Κιλκις. Πολυ χαιρομαι! Και σε ευχαρηστω πολυ για την συμβουλη σου! Θα μου ειναι απαραιτιτη. Wink

http://anastasiacooking.blogspot.com

doggie


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω και νευριάζω γιατί θυμάμαι τα δικά μου.Ansa για ένα να είσαι σίγουρη. Για να προκαλέσουν τέτοια φασαρία για τόσο ασήμαντο λόγο ποτέ δε σε συμπαθούσαν. Να το έχεις καλά στο μυαλό σου αυτό και να φυλάγεσαι. Και φυσικά να μη φύγεις από το σπίτι σου όταν θα έρθει ο πεθερός σου. Σιγά μη σε διώξει κιόλας.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τον ρώτησες 200 φορες αν σε αγαπάει, μην το κανεις αυτό, μην δείχνεις πως εχεις ανασφάλειες και πως φοβασαι...δείξε δύνατη, να εχεις θάρρος και να είσαι σκληρή!!!
Βαλε τους απο τώρα όρια, κατλα την γνώμη μου δεν θεωρώ τραγικό να λένε πως θέλουν να γινει ο γάμος εκεί απλά όπως ανέφερες καλό θα ήταν να σας το συζητούσαν ήρεμα και καλά.
Λές πως πάντα είχατε καλές σχέσεις και σε θεωρούσαν την ιδανική σύζηγο για το γιό τους άρα δεν τίθεται θέμα να μην σε συμπαθούν, επίσης το οτι έρχονται εκεί και κάθονται τόσο καιρό αυτο σημαίνει πως όντως σε θέλουν και σε συμπαθούν!!!!!!
Η γνώμη μου είναι να μην φοβάσαι κορίτσι μου δεν είναι λόγος να μαλώνετε για αυτό και τώρα που θα έρθει ο πεθερός για ένα μήνα, μην φύγεις απο το σπίτι μείνε εκεί και προσπάθησε να ξαναζεσταθούν οι σχέσεις σας έτσι θα δείξεις ανωτερότητα πιστεψε με.
Αν όμως δείς πως δεν γινεται τίποτα τότε ξεκαθαρισε την θέση σου στον άντρα σου πως δεν θες πολλά πολλά μαζί τους!!!!

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ που μεγάλωσα Σέρρες πρώτη φορά ακούω αυτό το έθιμο..Αυτό που ξέρω και εγώ είναι οτι ο γάμος γίνεται στον τόπο της κοπέλας.Μήπως οι πεθερές στο σόι σας το έχουν ανακαλύψει? Γιατί λες οτι τα ξαδέρφια του όλα παντρεύτηκαν εκεί..
Επίσης καλό θα ήταν αφού λες οτι οι γονείς σας είναι φίλοι να τους βάλεις να τους μιλήσουν..Εγώ αυτό έκανα και το μετάνιωσα που τόσο καιρό έβγαζα το φίδι απο την τρύπα μόνη μου για να μην δημιουργηθούν θέματα μεταξύ τους..Τελικά ούτε μάλωσαν ούτε παρεξηγήθηκαν, πόσο μάλλον εσένα που είναι και χρόνια φίλοι.Δεν λέω να πιέσουν καταστάσεις, απλά να φερθούν διπλωματικά.
Μην φύγεις απο το σπίτι σου, γιατί θα το κάνουν σύστημα όταν έρχονται σπίτι σας να περιμένουν να φύγεις και να το θεωρούν δικό τους.Η κουνιάδα μου ποτέ δεν λέει πάω στην Χρύσα για καφέ, πάντα λέει πάω στον αδερφό μου για καφέ ακόμα και όταν αυτός λείπει...Η πεθερά μου όταν δεν έχει που να κοιμίσει τους καλεσμένους απο το σόι της μου τους φορτώνει εμένα..Λες και το σπίτι μου είναι το εφεδρικό της...
Αν ήταν όλα οκ θα μιλούσαν εκεί μπροστά σου και οχι να περιμένουν να φύγεις για να μιλήσουν και να κράξουν τον κανακάρη τους..
Το νερό στο κρασί μην το σχολιάσω ε.....
Θα κάτσεις να ανεχτείς τα πάντα γιατί είσαι γυναίκα δηλαδή?Ή είσαι κατώτερή του άντρα σου?Η η πεθερά σου δεν κάνει κουμάντο στον άντρα της και στο σπίτι της?
Βάρα και εσύ το χέρι σου στο τραπέζι απο ΤΩΡΑ γιατί δεν σε βλέπω καλά!

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω πιστευω οτι εσυ πρεπει να ορθωσεις αναστημα....Αν περιμενεις απο τον αντρα σου να γινει κατι τετοιο σωθηκες..Δειξ'τους οτι δεν ανεχεσαι να κουμανταρουν την δικη σου οικογενεια,το δικο σου σπιτικο...ναι ειναι ομορφα τα εθιμα,αλλα οταν γινονται τετοιες συζητησεις να εισαι και συ παρουσα γιατι ΔΕ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ θα εισαι κι εσυ εκει ετσι δεν ειναι???Δε μπορω να καταλαβω αυτα τα σκατομυαλα...Αν δεν πατησεις ποδι τωρα,οταν θα κανετε παιδι θα εχεις χειροτερα....Εγω να δεις τι τους ετοιμαζω..Στα βαφτισια...Γιατι ακριβως εισχωρησαν στην δικη μου οικογενεια χωρις εγω να ειμαι μπροστα σε οτι αφορα το παιδι ΜΟΥ..

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα κορίτσια. Μου δίνετε πολύ δύναμη γράφοντας μου όλα αυτά. Αποφάσισα ΝΑ ΜΗΝ φύγω από το σπίτι. Ο αρραβωνιαστικός μου, μου το ζήτησε σήμερα από μονος του. Επειδή πέρασε καιρός από τότε που έγιναν όλα αυτά, το θέμα από πλευρά του αρραβωνιαστικού μου πλέον έχει ξεχαστεί. Περιμένω άλλη αφορμή τώρα για να ξεσπάσω. Εκεί θα είναι το τελειωτικό. Εντάξει γιατί όταν η πεθερά μου ανέφερε για τα κρασιά και τα νερά, έκλαιγα από τα νεύρα μου μπροστά της! Ήμουν σε φάση "σκοτώνω"! Ευτυχώς που είχα μυαλό να τους πω πως ο γάμος αφού θέλουν να γίνει Σέρρες, ας γίνει. Αλλα από εδώ και πέρα, μιας και κάνω τέτοια θυσία για τον γιο τους, θα κάνουν και αυτοί oτι θέλω εγώ για ξεπλιρομα. Είχα και έχω ακόμα πολλά νεύρα μαζί τους...Ο αρραβωνιαστικός μου πλέον έχει βάλει την γλώσσα του μέσα, την κατάπιε. Όταν του λέω κάτι πετάγεται σαν σούστα και μου κοπανάει και ένα "μάλιστα". Τον αρραβωνιαστικό μου δεν τον φοβάμαι όμως, τα πεθερικά μου φοβάμαι γιατί δεν ξέρω μέχρι που θα φτάσουν. Είναι και χωριάτες! Μυαλά του 800...65 χρονων ο ένας και 62 ο άλλος. Τουλάχιστον...όσο κακό και αν ακούγεται δεν θα τους φάω και πολύ στην μάπα. Και για όσους θεωρούν ότι αυτό που είπα ήταν κακια, δεν φταίμε εμείς οι νύφες για αυτό! Αυτοί φταίνε που νιώθουμε έτσι με τα καμώματα τους! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΘΕΡΜA ΜΈΣΑ ΑΠΌ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΌΛΕΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΞΟΔΈΨΑΤΕ ΛΊΓΟ ΧΡΌΝΟ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΘΉΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΟΥ. ΕΊΣΤΕ ΥΠΈΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΧΑΊΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΌΤΑΝ ΣΥΖΗΤAΜΕ ΤΈΤΟΙΟΥ ΕΊΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΉΜΑΤΑ. 1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΚΟΡΊΤΣΙΑ.

http://anastasiacooking.blogspot.com

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
pumpkin έγραψε:Εγώ που μεγάλωσα Σέρρες πρώτη φορά ακούω αυτό το έθιμο..

Μάλλον όπως το είπες είναι έθιμο που το ανακαλύψανε οι πεθερές από το σόι. Αλλα και έτσι να είναι, δεν με πειράζει. Απλά θα ήθελα να είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι και τα συζητάμε αυτά τα θέματα, όχι να πλακωνόμαστε και να δείχνουμε ποσο διαβολεμένοι είμαστε. Η πεθερά μου εκεί που φορούσε φωτοστέφανο ξαφνικά έβγαλε κερατα. Την έβλεπα και νόμιζα πως κάποιος μας καταράστηκε! Έλεγα που έμπλεξα τώρα θεέ μου...


pumpkin έγραψε:Επίσης καλό θα ήταν αφού λες οτι οι γονείς σας είναι φίλοι να τους βάλεις να τους μιλήσουν..Εγώ αυτό έκανα και το μετάνιωσα που τόσο καιρό έβγαζα το φίδι απο την τρύπα μόνη μου για να μην δημιουργηθούν θέματα μεταξύ τους..Τελικά ούτε μάλωσαν ούτε παρεξηγήθηκαν, πόσο μάλλον εσένα που είναι και χρόνια φίλοι.Δεν λέω να πιέσουν καταστάσεις, απλά να φερθούν διπλωματικά.

Το έχω κάνει και αυτό. Πήγε ο πεθερός μου σπίτι των γονιών μου για να το συζητήσουν. Ο πεθερός μου την μαλακια που τον έδερνε δεν περιγραφόταν. Με πείρε η μάνα μου τηλέφωνο και μου είπε: Μα καλά είναι δυνατόν? Να έρχεται εδώ και να μας λέει για το που θα γίνει ο γάμος και γιατί? Γύρισε λέει η μάνα μου και της είπε πως θέλουνε να γίνει Σέρρες για να μπορέσουν να έρθουν οι καλεσμένοι έτσι ώστε να δωρίσουν όλοι όσους δωρίσανε και αυτοί πριν κάνουμε τον γάμο μας. Δηλαδή να πάρουν τα λεφτά τους πίσω! Δεν βγάζεις άκρη μαζί τους. Είναι χωριάτες και τσιγκούνηδες! Φραγκοφονιάδες!

pumpkin έγραψε:Η κουνιάδα μου ποτέ δεν λέει πάω στην Χρύσα για καφέ, πάντα λέει πάω στον αδερφό μου για καφέ ακόμα και όταν αυτός λείπει...Η πεθερά μου όταν δεν έχει που να κοιμίσει τους καλεσμένους απο το σόι της μου τους φορτώνει εμένα..Λες και το σπίτι μου είναι το εφεδρικό της...

Πω πω μα καλά πως μπορείς και το αντέχεις και εσύ αυτό βρε κορίτσι μου? Να θεωρεί το σπίτι σας, το δικό σου και του συζύγου σου, μονο του αδελφού της? Εγώ θα την διόρθωνα εάν γινόταν κάτι τέτοιο. Ας το έλεγε μπροστά μου και θα την αποστόμωνα. Τις κουνιάδες δεν τις φοβάμαι. Έχω δυο. Η μια είναι ήσυχη, δεν λέει και πολλά. Η άλλη όμως είναι πολύ νούμερο! Έκανε αγόρι και πήγε έβαλε του πεθερού μου το όνομα, το ανακοίνωσε και μπροστά μου για να μου την σπάσει. Και γυρνάω και την λέω: Εμενα τουλάχιστον αν γίνει αγόρι, θα έχει και το όνομα και το επίθετο..ενώ εσύ κούκλα μου πηγες να κανεις κάτι και το αφίσες στην μέση. Δεν ολοκληρώθηκε. ’μα την βλέπατε τι μούτρα είχε κάνει...ο αρραβωνιαστικός μου εκεί ήταν και γελούσε. Ναι γιατί και αυτή με πρόθεση το έκανε. Περίμενε να κατεβω εγώ από Σουηδία, Ελλάδα για να μας το ανακοίνωση, το όνομα του μωρού. E οποτε το έκανε με πρόθεση γιατί είχε πάρει και το ύφος της ανώτερης όταν μας το έλεγε και εγώ εκεί τα πείρα! Δεν λένε πάλι καλά που έχουν τέτοια νύφη και σκέφτεται να βάλει το όνομα του πεθερού της! ’λλη άμα ήταν μετά από όλα αυτά περί γάμου από πείσμα και μονο θα έλεγε θα βάλω ότι γουστάρω...

http://anastasiacooking.blogspot.com

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ansa3116 έγραψε:Σε ευχαρηστω πολυ για την συντομη σου απαντηση. Ισως ειμαι και πολυ μικρη για να ξερω το ποιος θα πρεπει να περνει την πρωτοβουλια για τετοιου ειδους ανακοινωσεις. Σηγουρα εχεις δικιο με το οτι ο γιος τους επρεπε να κανει αυτην την ανακοινωση. Δεν το ειχα σκεφτει καθολου, ισως απο ξεγνιασια, απο ανεση? Δεν ξερω..δεν το θεωρησα κατι κακο η οτι θα το περνανε στραβα. Γιατι υποτιθετε πως ειχαμε αψωγες σχεσεις μεταξη μας πριν απο αυτο. Εγω με τους γονεις μου καταγωμαστε απο το Κιλκις, ο αντρας μου καταγετε απο τις Σερρες. Οι γονεις του μενουνε Σερρες ενω οι δικοι μου γονεις Σουηδια. Δεν ειναι το προβλημα αποστασης. Το προβλημα βασιζετε στο εθιμο που εχουν τα πεθερικα μου, τα κολιματα τους, ετσι επιρεαζουν και τον αντρα μου με αυτα τους τα καμοματα. Εχει τυχει να μαλωσουμε πολλες φορες για λογια δικα τους. Αυτο φοβαμαι μην γινει παλι, τωρα που θα ερθει ο πεθερος μου. Μην πει καμια χαζομαρα παλι και ειμαστε στα μαχαιρια. Πω πω πολυ γκρινια ακομα ο γαμος δεν ξεκηνισε. Πολυ κακο αυτο ... Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 534787
Σε ευχαρηστω παντως παρα πολυ για την συντομη συμβουλη σου! Πλεον ξερω πως ανακοινωσεις δεν κανω! Η μονη ανακοινωση που θα κανω στο μελλον θα ειναι οταν θα ειμαι εγκυος. Ολα τα αλλα ας τα αναλαβει ο αντρας μου! Wink
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΣΑΣ.ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΙΧΑΤΕ ΑΨΟΓΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΚΟ?ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΓΑΜΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΣΤΟΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΜΟΣΥΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΩ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ <ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΡΕΑΣΤΕΙΣ>ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΓΝΩΜΗ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΧΩΡΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΞΑΡΧΗΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ Κ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ ΤΟΥ.ΜΕΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ?ΑΦΟΥ Κ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ.

ansa3116


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστώ πολύ Katerina780 για το μήνυμα σου.
Εγώ δεν έφερα αντίρρηση για το που θα γίνει ο γάμος διότι δεν είμαι κολλημένο μυαλό με έθιμα και ιστορίες. Προσωπικά δεν με πειράζει το αν θα γίνει σέρρες. Αυτό που με πείραξε είναι ότι δεν καθίσανε να το συζητήσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι. Περιμένανε πως και πως να φύγω εκείνη την ημερα στον γιατρό για να βάλουν κατσάδα τον γιο τους. Όταν αυτό το κάτι αφορά εμενα και τον γιο τους θα πρέπε να μας σεβαστούν και να μας μιλήσουν και τους δυο μαζί και όχι μονο τον γιο τους. Εγώ δηλαδή δεν υπάρχω για αυτούς? Δεν μπορώ εγώ να έχω γνώμη ? Γιατί με πήρανε τόσο πια από τα μούτρα ? Τι τους έκανα? Εάν μου λέγανε πως έτσι και έτσι έχει το πράγμα εξαρχής δεν θα γινόταν καν φασαρία. Αλλα αυτοί όπως βλέπεις είναι χωριάτες και πισθοδρομικοι. Μετά το να γίνει ο γάμος στην Σουηδία είναι κομματάκι δύσκολο, οι γιαγιάδες μου και οι παππούδες μου είναι Ελλάδα. Μονο οι γονείς μου είναι εδώ. Δεν θα μπορέσουνε οι καημένοι να έρθουν στον γάμο μου στην Σουηδία με το αεροπλάνο. Δεν μπορώ να τους ταλαιπωρώ. Και η γιαγιά μου θέλει να με δει παρα πολύ ντυμένη νυφούλα. Αν τον κάνω τον γάμο Σουηδία, δεν θα έρθει και θα στεναχωρεθεί πολύ. Πάλι καλά να λες που θέλουν να γίνει Ελλάδα.. αν θέλανε να γίνει Σουηδία... θα χώριζα δίχως δεύτερη σκέψη! Πάντως και με την μάνα μου που το "ψιλοσιζιτισα" αυτές τις μέρες, μου είπε ότι οι πεθερές, αυτά που περάσανε με τις δικες τους πεθερές θέλουν να κάνουν ακριβώς τα ίδια τώρα στις νύφες τους. Και η μάνα μου τα ίδια κάνει στην νύφη μου, απλά με λίγο πιο ήπιο τρόπο. Οποτε όλα έχουν μια εξήγηση. Απλά η πεθερά δεν πρόκειται να σου το πει.. να ότι έτσι και έτσι κάνουμε λόγο αυτού! Η μαμά όμως στο λέει ξεκάθαρα γιατί είσαι κόρη της... Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω πολλά.. και ο γάμος θέλει την επιστήμη του μου φαίνεται! Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 328109

http://anastasiacooking.blogspot.com

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ansa3116 έγραψε: Πάντως και με την μάνα μου που το "ψιλοσιζιτισα" αυτές τις μέρες, μου είπε ότι οι πεθερές, αυτά που περάσανε με τις δικες τους πεθερές θέλουν να κάνουν ακριβώς τα ίδια τώρα στις νύφες τους. Και η μάνα μου τα ίδια κάνει στην νύφη μου, απλά με λίγο πιο ήπιο τρόπο. Οποτε όλα έχουν μια εξήγηση. Απλά η πεθερά δεν πρόκειται να σου το πει.. να ότι έτσι και έτσι κάνουμε λόγο αυτού! Η μαμά όμως στο λέει ξεκάθαρα γιατί είσαι κόρη της... Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω πολλά.. και ο γάμος θέλει την επιστήμη του μου φαίνεται! Ο ΠΕΘΕΡΌΣ ΜΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΊΣΕΙ....! 328109

Με συγχωρείς αλλά δεν το δέχομαι ώς δικαιολογία! Εγώ θα τα έψελνα στη μάνα μου έάν ταλαιπωρούσε τον αδελφό μου και τη γυναίκα του για κάποια καπρίτσια!!!
Τί είμαστε Τουρκία; Οι τουρκάλες πεθερές τα κάνουν αυτά, χαστουκίζουν και τις γυναίκες μή πώ της ξυλοφορτώνουν γιατί έτσι τις έκαναν κι αυτές όταν ήταν νύφες !! Ελεος!!

EVAKI75

EVAKI75
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ansa mou lipame alla sto telefteo sxolio sou tha me vreis katheta antitheth. Ti tha pei kanw afta pou mou exoun kanei??? Egw exw 2 aderfous o enas pantremenos..Aaaannn kanei h mama mou pws xonete, an!!! lew giati einai polu diakritikh den iparxei periptosh na thn dikiologisw.
Na fantasteis h nufh mou ta paidia ta empistevete mono sthn mama mou kai oxi sthn mama ths, episis mou leei pws thn zilevoun ston paidiko oi ales mamades pou exei tetia glukia pethera....Kamia fora h kaimenh pou thelei na pei kapio parapono ths ston aderfo mou den to kanei mhn tuxon kai tous valei na tsakothoun kai protima na to pei se emena kai na mhnei ekei..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
new2eenmommy έγραψε:
ansa3116 έγραψε: Πάντως και με την μάνα μου που το "ψιλοσιζιτισα" αυτές τις μέρες, μου είπε ότι οι πεθερές, αυτά που περάσανε με τις δικες τους πεθερές θέλουν να κάνουν ακριβώς τα ίδια τώρα στις νύφες τους. Και η μάνα μου τα ίδια κάνει στην νύφη μου, απλά με λίγο πιο ήπιο τρόπο. Οποτε όλα έχουν μια εξήγηση. Απλά η πεθερά δεν πρόκειται να σου το πει.. να ότι έτσι και έτσι κάνουμε λόγο αυτού! Η μαμά όμως στο λέει ξεκάθαρα γιατί είσαι κόρη της... Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω πολλά.. και ο γάμος θέλει την επιστήμη του μου φαίνεται! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με συγχωρείς αλλά δεν το δέχομαι ώς δικαιολογία! Εγώ θα τα έψελνα στη μάνα μου έάν ταλαιπωρούσε τον αδελφό μου και τη γυναίκα του για κάποια καπρίτσια!!!
Τί είμαστε Τουρκία; Οι τουρκάλες πεθερές τα κάνουν αυτά, χαστουκίζουν και τις γυναίκες μή πώ της ξυλοφορτώνουν γιατί έτσι τις έκαναν κι αυτές όταν ήταν νύφες !! Ελεος!!

κοριτσια αν και ακουγεται καπως ολο αυτο εγω πιστευω πως η κοπελα ειναι απλα ειληκρινης..και η μαμα της το ιδιο....ενταξυ ολες θαβουμε τις πεθερες μας....αλλα μη μου πειτε οτι ολες οσες εχετε αδερφο η μαμα σας ειναι η τελεια πεθερα....αποκλειετε κοριτσια...απλα ο καθενας δεν βλεπει την καμπουρα του..αλλα μονο του αλλου...!

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="bou-boukitsa"][quote="new2eenmommy"]
ansa3116 έγραψε:
εγώ δεν έχω αδελφό αλλά αδελφή !
Η μάνα μου όμως πέρασε αρκετά από τα πεθερικά της! Όταν πρόκειται να ενεργήσει κάπως ή να πεί κάτι δεν σκέφτεται ό,τι πέρασε αλλά σκέφτεται βαση της λογικής της.
δε θα επρεπε να μην κάνουμε αυτά που δε θέλουμε να μας κάνουν;
ίσα ίσα αφού πέρασε μία γυναίκα δύσκολα και ξέρει ποια είναι τα συναισθήματα και τα προβλήματα που της δημιουργούσαν γιατί να θέλει να διαιωνίσει κάτι τέτοιο;
Είναι σαν να δικαιολογούμε αυτόν που τον έδερνε ο πατέρας του και δέρνει το παιδί του ή γενικά αυτόν που κακοποιηθηκε και κακοποιεί

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα η πεθερά της πεθεράς μου ήταν στριμένη αρκετά απο οτι ακούω, αλλά ήταν στο χωριό και την έβλεπαν σπάνια.Πάντα όμως μου έλεγε οτι έχει υποσχεθεί στον εαυτό της να μην γίνει ίδια, και να μην κάνει αυτά που της έκαναν, και όχι μόνο έγινε ΙΔΙΑ η πεθερά της, αλλά πήρε και χαρακτήρα απο την μάνα της, 10 φορές χειρότερα δηλαδή...
Ansa εσύ θα πρέπει να βάζεις όρια στην μαμά σου σε θέματα της νύφης σου, αλλιώς θα τα ακούσει απο σένα και ούτε θα θυμώσει, και αλλιώς απο την νύφη της.Μακάρι να είχα και εγώ μια κουνιάδα που να με καταλαβαίνει, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα Smile
Η μαμά σου θα δικαιολογεί μια ζωή την πεθερά σου επειδή και αυτή πέρασε δύσκολα?
Η θα πάει και θα πει στην νύφη της όταν έκανε την βλακεία "αχ νύφη μου συγνώμη αλλά έτσι με κάναν και μένα και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ το κάνω και εγώ, δεν έχω άλλο τρόπο"?.
Όταν τα κάνουν άλλοι στην κόρη είναι αλλιώς, όταν τα κάνουν αυτές δεν μετράνε, τα κάνουν για καλό!!!
Συγνώμη κ όλας αν νομίσεις οτι μιλάω λίγο "κάπως" για την μαμά σου, δεν έχω κάτι με την γυναίκα, απλά επειδή το ανέφερες Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις